MİP (MÜŞTERİ İLETİŞİM PLATFORMU) ZİYARETÇİ/MİSAFİR GİRİŞ UYGULAMALARI KULLANIM KILAVUZU

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "MİP (MÜŞTERİ İLETİŞİM PLATFORMU) ZİYARETÇİ/MİSAFİR GİRİŞ UYGULAMALARI KULLANIM KILAVUZU"

Transkript

1 MİP (MÜŞTERİ İLETİŞİM PLATFORMU) ZİYARETÇİ/MİSAFİR GİRİŞ UYGULAMALARI KULLANIM KILAVUZU

2 MİP SİSTEMİNE GİRİŞ Sisteme giriş yapabilmek için px adresine giriş yapılır. c

3 MİP ANA EKRANI Sisteme giriş yaptıktan sonra karşınıza MİP ana ekranı gelecektir. Ana ekranda aşağıdaki konu başlıkları bulunmaktadır. -Kullanıcı İşlemleri ve Yetkilendirme -Fatura Görüntüleme -Hizmet Satın Alımı -Ziyaretçi/Misafir Giriş İşlemleri -Şikayet ve Öneriler -Bilgi Edinme -Çıkış

4 KULLANICI İŞLEMLERİ VE YETKİLENDİRME -ESBAŞ a yazılı olarak adı ve unvanı bildirilen imza yetkili Kullanıcı firma çalışanına MİP Admin şifresi verilir. Kullanıcı firmanın MİP sistemine giriş yapacak diğer çalışanları için kullanıcı adı ve şifresi, Kullanıcı MİP Admini tarafından belirlenir. Sistem üzerinden ilgili alt kullanıcıların yetkilendirmesi yapılarak, erişecekleri alanlar çeşitlendirilip kısıtlanabilir. -Bu sekme aracılığı ile ayrıca firmanıza ait tüm iletişim bilgilerini ve firma yetkilileri için irtibat bilgilerini oluşturabilir ve güncelleyebilirsiniz. -MİP üzerinde oluşturulmuş firma yetkililerine istenilen alanlarda görüntüleme, sipariş verme ve diğer işlem yapma yetkisi bu alandan tanımlanmaktadır. -Bilgi almak istediğiniz ileti konularını seçebilir ve şifre bilgilerini değiştirebilirsiniz. Lütfen Size iletilen şifreyi kendi belirleyeceğiniz bir şifre ile değiştirmeyi unutmayınız.

5 FİRMA VE YETKİLİ İRTİBAT BİLGİLERİ -Firma ve Yetkili İrtibat Bilgileri sekmesini tıkladığınızda karşınıza ilk olarak Yetkili İrtibat Bölümü çıkacaktır. Bu kısımda ilgili kontak kişilerinizi oluşturabilir, mevcut kişi bilgilerini görüntüleyebilir, sahip olduğu yetkileri görüntüleyip değiştirebilir, kişiyi sistemden silerek sisteme girişini engelleyebilir ve kişi bilgilerini değiştirerek güncelleyebilirsiniz.

6 YETKİLİ İRTİBAT BİLGİLERİ / YENİ KİŞİ EKLE - (+) butonuna tıklayarak karşınıza çıkan ekranda yeni firma yetkilisinin bilgilerini ekleyebilirsiniz. Lütfen iletişim bilgilerini eksiksiz olarak doldurunuz.

7 YETKİLİ İRTİBAT BİLGİLERİ / DÜZENLEME - Kalem butonuna tıklayarak karşınıza çıkan ekranda mevcut firma yetkilisinin bilgilerini değiştirip güncelleyebilirsiniz. İletişim bilgilerinin her zaman güncel olması bilgilendirmelerin ilgili kişiye ulaşabilmesi için çok önemlidir.

8 YETKİLİ İRTİBAT BİLGİLERİ / ERİŞİM YETKİLERİ - Yetkiler butonuna tıklayarak karşınıza çıkan ekranda mevcut firma yetkilisinin erişebileceği alanları genişletebilir ya da daraltabilirsiniz. Kişilerin erişebilecekleri alanların seçilmesi büyük önem taşımaktadır ve bu firmanın Admin yetkilisinin inisiyatifi altındadır. Kişilerin erişime yetkili oldukları alanlarda yapmış oldukları tüm işlemler ilgili firmanın Admin yetkilisinin sorumluluğundadır.

9 YETKİLİ İRTİBAT BİLGİLERİ / KİŞİ SİLME - (-) butonuna basarak MİP e girmesini istemediğiniz firma yetkilisini sistemden çıkarabilirsiniz. Artık firmanızda görev yapmayan veya sisteme girişi gerekli olmayan kişileri sistemden çıkarabilirsiniz. Bu işlem firmaların inisiyatifi altındadır. Sistemde kayıtlı olmayan kişi MİP üzerinden yapılan bilgilendirmeleri alamaz.

10 MİSAFİR GİRİŞ UYGULAMALARI -Ege Serbest Bölgesi misafir/ziyaretçi giriş uygulaması ile Bölge genelinde tüm ziyaretler kayıt altına alınacak ve firmaların bilgisi dahilinde olmayan hiçbir ziyaretçi Bölgeye giriş yapamayacaktır. Araba ile bölgeye giriş yapacak her türlü misafir için misafir giriş bilgilendirmesi yapılması gerekmektedir. -Ziyaretçi girişleri misafirin giriş sayısından bağımsız olarak her gün için tek tek yapılacaktır. (Örneğin 3 gün arka arkaya bölgeye giriş yapacak ziyaretçi için; her üç güne ayrı ayrı talep açılmalıdır) Açılan ekranda (+) butonuna tıklanarak yeni kayıt girilmektedir.

11 MİSAFİR GİRİŞ UYGULAMALARI - Bu yeni uygulama ile beraber Bölgeye giren taksiler için de aynı sistemin kullanılması gerekmektedir. Bölgeye taksi çağıran kişi araç plakasını öğrendikten sonra sisteme giriş yaparak taksi plakasını bildirmelidir. - ESB de çalışan personelin taksi ile bölgeye geldiği durumlarda, Giriş İzin Belgesi ni göstererek taksi araç ruhsatı karşılığında verilecek ziyaretçi kartı ile giriş yapması sağlanacaktır. Açılan ekranda (+) butonuna tıklanarak yeni kayıt girilmektedir.

12 MİSAFİR GİRİŞ UYGULAMALARI Doldurulması zorunlu alandır. Gelen misafirin temsil ettiği şirket ismi varsa yazılı İleriki bir tarih eklenebilir. Doldurulması zorunludur. Bilgi varsa girilir. Teçhizat bilgileri yazılır. Ziyaret edeceği kişinin ismi ve departman /firma adı girilir

13 ZİYARETÇİ/MİSAFİR GİRİŞ UYGULAMASI KONUSUNDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR Ziyaretçi bilgi girişi linkinden ilgili firma tarafından yetkilendirilen kişiler aracılığı ile yapılabilecektir. Ziyaretçi girişleri misafirin giriş sayısından bağımsız olarak her gün için tek tek yapılmalıdır. (Örneğin 3 gün arka arkaya bölgeye giriş yapacak ziyaretçi için; her üç güne ayrı ayrı talep açılacaktır) Araba ile bölgeye giriş yapacak her türlü misafir için misafir giriş bilgilendirmesi yapılmalıdır. (Bunun içerisine çalışanların eş ve yakınları, eski ESB çalışanları gibi aracında pasavanı olmayan her araç sahibi dahildir) Bu yeni uygulama ile beraber bölgeye giren taksiler için de aynı sistemin kullanılması gerekmektedir. Bölgeye taksi çağıran kişi araç plakasını öğrendikten sonra sisteme hemen giriş yaparak taksi plakasını bildirmelidir. ESB de çalışan personelin taksi ile bölgeye geldiği durumlarda, Giriş İzin Belgesi ni göstererek taksi araç ruhsatı karşılığında verilecek ziyaretçi kartı ile giriş yapması sağlanacaktır. Ziyaretçi giriş bilgilendirmesinin planlı olan toplantı ve ziyaretlerden önceden yapılması gerekmektedir. Ancak son dakikada gelişen toplantı ve ziyaretçiler için dahi giriş kaydının bilgisayar veya mobil telefon ile hızlı bir şekilde yapılarak bilgilendirmenin sistem üzerinden yapılması gerekmektedir.

14 ZİYARETÇİ/MİSAFİR GİRİŞ UYGULAMASI DETAYLI BİLGİ Ziyaretçi/Misafir Uygulaması konusunda detaylı bilgi için ESBAŞ Destek Hizmetleri Müdürü Orhan Doğru ile görüşebilirsiniz. İletişim: Orhan DOĞRU ESBAŞ Destek Hizmetleri Müdürü Tel: Dahili:

15 TEŞEKKÜRLER Kurumsal İletişim Birimi Telefon: web: