ALAN ADI SEKTÖR BRİFİNGİ CİLT 11 SAYI 2 AĞUSTOS 2014

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ALAN ADI SEKTÖR BRİFİNGİ CİLT 11 SAYI 2 AĞUSTOS 2014"

Transkript

1 ALAN ADI SEKTÖR BRİFİNGİ CİLT 11 SAYI AĞUSTOS 1 VERISIGN ETKİ ALANI RAPORU ALAN ADLARI VE İNTERNET GÜVENLİĞİNİN GLOBAL BİR LİDERİ OLAN VERİSİGN, ÇEŞİTLİ İSTATİSTİKSEL VE ANALİTİK ARAŞTIRMALARDAN YARARLANARAK ALAN ADI SEKTÖRÜNÜN DURUMUNU İNCELEMEKTEDİR. VERİSİGN, BU BRİFİNGİ SEKTÖR ANALİSTLERİNE, MEDYAYA VE İŞLETMELERE, ANAHTAR PERFORMANS GÖSTERGELERİ VE BÜYÜME FIRSATLARI DA DAHİL OLMAK ÜZERE ALAN ADI KAYDINDAKİ ÖNEMLİ EĞİLİMLERİ GÖSTERMEK İÇİN SAĞLAMAKTADIR.

2 YÖNETİCİ ÖZETİ 1'ün ilk çeyreği, tüm üst düzey etki alanlarında (TLD'ler) temel olarak milyon alan adı kaydı, beş milyon alan adı artışı ve 1'ün dördüncü çeyreğine kıyasla yüzde 1, değer artışıyla kapandı. Kayıtlar yılda yıla 19, milyon, yani yüzde, oranında artış göstermiştir. 1 1,1 milyon alan adından oluşan ülke kodu üst düzey etki alanları (cctld'ler) tabanı, çeyrekten çeyreğe yüzde,9 ve yıldan yıla yüzde 1,1 oranında artış göstermiştir. Toplamda artış gösteren.com ve.net TLD'leri, düzenlenmiş bölgede 1'ün ilk çeyreğinde yaklaşık olarak toplam 18, milyon alan adına ulaştı. Bu durum yıldan yıla yüzde 'lük bir artışı temsil eder. 1 Mart 1 itibariyle,.com'da kayıtlı olan adların tabanı 11, milyona eşitlenirken,.net 1, milyona eşitlenmiştir. Mobil ticaret satışları, 1 ün ilk çeyreğinden itibaren YÜZDE 1 arttı 1'ün ilk çeyreğinde toplamda yeni 8, milyon.com ve.net etki alanı kaydettirildi. 1'ün ilk çeyreğinde, yeni.com ve.net kaydı 8,8 milyona ulaştı. Bölge boyutuna göre en büyük TLD'lerin sıralaması dördüncü çeyreğe kıyasla biraz değişiklik gösterdi. Daha önce dokuzuncu en büyük TLD olan.ru (Rusya) bir sıra yükselerek sekizinci sıraya çıkarken.info dokuzuncu sıraya inerek bir sıra geriledi. İlk 'daki diğer tüm TLD'ler sıralamalarını korudu. Bölge boyutuna göre sıradaki en büyük TLD'ler şunlardır:.com,.tk (Tokelau),.de (Almanya),.net,.uk (Birleşik Krallık),.org,.cn (Çin), ru (Rusya Federasyonu),.info,.ve.nl (Hollanda). 1 Mart 1 itibariyle, 1 tanesi 1'ün ilk çeyreğinde olmak üzere 198 yeni jenerik TLD (gtld) köke devredildi. BÖLGE BOYUTUNA GÖRE EN BÜYÜK TLD'LER Kaynak: Zooknic, Ç1 1; Verisign, Ç1 1; Centralized Zone Data Service, Ç1 1 1.com (TOKELAU).tk (ALMANYA).de.net (BİRLEŞİK KRALLIK).uk.org (ÇİN).cn 8 (RUSYA FEDERASYONU).ru 9.info (HOLLANDA).nl 1 MİLYON 1 Bu raporda belirtilen gtld ve cctld verileri, raporun yayınlandığı tarihteki tahminlerdir ve daha kesin verilere ulaşıldıkça değişiklik gösterebilir. Toplama cctld Uluslararası Alan Adları da dahildir. Alan adı tabanına ilişkin bu rakamlar ve toplam rakam arasındaki herhangi bir fark yuvarlanacaktır..tk, bireylere ve işletmelere ücretsiz alan adı sağlayan ücretsiz bir cctld'dir. Süresi dolan alan adlarının paraya dönüştürülmesiyle gelir elde edilir. Kayıt sahibi tarafından artık kullanılmayan veya süresi dolmuş alan adları kayıt şirketi tarafından geri alınır ve artık trafik reklam ağlarına satılır. Devredilen yeni gtld'lerin sayısı ICANN tarafından yayınlanmıştır. Mobil ticaret satışları performansı, Internet Retailer Magazine tarafından yayınlanmıştır:

3 BÖLGE BOYUTUNA GÖRE gtld DÖKÜMÜ 1 Mart 1 itibariyle, yaklaşık 19 milyon kayıtla kökte toplam gtld oluşturuldu. Bölge boyutuna göre en büyük gtld şunlardır:.com,.net,.org,.info,.biz,.mobi,.asia,.cat,.tel ve.name. Bölge Boyutuna Göre En Büyük gtld'ler, Milyon Kaynak: Centralized Zone Data Service, Ç com.net.org.info.biz.mobi.asia.cat.tel.name 1 MİLYON 1'ün birinci çeyreğinin sonunda, 198 yeni gtld kayıt için kullanılabilir durumdaydı. Yeni gtld sayısı toplamda.91'e, yani toplam gtld kaydı sayısının yüzde,'sine ulaştı. Bölge boyutuna göre en büyük yeni gtld'ler.guru,.berlin,.photography,.tips,.today,. ,.technology,.company,.directory ve.clothing oldu. Bölge Boyutuna Göre En Büyük YENİ gtld'ler, Bin Kaynak: Centralized Zone Data Service, Ç guru.berlin.photography.tips.today. .technology.company.directory.clothing BİN gtld ve kayıtlarının toplam sayısı, Centralized Zone Data Service tarafından yayınlanmıştır: https://czds.icann.org/en

4 BÖLGE BOYUTUNUN cctld DÖKÜMÜ Toplam cctld kaydı, 1'ün dördüncü çeyreğine kıyasla yüzde,9 artışa tekabül eden, milyon alan adıyla, 1'ün ilk çeyreğinde yaklaşık 1,1 milyona ulaştı. Bu rakam, yaklaşık 1, milyon alan adı artışı, yani bir yıl önceye kıyasla yüzde 1,1 artış anlamına gelmektedir. En büyük cctld'nin arasında dört cctld, yüzde oranındaki çeyrekten çeyreğe genel büyümeyi aştı: Tokelau (yüzde 8,), Arjantin (yüzde,), Hindistan (yüzde 1,) ve Kolombiya (yüzde 1,). Bu durum, Tokelau'nun art arda dört çeyrekte yüzde 'lük büyümeyi aştığı anlamına gelmektedir. cctld ler çeyrekten çeyreğe %,9 artarak 1,1 MİLYONA ulaştı 1 Mart 1 itibariyle, tüm cctld kayıtlarının yüzde,8'ini içeren ilk cctld'lerle köke devredilen 8 global cctld uzantısı (Uluslararası Alan Adları dahil) oluşturulmuştur. Bölge Boyutuna Göre En Büyük cctld'ler, Milyon Kaynak: Zooknic, Ç1 1 Alan Adı Sektör Brifingi yöntemi hakkında daha fazla bilgi için, lütfen raporun son sayfasına bakın. 1 (TOKELAU).tk (ALMANYA).de (BİRLEŞİK KRALLIK).uk (ÇİN).cn (RUSYA FEDERASYONU).ru (HOLLANDA).nl (AVRUPA BİRLİĞİ).eu 8 (BREZİLYA).br 9 (ARJANTİN).ar (AVUSTRALYA).au 1 MİLYON.com web sitelerinin YÜZDE %9'U İngilizcedir 8 Ağların YÜZDE 9'İNDEN fazlası, bir şekilde tehlikelidir 9 İnternet kullanıcıları dakikada MİLYON e-posta göndermektedir Bu raporda adı geçen cctld uzantılarının sayısı IANA tarafından yayınlanmıştır. 8 Kaynak: Verisign. 9 Kaynak: Mary Meeker'ın 1 İnternet trendleri raporu: Dakikada gönderilen e-posta sayısı, Domo tarafından yayınlanmış ve Mashable tarafından bildirilmiştir:

5 DNS SORGU YÜKÜ 1'ün ilk çeyreğinde, Verisign'ın günlük ortalama Alan Adı Sistemi (DNS) sorgu yükü, milyarlık bir tepe noktası ile, Verisign tarafından işletilen tüm TLD'lerde 8 milyar olmuştur. Önceki çeyreğe kıyasla, günlük ortalama yüzde, oranında ve tepe noktası yüzde, oranında artmıştır. Yıldan yıla, günlük ortalama yüzde 1,8 oranında ve tepe noktası yüzde oranında artmıştır. Çeyreğe göre DNS Sorgu Yükü 'nın 1. Çeyreği - 1'ün 1. Çeyreği Tepe Değerine Ulaşan Günlük DNS Sorgusu Günlük Ortalama DNS sorgusu 1 Milyar 1 Ç1 Ç Ç Ç Ç1 Ç Ç Ç Ç1 8 Ç 8 Ç 8 Ç 8 Ç1 9 Ç 9 Ç 9 Ç 9 ETKİ ALANI TEHDİTLERİ: KRİTİK ALTYAPIYI KORUMAK İÇİN KATMANLI GÜVENLİK YAKLAŞIMI GEREKİR Alan adları çevrimiçi kimlikleri temsil ettiği için, tüm büyüklükteki işletmeler "alan adı saldırısı" raporları ile ilgili kaygıların arttığını belirtti. Alan adı saldırıları, faillerin, bir alan adını yasal kayıt sahibinden aktarıp verilere yetkisiz erişim ederek ve isim alanı üzerinde kontrolü ele geçirerek kayıt verilerinde sahtecilik yapmalarıyla meydana gelir. Saldırganlar, parola ve kişisel bilgilere erişebilmek için casus yazılım ve klavye vuruşu günlük kaydedicilerden sosyal mühendisliğe kadar dolandırıcıların güvenlik zincirindeki kayıt sahiplerinin ya da diğer kişilerin kimliklerine bürünebildikleri çok sayıda teknik yöntem kullanmaktadır. Kullanılan teknik ne olursa olsun kayıt sahipleri için sonuç sıklıkla çok ağırdır. Herhangi bir saldırgan bir alan adını tamamen ele geçirdiğinde, kendi dolandırıcılık web sitelerini oluşturma, zararlı yazılım gibi yasa dışı ve tehlikeli içerikle "watering holes" (korsan saldırıyla popüler ÖNE ÇIKAN MAKALE sitelerin ziyaretçilerinin zararlı yazılım içeren başka sitelere yönlendirilmesi) barındırma ve asıl sahiplerinden zorla alma gibi sayısız zararlı amaç için özgürce kullanır. Önleyici Tedbirler Ç1 Ç Ç Ç Ç1 11 Ç 11 Ç 11 Ç 11 Ç1 1 Ç 1 Ç 1 Ç 1 Ç1 1 Ç 1 Ç 1 Ç 1 Ç1 1 Alan adı saldırısı tehlikesi, uygun planlama ve azaltma teknikleriyle önemli ölçüde azaltılabilen bir tehdittir. Whois değiştirme ile DNS değiştirme işlemini denetleme ve etki alanı durumları/etki alanı kayıt kilitleme hizmetlerini oluşturma ve denetleme, kayıt sahiplerinin düzenli aralıklarla uygulaması gereken tekniklerdir. Bunlara ek olarak kayıt sahipleri, kayıt şirketlerinin güvenlik tekliflerini araştırmalı ve teklif edilen araçlardan faydalanmalıdır. Bu farkındalık, saldırı riskini azaltmaya yönelik büyük katkıda bulunabilir. Kayıt şirketleri ile aktif ilişkiler kurmayı öncelik edinen ve kayıt verileri ile iletişim bilgilerini güncel tutan kayıt sahipleri, korsanların sıklıkla hedef aldıkları "çocuk oyuncağı" olmaktan kaçınabilirler.

6 Kayıt kilitleme hizmetleri Günümüzde kayıt sahiplerinin alan adlarını korumalarına yardım olacak ilave araçlar da mevcuttur. Kayıt şirketi düzeyinde Kilitleme Hizmetleri, kayıt sahiplerinin "kilitli" alan adları ve/veya isim sunucusu kayıtlarının sunucu düzeyinde korunmasıyla kayıtlı alan adlarına yönelik yapılan yetkisiz, istenmeyen ve kazara olan değişiklikleri engellemeye yardım ederek, kayıt ve kayıt şirketleri arasında ilave kimlik doğrulaması düzeyleri sağlar. Örneğin;.com,.net,.tv,.cc ve.name alan adlarını kullanan kayıt şirketleri için mevcut olan Verisign'ın Kayıt Kilitleme Hizmeti, kayıt şirketlerinin alan adlarına daha yüksek güvenlik düzeyi sunmak ve alan adı saldırısı, dikkatsizlik sonucu meydana gelen ve istenmeyen silme, aktarım ve güncelleme olasılığını azaltmak amacıyla bir kayıt şirketinin özel güvenlik tedbirleriyle birlikte kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Kayıt Kilitleme, kayıt sahiplerinin hangi kayıt bilgilerinin değiştirilebilir ve hangilerinin değiştirilemez olduğu hususundaki şartları belirlemelerine imkan tanır. Kayıt Kilitleme için en yüksek ayarlar seçildiğinde, bir kaydın aktarılabilmesi için kayıt ve kayıt sahibi arasında doğrudan ve insandan insana etkileşim gerekir. Dahası, Verisign gibi Whois kayıt arama araçları, yöneticilere etki alanlarının kayıt şirketince kilitli olup olmadığını denetleme imkanı sunar. Kayıt sahipleri, kayıt şirketlerince sunulan etki alanı kilitleme araçlarından faydalanarak, alan adı kayıtlarının tam bilgi ve izinleri olmaksızın değiştirilmesi olasılığını çok daha azaltabilir. Ancak bu, saldırılardan kaçınmak için gerekli olan tek önlem değildir. MITM Saldırılarına Karşı DNSSEC Koruması Tek bir DNS isim sunucusu binlerce kullanıcı için addan adrese çözümleme noktası gibi davranabildiği için, bir Ortadaki Adam (MITM) saldırısının potansiyel etkisi oldukça büyük olabilir ve MITM saldırısından en etkili korunma yolları Alan Adı Sistem Güvenliği Uzantıları (DNSSEC)'dir. Yetkili bölge verilerini dijital olarak imzalamak için ortak anahtar şifreleme kullanarak İnternet topluluğunu sahte DNS verilerinden korur. Kullanıcılar tarafından bu verilerin DNSSEC doğrulaması, verilerin belirtilen kaynaktan geldiği ve aktarma sırasında değiştirilmediği konusunda temin eder. Aynı zamanda bir alan adının mevcut olmadığını da ispatlayabilir. için araçsal olmuştur. Örneğin, kriptografik olarak güvenli bağlantılar sağlamak için DNSSEC altyapısı üzerine dayanan, Adlandırılmış Varlıkların DNS Tabanlı Kimlik Doğrulaması (DANE) protokolünü güçlendirmek için çalışmıştır. Bu teknik, daha genel olarak farklı kurumlardaki İnternet kullanıcıları arasında imzalı ve şifreli e-posta gönderilmesini sağlamak gibi amaçlarla kriptografik kimlik bilgilerinin değiştirilmesi için kullanılabilir. DNSSEC dağıtımının avantajları oldukça fazladır: İnternet topluluğu için, imzalanan bölgelerdeki güvenlik korumalarını geliştirmek Kayıt şirketleri için, müşterilerine etki alanı imzalama hizmetleri sunmalarını sağlamak İSS'ler için müşterilerine döndürülen verilerin bütünlük doğrulaması özelliklerini artırmak Kullanıcıları önbellek zehirlenmesi ve MITM saldırıları gibi DNS güvenlik açıklarından korumak DNSSEC, DNS güvenliğini geliştirse de, kapsamlı bir çözüm değildir. DDoS azaltma, güvenlik istihbaratı, Güvenli Soket Katmanı (SSL) şifreleme, site doğrulama ve iki faktörlü kimlik doğrulaması gibi diğer koruma katmanları da DNSSEC ile birlikte kullanılmalıdır. Alan adı saldırısı tehdidi çok ciddi olsa da, şirketler etkin araçlar kullanarak ve gerekli tedbirleri alarak saldırı tehdidini büyük ölçüde azaltabilir. Kayıt sahiplerinin DNS kaydı ekosistem unsurlarını (örn; kayıt şirketi, DNS sağlayıcıları, kayıt operatörleri, vb.) saldırı alanlarının bir parçası olarak görmeleri, saldırganların bu alanları potansiyel "zayıf nokta" olarak gördüklerini bilmeleri ve risk yönetimi işlevleri uygulanırken diğer tüm varlıklarda olduğu kadar özen göstererek alan adı saldırılarını önlemek için müdahalede bulunmaları oldukça önemlidir. Verisign, kullanıcıların İnternet'ten aldıkları verilerin belirtilen kaynaktan alındığı ve aktarma sırasında zararlı aktörler tarafından değiştirilmediği konusunda emin olmalarını sağlamak için.com ve.net bölgelerinde DNSSEC'yi kullanmıştır. Ek olarak, Verisign DNS protokollerini güvenlik ve verimlilik açısından geliştirmek

7 ALAN ADI SEKTÖR BRİFİNGİ / AĞUSTOS 1 DAHA FAZLA BİLGİ Alan Adı Sektör Brifingi arşivlerine abonelik ya da erişim için, VerisignInc.com/DNIB adresini ziyaret edin. Yorumlarınızı veya sorularınızı adresine gönderin. VERISIGN HAKKINDA Alan adları ve İnternet güvenliğinin global bir lideri olan Verisign, insanların İnternet'te gitmek istedikleri yere ulaşmalarını sağlayan görünmez bir gezinme sistemine sahiptir. 1 yılı aşkın süredir, Verisign günümüzde.com,.net,.tv,.edu,.gov,.jobs,.name ve.cc gibi üst düzey etki alanlarından oluşan bir portföy için altyapıyı ve bunun yanı sıra dünyanın 1 İnternet kök sunucusundan ikisini işletmektedir. Dağıtılmış Hizmet Reddi (DDoS) Koruma Hizmetleri, idefense Güvenlik İstihbaratı Hizmetleri ve Yönetimli DNS de Verisign'ın ürün ailesine dahildir. Powered by Verisign ibaresinin ne anlama geldiğini öğrenmek için, lütfen VerisignInc.com adresini ziyaret edin. YÖNTEM İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu'nun IDN cctld Hızlı Takip İşlemi, Latin alfabesinden farklı bir alfabeye dayanan diller kullanan ülkelerin ve bölgelerin kullanıcılara Latince olmayan karakterlerde alan adları sunmalarını sağlar. 1'nin ilk çeyreği, o dönemde Verisign'ın IDN cctld'leri kök bölgeye devredildiğini bildirdiği ilk çeyrektir. Bu büyümenin tamamen 1'nin ilk çeyreğinde gerçekleşmediğinin de farkında olunarak, dünya çapındaki alan adı büyümesindeki değişimleri de daha yakından modellemek için IDN. IDN değişkenlerinin başlangıçta başlatıldığı çeyrekten başlayarak her yeni TLD için alan adı kayıtlarındaki değişiklikler aşamalandırılmıştır. İlk kez başlatılmasını takiben, önceki TLD başlatmaları için çeyrek büyüme hızı alan tabanını belirlemek için uygulanmıştır. Bu düzenlemeler, tipik olarak tarihsel TLD giriş niteliğindeki yaşam döngülerine sahip her TLD için bir büyüme eğrisiyle sonuçlanmıştır. Çeyrekten çeyreğe ve yıldan yıla metriklerin dahil olduğu, cctld'lere yönelik olarak bu raporda sunulan veriler, bu raporun yazılması sırasında Verisign'da mevcut olan bilgileri yansıtmaktadır ve cctld'lerin büyüme oranını daha doğru yansıtacak şekilde, bu tür önceki raporların tarihinden sonra alınan ek bilgiler temelinde, raporlanan önceki dönemlere dair değişiklikler ve düzenlemeler içerebilir. Ayrıca, bu rapor için mevcut olan veriler köke devredilen 8 cctld uzantılarının verilerini içermeyebilir ve yalnızca bu raporun hazırlanması sırasında mevcut olan verileri içerir. Zooknic'in kaynak olarak kullanıldığı gtld ve cctld verilerinde, Zooknic analizi, alan adı kök bölge dosyası değişikliklerinin karşılaştırmasını ve ilave olarak belirli bir alan adından sorumlu olan tescil şirketinin ve kayıt sahibinin konumunun listelendiği, alan adlarından oluşan bir istatistiksel örnek üzerindeki Whois verilerini kullanır. Veriler, örnek boyutuna ve pazar boyutuna bağlı olarak hata payına sahiptir. cctld verileri kök bölge dosyalarının analizine dayalıdır. Daha fazla bilgi için, bkz. ZookNIC.com. Bu web sitesi hakkında veya bu web sitesiyle ulaşılabilen bilgiler, bu raporun bir parçası değildir.

8 SEKTÖR ETKİNLİKLERİ 1 Eylül 1'e kadar yaklaşan sektör etkinlikleri WHD.asia: Eylül 1, Singapur Dokuzuncu Yıllık İnternet Yönetimi Forumu: - Eylül 1, İstanbul, Türkiye DomainX: Eylül 1, Haydarabad, Hindistan. ISO Genel Kurulu: -1 Eylül 1, Rio de Janeiro, Brezilya Dijital Strateji ve DotOps Kongresi: Eylül 1, Amsterdam, Hollanda INTA İnternet, Yenilik ve ICANN: Gelişen Ağ Ortamı: Eylül 1, San Francisco, California Geçmişe ait veriler ve bilgiler dışında bu tebliğde yer alan ifadeler, tadil edilmiş şekliyle 19 tarihli Menkul Kıymetler Kanunu'ndaki Kısım A ve tadil edilmiş şekliyle 19 tarihli Menkul Kıymetler Borsa Kanunu'ndaki Kısım 1E'deki anlamıyla ileriye yönelik ifadelerden oluşur. Bu ifadeler, bu tür ileriye yönelik ifadelerle maddi olarak belirtilen ya da ima edilenlerden farklı olabilecek gerçek sonuçlara yol açabilecek riskler ve belirsizlikler barındırmaktadır. Potansiyel riskler ve belirsizlikler, diğerlerinin yanı sıra, ABD Ticaret Bakanlığı'nın belirli şartlar altında.com alan adının fiyatını artırma hakkımızın tarafımızdan kullanılmasını onaylayıp onaylamayacağına dair belirsizliği, ABD Ticaret Bakanlığı'na piyasa koşullarının.com alan adları üzerindeki fiyatlandırma sınırlamalarının kaldırılmasını mazur gösterdiğini gösterip gösteremeyeceğimize dair belirsizliği ve fiyatlandırma koşullarımız üzerinde başka olumsuz değişiklikler yaşayıp yaşamayacağımıza dair belirsizliği, benzer koşullar ya da herhangi bir koşul hakkındaki önemli anlaşmaların yenilenememesi,.com Kayıt Anlaşması gereğince fiyatların artırılması üzerinde sınırlandırmalar, üçüncü taraf kayıt şirketininkiler de dahil pazarlama ve reklam uygulamalarındaki değişiklikler, artan rekabet ve fiyatlarımızdan düşük fiyatlarda hizmet sunan rakiplerden gelen fiyat basıncı gibi faktörlerden dolayı üç aylık işletme sonuçlarında potansiyel dalgalanmalar ve gelecekteki gelir ve karlılık belirsizliği, arama motoru algoritmalarındaki değişiklikler ve ödeme pratiklerinin reklamlarında değişiklikler, yeni ürünleri ve hizmetleri başarıyla geliştirip pazarlamaya dair belirsizlik, yeni ürün ve hizmetlerin piyasa tarafından kabul edilmesi veya gelirle sonuçlanmasına dair belirsizlik, zorlu küresel ekonomik koşullar, İnternet yönetiminin süre giden değişikliklerine dair zorluklar, kendi faaliyetlerimizden ya da kayıt şirketlerinin ya da kayıt sahiplerinin faaliyetlerinden kaynaklanan yasal ya da başka zorlukların sonuçları ya da genel olarak hukuki ihtilaflar, değersiz kağıtların çıkartılmasından elde ettiğimiz faydanın miktarı ya da nihai sonucunun ne olduğuna dair belirsizlik, yeni ya da mevcut hükümet yasaları ve düzenlemeleri; müşteri davranışında, İnternet platformlarında ve web tarama şablonlarında değişiklik; sistem kesintileri, güvenlik ihlalleri, hacker'ler, virüsler veya kasıtlı vandalizm eylemleri aracılığıyla İnternet'e yapılan saldırılar, talebi karşılamak için altyapımızı genişletmeye devam edip etmeyeceğimize dair belirsizlik, elden çıkarmalarla ilgili tazminat taleplerinin gideri ve zamanlaması ve yeni gtld'lerin etkisi, bunların girişindeki gecikmeler, ICANN'in yeni gtld'ler için Kayıt Anlaşmasının etkisi ve gtld uygulamalarımızın ya da destek kayıt hizmetleri sağlamak üzere sözleşme yaptığımız başvuruların gtld uygulamalarının başarılı olup olmayacağına dair belirsizlik ve maksimum yeni TLD'nin kök bölgeye devredilmesinin etkisine dair belirsizliği kapsar. Ticari faaliyetimizi ve mali sonuçları etkileyebilecek potansiyel faktörler hakkında daha fazla bilgi, 1 Aralık 1'te biten yıl için Form -K Yıllık Raporumuzda, Form -Q Üç Aylık Raporlarda ve Form 8-K Cari Raporlar da dahil SEC dosyalamalarında bulunur. Verisign bu tebliğin tarihinden sonra ileri yönelik ifadelerin hiçbirini güncelleme yükümlülüğünü almaz. VerisignInc.com 1 VeriSign, Inc. Tüm hakları saklıdır. VERISIGN, VERISIGN logosu ve diğer ticari markalar, hizmet markaları ve tasarımlar, VeriSign, Inc.'nin ve Amerika Birleşik Devletleri ve dış ülkelerdeki bağlı kuruluşlarının tescilli veya tescilli olmayan ticari markalarıdır. Tüm diğer ticari markalar ilgili sahiplerinin mülkiyetidir. Verisign Public 8

ALAN ADI SEKTÖR BRIFINGI CILT 12 SAYI 1 MART 2015

ALAN ADI SEKTÖR BRIFINGI CILT 12 SAYI 1 MART 2015 ALAN ADI SEKTÖR BRIFINGI CILT 12 SAYI 1 MART 15 VERISIGN ETKİ ALANI RAPORU ALAN ADLARI VE İNTERNET GÜVENLIĞININ GLOBAL BIR LIDERI OLAN VERISIGN, ÇEŞITLI ISTATISTIKSEL VE ANALITIK ARAŞTIRMALARDAN YARARLANARAK

Detaylı

ALAN ADI ENDÜSTRİSİ ÖZETİ

ALAN ADI ENDÜSTRİSİ ÖZETİ ALAN ADI ENDÜSTRİSİ ÖZETİ CİLT 9 - SAYI 3 - EKİM 2012 VERISIGN ALAN ADI RAPORU.com ve. net İçİn küresel kayıt operatörü olarak, Verisign alan adı ENDÜSTRİSİNİN durumunu çeşitli İstatİstİksel ve analitik

Detaylı

DNS ERİŞİLEBİLİRLİK DURUMU RAPORU BÖLÜM 1 SAYI 1 NİSAN 2011

DNS ERİŞİLEBİLİRLİK DURUMU RAPORU BÖLÜM 1 SAYI 1 NİSAN 2011 DNS ERİŞİLEBİLİRLİK DURUMU RAPORU BÖLÜM 1 SAYI 1 NİSAN 2011 WEB SİTELER VE DİĞER ÇEVRİMİÇİ HİZMETLER, HER ÖLÇEKTEN İŞLETME VE ENDÜSTRİ İÇİN EN ÖNEMLİ OPERASYONEL VE GELİR GETİREN ARAÇLAR ARASINDADIR. BUNA

Detaylı

Asya Pasifik Genel Merkezi Cisco Systems (USA) Pte. Ltd. Singapur

Asya Pasifik Genel Merkezi Cisco Systems (USA) Pte. Ltd. Singapur Amerika Genel Merkezi Cisco Systems, Inc. San Jose, CA Asya Pasifik Genel Merkezi Cisco Systems (USA) Pte. Ltd. Singapur Avrupa Genel Merkezi Cisco Systems International BV Amsterdam, Hollanda Cisco'nun

Detaylı

Global Siber Güvenlik Yönetici Bilgilendirme Raporu. Aralık 2014

Global Siber Güvenlik Yönetici Bilgilendirme Raporu. Aralık 2014 Global Siber Güvenlik Yönetici Bilgilendirme Raporu Aralık 2014 İçindekiler Giriş... 1 Önsöz... 3 İleri teknoloji... 6 Online medya... 12 Telekomünikasyon... 18 E-ticaret ve online ödemeler... 24 Sigortacılık...

Detaylı

TÜRKİYE ONLINE TÜRKİYE İNTERNET EKONOMİSİ RAPORU

TÜRKİYE ONLINE TÜRKİYE İNTERNET EKONOMİSİ RAPORU TÜRKİYE ONLINE TÜRKİYE İNTERNET EKONOMİSİ RAPORU The Boston Consulting Group (BCG) küresel bir danışmanlık şirketi ve dünyanın yönetim stratejileri konusunda önde gelen fikir liderlerinden biridir. BCG,

Detaylı

Bir Emeklilik Şirketi nin Faaliyet Defteri. garant emekl l k 2013 faal yet raporu

Bir Emeklilik Şirketi nin Faaliyet Defteri. garant emekl l k 2013 faal yet raporu Bir Emeklilik Şirketi nin Faaliyet Defteri garant emekl l k 2013 faal yet raporu İçindekiler BÖLÜM I - Sunuş 04 Başlıca Finansal Göstergeler 06 Garanti Emeklilik ve Hayat Üzerine 07 Garanti Emeklilik ve

Detaylı

SERMAYE PİYASASI KURULU PAYLARIN HALKA ARZINDA KULLANILACAK İHRAÇÇI BİLGİ DOKÜMANI

SERMAYE PİYASASI KURULU PAYLARIN HALKA ARZINDA KULLANILACAK İHRAÇÇI BİLGİ DOKÜMANI SERMAYE PİYASASI KURULU PAYLARIN HALKA ARZINDA KULLANILACAK İHRAÇÇI BİLGİ DOKÜMANI 1 MEDYA GÜNDEM DİJİTAL YAYINCILIK TİCARET ANONİM ŞİRKETİ İhraççı Bilgi Dokümanıdır Bu ihraççı bilgi dokümanı Sermaye Piyasası

Detaylı

Telekomünikasyon Sektöründe Sosyal Dünyanın Etkisi

Telekomünikasyon Sektöründe Sosyal Dünyanın Etkisi IBM Global Business Services Öne Çıkanlar Raporu Telekomünikasyon Sektörü IBM İş Değerleri Enstitüsü Telekomünikasyon Sektöründe Sosyal Dünyanın Etkisi 2014 IBM Küresel Telekomünikasyon Tüketici Anketinden

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ PAZARLAMA VE PERAKENDE ELEKTRONİK BANKACILIK

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ PAZARLAMA VE PERAKENDE ELEKTRONİK BANKACILIK T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ PAZARLAMA VE PERAKENDE ELEKTRONİK BANKACILIK ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller;

Detaylı

Worry-Free. p c. Business Security Standard ve Advanced Sürümler. Yönetici Kılavuzu. Securing Your Journey to the Cloud. Korumalı Bulut.

Worry-Free. p c. Business Security Standard ve Advanced Sürümler. Yönetici Kılavuzu. Securing Your Journey to the Cloud. Korumalı Bulut. Worry-Free Business Security Standard ve Advanced Sürümler Yönetici Kılavuzu Securing Your Journey to the Cloud p c Korumalı Bulut ws Ağ Güvenliği Trend Micro Incorporated, bu belgede ve burada açıklanan

Detaylı

SİBER SUÇLAR VE TÜRKİYE NİN SİBER GÜVENLİK POLİTİKALARI

SİBER SUÇLAR VE TÜRKİYE NİN SİBER GÜVENLİK POLİTİKALARI Siber Suçlar ve Türkiye nin Siber Güvenlik Politikaları 135 SİBER SUÇLAR VE TÜRKİYE NİN SİBER GÜVENLİK POLİTİKALARI Cyber Crimes and Turkey s Cyber Security Policies Yrd. Doç. Dr. Hakan HEKİM * Doç. Dr.

Detaylı

Horizons. BYOD (Kendi Cihazını Getir): Küresel Bir Perspektif. Çalışanların Yön Verdiği Yenilikten Faydalanmak. Yönetici Özeti

Horizons. BYOD (Kendi Cihazını Getir): Küresel Bir Perspektif. Çalışanların Yön Verdiği Yenilikten Faydalanmak. Yönetici Özeti BYOD (Kendi Cihazını Getir): Küresel Bir Perspektif Çalışanların Yön Verdiği Yenilikten Faydalanmak Joseph Bradley Jeff Loucks James Macaulay Richard Medcalf Lauren Buckalew Yönetici Özeti BYOD'nin (Kendi

Detaylı

MEDYA GÜNDEM DİJİTAL YAYINCILIK TİCARET ANONİM ŞİRKETİ İhraççı Bilgi Dokümanı

MEDYA GÜNDEM DİJİTAL YAYINCILIK TİCARET ANONİM ŞİRKETİ İhraççı Bilgi Dokümanı MEDYA GÜNDEM DİJİTAL YAYINCILIK TİCARET ANONİM ŞİRKETİ İhraççı Bilgi Dokümanı Bu ihraççı bilgi dokümanı Sermaye Piyasası Kurulunca /.../.. tarihinde onaylanmıştır. Bu ihraççı bilgi dokümanı, sermaye piyasası

Detaylı

Perakendede bütünlüğü yakalamak

Perakendede bütünlüğü yakalamak PwC Küresel Toplam Perakende* Araştırması ve Türkiye sonuçları Perakendede bütünlüğü yakalamak Perakendeciliğin gelecekteki iş modelini tüketiciler şekillendiriyor *Total Retail www.pwc.com.tr/perakende

Detaylı

İÇİNDEKİLER - ÖNZÖZ... 2 - ÖZET... 3 - I. GİRİŞ... - I.1. ELEKTRONİK TİCARET (E-TİCARET) NEDİR?... - I.2. E-TİCARETİN GELİŞİMİNİN TARİHSEL BOYUTU...

İÇİNDEKİLER - ÖNZÖZ... 2 - ÖZET... 3 - I. GİRİŞ... - I.1. ELEKTRONİK TİCARET (E-TİCARET) NEDİR?... - I.2. E-TİCARETİN GELİŞİMİNİN TARİHSEL BOYUTU... İÇİNDEKİLER - ÖNZÖZ... 2 - ÖZET... 3 - I. GİRİŞ... - I.1. ELEKTRONİK TİCARET (E-TİCARET) NEDİR?... - I.2. E-TİCARETİN GELİŞİMİNİN TARİHSEL BOYUTU... - II. E-TİCARET DE TARAFLAR... - II.1. E-TİCARET İÇİN

Detaylı

ISTANBUL TİCARET ODASI ELEKTRONIK İMZA VE UYGULAMALARI. HAZIRLAYANLAR Doç. Dr. Şeref SAĞIROĞLU Doç. Dr. Mustafa ALKAN

ISTANBUL TİCARET ODASI ELEKTRONIK İMZA VE UYGULAMALARI. HAZIRLAYANLAR Doç. Dr. Şeref SAĞIROĞLU Doç. Dr. Mustafa ALKAN ISTANBUL TİCARET ODASI ELEKTRONIK İMZA VE UYGULAMALARI HAZIRLAYANLAR Doç. Dr. Şeref SAĞIROĞLU Doç. Dr. Mustafa ALKAN YAYIN NO: 2007-56 İstanbul, 2007 Copyright ÎTO Tüm haklar sakhdır. Bu yayının hiç bir

Detaylı

Yıllık Faaliyet Raporu Uygulama Rehberi

Yıllık Faaliyet Raporu Uygulama Rehberi www.pwc.com.tr Yeni Türk Ticaret Kanunu Düzenlemelerine Uygun Yıllık Faaliyet Raporu Uygulama Rehberi İçindekiler Standartlar ve İçerik 4 I. Yönetim Kurulu Başkanı/ İcra Kurulu Başkanı (CEO)/Genel Müdür

Detaylı

Cisco IT Veri Merkezinde Konsolidasyonu ve Standartlaştırmayı Nasıl Başarıyor

Cisco IT Veri Merkezinde Konsolidasyonu ve Standartlaştırmayı Nasıl Başarıyor Cisco IT Veri Merkezinde Konsolidasyonu ve Standartlaştırmayı Nasıl Başarıyor Sunucu ve veri depolama sanallaştırma, Cisco faaliyetlerinin esnekligini artırıyor ve TCO yu düşürüyor. Cisco IT Durum Analizi

Detaylı

YÖNETİM VE KURUMSAL YÖNETİM İLKELERİ Yönetim Kurulu Üst Yönetim İç Sistemler Komiteler Genel Kurul a Sunulan Özet Yönetim Kurulu Raporu Murakıplar

YÖNETİM VE KURUMSAL YÖNETİM İLKELERİ Yönetim Kurulu Üst Yönetim İç Sistemler Komiteler Genel Kurul a Sunulan Özet Yönetim Kurulu Raporu Murakıplar FAALİYET RAPORU 2009 A&T BANK 2009 YILI FAALİYET RAPORU GİRİŞ Yönetim Kurulu Başkanı nın Mesajı Genel Müdür ün Mesajı A&T BANK Hakkında Finansal Göstergeler Hissedarlar Tarihsel Gelişim & Kilometre Taşları

Detaylı

BTSO. Tüccarın El Kitabı Serisi - IV. Firmanızın İnternet Sitesinin Hazırlanmasında Püf Noktalar. Kasım 2007

BTSO. Tüccarın El Kitabı Serisi - IV. Firmanızın İnternet Sitesinin Hazırlanmasında Püf Noktalar. Kasım 2007 BTSO Tüccarın El Kitabı Serisi - IV Firmanızın İnternet Sitesinin Hazırlanmasında Püf Noktalar Kasım 2007 Yayına Hazırlayan : İletişim ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü ISBN : İÇİNDEKİLER Giriş...22 Bazı Temel

Detaylı

e-güven Sertifika Uygulama Hükümleri

e-güven Sertifika Uygulama Hükümleri e-güven Sertifika Uygulama Hükümleri Sürüm 1.0 Yürürlük Tarihi: Mayıs, 2004 Elektronik Bilgi Güvenliği Anonim Şirketi Vali Konağı cad. no:147/14 34365 Nişantaşı / İstanbul Türkiye Tel: 212-296 81 46 Fax:

Detaylı

http://alikoker.name.tr ĠÇĠNDEKĠLER

http://alikoker.name.tr ĠÇĠNDEKĠLER ĠÇĠNDEKĠLER - ÖNSÖZ... 2 - ÖZET... 3 - I. GĠRĠġ... - I.1. ELEKTRONĠK TĠCARET (E-TĠCARET) NEDĠR?... - I.2. E-TĠCARETĠN GELĠġĠMĠNĠN TARĠHSEL BOYUTU... - II. E-TĠCARET DE TARAFLAR... - II.1. E-TĠCARET ĠÇĠN

Detaylı

Genel Bilgiler. 3. Yazılımın Telif Hakkına Sahip Materyallerle Kullanılması; Tazminat.

Genel Bilgiler. 3. Yazılımın Telif Hakkına Sahip Materyallerle Kullanılması; Tazminat. Bir TOSHIBA bilgisayarı seçtiğiniz için teşekkür ederiz. Aşağıdaki sözleşmeler, bilgisayarınızda önceden yüklü olarak bulunan belirli yazılımı kullanma haklarınızı açıklamaktadır. Bu sözleşmeyi kabul ederek

Detaylı

Geçmişten aldığımız güç ve güvenle geleceğe koşuyoruz

Geçmişten aldığımız güç ve güvenle geleceğe koşuyoruz Geçmişten aldığımız güç ve güvenle geleceğe koşuyoruz 2011 FAALİYET RAPORU İçindekiler GENEL BİLGİLER 4 Kısaca Takasbank 6 Vizyon, Misyon ve Kurumsal Değerler 9 Özet Finansal Bilgiler 9 2011 Yılı İçinde

Detaylı

İŞ ZEKASI ÇÖZÜMLERİ. SAP BusinessObjects Portfolio

İŞ ZEKASI ÇÖZÜMLERİ. SAP BusinessObjects Portfolio SAP BusinessObjects Portfolio İŞ ZEKASI ÇÖZÜMLERİ Sap BUSINESSOBJECTS PORTFOLIO İŞ ZEKASI ÇÖZÜMLERİ İÇERİK 3 Web Inteligence 7 Crystal Reports 13 Xcelsius Enterprise 17 Dashboard Builder 21 Explorer 25

Detaylı

2013 Faaliyet Raporu. İnsana dair bir hikaye

2013 Faaliyet Raporu. İnsana dair bir hikaye 2013 Faaliyet Raporu İnsana dair bir hikaye İnsana dair bir hikaye BNP Paribas Cardif in hikayesini anlamak için insan a odaklanmak yeterli. 40 yıl önce bir grup insan, yine insana dair en eski içgüdülerden

Detaylı

Yasanabilir bir dünya icin...

Yasanabilir bir dünya icin... 2012 Faaliyet Raporu Yasanabilir bir dünya icin... Değişen dünyanın sigortası ...sürdürülebilirlik inisiyatifini hayata geçiren ve fark yaratan global bir oyuncuyuz. Sigortacılık ve bireysel emekliliğin

Detaylı

İçindekiler Bölüm I - Odeabank a Genel Bakış 5 Bölüm II - Yönetim ve Kurumsal Yönetim Politikaları 44 Bölüm III Finansal Bilgiler 68

İçindekiler Bölüm I - Odeabank a Genel Bakış 5 Bölüm II - Yönetim ve Kurumsal Yönetim Politikaları 44 Bölüm III Finansal Bilgiler 68 İçindekiler Bölüm I - Odeabank a Genel Bakış 5 Misyonumuz, Vizyonumuz, Değerlerimiz 6 Stratejik Hedeflerimiz 7 Bank Audi Grubu Hakkında 8 Ana Sözleşme Değişikliği ve Sermaye Yapısı 9 Banka Bilgileri 10

Detaylı

ELEKTRONİK TİCARET VE KARAMAN DAKİ KOBİ LER ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA

ELEKTRONİK TİCARET VE KARAMAN DAKİ KOBİ LER ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA T.C. KARAMANOĞLU MEHMETBEY ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ ELEKTRONİK TİCARET VE KARAMAN DAKİ KOBİ LER ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Hazırlayan Murat ARSLANDERE İşletme Ana Bilim Dalı İşletme Bilim Dalı

Detaylı