Teknolojik Sistemler İnşaat Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Teknolojik Sistemler İnşaat Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş."

Transkript

1 Teknolojik Sistemler İnşaat Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş.

2 Yangın Algılama ve Otomatik Söndürme Sistemleri

3 Yangın Algılama ve Otomatik Söndürme Sistemleri

4 FIREFLY UV IR Spark / Kıvılcım Alev Dedektörleri SORU : Yangınla başarılı bir şekilde mücadele etmek için hangisi en önemlidir? Yangın yerinin özellikleri mi? Seçilen söndürme yöntemi mi? Ortamda bulunan malzeme mi?

5 FIREFLY UV IR Spark / Kıvılcım Alev Dedektörleri Doğru cevap: ZAMAN

6 FIREFLY UV IR Spark / Kıvılcım Alev Dedektörleri Sıcak parçacıkların algılanması erken uyarı IR dedektörler 250 C deki kıvılcımları ve sıcak parçacıkları bile algılayabilir. Ama piyasada bulunan klasik dedektörler ne yazık ki 700 C nin altındaki sıcaklıkları algılayamaz.

7 FIREFLY UV IR Spark / Kıvılcım Alev Dedektörleri Alev dedektörleri ile yanlış alarmlara son Alevlerin tespiti için açık alanlarda kullanılan benzersiz iki kanallı UV/IR detektörü, IR ve UV dalga boyunu kombine ederek, diğer enerji kaynaklarını (lambalar, güneş ışığı, ark kaynağı) ayırarak alevi tespit eder.

8 FIREFLY UV IR Spark / Kıvılcım Alev Dedektörleri Firefly kıvılcım dedektör sistemi fabrikanızı yüksek maliyetli zararlara neden olacak yangınlardan ve toz patlamalarından korur.

9 FIREFLY UV IR Spark / Kıvılcım Alev Dedektörleri Firefly yüksek hız, güç ve eşsiz dizayn başlığı ile farklı yönlerden gelip nüfuz etmeyi amaçlayan, bütün malzeme akışını kapsayan bir pnömatik iletim sisteminde veya oluk içinde tam koni söndürme yapar.

10 TELETEK Yangın Algılama Sistemleri Konvansiyonel Sistemler Analog Adresli Sistemler Gaz Dedektörleri Aspire (Hava Örnekleme) Sistemler Beam (Işın) Dedektörleri

11 UL, FM, CE Onaylı Yangın Pompaları Elektrik Dizel Jokey Pompalar, Kontrol ve Transfer Panoları

12 UL, FM, CE Onaylı Sulu Söndürme Sistemleri

13 UL, FM, CE Onaylı Sulu Söndürme Sistemleri Islak Borulu Sprinkler Sistemi ; En basit ve en sık kullanılan sprinkler sistemidir. Özellikle donma tehlikesi olmayan ofislerde, fabrikalarda ve depolarda kullanılmaktadır.

14 UL, FM, CE Onaylı Sulu Söndürme Sistemleri Kuru Borulu Sprinkler Sistemi Donma tehlikesi bulunan ısıtılmayan ortamlarda, dış yükleme sahalarında kullanılır. Sistemde su yerine basınçlı hava yada nitrojen kullanılır.

15 UL, FM, CE Onaylı Sulu Söndürme Sistemleri Baskın Sprinkler Sistemi Özellikle yüksek tehlike sınıfındaki uçak hangarlarında, petrol tesislerinde, tank soğutma sistemlerinde kullanılır.

16 UL, FM, CE Onaylı Sulu Söndürme Sistemleri Ön Tepkili Sprinkler Sistemi Suyun zarar verebileceği bilgisayar odaları, arşiv, kütüphane, müze yada değerli üretim yapılan fabrika tesislerinde kullanılır.

17 UL, FM, CE Onaylı Sulu Söndürme Sistemleri Totalpac Sprinkler Sistemi Islak, kuru, baskın, tek ve çift kitlemeli ön tepkili ve Firecycle III sistemlerinin ön montajlı şekli ile kabin içinde ya da kabin dışında hazır şekilde monte edilmiş haldeki sistemler. Tak çalıştır özelliğinden dolayı operasyonal olarak zaman tasarrufu. Firecycle III Sprinkler Sistemi; Aç-Kapa geri çevrim sistemi ile su zararı minimuma indirilir. Yangın durumunda yangını algılayan ve tepki veren, gerektiği durumda da yangın söndürmeyi başlatan fakat yangında değerli eşyaları da fazla su zararından koruyan tasarruflu bir sistemdir.

18 UL, FM Onaylı Sistem Bağlantı Elemanları Su akış anahtarı, vana izleme anahtarları, basınç ve alarm izleme anahtarlarında Potter Electric firmasının ürünleri kullanılmaktadır. Test drenaj vanasında 1 ten 2 e kadar her türlü orifis ölçüsünde Giacomini, Banchang ve AGF nin ürünleri kullanılmaktadır.

19 UL, FM Onaylı Sistem Bağlantı Elemanları İtfaiye bağlantı ağzı ve vanalarında Giacomini, Potter Roemer ve Banchang firmalarının ürünleri kullanılmaktadır. Yangın tesisatlarında kullanılan kelebek vanalar, yükselen milli vana, çek vana, NRS tip vana, hidrant ve post indicatorlerde Fivalco, Weflo, Sapag, Nibco, Mueller ve Kennedy markaları ile çalışılmaktadır.

20 UL, FM Onaylı Sistem Bağlantı Elemanları Yangın test ölçüm cihazı olarak Global Vision ve Gerand firmasından tedarik edilmektedir. Pompa basınç rahatlatma vanası (relief) ve basınç kontrol vanası Cla-val ve OCV firmasından tedarik edilmektedir.

21 Dooras Yangın Dolapları Bina İçi Dekoratif Yangın Dolapları

22 Dooras Yangın Dolapları Yangın Söndürme Tüplü ve Sulu Yangın Dolapları

23 Dooras Yangın Dolapları Saha Tipi, Köpüklü Yangın Dolapları

24 Dooras Dakikalık Yangın ve Acil Çıkış Kapıları Avrupa Birliği normlarına uygun, UNI EN sertifikalı, EI2 60 ve EI2 120 skalasına göre test edilmiştir.

25 Köpüklü Söndürme Sistemi Viking / KCA Anticendi firmasının köpük sistem ekipmanlarının satışını yapmaktadır. Ürünler CE ve GOST onaylıdır, ayrıca yatay ve dikey tip bladder tank, oranlayıcılarda, köpük yapıcı, köpük hücresi ve köpük monitöründe FM onayı mevcuttur. Köpük Monitörü ABD menşeili, UL listeli, FM onaylı köpük sistem ekipmanları ise; Viking in distribütörü olduğu Chemguard firmasından tedarik edilmektedir.

26 Köpüklü Söndürme Sistemi Köpüklü Sistem Kullanım Alanları Uçak Hangarları Helikopter hangarları Boya imalathaneleri Kimyasal madde, ilaç, matbaa tesisleri Yanıcı ve patlayıcı sıvıların depolama ve dolum tesisleri Petrol rafinerileri Tersane ve iskeleler Otomatik Köpüklü Söndürme Sistemleri Islak borulu köpüklü söndürme sistemleri Ön tepkili köpüklü söndürme sistemleri Baskın köpüklü söndürme sistemleri Basınç regülasyonlu baskın köpüklü söndürme sistem. Grate (taban döşemesi) Nozulu (özellikle hangar uygulamalarında kullanılır) Yüksek genleşmeli köpüklü söndürme sistemleri

27 Köpüklü Söndürme Sistemi Köpüklü Sistem Saha Elemanları Köpük yapıcı Köpük sprinkleri Köpük hücresi Yönlendirme yapılabilen köpük spray nozulları Sabit köpüklü su boşaltma ağızları Köpüklü su monitörleri (exproof ortamlarda kullanılan hidrolik ve elektrikli tip monitörler dahil) Köpük dolabı Taşınabilir köpüklü su istasyonları Hangarlarda yere döşenen GRATE nozul

28 Köpüklü Söndürme Sistemi Köpük konsantrasyonları köpüğün cinsine ve özelliğine, genleşme oranına, burn-back (geri yanma) direncine, söndürme süresine göre seçilmektedir. En sık kullanılan köpük konsantrasyon tipleri; AFFF(Aqueous Film-Forming concentrate) : Özellikle hidrokarbon gibi alevlenebilir sıvı yangınlarında kullanılır. Alevlenebilir sıvının üzerini kapatır ve yüzeyinde bir film tabakası oluşturur. Düşük enerji girişi yakıt yüzeyinde yüzen yüksek kaliteli köpük battaniye üretmek gerekir. hızla yakıt yüzeyini örten olarak, AFFF hidrokarbon yakıt yangınları (benzin, gazyağı, motorin, vb) en hızlı müdahaleyi sağlar. AFFF da A sınıfı yangınlar üzerinde etkilidir. Ayrıştırılabilir ve çevre dostu, bu ajanlar kullanılabilir % 1, % 3 olarak, ve % 6 ürünün oranlama hızında kullanmak için konsantreleri (olacaktır. AR-AFFF(Alcohol-Resistant Aqueous Film Forming Foam Concentrate): % 3-% 3, % 3-%6 yüzdelerinde üretilmektedir. Polar solvent/alkol yangınlarında kullanılır. Alkole dirençli sulu film oluşturan köpük (AR-AFFF) köpük battaniye ve yakıt yüzey arasında fiziksel, polimer membran bariyer oluşturur. AR-AFFF, B Sınıfı hidrokarbon yangınları (dizel, benzin, gazyağı vb) ve polar solvent / suya karışabilir yakıt yangınları (alkol, keton, metanol) ve MTBE ürünleri için en uygun köpük tipidir. Ayrıştırılabilir ve çevre dostu, AR-AFFF da A sınıfı yangınlar üzerinde etkilidir. Yüksek genleşmeli köpük konsantrasyonları: %1.5 ila %2.5 konsantrasyonları arasında üretilmektedir. Sentetik bazlı, yüksek genleşmeli köpük konsantreleri düşük, orta ve yüksek genleşmeli köpük ekipman üreten cihazlarla kullanılmak için uygundur. Protein köpükleri: Sadece Hidrokarbon yakıtları için kullanılır. Homojen ve sabit köpük oluşturur. Sadece aspirated tip(genleşme oranı daha yüksek olan tip 6-12:1) köpük nozulları ile kullanılabilir.

29 Su / Gazlı Söndürme Sistemi Vorteks sistemi, inert gaz ve su sisi ile söndürme sistemlerinin en iyi örneklerinin birleştirilmesiyle oluşturulmuş bir su/inert gaz sistemidir. Nitrojen ve su, suyu 10 mm den daha küçük değerlerde atomize ederek yoğun ve homojen bir nitrojen-su söndürücü püskürten tek bir kaynaktan aynı anda salınır. Vorteks sistemi, yüksek basınçlı su sisi sistemine göre, dakikada nozul başına % 88 daha az su kullanır.

30 Su / Gazlı Söndürme Sistemi WATER MIST Water mist (su sisi), söndürmenin çok ince su spreyi ile yapıldığı bir sistemdir. Su çok yüksek ısı absorbe etme özelliğiyle çok iyi bir söndürme maddesidir. Water mist hasarı en düşük seviyede tutarak yangını söndürmek için çalışır. Kullanım Alanları Telekominasyon uygulamaları Bilgisayar (Server Odaları) Kontrol Odaları Gemi sistemleri Kütüphaneler Üniversiteler ve müzeler Sanat Galerileri Laboratuarlar Elektronik ve bilgi işlem cihazları Bankalar İlaç ve sağlık uygulamaları Şalt Odaları Raylı sistemler ve havaalanları Elektrik Odaları Trafik Kontrol Odaları Kontrol Odaları Depo uygulamaları Petrokimyasal uygulamalar

31 Novec Gazlı Söndürme Sistemi NOVEC 1230 Novec 1230 sıvısı, 3M tarafından üretilmekte olup; çevreci ve solunabilen çok geniş bir uygulama alanı olan temiz gazlı bir söndürme sistemidir. Novec 1230 sıvısı ıs enerjisini yok ederek ve yanma sürecinden ayırarak yangını söndürür.

32 CO2 Gazlı Söndürme Sistemi Karbondioksit; renksiz, kokusuz, elektrik iletkenliği olmayan, yangın söndürmek için uygun bir inert gazdır. Karbondioksit hava içerisindeki oksijeni ve/veya gaz fazındaki bir yakıtın konsantrasyonunu yanmanın duracağı noktaya kadar düşürerek, yanmayı soğutarak söndürür.

33 CO2 Gazlı Söndürme Sistemi Karbondioksit Söndürme Kullanım Alanları; Gaz ve sıvı yanıcı maddeler, Transformatör, yağlı anahtarlar ve devre kesiciler, Yanıcı yakıt kullanan makineler, Elektrik Panoları, Kağıt ürünleri kullanım alanları ve depoları, Ahşap ürünleri kullanım alanları ve depoları, Tekstil ürünleri kullanım alanları ve depoları, Sıradan yanıcı maddeler, Tehlikeli katı maddeler.

34 CO2 Gazlı Söndürme Sistemi CO2 söndürme sisteminin kullanılamayacağı malzemeler; Selüloz nitrat gibi oksijen ihtiva eden kimyasallar, sodyum, potasyum, magnezyum, titanyum ve zirkonyum gibi reaktif metaller, metal hidratlar. Düşük basınçlı sistemler : Düşük basınçlı karbon dioksit sistemleri, yüksek miktarda söndürücüye ihtiyaç duyulan mekanlarda toplam hacim koruma uygulamalarında kullanılır.

35 CO2 Gazlı Söndürme Sistemi Yüksek basınçlı sistemler ; Yüksek basınçlı karbon dioksit sistemleri, hem toplam hacim koruma hem de lokal koruma uygulamalarında kullanılmaktadır.

36 CO2 Gazlı Söndürme Sistemi

37 ARGON Gazlı Söndürme Sistemi ARGON - ARGONITE INERGEN IG-01, IG-55 ve IG-100 çevreci, solunabilen çok geniş bir uygulama alanı olan temiz gazlı söndürme sistemleridir. Halon gazı yerine geliştirilen bu gazlar, çok kısa bir süre içerisinde oksijen konsantrasyonunu insan sağlığı için uygun olmak kaydıyla azaltarak yangını söndürür.

38 FM 200 Gazlı Söndürme Sistemi FM 200 FM 200, insanların bulunduğu mahallerde, çok geniş hassas uygulamalarda kullanılabilen etkili bir temiz gazdır. FM 200 gazı öncelikle alevi fiziksel olarak soğutarak ortamdaki ısı enerjisini azaltır ve bir daha parlama ihtimali tanımaksızın yangını söndürür.

39 Davlumbaz Söndürme Sistemi Davlumbaz Söndürme Sistemlerinde, Potasyum karbonat (K2CO3) söndürme solüsyonu kullanıldığı gibi alternatif söndürücülerde kullanılır.

40 Algılama Söndürme Sistemleri Uygulamaları PC ve PLC Panoları MCC Elektrik Panoları, Şalt, PLC Ekipmanları FireTrace söndürme Sistemi

41 Algılama Söndürme Sistemleri Uygulamaları

42 Algılama Söndürme Sistemleri Uygulamaları

43 Algılama Söndürme Sistemleri Uygulamaları

44 Algılama Söndürme Sistemleri Uygulamaları

45 Algılama Söndürme Sistemleri Uygulamaları

46 Doğalgazı kesme Gaz Dedektörleri CO Paneli CO Dedektörler 24 VDC 24 VDC 24 VDC NK703 KSA705/P 24 VDC NK703 FM 200 SÖNDÜRME Turnikeler Access Kontrol Asansör 24 VDC Basınçlandırma 24 VDC 24 VDC 24 VDC Aquamist Arşivleri NK703 Küresel Vana Garaj Kat Elektrik Kesme Havalandırma Yangın Pompası Sprinkler Yangın Panosu 24 VDC 24 VDC 24 VDC 24 VDC 24 VDC 24 VDC 24 VDC

47 Adres: İncekköy Sitesi Kızılcaşar Mahallesi Zafer Cad Sk. No: 11/14 İncek / Ankara/ Türkiye Tel: Fax: URL:

Yangın Söndürme Sistemleri Yangın Algılama Sistemleri Elektronik Güvenlik Sistemleri İ aiye Malzemeleri Proje ve Mühendislik Hizmetleri

Yangın Söndürme Sistemleri Yangın Algılama Sistemleri Elektronik Güvenlik Sistemleri İ aiye Malzemeleri Proje ve Mühendislik Hizmetleri Yangın ve Gazlı Söndürme Sistemleri Değer Verdiklerinizi Koruyoruz! Yangın Söndürme Sistemleri Yangın Algılama Sistemleri Elektronik Güvenlik Sistemleri İ aiye Malzemeleri Proje ve Mühendislik Hizmetleri

Detaylı

www.protek.gen.tr Protek Mühendislik ve Teknolojik Sistemler San. Tic. Ltd. Şti.

www.protek.gen.tr Protek Mühendislik ve Teknolojik Sistemler San. Tic. Ltd. Şti. Protek Mühendislik ve Teknolojik Sistemler San. Tic. Ltd. Şti. www.protek.gen.tr FİRMAMIZ PROTEK Mühendislik ve Teknolojik Sistemler San. Tic. Ltd Şti. 2005 yılında, Gökhan AKTAŞ ve Yasin ÖZEL kurucu ortaklığında

Detaylı

www.d-sistem.com.tr D SİSTEM YANGIN GÜVENLİK SİSTEMLERİ

www.d-sistem.com.tr D SİSTEM YANGIN GÜVENLİK SİSTEMLERİ www.d-sistem.com.tr D SİSTEM YANGIN GÜVENLİK SİSTEMLERİ İÇİNDEKİLER Hakkımızda FM200 Temiz Gazlı Söndürme Sistemleri CO₂ Gazlı Söndürme Sistemleri Inert Gazlı Söndürme Sistemleri NOVEC 1230 Söndürme Sistemleri

Detaylı

İÇİNDEKİLER. 1 Hakkımızda. 2 FM200 Temiz Gazlı Söndürme Sistemleri. 3 Inert (Argon) Gazlı Söndürme Sistemleri. 4 CO2 Gazlı Söndürme Sistemleri

İÇİNDEKİLER. 1 Hakkımızda. 2 FM200 Temiz Gazlı Söndürme Sistemleri. 3 Inert (Argon) Gazlı Söndürme Sistemleri. 4 CO2 Gazlı Söndürme Sistemleri İÇİNDEKİLER 1 Hakkımızda 2 FM200 Temiz Gazlı Söndürme Sistemleri 3 Inert (Argon) Gazlı Söndürme Sistemleri 4 CO2 Gazlı Söndürme Sistemleri 5 Panel İçi (Fire Trace) Söndürme Sistemleri 6 NOVEC 1230 Söndürme

Detaylı

Vizyon - Misyon. Şirket Profili

Vizyon - Misyon. Şirket Profili www.ak-grup.com.tr Vizyon - Misyon Şirket Profili Misyon Müşteri odaklı çözümler sağlayarak güncel ve gelişen teknolojilerle uyumlu, nitelikli ve maliyet etkin ürün ve sistemler tasarlamak, geliştirmek,

Detaylı

yanıcı maddenin, oksijenin ve ısının, yangın üçgeni Yangın Nedenleri; Korunma Önlemlerinin alınmaması Bilgisizlik İhmal Kazalar Sabotaj f ) Sıçrama

yanıcı maddenin, oksijenin ve ısının, yangın üçgeni Yangın Nedenleri; Korunma Önlemlerinin alınmaması Bilgisizlik İhmal Kazalar Sabotaj f ) Sıçrama YANGIN Yangın, kısaca " yanıcı özellik gösteren katı sıvı ve/veya gaz maddelerinin kontrol dışı yanması" olarak tanımlanabilir. Yanma olayı ise yanıcı maddenin, oksijenin ve ısının, girdileri oluşturduğu

Detaylı

YANGIN SİSTEMLERİ TASARIMI ve EKİPMANLARI

YANGIN SİSTEMLERİ TASARIMI ve EKİPMANLARI YANGIN SİSTEMLERİ TASARIMI ve EKİPMANLARI Makine Y. Mühendisi Ümit KALAYCI 13.11.2012 ANKARA Yanma olayı, ısı, oksijen ve yanıcı maddelerden oluşan üç faktörün ISI bir arada olmasıyla meydana gelir. YANGIN!!!!!

Detaylı

İSTANBUL TİCARET ODASI YANGIN SÖNDÜRME CİHAZLARI SEKTÖR RAPORU

İSTANBUL TİCARET ODASI YANGIN SÖNDÜRME CİHAZLARI SEKTÖR RAPORU İSTANBUL TİCARET ODASI YANGIN SÖNDÜRME CİHAZLARI SEKTÖR RAPORU Hazırlayan : Ece Kefeli Mayıs, 2004 İÇİNDEKİLER 1. TANIMLAR... 4 1.1. YANGIN... 4 1.2. YANGIN SINIFLARI... 4 1.2.1. A SINIFI YANGINLAR...

Detaylı

YANICI PARLAYICI SIVI DEPOLARINDA KÖPÜKLÜ SPRİNKLER SİSTEMLERİ

YANICI PARLAYICI SIVI DEPOLARINDA KÖPÜKLÜ SPRİNKLER SİSTEMLERİ YANICI PARLAYICI SIVI DEPOLARINDA KÖPÜKLÜ SPRİNKLER SİSTEMLERİ ÖZET Su ile söndürülmesi mümkün olmayan yanıcı-parlayıcı sıvılar, kimsayal özelliklerinden dolayı kolayca alevlenme özelliğine sahiptirler.

Detaylı

ELEKTRİK ALANLARINDA (TRAFO, JENERATÖR, ENERJİ DAĞITIM PANO, SERVER ODALARI VB) YANGIN KORUNUM KONSEPTİ

ELEKTRİK ALANLARINDA (TRAFO, JENERATÖR, ENERJİ DAĞITIM PANO, SERVER ODALARI VB) YANGIN KORUNUM KONSEPTİ ELEKTRİK ALANLARINDA (TRAFO, JENERATÖR, ENERJİ DAĞITIM PANO, SERVER ODALARI VB) YANGIN KORUNUM KONSEPTİ Gökhan AKTAŞ Protek Mühendislik gokhan@protek.gen.tr GİRİŞ: Elektrik odalarının yangına karşı korunması

Detaylı

S E Ç K İ N K A R A & D E N İ Z YA N G I N S Ö N D Ü R M E S İ ST E M L E R İ S E Ç K İ N M A R I N E & L A N D F I R E P R OT E C T I O N SYST E M S

S E Ç K İ N K A R A & D E N İ Z YA N G I N S Ö N D Ü R M E S İ ST E M L E R İ S E Ç K İ N M A R I N E & L A N D F I R E P R OT E C T I O N SYST E M S S E Ç K İ N K A R A & D E N İ Z YA N G I N S Ö N D Ü R M E S İ ST E M L E R İ S E Ç K İ N M A R I N E & L A N D F I R E P R OT E C T I O N SYST E M S FİRMA PROFİLİMİZ 1993 yılında faaliyete başlayan firmamız

Detaylı

YAPILARDA YANGIN GÜVENLİĞİ VE SÖNDÜRME SİSTEMLERİ

YAPILARDA YANGIN GÜVENLİĞİ VE SÖNDÜRME SİSTEMLERİ Uludağ Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Dergisi, Cilt 8, Sayı 1, 2003 YAPILARDA YANGIN GÜVENLİĞİ VE SÖNDÜRME SİSTEMLERİ Muhsin KILIÇ * Özet: Bu çalışmada yapılardaki yangın güvenlik önlemleri

Detaylı

Sektör çözümleri Ahşap ürünleri işletmeleri. Ahşap ürünleri işletmeleri için yangın güvenlik çözümleri

Sektör çözümleri Ahşap ürünleri işletmeleri. Ahşap ürünleri işletmeleri için yangın güvenlik çözümleri Sektör çözümleri Ahşap ürünleri işletmeleri Ahşap ürünleri işletmeleri için yangın güvenlik çözümleri ÜVENLİK Tüm üretim süreci boyunca R Ahşap, oldukça çok yönlü kullanılabilen doğal bir hammaddedir.

Detaylı

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ YANGIN ALGILAMA VE İHBAR SİSTEMLERİNİN BAĞLANTILARI ANKARA 2007 Milli Eğitim

Detaylı

ORMAN YANGINLARINDA KULLANILAN KİMYASAL MADDELER

ORMAN YANGINLARINDA KULLANILAN KİMYASAL MADDELER ORMAN YANGINLARINDA KULLANILAN KİMYASAL MADDELER Mertol ERTUĞRUL ZKÜ Bartın Orman Fakültesi, Orman Mühendisliği Bölümü ÖZET Orman yangınları ile mücadelede geleneksel olarak su kullanılmaktadır. Su, kolay

Detaylı

Gazlı yangın söndürme sistemleri

Gazlı yangın söndürme sistemleri Yang n Güvenlik Güvenliği 28 TEKN K MAKALE Gazlı yangın söndürme sistemleri Yangın söndürme sistemlerindeki en etkili gaz hangisidir? Sorusunun tek bir doğru cevabı yoktur. Doğru cevap; uygulama yapılacak

Detaylı

MARMARA ÜNİVERSİTESİ TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ. İŞ SAĞLIĞI ve GÜVENLİĞİ. Yangın

MARMARA ÜNİVERSİTESİ TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ. İŞ SAĞLIĞI ve GÜVENLİĞİ. Yangın MARMARA ÜNİVERSİTESİ TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ İŞ SAĞLIĞI ve GÜVENLİĞİ Yangın Not: Sunumun bazı kısımları güncel değildir. Derste güncel ifadelerle anlatılmıştır. Bu sunum Kimya Öğretmeni Elif Hanım tarafından

Detaylı

Değerli Müşterimiz, Saygılarımızla, RMK Yangın Söndürme ve Güv. Sist. Mühendislik San. Tic. Ltd. Şti

Değerli Müşterimiz, Saygılarımızla, RMK Yangın Söndürme ve Güv. Sist. Mühendislik San. Tic. Ltd. Şti 2013 ÜRÜN LİSTESİ 2 Değerli Müşterimiz, Yangın güvenlik sektöründeki 20 yıllık tecrübemiz ile sizlere firmamız bünyesinde; TELETEK, POLON ALFA, POLI SERVIS, SIPO TRADING, SOLVAY, ROTAREX, VITKOVICE MILMET

Detaylı

1 Yanma ve yangının tanımı, nedenleri

1 Yanma ve yangının tanımı, nedenleri 1 Yanma ve yangının tanımı, nedenleri Yanma, bir maddenin oksijenle tepkimesidir. Dolayısı ile bir kimyasal olaydır. Örneğin, C + O₂ CO₂ ΔH = - 394 kj Karbo Oksijen Karbondioksit gibi. Bunun için genellikle

Detaylı

YANGIN İLE İLGİLİ TEMEL BİLGİLER CELAL TOPRAKÇI KİMYA MÜHENDİSİ YANGIN VE İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI (A) İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI VE İŞYERİ HEKİMİ EĞİTMENİ

YANGIN İLE İLGİLİ TEMEL BİLGİLER CELAL TOPRAKÇI KİMYA MÜHENDİSİ YANGIN VE İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI (A) İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI VE İŞYERİ HEKİMİ EĞİTMENİ YANGIN İLE İLGİLİ TEMEL BİLGİLER CELAL TOPRAKÇI KİMYA MÜHENDİSİ YANGIN VE İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI (A) İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI VE İŞYERİ HEKİMİ EĞİTMENİ YANGIN İLE İLGİLİ GENEL BİLGİLER Ateş: Yanma olayının gözle

Detaylı

YANGIN GÜVENLİK KONGRESİ BİLDİRİLER İRİ KİTABI

YANGIN GÜVENLİK KONGRESİ BİLDİRİLER İRİ KİTABI tmmob makina mühendisleri odası TMMOB KİMYA MÜHENDİSLERİ ODASI YANGIN GÜVENLİK KONGRESİ BİLDİRİLER İRİ KİTABI BURSA EKİM 2000 tmmob makina mühendisleri odası Sümer Sk. No:36/1-4 Demirtepe - ANKARA Tel

Detaylı

CUMHURİYET HÜRRİYET RADİKAL MİLLİYET AKŞAM SABAH POSTA

CUMHURİYET HÜRRİYET RADİKAL MİLLİYET AKŞAM SABAH POSTA CUMHURİYET MİLLİYET AKŞAM SABAH HÜRRİYET RADİKAL POSTA En iyi yangın söndürme yöntemi tedbir almaktır. Eğitilmiş bilgili toplumlar için yangın bir sorun olmaz. Yangınlara neden olan faktörlerle savaşalım.

Detaylı

BÖLÜM 8 Ekipmanların Seçimi ve Yerleşimi

BÖLÜM 8 Ekipmanların Seçimi ve Yerleşimi BÖLÜM 8 Ekipmanların Seçimi ve Yerleşimi 8.1 Genel Kurallar 8.1.1 Sprinkler sistemlerinin güvenilirliği ve performansını etkileyen diğer bir faktör, ekipman ve malzeme seçimidir. Malzeme ve ekipman seçiminde

Detaylı

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ YANGIN ALGILAMA VE İHBAR SİSTEMLERİ MONTAJI ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı

Detaylı

YANGIN GÜVENLİĞİ VE TABİİ AFETLERDE MÜDAHALE TARZI

YANGIN GÜVENLİĞİ VE TABİİ AFETLERDE MÜDAHALE TARZI YANGIN GÜVENLİĞİ VE TABİİ AFETLERDE MÜDAHALE TARZI 1. İTFAİYE TEŞKİLLERİ HAKKINDA GENEL BİLGİLER: Yangınla ilk mücadele için padişah 3. murat tarafından 12 MART 1579 tarihinde bir ferman yayınlanmış ve

Detaylı

BĠNALARDA YANGIN GÜVENLĠĞĠ

BĠNALARDA YANGIN GÜVENLĠĞĠ BĠNALARDA YANGIN GÜVENLĠĞĠ Türkiye ve Dünyada zaman zaman görülen ve büyük maddi ve manevi zararlara yol açan yangın, günümüzde yapı tekniği açısından önemli sorunlardan birini teşkil etmektedir. Yapılar

Detaylı

Kârgir Duvarlar Hesap ve Yapım Kuralları Bacalar-Konut ve Benzeri Binalar İçin-Tasarım ve Yapım Kuralları BÖLÜM 1 G E N E L E S A S L A R

Kârgir Duvarlar Hesap ve Yapım Kuralları Bacalar-Konut ve Benzeri Binalar İçin-Tasarım ve Yapım Kuralları BÖLÜM 1 G E N E L E S A S L A R TS 2510 (Nisan 1977) TS 11386 (Nisan 1994) Kârgir Duvarlar Hesap ve Yapım Kuralları Bacalar-Konut ve Benzeri Binalar İçin-Tasarım ve Yapım Kuralları III- MAKİNE TESİSATI GENEL TEKNİK ŞARTNAMESİ 1.1 Kapsam

Detaylı

Sezer ASLAN Yangın Eğitim Uzmanı ve Danışman

Sezer ASLAN Yangın Eğitim Uzmanı ve Danışman Sezer ASLAN Yangın Eğitim Uzmanı ve Danışman EĞİTİM KONULARIMIZ YANMA-YANGIN NEDİR YANGIN ÜÇGENİ YANMANIN OLUŞUM TEORİSİ YANGIN SÖNDÜRME TEKNİKLERİ YANGIN ÇEŞİTLERİ YANGIN ÇIKIŞ NEDENLERİ YANGIN ETKENLERİ

Detaylı

YANGIN SÖNDÜRME KÖPÜKLERİ

YANGIN SÖNDÜRME KÖPÜKLERİ YANGIN SÖNDÜRME KÖPÜKLERİ KÖPÜK NEDİR? Yangın söndürme köpüğü; köpük konsantresinin su ve hava ile basınç altında oluşturduğu kabarcıklar topluluğudur. Köpük üç bileşenden oluşur Köpük konsantresi Su Hava

Detaylı