Dünya her geçen gün Küreselleşiyor ve değişiyor bu değişimle birlikle iletişim araçları da değişiyor. 21. Yüzyılda yaşıyoruz ve Bugüne kadarki, en

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Dünya her geçen gün Küreselleşiyor ve değişiyor bu değişimle birlikle iletişim araçları da değişiyor. 21. Yüzyılda yaşıyoruz ve Bugüne kadarki, en"

Transkript

1 Dünya her geçen gün Küreselleşiyor ve değişiyor bu değişimle birlikle iletişim araçları da değişiyor. 21. Yüzyılda yaşıyoruz ve Bugüne kadarki, en teknolojik ve sosyal bilinci en yüksek olan kuşak Z kuşağı yetişiyor ve onlarla birlikte çalışmak, rekabet etmek istiyorsak kendimize bu yeni dünya düzeninde yer edinmemiz gerekiyor...

2 Baby Boomer Kuşağı ( ) Öncelikle Kuşakları Tanıyalım. Bu kuşağa "Sandviç Kuşağı" da deniyor, çünkü aynı evde önce çocuklarına, sonra yaşlanan ana-babalarına baktılar. Dünyanın insan hakları hareketlerini, radyonun altın çağını, Türkiye nin ise ihtilali ve çok partili döneme geçiş sancılarını yaşadığı yıllar. Sadakat duyguları yüksekti, kanaatkarlardı; aynı yerde uzun süre çalıştılar. Teknoloji kimine yakın kimine uzak oldu, çok benimse(ye)mediler. X Kuşağı ( ) Dünyanın petrol krizini, Türkiye nin ise sağ-sol çatışmalarını yaşadığı yıllar. Dünyaya gözlerini, merdaneli çamaşır makinesi, transistorlu radyo, bantlı teyp ve pikapla açtılar. Sadakat duyguları duruma göre değişir, daha iyi kariyer imkanları ararlar, çoğu (teknolojik devrime denk geldiklerinden) teknolojiyi kerhen, zorunluluktan kullanmaya başladılar. Toplumsal sorunlara duyarlılar, iş motivasyonları yüksek, otoriteye saygılı ve kanaatkarlar. Kadınlar iş gücüne katılmaya başladı. Daha (iyi yaşamak için, daha) az çocuk sahibi oldular. (Özellikle gözlerini Özal lı yıllarda açanlar) Paraya daha fazla odaklandılar ve bireycilik önem kazandı. Boşanma, HIV, uyuşturucu gibi kavramlarla tanıştılar.

3 Y Kuşağı ( ) Öncelikle Kuşakları Tanıyalım. Sadakat duyguları az. Teknoloji hayatlarında pek çok şeyin simgesi. Narsist, bireyci ve girişimciler. Çalışmaktan hoşlanmıyor, eğlenceyi, kazanmayı çok seviyorlar. Otoriteye saldırgan davranıyorlar, tatminsizler, istekleri çok. Beklentileri yüksek ama bedelini ödemek istemiyorlar. Hızlı tüketiyorlar. Türkiye de yağ kuyruklarını, benzin sıkıntısını yaşamadıkları için "her şey her zaman böyleydi ve böyle olacak" sanıyorlar. Eş zamanlı olarak birkaç işi birden yapabilirler. Kariyer yaşamları boyunca 10 kereden fazla iş değiştirecekleri öngörülüyor. Kitlesel olanı değil, kişiye özel olanı seviyorlar. Türkiye de yaşayan kişinin yüzde 25 i bu kuşaktan. İyi yönetildiğinde ve ilham verildiğinde, Y Kuşağı çalışanlar çok zengin bir yetenek kaynağı olurlar. "Sahiciliğe" çok önem veren Y lere hayali ürünlerle, hayali projelerle, hayali kahramanlarla ulaşmak zor. Çok önemli bir diğer faktör ise "akran onayı". Sıra arkadaşının, mesai arkadaşının, internetteki oyun arkadaşının önermediği ve onaylamadığı bir ürün ile Y nin buluşması çok zor. Standart olanı sevmez, kendine özel olanı ve üstelik "hemen-şimdi" ister, öyle -cek, -cak larla işi olmaz. Y nin dikkatini çekmek istiyorsanız, mesajınızı, markanızı, iletişiminizi sadeleştirmeniz gerekir. Girişimcilik en önemli özelliklerindendir, özgüvenleri biraz abartılıdır. İş hayatına atılırken CEO yahut patron olmayı hesaplarlar. Bu arada, daha okurken işini kuranlara da rastlamak mümkün.

4 Z Kuşağı ( ) Öncelikle Kuşakları Tanıyalım. "İnternet kuşağı" da denen bu ufaklıklar tam teknoloji çağı çocukları. Taşınabilen, hep yanlarında olan küçük aygıtları, bilgisayar, Tablet leri, i-pod ları, cep telefonları, ayrılmaz parçaları. Onlar, ev ödevi yapamadıklarında "elektrikler kesildi, ondan yapamadım" değil; "internet bağlantım kopuktu" diyen kuşak. Yeni teknolojik olanaklarla iletişim ve ulaşım kolaylıkları ile hep bir aradalar. Uzakta olsalar bile ufak cihazlarıyla her an sözel, hatta görsel iletişim kurarak, birbirlerine bağlanabiliyorlar. Onlar, önceki kuşaklardan farklı olarak, network gençleri; çeşitli ağların üyeleri oluyorlar. Uzaktan da ilişki kurabildikleri için, fiziksel olarak tek başlarına, yalnız yaşıyorlar ve yaşayacaklar. Aynı anda birden fazla konuyla ilgilenebilme becerileri gelişiyor. İnsanlık tarihinin, el, göz, kulak vb. gibi motor beceri senkronizasyonu en yüksek nesli. Ancak bu avantajlar, dikkat ve konsantrasyon zorluklarıyla dezavantaja da dönüşebiliyor. Olanak fazlalığı, eğlenceyi erteleme güçlüğü, yaşamalarına neden oluyor. Bu da onların başarıya giderken önlerine çıkan en önemli engel haline geliyor. Geleneksel eğitim yöntemleri, bu yeni kuşağa uygun görünmüyor. Yaratıcılığa izin veren aktivitelerden hoşlanıyorlar. Edilgenliği kabul etmiyorlar. Uzun dönemli hafızaları, ezberden çok oyun, hikayeleştirme ve hayallerle etkin hale gelebiliyor. Sonuç odaklılar. Sorgusuz yaşayacaklar çünkü, iş yaşamına atıldıklarında karar vermelerini gerektiren her şey sistemler tarafından yapılıyor, yapay zeka tarafında karar veriliyor olacak. Çok diplomalı, uzman ve buluşçu olacaklar. Yaşamlarında otorite kavramının önemi kalmayacak. Tatminsiz, kararsız ve doğuştan tüketiciler.

5 Sonuç: Kuşakların davranışlarını ve özelliklerini öğrendikten sonra ; Öncelikle Kuşakları Tanıyalım. Kişisel markalaşmayla ilgili olarak Z kuşağının özelliklerinden olan Yeni teknolojik olanaklarla iletişim ve ulaşım kolaylıkları ile hep bir aradalar. Uzakta olsalar bile ufak cihazlarıyla her an sözel, hatta görsel iletişim kurarak, birbirlerine bağlanabiliyorlar. kısmı bizi ilgilendiriyor. Aslında bir çoğumuz bu kavramlara, teknolojik cihazlara ve iletişim araçlarına yabancı değiliz günlük hayatlarımızda aktif olarak bu cihazları ve sosyal medya hesaplarımızı kullanıyoruz. Ancak internette kişisel olarak nasıl markalaşacağız? Buna önce Marka teriminin kelime anlamını açıklamakla başlayalım. Benzer ürünleri ya da hizmetleri başkalarının ürün ya da hizmetlerinden ayırt etmek üzere kullanılan ya da belirli bir hizmetin sunulması sırasında kullanılan ayırt edici işaret marka olarak tanımlanmaktadır. Bu tanım bir ürün veya hizmet için yapılmıştır. Biz bu tanımın kişisel markalaşma süreci içinde şu kısmını kullanacağız ayırt edilmek için. Peki nasıl ayırt edici olacağız ve internet te kişisel markamızı oluşturacağız. Bu süreci hep birlikte basit bir şekilde adım adım ele alalım.

6 Başlangıç: Öncelikle eğer yoksa adınızı ve soyadınızı içeren bir G-mail hesabını edinin çünkü ilerleyen aşamalarda Google ın vermiş olduğu ücretsiz hizmetlerden yararlanmak için bu hesabı kullanacaksınız. (Örnek: Gerekliler Hesaplar ve Alanlar Adınızı ve soyadınızı içeren mümkünse.com uzantılı bir alan adı (Domain) ve barındırıcı hizmeti (Hosting ) satın alın bu iki hizmeti de aynı hizmet sağlayıcısından satın alabilirsiniz. Bu hesap sayesinde İnternet'te isminiz ve soy isminizle dijital izler bırakabileceksiniz ve bu durum internetteki kişisel markalaşmanız için önemli bir katkı sağlayacak. Aynı zamanda bu hesap kişisel markanızın genel merkezi görevini üstlenecek. (Örnek:www.zaferteber.com, Sosyal medya hesaplarınızı oluşturun veya bu hesaplara sahipseniz onları gözden geçirin, eksikleri tamamlayın. İnternet siteniz de, bloğunuz da ve sosyal medya hesaplarınızda sizi tanımlayacak özgün bir logo tasarlayın. Not: Bunun için basit programları kullanabilirsiniz.

7 Kişisel Markanızın Genel Merkezi Satın aldığınız alan adında ücretsiz içerik yönetim sistemlerinden birisini kullanabilirsiniz (Wordpress,Joomla vb.) buraya kategorilere bölünmüş yazılar ekleyin bu yazılarda ilgi alanlarınızdan ve deneyimlerinizden bahsedin. Ulaşabilir olun bir iletişim formunuz ve insanlara kendiniz hakkında bilgiler sunduğunuz bir sayfanız olsun. Arama Motorlarının sitenizi indekslemesine izin verin. Böylece daha fazla dijital iz bırakabileceksiniz.

8 Kişisel Markanızın Genel Merkezi

9 Kişisel markanızın şubeleri (Subdomain): Alan adımızı (Domain) Kişisel markamızın genel şubesi olarak adlandırdıktan sonra alt alan adlarımız (Subdomain) için en doğru sözcük şubelerimiz olacaktır. Bu şubelerde çeşitli ücretsiz veya ücretli kaynak kodlarıyla cv nizi,işlerinizi dijital ortama taşıyabilir yada bir web disk hizmeti olarak kullanabilirsiniz. Kişisel Markanızın Şubeleri Örnek: (cv.zaferteber.com, anket.zaferteber.com)

10 Kişisel Markanızın Genel Merkezi nin Yönetimi ve Takibi (İstatistikler) Alan adımızı Kişisel markamızın Genel Merkezi ve alt alan adlarını da şubelerimiz olarak adlandırdık peki interneti de müşterilerimiz olarak adlandırırsak,müşterilerimiz tarafımızdan markamızın ne kadar tanındığını ve talep gördüğünü nasıl öğreneceğiz. Bunu için ilk başta edindiğimiz Google hesabımıza ihtiyacımız olacak Google'ın internet sayfaları için vermiş olduğu hizmetlerden Google Analytics ve Google Web Yöneticisi Araçlarını kullanacağız. Bu hizmetlere hesabımızla giriş Yaptıktan sonra sitelerimizi bu iki hesaba tanımlayacağız.

11 Dijital izleriniz: İnternet sayfanızı hayata geçirdikten sonra siteniz arama motorları tarafından indekslemeye başlayacak ve arama motorlarında isimiz ve soy isminiz birlikte dijital izler olarak yer alacaktır. Bu izler paylaşımda bulunduğunuz fotoğraflar,yazılar, konu başlıkları olabilir. Kısacası sizinle ilgili olan tüm dokümanları tarayacak ve indeksleneceklerdir. Buda isminiz ve soy isminiz bir arama motoru yazıldığını anda en üst sıralara taşıyacak ve klasik bilinen did you mean? (bunu mu demek istediniz) yazısından sizi kurtartıp kişisel markanıza en büyük desteği sağlayacaktır. Dijital İzler

12 Kişisel markamızın genel merkezini ve şubelerini oluşturduktan sonra kişisel olarak markalaşmak için nasıl ayırt edici olacağız şimdi birkaç tavsiye göz atalım Kim olduğumuzu tanıyın ve o doğrultuda içerik paylaşımında bulunun. Marka olmanın zorluğunu düşünerek tutkularınızı ortaya çıkarın. Para dışında sizi motive eden nedir, sizi en çok ne mutlu ediyor, başkalarının söylediklerini bırakıp içinize yönlendiğinizde, derinlerde neler var, ileride kendinizi nerede, nasıl ve ne yaparken görmek istersiniz? Sonuç Konusu her ne olursa olsun özgün içerik üretmeye çalışın. Alıntı paylaşımlarınızın bir dozu olsun. Genel merkezinin sosyal medyalarda sayfalarını oluşturarak,genel merkezinizle ortak bir paylaşım döngüsü oluşturun. Tıpkı bir medya kuruluşu gibi çalışın: grafik tasarımı yapmayı öğrenin içeriklerinizin paylaşımında kullandığınız görsellere size ait olmasına dikkat edin Kendinize yatırım yapın, bir internet sayfasını oluşturmak için ilk başta kod bilmenize gerek ücretsiz içerik yönetim sistemlerini öğrenin kitaplar satın alın forumları araştırın okuyun öğrendiğiniz bilgileri paylaşın Sabırlı olun bu bir süreç eğer özgün olabilirseniz olumlu sonuçlar alacaksınız.

13 Başlangıç: Sosyal ağlar nedir: Sosyal Medya da Kişisel Markalaşmak Kişilerin internet üzerinde kendilerini tanımlayarak, insanlarla iletişime geçmek için insanların yarattığı sanal ortamdaki sosyal iletişim kurmaya yarayan ağlara sosyal ağlar denilmektedir.

14 Sosyal medyada kişisel marka olurken olmazsa olmaz mecralar hangileri? Facebook, Twitter, Linkedin, Youtube, Google +, Slide Share Slideshare : Uzmanlığınızla ilgili mutlaka sunumlar hazırlayın ve sunumu Slideshare yükleyiniz. Sosyal Medya da Kişisel Markalaşmak Facebook: Bu mecradan geçmişinizdeki kişilere ve hedef kitlenize ulaşabilirsiniz. Facebook ta arkadaşlarınızı kişilik gruplara ayırarak, gruplara uygun içerik üretip paylaşınız. Arkadaşlarla iletişiminizde Müşteri İlişkileri Yönetiminde kullanılan Pareto Kuralı 80X20 kuralını kullanabilirsiniz. Yani paylaşımlarınızın %80 ni, %20 i kitleye yapınız. Twitter: Kendi mesajlarınızı paylaştığınız gibi takip ettiklerinizin mesajlarını paylaşabilirsiniz. Twitter gündemini takip ediniz, takipçisi fazla olan twittercıları özenle takip ediniz. Linkedin : iş profesyonellerinin yer aldığı ve her geçen gün üye sayısının arttığı ortamlardır. Profesyonel bir şekilde profil hazırlayınız, kişisel gelişiminizde faydalı göreceğiniz Youtube: İnternet kullanıcılarının %90 dan fazlası video izliyorlar. Mutlaka video içerikleri oluşturarak diğer sosyal medya ortamlarında paylaşın. Google+ ; Google internetin en çok kullanılan site olduğundan Google'da ön sıralarda çıkmanız açısından bu ortamı az da olsa kullanınız.

15 Gerekliler Hesaplar Sosyal ağları tanıyın inceleyin ve hangilerinde yer almak istediğinize karar verin varsa hesaplarınızın eksiklerini tamamlayın eğer yoksa hesapları edinin ve gerekli bilgileri tam olarak girin. Tüm sosyal medya hesaplarınızda ortak bir profil resmi kullanmaya dikkat edin çünkü sık kullanılan bir isim ve soy isime sahip olabilirsiniz böylece ayırt edici olabilirsiniz Çoğu sosyal medya sitesi size kapak ( cover ) veya arka plan (background) görselleri eklemenize izin verir bu görsellerinin aynı olmasına dikkat edin

16 Gerekliler Hesaplar

17 Önce şu haberi okuyalım Sosyal Medya da Etkinliğiniz ABD de başlayıp tüm dünyayı etkisi altına alan bir uygulama artık özgeçmişten bile daha etkili... ABD de yayımlanan, Wired dergisi klout puanının insan hayatını nasıl etkilediğini ortaya koydu de kurulan klout.com adlı site kişiyi sosyal medyadaki etkisi üzerinden 0 ila 100 arasında puanlandırıyor. Klout puanına ulaşmak için siteye giren kullanıcı facebook veya twitter gibi sosyal medya ağlarındaki hesaplarını puanlamaya sunuyor. Bu sitelerde takip edilme oranı, yazılanların paylaşılma oranı, aktiflik oranı gibi değerlere göre de kişinin puanı belirleniyor. Kişi ne kadar aktif bir sosyal medya kullanıcısı ise puanı o kadar yüksek oluyor. Basit bir uygulama gibi görünse de klout puanı insanların işlerini bile kaybetmelerine neden oluyor. Wired a konuşan Sam Fiorella 15 yıllık deneyimine rağmen klout yüzünden işe alınmadı. AOL, Ford ve Kraft gibi dev firmalarla çalışan Fiorella, Toronto daki bir pazarlama firmasına başvurduğunda görüşmesi ilk başta oldukça başarılı geçiyordu. Özgeçmişine bakıldığında iş için uygun bulunan Fiorella klout puanı sorulduğunda cevap veremedi. İş görüşmesini gerçekleştirdiği kişi bunun üzerine klout.com adlı siteye girerek Fiorella nın puanına baktı. Puanı 34 çıkan Fiorella o gün işe alınmadı.

18 Sosyal Medya da Etkinliğiniz

19 İşverenlerin %75 i sosyal medyayı kullanarak aday ile ilgili bilgi aramaktadırlar. 95% LinkedIn 59% Facebook 42% Twitter Sosyal Medya ve Kariyer İlişkisi İnsan Kaynakları çalışanlarının % 80 li aşağıdaki araçları kullanarak inceleme yapmaktadırlar. 76% LinkedIn 67% Google 44% Facebook 21% Twitter İşverenlerin %26 sı online buldukları bilgiler dolayısıyla adayları geri çevirmişlerdir.

20 Sonuç İlk başta söylediğim gibi internet ortamında kişisel olarak markalaşmak belirli bir süreç eğer doğru adımları atarsanız doğru sonuçlar elde edeceksinizdir. Markalaşma sürecinizin kesinlikle kolay olmayacağını unutmayın ve bu konuda sabırlı emin adımlar attın Son olarak bu konu hakkında anlamlı olduğunu düşündüğüm bir cümleyi sizinle paylaşmak istiyorum. Bireyler kurumları,kurumlarda sektörleri oluşturur.

21 Kaynaklar: Ömür ÖZTAŞ (Sosyal Medya ile Kariyer 2010) Nizamettin BİBER (Sosyal Kuşaklar) Levent KARADAĞ Rüzgar Miran OKAN

Türkiye'nin lider OSB'si Gebze Organize Sanayi Bölgesi 28 yaşında

Türkiye'nin lider OSB'si Gebze Organize Sanayi Bölgesi 28 yaşında TÜRKİYE O S B GEBZE ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ SANAYİCİLERİ DERGİSİ MART-NİSAN 2014 SAYI: 39 Genel Kurulumuz katılımcılık için bir fırsat İsmail Sait Turfanda GOSBSAD Yönetim Kurulu Başkanı GOSBSAD ın Olağan

Detaylı

SOSYAL MEDİA KOKTE Lİ

SOSYAL MEDİA KOKTE Lİ SOSYAL MEDİA KOKTE Lİ SOSYAL MEDYA KOKTEYLİ Önsöz Sizce günümüzde üst düzey yöneticilerin yüzde kaçı mevcut medya düzeninin kontrolden çıktığını düşünüyor? Cevap verelim: Hemen hemen hepsi... Yönetici

Detaylı

Sosyal medya turizmde pazarlamanın tanımını değiştiriyor. CATHIC 4. kez turizm profesyonellerini buluşturdu

Sosyal medya turizmde pazarlamanın tanımını değiştiriyor. CATHIC 4. kez turizm profesyonellerini buluşturdu 24 TEMMUZ 2014 ǀ 10 TL ÜCRETSİZ ÖZEL EK REGNUM CARYA GOLF&SPA RESORT CATHIC 4. kez turizm profesyonellerini buluşturdu Oteller, bilgi ve iletişim teknolojilerini yakından takip ediyor Anadolu daki iş ve

Detaylı

MÜŞTERİ DENEYİMİ YÖNETİMİ 2.0 BORA ÖZKENT

MÜŞTERİ DENEYİMİ YÖNETİMİ 2.0 BORA ÖZKENT MÜŞTERİ DENEYİMİ YÖNETİMİ 2.0 BORA ÖZKENT SUNUŞ Zeka Değişime Adapte Olma Becerisidir. Stephen Hawking Elma Yayınları tarafından 2012 Nisan da yayınlanan bir önceki kitabım Emsalsiz Müşteri Deneyimleri

Detaylı

TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ KARİYER PLANLAMA UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (KARMER) KARİYER PLANLAMA VE GELİŞTİRME EL KİTABI

TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ KARİYER PLANLAMA UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (KARMER) KARİYER PLANLAMA VE GELİŞTİRME EL KİTABI TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ KARİYER PLANLAMA UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (KARMER) KARİYER PLANLAMA VE GELİŞTİRME EL KİTABI Kariyeriniz yaşamınızdır ANKARA, 2011 KARİYER PLANLAMA VE GELİŞTİRME EL KİTABI

Detaylı

PARA KAZANMAK İÇİN İNANILMAZ BİR FIRSAT SUNUYORUZ GELECEĞE YATIRIM YAPMAK İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS!

PARA KAZANMAK İÇİN İNANILMAZ BİR FIRSAT SUNUYORUZ GELECEĞE YATIRIM YAPMAK İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS! PARA KAZANMAK İÇİN İNANILMAZ BİR FIRSAT SUNUYORUZ GELECEĞE YATIRIM YAPMAK İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS! YENİ NESİL KAZANÇ SİSTEMİ İLE MUHTEŞEM KAZANÇLAR ALMAYA VE BU HEYECANA HAZIR MISIN? İnternet ile ticaretin

Detaylı

DIJITAL BELGE VE ELEKTRONIK UYGULAMALAR ZAMAN VE MALIYET TASARRUFU SAĞLIYOR 4. E-TICARET KONFERANSI NDA SOSYAL MEDYA KONUŞULDU GELENEKSEL

DIJITAL BELGE VE ELEKTRONIK UYGULAMALAR ZAMAN VE MALIYET TASARRUFU SAĞLIYOR 4. E-TICARET KONFERANSI NDA SOSYAL MEDYA KONUŞULDU GELENEKSEL TÜRKİYE NİN E-TİCARET REFERANSI HAZİRAN - TEMMUZ 2015 - SAYI 14 - ÜCRETSİZDİR 4. E-TICARET KONFERANSI NDA SOSYAL MEDYA KONUŞULDU GELENEKSEL LOJİSTİKTEN E-LOJİSTİK E DIJITAL BELGE VE ELEKTRONIK UYGULAMALAR

Detaylı

Arama Motoru Optimizasyonu Başlangıç Rehberi

Arama Motoru Optimizasyonu Başlangıç Rehberi Arama Motoru Optimizasyonu Başlangıç Rehberi EO Sayfa 1-1 Bu rehber kimlere hitap etmektedir? Bu rehberde Arama Motoru Optimizasyonu ile ilgili dünden bugüne gelen tüm bilgileri sizlere sunacağız. Eğer

Detaylı

Perakendede bütünlüğü yakalamak

Perakendede bütünlüğü yakalamak PwC Küresel Toplam Perakende* Araştırması ve Türkiye sonuçları Perakendede bütünlüğü yakalamak Perakendeciliğin gelecekteki iş modelini tüketiciler şekillendiriyor *Total Retail www.pwc.com.tr/perakende

Detaylı

İşinizi internete taşıma rehberi. www.isinizinternette.com.tr

İşinizi internete taşıma rehberi. www.isinizinternette.com.tr 1 İşinizi internete taşıma rehberi www.isinizinternette.com.tr 2 İnternete Hoş Geldiniz İşinizi internete taşıma rehberi, web sitesi hazırlamayı ve e-ticaret yapmayı kolaylıkla anlayabilmeniz için tasarlanmıştır.

Detaylı

Enerji sektöründe riske dayalı karar verme artıyor! House da buluştu

Enerji sektöründe riske dayalı karar verme artıyor! House da buluştu ISSN: 1309-0054 Sayfa 8 Farklı bir bakış açısına mı ihtiyacınız var? Enerji sektöründe riske dayalı karar verme artıyor! Sayfa 10 The Kasım 2014 - Ocak 2015 Deloitte Times www.deloitte.com.tr Vergisel

Detaylı

İleri Görüş PAZARLAMANIN GELECEĞİ. PAZARLAMANIN GELECEĞİNİ BELİRLEYEN BEŞ TREND Sayfa 8. katkılarıyla 2014 / 2

İleri Görüş PAZARLAMANIN GELECEĞİ. PAZARLAMANIN GELECEĞİNİ BELİRLEYEN BEŞ TREND Sayfa 8. katkılarıyla 2014 / 2 İleri Görüş & katkılarıyla 2014 / 2 PAZARLAMANIN GELECEĞİ PAZARLAMANIN GELECEĞİNİ BELİRLEYEN BEŞ TREND Sayfa 8 İÇİNDEKİLER 2014 / 2 8 PAZARLAMANIN GELECEĞİ Filmlerde izlediğimiz gelecek senaryoları her

Detaylı

Genel Yayın Yönetmeni Didem TEKİN. Yazı İşleri Nur GÜN. Reklam Rezarvasyon Ayşegül DOĞAN mezunrezarvasyon@yenibiris.com. İletişim editor@yenibiris.

Genel Yayın Yönetmeni Didem TEKİN. Yazı İşleri Nur GÜN. Reklam Rezarvasyon Ayşegül DOĞAN mezunrezarvasyon@yenibiris.com. İletişim editor@yenibiris. 1 2 3 Genel Yayın Yönetmeni Didem TEKİN Yazı İşleri Nur GÜN Reklam Rezarvasyon Ayşegül DOĞAN mezunrezarvasyon@yenibiris.com İletişim editor@yenibiris.com Ofset Hazırlık ve Baskı ÖMÜR MATBAACILIK A.Ş. Haramidere

Detaylı

Modül 3: Diğer Ofis Araçları

Modül 3: Diğer Ofis Araçları Modül 3: Diğer Ofis Araçları E-YAŞAM FİZİKSEL ENGELLİ İNSANLAR İÇİN E-ÖĞRENME SANAL MERKEZİ Bu proje Avrupa Komisyonu tarafından finanse edilmektedir. Bu yayın sadece yazarların görüşlerini yansıtmaktadır

Detaylı

En çok aranan kişiler Ücretler Şirketler kimleri arıyor? Çalışanlara neler sunuyor? İnsan kaynakları yöneticilerinden ipuçları

En çok aranan kişiler Ücretler Şirketler kimleri arıyor? Çalışanlara neler sunuyor? İnsan kaynakları yöneticilerinden ipuçları En çok aranan kişiler Ücretler Şirketler kimleri arıyor? Çalışanlara neler sunuyor? İnsan kaynakları yöneticilerinden ipuçları 2015 TAM BENİM KAFAM! DİYORSAN HÜRRİYET E BEKLERİZ. İnternetin dilinden anlayan,

Detaylı

8. HAFTA SOSYAL AĞLAR ve SOSYAL MEDYA

8. HAFTA SOSYAL AĞLAR ve SOSYAL MEDYA 8. HAFTA SOSYAL AĞLAR ve SOSYAL MEDYA SOSYAL AĞLAR Son zamanlarda tüm dünyada beklenmedik bir hızla yayılan ve milyonlarca insanı etkisi altına alan sosyal ağlar, insanların birbirileri ile olan ilişkilerini

Detaylı

TEKNİK İNCELEME Sosyal Bir İşletme Olma: IBM in Hikayesi IDC NİN GÖRÜŞLERİ. Sponsor: IBM. Ocak 2011

TEKNİK İNCELEME Sosyal Bir İşletme Olma: IBM in Hikayesi IDC NİN GÖRÜŞLERİ. Sponsor: IBM. Ocak 2011 TEKNİK İNCELEME Sosyal Bir İşletme Olma: IBM in Hikayesi Sponsor: IBM Erin Traudt Ocak 2011 Richard Vancil IDC NİN GÖRÜŞLERİ Son yıllarda müşteri odaklı sosyal ağ uygulamaları ve platformlarının sayısındaki

Detaylı

İş aramak planlı yapılması gereken ve zaman alan bir iştir. Bu nedenle öncelikle iş arama yönteminizi oluşturmanız gerekir.

İş aramak planlı yapılması gereken ve zaman alan bir iştir. Bu nedenle öncelikle iş arama yönteminizi oluşturmanız gerekir. İŞ ARAMA TEKNİKLERİ REHBERİ İşini severek yaparsan hayatta bir gün dahi çalışmış olmazsın. İş aramak, hayatınızın dönüm noktalarından birine atacağınız ilk adımdır. Bu adımı ne kadar sağlam atarsanız iş

Detaylı

PARA KAZANMAK İÇİN İNANILMAZ BİR FIRSAT SUNUYORUZ GELECEĞE YATIRIM YAPMAK İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS!

PARA KAZANMAK İÇİN İNANILMAZ BİR FIRSAT SUNUYORUZ GELECEĞE YATIRIM YAPMAK İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS! PARA KAZANMAK İÇİN İNANILMAZ BİR FIRSAT SUNUYORUZ GELECEĞE YATIRIM YAPMAK İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS! YENİ NESİL KAZANÇ SİSTEMİ İLE MUHTEŞEM KAZANÇLAR ALMAYA VE BU HEYECANA HAZIR MISIN? İnternet ile ticaretin

Detaylı

Yeni Mezunun İş Rehberi

Yeni Mezunun İş Rehberi Yeni Mezunun İş Rehberi Genel Yayın Yönetmeni Didem Tekin Yazı İşleri Asuman Korugan Eda Çapa Görsel Koordinatör Alper Ergenekon Reklam Rezervasyon Yeliz Yamak Baykal mezunrezervasyon@yenibiris.com Ofset

Detaylı

Perakendede mobil etkinin yükselişi. Akıllı telefonların mağazacılığa etkisi

Perakendede mobil etkinin yükselişi. Akıllı telefonların mağazacılığa etkisi Perakendede mobil etkinin yükselişi Akıllı telefonların mağazacılığa etkisi 2 İçindekiler Yönetici özeti 1 Mobil etki 2 Gelecek öngörüleri 7 Akıllı telefonların perakendede kullanımı 9 Mobil yolculuğa

Detaylı

İş aramak planlı yapılması gereken ve zaman alan bir iştir. Bu nedenle öncelikle iş arama yönteminizi oluşturmanız gerekir.

İş aramak planlı yapılması gereken ve zaman alan bir iştir. Bu nedenle öncelikle iş arama yönteminizi oluşturmanız gerekir. İŞ ARAMA TEKNİKLERİ REHBERİ İşini severek yaparsan hayatta bir gün dahi çalışmış olmazsın. İş aramak, hayatınızın dönüm noktalarından birine atacağınız ilk adımdır. Bu adımı ne kadar sağlam atarsanız iş

Detaylı

Online alışveriş yapanların gizemi Çok kanallı perakendecilikte 10 mit

Online alışveriş yapanların gizemi Çok kanallı perakendecilikte 10 mit Online alışveriş yapanların gizemi Çok kanallı perakendecilikte 10 mit PwC Küresel Çok Kanallı Perakendecilik Anketi ve Türkiye Sonuçları 2013 www.pwc.com.tr II İçindekiler I. Yönetici Özeti 2 Günümüzde

Detaylı

DİJİTALLEŞEN DÜNYA DA PAZARLAMA VE SOSYAL MEDYA

DİJİTALLEŞEN DÜNYA DA PAZARLAMA VE SOSYAL MEDYA DİJİTALLEŞEN DÜNYA DA PAZARLAMA VE SOSYAL MEDYA Çağrı Erdoğan; Netron Technology Marka Yöneticisi, Digitalage Dergisi Yazarı, Türkiye Bilim Elçisi Konferans; 25.11.2009 22 yaşındayım birçoğunuzdan da küçüğümdür

Detaylı

SİTE DIŞI SEO VE BİLİNMEYENLERİ

SİTE DIŞI SEO VE BİLİNMEYENLERİ İçindekiler İçindekiler SİTE DIŞI SEO VE BİLİNMEYENLERİ Giriş.................................................................................. Backlink Alımında Dikkat Edilmesi Gerekenler................................................

Detaylı

www.projesoft.com.tr Profesyonel e-ticaret çözümleri

www.projesoft.com.tr Profesyonel e-ticaret çözümleri www.projesoft.com.tr Profesyonel e-ticaret çözümleri PROJESOFT? NEDEN Gelişmiş SEO Bölümü Profesyonel Kampanya Yönetimi Profesyonel e-ticaret çözümleri 02 İşiniz, İşimizdir! Esnek Tasarım Modülü Toplu

Detaylı

www.verinetwork.com www.eozcelik.com

www.verinetwork.com www.eozcelik.com ADWORDS, SEO, YOUTUBE, SOSYAL MEDYA, NETWORK- PC BAKIM, WEB YAZILIM TASARIM www.verinetwork.com www.eozcelik.com Google Reklam Nedir? Dünyanın en ünlü ve lider arama motoru olan Google firmasının internet

Detaylı

#girisimcilik101 etiketiyle bu kitabın yayılmasına katkı sağlayabilirseniz sevinirim. @serkanunsal

#girisimcilik101 etiketiyle bu kitabın yayılmasına katkı sağlayabilirseniz sevinirim. @serkanunsal #girisimcilik101 etiketiyle bu kitabın yayılmasına katkı sağlayabilirseniz sevinirim. @serkanunsal SERKAN ÜNSAL DİJİTAL GİRİŞİMCİLİK 101 Kapak Çalışması - İllüstrasyonlar - Sayfa Düzeni Damla ÖZGÜN Serkan

Detaylı

Türkiye'nin İlk Dijital Zirvesi

Türkiye'nin İlk Dijital Zirvesi Türkiye'nin İlk Dijital Zirvesi Mobil teknoloji Sosyal Medya Teknoloji Yenilik Dijital Dünya organizasyonudur Moderatör Elgiz Yılmaz Galatasaray Üniversitesi, İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Türkiye nin

Detaylı

02a Değerleriniz. Alıştırma. Her Zaman Önemli Bazen Önemli Nadiren Önemli Hiçbir Zaman Önemli Değil

02a Değerleriniz. Alıştırma. Her Zaman Önemli Bazen Önemli Nadiren Önemli Hiçbir Zaman Önemli Değil 02a Değerleriniz Her Zaman Önemli Bazen Önemli Nadiren Önemli Hiçbir Zaman Önemli Değil Alıştırma Bu alıştırmayı tek başınıza yapmalısınız. Dikkatiniz dağılmadan düşünebileceğiniz sakin bir yer bulun...

Detaylı