MOBILE SMS GUARD 300 ALARM SİSTEMİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "MOBILE SMS GUARD 300 ALARM SİSTEMİ"

Transkript

1 MOBILE SMS GUARD 300 ALARM SİSTEMİ TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU GsmGuard (RJ11) Alarm Sistemi MobileSmsGuard300 (E) Alarm Modülü WDS300 Kapı Pencere Sensörü B300 Siren (Telli)

2 GÜVENLİK UYARILARI Elektriksel bağlantı kablolarında 230V şebeke voltajı bulunmaktadır ve çok tehlikelidir. Şebekeye bağlı iken asla modül bağlantısı yapmayınız. Kurulumu yapmaya başlamadan önce şebeke anahtarını kapatın. Kısa devreleri önlemek için, bu ürün yalnızca iç mekanda ve kuru yerlerde kullanılmalıdır. Komponentleri yağmur ve neme maruz bırakmayın. Ürünü banyo, yüzme havuzu vs gibi yerlere yakın kullanmayın. Sisteminizi oluşturan komponentleri çok yüksek sıcaklık yada parlak ışık kaynaklarına maruz bırakmayın. Mamülün yanlış kullanılması, içinin açılması, mamülü kendinizin tamir etmeye çalışması veya değişiklik yapılması halinde garanti son bulur. Marmitek ürünün hatalı veya yanlış kullanılmasından veya ürünün belirtilenden farklı olarak kullanılmasından dolayı sorumlu tutulamaz. Marmitek yasal ürün sorumluluğu kapsamı dışında ek hasar için sorumluluk kabul etmez. Adaptörler: Adaptörü yalnızca ürün etiketi üzerindeki voltaj ile uyumlu olan prize kontrol ettikten sonra takınız. Kablosu hasarlı bir adaptörü asla bağlamayınız ve kullanmayınız. Bu durumda yetkili satış noktasına başvurunuz. Piller: Pilleri çocukların erişemeyeceği bir yerde muhafaza ediniz. Kullanılmış piller kimyasal atık olarak işlem görmelidir. Asla yeni ve eski pilleri veya farklı tipteki pilleri birarada kullanmayınız. Uzun bir süre için sistemi kullanmayacaksanız pilleri çıkarın. Pilleri üründe yuvasına yerleştirirken (+/-) polaritenin doğruluğunu kontrol edin. Yanlış yerleşim patlamaya sebebiyet verebilir. 1. Giriş Marmitek Mobile SMS Guard 300 ürününü satın aldığınız için sizi kutlarız! Şimdi kolaylıkla (tatil) evinizi, karavanınızı veya benzeri bir yeri kolaylıkla güven altına alabileceksiniz. Marmitek Mobile SMS Guard 300 kaydetmiş olduğunuz mobil telefon numarasına mesaj göndererek size tehlikelerden anında haber verir. Artık sabit bir telefona bağlı değilsiniz. Set içindekiler 1 Marmitek Mobile SMS Guard 300 modülü 1 anten 1 adaptör 2 kapı/pencere sensörü WDS300, aksesuarları ile birlikte 1 (telli) siren B300 kullanma kılavuzu (5 dil) Kurulum için gerekenler SIM card (önödemeli) ile temin edeceğiniz telefon numarası, PIN ve PUK Marmitek Mobile SMS Guard 300 modülünü kurmak istediğiniz yerde şebeke voltajı Bir mobil telefon (Mobile SMS Guard 300'ü test etmek ve SIM kart PIN şifresini çözmek için) Tornavida ve/veya matkap (modül ve/veya sensörlerin duvara montajı gerekiyorsa)

3 2. Enstelasyon Standart Marmitek Mobile SMS Guard 300, modül ve iki adet kapı/pencere sensöründen oluşur. Kapı ve pencere sensörlerini (yapışkan bant veya vida kullanarak) çerçeveye bağlayın. Magnetik sensör pencere veya kapıya çerçeveye yerleştirlen sensörle aynı yükseklikte olacak şekilde yerleştirilmelidir (çalışması için kesin olarak doğru ayar yapılmalıdır!). Mobil telefonunuzla SIM kartın kilidini çözünüz ve kartı Mobile SMS Guard 300'ün içine takınız. Evinizi güven altına almak için göstergedeki kurulum talimatlarını takip ediniz. İstediğiniz sayıda kapı/pencere sensörü kullanabilirsiniz. Bu sensörleri satış noktalarından ayrıca temin edilebilirsiniz. Alarm devreye girer girmez, sensör Mobile SMS Guard 300 ile bağlantı kurar, ve kayıtlı telefon numarasına bir metin mesajı gelir. Sisteme siren bağladıysanız, alarm vuku bulduğunda o da aktive olacaktır. Marmitek Mobile SMS Guard 300 bünyesinde bir röleye sahiptir. Bu size alarm tetiklendiği zaman örneğin bir lamba yakma imkanı verir. Dikkat: Sistemi kurmaya başlamadan önce, bu kılavuzu sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz. Mobile SMS Guard 300 yaklaşık 20 saniye sonra Ayar modundan çıkar, bu da girdiğiniz ayarların kaybolması anlamına gelir. İlk iş olarak tüm tuşların nasıl çalıştığını bildiğinizden emin olun. Adım 1 SIM kartın testi ve PIN kodunun kaldırılması SIM kartınızı bir mobil telefona takıp PIN kodunu kaldırın (servis sağlayıcınızla ilgili tercih). Mobil telefonunuzun kullanma kılavuzunda SIM kart PIN kodunun kaldırılmasına ilişkin bilgiyi bulup, uygulayın. Bu SIM kart ile mobil telefonunuzdan metin mesajı (SMS) gönderip alabildiğinizi kontrol edin. Mobile SMS Guard 300 modülü yerleştirmeyi düşündüğünüz yerde (örneğin bir dolap içinde), mobil telefonunuzun SIM kart ile uygun alış gücünde çalışıp çalışmadığını kontrol ediniz. Güvenlik modülü alışı gücünün iyi olduğu bir yere yerleştirilmelidir. Dikkat: Marmitek Mobile SMS Guard 300 ile kullanılabilmesi için, SIM kartınız şifresiz olmalıdır. Adım 2 SIM kartın enstelasyonu Mobile SMS Guard 300 modülün arkasındaki iki vidayı söktükten sonra, kapağı, aşağı iterek açın. SIM kart tutucuyu sarı kenarı sola hareket ettirerek açın. Siyah renkli tutucu Mobile SMS Guard 300 modülden çıkarılabilir. Bakınız şekil 1. Şekil 1 SIM kartın çentik kısmı yukarı gelecek şekilde yerleştirin; bu taraf Mobile SMS Guard 300 modül ile bağlantı sağlayacak taraftır. SIM kart tutucuda da benzer bir çentik bulunur, böylece SIM kart tam olarak yuvasına yerleşmiş olur. Bakınız şekil 2. SIM kart tutucuyu SIM kart ile Mobile SMS Guard 300 modüle tekrar yerleştirin. Şekil 2

4 Adım 3 Güvenlik Kodunun Ayarlanması Mobile SMS Guard 300 için bir güvenlik kodu ayarlamanız gerekir, böylece modül alarm sensörleri ile haberleşebilir. SIM kart tutucunun sol üst tarafına doğru 8 adet atlama anahtar bulunan bir siyah alan göreceksiniz. Bunlar alarm sisteminizin güvenlik kodunu oluşturmak için kullanılır. Bakınız şekil 3. Bu sekiz adet anahtarı rasgele ayarlayın ve güvenlik kodunuzu not edin. Daha sonra bu koda kapı/pencere sensörlerinizi ayarlarken gerek duyacaksınız! Kapağı yerine yerleştirin ve vidaları takıp sıkın. Şekil 3 Adım 4 Mobile SMS Guard 300 kurulumu Şekil 4 Modülün sol tarafında bulunan anten konnektörüne set içindeki anteni vidalayın. Anteni dik olarak yerleştirdiğinizden emin olun. (Yukarı doğru bakmalıdır.) Ana üniteyi uygun bir yere yerleştirin. Yakında şebeke voltajı bulunan priz bulunduğundan emin olun (230 V). Güç adaptörünü Mobile SMS Guard 300 modüle (solda) bağlayın ve adaptör fişini duvardaki prize takın. İdeal alış için, ana üniteyi güven altına almak istediğiniz tüm objelerin mükün mertebe ortasına yerleştirin. Böylece, ana ünite ile sensörler arasındaki mesafe olabildiğince kısa olur. Aşağıdakilerden emin olunuz: Ana ünite büyük metal objelere (radyatör, fırın, vs) çok yakın yerleştirilmemiştir. Ana üniteye kolayca erişebiliyorsunuz. Ana ünite telefon santralı, bilgisayar, TV gibi başka elektronik cihazlara çok yakın yerleştirilmemiştir. Ana ünite düz bir yüzeye (masa, büfe, vs) konmuş veya duvara monte edilmiştir. Anten magnetik altlığa takılıdır. Ana ünitenin duvara montajı Ana ünite iki vida ile duvara monte edilebilir. Ana ünitenin arkasından iki adet vida deliği bulunur (merkezden merkeze uzaklık 145 mm). Vidalar setin içinde değildir, uygun vida temin ediniz.

5 Ana ünitenin düz yüzeye yerleştirilmesi Ana üniteyi monte etmeyi tercih etmiyorsanız, onu düz bir yüzey üzerine yerleştirin. Modülün aktive edilmesi Mobile SMS Guard 300 modülü sol tarafta bulunan ON/OFF tuşuna basarak açınız (0= OFF/KAPALI, I = ON/AÇIK). Göstergede şimdi GSM SECURITY ibaresi okunacaktır. Modül 90 saniyeden başlayarak 0'a doğru geri sayıma başlayacaktır. Geri sayımdan sonraki metin ekranda belirecektir: Normal Detect SW: OFF. Sistem ledi her saniye yanıp sönmeye başlayacaktır. GSM ledi her saniye yanıp sönmeye başlar, ve yaklaşık 20 saniye saniye sonra her üç saniyede bir yanıp söner. Dikkat: GSM ledi her saniye yanıp sönmeye devam ederse, modem (doğru bir şekilde) çalışmıyor demektir. Mobile SMS Guard 300'ü kapatın, 10 saniye bekleyin ve tekrar açın. Bir dakika sonra GSM ledi hala her saniye yanıp sönüyor ise başka bir servis sağlayıcının SIM kartı ile tekrar deneme yapmanızı öneririz. Şayet GSM ledi yanmıyorsa, SIM kart doğru bir şekilde yerleştirilmemiş demektir. Adım 5 Kapı/pencere sensörlerinin yerleştirilmesi Şekil 5 Standart olarak, setinizde iki adet kapı/pencere sensörü bulunmaktadır. Üst ve alt parçaları birbirinden ayırın. 9V pili yerleştireceğiniz yuvayı göreceksiniz. Üst bölümü de açabilirsiniz. Şimdi 8 adet atlama anahtarın olduğu siyah alanı göreceksiniz. Bakınız şekil 5. Mobile SMS Guard 300 için kullandığınız güvenlik kodunun (adım 3) aynısını kullanın. 9V pili (setin içinde yoktur, siz temin edeceksiniz) sensörlerin pil yuvasına takın: Polaritenin doğru olduğundan emin olun ve sensörün üst parçasını takın. Sensörü olabildiğince yükseğe yerleştirin: bu en iyi çalışma sahasını garanti eder. Sensör ve kontağı için yer işaretleyin. Magnetik kontağı doğrudan metal yüzeye yerleştirmeyin. Metal veya PVC kaplı metal çekirdekli çerçevelere montaj halinde, çerçeve ile magnetik kontak arasında minimum 5 mm kalınlığında tahta veya plastik bir takoz kullanmak en iyi yoldur. Metal çerçevelerde, sensör ile kontağı arasındaki mesafe, kapı veya pencere kapalı durumdayken, 3 mm den çok olmamalıdır. Kapı/pencere sensörünün sol tarafındaki anahtarı kullanarak açınız (0 = OFF, I = ON). Kırmızı LED (güneş sembolü) yanacaktır. Magnetik kontağı sensörün sağ tarafına yaklaştırarak tutun. Kırmızı LED söner sönmez, sensörün iki parçası uygun şekilde temas etmiş demektir. Magnetik kontağı kapı veya pencere kapalı durumdayken kırmızı LED sönük kalacak şekilde konumlandırın. Sensör gövde ile kontak arasındaki mesafenin olabildiğince kısa (maks 4mm) olmasına dikkat edin. Kapı veya pencere çerçevesi biraz içeri gömülü ise gönderici bölüm ile mıknatıs 90 derece açı ile de yerleştirilebilir. Sensör için kesin bir yer belirlediğinizde magneti de vidalarla sabitlemenizi salık veririz. Kayan kapı ve pencereler Kayan kapı ve pencerelerde sensör ve mıknatıs (magnet) birbiri üzerinden yatay olarak kayacak şekilde kullanılamaz. Sensör ve mıknatıs her durumda birbirine dikey olarak yaklaşacak şekilde yerleştirilmiş olmalıdır. Kapı/pencere sensörleri ve kontaklar doğru şekilde monte edilip aktif duruma geldilerse, adım 6'ya geçiniz.

6 Adım 6 Sirenin bağlanması Şekil 6 Standart olarak, setin içinde bir siren mevcuttur. Sireni doğrudan Mobile SMS Guard 300 Modüle bağlayabilirsiniz. Bağlantı şeması Mobile SMS Guard 300'ün arkasında bulunmaktadır. Bakınız şekil 6. Kırmızı teli pozitif(+) uca ve siyah teli negatif(-) uca bağlayınız. Sireni bağlayacağınız uygun yeri tespit ediniz, iki vidayla monte ediniz (vidaları siz temin edeceksiniz). Siren bağlanmayacaksa ayar modunda 'Buzzer off' seçiniz (ayrıca bakınız adım 8.2). İPUCU: Siren yerine, örneğin SM10 X10 modül bağlayabilirsiniz. Böylece alarm tetiklendiğinde şebeke güç hattı üzerinden bir cihaz, X10 siren, ışık veya kamerayı çalıştırabilirsiniz. X10 hakkında biraz daha bilgi alınız, cihaz kontrolu ile ilgili pek çok imkan sunan X10 teknolojisi ve Marmitek gözetim kameraları hakkında internet sitemizde daha detaylı bilgi bulabilirsiniz. Adım 7 Bir lamba bağlamak (isteğe bağlı) Marmitek Mobile SMS Guard 300 bünyesinde bir röleye sahiptir. Bu röleyi örneğin bir lambayı anahtarlamak için kullanabilirsiniz. Röle kontağını metin (SMS) komutları ile (RELAY-ON, RELAY-OFF, CONTROL) açabilir, kapatabilir, kontrol edebilirsiniz. Bağlantı şeması Mobile SMS Guard 300'ün arka tarafında bulabilirsiniz. Mobile SMS Guard 300'ün arkasındaki uygun bağlantı uçlarına kablo bağlantısı yapabilirsiniz. İPUCU: Lamba yerine X10 modül de bağlayabilirsiniz. Örneğin SM10 bağlarsanız alarm tetiklendiğinde şebeke güç hattı üzerinden bir cihaz, X10 siren, ışık veya kamerayı çalıştırabilirsiniz. X10 hakkında biraz daha bilgi alınız, cihaz kontrolu ile ilgili pek çok imkan sunan X10 teknolojisi ve Marmitek gözetim kameraları hakkında internet sitemizde daha detaylı bilgi bulabilirsiniz. Adım 8 Kullanıcı ayarları Sol tarafta bulunan ON/OFF anahtarını kullanarak Mobile SMS Guard 300 modülü açınız (0= OFF, I = ON). Göstergede şimdi GSM SECURITY ibaresi okunmalıdır. Modül 90 saniyeden başlayarak 0'a (geriye doğru) sayar. Geri sayım bitince, ekranda bir sonraki mesaj belirir: Normal Detect SW: OFF. 1. Telefon numarası ayarlamak Setup tuşuna basınız ve 1 seçiniz (1:TEL) Metin mesajı almak istediğiniz mobil telefonun numarasını giriniz. Dikkat: Numara girilirken önce + ve ülke kodu eklenmiş olmalıdır. Numarayı girdikten sonra Enter tuşuna basınız. Dikkat: Numara henüz hafızaya konmamıştır. Aşağıya bakınız. Bir ikinci veya üçüncü numara (maks 3 telefon numarası) girmek istiyorsanız yukarı ok tuşuna basınız.

7 Girdiğiniz telefon numaralarını saklamak için tekrar Setup tuşuna ve sonra 4 tuşuna basınız: (4: SAVE -sakla-). Göstergede görülecek mesaj : Save OK!, SETUP -> Exit şeklinde olmalıdır. Setup (ayar) menüsüne dönmek için Setup seçilmelidir. 2. Bildirim zamanlarının seçilmesi Alarmın tetiklendiği an ile size gönderiecek SMS anı arasındaki süre, metin mesajı ile sirenin çalacağı süre ayarlanabilir. Setup tuşuna basın ve 2'yi seçin (2: TIME) SMS Delay : Alarm ve metin mesajı arasındaki gecikme, saniye olarak girin. Tercih ettiğiniz zamanı girin ( 0 ile 99 saniye arasında) Dikkat: 10 saniyeden daha kısa bir gecikme istiyorsanız, iki hane olarak değeri girin, örneğin 7 girecekseniz önübe bir 0 koyarak 07 şeklinde giriniz. Enter tuşuna basınız. Yukarı ok tuşuna basınız: SMS Period ile ardışık metin mesajları arasındaki gecikmeyi ayarlayın. Seçtiğiniz süreyi (1-20 dakika arasında bir değer) giriniz. Örnek: 3m, 3 dakika anlamına gelir: Metin mesajı her 3 dakikada bir gönderilir. Yukarı ok tuşuna basınız: Buzzer delay ile alarm aktive olduktan sonra sirenin çalmaya başlayacağı gecikme süresini ayarlayın. Seçtiğiniz süreyi (0-99 saniye arasında bir değer) giriniz. Örnek: 05 sec = 5 saniye. Alarm aktive olduktan 5 saniye sonra siren çalacaktır. Yukarı ok tuşuna basınız: Buzzer rep ile sirenin çalma süresini ayarlayın. Seçtiğiniz süreyi (0-99 dakika arasında bir değer) giriniz. Yaptığınız tüm ayarları saklamak için, Setup tuşuna basınız ve 4'ü seçiniz (4: SAVE -sakla-). Göstergede şimdi Save OK!, SETUP -> Exit ibaresi okunacaktır. Ayar (setup) menüsüne dönmek için Setup tuşuna basın. İPUCU: İhbar süreleri için fabrika ayarlarına dönmek isterseniz, önce Setup, (2: TIME) ve daha sonra aşağı ok tuşuna basınız. Gösterge şimdi görmeniz gereken ibare: Set to default, Press enter key dir. Eğer 'enter' tuşuna basarsanız tüm ayarlar (yalnızca bildirim ayarları) fabrika değerlerine dönecektir. Standart bildirim süreleri (fabrika ayarları) aşağıda gösterilmiştir: SMS Delay time (SMS gecikme süresi: 20 saniye SMS period time (SMS peryodu): 3 dakika Buzzer relay time (siren tetikleme zamanı): 20 saniye Buzzer repeat time (siren çalma süresi): 5 dakika Enter tşuna basarak menüde çıkın. Ayarları saklamak için Setup tuşuna basınız ve 4'ü seçiniz (4: SAVE -sakla-). Göstergede şimdi Save OK!, SETUP -> Exit ibaresi okunacaktır. 3. Rölenin anahtarlanması Röleye bir lamba bağladıysanız (bağlantı şemasına göre, bakınız adım 6), ayar menüsünde röleyi açabilir ve kapatabilirsiniz. Setup tuşuna basınız ve 3'ü seçiniz (3: RELAY). Göstergede gösterilecek ibare: Relay OFF, (1) ON, (2) OFF. Röleyi açmak yada kapamak için nümerik tuşlardan 1'e veya 2'ye basınız. Enter giriniz. Ayar menüsüne dönmek için Setup tuşuna basınız. Rölenin açık olduğunu göstermek üzere Relay ledi yanıp söner.

8 3. Marmitek Mobile SMS Guard 300'ün kullanılması İPUCU: SIM kart telefon numarasını Marmitek Mobile SMS Guard 300'e not olarak yazın, veya daha iyisi, bu numarayı cep telefonunuzun hafızasına saklayın. Evden çıkmadan önce Adım 1. Alarm durumunda almak istediğiniz mesaj tipini seçin. Mobile SMS Guard 300 modülü SMS on ve/veya Buzzer on durumuna geçirmeye yarayan kısayollar kullanır. Evden çıkarken, sireni tetiklemek ve alarm durumunda mesaj almak isteyebilirsiniz. Bu aşağıdaki şekilde yapılabilir: Nümerik tuşlardan 6, 7 veya 8 tuşlarına basarak, bunlara atanmış fonksiyonları aktive edebilirsiniz. Fonksiyonun aktivasyonunu kaldırmak için aynı tuşa tekrar basılır. 6: SMS on/off (metin mesajı açık/kapalı) 7: Buzzer on/off (siren açık/kapalı) 8: SMS and Buzzer on/off (metin mesajı ve siren açık/kapalı) Metin mesajı veya sireni pasif duruma geçirdiğinizde, SMS OFF ve Buzzer OFF için kırmızı LED'ler yanıp sönecektir. Bunun herhangi bir mahzuru yoktur. Şekil 7 Adım 2. Metin mesajı veya siren için bir tercih yaptıktan sonra, Reset tuşuna basınız. Şimdi evden, karavandan veya araçtan ayrılmanız için 90 saniyeniz (gecikme) bulunuyor! İPUCU: Röle hala açık ise, şimdi kapatılacaktır. Rölenin açık kalmasını istiyorsanız, Reset tuşu yerine '0' tuşuna basınız. Sensörler şimdi 90 saniye için duyarsızlaşacaklardır, ancak röle açık kalacaktır. İPUCU: Reset'e basmadan önce, göstergede tüm sensörlerin kontaklarının kapalı olduğunu belirten 'Normal' ibaresini görmeniz gerekir. Bir veya daha fazla sayıda açık olan kontak olması halinde, göstergede 'Trouble' ibaresi görülecektir ve 'Wireless Switch' led indikatörü yanıp sönecektir. İPUCU: Gecikme süresi sona ermeden, sensör montajı yapılmış tüm kapı ve pencerelerin kapalı/kilitli olduğundan emin olun. Böyle olmadığı takdirde, 90 saniyelik gecikme sonrasında alarm tetiklenecektir. Ayarlarınıza bağlı olarak, bir SMS gönderme veya siren çalma veya her ikisi devreye girecektir.

9 Eve geri dönüş Eve döner dönmez, SMS ve siren alarmını kaldırın. Bunu yapmazsanız, her kapı veya pencere açışınızda alarm tetiklenecektir. Alarmı 8 tuşuna basarak devreden çıkarabilirsiniz: (SMS and Buzzer on/off - metin mesajı ve siren on/off). Metin mesajı veya sireni iptal ettiğinizde, kırmızı renkli SMS OFF ve Buzzer OFF led indikatörler yanacaktır. Bunun herhangi bir mahzuru yoktur. İPUCU: Siren ve SMS için uygulanmakta olan gecikmenin yeterli uzunlukta olduğundan emin olun, bu gecikme alarm sistemini ve sireni tetiklemeden sizin rahatça ön kapıya yürümenize yetmelidir. İPUCU: Bir sensör montajlı pencere veya kapıyı açtığınızda, Mobile SMS Guard 300, SMS ve siren devre dışı olsa bile, ana üniteye daima bir mesaj gönderecektir. Bunun herhangi bir mahzuru yoktur. Mobile SMS Guard 300 cihazınızı yuvarlak Reset tuşuna basarak başa döndürebilirsiniz. Bakınız şekil 8. Alarm durumunda: reset Şekil 8 Siz evde değilken Marmitek Mobile SMS Guard 300, sensörlerin birinden bir ihbar alırsa, girmiş olduğunuz telefon numarasına/numaralarına ait cep telefonuna/telefonlarına bir SMS gelecektir. Mesaj, (siren ve/veya röle statüsüne bağlı olarak) telefonunuzun ekranında ayarlarınıza bağlı olarak (Röle on/off, siren on/off ve metin alarm on/off, vs.) aşağıdaki şekilde görülecektir. Kesilme! Dedektör anahtar: AÇIK Kontrol Röle: KAPALI Siren Çıkışı Sesli! Siren Alarm: AÇIK SMS aalarm: AÇIK Modülü ayarladığınız sürenin uzunluğuna bağlı olarak, Mobile SMS Guard 300 cihazınızı reset edene kadar SMS mesajlarını almaya devam edeceksiniz. Örnek: Şayet SMS Period (bakınız adım 7.2) süresi, 3 minutes olarak ayarlanırsa, modül reset edilene kadar her 3 dakikada bir mesaj almaya devam edeceksiniz anlamına gelir.

10 Alarm halinde ne yapacağınız önceden belirlenmiş olmalıdır (örneğn eve gitmek, komşuyu/kapıcıyı uyarmak vs.). Eve dönüldüğünde, alarmı kapatmak için sizin, komşunuzun veya kapıcınızın Mobile SMS Guard 300'ün reset butonuna basması gerekir. Modülün yanlış alarm verdiğini biliyorsanız veya alarm nedeni anlaşıldı ise, Mobile SMS Guard 300 uzaktan da reset edilebilir. Bunu yapmak için, Mobile SMS Guard 300'e büyük harflerle yazılmış bir kısa mesaj göndermeniz gerekir: RESET. Modül Reset tuşuna basılmış gibi aynı şekilde reset olacaktır. Sistemin uzaktan kontrolu Dikkat: Mutlaka hatasız, doğru harflerle ve tirelerle yazılmış komutlar kullanın, aksi durumda komutlar çalışmayacaktır. Mobile SMS Guard 300 ile metin mesajı yoluyla haberleşebilirsiniz. Aşağıdaki mesajları kullanın: Metin Mesajı ALARM-ON ALARM-OFF RELAY-ON RELAY-OFF RELAY-TIME X.X CONTROL CHECK RESET Anlamı Mesaj ve sireni etkin kılma komutu. Mesaj ve siren fonksiyonlarını etkisiz kılma komutu. Röleyi etkin kılma komutu. Röleyi etkisiz kılma komutu. Röle için AÇMA zamanını ayarlama komutu. Bu komutla girilen değer dakika arası olabilir. Örnek: RELAY-TIME 20.3 : CONTROL komutu verildikten sonra, Röle 20.3 dakika etkin kalacaktır. RELAY-TIME süre ayarı için röle etkin kılma komutu. Sistem durumu sorgulama komutu. Alarm sistemini reset etmek için gerekli komut. Dikkat: bu komutu gönderirseniz, cevap olarak bir mesaj almayacaksınız Komut mesajlarını mobil telefonunuzda yazın ve alarm sisteminize takılı SIM kartın telefon numarasına gönderin. Yazma hatası yaparsanız, WRONG INSTRUCTION! cevabını alacaksınız. Komutu doğru ve büyük harflerle yazıp yazmadığınızı ve komutta varsa '-' işareti kullanıp kullanmadığınızı kontrol edin. İPUCU: Daha sık kullandığınız komutlar için mesaj şablonu oluşturabilir ve bunları mobil telefonunuzun belleğine kaydedebilirsiniz.

11 Mobile SMS Guard 300 den Metin Mesajı Alınması Marmitek Mobile SMS Guard 300 size aşağıdaki bilgileri içeren SMS gönderebilir (alarm tetiklendiğinde veya gönderdiğiniz SMS mesajına cevap olarak): Mesaj Trouble! Normal Detect Switch ON/OFF Control Relay ON/OFF R-Time,Set: xx.x Min (dakika) Buzzer Output Silent/Sound Buzzer Alarm ON/OFF SMS Alarm ON/OFF Anlamı Alarm verildi Sistem normal çalışıyor ON: sensör alarm veriyor OFF: sensörler alarm vermiyor. ON: röle anahtarlandı (lamba açık) OFF: röle kapalı CONTROL komutu verildikten sonra rölenin aktif olduğu süre Silent: Sessiz Siren Sound: Siren aktif (çalıyor) ON: alarm halinde siren çalacak OFF: alarm halinde siren çalmayacak ON: alarm halinde SMS gönderilecek OFF: alarm halinde SMS gönderilmeyecek Dikkat: Alarm sisteminizi yılda en az iki kez denemeniz gerekir. Alarmı evde iken tetikleyin. Böylece SIM kartınızın düzgün bir şekilde çalışıp çalışmadığını kontrol etmiş olursunuz. Dikkat: Yılda en az iki kez SIM kartınızda yeteri kadar kontör yüklü olup olmadığını kontrol ediniz. Bunu SIM kartı mobil telefonunuza takıp servis sağlayıcının kontör sorgulama talimatlarını uygulayarak öğrenebilirsiniz. Süresi domadan önce yeni ödeme yapmayı da unutmayınız! 4. İsteğe bağlı ekstralar Marmitek satıcınızdan ekstra kapı/pencere sensörü (WDS300) temin edebilirsiniz. Bu hırsızlar için alarm sisteminizin yerini 'bulunmaz' yapar! Sensörler alarm modülüne herhangi bir telle bağlı olmadığından hırsızın alarm sistemini bulup yoketmesi veya alarmı etkisiz hale getirmesi çok güçtür. 5. Sık Sorulan Sorular S: GSM LED yanıp sönmüyor, modem çalışmıyor. C: Farklı bir servis sağlayıcının SIM kartını kullanmayı deneyin S: GSM LED her saniye yanıp sönmeye devam ediyor. C: SIM card doğru şekilde yerleştirilmemiş olabilir. C: Modem doğru şekilde çalışmıyor olabilir. Sol taraftaki tuşa basarak Mobile SMS Guard 300 modülünü kapatın, on saniye bekleyin ve tekrar açın. Bir dakika sonra GSM LED hala her saniye yanıp sönüyor ise cihazınızı farklı bir servis sağlayıcının SIM kartı ile tekrar deneyebilirsiniz.

12 S: Mobile SMS Guard 300 sensörlerin biri tarafından tetiklenen alarma cevap vermiyor. C: Sensörün açık olup olmadığını kontrol edin. Eğer böyle ise, sensörün çalışma sahasını sarılı beyaz telleri (sensörün arkasına bakınız) açarak ve sensörün üstüne veya altına doğru çubuk şeklinde kullanarak sensörün çalışma sahasını arttırabilirsiniz. S: Kapı/pencere sensörü sürekli alarmı tetikliyor. C: Magnetik kontağı sensör ana gövdesi ile aynı yükseklikte yerleştirin. S: Kapı/pencere sensörü çalışmıyor. C: Kapı/pencere sensörüne pil takılı olup olmadığını veya takılıysa pilin bitmiş olup olmadığını kontrol edin. C: Kapı/pencere sensörü açılmış olup olmadığını kontrol edin (sol taraftaki anahtar, 0 = ON, I = OFF). S: WRONG INSTRUCTION! mesajı alıyorum. C: SMS komutunuzda yazım hatası yapmış olabilirsiniz. Yazımın doğru olduğundan (tüm harflerin büyük ve eğer varsa '-' işaretinin kullanıldığından) emin olunuz. S: Herhangi bir SMS almıyorum. C: SIM kartınızın çalışıp çalışmadığını ve yeterli kontör yüklü olup olmadığını, SIM kartı cep telefonuna takarak kontrol edin. S: Modülü reset ettikten sonra bir metin mesajı almıyorum. C: Reset komutu gönderiyorsanız, zaten bir metin mesajı almazsınız. Sistem reset olur ve röle pasif hale geçer. 90 saniye sonra, sistem tekrar aktive olur. 6. Teknik Özellikler GSM Guard 300 (Mobile SMS Guard 300) control unit: Gösterge: Ekran aydınlatmalı dot matriks LCD. 16 karakterlik 2 satır. GSM modem: 900/1800 MHz, dual band LED indicators: 7 adet GSM İndicator, System indicator, SMS Alarm indicator, Buzzer/Siren alarm off indicator, Detect switch indicator, Buzzer/siren indicator, Control relay indicator. Röle çıkışı: 24VDC, 1A max, 250VAC, 1A max Çalışma sıcaklığı: 0 to 50 Celsius Güç kaynağı: 9VDC adaptör (giriş 230VAC) Güç tüketimi: Aktif DC 210 ma, Bekleme: DC 125 ma Boyutlar: 230 x 149 x 46 mm Anten: Tipi: Magnetik-bağlantılı anten 900/1800 MHz dual band, SMA konnektörlü ve 3 metre 50 Ohm koaksiyel kablo Boyutlar: Yükseklik 160 mm, taban çapı: 30 mm

13 WDS300 Kapı/Pencere sensörü özellikleri: Güç kaynağı: Pil, 006P, DC 9V (komple set içinde 2 adet pil bulunur) Frekans: MHz Güç tüketimi: Müstakil açma/kapama anahtarı mevcut. Aktif iken: DC 5.8 ma (Yılda bir kez pil değişimi tavsiye edilir) Çalışma sahası: m (duvar ve avan durumuna göre) Boyutlar: 110 x 34 x 26 mm Siren: Bağlantı: 2 uçlu kablo Ses seviyesi: 105 db/30 cm Boyutlar: 55 x 68 x 17 mm Ayrıca Temin Edebileceğiniz Ürünler: Ekstra kablosuz kapı/pencere sensörü WDS300 Üniversal X-10 çevirici modül SM10 TELEPHONE NUMARALARI TABLOSU Bellek Pozisyonu Telefon Numarası Adı 1 2 3

14 UYUMLULUK DEKLARASYONU Burada, Marmitek BV, Mobile SMS (GSM) Guard 300'ün, Avrupa Parlamentosu ve Konseyinin 9 Mart 1999 tarihli 1999/5/EC direktifinde belirtilen gerekliliklere ve diğer ilgili şartlara uyumlu olduğunu deklare eder. Avrupa Birliğindeki Müşteriler için Çevre Enformasyonu Avrupa Direktifi 2002/96/EC, mamul üzerinde ve/veya ambalajında bu simgeyi taşıyan donanımın sınıflandırılmamış belediye çöpleriyle atılmamasını gerektirir. Sembol bu mamulün düzenli ev atıklarından ayrı olarak atılacağını gösterir. Hükümet ve yerel otoritelerce kararlaştırılmış toplama imkanları vasıtası ile bu ve diğer elektrikli ve elektronik donanımın atılması sizin sorumluluğunuzdur. Doğru şekilde çöpe atmak ve geri kazanım potansiyel negatif sonuçları önlemeye, çevreye ve insan sağlığına yardım edecektir. Eski cihazlarınızın atılması ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için, lütfen yerel yetkililerle, çöp toplama servisleri veya mamulü satın aldığınız yerlerle temas kurunuz. Aşağıdakiler için telif hakları ve ticari markalar uygulanmaktadır: Marmitek Marmidenko BV'nin bir ticari markasıdır. Mobile SMS Guard 300 Marmitek BV'nin ticari markasıdır. Tüm hakları saklıdır. Telif hakkı ve içerikte bulunan (model numaraları, yazılım, audio, video, metin ve fotografları kapsayan ancak sınırlı olmayan) diğer tüm mülkiyet hakları Marmitek B.V.'ye aittir. İçeriğin herhangi bir şekilde kullanılması, limitsiz içerme, dağıtımı, reprodüksiyonu, değiştirilmesi, gösterilmesi veya transmisyonu Marmitek'in yazılı izni olmaksızın kesinlikle yasaktır. Tüm telif hakları ve diğer mülkiyet hakları bildirimleri tüm reprodüksiyonlarda bulunacaktır. Hizmet Kapsamı: TS Kullanım Ömrü: 5 yıl Çağrı Merkezi: (212) Online satış: İTHALATÇI FİRMA: ALDERMAN ELEKTRONİK SAN. VE TİC.LTD.STI. Adres: Bankalar Cad. No 8/57, Y.Bahtiyar İş Merkezi Kat 4, Karaköy-Istanbul Tel: (212) Fax: (212) Web:

Akıllı Alarm Sistemi. TANITMA ve KULLANMA KILAVUZU. KS-898A Network Intelligent Alarm System

Akıllı Alarm Sistemi. TANITMA ve KULLANMA KILAVUZU. KS-898A Network Intelligent Alarm System Akıllı Alarm Sistemi TANITMA ve KULLANMA KILAVUZU KS-898A Network Intelligent Alarm System İÇİNDEKİLER *** Lütfen çalıştırmadan önce bu kılavuzu dikkatlice okuyunuz.*** 1- Sistem Tanıtımı 2- Ana Özellikler

Detaylı

PL-1555 KABLOSUZ AKILLI ALARM SİSTEMİ

PL-1555 KABLOSUZ AKILLI ALARM SİSTEMİ PL-1555 KABLOSUZ AKILLI ALARM SİSTEMİ TANITMA ve KULLANIM KILAVUZU ÜRÜN PAKET İÇERİĞİ Kurulum ve ayarlarınızı yapmadan önce lütfen ürün paketi içeriğinizin tam olduğunu kontrol edin. Alarm Sistemi Alarm

Detaylı

T Ü R K Ç E E N G L I S H

T Ü R K Ç E E N G L I S H BL40 Kullanıcı Kılavuzu P/N : MMBB0352260 (1.0) G BL40 Kullanıcı Kılavuzu T Ü R K Ç E E N G L I S H WiFi (WLAN) Bu cihaz, harmonik olmayan frekans kullanır ve tüm Avrupa ülkelerinde kullanılması amaçlanmıştır.

Detaylı

GOLDMASTER M9 WIFI Türkçe Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu

GOLDMASTER M9 WIFI Türkçe Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu GOLDMASTER M9 WIFI Türkçe Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu www.goldmaster.com.tr 1 İÇİNDEKİLER 1. Güvenlik Bilgisi...5 2. Görünüm. 8 3.Kullanmadan Önce.10 SIM Kartın Takılması... 10 Hafıza Kartının TakılmasıHata!

Detaylı

VAP304 ALARM PANELİ MONTAJ VE PROGRAMLAMA KILAVUZU

VAP304 ALARM PANELİ MONTAJ VE PROGRAMLAMA KILAVUZU VAP304 ALARM PANELİ MONTAJ VE PROGRAMLAMA KILAVUZU Panic Fire Duress Program Bypass Report Chime Test Memory B A D C Program Chime Panic Duress Exit Fire Report Bypass Memory Test Reset Password Exit Reset

Detaylı

Kullanım kılavuzu Nokia X Dual SIM RM-980

Kullanım kılavuzu Nokia X Dual SIM RM-980 Kullanım kılavuzu Nokia X Dual SIM RM-980 Baskı 1.2 TR Kullanım kılavuzu Nokia X Dual SIM İçindekiler Güvenlik 3 Başlarken 4 Tuşlar ve parçalar 4 SIM kart, pil ve hafıza kartı takma 4 Kullanılacak SIM

Detaylı

Kullanım kılavuzu Nokia Asha 210 210.4

Kullanım kılavuzu Nokia Asha 210 210.4 Kullanım kılavuzu Nokia Asha 210 210.4 Baskı 1.1 TR Pișt... Yalnızca bu kılavuz değil, șunlar da var... Microsoft Mobile Servis Koşulları ve Gizlilik poliçesi hakkında bilgi almak için, www.nokia.com/

Detaylı

KULLANIM KILAVUZU. VSP355s

KULLANIM KILAVUZU. VSP355s KULLANIM KILAVUZU VSP355s Değerli Müşterimiz, Vestel telefon cihazımızı tercih etmekle kaliteli bir VESTEL ürünü satın almış bulunmaktasınız. Cihazınız, gerekli olan özeni ve bakımı sağladığınız takdirde

Detaylı

DWH SERİSİ VİDEO GÜVENLİK SİSTEMİ Kurulum ve İşletim Kullanma Kılavuzu

DWH SERİSİ VİDEO GÜVENLİK SİSTEMİ Kurulum ve İşletim Kullanma Kılavuzu DWH SERİSİ VİDEO GÜVENLİK SİSTEMİ Kurulum ve İşletim Kullanma Kılavuzu Model: CS89T Versiyon 1.0 Bu kılavuz ileride başvurmak üzere saklanmalıdır. İÇİNDEKİLER GİRİŞ... 3 LÜTFEN BAŞLAMADAN ÖNCE OKUYUN...

Detaylı

Kullanıcı Kılavuzu LG-GS500v

Kullanıcı Kılavuzu LG-GS500v TÜRKÇE ENGLISH Kullanıcı Kılavuzu LG-GS500v Kullanıcı Kılavuzu LG-GS500v P/NO : MMBB0369520 (1.0) G www.lgmobile.com Bluetooth QD ID B016193 En son dijital mobil iletişim teknolojisi ile çalışmak üzere

Detaylı

Kullanım kılavuzu Nokia 301 301.1

Kullanım kılavuzu Nokia 301 301.1 Kullanım kılavuzu Nokia 301 301.1 Baskı 1.4 TR Pişt... Yalnızca bu kılavuz değil, şunlar da var... Microsoft Mobile Servis Koşulları ve Gizlilik poliçesi hakkında bilgi almak için, www.nokia.com/ privacy

Detaylı

Printed in Korea Code No.:GH68-23143A Turkish. 04/2009. Rev. 1.0. World Wide Web http://www.samsungmobile.com

Printed in Korea Code No.:GH68-23143A Turkish. 04/2009. Rev. 1.0. World Wide Web http://www.samsungmobile.com * Bu kılavuzdaki bazı içerikler, yazılıma veya servis sağlayıcınıza bağlı olarak, telefonunuzdan farklı olabilir. * Cihazın kullanım ömrü 7 yıl, garanti süresi 2 yıldır. Samsung Çağrı Merkezi : 444 77

Detaylı

Cat B30 Kullanıcı Kılavuzu

Cat B30 Kullanıcı Kılavuzu Cat B30 Kullanıcı Kılavuzu Yasal Bildirim 2015 Caterpillar. Tüm Hakları Saklıdır. CAT, CATERPILLAR, BUILT FOR IT, bunların ilgili logoları, Caterpillar Yellow, Power Edge ticari sunum şekli ve burada kullanılan

Detaylı

Dizüstü Bilgisayar GNB 1441 A1 B8 TCH GNB 1442 A1 İ3 TCH

Dizüstü Bilgisayar GNB 1441 A1 B8 TCH GNB 1442 A1 İ3 TCH Dizüstü Bilgisayar GNB 1441 A1 B8 TCH GNB 1442 A1 İ3 TCH TR İÇİNDEKİLER 3 GÜVENLİK UYARILARI 3 Çevrebirim Aygıtlarının Kullanımı 3 Diğer Hatırlatmalar 4 Rahat Çalışma Ortamının Oluşması 4 Taşıma/Nakliye

Detaylı

Yüz & Parmak İzi Tanıma Terminali KULLANMA KILAVUZU

Yüz & Parmak İzi Tanıma Terminali KULLANMA KILAVUZU Yüz & Parmak İzi Tanıma Terminali KULLANMA KILAVUZU İÇİNDEKİLER 5-6 Bölüm 1: Başlangıç Face ID Kullanma Kılavuzu nu İnternette Okuyun Face ID Aksesuarları Face ID Dokümanları Face ID nin Etkinleştirilmesi

Detaylı

TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU

TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU ÜRÜN CİNSİ: AXIS KAMERALAR İÇİN AYDINLATICI MARKA: AXİS TÜM MODELLER Bu Türkçe Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu Anixter tarafından tercüme ettirilerek düzenlenmiştir. İzinsiz

Detaylı

Bu kılavuzdaki bazı içerikler, yazılıma veya servis sağlayıcınıza bağlı olarak, telefonunuzdan farklı olabilir.

Bu kılavuzdaki bazı içerikler, yazılıma veya servis sağlayıcınıza bağlı olarak, telefonunuzdan farklı olabilir. Bu kılavuzdaki bazı içerikler, yazılıma veya servis sağlayıcınıza bağlı olarak, telefonunuzdan farklı olabilir. - İnternet: http://www.samsung.com/tr - Faks: + 90 212 211 48 51 - Adres Samsung Electronics

Detaylı

Kullanım kılavuzu Nokia 515 515

Kullanım kılavuzu Nokia 515 515 Kullanım kılavuzu Nokia 515 515 Baskı 2.1 TR Pişt... Yalnızca bu kılavuz değil, şunlar da var... Bu kullanıcı kılavuzundaki talimatlar, var olan en son yazılım sürümüne göre hazırlanmıştır. Cihazınız var

Detaylı

TÜRKÇE ENGLISH. Kullanıcı Kılavuzu User Guide. www.lg.com MFL68043810 (1.0)

TÜRKÇE ENGLISH. Kullanıcı Kılavuzu User Guide. www.lg.com MFL68043810 (1.0) TÜRKÇE ENGLISH Kullanıcı Kılavuzu User Guide MFL68043810 (1.0) www.lg.com - Bu cihaz Türkiye ve tüm Avrupa ülkelerinde kullanımayöneliktir.wlan, Avrupa da kapalı alanlarda sınırlamaolmaksızın kullanılabilir

Detaylı

Kullanım kılavuzu Nokia 225 RM-1012

Kullanım kılavuzu Nokia 225 RM-1012 Kullanım kılavuzu Nokia 225 RM-1012 Baskı 1.2 TR Kullanım kılavuzu Nokia 225 İçindekiler Güvenlik 3 Başlarken 4 Tuşlar ve parçalar 4 SIM'i, pili ve hafıza kartını takma 4 Pili şarj etme 6 Tuşları kilitleme

Detaylı

Nokia X2-02 Kullanım Kılavuzu

Nokia X2-02 Kullanım Kılavuzu Nokia X2-02 Kullanım Kılavuzu Baskı 1.1 2 İçindekiler İçindekiler Güvenlik 4 Telefonunuza genel bakış 5 Çift SIM'li telefonunuz 5 Tuşlar ve parçalar 5 Başlarken 6 SIM kartı ve bataryayı takma 6 İkinci

Detaylı

KURULUM VE KULLANMA KILAVUZU

KURULUM VE KULLANMA KILAVUZU İçindekiler 1 Sunum... 3 2 Giriş... 4 3 Güvenlik... 5 3.1 Uyarılar (Mutlaka Okuyunuz!)... 5 3.2 Kullanılan Sembol Açıklamaları... 7 4 Kurulum... 8 4.1 Taşıma... 8 4.2 Paketin Açılması... 8 4.3 Yer seçimi...

Detaylı

Dizüstü Bilgisayar. GNB 1586 B1 i5

Dizüstü Bilgisayar. GNB 1586 B1 i5 Dizüstü Bilgisayar GNB 1586 B1 i5 TR UYARILAR Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilmiş ve titiz kalite kontrol işlemlerinden geçirilmiş olan ürününüzün size en iyi

Detaylı

TR68 TANITIM VE KULLANIM KILAVUZU

TR68 TANITIM VE KULLANIM KILAVUZU TR68 TANITIM VE KULLANIM KILAVUZU Öncelikle TRİDENT markasını tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Cihazı kullanmadan önce lütfen kullanma kılavuzunu dikkatlice okuyunuz. Kılavuzda belirtilen talimatlara

Detaylı

Kablosuz APP Kamera. Kurulum ve Kullanım Kılavuzu C935IP. Sürüm 1.0

Kablosuz APP Kamera. Kurulum ve Kullanım Kılavuzu C935IP. Sürüm 1.0 Kablosuz APP Kamera Kurulum ve Kullanım Kılavuzu C935IP Sürüm 1.0 BU ÜRÜNÜ KULLANMADAN ÖNCE, LÜTFEN BU TALİMATLARI DİKKATLE OKUYUN VE İLERİDE BAŞVURMAK İÇİN BU KILAVUZU SAKLAYIN. Son teknoloji WAPP kamera

Detaylı

Nokia C7 00 Kullanım Kılavuzu

Nokia C7 00 Kullanım Kılavuzu Nokia C7 00 Kullanım Kılavuzu Baskı 3.1 2 İçindekiler İçindekiler Güvenlik 5 Başlarken 7 Tuşlar ve parçalar 7 SIM kartı ve bataryayı takma 9 Hafıza kartı takma 11 Şarj etme 12 Telefonu açma veya kapatma

Detaylı

KULLANIM KILAVUZU UĞUR USMART DC İNVERTER KLİMALAR

KULLANIM KILAVUZU UĞUR USMART DC İNVERTER KLİMALAR KULLANIM KILAVUZU UĞUR USMART DC İNVERTER KLİMALAR BU KULLANIM KILAVUZU AŞAĞIDA YAZAN MODELLERİ KAPSAMAKTADIR. USMART 9 USMART 12 USMART 18 USMART 24 BİLGİLENDİRME Değerli Müşterimiz, Uğur Soğutma A.Ş.

Detaylı

El Kitabı Hakkında Notlar. UMPC nizi Belgeleyiniz. Kullanıcılar. Kalite

El Kitabı Hakkında Notlar. UMPC nizi Belgeleyiniz. Kullanıcılar. Kalite El Kitabı Hakkında Notlar Bu talimatları her zaman bilgisayarınızın yanında tutunuz. Düzgün kurulum, kullanım ve bakım bilgisayarınızın ömrünün uzamasına yardımcı olur. Bu bilgisayarın mülkiyetini başkasına

Detaylı

LC-60LE855E LC-60LE857E LC-60LE857RU LC-60LE858E LC-60LE855KN LC-60LE857EN

LC-60LE855E LC-60LE857E LC-60LE857RU LC-60LE858E LC-60LE855KN LC-60LE857EN MODEL LC-80LE857E LC-80LE857RU LC-80LE858E LC-80LE857EN LC-80LE857KN LC-70LE857E LC-70LE857RU LC-70LE858E LC-70LE857EN LC-70LE857KN KULLANMA KILAVUZU RENKLİ LCD TELEVİZYON LC-60LE855E LC-60LE857E LC-60LE857RU

Detaylı

Acer Projeksiyon Cihazı. P1166/P1266/P1266i/P1270 Serisi Kullanım Kılavuzu

Acer Projeksiyon Cihazı. P1166/P1266/P1266i/P1270 Serisi Kullanım Kılavuzu Acer Projeksiyon Cihazı P1166/P1266/P1266i/P1270 Serisi Kullanım Kılavuzu Telif Hakkı 2008. Acer Incorporated. Tüm Hakları Saklıdır. Acer Projeksiyon Cihazı P1166/P1266/P1266i/P1270 Serisi Kullanım Kılavuzu

Detaylı