İZÇEV ÇEVRE HİZMETLERİ ŞUBESİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "İZÇEV ÇEVRE HİZMETLERİ ŞUBESİ"

Transkript

1 İZÇEV ÇEVRE HİZMETLERİ ŞUBESİ ÇEVRE İZİN VE LİSANSLARI Yasal Yükümlülükler 2872 Sayılı Çevre Kanunu Ek Madde 2 kapsamında, tarihinden itibaren 12 Kasım 2010 tarih ve sayılı Resmi Gazete de yayımlanan Çevre Görevlisi Ve Çevre Danışmanlık Firmaları Hakkında Yönetmelik Madde 7-1 de belirtildiği üzere ilgili işletmeler çevre yönetim birimi kurmak, çevre görevlisi istihdam etmek veya Bakanlıkça yetkilendirilmiş danışmanlık firmalarından bu amaçla hizmet satın almakla yükümlüdürler. İZCEV Çevre Danışmanlık Yeterlik Belgesi Yükümlülüğü olan firma ve faaliyetlerin sınıfları Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkında Yönetmelikte bulunan Ek- 1 ve Ek - 2 listelerindedir. 29 Nisan 2009 tarih ve sayılı Resmi Gazete de yayımlanan "Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkında Yönetmelik" Ek-1 ve Ek-2 listelerinde yer alan işletmeler deşarj/emisyon/gürültü izinleri yerine çevre izni veya çevre izin ve lisansı alması zorunludur. Yönetmelik uygulamaları gereği ; deşarj/emisyon/ gürültü izni süresi dolan işletmeler Çevre İzin ve Lisanslarını alırken başvuruyu sadece çevre yönetim biriminde veya Yetkili Danışmanlık Firmalarında çalışan çevre görevli- IZCEV Çevre ve Orman Bakanlığından Yeterlik Belgesi Almıştır Yaptırımlar İzne tâbi tesisleri, aldıkları izin belgesinde veya yönetmeliklerde öngörülen önlemleri almadan veya yönetmeliklerde belirlenen emisyon standartlarına ve sınırlamalarına aykırı olarak işletenlere TL, İlgili yönetmelikte emisyon sınır değerlerini aşan Çevre İzni olmayan faaliyetlere TL, Atıksularını doğrudan alıcı ortama deşarj ederek çevre kirliliğine yol açanlara TL, Bakanlıkça Yetkilendirilmiş firmalardan danışmanlık hizmeti almayan Ek-1 kapsamındaki tesisler için TL, Ek-2 kapsamındaki tesisler için TL idarî para cezası uygulanır.

2 İZÇEV Hakkında İZÇEV İzmir İli Çevre Kuruma Vakfı Kuruluşudur İZÇEV Çevre Laboratuvarı 1998 yılından bu yana İzmir Valiliği Çevre Koruma Vakfı bünyesinde atıksu analizleri yapmaktadır yılı itibari ile yine Vakıf bünyesinde kurulan İZÇEV Çevre Laboratuvarı olarak yeni bir yapılanma sürecine girmiş ve atıksu analizle- rinin yanı sıra bacagazı ve tozluluk ölçümleri ve gürültü seviyesi ölçümlerine de başlamıştır yılı itibari ile mevcut ölçümlere ilave olarak Atık-çamur analizleri ve çevresel titreşim ölçümleri ve 2009 yılı itibariyle de Atık Yağ Analizleri ve Su ve Atıksudan numune alma hizmetleri IZCEV TURKAK Akreditasyon Belgesine Sahiptir. laboratuvarımız bünyesinde verilmeye başlanmıştır. Nisan 2011 itibariyle Çevre Hizmetleri Şubesi faaliyete geçmiştir. Çevre Hizmetleri Şubesi Faaliyet Alanlarımız; Kapsam Dışı Görüş Yazılarının Alınması Çevre Mevzuatları Kapsamında Uygunsuzlukların Tespiti ve Raporlanması İl Müdürlüğü Uygunluk Yazılarının alınması Geçici Faaliyet Belgesinin alınması Çevre İzinlerinin Alınması Emisyon İzni Gürültü Kontrolü İzni Atıksu Deşarjı İzni Derin Deniz Deşarjı İzni Tehlikeli Madde Atıksu Deşarjı İzni Çevre Lisanlarının Alınması Geri Kazanım Lisansı Bertaraf Lisansı Ara Toplama Lisansı İşletme Lisansı Arındırma Lisansı Yıllık İç Tetkiklerin Yapılması ve Raporlanması Tesislerin çalışmasının Çevre Kanunu ve Bu Kanuna Dayanılarak Yürürlüğe Giren Yönetmeliklere Uygunluğunun Kontrolü Yürütülen çalışmaları düzenli aralıklarla izlemek, mevzuatlarda belirtilen yükümlülüklerin yerine getirilip getirilmediğini tespit etmek ve raporlamak Çevre Mevzuatları Kapsamında Tesis Çalışanlarına Bilgilendirici Eğitimlerin Verilmesi Çevre Mevzuatları Kapsamında Tesis Çalışanlarına Özendirici Faaliyetlerin Düzenlenmesi Çalışmalarımız; Danışmanlık şubemiz, Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından verilen ÇDYB-1144 No. lu Çevre Danışmanlık Yeterlilik Belgesi ni almıştır. Müşterilerimiz; İzmir ve Ege Bölgesi öncelikli olmak üzere faaliyet gösteren Sanayi tesisleri, Organize Sanayi Bölgeleri, Büyük ve Küçük Ölçekli İşletmeler, Otel, Motel ve Siteler müşteri portföyümüzü oluşturmaktadır.

3 İZÇEV Çevre Koruma Hizmetleri bünyesinde 4 Nisan 2011 de kurulmuş olan Danışmanlık Şubemiz, Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından verilen ÇDYB No. lu Çevre Danışmanlık Yeterlilik Belgesi ni 27 Nisan 2011 tarihinde almıştır. Bu tarihten itibaren müşterilerimize çevre danışmanlık hizmeti vermek için çalışmalara başlamıştır. İZÇEV Çevre Laboratuvarı bünyesinde çalışılan firmaların bir kısmı aşağıdaki listede bilgilerinize sunulmuştur. Atık Su Analiz ABALIOĞLU YEM SOYA VE TEKSTİL SAN. A.Ş. ACEMOĞLU GIDA SAN. TİC. LTD.ŞTİ. ADIM SÜT VE GIDA ÜR.SAN.TİC.LTD.ŞTİ. AKDENİZ KİMYA A.Ş. ALFA ÇUKUROVA DERİ SAN. TİC. A.Ş. ALKİM KAĞIT SANAYİ VE TİCARET A.Ş. ALPET ALTINBAŞ PETROL VE TİC.A.Ş. ANATOLIA TARIM ÜRÜNLERİ SAN. VE DIŞ TİC. A.Ş. ARDEP GÜMRÜKLEME DEPOCULUK VE TİC. A.Ş. ASTOSAN SÜT VE GIDA MAMULLERİ SAN. TİC. A.Ş. AZYAK SOMA UYAR KÖMÜR İŞL. PAZ. SAN. TİC. LTD. ŞTİ. BAFA SU ÜRÜNLERİ YAVRU ÜRETİM MER- KEZİ SAN.TİC.A.Ş. BARİT MADEN TÜRK A.Ş. BOZKAR DOĞAL KARBONDİOKSİT İŞLETMESİ BÇM ÇEV-MER. ÖLÇÜM ANALİZ LABORATUVAR HİZMETLERİ SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. BİSAN BİSİKLET MOPED OTOMOTİV SAN. VE TİC. A.Ş. COCA COLA İÇECEK A.Ş. ÇAMLI YEM BESİCİLİK SAN.VE TİC.A.Ş. ÇEBİTAŞ DEMİR ÇELİK ENDÜSTRİSİ A.Ş. ÇELEBİ HAVA SERVİSİ A.Ş. ÇİZGİ TARIM ÜRÜNLERİ TEKSTİL KONFEKSİ- YON TURİZM İTH. İHR.SAN.TİC.A.Ş. ÇOLAKOĞLU SUCUK BESİCİLİK GIDA VE TUR.SAN.TİC.LTD.ŞTİ. DEKORPAN ÇEVRE PAZARLAMA TUR.DIŞ TİC.İNŞ.SAN.TİC.LTD.ŞTİ. DİPER KİMYA SAN. A.Ş. DOĞUŞ TEKSTİLTEKNİK BOYA SAN. VE TİC. A.Ş. DOMODEK METAL MUTFAK AKSESUARLARI VE KİLER SİSTEMLERİ DONE KONSERVECİLİK GIDA SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. DÖNMEZ VARİL GERİ DÖNÜŞÜM SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. DÖRT YILDIZ DEMİR VE ÇELİK ENDÜSTRİSİ TİC. LTD.ŞTİ. EGE ÇELİK ENDÜSTRİSİ SAN. VE TİC. A.Ş. EGE SERAMİK SAN. VE TİC. A.Ş. EGESİS ÇEVRE TEKNOLOJİSİ LTD.ŞTİ. EGETEST ÇEVRE ÖLÇÜM VE KALİBRASYON HİZMETLERİ SAN. TİC. LTD. ŞTİ. EGE VİTRİFİYE SAĞLIK GEREÇLERİ SAN. VE TİC. A.Ş. ELKİMA ELEKTRİK İNŞAAT TAAH.TİC.SAN.LTD.ŞTİ. ENVİROTEK EKOLOJİK SİSTEMLER SAN.TİC.LTD.ŞTİ.

4 ERGÜN KROMAJ SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. EURO GIDA SAN. VE TİC. LTD.ŞTİ. FERSAN FERMANTASYON ÜRÜNLERİ SAN.TİC.A.Ş. FRUKO MEŞRUBAT SAN. VE TİC. A.Ş. GENERAL MOTORS TÜRKİYE LTD. ŞTİ. HABAŞ SINAİ VE TIBBİ GAZLAR İSTİHSAL ENDÜSTRİSİ A.Ş. HEMSİ TARIM ÜRÜNLERİ SAN. VE TİC. A.Ş. HERKO GIDA VE MAKİNA SANAYİ İTH. VE İHR. TİC. LTD. ŞTİ. HİLAL GIDA SAN. VE TİC. A.Ş. İMKİSAN İMAMOĞLU KİMYA TUTKAL BOYA PETROL ÜRÜNLERİ SAN. VE TİC. A.Ş. İSMAK ISI ÜR. VE KAPLAMA SAN. TİC. LTD. ŞTİ. İZMİR DEMİR ÇELİK SANAYİ A.Ş. İZMİR YIKAMA BOYAMA İŞL. SAN. TİC. A.Ş. KAPLAMİN AMBALAJ SAN. VE TİC. A.Ş. KARAGÜP TAVUKÇULUK TİC. VE SAN. A.Ş. KERİM AKTAN GIDA TUR. LTD. ŞTİ KÖSE DENİZ VE TARIM ÜRÜN.HAYV.ÜRT.PAZ.TAŞ.İTH.İHR.SAN.TİC.LTD.ŞTİ. KÖY-TÜR EGE ENTEGRE TAVUKÇULUK SAN. VE TİC.A.Ş. KRİSTAL KESİCİ ALETLER SAN. TİC. LTD. ŞTİ. LEVENT KAĞIT SAN. VE TİC. A.Ş. LİMAN İŞLETMELERİ VE NAK. SAN. VE TİC. A.Ş. MC CORMICK DIŞ TİC. A.Ş. MEDİ ÖZEL GIDA SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. MOPAK KAĞIT KARTON SAN. VE TİC. A.Ş. NAM TURŞULARI GIDA VE TARIM ÜRÜNLERİ SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. NOMAD HALICILIK SAN. VE TİC. A.Ş. OLMUKSA INTERNATIONAL PAPER - SABANCI AMBALAJ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. ÖZ EGE TÜTÜN SANAYİ VE TİCARET A.Ş. ÖZKAN DEMİR ÇELİK SAN. A.Ş. ÖZÜRÜN TEMİZLİK KAĞITLARI AMB.PAZ.MAK.SAN.TİC.A.Ş. PAK GIDA ÜRETİM VE PAZARLAMA A.Ş. PETROLOFİSİ A.Ş. (TERMİNAL MÜDÜRLÜĞÜ)

5 PETROLOFİSİ A.Ş. (TERMİNAL MÜDÜRLÜĞÜ) PEYMAR GIDA TUR. AKAR.NAK. İNŞ. SAN. LTD. ŞTİ. PHILSA PHILIP MORRIS A.Ş. PINAR ENTEGRE ET VE UN SAN.A.Ş. PİGMENT SANAYİ A.Ş. RENK KUTU SAN. VE TİC. A.Ş. SGS - SÜT VE GIDA SAN. VE TİC. A.Ş. SAVRANOĞLU DERİ SAN. VE TİC.A.Ş. SCHNEIDER ELEKTRİK SAN. VE TİC. A.Ş. SEVİLEN ŞARAP SANAYİ A.Ş. SİDER DIŞ TİCARET A.Ş. SOCOTAB YAPRAK TÜTÜN SAN. VE TİC. A.Ş. SÖZER DEMİR ÇELİK İNŞ. PETROL ÜRÜN.SAN. VE TİC. A.Ş. SÜRMELİ EFES OTEL KARTEK TURİZM SAN. TİC. A.Ş. TAMTAD KONSERVECİLİK SAN. TİC. A.Ş. TARIMSAL GIDA SAN. VE TİC. A.Ş. TİRE KUTSAN OLUKLU MUKAVVA KUTU VE KAĞIT SAN. A.Ş. TİRE ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ İŞLETMESİ ATIKSU ARITMA TESİSİ TOTAL OIL TÜRKİYE A.Ş.MENEMEN MADENİ YAĞ FABRİKASI TUĞRUL TARIM VE PETROL ÜRÜNLERİ TİC. VE SAN. A.Ş. TUKAŞ GIDA SAN. TİC. A.Ş. VE-GE HASSAS KAĞIT VE YAPIŞTIRICI BANT SAN. VE TİC. A.Ş. VERDE YAĞ BESİN MADDELERİ SAN.TİC.A.Ş. WEBER MARKEM YAPI KİMYASALLARI A.Ş. YAZGAN ŞARAPÇILIK SAN. VE TİC. A.Ş. YENİ ATLANTİS TURİZM VE DIŞ TİC. A.Ş. YONCA GIDA SANAYİ A.Ş. ZÜMRÜT TEKSTİL İŞLETMELERİ SAN. VE TİC. A.Ş. Gürültü Ölçümleri ARES MADENİ YAĞLAR VE KURŞUN MAMULLERİ SAN. VE TİC ARTI GIDA VE TARIM ÜRÜNLERİ ÜRETİM VE TİCARET İTH. İHR. A.Ş. (AKUSTİK ÇED) ASTOSAN SÜT VE GIDA MAMÜLLERİ SAN. TİC. A.Ş

6 BATI ISIL İŞLEM SAN. VE TİC. A.Ş. BATIÇİM BATI ANADOLU ÇİMENTO SAN. A.Ş BOZOĞLU TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş. C.P. STANDART GIDA SAN. VE TİC. A.Ş. (AKUSTİK ÇED) CESİMAK İŞ MAKİNALARI İMALAT SAN. VE TİC. LTD.ŞTİ. ÇAĞDAŞ HARİTA İNŞAAT MADENCİLİK SAN ve TİC. LTD. ŞTİ. (AKUSTİK ÇED) ÇINAR SAC PROFİL SAN. VE TİC. DEKİM METAL ÜRÜNLERİ VE YAPI ELEMANLARI SAN. TİC. A.Ş DEMSAÇ DEMİR SAÇ PROFİL SANAYİ VE TİCARET LTD. ŞTİ. DETNA MADENCİLİK İNŞ. TAAH. SAN. TİC.LTD. ŞTİ(AKUSTİK ÇED) DOĞANAY TOPRAK SAN VE TİC A.Ş (AKUSTİK ÇED) DOĞRU İŞ TORNA ATÖLYESİ DURAN ALİ SAPMAZ KURŞUN-ÇİNKO OCAĞI (AKUSTİK ÇED) ELTAŞ TRANSFORMATÖR SAN. ve TİC. A.Ş EUROPACKAGING AMBALAJ SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. GÜZELYALI ASKER HASTANESİ HABAŞ SINAÎ VE TIBBİ GAZLAR İSTİHSAL ENDÜSTRİSİ A.Ş(AKUSTİK ÇED) HERKİM POLİMER KİMYA SAN. TİC. A.Ş. İDESBAŞ İZMİR-MENEMEN SERBEST BÖLGE KURUCU VE İŞLETİCİ A.Ş. (AKUSTİK ÇED) İKSAŞ İZMİR KİREÇ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. İZ-KO MERMER MADEN MOBİLYA DEKORASYON İZ-KO MERMER MADEN MOBİLYA DEKORASYON SAN. VE TİC. A.Ş. KFC GIDA TEKSTİL SAN. İTH. İHR. YATIRIM A.Ş KÖSEOĞLU POLYESTER SAN. VE TİC. LTD.ŞTİ KROMA A.Ş. KURULTAK GIDA TARIM VE HAYVANCILIK. SAN. VE TİC. A.Ş. (AKUSTİK ÇED) KUTLUSAN KAFES EKİPMAN VE HAYVANCILIK SAN. TİC. LTD. ŞTİ MİGROS TÜRK T.A.Ş. TANET ENTEGRE TESİSİ ORTAKLAR KAUÇUKLU MAMÜLLER İMALİ SAN. VE TİC.LTD.ŞTİ. ÖNTAŞ ÖNER TENEKE AMBALAJ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. ÖZDENİZCİLİK ULAŞTIRMA GEMİ SÖKÜM TURİZM ÇELİK SU SPORLARI ATIK MADDELERİ SAN VE TİC A.Ş.

7 ÖZDOĞAN İNŞ. SAN. VE TİC. LTD ŞTİ ÖZKAR İNŞAAT SAN. VE TİC. A.Ş. POLİSAC METAL MAKİNA PETROL ÜR. SAN. VE TİC A.Ş. POMSAN MADEN İNŞ. PET. ÜRÜN. TİC SAN. LTD.ŞTİ(AKUSTİK ÇED) SAÇKAN MERMER SAN. VE TİC. LTD.ŞTİ (AKUSTİK ÇED) SAÇLI TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş SAN. VE TİC. A.Ş. SOYAK İNŞ. VE TİC. A.Ş. ve SOYAK YAPI İNŞ. SAN. VE TİC. A.Ş. ORTAK GİRİŞİMİ SÖZER DEMİRÇELİK SAN. VE TİC. A.Ş.(AKUSTİK ÇED) STOROPACK MOLDED PARTS AMBALAJ SANAYİ A.Ş. SUHA OKAN KUM-ÇAKIL OCAĞI VE YIKAMA ELEME TESİSİ(AKUSTİK ÇED) TECFYL SPA-ELEKTRONİK BAKIR TEL TİRE BELEDİYESİ KUM ÇAKIL OCAĞı (AKUSTİK ÇED) TOTAL OIL TÜRKİYE A.Ş (Menemen Madeni Yağ fabrikası) TÜRK TUBORG BİRA VE MALT SAN A.Ş. TÜRKİYE KÖMÜR İŞLETMELERİ KURUMU EGE LİNYİTLERİ İŞL. MÜESSESESİ MÜDÜRLÜĞÜ(AKUSTİK ÇED) YEĞEN TİCARET Hava Ölçümleri TOTAL OIL TÜRKİYE A.Ş MİGROS TÜRK T. A. Ş. TANET ENTEGRE TESİSİ TUKAŞ GIDA SAN VE TİC. A.Ş. İZMİR ATATÜRK ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ MÜDÜRLÜĞÜ TARİŞ PAMUK VE YAĞLI TOHUMLAR TAR. SATIŞ KOOP. BİRLİĞİ TARİŞ YEMTA YEM HAYVANCILIK SAN. VE TİC A.Ş. TAT KONSERVE SANAYİ A.Ş. AKFEN İNŞ. TUR. ve TİC. A.Ş. GALLAHER SİGARA VE TÜTÜNCÜLÜK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. SOYAK İNŞ. VE TİC. A.Ş. GENELKURMAY BAŞKANLIĞI GÜZELYALI ASKER HASTANESİ TİRE KUTSAN OLUKLU MUKAVVA KUTU VE KAĞIT SAN. A.Ş. İZMİRGAZ ŞEHİRİÇİ DOĞALGAZ DAĞITIM TİCARET VE TAAHHÜT A.Ş.

8 ÖZKAR İNŞAAT SAN. VE TİC. A.Ş. ÇİMENTAŞ İZMİR ÇİMENTO FABRİKASI TÜRK A.Ş. MODERN BETON SAN. TİC. A.Ş ER YEM GIDA TARIM VE ÜRÜNLERİ SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. SÜLEYMAN-BÜLENT ALKAN ATIK YAĞ GERİ KAZANIM TESİSİ DOĞUŞ PRİNA YAĞ VE YAĞLI MAD. SAN TİC A.Ş. AHMET SERVET YALÇINKAYA ZEYTİNYAĞI FABRİKASI DEMİRCANLAR YAĞ SANAYİ GIDA VE İHTİYAÇ MADDDELERİ TİC. A.Ş. BOZOĞLU TEKSTİL SAN. TİC. A.Ş. ACAR BOYA SAN. TİC. LTD. ŞTİ. IŞIK ZEYTİNYAĞI FABRİKASI ESEN MİKRONİZE SAN. TİC. A.Ş. KARCAN MADENCİLİK AKAR. İNŞ. GIDA TUR. TİC. VE SAN. LTD. ŞTİ. ABALIOĞLU YEM SOYA VE TEKSTİL SAN. A.Ş. EGE FİDE ÜRETİM VE PAZARLAMA A.Ş. ÜÇAT TEKSTİL TUR. TİC. LTD. ŞTİ. İZ-KO MERMER MADEN MOBİLYA DEKORASYON SAN. VE TİC. A.Ş. EKİZ YAĞ VE SABUN SANAYİ A.Ş. CUMHUR GÜVEN ZEYTİNYAĞI İŞLETMESİ GİZEM UNLU MAMÜLLER GIDA TUR.SAN. VE TİC.LTD.ŞTİ. TARİŞ YEMTA YEM HAYVANCILIK SAN. VE TİC. A.Ş. BİLGİN KİMYA END. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. POLİSAÇ METAL MAKİNA PETROL ÜR. SAN. VE TİC A.Ş. POLİDAŞ POLİETİLEN MAMÜLLERİ KİMYA SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. HAN TARIM SAN. TİC. LTD. ŞTİ. TUNÇSAN SALÇA KONSERVE GIDA SAN. VE TİC. A.Ş. KESİMHANE HAYVANCILIK VE TARIM ÜRÜNLERİ TİC. VE SAN. LTD. ŞTİ. ESKİŞEHİR YAĞ SANAYİ GIDA VE PAZARLAMA LTD.ŞTİ. SAÇLI TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş. KERVAN GIDA İTHALAT İHRACAT SAN. TİC. LTD. ŞTİ. KEMALPAŞA ŞUBESİ DOYURAN EKMEK FIRINI SERNA DERİ SAN. VE TİCARET LTD. A.Ş.

9 BETA MOD DERİ SAN. VE TİC. A.Ş. ÇOBANOĞLU GIDA SANAYİ VE TİCARET LTD.ŞTİ. GÜRLER BETON AKARYAKIT İNŞ. İNŞ. MLZ. KÖMÜR NAK. TURİZM SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. ALTIN BETON İNŞ. KÖM NAK. AKARYAKIT TURİZM SAN. TİC. LTD. ŞTİ. DENGE NAK. İTHALAT İHRACAT İNŞ. SAN. VE TİC. A.Ş. YÜKSEL TEZCAN GIDA SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. EGE YEM KATKI MADDELERİ SAN. VE TİC. ADİ KOM. ŞTİ. EMİR-PA PAZ. VE GIDA SAN. LTD.ŞTİ. TEKMAR MERMER VE MADEN İŞLETMELERİ ÜRETİM İHRACAT VE TİC. A.Ş. TURBEN TARIMSAL ÜRÜNLER SAN. TİC. A.Ş. TEPAŞ TEKSTİL PAZARLAMA SAN. A.Ş. İBRAHİM ÇAKIR BAZALT OCAĞI İZMİR YIKAMA BOYAMA İŞLETMELERİ TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş. CAM ŞİŞE İŞLETMESİ-MUZAFFER PINARBAŞI PET ŞİŞE KIRIĞI TESİSİ PINARTAŞ MAD. SAN. TİC. LTD. ŞTİ. ÖZKAR İNŞAAT SAN. VE TİC. A.Ş. AKG YALITIM VE İNŞAAT MALZEMELERİ SAN. VE TİC. A.Ş. ÖZ ÇIRÇIR VE TARIM ÜRÜNLERİ KESİMHANE HAYVANCILIK VE TARIM ÜRÜNLERİ TİC. VE SAN. LTD. ŞTİ. ARKTAŞ İNŞAAT TURİZM GIDA PETROL NAKLİYE SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. OR-ET ET ÜRÜNLERİ GIDA SAN. TİC. LTD. ŞTİ CMK TEKSTİL SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. ÖZCAN BODUR - KOT TAŞLAMA MAJÖR TEKSTİL KONF. BOYA SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. DENİMTEKS TEKSTİL SANAYİ VE TİCARET LTD. ŞTİ. ŞAMPİYON PETROL ÜRÜNLERİ SAN VE TİC. LTD. ŞTİ. KAREKSAN KARŞIYAKA EKMEK SAN. VE TİC. A.Ş. DERMAN YEDEK PARÇA İMALAT SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. ARDEP GÜMRÜKLEME DEPOCULUK VE TİC. A.Ş. İZ-KO MERMER MADEN MOBİLYA DEKORASYON SAN. VE TİC. A.Ş. TİRE KERESTECİLİK İNŞAAT SAN. TİC. LTD. ŞTİ BURHANİYE EKMEK VE UNLU MAMULLERİ SANAYİ VE TİCARET LTD. ŞTİ.

10 SERDAR GÜRSES DANE ZEYTİN İŞLEME VE ZEYTİNYAĞI ÜRETME TESİSİ PANİMPEKS İÇ VE DIŞ TİC. LTD. ŞTİ KIND DIŞ TİCARET LTD. ŞTİ İKSAŞ İZMİR KİREÇ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. PİGMENT SANAYİ A.Ş ÖNCÜ SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ PAZARLAMA HAYVANCILIK SAN. TİC. LTD. ŞTİ POLİSAÇ METAL MAKİNA PETROL ÜR. SAN. VE TİC A.Ş. ÖZKAYNAK SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ TİCARETİ ARAPOĞLU BAKKALİYE, YEM, SÜT ÜRÜNLERİ İMALATI PAZARLAMA SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. A-L DERİ SANAYİ VE TİCARET LTD. ŞTİ. ASTOSAN SÜT VE GIDA MAMULLERİ SAN. VE TİC. A.Ş. DEMİ DEĞERLİ MADENLER İŞLETMELERİ SAN. VE TİC. A.Ş. ESMAD MADENCİLİK TİC. LTD. ŞTİ. Herhangi bir sorunuz olursa, lütfen bize ulaşmaktan çekinmeyiniz.

EGE BÖLGESİ SANAYİ ODASI NIN BAŞARILI SANAYİ KURULUŞLARI 2011 TAKVİM YILI BAŞARI ÖDÜLLERİ

EGE BÖLGESİ SANAYİ ODASI NIN BAŞARILI SANAYİ KURULUŞLARI 2011 TAKVİM YILI BAŞARI ÖDÜLLERİ 27 ARALIK 2012 EGE BÖLGESİ SANAYİ ODASI NIN BAŞARILI SANAYİ KURULUŞLARI 2011 TAKVİM YILI BAŞARI ÖDÜLLERİ Sanayileşmek; en büyük ulusal davalarımız arasında yer almaktadır. PROGRAM EGE BÖLGESİ SANAYİ ODASI

Detaylı

1420 Sok. No: 77 D:2 Alsancak- İZMİR Tel : (0232) 463 85 88 - Faks : (0232) 463 85 38 e-mail: iletisim@resifcevre.com www.resifcevre.

1420 Sok. No: 77 D:2 Alsancak- İZMİR Tel : (0232) 463 85 88 - Faks : (0232) 463 85 38 e-mail: iletisim@resifcevre.com www.resifcevre. 1420 Sok. No: 77 D:2 Alsancak- İZMİR Tel : (0232) 463 85 88 - Faks : (0232) 463 85 38 e-mail: iletisim@resifcevre.com www.resifcevre.com FİRMAMIZ HAKKINDA Firmamız T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED

Detaylı

ÇEVRE KANUNUNCA ALINMASI GEREKEN İZİN VE LİSANSLAR HAKKINDA YÖNETMELİK BİRİNCİ BÖLÜM

ÇEVRE KANUNUNCA ALINMASI GEREKEN İZİN VE LİSANSLAR HAKKINDA YÖNETMELİK BİRİNCİ BÖLÜM 29 Nisan 2009 ÇARŞAMBA Resmî Gazete Sayı : 27214 YÖNETMELİK Çevre ve Orman Bakanlığından: ÇEVRE KANUNUNCA ALINMASI GEREKEN İZİN VE LİSANSLAR HAKKINDA YÖNETMELİK BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

Detaylı

ÇEVRE KANUNUNCA ALINMASI GEREKEN İZİN ve LİSANSLAR HAKKINDA YÖNETMELİK

ÇEVRE KANUNUNCA ALINMASI GEREKEN İZİN ve LİSANSLAR HAKKINDA YÖNETMELİK DOĞA Çevre Yönetimi ve Alternatif Enerji Teknolojileri Mühendislik Danışmanlık Eğitim Hizmetleri Sanayi Ticaret Limited Şirketi Tarafından Yetkilendirilmiştir ÇEVRE KANUNUNCA ALINMASI GEREKEN İZİN ve LİSANSLAR

Detaylı

Madde 2 - (1) Bu Yönetmelik, 2872 sayılı Çevre Kanununun 11 inci maddesine dayanılarak hazırlanmıştır.

Madde 2 - (1) Bu Yönetmelik, 2872 sayılı Çevre Kanununun 11 inci maddesine dayanılarak hazırlanmıştır. Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin Ve Lisanslar Hakkında Yönetmelik Çevre ve Orman Bakanlığından: Resmi Gazete Tarihi : 29/04/2009 Resmi Gazete Sayısı : 27214 BİRİNCİ BÖLÜM: Amaç, Kapsam, Dayanak ve

Detaylı

Projede kullanılacak/üretilecek ilgili malzemeler aşağıdaki kısımlarda tanımlanmıştır.

Projede kullanılacak/üretilecek ilgili malzemeler aşağıdaki kısımlarda tanımlanmıştır. 6 KAYNAKLAR VE ATIKLAR 6.1 GIRIŞ Bu bölümde, ilgili altyapı tesisleri dahil olmak üzere, Otoyolun yapım ve işletilmesinde gereksinim duyulan kaynak ve malzemeler ile oluşması beklenen atık maddeler tanımlanmaktadır.

Detaylı

ÇEVRE KANUNUNCA ALINMASI GEREKEN ĠZĠN VE LĠSANSLAR HAKKINDA YÖNETMELĠK. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

ÇEVRE KANUNUNCA ALINMASI GEREKEN ĠZĠN VE LĠSANSLAR HAKKINDA YÖNETMELĠK. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Resmi Gazete Tarihi: 29.04.2009 Resmi Gazete Sayısı: 27214 ÇEVRE KANUNUNCA ALINMASI GEREKEN ĠZĠN VE LĠSANSLAR HAKKINDA YÖNETMELĠK BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç ve Kapsam MADDE 1

Detaylı

Resmi Gazete Tarihi: 29.04.2009 Resmi Gazete Sayısı: 27214 ÇEVRE KANUNUNCA ALINMASI GEREKEN ĠZĠN VE LĠSANSLAR HAKKINDA YÖNETMELĠK

Resmi Gazete Tarihi: 29.04.2009 Resmi Gazete Sayısı: 27214 ÇEVRE KANUNUNCA ALINMASI GEREKEN ĠZĠN VE LĠSANSLAR HAKKINDA YÖNETMELĠK Resmi Gazete Tarihi: 29.04.2009 Resmi Gazete Sayısı: 27214 ÇEVRE KANUNUNCA ALINMASI GEREKEN ĠZĠN VE LĠSANSLAR HAKKINDA YÖNETMELĠK BĠRĠNCĠ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç ve Kapsam MADDE 1

Detaylı

KİLİS ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ KİLİS OSB ATIKSU ARITMA TESİSİ FİZİBİLİTE RAPORUNUN HAZIRLANMASI NİHAİ RAPOR

KİLİS ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ KİLİS OSB ATIKSU ARITMA TESİSİ FİZİBİLİTE RAPORUNUN HAZIRLANMASI NİHAİ RAPOR KİLİS ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ KİLİS OSB ATIKSU ARITMA TESİSİ FİZİBİLİTE RAPORUNUN HAZIRLANMASI NİHAİ RAPOR KASIM 2014 Bu Rapor io Çevre Çözümleri Araştırma Geliştirme Limited Şirketi tarafından, Kilis

Detaylı

TÜRKİYE'NİN 500 BÜYÜK SANAYİ KURULUŞU - 2008

TÜRKİYE'NİN 500 BÜYÜK SANAYİ KURULUŞU - 2008 TÜRKİYE'NİN 500 BÜYÜK SANAYİ KURULUŞU - 2008 2008 yılı 500 Büyük Kuruluş Sıra No 2007 yılı 500 Büyük Kuruluş Sıra No Kuruluşlar Bağlı Bulunduğu Oda / Kamu Kamu Sıra No Özel Sıra No Üretimden Satışlar Net

Detaylı

Ercan TOPACA Kocaeli Valisi

Ercan TOPACA Kocaeli Valisi SUNUŞ Sanayileşme konusunda 1970 lerden itibaren yaşanan hızlı gelişme ve nüfustaki artış nedeniyle çevre kirliliğinin artarak küresel boyutlara ulaşması ile çevre konusu daha fazla önem kazanmıştır. Bu

Detaylı

7. Bölüm. Sosyal, Ekonomik, Kültürel ve Tarihi Yapı. Dünden Bugüne Antalya

7. Bölüm. Sosyal, Ekonomik, Kültürel ve Tarihi Yapı. Dünden Bugüne Antalya 7. Bölüm Sosyal, Ekonomik, Kültürel ve Tarihi Yapı 45 46 Y E D İ N C İ B Ö L Ü M VII. SOSYAL, EKONOMİK, KÜLTÜREL VE TARİHİ YAPI (Kurumlar ve Faaliyetleri) 1. ADALET A. ANTALYA ADLİYESİ* İlimizde yakın

Detaylı

Atıksu Arıtma Tesisi Proje Onayı

Atıksu Arıtma Tesisi Proje Onayı Atıksu Arıtma Tesisi Proje Onayı SAYI : B.18.0.ÇYG.0.01.00.03/4343 29 NİSAN 2005 KONU : Atıksu Arıtma Tesisi Proje Onayı DAĞITIM GENELGE (2005/ 5) Bu Genelge, 08.05.2003 tarih ve 25102 sayılı Resmi Gazete

Detaylı

TÜRKİYE DE ATIK MEVZUATI

TÜRKİYE DE ATIK MEVZUATI TÜRKİYE DE ATIK MEVZUATI BELEDİYE ATIKLARI Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi Yatırımları İşletmede : 59 İnşaat ve ihale safhası : 40 Plan-proje safhasında : 35 (yer seçimi aşamasında olanlar hariç) Metan

Detaylı

YÖNETMELİK ÇEVRESEL ETKİ DEĞERLENDİRMESİ YÖNETMELİĞİ

YÖNETMELİK ÇEVRESEL ETKİ DEĞERLENDİRMESİ YÖNETMELİĞİ 25 Kasım 2014 SALI Resmî Gazete Sayı : 29186 Çevre ve Şehircilik Bakanlığından: YÖNETMELİK ÇEVRESEL ETKİ DEĞERLENDİRMESİ YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar ve Kısaltmalar Amaç MADDE

Detaylı

Resmi Gazete Tarihi: 25.11.2014 Resmi Gazete Sayısı: 29186 ÇEVRESEL ETKİ DEĞERLENDİRMESİ YÖNETMELİĞİ

Resmi Gazete Tarihi: 25.11.2014 Resmi Gazete Sayısı: 29186 ÇEVRESEL ETKİ DEĞERLENDİRMESİ YÖNETMELİĞİ Resmi Gazete Tarihi: 25.11.2014 Resmi Gazete Sayısı: 29186 ÇEVRESEL ETKİ DEĞERLENDİRMESİ YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar ve Kısaltmalar Amaç MADDE 1 (1) Bu Yönetmeliğin amacı,

Detaylı

TÜRKİYE'NİN 500 BÜYÜK SANAYİ KURULUŞU - 2009

TÜRKİYE'NİN 500 BÜYÜK SANAYİ KURULUŞU - 2009 TÜRKİYE'NİN 500 BÜYÜK SANAYİ KURULUŞU - 2009 009 yılı 2008 500 Büyük yılı 500 Büyük Kuruluşlar Kuruluş Kuruluş Sıra No Sıra No Bağlı Bulunduğu Oda / Kamu Kamu Sıra No Özel Sıra No Üretimden Satışlar Net

Detaylı

ENDÜSTRİYEL İLİŞKİLER OFİSİ 2012 YILI FAALİYET RAPORU

ENDÜSTRİYEL İLİŞKİLER OFİSİ 2012 YILI FAALİYET RAPORU ENDÜSTRİYEL İLİŞKİLER OFİSİ 2012 YILI FAALİYET RAPORU İÇERİK 1. Önsöz 3 2. Endüstriyel İlişkiler Ofisi Yönetim Yapısı 4 3. Endüstriyel İlişkiler Yönetim Birimi 5 4. Üniversite-Sanayi Buluşması Toplantısı

Detaylı

YÖNETMELİK. MADDE 1 (1) Bu Yönetmeliğin amacı, Çevresel Etki Değerlendirmesi sürecinde uyulacak idari ve teknik usul ve esasları düzenlemektir.

YÖNETMELİK. MADDE 1 (1) Bu Yönetmeliğin amacı, Çevresel Etki Değerlendirmesi sürecinde uyulacak idari ve teknik usul ve esasları düzenlemektir. 3 Ekim 2013 PERŞEMBE Resmî Gazete Sayı : 28784 Çevre ve Şehircilik Bakanlığından: YÖNETMELİK ÇEVRESEL ETKİ DEĞERLENDİRMESİ YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar ve Kısaltmalar Amaç

Detaylı

ÇEVRESEL ETKİ DEĞERLENDİRMESİ ( ÇED ) YÖNETMELİĞİ

ÇEVRESEL ETKİ DEĞERLENDİRMESİ ( ÇED ) YÖNETMELİĞİ DOĞA Çevre Yönetimi ve Alternatif Enerji Teknolojileri Mühendislik Danışmanlık Eğitim Hizmetleri Ltd. Şti. 1 2 15 ÇEVRESEL ETKİ DEĞERLENDİRMESİ ( ÇED ) YÖNETMELİĞİ Resmi Gazete Tarihi / Sayısı 03.10.2013

Detaylı

YÖNETMELİK. MADDE 1 (1) Bu Yönetmeliğin amacı, Çevresel Etki Değerlendirmesi sürecinde uyulacak idari ve teknik usul ve esasları düzenlemektir.

YÖNETMELİK. MADDE 1 (1) Bu Yönetmeliğin amacı, Çevresel Etki Değerlendirmesi sürecinde uyulacak idari ve teknik usul ve esasları düzenlemektir. 3 Ekim 2013 PERŞEMBE Resmî Gazete Sayı : 28784 Çevre ve Şehircilik Bakanlığından: YÖNETMELİK ÇEVRESEL ETKİ DEĞERLENDİRM ESİ YÖNETM ELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar ve Kısaltmalar Amaç

Detaylı

Başkan Hisarcıklıoğlu, Davos toplantılarını değerlendirdi

Başkan Hisarcıklıoğlu, Davos toplantılarını değerlendirdi Başkan Hisarcıklıoğlu, Davos toplantılarını değerlendirdi B20 Türkiye ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Davos toplantıları sonrasında yaptığı değerlendirmede;

Detaylı

TÜRKİYE MADENCİLER DERNEĞİ. 2012-2014 Çalışma Raporu

TÜRKİYE MADENCİLER DERNEĞİ. 2012-2014 Çalışma Raporu TÜRKİYE MADENCİLER DERNEĞİ 2012-2014 Çalışma Raporu MAYIS 2014 TÜRKİYE MADENCİLER DERNEĞİ 2012-2014 Çalışma Raporu MAYIS 2014 1 YÖNETİM KURULU (ASİL) BAŞKAN Mustafa SÖNMEZ 2. BAŞKAN M. Atılgan SÖKMEN GENEL

Detaylı

ATIK MOTOR YAĞI TOPLAMA VE GERİ KAZANIM ÇALIŞMALARI 2010 YILI FAALİYET RAPORU

ATIK MOTOR YAĞI TOPLAMA VE GERİ KAZANIM ÇALIŞMALARI 2010 YILI FAALİYET RAPORU ATIK MOTOR YAĞI TOPLAMA VE GERİ KAZANIM ÇALIŞMALARI 2010 YILI FAALİYET RAPORU 2011 YILINDA PETDER TARAFINDAN 20.576 TON ATIK MOTOR YAĞI TOPLANDI 2011 yılında, toplanan 20.576 ton karşılığı 2.097 tanker

Detaylı

ÇEVRE NORM DANIŞMANLIK MÜHENDİSLİK LTD. ŞTİ.

ÇEVRE NORM DANIŞMANLIK MÜHENDİSLİK LTD. ŞTİ. III/2872E.300 R.Gazete No.26939 R.G. Tarihi: 17.7.2008 Çevre ve Orman Bakanlığından: ÇEVRESEL ETKİ DEĞERLENDİRMESİ YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar ve Kısaltmalar Amaç MADDE 1

Detaylı

ÇEVRESEL ETKİ DEĞERLENDİRMESİ YÖNETMELİĞİ

ÇEVRESEL ETKİ DEĞERLENDİRMESİ YÖNETMELİĞİ ÇEVRESEL ETKİ DEĞERLENDİRMESİ YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar Amaç Madde 1- Bu Yönetmeliğin amacı, Çevresel Etki Değerlendirmesi sürecinde uyulacak idari ve teknik usul ve esasları

Detaylı

GEBZE PLASTİKÇİLER ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ ÇEVRE YÖNETİM SİSTEMİ

GEBZE PLASTİKÇİLER ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ ÇEVRE YÖNETİM SİSTEMİ GEBZE PLASTİKÇİLER ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ ÇEVRE YÖNETİM SİSTEMİ Revizyon 1 : AĞUSTOS 2010 İlk yayınlanma : TEMMUZ 2007 İÇİNDEKİLER Bölüm I. Genel Amaç ve Kapsam 4 Tanımlar 4 İlkeler 6 Yükümlülük 7 Bölüm

Detaylı

ÇEVRESEL ETKİ DEĞERLENDİRMESİ YÖNETMELİĞİ

ÇEVRESEL ETKİ DEĞERLENDİRMESİ YÖNETMELİĞİ 17 Temmuz 2008 PERŞEMBE Resmî Gazete Sayı : 26939 YÖNETMELİK Çevre ve Orman Bakanlığından: ÇEVRESEL ETKİ DEĞERLENDİRMESİ YÖNETMELİĞİ (14.04.2011 ve 27905 sayılı RG değişiklik ile) (30.06.2011 ve 27980

Detaylı

BANDIRMA ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ MÜDÜRLÜĞÜ ÇEVRE YÖNETİM SİSTEMİ

BANDIRMA ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ MÜDÜRLÜĞÜ ÇEVRE YÖNETİM SİSTEMİ BANDIRMA ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ MÜDÜRLÜĞÜ ÇEVRE YÖNETİM SİSTEMİ Doküman No:2015/ 1 Yayın Tarihi: 03.03.2015 Revizyon Tarihi: Revizyon No: İÇİNDEKİLER 1- BÖLÜM 1.AMAÇ...3 2- BÖLÜM 2.KAPSAM....3 3- BÖLÜM

Detaylı

TÜRKİYE'NİN İKİNCİ 500 BÜYÜK SANAYİ KURULUŞU - 2008

TÜRKİYE'NİN İKİNCİ 500 BÜYÜK SANAYİ KURULUŞU - 2008 TÜRKİYE'NİN İKİNCİ 500 BÜYÜK SANAYİ KURULUŞU - 2008 2008 yılı İkinci 500 Büyük Kuruluş Sıra No 2007 yılı İkinci 500 Büyük Kuruluş Sıra No Kuruluşlar Bağlı Bulunduğu Oda / Kamu Kamu Sıra No Özel Sıra No

Detaylı