System Center Configuration Manager 2012 R2

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "System Center Configuration Manager 2012 R2"
  • Emel Ak
  • 1 yıl önce
  • İzleme sayısı:

Transkript

1 System Center Configuration Manager 2012 R2 Application Catalog Kullanımı Asil MUTLU Private Cloud Solution Expert

2 Açıklama Merhabalar, Hazırlanan bu E-Book içerisinde System Center Configuration Manager 2012 R2 üzerinde bulunan Application Catalog özelliğine değinilmiştir. İçeriğinde, Application Catalog özelliğinin kurulumu, yapılandırılması, kullanıcı bazlı uygulamaların dağıtılması ve karşılaşabileceğiniz iki farklı hatanın çözümüne dair bilgileri bulacaksınız.

3 Application Catalog Kurulumu ve Yapılandırması Application Catalog, kullanıcılarımız web browserlar aracılığı ile edinilmek istediği yazılımları bu web servis üzerinden talep ederek kendi kullanımlarında bulunan PC lere yükleyebilmelerine olanak sağlıyan rolümüzdür. Application Catalog, yaptığımız software deployment işleminin bir nevi web servis üzerinden gerçekleştirilebilir halidir. Buradaki tek fark istemciler web browser aracılı ile Application Catalog üzerinde bağlantı kurar ve edinmek istedikleri uygulamalar için request oluştururlar. Bu istekler sistem yöneticisine ulaşır ve yönetici bu isteği onaylıyarak kullanıcının bu uygulamayı kurmasına olanak verir. Artık rollerimizin kurulumunu ve yapılandırmasına başlıyalım Öncelikle SCCM 2012 R2 Management penceremizden Administration konsolumuza geliyoruz. Burada bulunan Site

4 Configuration> Servers and Site System Roles a geliyoruz. Sonrasında Primary Site üzerinde sağ click yaparak Add Site System Roles diyoruz. Karşımıza gelen System Role Selection kısmında bulunan Application Catalog Web Service Point ve Application Catalog WebsitePoint rollerimizi seçerek devam ediyoruz. Application Catalog Web Service Point rolümüzün yapılandırmasını yapacağız. Tavsiyem sizlere Web Service ile Website rollerinin ikisinide Default Web Site altında barındırmayın, bende bunun için Website point rolümü farklı bir Website altında barındıracağım. Not : Web Service Point rolünüzü Default Web Site altında barındırmalısınız mutlaka IIS Website kısmında Default Web Site ı belirtiyoruz, sonrasında bu website altında çalışıtırılacak olan Web Application ımızı belirmeliyiz bu kısımda CMApplicationCatalogSvc yazılarak web application ımızın ismini belirtiyoruz.

5 Alt kısımda bulunan Web Service noktasının Application Catalog Website noktası ile iletişimde kullanıcağı protokolü ve bu iletişimin şifrelenip şifrelenmedenmi gerçekleştirileceğini belirtmeliyiz. Bu kısım opsiyeneldir. Default olarak HTTP ve 80 olarak tanımlı gelmektedir. Siz politikanıza göre kullanılacak olan protokol ve port u düzenleyebilirsiniz. Application Website Point rolümüzün yapılandırmamızda Site System Server kısmında bu rolümüzün kurulu olduğu sunucumuzu belirtiyoruz. IIS Website kısmında farklı bir Website üzerinde barındıracağımdan dolayı İlk önce IIS üzerinde Catalog Web Site oluştumalısınız, sonrasında bu kısımda oluşturduğumuz website ismini belirtmeliyiz, sonrasında Web application name bu site üzerinden çalışacak olan web application ımıza isim veriyoruz. CMApplicationCatalog olarak girmelisiniz.

6 Alt kısımda bulunan Allowed connections kısmında bu web servisimize erişim sağlıyacak istemcilerin hangi protokol ve port üzerinden geleceklerini belirtmeliyiz. Ben ayarlarımı yukarıdaki gibi gerçekleştirdim sizlerde bu şekilde devam edebilirsiniz. Application Catalog Website Point rolümüzün erişiminde istemcilerimizin göreceği Organizasyon ismimizi ve website ın tema rengini belilrliyoruz. Application Catalog rollerimizin kurulumu ile yapılandırmasını gerçekleştirdik, bu pencerede Close diyerek role ekleme sihirbazımızı kapatıyoruz.

7 SMSAWEBSVC.log dosyamızı kontrol ediyoruz ve başarılı bir şekilde kurulup yapılandırıldığını görebiliyoruz. Yapılması gereken Client Settings konfigürasyonumuzda son bir ayarlama bulunuyor. Bunun için Client Settings özelliklerine geliyoruz, burada Computer

8 Agent adımında bulunan Default Application Catalog website port da Set Website diyoruz. Burada iki farklı seçenek var eğer default kurulum ve yapılandırma yaptıysanız Select Application Catalog Website Point seçeneğinden SCCM sunucuzu seçebilirsiniz. Benim gibi farklı bir Website üzerinden barındırıyorsanız Specify a URL seçenğini seçmelisi ve belirlediğinizhttp://websitename.domain.local:port bilgilerinizi girmelisiniz. Bir diğer adım Add default Application Catalog website to Internet Explorer trusted sites zone. Kısmında belirtdiğimiz Application Catalog Website adresimizin Internet Explorer üzerinde güvenli alan olduğunu belirtmek için Yes diyoruz. Gereken ayarlamaları yukarıdaki gibi gerçekleştirdikden sonra bu şekilde kaydediyoruz. Artık istemcimiz üzerinden erişim sağlıyalım Web Browser üzerinden erişim sağlıyoruz ve Application Catalog umuzun sorunsuz bir şekilde geldiğini görüyoruz. Böylelikle istemcilerimiz kurulumunu gerçekleştirmek istedikler applicationları seçerek istek oluşturabilirleceklerdir.

9 Application Catalog Üzerinden Kullanıcılara Uygulama Dağıtımının Gerçekleştirilmesi Bu bölümde Application Catalog kullanılarak uygulama dağıtımının nasıl gerçekleştirildiğini inceleyeceğiz. Uygulamalarımızı istemcilere otomatik olarak dağıtabildiğimiz gibi bir WebService olan Application Catalog aracılığı ilede dağıtabiliyoruz. İşte burada bir istemcimizin Application Catalog Servisi aracılığı ile talep ettiği uygulamanın dağıtımında gerçekleşen adımları inceleyeceğiz.

10 Öncelikle dağıtımını kullanıcılarımıza sunacağımız application ımızı Application Catalog listemize eklememiz gerekmektedir. Bunun için uygulamamız üzerinde Deploy diyoruz. Açılan Deploy Software Wizard penceremizde Collection kısmında Browse diyerek User Collections kısmında Application Catalog üzerinde uygulamalarımıza ulaşacak kullanıcı kümemizi belirtiyoruz. Ben bütün kullanıcıların erişmesini sağlıyacağımdan dolayı All Users diyorum ve devam ediyorum.

11 Content kısmında application ımızı dağıtım noktamıza ekliyoruz. Add diyerek farklı dağıtım noktalarına ve dağıtım gruplarınıda ekliyebilirsiniz. Distribution Point imizi de ekledikden sonra bir sonraki adıma geçiyoruz. Deployment Settings sekmesinde yapmanız gereken Purpose kısmında Available ı seçiyoruz. Alt kısımda bulunan Require administrator approval if users request this application kutucuğunu işaretlemeniz gerekiyor.

12 Böylelikle istemci bu uygulamayı yüklemek istediğinde bir istek oluşturucak ve yönetici onayına sunulmasını sağlıyacaktır. Scheduling kısmında application a erişim sağlanabilecek zamanlamayı belirleyebilirsiniz. Ben erişim sağlanabilecek olan bir zaman belirledim. Tabiki sürekli erişilebilirlik sağlanılabilmesi için As soon as possible seçeneğini seçebilirsiniz. Bu sekmeden gereken düzenlemeleri gerçekleştirdik den sonra devam ediyoruz. User Experience sekmesinde yapılan işlemlerin Software Center penceresinde gözükmesini istiyorsanız User notificationskısmında Display in Software Center and Show all notifications ı seçebilirsiniz veya gözükmemesi için Hide

13 durumuna getirebilirsiniz. Ben gözükmesini istediğimden ayarlamamı yukarıdaki gibi yapıyorum. Alerts sekmesinde bu işlemlerde belirli alertler oluşturulmasını sağlıyabilirsiniz. Ben şimdilik bir alert oluşturmasını istemediğimden dolayı bir değişiklik yapmadan devam ediyorum.

14 Application ımızı başarılı bir şekilde Application Catalog üzerine eklemiş olduk. Böylelikle artık istemcilerimiz ile application catalog web service imize bağlandığımızda işlemlerimizi gerçekleştirebileceğiz.

15 Kullanıcımız ile Application Catalog sayfamıza giriş yaptık. Burada Application Catalog Sekmesinde gördüğünüz üzere istemcilerimizin kurulum yapmak istedikleri uygulamalarımızı görebiliyoruz. Kullanıcı kurulum yapmak istediği uygulamayı seçtikden sonra sağ altda bulunan REQUEST butonuna gelerek yöneticiye bir istek göndermesi sağlanıcaktır.

16 Request dediğimizde karşımıza Request Approval kısmı gelecektir. Burada Yöneticiye bu uygulamayı neden talep ettiğinize dair bilgi sunmalısınız. Bu pencerede istenen bilgiyi mutlaka vermelisiniz diğer türlü talebiniz iletilmeyecektir. Talep etme sebebimizi yöneticimize yazdıktan sonra SUBMIT diyerek iletiyoruz.

17 Submit dedikden sonra talebinizin iletildiğini anlıyabilmeniz için Your request has been submitted. diye bir geri bildirim dönecektir. Burada Application Catalog penceresine geri dönebilir veya View My Application Request diyerek mevcutda bulunan isteklerinizin durumunu görebilirsiniz. Yönetici SC Configuration Manager konsolu üzerinde Software Library sekmesinde bulunan Approval Request kısmına geldiğinde mevcut istekleri burada görecektir. Özelliklerine girdiğinizde Size bu istek hakkında kim tarafından yapıldığı, Nezaman yapıldığı ve İstek sebebi hakkında bilgileri görebilirsiniz.

18 Gelen isteğimiz üzerinde çift click yapıyoruz. Böylelikle karşımıza gelen Application Request(s) penceresinde yönetici olarak telep sağlıyan istemcimize isteğinin kabul edildiğine dair bir yorum yazıyoruz ve OK diyerek onaylıyoruz.

19 İstemcimiz Application Catalog sayfamıza geldiğinde talep ettiği uygulamamızı seçtiğinde eskiden REQUEST olan butonumuz artık INSTALL durumda olduğunu görebilmektedir. Burada INSTALL diyerek talep ettiği uygulamamızı kurmaya başlayabilir.

20 Install dediğimizde karşımıza Application Installation penceresi geliyor. Burada bu programı kurmakta eminmişiz, kurulumun tamamlanması için yeniden başlatılması gerekebileceğini belirtiyor. YES diyerek kabul ediyoruz ve uygulama kurulumumuzu başlatıyoruz. Kurulumu işlemimizi onayladıktan sonra Your application installation has started. geri bildirimi dönmektedir. Artık uygulama kurulum işlemimiz başlamış durumdadır. Kurulum tamamlandıktan sonra gördüğünüz üzere Google Chrome shortcut ımız masaüstümüze geldi. Evet arkadaşlar, SCCM 2012 R2 sürümümüz üzerinde bulunan Application Catalog kullanımızı gerçekleştirdik. Management konsolumuz üzerinden uygulama dağıtımı gerçekleştirebildiğimiz gibi istemcilerimize web service üzerinden de uygulama dağıtım işlemlerimizi gerçekleştirebiliriz.

21 Application Catalog Üzerinde Karşılaşılabilecek Hatalar I. Application Catalog Error Cannot connect to the application server System Center Configuration Manager 2012 R2 ürünü üzerinden Application Catalog konfigürasyonu yaptınız ve istemcileriniz Browser üzerinden Application Catalog hizmetini kullanmak istediğinde Cannot connect to the application server. diye bir hata ile karşılaşabilirler. İşte burada sizlere bu sorunu nasıl çözeceğinizi göstereceğim.

22 Bu hata ile karşılaştığınız da kontrol edilmesi gereken ilk nokta.net Framework bileşenin alt bileşeni olan WCF Activation bileşeninin kurulmadığından kaynaklanmaktadır. Herzamanki gibi loğlarımızı inceleyeceğiz. Burada daha ayrıntılı olarak görebiliriz hatanın kaynağını,

23 Configuration Manager Trace log Tool umuzu kullanarak ServicePortalWebSite.log dosyamızı açıyoruz. Microsoft.ConfigurationManager.SoftwareCatalog.Website.ApplicationViewServi ce.getapplicationvaluesforproperty. It was receiving an exception of The remote server returned an error: (404) Not Found. Log dosyamızı kontrol ettiğimizde yukarıdaki gibi gördüğünüz gibi (404) Not Found hatası aldığınızı göreceksiniz. Bu hatayı gidermek için kurmanız gereken alt bileşenler WCF Activation, HTTP Activation ve Non-HTTP Activation bileşenleridir. Featurelar arasından yukarıda belirttiğim bileşenlerin kurulumlarını gerçekleştirdikten sonra register yapmanız gerekmektedir. %windir%\microsoft.net\framework64\v >aspnet_regiis.exe iru

24 %windir%\microsoft.net\framework64\v \aspnet_regiis.exe i enable Belirttiğim iki register komutunu Command Prompt üzerinde çalıştırabilirsiniz. Gereken bileşenleri ve gerekli register komutlarımızı çalıştırdıktan sonra IIS Servisini restart etmeniz yeterlidir. Client ımız üzerinden Application Catalog adresimize tekrardan erişim sağlıyalım. Browser üzerinden Application Catalog sunucumuza tekrar bağlandığımızda bir hata ile karşılaşmadığımızı görebiliyoruz. Tekrardan log umuzu inceleyelim, log umuz üzerinde de bir hata olmadan bağlanan kullanıcımızın kim olduğunuda görebiliyoruz.

25 Kullanıcımız ile Application Catalog servisimize başarılı bir şekilde bağlanabildiğimizi de log umuz dan da kontrol ettik. Artık Application Catalog servisinizi clientlar için kullanıma açabilirsiniz. II. Application Catalog is not installed. Error Code : 125 System Center Configuration Manager 2012 R2 üzerinde istemcilerimize uygulama dağıtımını Web Browser lar üzerinden de yapabilmekteyiz. Browserlar üzerinden uygulama dağıtımı yapabilmemiz için Application Catalog Web

26 Service Point veapplication Catalog Website Point rollerinin kurulu olması gerekiyor. Tabiki SCCM kurulumunda bu roller default olarak kurulu gelmemekte, kendiniz bu rollerin kurulumunu yapmalısınız. Fakat kurulum sırasında Installation Failed. Error Code : 125 hatası alabilirsiniz. Bu hata ile karşılaştığınızda göreceksiniz ki GUI üzerinde kurulum yapılmış gibi görünse de çalışmıyor olacaktır. Bizim için önemli olan bir Configuration Manager Trace Log Tool aracılığı ile SMSAWEBSVCSetup.log dosyasını incelediğimizde göreceksiniz ki Error Code : 125 hatası alındığını, İşte bu hatanın nasıl giderileceğini göreceğiz. Log dosyamız üzerindede gördüğünüz gibi IIS Component ASP.NET is not installed. Please is installed. uyarısını veriyor. Bunun sebebi SCCM kurulumlarına başlamadan önce hazırlanan rollerin defaultda kurulum yapılmasından kaynaklanmaktadır. Bu gibi uygulamaların kurulumlarını yapmadan önce dökünmanları inceleyerek ve adım adım gerçekleştirmenizi tavsiye ederim.

27 Yukarıdaki hata IIS üzerinde eksik alt bileşenlerden kaynaklanmaktadır. IIS kurulumunu yaptığınız Sunucunuzun İşletim Sistemi Server 2012 / R2 sürümü ise default kurulumunda ASP.NET 3.5 bileşeni kurulmamaktadır. Bu alt bileşeni eklememiz gerekiyor, bunun için Add Roles and Features Wizard penceremizde Server Roles > Web Server (IIS) >Web Server > Application Development içerisinden ASP.NET 3.5 bileşenimizi seçiyoruz ve kurulumunu yapıyoruz.

28 SC Configuration Manager 2012 R2 yünetim konsolumuzdan Application Catalog Web Service Point ve Application Catalog Website Point rollerimizin kurulumlarını gerçekleştirdik ve log dosyamızı kontrol ettiğimizde bir hata almadan kurulumun başarılı bir şekilde gerçekleştiğini görebilirsiniz.

Microsoft App-V Uygulama Sanallaştırmaya Giriş

Microsoft App-V Uygulama Sanallaştırmaya Giriş Microsoft App-V Uygulama Sanallaştırmaya Giriş Yazar Mehmet PARLAKYİĞİT Blog www.parlakyigit.net E-Mail mehmetparlakyigit@gmail.com /mparlakyigit /mparlakyigit Microsoft App-V Uygulama Sanallaştırmaya

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AĞ VERİ TABANI KURULUMU 481BB0042 Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

Hyper-V: Host to Host Failover Cluster Kurulum Dokümanı

Hyper-V: Host to Host Failover Cluster Kurulum Dokümanı Hyper-V: Host to Host Failover Cluster Kurulum Dokümanı Yayın Tarihi : Ağustos 2009 Doküman Sürümü : 1.0 Yazar : Serhat AKINCI serhatakinci@gmail.com Hyper-V: Host to Host Failover Cluster Kurulumu Sayfa

Detaylı

Active Directory Migration

Active Directory Migration Sayfa 1 Active Directory Migration Sayfa 2 1. İÇİNDEKİLER 1 HAKKIMDA... 3 2 TEŞEKKÜRLER... 5 3 ÖNSÖZ... 5 4 ACTIVE DIRECTORY TEMEL KAVRAMLARI... 6 5 FSMO ROLLERİ NEDİR NE İŞE YARAR... 13 6 WINDOWS SERVER

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ SUNUCU ACTIVE DIRECTORY YAPISI Ankara, 2014 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

epolicy Orchestrator 4.6

epolicy Orchestrator 4.6 epolicy Orchestrator 4.6 Genel Kullanım Özellikleri Hazırlayan: Murat KAYA Sistem Mühendisi Komtera Bilişim Teknolojileri Bu doküman epolicy Orchestrator 4.6 için hazırlanmış genel kullanıma yönelik bilgilendirmeler

Detaylı

Microsoft Exchange Server 2013

Microsoft Exchange Server 2013 1 P a g e Microsoft Exchange Server 2013 Uğur Demir Sistem Mühendisi 2 P a g e Hakkımda Herşey babamın beni, Lise de Bilgisayar bölümüne yazdırmasıyla başladı. Okula başladığım gün, madem ki bu işte ilerleyeceğim

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ SUNUCU İŞLETİM SİSTEMİ - 2 481BB0066 Ankara 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan

Detaylı

SAFETICA KURULUM KILAVUZU

SAFETICA KURULUM KILAVUZU SAFETICA KURULUM KILAVUZU SAFETICA KURULUM KILAVUZU Safetica 5.0.4 versiyonu için Safetica, Safetica Technologies tarafından geliştirilmiştir Tüm hakları saklıdır. Yazarından yazılı izin alınmaksızın çoğaltılamaz,

Detaylı

Exchange Server için Blackberry Enterprise Server (5.0.3)

Exchange Server için Blackberry Enterprise Server (5.0.3) Exchange Server için Blackberry Enterprise Server (5.0.3) Giriş ve Hakkında Bu ücretsiz e-kitap Serkan BARK tarafından hazırlanmıştır. Kitabı hazırlamamda ki amaç Blackberry ile ilgili Türkçe kaynak sıkıntısını

Detaylı

08221 Veri Tabanı II. Elbistan Meslek Yüksek Okulu 2012 2013 GÜZ Yarıyılı. 18 Eyl. 2013 Çarş. Öğr. Gör. Murat KEÇECİOĞLU

08221 Veri Tabanı II. Elbistan Meslek Yüksek Okulu 2012 2013 GÜZ Yarıyılı. 18 Eyl. 2013 Çarş. Öğr. Gör. Murat KEÇECİOĞLU 08221 Veri Tabanı II Elbistan Meslek Yüksek Okulu 2012 2013 GÜZ Yarıyılı 18 Eyl. 2013 Çarş. Öğr. Gör. Murat KEÇECİOĞLU KURULUM SQL SERVER 2008 Kurulum SQL Server 2008 ürününün kurulumu için öncelikle SQL

Detaylı

Demo Versiyon Kurulumu

Demo Versiyon Kurulumu Demo Versiyon Kurulumu Elinizdeki CD Kurulum dokümanında sırasıyla; Microsoft SQL Server 2005 Express Edition Microsoft SQL Server 2005 Standard Edition Ürün Demo Kurulumlarına ait işlem adımları yer almaktadır.

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ENDÜSTRİYEL OTOMASYON TEKNOLOJİLERİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ENDÜSTRİYEL OTOMASYON TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ENDÜSTRİYEL OTOMASYON TEKNOLOJİLERİ SUNUCU SERVİSLERİ 2 Ankara, 2009 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

www.islonline.com www.fins.com.tr/islonline KURUMSAL UZAKTAN MASAÜSTÜ DESTEK YAZILIMI (ENTERPRISE REMOTE DESKTOP SOFTWARE) KURULUM KILAVUZU

www.islonline.com www.fins.com.tr/islonline KURUMSAL UZAKTAN MASAÜSTÜ DESTEK YAZILIMI (ENTERPRISE REMOTE DESKTOP SOFTWARE) KURULUM KILAVUZU www.islonline.com /islonline KURUMSAL UZAKTAN MASAÜSTÜ DESTEK YAZILIMI (ENTERPRISE REMOTE DESKTOP SOFTWARE) KURULUM KILAVUZU 1 İ Ç İ N D E K İ L E R Sayfa Numaraları ISL Online Kullanıcı Kaydı 3 Uzaktan

Detaylı

KOBİ ler için McAfee Toplam Koruma Çözümü Total Protection for SMB (Small & Medium Business)

KOBİ ler için McAfee Toplam Koruma Çözümü Total Protection for SMB (Small & Medium Business) KOBİ ler için McAfee Toplam Koruma Çözümü Total Protection for SMB (Small & Medium Business) KOBİ ler için özel geliştirilmiş olan toplam koruma çözümü McAfee Total Protection SMB Müşterilerinizi eksiksiz

Detaylı

1. SQL, ORACLE VB VERİTABANI KULLANAN ÖZELLİKLE MUHASEBE PROGRAMLARI

1. SQL, ORACLE VB VERİTABANI KULLANAN ÖZELLİKLE MUHASEBE PROGRAMLARI 1. SQL, ORACLE VB VERİTABANI KULLANAN ÖZELLİKLE MUHASEBE PROGRAMLARI CLIENTLERDE BELLİ BİR SÜRE SONRA KİLİTLENİYOR. Çözüm: Tüm clientler de yapılması gereken ayarlar 1- Eset Nod32 Antivirus programını

Detaylı

Windows Server 2008R2 de Lisans Server ın Aktive Edilmesi

Windows Server 2008R2 de Lisans Server ın Aktive Edilmesi Windows Server 2008R2 de Lisans Server ın Aktive Edilmesi Windows Server 2008 R2 kurulumunu ilk yaptığınız zaman, 120 günlük deneme süreniz başlar. Bu süre içerisinde deneme sürümünü kullanabileceğiniz

Detaylı

Yeni Başlayanlar İçin VPN

Yeni Başlayanlar İçin VPN Yeni Başlayanlar İçin VPN Açıklamalar 1. Bu döküman, Tahribat.Com müritlerini aşağıdaki maddelere karşı aydınlatmak amacını taşımaktadır. Özellikle son günlerde çekilmez bir hal alan Türkiye Cumhuriyeti'nde

Detaylı

[The BSD License] Telif hakkı (c) 2004-2011 Jaroslaw Kowalski jaak@jkowalski.net

[The BSD License] Telif hakkı (c) 2004-2011 Jaroslaw Kowalski jaak@jkowalski.net A-61768_tr Bu uygulamanın kısımları tarafından kullanılan yazılım aşağıdaki lisans beyanını gerektirir: [The BSD License] Telif hakkı (c) 2004-2011 Jaroslaw Kowalski jaak@jkowalski.net Tüm hakları saklıdır.

Detaylı

AIRTIES KULLANIM KILAVUZU

AIRTIES KULLANIM KILAVUZU Contents AIRTIES KULLANIM KILAVUZU 1 AIRTIES AIR 5650 1 Kılavuza Genel Bakış 1 Güvenlik ve Bakım 1 AIRTIES NETWORK ASSISTANT 1 Minimum Sistem Gereksinimleri 1 Yükleme 2 AirTies Network Assistant Uygulamasının

Detaylı

İNTERNET PROGRAMCILIĞI-I DERS NOTLARI

İNTERNET PROGRAMCILIĞI-I DERS NOTLARI İNTERNET PROGRAMCILIĞI-I DERS NOTLARI.NET (Dat Net Diye Okunur) FRAMEWORK NET Framework, Microsoft tarafından geliştirilen, açık İnternet protokolleri ve standartları üzerine kurulmuş komple bir uygulama

Detaylı

ADSL X4 K U L L A N I M K I L A V U Z U

ADSL X4 K U L L A N I M K I L A V U Z U ADSL X4 K U L L A N I M K I L A V U Z U AÇIKLAMA Bu kullanım kılavuzu telif hakkı ile güvence altına alınmış bazı bilgiler içermektedir. Söz konusu kitapçık ve beraberindeki tüm donanım, yazılım ve ilgili

Detaylı

Program Kurulum Yardım Dökümanı (DIGUS, SMARTUS,ADSLUS) 01.10.2011

Program Kurulum Yardım Dökümanı (DIGUS, SMARTUS,ADSLUS) 01.10.2011 Program Kurulum Yardım Dökümanı (DIGUS, SMARTUS,ADSLUS) 01.10.2011 N.Ünsal USLUBAŞ www.usus.com.tr unsalu@usus.com.tr 0(216) 489 42 03 Dahili:12 1 İçindekiler GİRİŞ... 3 SİSTEM GEREKSİNİMLERİ... 4 SUNUCU

Detaylı

MaestroPanel Kurulum

MaestroPanel Kurulum Kurulum 18.05.2013 ping@maestropanel.com www.maestropanel.com Sistem Gereksinimleri İşletim Sistemleri Windows Server 2008 R2 Windows Server 2012 Centos 5, 6 (Henüz Yayınlanmadı) Donanım 266 Mhz tek çekirdekli

Detaylı

ADSL X6 K U L L A N I M K I L A V U Z U

ADSL X6 K U L L A N I M K I L A V U Z U ADSL X6 K U L L A N I M K I L A V U Z U Model 5590 İçindekiler Genel Bakış...5 1. Kurulum Talimatları...6 Ürün Kutusunda Bulunanlar... 6 Başlamadan Önce... 7 X6 nın Kurulması... 8 1. Adım: Yazılımın Kurulması...

Detaylı

Apache Tomcat / J-Guar Setup License Installation

Apache Tomcat / J-Guar Setup License Installation Apache Tomcat / J-Guar Setup License Installation Logo Eylül 2014 İçindekiler Apache Tomcat / J-Guar Setup/License Installation... 2 Kurulum Öncesi Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar... 2 JDK Kurulumu...

Detaylı

MaestroPanel Microsoft Exchange 2013

MaestroPanel Microsoft Exchange 2013 MaestroPanel Microsoft Exchange 2013 26.01.2015 ping@maestropanel.com Dikkat Edilmesi Gerekenler Minimum Windows Server 2012 R2 (Temiz kurulmuş ve güncellemeleri yapılmış) olmalıdır. Sadece Exchange sunucusunu

Detaylı

C# ve ASP.NET DERS NOTLARI

C# ve ASP.NET DERS NOTLARI FATİH TEKNİK VE ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ C# ve ASP.NET DERS NOTLARI DERS ÖĞRETMENLERİ SEMA AYDOĞDU MUSTAFA ALTINOK HAKKI AYDIN (4062339/lnvxdb) KONYA 2010 1 C# İLE ASP.NET ASP.NET NEDİR? Asp.net Microsoft

Detaylı

Microsoft SQL Server 2012 Express Edition Kurulum Rehberi

Microsoft SQL Server 2012 Express Edition Kurulum Rehberi Microsoft SQL Server 2012 Express Edition Kurulum Rehberi SQL Server 2008 R2 Express Edition Limitleri SQL Server 2012 Express Edition Limitleri Desteklenen CPU sayısı 1 Desteklenen en fazla bellek (RAM)

Detaylı

Websense Web Security Gateway V7.1 e Sürüm Yükseltme

Websense Web Security Gateway V7.1 e Sürüm Yükseltme Websense Web Security Gateway V7.1 e Sürüm Yükseltme Websense Web Security Gateway V7.X Sürüm Yükseltme Websense Web Security Gateway V7.1 e Sürüm Yükseltme Amaç Bu dökümanla, Websense Web Security Gateway

Detaylı