Kali Linux ve Pentest Eğitim Serisi Başlangıç Seviyesi

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Kali Linux ve Pentest Eğitim Serisi Başlangıç Seviyesi"

Transkript

1 Kali Linux ve Pentest Eğitim Serisi Başlangıç Seviyesi Hazırlayan ve Sunan OSMAN YAVUZ Eğitimde Kullanılan Programlar/Yazılımlar Program Adı/Sürüm : VirtualBox x86 Erişim Linki : https://www.virtualbox.org/wiki/downloads Program Adı/Sürüm : Kali Linux 1.0.9a-i386-x86 Erişim Linki : https://www.kali.org/downloads/ Bilgi Eğitim serisinde anlatılan konuları anlayabilmek için en az temel seviye Linux bilgisi ağ bilgisi ve programlama bilgisi gerekmektedir aksi takdirde yeni başlayanlar için anlaşıla bilirliği biraz zor olacaktır. Açıklama Bu eğitim serisinde geçen tüm güncel hacking konuları tamamen güvenlik amacıyla anlatılmıştır. Seride kullanılan yazılımlar açık kaynak kodlu olmaktadır ve herkes kullanabilir. Seride sanal makine oluşturma, kali Linux kurulumu, Linux temel bilgiler hacking bilgileri içermektedir. Seride yine kullanılan hedef sistemler kendi bilgisayarımıza kurduğumuz sanal bilgisayar, sunucular ve web siteleridir hiçbiri internet ortamına açık değildir. Bu kaynak tamamen hacking güvenlik eğitim serisidir beyaz ve siyah şapkalı hackerların kullandığı teknikleri kullanarak hedef sistemin pentest çalışmalarındaki takip edilmesi gereken adımları uygulayarak hedef sistem hakkında bilgi toplama, sisteme sızma ve raporlama işleminden sonra bu zafiyetlere karşı nasıl korunabiliriz güvenlik sağlayabiliriz konularda anlatımı yapılmaktadır. NOT Eğitim serisinde kullanılan teknikler, konular ve yöntemlerden oluşabilecek olaylar, eylemler, zararlar vb.. kişinin kendi hür iradesinin sonucudur ve kendi sorumluluğundadır eğitimi veren anlatan ve sunan hiçbir şekilde yükümlü değildir.

2 İçerik Sayfa Bilgi 1.2 Açıklama 1.3 Not 1.4 İçerik Sayfa VirtualBox Kurulumu 2.2 VirtualBox'ta Kali Linux için Sanal Makine Oluşturma 2.3 VirtualBox'ta Kali Linux için Sanal Makine Ayarları Sayfa Kali Linux Kurulumu 3.2 Kali Linux Kurulumu Hata Çözümleri 3.3 Kali Linux Ayarları, Güncellemeleri ve VirtualBox Misafir Eklentisi 3.4 Kali Linux Ayarları Hata Çözümleri Sayfa Pentest(Sızma Testleri) Nedir? 4.2 Vulnerability Assessment (Zafiyet Testleri) Nedir? Sayfa Başlıyoruz 5.2 Pentest Çalışmalarında Takip Edilmesi Gereken Adımlar 5.3 Pentest Çalışmalarında Her Adım İçin Muhtemel Kullanılan Araçlar Sayfa Açıklama 6.2 Pentest Çalışması: Örnek Senaryo I 6.3 Pentest Çalışması: Örnek Senaryo II

3 2.1 VirtualBox Kurulumu İndirdiğiniz VirtualBox x86 setup dosyasını çalıştırın. Next > butonuna tıklayarak devam edin. Yukarıda kurulmasını istediğiniz bileşenleri ve kurulum yerini seçebilirsiniz. Next > butonuna tıklayarak devam edin. Yukarıda masaüstüne ve başlat çubuğuna kısayol oluşturmak isteyip istemediğimizi soruyor. Next > butonuna tıklayarak devam edin.

4 Yukarıda network ağımızın yani internetin kopabileceğini çevrimdışı kalabileğini söylüyor. Yes butonuna tıklayarak devam ediyoruz. Yukarıda kurulumun başlaması için son adım. Install butonuna tıklayarak kurulumu başlatıyoruz ve tamamlanmasını bekliyoruz. Kurulum devam ediyor ve dosyalar kopyalanıyor.

5 Kurulum tamamlandı ve masaüstüne Oracle VM VirtualBox simgemiz geldi. Finish butonuna tıklayarak kurulumu tamamlıyoruz ve program otomatik açılıyor. Aşağıdaki gördüğünüz windows7 sürümündeki şuan kullandığım VirtualBox ve oluşturduğum Sanal Makineleri görüyorsunuz. Sanal bir XP ve Backtrack5 R VirtualBox'ta Kali Linux için Sanal Makine Oluşturma ve Ayarları Yeni butonuna tıklayarak yeni bir sanal makine oluşturmaya adım atmış oluyoruz.

6 Yukarıdaki adımda işletim sisteminin adı, türü ve sürüm bilgilerini doldurup İleri butonuna tıklıyoruz. Adı : Kali Linux ve Pentest Eğitim Serisi Türü : Linux Sürüm : Other Linux Yukarıdaki adımda bellek boyutu(ram) miktarı. En az 1024 MB ayarlıyoruz isterseniz daha fazla verebilirsiniz sisteminizdeki ram miktarına göre ayarlayabilirizsiniz ardından İleri butonuna tıklıyoruz.

7 Yukarıdaki adımda sabit disk ekleyebilir, oluşturabilir ve kullanabilirsiniz. Biz yeni bir sabit disk oluşturuyoruz. Oluştur butonuna tıklayarak devam ediyoruz. Yukarıdaki adımda sabit disk dosya türünü seçebilirsiniz. Biz VDI (VirtualBox Disk Kalıbı) seçiyoruz ve İleri butonuna tıklıyoruz.

8 Yukarıdaki adımda sabit disk depolamayı Değişken olarak ayrılan seçip İleri butonuna tıklıyoruz. Yukarıdaki adımda sabit disk alanını seçiyoruz. En az 25 gb dilerseniz daha fazla verebilirsiniz. 25,00 GB veriyoruz ve Oluştur butonuna tıklıyoruz ve sanal makinemiz oluşturulmuş oluyor.

9 Kali Linux ve Pentest Eğitim Serisi adında sanal makinemiz oluştu diğer adımda sanal makine ayarlarını yapacağız. 2.3 VirtualBox'ta Kali Linux için Sanal Makine Ayarları Yukarıdaki adımda oluşturduğumuz sanal makineyi seçip yukarıdan Ayarlar butonuna tıklıyoruz.

10 Yukarıdaki adımda Genel ayarlardan Gelişmiş sekmesine tıklıyoruz. Paylaşılan Pano: Çift Yönlü Sürükle v Bırak: Çift Yönlü Ekranın En Üstünde Göster seçeneği seçilir. Yukarıdaki adımda Sistem ayarlarından İşlemci sekmesine tıklıyoruz. Genişletilmiş Özellikler: PAE/NX etkin seçilmeli bu seçenek seçilmez ise sanal makineyi başlatmak istediğinizde sorun çıkabilir.

11 Yukarıdaki adımda Depolama ayarlarından Depolama Ağacı - Boş simgesine tıklanır. Öznitelikler bölümünden cd simgesi tıklanarak Sanal bir CD/DVD disk dosyası seçin seçeneği tıklanarak indirdiğimiz Kali Linux 1.0.9a-i386-x86.iso dosyasının kaydedildiği yer seçilir. Ve Aç butonuna tıklanır.

12 Yukarıdaki adımda kalıp dosyası seçildi TAMAM butonuna tıklanarak gerekli ayarlar tamamlanmış olur. 3.1 Kali Linux Kurulumu Sanal makine oluşturduğumuz Kali Linux ve Pentest Eğitim Serisi ayarlarınıda yaptık artık kuruluma geçebiliriz. Sanal makinemizi seçip Başlat butonuna tıklıyoruz.

13 1. Adım Yukarıdaki adımdan yani Boot menu seçeneklerinden kısaca bahsetmek gerekirse. Live (686-pae) Kali Linux u direk cd den boot etmek için kullanılır. Live (forensic mode) Kali Linux un forensic modu adli bilişim ile uğraşan kişiler için. Install Kali Linux direk kurulum için. Graphical install Kali Linux görsel kurulum için. Biz Graphical install i seçerek Enter tuşuna basıyoruz ve kurulum ayarları için bekliyoruz. 2. Adım

14 Yukarıdaki adımda kurulum dilini seçiyoruz. Anlatımı English olarak devam ediyoruz siz dilerseniz Türkçe seçebilirsiniz. Continue butonuna tıklıyoruz. 3. Adım Yukarıdaki adımda konum seçimi yapıyoruz. United States seçilerek Continue butonuna tıklanır. 4. Adım Yukarıdaki adımda klavyemizi seçiyoruz Turkish (Q layout) Q klavye seçtim siz kullandığınız klavye türünü seçebilirsiniz ve Continue butonuna tıklanır.

15 5. Adım Yukarıdaki adımda bazı bileşenleri yüklüyor. 6. Adım Yukarıdaki adım hostname yani bilgisayar adını belirlemenizi istiyor. Biz kali şeklinde bırakıp. Continue butonuna tıklıyoruz.

16 7. Adım Yukarıdaki adımda domain name istiyor dilerseniz boş bırakabilirsiniz. Continue butonuna tıklıyoruz. 8. Adım Yukarıdaki adımda sistem için parola belirlememiz gerekmekte. Güvenlik açısından 8 haneden fazla büyük/küçük harfli, rakam ve özel karakterler kullanılmalıdır. Dilediğiniz şekilde oluşturup. Continue butonuna tıklıyoruz.

17 9. Adım Yukarıdaki adımda zaman ayarını tanımlıyoruz. Eastern seçip Continue butonuna tıklıyoruz. 10. Adım Yukarıdaki adımı kısaca açıklamak gerekirse. "Guided - use entire disk" kurulumu normal yapar. "Guided use entire disk and set up encrypted LVM" seçeneği ise kurulum gerçekleşirken diskin şifrelenmesini sağlar. Biz "Guided - use entire disk" seçiyoruz ve Continue botununa tıklıyoruz.

18 11. Adım Yukarıdaki adım kurulum yapılacak diski seçmeliyiz VirtualBox ta oluşturmuştuk. Direkt Continue butonuna tıklıyoruz. 12. Adım Yukarıdaki adımda "All files in one partition (recommended for new users)" seçeneği seçilir ve Continue butonuna tıklanır.

19 13. Adım Yukarıdaki adımda "Finish partitioning and write changes to disk" seçeneği seçilir ve Continue butonuna tıklanır. 14. Adım Yukarıdaki adımda Write the changes to disks? Kurulum onaylaması "Yes" seçilir ve Continue butonuna tıklanır.

20 15. Adım Yukarıdaki adımda kurulum başlar ve tamamlanması beklenir. Ortalama dakika arasında sürmektedir bilgisayar hızına göre değişiklik gösterebilir. 16. Adım Yukarıdaki adımda User a network mirror? sorusuna Yes seçilir ve Continue butonuna tıklanır.

21 17. Adım Yukarıdaki adımda direkt Continue butonuna tıklanır. 18. Adım Yukarıdaki adımda Install the GRUB boot loader to the master boot record? sorusuna Yes seçilir ve Continue butonuna tıklanır.

22 19. Adım Yukarıdaki adımda artık kurulum tamamlandı Continue butonuna tıklayarak bitiriyoruz. Otomatik açılacaktır. 20. Adım Yukarıdaki adımda direk Enter tuşuna basabiliriz.

23 21. Adım Yukarıdaki adımda kullanıcı adı ve parolamızı girebiliriz. Backtrack ve Kali Linux ta kullanıcı adı root olur genelde parolada kurulumda belirlediğimiz parola ile giriş yapabiliriz. 22. Adım Kali Linux sanal makinemiz artık hazır.

24 3.2 Kali Linux Kurulumu Hata Çözümleri Hata 1 - Bad archive mirror Hata nedeni internet bağlantısı olmadığı zamanlar hata verebilir veya arşiv sunucularında problem olduğunda. Yukarıdaki adımda Continue butonuna tıklanır. Yukarıdaki adımda Turkey seçilir ve Continue butonuna tıklanır.

25 Yukarıdaki adımda ise istenilen ftp sunucusu seçilir ve Continue butonuna tıklanır. Hata 2 -VirtualBox PAEmode Hatanın nedeni Kali Linux sanal makineyi başlattığınızda alırsınız çözümü ise. Kali Linux ve Pentest Eğitim Serisi sanal makinesi seçilir ve yukarıdan Ayarlar butonuna tıklanır. Sistem ayarlarından İşlemci sekmesine tıklıyoruz. Genişletilmiş Özellikler: PAE/NX etkin seçilmeli ve TAMAM butonuna tıklanır sanal makine tekrar başlatılır.

26 3.3 Kali Linux Ayarları, Güncellemeleri ve VirtualBox Misafir Eklentisi 1. Kali Linux Ayarları Ayar 1 Ekran Çözünürlüğü Değiştirme Kali Linux un ekran çözünürlüğünü değiştirmek için. Yukarıdaki menüden Applications System Tools Preferences ve System Settings tıklıyoruz arından açılan pencereden Displays diyerek ekran ayarlarını açıyoruz. Yukarıdaki resimde ekran çözünürlüğünü Resolution kısmından değiştirebilirsiniz kaydetmek içinse Apply butonuna tıklayıp çıkan pencereden Keep This Configuration butonuna tıklayıp kaydediyoruz. Ayar 2 - Bilgisayar Adı HostName Değiştirme Konsol penceresine yazılacak komut/komutlar. # hostname makina_adı veya # gedit /etc/hostname Ayar 3 - Parola Değiştirme Konsol penceresine yazılacak komut/komutlar. # passwd kullanıcı_adı # password kullanıcı_adı Ayar 4 - Otomatik Ağ Bağdaştırıcı IP Adresi Alma Konsol penceresine yazılacak komut/komutlar. # dhclient eth0 Ayar 5 - Mac Adresi Değiştirme Konsol penceresine yazılacak komut/komutlar. # ifconfig eth1 hw ether 00:25:5E:D7:80:04 Ayar 6 - Varsayılan Ağ Geçidi Tanımlama Konsol penceresine yazılacak komut/komutlar. # route add default gw dev eth0 # ifconfig eth netmask Ayar 7 - DNS Sunucu Tanımlama Konsol penceresine yazılacak komut/komutlar. # gedit /etc/resolv.conf nameserver nameserver

27 Ayar 8 - Ağ Ayarları Test Konsol penceresine yazılacak komut/komutlar. Ağ Reset # /etc/init.d/networking restart Aktif Ağ Kontrolü # ifconfig a DNS Kontrolü # ping Ayar 9 - Kablosuz Ağ Adaptürü Görüntüleme Konsol penceresine yazılacak komut/komutlar. # iwconfig Ayar 10 - Hesap Detayları Görüntüleme Konsol penceresine yazılacak komut/komutlar. # id kullanici_adi Ayar 11 - Kullanıcı Oluşturma Konsol penceresine yazılacak komut/komutlar. # adduser osman Ayar 12 Mevcut Kullanıcı Konsol penceresine yazılacak komut/komutlar. # whoami Ayar 13 Servis Yönetimi Konsol penceresine yazılacak komut/komutlar. Servis Adları: apache2, mysql, ssh Servis Bilgisi # service servis_adi Servisi Başlatma # service servis_adi start Servisi Durdurma # service servis_adi stop Servisi Yeniden Başlatma # service servis_adi restart Servis Durumu # service servis_adi status

28 2. Kali Linux Güncellemeleri Kali Linux güncellemeleri şarttır güvenlik açıkları eklenen paketler güncellenelecek paketler araçlar vb.. işlemler için önemlidir. Yukarıdaki menüden bir tane Terminal konsol penceresi açıyoruz ve apt-get update yazıyoruz. Yukarıda görüceğiniz üzere apt-get update komutu ile bazı paketleri yükledi. Diğer işlem olan apt-get upgrade bu işlem biraz uzun sürebilir Yukarıdada görüceğiniz üzere yüklenmesi ve güncellenmesi gereken paketleri görüyoruz 790 MB indirme işlemi yapıcak değişkenlik gösterebilir. Bize devam etmek isteyip istemediğimi soruyor y tuşuna basıp Enter tuşuna basıp başlatıyoruz ve tamamlanmasını bekliyoruz.

29 Not: Paketler için ek komut/komutlar. Konsol penceresine yazılacak komut/komutlar. Program Paket Deposu # cat /etc/apt/sources.list Paket Deposunda Arama # apt-cache search paket_adi Paket Kurulumu # apt-get install paket_adi Paket Kaldırma # apt-get remove paket_adi Paket Güncelleme # apt-get install paket_adi

30 3. VirtualBox Misafir Eklentisi Yükleme Kali Linux un ekran çözünürlüğünü monitörünüze göre ayarlayabilmek için misafir eklentisini yüklemeniz gerekmekte ve daha birçok özellik sürükle bırak, kopyala yapıştır özelliği vb özellikler için gerekli. 1. Adım Yukarıdaki adımda monitörün en üstünde VirtualBox un menüleri yer almaktadır Mouse götürdüğünüzde menü aşağı inecektir açılan sekmede Aygıtlar daha sonra Misafir Eklentilerini Yükle yazısına tıklıyoruz ve sanal bir cd oluşturuluyor. 2. Adım Yukarıdaki adımda misafir eklentisi otomatik sanal cd oluşturuldu ve başlatılmasını soruyor. Run butonuna tıkladığımız hata verecektir.aşağıdaki resimde hatayı görüceksiniz.

31 OK butonuna tıklıyoruz. Çözüm için devam ediyoruz. 3. Adım Yukarıdaki adımda masaüstüne oluşturulan cd nin içeriğini klasörünü açıyoruz ve klasör içindeki VBoxLinuxAdditions.run dosyasını seçip sağ tıklayarak Copy diyip kopyalıyoruz ctrl-c de işe yarar

32 4. Adım Yukarıdaki adımda kopyaladığımız dosyayı root klasörüne yapıştırmamız gerekmekte. Yukarıdaki menüden Places ve Home Folder diyerek root klasörüne dosyamızı yapıştırıyoruz ve klasörü kapatabiliriz. Yine yukarıdaki menüden bir tane Terminal konsol penceresi açıyoruz. 5. Adım Yukarıdaki adımda açtığımız konsol penceresine bazı komutlar vermemiz gerek. # ls komutu ile root klasörünün içeriği alıyoruz. # chmod 755 /root/vboxlinuxadditions.run dosyamızın izinlerini veriyoruz. #./VBoxLinuxAdditions.run komutunu girerekte misafir eklentisini kuruyoruz.

33 Yukarıda gördüğünüz gibi eklentiler kuruldu bazıları hariç Bu işlemden sonra sistemi yeniden başlatmamız gerekmetedir. Konsola reboot komutunu veriyoruz. 3.4 Kali Linux Ayarları Hata Çözümleri Hata 1 apt-get install paket_adi Paket Yükleme Sorunu Bir tane Terminal konsol penceresi açılır komut satırına. # leafpad /etc/apt/sources.list komutu verilir. Açılan sources.list dökümanının en altına aşağıdaki kodlar yazılıp kaydedilir ve pencere kapatılır. deb kali main contrib non-free deb kali/updates main contrib non-free deb cdrom:[debian GNU/Linux 7.0 Kali - Official Snapshot i386 LIVE/INSTALL Binary :57]/ kali contrib main non-free

34 4.1 Pentest(Sızma Testleri) Nedir? Penetrasyon testi firmaların Bilişim Sistemlerini oluşturan ağ altyapılarını, donanım, yazılım ve uygulamalara kötü niyetli birinin saldırmasını öngören yöntemler kullanılarak yapılan saldırı ve müdahaleler ile güvenlik açıklarının tespit edilip bu açıklarla sisteme sızılmaya çalışılması ve tüm bu işlemlerin raporlanmasıdır. Amaç şirketlerin farkında olmadıkları güvenlik açıklarının iyileştirilmesidir. Test sırasında uzmanlar tıpkı bir saldırgan gibi hareket eder ve sistemin tüm açıklarını, riskleri ve erişilebilirliği ortaya çıkarırlar. Çok farklı yöntemler ve değişkenler söz konusu olduğundan uzmanlar tarafından gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Penetrasyon Testleri: Black Box Gray Box White Box olarak üç gruba ayrılır. Black Box: Bu yöntemde sızma testini gerçekleştiren firmayla herhangi bir bilgi paylaşımında bulunulmaz. Zarar vermek ya da firmadan bilgi sızdırmak amacıyla sızmaya çalışan saldırgan gibi davranılarak verilebilecek zararları görmek ve önlem almak amacıyla sistemlere girmeye çalışılır. Gray Box: White Box + Black Box olarak tanımlayabiliriz. Sistemlerin, sistemler hakkında detaylı bilgi alınmadan test edilmesi yöntemidir. Bu test ile firma içinde kısıtlı yetkilere sahip kullanıcıların sisteme verebilecekleri zararlar tespit edilip önlemler geliştirilir. White Box: Güvenlik uzmanı, firma içinde yetkili kişilerce bilgilendirilir ve firma hakkında ki tüm sistemler hakkında bilgi sahibi olur. Bu yöntemde daha önce firmada yer almış ya da hala çalışmakta olan kişilerin sistemlere verebilecekleri zararlar gözetilir ve raporlanır. Kaynak: 4.2 Vulnerability Assessment (Zafiyet Testleri) Nedir? Zafiyet taraması bir sistemdeki muhtemel tüm açıkların belirlenmesine yönelik tasarlanmış bir testtir. Zafiyet taramasında amaç taranan sistemin genel güvenlik görüntüsünü almaktır. Zafiyet taraması muhtemel tüm güvenlik tehditlerine karşı sizi uyarır. Zafiyet taraması raporunda çıkan tüm bulgular ciddi bir tehdidi göstermeyebilir. Örnek vermek gerekirse bir IIS sunucunda yapılan taramada sunulan bir web hizmeti http olabilir. http protokolünün güvenli şifrelenmiş versiyonu bildiğimi üzere https dir. Dolayısı ile bir sitede http yerine https kullanmak zafiyet taramasında bir bulgu olarak gözükebilir. Fakat siz o hizmeti http sunmak zorunda olabilirsiniz. Gerekli güvenlik önlemleriniz var ise bu sizin için ciddi bir tehdit değildir. Yukarıdaki örnekteki gibi tüm protokoller, verilen her hizmette şifrelenmiş olmak durumda değildir. Ama bu durum Zafiyet taramasında bir bulgu olarak gözükebilir. Dolayısı ile Zafiyet taraması sistemle ilgili oluşabilecek tüm güvenlik risklerini bize sunan bir güvenlik taramasıdır.tabi bu zafiyet taramasının ciddiye alınmaması gibi bir durum ortaya koymaz. Zafiyet taramasında çıkan tüm bulguların dikkatli bir şekilde incelenmesi gerekir. Bu tehditlerden hangisi bizim sistemimizde gerçek bir risk oluşturuyor buna kara verilmesi gerekir.zafiyet taramasında denetlenen bir diğer şey ise uyumluluk süreçleridir. Zafiyet taraması firmaların PCI, SOX, HIPPA vs. gibi dünyaca kabul edilmiş birçok uyumluluk standartlarına göre durumunu da inceler. BT ortamınız bu uyumluluklardan geçecekse bu taramaların mutlaka yapılıp sistemin durumu hakkında fikir sahibi olmak ve gerekli önlemleri almak gerekir. Kaynak:

35 5.1 Başlıyoruz Hedef sistemede pentest çalışmalarına başlamadan önce takip etmemiz gereken adımları iyi belirlemeliyiz. Bunun için biz eğitim serisinde kullanacağımız adımlar ISSAF tarafından geliştirilen metodolojisi temel alınmıştır. Pentest çalışmaları kendi bilgisayarıma kurduğum sanal bilgisayar, sunucu ve web siteleri üzerinden yapılacaktır oluşabilecek zararlardan uygulayanlar kendileri sorumludur. Hedef üzerindeki denemelerde kali linux taki araçların nasıl kullanılacağını hangi adımda hangi araçların kullanılacağını oluşturduğumuz senaryolar kapsamında hepsini göstereceğim. Hayırlı olsun diyip. Başlıyoruz 5.2 Pentest Çalışmalarında Takip Edilmesi Gereken Adımlar Pentest çalışmalarımız 9 adımdan oluşmaktadır bunlar; 1- Bilgi Toplama 2- Ağ Haritalama 3- Zayıflık Tarama 4- Sisteme Sızma "Exploit çalıştırmak" 5- Yetki Yükseltme 6- Başka Ağlara Sızma 7- Erişimleri Koruma 8- İzleri Temizleme 9- Raporlama Hedef sistemde her adım özenle test edilmeli ve raporlanmalıdır. 5.3 Pentest Çalışmalarında Her Adım İçin Muhtemel Kullanılan Araçlar Aşağıdaki anlatımda Kali Linux un içinde bulunan araçları her adım için muhtemel kullanacağımız araçlar ve bunları adım adım sıralamaktayız. Hedef sisteme göre bunları ilerleyen anlatımlarda kullanacağız. 1- Bilgi Toplama Araç 1 - Arama Motoru Açıklama: Sisteme ait Google a düşmüş urlleri belirlemeye çalışır. Kullanımı: site:hedef.com filetype:php site:hedef.com filetype:asp site:hedef.com filetype:aspx site:hedef.com filetype:php admin site:hedef.com filetype:php login Araç 2 Whois Bilgileri Açıklama: Whois bilgileri ile kayıt tarihi, admin iletişim bilgileri, ns bilgileri, dns bilgileri vb. bilgileri içermektedir. Kullanımı: # whois hedef.com

36 Araç 3 Nslookup Açıklama: Nslookup ile domain ip aralığını araştırır. Kullanımı: # nslookup hedef.com Araç 4 Dnsenum Açıklama: Hedef sunucu veya site dnsleri hakkında bilgi verir. Kullanımı: # dnsenum dnsserver hedef.com Araç 5 Webshag Açıklama: Hedef sunucu veya sitede port tarar servislerini görüntüler ve url dizin tarayabilir. Port tarama ve servis belirlemede Nmap aracını kullanır. Kullanımı: Application Kali Linux Web Applications Web Vulnerability Scanners webshag-gui Araç 6 WhatWeb Açıklama: Hedef site hazır bir script kullanıyorsa script adını ve sürümü hakkında bilgi verir. Kullanımı: # whatweb hedef.com # whatweb a 3 hedef.com Araç 7 wafw00f Açıklama: Hedef sitede veya sunucuda güvenlik duvarı algılama aracı. IDS/IPS araştırıcı. Kullanımı: # wafw00f Araç 8 Fierce Açıklama: Alt domainlerin bulunması için kullanılır. Kullanımı: # fierce dnsserver range file /root/sonuc.txt Araç 9 TheHarvester Açıklama: Subdomain e-posta adreslerinin bulunmasında kullanılır. Kullanımı: # theharvester d l 1000 b google Araç 10 Dmitry Açıklama: Hedef sunucu veya site hakkında bilgi verir. Kullanımı: # Dmitry i w n s e p f b t 0-9 Araç 11 URLCrayz Açıklama: Sitenin alternatif alan adlarını belirler. Kullanımı: # urlcrayz k QWERTY -r

37 Araç 12 Maltego Açıklama: Gelişmiş ve kapsamlı bilgi toplama aracı. Kullanımı: Applications Kali Linux Top 10 Security Tools maltego gui arayüz programı. Araç 13 DirBuster Açıklama: Site klasörlerini dizinlerini bulmaya yarar. Wordlist veya brute force ataklarıysa tarama yapabilir. Kullanımı: Applications Kali Linux Web Applications Web Crawlers dirbuster gui arayüz programı. Araç 14 - Dirb Açıklama: Site klasörlerini dizinlerini bulmaya yarar. Wordlist veya brute force ataklarıysa tarama yapabilir. Kullanımı: # dirb /usr/share/sqlmap/txt/smalldict.txt Araç 15 - Hash - Identifier Açıklama: Hashlı olan şifrenin/parolanın şifreleme türünü belirler. Kullanımı: # Applications Kali Linux Password Attacks Offline Attacks hashidentifier konsol aracı. 2- Ağ Haritalama Araç 1 Tcptraceroute Açıklama: Hedef sisteme giden yol haritasını çıkarır. Kullanımı: # tcptraceroute 80 Araç 2 - Nmap Açıklama: Nmap taranan ağın haritasını çıkarabilir, ağ makinalarındaki çalışan servisleri, işletim sistemini, portların durumlarını, güvenlik duvarlarını belirleyebilir ve zafiyet taraması yapabilen bir araçtır. Kullanımı: # nmap ss O vv # nmap A vv ss parametresi SYN SCAN taraması yapar. -A, OS ve versiyon bulma, script taraması ve traceroute özelliğini çalıştırır. -O parametresi işletim sistemi belirler. -vv parametresi ise çıktıyı sadeleştirir. Ve bir çok parametre ile tarama işlemi mevcuttur. Araç 3 wafw00f Açıklama: Hedef sitede veya sunucuda güvenlik duvarı algılama aracı. IDS/IPS araştırıcı. Kullanımı: # wafw00f

38 3- Zayıflık Tarama Araç 1 Nessus Açıklama: Kullanımı: Araç 2 w3af Açıklama: Kullanımı: Araç 3 OWASP Zap Açıklama: Kullanımı: Araç 4 uniscan Açıklama: Kullanımı: # uniscan u -qweds Araç 5 VEGA Açıklama: Kullanımı: 4- Sisteme Sızma "Exploit çalıştırmak" Araç 1 Metasploit Açıklama: Kullanımı: Araç 2 Sqlmap Açıklama: Kullanımı: Araç 3 Fimap Açıklama: Kullanımı: 5- Yetki Yükseltme Bu adımda sistemdeki kullanıcının haklarını yetkilerini yükseltmek hedeflenmektedir. Sistemdeki kullanıcıların, haklarının belirlenmesi ve parolasız hesapların belirlenmesi, parolaya sahip hesapların ise araçlarla parolaların kırılması gerekir. Tüm sistemi kontrol edebilmek için (root, administrator veya system) olmak gerekir. 6- Başka Ağlara Sızma Erişim sahibi olduğumuz sistemde yetki elde etmişsek, başka şifreli kullanıcıların bilgilerini almak için sızdığımız sistemde sniffer çalıştırabilir ve kullanıcı/sistem bilgilerini elde edebilir mümkünse rhost, ssh dosyalarına, eski komutlara bakarak nerelere erişilebiliyor bakılabilir. 7- Erişimleri Koruma Sisteme girdiğimizi başkaları tarafından fark edilmemesi için önlemler almalıyız varsa log programlarının verileri silinmesi, giriş loglarının silinmesi,

39 çalıştırdığımız programların, servislerin saklı olması gerek veya uzaktan erişim sağlamak için backdoor, rootkit yerleştirilebilir ve daha sonra tekrar bağlanılabilir ama bu işlem biraz riskli olabilir. 8- İzleri Temizleme Hedef sistemde bıraktığımız backdoor, rootkit, keylogger, trojan, scriptler, eklenmiş veriler notlar vb.. işlemler test bitiminde silinmelidir. 9- Raporlama Her adımı kayıt altında tutmak bilgi ve notlar almak teknik detayları eklemek test bitiminde güvenliği sağlamlaştırmak açısından faydalı olacaktır ve başka bir pentest çalışmalarınızda tekrar fayda sağlayacaktır.

40 6.1 Açıklama Pentest yapılan site, server ve bilgisayarlar kendi cihazlarım ve sistemlerimdir hiçbir şekilde zarar verilmemektedir. Senaryolarda tamamen doğaçlamadır siteyi metodolojiye göre adım adım takip ederek bulduğum zafiyetleri deniyorum ve bu zafiyetlere göre exploit etmeye çalışıyorum. Daha önce bu scriptler denemelerde bulunmadım internette gördüğüm scriptileri indirip kurulumunu yapıyorum. Scriptler ücretsiz scriptler olup kodlayan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim Kurulum sırasında sorun çıkmayan scriptleri senaryoya dahil ettim. Pentest yapılan sistemlere hiçbir şekilde müdahale edilip açıklık yaratılmamıştır. 6.2 Pentest Çalışması: Örnek Senaryo I Amaç: Hedef sistem için pentest çalışması belirlediğimiz metodolojiye göre adım adım ilerlemek hedef sistem hakkında bilgi toplamak ve bu bilgiler doğrultusunda zafiyet taraması yapmak ve sisteme sızmak exploit etmeye çalışmak ve her adımı raporlamak. Hedefimiz local sunucudaki bir upload sitesi olacak. Amacımız ilk adımda sadece sitenin hostuna erişmek sunucuya komple erişim sağlamak değil sitenin admin kullanıcısının şifresini bulup admin paneline erişip tüm kullanıcıların erişebildiği dizine mesajımızı bırakmak. Hedef: Resim: Siteden bir görüntü (Iceweasel den bir görüntü) 1- Bilgi Toplama Local ağda olduğu için site whois gibi bilgilerimiz olmayacaktır. Biz toplayabildiğimiz kadar hedef araştırması yapalım bilgileri burda toplarlayalım. Yine kali Linux içindeki araçları kullanacağız yukarda da belirttiğimiz araçların bazılarını.

41 İlk önce hazır bir script kullanıyor mu kullanıyorsa hangi sürüm ve hangi dil ile kodlanmış öğrenemelim. Sitenin aşağısına Copyright a baktığımızdada yapımcısı Larke ufak Google araştırması ile scriptin yapımcısı internette daha önce paylaşmış. Yani scripti bulabilirsek kodlarını inceleyebiliriz. Devam edelim. WhatWeb Taraması Komut: # whatweb a 3 Çıktı: Sonuç: Kodlama Dili : PHP Apache : PHP : OpenSSL : 0.9.8y Script : Files Share Larke Scripti Local sunucuda olduğu için site sadece script ve kodlamayla ilgili bilgileri öğrenebildik şimdilik. 2- Ağ Haritalama Hedefin ağ haritasını açık portların servislerini ve güvenlik duvarı IDS/IPS varmı belirlemeye çalışacağız bu aşamada. wafw00f Taraması Komut: # wafw00f Çıktı: Sonuç: Herhangi bir güvenlik duvarı bulunamadı.

42 Nmap Taraması Komut: # nmap A T4 vv Çıktı:

43

44 Sonuç: PORT STATE SERVICE VERSION 21/tcp open ftp? 80/tcp open http Apache/2.4.7 (Win32) OpenSSL/0.9.8y PHP/ /tcp open msrpc? 139/tcp open netbios-ssn? 445/tcp open microsoft-ds? 1025/tcp open NFS-or-IIS? 1026/tcp open LSA-or-nterm? 1027/tcp open IIS? 1028/tcp open unknown 2869/tcp open http Microsoft HTTPAPI httpd 2.0 (SSDP/UPnP) 3306/tcp open mysql? Toplam Servis Sayısı : 11 İşletim Sistemi Bilgisi : Windows (Sürüm Belirlenemedi) NSE Taraması Tahmini OS : Windows 7 Ultimate 7601 Service Pack 1 Bilgisayar Adı : DangerOusMaN MAC : 94:DB:C9:4D:27:5F Hedefin açık servislerini, tahmini işletim sistemini, bilgisayar adını ve mac adresini belirledik. Sisteme sızmayı başardığımızda ağdaki diğer sistemleride keşfetmek için kullanabiliriz. 3- Zayıflık Tarama Hedef sistem hakkında toplayabildiğimiz kadar bilgileri topladık sistemin açık portlarını ve servislerini belirledik. Şimdiki adımda siteyi optimize araçlarla tarayabiliriz. Bildiğimiz üzere site PHP dilinde kodlanmış muhtemel SQL injection, XSS, RFI, LFI, XSRF olabilir. Hedefi optimize araçlar ile taramayı başlattıktan sonra bizde manuel olarak siteye göz atabiliriz. Biz manuel olarak ararken optimize araçların çıktılarına göre belki ordan ilerleriz. Yine bir sonuca zafiyete ulaşamazsak script internette paylaşılmış script dosyalarını bulup kodlar içinde kodlama hataları varmı diye bakabiliriz. Siteyi ben OWASP ile taratıyorum. OWASP ZAP Taraması Çıktı:

45 Sonuç: OWASP elinden geleni yapsada taramayı tamamladığında iyi bir sonuç çıkaramadı Manuel aramaya devam bulamazsam scripti bulup kodlarını incelicez artık Upload scripti olduğu için tamper data ile Shell denemesi yapmasak olmaz diye düşünüyorum Shell Upload Test Sonuç: ve olmadı shell i upload edemedik olucağını sanmıyordum da zaten

46 SQL Injection Test Sonuç: SQL Injection açığı buldum sonunda False Position Gerisini Sqlmap optimize aracı pratik bir şekilde exploit etmeyi denicektir. SQL Inj:

47 4- Sisteme Sızma "Exploit çalıştırmak" Hedef sistemde blind sql injection zafiyeti buldum eğer bulamasaydım ne olurdu? Bir diğer adımda olan Nmap ile taradığımız hedef sistemdeki açık olan portları ve servisleri belirlemiştik. Metasploit in veritabanında servisleri ve sürümleri arama yapacaktık ve exploit etmeye çalışacaktık. Ondan önce bulduğumuz zafiyet ile bunu Sqlmap ile exploit etmeye çalışalım. Sqlmap Taraması Komut-1: # sqlmap u - tamper randomcase.py -dbms MySQL -current-db -current-user Çıktı: Sonuç: Saldırı Türü : AND/OR time-based blind Web server sistem : Windows Web uygulama teknolojisi : PHP , Apache Veritabanı sürümü DBMS : MySQL Current-User Current-DB : : upload Evet hedef sistemi exploit etmeyi başardık ve veritabanı bilgilerini çekmeyi başardık Saldırı türü time-based blind yani deneme yanılma yoluyla veritabanına tablolara verilere ulaşacak biraz uzun sürecektir. Birinci adımdaki olan bilgi toplama işleminde PHP ve Apache sürümünü bulmuştuk. upload veritabanındaki tablolara ulaşmaya çalışalım.

48 Komut-2: # sqlmap u - tamper randomcase.py -dbms MySQL -D upload tables Çıktı: Sonuç: Veritabanı: upload [4 tablo] admin files settings users Hedef sitenin tablolarına kadar geldik. Şimdi istediğimiz tablonun kolonlarına ulaşmak olacaktır. Gözümüze admin ve users tabloları çarpıyor direk admin tablosunun kolonlarını çekelim.

49 Komut-3: # sqlmap u - tamper randomcase.py -dbms MySQL -D upload T admin columns Çıktı: Sonuç: Veritabanı: upload Tablo: admin [5 kolon] ad1 id password titqe username Evet sürekli engellenerek hedef sitenin veritabanında admin kolonlarına ulaştık Kolonlardaki verileri çekmek baya zaman alacaktır yine ve büyük ihtimal kaydedilen admin şifresi şifreleme türü ile saklanıyordur bunu kırmamız gerek tabi ondan önce kullanıcının hashlı parolasına ulaşmalıyız. Sqlmap ile kolonu dump edelim ve verileri çekelim.

50 Komut-4: # sqlmap u - tamper randomcase.py -dbms MySQL -D upload T admin C id,username,password --dump Çıktı: Sonuç: Veritabanı: upload Tablo: admin [1 veri] id = 1 username = admin password = f34a3908f59a0b2f45e14dff8491ea5c Sqlmap loglarına ulaşmak isterseniz aşağıdaki dizini takip etmelisiniz. Places Computer File System /usr/share/sqlmap/output/ klasöründe tarama yaptığımız tüm hedefleri görebilirsiniz. Evet hashlı parolaya ulaştık şimdilik iyi gidiyoruz. Sqlmap hashlı parolayı resim çıktısında gördüğünüz gibi kendi kelime listesi olan smalldict.txt ile kırmaya çalıştı fakat kırmayı başaramadı. Parolayı kırdığımızda admin panelinide bulmamız gerek login olup mesajımızı erişim sağlayabildiğimiz bir klasöre upload ettikten sonra amacımıza ulaşmış olacağız eğer olmazsa scripti inceleyeceğiz yine bişey çıkmazsa servisleri deneyeceğiz. Tabi bundan önce admin olarak erişim hakları elde etmek için şifreyi kırmalıyız.

51 5- Yetki Yükseltme Hedef sistemde zafiyet bulduk bu zafiyeti daha sonra exploit ederek veritabanındaki admin tablosundan kullanıcı adı ve parolasını aldık. Parolanın hashlı olması muhtemeldi sqlmap çıktısındada hashlı olduğunuda görüyoruz. Parolayı kırıp daha sonra admin paneline ulaşmak ve dosya yüklemek için yetki yükseltmeliyiz. Tabi bundan önce hashlı parolanın ne tür bir şifreleme türü olduğunu Hash - Identifier ile öğrenelim. Hash Identifier Taraması HASH: f34a3908f59a0b2f45e14dff8491ea5c Çıktı: Sonuç: Hash : f34a3908f59a0b2f45e14dff8491ea5c Şifreleme Türü : MD5 olduğunu gözükmekte. Hash ın şifreleme türünüde öğrenmiş olduk şimdiki amacımız hashlı parolayı kırmak olacaktır. MD5 li parolayı kırmak için tekrar sqlmap kullanacağım bu sefer sqlmap ın kelime listesi olan wordlist.txt ile kırmayı denicem.

52 Komut-4 te kullandığımız komutu tekrar konsola yazıyorum sqlmap daha önce bu hedefin verilerini logladığı için bize parolayı kelime listesi ile kırmak isteyip istemediğimizi soracaktır. Sqlmap MD5 Crack İşlemi Komut: # sqlmap u - tamper randomcase.py -dbms MySQL -D upload T admin C id,username,password --dump Yukarıdada gördüğünüz gibi aynı komutu verdim ve kırmak isteyip istemediğimizi sordu y tuşu ile onayladım ve kelime listesi seçip /usr/share/sqlmap/txt/wordlist.txt yolunu verdim ve kelime listesi içindeki kelimeleri denemeye başladı. Sonuç: Parolayı kırmayı başardık kelime listemizin içinde bulunan bir parolaymış ve sqlmap kısa sürede buldu. Parola: f34a3908f59a0b2f45e14dff8491ea5c =

53 Admin Paneli Araştırma Şimdiki amacımız yöneticilerin giriş yaptığı login sayfasını bulmak olmalı. Elimde bulunan ve Python ile yazılmış bir araç var onunla bulmayı denicem. Denemeden önce sitede kolay görebileceğimiz kullanıcılar için giriş paneli olduğu gözüküyor ama admin kullanıcı adı ve şifresini denendiğinde geçersiz diyor. Demek ki adminlerin login oldukları kısım farklı. Elimdeki panel bulucu ile deniyorum birde. Panelbulucu.py Taraması Komut: python Panelbulucu.py Çıktı: Sonuç: Taramayı başlattığımdan kısa süre sonra admin paneli bulduğunu söylüyor fakat dizine baktığımda erişilemiyor konsol penceresinde denediği tüm kelimelerin admin paneli olduğunu söylüyor bu aracımız maalesef işe yaramadı. OWASP DirBuster aracını denediğimdede yine aynı sonuca ulaştım tüm denemeleri 200 response verdiği için dizin ve dosya varmış gibi gözüküyor.

54 Owasp DirBuster Taraması Çıktı: Admin panelini bulmak için birkaç şey daha deneyebiliriz. Üye giriş panelini url adresine baktığımızda olarak görüyoruz?a=user parametresinden sonra kelime listesini taratabiliriz belki admin panelini ordan yakalayabiliriz. Ben bu işlemi Dirb aracını kullanarak yapıcam ve kelime listesi olarak yine sqlmap ın kelime listesini kullanıcam Kullanmamız gereken url adresi: Dirb için yukarıdaki linkimizi kullanıcaz. Dirb Taraması Komut: # dirb /usr/share/sqlmap/txt/smalldict.txt Çıktı:

55 Sonuç: Admin Paneli: Ve admin panelini dirb ile yakalamış olduk. Şimdi elde edip kırdığımız admin kullanıcı adı ve şifresi ile giriş yapmayı deneyelim Kullanıcı adı : admin Parola : Çıktı: Sonuç: Ve admin panelindeyiz Sitenin ayarlarına erişmiş sağlamış bulunmaktayız Hedefimiz sitenin sayfasına mesaj bırakmaktı. Sitenin izin verilen dosya türlerini görmekteyiz. Arasına.php ekleyerek shellimizi upload edebiliriz demek oluyor buda 6- Başka Ağlara Sızma Bu aşamada sunucu üzerindeki başka ağlara sitelere sızmayı gerçekleştirmicez.

56 7- Erişimleri Koruma Hedef sisteme backdoor arka kapı yerleştirerek mesajımızı bırakmayı hedefliyoruz mesajımızı bıraktıktan sonra kayıtlarını alıp tekrar bulduğumuz gibi bırakıcaz Şimdi sitenin dosya izinlerine.php ekledik ve popüler olan r57 shell imizi upload edelim Çıktı: Evet shell imizi başarılı bir şekilde upload ettik Shell Url: Çıktı:

57 Şimdilik iyi gidiyoruz ve R57 Shell imize erişim sağlamayı başardık Hedef sistemdeyiz ve backdoor arka kapıyıda yerleştirdik amacımız olan mesaj bırakmayı istediğimiz klasöre upload edebiliriz Ben anasayfaya upload etmek istiyorum. Ondan önce sitenin index.php dosyasını download ediyorum. Çıktı: Sonuç: Hedefin index.php dosyasını download ettim. Şimdi index.php dosyasını editliyorum. Çıktı:

58 Sonuç: Ve Herşey Hacklenebilir Hedefin index.php yi Shell yardımıyla editledim Herşey hacklenebilir. Sözü Debug filminden bir alıntı 8- İzleri Temizleme Artık amacımıza ulaştık hedef sitede mesajımızı verdik kimseye fark ettirmeden yaptığımız değişiklikleri yüklediğimiz arka kapı dosyalarını temizlememiz gerek. Not: Fark ettirmeden derken sitenin index ine mesaj yazmak ve fark edilmemek sadece localde olacaktır Şimdi yaptığımız değişiklikleri hatırlayalım. Yapılan Değişiklikler; 1- Hedefin index.php dosyasını editledik. 2- Admin panelinde dosya izinlerine.php ekledik. 3- Upload ettiğimiz arkakapı r57 shell. Liste şeklinde oluşturduğumuz değişiklikleri düzeltmeli ve eklediğimiz dosyaları silmeliyiz. Sırayla bu işlemleri gerçekleştirelim.

59 Düzeltme İşlemleri; 1- Hedefin index.php dosyasını editleyip mesajımızı bırakmıştık. Editleme işlemi yapmadan önce sitenin index.php dosyasını download etmiştim bunu tekrar Shell yardımıyla geri düzeltelim. Çıktı: 2- Admin panelinde dosya izinlerine.php eklemiştik Shell upload edebilmek için onu siliyorum ve kaydediyorum. Çıktı:

60 3- Arkakapı r57 shell imizi silmemiz gerek. Shell üzerinden komut ile silebiliriz yalnız ondan önce admin panelinde dosya silme işlemi var ilk ordan silmekte fayda var. Sanırım veritabanındaki kayıttanda silecektir. Çıktı: Silme işlemini uyguladığımda shell e erişemediğimi gördüm. Dizinden silmiş olmalı ve büyük ihtimal veritabanındanda sildi. Sonuç hiç kimse bizi fark etmedi ve etmeyecekte Admin panelindende çıkış yaparak izimizi kaybettiriyoruz 9- Raporlama Sonuç olarak hedef site üzerindeki amacımıza ulaştık ve kimse fark etmeden işimizi hallettik. Amacımız hedef sitenin herhangi bir dizinine mesaj bırakmak, kanıt almak(resim) daha sonra izleri temizlemekti ve öylede oldu Hedef: Amaç: Hedefimiz olan upload sitesinin bir dizinine mesaj bırakmak ve resim kaydı almak. Özet: Hedef site hakkında kodlandığı dili servis sürümleri gibi bilgileri WhatWeb ile topladık. Daha sonra hedefin kullandığı servisleri ve açık portları Nmap sayesinde belirledik. Optimize açık tarayıcısı olan Owasp aracıyla siteyi taradık fakat bir sonuca varamadık. Hedef upload sitesi olduğu için klasik yöntem olan upload ile Shell yedirmeye çalıştık yine başarısız olduk. Manuel olarak açık bulmaya çalıştık birkaç denemeden sonra upload edilen herhangi bir dosyanın görüntülendiği sayfada blind sql injection açığı bulduk. Bulduğumuz bu açığı Sqlmap sayesinde uzunda sürse exploit etmeyi başardık ve admin tablosundan admin kullanıcı bilgilerini almayı başardık. Admin parolası hashlı şekilde korunuyordu bu hashlı parolanın türünü Hash Identifier ile MD5 türü olduğunu öğrendik, Sqlmap ın MD5 kırmak için kendi içinde bulunan aracı ve kendi kelime listesiyle hashlı parolayı kırmayı başardık. Bundan sonraki amaç bir admin login paneli bulmaktı onuda birkaç deneme ile başardık. İlk elimde python ile kodlanan Panelbulucu.py ile tarama yaptım araç içinde bulunan kelime listesinin hepsine 200 cevabı vererek her sayfanın admin paneli olduğunu söylüyordu, başka bir araç kullanmayı tercih ettim Owasp DirBuster onunla taradığımda yine sorunla karşılaştım her GET denemesinde sayfalar 200 response verdiği için dizin ve sayfalar varmış gibi gözüküyordu.htaccess yüzünden olmalıydı Sitede iki login paneli bulunuyordu üye panelinin url adresine baktığımda /index.php?a=user şeklinde olduğunu gördüm. Dizin tarayıcılarıyla sadece site urlsini taratıyordum bu yüzden bulamıyordu. Dirb aracı ile sitenin parametrelerinden sonra Sqlmap ın kelime listesi ile tarama yaptım ve sonunda admin panelini bulmayı başardım. Bundan sonrası kolaydı elimde bulunan admin kullanıcı adı ve şifresi ile giriş yapmaktı Giriş yaptık ve birkaç incelemeden sonra admin ayarlarında upload edilebilen dosya türlerini gördüm oraya.php eklemek siteye Shell arkakapı yedirebilirim demekti.php ekleyerek hemen r57.php shellimi upload ettim ve shellime erişim sağladım. Amacımız sitenin bir köşesine

61 mesaj bırakmaktı ben anasayfasını tercih ettim index.php yi Shell yardımıyla editlemeden önce sitenin zarar görmemesi için yine Shell ile hedefin index.php dosyasını download ettim daha sonra index.php yi editleyerek mesajımı bırakıp amacıma ulaşmış oldum Bundan sonrası bir resim kaydı almak ve yaptığım tüm değişiklikleri düzeltmek eklediğim dosyalarıda silmek olmalıydı öylede yaptım eklediğim.php yi kaldırdım, sitenin anasayfası index.php yi geri editledim, yüklediğim r57 shell dosyamı sildim ve admin panelinden çıkış yaparak kimseye yakalanmadan işimi hallettim Son: İlk senaryomuzu iyi kötü tamamlamış bulunmaktayız. Eksikler, hatalar, unuttuklarım olabilir diğer senaryolarda telafi etmeye çalırım elimden eldiğince kısa, öz, akıcı ve sıkmadan anlatmaya, farklı düşünmeye, yaratıcı olmaya çalıştım Hedeflerimiz local sunucularda olduğu için bilgi toplama işlerinde eksiklik mevcut elbette amacımız bişeyler öğrenmek zarar vermek olmadığı için gerisini sizin yaratıcılığınıza bırakıyorum Anlatım içinde kullandığım ve Kali Linux ta bulunmayan araçları senaryo altında paylaşıcam. Diğer senaryoda görüşmek üzere.

62 6.2 Pentest Çalışması: Örnek Senaryo II Amaç: Bu senaryomuzda local ağda bulunan bir film sitesine sızmayı denicez ve mesajımızı bırakıp resim kaydı alıp tamamlayacağız. Film sitesini ben kodlamıştım kodlayalı biraz zaman oldu bakalım açık varmı sitem 2 ay aktif kaldı sonra parasını ödemedim kapandı neyse. Eğer sitede bir zafiyet bulamazsak alt server daki siteleri kontrol edip ordan server a sızmayı denicez eğer başarılı olursak hedefimiz olan film sitesini mesajımızı bırakıcağız ve izleri temizleyip hemen ordan uzaklaşağız. Bu senaryoda BackTrack 5 R3 de kullanabilirim ara ara Kali Linux bazen canımı sıkıyor BackTrack tan sonra kabul edemedim bunu Windows XP ye çok alışmıştık Vista çıkardılar ona hiç bulaşmadım zatende Windows7 ye geçtiğimde XP yi unutamadım Windows 7 yi kabul etmedim alışmamda zor olmuştu Neyse daha fazla saçmalamadan hadi başlayalım Hedef: Resim: Hedefimiz (Chrome dan bir görüntü) 1- Bilgi Toplama I. senaryodada yaptığımız gibi sitemiz hakkında bilgi toplayalım. Maalesef yine arama motoruna düşen url adreslerini, whois bilgilerini, nslookup bilgilerine ulaşamayacağız localde olduğumuz için. Birde unutmadan bu sefer admin panelinide bilgi toplama işleminde tespit edicem bir önceki senaryoda yeterince bilgileri toplamadığımız için zaman kaybı oldu admin panelini aradık bunu sefer aynı hatayı yapmıcam

63 WhatWeb Taraması Komut: # whatweb a 3 Çıktı: Sonuç: Kodlama Dili : PHP Apache : (Win32) HTTP Server : Windows 32bit PHP : OpenSSL : 0.9.8y Script : Bilinmiyor. (Kişisel script) Bize şimdilik yeticek bilgileri topladık şimdi admin panelini Panelbulucu.py ile okuma yazma izinleri olan dizinlerinide DirBuster aracıyla bulalalım. DirBuster Taraması Çıktı: Sonuç: Admin panelimizi ve erişim sağlayabildiğimiz dizinleri bulduk. Admin paneli için Panelbulucu.py ye de gerek kalmadı

64 Admin Paneli: 2- Ağ Haritalama Hedefin IDS/IPS varmı kontrol edelim ve açık portlarını servislerini ve işletim sistemini belirleyelim. wafw00f Taraması Komut: # wafw00f Çıktı: Sonuç: Herhangi bir güvenlik duvarı bulunamadı

65 Nmap Taraması Hedefteki aktif makinaları tespit ediyoruz daha sonra hedefin açık port ve servislerini tespit edicez eğer hedefimizde zafiyet bulamazsak diğer sunuculardan sızmayı denicez. 1- Aktif sunucu keşfetme Komut: # nmap sp /24 Çıktı: Sonuç: Nmap çıktısında 4 adet makinenin aktif olduğunu gözükmekte. Sunucu Açıklama = Modem/Router cihazı = Diğer sunucu = Hedef sunucu = Diğer sunucu.

66 2- Hedef sunucu port/servis tespiti Komut: # nmap A T Çıktı: Sonuç: Çıktıyı sığdıramadığım için küçültüp konsolu tam ekran yaptım Nmap çıktısında biraz karışık gibi gözükebilir. v, --v parametleri ile siz isterseniz sadeleştirebilirsiniz. Hedefimizde 8 port açık bulunmakta. PORT STATE SERVICE VERSION 21/tcp open ftp FileZilla ftpd beta 80/tcp open http Apache/2.4.7 (Win32) OpenSSL/0.9.8y PHP/ /tcp open msrpc Microsoft Windows RPC 139/tcp open netbios-ssn 443/tcp open ssl/hhtp Apache/2.4.7 (Win32) OpenSSL/0.9.8y PHP/ /tcp open netbios-ssn 2869/tcp open http Microsoft HTTPAPI httpd 2.0 (SSDP/UPnP) 3306/tcp open mysql MySQL (unauthorized) Toplam Servis Sayısı : 8 İşletim Sistemi Bilgisi : Windows (Sürüm Belirlenemedi) NSE Taraması Tahmini OS : Windows 7 Ultimate 7601 Service Pack 1 Bilgisayar Adı : DangerOusMaN MAC : 94:DB:C9:4D:27:5F Hedefin açık servislerini, tahmini işletim sistemini, bilgisayar adını, mac adresini ve hedefin bulunduğu ağdaki tüm sunucuları belirlemiş olduk.

67 3- Zayıflık Tarama Hedef site PHP dilinde kodlandığını bilgi toplama işleminde öğrenmiştik SQL injection, XSS, RFI, LFI, XSRF olabilir optimize araçlarla taramayı denicem. Tarama sonuçları genelde iç açıcı olmuyor optimize araçlar pek başarılı değil benim gözümde ama şansımı deniyorum araçlar tarama yaparken tabiki bende boş durmicam manuel takılmayı planlıyorum OWASP Zap, w3af, VEGA ve Uniscan ile tarama yapıcam biraz aman alacak tarama işlemi. Niye hepsiyle tarıyorsun derseniz her aracın tarama sonucu hep farklı oluyor hepsinin tarama sonuçlarını incelemek istiyorum o yüzden Owasp Zap Taraması Çıktı: Sonuç: Owasp tarıyorda tarıyor Spideri %31 de kapattım Active Scan da ise biraz tarattım bir sonuç çıkmadı. Birkaç parametre bulmuş belki işime yarayabilir

68 VEGA Taraması Çıktı: Sonuç: Vega da pek bir sonuç bulamadı W3af Taraması Çıktı: Sonuç: W3af optimize aracıda maalesef işe yaramadı yaramadıdan kastı web spider iyi çalıştı sitenin nerdeyse tümünü çıkardı

69 Ben manuel takılmayı planlıyordum onuda yapmadım aylaklık yaptım şimdi manuel olarak siteyi tarıcam. Owaps sitenin bazı parametlerini bulmuştu onları Live http ile blind sql denedim ama bişey bulamadım birde Sqlmap ile tarıcam Parametreler do arama kelime s URL: URL: 4- Sisteme Sızma "Exploit çalıştırmak" Sqlmap Taraması Komut-1: # sqlmap u -tamper randomcase.py -dbms MySQL - current-db Çıktı: Sonuç: Evet ben manuel bulamasamda Sqlmap bir şekilde veritabanı adını çekmeyi başardı Hedef sistemde bulunan SQL Injection zafiyeti ile 2 türde saldırı yapılabilmekte gördüğünüz gibi. Bu sefer farklı bir yol izleyerek devam ediyorum Sqlmap ile veritabanından veri çekmekten ziyade Sqlmap sayesinde sisteme sızmayı denicem.

70 Saldırı Türü : boolean-based blind AND/OR time-based blind Veritabanı : u _flmdb Web server sistem : Windows Web uygulama teknolojisi : PHP , Apache Veritabanı sürümü DBMS : MySQL Not: Hedef sistemi test etmeden önce kullanıcağım Sqlmap ın -os-pw parametresi ile Sql injetion zafiyeti sayesinde upload sayfası yüklemeyi denicem hedef sistemde eğer yükleyebilirsem ordan r57 shell dosyamı upload edicem. Burdan sonra dikkatlice inceleyin Komut-2: # sqlmap u -tamper randomcase.py -dbms MySQL --os-pwn Çıktı: Sonuç: Evet --os-pwn komutunu girdik ve Sqlmap bizden birkaç bilgi girmemizi istiyor adım adım devam ediyoruz. How do you want to establish the tunnel? Sorusu Sqlmap hangi aracı kullanmak istediğimizi soruyor. [1] TCP: Metasploit Framework (default) seçeneğini seçip Enter tuşuna basıyoruz. Which web application language does the web server support? Sorusu sitenin kodlandığı dilini soruyor araştırmamızda PHP olduğunu öğrenmiştik. [4] PHP seçeneğini seçip Enter tuşuna basıyoruz.

71 What do you want to use for writable directory? Sorusu sunucu dosyalarının dizinini soruyor. [1] Common location(s) C:/xampp/htdocs/, C:/Inetpub/wwwroot/ (default)? seçeneğini seçip Enter tuşuna basıyoruz. Bu bilgileri girdikten sonra konsol penceresini dikkatlice inceliyoruz. Sqlmap /xampp/htdocs dizinine oluşturduğu 2 tane dosyayı upload etmeyi başarmış URL adreslerini tarayıcıda açıyoruz. URL: URL: Çıktı: Sonuç: Vee Sqlmap Sql INJECTION zafiyeti sayesinde bir upload dosyası yüklemeyi başarmış sayfa sorunsuz bu dosya ile istediğimiz herşeyi siteye upload edebiliriz. Şimdi yerleştireceğimiz shell in dizinini iyi seçelim ki uplaod ettiğimiz dosya hemen fark edilmesin. Default olarak to directory: \xampp\htdocs seçili biz bunu 1. Adım olan Bilgi Toplama işleminde DirBuster aracıyla bulduğumuz dizinlerden birini seçebilirsiniz ben to directory: \xampp\htdocs\upload\ dizinini seçtim Çıktı: R57 shell im upload dizinine yüklendi URL adresim şöyle olacaktır. URL:

72 Çıktı: Sonuç: Sonuç ise bir siteye sızmak erişim sağlamak bu kadar kolay olmamalı aslında ama bu kadar basit olabiliyor bazen Biz hiç bişey yapmadık sayılabilir Sqlmap çok iyi görevini yerine getirdi Şimdi pek bişey kalmadı açıkçası hedef sitenin index.php dosyasını yani anasayfasına mesaj bırakıp, resim kaydı alıp, izleri temizlememiz kaldı diğer adımları kısaca açıklayıp atlamayı düşünüyorum 5- Yetki Yükseltme Eğer Sqlmap sayesinde upload dosyasını yükleyemeseydik veritabanından admin kullanıcı adı ve parolasını hashlı bir şekilde elde etmeyi denicektik başarılı olsaydık hashlı olan parolayı kırmayı denicektik işimiz biraz şansa ve iyi bir wordliste kalıyordu aslında 6- Başka Ağlara Sızma Hedefimize erişim sağlayamasaydık hedefin bağlı olduğu sunuculara web sitelerine pentest uygulayacaktık o sitelerde başarı sağlasaydık ordan tekrar hedefimize ulaşmayı denicektik eğer başarılı olursak mesajımızı bırakıp amacımıza ulaşacaktık.

73 7- Erişimleri Koruma Bu adım bizim için önemli çünkü bu adımda hedefimize mesajımızı bırakmayı daha sonra kanıt almayı planlıyoruz r57 shell imizle devam edelim Hemen sitenin index.php dosyasını download ediyoruz elimizde bulunsun. Çıktı: Sonuç: İndex.php dosyasını download ettik /root/downloads klasörünün içinde. Şimdi hedefin anasayfası olan index.php dosyasını Shell yardımıyla editleyelim Çıktı:

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ENDÜSTRİYEL OTOMASYON TEKNOLOJİLERİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ENDÜSTRİYEL OTOMASYON TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ENDÜSTRİYEL OTOMASYON TEKNOLOJİLERİ SUNUCU SERVİSLERİ 2 Ankara, 2009 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

LİNUX KOMUT SATIRI. Kemal Demirez kemaldemirez@gmail.com facebook.com/kemaldemirez0 twitter.com/kemaldemirez

LİNUX KOMUT SATIRI. Kemal Demirez kemaldemirez@gmail.com facebook.com/kemaldemirez0 twitter.com/kemaldemirez LİNUX KOMUT SATIRI Kemal Demirez kemaldemirez@gmail.com facebook.com/kemaldemirez0 twitter.com/kemaldemirez EYLÜL 2013 İÇİNDEKİLER Giriş------------------------------------------------6 Linux Terminali

Detaylı

Adım Adım Windows 2000 Server Kurulumu

Adım Adım Windows 2000 Server Kurulumu Yazıyı PDF Yapan : Seyhan Tekelioğlu seyhan@hotmail.com http://www.seyhan.biz Adım Adım Windows 2000 Server Kurulumu Her nekadar başlık "Adım Adım Windows 2000 Server Kurulumu" dese de, biz sadece W2k

Detaylı

Microsoft App-V Uygulama Sanallaştırmaya Giriş

Microsoft App-V Uygulama Sanallaştırmaya Giriş Microsoft App-V Uygulama Sanallaştırmaya Giriş Yazar Mehmet PARLAKYİĞİT Blog www.parlakyigit.net E-Mail mehmetparlakyigit@gmail.com /mparlakyigit /mparlakyigit Microsoft App-V Uygulama Sanallaştırmaya

Detaylı

r e e d l i i n Sayı 43 1 6 Temmuz 201 2 Ç ı k a n l a r Seo Eklentileri- 3 LibreOffice - 6 Temel Güvenlik Önlemleri 15

r e e d l i i n Sayı 43 1 6 Temmuz 201 2 Ç ı k a n l a r Seo Eklentileri- 3 LibreOffice - 6 Temel Güvenlik Önlemleri 15 i 22 r e l i k e d çin Yıl: 3 Ö n e Sayı 43 1 6 Temmuz 201 2 Ç ı k a n l a r web: sudo.ubuntu-tr.net e-posta: sudo@ubuntu-tr.net Seo Eklentileri- 3 LibreOffice - 6 Sitemizi, arama motorlarında daha üst

Detaylı

[ Web Uygulama Güvenliği #101 ] Mehmet Ince mehmet.ince@bga.com.tr

[ Web Uygulama Güvenliği #101 ] Mehmet Ince mehmet.ince@bga.com.tr [ Web Uygulama Güvenliği #101 ] Mehmet Ince mehmet.ince@bga.com.tr BGA Bilgi Güvenliği Eğitim ve Danışmanlık Ltd. Şti bilgi@bga.com.tr www.bga.com.tr Sayfa 1 İçindekiler 1) HTTP... 3 a) SSL Nedir? HTTPS...

Detaylı

FreeBSD tabanlı ücretsiz Firewall Çözümü

FreeBSD tabanlı ücretsiz Firewall Çözümü - FreeBSD tabanlı ücretsiz Firewall Çözümü Hazırlayan: Kamil KATILMIŞ Bilgisayar Öğretmeni İçindekiler FreeBSD Nedir?...4 Neler Yapabilir?...4 Güçlü İnternet Çözümleri...5 Nerelerde Kullanılır?...5 Eğitim:...5

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ SUNUCU ACTIVE DIRECTORY YAPISI Ankara, 2014 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

ADSL X4 K U L L A N I M K I L A V U Z U

ADSL X4 K U L L A N I M K I L A V U Z U ADSL X4 K U L L A N I M K I L A V U Z U AÇIKLAMA Bu kullanım kılavuzu telif hakkı ile güvence altına alınmış bazı bilgiler içermektedir. Söz konusu kitapçık ve beraberindeki tüm donanım, yazılım ve ilgili

Detaylı

Resmi Kullanıcı Kılavuzu. Linux Mint 16. Mate Sürümü

Resmi Kullanıcı Kılavuzu. Linux Mint 16. Mate Sürümü www.linuxmint.org.tr Resmi Kullanıcı Kılavuzu Linux Mint 16 Mate Sürümü TÜRKÇE TERCÜME : BAKİ ALPERTÜRK, YUSUF BOLU, İREM HARMANCI KILAVUZ TASARIMI : EREN KOVANCI, YUSUF BOLU, ERDAL DEMİRAY HATA DÜZELTİMİ

Detaylı

Özd en AKI N CI ile Söyleşi. Eski Bir Bilg isayar Bir Dosya Paylaşı m Su nu cu su na N ası l Çevrilir?

Özd en AKI N CI ile Söyleşi. Eski Bir Bilg isayar Bir Dosya Paylaşı m Su nu cu su na N ası l Çevrilir? İ çin d ekiler Yıl: 4 Sayı: 51 Mart 201 3 Özd en AKI N CI ile Söyleşi Ulusal Yüksek Başarımlı Hesaplama Merkezi (UHeM) Bilimsel ve Mühendislik 04 Uygulamalar Müdürü Özden AKINCI, UHeM ve UHeM'in çalıştığı

Detaylı

PHP-Nuke Kitabı. Yazan : Hakan Demiray

PHP-Nuke Kitabı. Yazan : Hakan Demiray PHP-Nuke Kitabı Yazan : Hakan Demiray Php-Nuke Kurulum Gerekli Dosya&Yazılımlar Arkadaşlar ilk önce size php-nuke için gerekli olan dosya ve yazılımları sunuyorum.. Adı Açıklama Temin edilebileceği adres

Detaylı

ADSL X6 K U L L A N I M K I L A V U Z U

ADSL X6 K U L L A N I M K I L A V U Z U ADSL X6 K U L L A N I M K I L A V U Z U Model 5590 İçindekiler Genel Bakış...5 1. Kurulum Talimatları...6 Ürün Kutusunda Bulunanlar... 6 Başlamadan Önce... 7 X6 nın Kurulması... 8 1. Adım: Yazılımın Kurulması...

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ SUNUCU İŞLETİM SİSTEMİ - 2 481BB0066 Ankara 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan

Detaylı

Bu Sürüm (Nessus Kurulum, Kullanım Kılavuzu v1.0) Hakkında

Bu Sürüm (Nessus Kurulum, Kullanım Kılavuzu v1.0) Hakkında İçindekiler Bu Sürüm (Nessus Kurulum, Kullanım Kılavuzu v1.0) Hakkında... 2 Çeviren:... 2 Danışman:... 2 Belge Yazarı:...2 Kullanma Hakkı:... 2 İletişim:... 2 Yasal Sorumluluk Reddi... 2 BÖLÜM 1:... 3

Detaylı

Nihad KARSLI enki@r-3.org

Nihad KARSLI enki@r-3.org www.pardus-edergi.org Pardus-Linux edergi İÇİNDEKİLER Editörden Linux'ta Dosya Sistemi Hiyeraşisi Linux Dünyasından Haberler Pardus'ta Periyodik İşlemler : Cron Kullanımı Kitap Tanıtımları. Pardus'ta Qucs

Detaylı

1. SQL, ORACLE VB VERİTABANI KULLANAN ÖZELLİKLE MUHASEBE PROGRAMLARI

1. SQL, ORACLE VB VERİTABANI KULLANAN ÖZELLİKLE MUHASEBE PROGRAMLARI 1. SQL, ORACLE VB VERİTABANI KULLANAN ÖZELLİKLE MUHASEBE PROGRAMLARI CLIENTLERDE BELLİ BİR SÜRE SONRA KİLİTLENİYOR. Çözüm: Tüm clientler de yapılması gereken ayarlar 1- Eset Nod32 Antivirus programını

Detaylı

Kullanıcı Kılavuzu. Telif Hakkı 2008 BitDefender

Kullanıcı Kılavuzu. Telif Hakkı 2008 BitDefender Kullanıcı Kılavuzu Telif Hakkı 2008 BitDefender BitDefender Internet Security 2008 Kullanıcı Kılavuzu Yayımlanma 2008.06.20 Telif Hakkı 2008 BitDefender Yasal Uyarı Tüm hakları saklıdır. Bu kitabın hiç

Detaylı

PHP Dergi. PHP Güvenliği Kontrol Listesi / 12. İnternet Sansürü / 3. PHP Tarihi / 4. Güncel PHP Sınıfları / 6

PHP Dergi. PHP Güvenliği Kontrol Listesi / 12. İnternet Sansürü / 3. PHP Tarihi / 4. Güncel PHP Sınıfları / 6 PHP Dergi Aylık Web Teknolojileri Dergisi 2010-06 Ücretsizdir İnternet Sansürü / 3 PHP Tarihi / 4 Güncel PHP Sınıfları / 6 PHP Değişkenleri Hakkında Bilmedikleriniz / 8 Windows ve PHP / 11 CodeIgniter

Detaylı

için d ek Sayı40 1 5 Nisan 201 2 İşlemciler LibreOffice -3 owncloud SEO Üzerine Bir Deneme

için d ek Sayı40 1 5 Nisan 201 2 İşlemciler LibreOffice -3 owncloud SEO Üzerine Bir Deneme il için d ek Yıl: 3 er Sayı40 1 5 Nisan 201 2 Öne Çıkanlar 30 web: sudo.ubuntu-tr.net e-posta: sudo@ubuntu-tr.net İşlemciler "Bilgisayarımızda gerçekleştirdiğimiz her işlemin LibreOffice -3 17 durağı:

Detaylı

SUNUCU KULLANIM KILAVUZU

SUNUCU KULLANIM KILAVUZU SUNUCU KULLANIM KILAVUZU İÇİNDEKİLER Docsvault Sunucu Yöneticisini Başlatma...3 Sunucu Girişi...3 Hizmetler...4 Depolama Seçenekleri...6 Veritabanı Yedekleme...7 Yerel/Ağ Konumunda Elle Yedekleme...8 Otomatik

Detaylı

Hyper-V: Host to Host Failover Cluster Kurulum Dokümanı

Hyper-V: Host to Host Failover Cluster Kurulum Dokümanı Hyper-V: Host to Host Failover Cluster Kurulum Dokümanı Yayın Tarihi : Ağustos 2009 Doküman Sürümü : 1.0 Yazar : Serhat AKINCI serhatakinci@gmail.com Hyper-V: Host to Host Failover Cluster Kurulumu Sayfa

Detaylı

SIDEKICK PC KULLANIM KILAVUZU

SIDEKICK PC KULLANIM KILAVUZU SIDEKICK PC KULLANIM KILAVUZU VERSİYON 2.0 2009 Electrolux Turkey, Tüm hakları saklıdır 1 İÇİNDEKİLER TABLOSU 1. GİRİŞ... 3 1.1. KISA ADLAR VE KISALTMALAR... 4 1.2. SİSTEM GEREKLİLİKLERİ... 5 1.3. OTOMATİK

Detaylı

A dan Z ye Web Tasarımı İÇİNDEKİLER

A dan Z ye Web Tasarımı İÇİNDEKİLER A dan Z ye Web Tasarımı İÇİNDEKİLER 06...İçerik yönetim sistemi (CMS) nedir? 09...Joomla tarihçesine kısa bir bakış 12...Joomla nın özellikleri ve faydaları 15...30 dakikada Joomla kurulumu 22...Joomla

Detaylı

Mageia Denetim Merkezi

Mageia Denetim Merkezi Mageia Denetim Merkezi Mageia sistemi yapılandırmak için gerekli araçlar The texts and screenshots in this manual are available under the CC BY-SA 3.0 license http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/.

Detaylı

Active Directory Migration

Active Directory Migration Sayfa 1 Active Directory Migration Sayfa 2 1. İÇİNDEKİLER 1 HAKKIMDA... 3 2 TEŞEKKÜRLER... 5 3 ÖNSÖZ... 5 4 ACTIVE DIRECTORY TEMEL KAVRAMLARI... 6 5 FSMO ROLLERİ NEDİR NE İŞE YARAR... 13 6 WINDOWS SERVER

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ İNTERNET PROGRAMCILIĞI 1 482BK0094 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan

Detaylı

SIDEKICK PC KULLANIM KILAVUZU

SIDEKICK PC KULLANIM KILAVUZU SIDEKICK PC KULLANIM KILAVUZU VERSİYON 3.3 1 İÇİNDEKİLER TABLOSU 1. GİRİŞ... 4 1.1. KISA ADLAR VE KISALTMALAR... 5 1.2. SİSTEM GEREKLİLİKLERİ... 6 1.3. OTOMATİK YAZILIM YÜKLEME... 7 1.3.1. Windows 8 için

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ İŞLETİM SİSTEMLERİ GELİŞMİŞ ÖZELLİKLERİ ANKARA 2006 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından

Detaylı

ÖZEL WEB SİTESİ KURMA REHBERİ

ÖZEL WEB SİTESİ KURMA REHBERİ ÖZEL KOLEKSIYON 2009 WEB SİTESİ KURMA REHBERİ BİLGİSAYAR KİTAPLIĞI SERİSİ - 03 Yayıncı Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. İcra Kurulu Başkanı Mehmet Y. YILMAZ Yayın Direktörü M. Rauf ATEŞ Yazı

Detaylı