Şubat 1. Gün EĞİTİM AKIŞI

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Şubat 1. Gün EĞİTİM AKIŞI"

Transkript

1 Okulun Adı :... Tarih :... /... / Öğretmen Adı :... Şubat 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Güne Başlama Zamanı Kahvaltı - Temizlik "Dikdörtgenim" isimli bütünleştirilmiş müzik ve okuma yazmaya hazırlık etkinliği Öğle Yemeği - Temizlik Dinlenme "Dikdörtgen Robotum" isimli bütünleştirilmiş müzik ve sanat etkinliği Öğretmen oyun merkezlerine çocukları yönlendirir. Günü Değerlendirme Zamanı Eve gidiş Hazırlıklar tamamlanır ve çocuklarla vedalaşılır. Genel Değerlendirme

2 DİKDÖRTGENİM Etkinlik Türü : Müzik ve Okuma Yazmaya Hazırlık (Bütünleştirilmiş Küçük ve Büyük Grup Etkinliği) Kazanım 12: Geometrik şekilleri tanır. Gösterilen geometrik şeklin ismini söyler. Kazanım 8: Dinledikleri/izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder. Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorular sorar. Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorulara cevap verir. Kazanım 10: Görsel materyalleri okur. Görsel materyalleri inceler. Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar. Kalem kontrolünü sağlar. Çizgileri istenilen nitelikte çizer. ÖZ BAKIM BECERİLERİ Kazanım 3: Yaşam alanlarında gerekli düzenlemeler yapar. Ev/okuldaki eşyaları temiz ve özenle kullanır. Ev/okuldaki eşyaları toplar. Sınıfın panosuna önceden bir dikdörtgen şekli asılır ve çocuklardan panodaki şekli incelemeleri istenir. Daha sonra çocuklar minderlere alınır ve dikdörtgenin nasıl olduğu, sınıfta dikdörtgene benzeyen neler olduğu üzerine sohbet edilir. Çocukların masalarına dikdörtgen şeklinde objeler verilir ve incelemeleri sağlanır. Ardından Dikdörtgenim tekerlemesi önce öğretmen tarafından, daha sonra çocuklarla beraber tekrar edilir. Tekerlemenin ardından etkinlik kitabındaki ilgili sayfalar yönergeler doğrultusunda uygulanır. DİKDÖRTGENİM 2 kısa 2 uzun kenarım var Sakın kareye benzetmeyin beni Ondan daha uzunum Masalarda ben dolapta ben Benim adım dikdörtgen Dikdörtgen şeklinde objeler, 4. Etkinlik Kitabı (s. 5-6), kalem Dikdörtgen, 2, uzun - kısa Masa, dolap Aile bireyleriyle birlikte gölge oyunu oynayabilirsiniz. Bugün hangi şekli inceledik? Dikdörtgenin kaç kenarı var? Dikdörtgen şekline benzeyen sınıfımızda ne var?

3 DİKDÖRTGEN ROBOTUM Etkinlik Türü : Müzik ve Sanat (Bütünleştirilmiş Küçük ve Büyük Grup Etkinliği) Kazanım 1: Nesne/durum/olaya dikkatini verir. Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya odaklanır. Kazanım 12: Geometrik şekilleri tanır. Gösterilen geometrik şeklin ismini söyler. Kazanım 7: Dinledikleri/izlediklerinin anlamını kavrar. Sözel yönergeleri yerine getirir. Kazanım 8: Dinledikleri/izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder. Dinledikleri/izlediklerini resim yoluyla sergiler. Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar. Malzemeleri yapıştırır. Nesneleri kopartır/yırtar. SOSYAL VE DUYGUSAL GELİŞİM Kazanım 3: Kendini yaratıcı yollarla ifade eder. Duygu, düşünce ve hayallerini özgün yollarla ifade eder. Dikdörtgen robot resmi çocuklara dağıtılır. Dikdörtgen olan yerler yeşil renge boyanır ve geri kalan yerler ise alüminyum folyo ile yırt-yapıştır şeklinde kaplanır. Hazırlanan robotlar sınıfın panosuna asılır. Etkinlikten sonra Robotum tekerlemesi öğretmen eşliğinde söylenir. ROBOTUM Demirden 2 kolum 2 bacağım var Tak tak yürürüm Taka tak kollarını kaldırırım Sağa sola kafamı döndürürüm Robotumdur benim adım (B. Ünal) Etkinlik kâğıdı, alüminyum folyo, yapıştırıcı, yeşil boya Dikdörtgen, yeşil Kol, bacak, demir Bugün hangi etkinliği yaptık? Hiç robot gördünüz mü? Robotlar nasıl yürür?

4 Okulun Adı :... Tarih :... /... / Öğretmen Adı :... Güne Başlama Zamanı Şubat 2. Gün EĞİTİM AKIŞI Kahvaltı - Temizlik "Benim Adım 4" isimli bütünleştirilmiş sanat ve okuma yazmaya hazırlık etkinliği Öğle Yemeği - Temizlik Dinlenme "4 Bacaklı Kaplumbağam" isimli bütünleştirilmiş sanat ve Türkçe etkinliği Öğrenme merkezlerinde oyun Günü Değerlendirme Zamanı Eve gidiş Hazırlıklar tamamlanır ve çocuklarla vedalaşılır. Genel Değerlendirme

5 Etkinlik Türü BENİM ADIM 4 : Sanat ve Okuma Yazmaya Hazırlık (Bütünleştirilmiş Küçük ve Büyük Grup Etkinliği) Kazanım 1: Nesne/durum/olaya dikkatini verir. Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya odaklanır. Dikkatini çeken nesne/durum/olayı ayrıntılarıyla açıklar. Kazanım 4: Nesneleri sayar. Belirtilen sayı kadar nesneyi gösterir. Kazanım 12: Yazı farkındalığı gösterir. Gördüğü yazının ne ile ilgili olduğunu tahminen söyler. Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar. Kalemi doğru tutar. Kalem kontrolünü sağlar. Çizgileri istenilen nitelikte çizer. SOSYAL VE DUYGUSAL GELİŞİM Kazanım 7: Bir işi ya da görevi başarmak için kendini güdüler. Yetişkin yönlendirmesi olmadan bir işe başlar. Başladığı işi zamanında bitirmek için çaba gösterir. Kazanım 10: Sorumluluklarını yerine getirir. Sorumluluk almaya istekli olduğunu gösterir. Üstlendiği sorumluluğu yerine getirir. ÖZ BAKIM BECERİLERİ Kazanım 3: Yaşam alanlarında gerekli düzenlemeler yapar. Ev/okuldaki eşyaları temiz ve özenle kullanır. Ev/okuldaki eşyaları toplar. Ev/okuldaki eşyaları asar. Çocuklar sınıfa girdiğinde, büyük bir kâğıda çizilmiş 4 sayısı öğretmenin göğsünde asılıdır. Çocuklara Bugün ben 4 sayısı oldum! diyen öğretmen çocukların ilgisini göğsündeki 4 sayısına çeker ve masalarına oturmasını ister. 4 rakamı yazılı olan ve önceden çizilip hazırlanan kâğıtlar dağıtılır. Renkli boyalarıyla 4 rakamını boyamaları istenir. Yapılan çalışmalar sınıf panosuna asılır. Etkinlik kitabındaki ilgili sayfa yönergeler doğrultusunda uygulanır. Fon kartonu, etkinlik kâğıdı, renkli boyalar, 4. Etkinlik Kitabı (s. 7) 4 sayısı Parkta ya da bahçede kartopu oynayabilirsiniz. Bugün hangi etkinliği yaptık? Sınıfımızda 4 tane nesne gösteriniz?

6 4 BACAKLI KAPLUMBAĞAM Etkinlik Türü : Sanat ve Türkçe (Bütünleştirilmiş Küçük ve Büyük Grup Etkinliği) Kazanım 4: Nesneleri sayar. Saydığı nesnelerin kaç tane olduğunu söyler. Kazanım 7: Dinledikleri/izlediklerinin anlamını kavrar. Sözel yönergeleri yerine getirir. Dinledikleri/izlediklerini resim yoluyla sergiler. Dinledikleri/izlediklerini drama yoluyla sergiler. Kazanım 9: Sesbilgisi farkındalığı gösterir. Şiir, öykü ve tekerlemedeki uyağı söyler. Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar. Malzemeleri keser. Malzemeleri yapıştırır. SOSYAL VE DUYGUSAL GELİŞİM Kazanım 7: Bir işi ya da görevi başarmak için kendini güdüler. Başladığı işi zamanında bitirmek için çaba gösterir. Kazanım 15: Kendine güvenir. Grup önünde kendini ifade eder. ÖZ BAKIM BECERİLERİ Kazanım 3: Yaşam alanlarında gerekli düzenlemeler yapar. Ev/okuldaki eşyaları temiz ve özenle kullanır. Ev/okuldaki eşyaları toplar. Ev/okuldaki eşyaları katlar. Ev/okuldaki eşyaları asar. Kaplumbağa şeklinde bir maske takan öğretmen çocukları uygun bir şekilde oturtur. Parmak oyunu önce öğretmen tarafından anlatılır ve hareketleri yapılır. Daha sonra çocuklara tekrar ettirilir. Tekerlemeden sonra plastik tabak, kahverengi kartondan çizilmiş olan baş ve 4 ayak çocuklara dağıtılır. Kartonlar önce kesilir, ardından plastik tabağın üstüne ayak ve baş yapıştırılır. Yapılan kaplumbağalar çocukların isimleri yazılarak sınıf panosuna asılır. 4 BACAKLI KAPLUMBAĞA Her yeri gezerim Yeşilliklerde bayırda Uykum gelinde evime girerim Uyuyunca beni taş zannedip Geçerler yanımdan Benim adım kaplumbağa Plastik tabak, kahverengi karton, yapıştırıcı, makas Kahverengi, 4 V Tabak, kaplumbağa, ayak, baş Bugün hangi etkinliği yaptık? Etkinlikte hangi malzemeleri kullandık? Etkinliğimizdeki hayvan hangidir? Kaplumbağalar neden yavaş yürür?

7 Okulun Adı :... Tarih :... /... / Öğretmen Adı :... Şubat 3. Gün EĞİTİM AKIŞI Güne Başlama Zamanı Kahvaltı - Temizlik "Yeşil Kurbağam" isimli bütünleştirilmiş sanat ve okuma yazmaya hazırlık etkinliği Öğle Yemeği - Temizlik Dinlenme "Vırak Vırak" isimli bütünleştirilmiş müzik ve oyun etkinliği Günü Değerlendirme Zamanı Eve gidiş Hazırlıklar tamamlanır ve çocuklarla vedalaşılır. Genel Değerlendirme

8 YEŞİL KURBAĞAM Etkinlik Türü : Sanat ve Okuma Yazmaya Hazırlık (Bütünleştirilmiş Küçük ve Büyük Grup Etkinliği) Kazanım 1: Nesne/durum/olaya dikkatini verir. Dikkatini çeken nesne/durum/olayı ayrıntılarıyla açıklar. Kazanım 5: Nesne ya da varlıkları gözlemler. Nesne/varlığın adını söyler. Kazanım 7: Dinledikleri/izlediklerinin anlamını kavrar. Sözel yönergeleri yerine getirir. Kazanım 8: Dinledikleri/izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder. Dinledikleri/izlediklerini resim yoluyla sergiler. SOSYAL VE DUYGUSAL GELİŞİM Kazanım 7: Bir işi ya da görevi başarmak için kendini güdüler. Yetişkin yönlendirmesi olmadan bir işe başlar. Başladığı işi zamanında bitirmek için çaba gösterir. Kazanım 10: Sorumluluklarını yerine getirir. Üstlendiği sorumluluğu yerine getirir. ÖZ BAKIM BECERİLERİ Kazanım 5: Dinlenmenin önemini açıklar. Kendisi için dinlendirici olan etkinliklerin neler olduğunu söyler. Dinlendirici etkinliklere katılır. Dinlenmediğinde ortaya çıkabilecek sonuçları söyler. Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar. Malzemeleri keser. Malzemeleri yapıştırır. Çocuklar Günaydın diyerek karşılanır ve onlara Bugün sizlerle yeşil kurbağa yapacağız denir. Önceden çizilmiş kafası olamayan kurbağa resmi ve yeşil renkte daire şeklinde çizilmiş kâğıtlar dağıtılır. Çocuklardan önce kurbağayı boyamaları, daha sonra yeşil renkte olan el işi kâğıtlarını çizgili yerlerden kesip kurbağanın kafasına yapıştırmaları istenir. Kurbağanın ağzını ve burnunu da yapmaları söylenir. Etkinlik sonunda çalışmalar panoya asılır. Etkinlik kitabındaki ilgili sayfalar yönergeler doğrultusunda uygulanır. Etkinlik kâğıdı, yeşil el işi kâğıdı, renkli boyalar, yapıştırıcı, makas, 4. Etkinlik Kitabı (s. 11) Kurbağa, yeşil, daire Çocuğunuzla market alışverişi yaparak parayı onun ödemesine fırsat veriniz. Bugün hangi etkinliği yaptık? Etkinlimizin adı ne? Etkinlimizde hangi malzemeleri kullandık? Hiç kurbağa gördünüz mü?

9 VIRAK VIRAK Etkinlik Türü : Müzik ve Oyun Etkinliği (Bütünleştirilmiş Küçük ve Büyük Grup Etkinliği) Kazanım 7: Dinledikleri/izlediklerinin anlamını kavrar. Sözel yönergeleri yerine getirir. Kazanım 8: Dinledikleri/izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder. Dinledikleri/izlediklerini müzik yoluyla sergiler. Dinledikleri/izlediklerini drama yoluyla sergiler. Kazanım 1: Yer değiştirme hareketleri yapar. Yönergeler doğrultusunda koşar. Belirlenen noktadan çift ayakla ileriye doğru atlar Çift ayak sıçrayarak belirli mesafe ilerler. SOSYAL VE DUYGUSAL GELİŞİM Kazanım 7: Bir işi ya da görevi başarmak için kendini güdüler. Yetişkin yönlendirmesi olmadan bir işe başlar. Başladığı işi zamanında bitirmek için çaba gösterir. Kazanım 15: Kendine güvenir. Grup önünde kendini ifade eder. Gerektiğinde liderliği üstlenir. ÖZ BAKIM BECERİLERİ Kazanım 3: Yaşam alanlarında gerekli düzenlemeler yapar. Ev/okuldaki eşyaları temiz ve özenle kullanır. Ev/okuldaki eşyaları toplar. Kazanım 5: Dinlenmenin önemini açıklar. Dinlendirici etkinliklere katılır. Çocuklara Vırak! Vıırak! şeklinde ses çıkartılarak dikkatleri çekilir. Minderlere oturtulan çocuklarla Küçük Kurbağa şarkısı tekrar edilir. Şarkı etkinliğinden sonra çocuklardan yere eğilip ayak bileklerini tutmaları ve zıplayarak sınıfın karşı tarafında çizilmiş olan çizgiye doğru yarış yapılır. KÜÇÜK KURBAĞA Küçük kurbağa, küçük kurbağa ellerin nerede? Ellerim yok, ellerim yok, yüzerim derede, Ku vak, vak, vak, ku vak, vak, vak... Küçük kurbağa, küçük kurbağa gözlerin nerede? Gözlerim yok, gözlerim yok, yüzerim derede? Ku vak, vak vak, ku vak, vak, vak... (Kulağın nerede, kuyruğun nerede vb. sözlerle şarkıya devam edilir) Ritim aletleri, tef, marakas, zil Yeşil Kurbağa, kulak, göz, kuyruk, yüzmek, dere Bugün hangi etkinliği yaptık? Oyun etkinliğinde nasıl oynadık? Kurbağalar nasıl ses çıkarır?

10 Okulun Adı :... Tarih :... /... / Öğretmen Adı :... Güne Başlama Zamanı Şubat 4. Gün EĞİTİM AKIŞI Öğrenme merkezinde oyun Kahvaltı - Temizlik "Ördek Ailesi" isimli bütünleştirilmiş oyun, sanat ve müzik etkinliği Öğle Yemeği - Temizlik Dinlenme "Islanıyorum" isimli bütünleştirilmiş fen ve okuma yazmaya hazırlık etkinliği Öğrenme merkezinde oyun Günü Değerlendirme Zamanı Eve gidiş Hazırlıklar tamamlanır ve çocuklarla vedalaşılır. Genel Değerlendirme

11 Etkinlik Türü ÖRDEK AİLESİ : Oyun, Sanat ve Müzik (Bütünleştirilmiş Büyük Grup ve Bireysel Etkinlik) Kazanım 1: Nesne/durum/olaya dikkatini verir. Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya odaklanır. Kazanım 5: Nesne ya da varlıkları gözlemler. Nesne/varlığın adını söyler. Kazanım 7: Dinledikleri/izlediklerinin anlamını kavrar. Sözel yönergeleri yerine getirir. Kazanım 8: Dinledikleri/izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder. Dinledikleri/izlediklerini drama yoluyla sergiler. Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar. Malzemeleri yapıştırır. Değişik malzemeler kullanarak resim yapar. SOSYAL VE DUYGUSAL GELİŞİM Kazanım 3: Kendini yaratıcı yollarla ifade eder. Duygu, düşünce ve hayallerini özgün yollarla ifade eder. Kazanım 7: Bir işi ya da görevi başarmak için kendini güdüler. Başladığı işi zamanında bitirmek için çaba gösterir. Kazanım 10: Sorumluluklarını yerine getirir. Üstlendiği sorumluluğu yerine getirir. Kazanım 15: Kendine güvenir. Gerektiği durumlarda farklı görüşlerini söyler. ÖZ BAKIM BECERİLERİ Kazanım 3: Yaşam alanlarında gerekli düzenlemeler yapar. Ev/okuldaki eşyaları temiz ve özenle kullanır. Ev/okuldaki eşyaları toplar. Ördek Ailesi önce öğretmen tarafından hareketleri de gösterilerek söylenir, ardından çocuklarla beraber tekrar edilir. Etkinlikten sonra, öğretmen tarafından çizilen Gezen Ördek resmi, krepon kâğıdı ve yapıştırıcı dağıtılır. Beyaz krepon kâğıdı ördek resminin üzerine yapıştırılır. Resmin geri kalan yerleri pastel boyayla boyanır. ÖRDEK AİLESİ Bu anne ördek, bu baba ördek, bunlar da yavruları. (İki elin baş parmakları ve diğer parmakları oynatılır.) Sabah oldu uyandılar. (Gözler ovuşturulur.) Vak vak dediler. Bir derede yüzdüler. (Yüzme hareketi yapılır.) Dalıp dalıp çıktılar. Bir balık görünce ham diye yuttular. (Yeme hareketi yapılır.) Akşam oldu, güneş battı, yıldızlar çıktı. (Eller baş üzerinde hareket ettirilir.) Yavru ördekler mışıl mışıl uykuya daldı. (Uyuma taklidi yapılır.) Etkinlik kâğıdı, ördek resmi, beyaz krepon kâğıdı, yapıştırıcı, pastel boya Ördek Kış uykusuna yatan hayvanları araştırınız. Yeşil, beyaz Oyun etkinliğinde neler yaptık? Oyunda ördek neler yapıyor? Sanat etkinliğinde hangi malzemeleri kullandık? Ördekler nasıl yüzüyor?

12 ISLANIYORUM Etkinlik Türü : Fen ve Okuma Yazmaya Hazırlık (Bütünleştirilmiş Büyük Grup ve Bireysel Etkinlik) Kazanım 1: Nesne/durum/olaya dikkatini verir. Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya odaklanır. Dikkatini çeken nesne/durum/olaya yönelik sorular sorar. Dikkatini çeken nesne/durum/olayı ayrıntılarıyla açıklar. Kazanım 5: Nesne ya da varlıkları gözlemler. Nesne/varlığın adını söyler. Nesne/varlıkları dokusuna göre ayırt eder, eşleştirir. Kazanım 7: Dinledikleri/izlediklerinin anlamını kavrar. Sözel yönergeleri yerine getirir. Kazanım 8: Dinledikleri/izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder. Dinledikleri/izlediklerini resim yoluyla sergiler. Kazanım 10: Görsel materyalleri okur. Görsel materyalleri inceler. Kazanım 17: Neden-sonuç ilişkisi kurar. Bir olayın olası nedenlerini söyler. Bir olayın olası sonuçlarını söyler. Masalara iki adet derin kap konulur ve bir tanesinin içine önce su ardından da kumaş parçaları konulur. Diğer kaba ise su konulmadan kumaş parçaları atılır. Çocuklardan önce susuz olan kaba ellemeleri, daha sonra su olan kaptaki kumaşlara dokunmaları istenir. Ardından hangisinin ıslak hangisinin kuru olduğu sorulur. Islak-Kuru kavramı çocuklara açıklanır. Daha sonra ıslak ve kuru hakkında çizilmiş olan resimler çocuklara dağıtılır. Islak olanı maviye, kuru olanı kırmızıya boyamaları istenir. Derin bir kap, su, kumaş parçaları, etkinlik kâğıdı, renkli boyalar Islak-kuru Fen etkinliğinde neler yaptık? Islak ve kuruyla ilgili örnek veriniz. Kumaş parçamız neden ıslandı? Okuma yazma çalışmasında ne yaptık?

13 Okulun Adı :... Tarih :... /... / Öğretmen Adı :... Güne Başlama Zamanı Şubat 5. Gün EĞİTİM AKIŞI Kahvaltı - Temizlik "Sesli ve Sessiz" isimli bütünleştirilmiş fen, sanat ve okuma yazmaya hazırlık etkinliği Öğle Yemeği - Temizlik Dinlenme "Ses Çıkaran Aletlerimiz" isimli bütünleştirilmiş Türkçe, fen ve okuma etkinliği Günü Değerlendirme Zamanı Eve gidiş Hazırlıklar tamamlanır ve çocuklarla vedalaşılır. Genel Değerlendirme

14 SESLİ VE SESSİZ Etkinlik Türü : Fen, Sanat ve Okuma Yazmaya Hazırlık (Bütünleştirilmiş Büyük Grup ve Bireysel Etkinlik) Kazanım 1: Nesne/durum/olaya dikkatini verir. Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya odaklanır. Dikkatini çeken nesne/durum/olaya yönelik sorular sorar. Kazanım 2: Nesne/durum/olayla ilgili tahminde bulunur. Gerçek durumu inceler. Kazanım 8: Nesne ya da varlıkların özelliklerini karşılaştırır. Nesne/varlıkların sesini ayırt eder, karşılaştırır. Kazanım 17: Neden-sonuç ilişkisi kurar. Bir olayın olası nedenlerini söyler. Bir olayın olası sonuçlarını söyler. Kazanım 1: Sesleri ayırt eder. Sesin kaynağının ne olduğunu söyler. Kazanım 7: Dinledikleri/izlediklerinin anlamını kavrar. Sözel yönergeleri yerine getirir. Kazanım 8: Dinledikleri/izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder. Dinledikleri/izlediklerini resim yoluyla sergiler. Kazanım 10: Görsel materyalleri okur. Görsel materyalleri inceler. Kazanım 12: Yazı farkındalığı gösterir. Gördüğü yazının ne ile ilgili olduğunu tahminen söyler. Çocukların sınıfa gelmesine az bir zaman kala yüksek sesli bir müzik açılır. Çocukların hepsi sınıfa girdiğinde müzik kapatılır. Çocuklara, biraz önce yüksek sesle çalan müzik ve kapatınca sınıfta oluşan sessizlik sorulur. Müzik çalarken sesli, kapatınca sessiz olduğu vurgulanmalıdır. Sesli ve sessiz resimleri verilir ve boyamaları istenir. Müzik çalar, cd, etkinlik kâğıdı, renkli boyalar Sesli - sessiz Beraber bir çocuk filmine veya tiyatrosuna gidiniz. Bugün hangi etkinliği yaptık? Sesli ve sessiz kavramıyla ilgili örnekler söyleyiniz. Etkinlikte hangi kavramlar vardı?

15 SES ÇIKARAN ALETLERİMİZ Etkinlik Türü : Türkçe, Fen ve Okuma Yazmaya Hazırlık (Bütünleştirilmiş Büyük Grup ve Bireysel Etkinlik) Kazanım 1: Nesne/durum/olaya dikkatini verir. Dikkatini çeken nesne/durum/olayı ayrıntılarıyla açıklar. Kazanım 5: Nesne ya da varlıkları gözlemler. Nesne/varlığın adını söyler. Nesne/varlığın sesini söyler. Kazanım 7: Nesne ya da varlıkları özelliklerine göre gruplar. Nesne/varlıkları sesine göre gruplar. Kazanım 7: Dinledikleri/izlediklerinin anlamını kavrar. Sözel yönergeleri yerine getirir. Kazanım 8: Dinledikleri/izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder. Dinledikleri/izlediklerini resim yoluyla sergiler. Kazanım 10: Görsel materyalleri okur. Görsel materyalleri inceler. Görsel materyallerle ilgili sorular sorar. Görsel materyallerle ilgili sorulara cevap verir. Masalara oturtulan çocukların önüne marakas, tef, oyuncak, bardak, zil, düdük, defter, kalem vb. eşyalar konulur. Çocuklardan önce sesli olan eşyaları, daha sonra sessiz olan eşyaları göstermeleri istenir. Eşyalar masalardan toplanır. Öğretmenin vermiş olduğu sesli ve sessiz ile ilgili resimlerin içinden ses çıkartanlara ait olanın boyanması istenir. Etkinlik kitabındaki ilgili sayfalar yönergeler doğrultusunda uygulanır. Marakas, tef, oyuncak, bardak, zil, düdük, defter, kalem vs. 4. Etkinlik Kitabı (s. 15), renkli boyalar Sesli - sessiz Bugün hangi etkinliği yaptık? Sınıfımızda hangi eşyalar seslidir? Sınıfımızda hangi eşyalar sessizdir?

16 Okulun Adı :... Tarih :... /... / Öğretmen Adı :... Şubat 6. Gün EĞİTİM AKIŞI Güne Başlama Zamanı Kahvaltı - Temizlik "Kurt Baba" isimli bütünleştirilmiş sanat ve okuma yazmaya hazırlık etkinliği Öğle Yemeği - Temizlik Dinlenme "Katı ve Sıvı" isimli bütünleştirilmiş fen ve müzik etkinliği Günü Değerlendirme Zamanı Eve gidiş Hazırlıklar tamamlanır ve çocuklarla vedalaşılır. Genel Değerlendirme

17 KURT BABA Etkinlik Türü : Sanat ve Okuma Yazmaya Hazırlık (Bütünleştirilmiş Küçük ve Büyük Grup Etkinliği) Kazanım 8: Dinledikleri/izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder. Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorular sorar. Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorulara cevap verir. Dinledikleri/izlediklerini resim yoluyla sergiler. Dinledikleri/izlediklerini müzik yoluyla sergiler. Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar. Malzemelere elleriyle şekil verir. Kazanım 5: Müzik ve ritim eşliğinde hareket eder. Basit dans adımlarını yapar. Müzik ve ritim eşliğinde dans eder. Müzik ve ritim eşliğinde çeşitli hareketleri ardı ardına yapar. Çocuklardan, oyun hamurlarını alıp masalara geçmeleri istenir. Ardından Ormanda yaşayan hayvanlar hangileridir?, Nasıl beslenirler ve nasıl yaşarlar? gibi sorular sorulur ve çocuklardan tek tek cevaplar alınarak sohbet edilir. Oyun hamurlarıyla ormanda yaşayan hayvanları yapmaları istenir. Etkinlik sonunda Kurt Baba oyununun nasıl oynanacağı anlatılır ve hep beraber oynanır. Çocukların el ele tutuşmaları sağlanır. Ortaya bir ebe seçilir. Ebe olan çocuk aşağıdaki sözleri söyleyerek arkadaşlarını yakalamaya çalışır. Ardından yakalanan çocuk ebe olur, oyun bu şekilde devam eder. KURT BABA OYUNU Ormanda gezer iken Kurt babaya rastlar iken Kurt baba kurt baba Ne yapıyorsun? Yemek yapıyorum Sizi yiyeceğim! Oyun hamuru Ormanda yaşayan hayvanlar, kurt, baba, tilki, geyik, ayı, sincap, yılan vs. Farklı yaprakları beraberce toplayarak farklılıkları üzerine inceleyiniz. Bugün hangi etkinliği yaptık? Oyun hamurlarından neler yaptık? Ormanda hangi hayvanlar vardır? Ormanda yaşayan hayvanlardan birini gördünüz mü? Oyun hoşunuza gitti mi?

18 KATI VE SIVI Etkinlik Türü : Fen ve Müzik (Bütünleştirilmiş Küçük ve Büyük Grup Etkinliği) Kazanım 7: Dinledikleri/izlediklerinin anlamını kavrar. Sözel yönergeleri yerine getirir. Dinledikleri/izlediklerini açıklar. Kazanım 8: Dinledikleri/izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder. Dinledikleri/izlediklerini şiir yoluyla sergiler. Kazanım 2: Denge hareketleri yapar. Bireysel ve eşli olarak denge hareketleri yapar. SOSYAL VE DUYGUSAL GELİŞİM Kazanım 15: Kendine güvenir. Grup önünde kendini ifade eder. ÖZ BAKIM BECERİLERİ Kazanım 3: Yaşam alanlarında gerekli düzenlemeler yapar. Ev/okuldaki eşyaları temiz ve özenle kullanır. Kazanım 5: Dinlenmenin önemini açıklar. Dinlendirici etkinliklere katılır. Kurt Baba oyunu tekrarlandıktan sonra çocukların minderlere oturmaları istenir. Gerekli görülen yerlerde ipuçları verilerek bilmeceler sorulur. Bilmeceler sorulduktan sonra Çalışkan Karıncalar adlı hikâye kitabı, resimleri gösterilerek anlatılır. Sahibini görünce kuyruk sallar / Hırsızı havlayarak kovalar (Köpek) Duvarda dolanırım / Sekiz kücük ayağımla Durmadan ağ örerim / Bilin bakalım ben hangi böceğim (Örümcek) Yerde kıvrım kıvrım kıvrılırım / Tıss diye ses cıkarırım Sürünerek yol alırım / Kobra, çıngıraklı, piton, gibi türlerim var. (Yılan) İki çubuk bir gaga, / Hokkabaz mı hokkabaz (Leylek) Hikâye kitabı Köpek, örümcek, yılan, leylek, hayvanlar, karınca, çalışkan Bugün hangi etkinliği yaptık? Bilmecelerde hangi hayvanlar vardı? Hikâyemizde geçen hayvan hangisidir? Karıncanın adı nedir? Karınca anti işe giderken neler yapıyor?

19 Okulun Adı :... Tarih :... /... / Öğretmen Adı :... Güne Başlama Zamanı Öğrenme merkezlerinde oyun Kahvaltı - Temizlik Şubat 7. Gün EĞİTİM AKIŞI "Rüzgâr Gülü" isimli bütünleştirilmiş fen ve sanat etkinliği Öğle Yemeği - Temizlik Dinlenme "Esiyorum" isimli bütünleştirilmiş Türkçe ve oyun etkinliği Öğrenme merkezlerinde oyun Günü Değerlendirme Zamanı Eve gidiş Hazırlıklar tamamlanır ve çocuklarla vedalaşılır. Genel Değerlendirme

20 RÜZGÂR GÜLÜ Etkinlik Türü : Fen ve Sanat (Bütünleştirilmiş Büyük Grup ve Bireysel Etkinlik) Kazanım 1: Nesne/durum/olaya dikkatini verir. Dikkatini çeken nesne/durum/olaya yönelik sorular sorar. Kazanım 2: Nesne/durum/olayla ilgili tahminde bulunur. Nesne/durum/olayın ipuçlarını söyler. Kazanım 5: Nesne ya da varlıkları gözlemler. Nesne/varlığın sesini söyler. Kazanım 1: Sesleri ayırt eder. Verilen sese benzer sesler çıkarır. Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar. Malzemeleri keser. Malzemeleri yapıştırır. Çocukların minderlere oturmaları istenir. Rüzgârın nasıl estiği sorulur ve çocuklarla beraber rüzgâr sesi çıkarılır. Ardından masalara geçmeleri istenir. Öğretmenin hazırlamış olduğu kare şekilleri, renkli el işi kâğıtları ve birer adet tahta çubuk dağıtılır. Kâğıt, üzerindeki çizili yerlerden kesilip orta nokta yerinden birleştirilip, raptiyeyle öğretmenin yardımıyla tahta çubuğa tutturulur. Çocuklar rüzgâr gülüne üfleyerek oynarlar. Kare el işi kâğıtları, makas, raptiye, tahta çubuk Kare Rüzgâr Hangi mevsimde olduğunuzu ve bu mevsimin özellikleri hakkında sohbet ediniz. Bugün hangi etkinliği yaptık? Etkinlik sırasında hangi malzemeleri kullandık? Rüzgâr sesi nasıl? Dışarıda rüzgâr eserken ne yapıyorsunuz?

21 ESİYORUM Etkinlik Türü : Türkçe ve Oyun (Bütünleştirilmiş Büyük Grup ve Bireysel Etkinlik) Kazanım 1: Nesne/durum/olaya dikkatini verir. Dikkatini çeken nesne/durum/olayı ayrıntılarıyla açıklar. Kazanım 5: Nesne ya da varlıkları gözlemler. Nesne/varlığın sesini söyler. Kazanım 1: Sesleri ayırt eder. Verilen sese benzer sesler çıkarır. Kazanım 7: Dinledikleri/izlediklerinin anlamını kavrar. Sözel yönergeleri yerine getirir. Kazanım 8: Dinledikleri/izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder. Dinledikleri/izlediklerini drama yoluyla sergiler. Dinledikleri/izlediklerini şiir yoluyla sergiler. Kazanım 1: Yer değiştirme hareketleri yapar. Yönergeler doğrultusunda yürür. SOSYAL VE DUYGUSAL GELİŞİM Kazanım 15: Kendine güvenir. Grup önünde kendini ifade eder. ÖZ BAKIM BECERİLERİ Kazanım 3: Yaşam alanlarında gerekli düzenlemeler yapar. Ev/okuldaki eşyaları temiz ve özenle kullanır. Ev/okuldaki eşyaları toplar. Kazanım 5: Dinlenmenin önemini açıklar. Dinlendirici etkinliklere katılır. Hafif bir müzik açılır ve drama etkinliği için çocuklardan bazıları rüzgâr, birkaç tanesi ise ağaç olurlar. Ağaç olan çocuklar oldukları yerde kollarını açıp dururlar. Rüzgâr olanlar ise ağaçların etrafında dolaşıp esinti sesi çıkarırlar. Ağaçlar oldukları yerde sallanırlar. Rüzgâr sesi çıkartan çocuklar daha kuvvetli ses çıkartıp ağaçların bir sağa bir sola hızlıca sallanmalarına sebep olurlar. Drama bir süre devam eder. Etkinlikten sonra Rüzgâr" adlı şiir önce öğretmen tarafından okunur ardından çocuklarla birlikte tekrar edilir. Dışarıda esiyor rüzgâr Ağaçları dalları savuruyor rüzgâr Estiriyor her tarafı serin rüzgâr (Bilge Ünal) Cd çalar Rüzgâr, esinti, ağaç, dal Drama başında nasıl bir hazırlık yaptık? Dramada ne canlandırdık?

22 Okulun Adı :... Tarih :... /... / Öğretmen Adı :... Şubat 8. Gün EĞİTİM AKIŞI Güne Başlama Zamanı Kahvaltı - Temizlik "Mevsimler" isimli bütünleştirilmiş Türkçe ve sanat etkinliği Öğle Yemeği - Temizlik Dinlenme "Bırrr Bırr" isimli bütünleştirilmiş sanat ve oyun etkinliği Öğrenme merkezlerinde oyun Günü Değerlendirme Zamanı Eve gidiş Hazırlıklar tamamlanır ve çocuklarla vedalaşılır. Genel Değerlendirme

23 MEVSİMLER Etkinlik Türü : Türkçe ve Sanat (Bütünleştirilmiş Küçük ve Büyük Grup Etkinliği) Kazanım 1: Nesne/durum/olaya dikkatini verir. Dikkatini çeken nesne/durum/olaya yönelik sorular sorar. Kazanım 8: Dinledikleri/izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder. Dinledikleri/izlediklerini resim yoluyla sergiler. Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar. Değişik malzemeler kullanarak resim yapar. Kalemi doğru tutar. SOSYAL VE DUYGUSAL GELİŞİM Kazanım 13: Estetik değerleri korur. Çevresinde gördüğü güzel ve rahatsız edici durumları söyler. Çevresini farklı biçimlerde düzenler. Çevredeki güzelliklere değer verir. ÖZ BAKIM BECERİLERİ Kazanım 3: Yaşam alanlarında gerekli düzenlemeler yapar. Ev/okuldaki eşyaları temiz ve özenle kullanır. Ev/okuldaki eşyaları toplar. Çocuklar selamlanarak karşılanır. Mevsimlerle ilgili resimler çocukların görebileceği şekilde panolara asılır ve incelemeleri istenir. Daha sonra masalara geçilir ve önceden hazırlanmış olan dört mevsim resmi incelenir. Çocuklara hangi mevsimde olduğumuz sorulur. Daha sonra bu mevsim renkli boyalarla boyanır. Mevsimlerle ilgili resimler, renkli panolar Mevsimler Ailelere, çocuğunuzun tuvalet gereksinimini tek başına yapması için destek olunuz, önerisi iletilir. Mevsimlerimiz nelerdir? Hangi mevsimdeyiz? Hangi mevsimi seviyorsunuz?

24 BIRR BIRR Etkinlik Türü : Sanat ve Oyun (Bütünleştirilmiş Küçük ve Büyük Grup Etkinliği) Kazanım 1: Nesne/durum/olaya dikkatini verir. Dikkatini çeken nesne/durum/olaya yönelik sorular sorar. Dikkatini çeken nesne/durum/olayı ayrıntılarıyla açıklar. Kazanım 7: Dinledikleri/izlediklerinin anlamını kavrar. Sözel yönergeleri yerine getirir. Kazanım 8: Dinledikleri/izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder. Dinledikleri/izlediklerini drama yoluyla sergiler. Kazanım 2: Denge hareketleri yapar. Bireysel ve eşli olarak denge hareketleri yapar. Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar. Değişik malzemeler kullanarak resim yapar. ÖZ BAKIM BECERİLERİ Kazanım 1: Bedeniyle ilgili temizlik kurallarını uygular. Elini/yüzünü yıkar. Kazanım 3: Yaşam alanlarında gerekli düzenlemeler yapar. Ev/okuldaki eşyaları temiz ve özenle kullanır. Ev/okuldaki eşyaları toplar. Kazanım 1: Yer değiştirme hareketleri yapar. Isınma ve soğuma hareketlerini bir rehber eşliğinde yapar. Çocuklara minderlere oturmaları söylenir. Parmak oyununun nasıl oynandığı gösterilerek çocuklarla birlikte oynanır. Kardan Adam etkinliği çocuklara dağıtılır. Etkinliğin nasıl yapılacağı açıklanır. Kardan adam parmak boyası ile boyanıp kafası ve gövdesi şeker serpilerek kurutulur. PARMAK OYUNU Havalar soğumaya başladı bırrr, (Eller göğüste çapraz yapılarak titrenir.) Hayvanlarımızın uykusu geldi. (Esneme hareketi yapılır.) Ayıcık uyumak için sallana sallana mağarasına gidiyor, (Kollar açılarak sallanır.) Köstebek uyumak için kendisine yuva kazıyor, (Ellerle kazma hareketi yapılır.) Yılancık girmiş yuvasına, kıvrılmış uyuyor. (Bir kol kıvrılarak baş yaslanır.) Solucan da kazmış toprağı, yatmış yuvasına, (İki el birleştirilip uyuma hareketi yapılır.) Uyudular kış boyunca. (Uyuma hareketi yapılır.) Günler geçti, ilkbahar geldi, havalar ısındı. (Eller yanlara sallanır.) Kış uykusuna yatan hayvanların hepsi bir bir uyandı (Kollar yanlara açılarak uyanma hareketi yapılır.) Sanat Etkinlikleri Dosyası (21. Etkinlik), parmak boyası, şeker Kardan adam, şeker, ayı, köstebek, solucan Bugün hangi etkinliği yaptık? Etkinlikte hangi malzemeleri kullandık? Parmak oyununda hangi hayvanlar var?

25 Okulun Adı :... Tarih :... /... / Öğretmen Adı :... Şubat 9. Gün EĞİTİM AKIŞI Güne Başlama Zamanı Kahvaltı - Temizlik "İnce Kalın" isimli bütünleştirilmiş Türkçe ve okuma yazmaya hazırlık etkinliği Öğle Yemeği - Temizlik Dinlenme "Tombul Kuş" isimli bütünleştirilmiş oyun ve müzik etkinliği Öğretmen oyun merkezlerine çocukları yönlendirir. Günü Değerlendirme Zamanı Eve gidiş Hazırlıklar tamamlanır ve çocuklarla vedalaşılır. Genel Değerlendirme

26 İNCE VE KALIN Etkinlik Türü : Türkçe ve Okuma Yazmaya Hazırlık (Bütünleştirilmiş Küçük ve Büyük Grup Etkinliği) Kazanım 1: Nesne/durum/olaya dikkatini verir. Dikkatini çeken nesne/durum/olaya yönelik sorular sorar. Kazanım 5: Nesne ya da varlıkları gözlemler. Nesne/varlığın şeklini söyler. Kazanım 6: Nesne ya da varlıkları özelliklerine göre eşleştirir. Nesne/varlıkları şekline göre ayırt eder, eşleştirir. Kazanım 7: Nesne ya da varlıkları özelliklerine göre gruplar. Nesne/varlıkları şekline göre gruplar. Kazanım 8: Dinledikleri/izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder. Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorular sorar. Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorulara cevap verir. Dinledikleri/izlediklerini resim yoluyla sergiler. Kazanım 10: Görsel materyalleri okur. Görsel materyalleri inceler. Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar. Değişik malzemeler kullanarak resim yapar. ÖZ BAKIM BECERİLERİ Kazanım 3: Yaşam alanlarında gerekli düzenlemeler yapar. Ev/okuldaki eşyaları temiz ve özenle kullanır. Ev/okuldaki eşyaları toplar. Ev/okuldaki eşyaları katlar. Çocuklar sınıfa gelmeden önce masalarına ince ve kalın nesneler konulur. Sınıfa girdiklerinde ise masalara yönlendirilirler. Nesneleri incelemeleri, hangisinin ince ve hangisinin kalın olduğu sorulur. Kalın olan nesneleri mavi kutuya, ince olan nesneleri ise kırmızı kutuya koymaları istenir. Kalın ve İnce kavramları iyice pekiştirildikten sonra önceden hazırlanmış olan ince ve kalın konulu resimler dağıtılır. Kalın ile ilgili resimler kalın ağaç resmine, ince ile ilgili olanlar ise ince ağaç resmine birleştirirler. Etkinlik kâğıdı, renkli boyalar, ince ve kalın, nesneler İnce-kalın Çocuğunuzla patates baskısı yapabilirsiniz. Bugün hangi etkinliği yaptık? Sınıfımızda ve çevremizde bulunan ince ve kalın nesneler nelerdir?

27 TOMBUL KUŞ Etkinlik Türü : Oyun ve Müzik (Bütünleştirilmiş Küçük ve Büyük Grup Etkinliği) Kazanım 1: Nesne/durum/olaya dikkatini verir. Dikkatini çeken nesne/durum/olayı ayrıntılarıyla açıklar. Kazanım 7: Nesne ya da varlıkları özelliklerine göre gruplar. Nesne/varlıkları şekline göre gruplar. Kazanım 10: Mekânda konumla ilgili yönergeleri uygular. Nesnenin mekândaki konumunu söyler. Yönergeye uygun olarak nesneyi doğru yere yerleştirir. Kazanım 1: Yer değiştirme hareketleri yapar. Yönergeler doğrultusunda yürür. Yönergeler doğrultusunda koşar ÖZ BAKIM BECERİLERİ Kazanım 3: Yaşam alanlarında gerekli düzenlemeler yapar. Ev/okuldaki eşyaları temiz ve özenle kullanır. Ev/okuldaki eşyaları toplar. Kazanım 7: Dinledikleri/izlediklerinin anlamını kavrar. Sözel yönergeleri yerine getirir. Çocukları iki gruba ayrılır ve önceden hazırlanmış olan ince ve kalın eşyalar sınıfın ortasına dağıtılır. Sınıfın iki köşesine iki kova konulur. Müzik eşliğinde 1. grup ince eşyaları, 2. grup ise kalın olan eşyaları kovalara doldurulur. Müzik durduğunda hangi grup kovasına en çok nesneyi toplamışsa alkışlanır. Oyundan sonra çocuklarla beraber tekerleme söylenir. OYUN Oooo... İğne battı, Canımı yaktı, Tombul kuş Arabaya koş. Arabanın tekeri, İstanbul un şekeri. Hop hop altın top, Bundan başka oyun yok İki adet kova, çeşitli eşyalar, müzik, cd İnce-kalın Bugün hangi etkinliği yaptık? Oyun etkinliğinde hangi malzemeleri kullandık? Oyun etkinliği hoşunuza gitti mi?

28 Okulun Adı :... Tarih :... /... / Öğretmen Adı :... Şubat 10. Gün EĞİTİM AKIŞI Güne Başlama Zamanı Kahvaltı - Temizlik "Yeşilim" isimli bütünleştirilmiş sanat ve müzik etkinliği Öğle Yemeği - Temizlik Dinlenme "Ağacım" isimli bütünleştirilmiş sanat ve Türkçe etkinliği Günü Değerlendirme Zamanı Eve gidiş Çocuklar oyun merkezlerine yönlendirilir. Genel Değerlendirme

29 Etkinlik Türü YEŞİLİM : Sanat ve Müzik (Bütünleştirilmiş Küçük ve Büyük Grup Etkinliği) Kazanım 1: Nesne/durum/olaya dikkatini verir. Dikkatini çeken nesne/durum/olaya yönelik sorular sorar. Kazanım 2: Nesne/durum/olayla ilgili tahminde bulunur. Nesne/durum/olayın ipuçlarını söyler. Kazanım 7: Nesne ya da varlıkları özelliklerine göre gruplar. Nesne/varlıkları rengine göre gruplar. Kazanım 10: Mekânda konumla ilgili yönergeleri uygular. Nesnenin mekândaki konumunu söyler. Yönergeye uygun olarak nesneyi doğru yere yerleştirir. Kazanım 5: Dili iletişim amacıyla kullanır. Sohbete katılır. Kazanım 7: Dinledikleri/izlediklerinin anlamını kavrar. Sözel yönergeleri yerine getirir. Kazanım 8: Dinledikleri/izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder. Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorular sorar. Dinledikleri/izlediklerini müzik yoluyla sergiler. Dinledikleri/izlediklerini drama yoluyla sergiler. Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar. Nesneleri toplar. Nesneleri kaptan kaba boşaltır. ÖZ BAKIM BECERİLERİ Kazanım 3: Yaşam alanlarında gerekli düzenlemeler yapar. Ev/okuldaki eşyaları temiz ve özenle kullanır. Ev/okuldaki eşyaları toplar. Sınıftaki masalara ıspanak, maydanoz, kivi, salatalık, biber, bezelye gibi meyveler ve sebzeler yerleştirilir. Çocuklardan yeşil renkte olanları boş sepete koymaları istenir. Yeşil renkte başka hangi meyve, sebze, eşya ya da bitki vardır? şeklinde sorular sorulur ve sohbet edilir. Yeşil Ördek şarkısı önce öğretmen tarafından söylenir, daha sonra çocuklarla beraber tekrar edilir. Aman ördek yeşil yeşil ördek hani benim eşim yeşil ördek (2) Aman ördek yeşil yeşil ördek kanadını düşür düşür ördek (2) Aman ördek yeşil yeşil ördek akşam oldu yatar mısın ördek (2) Aman ördek yeşil yeşil ördek gece oldu uyur musun ördek (2) Aman ördek yeşil yeşil ördek sabah oldu uyan uyan ördek (2) Aman ördek yeşil yeşil ördek sabah oldu kalkar mısın ördek (2) Aman ördek yeşil yeşil ördek bize selam çakar mısın ördek (2) Ispanak, maydanoz, kivi, salatalık, biber, bezelye, yaprak, sepet Yeşil, sabah, akşam, gece Çocuğunuzla patates baskısı yapabilirsiniz. Bugün hangi etkinliği yaptık? Etkinlimizin hangi rengi öğrendik? Şarkımızdaki ördek hangi renk?

30 AĞACIM Etkinlik Türü : Sanat ve Türkçe (Bütünleştirilmiş Küçük ve Büyük Grup Etkinliği) Kazanım 1: Nesne/durum/olaya dikkatini verir. Dikkatini çeken nesne/durum/olayı ayrıntılarıyla açıklar. Kazanım 8: Dinledikleri/izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder. Dinledikleri/izlediklerini resim yoluyla sergiler. Kazanım 7: Dinledikleri/izlediklerinin anlamını kavrar. Sözel yönergeleri yerine getirir. Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar. Malzemeleri yapıştırır. Nesneleri kopartır/yırtar. Önceden hazırlanmış olan ağaç resmi ve yeşil renkte elişi kâğıtları çocuklara dağıtılır. El işi kâğıtlarını kopartıp ağaç resmin üstüne yapıştırmaları istenir. Etkinliğin kalan yerleri renkli boyalarla boyanır. Tamamlandıktan sonra sınıf panosuna asılır. Etkinlik sonrası Yeşil adlı şiir önce öğretmen tarafından okunur, daha sonra çocuklarla beraber tekrar edilir. YEŞİL Ağaç yeşil çimen yeşil Sebzelerimden ıspanak Meyvelerimden erik Hepsi yeşil çimenlerde yetişirler Benim adım yeşil (B. Ünal) Etkinlik kağıdı, renkli boyalar, yapıştırıcı, el işi kâğıdı Kahverengi, yeşil Ceviz, kaplumbağa, ayak, baş Bugün hangi etkinliği yaptık? Etkinlik sırasında hangi malzemeleri kullandık? Yeşil renkle neler yapabiliriz?

31 Okulun Adı :... Tarih :... /... / Öğretmen Adı :... Şubat 11. Gün EĞİTİM AKIŞI Güne Başlama Zamanı Kahvaltı - Temizlik "Gece ve Gündüz" isimli bütünleştirilmiş fen ve sanat etkinliği Öğle Yemeği - Temizlik Dinlenme "Gökyüzüm" isimli bütünleştirilmiş Türkçe ve drama etkinliği Öğrenme merkezlerinde oyun Günü Değerlendirme Zamanı Eve gidiş Hazırlıklar tamamlanır ve çocuklarla vedalaşılır. Genel Değerlendirme

32 Etkinlik Türü GECE VE GÜNDÜZ : Fen ve Sanat (Bütünleştirilmiş Küçük ve Büyük Grup Etkinliği) Kazanım 1: Nesne/durum/olaya dikkatini verir. Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya odaklanır. Dikkatini çeken nesne/durum/olaya yönelik sorular sorar. Kazanım 10: Mekânda konumla ilgili yönergeleri uygular. Nesnenin mekândaki konumunu söyler. Kazanım 17: Neden-sonuç ilişkisi kurar. Bir olayın olası nedenlerini söyler. Bir olayın olası sonuçlarını söyler. Kazanım 8: Dinledikleri/izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder. Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorular sorar. Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorulara cevap verir. Kazanım 10: Görsel materyalleri okur. Görsel materyalleri inceler. Görsel materyallerle ilgili sorular sorar. Görsel materyallerle ilgili sorulara cevap verir. SOSYAL VE DUYGUSAL GELİŞİM Kazanım 3: Kendini yaratıcı yollarla ifade eder. Duygu, düşünce ve hayallerini özgün yollarla ifade eder. ÖZ BAKIM BECERİLERİ Kazanım 3: Yaşam alanlarında gerekli düzenlemeler yapar. Ev/okuldaki eşyaları temiz ve özenle kullanır. Ev/okuldaki eşyaları toplar. Kazanım 5: Dinlenmenin önemini açıklar. Dinlendirici etkinliklere katılır. Gece ve gündüz konulu resimler çocukların masalarına yerleştirilir. Çocuklardan resimleri incelemeleri istenir. Gece ve gündüzün oluşumuyla ilgili fen etkinliği malzemeleri çocukların görebileceği şekilde yerleştirilir. Dönen Dünya maketi veya portakal, bir çubuğa yerleştirilir. Sınıfın perdeleri çekilip el feneri yardımıyla dünyanın bir kenarına ışık yansıtılır. Işık yansıyan yerin gündüz, geri kalan karanlık yerlerin ise gece olduğu söylenir. Dünya maketi yavaş yavaş döndürülürken çocuklara gece ve gündüz oluşumu anlatılır. Etkinlik sonunda çocuklarla birlikte soru cevap şeklinde sohbet edilir. Öğretmenin hazırlamış olduğu gece ve gündüz etkinlikleri çocuklara dağıtılır. Gece ve gündüz gökyüzünün nasıl olduğu sorulur. Etkinlik kitabındaki ilgili sayfa, yönergeler doğrultusunda uygulanır. Dünya maketi ya da portakal, çubuk, fener, 4. Etkinlik Ki- tabı (s.16), renkli boyalar Gece-gündüz Güneş, ay Çocuğunuza kürdan vererek masanın üzerinde şekiller oluşturmasını sağlayınız. Gece ve gündüz gökyüzünde ne gibi değişiklikler olur? En çok hangi etkinlikten hoşlandınız? Hiç gece sokağa tek başınıza çıktınız mı? Gündüz dışarı çıkınca nerelere gitmek istersiniz?

33 GÖKYÜZÜM Etkinlik Türü : Türkçe ve Drama (Bütünleştirilmiş Küçük ve Büyük Grup Etkinliği) Kazanım 1: Nesne/durum/olaya dikkatini verir. Dikkatini çeken nesne/durum/olaya yönelik sorular sorar. Kazanım 3: Algıladıklarını hatırlar. Hatırladıklarını yeni durumlarda kullanır. Kazanım 1: Yer değiştirme hareketleri yapar. Isınma ve soğuma hareketlerini bir rehber eşliğinde yapar. Yönergeler doğrultusunda yürür. Yönergeler doğrultusunda koşar. Kazanım 5: Dili iletişim amacıyla kullanır. Sohbete katılır. Kazanım 7: Dinledikleri/izlediklerinin anlamını kavrar. Sözel yönergeleri yerine getirir. Kazanım 8: Dinledikleri/izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder. Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorular sorar. Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorulara cevap verir. Dinledikleri/izlediklerini drama yoluyla sergiler. Kazanım 10: Görsel materyalleri okur. Görsel materyalleri inceler. Görsel materyallerle ilgili sorular sorar. Görsel materyallerle ilgili sorulara cevap verir. SOSYAL VE DUYGUSAL GELİŞİM Kazanım 7: Bir işi ya da görevi başarmak için kendini güdüler. Yetişkin yönlendirmesi olmadan bir işe başlar. Kazanım 15: Kendine güvenir. Grup önünde kendini ifade eder. ÖZ BAKIM BECERİLERİ Kazanım 3: Yaşam alanlarında gerekli düzenlemeler yapar. Ev/okuldaki eşyaları temiz ve özenle kullanır. Ev/okuldaki eşyaları toplar. Gökyüzü adlı parmak oyununun nasıl oynandığı anlatılır ve çocuklarla beraber söylenerek oynanır. GÖKYÜZÜ (PARMAK OYUNU) İşte gece gökyüzü (Ellerle daire yapılır) Kocaman, parlak bir Ay (Başparmak gösterilir) Yanında yıldızlar (Ellerin parmakları oynatılır) Işıl ışıl parlıyor, sence başka neler var? (Soru sorma hareketi yapılır. Çocuklardan yanıt beklenir) iki çocuk da kapı dışına çıkar. İçeriye Ay olan çocuk girdiğinde masalara yatılır. Güneş girdiğinde herkes ayağa kalkar, dolaşır. Bazen çocuklar karışık girerlerse yanlış yapan oyundan çıkar. Oyun bu şekilde devam eder. Sanat etkinliği için etkinlik masasına geçilir. Gece ve gündüz gökyüzünde görülen değişiklikler hakkında çocuklarla konuşulur. Daha sonra gerekli materyaller tanıtılır ve çocuklarla birlikte gece-gündüz proje çalışması yapılır. Artık materyaller, gece-gündüz resmi, yapıştırıcı, fon kartonu Gece-gündüz Bugün hangi etkinliği yaptık? Etkinlik sırasında hangi malzemeleri kullandık? Gece ve gündüz resimlerinde neler dikkatinizi çekti?

34 Okulun Adı :... Tarih :... /... / Öğretmen Adı :... Şubat 12. Gün EĞİTİM AKIŞI Güne Başlama Zamanı Kahvaltı - Temizlik "Aydedem" isimli bütünleştirilmiş Türkçe ve sanat etkinliği Öğle Yemeği - Temizlik Dinlenme "Gece-Gündüz Kartı Yayıyorum" isimli bütünleştirilmiş sanat ve Türkçe etkinliği Öğrenme merkezlerinde oyun Günü Değerlendirme Zamanı Eve gidiş Hazırlıklar tamamlanır ve çocuklarla vedalaşılır. Genel Değerlendirme

35 Etkinlik Türü AYDEDEM : Sanat ve Türkçe (Bütünleştirilmiş Büyük Grup ve Bireysel Etkinlik) Kazanım 1: Nesne/durum/olaya dikkatini verir. Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya odaklanır. Kazanım 2: Nesne/durum/olayla ilgili tahminde bulunur. Nesne/durum/olayın ipuçlarını söyler. İpuçlarını birleştirerek tahminini söyler. Gerçek durumu inceler. Tahmini ile gerçek durumu karşılaştırır. Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar. Nesneleri ipe vb. dizer. Nesneleri değişik malzemelerle bağlar. Nesneleri yeni şekiller oluşturacak biçimde bir araya getirir. Malzemeleri keser. Malzemeleri yapıştırır. ÖZ BAKIM BECERİLERİ Kazanım 3: Yaşam alanlarında gerekli düzenlemeler yapar. Ev/okuldaki eşyaları temiz ve özenle kullanır. Ev/okuldaki eşyaları asar. Kazanım 5: Dinlenmenin önemini açıklar. Dinlendirici etkinliklere katılır. Önceden hazırlanmış olan aydede resimleri ve daire şeklindeki Dünya resmi çocuklara dağıtılır. Aydede ve Dünya resmini kuru boyalarla boyadıktan sonra dünyanın üzeri çeşitli pullarla süslenir. Ay ın arka tarafına dünya yapıştırılır. Üst tarafından delgeçle delinip ip bağlanır. Sınıfın çeşitli yerlerine asılır. Etkinlikten sonra gece ve gündüzle ilgili bazı ipuçları verilerek bilmeceler sorulur. Akşam baktım pek çok, sabah baktım hiç yok. (Yıldızlar) Gökte açık pencere (Ay) Batarken yavaş yavaş yok olur. (Güneş) Beyaz beyaz olurlar, gökyüzünde dururlar. (Bulut) Fon kartonundan çizilmiş ay ve dünya resmi, çeşitli pul ve sim, yapıştırıcı, makas, ip Aydede, bulut Dünya, güneş Çocuğunuzla en sevdiği yemekler hakkında sohbet edip, 1 tanesini beraber yapınız. Bugün neler yaptık? Etkinlikte hangi malzemeleri kullandık? Bilmecelerin cevapları nelerdi?

36 GECE - GÜNDÜZ KARTI YAPIYORUM Etkinlik Türü : Sanat ve Türkçe (Büyük Grup ve Bireysel Etkinlik) Kazanım 1: Nesne/durum/olaya dikkatini verir. Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya odaklanır. Dikkatini çeken nesne/durum/olaya yönelik sorular sorar. Dikkatini çeken nesne/durum/olayı ayrıntılarıyla açıklar. Kazanım 8: Dinledikleri/izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder. Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorular sorar. Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorulara cevap verir. Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar. Malzemeleri keser. Malzemeleri değişik şekillerde katlar. SOSYAL VE DUYGUSAL GELİŞİM Kazanım 5: Bir olay ya da durumla ilgili olumsuz duygularını uygun yollarla gösterir. Olumsuz duygularını olumlu sözel ifadeler kullanarak açıklar. Olumsuz duygularını olumlu davranışlarla gösterir. Kazanım 3: Kendini yaratıcı yollarla ifade eder. Duygu, düşünce ve hayallerini özgün yollarla ifade eder. Çocuklar etkinlik kitabındaki ilgili sayfada bulunan gece ve gündüz kartını yapmak için makaslarını alıp masalara oturur. Kitaptaki resim noktalı yerlerinden kesilip çıkarılır ve çocukların kartı oluşturmaları sağlanır. Etkinlik kartlarının üzerine, çocukların gece ve gündüzün nasıl oluştuğu ile ilgili sorulara verdiği cevaplar notlar hâlinde yazılır ve bir kenara yapıştırılır. Makas Gece, gündüz Etkinlik resimlerinde ne vardı? Yaptığımız kartları kime hediye etmek istersiniz?

37 Okulun Adı :... Tarih :... /... / Öğretmen Adı :... Şubat 13. Gün EĞİTİM AKIŞI Güne Başlama Zamanı Kahvaltı - Temizlik "Kutuları Toplayalım" isimli bütünleştirilmiş oyun ve sanat etkinliği Öğle Yemeği - Temizlik Dinlenme "Katı ve Sıvı" isimli bütünleştirilmiş fen ve müzik etkinliği Günü Değerlendirme Zamanı Eve gidiş Çocuklar oyun merkezlerine yönlendirilir. Genel Değerlendirme

38 KUTULARI TOPLAYALIM Etkinlik Türü : Oyun ve Sanat (Bütünleştirilmiş Küçük ve Büyük Grup Etkinliği) Kazanım 1: Nesne/durum/olaya dikkatini verir. Dikkatini çeken nesne/durum/olaya yönelik sorular sorar. Kazanım 5: Nesne ya da varlıkları gözlemler. Nesne/varlığın büyüklüğünü söyler. Kazanım 6: Nesne ya da varlıkları özelliklerine göre eşleştirir. Nesne/varlıkları birebir eşleştirir. Nesne/varlıkları büyüklüğüne göre ayırt eder, eşleştirir. Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar. Nesneleri iç içe dizer. Malzemeleri keser. Malzemeleri yapıştırır. Çocukları Günaydın! diyerek karşılanır. Daha önce sınıfın içine dağınık şekilde yerleştirilen büyükten küçüğe doğru sıralanmış kutuların neden dağınık olduğu sorulur. Cevaplar alındıktan sonra Sizlerle şimdi oyun oynayacağız denilerek çocuklar müzik eşliğinde iki gruba ayrılırlar. Kutuları en erken iç içe koyan grup oyunu kazanacaktır. Oyun çocukların ilgi derecesine göre bir süre devam ettirilir. Bir süre dinlenmelerine izin verildikten sonra makas ve yapıştırıcılarını alıp masalara geçmeleri istenir. Önceden çizilmiş olan kelebek ve boş pipet şişeleri çocuklara dağıtılır. Çizilen yerlerden kelebek resmi kesilir ve üst tarafı pullarla süslenir. Orta kısmına pet şişe yapıştırılır. Kelebeğin üstüne göz, burun çizilip pipetlerle anten yapılır. Yapılan çalışmalar sınıftaki masanın üzerine yerleştirilip sergilenir. Boş plastik pet şişe, yapıştırıcı, pipet, renkli boyalar, yapıştırıcı, makas, renkli karton Büyük, küçük Karton, kelebek Sanat etkinliğinde öğretmen kelebek çalışmasını çocuklarla birlikte etkinliği yapmalıdır. Bugün hangi etkinliği yaptık? Oyun etkinliğini nasıl oynadık? Etkinlimizin adı ne? Etkinlimizde hangi malzemeleri kullandık? Kelebeğimiz adı ne olsun?

39 KELEBEĞİN OLUŞUMU Etkinlik Türü : Fen ve Müzik (Bütünleştirilmiş Küçük ve Büyük Grup Etkinliği) Kazanım 1: Nesne/durum/olaya dikkatini verir. Dikkatini çeken nesne/durum/olaya yönelik sorular sorar. Kazanım 17: Neden-sonuç ilişkisi kurar. Bir olayın olası nedenlerini söyler. Bir olayın olası sonuçlarını söyler. Kazanım 18: Zamanla ilgili kavramları açıklar. Olayları oluş zamanına göre sıralar. Zaman ile ilgili kavramları anlamına uygun şekilde açıklar. Kazanım 7: Dinledikleri/izlediklerinin anlamını kavrar. Dinledikleri/izlediklerini açıklar. Dinledikleri/izledikleri hakkında yorum yapar. SOSYAL VE DUYGUSAL GELİŞİM Kazanım 4: Bir olay ya da durumla ilgili olarak başkalarının duygularını açıklar. Başkalarının duygularını söyler. Başkalarının duygularının nedenlerini söyler. Başkalarının duygularının sonuçlarını söyler. Kazanım 6: Sözcük dağarcığını geliştirir. Dinlediklerinde yeni olan sözcükleri fark eder ve sözcüklerin anlamlarını sorar. Sözcükleri hatırlar ve sözcüklerin anlamını söyler. Yeni öğrendiği sözcükleri anlamlarına uygun olarak kullanır. Çocuklara kelebeğin nasıl oluştuğu sorulur ve konuyla ilgili sohbet edilir. Sohbetten sonra minderlere oturmaları istenir. Kelebeğin Oluşumu slaydı çocuklara izlettirilir. Slayttan sonra Kelebek şarkısı ritim aletleriyle önce öğret- men tarafından söylenir, daha sonra çocuklarla birlikte tekrar edilir. KELEBEK Bir küçücük kelebek olsam Gökyüzünde süzülüp uçsam Mavi kırmızı çiçeklere konsam Yeni yeni arkadaşlar bulsam (Lay la lay lay la la la la la) (2 kez söylenir) Kelebek oluşumu, slayt, ritim aletleri Kelebek, yaprak, tırtıl Bugün hangi etkinliği yaptık? Kelebek nasıl oluşur? Kelebek oluşmadan önce hangi hayvandır?

Şubat 1. Gün EĞİTİM AKIŞI

Şubat 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Okulun Adı :... Tarih :... /... / 20... Öğretmen Adı :... Şubat 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Güne Başlama Zamanı Oyun Zamanı Kahvaltı - Temizlik Etkinlik Zamanı "Dikdörtgenim" isimli bütünleştirilmiş müzik ve okuma

Detaylı

OCAK : ÇOCUK GEZEGENİ KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ AYLAR BİLİŞSEL GELİŞİM

OCAK : ÇOCUK GEZEGENİ KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ AYLAR BİLİŞSEL GELİŞİM OKUL : ÇOCUK GEZEGENİ YAŞ GRUBU : 4 - YAŞ AYLAR KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım1:Nesne/durum/olaya dikkatini verir. Göstergeleri: Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya odaklanır.

Detaylı

MEB Okul Öncesi Yeni Programına Uygun MAYIS AYLIK PLAN. 11 Eylül 2013. eğiten kitap

MEB Okul Öncesi Yeni Programına Uygun MAYIS AYLIK PLAN. 11 Eylül 2013. eğiten kitap 5 MEB Okul Öncesi Yeni Programına Uygun AYLIK PLAN eğiten kitap 11 Eylül 2013 i MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI...OKULU AYLIK EĞİTİM PLANI Tarih :... Yaş Grubu :... Öğretmen Adı :... AYLAR KAZANIM VE GÖSTERGELER

Detaylı

OCAK AYI AYLIK EĞİTİM PLANI

OCAK AYI AYLIK EĞİTİM PLANI AYI AYLIK EĞİTİM PLANI Okul Adı : Tarih : Yaş Grubu (Ay) Öğretmen Adı : KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım1: Nesne/durum/olaya dikkatini verir. Göstergeleri: Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya

Detaylı

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROĞRAMI (48-60 AY) TAM GÜNLÜK AYLIK EĞİTİM PLANI ARALIK 2016 AYLIK PLAN

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROĞRAMI (48-60 AY) TAM GÜNLÜK AYLIK EĞİTİM PLANI ARALIK 2016 AYLIK PLAN MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROĞRAMI (48-60 AY) TAM GÜNLÜK AYLIK EĞİTİM PLANI ARALIK 2016 AYLIK PLAN BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1. Nesne/durum/olaya dikkatini verir. Ø Dikkatini çeken nesne/durum/olaya

Detaylı

Eylül 1. Gün EĞİTİM AKIŞI

Eylül 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Okulun Adı :... Tarih :... /... / 20... Öğretmen Adı :... Eylül 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Güne Başlama Zamanı Sınıfa gelen çocuklar neşeyle karşılanır. Her birine "Kendini bugün nasıl hissediyorsun?" sorusu

Detaylı

PAPATYALAR ve PARLAK YILDIZLAR SINIFLARI ŞUBAT AYI BÜLTENİ

PAPATYALAR ve PARLAK YILDIZLAR SINIFLARI ŞUBAT AYI BÜLTENİ PAPATYALAR ve PARLAK YILDIZLAR SINIFLARI ŞUBAT AYI BÜLTENİ KAVRAMLAR *Büyük küçük orta *Sivri-küt *Önünde-arkasında *Alt-üst-orta *Altında-üstünde-ortasında *Arasında *Renk kavramı: Kahverengi, gri *Sayı

Detaylı

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI EYLÜL AYI SATRANÇ EĞİTİM PLANI

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI EYLÜL AYI SATRANÇ EĞİTİM PLANI Okul Adı :.............. Tarih :.............. Yaş Grubu (Ay) : 60 72 AY Konu : Satranç ve Bilgisayarla Tanışma Öğretmen Adı : Nilgün DİRİM MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI EYLÜL AYI

Detaylı

HAZİRAN AYI AYLIK PLAN

HAZİRAN AYI AYLIK PLAN Okul dı : Tarih : HZİRN Yaş Grubu (y) : Öğretmen dı HZİRN YI YLIK PLN KZNIMLR VE GÖSTERGELERİ H Z İ R N BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1. Nesne/durum/olaya dikkatini verir. Göstergeleri: Dikkat edilmesi gereken

Detaylı

MEB Okul Öncesi Yeni Programına Uygun ARALIK AYLIK PLAN. 11 Eylül eğiten kitap

MEB Okul Öncesi Yeni Programına Uygun ARALIK AYLIK PLAN. 11 Eylül eğiten kitap 5 MEB Okul Öncesi Yeni Programına Uygun ARALIK AYLIK PLAN eğiten kitap 11 Eylül 2013 i MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI...OKULU AYLIK EĞİTİM PLANI Tarih :... Yaş Grubu :... Öğretmen Adı :... AYLAR ARALIK KAZANIM

Detaylı

PENGUENLER Sınıfı MART AYI BÜLTENİ

PENGUENLER Sınıfı MART AYI BÜLTENİ PENGUENLER Sınıfı MART AYI BÜLTENİ KAVRAMLAR Zıt: Aynı Benzer-Farklı, Canlı- Cansız, Hareketli-Hareketsiz, Dağınık-Düzenli, Çalışkan Tembel, Önde-Arkada, İçinde-Dışında, Hızlı-Yavaş,Sıcak- Soğuk, Eskiyeni,

Detaylı

KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ

KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ Okul: Öğretmen: Grup: AYLAR Kazanım 1: Nesne/durum/olaya dikkatini verir. Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya odaklanır. + + + + + + + + + + Dikkatini çeken nesne/durum/olaya yönelik sorular sorar.

Detaylı

AYLIK PLAN KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ

AYLIK PLAN KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ E Y L Ü L MOTOR GELİŞİM Kazanım 1: Yer değiştirme hareketleri yapar. Isınma ve soğuma hareketlerini bir rehber eşliğinde yapar. Yönergeler doğrultusunda koşar. Belli bir yüksekliğe tırmanır. Tırmanılan

Detaylı

Ek 3. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI MAYIS AYI KAZANIM GÖSTERGELERİ : SELAHATTİN MÜZEYYEN KAÇAKER ANAOKULU

Ek 3. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI MAYIS AYI KAZANIM GÖSTERGELERİ : SELAHATTİN MÜZEYYEN KAÇAKER ANAOKULU MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI MAYIS AYI KAZANIM GÖSTERGELERİ Okul Adı : SELAHATTİN MÜZEYYEN KAÇAKER ANAOKULU Tarih : MAYIS AYI Yaş Grubu (Ay) : 36-66 AY Öğretmen Adı : AYLAR MAYIS

Detaylı

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI (48-60) TAM GÜNLÜK AYLIK EĞİTİM PLANI OCAK 2017 AYLIK PLAN BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI (48-60) TAM GÜNLÜK AYLIK EĞİTİM PLANI OCAK 2017 AYLIK PLAN BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI (48-60) TAM GÜNLÜK AYLIK EĞİTİM PLANI OCAK 2017 AYLIK PLAN BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1. Nesne/durum/olaya dikkatini verir. Ø Dikkatini çeken nesne/durum/olayı

Detaylı

Haziran 1. Gün EĞİTİM AKIŞI

Haziran 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Okulun Adı :... Tarih :... /... / 20... Öğretmen Adı :... Haziran 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Güne Başlama Zamanı Kahvaltı - Temizlik "Telefon Yapıyoruz" isimli bütünleştirilmiş sanat ve okuma yazmaya hazırlık

Detaylı

MEB Okul Öncesi Yeni Programına Uygun KASIM AYLIK PLAN. 11 Eylül 2013. eğiten kitap

MEB Okul Öncesi Yeni Programına Uygun KASIM AYLIK PLAN. 11 Eylül 2013. eğiten kitap 5 MEB Okul Öncesi Yeni Programına Uygun KASIM AYLIK PLAN eğiten kitap 11 Eylül 2013 i MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI...OKULU AYLIK EĞİTİM PLANI Tarih :... Yaş Grubu :... Öğretmen Adı :... AYLAR KASIM KAZANIM VE

Detaylı

BİLİŞSEL GELİŞİM. Nesne/varlığın tadını söyler.

BİLİŞSEL GELİŞİM. Nesne/varlığın tadını söyler. BİLİŞSEL GELİŞİM K1 K2 K3 K4 K5 0 1 2 K6 Nesne/durum/olaya dikkatini verir. Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya odaklanır. Dikkatini çeken nesne/durum/olaya yönelik sorular sorar. Dikkatini çeken

Detaylı

DEMOKRASİ ARALIK 2016

DEMOKRASİ ARALIK 2016 DEMOKRASİ ARALIK 2016 1. MEYVENİ SEÇ YARIM GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI Okul Adı :..... Tarih : / /. Öğretmen Adı :.... Güne Başlama Zamanı Öğretmen çocukları günaydın diyerek karşılar. Oyun Zamanı Öğrenme merkezlerinde

Detaylı

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROĞRAMI (60-72 AY)TAM GÜNLÜK AYLIK EĞİTİM PLANI KASIM 2016 AYLIK PLAN

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROĞRAMI (60-72 AY)TAM GÜNLÜK AYLIK EĞİTİM PLANI KASIM 2016 AYLIK PLAN MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROĞRAMI (60-72 AY)TAM GÜNLÜK AYLIK EĞİTİM PLANI KASIM 2016 AYLIK PLAN BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1. Nesne/durum/olaya dikkatini verir. Göstergeleri Ø Dikkat edilmesi

Detaylı

Mayıs 1. Gün EĞİTİM AKIŞI

Mayıs 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Okulun Adı :... Tarih :... /... / 20... Öğretmen Adı :... Mayıs 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Güne Başlama Zamanı Oyun Zamanı Kahvaltı - Temizlik Etkinlik Zamanı "İlk Yardım Çantamız" isimli bütünleştirilmiş Türkçe

Detaylı

Haziran 1. Gün EĞİTİM AKIŞI

Haziran 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Okulun Adı :... Tarih :... /... / 20... Öğretmen Adı :... Haziran 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Güne Başlama Zamanı Kahvaltı - Temizlik "Telefon Yapıyoruz" isimli bütünleştirilmiş sanat ve okuma yazmaya hazırlık

Detaylı

AYLIK PLAN (36-48 AYLAR) BULUT GRUBU 2016 / 2017 EĞİTİM YILI. Öğretmenler! Yeni Nesil Sizin Eseriniz Olacaktır. K. ATATÜRK

AYLIK PLAN (36-48 AYLAR) BULUT GRUBU 2016 / 2017 EĞİTİM YILI. Öğretmenler! Yeni Nesil Sizin Eseriniz Olacaktır. K. ATATÜRK AYLIK PLAN (36-48 AYLAR) BULUT GRUBU 2016 / 2017 EĞİTİM YILI DÜNYA V Öğretmenler! Yeni Nesil Sizin Eseriniz Olacaktır. K. ATATÜRK BELİRLİ GÜN VE HAFTALAR ÖZEL GÜNLER İlköğretim Haftası Hayvanları Koruma

Detaylı

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROĞRAMI (48-60 AY) TAM GÜNLÜK AYLIK EĞİTİM PLANI MAYIS 2017 AYLIK PLAN BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROĞRAMI (48-60 AY) TAM GÜNLÜK AYLIK EĞİTİM PLANI MAYIS 2017 AYLIK PLAN BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROĞRAMI (48-60 AY) TAM GÜNLÜK AYLIK EĞİTİM PLANI MAYIS 2017 AYLIK PLAN BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1. Nesne/durum/olaya dikkatini verir. Ø Dikkat edilmesi gereken

Detaylı

4 YAŞ GRUBU MART AYI BÜLTENİ

4 YAŞ GRUBU MART AYI BÜLTENİ 4 YAŞ GRUBU MART AYI BÜLTENİ KAVRAMLAR Sayı Sayma Sayılar (0-10 rakamı) Büyük-Küçük Dağınık- Düzenli Uzun-kısa Sesli-Sessiz, Geometrik şekiller (Üçgen, kare, dikdörtgen, daire) Yavaş-Hızlı Mor, Sarı, Turuncu,

Detaylı

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI NİSAN AYI EĞİTİM PLANI

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI NİSAN AYI EĞİTİM PLANI Okul dı :...... Tarih :... /... /... Yaş Grubu (y) : 48-66 Öğretmen dı :... YLR MLLÎ EĞTM BKLIĞI OKUL ÖCE EĞTM PROGRMI YI EĞTM PLI BLŞEL GELŞM Kazanım 1: esne/durum/olaya dikkatini verir. Dikkat edilmesi

Detaylı

KASIM AYI AYLIK EĞİTİM PLANI

KASIM AYI AYLIK EĞİTİM PLANI Okul Adı : Tarih : KASIM Yaş Grubu (Ay) : Öğretmen Adı KASIM AYI AYLIK EĞİTİM PLANI KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1. Nesne/durum/olaya dikkatini verir. Göstergeleri: Dikkat edilmesi

Detaylı

MEB Okul Öncesi Yeni Programına Uygun EKİM AYLIK PLAN. 11 Eylül eğiten kitap

MEB Okul Öncesi Yeni Programına Uygun EKİM AYLIK PLAN. 11 Eylül eğiten kitap 5 MEB Okul Öncesi Yeni Programına Uygun EKİM AYLIK PLAN eğiten kitap 11 Eylül 2013 i MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI...OKULU AYLIK EĞİTİM PLANI Tarih :... Yaş Grubu :... Öğretmen Adı :... AYLAR EKİM KAZANIM VE

Detaylı

AYLIK PLAN (48-60 AYLAR) GÜNEŞ GRUBU 2016 / 2017 EĞİTİM YILI. Öğretmenler! Yeni Nesil Sizin Eseriniz Olacaktır. K. ATATÜRK

AYLIK PLAN (48-60 AYLAR) GÜNEŞ GRUBU 2016 / 2017 EĞİTİM YILI. Öğretmenler! Yeni Nesil Sizin Eseriniz Olacaktır. K. ATATÜRK AYLIK PLAN (48-60 AYLAR) GÜNEŞ GRUBU 2016 / 2017 EĞİTİM YILI DÜNYA V Öğretmenler! Yeni Nesil Sizin Eseriniz Olacaktır. K. ATATÜRK BELİRLİ GÜN VE HAFTALAR ÖZEL GÜNLER İlköğretim Haftası Hayvanları Koruma

Detaylı

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI BİLİŞSEL GELİŞİM KAZANIM VE GÖSTERGELERİNE AYLIK EĞİTİM PLANLARINDA YER VERME DURUMU ÇİZELGESİ

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI BİLİŞSEL GELİŞİM KAZANIM VE GÖSTERGELERİNE AYLIK EĞİTİM PLANLARINDA YER VERME DURUMU ÇİZELGESİ Okul : Öğretmen : Grup: MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI BİLİŞSEL GELİŞİM KAZANIM VE GÖSTERGELERİNE AYLIK EĞİTİM PLANLARINDA YER VERME DURUMU ÇİZELGESİ BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1: Nesne/durum/olaya

Detaylı

Haziran 1. Gün EĞİTİM AKIŞI

Haziran 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Okulun Adı :... Tarih :... /... / 20... Öğretmen Adı :... Haziran 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Güne Başlama Zamanı Çocuklar güler yüzle karşılanır. Nasıl oldukları sorularak kısaca sohbet edilir. Çocuklara hangi

Detaylı

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI EYLÜL AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: EYLÜL YAŞ GRUBU: 48-60 Ay ÖĞRETMEN ADI:

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI EYLÜL AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: EYLÜL YAŞ GRUBU: 48-60 Ay ÖĞRETMEN ADI: MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI EYLÜL AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: EYLÜL ÖĞRETMEN ADI: AYLAR EYLÜL BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1. Nesne/durum/olaya dikkatini verir. (Göstergeleri: Dikkat edilmesi

Detaylı

SORUMLULUK KUMBARAM HAFTA

SORUMLULUK KUMBARAM HAFTA . SORUMLULUK KUMBARAM HAFTA TEMA : SORUMLULUK YARIM GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI Okul Adı :..... Tarih : / /. Yaş Grubu (Ay) : 48-66 AY Öğretmen Adı :.... Güne Başlama Zamanı Öğretmen çocukları günaydın diyerek

Detaylı

-Mutlu/üzgün-kızgın/korkmuş/şaşkın-canlı/cansız-düz/eğri-hızlı/yavaş-sabah/öğlen/akşam-gün-haftaay-yıl

-Mutlu/üzgün-kızgın/korkmuş/şaşkın-canlı/cansız-düz/eğri-hızlı/yavaş-sabah/öğlen/akşam-gün-haftaay-yıl GÜLEN YÜZLER SINIFI ARALIK AYI BÜLTENİ KONULAR 1-)KIŞ MEVSİMİ -Kış mevsiminin özelliklerini öğreneceğiz. -Kış mevsiminde yetişen sebze-meyveleri tanıyacağız. -Kış mevsiminde nasıl kıyafetler giymeliyiz

Detaylı

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROĞRAMI (60-72 AY)TAM GÜNLÜK AYLIK EĞİTİM PLANI ŞUBAT 2017 AYLIK PLAN

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROĞRAMI (60-72 AY)TAM GÜNLÜK AYLIK EĞİTİM PLANI ŞUBAT 2017 AYLIK PLAN MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROĞRAMI (60-72 AY)TAM GÜNLÜK AYLIK EĞİTİM PLANI ŞUBAT 2017 AYLIK PLAN BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 2. Nesne/durum/olayla ilgili tahminde bulunur. Ø tahminiile ile

Detaylı

Ocak 1. Gün EĞİTİM AKIŞI

Ocak 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Okulun Adı :... Tarih :... /... / 20... Öğretmen Adı :... Ocak 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Güne Başlama Zamanı Kahvaltı - Temizlik "Sarı Elmam" isimli bütünleştirilmiş sanat ve müzik etkinliği Öğle Yemeği - Temizlik

Detaylı

Aralık 1. Gün EĞİTİM AKIŞI

Aralık 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Okulun Adı :... Tarih :... /... / 20... Öğretmen Adı :... Aralık 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Güne Başlama Zamanı Kahvaltı - Temizlik "Çiçeğim" isimli bütünleştirilmiş müzik ve sanat etkinliği Öğle Yemeği - Temizlik

Detaylı

BİLFEN YAYINLARI ADA ile ARDA EĞİTİM SETİ. EYLÜL AYI AYLIK PLANI, TAM GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI ve ETKİNLİK PLANLARI

BİLFEN YAYINLARI ADA ile ARDA EĞİTİM SETİ. EYLÜL AYI AYLIK PLANI, TAM GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI ve ETKİNLİK PLANLARI BİLFEN YAYINLARI ADA ile ARDA EĞİTİM SETİ EYLÜL AYI AYLIK PLANI, TAM GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI ve ETKİNLİK PLANLARI EYLÜL AYI TAM GÜNLÜK KAZANIM VE GÖSTERGELERİ BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1: Nesne/ durum/ olaya

Detaylı

BU VATAN BENİM 1. HAFTA TEMA : VATANSEVERLİK. YARIM GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI Okul Adı

BU VATAN BENİM 1. HAFTA TEMA : VATANSEVERLİK. YARIM GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI Okul Adı BU VATAN BENİM 1. YARIM GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI Okul Adı :..... Tarih : / /. Öğretmen Adı :.... Güne Başlama Zamanı Öğretmen çocukları günaydın diyerek karşılar. Oyun Zamanı Öğrenme merkezlerinde oyun Kahvaltı-Temizlik

Detaylı

Kasım 1. Gün EĞİTİM AKIŞI

Kasım 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Okulun Adı :... Tarih :... /... / 20... Öğretmen Adı :... Güne Başlama Zamanı Kasım 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Çocuklar güler yüzle karşılanır. Nasıl oldukları sorularak kısaca sohbet edilir. Çocuklara hangi

Detaylı

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI HAZİRAN AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: HAZİRAN YAŞ GRUBU: Ay ÖĞRETMEN ADI: AYLAR

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI HAZİRAN AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: HAZİRAN YAŞ GRUBU: Ay ÖĞRETMEN ADI: AYLAR MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI HAZİRAN AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: HAZİRAN YAŞ GRUBU: 48-60 Ay ÖĞRETMEN ADI: AYLAR KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1. Nesne/durum/olaya

Detaylı

EYLÜL. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI EYLÜL AYI EĞİTİM PLANI :Özel Bahçelievler İhlas İlkokulu AYLAR KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ

EYLÜL. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI EYLÜL AYI EĞİTİM PLANI :Özel Bahçelievler İhlas İlkokulu AYLAR KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ EYLÜL Okul Adı Yaş Grubu (Ay) Öğretmen Adı MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI EYLÜL AYI EĞİTİM PLANI :Özel Bahçelievler İhlas İlkokulu : 60 72 Ay : Tuğba Pektezel Bilişsel Gelişim: Kazanım

Detaylı

SERBEST ZAMAN ETKİNLİĞİ:Çocuklarla selamlaşılır.çocuklar ilgi köşelerinde(eğitici oyuncaklar,lego ve tahta blok, v.b) serbest oyun oynanır.

SERBEST ZAMAN ETKİNLİĞİ:Çocuklarla selamlaşılır.çocuklar ilgi köşelerinde(eğitici oyuncaklar,lego ve tahta blok, v.b) serbest oyun oynanır. Ö.Ç BİLFEN ANAOKULU 5 YAŞ GÜNLÜK EĞİTİM PROGRAMI 5 EKİM-9 EKİM 2015 5 EKİM 2015 PAZARTESİ oyuncaklar,lego ve tahta blok, v.b) serbest oyun oynanır. TÜRKÇE DİL ETKİNLİĞİ:Çocukların sandalyelere yarım daire

Detaylı

MEB Okul Öncesi Yeni Programına Uygun EYLÜL. eğiten kitap. 11 Eylül 2013

MEB Okul Öncesi Yeni Programına Uygun EYLÜL. eğiten kitap. 11 Eylül 2013 eğiten kitap 11 Eylül 2013 5 MEB Okul Öncesi Yeni Programına Uygun EYLÜL i TAM GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI Okul Adı :... Tarih : 16 Eylül 2013 Yaş Grubu (Ay) :... Öğretmen Adı Soyadı :... Güne Başlama Zamanı Topu

Detaylı

Kasım 10. Gün / EĞİTİM AKIŞI

Kasım 10. Gün / EĞİTİM AKIŞI Tarih: 14 Kasım 2016 Güne Başlama Zamanı Kasım 10. Gün / EĞİTİM AKIŞI Yaş Grubu (Ay): 48-66 Ay Çocuklar güler yüzle karşılanır. Hangi öğrenme merkezlerine geçecekleri sorulup çocuklara rehberlik edilir.

Detaylı

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI NİSAN AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: NİSAN YAŞ GRUBU: AY ÖĞRETMEN ADI: KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ AYLAR

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI NİSAN AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: NİSAN YAŞ GRUBU: AY ÖĞRETMEN ADI: KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ AYLAR AYLAR MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI NİSAN AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: NİSAN YAŞ GRUBU: 36-48 AY ÖĞRETMEN ADI: KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ NİSAN BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1. Nesne/durum/olaya

Detaylı

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI HAZİRAN AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: HAZİRAN YAŞ GRUBU: AY ÖĞRETMEN ADI:

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI HAZİRAN AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: HAZİRAN YAŞ GRUBU: AY ÖĞRETMEN ADI: AYLAR MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI HAZİRAN AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: HAZİRAN YAŞ GRUBU: 36-48 AY ÖĞRETMEN ADI: HAZİRAN BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1. Nesne/durum/olaya dikkatini verir. (Göstergeleri:

Detaylı

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROĞRAMI (60-72 AY)TAM GÜNLÜK AYLIK EĞİTİM PLANI NİSAN 2017 AYLIK PLAN

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROĞRAMI (60-72 AY)TAM GÜNLÜK AYLIK EĞİTİM PLANI NİSAN 2017 AYLIK PLAN MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROĞRAMI (60-72 AY)TAM GÜNLÜK AYLIK EĞİTİM PLANI NİSAN 2017 AYLIK PLAN BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 4. Nesneleri sayar. Ø 10 a kadar olan sayılar içerisinde bir sayıdan

Detaylı

BİLFEN YAYINLARI ADA ile ARDA EĞİTİM SETİ. EYLÜL AYI AYLIK PLANI, YARIM GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI ve ETKİNLİK PLANLARI

BİLFEN YAYINLARI ADA ile ARDA EĞİTİM SETİ. EYLÜL AYI AYLIK PLANI, YARIM GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI ve ETKİNLİK PLANLARI BİLFEN YAYINLARI ADA ile ARDA EĞİTİM SETİ EYLÜL AYI AYLIK PLANI, YARIM GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI ve ETKİNLİK PLANLARI EYLÜL AYI YARIM GÜNLÜK KAZANIM VE GÖSTERGELERİ BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1: Nesne/ durum/

Detaylı

2011 2012 Eğitim Öğretim Yılı Ders Programı

2011 2012 Eğitim Öğretim Yılı Ders Programı 2011 2012 Eğitim Öğretim Yılı Ders Programı Dersin Adı: Türkçe Dil Bilgisi Yaş Grubu: 1-3 yaş Ögretmen: İmge Şahin Email: sahin_imge@hotmail.com Değerli Veliler, Bu yıl okul öncesi (1-3 yaş) sınıfını beraber

Detaylı

OKULUN ADI: DERİN DÜŞLER ANAOKULU YAŞ GRUBU: AY

OKULUN ADI: DERİN DÜŞLER ANAOKULU YAŞ GRUBU: AY AY E K İ M 2 0 1 2 PSIKOMOTOR ALAN Amaç1.Bedensel koordinasyon gerektiren belirli hareketleri yapabilme. 1. Sözel yönergelere uygun olarak ısınma hareketleri yapar. 4. Sözel yönergelere uygun olarak yürür.

Detaylı

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI KAVRAMLARA AYLIK EĞİTİM PLANLARINDA YER VERME DURUMU ÇİZELGESİ

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI KAVRAMLARA AYLIK EĞİTİM PLANLARINDA YER VERME DURUMU ÇİZELGESİ Okul: Öğretmen: Grup: MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI KAVRAMLARA AYLIK EĞİTİM PLANLARINDA YER VERME DURUMU ÇİZELGESİ KATEGORİLER KAVRAMLAR Kırmızı Kırmızı Kırmızı Kırmızı Yeşil Kahverengi

Detaylı

Aralık 1. Gün EĞİTİM AKIŞI

Aralık 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Okulun Adı :... Tarih :... /... / 20... Yaş Grubu (Ay) : 48-66 Öğretmen Adı :... Aralık 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Güne Başlama Zamanı Çocuklar güler yüzle karşılanır. Hangi öğrenme merkezlerine geçecekleri sorulup

Detaylı

YARIM GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI

YARIM GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI YARIM GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI Okul Adı :... Tarih : 16 Eylül 2013 Yaş Grubu (Ay) :... Öğretmen Adı Soyadı :... Güne Başlama Zamanı Oyun Zamanı Öğrenme merkezlerinde oyun Kahvaltı, Temizlik Etkinlik Zamanı

Detaylı

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI HAZİRAN AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: HAZİRAN YAŞ GRUBU: Ay ÖĞRETMEN ADI:

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI HAZİRAN AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: HAZİRAN YAŞ GRUBU: Ay ÖĞRETMEN ADI: AYLAR MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI HAZİRAN AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: HAZİRAN YAŞ GRUBU: 48-60 Ay ÖĞRETMEN ADI: HAZİRAN KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1. Nesne/durum/olaya

Detaylı

KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ

KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI NİSAN AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: NİSAN YAŞ GRUBU: 36-48 AY ÖĞRETMEN ADI: AYLAR KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ NİSAN BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1. Nesne/durum/olaya

Detaylı

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROĞRAMI (60-72 AY)TAM GÜNLÜK AYLIK EĞİTİM PLANI ŞUBAT 2017 AYLIK PLAN

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROĞRAMI (60-72 AY)TAM GÜNLÜK AYLIK EĞİTİM PLANI ŞUBAT 2017 AYLIK PLAN MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROĞRAMI (60-72 AY)TAM GÜNLÜK AYLIK EĞİTİM PLANI ŞUBAT 2017 AYLIK PLAN BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 2. Nesne/durum/olayla ilgili tahminde bulunur. Ø tahminiile ile

Detaylı

2017 MART / 1. HAFTA İNGİLİZCE EĞİTİMİ (TİJEN ÖĞRT.) SATRANÇ EĞİTİMİ (NİLAY ÖĞRT.)

2017 MART / 1. HAFTA İNGİLİZCE EĞİTİMİ (TİJEN ÖĞRT.) SATRANÇ EĞİTİMİ (NİLAY ÖĞRT.) YEŞİLAY HAFTASI 2017 MART / 1. HAFTA KONU 01.03.2017 02.03.2017 03.03.2017 SABAH KAHVALTISI SABAH KAHVALTISI SABAH KAHVALTISI Yapabildiklerimiz neler? İlerde büyüdüğümüz zaman yapabilecek olduklarımız

Detaylı

OKULUN ADI: DERİN DÜŞLER ANAOKULU YAŞ GUBU: 48 60 AY E K İ M

OKULUN ADI: DERİN DÜŞLER ANAOKULU YAŞ GUBU: 48 60 AY E K İ M AYLAR E K İ M 2 0 1 2 PSİKOMOTOR ALAN AMAÇ 1- Bedensel koordinasyon gerektiren hareketleri yapabilme. 1- Sözel yönergelere uygun olarak ısınma hareketleri yapar. 10- Belli bir yükseklikten atlar. 12- Pedal

Detaylı

OYUN ETKİNLİĞİ Çocukların okula geldikleri ilk saatlerde ve günün farklı saatlerinde sınıflarda bulunan öğrenme merkezlerinde (evcilik, kitap, kukla,

OYUN ETKİNLİĞİ Çocukların okula geldikleri ilk saatlerde ve günün farklı saatlerinde sınıflarda bulunan öğrenme merkezlerinde (evcilik, kitap, kukla, OYUN ETKİNLİĞİ Çocukların okula geldikleri ilk saatlerde ve günün farklı saatlerinde sınıflarda bulunan öğrenme merkezlerinde (evcilik, kitap, kukla, blok, fen-doğa, yapılandırılmamış oyuncak, müzik, sanat)

Detaylı

AYLIK BÜLTEN TEMA: KÜTÜPHANE VE KİTAP HAFTASI İLKBAHAR - DÜNYA VATANDAŞLIĞI 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK ÇOCUK BAYRAMI

AYLIK BÜLTEN TEMA: KÜTÜPHANE VE KİTAP HAFTASI İLKBAHAR - DÜNYA VATANDAŞLIĞI 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK ÇOCUK BAYRAMI AYLIK BÜLTEN TEMA: KÜTÜPHANE VE KİTAP HAFTASI İLKBAHAR - DÜNYA VATANDAŞLIĞI 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK ÇOCUK BAYRAMI 01.04.2016 04.04.2016 05.04.2016 ÖĞRENME TAKVİMİ -İlkbahar mevsimi hakkında sohbet -İlkbahar

Detaylı

KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ

KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI EYLÜL AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: EYLÜL YAŞ GRUBU:48-66 ÖĞRETMEN ADI: AYLAR EYLÜL KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1. Nesne/durum/olaya dikkatini

Detaylı

Ö.Ç BİLFEN ANAOKULU 5 YAŞ GRUBU GÜNLÜK EĞİTİM PROGRAMI 15 ARALIK -19 ARALIK 2014

Ö.Ç BİLFEN ANAOKULU 5 YAŞ GRUBU GÜNLÜK EĞİTİM PROGRAMI 15 ARALIK -19 ARALIK 2014 15 ARALIK PAZARTESİ Ö.Ç BİLFEN ANAOKULU 5 YAŞ GRUBU GÜNLÜK EĞİTİM PROGRAMI 15 ARALIK -19 ARALIK 2014 SERBEST ZAMAN ETKİNLİĞİ: Çocuklarla selamlaşıldı. İstedikleri ilgi köşelerinde(evcilik, kitap, puzzle,

Detaylı

ÖZEL EFDAL ERENKÖY ANAOKULU PENGUENLER GRUBU NİSAN AYI BÜLTENİ ÇİÇEKLER TEMASI

ÖZEL EFDAL ERENKÖY ANAOKULU PENGUENLER GRUBU NİSAN AYI BÜLTENİ ÇİÇEKLER TEMASI ÖZEL EFDAL ERENKÖY ANAOKULU PENGUENLER GRUBU NİSAN AYI BÜLTENİ ÇİÇEKLER TEMASI 23NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI Bitkileri tanıdık. Bitkileri gözlemledik. Bitki türlerini isimlendirdik. Bitkilerin

Detaylı

Ekim 1. Gün EĞİTİM AKIŞI

Ekim 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Okulun Adı :... Tarih :... /... / 20... Öğretmen Adı :... Güne Başlama Zamanı Ekim 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Çocuklar güler yüzle karşılanır. Nasıl oldukları sorularak kısaca sohbet edilir. Çocuklara hangi öğrenme

Detaylı

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI KASIM AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: KASIM YAŞ GRUBU:48-60 Ay ÖĞRETMEN ADI: AYLAR

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI KASIM AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: KASIM YAŞ GRUBU:48-60 Ay ÖĞRETMEN ADI: AYLAR MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI KASIM AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: KASIM YAŞ GRUBU:48-60 Ay ÖĞRETMEN ADI: AYLAR KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1. Nesne/durum/olaya dikkatini

Detaylı

Ö.Ç BİLFEN ANAOKULU 5 YAŞ GRUBU GÜNLÜK EĞİTİM PROGRAMI 20 EKİM 2014-24 EKİM 2014

Ö.Ç BİLFEN ANAOKULU 5 YAŞ GRUBU GÜNLÜK EĞİTİM PROGRAMI 20 EKİM 2014-24 EKİM 2014 Ö.Ç BİLFEN ANAOKULU 5 YAŞ GRUBU GÜNLÜK EĞİTİM PROGRAMI 20 EKİM 2014-24 EKİM 2014 20 EKİM 2014 PAZARTESİ SERBEST ZAMAN ETKİNLİĞİ: Çocuklarla selamlaşıldı. Öğretmen rehberliğinde çocukların tercihine göre

Detaylı

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI KASIM AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: KASIM YAŞ GRUBU: AY ÖĞRETMEN ADI: KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ AYLAR

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI KASIM AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: KASIM YAŞ GRUBU: AY ÖĞRETMEN ADI: KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ AYLAR AYLAR MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI KASIM AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: KASIM YAŞ GRUBU: 36-48 AY ÖĞRETMEN ADI: KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ KASIM BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1. Nesne/durum/olaya

Detaylı

MART AYI AYLIK BÜLTEN

MART AYI AYLIK BÜLTEN MART AYI AYLIK BÜLTEN ÖĞRENME TAKVİMİ SORUMLULUKLARIMIZ 01.03.2017 02.03.2017 03.03.2017 06.03.2017 *Yeşilay haftası ile ilgili sohbet *Türkçe dil etkinliğinde Yeşilay adlı şiir öğretilir. *Kurallı oyunlar

Detaylı

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI EYLÜL AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: EYLÜL YAŞ GRUBU: Ay ÖĞRETMEN ADI:

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI EYLÜL AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: EYLÜL YAŞ GRUBU: Ay ÖĞRETMEN ADI: MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI EYLÜL AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: EYLÜL YAŞ GRUBU: 48-60 Ay ÖĞRETMEN ADI: AYLAR EYLÜL KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1. Nesne/durum/olaya

Detaylı

ÖZEL EFDAL ANAOKULU YILDIZ GRUBU MART AYI BÜLTENİ

ÖZEL EFDAL ANAOKULU YILDIZ GRUBU MART AYI BÜLTENİ ÖZEL EFDAL ANAOKULU YILDIZ GRUBU MART AYI BÜLTENİ BU AY ÖĞRENDİKLERİMİZ SU- BİTKİLER Su ile ilgili bildiklerimiz kavram haritası oluşturduk. Su çeşitlerini listeledik. Suyu kullandığımız yerlere göre grupladık.

Detaylı

KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ

KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI ŞUBAT AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: ŞUBAT YAŞ GRUBU: 48-60 Ay ÖĞRETMEN ADI: AYLAR KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ ŞUBAT BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1. Nesne/durum/olaya

Detaylı

Ekim 1. Gün EĞİTİM AKIŞI

Ekim 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Okulun Adı :... Tarih :... /... / 20... Öğretmen Adı :... Ekim 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Güne Başlama Zamanı Çocuklar gelmeden önce her çocuğun masasının üzerine farklı ülkelerin çocuklarına ait çeşitli maskeler

Detaylı

ÇİÇEK GRUBU HAZİRAN AYI BÜLTENİ

ÇİÇEK GRUBU HAZİRAN AYI BÜLTENİ ÇİÇEK GRUBU HAZİRAN AYI BÜLTENİ 2015 2016 YAZ MEVSİMİ BABALAR GÜNÜ DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ TATİL Yaz mevsiminde havada meydana gelen değişiklikler neler? Yaz mevsiminde hayvanlarda ne gibi değişiklikler olur?

Detaylı

Ocak 1. Gün EĞİTİM AKIŞI

Ocak 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Okulun Adı :... Tarih :... /... / 20... Öğretmen Adı :... Ocak 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Güne Başlama Zamanı Çocuklar güler yüzle karşılanır. Günlük olaylarla ilgili sohbet edilir. Çocuklara hangi öğrenme merkezine

Detaylı

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI MAYIS AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: YAŞ GRUBU: ÖĞRETMEN ADI: AYLAR KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI MAYIS AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: YAŞ GRUBU: ÖĞRETMEN ADI: AYLAR KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ AYLAR MAYIS MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI MAYIS AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: MAYIS YAŞ GRUBU: 36-48 AY ÖĞRETMEN ADI: BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1. Nesne/durum/olaya dikkatini verir. (Göstergeleri:

Detaylı

2017 HAZİRAN / 1. HAFTA KONU

2017 HAZİRAN / 1. HAFTA KONU YAZ MEYVELERİ 2017 HAZİRAN / 1. HAFTA KONU 01.06.2017 Dokun Hisset kartlarıyla Oynuyorum. 02.06,2017 MONTESSORI ETKİNLİK Pirinç ve Mercimekleri ayırma çalışmasını Kavramlar Kitabımızdan Sıcak-Soğuk Kavramına

Detaylı

KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERĠ

KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERĠ BTIENT ĠLYERLEġĠM NULU 2015-2016 EĞĠTĠM ÖĞRETĠM YILI PPTY GRUBU (4/) YI YLI EĞĠTĠM PLNI kul dı : Batıkent ĠlkyerleĢim naokulu Tarih : 2016 YaĢ Grubu (y) : Papatya Grubu (4/) (48/60 y) Öğretmen dı : Çiğdem

Detaylı

ÇİÇEK GRUBU HAZİRAN AYI BÜLTENİ

ÇİÇEK GRUBU HAZİRAN AYI BÜLTENİ ÇİÇEK GRUBU HAZİRAN AYI BÜLTENİ 2014 2015 YAZ MEVSİMİ BABALAR GÜNÜ DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ TATİL Yaz mevsiminde havada meydana gelen değişiklikler neler? Yaz mevsiminde hayvanlarda ne gibi değişiklikler olur?

Detaylı

Ekim 1. Gün EĞİTİM AKIŞI

Ekim 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Okulun Adı :... Tarih :... /... / 20... Öğretmen Adı :... Ekim 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Güne Başlama Zamanı Çocuklar güler yüzle karşılanır. Nasıl oldukları sorularak kısaca sohbet edilir. Çocuklara hangi öğrenme

Detaylı

SABIRLI KELEBEKLER HAFTA

SABIRLI KELEBEKLER HAFTA SABIR ŞUBAT 2017 1. SABIRLI KELEBEKLER YARIM GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI Okul Adı :..... Tarih : / /. Yaş Grubu (Ay) : 48-66 AY Öğretmen Adı :.... Güne Başlama Zamanı Öğretmen çocukları günaydın diyerek karşılar.

Detaylı

Ocak 1. Gün EĞİTİM AKIŞI

Ocak 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Okulun Adı :... Tarih :... /... / 20... Öğretmen Adı :... Ocak 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Güne Başlama Zamanı Çocuklar güler yüzle karşılanır. Günlük olaylarla ilgili sohbet edilir. Çocuklara hangi öğrenme merkezine

Detaylı

GELİŞİM DÖNEMİ VE ÖZELLİKLERİ

GELİŞİM DÖNEMİ VE ÖZELLİKLERİ GELİŞİM DÖNEMİ VE ÖZELLİKLERİ 3-6 yaş arasını kapsayan ve okul öncesi dönem adını verdiğimiz süreç çocukların gelişimi açısından oldukça önemlidir. Okul öncesi dönem çocukta büyümenin ve gelişimin en hızlı

Detaylı

ÖZEL EFDAL ERENKÖY ANAOKULU PENGUEN GRUBU EKİM AYI BÜLTENİ

ÖZEL EFDAL ERENKÖY ANAOKULU PENGUEN GRUBU EKİM AYI BÜLTENİ ÖZEL EFDAL ERENKÖY ANAOKULU PENGUEN GRUBU EKİM AYI BÜLTENİ 1 SONBAHAR VE YAPRAKLAR Sonbahar Mevsimin de gözlemlediğimiz hava olaylarını isimlendirdik. Sonbahar mevsimine ait giysileri ayırt ettik. Rüzgâr

Detaylı

KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ

KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI EYLÜL AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: EYLÜL YAŞ GRUBU: 48-66 AY ÖĞRETMEN ADI: AYLAR EYLÜL KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1. Nesne/durum/olaya

Detaylı

Ö.Ç BİLFEN ANAOKULU 5 YAŞ GRUBU GÜNLÜK EĞİTİM PROGRAMI 12 EKİM-16 EKİM 2015

Ö.Ç BİLFEN ANAOKULU 5 YAŞ GRUBU GÜNLÜK EĞİTİM PROGRAMI 12 EKİM-16 EKİM 2015 12 EKİM PAZARTESİ Ö.Ç BİLFEN ANAOKULU 5 YAŞ GRUBU GÜNLÜK EĞİTİM PROGRAMI 12 EKİM-16 EKİM 2015 SERBEST ZAMAN ETKİNLİĞİ: Çocuklarla selamlaşılır. Çocuklar istedikleri ilgi köşelerinde (eğitici oyuncak, lego,

Detaylı

PENGUEN GRUBU MART AYI BÜLTENİ SİNCAPLAR TEMASI DÜNYA SU GÜNÜ ORMAN HAFTASI YAŞLILAR HAFTASI DÜNYA TİYATROLAR GÜNÜ

PENGUEN GRUBU MART AYI BÜLTENİ SİNCAPLAR TEMASI DÜNYA SU GÜNÜ ORMAN HAFTASI YAŞLILAR HAFTASI DÜNYA TİYATROLAR GÜNÜ PENGUEN GRUBU MART AYI BÜLTENİ SİNCAPLAR TEMASI DÜNYA SU GÜNÜ ORMAN HAFTASI YAŞLILAR HAFTASI DÜNYA TİYATROLAR GÜNÜ Sincapları tanıdık. Sincapları gözlemledik. Hayvan türlerini isimlendirdik. Hayvanların

Detaylı

Uyum Haftası 1. Gün EĞİTİM AKIŞI

Uyum Haftası 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Okulun Adı Tarih Öğretmen Adı :... :... /... / 20... :... Uyum Haftası 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Güne Başlama Zamanı Oyun Zamanı Çocuklara sorularak hangi öğrenme merkezlerinde oynamak istediklerine karar verilir.

Detaylı

PENGUEN GRUBU MART AYI BÜLTENİ

PENGUEN GRUBU MART AYI BÜLTENİ PENGUEN GRUBU MART AYI BÜLTENİ HAYVANLAR TEMASI BALIK DÜNYA SU GÜNÜ ORMAN HAFTASI YAŞLILAR HAFTASI DÜNYA TİYATROLAR GÜNÜ Balıkları tanıdık. Balıkları gözlemledik. Balık türlerini isimlendirdik. Balıkların

Detaylı

Ekim 1. Gün EĞİTİM AKIŞI

Ekim 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Okulun Adı :... Tarih :... /... / 20... Öğretmen Adı :... Güne Başlama Zamanı Ekim 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Çocuklar gelmeden önce her çocuğun masasının üzerine farklı ülkelerin çocuklarına ait çeşitli maskeler

Detaylı

KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ

KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI EKİM AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: EKİM YAŞ GRUBU: 48-60 Ay ÖĞRETMEN ADI: AYLAR KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ EKİM BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1. Nesne/durum/olaya dikkatini

Detaylı

AYLIK EĞİTİM PLANI GÜLEN GÖZLER ÖĞRETİM YILI EĞİTİM SETİ 2014-2015

AYLIK EĞİTİM PLANI GÜLEN GÖZLER ÖĞRETİM YILI EĞİTİM SETİ 2014-2015 AYLIK EĞİTİM PLANI GÜLEN GÖZLER ÖĞRETİM YILI EĞİTİM SETİ 2014-2015 12. Haziran 2015 Eğitim Yılının Sona Ermesi 2014-2015 Eğitim ve Öğretim Yılı TAKVİMİ EYLÜL - 2014 EKİM - 2014 KASIM - 2014 P.tesi Salı

Detaylı

MAYIS AYI AYLIK BÜLTEN TEMA:YAZ,ANNELER GÜNÜ,MÜZELER HAFTASI,ATATÜRK'Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI,ENGELLİLER HAFTASI,TRAFİK HAFTASI

MAYIS AYI AYLIK BÜLTEN TEMA:YAZ,ANNELER GÜNÜ,MÜZELER HAFTASI,ATATÜRK'Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI,ENGELLİLER HAFTASI,TRAFİK HAFTASI MAYIS AYI AYLIK BÜLTEN TEMA:YAZ,ANNELER GÜNÜ,MÜZELER HAFTASI,ATATÜRK'Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI,ENGELLİLER HAFTASI,TRAFİK HAFTASI 02.05.2017 ÖĞRENME TAKVİMİ Türkçe dil etkinliğinde anneler günü şiir

Detaylı

AYLAR ŞUBAT. SOSYAL VE DUYGUSAL GELİŞİM Kazanım 1. Kendisine ait özellikleri tanıtır. (Göstergeleri: Duyuşsal özelliklerini söyler.

AYLAR ŞUBAT. SOSYAL VE DUYGUSAL GELİŞİM Kazanım 1. Kendisine ait özellikleri tanıtır. (Göstergeleri: Duyuşsal özelliklerini söyler. AYLAR ŞUBAT MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI ŞUBAT AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: ŞUBAT YAŞ GRUBU: 36-48 AY ÖĞRETMEN ADI: KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1. Nesne/durum/olaya

Detaylı

KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ

KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI OCAK AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: OCAK YAŞ GRUBU: 36-48 AY ÖĞRETMEN ADI: AYLAR KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ OCAK BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1. Nesne/durum/olaya dikkatini

Detaylı

E K Ġ M. YILLIK PLAN (36-48 AYLIK ÇOCUKLAR ĠÇĠN) OKULUN ADI: Pinokyo Anaokulu AMAÇLAR VE KAZANIMLAR

E K Ġ M. YILLIK PLAN (36-48 AYLIK ÇOCUKLAR ĠÇĠN) OKULUN ADI: Pinokyo Anaokulu AMAÇLAR VE KAZANIMLAR E K Ġ M PSĠKOMOTOR ALAN Amaç 1. Bedensel koordinasyon gerektiren 1. Sözel yönergelere uygun olarak ısınma hareketleri yapar. 2. Değişik yönlere yuvarlanır. 4. Sözel yönergelere uygun olarak yürür. Amaç

Detaylı

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI ARALIK AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH:

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI ARALIK AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: AYLAR ARALIK MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI ARALIK AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: ARALIK YAŞ GRUBU: ÖĞRETMEN ADI: KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1. Nesne/durum/olaya dikkatini

Detaylı

ARALIK AYINDA NELER YAPTIK?

ARALIK AYINDA NELER YAPTIK? OYUN ETKİNLİĞİ Çocukların kendilerini, duygu ve düşüncelerini rahatça ifade edebildikleri oyun etkinliklerine yer verildi. Eğitici oyuncak merkezi, evcilik merkezi, kukla merkezi, blok merkezi, müzik merkezi,

Detaylı

TEMALARIMIZ KULELER DÜNYA ÇOCUK GÜNÜ HAYVANLARI KORUMA GÜNÜ DÜNYA EL YIKAMA GÜNÜ KURBAN BAYRAMI KIRMIZI GÜNÜ

TEMALARIMIZ KULELER DÜNYA ÇOCUK GÜNÜ HAYVANLARI KORUMA GÜNÜ DÜNYA EL YIKAMA GÜNÜ KURBAN BAYRAMI KIRMIZI GÜNÜ 2013-2014 EĞİTİM DÖNEMİ EKİM AYI KELEBEK GRUBU BÜLTENİ TEMALARIMIZ KULELER DÜNYA ÇOCUK GÜNÜ HAYVANLARI KORUMA GÜNÜ DÜNYA EL YIKAMA GÜNÜ KURBAN BAYRAMI KIRMIZI GÜNÜ Kule nedir? Kule resimlerini inceleme

Detaylı

Ocak 1. Gün EĞİTİM AKIŞI

Ocak 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Okulun Adı :... Tarih :... /... / 20... Yaş Grubu (Ay) : 48-66 Öğretmen Adı :... Ocak 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Güne Başlama Zamanı Çocuklar güler yüzle karşılanır. Günlük olaylarla ilgili sohbet edilir. Çocuklara

Detaylı