Odamız Heyeti, Ankara Rize Günlerinde

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Odamız Heyeti, Ankara Rize Günlerinde"

Transkript

1 15-22 NİSAN TURİZM HAFTASI 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN Rize Ticaret ve Sanayi Odası Yayın Organı Nisan 2015 Yıl:2 Sayı:13 e-gazete Odamız Heyeti, Ankara Rize Günlerinde Valilik ve Belediye İle Birlikte Rizemizi Tanıttı Odamız Meclis Başkanı Ömer Faruk Ofluoğlu, Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Aziz Karamehmetoğlu, Yönetim Kurulu Üyeleri ve Meslek Komitesi Başkanları ile birlikte katıldığı Ankara 6. Rize Günleri Etkinliklerinde misafirlerini ağırladı. Başkanımız Şaban Aziz Karamehmetoğlu etkinlik süresince diğer stantlara ziyaretlerde bulundu. devamı sayfa 2 de UMEM Beceri 10 ile Turizm Sektörüne 86 Kalifiye Eleman Odamız RENK Projesi Kapsamında TOBB Fen Lisesini Ziyaret Etti 4 6 Odamız TSE Gözden Geçirme Denetimini Başarı İle Tamamladı 9

2 2 Nisan 2015 RİZE TİCARET Odamız Ankara Atatürk Kültür Merkezi nde 6. Rize Günleri Etkinliklerinde Odamız, Ankara Atatürk Kültür Merkezinde Mart arası 6. kez düzenlenen Rize Günleri Etkinliklerine, Rize Valiliği, Rize Belediye Başkanlığı, Recep Tayyip Edoğan Üniversitesi ve Rize Ticaret Borsası ile birlikte katıldı. Ankara lıların ve Ankara daki hemşehrilerin büyük ilgi gösterdiği organizasyonda, stantları ziyaret eden Başkanımız Şaban Aziz Karamehmetoğlu, bu etkinliğin ilimize özellikle turistik anlamda katkı sağlayacağına inandığını belirtti. Rize Ticaret ve Sanayi Odası Yayın Organı Nisan 2015 Yıl:2 Sayı:13 Rize Ticaret ve Sanayi Odası Aylık Yayın Organı Adres: Atatürk Cad. No: 359 RİZE Tel: (Pbx) Faks: E-posta: Rize Ticaret ve Sanayi Odası Adına Sahibi Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Aziz KARAMEHMETOĞLU Genel Yayın Sorumlusu ve Yazı İşleri Müdürü Yönetim Kurulu Bşk. Yrd. Hüseyin KUTLU Yayın Kurulu Başkanı Gafur KARALİ Yayın Kurulu Mısra KULAKSIZOĞLU Seher ÖKSÜZ Ahmet Tahsin YILMAZ Yayın Koordinatörü Ahmet Tahsin YILMAZ Rize Ticaret Gazetesinde yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarın kendisine aittir. Gazete Yayınlarımıza ulaşmak için Kare kodu okutabilirsiniz.

3 RİZE TİCARET Nisan Ankara 6. Rize Günlerinde kurulan ortak stantımızı, Rizeli hemşehrilerimiz Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkan Yardımcısı Halim Mete ve İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Çamur Ali Kopuz da ziyaret etti. İlimizin en önemli gelir kaynağı olan Çay sektöründe faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlar Ankara 6. Rize Günleri nde açtıkları stantlar ile ürünlerini tanıttı.

4 4 Nisan 2015 RİZE TİCARET Turizm Sektöründe Kalifiye Eleman ve Yönetici Eğitimi Kursiyerleri Sertifikalarını Aldı Odamız ile Rize Valiliği, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü işbirliğinde düzenlenen Turizm Sektöründe Kalifiye Eleman ve Yönetici Eğitimi kurs programlarında eğitim gören ve sertifika almaya hak kazanan kursiyerler, sertifikalarını Vali Ersin Yazıcı, Meclis Başkanımız Ömer Faruk Ofluoğlu, Yönetim Kurulu Başkanımız Şaban Aziz Karamehmetoğlu, Kültür ve Turizm İl Müdürü İsmail Hocaoğlu ve İş-Kur İl Müdürü Hasan Kiraz ın yanı sıra Yönetim Kurulu Üyelerimiz den aldılar.

5 RİZE TİCARET Organize Sanayi Bölgesi Mart Ayı Toplantısı Vali Ersin Yazıcı Başkanlığında gerçekleştirildi. Yönetim Kurulu Başkan Vekili Şaban Aziz Karamehmetoğlu, Yönetim Kurulu Üyesi Kenan Yıldırım, Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Kazancı ve Organize Sanayi Bölge Müdürü Hasan Günal ın katılımları ile tarihinde Rize Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda gerçekleşen toplantıda Organize Sanayi Bölgesinin üretime geçirilmesi için devam eden çalışmalarda gelinen nokta değerlendirildi. Nisan 2015 Organize Sanayi Bölgesi Mart Ayı Toplantısı Gerçekleştirildi 5

6 6 Nisan 2015 RİZE TİCARET Odamız RENK Projesi Kapsamında TOBB Fen Lisesi ni Ziyaret Etti Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Aziz Karamehmetoğlu, Yönetim Kurulu Üyeleri Ramazan Aydoğan, Ramazan Meral ve Cem Temizel, Rize Vali Yardımcısı Mehmet Özer ile birlikte Rize Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Fen Lisesi nde Rize Valiliği nin Rize de Eğitime Nitelik Kazandırma (RENK) Projesi kapsamında öğrencilerle kitap okuma programı gerçekleştirdiler. Odamızın Renk Projesi kapsamında öğrencilere kitap hediye ettiği programda Başkanımız ve Yönetim Kurulu Üyelerimiz, TOBB Fen Lisesi öğrencileri ile birlikte kitap okuduktan sonra ticari alandaki tecrübelerini paylaştılar.

7 RİZE TİCARET Nisan Bursa Rizeliler Derneği Odamızı Ziyaret Etti Bursa Rizeliler Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Hızır Ofluoğlu Dernek Üyeleri ile birlikte Odamızı ziyaret etti. Ofluoğlu, Bursa ile Rize nin iyi ilişkiler içerisinde olduğunu ve bundan memnuniyet duyduklarını belirtti. Bursa Belediyesi ile Rize Belediyesi nin ortak projesi olan Rize Meydan Projesi ile bu dostluğun tescilleneceğini ifade eden Ofluoğlu Bursa da Rize ye gönül veren Rizelilerin birlikte kurduğu derneklerinin faaliyetleri hakkında Başkanımızı bilgilendirdi. Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Aziz Karamehmetoğlu, Başkan Hızır Ofluoğlu nun ziyaretlerinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. İlimizde gerçekleştirilecek proje ile Bursa ve Rize arasındaki bağların daha da güçleneceğini dile getiren Karamehmetoğlu, Bursa Rizeliler Derneği Heyeti ile birlikte ilimizde gerçekleşen projeler hakkında değerlendirmelerde bulundu. Meslek Komitelerimiz Mart Ayı Toplantılarını Gerçekleştirdi Odamız Meslek Komiteleri, Mart Ayı Toplantılarını Odamız toplantı salonlarında gerçekleştirdi. Toplantılarda Komite Başkan ve üyeleri sektörel sorunları masaya yatırarak çözüm önerilerini değerlendirdiler. 1. Meslek Komitesi 3. Meslek Komitesi 13. Meslek Komitesi 21. Meslek Komitesi

8 8 Nisan 2015 Meslek Komiteleri Müşterek Toplantısı Gerçekleştirildi RİZE TİCARET Tüm Meslek Komiteleri Müşterek Toplantısı 10 Mart 2015 Salı Günü Saat: 15:30 da Odamız Meclis Toplantı Salonunda gerçekleştirildi. Yılda iki kez gerçekleştirdiğimiz bu toplantıda Meslek Komiteleri Başkanları sektörel anlamda ve ilimiz ekonomisi hakkında değerlendirmelerde bulunurken, sorunlarını ve çözüm önerilerini dile getirdi. Toplantıda yapı denetim firmalarının düşük metrekareli binaların ihalelerine girmemeleri konusuna bir düzenleme getirilmesi gerektiği, şehrimizde perakende satış amaçlı kurulan çadır vb. satış yerlerinde sağlığa uygun olmayan Çin malı ürünler satılmasının halk sağlığını tehdit etmekte olduğu, Rize Ticaret ve Sanayi Odası nın Kültür Merkezi tarafındaki Duvar üzerinde görsel bir çalışma yapılması gerektiği konuları Meslek Komiteleri Başkanları tarafından dile getirildi. Komite Başkanları, ayrıca Belediye Zabıtaların çalışmaları konusunda ise, özellikle seyyar yiyecek satıcıları ve gıda ile temizlik ürünlerini yan yana satan işyerlerinin denetlenmesi konusundaki eksiklikler ve işyerlerine kaldırım işgali konusunda verilen tavizlerin kaldırımların daha da daralmasına sebebiyet verdiği şeklinde görüşlerini beyan ettiler. Başkanımız Şaban Aziz Karamehmetoğlu Meslek Komiteleri Başkanlarının vurguladığı konuları gerekli mercilere ileteceğini ve sürecin takipçisi olacağını ifade etti.

9 RİZE TİCARET Nisan 2015 Başkanlarımız ve Yönetim Kurulu Üyelerimiz Belediye Başkanı Kasap ı Ziyaret Etti 9 Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Aziz Karamehmetoğlu, Meclis Başkanı Ömer Faruk Ofluoğlu ile Yönetim Kurulu Başkan Yrd. Şükrü Cevahir, Yönetim Kurulu Üyeleri Ramazan Aydoğan, Ali Yaşar Er, Yaşar Özdoğan, Meclis Başkan V. Burak Çakıroğlu, Meclis Üyesi Muammer Çelik ve Coşkun Yeğen den oluşan heyet ile üyelerimizin sorunlarını iletmek üzere Rize Belediye Başkanı Reşat Kasap ı makamında ziyaret etti. Başkan Karamehmetoğlu, üyelerimizin Odamıza ilettiği bazı konularda Belediye Başkanını bilgilendirdi. Odamız Heyetinin ziyaretlerinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Kasap, belirtilen konular hakkında gerekli düzenlemeleri yapacağını ifade ederek, tüccarımızın hassasiyetlerine saygı duyduklarını, gerekenin en kısa zamanda yapılacağını, bu düzenlemelerin herkesin yararına olacağını belirtti. Odamız TSE Gözetim Tetkikini Başarı İle Tamamladı Odamız TSE-EN ISO 9001:2008 Gözetim Tetkikini başarı ile tamamladı. Tetkik öncesi ve sonrası gerçekleşen toplantılarda Başkan Şaban Aziz Karamehmetoğlu, Genel Sekreterimiz Gafur Karali ve personelimizle bir araya gelen TSE Baş Tetkikçisi Hüseyin Gül başkanlığındaki Tetkik Kurulu nun, Odamızın ilgili birimlerinde gerçekleştirdiği incelemelerin ardından, tetkikin başarı ile tamamlandığı belirtildi.

10 10 Nisan 2015 RİZE TİCARET Odamız İstanbul Feshane de 8. Rize Günleri Etkinliklerinde Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Aziz Karamehmetoğlu nun ilimiz sanayicisi ve tüccarı adına yer aldığı İstanbul Feshane 8. Rize Tanıtım Günleri nde Rize, tarihi dokusu, kültürel turizmi, yerel yemekleri ve geleneksel kıyafetleriyle Feshane Uluslararası Fuar Kongre ve Kültür Merkezi nde İstanbullular ile buluştu. Fuarda yerel yemeklerden, Rize Çayı ndan yöresel kıyafetlere kadar Rize ye özgü kültürel ürünler ziyaretçilere tanıtıldı. İstanbul Eyüp te başlayan ve 4 gün boyunca halka açık olan Rize Tanıtım günlerinin açılış törenine, Kültür Eski Bakanı İsmail Kahraman, Vali Ersin Yazıcı, İstanbul Milletvekili Metin Külünk, Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman, Rize Eski Milletvekili Abdülkadir Kart, Rize Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Celal Erdoğan, Kaymakamlar ve Rize İlçe Belediye Başkanları, Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın ve Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta katıldı.

11 RİZE TİCARET Nisan Başkanımız, Rize Valisi Ersin Yazıcı, Rize Belediye Başkanı Reşat Kasap, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Hüseyin Karaman ve Rize Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan ile birlikte Rize Günleri kapsamında açılan stantları ziyaret etti. İlimizin turizm anlamında tanıtımına katkı sağlanması amacı ile her yıl düzenlenen ve bu yıl Mart 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilen bu hareketli tanıtım günümüze İstanbul da yaşayan hemşehrilerimiz ve istanbul halkı yoğun ilgi gösterdi.

12 12 Nisan 2015 Sigorta Acentelerinin Geleceği ve Yeni Çıkan Yönetmelikler hakkında bilgilendirme semineri 14 Mart 2015 Cumartesi Günü Saat: da Odamız Toplantı Salonunda SAİK Başkanı Sayın Hüseyin Kasap ın katılımları ile gerçekleştirildi. Programda Sigorta Acentelerinin yaşadığı sorunları minimuma indirmek amaçlı yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Kasap, acentelerin yaşadıkları durumlar karşısında nasıl bir yol haritası çizmeleri gerektiği konusunda katılımcıları aydınlatıcı bilgiler paylaştı. Kasap gerçekleştirdiği sunumun ardından katılımcıların sorularını yanıtladı. RİZE TİCARET 18. Meslek Komitesi Zümre Toplantısı Gerçekleştirildi

13 RİZE TİCARET Nisan Başkanımız THY Genel Müdürü Temel Kotil i Ziyaret Etti Yönetim Kurulu Başkanımız Şaban Aziz Karamehmetoğlu Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası nın düzenlediği Sakarya nın Yıldızları Ödül Töreni ne katıldı. SATSO Başkanı Kurumlar vergisi, ihracat, istihdam, girişimcilik, markalaşma, ar-ge, sektörel performans, sportif başarı, kurumsal iş birliği, çevre, eğitim ve özel kategorilerinde toplam 19 ödülün verildiği ödül törenine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Doç. Dr. Ayşenur İslam olmak üzere TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Çamur Ali Kopuz, Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, İlçe Belediye Başkanları, Daire Müdürleri, Çevre Odaların Ticaret ve Sanayi Odası Başkanları, Sivil Toplum Örgütlerinin Temsilcileri, SATSO Yönetim Kurulu Başkanımız Şaban Aziz Karamehmetoğlu, Türk Hava Yolları Genel Müdürü Temel Kotil i makamında ziyaret etti. Karamehmetoğlu ile Kotil arasında, bir çok konuda fikir alışverişinin yapıldığı görüşmede özellikle Rize de yapılacak olan Havalimanı konusunda değerlendirmelerde bulunuldu. Turizm alanında her yıl daha fazla rağbet gören ilimiz için, havalimanı inşaası ile çok daha büyük bir kazanç kapısı olacağını ifade eden Kotil, ilimizi ziyaret eden turistlere hassasiyetle davranılması gerektiğini belirtti. Kotil, Odamızın da bu konuda üzerine düşeni yaptığına ve yapacağına inandığını belirtti. Başkanımız Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Vergi Ödül Töreni ne Katıldı Tabii Meclis Üyeleri, Meclis Üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.

14 14 Nisan 2015 RİZE TİCARET Mart Ayı Meclis Toplantısı Gerçekleştirildi Odamız 2015 Mart Ayı Meclis Toplantısı Meclis Başkanı Ömer Faruk Ofluoğlu başkanlığında gerçekleştirildi. Şubat Ayı Meclis Toplantısı karar tutanaklarının okunması, müzakeresi ve kabulünün ardından Şubat Ayı Yönetim Kurulu Faaliyet Raporunun okunması, müzakeresi ve kabulü gerçekleştirildi. Daha sonra Şubat Ayı Gelir Gider Hesaplarının, Mizanın ve Bütçe İzleme Raporunun okunması, müzakeresi ve kabulü gerçekleştirildi. Toplantıda Adresleri ve Durumları Tespit Edilemeyen Askıda Olan Üyelerin silinmesi işlemi görüşüldü.

15 RİZE TİCARET Nisan Toplantıda Odamız Akademik Danışmanı Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fak. Dekanı Prof. Dr. Osman Karamustafa tarafından Türkiye Ekonomisi hakkında sunum gerçekleştirildi. Döviz kurları ile faiz değerlerinin ekonomiye etkileri ile ulusal ve uluslararası ekonomilerde bu etkilerin yansımalarına değinilen sunumda ekonomide risk anlayışının nasıl değerlendirilmesi gerektiği hakkında bilgiler verildi. Daha sonra Meclis Üyelerine hitaben gündemi değerlendirmek üzere söz alan Yönetim Kurulu Başkanımız Şaban Aziz Karamehmetoğlu Çek Karnelerinde Kare Kod uygulamasına geçileceği bilgisini verdi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği nin sunduğu proje ile Maliye Bakanlığının Faaliyete geçireceği Çek Karnelerinde Kare Kod uygulaması ile çek sahibinin ticari karnesinin görülebileceğini belirten Başkanımız, ülkemizde karşılıksız çek oranının geçtiğimiz yıllara oranla düşüş göstermesine rağmen, düşük kar oranları ile çalışılan bu ekonomik ortamda riski en aza indirmenin yollarını aramak gerektiğini belirtti. Başkanımız Şaban Aziz Karamehmetoğlu daha sonra ilimizdeki yatırımlar hakkında meclis üyelerimizi bilgilendirdi. İyidere de yapılması planlanan Doğu Karadeniz Endüstriyel Merkezi için projelendirme aşamasında sona gelindiğini belirten Karamehmetoğlu, Projenin yakın zamanda Ulaştırma Bakanlığına devredileceğini ve çalışmaların başlatılacağını ifade etti. Havalimanında yaklaşık olarak 100 Milyon Ton taş kullanılacağını ve deniz suyuna uyumlu olması gereken bu taşların temini için uygun taş ocağı araştırmalarının devam ettiğini belirtti. Ovit Yolu projesi hakkında bilgi veren Karamehmetoğlu Kırık Tüneli nin de ihalesi ve yer tesliminin yapıldığını ve projenin planlanan şekilde devam ettiğini ifade etti. Rize Organize Sanayi Bölgesindeki yer tahsislerinin Bakanlık tarafından onaylandığı bilgisini veren Başkanımız, talep edilen katılım payları kendilerine bildirilen firmalara 99 yıllığına kullanım haklarının devredilmesinin ardından fabrika inşaatlarına başlayacaklarını belirtti. Beş Yıldızlı Otel Projesi dosyasının Maliye Bakanlığı nda olduğunu belirten Karamehmetoğlu, önümüzdeki aylarda temel atma töreni ile bu projenin de başlayacağı müjdesini verdi. Beş yıldızlı otel projesinin ilimizde turizm sektöründe öncü proje olduğunu ifade eden Karamehmetoğlu bu proje sayesinde ilimizin turizm vizyonunun farkı bir boyut kazanacağına inandığını belirtti. Başkanımız, İlimizin turizm alanında ihtiyacı olan atağın ilk adımı olarak değerlendirdiği bu projenin hayırlı olması temennisinde bulundu. Başkanımız daha sonra Meclis Üyelerimize, Odamızın 27 Şubat - 31 Mart 2015 tarihleri arasında gerçekleştirdiği faaliyetler hakkında bilgi verdi.

16 Nisan Ayı Faaliyetleri 16 Nisan 2015 RİZE TİCARET NİSAN AYI FAALİYETLERİ Meslek Komiteleri Nisan Ayı Toplantıları 1 Nisan Çarşamba Saat Meslek Komitesi 1 Nisan Çarşamba Saat Meslek Komitesi 1 Nisan Çarşamba Saat Meslek Komitesi 2 Nisan Perşembe Saat Meslek Komitesi 2 Nisan Perşembe Saat Meslek Komitesi 2 Nisan Perşembe Saat Meslek Komitesi 3 Nisan Cuma Saat Meslek Komitesi 3 Nisan Cuma Saat Meslek Komitesi 3 Nisan Cuma Saat Meslek Komitesi 6 Nisan Pazartesi Saat Meslek Komitesi 6 Nisan Pazartesi Saat Meslek Komitesi 6 Nisan Pazartesi Saat Meslek Komitesi 7 Nisan Salı Saat Meslek Komitesi 7 Nisan Salı Saat Meslek Komitesi 7 Nisan Salı Saat Meslek Komitesi 8 Nisan Çarşamba Saat Meslek Komitesi 8 Nisan Çarşamba Saat Meslek Komitesi 8 Nisan Çarşamba Saat Meslek Komitesi 9 Nisan Perşembe Saat Meslek Komitesi Üniversite - Sanayi İşbirliği Toplantısı 24 Nisan 2015 Genişletilmiş Ar-Ge Komisyonu Toplantısı 28 Nisan Nisan Perşembe Saat Meslek Komitesi 9 Nisan Perşembe Saat Meslek Komitesi Yönetim Kurulu Nisan Ayı Toplantıları 7 Nisan Salı Saat Yönetim Kurulu Toplantısı 14 Nisan Salı Saat Yönetim Kurulu Toplantısı 21 Nisan Salı Saat Yönetim Kurulu Toplantısı 28 Nisan Salı Saat Yönetim Kurulu Toplantısı Nisan Ayı Meclis Toplantısı 30 Nisan 2015

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Rize de Başkanlarımızla Görüştü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Rize de Başkanlarımızla Görüştü. 29 Ekim - 4 Kasım 2014 Kızılay Haftası Vefatının 76. Yılında Saygıyla Anıyoruz 6 Kasım 2014 Dünya Şehircilik Günü Rize Ticaret ve Sanayi Odası Yayın Organı Kasım 2014 Yıl:1 Sayı:8 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip

Detaylı

RİZE TİCARET VE SANAYİ ODASI

RİZE TİCARET VE SANAYİ ODASI 1 İÇİNDEKİLER Meclis Başkanı Ömer Faruk Ofluoğlu Artık Çalışma Zamanı 6 Yön. Kur. Bşk. Şaban Aziz Karamehmetoğlu 2014 te Hedefler Büyüdü 8 Seçilmiş İlk Cumhurbaşkanı Erdoğan Rize de STK Başkanları ile

Detaylı

Kuzey Güneyle Buluştu

Kuzey Güneyle Buluştu Kuzey Güneyle Buluştu Mayıs ta Temel Atılıyor Ovit Tünelinde Işık Göründü İçindekiler 06 08 20 22 28 29 30 36 37 40 42 44 46 48 50 55 58 Avrupada Küresel Ekonomi Bilişim Fırsatları OSB ve Ovit Tüneli

Detaylı

1 Temmuz tarihi itibariyle ticaret hayatımızda yeni bir dönem başladı. Yürürlüğe giren yeni Türk

1 Temmuz tarihi itibariyle ticaret hayatımızda yeni bir dönem başladı. Yürürlüğe giren yeni Türk BAŞLARKEN > Değerli Üyelerimiz; 1 Temmuz tarihi itibariyle ticaret hayatımızda yeni bir dönem başladı. Yürürlüğe giren yeni Türk Ticaret Kanunu ile özel sektörümüz dünya ile rekabetinde büyük bir avantaja

Detaylı

KAYSO İspanya ile ilişkileri güçlendiriyor

KAYSO İspanya ile ilişkileri güçlendiriyor GÜNDEM ODALAR VE BORSALARDAN HABERLER 102 TOBB ÜYELERİ HABERLER, GELİŞMELER VE GÖRÜŞLER KAYSO İspanya ile ilişkileri güçlendiriyor Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) İspanya nın Türkiye Büyükelçisi Joan Clos

Detaylı

Neler yapabileceğimiz aşağıdaki harfler arasında bulunan gizli kelimelerde saklı. çözüm QR kodu

Neler yapabileceğimiz aşağıdaki harfler arasında bulunan gizli kelimelerde saklı. çözüm QR kodu Dosya 1 2 Dosya Neler yapabileceğimiz aşağıdaki harfler arasında bulunan gizli kelimelerde saklı. çözüm QR kodu K A T A L O G I G D K F E S T İ V A L O P K J A Z M V Y R U U A A F O E R E I İ N S E R T

Detaylı

AKHİSAR TİCARET BORSASI 2014 YILI FAALİYET RAPORU

AKHİSAR TİCARET BORSASI 2014 YILI FAALİYET RAPORU AKHİSAR TİCARET BORSASI 2014 YILI FAALİYET RAPORU Tüccar, milletin emeğini ve üretimini kıymetlendirmek için eline ve zekasına emniyet edilen ve bu emniyete liyakat göstermesi gereken adamdır. AKHİSAR

Detaylı

2009-2012 FAALİYET RAPORU. Aralık 2012 ELAZIĞ

2009-2012 FAALİYET RAPORU. Aralık 2012 ELAZIĞ 2009-2012 FAALİYET RAPORU Aralık 2012 ELAZIĞ Bu eser; Üyelerimize ve Elazığ ımıza hayırlı olsun... 2009-2012 FAALİYET RAPORU Aralık 2012 ELAZIĞ BAŞKANDAN SUNUŞ Ali ŞEKERDAĞ Elazığ TSO Yön. Kur. Bşk. Çok

Detaylı

Rize Ticaret ve Sanayi Odası

Rize Ticaret ve Sanayi Odası Rize Ticaret ve Sanayi Odası 1 2 Rize Ticaret ve Sanayi Odası Rize Ticaret ve Sanayi Odası 3 içindekiler 06 Ekonomik krizde birlik beraberlik 08 Küresel rekabette karşı değişim 10 Çay ve çay içme kültürü

Detaylı

ebülten Sayı:01 01.01.2013 30.06.2013

ebülten Sayı:01 01.01.2013 30.06.2013 ÇANAKKALE TİCARET BORSASI EMİTT FUARINDA (23-27.01.2013) Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Töreni (07-17.01.2013) Türkiye nin en büyük turizm fuarı olan ve bu yıl 17. düzenlenen Emitt 2013 Turizm Fuarına

Detaylı

AFYONKARAHİSAR TİCARET VE SANAYİ ODASI 01.01.2013-31.12.2013 TARİHLERİ ARASI FAALİYET RAPORU

AFYONKARAHİSAR TİCARET VE SANAYİ ODASI 01.01.2013-31.12.2013 TARİHLERİ ARASI FAALİYET RAPORU AFYONKARAHİSAR TİCARET VE SANAYİ ODASI 01.01.2013-31.12.2013 TARİHLERİ ARASI FAALİYET RAPORU 1 AFYONKARAHİSAR TİCARET VE SANAYİ ODASI HİZMETLERİ; Odamız organları 153 Meslek Komitesi üyesi 63 Meclis Üyesi,

Detaylı

ENGÝN A.Þ. Ýtriyat Temizlik Gýda Ürünleri Pazarlama Ýthalat - Ýhracat

ENGÝN A.Þ. Ýtriyat Temizlik Gýda Ürünleri Pazarlama Ýthalat - Ýhracat ENGÝN A.Þ. Ýtriyat Temizlik Gýda Ürünleri Pazarlama Ýthalat - Ýhracat Merkez: Mermerdelen Mah. Cumhuriyet Cad. Ak Yapý Evleri No: 58 Tel: 0464 223 73 13 Fax: 223 76 17 RÝZE Þube: Yeni Mah. Kýlýçarslan

Detaylı

www.antalyabilgisistemi.org.tr

www.antalyabilgisistemi.org.tr ATSO Ocak 2013 1 Antalya ticaretinin nabzı bu adreste: www.antalyabilgisistemi.org.tr Antalya Ticaret ve Sanayi Odası, Antalya Bilgi Sistemi Projesi ile Antalya daki işletmelerin konum, faaliyet ve iletişim

Detaylı

Yıl : 4 Sayı : 38 01 Şubat- 01 Mart 2015. Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası nın yayın organıdır

Yıl : 4 Sayı : 38 01 Şubat- 01 Mart 2015. Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası nın yayın organıdır Haberler Yıl : 4 Sayı : 38 01 Şubat- 01 Mart 2015 Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası nın yayın organıdır Fethiyeli Öğrenciler Gastronomi Festivalinde Fırtına Gibi Esti FTSO İmar Planı Sorununu Ankara ya Taşıdı

Detaylı

TURİZM TECRÜBE İŞİDİR. Türkiye nin alanında önde gelen acentelerinden NOVİTAS TURİZM

TURİZM TECRÜBE İŞİDİR. Türkiye nin alanında önde gelen acentelerinden NOVİTAS TURİZM TURİZM TECRÜBE İŞİDİR Türkiye nin alanında önde gelen acentelerinden NOVİTAS TURİZM 18 yıllık deneyimini, 8 yıldır Kastamonu'luların hizmetine sunuyor Yurtiçi - yurtdışı uçak biletleri Yurtiçi - yurtdışı

Detaylı

2014 FAALİYET RAPORU 2015 ÇALIŞMA PROGRAMI

2014 FAALİYET RAPORU 2015 ÇALIŞMA PROGRAMI 2014 FAALİYET RAPORU 2015 ÇALIŞMA PROGRAMI ESKİŞEHİR SANAYİ ODASI VE BAĞLI İŞTİRAKLER Eskişehir Endüstriyel Enerji Üretim Otoprodüktör Grubu San. ve Tic. A.Ş. Eskişehir Bilişim İletişim San. ve Tic. A.Ş.

Detaylı

Burdur süt üretiminde 10 uncu sırada

Burdur süt üretiminde 10 uncu sırada Burdur Ticaret Borsası Yayın Organı Sayı: 5 Yıl: 2015 Burdur süt üretiminde 10 uncu sırada TOBB dan Burdur a Meslek Lisesi Burdur Feshane ye taşındı BURDUR TİCARET BORSASI 1 TEKE YÖRESİ ANA SPONSOR ANA

Detaylı

NİZİP TİCARET ODASI 2013 FAALİYET RAPORU

NİZİP TİCARET ODASI 2013 FAALİYET RAPORU NİZİP TİCARET ODASI 2013 FAALİYET RAPORU 1 YÖNETİM KURULU BAŞKANI SUNUŞU Mehmet ÖZYURT YÖNETİM KURULU BAŞKANI Yaşadığımız çağda küreselleşmeye bağlı olarak ortaya çıkan gelişmeler, teknolojik ilerlemeler

Detaylı

Değerli Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Üyeleri;

Değerli Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Üyeleri; Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Beş Yıldızlı Hizmet Veren Odalarımdan Biridir. Bundan Dolayı Yönetim Kurulu ve Meclis Üyelerine Teşekkür Ederim. M. Rifat Hisarcıklıoğlu TOBB Başkanı Değerli Antakya Ticaret

Detaylı

ÜNYE TİCARET BORSASI 2014 YILI FAALİYET RAPORU

ÜNYE TİCARET BORSASI 2014 YILI FAALİYET RAPORU 2014 YILI FAALİYET RAPORU ARALIK 2014 İÇİNDEKİLER SUNUŞ 1. Projeleri-Raporları 2. Temsil-Sosyal Sorumluluk Faaliyetleri 3. Heyet ve ziyaretleri 4. Yeni Hizmet Binası yapımı 5. Seminer ve eğitimleri 6.

Detaylı

FAALİYET RAPORU 2014. www.kiziltepetb.org.tr

FAALİYET RAPORU 2014. www.kiziltepetb.org.tr FAALİYET RAPORU 2014 www.kiziltepetb.org.tr İÇİNDEKİLER Başkan ın Mesajı.... 3 Borsamız hakkında... Yasal Yükümlülükler ve Mevzuat. Üyelerimiz hakkında... 1.TEMEL YETERLİLİKLER 1.1.Yönetim ve Oda Mevzuatı.....

Detaylı

Kapak İPEKYOLU YENİLENEBİLİR ENERJİ GÜNEY GAZ KORİDORU TRC1 BÖLGESİ TÜRKİYE NİN ORTA DOĞU VE AFRİKA YA AÇILAN KAPISIDIR

Kapak İPEKYOLU YENİLENEBİLİR ENERJİ GÜNEY GAZ KORİDORU TRC1 BÖLGESİ TÜRKİYE NİN ORTA DOĞU VE AFRİKA YA AÇILAN KAPISIDIR K A L K I N M A N I N Y O L U İPEKYOLU YIL:2 SAYI:4 HAZİRAN / ARALIK 2014 YENİLENEBİLİR ENERJİ Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı / Taner YILDIZ GÜNEY GAZ KORİDORU Kapak Fatma ŞAHİN Büyükşehir Belediye Başkanı

Detaylı

Yayın Kurulu. STSO AÇILIM Haziran / Temmuz 2011 Yıl 3 Sayı 19 Yerel Süreli Yayın

Yayın Kurulu. STSO AÇILIM Haziran / Temmuz 2011 Yıl 3 Sayı 19 Yerel Süreli Yayın STSO AÇILIM Haziran / Temmuz 2011 Yıl 3 Sayı 19 Yerel Süreli Yayın İmtiyaz Sahibi Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Adına Salih Zeki MURZİOĞLU Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Şehnaz DERELİ Yayın Kurulu Servet

Detaylı

Kültür okumak, anlamak, görebilmek, görebildiğinden mana çıkarmak, intibah almak, düşünmek, zekâyı etmektir. (1936)

Kültür okumak, anlamak, görebilmek, görebildiğinden mana çıkarmak, intibah almak, düşünmek, zekâyı etmektir. (1936) Atatürk diyorki; TOBB 69. Genel Kurulu Ata nın Huzuruna Çıktı. Kültür okumak, anlamak, görebilmek, görebildiğinden mana çıkarmak, intibah almak, düşünmek, zekâyı etmektir. (936) www.mto.org.tr 3 M.Rifat

Detaylı

MARMARİS TİCARET ODASININ SÜRELİ BÜLTENİDİR 2 AYDA BİR YAYINLANIR

MARMARİS TİCARET ODASININ SÜRELİ BÜLTENİDİR 2 AYDA BİR YAYINLANIR MARMARİS - Yıl: 4 - Sayı: 13 Tüccar, milletin emeği ve üretimini kıymetlendirmek için eline ve zekasına emniyet edilen ve bu emniyete liyakat göstermesi gereken bir adamdır. Prof.Dr. Şükrü KIZILOT Yeni

Detaylı

Yıl : 3 Sayı : 35 01 Aralık 2014-01 Ocak 2015. Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası nın yayın organıdır

Yıl : 3 Sayı : 35 01 Aralık 2014-01 Ocak 2015. Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası nın yayın organıdır Haberler Yıl : 3 Sayı : 35 01 Aralık 2014-01 Ocak 2015 nın yayın organıdır Çinli Yatırımcıları Ağırladık FTSO GEKA yı Yatırımcılarla Buluşturuyor FTSO ile GEKA arasında gidilen işbirliği sonucunda GEKA

Detaylı

DTO Dergisi'nin yeni sayısı ile yeniden sizlerle

DTO Dergisi'nin yeni sayısı ile yeniden sizlerle Genel Yayın Yönetmeni Denizli İş Dünyasının Büyük Başarısı DTO Dergisi'nin yeni sayısı ile yeniden sizlerle birlikteyiz. Üyeleri ile birlik ve beraberlik içerisinde hareket eden Denizli Ticaret Odası,

Detaylı

Eskişehir TO, ABD ile ticari ilişkileri geliştiriyor

Eskişehir TO, ABD ile ticari ilişkileri geliştiriyor GÜNDEM ODALAR VE BORSALARDAN HABERLER 100 ODALAR ve BORSALAR TOBB ÜYELERİ HABERLER, GELİŞMELER VE GÖRÜŞLER Eskişehir TO, ABD ile ticari ilişkileri geliştiriyor Eskişehir Ticaret Odası (ETO), Eskişehir

Detaylı

Üyelerimizle sıcak temas, sorunları çözmede etkili! Salihli nin yanı sıra Kula ve Selendi den iş dünyasını temsilen 3 bine yakın üyesi bulunan

Üyelerimizle sıcak temas, sorunları çözmede etkili! Salihli nin yanı sıra Kula ve Selendi den iş dünyasını temsilen 3 bine yakın üyesi bulunan 2 4-Başkandan 5-Meclis Başkanlık Divanı 6-Meclis Üyeleri 7-Yönetim Kurulu 8-Disiplin Kurulu 9-TOBB Genel Kurul Delegeleri 10.11-Meslek Komiteleri 12- Oda Mevzuatı 13-TOBB Genel Kurulu 14-AB Uyum Komisyonu

Detaylı

SALİHLİ TİCARET VE SANAYİ ODASI 2014 YILI FAALİYET RAPORU

SALİHLİ TİCARET VE SANAYİ ODASI 2014 YILI FAALİYET RAPORU 4-Başkandan 5-Meclis Başkanlık Divanı 6-Meclis Üyeleri 7-Yönetim Kurulu 8-Disiplin Kurulu 9-TOBB Genel Kurul Delegeleri 10.11-Meslek Komiteleri 12- Oda Mevzuatı 13-TOBB Genel Kurulu 14-AB Uyum Komisyonu

Detaylı