Homes for Haringey Ltd Onarımlar elkitabı

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Homes for Haringey Ltd Onarımlar elkitabı"

Transkript

1 Turkish Homes for Haringey Ltd Onarımlar elkitabı Homes for Haringey Ltd Repairs handbook

2 Bu kitap hakkında Bu kitap size onarımlar servisimiz hakkında bilgi vermek için hazırlanmıştır. Haringey Belediyesinin size 2004 yılında gönderdiği onarımlar kitabı yerine artık bu kitap kullanılacaktır. Her ne kadar lease (kat mülkiyeti) sahipleri genellikle binaların ortak kullanım alanları ve yapısal tamirleri için bizimle bağlantı kurma ihtiyacı hissetseler de yine de bu kitabın hem kiracılar hem de lease sahipleri tarafından kullanılmasını umut ediyoruz. Kitap içinde kullanılan siz ya da 'sizin kelimeleri sadece bir kişi için ifade edildiği açıkça belirtilmediği takdirde tüm kiracılar ve lease sahipleri anlamında kullanılmıştır. 'Biz' ya da bizim kelimeleri de, Homes for Haringey anlamında kullanılmıştır. Homes for Haringey İcra Kurulu Başkanı Paul Bridge ın mesajı Sizlere bu yeni onarımlar kitabını sunmaktan ötürü mutluyum. Bu kitap size, haklarınızı, bizden bekleyebileceğiniz onarım hizmetlerini ve sizin onarım sorumluluklarınızı (bizim sizden beklentilerimizi) açıklamaktadır. Kitap ayrıca onarımla ilgili sorunlarınızı bize nasıl bildirebileceğinizi de açıklamaktadır. Size verimli bir onarım hizmeti sunmayı istiyoruz. Bize bir onarım sorununu bildirirken bu elkitabını kullanınız. Böylece onarım sorununuzu bize net ve açık bir şekilde bildirebileceksiniz. Sizinle onarım işinizi görüşürken personelimiz de onarımlar kitabına başvurabilecektir. İhtiyaç duyduğunuzda bakabilmeniz için lütfen bu kitabı emin bir yerde saklayın. Hakkımızda Misyonumuz, yüksek kalitede konut servisleri ve makul konutlar sağlayabilmek için konut sakinleri ile birlikte çalışmaktır. Homes for Haringey olarak biz Haringey Belediyesi adına konut hizmeti sunmaktayız. Homes for Haringey 2006 Nisan ayında kurulmuştur. Haringey Belediyesine ait konutların yönetimini gerçekleştiren kâr amacı gütmeyen bir özerk yönetim kurumu olarak görev yapmaktayız. Şirketimizin sahibi Haringey Belediyesidir. Mülk sahibiniz ve ayrıca tüm ev ve

3 dairelerin sahibi yine Haringey Belediyesidir. Belediyenin sorumluluk dâhilinde olan tüm onarımlar, İnşaat Servisleri Ünitemiz (Building Services Unit) tarafından gerçekleştirilmektedir. Servislerimiz hakkında daha fazla bilgi alabilmek için: Web sitemiz: Ücretsiz telefon hattımız: Personelimiz memnuniyetle sizlerle yardımcı olacaktır.

4 Eşitlik taahhütnamesi Kendimizi hizmet sunduğumuz toplumun tüm farklılıklarını yansıtmaya ve herkes için fırsat eşitliği yaratmaya adamış bulunuyoruz. Bu, herkese eşit davranacağız anlamına gelmektedir. Servislerimizden yararlanırken fırsat eşitliğine sahip olmanız ve ihtiyaçlarınızı gözeten hizmetler almanız en doğal hakkınızdır. Yaşı, engelli durumu, derisinin rengi, etnik kökeni, milliyeti, uyruğu, ırkı, cinsiyeti, HIV durumu, medeni durumu, dinsel inancı, bakmakla sorumlu olduğu kişilere karşı yükümlülüğü, cinsel eğilimi ya da engelleyici bir hüküm içermeyen mahkûmiyet kararına bakmaksızın herkese eşit davranacak ve ayrımcılık yapmayacağız. Tüm çalışanlarımız bu politikayı benimseyip uygulamak zorundadır. Bu politika ayrıca çalışanlarımız açısından da geçerlidir; hiçbir çalışanımıza ayrımcılık yapmayacağız. Çalışanlarımızın, kiracılar ya da diğer servis kullanıcıları tarafından kendilerine yöneltilecek ayrımcı ya da saldırgan söz ya da davranışlara karşı itiraz etme hakları bulunmaktadır. Bu yönde yapılacak tüm şikâyetleri ciddiyetle ele alacağız.

5 Bizimle nasıl temas kuracaksınız Bir onarımla ilgili olarak bizimle temas kurmadan önce Lütfen sorununuzla ilgili bölümü bulun ve sizden hangi bilgileri öğrenmek isteyeceğimize bakınız. Size yardımcı olacak sayfaları bulmak için lütfen her sayfanın kenarına konulmuş dizini kullanınız. Bize ne kadar ayrıntılı bilgi verirseniz onarım işinizi bir defa da doğru bir şekilde yapma şansımız o kadar artacaktır. Eğer gaz kokuyorsa National Grid i arayınız Tüm onarımlar için (gazlı ısıtma hariç; bunun için 4. sayfaya bakınız): Telefon edin Sabit telefondan aramak için 24 saat ücretsiz bildirim hattı Cep telefonundan aramak için 24 saat bildirim hattı Yazıfon (işitme güçlüğü yaşayan insanlar için) Güvenli çevrimiçi onarımlar servisimizi kullanın Çevrimiçi olarak bilgisayarınızda çok net bir şekilde çizilmiş resimleri kullanarak her türlü onarım sorununuzu belirleyebilir ve bize bildirebilirsiniz. Ayrıca çevrimiçi olarak randevu da alabilirsiniz. E-posta (acil ya da ivedi onarımlar için kullanılmaz) Belediyenin müşteri hizmetleri merkezlerinden birisini ziyaret edin Bu merkezler Pazartesi - Cuma günleri saat 08:45-17:00 arasında açıktır. Hornsey Town Hall Annexe, The Broadway, Crouch End, London N8 9JJ Apex House, 820 Seven Sisters Road, London N15 5PQ 639 High Road, Tottenham, London N17 8BD 48 Station Road, Wood Green, London, N22 4TR Broadwater Farm Sitesinde yaşayanlar onarımla ilgili taleplerini ayrıca 108c Gloucester Road N17 6GZ adresinde bulunan Semt Ofisine de bildirebilirler. Bu ofisin çalışma saatleri aşağıda verildiği gibidir. Pazartesi, Salı, Perşembe: 09:00 12:00 ve 14:00 16:45 Çarşamba: 17:00 19:00 Cuma: 09:00 12:00

6 Gazlı ısıtma onarımları için Gazlı ısıtma onarımları (Pazartesi Cuma, 08:00 18:00) Hornsey, Wood Green, South Tottenham ve Broadwater Farm (TSG Gas Services) North Tottenham (TA Horn Limited) Destek Hizmetli Konutlar (Kinetics Group) Su ya da elektrik kaçağı için Thames Water (Su için) Elektrik için (farklı şirketler).iletişim numarası için faturanıza bakınız Uyarı - bir onarımı gerçekleştirmek ya da gaz tesisatı bakımı yapmak üzere herhangi bir kişinin konutunuza girmesine izin vermeden önce gerçekten onarımı yapacak kişi olup olmadığından emin olmak için bu kişinin kimlik kartını kontrol edin. Bizim elemanımız olan onarımla ilgili tüm çalışanlar, üzerinde Homes for Haringey logosu bulunan deniz mavisi üniforma giymektedir.

7 Onarımların bildirimi Bizi aradığınızda aşağıdakileri bize bildiriniz: Adınızı, adresinizi ve sizinle temas kurabileceğimiz telefon numarasını; Onarılmasını istediğiniz şey hakkında ayrıntılı bilgi ve İşitme engeliniz ya da kapıyı açma zorluğunuzun olup olmadığını Onarımı kaydedeceğiz Onarım işinizle ilgili bilgileri bilgisayar sistemimize kaydedeceğiz. Ne kadar süre içinde onarım işiyle ilgileneceğimizi size söyleyeceğiz. İlgilenme süreleri için 13. sayfaya bakınız. Onarım işiniz için bir sipariş açacağız ya da yapılması gerekenleri tam olarak tespit etmesi için konutunuza bir sürveyan göndereceğiz. Onarımı teyit edeceğiz Belirli bir tarih için size randevu vereceğiz. Öğleden önce (08:00 13:00). Öğleden sonra (12:00 16:00; Cumaları 12:00 14:00). Çarşamba akşamı (16:00 20:00). Cumartesi sabah (08:00 12:00). Ya da yüklenicimiz birlikte bir tarih belirleyebilmeniz için sizi arayacaktır. Öncelik kategorisi B ve C olan onarımlar için teyit edeceklerimiz: Onarım sipariş numaranızı; Onarımın yapılması planlanan tahmini tarihi ve Sizinle birlikte kararlaştırmış olduğumuz randevu tarihini B ve C öncelik kategorilerinin ne anlama geldiği 13. sayfada anlatılmaktadır.

8 Bir onarım işi bildirirken aşağıdaki hususları bilmeniz gerekmektedir Onarım siparişi açmadan önce sorunu yerinde görmemiz gerekebilir. Bu acil bir onarım ise onarım görevlileri gelinceye kadar konutunuzda beklemek zorundasınız. Görevliler gerekli onarımı yapacaktır. Ancak bu mümkün olmuyorsa sorunu emniyet altına alacaklardır. Sorunla ilgili olarak yapmamız gereken diğer işler hakkında sizi bilgi verilecektir. Onarım gerektiren sorununuzun önem durumunu, söz konusu işin daha çabuk yapılması için abartmanız halinde, bizi acil olarak çağırdınız için bu işin ücretini sizden talep edebileceğiz. Sizin neden olduğunuz zararların onarılmasının, normal yıpranma ve aşınma dışında kalan her türlü onarım işinin ve kiracılık sözleşmeniz kapsamında sizin sorumluluğunuzda olan şeylerin onarımlarının ücretlerini sizden tahsil edeceğiz. 9. sayfada bulunan Yapmak zorunda olduklarınız ve Konutunuzda olan zararlar adlı bölümlere bakınız. Randevu tarihi konusunda bizimle anlaşmaya vardıktan sonra, onarım yapılacak gün onarım görevlilerinin konuta girişini sağlamak için yetişkin bir kişinin konutta bulunması gerekmektedir. Konutunuzda tamir yapılacağı zaman Eğer herhangi bir mobilyanın çekilmesi ya da zemin kaplamasının/örtüsünün (halı, lamine parke, muşamba kaplama vb) kaldırılması gerekiyorsa buların sorumluluğu size aittir. Onarım görevlileri size yardım etmek isteyebilir ancak bunun sonucunda ortaya çıkabilecek zararlardan sorumlu olmayacaklardır. Onarım görevlilerinin işlerini tam olarak yapabilmesini sağlamak için konutunuzun temiz olduğundan ve işin kolayca yapılmasına engel olacak şeylerin ortada olmadığından emin olun. Buna çocukların emniyeti ve evcil hayvanların iş yapılan yerden uzakta tutulması da dâhildir. Biz ve yükleniciler için çalışan personelin tümü size karşı kibar ve saygılı davranmalıdır. Sizden, aile üyelerinizden ve evde bulunan tüm konuklarınızdan da aynı şekilde davranması beklenmektedir.

9 Servisimiz Bizim Sorumluluklarımız Yaşadığınız binanın dış kısmı ve yapısal bölümleri ile ortak kullanım alanlarındaki tesisat ve teçhizatların bakım ve onarımından biz sorumluyuz. Kiracılar için. Tüm su boruları, gaz boruları, elektrik kabloları, ısıtma sistemleri, kanalizasyon, enerji ve aydınlatma tesisatından biz sorumluyuz. Bunlara konuta sizin döşediğiniz ya da sizin sorumluluklarınız listesine dâhil olan tesisat ve teçhizatlar dâhil değildir. 9. sayfada bulunan Yapmak zorunda olduklarınız adlı bölüme bakınız. Kiracılığınız başladığında yapılı olan çitler ve duvarlar, ön ve arka giriş kapılarına giden ana yollar ve müştemilatların bazıları bizim sorumluluğumuzdadır. Lease Sahipleri için. Konutunuzun içindeki sorumluluğumuz oldukça sınırlıdır. Bu konu lease anlaşmanızda ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Gaz emniyeti Yasalar gereği, gaz bağlantısı olan kiracılı tüm konutları denetlemekten ve gaz tesisatlarının yıllık emniyet kontrollerini ve servisini yapmaktan biz sorumluyuz. Bu görevleri bizim yerimize uzman ve yetkili bir yüklenici yapmaktadır. Konutunuza girmemize izin vermek zorundasınız Personelimizin ya da yüklenici firma personelinin, onarım, inceleme, gaz emniyeti kontrolü ya da geliştirme çalışmaları için konutunuza makul bir zamanda girişine izin vermek zorundasınız. Bunun için size en az 24 saat önceden haber vereceğiz. Eğer durum acilse ve siz içeri girmemize izin vermezseniz, konutunuza zorla girmek için yasal yollara başvurabiliriz. Bu türden bir işlemin masrafları da sizden tahsil edilecektir.

10 Homes for Haringey hangi tür onarım ve bakımları yapmaktadır? Binanızın dışından, yapısından ve ortak kullanım alanlarından biz sorumluyuz. Kiracılar için ayrıca konuta tarafımızdan konulan tesisat ve teçhizatlardan da biz sorumluyuz. Ancak konuta tarafınızdan döşenen her türlü tesisattan ve bunların onarımından siz sorumlusunuz. 9. sayfada bulunan Yapmak zorunda olduklarınız adlı bölüme bakınız. Yasalar uyarınca kiracıların evlerinde bulunan gaz yakıtlı ısıtma tesisatlarının yıllık bakımlarını yapmak bizim sorumluluğumuzdadır. 7. sayfada bulunan Gaz emniyeti adlı bölüme bakınız. Bana ait olan onarım sorumluluklarımı yerine getiremezsem ne olur? Konutunuzun iç bakımından ve belirli onarımların yapılmasından siz sorumlusunuz. 9. sayfada bulunan Yapmak zorunda olduklarınız adlı bölüme bakınız. Bir kiracıysanız ve yaşınız 60 ya da daha yukarıysa ya da engelliyseniz ve bu onarımların yapılmasında size yardımcı olacak kimseniz yoksa sorumluluğunuz dâhilinde olan onarımları sizin adınıza gerçekleştirebiliriz. Eğer güvenlik, emniyet ya da başka bir nedenle onarımı biz yapmak zorunda kalırsak tamir masraflarının tümünü sizden tahsil ederiz. Kişisel eşyalarıma verilen zarar nedeniyle tazminat talep edebilir miyim? Diğer zararları karşılamak için (örn. Kaza sonucu zarar) ev eşyası sigortası yaptırmalısınız. 30. sayfada bulunan Ev eşyaları sigortası adlı bölüme bakınız. Eğer söz konusu zarar bizim onarım elemanlarımız ya da bizim için çalışan yükleniciler tarafından verilmişse bu durumu kiracılık yönetimi görevlinize (tenancy management officer) yazılı olarak bildirmeniz gerekmektedir. Yapılan onarımlar için para ödemek zorunda olacak mıyım? Siz ya da konutunuzda bulunan diğer kişiler tarafından yapılan her türlü zararın onarımını yaptırmak ve masraflarını karşılamak tamamen sizin sorumluluğunuzdadır. 9. sayfada bulunan Yapmak zorunda olduklarınız adlı bölüme bakınız. Konutunuza gelen bizim onarım görevlilerimizden bu tür zararların onarımlarını yapmalarını istememelisiniz. Onarım görevlilerimizin kiracı ya da lease sahipleri için özel tamir yapmaları yasaktır. 15. sayfada bulunan Servis standartları adlı bölüme bakınız.

11 Yapmak zorunda olduklarınız Genel Sorumluluklarınız Kiracılık sözleşmeniz (ya da konutunuzu satın almışsanız lease sözleşmeniz) uyarınca yapmak zorunda olduklarınız: İç dekorasyonu da dâhil olmak üzere konutunuzu temiz ve bakımlı bir şekilde tutmalısınız (12. sayfada bulunan Dekorasyon adlı bölüme bakınız); Bir onarım ihtiyacı olduğunu fark ettiğiniz anda hemen bize haber vermeli ve eğer mümkünse durumun daha da kötüleşmesini engellemek için tedbir almalısınız; Onarımları, yıllık gaz kontrollerini ve gerekli olan tüm denetimleri yapabilmemiz için konutunuza girmemize izin vermelisiniz; Kendinizin monte ettiği her türlü tesisatın, teçhizatın ve cihazın onarımını ve bakımını yaptırmalısınız (11. sayfadaki Tadilatlar adlı bölüme bakınız); Buğulanmayı önlemek ve kontrol altında tutmak için gerekli tedbirleri almalısınız (23. sayfada bulunan Pratik ipuçları adlı bölüme bakınız) ve Boruların donmasını önlemek için gerekli tedbirleri almalısınız (27. sayfada bulunan Pratik ipuçları adlı bölüme bakınız). Konutunuzda olan zararlar Eğer siz, sizinle yaşayan herhangi biri ya da konuklarınız konutunuza zarar verirse sizden bu zararın giderilmesi için gerekli onarımları yaptırmanızı bekleriz. Bu tür onarımları derhal yaptırmalısınız. Bu onarımları kendiniz yapmaya karar verebilir ya da sizin için yapacak birini bulabilirsiniz. İkinci durumda ücret ödemeniz gerekebilir. Sizin ve ailenizin güvenliğini sağlamak üzere bu onarımı biz yapmak zorundaysak, bu onarımın ücretini bize ödemek zorundasınız. Konutunuza hırsız girmesi ya da yıkıcı düşüncelere sahip kişiler tarafından zarar verilmesi durumunda, konutunuzun emniyetini biz sağlayacağız ve gerekli tüm onarımları biz gerçekleştireceğiz. Bu tür durumları polise haber vermek, polisten bir suç numarası (vaka numarası geçerli değildir) almak ve sorununuzu bildirirken bize bu numarayı vermek zorundasınız. Ev eşyaları sigortası Size şiddetle ev eşyalarınızı sigortalatmanızı tavsiye ederiz. 30. sayfaya bakınız.

12 Belirli işlerin yapılmasından siz sorumlusunuz. Aşağıdaki işlerin yapılmasından ya da yapacak birilerini bularak yaptırılmasından siz sorumlusunuz. Kiracıların tümü: İç kapıların, iç kapı kilit ve kollarının, pervaz ve çerçeve aksamının onarımından, ayarlanmasından ya da değiştirilmesinden; Mutfak demirbaşlarının bakımından (lavabolar ve musluklar dâhil); Zemin kaplamalarının/döşemelerinin onarımından ya da değiştirilmesinden; Aydınlatma ampullerinin, flüoresan tüplerinin ya da lamba anahtarlarının ve elektrik prizi ve sigortalarının değiştirilmesinden; Banyo, küvet ve lavabodaki tıkaçlar ve zincirlerin yenilenmesinden; Korniş, kanca ve rafların aksesuar ve parçalarının yenilenmesinden; Pencerelerin temizlenmesinden (ortak kullanım alanlarında bulunanlar hariç); Çamaşır makinesi, bulaşık makinesi ve çamaşır kurutucusu gibi tüm teçhizatlarınızın uygun bir şekilde havalandırılmış olmasından; Anahtar kaybı ya da anahtarın içeride unutulması hallerinde anahtarın ya da kilidin değiştirilmesinden; Kapı tokmağı, topuzu, zili, gözleme deliği ve posta kutusunun yenilenmesinden; Duvar sıvalarındaki küçük çatlakların ve deliklerin doldurulmasından; Atan sigortaların yeniden devreye alınmasından; Klozetlerin onarımı ve yenilenmesinden; Banyo panellerinin yenilenmesinden; Kaybolan pencere anahtarlarının yenilenmesinden ve Çimler, çiçek ve ağaçlar da dahil olmak üzere özel bahçelerin (ortak kullanılanlar hariç), ön ve arka kapıya giden yaya yolları dışındaki yaya geçitlerinin ve başlangıçta belediye tarafından verilen tüm teçhizatların bakımından sorumludur. Bir kiracıysanız ve yaşınız 60 ya da daha yukarıysa ya da engelliyseniz ve size yardım edecek kimseniz yoksa bu işleri sizin adınıza biz gerçekleştirebiliriz. Bununla birlikte konutunuza sizin tarafınızdan yapılmış değişikliklerin onarımıyla biz ilgilenmemekteyiz. 11. sayfada bulunan Konutunuzun tadilatı adlı bölüme bakınız.

13 Konutunuzun tadilatı Her yıl konutunuza yapılacak büyük onarımları ve tadilatları programlıyor ve bu programın gerçekleştirilmesini sağlıyoruz. Sizi doğrudan etkileyecek herhangi bir projeye başlamadan önce sizinle görüş alışverişinde bulunacağız. Proje başlamadan önce size büyük onarımlarla ilgili olan müşteri sözleşmemizi vereceğiz. Bu sözleşmede bizden bekleyebileceğiniz standartlar yer alacaktır. Planlı Makul Konutlar programı kapsamında, yeni bir çatıya, pencerelere, mutfağa ya da banyoya ihtiyaç duyduğu ya da içinde bulunduğu sitede çevre düzenlemeleri yapılması gerektiği için standartları karşılayamayan konutlar ele alınmaktadır. Bunun dışında ayrıca bir de koruyucu bakım programımız bulunmaktadır. Bu program kapsamında, dış tarafında ya da ortak kullanıma haiz alanlarında yeni asansörlere ve giriş kapısı sistemine ihtiyaç duyan, enerji verimliliğinin arttırılması gereken ve ufak onarım ve dekorasyon işlerine gereksinimi olan konutlar ele alınmaktadır. Bu programlar, varlık yönetimi bölümü tarafından yürütülmektedir. Varlık yönetimi bölümü konutunuzda yapılması planlanan işler hakkında sizinle görüş alışverişinde bulunmakla yükümlüdür ve ayrıca size ayrıntılı bilgi verebilmektedir. Önümüzdeki 12 ay boyunca programlı işler kapsamında herhangi bir yenileme ya da tadilat çalışması yapmayacağız. Bununla birlikte sağlıkla ya da güvenlikle ilgili risk yaratan durumlar için acil ya da geçici onarım işlerini gerçekleştireceğiz. Sözgelimi banyonun ya da çitlerin değiştirilmesi gibi bize bildirdiğiniz bazı onarım işleri daha sonra yerine getirilmek üzere diğer benzer işlerle birlikte bir gruba (parti) sokulacaktır. Paranın tam karşılık değerini alabilmek için bu uygulamaya başvuruyoruz. Size ne kadar beklemek zorunda kalacağınızı söyleyeceğiz ve işler başlamadan kısa bir süre ünce sizinle temas kuracağız. Uyarlamalar hakkında bilgi almak için kiracı hakları sözleşmesine bakınız.

14 İzin alma Konutunuzda yapacağınız bazı değişiklikler için, bu tür işleri yapmadan önce yazılı olarak izin almak zorundasınız. Her şeyden önce resmi planlama iznine ya da bina yönetmeliği onayına ihtiyacınız olup olmayacağını öğrenmek için Haringey Belediyesiyle görüşmeniz gerekmektedir. Bu tür izinler için başvuruda bulunmak sizin sorumluluğunuzdadır. Daha sonra izin almak için bize yazılı olarak başvurmak zorundasınız. Söz konusu değişikliklerden bazıları şunlardır: Bir duvarın ya da bölmenin kaldırılması; Gaz tesisatı döşemek ya da sökmek; Radyatörleri sökmek ya da kendi ısıtma sisteminizi kurmak; Uydu anteni takmak; Mutfak ya da banyo aksesuarlarını değiştirmek ya da bir duş tesisatı kurmak ve Lamine parke ya da fayans gibi sabit zemin döşemesi yapmak Bu tür işlerin düzgün bir şekilde yapılmasını talep etme ve işleri çeşitli aşamalarda denetleme hakkımız bulunmaktadır. Onarım sorumlulukları Yaptığınız değişikliklerle ilgili onarımlar sizin sorumluluğunuzda olacaktır. Ayrıca bizim yapacağımız onarım işlerinde gerek duyulması halinde bunların kaldırılıp yeniden yerine konulmasından da siz sorumlu olacaksınız. Tadilat tazminatları Yaptığınız bazı tadilatlar için tazminat alabilirsiniz. Yalnız bu tazminat ancak kiracılığınız sona erdiğinde size ödenecektir. Ödeyeceğimiz tazminat miktarı yapılan tadilat işinin orijinal masrafına ve bunun ne kadar süredir kullanıldığına bağlı olarak hesaplanacaktır. Bazı durumlarda hiç tazminat ödemeyebilmekteyiz. Konutunuzun içinde yapılan dekorasyon işleri Konutunuzun içindeki dekorasyonlardan siz sorumlusunuz. Eğer kiracıysanız ve 60 ya da daha yukarı bir yaşta ya da engelliyseniz, her altı yılda bir üç odaya kadar konutunuzu biz yeniden dekore etmeye çalışmaktayız.

15 İlgilenme süreleri İlgilenme süresini, sorunu bize bildirdiğiniz andan itibaren ölçmekteyiz. Acil Onarımlar 24 saat içinde yanıt veririz. İnsanlara derhal zarar verebilecek tehlikelerin giderilmesi, binanın büyük zarar görmesinin engellenmesi, su baskınına mahal verilmemesi ya da binanın güvenli hale getirilmesi için yapılan onarımlar için geçerlidir. Çok önemli durumların emniyetini iki saat içinde sağlamaktayız. A Öncelikli işler İşleri üç işgünü içinde tamamlarız. Binaya derhal hasar riskini, kiracılara ciddi rahatsızlık riskini ya da olası sağlık ve güvenlik riskini gidermek için bu gruptaki işlerin hemen yapılması gerekir. J Öncelikli işler İşleri genellikle 7 gün içinde tamamlarız. Bu kapsamdaki işler genellikle çatılarla ilgili işlerdir. B Öncelikli işler - İşleri 20 işgünü içinde tamamlarız. Acil bir durumu olmayan ve tehlike yaratmayan onarımlar bu öncelik grubundadır. C Öncelikli işler - İşleri 80 işgünü içinde tamamlarız. Bu gruba giren işler genellikle binaların dışında, bahçelerde ya da ortak kullanım alanlarında yapılan işlerdir. Tespit denetimleri Onarım işinin siparişini açmadan önce tespit denetimi yapmaya ihtiyaç duyarsak, bunun için 10 gün sonrasına kadar randevu alırız. Gazlı ısıtma ve sıcak su Isınma ya da sıcak su sisteminin tamamen bozulması halinde 24 saat içerisinde; eğer sistemden ciddi bir su kaçağı varsa iki saat içinde sizinle birlikte oluruz. Gazlı ısıtma sistemiyle ilgili diğer sorunları beş işgünü içinde halletmekteyiz. Uzmanlık gerektiren gereçler Asansörler Dört saat içinde yanıt veririz ve parça değişimini beş işgünü içinde yaparız. Giriş kapısı sistemi Eğer kapı açılmıyorsa dört saat içinde diğer sorunları ise 24 saat içinde halletmekteyiz. Ortak antenler Sorunu 24 saat içinde çözmeye çalışmaktayız.

16 Ne kadar sürer? Onarım isteğini bize bildirdiğinizde yapılacak onarımı bir ilgilenme süresi kategorisine alırız. Her bir kategori için yapım için beklenecek maksimum süreler belirlenmiştir. 13. sayfada bulunan İlgilenme süreleri adlı bölüme bakınız. Acil onarımlar için bir onarım görevlisi ya da yüklenici en kısa süre içinde sizi konutunuzdan arayacaktır. Diğer tüm onarımlar için belirli bir güne randevu alırız ya da ilgili yüklenici bir tarih ayarlamak üzere sizi arar. Onarımların büyük bir kısmı genellikle tek bir ziyarette yapılır, ancak ölçü alınması ve parça siparişi verilmesi gerekiyorsa ikinci bir ziyaretin ayarlanması gerekir. Onarım acilse ne olacak? Konutta yaşayan ya da ziyarette bulunan kişilerin yaşamlarını tehlikeye düşürecek ya da bu anlamda risk taşıyan veya konutta ciddi bir zarara yol açma olasılığı bulunan onarımları acil olarak değerlendirmekteyiz. Acil onarımlar için ü (sabit hatlardan arama ücretsizdir) eğer cep telefonu kullanıyorsanız daha ucuzdur. Her iki hatta 24 saat açıktır. Konutumda sadece belirli zamanlar içinde bulunabiliyorsam ne olacak? Size onarım görevlisinin konutunuza geleceği saati tam olarak bildiremiyoruz. Ancak bize bildirdiğiniz sizin için en uygun saatleri dikkate almaya çalışıyoruz. Eğer normal çalışma saatleri içine konutunuzda bulunamayacaksanız sizin için konutunuzda beklemesi için bir komşunuzu, akrabanızı ya da arkadaşınızı bulmalısınız. Eğer onarım görevlisi geldiğinde konutunuzda değilseniz, bu görevli girilemedi ( no access ) kartı bırakarak iki iş günü içinde kendisi ile bağlantı kurmanızı ister. Bu süre içinde bizimle temas kurmamanız halinde onarım siparişini iptal ederiz. Bu durumda sorunu bize yeniden bildirmeniz gerekir.

17 Servis standartları Çalışma yönergemiz Konutunuzda çalışan herkes; kendisini tanıtmak ve konutunuza girmeden önce fotoğraflı kimlik kartını göstermek; Üzerinde logomuz bulunan Homes for Haringey in mavi üniformasını giymek (onarım görevlileri bizim çalışanlarımızsa); Size saygılı davranmak ve kültürünüze anlayış göstermek; Ne yapacaklarını size açıklamak ve bunun sizi nasıl etkileyeceğini sizinle konuşmak; Eşyalarınızın zarar görmesini engellemek ve toz vb.den korumak; Malzeme ve aletlerin konutunuzda yaşayan hiç kimse için tehlike oluşturmamasını temin etmek; Dağınıklık ve gürültüyü minimum düzeyde tutmak; Her işgünü sonunda moloz ve atıkları konutunuzdan temizlemek, iş bittiğinde ise iş alanını temizlemek ve Elektrik, su ve gaz tesisatlarının her iş günü sonunda tekrar bağlanmasını sağlamak zorundadır. Onarım yapan personel: Konutunuzda sigara ya da alkol kullanamaz; Kaba saba konuşamaz ya da uygunsuz davranışlarda bulunamaz; Çalışma sırasında kişisel amaçlı telefon konuşması yapamaz; Siz ya da sorumlu bir yetişkin yokken konutunuzda bulunamaz; Yaptığı iş için ücret ya da hediye alamaz; Konutunuzun anahtarını kabul edemez ya da bulunduramaz ve Kiracı ya da lease sahiplerine özel iş yapamaz. Onarım personeli aşağıdaki konularda sizden izin almak zorundadır: Telefon ya da elektrik tesisatınızı kullanmak için; Tuvaletinizi kullanmak için ve Konutunuzun diğer odalarına girmek için Sizi sürekli olarak bilgilendireceğiz Onarımınızın herhangi bir nedenden ötürü zamanında bitirilemeyeceği durumlarda sizi mutlaka bilgilendireceğiz.

18 Servisimizden hangi standartları bekleyebilirsiniz? Onarım taleplerinize etkili ve faydalı bir şekilde yanıt veririz. Yaptığımız tüm onarımlar ya İnşaat Servislerimiz ya da onaylı yüklenicilerimiz tarafından gerçekleştirilmektedir. Onarım görevlilerimiz onarımları zamanında bitirmek ve yüksek standartta yapmak zorundadır. Konutunuzun içinde ya da çevresinde çalışan kişilerin uyması gereken bazı kurallar vardır. 15. sayfada bulunan Çalışma yönergemize bakınız. İşçiliğin kalitesini kontrol ediyor musunuz? Servislerimizin her zaman yüksek standartlı olmasını temin etmek için düzenli kontroller yapmaktayız. Bunu için rasgele bir dizi onarım işi seçeriz ve bu işlerin gerçekleştirildiği konutları ziyaret ederiz. Ayrıca tamamlanmış işler hakkında geri bildirim toplayabilmek için telefon anketi de yapmaktayız. Hizmetten memnun olmazsam ne olacak? Böyle bir durumu lütfen hemen bize bildiriniz. Bunu düzeltmek için elimizden gelen her şeyi yaparız. Sorununuza verdiğimiz yanıtı beğenmemeniz ve özel bir şikâyette bulunmak istemeniz durumunda, kiracı hakları sözleşmenizde yer alan tavsiye ettiğimiz prosedürü takip etmeniz gerekecektir. Kiracıların onarım hakkı ne anlama geliyor? Bu, Hükümetin Vatandaşlık Hakları Programının bir parçasıdır. Bu size belirli onarımları belirli süreler içerisinde yaptırtabilme hakkı vermektedir. Bunlar, zamanında yapılmaması durumunda sağlığınızı, emniyetinizi ya da güvenliğinizi etkileyebilecek ufak acil onarımlardır. Bu onarımlara, hak edilen onarımlar (qualifying repairs) denir. Eğer hak edilen onarımları süresi içinde tamamlayamazsak söz konusu onarımı yetkili başka bir tamirciye yaptırma hakkınız vardır. Eğer ikinci yüklenici işini zamanında bitiremezse tazminat alma hakkınız doğabilir. Size bununla ilgili bir broşür gönderebiliriz ya da siz bu broşürü belediyenin müşteri hizmetleri merkezlerinden alabilirsiniz.

19 Görüşleriniz Geri bildirim Hizmetlerimiz hakkındaki görüşlerinizi bilmek istiyoruz. Böylece memnun olmadığınız alanlarda kendimizi geliştirebileceğiz. B ve C öncelik kategorisinde bulunan tüm onarımlar için, onarım teyit mektubunuza bir memnuniyet kartı eklenmektedir. Onarım işi tamamlandıktan sonra lütfen bu kartı doldurarak bize geri gönderiniz. Kartın posta ücreti bulunmamaktadır. Kartı doldurmanız halinde adınız aylık ödül çekilişine dâhil edilmektedir. Müşterilerimizden aldığımız geri bildirimleri büyük bir ciddiyetle servislerimizi geliştirmek ve müşterilerimizin ihtiyaçlarına odaklanmak için kullanmaktayız. Personelimiz sizden gelebilecek her tür ve çeşitte geri bildirimi kabul etmektedir. Bir müşterimiz olarak istediğiniz şekilde geri bildirimde bulunmaktan lütfen çekinmeyiniz. Şikâyetler ve şikâyet konularının çözüme kavuşturulması Eğer onarımınız bildirilen ilgilenme süresi içinde yapılmadıysa ya da onarım standardından memnun değilseniz lütfen bize bildirin. Durumu düzeltmek için elimizden gelen her şeyi yaparız. Soruna getirdiğimiz çözümü beğenmemeniz durumunda, Şikâyetler, takdirler ve öneriler adlı broşürümüzde bulunan kesip çıkartmalı geri bildirim formunu doldurarak şikâyette bulunabilirsiniz. Bu broşürü herhangi bir müşteri hizmetleri merkezinden alabilir ya da web sitemizi (www.homesforharingey.org) ziyaret edebilirsiniz. Daha fazla bilgi için kiracı hakları sözleşmesine ya da lease sahibi hakları sözleşmesine bakınız.

20 Sonuçtan memnun kalmazsam ne olacak? Eğer onarımınız bildirilen ilgilenme süresi içinde yapılmadıysa ya da onarım standardından memnun değilseniz lütfen bize bildirin. Durumu düzeltmek için elimizden gelen her şeyi yaparız. Sorununuza verdiğimiz yanıtı beğenmemeniz ve özel bir şikâyette bulunmak istemeniz durumunda, Şikâyetler, takdirler ve öneriler broşüründe yer alan tavsiye ettiğimiz prosedürü takip etmeniz gerekecektir. Servisle ilgili alınacak kararlarda nasıl katılımcı olabilirim? Müşterilerimizin istedikleri servis standardını alabilmelerinden emin olmak istiyoruz. Müşterilerimizin servisimiz hakkındaki görüş ve fikirlerini beyan edebilecekleri birçok grubumuz, kurulumuz ve forumumuz bulunmaktadır. Bu gruplar hakkında daha fazla bilgi almak için Kiracı katılım Birimiyle temas kurunuz. Tel: ; E-posta: Bir foruma katılmak ya da bir grubun ya da kurulun üyesi olmak istiyorsanız lütfen bizimle temas kurunuz. Adres ve telefon numarası için 3. sayfaya bakınız. Yasal işlem yapılmasını talep edersem ne olacak? Konut sahibiniz olarak belediye yasal olarak, kiracılığınızı ilgilendiren konularda kendisine ihbarname gönderebileceğiniz adresi size bildirmek zorundadır yılı Mülk Sahipleri ve Kiracılar Yasasının 48. Bölümü uyarınca bu bölümde sözü edilen türden ihbarnamelerin (işleme konulan ihbarnameler de dâhil) yasal olarak konut sahibiniz belediyeye gönderileceği adres şu şekildedir: The Head of Housing, London Borough Haringey, Apex House, 820 Seven Sisters Road, London N15 5PQ.

Kiracı Bildirgesi Kaliteli konut hizmetleri ve makul konutlar sunmak için konut sakinleriyle birlikte çalışıyoruz.

Kiracı Bildirgesi Kaliteli konut hizmetleri ve makul konutlar sunmak için konut sakinleriyle birlikte çalışıyoruz. Kiracı Bildirgesi Kaliteli konut hizmetleri ve makul konutlar sunmak için konut sakinleriyle birlikte çalışıyoruz. www.homesforharingey.org Homes for Haringey Ltd. Haringey Belediyesinin sahibi olduğu

Detaylı

Yola devam. Moving on up. Kendi evinizde yaşama kılavuzu

Yola devam. Moving on up. Kendi evinizde yaşama kılavuzu Yola devam Moving on up Kendi evinizde yaşama kılavuzu Yola devam Kendi evinizde yaşama kılavuzu Moving on up Íçindekiler Eaves Başkanından Mesaj 5 1. Noktalı bölümün imzalanması 6 2. En baştan doğrusunu

Detaylı

Homes Zone Homes for Haringey den size haberler

Homes Zone Homes for Haringey den size haberler Homes Zone Homes for Haringey den size haberler 12. Sayı 2008 Aralık Noel arkadaşları Diwali den hindi dolmaya en güzel festival eğlenceleriniz! Kira defterleri artık yok! Ayağını yorganına göre uzat kış

Detaylı

Palmiye Park Gaziemir Kullanım Kılavuzu

Palmiye Park Gaziemir Kullanım Kılavuzu 2010 Palmiye Park Gaziemir Kullanım Kılavuzu PALMİYE PARK EV SAHİBİ HATTI 0232 462 4191 EGE Yapı / CDS Yapı Veryeri / Dağıstan Ortaklığı 2010 İçindekiler 1 GİRİŞ... 6 1.1 El Kitabının Amacı ve Kapsamı...

Detaylı

TERAS 'TA YAŞAM KILAVUZU

TERAS 'TA YAŞAM KILAVUZU TERAS 'TA YAŞAM KILAVUZU PALMİYE PARK EV SAHİBİ HATTI 0232 462 4191 info@palmiyepark.com 1 Daha rahat bir yaşam için ; Ayakkabılar evin içinde çıkar,kapınızın önünü ferahlık kaplar! Camdan halı silkelenmez,komşunuzla

Detaylı

Büyük gün... YENİ Gençlerin sesi Gençler ne düşünüyor. 3. Sayı. Homes for Haringey den size haberler. 2 Haberler. 6 Daha fazla daha fazla geri dönüşüm

Büyük gün... YENİ Gençlerin sesi Gençler ne düşünüyor. 3. Sayı. Homes for Haringey den size haberler. 2 Haberler. 6 Daha fazla daha fazla geri dönüşüm 3. Sayı Homes for Haringey den size haberler Homes Zone, Homes for Haringey in kiracı ve lease sahipleri için yayımladığı dergidir. 2 Haberler 6 Daha fazla daha fazla geri dönüşüm 7 Kiracılar ve Lease

Detaylı

DUVAR TİPİ SPLİT KLİMA

DUVAR TİPİ SPLİT KLİMA DUVAR TİPİ SPLİT KLİMA KULLANIM KILAVUZU NATURE PLUS INV 9/12/18/24 A Değerli Müşterimiz, Öncelikle doğa ve teknoloji dostu bir VESTEL ürününü tercih ettiğiniz için sizi kutlarız. Beklentilerinizin üzerinde

Detaylı

Çamaşır Makinesi ALM 601. Kullanma Kılavuzu. Document Number 2820523754 / 17-02-14.(19:49)

Çamaşır Makinesi ALM 601. Kullanma Kılavuzu. Document Number 2820523754 / 17-02-14.(19:49) ALM 601 Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu Document Number 2820523754 / 17-02-14.(19:49) Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Altus ürününü tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yüksek

Detaylı

Bulaşık Makinesi Kullanma Kılavuzu D3 3001 SY

Bulaşık Makinesi Kullanma Kılavuzu D3 3001 SY Bulaşık Makinesi Kullanma Kılavuzu D3 3001 SY www.beko.com Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilen ve titiz kalite kontrol işlemlerinden geçirilen üründen en iyi

Detaylı

SEHA YAPI DEFNE KONUTLARI TANITIM Ve KULLANIM EL KİTABI

SEHA YAPI DEFNE KONUTLARI TANITIM Ve KULLANIM EL KİTABI SEHA YAPI DEFNE KONUTLARI TANITIM Ve KULLANIM EL KİTABI 1 İÇİNDEKİLER 1. Konut ve Konutlarla İlgili Genel Bilgiler 2. Tapu ve Emlak Vergi Beyanları 2.1 Tapu ve Emlak Vergi Beyanları 2.2 Emlak vergisi Beyannamesi

Detaylı

Konut Kullanım Klavuzu

Konut Kullanım Klavuzu Konut Kullanım Klavuzu www.kinas.com.tr 1 Hoşgeldiniz, Kınaş Yağmur Projemizden konut satın almak suretiyle, Şirketimize göstermiş olduğunuz güvene bir kez daha teşekkür eder; yeni yuvanızda ömür boyu,sağlık

Detaylı

Çamaşır Makinesi ALM 781. Kullanma Kılavuzu. Document Number 2820523648 / 05-09-13.(16:28)

Çamaşır Makinesi ALM 781. Kullanma Kılavuzu. Document Number 2820523648 / 05-09-13.(16:28) ALM 781 Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu Document Number 2820523648 / 05-09-13.(16:28) Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Altus ürününü tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yüksek

Detaylı

Çamaşır Makinesi ALM 581 A. Kullanma Kılavuzu. Document Number 2820523218 / 14-12-12.(13:45)

Çamaşır Makinesi ALM 581 A. Kullanma Kılavuzu. Document Number 2820523218 / 14-12-12.(13:45) ALM 581 A Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu Document Number 2820523218 / 14-12-12.(13:45) Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Altus ürününü tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yüksek

Detaylı

AL 422 T AL 423 T AL 423 TS

AL 422 T AL 423 T AL 423 TS AL 422 T AL 423 T AL 423 TS Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilen ve titiz kalite kontrol işlemlerinden geçirilen üründen en iyi verimi almanızı istiyoruz. Bu nedenle,

Detaylı

Buzdolabı Kullanma Kılavuzu B 9426 NM

Buzdolabı Kullanma Kılavuzu B 9426 NM Buzdolabı Kullanma Kılavuzu B 9426 NM Lütfen önce bu kılavuzu okuyunuz! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilmiş ve titiz kalite kontrol işlemlerinden geçirilmiş olan ürününüzün size en iyi verimi

Detaylı

Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu AL 161 B AL 181 B AL 181 BS AL 182 B AL 191 B

Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu AL 161 B AL 181 B AL 181 BS AL 182 B AL 191 B Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu AL 161 B AL 181 B AL 181 BS AL 182 B AL 191 B Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilen ve titiz kalite kontrol işlemlerinden geçirilen

Detaylı

TRENDY-D KOMBİ MONTAJ, İŞLETMEYE ALMA, KULLANIM VE BAKIM KILAVUZU

TRENDY-D KOMBİ MONTAJ, İŞLETMEYE ALMA, KULLANIM VE BAKIM KILAVUZU 1 TRENDY-D KOMBİ MONTAJ, İŞLETMEYE ALMA, KULLANIM VE BAKIM KILAVUZU 2 Kod No: A.1.3.6 Kitap Baskı Tarihi: 240914 Revizyon No: 240914 3 ALARKO TRENDY-D KOMBİ Montaj, İşletmeye Alma, Kullanım ve Bakım Kılavuzu

Detaylı

YA Ş A M R E H B E R İ

YA Ş A M R E H B E R İ YAŞAM REHBERİ HOŞ GELDİNİZ NİDAPARK BEŞİKTAŞ ı seçerek, bize gösterdiğiniz güvene bir kez daha teşekkür eder, yeni evinizde mutluluk dolu yeni bir yaşam dileriz. Şehrin ve lüksün merkezi Nidapark Beşiktaş

Detaylı

AIRFEL DIGIFEL PREMIX CP1-25SP DIGIFEL PREMIX CP1-30SP YOĞUŞMALI KOMBİ KULLANIM VE MONTAJ KILAVUZU

AIRFEL DIGIFEL PREMIX CP1-25SP DIGIFEL PREMIX CP1-30SP YOĞUŞMALI KOMBİ KULLANIM VE MONTAJ KILAVUZU AIRFEL DIGIFEL PREMIX CP1-25SP DIGIFEL PREMIX CP1-30SP YOĞUŞMALI KOMBİ KULLANIM VE MONTAJ KILAVUZU Değerli Müşterimiz; Airfel ürününü seçtiğiniz için teşekkür ederiz. Ürününüzü güvenli monte etmek, uzun

Detaylı

KULLANIM KILAVUZU SICAK SOĞUK SU SEBİLİ

KULLANIM KILAVUZU SICAK SOĞUK SU SEBİLİ KULLANIM KILAVUZU SICAK SOĞUK SU SEBİLİ BU KULLANIM KILAVUZU USS 85 MODELİNİ KAPSAMAKTADIR. BİLGİLENDİRME Değerli Müşterimiz, Uğur Soğutma A.Ş. tesislerinde büyük bir özenle üretilen, kalite kontrollerinden

Detaylı

KULLANIM KILAVUZU UĞUR USMART DC İNVERTER KLİMALAR

KULLANIM KILAVUZU UĞUR USMART DC İNVERTER KLİMALAR KULLANIM KILAVUZU UĞUR USMART DC İNVERTER KLİMALAR BU KULLANIM KILAVUZU AŞAĞIDA YAZAN MODELLERİ KAPSAMAKTADIR. USMART 9 USMART 12 USMART 18 USMART 24 BİLGİLENDİRME Değerli Müşterimiz, Uğur Soğutma A.Ş.

Detaylı

Acil durumlarda tedbir

Acil durumlarda tedbir Önemli telefon numaraları Önemli telefon numaraları Polis 110 Acil durumlarda tedbir Acil durumlarda koruyucu tedbirler ve kendi kendine yardım İtfaiye 112 Acil tıbbi yardım Kurtarma servisi Zehirlenmeler

Detaylı

rainbowsystem.com Rexair LLC Troy, Michigan 2011 Rexair LLC R15637ad-3 Printed in U.S.A.

rainbowsystem.com Rexair LLC Troy, Michigan 2011 Rexair LLC R15637ad-3 Printed in U.S.A. rainbowsystem.com Rexair LLC Troy, Michigan 2011 Rexair LLC R15637ad-3 Printed in U.S.A. e2 Type 23p Wet Dust Can t Fly (ISLAK TOZ UÇAMAZ) PRENSIBI ÜZERINE KURULU RAINBOW, EVINIZDEKI KIR VE HAVADAKI PARÇACIKLARDAN

Detaylı

Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu

Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu D4 9121 E Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu Döküman Numarası 2820523049/ 02-08-12.(11:52) www.beko.com Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Beko ürününü tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Detaylı

GOLD. KIA Family Gold Card BİLDİRİM FORMU SÖZLEŞME NO. 1. KART SATILAN ARAÇLA İLGİLİ BİLGİLER 2. MEKANİK GÜVENCE İLE İLGİLİ BİLGİLER

GOLD. KIA Family Gold Card BİLDİRİM FORMU SÖZLEŞME NO. 1. KART SATILAN ARAÇLA İLGİLİ BİLGİLER 2. MEKANİK GÜVENCE İLE İLGİLİ BİLGİLER KIA Family Gold Card Kia Family Gold Acil Yardım : 0850 221 24 24 Kia Family Gold Mekanik Arıza : 0850 221 24 00 KIA Family Gold Card ın geçerlilik süresi 1 yıl olup kartın satın alınmasından 7 takvim

Detaylı

Güvenlik ve Garanti Kılavuzu

Güvenlik ve Garanti Kılavuzu Güvenlik ve Garanti Kılavuzu Not: Bu bilgileri ve desteklediği ürünü kullanmadan önce, aşağıdakileri okuduğunuzdan emin olun: v Bölüm 1, Önemli güvenlik bilgileri, sayfa 1 v Bölüm 3, Lenovo Uluslararası

Detaylı

Yoğuşmalı Kombi Kullanma Kılavuzu BK 20 Y LCD BK 25 Y LCD

Yoğuşmalı Kombi Kullanma Kılavuzu BK 20 Y LCD BK 25 Y LCD Yoğuşmalı Kombi Kullanma Kılavuzu BK 20 Y LCD BK 25 Y LCD Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilen ve titiz kalite kontrolünden geçirilmiş olan ürünümüzün size en

Detaylı

Aspire 5710/5710Z/5310 Serisi. Kullanım kılavuzu

Aspire 5710/5710Z/5310 Serisi. Kullanım kılavuzu Aspire 5710/5710Z/5310 Serisi Kullanım kılavuzu Copyright 2007. Acer Incorporated. Tüm Hakları Saklıdır. Aspire 5710/5710Z/5310 Serisi Kullanım Kılavuzu Orijinal İhraç: 05/2007 Bu yayındaki bilgilerde

Detaylı

Bu Elkitabını Okuyunuz

Bu Elkitabını Okuyunuz İÇİNDEKİLER EMNİYET ÖNLEMLERİ... 1 İŞLETİM SICAKLIĞI... 3 PARÇALARIN İSİMLERİ... 4 MANUEL İŞLETİM... 5 OPTİMAL İŞLETİM... 5 HAVA AKIŞ YÖNÜNÜN AYARLANMASI... 6 KLİMANIN ÇALIŞMA BİÇİMİ... 7 BAKIM... 8 İŞLETİM

Detaylı

A. GENEL. 3. Ortak alanlarda (Lounge, Lobby, otopark, pet alanı, çevre, yol vb.) yerlere kabuklu yemiş çöplerinizi atmayınız.

A. GENEL. 3. Ortak alanlarda (Lounge, Lobby, otopark, pet alanı, çevre, yol vb.) yerlere kabuklu yemiş çöplerinizi atmayınız. A. GENEL 1. Rezidansta görevli tüm personelden (güvenlik, temizlik, belboy, teknik, bahçıvan) yönetimin belirlediği görevlerden başka ve yönetimin bilgisi dışında özel işlerinizi yapmalarını istemeyiniz.

Detaylı