2008 Küresel Kalkınma Fikirleri Hibe Yardımı Yarışması Tarım Sektöründe Sürdürülebilir Kalkınma ONLINE TEKLİF FORMUNUN DOLDURULMASINA YÖNELİK

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "2008 Küresel Kalkınma Fikirleri Hibe Yardımı Yarışması Tarım Sektöründe Sürdürülebilir Kalkınma ONLINE TEKLİF FORMUNUN DOLDURULMASINA YÖNELİK"

Transkript

1 ONLINE TEKLİF FORMUNUN DOLDURULMASINA YÖNELİK TALİMATLAR 1. TEKLİFLER KALKINMA FİKİRLERİ WEB SİTESİ ARACILIĞIYLA GÖNDERİLMELİDİR. Detaylı bilgi ve başvuru kılavuzu için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Web sitesine erişemiyorsanız (202) ye faks mesajı göndererek KF ekibiyle temasa geçiniz veya adresine e-posta gönderiniz. Teklifiniz 21 MART 2008 Washington DC saatine göre (23:00 GMT) saat 18:00 e kadar Kalkınma Fikirleri ekibine ulaşmış olmalıdır. 2. Online başvurular gönderildikten sonra yarışmayla ilgili olarak ele alınacaktır 21 MART 2008 Washington DC saatine göre (23:00 GMT) saat 18:00 e kadar başvurunuzu gönder butonuna basarak bize iletmiş olmanız gerekmektedir. Başvuru bitiş saatine kadar gönder butonuna basarak gönderilmeyen teklif taslakları otomatik olarak silinecektir. 3. Başvurular sadece İngilizce olarak kabul edilecektir. 4. Teklif formu aşağıdaki alanları kapsayan 5 bölümden oluşmaktadır: o Başvuru Sahibi İletişim Bilgileri teklifi veren kurumla ilgili bilgi. o Projenin Profili isim, sektör, projenin uygulanacağı ülke, faaliyet süresi vb. gibi teklifle ilgili temel bilgiler o Birincil Ortak teklif edilen projenin birincil ortağı, ortaklığa geçiş tarihi, ortaklık yükümlülükleri vb. ile ilgili bilgi. o Proje Detayları- Projenin getireceği yenilik, sonuçlar, sürdürülebilirlik durumu ve faaliyet özelliklerini de kapsayan uygulama bilgisi. o Projenin Maliyeti- Ana maliyet kategorileri dahilinde bütçe dökümü, projenin toplam maliyeti, KP den ve diğer kaynaklardan talep edilen finansman ve fon temini. 5. (*) işaretli alanların doldurulması zorunludur. 6. Bazı sorularda sınırlı karakter kullanımı bulunmaktadır (harf, boşluk veya sembol karakter olarak adlandırılmaktadır). Yanıtlarınız verilen karakter sayısını geçtiği takdirde, online başvurunuz girişinizi kabul etmeyecektir (ortalama olarak bir kelime boşluklar ve noktalama işaretleri de dahil olmak üzere 7 karakter içermektedir). İPUCU: Doğru karakter sayımından emin olmak için Projenin Detayları bölümünü bir kelime işlemcisinden (Microsoft Word, WordPerfect, vb.) geçirmenizi öneririz. Bu şekilde, yanıtlarınızı online başvuru formuna direk olarak kesip kopyalayabilirsiniz.

2 *Birincil İletişim e-posta bilgisi 1. Başvuru Sahibi İletişim Bilgileri En güvenilir e-posta adresinizi yazınız. KF ekibi başvuru sahiplerine ilk olarak e-posta yoluyla ulaşacaktır. Aktif veya düzgün olmayan e-posta adresi, gönderileri almanızı engelleyecektir. * Şifre En az 6 karakterden oluşacak şifrenizi belirleyiniz. * Soyad Kalkınma Fikirleri ekibiyle iletişime geçecek birincil kişinin soyadını yazınız. *İsim İkinci e-posta adresi Kurumdaki Pozisyonu Kurum Dahilindeki Birim *Kurum İsmi *Kurum Cinsi Kurumun Web Sitesi: *Telefon: Faks: *Adres: *Şehir: Eyalet/İl: Posta kodu: Birinci derecede iletişime geçilecek şahsın ismini yazınız. Eğer varsa ikinci bir e-posta adresi yazınız. Bu adres sadece birincil e-posta adresinden size ulaşamayacağımız durumlarda kullanılacaktır. Birinci derecede iletişime geçilecek kişinin kurumuz içindeki pozisyonunu veya görevini belirtiniz. Büyük bir kurum, tek yönlü veya çok yönlü gelişim kuruluşu veya diğer geniş bir kurum dahilinde iseniz, bulunduğunuz bölümü, departmanı veya birimi lütfen belirtiniz. Aksi takdirde bu kısmı boş bırakınız. Kurumunuzun tam ismini yazınız. Kısaltma kullanmayınız. Açılacak listeden kurum cinsini seçiniz. Dikkat: Dünya Bankası destekli programlarda faaliyet gösteren tüzel kişiler başvuruda bulunabilir fakat Dünya Bankası personeli ve birimleri başvuruda bulunamaz. Kurumunuza ait aktif bir web sitesi varsa web adresini yazınız. En güvenilir telefon numarasını yazınız. Ülke kodu, bölge kodu ve gerekli detayları da belirtiniz. Ülke ve bölge koduyla beraber en güvenilir faks numarasını yazınız. Bir posta adresi belirtiniz. Cadde adresi ve posta kutunuz bulunuyorsa lütfen ikisini de yazınız. Şehir ismini buraya yazınız. Eyalet veya ili buraya yazınız. Adresiniz herhangi bir eyalet/il içermiyorsa bu alanı boş bırakınız. Posta kodunu buraya yazınız. Adresiniz herhangi bir posta kodu içermiyorsa bu alanı boş bırakınız. * Ülke: Kurum veya ofisinizin bulunduğu ülkeyi yazınız. *Kurumun Tanımı ve Kuruluş Tarihi (karakter sınırı 350) Kurumunuzun misyonunu, esas hizmet alanını veya ürünlerini kısaca tanımlayınız. Bunları projenizle nasıl ilişkilendirdiğinizi belirtiniz. Kuruluş tarihini de yazınız.

3 2. Projenin Profili * Proje Teklifinin İsmi Teklif edeceğiniz projenin ismini belirleyiniz. Projenin ismi gerçekleştirmek istediğiniz hedefinizi tanımlamalıdır. Spesifik olarak projenizi tanımlamayan genel isimler kullanmaktan kaçınınız ( Sürdürülebilir Tarım Projesi gibi). *Projenin uygulanacağı ülke: Açılacak listeden projenin uygulanacağı ülkeyi seçiniz. Birden fazla ülkeyi kapsıyorsa veya içeriği evrensel ise birçok ülke seçeneğini işaretleyiniz. * Alt başlık: Üç alt başlıktan projenizi en iyi tanımlayan seçeneği işaretleyiniz. Sadece bir seçenek işaretleyebilirsiniz. Projenin konuyla ilgili eksperler tarafından incelenmesine yardımcı olacaktır. *KF fonu kullanılacak Projenin Süresi (sadece ay olarak belirtiniz): Bu projeyi kaç ayda uygulayabileceğinizi belirtiniz. Bu kısma sadece sayı olarak giriş yapabilirsiniz. Maksimum uygulama süresi 24 aydır.

4 *Soyad *İsim *Birincil Ortak E-posta Adresi: Ortağın İkinci E-posta Adresi: Ortaklık Kurumunun İsmi: Ortağın Kurumdaki Pozisyonu: Ortaklık Kurumunun Cinsi (Lütfen birini seçiniz): Ortaklık Kurumunun Web Adresi: *Ortaklık Kurumunun Telefonu: Ortaklık Kurumunun Faks numarası: * Ortaklık Kurumunun Adresi: *Ortaklık Kurumunun Bulunduğu Şehir: Ortaklık Kurumunun 3. Birincil Ortak Ortaklık kurumunda iletişime geçilecek birincil ortağın soyadını yazınız. İletişime geçilecek ortağın ismini yazınız. Ortağınızın en güvenilir e-posta adresini yazınız. Eğer varsa ikinci bir e-posta adresi belirtiniz. Ortaklık kurumunun tam ismini yazınız. Ortaklık kurumuyla beraber birinci derecede iletişime geçilecek şahsın mesleki pozisyonunu yazınız. Açılacak listeden ortaklık kurumunuzun cinsini belirleyiniz. İşaretleyeceğiniz ortaklık cinsinin aşağıdaki kriterler göz önünde tutularak geçerli olacağını unutmayınız: Projenin uygulanacağı ülkede bulunan Sivil Toplum Örgütleri, Sivil Toplum Kuruluşları, kurumlar veya kalkınma departmanları ilave ortağa gerek kalmadan başvuruda bulunabilirler. Diğer gruplar en az bir kurum olmak üzere aşağıdaki şartlar dahilinde ortaklık çerçevesinde başvurmalıdırlar: Teklif dahilindeki taraflardan en az bir tanesi projenin uygulanacağı bölgede yerleşik olarak bulunmalıdır. Her iki taraf da özel iş veya bireyler olamaz. Her iki taraf da akademik kurum olamaz. Her iki taraf da yerel veya bölgesel devlet kurumları olamaz. Dikkat: Dünya Bankası destekli programlarda faaliyet gösteren tüzel kişiler başvuruda bulunabilir fakat Dünya Bankası personeli ve birimleri başvuruda bulunamaz. Ortaklık kurumunuzun bir web sitesi bulunuyorsa lütfen web adresini yazınız. Ortaklık kurumunuzun en güvenilir telefon numarasını yazınız. Ülke kodu, bölge kodu ve diğer detayları da belirtiniz. Ortaklık kurumunuzun en güvenilir faks numarasını yazınız. Ülke kodu, bölge kodu ve diğer detayları da belirtiniz Ortaklık kurumunun posta adresini belirtiniz. Eğer mümkünse, posta kutusu bölümüne cadde adı ve numarasını yazınız. Bu kurumla ilgili olarak herhangi bir belgede yer aldığı şekilde şehir, eyalet/il, posta kodu ve ülkeyi yazınız. Yukarıdaki adreste yazılmasına rağmen şehri tekrar belirtiniz. Yukarıdaki adreste yazılmasına rağmen eyalet veya ili tekrar

5 Bulunduğu Eyalet/İl: * Ortaklık Kurumunun Bulunduğu ülke: Ortaklık Kurumunun Posta Kodu: *Ortaklık Kurumunu Tanımlanması ve Ortaklık Tarihi (karakter sınırı 420) *Ortaklığın Cinsi ve Süresi (karakter sınırı 250): *Ortağınızın Yükümlülüklerinin Tanımlanması (karakter sınırı 350): belirtiniz. Ortaklık kurumunuzun bulunduğu ülkeyi yazınız. Yukarıdaki adreste yazılmasına rağmen posta kodunu tekrar belirtiniz. Kurumunuzun misyonunu, esas hizmet alanını veya ürünlerini kısaca tanımlayınız. Bunları projenizle nasıl ilişkilendirdiğinizi belirtiniz. Ortaklık kurumunun kuruluş tarihini de yazınız. Bugüne kadar devam eden ortaklık süresini belirtiniz. Eğer yeni oluşturulmuş bir ortaklıksa bunu da belirtiniz. Projenin uygulama süresi dahilindeki ortaklık cinsini belirtiniz. Uygulama, teknik uzmanlık, finansör vs gibi. Teklif edeceğiniz projenin uygulanmasında ortağınızın rolünü kısaca tanımlayınız. Eğer mümkünse, bu çerçevede onaylanan herhangi bir mali veya nispi yardımı da belirtiniz.

6 4. Projenin Detayları * Soru 1. Sorun Tanımı: Projenizin ifade etmeye çalıştığı sorunu açık bir şekilde tanımlayınız. Söz konusu sorunun çözümünün neden önem taşıdığını belirtiniz. Tanımlamanıza, çalışacağınız bölgede ilgili sorundan etkilenen tahmini kişi sayısı da dahil olmalıdır. (700 karakter) *Soru 2. Projenin Fikri/Amacı: Yukarıda belirtilen soruna değinen projenizin fikrini tanımlayınız. Projenin KF fon yardımı süresini geçme durumu da dahil olmak üzere hedef kitleler ve/veya uygulama süresinde (24 ay veya daha az) ulaşmaya çalıştığınız bölgeyi de kapsayacak şekilde lütfen spesifik hedef(ler)i detaylı olarak belirtiniz. (700 karakter) Örnek: Projenin fikri, küçük çiftçiye SMS cep telefonu mesajıyla emtia fiyatlarının gerçek zamanlı olarak verilerek simsar ve aracılara daha iyi fiyatlar vermelerini sağlamaktır. Fikrinizin Tarımda Sürdürülebilir Kalkınma alt başlıklarındaki en az üç konudan birine değindiğinden emin olmak için KP2008 Yarışma Kılavuzuna bakınız. *Soru 3. Projenin Uygulanması: Projenizin fikrini nasıl uygulayacaksınız? Hedefinizi/hedeflerinizi gerçekleştirmek için projenizin gerçekleştireceği somut adımları veya esas faaliyetleri belirtiniz. Her faaliyetin süresini ve kapsamını da yazınız. Proje fikrinin durumunu tanımlayınız: Bu tamamen yeni bir fikir mi yoksa fikir hale hazırda denendi mi? Fizibilite incelemesi yapıldı mı? (1050 karakter) Örnek 4: Bio yakıt kullanımında yerel kooperatiflerin 4 ay süreli eğitimi. NOT: Daha önce denenmemiş yeni fikirler bu yarışmada bir dezavantaj değildir. Her faaliyetin sonucu farklı bir soruyla ifade edilecektir. *Soru 4. Yenilik: Yenilikçi fikriniz nedir? Projenizin hangi özellikleri yeni/öncü bir yaklaşım uyguladığınızı gösteriyor? Fikrinizi şu anda uygulanan yaklaşımlardan ayıran özellik nedir? Fikriniz yeni bir teknoloji veya işlemi içeriyorsa bunları belirtiniz ve eğer varsa sayısal bilgi veriniz (verimlilik, kapasite, vs) (1400 karakter) Not: Diğer kalkınma yardımı programlarıyla karşılaştırıldığında Yenilik, KF yarışmalarının belirleyici unsurudur. Fon yardımı için seçilecek tüm teklifler standard tarım kalkınma projelerinin ötesine geçen yeni yöntemler içermelidir. KF nin yenilik ve resimli örnek tanımlamaları için Yarışma Kılavuzu Ek 1 e bakınız. *KF, KF 2008 de daha önce fon yardımı yapılan projelerden tamamen farklı projelere destek verecektir. * Soru 5. Toplumsal Katılım: Projenin uygulanmasına yerel halkın katılım derecesini tanımlayınız. Daha önce yerel halkla sizin ya da ortaklarınızın herhangi bir irtibatı olup olmadığını belirtiniz. (700 karakter) *Soru 6. Sonuçlar: Lütfen projenizin beklenen anlaşılır sonuçlarını ve bu sonuçların hedef kitlenin/bölgenin üzerindeki direk etkisini belirtiniz. Proje fikrinizden yarar sağlayacak tahmini birey sayısını yazınız. (1050 karakter) Örnek: Projenin sonucu, dondurma teknolojisinin X sayıda bireye sunulup taze brokoli sevkıyatının hasat sonrası zararının %20 oranında azaltılması olabilir. Not: Projeniz, KF fonu proje uygulaması ilerleme sonuçları dahilinde değerlendirilecektir.

7 *Soru 7. Ölçülebilirlik: 2008 Küresel Kalkınma Fikirleri Hibe Yardımı Yarışması Proje başarısını ve uygulamasını ölçmek için kullanacağınız spesifik yöntemi/yöntemleri ve göstergeleri tanımlayınız. Göstergeler, Soru 2 de tanımlanan proje hedeflerinin karşılandığını göstermelidir. (1050 karakter) Örneğin, yoksul arazi sahipleri ve arazi sahibi olmayan kimselere giden gelir payının çevre hizmetleri dahilinde %25 oranında arttırılması. Not: Göstergeler nicel (genellikle sayısal miktara işaret etmekte ve ne kadar? kaç adet? gibi soruların yanıtı olmaktadır) veya niteldir (bireylerin bir deneme sonundaki hisleri ya da fikirleri). İki durumda da göstergeler açık, net ve ölçülebilir olmalıdır. *Soru 8. Sürdürülebilirlik (Kurumsal & Finansal): Projenizin hangi özellikleri onun sürdürülebilirliğini garanti eder? Projenizde karşılaşabileceğiniz büyük zorlukları ve nasıl bunların üstesinden gelebileceğinizi anlatınız. Kalkınma Piyasası fonundan sonar projeniz nasıl sürdürülebilir? (1400 karakter) KF fonu sürecinden sonra proje faaliyetlerinizin ne şekilde devam edeceğini anlatınız. Finansal/ekonomik sürdürülebilirlik ve kurumsal sürdürülebilirlik durumlarına değininiz. Eğer mümkünse, gelecek iki yıl için uzun vadeli giderler ve gelir akışı tahminleri yapınız (hibeler, kullanıcı ücretleri, satış gelirleri, toplumsal katkılar, vs ekleyerek) Sürdürülebilirlikle ilgili potansiyel zorlukları ve bunların nasıl üstesinden geleceğinizi belirtiniz. Projenizin gelişmesine ve KF sonrası fon alımına kadar gidebilecek kurumunuzun ve ortaklık kurumunuzun kapasiteleri ile ilgili öğeleri tanımlayınız. Aynı şekilde, projenizin sürdürülebilirlik durumunu geliştirecek öğeleri de belirtiniz. Kurumsal sürdürülebilirlik: Uygulamaya katılan kurumların proje fikirlerinin alanı/alt başlığında uzun yıllara dayalı tecrübeler sergilenmelidir. Bununla birlikte büyüme kapasitesi göstermesi ve işlevlerine devam edebilmesi gerekmektedir. Finansal/Ekonomik sürdürülebilirlik: Teklifler, orta veya uzun vadede kendi kendini idame ettirebilecek potansiyele sahip olmalıdırlar. Söz konusu bu strateji proje cinsine bağlı olarak farklılık gösterebilecektir. Gelir getirisi olacak projelerle ilgili olarak, gelir verimliliğine götüren gerçekçi yollar tanımlanmalıdır. KP desteği sonunda verimlilik beklenmiyorsa, dıştan gelecek yatırım desteği için strateji de belirlenmelidir. Herhangi bir gelir getirisi olmayan projelerle ilgili olarak, diğer yatırım destekçileri, özel kuruluşlar ve devlet daireleri vs gibi kaynaklardan gelecek KP desteğinin tamamlanmasının ardından projelerin desteklenmesi konusunda teklifin gerçekçi bir strateji içermesi gerekmektedir. *Soru 9. Tekrarlanabilirlik ve Gelişim: Projenizin başka bir bölgede tekrarlanabilirlik durumunu ve/veya yerelden bölgesel/ulusal/evrensel seviyeye kadar gelişim gösterip gösteremeyeceğini belirtiniz. Projenizi tekrarlanabilir yapan veya gelişimini sağlayabilecek özellikler nedir? Olası imkânları ve kısıtlılıkları belirtiniz ve önümüzdeki 2 4 yıl içerisinde projenizin gelişim potansiyelini açıklayınız. (1050 karakter) Not: Lütfen tekrarlanabilirlik ve gelişim ile ilgili olarak aşağıdaki tanımlara bakınız. Tekrarlanabilirlik: proje kavramı veya fikrinin diğer gruplar tarafından da tekrarlanabilir olması.

8 Örneğin, bir serginin ardından Avrupalı büyük bir tacirden alınan siparişe karşılık Vietnamlı kadınlardan oluşan ve kırsal bir zanaat kooperatifi tarafından gerçekleştirilen, ayda 1000 adetten 10,000 âdete kadar çıkabilecek bambudan yapılmış ev süsleri üretimini arttıracak kalite kontrolü ve iş akışı düzenlemesi için geliştirilen yeni bir yöntem. Gelişim: proje daha hızlı bir şekilde daha çok insana yarar sağlayacak şekilde uygulanabiliyorsa. Geniş çaplı uygulama potansiyeli olan projelere KP ödül vermektedir. Örneğin, Andes Dağları Doğu yamaçlarının çok yağış alan bölgelerindeki dereler boyunca çekilen setlerin Veviter çim tabanlı stabilizasyonunun kitlesel pazarlaması için geliştirilen yenilikçi bir yaklaşım.

9 5. Projenin Maliyeti Talimatlar: a) BİRİMLER US DOLAR (US$) CİNSİNDENDİR. b) Değerlendirme/Bilgi Yayılımı giderleri de dahil olmalıdır. Bunlar, projenin etkisinin değerlendirilmesi ile ilgili ve kalkınma toplumuyla paylaşılan bilgilerle ilgili giderlere işaret etmektedir. c) Eğer varsa ilgili vergiler de bütçenize eklenmelidir. d) İşler, binalar, altyapı vs nin inşaat maliyetini kapsamaktadır. e) Emtia (Materyal ve Ekipman) proje faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi için gereken ana kaynaklara işaret etmektedir. Yorumlar bölümündeki emtialarla ilgili olarak lütfen ilave bilgi veriniz. f) Hizmetler genel bir kategoridir. Her alt kategori için giderleri belirtiniz. g) Şahsi Masraflar toplu olarak ve projeyle ilişkili olarak personel, danışman ve/veya gönüllülerin maaş ve ücretlerini kapsamalıdır. h) Eğitim ve Atölye Binaları proje uygulaması süresince kullanılan binaların maliyetine işaret etmektedir. i) Seyahat proje faaliyetleri ile ilgili olarak personelin yapması gereken yerel, bölgesel veya uluslararası seyahatlere işaret etmektedir. j) Genel İşletim/Genel Giderler toplam proje giderlerinin %10 unu aşmamalıdır. k) Diğer giderler aşağıdaki yazı kutucuğunda açıklanmalıdır. l) Diğer fon kaynakları Kalkınma Piyasası dışındaki diğer katkı sahiplerine ve proje uygulaması sırasında beklenen herhangi bir gelir durumuna işaret etmekte ve ayrıca aşağıdaki Yorumlar bölümünde tanımlanmalıdır. m) Kalkınma Piyasasından istenen fon talebi Diğer Finansör Fonu nün Toplam Proje Giderlerinden çıkarılmasıyla hesaplanacaktır. Talep ettiğiniz miktar maksimum miktar olan US$200,000 i geçemez. n) Herhangi bir nakdi yardım Yorumlar bölümünde belirtilmelidir. *Giderler *Miktar (US$) 1. İşler Bina, altyapı, vs nin inşaat masraflarını belirtiniz. Bunları yorumlar bölümünde tanımlayınız. 2. Emtia (Materyaller ve Ekipman) Faaliyetlerin gerçekleştirilmesi için ana kaynakları yazınız. Bunları yorumlar bölümünde tanımlayınız. 3. Hizmetler a. Personel Bu madde, projeyle ilişkili personel/danışman/gönüllü ücret ve maaşlarını kapsamalıdır. b. Eğitim ve Atölye Binaları Eğitim veya atölye binaları kullanmak/kiralamak istiyorsanız maliyetlerini yazınız. c. Seyahat Bu projenin faaliyetleri ile ilişkili olarak personelin yapması gereken yerel, bölgesel veya uluslararası seyahatleri kapsamaktadır. 4. Genel İşletim/Genel Giderler 5. Diğer Giderler (Aşağıda açıklanır) Eğer varsa ofis kirası, altyapı hizmet ücretleri, vs. dahil projeyle ilgili işletim desteğini belirtiniz. Bu bedel proje maliyetinin %10 unu geçmemelidir. Yukarıda belirtilmeyen diğer maliyetleri belirtiniz ve içeriklerini yorumlar/açıklamalar bölümünde belirtiniz.

10 6. TOPLAM GİDERLER #1-7 satırlarının toplamını hesaplayınız. 7. Diğer Fon Kaynakları Proje maliyetiniz Kalkınma Piyasası ndan talep edilen fon miktarını geçiyorsa, bu miktarı bu bölümde belirtiniz. Notlar bölümünde bu fonların kaynağını açıklayınız. Potansiyel finansörler/katkı sağlayanlarla ilgili olarak taahhütlerinin onaylanıp onaylanmadığını belirtiniz. Projenizin uygulama esnasında gelir getirisi olacağını düşünüyorsanız (örneğin, mal ve hizmetlerin satışı, kullanıcı ücretler, vs.) bu miktarı belirtiniz ve gelir kaynağını tanımlayınız. 8. Talep edilen Toplam KF Fonu Eğer uygunsa, Diğer Masraflar ı belirtiniz (175karakter): * Proje maliyeti ile ilgili olarak yorum veya açıklama yapınız (350 karakter): Önemli- Bu rakam KF den talep etmeyi düşündüğünüz kesin miktarı belirtmektedir. Sıra #8 den #9 u çıkarınız. Miktar ayarlaması yapmak için sıra #1-7 de ve/veya sıra #9 daki verileri değiştirmeniz gerekmektedir. Bu rakam US$200,000 ü aşamaz. Yukarıdaki bütçede açıkladığınız Diğer Masrafların içeriğini tanımlayınız. Proje maliyetinizle ilgili tanımlayıcı bilgi veriniz. Diğer fon kaynakları ile ilgili bilgileri de yazınız.

T. C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı TÜRKİYE ULUSAL AJANSI. Erasmus+

T. C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı TÜRKİYE ULUSAL AJANSI. Erasmus+ T. C. Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı Erasmus+ KA2- Stratejik Ortaklıklar Okul Eğitimi Projeleri BAŞVURU REHBERİ 2014 Bu rehber 2014 yılından itibaren Erasmus+ Ana Eylem

Detaylı

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Türkiye Ulusal Ajansı) Erasmus+ KA2- Stratejik Ortaklık

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Türkiye Ulusal Ajansı) Erasmus+ KA2- Stratejik Ortaklık Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Türkiye Ulusal Ajansı) Erasmus+ KA2- Stratejik Ortaklık Mesleki Eğitim Projeleri BAŞVURU REHBERİ 2015 Bu rehber 2014 yılından itibaren Erasmus+

Detaylı

Erasmus+ KA1 - Bireylerin Öğrenme Hareketliliği

Erasmus+ KA1 - Bireylerin Öğrenme Hareketliliği Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Türkiye Ulusal Ajansı) Erasmus+ KA1 - Bireylerin Öğrenme Hareketliliği Mesleki Eğitim Öğrenici ve Personel Hareketliliği BAŞVURU REHBERİ

Detaylı

BAŞVURU SAHİBİ PROJE BAŞVURUSU İŞLEMLERİ

BAŞVURU SAHİBİ PROJE BAŞVURUSU İŞLEMLERİ TÜBİTAK - BİLGEM YAZILIM TEKNOLOJİLERİ ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ (YTE) T.C. KALKINMA BAKANLIĞI İZLEME, DEĞERLENDİRME VE ANALİZ DAİRESİ BAŞKANLIĞI KALKINMA AJANSLARI YÖNETİM SİSTEMİ PROJESİ BAŞVURU SAHİBİ PROJE

Detaylı

T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı TÜRKİYE ULUSAL AJANSI

T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı TÜRKİYE ULUSAL AJANSI T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı TÜRKİYE ULUSAL AJANSI ERASMUS+ ANA EYLEM 1 (KA1) Okul Eğitimi Personeli Öğrenme Hareketliliği 2015 YILI BAŞVURU

Detaylı

YENİ FIRSATLAR HİBE PLANI İÇİN BAŞVURU FORMU DOLDURMAK ÜZERİNE REHBER NOTLAR TASLAK 01.07.2004

YENİ FIRSATLAR HİBE PLANI İÇİN BAŞVURU FORMU DOLDURMAK ÜZERİNE REHBER NOTLAR TASLAK 01.07.2004 YENİ FIRSATLAR HİBE PLANI İÇİN BAŞVURU FORMU DOLDURMAK ÜZERİNE REHBER NOTLAR TASLAK 01.07.2004 AİPP - Türkiye İş Kurumuna (İŞKUR) Destek Projesi Seçkin Hekimoğlu Hibe Planı Danışmanı Tel: (312) 430 26

Detaylı

Proje Hazırlama Kılavuzu PROJE HAZIRLAMA KILAVUZU

Proje Hazırlama Kılavuzu PROJE HAZIRLAMA KILAVUZU 1 PROJE HAZIRLAMA KILAVUZU İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER SUNUŞ 3 ADIMDA PROJE HAZIRLAMA İLK ADIM: FİKRİN BELİRLENMESİ İKİNCİ ADIM: ANALİZ AŞAMASI Mevcut Durum Analizi Paydaş Analizi Sorun Analizi

Detaylı

MALİ DESTEK PROGRAMLARI PROJE BAŞVURU FORMU HAZIRLAMA KILAVUZU

MALİ DESTEK PROGRAMLARI PROJE BAŞVURU FORMU HAZIRLAMA KILAVUZU MALİ DESTEK PROGRAMLARI PROJE BAŞVURU FORMU HAZIRLAMA KILAVUZU PGPY BİRİMİ, 2011 1. GİRİŞ...4 2. PROJE NEDİR?...5 3. PROJE DÖNGÜSÜ YÖNETİMİ (PCM) NEDİR?...5 4. TEKLİF ÇAĞRISI NE ANLAMA GELİR?...6 5. PROJENİZİ

Detaylı

ERASMUS+ ANA EYLEM 1 (KA1)/ BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ BAŞVURU REHBERİ (Okul Eğitimi Personeli Öğrenme Hareketliliği)

ERASMUS+ ANA EYLEM 1 (KA1)/ BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ BAŞVURU REHBERİ (Okul Eğitimi Personeli Öğrenme Hareketliliği) T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı TÜRKİYE ULUSAL AJANSI ERASMUS+ ANA EYLEM 1 (KA1)/ BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ BAŞVURU REHBERİ (Okul Eğitimi

Detaylı

KÜÇÜK GİRİŞİMCİLİĞİN DESTEKLENMESİ MALİ DESTEK PROGRAMI

KÜÇÜK GİRİŞİMCİLİĞİN DESTEKLENMESİ MALİ DESTEK PROGRAMI KÜÇÜK GİRİŞİMCİLİĞİN DESTEKLENMESİ MALİ DESTEK PROGRAMI 05 STAGE ZANAATKARLAR KADIN GİRİŞİMCİLER AR - GE ENGELLİLER 2015 YILI TEKLiF ÇAĞRISI BAŞVURU REHBERi Son Çevrimiçi Başvuru Tarihi 18 Ağustos 2015

Detaylı

T.C. BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI 5746 SAYILI KANUN TEKNOGİRİŞİM SERMAYESİ DESTEĞİ ÖN BAŞVURU DOSYASI VE İŞ PLANI HAZIRLAMA KILAVUZU

T.C. BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI 5746 SAYILI KANUN TEKNOGİRİŞİM SERMAYESİ DESTEĞİ ÖN BAŞVURU DOSYASI VE İŞ PLANI HAZIRLAMA KILAVUZU T.C. BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI 5746 SAYILI KANUN TEKNOGİRİŞİM SERMAYESİ DESTEĞİ ÖN BAŞVURU DOSYASI VE İŞ PLANI HAZIRLAMA KILAVUZU 1 TEKNOGİRİŞİM SERMAYESİ DESTEĞİ PROGRAMI 5746 sayılı Araştırma

Detaylı

BİLİM SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI KÜMELENME DESTEK PROGRAMI BAŞVURU REHBERİ

BİLİM SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI KÜMELENME DESTEK PROGRAMI BAŞVURU REHBERİ BİLİM SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI KÜMELENME DESTEK PROGRAMI BAŞVURU REHBERİ Bu başvuru rehberi 635 Sayılı Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkındaki Kanun Hükmünde Kararnamenin

Detaylı

GELİŞEN SEKTÖRLERDE REKABETÇİ KOBİ'LER MALİ DESTEK PROGRAMI

GELİŞEN SEKTÖRLERDE REKABETÇİ KOBİ'LER MALİ DESTEK PROGRAMI T.C. ORTA ANADOLU KALKINMA AJANSI TEKLİF ÇAĞRISI GELİŞEN SEKTÖRLERDE REKABETÇİ KOBİ'LER MALİ DESTEK PROGRAMI (KAR AMACI GÜDEN KURUMLAR) BAŞVURU REHBERİ SON BAŞVURU TARİHİ 15/03/2013 CUMA SAAT: 18:00 Referans

Detaylı

Global Cleantech Innovation Programme (GCIP) Türkiye Aday Başvuru Yönergesi

Global Cleantech Innovation Programme (GCIP) Türkiye Aday Başvuru Yönergesi Global Cleantech Innovation Programme (GCIP) Türkiye Aday Başvuru Yönergesi 1. Program Tanıtımı Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler (KOBİ) için Küresel Temiz Teknolojiler Yenilik Programı (GCIP), Türkiye

Detaylı

Malİ Destek Programı (KÜÇÜK ÖLÇEKLİ ALTYAPI PROJELERİ) SOSYAL VE KENTSEL KALKINMA SON BAŞVURU TARİHİ 14.02.2014 CUMA. Referans No: TR72/14/SOSYAL

Malİ Destek Programı (KÜÇÜK ÖLÇEKLİ ALTYAPI PROJELERİ) SOSYAL VE KENTSEL KALKINMA SON BAŞVURU TARİHİ 14.02.2014 CUMA. Referans No: TR72/14/SOSYAL 2014 YILI TEKLİF ÇAĞRISI SOSYAL VE KENTSEL KALKINMA Malİ Destek Programı (KÜÇÜK ÖLÇEKLİ ALTYAPI PROJELERİ) (SİVAS & YOZGAT İLLERİ KAR AMACI GÜTMEYEN KURUMLAR) BAŞVURU REHBERİ SON BAŞVURU TARİHİ 14.02.2014

Detaylı

GELECEK TURİZMDE SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM DESTEK FONU PROJE TEKLİF ÇAĞRISI BAŞVURU REHBERİ. Referans: STDF/2015/01

GELECEK TURİZMDE SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM DESTEK FONU PROJE TEKLİF ÇAĞRISI BAŞVURU REHBERİ. Referans: STDF/2015/01 GELECEK TURİZMDE SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM DESTEK FONU PROJE TEKLİF ÇAĞRISI BAŞVURU REHBERİ Referans: STDF/2015/01 Ön Başvuru Formunun Teslimi için Son Başvuru Tarihi: 03 Temmuz 2015 Bu sınırlı bir Teklif

Detaylı

SOSYAL KALKINMAYA YÖNELİK KÜÇÜK ÖLÇEKLİ ALTYAPI MALİ DESTEK PROGRAMI

SOSYAL KALKINMAYA YÖNELİK KÜÇÜK ÖLÇEKLİ ALTYAPI MALİ DESTEK PROGRAMI 2015 YILI PROJE TEKLİF ÇAĞRISI BAŞVURU REHBERİ SOSYAL KALKINMAYA YÖNELİK KÜÇÜK ÖLÇEKLİ ALTYAPI MALİ DESTEK PROGRAMI T.C. SERHAT KALKINMA AJANSI 2015 YILI PROJE TEKLİF ÇAĞRISI BAŞVURU REHBERİ Son Başvuru

Detaylı

DOĞU ANADOLU KALK NMA A ANS ÇL İRİŞİMCİLİK

DOĞU ANADOLU KALK NMA A ANS ÇL İRİŞİMCİLİK ÇL İRİŞİMCİLİK MALİ D ST K RO RAM DOĞU ANADOLU KALK NMA A ANS ÇL İRİŞİMCİLİK MALİ D ST K RO RAM 2 ılı Teklif Çağrısı Başv r Reh eri Referans No: TRB2/14/GMDP S T S S T T S III PROGRAM KÜNYESİ Program Adı

Detaylı

RESMİ OLMAYAN, BİLGİ AMAÇLI TASLAK ÇEVİRİ

RESMİ OLMAYAN, BİLGİ AMAÇLI TASLAK ÇEVİRİ Ortak Kültürel Miras: Türkiye ve AB Arasında Koruma ve Diyalog-Faz II Hibe Başvuru Rehberi Bu program Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilmektedir Sözleşme Makamı: Merkezi Finans

Detaylı

DOĞRUDAN FAALİYET DESTEK PROGRAMI BAŞVURU REHBERİ 2011 YILI REFERANS NO: TRA2-11-DFD SON BAŞVURU TARİHİ: 30.11.2011 SAAT: 18.00

DOĞRUDAN FAALİYET DESTEK PROGRAMI BAŞVURU REHBERİ 2011 YILI REFERANS NO: TRA2-11-DFD SON BAŞVURU TARİHİ: 30.11.2011 SAAT: 18.00 biz buradayız! T.C. SERHAT KALKINMA AJANSI 2011 YILI DOĞRUDAN FAALİYET DESTEK PROGRAMI BAŞVURU REHBERİ T. C. SERHAT KALKINMA AJANSI Ortakapı Mah. Atatürk Cad. No:117 KARS - TÜRKİYE Tel: +90 474 212 52

Detaylı

AR-GE ve YENİLİKÇİLİĞİN GELİŞTİRİLMESİ

AR-GE ve YENİLİKÇİLİĞİN GELİŞTİRİLMESİ T.C. BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI AR-GE ve YENİLİKÇİLİĞİN GELİŞTİRİLMESİ MALİ DESTEK PROGRAMI 2011 Yılı Teklif Çağrısı Başvuru Rehberi Referans No:TR61/11/AR-GE/KOBİ/01 (Kâr Amacı Güden İşletmeler) TR61/11/AR-GE/KAMU/01

Detaylı

TÜRKİYE YEŞİLAY CEMİYETİ BAĞIMLILIKLA MÜCADELE MALİ DESTEK PROGRAMI. 2015 Yılı Aşamalı Teklif Çağrısı Başvuru Rehberi Referans No: BAGM/2015

TÜRKİYE YEŞİLAY CEMİYETİ BAĞIMLILIKLA MÜCADELE MALİ DESTEK PROGRAMI. 2015 Yılı Aşamalı Teklif Çağrısı Başvuru Rehberi Referans No: BAGM/2015 TÜRKİYE YEŞİLAY CEMİYETİ BAĞIMLILIKLA MÜCADELE MALİ DESTEK PROGRAMI 2015 Yılı Aşamalı Teklif Çağrısı Başvuru Rehberi Referans No: BAGM/2015 Son Başvuru Tarihi: 22/05/2015 Saat:17:00 İÇİNDEKİLER 1. BAĞIMLILIKLA

Detaylı

PROJE UYGULAMA REHBERİ

PROJE UYGULAMA REHBERİ T.C. KALKINMA BAKANLIĞI KALKINMA AJANSLARI TARAFINDAN SAĞLANAN DESTEKLER İÇİN PROJE UYGULAMA REHBERİ Bölgesel Gelişme ve Yapısal Uyum Genel Müdürlüğü ANKARA, 2009 1 GİRİŞ... 2 1.1 KAPSAM... 2 1.2 YASAL

Detaylı

TEKNİK DESTEK PROGRAMI BAŞVURU REHBERİ

TEKNİK DESTEK PROGRAMI BAŞVURU REHBERİ 2015 TEKNİK DESTEK PROGRAMI BAŞVURU REHBERİ Referans No: TR72/15/TD Başvuru yapılacak dönemlere ilişkin program referans numaraları ve son başvuru tarihleri aşağıdaki gibidir: Dönem Referans No Son Başvuru

Detaylı

AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI MERKEZİ BAŞKANLIĞI (TÜRKİYE ULUSAL AJANSI) ERASMUS+ KA1 BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ

AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI MERKEZİ BAŞKANLIĞI (TÜRKİYE ULUSAL AJANSI) ERASMUS+ KA1 BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI MERKEZİ BAŞKANLIĞI () ERASMUS+ KA1 BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ AVRUPA GÖNÜLLÜ HİZMETİ BAŞVURU REHBERİ 2014 Bu rehber, 2014 Erasmus+ Ana Eylem 1 (KA1) Bireylerin

Detaylı

TURİZMİN GELİŞTİRİLMESİ

TURİZMİN GELİŞTİRİLMESİ 2015 YILI TURİZMİN GELİŞTİRİLMESİ MALİ DESTEK PROGRAMI (TZKOBİ) Kar Amacı Güden Kurumlara Yönelik 2015 Yılı Teklif Çağrısı Başvuru Rehberi Referans No: TR63-15-TZKOBİ Ocak, 2015 arti5medya.com www.dogaka.gov.tr

Detaylı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği Koordinasyon Dairesi Başkanlığı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği Koordinasyon Dairesi Başkanlığı Bu Program Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti tarafından ortak finanse edilmektedir Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği Koordinasyon Dairesi Başkanlığı SEKTÖREL YATIRIM ALANLARINDA

Detaylı

2014 MALİ DESTEK PROGRAMLARI PROJE TEKLİFİ HAZIRLAMA ve SUNMA EĞİTİMİ. Şubat 2014, Ankara

2014 MALİ DESTEK PROGRAMLARI PROJE TEKLİFİ HAZIRLAMA ve SUNMA EĞİTİMİ. Şubat 2014, Ankara 2014 MALİ DESTEK PROGRAMLARI PROJE TEKLİFİ HAZIRLAMA ve SUNMA EĞİTİMİ Şubat 2014, Ankara İÇERİK KAYS-PFD Modülü BS Kayıt Başvuru Formu ve Ekleri Başvuru Formu Bölümleri KAYS-PFD Başvuru Adımları Bütçe

Detaylı

TÜBİTAK SANAYİ ARAŞTIRMA TEKNOLOJİ GELİŞTİRME VE YENİLİK PROJELERİ DESTEKLEME PROGRAMI UYGULAMA ESASLARI (*)

TÜBİTAK SANAYİ ARAŞTIRMA TEKNOLOJİ GELİŞTİRME VE YENİLİK PROJELERİ DESTEKLEME PROGRAMI UYGULAMA ESASLARI (*) TÜBİTAK SANAYİ ARAŞTIRMA TEKNOLOJİ GELİŞTİRME VE YENİLİK PROJELERİ DESTEKLEME PROGRAMI UYGULAMA ESASLARI (*) BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 - (1) Bu Uygulama Esaslarının amacı,

Detaylı

2014 YILI SÜRDÜRÜLEBİLİR ÜRETİMİN GELİŞTİRİLMESİ VE YENİLİKÇİLİK MALİ DESTEK PROGRAMI(YENİ)

2014 YILI SÜRDÜRÜLEBİLİR ÜRETİMİN GELİŞTİRİLMESİ VE YENİLİKÇİLİK MALİ DESTEK PROGRAMI(YENİ) www.dogaka.gov.tr T.C DOĞU AKDENİZ KALKINMA AJANSI (DOĞAKA) 2014 YILI SÜRDÜRÜLEBİLİR ÜRETİMİN GELİŞTİRİLMESİ VE YENİLİKÇİLİK MALİ DESTEK PROGRAMI(YENİ) 2014 Yılı Teklif Çağrısı Başvuru Rehberi Referans

Detaylı