Barnabas İncili hakkında kafa karıştırıyorlar

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Barnabas İncili hakkında kafa karıştırıyorlar"

Transkript

1 On5yirmi5.com Barnabas İncili hakkında kafa karıştırıyorlar Barnabas İncili son dönemlerde yeniden gündeme geldi. Biz de bu konuyu gazeteciyazar Aydoğan Vatandaş ile konuştuk. Yayın Tarihi : 16 Mart 2012 Cuma (oluşturma : 12/4/2018) Engin Dinç'in röportajı Türkiye nin gündemine yeniden giren Barnabas İncili ile ilgili spekülasyonlar bitmiyor. Son olarak geçtiğimiz aylarda Etnoğrafya Müzesi ne teslim edilen Haç sembollü bir kitabın Barnabas İncili olduğu iddia edilmiş, bu iddia Prof. Hamza Hocaoğlu tarafından yalanlanmıştı. Barnabas İncili konusu yeniden gündeme oturunca ise Takvim Gazetesi nden Emin Pazarcı, eski BBP lideri rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu ile Esad Coşan Hocaefendi nin vefatlarını da bu esrarengiz kitapla ilişkilendiren yazılar yazdı. Barnabas İncili yeniden bu şekilde gündeme gelince biz de konuyu, Kayıp Kitap Barnabas ın Sırrı" ve "Apokrifal" adlı kitapların yazarı, gazeteci Aydoğan Vatandaş la mail yoluyla bir söyleşi gerçekleştirdik. BARNABAS İNCİLİ HALKTAN GİZLENMESİ GEREKEN KİTAPLAR LİSTESİNDE Siz Barnabas İncili ile ilgili biri Roman Kayıp Kitap Barnabas ın Sırrı diğeri de Apokrifal- adında iki kitap yazdınız. Nedir bu Barnabas İncili konusu? Aziz Barnabas 1.yüzyılda bugünkü Mağusa yakınlarında bulunan Salamis'te yaşayan varlıklı Yahudi bir ailenin çocuğuydu ve asıl adı da Joseph ti. Yolu Kudüs'e düşünce, orada Hz. İsa ile tanıştı. Havarilerden biri olan Judas ın ihaneti sonrasında Barnabas ın Havari olduğuna inananlar olduğu gibi, bunu kabul etmeyenler de var. M.S 75 yılında Salamis te öldüğüne inanılıyor. Mezarı MS 477 yılında, Salamis yakınlarında bulundu. Cesedin bozulmamış olduğu ve göğsünün üzerinde, azizin el yazması bir İncil'in olduğu gibi durduğu iddia edilmiştir. Kıbrıs Başpiskoposu Anthemios, ceset ve İncil'i, Bizans'a götürüp, İmparator Zeno'ya sundu. Bizans imparatoru, bu olaydan sonra, Kıbrıs Kilisesi'ne bağımsızlık verdi. Peki Barnabas ın bir İncil yazdığının kanıtı var mı? Var tabi. Hem de iki tane. Hristiyanlık tarihinde apokrif yani halktan gizlenmesi gereken kitapların listelendiği Decretum Gelasianum olarak bilinen 6. yüzyıl Güney Gal listesi, ile Altmış Kanonik Kitabın Kataloğu olarak bilinen 7. yüzyıl Bizans listesi. Bu listeler Barnabas ın da bir İncil yazdığını kesin olarak ortaya koyuyor.

2 SAHTE İNCİLİ BARNABAS İNCİLİ NİN ORTAYA ÇIKMASINDAN KORKAN YAZMIŞ OLABİLİR Ancak Hristiyanlar Barnabas İncili nin sahte olduğunu söylüyorlar. Piyasada, İtalyanca dan Canon ve Ragg tarafından İngilizce'ye çevrilmiş ve 1907'de Oxford Üniversitesi matbaasında basılmış olan ve Aziz Barnabas a atfedilen bir İncil var. Biri British Museum'da, diğeri de Washington Kongre Kütüphanesi'ndeydi. Kongre Kütüphanesi'nden kitabın bir mikro-film kopyası ele geçirildi ve İngilizce çevirinin yeni bir baskısı Pakistan'da yapıldı. İşte bu İncil de 1988 de Türkçe ye çevrildi. Hristiyanlar bu İncil in sahte olduğu konusunda haklı olabilirler ama Müslümanlar tarafından yazıldığı konusunda haksızdırlar. Zira bu İncil de Mesih in Hz. Muhammed olduğu yazılıdır ki Kuran ı biraz bilen bir Müslüman Kuran da sadece Hz. İsa dan Mesih olarak bahsedildiğini bilir. Dolayısıyla bu İncil i bir Müslümanın yazmış olduğu düşünülemez. Sizin teziniz ne peki?

3 Bence bu sahte İncil i günün birinde gerçek Barnabas İncil inin ortaya çıkması konusunda kaygı duyan birileri yazmış olabilir kafa karışıklığına neden olmak için. Nitekim bu kafa karışıklığı yaşanmaktadır da. Biraz açabilir misiniz bu konuyu? 1980 lerin başında o dönemde Hakkari sınırları içerisinde bugün Şırnak sınırları içinde kalan Uludere de bir mağarada köylüler tarafından bir İncil bulundu. Bu İncil önce Babat aşireti reisi Ferhan Babat ın eline geçti. Sonra tarihi eser kaçakçılığı bağlamında Jandarma nın ardından da Özel Harp Dairesi nin eline geçti. Özel Harp Dairesi üzerinden de İncil in bir kısmı Türkiye nin belki de tek Aramice uzmanı Dr. Hamza Hocagil e tercüme ettirildi. Hocagil o dönemde bu bilgiyi Zaman Gazetesi nden bir gazeteciyle paylaşınca tercüme süreci durduruldu. Hakkari de bulunan İncil in son sayfasında Aziz Barnabas ın yazdığı diğer 3 İncil in de bulundukları yerler tasvir edilmişti ve benim bilgilerime göre bu İncil lerin 2 si bulundu. Hocagil tercüme sırasında bu İncil'in Aziz Barnabas tarafından yazıldığını tespit etti. İşte bu İncil'den bahsedildiği zaman bile konuyu derinlemesine bilmeyenler, hemen Ortaçağ eserine atıfta bulunup bu İncil'in sahte olduğunu iddia ediyorlar. BARNABAS İNCİLİ, HZ. MUHAMMED DEN BAHSEDİLİYOR Peki Ankara adliyesinde bulunan İncil, Hakkari de bulunan İncil ya da bahsettiğiniz diğer nüshalardan biri olabilir mi? Kitabın 1500 yıllık olduğu söylendi ancak bunun delili yok yani herhangi bir karbon testi yapılıp yapılmadığını bilmiyoruz. Ancak kitabın Aramice ve Süryanice yazılmış olması bunu düşündürttü. Zira Dr. Hocagil in bir kısmını tercüme ettiği eser de Aramice ve Süryani alfabesiyle yazılmıştı. Ancak Hocagil bu İncil'in tercümesini yaptığı İncil olmadığını söylüyor. Hocagil'in tercüme ettiği İncil şöyle başlıyordu. Ben Kıbrıslı Barnabius Tespihe layık âlemlerin Rabbinden bir bütün olarak, Ruhül Kudüs le Meşaha ya vahyolunanı tıpkı İsa dan duyduğum gibi, sadakatle 48 gök yılları sonunda, dördüncü nüsha olarak aynen yazıyorum. Bu İncil'de bir de şöyle bir ayet vardı. 'Senden sonra bir peygamber gelecek ona tabi olanlar, dolgun başaklar gibi olacaklar.' İşte bu ayetle Fetih suresi arasında bir bağlantı var. Nasıl? Fetih suresi 29. ayette aynen şöyle deniyor. Hz. Muhammed'e tabi olanların vasıfları şöyle anlatılıyor: 'Onlar filizini yarıp çıkarmış, gittikçe onu kuvvetlendirerek kalınlaşmış, gövdesi üzerine dikilmiş bir ekine benzerler ki bu, ekicilerin de hoşuna gider.' Hocagil'in tercümesini yaptığı bu ayette Kuran'daki bu ayetle uyum içindedir. Aslında Kuran günün birinde ortaya çıkması muhtemel bir İncil'in otantik olup olmadığı konusunda bize bir işaret veriyor.

4 BARNABAS İNCİLİ ÖZEL HARP DAİRESİ NDE KORUNUYORDU Nerede şu an bu İncil? Dr. Hocagil e göre en son Özel Harp Dairesi nde korunuyordu bana anlatımına göre en azından 2000 yılına kadar yılında bu İncil in bulunduğuna ilişkin gazete küpürleri de elimizde. Ancak o dönemde bu İncil in hikayesinin izi sürülmemiş. Tam bir perdeleme yapılmış. Ben işte Apokrifal de bunun izini sürdüm. Barnabas İncili nin Hristiyanlık için önemi nedir? Birinci yüzyıla ait Hz. İsa'nın konuştuğu dil olan Aramice bir İncil Hz. İsa ile ilgili Hristiyan dünyasındaki tüm genel kabulleri ve paradigmaları değiştirebilir. Hristiyanlık kendisini yeniden tanımlamak zorunda kalabilir. Hristiyanlık, İslam'a tasaffi edebilir. İncil, Kuran'a tabi olabilir. Mesih 'kelamdır.' Mesihin kitabının ortaya çıkışı bizzat Mesih'in zuhuru gibidir ve de elbette ki önemli bir Kıyamet alametidir.

5 Genelkurmay neden hiç bir açıklama yapmıyor bu konuda? Şimdi gazete arşivleri ortada. Bu haberleri o tarihte yazan gazeteciler hala hayatta. Bu İncil'i Özel Harp Dairesi'nin kontrolünde tercüme eden Hoca hala hayatta. Bu yüzden cezaevine giren köylüler hayatta. O dönemde o bölgede bu hadiseye tanıklık eden kolluk güçleri, adli erkan, halktan insanlar hayatta. Bana o bölgeden yazan insanlar da oldu bu hadiseyi. Yok dense, 'nerede o zaman diye sorulacak. Var dense, o zaman verin denecek. Susuluyorsa, bu bir devlet politikası olmalı. Ya da vakti gelmemiş olabilir. Ama en kötüsü bu İncil'i bazı kişilerin satmış olma ihtimaldir ki, bunu düşünmek bile istemiyorum. Türkiye coğrafi özelliği nedeniyle tarihi eser kaçakçılığının merkezi konumunda bir ülke. Böyle bir pazar var Türkiye'de. Devlet imkanları olan bazı insanlar bu pazarda tarihi eser kaçakçıları ile beraber hareket etmiş ya da ediyor olabilir. SEN HRİSTİYAN DÜNYASININ AYAĞININ ALTINDAKİ HALIYI ÇEKMEYE ÇALIŞIYORSUN Eski Kültür Bakanı Atilla Koç un Barnabas İncili ni sinema filmi yapmak isteğinize "Sen Hristiyan dünyasının ayağının altındaki halıyı çekmeye çalışıyorsun. Biz bu işte olmayız" mealinde sözlerle yanıt verdiği iddiası var. Anlatır mısınız bu konuyu?

6 2005 yılında benim Asala Operasyonları adında bir kitabım yayınlandı Alfa Yayınlarından. Alfa Yayınlarının sahibi Faruk Bayrak o dönemde AK Parti Milletvekili'ydi. Senaryomu ona götürmüştüm ilkin. Kendileri de bana yakında Bakan Bey gelecek ona bahsedersin demişti projeden. Öyle de oldu. Bakan Bey'in yanında Hüseyin Besli Bey de vardı. Yanı sıra bazı yayın evlerinin sahipleri vardı. Orada açtım konuyu. Aynen sorunuzdaki gibi yaşanmıştır olay. MUHSİN YAZICIOĞLU BARNABAS İNCİLİ Nİ FİLM YAPMAK İSTİYORDU Takvim gazetesi yazarı Emin Pazarcı sizin Muhsin Yazıcıoğlu ile Barnabas İncili nin sinema filmi yapılması için bir toplantı yaptığını yazdı. Siz de bunu Twitter dan doğruladınız. Sizce Muhsin Yazıcıoğlu nun şehadetinde Barnabas İncili ile ilgili bu çalışmanın etkisi olabilir mi? Emin Bey her bir satırına kadar doğru yazdı yılı Aralık sonunda Muhsin Bey'e yakınlığı ile bilinen Yakup Demirkale benimle bu konuyla ilgili görüşmek istedi. Sanırım şimdi Parti'de de görevi var. Amerika'dan atladım geldim. Önce Beşiktaş'ta Dedeman Otel'de görüştük. Bir kaç gün sonra Ankara'ya geçtim. Muhsin Bey TV 8'de bir programa katılacaktı. Kendisine konuyu baştan sona anlattım 40 dakika kadar. Ferhan Babat'ın adını duyunca, 'oğlu Hazım Babat' arkadaşımızdır dedi. İncil ilk önce Ferhan Babat'ın eline geçmişti. Babat 1986 yılında hayatını kaybetmiş. Nasıl öldüğünü araştırdım ama pek bir şey bulamadım. Ondan sonra yerine oğlu Hazım Babat geçti. Muhsin Bey acaba bu konuyla ilgili Hazım Babat ile temasa geçti mi bilmiyorum. Muhsin Bey bana bu konuda ne yapabiliriz diye sordu. Ben de kendilerinin milletvekili olduğunu bu konuyu meclis gündemine getirebileceğini söyledim. Ama daha çok belgesel ya da sinema fikri üzerinde durdu. Sonra bana sinema konusunda karar kıldığı söylendi. Hala tüm yazışmalar duruyor bende.

7 Muhsin Bey'in helikopteri düşmeden 2 gün önce bir aktör-yapımcı ve de bir de iş adamı ile bu proje üzerinde konuşmuş. Apokrifal adlı kitabımı masanın üzerine koyarak bunu sinema yapmamız lazım demiş. Bu iki kişi 2011 Haziran ayında benimle görüştüler ve bana bu görüşmelerinin tüm detaylarını anlattılar. Ben bu konuyu kitabımın yeni baskısında anlatabilirdim ama spekülasyona neden olmamak ve kitabımın satışı için bu konuyu eklediğimin düşünülmemesi ve soruşturmayı yönlendirmemek için bu konuyu yazmadım. Bunu yapsaydım kitabım satış rekorları kırardı. Ancak bir soruşturmada önemli olan delillerden faillere ulaşmak olmalıdır. Ama anlatılanlar doğrudur. Muhsin Bey bu işin içindeydi. BBP yöneticileri konuya vakıf olmayabilir. Bunu saygıyla karşılıyorum. Diğer taraftan helikopterinin bu yüzden düşürüldüğü iddiası da gerçekten çok iddialı olur ve bu iddianın kuşkusuz delilleri gerekir. Bu konuda Emin Pazarcı nın dile getirdiği bir başka çarpıcı iddia da Esad Coşan Hoca nın da vefatının da Barnabas İncili ile ilgili olduğu yönünde Siz bu ihtimali nasıl değerlendiriyorsunuz? Allah rahmet eylesin. Esad Coşan Hoca Efendi'nin 1995 senesinde elini öpmek ve hayır duasını almak nasip olmuştu. Yurt dışından gelen bir heyete mihmandarlık yapmıştım ve görüşmelerine tercümanlık yaptığımı hatırlıyorum. Ama Barnabas İncili konusuyla ilgili olduğunu hiç duymadım ve

8 de hangi düzeyde konunun içinde olduğu bilgisine sahip değilim. Söyleyeceklerim spekülasyonun ötesine geçmez. BARNABAS IN MEZARI 1996 YILINDA SOYULDU Barnabas İncili ilgili bir başka çarpıcı iddia da Genelkurmay Seferberlik Tetkik Kurulu'ndaki Kozmik Oda da yapılan aramalarda bu kitabın da oradan alınmış olabileceği. Sizce böyle bir ihtimal var mı? Böyle bir bilgiye sahip değilim. Ne söylesem spekülasyon olur. Barnabas ın mezarına ne oldu? 1996 yılında soyuldu. Olaya Kıbrıs taki güvenlik güçleri karıştı. Bu olayı tek yazan gazeteci Kutlu Adalı konuyla ilgili yazısından 3 gün sonra evinin önünde öldürüldü. Peki siz korkmuyor musunuz? Hiç korkmadım desem yalan olur ama hayatta kaybetmeyi göze alamayanlar sadece korkaklardır. İnsan kanımca 2 şey için ölmeyi göze alabilir. Birisi davasıdır. on5yirmi5 Bu dökümanı orjinal adreste göster Barnabas İncili hakkında kafa karıştırıyorlar