BİZ KİMİZ? Hakkımızda

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "BİZ KİMİZ? Hakkımızda"

Transkript

1 T a n ı t ı m D o s y a s ı

2 BİZ KİMİZ? Hakkımızda NOVASIDE; kurumların bilişim teknolojilerine ilişkin tüm gereksinimlerini, farklı fikir ve bakış açılarıyla alışılagelmiş çözümlerin dışına çıkarak karşılamak üzere, 2010 yılında İstanbul'da kurulmuştur. Dünyadaki en yeni teknolojileri takip ederek, sahip olduğumuz bilgi birikimi ve tecrübemiz ile, müşterilerimize artan küresel rekabet ortamında verimlilik, güç ve değer katacak tüm yenilikçi teknolojileri entegre etmek temel hedefimizdir. Danışmanlık, kurulum, işletim ve bakım zincirinin her parçasında ürettiği çözümlerde müşterilerinin beklentilerine tam olarak cevap vermeyi amaçlayan NOVASIDE, entegre bir kalite sistemi dahilinde süreçlerin yönetimini sağlamaktadır. NOVASIDE olarak hedeflerimize ulaşabilmek için, kalite sistemimizle birlikte, Bireysel Mükemmellik, Takım Çalışması, Sürekli Öğrenme ve Sürekli Gelişim gibi kurumsal değerlerimizle yol haritamızda ilerlemekteyiz.

3 Neden NOVASIDE? Koşulsuz müşteri memnuniyeti esasına bağlı çalışır. İhtiyaca uygun hızlı, etkili ve kalıcı çözümler sunar. Müşterilerinin geleceğe dönük olan ihtiyaçlarını önceden görüp fonksiyonel çözümler üreterek stratejik hedeflerini gerçekleştirmelerine destek olur. Sürekli gelişmekte olan teknolojinin gerisinde kalmayan dinamik ve yenilikçi bir ekibe sahiptir. Yeni teknolojileri yakından takip ederek geliştirdiği çözümlerle, müşterilerinin verimliliklerini artırıp, kurumsal bilgi birikimiyle de müşterilerine hizmet verdikleri alanlarda rekabet avantajı sağlamayı hedefler. Felsefemiz VİZYONUMUZ Bilgi Teknolojileri alanında uluslararası etkinliğe sahip bir kurum olmak. MİSYONUMUZ Müşterilerimizin gereksinimlerini, en yeni bilgi teknolojilerini kullanarak ve sahip olduğumuz kabiliyetlerimizi günden güne geliştirerek, hayatı kolaylaştıran ürün ve hizmetlerle karşılayabilmek. DEĞERLERİMİZ Teknolojik Yaratıcılık Yaşam Boyu Çalışkanlık Her Zaman Dayanışma İnsan Hayatına Yenilik Kaybolmayan Kalite Sürekli Gelişim Şeffaflık DürüstlüK Verimlilik Müşteri Odaklılık Güvenilirlik İş Prensiplerimiz Müşterilerimizin uzun vadeli iş ortağı olabilmek hedefi ile hareket etmekteyiz. Dönemsel ve belirli bir konuya dayalı projelerin yanında uzun vadeli sürekli gelişim projeleri ile de müşterilerimizin stratejik iş ortağı olabilmeyi amaçlamaktayız. Yürüttüğümüz çalışmalarda bütünleşik stratejik yaklaşım metodunu kullanarak sadece sorumlu olduğumuz hizmete odaklanmak yerine resmin bütününe bakarak kalıcı ve yapının bütününe uygun çözümler geliştirmeyi hedeflemekteyiz.

4 SERVER SIDE İhtiyaçlarınıza Özel Marka Bağımsız Sunucu Çözümleri Sunucu Mimarileri Ülkemiz ve komşu ülkelerde bilişim teknolojileri alanında müşterilerimizin tüm donanım ve yazılım yatırımlarının en doğru ve en iyi performansın yanında maksimum verimlilik ve güvenlik politikaları ile kurulum ve devreye alma hizmetlerini yine müşterilerimizin kalite sistemlerinden ve beklentilerinden ödün vermeden gerçekleştirmekteyiz. TEKİL ve TÜMLEŞİK SUNUCU MİMARİLERİ Çoğu kurum ve kuruluş artan iş hacimleri ile beraber gelişen teknolojilerden maksimum verimliliği almak ister. Ortaya çıkan daha fazla iş uygulaması, daha fazla otomasyon, daha az problem, mekandan bağımsız global veri yönetimi, daha fazla iş zekası gibi bir çok kavram ile karşı karşıya kalır. Bu bağlamda da konunun uzmanı kurumlarla doğru yatırım ve doğru planlamayı yapmayı tercih ederler. Yanlış seçim ve yatırımların konuyu daha da karmaşık hale getireceği ve gerçek amacından uzaklaşıp daha maliyetli ve bilgi yönetimini daha da zorlu bir hale getireceği gerçektir. Söz konusu durumlarda oluşan karmaşıklığın değişen iş biçimlerine ve koşullarına uyumu zorlaştırabileceğini fark eden kuruluşlar, sunucu alt yapıları üzerinde denetimin tam şekilde kendilerinde olmasını istemeleri bilinci ile bilgi işlem ortamlarını basitleştirmeyi, iyileştirmeyi ve daha ölçümlendirilebilir bir yapıya kavuşturmayı amaçlamaktadırlar. Yine bu amaç doğrultusunda; Yeni uygulamaları ve teknolojileri hızla ve uygun maliyetle devreye alma Uygulama ve ağ hizmet düzeylerini iyileştirme İş inovasyonu girişimlerini gerçekleştirme Yanlış planlamalardan dolayı oluşan yatırım maliyetlerini azaltma İş büyümesini yönetme Ve en önemlisi ; esnek, erişilebilir ve uyarlanabilir bir bilgi işlem ortamı ile iş büyümesini destekleme şeklinde özetleyebiliriz.

5 NOVASIDE; bilgi işlem ortamınızı iyileştirmenize ve kullanımını, kullanılabilirliğini, güvenliğini ve yönetimini uygun maliyetlerle iyileştirmenize yardımcı olacak geniş bir sunucu tedarik, kurulum ve yönetim hizmetleri portföyü sağlar. Operasyonel inovasyonu destekleyen dinamik bir sunucu mimarisi oluşturmanıza yardımcı olabiliriz. YENİ SUNUCU ENTEGRASYON HİZMETLERİ İşletmenizde ortaya çıkmış yeni sunucu ihtiyaçlarının hem donanımsal hem de yazılımsal olarak doğru mimari ile kurumunuza kazandırılması için gereken danışmanlık, satınalma, devreye alma ve işletme operasyonlarına kadar süreçleri profesyonel bir şekilde yönetebiliriz. Tecrübelerimiz ve bilgi birikimimiz sayesinde ilgili teknolojilere daha hızlı geçiş yapabilmenizi ve daha kolay uyum sağlamanıza olanak vererek son kullanıcı hizmet düzeylerini de geliştirmenize katkıda bulunabiliriz. SUNUCU İYİLEŞTİRME ve BÜTÜNLEŞTİRME HİZMETLERİ İşletmenizde var olan sunucu ve sunucu sistemlerinin performanslarını iyileştirmek, verimliliğini arttırmak, ortaya çıkmış operasyonel maliyetleri azaltmak, iş büyümesini ve değişikliğini kolaylaştırmak amacıyla uyarlanabilirliğini arttırmak için sunucu ve sunucu sistemlerinin karmaşıklığını azaltmanıza yardımcı olabiliriz. Yeni sunucu engterasyonu ve sunucu iyileştirme ve bütünleştirme hizmetlerimiz ile kuruluşunuza özetle aşağıda ki konularda fayda sağlayabiliriz; Güvenlik açısından zengin yüksek kullanılabilirliğe sahip bir sunucu ve sunucular sistemi oluşturma. Üretkenliği, verimliliği inovasyonu arttırmak için gerekli teknolojilerden hızlı fayda sağlama. Değişen iş ve süreç gereksinimlerinize daha hızlı yanıt verme. Kuruluşunuzdaki BT varlıklarında ciddi iyileştirmeler sağlama. Toplam sahip olma maliyetlerini düşürme. Şirket içi kaynak kullanımını ve bu kaynakların kullanım becerilerini arttırma. Resmi mevzuatlara ve sorumluluklara karşı maksimum uyumluluğu sağlama.

6 SERVER SIDE Sunucularınızın Bakım ve Yönetimi Bize Emanet Sunucu Bakım & Destek ve Yönetim BT alt yapılarının vazgeçilmez yapı taşları sunuculardır. En basit uygulamalardan en karmaşık iş uygulamalarına kadar kurumların her türlü gereksinimlerini karşılayan fiziksel sunucu ve bu sunuculardaki yazılımsal sunucuların yönetimi profesyonel bir tecrübe ve bakış açısıyla mümkündür. Giriş seviyesi uygulamaların çalıştığı tekil sunuculardan performans ve güvenliğe dayalı en üst düzey sunucu katmanlarına kadar her türlü sunucu sisteminin sağlıklı ve kesintisiz çalışması kurumların en temel ihtiyacıdır. NOVASIDE bu ihtiyaçların ve kesintisiz çalışmanın gereklerini yerine getirmek ile ilgili her türlü riski önceden tespit edip gerekli önlemleri alarak kurumları en kötü senaryolardan uzak tutmayı hedefler. DONANIMSAL TARAF Sunucu ya da sunucu istasyonları çalışma koşullarına, bulunduğu ortama, iklimlendirme şartlarına, çalışma sürelerine kadar her türlü dış etkenlerden dolayı zaman içerisinde çeşitli arızalar ile çalışmalarını durdurabilirler. Bu durumun birden fazla sebebi ve etkilediği donanımsal parçalar olabilir. NOVASIDE bu tip durumlarda müşterilerinin mağduriyetini giderilmek ve müşterilerinin çalışmalarını devam ettirebilmeleri adına tüm fonksiyonları ile birebir çalışır. Bu bağlamda yedek sunucuların entegrasyonundan arıza vermiş sunucu ya da sunuculardaki ilgili donanımsal parçaların hızlı bir şekilde değişim süreçlerini en ince ayrıntısına kadar takip eder ve sunucu ya da sunucuların tekrar faaliyete geçebilmesi adına marka bağımsız her türlü profesyonel desteği titizlikle yapar.

7 YAZILIMSAL TARAF Sunucular donanım olarak tek başlarına hiçbir şey ifade etmezler. Sunucuların istenen hizmetleri yerine getirebilmesi için yine istenen hizmetlerle ilgili sunucu yazılımlarının doğru konfigürasyonlarla kurulması gerekmektedir. Sunucu yazılımlarının en temel üst öğesi ise sunucu işletim sistemleridir. İhtiyaç duyulan her türlü sunucu sisteminin sağlıklı çalışabilmesi için öncelikle bu sunucu işletim sistemlerin kurulması gerekmektedir. Bu konuya en yakın örnek Windows Server işletim sistemi yazılımları diyebiliriz. Windows sunucu işletim sistemleri en bilineni olsa da dünyada UNIX yada LINUX çekirdeğinde geliştirilmiş yüzlerce işletim sistemi mevcuttur. Bahsi geçen sunucu işletim sistemlerinin yanında kurumların faaliyet gösterdikleri iş kollarına göre değişkenlik gösteren çeşitli sunucu yazılımları da mevcuttur. Sunucu işletim sistemleri kendi başlarına çoğu zaman kısıtlı ihtiyaçları karşılamaktadır. Sunucu işletim sistemlerinin yanında gerçek sunucu ihtiyaçlarını tamamlayan alt sunucu mimarileri ve yazılımları mevcuttur. Veritabanı sunucusu, e-posta sunucusu, web sunucusu, yazıcı sunucusu, etki alanı sunucu ve denetleyicisi, medya sunucusu gibi örneklerini arttırabileceğimiz onlarca farklı hizmet ve ihtiyaca karşılık yazılımsal sunucularda mevcuttur. NOVASIDE bilgi birikimi ve tecrübeleriyle müşterilerinin ihtiyaçlarına uygun marka bağımsız her türlü işletim sistemi ve alt sunucu yazılımlarının tedarik, kurulum ve entegrasyonunda profesyonel çözümler üretmektedir. Sistem Odaları Müşterilerimizin tüm bilişim faaliyetlerinin barındırma anlamında ana omurgasını oluşturan sistem odalarının, başta güvenlik olmak üzere tasarım, mimari, proje, iklimlendirme, alçak ve yüksek gerilim işleyişi, yapısal kablolama, kabin ölçeklendirmesi, felaket senaryolarına hazırlık gibi başlıklarda tüm yapılandırma hizmetlerinde anahtar teslim çözümler üretiyoruz. Konusunda uzman kadromuz uluslararası standartlarda sistem odalarının projelendirme, kurulum ve iyileştirme hizmetlerini gerçekleştirmektedir.

8 NETWORK SIDE Bağlantınız Kopmasın Ağ Mimarileri Günümüzde en ufak işletmelerden en büyük işletmelere kadar tüm kurumlar bir şekilde ağ olarak nitelendirdiğimiz bilgisayarlar arası haberleşme sistemini kullanmaktadır. Bu bazen basit ev içi internet bağlantısı ve paylaşımı olduğu gibi bazen de karmaşık ağ topolojileri olarak karşımıza çıkabilir. Karmaşıklık derecesi ne olursa olsun bir haberleşme ağının verimliliği en doğru mimariyi baştan kurgulamakla doğru orantılıdır. Ağ mimarilerindeki temel amaç dağınık iş yapılarının yine dağınık kullanıcılar arasında verimli bir şekilde paylaşılmasıdır. Data, Ses, Görüntü gibi her türlü sınıfsal verinin hedef ya da hedeflere kayıpsız olarak ulaştırılması işletmelerin birincil ihtiyacıdır. Coğrafi olarak bir çok çeşidi olmasına karşın Yerel Alan ve Uzak alan olarak iki grupta toparlamak ağ mimarilerini özetlemekte çok daha yardımcı olabilmektedir. NOVASIDE gerek yerel gerekse uzak tüm ağ mimarilerinde kurulum aşamalarından satış sonrası destek aşamalarına kadar işletmelerin taleplerine ve ihtiyaçlarına marka bağımsız olarak en üst düzeyde hizmetler üretebilmektedir.

9 Ağ Bakım & Destek ve Yönetim Kurumsal ağ sistemlerindeki en ufak kesintiler bile bazen katlanılmaz ve hatta ciddi maddi kayıplarla sonuçlanabilir. Özellikle cloud(bulut) teknolojisini konuştuğumuz günümüz bilişim dünyasında ağ sistemlerinin sorunsuz ve performanslı çalışmasının üstü bir kez daha çiziliyor. Ar-Ge çalışmalarının ispatladığı belki de en önemli konulardan biri de fiber hat hızlarının bile ileride yetersiz kalacağı yönünde. Bu noktada işletmelerin hep yeni ve doğru teknolojilere yatırım yapması gerekliliği de ayrıca karşımıza çıkıyor. Gerek yeni sistemlerin entegrasyonu gerekse network sistemlerinin sürekliliğinin sağlanması noktasında kurumların her zaman profesyonel bir desteğe ihtiyacının olduğu bir gerçektir. NOVASIDE kurumların bilişim ağları ile ilgili olası her türlü gereksinimlerinde yine ihtiyaca ve taleplere yönelik çözümler sunabilmektedir. Bu bağlamda hem yeni kurulum hizmetleri hem de var olan sistemlerin geliştirilmesi ve yönetilmesi konusunda profesyonel hizmetler üretebilmektedir. BAŞLIKLARLA ÜRETİLEN NETWORK HİZMETLERİ Yapısal Kablolama Optical Transport (Optik Taşıma) Wide Area Network (Geniş Alan Ağ) Local Area Network (Yerel Alan Ağ) Virtual Private Network (Sanal Özel Ağ) Wireless LAN (Kablosuz Yerel Alan Ağ) Storage Area Network (Depolama Alan Ağı) İşletmelerin; ofis ya da binalarda yapısal kablolama gereksinimleri, kiralık devreler ile ilgili başvuru ve takip işlemlerinin yapılması, uzak ofisler arası veri, ses, video haberleşmesi ile ilgili alt yapıların kurulması ve yönetilmesi, VPN ağların oluşturularak güvenli bilgi paylaşımının sağlanması, geniş coğrafi alanlarda radyo frekans tabanlı ağların kurulması, her türlü network cihazlarının kurulumu, herhangi bir talebin mevcut sistemlere entegrasyonu, sistemlerin izlenmesi raporlanması gibi bir çok hizmet üretilebilmektedir. NOVASIDE kurulum yada ilgili entegrasyonlar sonrasında da periyodik bakım çalışmaları ve teknik destek hizmetleri ile müşterilerini yalnız bırakmamaktadır. Teknolojinin sürekliği değiştiği ve yenilendiği dünyamızda NOVASIDE teknik yeterliliğini müşterilerine daha kaliteli ve modern hizmetler üretebilmek adına yükselterek yenilemektedir.

10 CLIENT SIDE Kurum İçi Bilgisayarlarınız Bizim Kontrolümüzde İstemci Mimarileri DONANIMSAL TARAF Kişisel bilgisayar olarak da adlandırdığımız masaüstü ve dizüstü bilgisayarları genel olarak istemci sınıfına konumlandırsak da kurumlarda belirli işlerin yönetimini ya da veri işleme işlevlerini yerine getirecek donanımları sadece bu tip bilgisayarlarla sınırlandırmak doğru değildir. Kurumlar çoğu zaman en az donanımsal güce ihtiyaç duyulacak işlevler için yüksek maliyetli donanımsal istemci satın almak gibi bir hataya düşebilmektedirler. Bu tip önemli karar aşamalarında ihtiyaca uzun süreli cevap verebilecek optimum konfigürasyondaki istemci modellerinde karar kılmak işletmenin hem maliyet hem de performans beklentileri için önem teşkil etmektedir. Bu aşamada ihtiyaca cevap verebilecek doğru istemci modellemesini yapmak gerekliliği doğmaktadır. Konuyu istemci modellemesi olarak incelediğimizde ihtiyacın karşılığı olan donanımları (Masaüstü Bilgisayar, Dizüstü Bilgisayar, İnce İstemci, El Terminali, Kiosk vb. ) gerek fiyat-performans gerekse işlevsellik sınıflarında değerlendirip karar vermek gerekmektedir. NOVASIDE bu noktada kurumların ihtiyaç duyduğu donanımsal ihtiyaçlara hem istemci modellemesi hem de bu istemcilerin tedarik ve kurulum aşamalarında devreye girerek işletmelerin doğru yatırımları yapmasında ve önemli kararlar almasında destek verebilmektedir.

11 YAZILIMSAL TARAF İstemciler sunucu sistemlerinde olduğu gibi üzerlerine tanımlanmış işletim sistemleri (ince istemciler hariç) ve yine bu işletim sistemleri üzerinde yüklenmiş tümleşik uygulamalar ile gerçek kimliklerine kavuşarak kurumun ve kişilerin ihtiyaçlarına çözüm üretmektedir. Dünyada istemci tarafında Microsoft işletim sistemleri ağırlıklı olsa da azınlık olarak açık kaynak kodlu Linux işletim sistemleri de kullanılabilmektedir. İşletim sistemleri üzerinde yüklenmiş hesap tablosu, kelime işlem, sunum, e-posta, dijital medya, mühendislik çizim-dizayn, eğitim, gibi yüzlerce program ile kurumların ve kişilerin görevleri ile ilgili ihtiyaçlarına yanıt verebilmektedir. NOVASIDE olarak kurumların hizmet verdiği sektöre göre ihtiyaçlarına yönelik yazılımların alternatifleri ile değerlendirilerek temin edilmesi ve gerekli konfigürasyonlarda kurulumlarının yapılması konusunda çeşitli hizmetler üretebilmektedir. İstemci Bakım Destek ve Yönetim Gerek iş hayatımızda gerekse günlük yaşantımızda kullandığımız tüm istemciler çeşitli sebeplerden dolayı çalışmalarını durdurabilirler. İşletim sistemi hataları, donanımsal sıkıntılar, internet ortamından bulaşabilecek virüsler gibi yüzlerce sebep bu kesintilerin sebebi olabilir. Kesintisiz ve problemsiz çalışma isteği günümüz iş hayatında elbette tüm kullanıcıların en büyük arzusudur. Fakat bahsi geçen sebeplerden dolayı en ufak kesintiler dahi çoğu zaman kullanıcılara büyük sıkıntılar verebilmektedir. NOVASIDE kurumların istemciler tarafındaki olası problemlerine hızlı çözümler üretebilmekte ve kesintisiz çalışma için de bakım hizmetlerini müşteri odaklı bakış açılarıyla karşılayabilmektedir. Bu noktada NOVASIDE hizmet yelpazesini ikiye ayırmaktadır. SÖZLEŞMELİ BAKIM ve DESTEK HİZMETLERİ İşletmelerin gerek kesintisiz çalışabilme istekleri gerek olası problemlere öncelikli ve en hızlı müdahale istekleri doğrultusunda önerilen NOVASIDE hizmet paketidir. Bu hizmet paketinde işletmenin hacmi ne olursa olsun BT altyapısını bütünü ile devralarak işletmenin sağlıklı ve kesintisiz olarak hizmetlerini sürdürebilmesi ile ilgili her türlü önlem ve destek çözümleri üretilmektedir. SÖZLEŞMELİ BAKIM ve DESTEK HİZMETLERİNİN ARTILARI Personel istihdamının getirdiği zorluklar ve maliyetlerle karşılaştırıldığında daha uygun ve verimlidir. Üretilen hizmet aylık olarak tek bir ücret politikası ile faturalandırılır ve işletmenin ödeme vadesinde tahsil edilir. Herhangi bir servis sayı kısıtlaması yoktur. İl sınırları içerisinde gelen destek talebine en uygun servis biçimi ile en kısa sürede cevap verilir. İşletmenin ihtiyaç duyduğu IT danışmanlık hizmetleri ücretsiz olarak hizmet paketi içerisinde değerlendirilir. Kurumun BT alt yapısı sürekli olarak takip edilir ve gözlemlenir. İsteyen işletmeler ile gizlilik sözleşmesi imzalanır. 7 gün 24 saat işletmeyi koruma altına alan bir hizmet paketidir. İşletmeye özel periyodik bakım takvimlendirmesi ile maksimum verimlilik hedeflenir. SÖZLEŞMESİZ BAKIM ve DESTEK HİZMETLERİ İşletme tarafından ihtiyaç halinde talep edilen hizmet paketidir. Bu hizmet paketinde işletme herhangi bir servis talebinde bulunması durumunda NOVASIDE teknik ekibi tarafından gerekli müdahale gerçekleştirilerek istenen talep yerine getirilir. Bu hizmet karşılığında verilen hizmetin türü ve servis süresine göre ücretlendirme yapılarak işletmeye sunulur.

12 SECURE SIDE Önemli Verileriniz Ağınızdan Dışarı Sızmasın Ağ Güvenliği İşletmelerde sadece bir ağın kurulması, entegrasyonunun sağlanması ve sürekliliğinin kontrol edilmesi kadar söz konusu bilgisayar ağının her boyutta güvenliğini de sağlamak büyük önem taşır. Bir bilgisayar ağını korumak sadece önemli kaynaklara kullanıcı denetim kurallarını uygulamaktan ibaret değildir. Günümüzde internetin neredeyse hesaplanamaz boyuta ulaşması ve kurumlardaki bilgisayar sistemlerin de genişlemesi ile bilgisayar ağlarına yönlenebilecek tehditler için işletmeler bilgisayar ağlarını her zaman güncel güvenlik politikaları ile korumak zorundadır. Güvenlik politikaları ve buna bağlı oluşturulmuş alt yapılar değişen ve gelişen dünyaya göre güncellenmediğinde ortaya çıkan negatif durumların kurumlara büyük zarar verdiği gerçektir. Ağ güvenliği kavramını incelerken güvenliğin her kurum için farklılaştığı ve özelleştiği fikrini benimsemek problemlerin çözümünde ya da gerekli önlemlerin alınmasında daha hızlı yol alınmasını sağlayacaktır. NOVASIDE ağ güvenliğinin tek bir noktadaki çözümler ile hiçbir zaman yeterli derecede sağlanamayacağı, bu anlayışın her noktada uygulanması gerekliliği fikrini benimsemiştir. Ürettiği yada geliştirdiği tüm çözümlerde temel düşünce olarak bu fikri uygulamaktadır. NOVASIDE Ağ Güvenliği ana platformu altında aşağıdaki konularda hizmetler üretebilmektedir. GENİŞ ALAN AĞI GÜVENLİĞİ Servis sağlayıcılar tarafından yüksek hızlı geniş ağ bağlantılarının artması ile kiralık devre ihtiyaçları da azalmıştır. Servis sağlayıcılardan alınan bu tip paylaşımlı hizmetler kuruma özel verilerin başkaları tarafından da izlenebilme riskini doğurmuştur. Bu tip riskleri çeşitli algoritmalarda şifreleyerek ortadan kaldırmak mümkündür. AĞ GÜVENLİĞİ İZLEME & RAPORLAMA ve YÖNETİMİ İşletmeler ağ güvenliği için çeşitli yazılım veya donanım tabanlı ürünler kullanabilmektedir. Kullanılan ürünler sektördeki bir çok çözümden biri ya da birçoğu olabilir. Her bir ürünün kendine özgü kayıt tutma ve raporlama mekanizmaları mevcuttur. Muhtemel güvenlik açıklarının ya da teşebbüslerinin tüm kaynaklardan toplanarak tek bir noktadan izlenmesi ve anlamlı / anlaşılır sonuçlar elde edilmesi gerekmektedir. Bu sayede işletmenin ağ güvenliği ile ilgili daha doğru yönlendirilmesi sağlanabilmektedir.

13 KABLOSUZ AĞ GÜVENLİĞİ Kablosuz iletişim ve haberleşmenin yaygınlaşması ile işletmelerde mekan kavramı daha soyut bir hal almaya ve belirginliğini kaybetmeye başlamıştır. İşletme ağının belirli kurallar dışında kablosuz hale getirilmesi ya da bu kablosuz ağlar üzerinden paylaşıma açılması bir çok güvenlik açığına da sebep vermektedir. İşletmelerde kablosuz ağ teknolojilerinin kullanımına karar verilmesi ile beraber ortaya çıkabilecek açıkların önüne yazılım ve donanım çözümleri ile engel olunabilmektedir. KURUMSAL INTERNET YÖNETİM SİSTEMİ Internet in günlük hayatın bir parçası olması sebebiyle bir çok kurum mesai saatleri içerisinde personellerinin internette vakit harcaması ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu durum hem verimliliği düşürmekte hem de bazı internet politikalarının uygulanması gerekliliğini doğurmaktadır.kurumsal internet yönetim sistemi ile çalışanların performansını arttıracak, şirket verimliliğini yükseltecek servis ve çözümler uygulanabilmektedir. Bu servislerle; Çalışanların internet erişimlerinin kontrol altına alınması Internet bant genişliklerinin gereksiz harcanmasının önüne geçilmesi Şirket politikalarına uygun site bazında kısıtlamalar Kullanıcı bazında sınırlamalar Saat bazında sınırlamalar gibi bir çok standart ve geliştirilebilir özellikler ile şirket yararına kurallar ve davranış biçimleri oluşturulabilmektedir. PAYLAŞIM POLİTİKALARI İşletmeler bir çok kişi, grup ya da departmanlardan oluşmaktadır. Görevleri yada pozisyonları gereği hangi verilerin ve bilgilerin kimler tarafından izlenebileceği, değiştirebileceği ya da yönetebileceği kavramları şirket politikaları dahilinde istenen özelliklerdir. Şirketlerin hayati önem taşıyan verileri çoğu zaman işletme sahipleri tarafından gizli tutulmak istenir. Ya da her departmanın kendisiyle ilgili verilerin yine kendileri tarafından görülmesi talep edilir. Kullanıcı profillerine uygun olarak işletmedeki ağ sistemi çeşitli katmanlara ayrılarak güvenlik politikaları ile eş değer olacak biçimde bu ayrımsama yapılabilmektedir. KONTROLLÜ ERİŞİM SİSTEMLERİ Özellikle mobil kullanıcıların tek bir istemci ile hem kurum içinde hem de kurum dışında işlem yapmasından dolayı kötü içeriklerin işletme ağ kaynaklarına ulaşması daha kolay bir hale gelmektedir. Bu bağlamda yerel ağ kaynaklarına ulaşma talebinde bulunan istemcilerin kontrollü erişim sistemleri ile güvenlik seviyelerinin denetlenmesi, politikalara uygun olmayan istemcilerin engellenmesi, sağlanarak işletmeye zarar verecek güvenlik zafiyetlerinin önüne geçilebilmektedir.

14 SECURE SIDE Şirketinize Ait Tüm Verilerin Tek Sahibi Siz Olun Veri Güvenliği İşletmelerde yoğun emek ve know-how neticesinde ortaya çıkmış her türlü veri nin gizliliği şüphesiz o işletme için hayati önem taşımaktadır. Çoğu zaman işletmenin faaliyetlerini sürdürebilmesi bu veriler sayesinde olmaktadır. Bu veriler değişken olmakla beraber müşteri bilgileri, finansal bilgiler, Ar-Ge çalışmaları, operasyonel veriler gibi bir çok çeşit ve formatta ortaya çıkmış değerli bilgilerdir. Bu bilgilerin başka kişi ya da şirketler tarafından ele geçirilmesi işletmenin rekabet güçlerini ve saygınlıklarını kaybetmelerine sebep verebilir. Bu bilgilerin sürekli olarak kontrol altında tutulması gerekliliği tartışılmaz bir gerçektir. NOVASIDE gerek Ar-Ge çalışmalarında edinmiş olduğu tecrübe ile gerekse gerçekleştirmiş olduğu Veri Güvenliği projeleri ile işletmeye özel değerli bilgilerin şifrelenmesi, korunması, hak ihlallerinin engellenmesi konularında proaktif hizmetler üretebilmektedir. ŞİFRELEME ÇÖZÜMLERİ Veri güvenliğinin en önemli ve birincil katmanıdır. Özel verilerin şifreleme algoritmaları ne kadar güçlü olursa veri bir şekilde kopyalanmış olsa dahi içeriğinin çözümlenmesi de o güçlükte olacak ve çoğu zamanda imkansız hale gelecektir.novaside özel verilerin güçlü algoritmalarla şifrelenmesi ihtiyaçlarına uluslararası partner leri ile çözümler sunmaktadır. VERİ AMBARI ÇÖZÜMLERİ İşletme verileri genelde dağınık bir yapıdan ziyade veri ambarı olarak nitelendirilen sistemler üzerinde barındırılmaktadır. Gerek ticari verilerin gerekse şahsi verilerin kurum dışından veya kurum içinden yetkisiz kullanıcılar tarafından görüntülenmesi, sızdırılması-çalınması gibi ihtimallerin önüne geçme zorunluluğu mevcuttur. NOVASIDE veri ambarı şifreleme konularında müşterilerine alternatif çözümler ile bu tip ihtimalleri ortadan kaldırabilecek hizmetler sunmaktadır. VERİ SIZMASINI ENGELLEME ÇÖZÜMLERİ Verilerin korunması, şifrelenmesi kadar istenmeyen alanlara taşınması da günümüzde çok önem teşkil etmektedir. İşletmeler için hayati önem taşıyan verilerin nerede depolandığının bilinmesi, kopyalarının tespit edilmesi ve şirket dışına taşınmasının, kopyalanmasının ya da çalınmasının önüne geçilmesi gerekmektedir. NOVASIDE söz konusu özel verilerin depolama birimlerini, içeriğinin değiştirilmesi durumlarını kurduğu sistemlerle denetleyerek şirket dışına çıkartılmasını da engelleyebilmektedir.

15 YEDEKLEME ÇÖZÜMLERİ Alınan güvenlik önlemleri ne kadar fazla olursa olsun veri kaybı gibi bir durumla karşı karşıya kalmak işletmeleri büyük zararlara uğratabilir. Olası veri kayıplarının önüne geçmek ancak doğru kurgulanmış ve uygulanabilir olan yedekleme sistemleri ile mevcuttur. Veri büyüklüğü ve önem derecesi bu kurguların ve kuralların oluşturulmasında ayrı bir uzmanlık gerektirmektedir. Verilerin yedeklenmesinde zamanlama, coğrafi konum, şifreleme, yedeklenecek veri yada verilerin büyüklüğü, verinin niteliği gibi analiz edilmesi gereken bir çok kavram mevcuttur. NOVASIDE işletmeler için hayati önem taşıyan tüm verilerin yedeklenmesi gerek işletme bünyesinde gerekse kendi veri merkezinde çeşitli çözümler sunabilmektedir. A-İşletme İçi Yedekleme Çözümleri Verilerinin düzenli olarak yedeklenmesini talep eden işletmelerde bu kurgunun oluşturulabilmesi için gerekli analizler yapılarak bir fizibilite raporu oluşturulmalıdır. Sunucu ya da istemcilerdeki verilerin hangi zamanlarda ve yine hangi yedekleme mantığı ile hangi ortama aktarılacağı sorularının cevapları aranmalıdır. Bu noktada kaynak ne olursa olsun hangi hedefe aktarılacağı ve bu hedefin fiziksel güvenliği önem teşkil etmektedir. Bu bazen önerilmese de maliyetlerden dolayı harici diskler olduğu gibi SAN, DAT gibi profesyonel ortamlar tercih edilmelidir. NOVASIDE işletme bünyesinde ki tüm yedekleme çözümlerini müşterilerine geliştirebilmektedir. B- İşletme Dışı Yedekleme Çözümleri İşletme l t içi i yedekleme sisteminde i ki donanımsal yatırım maliyetleri i ve yedeklerin bütünlüğünün kontrol edilmesi gereksinimlerinden dolayı işletmeler çoğu zaman yedekleme stratejilerini atlamaktadırlar. NOVASIDE bu konuda işletmelere farklı bir çözüm sunabilmektedir. İşletme nin yedeklenmesini talep ettiği sistem ya da sistemleri ile NOVASIDE veri merkezi arasında güvenli bir köprü oluşturularak istenilen zamanlarda istenilen verilerin NOVASIDE veri merkezi ne yedeklenmesi sağlanabilmektedir. Veriler şifreli olarak yedeklendiği için NOVASIDE ekibinin bu verilerden anlamlı sonuçlar çıkartması imkânsızdır. Bu sayede işletmeler yüklü donanım yatırımları ve kontrol mekanizmaları gibi süreçlerden kurtulmaktadırlar. Ayrıca veri yedekleme mantığının temel kuramlarından yedeklenen verinin güvenli ortama taşınması durumu da gerçekleştirilmiş olmaktadır. Herhangi bir felaket durumunda müşterinin faydalandığı hizmet paketine göre ilgili yedekler yine müşteriye istenen ortamlarda yine şifreli olarak istenen zamanda ulaştırılabilmektedir.

16 SECURE SIDE Dış Dünyaya Karşı Yeterince Güvende misiniz? İnternet Güvenliği Dış dünya olarak tabir ettiğimiz Internet ten kurum içine gelebilecek ve zarara uğratabilecek birçok tehlike mevcut. Bu zafiyetler bazen bir kullanıcının bilgisayarına casus yazılım indirmesi, bazen görüntülenen Internet sayfalarından bazen de e-posta lardan ortaya çıkabilmektedir. İşletmeler dış dünya ile olan bağlantılarında katı suretle çeşitli güvenlik katmanlarını kullanmak zorunda kalmaktadırlar. GÜVENLİK DUVARI İşletmelerin çoğunluk düzeyde güvenlik politikalarını Firewall(Güvenlik Duvarı) denilen sistemler üzerindeki doğru kurgulanmış kurallar oluşturmaktadır. Güvenlik duvarı olmayan bir işletmeyi çatısı olmayan bir eve benzetmek mümkündür. Günümüzde işletmelerin ağ sistemlerini kurgularken üzerinde hassasiyetle durmaları gereken konuların başında Internet Güvenliği Güvenlik Duvarı sistemleri gelmektedir. BÜTÜNLEŞİK GÜVENLİK DUVARI - UNIFIED THREAT MANAGEMENT Tüm tehdit yada güvenlik politikalarının tek bir donanımsal cihaz üzerinde kurgulandığı ve yönetildiği sistemlerin tümüne verilen isimdir. Bu sistemler içerisinde küçük bir işletmeden büyük bir işletmeye kadar ihtiyaç duyulan Antivirüs, İçerik Filtreleme, Saldırı Önleme Sistemleri(IPS), Sanal Özel Ağ (VPN) gibi çok ihtiyaca cevap vermektedir. NOVASIDE her boyuttaki işletmenin ihtiyaç duyduğu Bütünleşik Güvenlik Duvarı cihazlarında marka bağımsız tedarik, kurulum, yönetim, raporlama gibi konularda profesyonel çözümler üretebilmektedir.

17 SATIŞ & KURULUM ve DESTEK HİZMETLERİNİ VERDİĞİMİZ BAZI UTM SİSTEMLERİ CYBEROAM CISCO NETSAFE CHECKPOINT FORTINET JUNIPER SONICWALL WATCHGUARD ASTARO BARRACUDA NETWORKS ENDIAN ZYXEL CALYPTIX SMOOTHWALL İstemci Güvenliği Güvenlik tehditlerinin ve ortaya çıkan olumsuz sonuçların kaynakları incelendiğinde oran olarak iç ağ sisteminin dış ağ sistemine göre daha yukarıda olduğu gözlemlenmektedir. Daha açık bir tabirle iştlemelerde ortaya çıkan güvenlik açıklarının ağırlıklı olarak kullanıcı bilgisayarlarından kaynaklandığı görülmektedir. Bu noktada işletmelerde istemciler tarafında da ciddi önlemlerin, kuralların ve kontrollerin yapılması gerekliliği doğmaktadır. BÜTÜNLEŞİK ÇÖZÜMLER Bütünleşik istemci güvenliği çözümlerinde merkezi bir yönetim ve müdahale imkanları ile donatılmış bir sistemin kurulması işlemlerin hızlılığı ve bütünlüğü için önem teşkil etmektedir. Kullanıcı güvenlik duvarları, uygulama güvenlik duvarları, istemci tarafı anti virüs uygulamaları, fiziksel port kısıtlamaları, her türlü şifreleme sistemleri, port kontrol ve kısıtlamaları, güçlü kimlik doğrulama sistemleri gibi bir çok işlem bütünleşik çözümler içinde yer almaktadır. Bu uygulamalar ile verimli ve güvenli çalışma ortamlarının kurgulanması amaçlanmaktadır. NOVASIDE bu amaçlar doğrultusunda her türlü işletmeye özel araştırma, çözüm ve destek hizmetleri sunabilmektedir.

0216 574 1260 / matrisbilisim.com

0216 574 1260 / matrisbilisim.com 0216 574 1260 / matrisbilisim.com BROCADE VDX CLOUD NETWORKING NOW HAS AN ETHERNET FABRIC Bulutlar elinizin altında olsun. Bulut sistemler için optimize bir ağ, düşündüğünüzden çok daha yakınınızda olabilir.

Detaylı

Yetkili Servis. Yetkili Servis. Certificate Installation

Yetkili Servis. Yetkili Servis. Certificate Installation Yetkili Servis Yetkili Servis Certificate Installation Biz Kimiz? Misyonumuz; projelerin başlangıcından, uygulama ve yönetimine kadar her aşamasında müşterilerimizin yanında olmak, güvenilir profesyonel

Detaylı

BİLGİ GÜVENLİĞİ SEKTÖRÜNDE NEBULA FARKI KALİTE VE EHLİYET SANAL SİSTEMLERDE YEDEKLEME VE REPLİKASYON UNDERGROUND SIEM ÇÖZÜMÜNÜZÜ DEĞİŞTİRMENİN ZAMANI

BİLGİ GÜVENLİĞİ SEKTÖRÜNDE NEBULA FARKI KALİTE VE EHLİYET SANAL SİSTEMLERDE YEDEKLEME VE REPLİKASYON UNDERGROUND SIEM ÇÖZÜMÜNÜZÜ DEĞİŞTİRMENİN ZAMANI 2012 BİLGİ GÜVENLİĞİ SEKTÖRÜNDE NEBULA FARKI KALİTE VE EHLİYET SANAL SİSTEMLERDE YEDEKLEME VE REPLİKASYON UNDERGROUND SIEM ÇÖZÜMÜNÜZÜ DEĞİŞTİRMENİN ZAMANI GELDİ Mİ? TOKENIZATION NEDİR? Ağustos 2012 beyazşapka

Detaylı

KOBİ lerde Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP) Uygulamaları

KOBİ lerde Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP) Uygulamaları T.C. SANAYİ, BİLİM VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI VERİMLİLİK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ YAYIN NO: 723 KOBİ lerde Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP) Uygulamaları Talat POSTACI Önder BELGİN Yrd. Doç. Dr. Turan Erman ERKAN Ankara,

Detaylı

E-DÖNÜŞÜM TÜRKİYE KDEP-2004 7 NUMARALI EYLEM RAPORU

E-DÖNÜŞÜM TÜRKİYE KDEP-2004 7 NUMARALI EYLEM RAPORU E-DÖNÜŞÜM TÜRKİYE KDEP-2004 7 NUMARALI EYLEM RAPORU İNTERNET VERİ MERKEZİ UYGULAMALARININ EKONOMİSİ VE YAPILABİLİRLİĞİ Teknik Altyapı ve Bilgi Güvenliği Çalışma Grubu Şubat 2005 İÇİNDEKİLER 1. GİRİŞ 3

Detaylı

SORULARLA KURUMSAL KAYNAK PLANLAMA

SORULARLA KURUMSAL KAYNAK PLANLAMA İŞLETME YÖNETİMİNDE YENİ EĞİLİMLER DİZİSİ İSTANBUL TİCARET ODASI SORULARLA KURUMSAL KAYNAK PLANLAMA (ENTERPRISE RESOURCE PLANING-ERP) Hazırlayan Şehbal Talü Bilgi ve Dolcüman Yönetimi Şubesi Raportörü

Detaylı

İSTANBUL AYDIN UNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAFÜLTESİ KURUMSAL KAYNAK PLANLAMASI VE UYGULANMASI

İSTANBUL AYDIN UNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAFÜLTESİ KURUMSAL KAYNAK PLANLAMASI VE UYGULANMASI İSTANBUL AYDIN UNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAFÜLTESİ KURUMSAL KAYNAK PLANLAMASI VE UYGULANMASI UNDERGRADUATE THESIS Erdem Karagöz Gürkan Yıldız Ömer Uzun Mustafa Halit Özaygün Yazılım Mühendisliği Tez Danışmanı:

Detaylı

TÜRKİYE BİLİŞİM DERNEĞİ KAMU BİLGİ İŞLEM MERKEZLERİ YÖNETİCİLERİ BİRLİĞİ. Kamu Bilişim Platformu XII SANALLAŞTIRMA. Sürüm 1.0 1.

TÜRKİYE BİLİŞİM DERNEĞİ KAMU BİLGİ İŞLEM MERKEZLERİ YÖNETİCİLERİ BİRLİĞİ. Kamu Bilişim Platformu XII SANALLAŞTIRMA. Sürüm 1.0 1. TÜRKİYE BİLİŞİM DERNEĞİ KAMU BİLGİ İŞLEM MERKEZLERİ YÖNETİCİLERİ BİRLİĞİ Kamu Bilişim Platformu XII SANALLAŞTIRMA Sürüm 1.0 1. ÇALIŞMA GRUBU Nisan 2010 TBD Kamu-BİB Kamu Bilişim Platformu XII SANALLAŞTIRMA

Detaylı

İŞNET GROUP. Teknolojiye Sahiplenip MİMARİ VE SOSYAL Çözünürlüğün Yarattığı HUZURU VE GÜVENİ Vaat Ediyor.

İŞNET GROUP. Teknolojiye Sahiplenip MİMARİ VE SOSYAL Çözünürlüğün Yarattığı HUZURU VE GÜVENİ Vaat Ediyor. İŞNET GROUP Teknolojiye Sahiplenip MİMARİ VE SOSYAL Çözünürlüğün Yarattığı HUZURU VE GÜVENİ Vaat Ediyor. İçindekiler Hakkımızda 1 Hakkımızda 2 Çözüm Ortaklarımız 3 Kalite Anlayışımız ve Çevre Politikamız

Detaylı

KURUMSAL KAYNAK PLANLAMASI (ERP) VE YAZILIM SEÇİM SÜRECİ

KURUMSAL KAYNAK PLANLAMASI (ERP) VE YAZILIM SEÇİM SÜRECİ KURUMSAL KAYNAK PLANLAMASI (ERP) VE YAZILIM SEÇİM SÜRECİ Erkan BAYRAKTAR * Mehmet EFE ** ÖZET Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP), bir işletmenin üretimden satışa, satınalmadan muhasebeye dek uzanan iş süreçlerinin

Detaylı

DEĞİŞİM İÇİN ÇEVİK GÜÇ

DEĞİŞİM İÇİN ÇEVİK GÜÇ DEĞİŞİM İÇİN ÇEVİK GÜÇ İÇİNDEKİLER Giriş... 3 Bugüne ve Geleceğe Yatırım... 4 j-guar a Hızlı Bakış... 5 j-guar ın Temel Özellikleri... 6 j-guar Ekosistemi... 8 İş Zekası (Business Intelligence)... 9 Modüller

Detaylı

İnceleme-Araştırma Konusu

İnceleme-Araştırma Konusu T.C. BAYINDIRLIK VE İSKAN BAKANLIĞI Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü (Teftiş Kurulu Başkanlığı) İnceleme-Araştırma Konusu Bilgi Sistemleri Denetimi, e-teftiş, Ülkemizde ve Diğer Ülkelerde Uygulamaları,

Detaylı

KURUMSAL KAYNAK PLANLAMA YAZILIM PAKETLERİ VE KURUMA ÖZEL YAZILIMLARIN SEÇİM AŞAMASINDA KARŞILAŞTIRILMASI

KURUMSAL KAYNAK PLANLAMA YAZILIM PAKETLERİ VE KURUMA ÖZEL YAZILIMLARIN SEÇİM AŞAMASINDA KARŞILAŞTIRILMASI T.C. BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KURUMSAL KAYNAK PLANLAMA YAZILIM PAKETLERİ VE KURUMA ÖZEL YAZILIMLARIN SEÇİM AŞAMASINDA KARŞILAŞTIRILMASI YÜKSEK LİSANS TEZİ N.Tuğrul Köstence İstanbul, 2009 T.C. BAHÇEŞEHİR

Detaylı

Bulut Bilişim. Dosyası. İşbirliğiyle. katkılarıyla

Bulut Bilişim. Dosyası. İşbirliğiyle. katkılarıyla Bulut Bilişim İşbirliğiyle Dosyası Bulut Bilişim, ortak kullanılan kaynaklar üzerinde, ihtiyaca göre ölçeklenebilen, anında kullanıma hazır, kaynak ataması ve yönetimi kolay yapılabilen BHT-Bilişim ve

Detaylı

SAP ERP. Verİmlİ, sağlıklı, zinde bir organizasyon İÇİN. MetaboLİzma. hareket kabiliyeti MOBİL YAŞAM

SAP ERP. Verİmlİ, sağlıklı, zinde bir organizasyon İÇİN. MetaboLİzma. hareket kabiliyeti MOBİL YAŞAM Verİmlİ, sağlıklı, zinde bir organizasyon İÇİN Fazlalıklardan kurtulun BULUTLAR KADAR HAFİF İŞ SÜREÇLERİ SINIRLI KAYNAKLARLA SINIRSIZ POTANSİYELİ ORTAYA ÇIKARIN SAP ERP MetaboLİzma Hızlandırıcı SAP HANA

Detaylı

j-guar için Modern Uyarlama Aracı Temel Seviye

j-guar için Modern Uyarlama Aracı Temel Seviye j-guar için Modern Uyarlama Aracı Temel Seviye Genel Bilgi Bu eğitim kitabında j-guar uyarlama aracı ve ilişkili konularda Temel seviye eğitim içerikleri sunulacaktır. Kurumsal kaynak yönetimi, j-guar,

Detaylı

www.ttnetwifi.com.tr 444 0 375 wifi 21x29,7.indd 1 4/30/09 4:39 PM

www.ttnetwifi.com.tr 444 0 375 wifi 21x29,7.indd 1 4/30/09 4:39 PM www.ttnetwifi.com.tr 444 0 375 editörden Sağlığa giden yol bilgiden geçer Değerli dostlar, Yasin Keleş Saðlýk Biliþim Yöneticileri Açýlýmý Platformu Baþkaný Sabiyap yazarlarımızın sayısı gün geçtikçe çoğalmaktadır.

Detaylı

SİBER ŞANTAJ ISO 22301 İŞ SÜREKLİLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ STANDARDI UNDERGROUND ACTIVE DIRECTORY RIGHTS MANAGEMENT SERVICES (AD RMS) İLE BİLGİ GÜVENLİĞİ

SİBER ŞANTAJ ISO 22301 İŞ SÜREKLİLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ STANDARDI UNDERGROUND ACTIVE DIRECTORY RIGHTS MANAGEMENT SERVICES (AD RMS) İLE BİLGİ GÜVENLİĞİ 2013 SİBER ŞANTAJ ISO 22301 İŞ SÜREKLİLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ STANDARDI UNDERGROUND ACTIVE DIRECTORY RIGHTS MANAGEMENT SERVICES (AD RMS) İLE BİLGİ GÜVENLİĞİ WATCHGUARD HIZ VE YÜKSEK ERİŞİLEBİLİRLİK VERİ DEPOLAMA

Detaylı

Türkiye Noterler Birliği. Eylem Planı Raporu

Türkiye Noterler Birliği. Eylem Planı Raporu Türkiye Noterler Birliği Eylem Planı Raporu 2009 İÇİNDEKİLER I. Türkiye Noterler Birliği ve Noterler Altyapısı A. Noterlik Paylaşım Sistemi İçin Olması Gereken Topoloji Genel Yapı Güvenli Erişim ve Yetkilendirme

Detaylı

BİLGİ GÜVENLİĞİ POLİTİKALARI KILAVUZU

BİLGİ GÜVENLİĞİ POLİTİKALARI KILAVUZU HİZMETE ÖZEL T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI SAĞLIK BİLGİ SİSTEMLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ BİLGİ GÜVENLİĞİ POLİTİKALARI KILAVUZU V.1 2014 I Bu kılavuz çevre duyarlılığı kapsamında kâğıt ortamda basılmayarak; elektronik

Detaylı

workcube bulutların üzerinde iş yapmak! Cloud Computing;

workcube bulutların üzerinde iş yapmak! Cloud Computing; workcube Workcube e-iş sistemleri a.ş. yönetim ve teknoloji tanıtım bülteni 2009 4. çeyrek Burda Marketler Zinciri Workcube u Tercih Etti. Şirketinizin Rekabetçiliği; İnovasyon mu Operasyonel Verimlilik

Detaylı

Teşekkürler! Yaşamımın her anında maddi, manevi desteği ile sürekli yanımda olan ve bugünlere gelmemde büyük katkısı bulunan Babama, çok sevdiğim tüm

Teşekkürler! Yaşamımın her anında maddi, manevi desteği ile sürekli yanımda olan ve bugünlere gelmemde büyük katkısı bulunan Babama, çok sevdiğim tüm Teşekkürler! Yaşamımın her anında maddi, manevi desteği ile sürekli yanımda olan ve bugünlere gelmemde büyük katkısı bulunan Babama, çok sevdiğim tüm bu süreç içerisinde bana daima anlayış gösteren, desteklerini

Detaylı

ERP ötesı. ERP2 Devri Kapanıyor, Şimdi ERP3 İle Kurumsal Sınırları Genişletme Zamanı... Doğru Seçimler Doğru Geleceği Hazırlar...

ERP ötesı. ERP2 Devri Kapanıyor, Şimdi ERP3 İle Kurumsal Sınırları Genişletme Zamanı... Doğru Seçimler Doğru Geleceği Hazırlar... ERP ötesı ve Workcube e-iş sistemleri a.ş. yönetim ve teknoloji tanıtım bülteni 2011 Doğru Seçimler Doğru Geleceği Hazırlar... Customization (Özelleştirme) ERP Projelerinin Dipsiz Kuyusu ERP2 Devri Kapanıyor,

Detaylı

5018 SAYILI KANUN VE BİLİŞİM SİSTEMLERİ DENETİMİ

5018 SAYILI KANUN VE BİLİŞİM SİSTEMLERİ DENETİMİ 5018 SAYILI KANUN VE BİLİŞİM SİSTEMLERİ DENETİMİ Özcan Rıza YILDIZ Sayıştay Uzman Denetçisi GİRİŞ Belirlenen politika ve hedefler doğrultusunda, kaynakların etkin, ekonomik ve verimli şekilde elde edilmesi

Detaylı

Her şey tarayıcı ile sağlanıyor Hiçbir masaüstü uygulamasına veya ekstra tarayıcı plug-in'ine gerek yok

Her şey tarayıcı ile sağlanıyor Hiçbir masaüstü uygulamasına veya ekstra tarayıcı plug-in'ine gerek yok BULUT BİLİŞİM NEDİR? Uygulama ve servislerin internetteki sunucular üzerinde bulundurulması, internete bağlı herhangi bir cihaz ile uygulama ve servislerin çalıştırılmasıdır. Bulut Bilişim ile bilgisayarınızda

Detaylı

MOBİLİTE REKABETTE YENİ FIRSAT: SAP TEKNOLOJİ ÇÖZÜMLERİ İLE DAHA VERİMLİ VE YENİLİKÇİ KURUMLAR BAŞARI ÖYKÜSÜ: ŞİŞECAM'DA İNSAN KAYNAKLARI SÜREÇLERİ

MOBİLİTE REKABETTE YENİ FIRSAT: SAP TEKNOLOJİ ÇÖZÜMLERİ İLE DAHA VERİMLİ VE YENİLİKÇİ KURUMLAR BAŞARI ÖYKÜSÜ: ŞİŞECAM'DA İNSAN KAYNAKLARI SÜREÇLERİ SAYI 4 / 2012 REKABETTE YENİ FIRSAT: MOBİLİTE TEKNOLOJİ ÇÖZÜMLERİ İLE DAHA VERİMLİ VE YENİLİKÇİ KURUMLAR BAŞARI ÖYKÜSÜ: ŞİŞECAM'DA İNSAN KAYNAKLARI SÜREÇLERİ AKBANK GENEL MÜDÜR YARDIMCISI TURGUT GÜNEY:

Detaylı

Kurumsal. Dönüşüm. M. Göker SARP Koordinatör ERP Committee Turkey & Enterprise Transformation Platform

Kurumsal. Dönüşüm. M. Göker SARP Koordinatör ERP Committee Turkey & Enterprise Transformation Platform Hedefiṁiż Kurumsal Dönüşüm Rekabetçiliğin ve sürdürülebilir ekonomik büyümenin en önemli sağlayıcılarından olan verimlilik artışının yaratılmasında anahtar rol oynayan, bilgi ve iletişim teknolojileridir.

Detaylı

KURUMSAL KAYNAK PLANLAMASI PROGRAMI MICROSOFT DYNAMICS AX PROGRAMININ CRM MODÜLÜNÜN HİZMET ŞİRKETİNDE UYARLANMASI

KURUMSAL KAYNAK PLANLAMASI PROGRAMI MICROSOFT DYNAMICS AX PROGRAMININ CRM MODÜLÜNÜN HİZMET ŞİRKETİNDE UYARLANMASI T.C. İSTANBUL TİCARET ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI KURUMSAL KAYNAK PLANLAMASI PROGRAMI MICROSOFT DYNAMICS AX PROGRAMININ CRM MODÜLÜNÜN HİZMET ŞİRKETİNDE UYARLANMASI

Detaylı

İŞ ZEKASI NIN YENİ FORMÜLÜ. Bütünleşik Sistemlerin Gücü Yarının Fırsatlarının Bugünden Keşfi Strateji Belirleme ve Karar Yönetimi Big Data Analizi

İŞ ZEKASI NIN YENİ FORMÜLÜ. Bütünleşik Sistemlerin Gücü Yarının Fırsatlarının Bugünden Keşfi Strateji Belirleme ve Karar Yönetimi Big Data Analizi Ü Ç A Y D A B İ R Y A Y I M L A N I R M A R T - N İ S A N 2 0 1 3 S A Y I 5 4 İŞ ZEKASI NIN YENİ FORMÜLÜ Bütünleşik Sistemlerin Gücü Yarının Fırsatlarının Bugünden Keşfi Strateji Belirleme ve Karar Yönetimi

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ULAŞTIRMA HİZMETLERİ LOJİSTİK YÖNETİMİ 840UH0012

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ULAŞTIRMA HİZMETLERİ LOJİSTİK YÖNETİMİ 840UH0012 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ULAŞTIRMA HİZMETLERİ LOJİSTİK YÖNETİMİ 840UH0012 ANKARA, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı