SANAYİ MAKİNELERİ VE ÜRÜN YAŞAM DÖNGÜSÜ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "SANAYİ MAKİNELERİ VE ÜRÜN YAŞAM DÖNGÜSÜ"

Transkript

1 SANAYİ MAKİNELERİ VE ÜRÜN YAŞAM DÖNGÜSÜ Günümüzde sanayi makine endüstrisi Artan küresel rekabet, sanayi makineleri üreten firmaların ürünlerini sürekli geliştirme ve optimize etme ihtiyacı doğurmuştur. Değer yaratan taze fikirlerin çalışanlarınızdan, iş ortaklarınızdan, müşterilerinizden veya tedarikçilerinizden alınıp güçlendirilmesi ihtiyacı günümüzün yenilikçi süreçlerini geleneksel sınırlar dışına genişletmiştir. İnovasyon büyümenin, performansın ve değer yaratmanın anahtarı haline gelmiştir. Bu hedefler, artık küresel bir bağlamda yer alan yüzlerce karar noktalarından ve paralel iş akışıyla oluşan yeni ürün geliştirme süreci gerçeği ile birleştirilir. Siemens PLM Software, bu karmaşık iş çevresini güzelleştirmenizi sağlayan ürün ömrü yönetimi (PLM) platformunu sağlayarak, doğru ürünler inşa etmenizi ve ürünlerinizi doğru inşa etmenize olanak sunar. İş Zorlukları Sanayi makine üreticileri yeni koşulları benimsemekte zorlanmaktadırlar. Birçok endüstri makine üreticisi, yeni ürün veya formatlara kolayca adapte olacak ve ayrıca mevcut alanlarına kolayca entegre edilebilecek esnek makine talepleri gibi yeni isteklerle yüz yüze gelmektedirler. Bir diğer önemli zorluk, bu makinelerin yüzde 100'e yakın kapasite ile çalışabilir olmasını sağlarken, üreticileri büyük ölçüde, yeni makineler geliştirmek için gereken süreyi azaltma yoluna itmesidir. Aynı derecede önemli olan, bu basit rekabet temelinde servis ve yedek parça yönetimi mükemmelliğini sağlayabilmektir. Bu zorlukları göz önüne alındığında, aşağıdaki sorular iş konularında kilit haline gelmektedir. Küresel rekabet çevresinde karlı büyümeyi nasıl sağlıyorsunuz? Artan müşteri istekleriyle karşılaşırken, operasyonel performansı geliştirmekte artan baskı ile nasıl başa çıkıyorsunuz? Hızlı ve daha iyi teslimat, daha iyi ürün kalitesi ve ürün yaşam döngüsü maliyetlerinin minimizasyonunun sağlamasına yönelik yeni ürün geliştirme sürecinizde verimliliği nasıl geliştiriyorsunuz? MEVCUT ZORLUKLAR Küreselleşme Üretilen mallar için güçlü tüketici istekleri, yeni ve acil pazarlar ile sağlanmıştır ki bu da yeni üretim ekipmanları talebini doğurmuştur. Sanayi makine üreticileri bu yeni pazarlara, müşteri tabanını izleyerek veya bu küresel müşterilerine küresel satış ve servis ortaklıkları ile genişletilmiş değer zincirleri oluşturarak karşılık vermişlerdir. Ayrıca operasyonlarını yüksek teknoloji ve düşük fiyatlı ürünler sağlamaya yönelik olarak düzene koymaya çalışmışlardır. Endüstriyel makine üreticileri, aynı zamanda yeni küresel rakipleriyle yarışmak için en iyi yolu bulmaya çalışırken, bu küresel fırsatları geliştirme ihtiyacı da duymaktadırlar. Bunu düşük maliyetli üretim alternatifleri geliştirerek ve günümüzde yükselen siparişe yönelik ürün yapılandırma, siparişe göre üretim veya her yerde tasarım, her yerde üretim gibi hızlı iş pratiklerine adapte olarak sağlamaya çalışmaktadırlar.

2 Optimizasyon Ürün inovasyonu, organizasyonel sınırların ötesinde çalışan ve hedeflenen küresel piyasaların ihtiyaçlarını karşılamak için dış satıcılarla işbirliği ve birçok disiplinlerin katılımını gerektiren birden çok iş süreçlerini içerir. Siparişe göre yapılandırma ve siparişe göre üretim prosesleri ve herhangi bir yerde katı tasarım, herhangi bir yerde çözüm üretme gibi daha akıllı yaklaşımlar gerekli olmaya başlamıştır. İnovasyon zorluklarını yönetmek için, üretime göre plan prosesinin optimizasyonu şarttır. Hız Bu teknoloji kombinesi için daimi teknoloji yenilikleri ve müşteri talepleri günümüz sanayi makine üreticileri üzerinde ekstra baskı yaratmaktadır. Bu baskı, üreticilere makinelerine hızlı adımlarla yeni özellikler ve beceriler ekleme ihtiyacı doğurmaktadır. Ek olarak, katı sözleşmeler üreticilere makineler hatasız ve tam zamanında i teslim etme yükümlülüğü getirir. Zamanında pazara ürün teslimi ve bunun ürün döngü zamanına etkileri günümüz ürün ve ürün yaşam döngü zorluklarını yoğunlaştırır. Sürdürülebilirlik (Süreklilik) Günümüz makine yaşam döngüsü maliyetinin %90 dan fazlası aslında makine çalışırken oluşmaktadır. Enerji de artan maliyet faktörüne bağlı olarak daha fazla enerji verimliliği ile çalışan makineler üretmek için yapılan yenilikçi metotların gözle görülür rekabet avantajı sağladığını görmek kolaydır. Ayrıca günümüz üreticileri bu avantajları makine üretiminde israfları (su, yağ vb.) kesmekle de kurmak istemektedirler. Ek olarak, üreticiler geri dönüşümlü makine parçaları/ bileşenleri konusunda günümüz hükümet düzenlemelerine uymak için yeni yaklaşımlar benimsemeye çalışmaktadırlar. Son olarak, günümüz makine tasarımlarına sensor ve kontroller dahil ederek işçi güvenliğini sağlamak önemlidir. Tüm bu sürdürülebilirlik konuları makine tasarım ve üretim sürecinde zorlukları arttırmaktadır. SANAYİ MAKİNE ÜRETİCİLERİ İÇİN ÜRÜN YAŞAM DÖNGÜSÜ YÖNETİMİ Üretime göre planlanan yenilik sürecini sağlamak zor olabilir. Siemens PLM yazılımdan sanayilere göre özel çözümler ile firmanız yol boyunca istediği adımdan PLM yolculuğuna başlayabilir ve baştan itibaren verimliliği artırabilir. Bu çözümler,olgun makinelerin geliştirilmesini, kısa sürede devreye almayı ve daha fazla acil üretkenliği mutlak suretle sağlar. Mevcut sorunları adım adım tam bir inovasyon platformu inşa ederken, maliyetleri azaltırken ve makineniz için değer yaratırken çözebilirsiniz. Kurulum İyi üretim kurulum planlaması ile makine kurulum prosesini optimize eder. Simülasyon Prototip aşamasını kısmak için simülasyon geliştirir. Üretim Sanal ürün geliştirmeyi fiziksel üretim ortamına bağlar. Tasarım Küresel isteklerle yüzleşebilmek için ürün tasarımının optimizasyona olanak verir. Planlama Yenilik ve portföy planlama risklerin ve ödüllerin tam görünürlüğünü sağlar. Destek Optimum performans için süregelen makine servis desteği sağlar.

3 Tedarik Dünyanın her tarafından tedarikçileri tanıma ve onaylama SANAYİ MAKİNE ÜRETİCİLERİ İÇİN ÜRÜN YAŞAM DÖNGÜSÜ YÖNETİMİNİN (PLM) FAYDALARI Devreye alım sürecini hızlandırmak Prototip sayınızı azaltıp, ürün teslim hızınızı geliştirebilirsiniz. Ek olarak, makinenizi çalıştırırken kurulum zamanını azaltmak için sanal makine kullanabilirsiniz. Müşterilerimizden biri, makine kurulumunu %90 azaltmak için sanal makine gücünden yararlanmaktadır. Karlı büyümeyi Arttırmak Prototip maliyetlerinizi kısmak, eşzamanlı global mühendisliği kolaylaştırmak ve minimum maliyetle üretimin yanı sıra hızlı devreye almakla ve yüksek fiyat noktalarının oluşturulması ile makinelerinizden yüksek marjlar elde edebilirsiniz. Otomasyon teknolojilerinde global bir lider firma iş süreçlerinde hızı geliştirmek için PLM kullanmıştır ve ürün geliştirme takımına son güncel ürün bilgilerine sürekli erişiminin sağlanması ile ve bu kullanıcılara incelenebilir ve denetlenebilir gerçek zamanlı değişiklikler yapmasına izin vererek ürün hatalarını azaltmıştır. Ürün yaşam evresi dönüşlerini genişletmek PLM, artan müşteri taleplerini daha iyi verimlilik ve düşük maliyetlerle karşılamanızı sağlayacak yenilikleri ürünlerinize eklerken operasyonel performansınızı geliştirmek için tasarım sürecinizi, aerodinamikleştirmenize yardımcı olur. Müşterilerimiz PLM in onlara, eşsiz gelişimlerle ürünlerinde daha hızlı güncellemeler yapmalarını sağlayan diğer fikir ve teknoloji platformlarını görmelerini sağladığını belirtmektedirler. Tekrar kullanılabilir en iyi uygulamalar Firmanın bilgi varlığının mümkün olduğunca tekrar kullanımını sağlamak için PLM bilgi hazinesini ve iş akış kapasitesini geliştirebilirsiniz. Tasarım mühendislerine CAD sisteminden standart fabrika bileşenlerini seçmeye olanak tanır. Müşterilerimizden birisi tasarım süresini hızlandırmayı, standardizasyonu geliştirmeyi ve gereksiz stokları yok ederek kapasite kullanımını kısmayı başarmıştır. Yapılandırma maliyetlerini azaltma Fiziksel prototip sayısını minimize ederek ve ürün geliştirme aşamasından önce makine performans ve özelliklerini simülasyonda izleyerek ürün maliyetlerini azaltabilirsiniz. Doğru ürünü inşa etmek ve ürünü doğru inşa etmek için anahtarlar Doğru fikirleri, fikirlerin iş değeri yaratmasını, makinelerinizin üzerinde bu fikirleri uygulamayı nasıl sağlayabilirsiniz? Doğru ürünü yaratma ve ürünü doğru yaratma ihtiyacınızda Siemens PLM Software özel endüstri çözümleri sağlar. Herhangi bir kaynaktan fikirleri yakalayabilir ve daha iyi ürün portföy kararlarıyla sonuçlanan bu fikirlerin gelişimine şekil verebilirsiniz. PLM çözümleri bu fikirlerin düzenlenmesini kolaylaştırır. Yeni makine taleplerini her bir yaratıcı, paydaşlar için görülmesini sağlar ve en baştan doğru ürünün inşa edilmesine yardımcı olur. Sanal makine gibi yeni entegre çözümler ile, bu zorluklar önemli ölçüde kolaylaşır.

4 İNOVASYON SÜRECİNİZİN DÖNÜŞÜMÜ Başarılı yenilikler, yeniliklere açık olmayı, iç ve dış organizasyon sınırlarında işbirlikçi yapıyı, yaşam döngüsü süreçlerinde disiplini gerektirir. Siemens PLM Software,özellikle sanayi makine üreticilerinin ürün ve ürün yaşam döngüsünü bütünleştirmek için tasarlanmış bir PLM platformu sağlar. Siemens PLM Software temposunu dünya çapında müşterilerine yeni bir değer seviyesine ulaştıran gelecek vizyonuyla ayarlamaktadır. Ürün geliştirme ve üretim yaşam döngüsü için en iyi teknolojileri geliştirerek, firmanız bütün ürün ve proses bilgisini paylaşabilecek ve bu yaşam döngülerin, optimize edecek simülasyon modeller geliştirebilecektir. Bu strateji özellikle yeni PLM geliştiren sanayi makine üreticileri için değerdir. Bu yenilik makine üretim sürecinizi optimize etme yeteneği ( ki üretim maliyetlerini minimize etmek) ile birlikte makinelerinizin pazar değerini arttıran operasyonel performansını maksimize etmek üzerinde büyük bir etkisi vardır. SANAYİ MAKİNESİ ÜRETİCİLERİ İÇİN ÇÖZÜMLER Küresel Mühendislik Ve İmalat Sanayi ürünlerinde küresel tüketici ihtiyaçları makine ekipmanları için ihtiyaçları yükseltmiştir. Bu ihtiyaçlar, küresel ürün geliştirme ve üretim kaynağı ihtiyacı ile birleştirildiğinde, günümüz makine ekipman üreticileri tarafından zorluğun fark edilmesi kolaydır. Bu zorluklara karşılık, sanayi makine üreticileri modüler makine dizayn edecek ve çoklu makine varyasyonlarıyla destekleyecek küresel mühendislik ve üretim platformu kurmaları gerekmektedir. Bir çok durumda bu platformalar ve varyasyonlar küresel tasarım ve mühendis takımları tarafından dünya çapında geliştirilip, üretilmektedir. Bu operasyonlar değer zinciri ile oluşturulmuş proje takvimini, kaynak izinlerini, müşteri özelliklerini ve bütün ürün/proses bilgisini takip etmesi gerekmektedir. Bu fikir ile, makine üreticileri ve bunların tedarikçileri global mühendislik ve imalatı kolaylaştıracak esnek bir işbirliği ortamı oluşturmak için temel olarak PLM teknolojilerine dönüyor. Simens PLM Software Teamcenter dijital yaşam döngüsü yönetimi çözümü size küresel mühendislik ve imalat ortamı kurmanızı sağlar. Bu ürünün sunduğu kolaylıklar; Global alana yayılmış ürün geliştirme fonksiyonu ile dağınık (birbirine uzak bulunan) ekip üyelerinin interaktif ve sistematik bir biçimde birlikte çalışmalarını sağlar. Firmalara ürün geliştirme süreçleri ile birlikte üretim bilgisini arttırabilmesine olanak sağlayan küresel ölçekte esnek üretim. Coğrafik lokasyonuna bakmaksızın global tedarikçilerle iletişimi sağlayan Küresel tedarikçi işbirlikçiliği, Ürün ve üretim takımına davranışsal ve fonksiyonel açıdan görülmesine olanak sağlayan sanal makine inovasyonu. SANAYİ MAKİNESİ ÜRETİCİLERİ İÇİN ÇÖZÜMLER Mekatroniks Günümüzün sanayi makineler giderek daha karmaşıklaşmaya başladı. Sistemler sayısız fonksiyon, hata alarm sistemleri ve uyarıcılarla çok fazla entegre olmuş durumdadır. Bu trend makine üreticilerini, elektriksel, mekanik ve yazılımsal tasarımlarında bütünsel yaklaşıma sevk etmektedir. Bir bütünsel yaklaşım, daha önceki sistem planına, hibrit 2d/3d planlar eşliğinde sistem performansına ve dijital mühendislik modellerine bakabilmek için günümüzün değer zincirini talep eder.

5 Siemens PLM Software operasyonlarınızda çeşitli fonksiyonel disiplinler arasında tasarım değişikliklerinizi süreçlerinize entegre edebilmenize olanak sağlayan bütünsel çözümler sağlar. PLM, tek bir ürün ve süreç bilgi kaynağı ile bütün bu farklı disiplinleri ürün geliştirme çevresini entegre edilmesine kolaylık sağlar. Siemens PLM Software'in bütünsel mekatronik çözümü firmanızın ilk seferde doğruyu yakalamasına olanak tanır. Böylelikle mühendislik açıdan tekrar tekrar çalışmaların yarattığı maliyetleri düşürür, sipariş teslim tarihlerinizi hızlandırır. Dijital üretim Siemens PLM Software makine ekipman üreticileri için kapsamlı dijital üretim çözümleri sunar. Yeni makine ekipman tasarımlarını değerlendirmek ve geçerliliğini doğrulamak için kullanılan sanal makineler bu çözümleri içerir. Ek olarak, tasarım sürecinde önemli bir adım olarak, sanal makineler CNC döngüsünün erken geliştirmede destekçidir ve en önemlisi, makine ekipmanının bu sanal kopyası makinenin nasıl çalıştırılacağını üretilmeden önce bize gösterir. Siemens PLM yazılımının teknoloji ile eşsiz kombinasyonu ayrıca makine ekipmanlarının son kullanıcıları için oldukça büyük değer sağlar. Sanal makine, program testleri, kurulum kontrolleri, hatta operasyon eğitimleri gibi birçok verimli olmayan konularda kullanışlı olabilmektedir. Sanal makine üzerinde program kodu düzeltilebilir veya değiştirilebilir doğruyu bulana kadar, böylelikle gerçek makine üzerinde zamandan tasarruf edilmiş olunur. Atölye uygulamalarıyla bağlantılı üretim planlarınızı tanımlamanızı ve optimize etmenizi sağlayan Tecnomatix dijital üretim çözümleri üretir. Bu yazılım üretim planlama ile atölyeler arasında etkili bir köprü oluşturur ki bu kalitenin arttırılmasına, üretim döngü zamanında azalmalara olanak sağlar. Siemens PLM Software ile Sanayi avantajları Ölçeklenebilirlik Büyük küresel şirketlerin performansını kaybetmeden, on binlerce kullanıcı ve tedarikçilerini tek bir yazılım ile ölçeklendirebileceği işbirliği platformuna gereksinimleri vardır. Siemens PLM Software kurumsal PLM platformu, ölçeklenebilir kullanım ve küresel konumuna bakılmaksınız hızlı bilgi erişimi için tasarlanmıştır. Müşterilerimizden biri yağ, su, kimyasallar, gıda ve ilaç sanayi için ısı transferi, separasyon ve sıvı taşıma sistemlerinin büyük bir global sağlayıcısıdır. Çalışanlar arasında uzun coğrafi mesafeler bu müşterinin ürün geliştirme sürecini geciktirmekteydi. Firma bu küresel dağınık işgücünü rekabetçi avantaja çevirmek istemekteydi. PLM kullanarak küresel ürün geliştirme takımını etkin olarak entegre etti ve firmanın şimdi 3 ülke, 2 kıta da geliştirme süreci mevcuttur ve bu ürün takımına her gün ekstra çalışma zamanı kazandırdı. Buna karşılık bu takım tasarruf edilen bu zamanı pazara zamanında ulaşımı hızlandırarak ve pazar payını arttırarak değerlendirdi. İspatı Siemens PLM Software Çözümleri birçok büyük dünya firmaları tarafından, günümüzün en yenilikçi sanayi makine üreticileri de dahil olmak üzere yayılmıştır. Bu şirketler Siemens PLM yazılımın ürün ve süreç yeniliğinde PLM teknoloji uygulamalarının kanıtlanmış liderliğine güvenmektedirler.

6 Örneğin, dünyanın en iyi bilinen sac şirketi uzmanları düzenli olarak, müşterileri için hem basit ve hem karmaşık imalat sorunlarını çözmesi gerekmektedir. Bu firma müşteri-özel ürün çözümleri sağlamak için kendi yazılım uygulamasını kullanmaktadır. Ancak ürün ve ilgili süreçte firmanın kendi çalışanlarının sağladığı bu çözümler bireysel müşteri için kabul edilebilir ve ekonomik olmalıdır. Bu iki ihtiyaçlarını karşılamak için, firma kurumsal- geniş çaplı proje ve doküman yönetimi sistemi ile PLM odaklı baştan uca dijital ürün geliştirme platformunu kombine etme kararı almıştır. PLM uygulamasından çıkan sonuç, şirketin bölgesel ve fonksiyonel tüm verilerinde görünürlük sağlamıştır. AÇIK Siemens PLM Software ın servis yönlü mimarisi (SOA), mevcut bilişim yatırımlarının esnekliği artıran ve onların değerini optimize eden bir PLM teknoloji yapılandırmasıdır. PLM sisteminize etkili bir SOA uygulayarak, şirketiniz daha fazla iş kapasitesini destekleyebilir, BT karmaşıklığını azaltır ve BT uygulamalarını hızlandırabilir. Bu aynı zamanda web servisleri aracılığı ile daha fazla uygulamayı yeniden kullanmaya ve diğer iş faaliyetleri ile PLM girişimleri daha iyi karşılaştırmanızı sağlar. Sanayi Makinesi Üreticileri İçin Cevaplar Siemens 190 dan fazla ülkede faaliyet gösteren, in üzerinde çalışanı ile dünyanın en büyük ve saygın şirketlerinden birisidir. Bu kapsam ve deneyim, Siemens'e sanayi makine sektörünün küresel gereksinimlerini eşsiz anlayışla karşılamasını sağlar. Siemens teknolojileri, dünya çapında lider endüstriyel şirketler için ürün ve üretim yaşam döngüsünü, pazarda eşsiz hız kolaylığı ile bir araya getirir. Sanal ve gerçek dünyayı bir araya getiren birleşik sanayi PLM platformu üretim planlama ve atölye arasında etkin bir köprü oluşturur. Bu köprü makine üreticileri için özellikle uyarlanmış yenilikçilik becerileri sağlayarak stratejik avantajlar sunar. Sanal ve gerçek dünya arasındaki bağlantı, daha iyi ve pazar için daha doğru ürünlerin oluşumunu kolaylaştırırken, çapraz disiplinlerin işbirliğini geliştirir. Daha fazla bilgi için; /machinery sayfasını ziyaret ediniz veya 'dan bize ulaşınız.

7

KOBİ lerde Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP) Uygulamaları

KOBİ lerde Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP) Uygulamaları T.C. SANAYİ, BİLİM VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI VERİMLİLİK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ YAYIN NO: 723 KOBİ lerde Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP) Uygulamaları Talat POSTACI Önder BELGİN Yrd. Doç. Dr. Turan Erman ERKAN Ankara,

Detaylı

üretimde tam entegrasyon sürdürülebilir ve etkili operasyonlar Your business technologists. Powering progress

üretimde tam entegrasyon sürdürülebilir ve etkili operasyonlar Your business technologists. Powering progress üretimde tam entegrasyon sürdürülebilir ve etkili operasyonlar Your business technologists. Powering progress Entegre üretim: Nedir ve neden? Üretim sektörü son yıllarda büyük gelişme kaydetti: Bütün yan

Detaylı

SyteLine 7 Genişletilmiş ERP

SyteLine 7 Genişletilmiş ERP SyteLine 7 Genişletilmiş ERP Satış ve tedarikten üretim ve sevkiyat aşamasına kadar MAPICS SyteLine 7, üretim süreçlerini, arzla talebi denkleştirecek ve ürünün müşteriye daima tam zamanında ulaşmasını

Detaylı

Honeywell Bina Çözümleri ÖLÇÜLEBİLİR SONUÇLAR ELDE EDEN YENİLİKÇİ TEKNOLOJİ. Akıllı Sağlık Hizmetleri Yönetimi

Honeywell Bina Çözümleri ÖLÇÜLEBİLİR SONUÇLAR ELDE EDEN YENİLİKÇİ TEKNOLOJİ. Akıllı Sağlık Hizmetleri Yönetimi Honeywell Bina Çözümleri ÖLÇÜLEBİLİR SONUÇLAR ELDE EDEN YENİLİKÇİ TEKNOLOJİ Akıllı Sağlık Hizmetleri Yönetimi Bir sektör lideri ve geniş uzmanlık alanına sahip olan Honeywell, sağlık hizmetleri alanındaki

Detaylı

Aktif Enerji Yönetim Mimarisi; Enerji Santralinden evdeki prize

Aktif Enerji Yönetim Mimarisi; Enerji Santralinden evdeki prize Aktif Enerji Yönetim Mimarisi; Enerji Santralinden evdeki prize Veri Merkezleri Endüstriyel Tesisler Binalar Enerji ve Altyapı www.schneider-electric.com 1 Şirket genelinde %30'a varan enerji tasarrufu

Detaylı

YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ YÜKSEK LİSANS DERSİ

YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ YÜKSEK LİSANS DERSİ T.C. İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ENFORMATİK ANA BİLİM DALI YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ YÜKSEK LİSANS DERSİ NURAY AKMAN 2601090217 DOÇ.DR. ZUHAL TANRIKULU İSTANBUL,2010 İçindekiler İçindekiler...

Detaylı

DEĞİŞİM İÇİN ÇEVİK GÜÇ

DEĞİŞİM İÇİN ÇEVİK GÜÇ DEĞİŞİM İÇİN ÇEVİK GÜÇ İÇİNDEKİLER Giriş... 3 Bugüne ve Geleceğe Yatırım... 4 j-guar a Hızlı Bakış... 5 j-guar ın Temel Özellikleri... 6 j-guar Ekosistemi... 8 İş Zekası (Business Intelligence)... 9 Modüller

Detaylı

Omron & Future proof. Technology & Trends P04. P10. P20. Geliştirirken yaratın! Sysmac platformunda yeni sürüm Anahtar teslim ambalajlama hattı

Omron & Future proof. Technology & Trends P04. P10. P20. Geliştirirken yaratın! Sysmac platformunda yeni sürüm Anahtar teslim ambalajlama hattı Omron & Future proof No.17 Tr Technology & Trends P04. P10. P20. Geliştirirken yaratın! Sysmac platformunda yeni sürüm Anahtar teslim ambalajlama hattı 2 No.17 3 Omron & Future proof İÇİNDEKİLER Kapakta,

Detaylı

BSOFTsiday Sipariş ve Dağ ıtım Yö netim Sistemi

BSOFTsiday Sipariş ve Dağ ıtım Yö netim Sistemi BSOFTsiday Sipariş ve Dağ ıtım Yö netim Sistemi Rekabetin oldukça yoğun yaşandığı günümüzde, hızla değişen pazar koşullarına en hızlı, doğru ve zamanında uyum sağlayabilmek her geçen gün önem kazanmaktadır.

Detaylı

KURUM KAYNAK PLANLAMASI (ERP) Özet. Abstract

KURUM KAYNAK PLANLAMASI (ERP) Özet. Abstract Düzakın ve Sevinç, Kurum Kaynak Planlaması (ERP) 189 Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dergisi Cilt XXI, Sayı 1, 2002, s. 189-218 KURUM KAYNAK PLANLAMASI (ERP) Erkut DÜZAKIN * Selma

Detaylı

BT'yi hızlandırın. Bulutunuzla Yenilik Yapın.

BT'yi hızlandırın. Bulutunuzla Yenilik Yapın. BT'yi hızlandırın. Bulutunuzla Yenilik Yapın. Gelişmiş teknolojik altyapısı ve bulut bilgi işlemle ilgili üst sınıf yaklaşım biçimi nedeniyle VMware'i seçtik. Birlikte çalışma kararı almamız çok kolay

Detaylı

30 yılı aşan bilgi birikimi. Senkronize çalışan BİLGİYE HIZLI ULAŞIM. Etkinliği artırma

30 yılı aşan bilgi birikimi. Senkronize çalışan BİLGİYE HIZLI ULAŞIM. Etkinliği artırma BİLENLERİN TERCİHİ 30 yılı aşan bilgi birikimi Etkinliği artırma Senkronize çalışan BİLGİYE HIZLI ULAŞIM TIGER ENTERPRISE Uygulama yazılımları pazarının lideri Logo dan liderlere özel! Türkiye Uygulama

Detaylı

advance Türkiye nin en büyük vinç projesi Endüstriyel Otomasyon İçin Ürün Sistem ve Çözümler Kablo üretim makinesinde kablosuz kontrol

advance Türkiye nin en büyük vinç projesi Endüstriyel Otomasyon İçin Ürün Sistem ve Çözümler Kablo üretim makinesinde kablosuz kontrol Temmuz 2/2007 advance s Endüstriyel Otomasyon İçin Ürün Sistem ve Çözümler Endüstriyel Otomasyon Sistemleri Kablo üretim makinesinde kablosuz kontrol Hareket Kontrol Sistemleri Türkiye deki ilk 18 servo

Detaylı

Kurumsal Kaynak Planlaması ERP Nedir?

Kurumsal Kaynak Planlaması ERP Nedir? Kurumsal Kaynak Planlaması ERP Nedir? Plantumweb Satınalma Sözleşmeleri fonksiyonalitesi, yapılan anlaşmaların tüm detay bilgilerini sisteme girilebilmesini, takibini, bu anlaşmalara ait satınalma süreçlerini

Detaylı

SEKTÖR LİDERİ OLUN! İÇERİK İŞİNİZİ DESTEKLEYEN ÇÖZÜMLER HEDEF: DEĞER YARATMAK BAŞARIYA DAHA HIZLI ULAŞIN HIZLI İLERLEYENLER 2011 SAYI 15

SEKTÖR LİDERİ OLUN! İÇERİK İŞİNİZİ DESTEKLEYEN ÇÖZÜMLER HEDEF: DEĞER YARATMAK BAŞARIYA DAHA HIZLI ULAŞIN HIZLI İLERLEYENLER 2011 SAYI 15 2011 SAYI 15 İŞİNİZİ DESTEKLEYEN ÇÖZÜMLER İÇERİK HEDEF: DEĞER YARATMAK İşinizin dayanağı olan yazılımlar yetersiz kalmaya başladığında ne yapabilirsiniz? BAŞARIYA DAHA HIZLI ULAŞIN Kurumsal sınıftaki kaynaklar

Detaylı

KURUMSAL KAYNAK PLANLAMASI (ERP) VE YAZILIM SEÇİM SÜRECİ

KURUMSAL KAYNAK PLANLAMASI (ERP) VE YAZILIM SEÇİM SÜRECİ KURUMSAL KAYNAK PLANLAMASI (ERP) VE YAZILIM SEÇİM SÜRECİ Erkan BAYRAKTAR * Mehmet EFE ** ÖZET Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP), bir işletmenin üretimden satışa, satınalmadan muhasebeye dek uzanan iş süreçlerinin

Detaylı

SolidWorks Premium ile Daha

SolidWorks Premium ile Daha B Ü L T E N SolidWorks Premium ile Daha İyi Ürünler Tasarlama Genel Bakış SolidWorks Premium CAD yazılımı kapsamlı bir pakette daha iyi ürünler tasarlamak için ihtiyacınız olan tüm gelişmiş özellikleri

Detaylı

Müşterisinden güç alan bir tedarik zincirinin koordinasyonu

Müşterisinden güç alan bir tedarik zincirinin koordinasyonu Müşterisinden güç alan bir tedarik zincirinin koordinasyonu Küresel Üst Düzey Yönetici Araştırmasından CSCO öngörüleri IBM İş Değerleri Enstitüsü IBM Üst Düzey Yönetici Araştırmasından Üst Düzey Tedarik

Detaylı

MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ YÖNETİMİ

MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ YÖNETİMİ MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ YÖNETİMİ www.microsoft.com/turkiye/dynamics CRM: İçindekiler Giriş... 3 PAZARIN PERDE ARKASI... 3 BAŞARI İÇİN PLANLAMA... 3 Zorlu Bir Ekonomide CRM'nin Rolü... 4 CRM: KOLAYLAŞTIRICI

Detaylı

M E V C U T B T O R T A M I N D A O R T A Y A Ç I K A N D E S T E K Z O R L U K L AR I

M E V C U T B T O R T A M I N D A O R T A Y A Ç I K A N D E S T E K Z O R L U K L AR I A R A Ş T I R M A R A P O R U B T D ö n ü ş ü m ü i ç i n H e r Z a m a n A ç ı k D e s t e k D e n e y i m i n d e n Y a r a r l a n m a Sponsor: HP Rob Brothers Mart 2012 B U AR AŞ T I R M A R AP O R

Detaylı

SORULARLA KURUMSAL KAYNAK PLANLAMA

SORULARLA KURUMSAL KAYNAK PLANLAMA İŞLETME YÖNETİMİNDE YENİ EĞİLİMLER DİZİSİ İSTANBUL TİCARET ODASI SORULARLA KURUMSAL KAYNAK PLANLAMA (ENTERPRISE RESOURCE PLANING-ERP) Hazırlayan Şehbal Talü Bilgi ve Dolcüman Yönetimi Şubesi Raportörü

Detaylı

KURUMSAL KAYNAK PLANLAMA (ERP)

KURUMSAL KAYNAK PLANLAMA (ERP) i T.C. ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME ANA BİLİM DALI İŞ-YL-2007-0002 KURUMSAL KAYNAK PLANLAMA (ERP) HAZIRLAYAN Ersin TEVATİROĞLU TEZ DANIŞMANI Yrd. Doç. Dr. Hüseyin ŞENKAYAS

Detaylı

IFS UYGULAMALARI AKILLI ŞİRKET ÇÖZÜMLERİ

IFS UYGULAMALARI AKILLI ŞİRKET ÇÖZÜMLERİ UYGULAMALARI AKILLI ŞİRKET ÇÖZÜMLERİ SCM ROI TCO PLM OBA ALM CRM OEE CALM RCM EAM VIM VMI SLA SOA SCM ROI OBA ALM CRM OEE CALM RCM EAM VIM VMI SLA SOA SCM ROI TCO PLM OBA ALM CALM RCM EAM VIM VMI SLA SOA

Detaylı

MİKRO ERP KURUMSAL KAYNAK PLANLAMASI. 2012 Mikro Yazılımevi A.Ş. Mikro ERP 1 2012 Mikro Yazılımevi A.Ş.

MİKRO ERP KURUMSAL KAYNAK PLANLAMASI. 2012 Mikro Yazılımevi A.Ş. Mikro ERP 1 2012 Mikro Yazılımevi A.Ş. MİKRO ERP KURUMSAL KAYNAK PLANLAMASI 2012 Mikro Yazılımevi A.Ş. Mikro ERP 1 2012 Mikro Yazılımevi A.Ş. MİKRO ERP KURUMSAL KAYNAK PLANLAMASI İşletmenizi geleceğe taşıyacak yeni teknolojiler... MİKRO ERP

Detaylı

Series 9000 Mikro ERP Yönetim Bilgi Sistemleri 2010 Mikro Yazılımevi A.Ş.

Series 9000 Mikro ERP Yönetim Bilgi Sistemleri 2010 Mikro Yazılımevi A.Ş. Series 9000 Yönetim Bilgi Sistemleri 1 MİKRO ERP KURUMSAL KAYNAK PLANLAMASI İşletmenizi geleceğe taşıyacak yeni teknolojiler... MİKRO ERP Günümüzde rekabet daha zor, riskler daha yüksek. Geçmişi ve bugünü

Detaylı

Emniyetli makinelerde yüksek performans

Emniyetli makinelerde yüksek performans No.18 TR Emniyetli makinelerde yüksek performans Technology & Trends 04. Entegre Emniyet iş başında 12. Yüz tanıma, HMI ile buluşuyor 16. Hızlı veri kaydı 2 Emniyetli makinelerde yüksek performans No.18

Detaylı

IBM Tririga. Kurumsal Varlık Yönetiminde Bilgi ve Entegrasyonun Gücü

IBM Tririga. Kurumsal Varlık Yönetiminde Bilgi ve Entegrasyonun Gücü Kurumsal Varlık Yönetiminde Bilgi ve Entegrasyonun Gücü IBM Tririga Dijital ve fiziksel altyapıların her geçen gün birbirine daha fazla yakınsaması ve bu yöndeki gereksinimlerin kesişimi, kurumsal varlık

Detaylı

Bulut Bilişim. Dosyası. İşbirliğiyle. katkılarıyla

Bulut Bilişim. Dosyası. İşbirliğiyle. katkılarıyla Bulut Bilişim İşbirliğiyle Dosyası Bulut Bilişim, ortak kullanılan kaynaklar üzerinde, ihtiyaca göre ölçeklenebilen, anında kullanıma hazır, kaynak ataması ve yönetimi kolay yapılabilen BHT-Bilişim ve

Detaylı

YÜKSEKLİSANS TEZİ. Tolga TUNALI. Anabilim Dalı: İşletme. Programı: İşletme

YÜKSEKLİSANS TEZİ. Tolga TUNALI. Anabilim Dalı: İşletme. Programı: İşletme T.C. İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ TEDARİK ZİNCİRİ YÖNETİMİNDE ERP UYGULAMALARI YÜKSEKLİSANS TEZİ Tolga TUNALI Anabilim Dalı: İşletme Programı: İşletme Tez Danışmanı: Prof. Dr.

Detaylı

j-guar için Modern Uyarlama Aracı Temel Seviye

j-guar için Modern Uyarlama Aracı Temel Seviye j-guar için Modern Uyarlama Aracı Temel Seviye Genel Bilgi Bu eğitim kitabında j-guar uyarlama aracı ve ilişkili konularda Temel seviye eğitim içerikleri sunulacaktır. Kurumsal kaynak yönetimi, j-guar,

Detaylı