Eastern Arıtma Tesisi

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Eastern Arıtma Tesisi"

Transkript

1 Eastern Arıtma Tesisi Geçmiş, günümüz ve gelecek Bangholme Eastern Arıtma Tesisi 1975 yılında açıldığı zaman kanalizasyon ikinci derece arıtma işleminde dünyanın en önde gelen merkezi idi.1100 hektar üzerine kurulu olan tesis Avustralya da türleri arasında en büyük merkezdi ve bir başka Avustralya kentinde varolmayan seviyede arıtma sağlamaktaydı. Bu aşamada, Avustralya da ve dünyanın her yerinde standart olarak birinci derece arıtma yöntemi uygulanmaktaydı. Tesis, 1950 ve 1960 lı yıllarda Melbourne Kentinin özellikle de doğu ve güney yerleşim bölgelerine doğru hızlı gelişimin gereksinimlerini karşılamak ve Werribee de bulunan ve 1800 lü yılların sonlarında kurulmuş olan Western Arıtma Tesisinin yükünü azaltmak amacıyla tasarlanmış ve inşa edilmişti. Yıllar içinde Tesis sürekli olarak yenilenen ve en üstün teknolojiyi kullanan bir merkez durumuna gelmiştir. Günümüzde, Melbourne Kentinin, idare edilmesi ve arıtılması gereken günlük atık üretimi 925 milyon litredir. Eastern Arıtma Tesisi çok önemli bir kamu sağlığı hizmeti vermekte olup Melbourne kentinin atık üretiminin %40 ını, diğer bir deyişle günde 370 milyon litre atık işlemektedir. Bu yaklaşık olarak 1,5 milyon kişiye hizmet vermek demektir. Nüfus çoğaldıkça Arıtma Tesisine akan atık miktarı da her yıl %0.8 oranında artış göstermektedir. Eastern Arıtma Tesisi tarafından arıtılan sıvılar gittikçe artan oranda su dönüşümü amacıyla kullanılmakta geri kalan ise EPA Viktoria lisansı altında 56 km uzunluğunda bir boru hattıyla Mornington Yarımadasındaki Boags Rocks bölgesine akıtılmaktadır. Sürdürülebilir bir çevre için toplumla ortak çalışma Eastern Arıtma Tesisinin güvenliği ve çevreye zararsız performansı bağımsız organlar tarafından denetlenmektedir. Buna ek olarak Melbourne Water Kuruluşu, tesisin performansının izlenmesi amacıyla toplumla elele çalışmaktadır. Yerel belediye temsilcileri, EPA Victoria, çevre grupları ve ticari su dağıtım şirketlerinden oluşan bir Toplum İrtibat Komitesi Eastern Arıtma Tesisinin planlama ve idaresinde yaşamsal rol oynamaktadır.

2 Melbourne Water Kuruluşu ve Toplum İrtibat Komitesi EPA Victoria ile birlikte çalışarak tesisin çevresel anlamda idaresine temel teşkil edecek bir Çevre İyileştirme Planı geliştirmiştir. Bu Plan düzenli aralıklarla gözden geçirilecek ve yenilenecektir. Anılan plan tesisin çevre üzerindeki etkilerini saptayarak tesisin içinde ve etrafındaki çevrenin korunması ve iyileştirilmesi için alınacak önlemleri belirler. Planda yer alan ana eylemler aşağıda belirtilmektedir. Bu plan, Melbourne Water Kuruluşunun melbournewater.com.au adresli web sitesinde yer almaktadır. Gelen atıkların miktarı ve niteliği. Melbourne Water Kuruluşu, ticari su şirketleri, ortakları ve toplumla birlikte, Eastern Arıtma Tesisine evlerden ve sanayi tesislerinden akan atıkların azaltılması yönünde doğal kaynakları koruma, suyun dönüşümü ve toplumu bilinçlendirme yoluyla çalışmalar yürütmektedir. Ticari su şirketlerinden Eastern Arıtma Tesisine ulaşan ticari atıklardaki ağır metallerin, tuzların ve toprakta çözülemeyen renkler gibi kirletici maddelerin sınırlandırılmasını içeren nitelik kontrolunu sağlamak amacıyla bağımsız bilimsel uzmanlarla da çalışmalar yürütmekteyiz. Atıkların arıtılmasında sağlanan gelişmeler Melbourne Water kuruluşu arıtılmış atık sulardaki amonyak miktarını %75 oranında azaltmak için yeni ve büyük bir proje başlatmıştır. Bu proje, Boags Rocks bölgesindeki deniz çevreciliğinin önemli oranda gelişme göstermesini sağlayacaktır.amonyak azaltma teknolojisinin deneme çalışmaları başarıyla tamamlanmıştır ve Eastern Arıtma Tesislerine aşamalı olarak yerleştirilmektedir. Bu önemli ve karmaşık bir projedir ve tesisteki tüm havalandırma tanklarının herbirinin performansının artırılması gerekmektedir. Tesisteki havalandırma tanklarında değişiklikler yapılmasını oluşturan ilk aşama 2007 yılında tamamlanacaktır. İlave tankların yapımı ise 2009 yılında sona erecektir. Suyun geri dönüşümünün artırılması Suyun geri dönüşümü (geri kazanımı) ile, arıtılmış atık suların körfez ve okyanuslara akması azaltılarak değerli içme suyumuzun korunması sağlanmaktadır. Melbourne Water 1970 yılından beri, sanayide, ziraatte, üzüm bağlarında, golf ve spor sahalarının sulanmasında kullanılmak üzere Eastern Arıtma Tesislerinden geri dönüştürülmüş su satmaktadır. Geri dönüştürülmüş su ayrıca tesis içindeki cam bölmelerin silinmesi, çalışma bölümlerinin yıkanması, soğutma, buharla temizleme ve bahçe düzeni yapılmış alanların sulanması için kullanılmaktadır.

3 Viktoria Hükümetinin 2010 yılına dek suyun %20 oranında geri dönüştürülmesini içeren yeni hedefine ulaşılması için Melbourne Water, ticari su şirketleri ve diğer pay sahipleriyle birlikte bir dizi geri dönüşüm girişimlerini ele alan çalışmalar yürütmektedir. Eastern Sulama Projesi Melbourne kentinin güney-doğusunda yer alan Cranbourne-Five Ways bölgesine her yıl 5000 milyon litre geri dönüştürülmüş su sağlayacaktır. Bu sudan, pazar bahçelerinin ve açık alanların sulanmasında yararlanılacak ve çift boru sistemiyle donanmış konutsal yerleşim bölgelerinde kullanılacaktır. Proje 2005 yılının Nisan ayında başlamış olup Melbourne Water ve ve planı yürüten Top Aq. Şirketinin ortak çalışmasıdır. TopAq, dünya çapında danışmanlık, mühendislik ve inşaat hizmetleri veren Earth Tech in sahibi olduğu ve işlettiği bir yan kuruluştur. Eyalet Hükümeti 2004 yılında Eastern Arıtma Tesislerinden sağlanan suyun Gippsland bölgesinde kullanımı için 2 yıl sürecek bir bir fizibilite çalışması başlatmış bulunmaktadır. Bu çalışmanın uygulanabilir olması durumunda Eastern Su Dönüşüm Önerisinin, Boags Rocks Bölgesine akıtılan atık su hacminde %80 oranında bir azalmaya (yılda 115,000 milyon litre) yol açması beklenmektedir. Kokunun giderilmesi Doğal olarak, atıkların arıtımı da dahil Melbourne Water Kuruluşundaki işlemler koku yaratır. Melbourne Water Kuruluşu 2007 yılının sonuna kadar kokunun yönetimini iyileştirme çalışmaları yaparak tesis içinde hoş olmayan kokuları giderecektir. Arıtma Tesisimiz koku kontrol teknolojisi ile donatılmaktadır. Melbourne Water, Eastern Arıtma Tesislerinde tank ve kanalların üstlerini örterek sıkışmış havayı işlemden geçirecek, tortul atıkların koku kontrol mekanizmalarını geliştirip iyileştirecektir. Alınan bu önlemlerin etkili olup olmadığı kontrol edilerek daha fazla işleme gerek görüldüğünde Ocak 2010 tarihinde bu çalışmaların planlaması başlayacaktır. Western Arıtma Tesislerinde, lagün arıtımında bu yıl yapımı biten değişikliklerle koku büyük ölçüde azalma gösterecektir. Yeni 25 West Lagünleri kısmen örtülerek biyogazların dışarı çıkması önlenmiştir. Ayrıca mekanik havalandırma işlem sistemi de kokunun giderimine katkıda bulunacaktır. Biyosolid maddelerden yararlanma Biyosolidler, atıkların arıtım işlemlerinden arta kalan işlenmiş, kurutulmuş tortul atıklardır. Bunlar yakın zamana dek tesis içinde depolanmaktaydı. Bu sürdürülebilir olmadığından halen biosolidlerin kullanımı için yeni alanlar aranmaktadır. Melbourne Water Kuruluşu, Eastern Arıtma Tesislerinde biosolidlerin %100 oranında tekrar ve yararlı kullanımı için çalışmalar yürütmektedir. Aynı zamanda tesiste depolanan miktarların azaltılarak 2010 yılına dek sürdürülebilir seviyeye getirilmesi beklenmektedir.

4 Biyosolidler Avustralya da toprağı zenginleştirmede, gübre üretiminde, arazi rehabilitasyonlarında, bahçe düzenlemelerinde, ormancılıkta, tuğla yapımında, ziraatte, saksı toprağı üretiminde başarıyla kullanılmaktadır. Eastern Arıtma Tesislerinde elde edilen biyosolidler toprak karışımı üreten şirketler tarafından zenginleştirme ve gübreleme için kullanılmaktadır. Sera gazlarının azaltılması Kuruluşundan bu yana Eastern Arıtma Tesisleri tortul atık gazından üretilen yeşil enerjiyi elektrik güç kaynağı olarak kullanmaktadır. Yeşil Enerji projesinin bir bölümü olarak verimliliğin artırılması ve bu yenilenebilir enerji gücünü en yüksek düzeye çıkarabilmek için tesis modernize edilmektedir. Atıkların kazara dökülmesini önleme Melbourne Water işletimsel hatalar sonucunda atıkların herhangi bir şekilde kazara dökülmesini önlemeyi amaç edinmiştir. Son yıllarda dünya standartlarına uyan güçlü ve sağlam bir kanalizasyon altyapı sistemi için yatırım yapmış bulunuyoruz. Çevreye zarar verme potansiyeli yüksek noktalardan dökülme olasılıkları titizlikle gözlenmektedir. Ayrıca ticari su şirketleriyle işbirliği yaparak sistemlerimizi geleceğin ihtiyaçlarını karşılayacak duruma getirmek için çalışmalar yürütmekteyiz. Aşırı yağışlarda yağmur suları kanalizasyonlara süzülerek taşınabilecek lağım kapasitesinin aşılmasına ve taşmalara neden olabilir. Yerel nehir ve derelere ve kamu sağlığına yapacağı çevresel olumsuz etkiyi azaltmak amacıyla, bu tür taşmalar acil boşaltma bölmelerine yönlendirilir. Arıtma işlemi nasıl yapılır Kanalizasyon suları mutfaklardan, banyolardan ve lavabolardan, bunun yanı sıra tuvaletlerden akan her şeyi kapsar. Eastern Arıtma Tesislerinde işlemler üç ayrı aşamada yapılır. Elenme, birincil arıtma ve ikincil arıtma. Atıklar tesise ulaştığında çöp ve kum benzeri maddeleri ayırmak için elenir. Atıklar daha sonra birincil arıtma işlemi için büyük sedimentasyon tanklarına konulur. Katı atıkların dibe çökmesi ve tortulaşması için bu tankların içinde birkaç saat bekletilir. Tortul atıklar ayrılır ve geri kalan sıvı bir sonraki ikincil arıtma işlemi için pompalanır. İkincil arıtma işleminde bakterilerin kalan katı maddeleri sindirmelerine yardımcı olmak amacıyla havalandırma tanklarına oksijen verilir. Geri kalan sıvı klorinleme işleminden geçirilerek mikroplardan arındırılır. Daha sonra işlemden geçirilmiş atık sular uzun borularla South East Outfall olarak adlandırılan Bass Strait e akıtılır.

5 Güney Doğu Tesisleri (South East Water)nin Boneo, Mt. Martha ve Somers Somers'da bulunan arıtma merkezlerinden çıkan kanalizasyon da Eastern Arıtma tesislerinden aşağıda Güney Doğu Çıkışına bağlanır. Su kalitesinin denetlenmesi Boags Rocks bölgesinde suyun niteliğini ölçmek amacıyla yürütülen kapsamlı bir su gözlem programı kapsamında arıtılmış atık suların deniz çevresi üzerindeki etkileri ölçülür ve bu araştırmaların bilimsel karar aşamasını yönlendirmesi sağlanır. Bağımsız ve akredite bir laboratuvar, Gunnamatta Beach, St Andrews Beach ve Boags Rocks a yakın altı bölgenin kıyı şeridinde gözlem yaparak dinlence amacıyla kullanılan suyu kontrol eder. Sularda E.coli basili olup olmadığı tahlil edilerek sonuçlar her hafta Melbourne Water Kuruluşunun melbournewater.com.au. adresli web sitesinde yayınlanır. Program Şubat 2005 tarihinden beri sulardaki enterococci basilini de ölçmektedir ve sonuçlar her ay yayınlanmaktadır. Enterococci Dünya Sağlık Teşkilatınca, dışkıyla kirlenmenin ölçümünde en isabetli bakteryal gösterge olarak kabul edilmektedir yılına ait su gözleme sonuçlarına göre su kalitesi sağlıklı su niteliği kriterlerine uygun bulunmaktadır. Uymak zorunda olduğu bu gözlem programına ek olarak Melbourne Water 2000 yılından itibaren yeni bir su kalitesi gözlem programı yürütmektedir. Bu program, yüzülen ve sörf yapılan 18 bölgede Enterococci ve E.coli basili araştırması yapmaktadır ve gözlemler Aralık ve Mart ayları arasında her iki haftada bir, Nisan ve Kasım ayları arasında ise ayda bir yürütülmektedir. Enterococci ve E.coli basili sıcak kanlı hayvanların mide ve ince bağırsak sistemlerinde bulunan bakterilerdir. Suyun niteliğinin gözlenmesiyle ilgili bu kapsamlı program konusunda daha fazla bilgi edinmek isterseniz Melbourne Water kuruluşunun websitesine giriniz. Bir kuş cenneti Su arıtma tesisleri, su bitkileri, tırtıl ve kurtçuklar, su böcekleri ve uçan böcekler formunda bol yiyecek sağlayan tüm yıl suyla kaplı geniş alanlara sahiptir. Eastern Arıtma Tesisleri, bölgesel, eyalet ve ulusal çapta önemi olan birçok türden kuşa barınak olmaktadır. Tesis ayrıca uluslararası anlaşmalarca büyük öneme sahip bölgeleriyle çok sayıda göçmen kuş için doğal ortam yaratır.

6 Kuzey Sibirya dan göç eden sivri kuyruklu çulluk kuşu ve kırmızı boğazlı küçük çulluklar, Japonya dan Ağustos aylarında gelen ve Şubat Mayıs ayları arası Kuzey yarım küreye giden Latham s balıkçıl kuşu bu göçmen kuşlar arasında sayılabilir. Bu kuşlardan bazıları yılda 24,000 kilometre uçmaktadır yılından bu yana aylık kuş miktarı sayılarak kayıtlara geçmektedir bu tarihten beri bölgede 177 farklı türden kuş saptanmıştır. Bu sayı Avustralya da bulunan kuş türlerinin beşte birini oluşturmaktadır. Göletleri tercih eden türler arasında siyah kuğu kuşu, siyah pasifik ördeği, mavi ibikli ördek, yeşilbaşlı tatlı su ördeği ve kestane renkli ördekler sayılabilir. Tesis ayrıca üç parmaklı siyah kanatlı balçık kuşlar ve kız kuşları gibi göçmen ve yerleşik kıyı kuşlarına ya da dalgıç kuşlara doğal ortam yaratmaktadır. Peri kanatlı muhteşem çalıkuşları, saksağanlar, kırmızı gerdanlı kuşlar, bitki ve çiçeklerin nektarlarıyla beslenen kuşlar (white-plumbed honeyeater) gibi yerli tarla kuşları da tesiste yaşamaktadır yılında uzun kırmızı bacaklı bir dalgıç kuşu (redshank) Avustralya da ilk kez bu bölgede görülmüştür. Avustralya Kuş Derneği (Birds Australia) düzenli olarak bölgede kuş sayımı yapmakta ve ulusal dalgıç kuşları nüfusunda meydana gelen değişikliklerin kaydını tutmaktadır. Birds Australia nın Toplum İrtibat Komitesinde aylık incelemelerde bulunan gönüllülere başkanlık eden bir üyesi bulunmaktadır. Her sayım 45 kadar gönüllü tarafından yürütülür. 25 yıl önce başlayan kuş sayımlarının herhangi birinde 4024 adet kuş kaydedilmiştir. Ancak kuraklık döneminde tesisin lagünleri, gölleri ve bataklıkları iç kısımlardaki kuraklık sebebiyle strese giren kuşlara değerli bir barınak oluşturduğundan bu sayı 7000 in üzerine çıkmıştır yılında yapılan incelemelerde bölgede ulusal öneme sahip üç tür kuş görüldüğü kayıtlara geçmiştir. Bunlar, Avustralya Bataklık Çulluğu, Avustralya-Asya balıkçıl kuşu ve Kırlangıç Papağanıdır. Bunun yanısıra eyalet çapında önem taşıyan 21 değişik türden kuş ayrıca kaydedilmiştir. Melbourne Water ve Birds Australia, Eastern Arıtma Tesislerini kuş yaşamı için daha iyi bir duruma getirmeye çalışmaktadır. İlk aşamada yapılan geliştirme çalışmaları kapsamında, atık suyla dolu fazla derin olmayan bir havuz, tesis bölgesinin kuzey-batısındaki bir hendeğin doldurulması, üç adet tortul atık metal konteyneri ve yine ve sık kullanılmayan bir havuzun fazla derin olmayacak şekilde doldurulması sayılabilir.

7 Eğitimsel buluşlar Melbourne Water Kuruluşu Eastern Arıtma Tesislerinde ilgilenen kişiler, özellikle öğrenciler için grup turları ve halka açık günler düzenlemektedir.bu günlerde atıkların ne tür işlemlerden geçtiği, atık suların, biyogazların ve biyosolidlerin nasıl geri dönüştürüldüğü anlatılmaktadır. Yürüyüş turları 90 dakika kadar sürmekte olup öğretmen ve öğrencilere Viktoria eğitim müfredatına uygun eğitimsel kitler verilmektedir. Kullanıcılara tesis etrafında interaktif bir yolculuk yaptıran Eastern Arıtma Tesisleri Keşifleri dahil bir dizi eğitimsel kaynak geliştirmiş bulunmaktayız. Fuayede yer alan büyük ekranda operatörler tarafından kullanılan bir bilgisayar yazılımı ziyaretçilere atık arıtım işlemlerini sergilemektedir. Ziyaretçiler tesise ne kadar atık girdiği ve ne kadar atıksu çıkarıldığını görebilmektedir. Daha fazla Bilgilenme Melbourne Water Kuruluşunun su kaynakları yönetimi konusunda bilgi edinmek istemeniz durumunda lütfen No lu telefonu arayın ya da melbournewater.com.au adresli web sitesine girin.

ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI

ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI İÇİNDEKİLER 1. MEVZUAT İLE İLGİLİ ÇALIŞMALAR... 3 1.1 MEVCUT DURUM... 3 1.2 İLERİYE DÖNÜK HEDEFİMİZ:... 3 2. ÇEVRE İLE İLGİLİ ÇALIŞMALAR... 4 2.1 ATIK YÖNETİMİ... 4 2.1.1 Düzenli Depolama Tesisleri ve

Detaylı

AAT. Çamur bertaraf yöntemleri;

AAT. Çamur bertaraf yöntemleri; VEZİRKÖPRÜ ENTEGRE KATI ATIK YÖNETİMİ ETÜD RAPOR VE SUNUM AAT Uygulama Projeleri hazırlık aşamasında olan Vezirköprü biyolojik atık su arıtma tesisi toplam 65.000 nüfusa yönelik hazırlanmaktadır. Şu anda

Detaylı

AMBARLI İLERİ BİYOLOJİK ATIKSU ARITMA TESİSİ

AMBARLI İLERİ BİYOLOJİK ATIKSU ARITMA TESİSİ AMBARLI İLERİ BİYOLOJİK ATIKSU ARITMA TESİSİ İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ Dün suyu akmayan İstanbul, bugün musluklarından kesintisiz, sağlıklı, kaliteli su akan İstanbul Dün denizlerine girilemeyen İstanbul,

Detaylı

Avrupa Birliği nden Çevre Alanında İyi Uygulama Örnekleri

Avrupa Birliği nden Çevre Alanında İyi Uygulama Örnekleri Avrupa Birliği nden Çevre Alanında İyi Uygulama Örnekleri Avrupa Birliği nden Çevre Alanında İyi Uygulama Örnekleri REC Türkiye Hakkında REC Türkiye, siyasî görüşlerden ve çıkar gruplarından bağımsız,

Detaylı

SU YÖNETİMİ ve SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA Ön Rapor

SU YÖNETİMİ ve SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA Ön Rapor Vizyon 2023: Bilim ve Teknoloji Stratejileri Teknoloji Öngörü Projesi Çevre ve Sürdürülebilir Kalkınma Paneli SU YÖNETİMİ ve SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA Ön Rapor Hazırlayanlar: Prof.Dr.Derin ORHON Prof.Dr.Seval

Detaylı

2015-2019 KOCAELİ SU VE KANALİZASYON İDARESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ STRATEJİK PLANI

2015-2019 KOCAELİ SU VE KANALİZASYON İDARESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ STRATEJİK PLANI 2015-2019 KOCAELİ SU VE KANALİZASYON İDARESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ STRATEJİK PLANI Bir Başarı Öyküsü Güzel bir hayat sürmenin ön koşulu, güzel şartlarda, güzel bir çevrede yaşamaktır. Büyükşehirlerde yaşayanlar

Detaylı

İZMİR ÇEVRE DURUM RAPORU 2009. 05.06.2009 ÇMO İzmir Şubesi TMMOB ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI İZMİR ŞUBESİ

İZMİR ÇEVRE DURUM RAPORU 2009. 05.06.2009 ÇMO İzmir Şubesi TMMOB ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI İZMİR ŞUBESİ İZMİR TMMOB ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI İZMİR ŞUBESİ ÇEVRE DURUM RAPORU 2009 05.06.2009 ÇMO İzmir Şubesi İçme Suyu Kaynakları ve Kaynakların Korunması, Altyapı ve Atıksu, Hava Kalitesi, Katı Atıklar, Tıbbi

Detaylı

KATI ATIK YÖNETİMİ YASAL DÜZENLEMELER VE SİNOP ÖRNEĞİ

KATI ATIK YÖNETİMİ YASAL DÜZENLEMELER VE SİNOP ÖRNEĞİ KATI ATIK YÖNETİMİ YASAL DÜZENLEMELER VE SİNOP ÖRNEĞİ MEHMET YENİÇERİOĞLU Şehir ve Bölge Plancısı 26 İÇİNDEKİLER GİRİŞ... 5 I. BÖLÜM... 6 I. KATI ATIK YÖNETİMİ... 6 I.1. TÜRKİYE DE KATI ATIK YÖNETİMİNDEKİ

Detaylı

AB ENTEGRE ÇEVRE UYUM STRATEJİSİ (UÇES) (2007-2023)

AB ENTEGRE ÇEVRE UYUM STRATEJİSİ (UÇES) (2007-2023) TÜRKİYE CUMHURİYETİ AB ENTEGRE ÇEVRE UYUM STRATEJİSİ (UÇES) (2007-2023) Çevre ve Orman Bakanlığı 2006 İÇİNDEKİLER 1 GİRİŞ...1 2 MEVCUT DURUM...2 2.1 Türkiye de Çevrenin Genel Görünümü...2 2.2 Mevcut Yasal

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) KİMYA TEKNOLOJİSİ EVSEL ATIKLARI DEPOLAMA

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) KİMYA TEKNOLOJİSİ EVSEL ATIKLARI DEPOLAMA T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) KİMYA TEKNOLOJİSİ EVSEL ATIKLARI DEPOLAMA ANKARA, 2009 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller;

Detaylı

ENDÜSTRİ VE ÇEVRE İLİŞKİLERİ

ENDÜSTRİ VE ÇEVRE İLİŞKİLERİ ENDÜSTRİ VE ÇEVRE İLİŞKİLERİ A.Kadir HALKMAN 1, Metin ATAMER 2, A.Hamdi ERTAŞ 3 ÖZET Sanayileşme sürecindeki ülkelerde gelişmiş ve gelişmemiş ülkelere oranla daha çok çevre kirliliği oluşmaktadır. Artan

Detaylı

BÖLÜM VI YUKARIDA VERİLEN BAŞLIKLARA GÖRE TEMİN EDİLEN BİLGİLERİN TEKNİK OLMAYAN BİR ÖZETİ

BÖLÜM VI YUKARIDA VERİLEN BAŞLIKLARA GÖRE TEMİN EDİLEN BİLGİLERİN TEKNİK OLMAYAN BİR ÖZETİ BÖLÜM VI YUKARIDA VERİLEN BAŞLIKLARA GÖRE TEMİN EDİLEN BİLGİLERİN TEKNİK OLMAYAN BİR ÖZETİ BÖLÜM VI. YUKARIDA VERİLEN BAŞLIKLARA GÖRE TEMİN EDİLEN BİLGİLERİN TEKNİK OLMAYAN BİR ÖZETİ VI.1 Giriş Kentlerin

Detaylı

ULUSAL ÇEVRE POLİTİKALARININ YEREL YANSIMALARI ÇALIŞTAYI

ULUSAL ÇEVRE POLİTİKALARININ YEREL YANSIMALARI ÇALIŞTAYI Çalıştay Raporu İÇİNDEKİLER GİRİŞ... 1 METODOLOJİ... 3 Ön Hazırlık Aşaması... 3 Çalıştay Metodolojisi... 5 ÇALIŞTAY... 6 1.Gün Çalışmaları... 6 2.Gün Çalışmaları... 9 Sektörel Grup Çalışmaları... 12 a.

Detaylı

EVSEL ATIKLARIN EKONOMİYE KAZANDIRILMASI

EVSEL ATIKLARIN EKONOMİYE KAZANDIRILMASI EVSEL ATIKLARIN EKONOMİYE KAZANDIRILMASI TR62 (Adana, Mersin) Bölgesi Bu rapor Çukurova Kalkınma Ajansı uzmanları Erkut ALTUNTOP, Hakan BOZLU ve Esmanur KARABIYIK tarafından hazırlanmıştır. MAYIS 2014

Detaylı

Türkiye'de biyogaz yatırımları için geçerli koşulların ve potansiyelin

Türkiye'de biyogaz yatırımları için geçerli koşulların ve potansiyelin Türkiye'de biyogaz yatırımları için geçerli koşulların ve potansiyelin değerlendirilmesi Bu proje Uluslararası İklim Girişimi nin bir parçasıdır. Federal Alman Çevre, Doğa Koruma ve Nükleer Güvenlik Bakanlığı

Detaylı

ALTYAP. 2014 Yıl: 2. Sayı: 6-7 ISSN 2147-2998. Altyapı ve Kazısız Teknolojiler Fuarı. 450 Tonluk Yerli YYD Makinası Üretildi. Sapanca Gölü Kurumasın

ALTYAP. 2014 Yıl: 2. Sayı: 6-7 ISSN 2147-2998. Altyapı ve Kazısız Teknolojiler Fuarı. 450 Tonluk Yerli YYD Makinası Üretildi. Sapanca Gölü Kurumasın ISSN 2147-2998 Üç ayda bir yayınlanır. Ocak - Haziran 2014 Yıl: 2 Sayı: 6-7 ALTYAP VE Resmi yayınıdır. İstanbul Fuar Merkezi (İFM) www.sukayipkacakforumu.org Su Kayıpları için Yönetmelik Yayımlandı Su

Detaylı

A.ERDAL SARGUTAN HOLLANDA SAĞLIK SİSTEMİ. ARAŞTIRMA YÖNETİCİSİ - EDİTÖR Doç. Dr. A. Erdal SARGUTAN

A.ERDAL SARGUTAN HOLLANDA SAĞLIK SİSTEMİ. ARAŞTIRMA YÖNETİCİSİ - EDİTÖR Doç. Dr. A. Erdal SARGUTAN Hollanda Sağlık Sistemi 1181 HOLLANDA SAĞLIK SİSTEMİ ARAŞTIRMA YÖNETİCİSİ - EDİTÖR Doç. Dr. A. Erdal SARGUTAN ARAŞTIRMA GRUBU Ersin KARABULUT Yakup ÖZDEMİR Oktay SARIÇOBAN Mehmet TOSUN Selahattin SÖZEN

Detaylı

MERİÇ NEHRİ HAVZASI SU YÖNETİMİNDE ULUSLARARASI İŞBİRLİĞİ ZORUNLULUĞU

MERİÇ NEHRİ HAVZASI SU YÖNETİMİNDE ULUSLARARASI İŞBİRLİĞİ ZORUNLULUĞU ORSAM Rapor No: 44 MERİÇ NEHRİ HAVZASI SU YÖNETİMİNDE ULUSLARARASI İŞBİRLİĞİ ZORUNLULUĞU THE OBLIGATION OF INTERNATIONAL COOPERATION IN MERİÇ (MARITZA-EVROS) BASIN WATER MANAGEMENT حوض نهر مريج ضرورة التعاون

Detaylı

TÜRKİYE DE SU YÖNETİMİ NASIL OLMALI?

TÜRKİYE DE SU YÖNETİMİ NASIL OLMALI? TÜRKİYE DE SU YÖNETİMİ NASIL OLMALI? Mart 2011 TÜRK YE DE SU YÖNET M NASIL OLMALI? 2011 Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilerek alıntı yapılabilir ISBN: 978-975-98399-9-4 Yayınlayan: Editör: Dursun YILDIZ

Detaylı

GÜNEY EGE BÖLGESİ ÇEVRE DURUM RAPORU

GÜNEY EGE BÖLGESİ ÇEVRE DURUM RAPORU GÜNEY EGE KALKINMA AJANSI GÜNEY EGE BÖLGESİ ÇEVRE DURUM RAPORU Hazırlayan: Ceren AKSU 2013 İÇİNDEKİLER KARŞILAŞTIRMALI GÖSTERGELER... 2 SU VE ATIKSU YÖNETİMİ... 3 KATI ATIK YÖNETİMİ... 7 HAVA KALİTESİ

Detaylı

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İZSU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İZSU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İZSU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 2007 YILI FAALİYET RAPORU Mustafa Kemal ATATÜRK İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI AZİZ KOCAOĞLU İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İZSU SU VE KANALİZASYON İDARESİ

Detaylı

PM4WAT. Su Dağıtım Sistemlerinin Koruyucu Bakımı (Preventive Maintenance for Water Utilities) MODÜL 1. Pamukkale Üniversitesi

PM4WAT. Su Dağıtım Sistemlerinin Koruyucu Bakımı (Preventive Maintenance for Water Utilities) MODÜL 1. Pamukkale Üniversitesi PM4WAT Su Dağıtım Sistemlerinin Koruyucu Bakımı (Preventive Maintenance for Water Utilities) MODÜL 1 Yazar: Türkçe Tercüme: CANaH Pamukkale Üniversitesi Doç. Dr. Selçuk Toprak Doç. Dr. A. Cem Koç Bu projeye

Detaylı

Binalar Sektörü Mevcut Durum Değerlendirmesi Raporu

Binalar Sektörü Mevcut Durum Değerlendirmesi Raporu Binalar Sektörü Mevcut Durum Değerlendirmesi Raporu (2. Taslak Web, Ağustos 2010) Hazırlayan: Tülin Keskin İÇİNDEKİLER YÖNETİCİ ÖZETİ... 1 1. GİRİŞ... 4 2. Sektörün Kısa Tanıtımı... 6 2.1. Binalar ve Emisyonlar...

Detaylı

Keskinoğlu Tavukçuluk ve Damızlık İşletmeleri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, Türkiye. Yumurta Tavukçuluğu Tesisi Projesi Teknik Olmayan Özet

Keskinoğlu Tavukçuluk ve Damızlık İşletmeleri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, Türkiye. Yumurta Tavukçuluğu Tesisi Projesi Teknik Olmayan Özet Tavukçuluk ve Damızlık İşletmeleri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, Türkiye Yumurta Tavukçuluğu Tesisi Projesi Keskinoğlu Akhisar, Türkiye için hazırlanmıştır Hazırlayan: ENVIRON UK Ltd. Tarih: Ağustos

Detaylı

İçindekiler 1. AB, niçin bir Çevre Politikası geliştirmiştir? 2. AB Çevre Politikası nın yasal dayanakları nelerdir? 3. AB Çevre Politikası nın hedefleri ve temel ilkeleri nelerdir? 4. Çevre konusunda

Detaylı

ORMAN VE SU KAYNAKLARI

ORMAN VE SU KAYNAKLARI ORMAN VE SU KAYNAKLARI Özel İhtisas Komisyonu Raporu Raportör: Prof. Dr. A. Nedim YÜKSEL i Rapor içinde belirtilen görüşler komisyon katılımcılarının ve raportörün görüşlerini yansıtmaktadır. Bu görüşler

Detaylı

TR63 BÖLGESİ MEVCUT DURUM ANALİZİ. SÜRDÜRÜLEBİLİR ÇEVRE ve İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ

TR63 BÖLGESİ MEVCUT DURUM ANALİZİ. SÜRDÜRÜLEBİLİR ÇEVRE ve İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ g TR63 BÖLGESİ MEVCUT DURUM ANALİZİ SÜRDÜRÜLEBİLİR ÇEVRE ve İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ TABLOLAR Tablo 1. Hatay İli Su Kaynakları ve Sulama Alanları... 4 Tablo 2. Kahramanmaraş İli Su Kaynakları ve Sulama Alanları...

Detaylı

... Çevresel ve Sosyal Etki Değerlendirme Teknik Olmayan Özet

... Çevresel ve Sosyal Etki Değerlendirme Teknik Olmayan Özet ... ALPASLAN II BARAJI VE HIDROELEKTRIK SANTRALI Çevresel ve Sosyal Etki Değerlendirme Teknik Olmayan Özet 1 ALPASLAN II BARAJI VE HİDROELEKTRİK SANTRALİ Çevresel ve Sosyal Etki Değerlendirmesi Teknik

Detaylı

ULUSAL SU POLİTİKASI İHTİYACIMIZ

ULUSAL SU POLİTİKASI İHTİYACIMIZ ULUSAL SANAYİCİ VE İŞADAMLARI DERNEĞİ ULUSAL SU POLİTİKASI İHTİYACIMIZ Haziran - 2007 SU RAPORU Ulusal Su Politikası İhtiyacımız 2007 USİAD Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilerek alıntı yapılabilir.

Detaylı

ESKİŞEHİR TEPEBAŞI BELEDİYESİ SÜRDÜRÜLEBİLİR ENERJİ EYLEM PLANI

ESKİŞEHİR TEPEBAŞI BELEDİYESİ SÜRDÜRÜLEBİLİR ENERJİ EYLEM PLANI ESKİŞEHİR TEPEBAŞI BELEDİYESİ SÜRDÜRÜLEBİLİR ENERJİ EYLEM PLANI Kasım 2014 0 Tepebaşı Belediyesi; iklim değişikliği ile mücadeleyi vizyon olarak benimseyen bir kamu kuruluşu olarak, bölgemizde CO2 salımlarını

Detaylı