T.C. KONYA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK VE DOĞA BİLİMLERİ FAKÜLTESİ İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ ÖĞRETİM PLANI (NORMAL ÖĞRETİM)

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "T.C. KONYA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK VE DOĞA BİLİMLERİ FAKÜLTESİ İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ ÖĞRETİM PLANI (NORMAL ÖĞRETİM)"

Transkript

1 T.C. KONYA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK VE DOĞA BİLİMLERİ FAKÜLTESİ İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ 8-9 ÖĞRETİM PLANI (NORMAL ÖĞRETİM). SINIF. YARIYIL (GÜZ YARIYILI) 4 5 Fen Fakültesi Matematik Fen Fakültesi 4 Fen Fakültesi Fizik Fen Fakültesi 43 Kimya Müh. Kimya Kimya Müh İnşaat Mühendisliğine Giriş Türk Dili Rektörlük 48 - Atatürk İlkeleriveİnkılap Tarihi Rektörlük 45 - Yabancı Dil (İngilizce) YDYO 44 İş Sağlığı ve Güvenliği ++ - TOPLAM Yarıyıl: Haftalık toplam ders saati 6, Toplam 3. Sınıf. Yarıyıl İle İlgili Notlar: Önceki dönemlerde farklı kodlarda Matematik dersini alıp başarısız olanlar veya alması gerektiği halde alamayan öğrenciler de 4 kodlu Matematik dersini alacaklardır. kredilerinin yetersiz olması durumunda bu dersten başarılı olanlar için önceki ders kodlarına göre intibakları ayrıca yapılacaktır. Önceki dönemlerde farklı kodlarda İnşaat Mühendisliğine Giriş dersini alıp başarısız olanlar veya alması gerektiği halde alamayan öğrenciler de 43 kodlu İnşaat Mühendisliğine Giriş dersini alacaklardır. kredilerin yetersiz olması durumunda, bu dersten başarılı olanlar için önceki ders kodlarına göre intibakları yapılacaktır.

2 . SINIF. YARIYIL (BAHAR YARIYILI) 4 4 Statik Fen Fakültesi Öğr. Elemanı Matematik Fen Fakültesi Öğr. Elemanı 43 Mimarlık Fakültesi Öğr. Elemanı Yapı ve Mimarlık Bilgisi Mimarlık Fakültesi Öğr. Elemanı 45 Bilgisayar Destekli Teknik Çizim Türk Dili Rektörlük 48 - Atatürk İlkleri ve İnkılap Tarihi Rektörlük 45 - Yabancı Dil (İngilizce) YDYO 44 İş Sağlığı ve Güvenliği ++ - TOPLAM Yarıyıl: Haftalık toplam ders saati 6, Toplam 3. Sınıf. Yarıyıl İle İlgili Notlar:. YIL Toplam 6 Önceki dönemlerde farklı kodlar da Matematik dersini alıp başarısız olan veya alması gerektiği halde alamayan öğrenciler de 4 kodlu Matematik dersini alacaklardır. kredilerinin yetersiz olması durumunda bu dersten başarılı olanlar için önceki ders kodlarına göre intibakları yapılacaktır. Önceki dönemlerde Yapı ve Mimarlık Bilgisi dersini farklı kodlarda ile alıp başarısız olan veya alması gerektiği halde alamayan öğrenciler de 43 kodlu Yapı ve Mimarlık Bilgisi dersini alacaklardır. kredilerinin yetersiz olması durumunda bu dersten başarılı olanlar için önceki ders kodlarına göre intibakları yapılacaktır.

3 . SINIF 3. YARIYIL (GÜZ YARIYILI) 43 Malzeme Bilimi Dinamik Mukavemet (DD) 43 Fen Fakültesi Matematik , Fen Fakültesi Mühendisler İçin İstatistik ve Sayısal Yöntemler 433 İnşaat Mühendisleri İçin Jeoloji Harita Mühendisliği Böl. Öğr. Elemanı 438 Topoğrafya Harita Mühendisliği Böl. Öğr. Elemanı TOPLAM ++, Yarıyıl: Haftalık toplam ders saati 3, Toplam 3. sınıf 3. Yarıyıl İle İlgili Notlar: Önceki dönemlerde Matematik 3 dersini farklı kodlar ile alıp başarısız olan veya alması gerektiği halde alamayan öğrenciler de 43 kodlu Matematik 3 dersini alacaklardır. kredilerinin yetersiz olması durumunda bu dersten başarılı olanlar için önceki ders kodlarına göre intibakları yapılacaktır. Önceki dönemlerde verilen Mühendislik Jeolojisi dersini alıp başarısız olan veya alması gerektiği halde alamayan öğrenciler de 433 kodlu İnşaat Mühendisleri İçin Jeoloji dersini alacaklardır.

4 . SINIF 4. YARIYIL (BAHAR YARIYILI) Derslerin Kodları ve Min. Başarı Notu Yapı Malzemesi 3++ 3, (DD) Mukavemet (DD) Fen Fakültesi Matematik , Fen Fakültesi Yapı Statiği (DD) Zemin Mekaniği Akışkanlar Mekaniği Mühendislik Hidrolojisi TOPLAM Yarıyıl: Haftalık toplam ders saati 6, Toplam 3. YIL Toplam 6,. ve. YIL Toplam. Sınıf 4. Yarıyıl İle İlgili Notlar: Önceki dönemlerde Matematik 4 dersini farklı kodlar ile alıp başarısız olan veya alması gerektiği halde alamayan öğrenciler de 44 kodlu Matematik 4 dersini alacaklardır. kredilerinin yetersiz olması durumunda bu dersten başarılı olanlar için önceki ders kodlarına göre intibakları yapılacaktır. Önceki dönemlerde Mühendislik Hidrolojisi dersini farklı kodlar ile alıp başarısız olan veya alması gerektiği halde alamayan öğrenciler de 449 kodlu Mühendislik Hidrolojisi dersini alacaklardır. kredilerinin yetersiz olması durumunda bu dersten başarılı olanlar için önceki ders kodlarına göre intibakları yapılacaktır.

5 SINIF 5. YARIYIL (GÜZ YARIYILI) Alınabilmesi için Ön şart olan Betonarme (DD) Çelik Yapılar (DD) Zemin Mekaniği 3++ 3, (DD) Yapı Statiği (DD) Hidrolik Sosyal Sorumluluk Dersi (SSD ) Proje Yönetimi ve Planlaması (SSD ) 4536 Trafik Güvenliği (SSD ) Bilim Tarihi (SSD ) -- Teknik Seçmeli Ders (TSD ) Özel Betonlar (TSD ) -- Üniversite Dışı 458 Ahşap Yapılar (TSD ) Yığma Yapılar (TSD ) Tünel Mühendisliği (TSD ) Hidroelektrik Tesisler (TSD ) 454 Zemin Dinamiği Esasları (TSD ) Yaz Stajı 3 4. ve 5. yarıyıl arasında yapılacak TOPLAM ++, Yarıyıl: Haftalık toplam ders saati 3, Toplam 3 3. Sınıf 5. Yarıyıl İle İlgili Notlar: Seçmeli Dersler için öğrenci kontenjanı, dengeli bir dağılım ve en az olacak şekilde Bölüm Başkanlığınca belirlenecektir. Yeterli sayıya ulaşmadığı için açılamayan dersleri seçen öğrenciler, ekleme çıkarma döneminde açılan derslere dağıtılacaktır.

6 3. SINIF 6. YARIYIL (BAHAR YARIYILI) Girişimcilik Betonarme (DD) Çelik Yapılar (DD) Temel İnşaatı (DD) Ulaşım Deprem Mühendisliği Esasları Sosyal Sorumluluk Dersi (SSD ) 4638 Bilimsel Araştırma ve Sunum Teknikleri 464 Trafik Mühendisliği Teknik Seçmeli Ders (TSD ) Yapı Statiğinde Matris Yöntemler (TSD ) Zemin İyileştirme Teknikleri (TSD ) Yapı Dinamiği Esasları (TSD ) Kıyı ve Liman Mühendisliği (TSD ) Kent içi Ulaşım (TSD ) Betonarme Taşıyıcı Elemanlar (TSD ) -- TOPLAM Yarıyıl: Haftalık toplam ders saati 3, Toplam YIL Toplam 6,.,. ve 3. YIL Toplam 8 3. Sınıf 6. Yarıyıl İle İlgili Notlar: Seçmeli Dersler için öğrenci kontenjanı, dengeli bir dağılım ve en az olacak şekilde Bölüm Başkanlığınca belirlenecektir. Yeterli sayıya ulaşmadığı için açılamayan dersleri seçen öğrenciler, ekleme çıkarma döneminde açılan derslere dağıtılacaktır.

7 4. SINIF 7. YARIYIL (GÜZ YARIYILI) Betonarme Yapı Tasarımı Uygulamaları 3++ 3,5 5 İlk yarıyıl derslerinin tamamını başarmış olmak, Ayrıca 3. ve 4. Yarıyıl derslerinden en az DD almak 46 (DD) 4634 (DD) Su Temini ve Atıksuların Uzaklaştırılması Yapı İşletmesi Yapı Mühendisliğinde Bilgisayar Uygulamaları ++, Su Kaynakları Karayolu Mühendisliği (DD) Seçmeli Teknik Tasarım Uygulamaları (STTU ) Çelik Yapı Tasarımı Uygulamaları (STTU ) Temel Tasarımı Uygulamaları (STTU ) 3++ 3,5 5 İlk yarıyıl derslerinin tamamını başarmış olmak, Ayrıca 3. ve 4. Yarıyıl derslerinden en az DD almak 463 (DD) 466 (DD) İnşaat Mühendisliği Laboratuar Uygulamaları (STTU ) Yaz Stajı 3 6. ve 7. yarıyıl arasında yapılacak TOPLAM +3+ 3, Yarıyıl: Haftalık toplam ders saati 4, Toplam 3 Daha önceki öğretim planlarında 8. Yarıyılda verilen 487 kodlu Yapı İşletmesi dersi 7. Yarıyıla alınmıştır. Önceki eğitim öğretim dönemlerinde 487 kodlu dersi alıp başarısız olanlar ile alması gerektiği halde alamayan öğrencilerde 474 kodlu Yapı İşletmesi dersini alacaklardır. 4. sınıf 8. yarıyılda yer alan48 kodlu Seçmeli İnşaat Mühendisliği Ana Tasarım Uygulamaları (Çok Disiplinli) (SİMATU) dersi, Güz Yarıyılı sonunda mezun olabilecek veya Güz Yarıyılı sonunda tek derse kalabilecek durumda olan öğrencilerin talepte bulunmaları halinde, aşağıdaki tabloda belirtildiği şekilde 476 kod ile Güz Yarıyılında da (7. Yarıyıl) açılacaktır.

8 4. SINIF 7. YARIYIL (GÜZ YARIYILI) 476 SEÇMELİ İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ ANA TASARIM UYGULAMALARI (Çok Disiplinli) (SİMATU) İlk yarıyıl Betonarme Uyg. 45 ve 46 başarmış olmak derslerinin tamamını Yapı Yönetimi Uyg. 487 başarmış olmak Yapı Mühendisliği Tasarım Uygulamaları (SİMATU) başarmış olmak, Ayrıca Yapı Malz. Uyg. 45 dersini başarmış olmak 3. ve 4. Yarıyıl derslerinden Yapı Mekanği Uyg, 4634 başarmış olmak 3++ 3,5 en az DD Çelik Yapılar Uyg. 453 ve 463 başarmış olmak Geoteknik Mühendisliği Tasarım Uygulamaları (SİMATU) almak, Geoteknik Uyg. 453 ve 466 başarmış olmak Hidrolik Mühendisliği Tasarım Uygulamaları (SİMATU) olmak. Ayrıca 5. ve 6. yarıyıl derslerinin Su Temini Uyg. 47 başarmış olmak tamamını almış veya alıyor Su Yapıları Uyg. 476 başarmış olmak 3 Ulaştırma Mühendisliği Tasarım Uygulamaları (SİMATU) ilgili dersleri başarmış Olmak. Ulaştırma Uyg. 464 ve 475 başarmış olmak 4. sınıf 8. yarıyılda yer alan48 kodlu Seçmeli İnşaat Mühendisliği Ana Tasarım Uygulamaları (Çok Disiplinli) (SİMATU) dersi, Güz Yarıyılı sonunda mezun olabilecek veya Güz Yarıyılı sonunda tek derse kalabilecek durumda olan öğrencilerin talepte bulunmaları halinde, yukarıdaki tabloda belirtildiği şekilde 476 kod ile Güz Yarıyılında da (7. Yarıyıl) açılacaktır. Bu Önkoşul 8-9 Öğretim Yılı için geçerlidir.

9 4. SINIF 8. YARIYIL (BAHAR YARIYILI) AKT S Derslerin Kodları ve Min. Başarı Notu SEÇMELİ İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ ANA TASARIM UYGULAMALARI(Çok Disiplinli) (SİMATU) 48 Betonarme Uyg. 45 ve 46 başarmış olmak İlk yarıyıl derslerinin 4. Yarıyıl Yapı Mühendisliği Tasarım Uygulamaları (SİMATU) tamamını başarmış olmak, Ayrıca 3. ve Yapı Yönetimi Uyg. Yapı Malz. Uyg. Yapı Mekanği Uyg, 487veya 474 başarmış olmak 45 dersini başarmış olmak 4634 başarmış olmak 3++ 3,5 derslerinden en az DD almak 5. ve 6. Çelik Yapılar Uyg. 453 ve 463 başarmış olmak Geoteknik Mühendisliği Tasarım Uygulamaları (SİMATU) yarıyıl derslerinin tamamını almış veya Geoteknik Uyg. 453 ve 466 başarmış olmak Hidrolik Mühendisliği Tasarım Uygulamaları (SİMATU) alıyor olmak. Ayrıca Su Temini Uyg. 47 başarmış olmak ilgili dersleri başarmış Olmak. Su Yapıları Uyg. 476 başarmış olmak 3 Ulaştırma Mühendisliği Tasarım Uygulamaları (SİMATU) Ulaştırma Uyg. 464 ve 475 başarmış olmak 484 İş Hukuku (Hukuk Fak. Öğr. Elem.) 484 Mesleki Etik Şantiye Tekniği ++, Mühendislik Ekonomisi Seçmeli Teknik Tasarım Uygulamaları (STTU ) Karayolu Tasarımı Uygulamaları (STTU ) 3++ Su Temini ve Atıksu Sistemleri Tasarımı Uyg. (STTU ) 3++ 3, (DD) İlk yarıyıl derslerinin tamamını başarmış olmak, Ayrıca 3. ve 4. Yarıyıl derslerinden en az DD almak 475 (DD) Su Yapıları Tasarımı Uygulamaları (STTU ) (DD) Teknik Seçmeli Ders 3 (TSD 3) 484 Binalarda Onarım ve Güçlendirme (TSD3) 484 Prefabrike Yapılar (TSD 3) Demiryolu Mühendisliği (TSD 3) Derin Temeller ve Derin Kazılar (TSD 3) Geoteknik Mühendisliğinde Bilgisayar Uygulamaları(TSD3) Cisimlerin Mukavemetinde Özel Konular (TSD3) -- TOPLAM , Yarıyıl: Haftalık toplam ders saati, Toplam 3, 4. YIL Toplam 6.,., 3. ve 4. YIL Toplam 4, Seçmeli Dersler Toplam 43

10 8-9 Öğretim Planı İle İlgili Genel Notlar: - Yatay veya dikey geçişli vb. öğrenciler için, intibakının yapıldığı yarıyıldan sonraki bütün ön şartlar geçerlidir. Mühendislik tamamlama programı öğrencilerine ön koşul uygulanmaz. - Bölüm Başkanlığı tarafından ayrıca bir dağıtım yapılmadığı takdirde, şubelere ayrılan dersler için; Tek numaralı öğrenciler ( ), Çift numaralı öğrenciler ( ) şubesinde öğrenim göreceklerdir. 3- Seçmeli Teknik Tasarım Uygulamaları (STTU ), Seçmeli Teknik Tasarım Uygulamaları (STTU ) ve Seçmeli İnşaat Mühendisliği Ana Tasarım Uygulamaları (SİMATU) dersleri, Seçmeli Sosyal Sorumluluk derslerin (SSD ve SSD ) müracaat eden öğrenci sayısına göre açılacak, öğrenci sayıları ve tercihleri de dikkate alınarak Bölüm Başkanlığı nca dağıtım yapılacaktır. 4- Betonarme Yapı Tasarımı Uygulamaları, Seçmeli Teknik Tasarım Uygulamaları (STTU ) ve Seçmeli Teknik Tasarım Uygulamaları (STTU ) dersleri için, Normal Öğretim Süresini tamamlamış olan öğrencilerden; İlgili dersin Öğretim Planında yer aldığı yarıyıldan bir sonraki yarıyılın sonu itibariyle, mezun olabilecek veya tek ders sınavına girebilecek öğrenciler için, İlk yarıyıl derslerinin tamamını başarmış olmak, Ayrıca 3. ve 4. Yarıyıl derslerinden en az DD almak ön şartlarının yanında aşağıda belirtilen ön şartlar uygulanır. Ders ve Adı 47 Betonarme Yapı Tasarım Uygulamaları 45 (DD),46 ve 4634 (Derslerinin devamını almış olmak) 47 Çelik Yapı Tasarımı Uygulamaları (STTU ) 453 (DD) ve 463 (Devamını almış olmak) 475 Temel Tasarımı Uygulamaları (STTU ) 453 (DD) ve 466 (Devamını almış olmak) 478 İnşaat Mühendisliği Laboratuar Uygulamaları (STTU ) Karayolu Tasarımı Uygulamaları (STTU ) 464 (DD) ve 475 (Devamını almış olmak) 48 Su Temini ve Atıksu Sistemleri Tasarımı Uyg. (STTU ) 47 (Devamını almış olmak) 483 Su Yapıları Tasarımı Uygulamaları (STTU ) 476 (Devamını almış olmak) 5-45, 47, 475, 47, 475,476, 478, 48, 48, 48, 483 kodlu dersler, Uygulamalı Ders statüsündedir. Uygulamalı derslerin final veya bütünleme sınavına, uygulamaların istenen zamanda ve eksiksiz olarak teslim edilmesi kaydıyla; devam zorunluluğunu yerine getiren ve uygulamalı olan derslerin uygulamalarından başarılı olan öğrenciler girebilir. Bu derslerin arasınav, final ve bütünleme sınavları Selçuk Üniversitesi Önlisans ve Lisans Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği (Madde:) de belirtildiği şekilde yazılı, sözlü, yazılı-sözlü veya uygulamalı olarak yapılabilir. Sınavların nasıl yapılacağına ve uygulamaların nasıl değerlendirileceğine Bölüm Kurulunda karar verilir. Uygulamalı derslerden; başarısız kalınarak dersin tekrar alınması halinde, ilgili derslere devam zorunluluğu vardır. 6- Önşartlar konulmadan önceki dönemlerde herhangi bir dersi almış ve devamını sağlamış öğrenciler için o derse ait konulan ön şartlar 8-9 Öğretim yılı için uygulanmaz Öğretim Planında yarıyıllara ait veya genel olarak belirtilen notlarda yer almayan herhangi bir durum ortaya çıktığında, genel esaslar çerçevesinde Bölüm Başkanlığınca karar verilir.

11 İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ 8-9 FAALİYETLERİ (NORMAL ÖĞRETİM). SINIF. YARIYIL (GÜZ YARIYILI) Önşart 494 Lisans Öğrenci Danışmanlığı ++ - Bölüm Başkanı tarafından, Bölümdeki öğretim elemanlarına dağıtım yapılır 495 Farabi Danışmanlığı ++ Bölüm Başkanı tarafından belirlenir. 496 Erasmus Danışmanlığı ++ Bölüm Başkanı tarafından belirlenir. 493 Mevlana Değişim Programı Danışmanlığı ++ Bölüm Başkanı tarafından belirlenir. 497 Çift Anadal ve Yandal Danışmanlığı ++ Bölüm Başkanı tarafından belirlenir. 498 Staj Danışmanlığı ++ Bölüm Başkanı tarafından komisyon üyeleri belirlenir 499 Dikey/Yatay Geçiş İntibak Danışmanlığı ++ Bölüm Başkanlığı tarafından komisyon üyeleri belirlenir.. SINIF. YARIYIL (BAHAR YARIYILI) Önşart 494 Lisans Öğrenci Danışmanlığı ++ - Bölüm Başkanı tarafından, Bölümdeki öğretim elemanlarına dağıtım yapılır 495 Farabi Danışmanlığı ++ Bölüm Başkanı tarafından belirlenir. 496 Erasmus Danışmanlığı ++ Bölüm Başkanı tarafından belirlenir. 493 Mevlana Değişim Programı Danışmanlığı ++ Bölüm Başkanı tarafından belirlenir. 497 Çift Anadal ve Yandal Danışmanlığı ++ Bölüm Başkanı tarafından belirlenir. 498 Staj Danışmanlığı ++ Bölüm Başkanı tarafından komisyon üyeleri belirlenir 499 Dikey/Yatay Geçiş İntibak Danışmanlığı ++ Bölüm Başkanlığı tarafından komisyon üyeleri belirlenir.