BİLGİ VE VERİLERE ERİŞİM

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "BİLGİ VE VERİLERE ERİŞİM"

Transkript

1 BİLGİ VE VERİLERE ERİŞİM TÜRKİYE İSTATİSTİK KURUMU

2 Türkiye İstatistik Kurumunun Temel Görevi Ulusal ve uluslararası kullanıcıların ihtiyaç ve önceliklerini dikkate alarak, kaliteli, güncel, güvenilir, tutarlı, tarafsız, uluslararası standartlara uygun istatistikleri üretmek ve kullanıma sunmaktır. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ekonomik, sosyal ve kültürel yaşama ilişkin birçok konuda istatistikleri üretirken aşağıdaki temel değerleri esas almaktadır. >> Mesleki bağımsızlık >> Mesleki uzmanlık >> Kullanıcı odaklılık >> Güvenilirlik >> Karşılaştırılabilirlik >> Tutarlılık >> Tarafsızlık >> Şeffaflık >> Zamanlılık >> Güncellik >> Erişilebilirlik >> Bilimsellik >> Bireysel verilerde gizlilik TÜİK ayrıca, diğer kurum ve kuruluşlar tarafından üretilen verilerin üretim ve dağıtım sürecini Resmi İstatistik Programı (RİP) adı verilen belirli bir plan çerçevesinde koordine etmekle sorumlu bir kuruluştur. Bu programla verilerin hangi tanım, yöntem, kapsam ve sınıflama kullanılarak hangi kurum tarafından, hangi sıklıkta derleneceği ve yayınlanacağı belirlenmektedir. Böylece ihtiyaç duyulan her alanda güvenilir tek bir resmi istatistik üretilmesi sağlanmaktadır. Bilgi ve Verilere Erişim Kurum web sitesi tuik.gov.tr oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. İstatistiklerle ilgili ayrıntılı tablolara ve dağıtım veri tabanlarına buradan erişebilirsiniz. Bulamadığınız istatistikler için adresine e-posta göndererek en hızlı yoldan başvurunuzu yapabilir, ayrıca telefon, faks, posta yoluyla merkez veya bölge müdürlüklerine başvurabilirsiniz. Detaylar için ana sayfada yer alan Bilgi Talebi bölümünü inceleyebilirsiniz. Talep edilen veri/bilgi, konusuna ve kapsamına göre değişmek üzere en geç 10 iş günü içerisinde karşılanmaktadır.

3 Bilgi ve Verilerin Sunulması Üretilen istatistiklerin, tüm kullanıcılara tarafsız ve eş zamanlı olarak sunulması, gizlilik ilkesine uyulması, kamuoyunun bilgi edinme hakkının gözetilmesi temel esaslardır. Bilgilere erişim kolaylığı, güncelliği, geniş kapsamı, eş zamanlı dağıtım olanağı ile öne çıkan ve kullanıcılara analiz edilebilir veri sağlayan web sitesi Kurumun ana dağıtım kanalıdır. Bilgi sunum hizmetlerinde yaşanan teknolojik gelişmeler ve kullanıcı alışkanlıklarında ortaya çıkan değişikliklere ek olarak basılı yayınların veri güncelliğini kısa sürede kaybetmesi, yüksek maliyeti ve çevreye olan etkilerini dikkate alan Kurumumuz yayın politikasını yenileme kararı almıştır yılından itibaren özel günlere ait yayınlar dışında basılı yayın üretimine son vermiştir. Kullanıcılardan gelen bilgi ve veri talepleri doğrudan ilgili Kurum personeli tarafından da karşılanabilmektedir. Web Sitesinde Aranılan Bilgilere Erişim Kurum web sitesi ana sayfasındaki site haritasından ilgilenilen konu başlığı seçilerek ayrıntılı açıklamalara erişilebilir veya site içi arama kutucuğundan konu veya anahtar kelime girilerek sorgulama yapılabilir. Yayınlara ise aşağıda gösterildiği şekilde erişilebilir.

4 Veri Yayımlama Takvimi haber bültenlerinin/verilerin hangi kurum tarafından, ne zaman ve ne şekilde yayımlanacağını gösteren ve TÜİK tarafından her yılın başında kamuoyuna açıklanan takvimdir. Takvime tuik.gov.tr adresinden erişilebilir. Haber Bülteni sayım, araştırma veya idari kayıtlardan elde edilen istatistikleri özet olarak veren ve TÜİK web sitesinde yayımlanan, kamuoyunu bilgilendirme amaçlı duyuru aracıdır. TÜİK haber bültenleri, saat 10:00 da yayımlanır. Üretilen istatistiklerin ilk duyurusu haber bültenleri ile yapılmakta ve PDF, Word, Excel ortamında sunulmaktadır. Haber Bülteni Gönderim Hizmeti tuik.gov.tr üzerinde yer alan üyelik işlemlerini tamamlayan kullanıcılara haber bültenleri e-posta ile gönderilmektedir. Basın Odası Haberleri İstatistiklerimizin ilgi çekici yönlerini ön plana çıkaran bu bülten serisine Kurum web sitesinin Basın Odası bölümünden erişebilirsiniz. Sosyal Medyada TÜİK TÜİK haber bültenlerini sosyal medyadan da takip edebilirsiniz. / tuikbilgi / tuikbilgi TÜİK Çocuk Çocuklarınızın ilgisini çekecek sürpriz uygulamalara web sitemizin ana sayfasından erişebilirsiniz.

5 İstatistiksel Tablolar çeşitli konularda kullanıcıların ihtiyaç duyabileceği bilgileri içerecek şekilde oluşturulmuş ve Kurum web sitesinin aşağıdaki bölümlerinden erişim verilmiş yapılardır. Temel İstatistikler; nüfus, demografi, enflasyon ve fiyat, istihdam, işsizlik, dış ticaret, seçim vb. gibi alt konu başlıklarında güncel verileri ve geriye dönük özet tabloları içermektedir. Konularına Göre İstatistikler ise, haber bültenlerine, metaverilere ve istatistiksel tablolara bütünleşik bir yapıda erişim sağlarken, veritabanları üzerinde dinamik sorgulama imkanı da sunmaktadır. İstatistik Göstergeler Ulusal ve uluslararası birçok göstergeye ulaşarak karşılaştırma yapma imkanı vermektedir. Bölgesel istatistiklere ulaşma imkanı sağlamaktadır. Ayrıca ülke karşılaştırmalarının yapıldığı daha iyi yaşam endeksi, insani gelişme endeksi vb. gibi Uluslararası Endekslere ve metaverilerine bu bölümden ulaşılmaktadır. Veritabanları istihdam, işsizlik ve ücretten, nüfus ve demografiye, çevre ve enerjiden, enflasyon ve fiyata kadar pek çok konuda hazırlanmış bilgi depolarıdır. Kullanıcıların veritabanları üzerinden kişisel tablolarını oluşturabilmeleri için Kurum web sitesinde çeşitli uygulamalar geliştirilmiştir. Merkezi Dağıtım Sistemi farklı konulardaki istatistiki verileri tek bir uygulama içerisinde karşılaştırmalı olarak sunmaktadır. Web sitesinin Veritabanları bölümünden erişilmektedir. Parasal Değerleri Güncelleme Aracı belirli bir tarihteki parasal değeri Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) değişim oranları kullanılarak talep edilen tarihteki değere dönüştürme aracıdır. Bu uygulamaya Kurum web sitesi ana sayfasının sağ alt köşesinde bulunan yandaki logodan erişilebilmekte ve resmi belge üretilebilmektedir.

6 Yayınlara Erişim Yayınlara ait detaylı bilgilerin bulunduğu TÜİK Veriye Erişim ve Yayın Kataloğu na Kurum web sitesinden erişilebilir. Yayın CD si kurumun ürettiği istatistikleri içeren ve elektronik ortamda sunulan ürünlerdir. Basılı ortamda hazırlanan yayınlar CD ortamında da sunulmaktadır. Tüm basılı yayın ve CD ler Kurum merkezinden veya bölge müdürlüklerinden temin edilebilir. Elektronik Yayınlara Erişim Güncel ve geçmiş dönemlere ait tüm yayınlara Kurum web sitesi ana sayfasının Yayınlar bölümünden veya e-kütüphane üzerinden erişmek mümkündür. Elektronik yayınlar ücretsiz olarak PDF ortamında indirilebilmektedir.

7 Mikro Verilere Erişim Mikro veri, hakkında bilgi toplanan bireylerin, hanelerin ya da işyerlerinin özellikleri ile birlikte tanımlandığı veridir. Özellikle araştırmacılar detaylı çalışmaları için bu tür verilere ihtiyaç duyabilmektedir. Mikro veriler, ait olduğu birey, hane ya da işyerinin açığa çıkmasını engelleyici tedbirler alındıktan sonra bilimsel amaçlı çalışmalar için kullanıma sunulmaktadır. Hane ve bireylere ait mikro veriler CD ortamında sunulurken, işyerlerine ait mikro veriler Kurum bünyesinde bulunan Veri Araştırma Merkezi (VAM) nde çalışılabilmektedir. Mikro verilerin kullanımına ilişkin detaylı bilgiler Kurum web sitesi ana sayfasının Bilgi Talebi bölümündeki Mikro Veri Kullanımı başlığı altında yer almaktadır. Veri Araştırma Merkezi genelde işyerlerine ait araştırmalardan elde edilen mikro verilerin, gerekli gizlilik ve güvenlik tedbirleri alınmasının ardından araştırmacıların ihtiyaç duyacağı analiz programları ile beraber sunulduğu kapalı ortamlardır. VAM lar >> Ankara da TÜİK Başkanlık binasında, >> İstanbul, >> İzmir, >> Adana, >> Antalya, >> Gaziantep, >> Van Bölge Müdürlüklerinde bulunmaktadır.

8 Web Servisi çeşitli bilgisayar ağları arasında bilgi/veri paylaşımına olanak sağlayan yazılımdır. Web servisleri, resmi kuruluşlara protokol yapılmak suretiyle verilmektedir. e-kütüphaneye Erişim 1927 yılından bugüne kadar Kurum tarafından üretilmiş ve basılmış olan tüm yayınların dijital arşivi TÜİK e-kütüphanesinde mevcuttur. e-kütüphaneye kutuphane.tuik.gov.tr adresinden erişilebilmektedir. Kurum binasının yenilenmesi çalışmaları sebebiyle Kurum Kütüphanesi geçici olarak hizmet verememektedir. Memnuniyetiniz Bizim İçin Önemlidir Kurumumuz ve ürettiğimiz istatistikler hakkındaki görüşlerinizi web sitemizin ana sayfasında bulunan Memnuniyetiniz başlığındaki TÜİK kullanıcı anketini cevaplayarak bize iletebilirsiniz. Yayın ve Bilgi Talepleri İçin Bilgi Dağıtım ve İletişim Daire Başkanlığı Yayın Satış İçin Döner Sermaye İşletmesi : (312) : (312) : (312) : (312) : :

9 Bölge Müdürlüğü Bağlı İller Telefon No Adana Mersin (322) Ankara Ankara (312) Antalya Isparta - Burdur (242) Balıkesir Çanakkale (266) Bursa Eskişehir - Bilecik (224) Denizli Aydın - Muğla (258) Diyarbakır Şanlıurfa (412) Edirne Tekirdağ - Kırklareli (284) Erzurum Erzincan - Bayburt (442) Gaziantep Adıyaman - Kilis (342) Hatay Kahramanmaraş - Osmaniye (326) İstanbul (Beşiktaş) (212) İstanbul İstanbul (Maltepe) (216) İstanbul (Küçükçekmece) (212) İzmir İzmir (232) Kars Ağrı - Iğdır - Ardahan (474) Kastamonu Çankırı - Sinop (366) Kayseri Sivas - Yozgat (352) Kocaeli Sakarya - Düzce - Bolu - Yalova (262) Konya Karaman (332) Malatya Elazığ - Bingöl - Tunceli (422) Manisa Afyonkarahisar - Kütahya - Uşak (236) Nevşehir Kırıkkale - Aksaray - Niğde - Kırşehir (384) Samsun Tokat - Çorum - Amasya (362) Siirt Mardin - Batman - Şırnak (484) Trabzon Ordu - Giresun - Rize - Artvin - Gümüşhane (462) Van Muş - Bitlis - Hakkâri (432) Zonguldak Karabük - Bartın (372)

10 Bilgi Kaynağımız Sizsiniz TÜİK anlatılan hizmetleri verebilmek için bireylerden, hanelerden, işyerlerinden araştırmalar ve sayımlar yoluyla veri toplamakta, çeşitli analiz işlemlerinden sonra bunları istatistiki bilgiye dönüştürmektedir. Bizimle paylaşacağınız bilgiler günlük hayatınıza enflasyon, işsizlik vb. istatistikler olarak dönecek ayrıca ülkemizin yönetilmesi ile ilgili alınacak kararlara ışık tutacaktır. Esasen bir vatandaşlık görevi olan ve kanunla düzenlenmiş olan veri derleme çalışmalarında kurumumuza göstereceğiniz anlayıştan dolayı teşekkür ederiz. TÜİK te Bilgileriniz Güvendedir İstatistikler derlenirken, işlenirken ve dağıtılırken bireysel bilgilerin gizliliğine büyük önem verilmektedir. Herhangi bir kişinin veya şirketin kişisel bilgilerinin doğrudan veya dolaylı olarak ortaya çıkmasını engelleyecek her türlü tedbir alınmış ve bu konu kanun ve yönetmeliklerle düzenlenmiştir. İstatistik; geçmişi anlamanın, bugünü yönetmenin ve geleceği planlamanın anahtarıdır. Türkı ye İ statı stı k Kurumu Devlet Mah. Necatibey Cad. No: Çankaya/ANKARA TÜİK Matbaası-Haziran TÜİKBDİDTNTIM TÜİK e aittir. Gerçek veya tüzel kişiler tarafından çoğaltılamaz ve dağıtılamaz.

Karşılaştırılabilirlik

Karşılaştırılabilirlik Karşılaştırılabilirlik Bilimsellik Güvenilirlik Tutarlılık Bireysel Verilerde Kullanıcı Odaklılık Erişebilirlik Mesleki Bağımsızlık Güncellik Faaliyet Raporu 2013 Mali Yılı TÜRKİYE İSTATİSTİK KURUMU Yayın

Detaylı

GAYRİ SAFİ KATMA DEĞER

GAYRİ SAFİ KATMA DEĞER GAYRİ SAFİ KATMAA DEĞER BÖLGESEL SONUÇLAR 4-2011 TÜRKİYE STATİSTİK KURUMU Ulusal Hesaplar Daire Başkanlığı Yıllık Hesaplar Grubu NİSAN 2014 ÖNSÖZ Türkiye İstatistik Kurumu, ülkemizin ekonomik, sosyal,

Detaylı

(03.05.1935, Havacılık Hakkında Konuşma.)

(03.05.1935, Havacılık Hakkında Konuşma.) Bizim dünyamız - bilirsiniz - topraktan, sudan ve havadan oluşmuştur. Hayatın da, esas unsurları, bunlar değil midir? Bu unsurlardan birinin eksikliği, yalnız eksikliği değil, sadece bozukluğu, hayatı

Detaylı

STRATEJİK PLAN 2013 2017

STRATEJİK PLAN 2013 2017 + T.C. ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI METEOROLOJİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ STRATEJİK PLAN 2013 2017 Ankara 2012 METEOROLOJİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 2013 2017 STRATEJİK PLANI T.C. ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI METEOROLOJİ

Detaylı

1 GİRİŞ... 1 2 ÜLKE DÜZEYİNDE PENETRASYON ORANLARI... 3. 2.1 Sabit Telefon... 3. 2.2 Mobil Telefon... 5. 2.3 Genişbant İnternet...

1 GİRİŞ... 1 2 ÜLKE DÜZEYİNDE PENETRASYON ORANLARI... 3. 2.1 Sabit Telefon... 3. 2.2 Mobil Telefon... 5. 2.3 Genişbant İnternet... İçindekiler 1 GİRİŞ... 1 2 ÜLKE DÜZEYİNDE PENETRASYON ORANLARI... 3 2.1 Sabit Telefon... 3 2.2 Mobil Telefon... 5 2.3 Genişbant İnternet... 7 2.4 Sabit Genişbant İnternet... 8 2.5 Mobil Genişbant İnternet...

Detaylı

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ İŞYÜKÜNE DAYALI PERSONEL İHTİYACI BELİRLEME YÖNTEMİ BİRİNCİ BASAMAK SAĞLIK KURUMLARI UYGULAMASI

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ İŞYÜKÜNE DAYALI PERSONEL İHTİYACI BELİRLEME YÖNTEMİ BİRİNCİ BASAMAK SAĞLIK KURUMLARI UYGULAMASI 2014 DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ İŞYÜKÜNE DAYALI PERSONEL İHTİYACI BELİRLEME YÖNTEMİ BİRİNCİ BASAMAK SAĞLIK KURUMLARI UYGULAMASI T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Sağlık Araştırmaları Genel Müdürlüğü Telif hakkı sahibi: Türkiye

Detaylı

TÜRMOB 2014 ÇALIŞMA RAPORU TESMER. (Temel Eğitim ve Staj Merkezi

TÜRMOB 2014 ÇALIŞMA RAPORU TESMER. (Temel Eğitim ve Staj Merkezi TESMER (Temel Eğitim ve Staj Merkezi 1 TESMER YÖNETİM KURULU Merkez Başkanı Merkez Başkan Yardımcısı Merkez Sekreteri Merkez Saymanı Üye Üye Üye Nail SANLI Yücel AKDEMİR Rıfat T. NALBANTOĞLU Ali Rıza AKDORA

Detaylı

2009 YILI FAALİYET RAPORU

2009 YILI FAALİYET RAPORU T.C. SANAYİ VE TİCARET BAKANLIĞI KOSGEB KÜÇÜK VE ORTA ÖLÇEKLİ İŞLETMELERİ GELİŞTİRME VE DESTEKLEME İDARESİ BAŞKANLIĞI 2009 YILI FAALİYET RAPORU Ankara BAKAN SUNUŞU Küçük ve orta ölçekli işletmeler, ekonomik

Detaylı

İSTİHDAM İZLEME BÜLTENİ

İSTİHDAM İZLEME BÜLTENİ 16 09 2014 Sayı 29 Genel Değerlendirme Nisan 2014 TEPAV İstihdam İzleme Bülteni nin -Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Nisan 2014 verilerinin değerlendirildiği- 29. sayısında sigortalı

Detaylı

AYIN KONUSU ANKETLERİ- YOLDA ÇALIŞMA VAR

AYIN KONUSU ANKETLERİ- YOLDA ÇALIŞMA VAR KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 2015 AYIN KONUSU ANKETLERİ- YOLDA ÇALIŞMA VAR STRATEJİ GELİŞTİRME DAİRESİ BAŞKANLIĞI Ulaşım Maliyetleri ve Verimlilik Şubesi Müdürlüğü i İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... I) GİRİŞ...1

Detaylı

T.C. ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI ÇEVRE YÖNETİMİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ. Atık Yönetimi Eylem Planı (2008-2012) MAYIS - 2008 ANKARA

T.C. ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI ÇEVRE YÖNETİMİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ. Atık Yönetimi Eylem Planı (2008-2012) MAYIS - 2008 ANKARA T.C. ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI ÇEVRE YÖNETİMİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Atık Yönetimi Eylem Planı (2008-2012) MAYIS - 2008 ANKARA ÖNSÖZ Tabii kaynaklar insanoğlu için yeterli olmasına rağmen sınırsız değildir ve

Detaylı

MAKİNE SEKTÖRÜNDE REKABETÇİLİĞİN GELİŞTİRİLMESİ PROJESİ

MAKİNE SEKTÖRÜNDE REKABETÇİLİĞİN GELİŞTİRİLMESİ PROJESİ MAKİNE SEKTÖRÜNDE REKABETÇİLİĞİN GELİŞTİRİLMESİ PROJESİ 04 Haziran 2014 Eskişehir İhtiyaç Analizi Raporu Makine Sektöründe Rekabetçiliğin Geliştirilmesi Projesi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği nin

Detaylı

2008 UYGULAMA RAPORU HAYATBOYU ÖGRENME PROGRAMI (LLP) - ducation and Traini~ AB EGiTiM VE GENÇLiK PROGRAMLARI MERKEZi BAŞKANllGI ~ Eğitim ve Kültür ~

2008 UYGULAMA RAPORU HAYATBOYU ÖGRENME PROGRAMI (LLP) - ducation and Traini~ AB EGiTiM VE GENÇLiK PROGRAMLARI MERKEZi BAŞKANllGI ~ Eğitim ve Kültür ~ 2008 UYGULAMA RAPORU HAYATBOYU ÖGRENME PROGRAMI (LLP) - ducation and Traini~ AB EGiTiM VE GENÇLiK PROGRAMLARI MERKEZi BAŞKANllGI ~ Eğitim ve Kültür ~ ÖNSÖZ 1999 yılında başlayan adaylık sürecinin

Detaylı

C.C.Aktan (Ed.), Yoksullukla Mücadele Stratejileri, Ankara: Hak-İş Konfederasyonu Yayını, 2002. TÜRKİYE DE GELİR DAĞILIMINDA ADALETSİZLİK SORUNU

C.C.Aktan (Ed.), Yoksullukla Mücadele Stratejileri, Ankara: Hak-İş Konfederasyonu Yayını, 2002. TÜRKİYE DE GELİR DAĞILIMINDA ADALETSİZLİK SORUNU C.C.Aktan (Ed.), Yoksullukla Mücadele Stratejileri, Ankara: Hak-İş Konfederasyonu Yayını, 2002. TÜRKİYE DE GELİR DAĞILIMINDA ADALETSİZLİK SORUNU Ülkemizde bugüne değin resmi kurumlar, çeşitli özel kuruluşlar

Detaylı

Bireysel Emeklilik Sistemi Gelişim Raporu

Bireysel Emeklilik Sistemi Gelişim Raporu Bireysel Emeklilik Sistemi Gelişim Raporu 28 Bireysel Emeklilik Sistemi Gelişim Raporu 28 bes28gr@egm.org.tr Bu raporun elektronik versiyonuna ve seçilmiş istatistiklerin verilerine www.egm.org.tr/bes28gr.htm

Detaylı

Bu proje, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilmektedir.

Bu proje, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilmektedir. Bu proje, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilmektedir. Bu projenin sözleşme makamı Merkezi Finans ve İhale Birimi dir. Bu proje, UNICEF in teknik desteği ile yürütülmektedir.

Detaylı

İLLERE GÖRE NÜFUS KÜTÜKLERİNE KAYITLI EN ÇOK KULLANILAN 5 KADIN VE ERKEK ADI

İLLERE GÖRE NÜFUS KÜTÜKLERİNE KAYITLI EN ÇOK KULLANILAN 5 KADIN VE ERKEK ADI İLLERE GÖRE NÜFUS KÜTÜKLERİNE KAYITLI EN ÇOK KULLANILAN 5 KADIN VE ERKEK ADI İL KADIN ADI ERKEK ADI ADANA ADIYAMAN AFYONKARAHİSAR AKSARAY SULTAN SULTAN İBRAHİM RAMAZAN 1/17 2/17 AMASYA ANKARA ANTALYA ARDAHAN

Detaylı

KAYSERİ REKABET ENDEKSİ 2013-2014

KAYSERİ REKABET ENDEKSİ 2013-2014 KAYSERİ REKABET ENDEKSİ 2013-2014 Hazırlayanlar Doç.Dr. Murat ŞEKER Yrd.Doç.Dr. Arif SALDANLI Ar.Gör. Hakan BEKTAŞ ISBN: 978-605-86616-5-3 Orta Anadolu Kalkınma Ajansı 2014 yılı Doğrudan Faaliyet Destek

Detaylı

DOĞAL AFET SİGORTALARI KURUMU ZORUNLU DEPREM SİGORTASI 2010 FAALİYET RAPORU

DOĞAL AFET SİGORTALARI KURUMU ZORUNLU DEPREM SİGORTASI 2010 FAALİYET RAPORU DOĞAL AFET SİGORTALARI KURUMU ZORUNLU DEPREM SİGORTASI 2010 FAALİYET RAPORU Nişantaşı Rumeli Caddesi No: 48 Kat: 7 Şişli - 34365 İstanbul www.dask.gov.tr 0212 368 0 800 İ Ç İ N D E K İ L E R Yönetim Kurulu

Detaylı

Bireysel Emeklilik Sistemi Gelişim Raporu

Bireysel Emeklilik Sistemi Gelişim Raporu Bireysel Emeklilik Sistemi Gelişim Raporu 21 Bireysel Emeklilik Sistemi Gelişim Raporu 21 besygr@egm.org.tr Bu raporun elektronik versiyonuna ve seçilmiş istatistiklerin verilerine www.egm.org.tr/bes21gr.htm

Detaylı

Her hakkı saklıdır. İzinsiz çoğaltılamaz, dağıtılamaz ve amacı dışında kullanılamaz. Copyright 2011 Eva Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık A.Ş.

Her hakkı saklıdır. İzinsiz çoğaltılamaz, dağıtılamaz ve amacı dışında kullanılamaz. Copyright 2011 Eva Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık A.Ş. ÖNSÖZ Gayrimenkul sektöründe uzun yıllardır başarılı çalışmalara imza atan profesyonel kadromuz tarafından hazırlanan bu rapor, otel yatırımcıları ve geliştiricilerinden gelen yoğun talep üzerine, tüm

Detaylı

I. ÜNİTE Milli Gelir Hesapları

I. ÜNİTE Milli Gelir Hesapları I. ÜNİTE Milli Gelir Hesapları I.1 Katma Değer Üretimde genel olarak iki tür girdi kullanılır: ara girdiler (ya da ara mallar) ve faktör girdileri. Ara malları üretim sürecinde tamamen kullanılarak değeri

Detaylı

Şirketlere Destek Sağlayan Kuruluşlar. Çukurova Kalkınma Ajansı 21.09.2010

Şirketlere Destek Sağlayan Kuruluşlar. Çukurova Kalkınma Ajansı 21.09.2010 Şirketlere Destek Sağlayan Kuruluşlar Çukurova Kalkınma Ajansı 21.09.2010 1 Sunum Planı Çukurova Kalkınma Ajansıve Ajans ın Destekleri KOSGEB ve SAN-TEZ Destekleri Yatırımlarda Devlet Yardımları(Hazine

Detaylı

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU TIBBİ HİZMETLER KURUM BAŞKAN YARDIMCILIĞI SAĞLIK BAKIM VE HASTA HİZMETLERİ DAİRE BAŞKANLIĞI YILDIZ ŞAHİN Daire Başkanı Sağlık Bakım Ve Hasta Hizmetleri

Detaylı

TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ 31. OLAĞAN GENEL KURULU. Ruhsat ve Sicil

TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ 31. OLAĞAN GENEL KURULU. Ruhsat ve Sicil TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ 31. OLAĞAN GENEL KURULU Ruhsat ve Sicil TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ RUHSAT ve SİCİL İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ (21.03.2009 dan 21.03.2011 tarihine kadar) RUHSAT VE SİCİL 1- AVUKATLIK RUHSATNAME

Detaylı

Gayri Safi Katma Değer

Gayri Safi Katma Değer Artıyor Ekonomik birimlerin belli bir dönemde bir bölgedeki ekonomik faaliyetleri sonucunda ürettikleri mal ve hizmetlerin (çıktı) değerinden, bu üretimde bulunabilmek için kullandıkları mal ve hizmetler

Detaylı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği Koordinasyon Dairesi Başkanlığı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği Koordinasyon Dairesi Başkanlığı Bu Program Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti tarafından ortak finanse edilmektedir Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği Koordinasyon Dairesi Başkanlığı SEKTÖREL YATIRIM ALANLARINDA

Detaylı

BİLGİ TEKNOLOJİLERİ VE İLETİŞİM KURULU KARAR. :Erişim ve Tarifeler Dairesi Başkanlığının hazırladığı takrir ve ekleri incelenmiştir.

BİLGİ TEKNOLOJİLERİ VE İLETİŞİM KURULU KARAR. :Erişim ve Tarifeler Dairesi Başkanlığının hazırladığı takrir ve ekleri incelenmiştir. BİLGİ TEKNOLOJİLERİ VE İLETİŞİM KURULU KARARI Karar Tarihi : 11.01.2013 Karar No : 2013/DK-ETD/25 Gündem Konusu : Türk Telekom Referans Kiralık Devre Teklifine Kısmi Kiralık Devre Hizmetinin Eklenmesi.

Detaylı

Benim Projem Destek Rehberi Yapı Kredi KOBİ lerin yanında!

Benim Projem Destek Rehberi Yapı Kredi KOBİ lerin yanında! yapıkredi.com.tr 444 0 448 Benim Projem Destek Rehberi Yapı Kredi KOBİ lerin yanında! İçindekiler Yapı Kredi KOBİ Bankacılığı 1 KOBİ lere hibe ve destek programları Destek programlarından hangi konularda

Detaylı

Hayata enerji katıyoruz MİGROS TİCARET A.Ş. 2010 FAALİYET RAPORU

Hayata enerji katıyoruz MİGROS TİCARET A.Ş. 2010 FAALİYET RAPORU Hayata enerji katıyoruz MİGROS TİCARET A.Ş. 2010 FAALİYET RAPORU İçindekiler Kurumsal Profil Formatlarımız Vizyon-Misyon-Stratejiler Genel Kurul Toplantı Gündemi Başlıca Göstergeler Başkan Mesajı Yönetim

Detaylı