AB 10 Konferans Konuşma İçeriği

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "AB 10 Konferans Konuşma İçeriği"

Transkript

1 AB 10 Konferans Konuşma İçeriği 1. Neler Öğretilmeli? Yeni Teknolojiler Neler? Bizleri Neler Bekliyor? Neden Web? Web in Önemi? Herkes bir gerçeğin farkına varmalı. Artık internet her yerde! Gelecek internet olacak. Önümüzdeki senelik dilimde, artık ülkelerin çağdaşlık seviyesini, okuma-yazma oranı değil, internet kullanıcısı sayısı belirleyecek. Birçok sektör ve iş alanı kendisini internet fırtınasına bırakacak ve sanallaşacaktır. Bu gelişmeler olurken, fıtınadan karlı çıkabilmek için bizlerde yerlerimizi almalı ve hazırlıklarımızı yapmalıyız. Ülke olarak Web in öneminin farkına varırsak, Dünya daki Türk imajını yeniden yaratabilir ve çağdaş toplum seviyesine ulaşmak yolunda yeni adımlar atmış oluruz. İnanın ki, oluşturacağımız, nitelikli, gelişmeleri devamlı takip eden ve innovatif iş gücü ile dünyayı sallayabiliriz. Şuan birçok üniversitemizin bilgisayar ile ilgili bölümlerinde Web eğitimi üzerine dersler verilmekte. Ama malesef yeterli değil. Üniversitelerimizde, Bilgisayar Mühendisliği, Bilgisayar Programcılığı, Bilişim Teknolojileri gibi bölümlerimizin olması gerçekten çok güzel ama Web in büyüklüğü ve geleceği göz önünde bulundurulursa, Web eğitimi veren apayrı bir bölüm kurulması gerçekten inanılmaz olurdu. Sadece web eğitimi veren bir bölüm fikri eminim birçok kimseyi heycanlandırmıştır. Yine eminimki artık gençlerimiz interneti çok seviyor, böyle bir bölüm açılırsa göreceği ilgiyi tahmin bile edemiyorum. Yeni Teknolojiler: HTML5, CSS3 Şuan dünyanın bile çok yabancı olduğu ve yaygınlıkla kullanılan tarayıcıların (Internet Explorer 6 gibi) bu teknolojiyi malesef desteklememsi nedeniyle aktif olarak kullanılmaya başlanılamayan teknoloji ve yenilik. Tanımı olduğu kadar getireceği yenilik ve kolaylıklar da uzun. Önümüzdeki 5 sene içinde web dünyası, son 10 yıla benzer devrim ve yenilikler yaşayacak. HTML5 ve CSS3 sayesinde daha semantik, daha kullanışlı, daha stabil web sitelerine sahip olacağız. Yine önümüzdeki yıllarda HTML5 ve CSS3, web in yeni standardları olacaktır. Üniversite öğrencilerimiz şimdiden bu yeni teknoloji ile tanışırsa, bu teknoloji aktif olarak kullanıldıklarında, herkesten bir adım önde olacaklar.

2 HTML5 ve CSS3 avantajları; Daha semantik kodlama/içerik Daha az kodlama gerektirmesi Daha az yer kaplaması Erişebilirlik Avantajları Arama Motoru Optimizasyonu için faydaları Güncel browserlar içinde stabil çalışması Birçok bize zorluk veren, gölge, yuvarlak köşeler gibi görselleri kolaylıkla yapma olanağı Söz XHTML ve CSS den açılmışken, günümüz piyasa ve şartlarının bizlerden beklediği W3C standardlarına uyumluluk göz ardı edilmemeli. W3C in ne olduğu, bir web sayfasının HTML ve CSS olarak Valid olmasının önemi öğrencilerimize anlatılmalı ve Web tasarım/yazılım sürecinin standardlarıyla takip edilmesi gerektiği onlara öğretilmelidir. Yeni Teknolojiler: Javascript Kütüphaneleri, Jquery Her ne kadar Javascript kütüphaneleri ve Jquery çok yeni teknolojiler olmasada, hızlı gelişimleri ve devrim yaratan özellikleri ile yeni teknoloji olarak yerlerini aldılar. Javascript ile yapabileceklerimiz hayal gücümüzün önüne geçmeye başladı. Adobe Flash kullanılan birçok sistem ve websitesi, daha kullanışlı olması nedeniyle Javascript Kütüphanelerini tercih etmeye başladı. Bu kütüphaneler ile görsel animasyonlar yapılabilmekte, verilen işlenebilmekte ve sunucu ile etkileşime geçilebilmektedir. Daha sonra bahsedeceğim Ajax, bu kütüphaneler ile 3 satırlık kod haline bürünmekte. Öğrencilerimize artık karışık, uzun ve hataya daha çok yer verebilen sade JavaScript yerine, daha stabil çalışan, daha modern ve birçok yenilik sağlayan Jquery ve diğer kütüphaneleri öğretebiliriz. Jquery yi bir yana ayırmamın sebebi, diğer kütüphanelere gören daha çok bilinir ve kullanılır olması, kodlaması yani syntax ının daha anlaşılabilir ve kolay olması, büyük bir community ve dökümantasyon arşivinin olmasıdır. Bir DOM öğesine ulaşmanın eski yolu: Var element = document.getelemenybyid( elementid ); Aynı DOM öğesine ulaşmanın Jquery ile yolu: Var element = $( #elementid ); İşte Jquery hayatımızı bu kadar kolaylaştırıyor. Gelecekte demin bahsettiğim HTML5, CSS3 ve JS Kütüphaneleri o kadar iç içe olacak ki, bunları gözardı etmemiz mümkün olmayacaktır. Bu nedenle şimdiden müfredatlarımızı ve öğrencilerimizi bu teknolojilere adapte etmeliyiz. Yeni Teknolojiler: Yeni Nesil Ajax Türkiye de ve dünyada internet kullanıcısı sayısı arttıkça, yarattığımız proje ve websitelerine daha çok ilgi görmeye başlayacak. Websitemize her ziyaret eden kullanıcının bize bir bandwidth maliyeti

3 olmakta. Bu maliyetleri düşürmek ve kullanıcılara daha hızlı sayfalar sunabilmek için yeni nesil Ajax uygulamalarını gerçekleştirmeyi öğrenmek zorundayız. Facebook vb. Siteler sayesinde artık insanlar, dönen yükleniyor resimlerine alıştı. Ajax ı kısmen benimsedi. Sayfa yenilenmesede birşeyler yüklendiğini anlayabiliyorlar. Ajax teknolojisi kullanmak, Uzay bilimi değil. Az önce bahsettiğim Jquery ve diğer JS Kütüphaneleri ile Ajax kullanmak çok basit ve güvenli. Yeni geliştirilen tüm projeler, ister ufak çaplı ister büyük ölçekli olsun Ajax tan yararlanıyorlar. Üniversitelerimizin öğrencilerini, piyasaya hazırlamak için Ajax ı daha ağırlıklı ve uygulamalı öğretmelerinin gerekli olduğunu düşünüyorum. Yeni Konseptler: Sosyal Medyanın Gücü Her nekadar sosyal ağ ve medyaya hepimiz tanıdık olsakta, sosyal medya nın önemi ve gelecekte değiştirecekleri ayrı bir ders olarak anlatılabilecek güçte. Örneğin, Facebook un tüm dünya üzerinde mail üzerinde yarattığı etkiyi fark ettiniz mi? Artık insanlar eskisi kadar mail atmıyor. Bunun yerine, Facebook üzerinden mesaj atmayı tercih ediyorlar. Diğer bir örnek, artık büyük televizyon şirketlerinin yayınlarını youtube a taşıdığını biliyor muydunuz? Artık tüm ünlüler niye raportaj vermiyor? Neden Twitter bu kadar ünlü? Tüm bu soruların cevaı Sosyal Medyanın gücü içinde. Sosyal medyanın ne olduğu, ne taraflara gideceği ile ilgili öğrencilerimize yani bu gücün asıl kullanıcılarına bilgiler aktarmalıyız. Onları bu ağlar ile entegra çalışabilen applikasyon ve yazılımlar üretmeye teşvik etmeliyiz. Yeni Konseptler: Semantik Web & Web 3.0 Nasıl Sosyal Ağlar, Ajax, Parlak Butonlar gibi bir Web 2.0 çılgınlığı yaşandıysa, Semantik Web ve Web 3.0 adı altında yeni bir çağ başlıyor. Artık akıllı internet devri başlayacak. Web 3.0 ın içinde bulunan RDF, OWL, SPARQL gibi teknoloji ve kavramlar anlatılmasa bile, üniversitelerimizde Web 3.0 ile ilgili detaylı bir bilgi ve vizyon verilmesi gerektiğini düşünmekteyim. Böylece öğrencilerimiz mezun olduklarında Web in nereye gittiğinin farkında olmuş olacaklar. AB 2010 bünyesinde semantik web ve sosyal ağlar hakkında çok kaliteli sunum ve konuşmalar olacaktır, bunları takip etmenizi öneririm.

4 2. Web Firmaları Üniversitelerimizden Neler Bekliyor? Firmalar Nasıl Çalışıyorlar? Birimler Neler? Türkiye de Web e verilen önem artmaktadır. Firmalar Web konusunda, formal eğitim olmaksızın, kendisini geliştirmiş ve daha çok geliştirmeye hevesli iş gücü aramaktadır. Türkiye nin önde gelen dijital ajans ve web firmaları ile yaptığım görüşme ve anketlerde, firmaların formal eğitimi bir şart olarak görmedikleri sonucuna vardım. Firmalara Eğitim Mi? yoksa Tecrübe ve Portfolyo Mu? sorusunu sorduğumuzda, tamamı Tecrübe ve Portfolyo yu seçti. Buradan çıkarmamız gereken ise, öğrencilerimizin, formal eğitimlerine bakmadan devamlı kendilerini geliştirmeleri ve proje üretmelerinin gerekli olduğudur. Firmalara, IT çalışanı yetiştiren üniversite ve kurumlardan beklenti ve istekleriniz nedir? sorusunu yönelttiğimizde aldığımız bazı cevaplar aşağıdadır; Teorik eğitim kadar pratiğe de önem vermeleri, öğrencilerine uygulamalar yaptırmaları, okurken deneyim kazanmaları için teşvik etmeleri. Öğrencilere mutlaka hayata geçirebilecekleri projeler üzerinde çalışalarını sağlamaları ve bunların hayata geçirilmesi. Web Firmalarında Çalışmak İnternette gezinirken bazı ilanlara rastlıyorum: PHP, C#, JSP dillerinde çok iyi, CSS ve HTML de tecrübeli, Photoshop da deneyimli, JavaScript e hakim, Flash kullanmaya hevesli web tasarımcıları aranıyor. Ben kişisel olarak, Web e gönül veren arkadaşların böyle insan ve firmalara ile çalışmamalarını rica ediyorum. Profesyonel bir web firmasında yukarda istenen özellikler en az 4 ayrı kişi tarafından tamamlanabilir. Bunu bir kişiden bekleyen bir firma emin olun ki sizi yıpratacaktır. Tabiki bir web yazılımcısı biraz html vs css den anlayabilir ama onun uzmanlığı sunucu kısmı ise ondan inanılmaz düzeyde CSS bilmesini bekleyemezsiniz. Birçok profesyonel web firmasında bölümler aşağıdaki gibidir:

5 Bu birimlerin ve çalışanlarının ne yaptığından kısaca bahsetmek gerekirse; Proje Yöneticisi: Projenin yönetiminden sorumlu birimdir. Tüm birimlerin, organize ve uyumlu çalışmasını takip eder. Proje planı hazırlanmasından ve onun izlenmesinden sorumludur. Ön-Arayüz Yazılımcısı: Tasarım bölümünden gelen tasarımları, XHTML ve CSS koduna dönüştürür. Bunu yaparken, yazdığı kodun tüm browserlarda aynı gözükmesini sağlamalı (cross-browser olmalı), gereksiz öğelerden kaçınmalı, sayfa boyutunu minumumda tutmalı ve W3C standardlarına uygun, geçerli olmalı. Yazılım Mühendisi: Projelerin temel özelliklerinin çalışması, hesaplamaların yapılması, veritabanı tasarımı, web servislerinin kullanımı, sistem mimarisinin planlanması ve kodlanması bu birimin sorumluluğundadır. Multimedya Geliştiricisi: Projedeki kullanılacaksa video, animasyon, grafik ve tabloların dinamik olarak üretilmesinden sorumlu birimdir. Genellikle, Adobe Flex, AIR, Flash, After Affects gibi program ve teknolojileri kullanırlar. Arayüz Tasarımcısı: Son kullanıcının göreceği ve kullanacağı arayüzü tasarlamakla görevlidirler. Tasarımlarını Adobe Fireworks, Photoshop gibi programları kullanarak yaparlar. İkon ve İllüstrasyon Tasarımcısı: Arayüzün içinde bulunan çeşitli ikon, grafik ve illüstrasyonları tasarlamakla görevli birimdir. Genellikle, Adobe Illustrator, Freehand, Photoshop gibi programları kullanırlar. Metin Yazarı: Websitelerde, ürün veya projeyi tanıtmak için yazılan metin ve reklamları hazırlarlar.

6 3. Öğrencilerimiz Kendilerini Nasıl Geliştirebilirler? Blog ve Eğitim Siteleri Yazılımcı bir babanın evladı olarak, babamdan, hocalarımdan ve büyüklerimden her zaman Bizim zamanmızda böyle engin, sonsuz eğitim kaynakları yoktu. Cümlesini duydum. Evet gerçekten haklılar!!! Bizler şanslı bir nesiliz, kendimizi geliştirmemiz o kadar kolayki. Neyi merak ediyorsanız Google layın bitsin. Okumak hoşunuza gitmiyor mu? Youtube layın o zaman. İnternet üzerinde öyle kaliteli ve engin blog ve eğitim siteleri varki, hergün 1 saatinizi ayırsanız, 1 senede Türkiye nin en iyi web yazılımcıları arasına bile girebilirsiniz. Bazı yararlı blog ve siteler: Kitaplar Piyasada yerli ve yabancı birçok kaliteli kitap var Web tekonolojilerini anlatan. Yerli kaynak bulamazsanız lütfen vazgeçmeyin. Amazon dan isteyeceğiniz tüm kitaplar sorunsuz bir şekilde evinize kadar ulaşıyor. Web kitabı alırken dikkat etmeniz gerekenler; Kitap yeni basılmış olmalı. Teknoloji hızla ilerlediği için eski basım kitaplar, eski günün teknolojisini size öğretecektir. Yazarın özgeçmişini dikkatli inceleyiniz. Yeterli altyapıya sahip olmayan kimselerin kitaplarıda piyasa bulunmakta. Kitap hakkında yorumlar çok önemli. Bir kitap alırken kesinlikle, daha önce okumuş kimselerin yorumlarını göz önünde bulundurun. Staj Bütün firmaların stajerler için ayrı bir program ve stratejileri var. Buda stajlerlerin işini kolaylaştırmakta. Stajın önemi gerçekten çok büyük. Stajını iyi yapmış bir kimse; Referans kazanmış Çevre edinmiş Portfolyosunu güncellemiş Bir kimsedir ve mezun olur olmaz, hatta belki okurken bile (freelance) işiniz hazır olacaktır.

Bilal Akçay. 1 http://www.bilalakcay.com

Bilal Akçay. 1 http://www.bilalakcay.com Bilal Akçay 1 http://www.bilalakcay.com Bilgisayar Mühendisi kavramı artık genel bir alanı niteler oldu. Kimse okulu bitirdikten sonra Bilgisayar Mühendisi ünvanıyla çalışmıyor. Üstelik teknolojinin gelişmesiyle

Detaylı

Modül 3: Diğer Ofis Araçları

Modül 3: Diğer Ofis Araçları Modül 3: Diğer Ofis Araçları E-YAŞAM FİZİKSEL ENGELLİ İNSANLAR İÇİN E-ÖĞRENME SANAL MERKEZİ Bu proje Avrupa Komisyonu tarafından finanse edilmektedir. Bu yayın sadece yazarların görüşlerini yansıtmaktadır

Detaylı

Dış Ticaret Programı. Adalet Programı. Çocuk Gelişimi Programı. İlk ve Acil Yardım Programı. İngilizce Hazırlık. Sağlık, Kültür ve Spor.

Dış Ticaret Programı. Adalet Programı. Çocuk Gelişimi Programı. İlk ve Acil Yardım Programı. İngilizce Hazırlık. Sağlık, Kültür ve Spor. Başarmak için... İçindekiler Plato Meslek Yüksekokulu Kuruluş 4 Dış Ticaret Programı 68 Mütevelli Heyet Başkanının Mesajı 6 Adalet Programı 72 Yüksekokul Müdürünün Mesajı 7 İş Sağlığı ve Güvenliği Programı

Detaylı

MINGUS DESIGN STUDIOS BERK ÖZLER

MINGUS DESIGN STUDIOS BERK ÖZLER RÖPORTAJ MINGUS DESIGN STUDIOS BERK ÖZLER Berk Özler kimdir? İnteraktif tasarımcılığa uzanan süreçten bahseder misiniz? Ben bu işe çok ilginç bir şekilde başladım. Bir yandan ODTÜ de mühendislik okurken

Detaylı

Yeni Mezunun İş Rehberi

Yeni Mezunun İş Rehberi Yeni Mezunun İş Rehberi Genel Yayın Yönetmeni Didem Tekin Yazı İşleri Asuman Korugan Eda Çapa Görsel Koordinatör Alper Ergenekon Reklam Rezervasyon Yeliz Yamak Baykal mezunrezervasyon@yenibiris.com Ofset

Detaylı

Oyun Sektörünün Gücü (Orçun Köroğlu)

Oyun Sektörünün Gücü (Orçun Köroğlu) Oyun Sektörünün Gücü (Orçun Köroğlu) Oyun yapımı senelerdir var olan ve gittikçe büyüyen bir meslek. Teknolojinin gelişim eğrisine bağlı olarak oyun sektörünün piyasadaki önemi de gittikçe artıyor. Rahatlıkla

Detaylı

En çok aranan kişiler Ücretler Şirketler kimleri arıyor? Çalışanlara neler sunuyor? İnsan kaynakları yöneticilerinden ipuçları

En çok aranan kişiler Ücretler Şirketler kimleri arıyor? Çalışanlara neler sunuyor? İnsan kaynakları yöneticilerinden ipuçları En çok aranan kişiler Ücretler Şirketler kimleri arıyor? Çalışanlara neler sunuyor? İnsan kaynakları yöneticilerinden ipuçları 2015 TAM BENİM KAFAM! DİYORSAN HÜRRİYET E BEKLERİZ. İnternetin dilinden anlayan,

Detaylı

MÜŞTERİ DENEYİMİ YÖNETİMİ 2.0 BORA ÖZKENT

MÜŞTERİ DENEYİMİ YÖNETİMİ 2.0 BORA ÖZKENT MÜŞTERİ DENEYİMİ YÖNETİMİ 2.0 BORA ÖZKENT SUNUŞ Zeka Değişime Adapte Olma Becerisidir. Stephen Hawking Elma Yayınları tarafından 2012 Nisan da yayınlanan bir önceki kitabım Emsalsiz Müşteri Deneyimleri

Detaylı

Seo Açısından Google Chrome Tarayıcısını İnceledik!

Seo Açısından Google Chrome Tarayıcısını İnceledik! Seo Açısından Google Chrome Tarayıcısını İnceledik! Editorlerimiz değerli okuyucularımız için seo açısından google chrome tarayıcısını inceledi ve şöyle sonuçlar elde etti. Google Chrome tarayıcısının

Detaylı

PARA KAZANMAK İÇİN İNANILMAZ BİR FIRSAT SUNUYORUZ GELECEĞE YATIRIM YAPMAK İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS!

PARA KAZANMAK İÇİN İNANILMAZ BİR FIRSAT SUNUYORUZ GELECEĞE YATIRIM YAPMAK İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS! PARA KAZANMAK İÇİN İNANILMAZ BİR FIRSAT SUNUYORUZ GELECEĞE YATIRIM YAPMAK İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS! YENİ NESİL KAZANÇ SİSTEMİ İLE MUHTEŞEM KAZANÇLAR ALMAYA VE BU HEYECANA HAZIR MISIN? İnternet ile ticaretin

Detaylı

İnternet ten Öğrenci Bulma Rehberi

İnternet ten Öğrenci Bulma Rehberi İnternet ten Öğrenci Bulma Rehberi 2. Sürüm DersVerilir.net www.dersverilir.net İnternet ten Öğrenci Bulma Rehberi, 2. Sürüm DersVerilir.net 2007 Bu eserin tüm hakları DersVerilir.net e aittir. Kapak resminin

Detaylı

İş aramak planlı yapılması gereken ve zaman alan bir iştir. Bu nedenle öncelikle iş arama yönteminizi oluşturmanız gerekir.

İş aramak planlı yapılması gereken ve zaman alan bir iştir. Bu nedenle öncelikle iş arama yönteminizi oluşturmanız gerekir. İŞ ARAMA TEKNİKLERİ REHBERİ İşini severek yaparsan hayatta bir gün dahi çalışmış olmazsın. İş aramak, hayatınızın dönüm noktalarından birine atacağınız ilk adımdır. Bu adımı ne kadar sağlam atarsanız iş

Detaylı

İş te Indus :) Indus Danışmanlık ın üç aylık Eğitim, Kişisel Gelişim ve Yönetim Danışmanlığı Bültenidir.

İş te Indus :) Indus Danışmanlık ın üç aylık Eğitim, Kişisel Gelişim ve Yönetim Danışmanlığı Bültenidir. İş te Indus :) Indus Danışmanlık ın üç aylık Eğitim, Kişisel Gelişim ve Yönetim Danışmanlığı Bültenidir. Yıl:1 Sayı:2 Nisan 2012 Röportaj: SEO Uzmanı Hasan Burak Çullu nun gözünden yeni dünya düzeni: Google

Detaylı

İNTERNETİN İKTİSADÎ HAYATTAKİ YERİ

İNTERNETİN İKTİSADÎ HAYATTAKİ YERİ 2007/193 İNTERNETİN İKTİSADÎ HAYATTAKİ YERİ SEMİNER AÇIŞ - TEBLİĞ - PANEL İSTANBUL, 2007 1 İşbu kitap, 19 Ocak 2007 Cuma günü, Kadir Has Üniversitesi Konferans Salonu n da gerçekleştirilen Seminerin açış

Detaylı

Aile ve İnternet Doç. Dr. Mehmet Akif OCAK

Aile ve İnternet Doç. Dr. Mehmet Akif OCAK Aile ve İnternet Doç. Dr. Mehmet Akif OCAK Doç. Dr. Mehmet Akif OCAK Aile ve İnternet T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü Copyright 2013, Aile ve Sosyal

Detaylı

İş aramak planlı yapılması gereken ve zaman alan bir iştir. Bu nedenle öncelikle iş arama yönteminizi oluşturmanız gerekir.

İş aramak planlı yapılması gereken ve zaman alan bir iştir. Bu nedenle öncelikle iş arama yönteminizi oluşturmanız gerekir. İŞ ARAMA TEKNİKLERİ REHBERİ İşini severek yaparsan hayatta bir gün dahi çalışmış olmazsın. İş aramak, hayatınızın dönüm noktalarından birine atacağınız ilk adımdır. Bu adımı ne kadar sağlam atarsanız iş

Detaylı

DİJİTAL MEDYA OKULU 2012

DİJİTAL MEDYA OKULU 2012 17 Kasım - 22 Aralık 2012 DİJİTAL MEDYA OKULU 2012 Medya Derneği ve Bahçeşehir Üniversitesi işbirliği ile MEDYA OKULU 2012 07 17 Kasım - 22 Aralık 2012 Medya Derneği ve Bahçeşehir Üniversitesi işbirliği

Detaylı

8. HAFTA SOSYAL AĞLAR ve SOSYAL MEDYA

8. HAFTA SOSYAL AĞLAR ve SOSYAL MEDYA 8. HAFTA SOSYAL AĞLAR ve SOSYAL MEDYA SOSYAL AĞLAR Son zamanlarda tüm dünyada beklenmedik bir hızla yayılan ve milyonlarca insanı etkisi altına alan sosyal ağlar, insanların birbirileri ile olan ilişkilerini

Detaylı

1. WEB TASARIMINDA TEMEL İLKELER

1. WEB TASARIMINDA TEMEL İLKELER Sevgili Öğrenci, İyi bir web sitesi hazırlamak uzmanlık gerektiren bir iştir. Uzmanlık gerektiren her iş gibi web sitesi hazırlamak için de bazı özel bilgileri öğrenmemiz gereklidir. Web sitesi hazırlamaya

Detaylı

Aynılaşma ve farklılaşma:

Aynılaşma ve farklılaşma: Kendisini Farklılaştıran Üniversite Öğrencisi Dünyayı da Farklılaştırır Prof. Dr. Erhan Erkut MEF Üniversitesi Rektör Yardımcısı İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Türkiye de ortalama bir lise

Detaylı

BĐRĐNCĐ KISIM Genel Hususlar

BĐRĐNCĐ KISIM Genel Hususlar ĐSTANBUL BÜYÜKŞEHĐR BELEDĐYESĐ KURUMSAL BĐLGĐ YÖNETĐMĐ, FAALĐYET VERĐLERĐ DEPOLAMA, SUNUM ve WEB SĐTESĐ HĐZMETLERĐ TEKNĐK ŞARTNAMESĐ BĐRĐNCĐ KISIM Genel Hususlar 1 Konu Đşin konusu, Đstanbul Büyükşehir

Detaylı

SOSYAL MEDİA KOKTE Lİ

SOSYAL MEDİA KOKTE Lİ SOSYAL MEDİA KOKTE Lİ SOSYAL MEDYA KOKTEYLİ Önsöz Sizce günümüzde üst düzey yöneticilerin yüzde kaçı mevcut medya düzeninin kontrolden çıktığını düşünüyor? Cevap verelim: Hemen hemen hepsi... Yönetici

Detaylı

ERP ötesı. ERP2 Devri Kapanıyor, Şimdi ERP3 İle Kurumsal Sınırları Genişletme Zamanı... Doğru Seçimler Doğru Geleceği Hazırlar...

ERP ötesı. ERP2 Devri Kapanıyor, Şimdi ERP3 İle Kurumsal Sınırları Genişletme Zamanı... Doğru Seçimler Doğru Geleceği Hazırlar... ERP ötesı ve Workcube e-iş sistemleri a.ş. yönetim ve teknoloji tanıtım bülteni 2011 Doğru Seçimler Doğru Geleceği Hazırlar... Customization (Özelleştirme) ERP Projelerinin Dipsiz Kuyusu ERP2 Devri Kapanıyor,

Detaylı

Arama Motoru Optimizasyonu Başlangıç Rehberi

Arama Motoru Optimizasyonu Başlangıç Rehberi Arama Motoru Optimizasyonu Başlangıç Rehberi EO Sayfa 1-1 Bu rehber kimlere hitap etmektedir? Bu rehberde Arama Motoru Optimizasyonu ile ilgili dünden bugüne gelen tüm bilgileri sizlere sunacağız. Eğer

Detaylı

Teknoloji 101 - Sayı 6

Teknoloji 101 - Sayı 6 17 Kasım 2010 Teknoloji 101 - Sayı 6 http://www.teknoloji101.com/ 2 Bu sayımızda neler var? Sayfa -4 Sayfa -10 Sayfa -13 Kendimiz Yapalım -6 Sayfa 46 Sayfa 16 İnternetden Para Kazanmak Sayfa 19 3 Twitter

Detaylı

MARRO.WS TANITIM TOPLANTISI

MARRO.WS TANITIM TOPLANTISI MARRO.WS TANITIM TOPLANTISI Konu: Marro.ws Tanıtım Toplantısı Konuşmacı: Aykut Karaalioğlu Yer: Atılım Üniversitesi Seyhan Cengiz Turhan Konferans Salonu Tarih: 19.11.2009 Sayın Aykut Karaalioğlu: Ben

Detaylı

editörden... editörden...

editörden... editörden... 4 5 Yıl: 2 Sayı: 14 Kasım 2010 Ücretsiz Genel Yayın Yönetmeni/ Director Siraceddin El Editörler / Editors Abdullah Tekin, Mustafa Ülkü Kapak Görseli / Cover Visual Emre Şekeroğlu Tasarım / Design Ali Uçar,

Detaylı

A dan Z ye Web Tasarımı İÇİNDEKİLER

A dan Z ye Web Tasarımı İÇİNDEKİLER A dan Z ye Web Tasarımı İÇİNDEKİLER 06...İçerik yönetim sistemi (CMS) nedir? 09...Joomla tarihçesine kısa bir bakış 12...Joomla nın özellikleri ve faydaları 15...30 dakikada Joomla kurulumu 22...Joomla

Detaylı

DİJİTALLEŞEN DÜNYA DA PAZARLAMA VE SOSYAL MEDYA

DİJİTALLEŞEN DÜNYA DA PAZARLAMA VE SOSYAL MEDYA DİJİTALLEŞEN DÜNYA DA PAZARLAMA VE SOSYAL MEDYA Çağrı Erdoğan; Netron Technology Marka Yöneticisi, Digitalage Dergisi Yazarı, Türkiye Bilim Elçisi Konferans; 25.11.2009 22 yaşındayım birçoğunuzdan da küçüğümdür

Detaylı

W-S Umut DUMAN. Bir emailin kalitesini belirleyen temel unsurlar şunlardır:

W-S Umut DUMAN. Bir emailin kalitesini belirleyen temel unsurlar şunlardır: Hotmail bugün en güçlü spam filtreleme sistemine sahip email servislerinden biridir. En eski email servislerinden biridir. Pek belli olmasada bugün yüz milyonlarca kullanıcıya hizmet vermektedir. Gönderdiğiniz

Detaylı