Uzak Çağların Yakın Kenti

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Uzak Çağların Yakın Kenti"

Transkript

1

2 ÇANKIRI TİCARET VE SANAYİ ODASI çankırı yatırım ortamı >> Uzak Çağların Yakın Kenti Çankırı da Neolitik Devir den (M.Ö ) bu yana kesintisiz bir yaşamın hüküm sürdüğü bilinmektedir. Çankırı sırasıyla Hitit, Frig, Kimmer, Pers, Büyük İskender, Roma, Bizans, Selçuklu, Danişment, Candaroğlu ve Osmanlı dönemlerini yaşamıştır. Bizans döneminde Germanikopolis ve Gangra, daha sonra Kengri olarak adlandırılan il, Cumhuriyet Dönemi nde Çankırı adını almıştır.

3 çankırı yatırım ortamı 3

4 ÇANKIRI TİCARET VE SANAYİ ODASI çankırı yatırım ortamı >> Kuzey Anadolu nun Parlayan Yıldızı Çankırı, tarihe yaptığı katkının yanında bölgenin kalkınmadaki potansiyelini de yansıtmaktadır. Sahip olduğu dinamik nüfusu, zengin yer altı ve yer üstü kaynakları, sanayi altyapısı, üniversitesi, geçmişten bugüne ulaşan Yaran Kültürü, ulaşım imkanları, tarihi, doğası ile kalkınma liginde üst sıraları hak etmektedir.

5 çankırı yatırım ortamı 5 Genel Bilgiler Nüfus Nüfus Yoğunluğu Toplam Yüz Ölçümü Ormanlık Alan / Toplam Yüzölçüm İlçe Sayısı (kişi sayısı/km) km % 22,4 12

6 ÇANKIRI TİCARET VE SANAYİ ODASI çankırı yatırım ortamı >> Doğanın Tüm Güzellikleri Çankırı da Çankırı, güneyde Ankara, doğuda Çorum, kuzeyde Kastamonu ve batıda da Bolu ve Karabük illeri ile çevrilidir km2 ile Türkiye yüzölçümünün %0,96 sını oluşturan Çankırı, yüzölçümü bakımından ülkemizin 38. büyük kenti konumundadır. İlimizin rakımı 730 metredir. Çankırı nın %22,4 ü ormanlarla kaplı olmakla birlikte ilimiz Ilgaz İlçesi nde Yıldız Tepe Turizm Merkezi bulunmaktadır. Ayrıca yine Ilgaz İlçesi nde Kırkpınar Yaylası doğaseverlerin gözbebeği konumundadır.

7 çankırı yatırım ortamı 7 Çankırı, sahip olduğu doğal güzellikleri ile turizme önemli katkı sağlamaktadır.

8 ÇANKIRI TİCARET VE SANAYİ ODASI çankırı yatırım ortamı >> Çankırı da Canlı Sosyal Yaşam Çankırı sosyal yaşam kalitesi açısından bölgede fark yaratan bir konuma sahiptir. Kalkınma Bakanlığı tarafından 2011 yılında yayınlanan illerin Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Sıralaması Araştırması na göre daha önce 59. sırada bulunan ilimiz 54. sıraya yerleşmiştir. Çankırı turizm çeşitliliği açısından önemli bir merkezdir. Çankırı da kış turizmi başta olmak üzere, inanç turizmi, kültür turizmi ve sağlık turizmi açısından önemli bir potansiyel bulunmaktadır. İlimize olan turist ilgisi her geçen yıl artmaktadır.

9 çankırı yatırım ortamı 9 İlimizde sağlık hizmeti sunmakta olan özel ve kamuya ait 9 hastane bulunmaktadır. Gelişmiş ülkelerde tercih edilip uygulanan birinci basamak sağlık hizmeti olarak tanımlanan aile hekimliği uygulaması, 2008 yılından bu yana uygulanmaktadır. Kurşunlu Çavundur da yer alan termal kaplıca tesisleri de, alternatif tıp açısından önemli bir yere sahiptir.

10 ÇANKIRI TİCARET VE SANAYİ ODASI çankırı yatırım ortamı >> Kalifiye İşgücü Çankırı, sahip olduğu ekonomik ve demografik yapısı ile bölgede kalifiye insan gücünün temini konusunda da liderliğini sürdürmektedir. Özellikle bölgemizde öne çıkan sektörlere paralel olarak kalifiye insan gücü de şekillenmiştir. Ayrıca, Çankırı Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü nün, ilimizde diğer paydaş kuruluşlarla birlikte yürüttüğü istihdamı geliştirmeye yönelik programlar büyük önem taşımakta ve kalifiye insan gücüne değer katmaktadır.

11 Çankırı, genç demografik yapısı ile kalifiye iş gücü sıkıntısı yaşamamaktadır. 11

12 ÇANKIRI TİCARET VE SANAYİ ODASI çankırı yatırım ortamı >> Çankırı Çalışanından Memnun Yetersiz 3% Yeterli 69%

13 çankırı yatırım ortamı Yaş Gruplarına Göre Nüfusun Dağılımı Çankırı, yaş gruplarına göre nüfus dağılımı açısından yoğun bir şekilde genç nüfus barındırmaktadır. Özellikle yaş aralığında yoğunlaşan nüfus yatırımcılar için istihdam yönünden önemli bir avantaj sağlamaktadır.

14 ÇANKIRI TİCARET VE SANAYİ ODASI çankırı yatırım ortamı >> Üniversite Sanayiye Nitelikli İşgücü Sağlıyor Çankırı Karatekin Üniversitesi, Çankırı nın potansiyelini yansıtacak şekilde atılımlar gerçekleştirmektedir. Çankırı Karatekin Üniversitesi, sanayi, ziraat ve sağlık alanları için meslek yüksek okulları ile teknik personel ihtiyacını karşılarken, bünyesindeki 6 fakülte ile de ilimize ve bölgeye nitelikli çalışanlar sunmaktadır. Son yıllarda yaşanan gelişmeler ve yeni kampüs alanında yapılan projeler sonucu ilimizdeki öğrenci sayısı hızlı bir şekilde artmakta, Çankırı Karatekin Üniversitesi, öğrencilerin hayatına yön veren mesleki tercih sıralamalarında üst basamaklara çıkmaktadır.

15 çankırı yatırım ortamı 15 Yıllar İtibariyle Çankırı Karatekin Üniversitesi Öğrenci Sayısı Çankırı Karatekin Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Orman Fakültesi ve Mühendislik Fakültesi başta olmak üzere 6 fakültesi ile sanayicinin nitelikli beyaz yakalı ihtiyacını karşılamaktadır. Farklı ilçelerdeki 4 meslek yüksek okulu ile de ilimizle bütünleşen üniversitemiz, aynı zamanda ilçelerimizi de cazip yatırım merkezleri konumuna getirmektedir.

16 ÇANKIRI TİCARET VE SANAYİ ODASI çankırı yatırım ortamı >> Çankırı nın Ara Eleman Potansiyeli İlimizde ara eleman altyapısını sağlayan teknik liselerin de yoğun olarak bulunması, ilimizin önemli bir potansiyeline işaret etmektedir. Böylelikle yatırımcı şehir veya bölge dışından personel taşımak durumunda kalmayacaktır.

17 çankırı yatırım ortamı 17 LİSE ADI Şehit Hakkı Çelik Anadolu Teknik Lisesi, Anadolu Meslek Lisesi ve Çok Programlı Lisesi 19 Mayıs Çok Programlı Lisesi Eldivan Anadolu Sağlık Meslek Lisesi Atatürk Çok Programlı Lisesi Ilgaz Anadolu Sağlık Meslek Lisesi Ilgaz Milli Piyango Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi Kızılırmak Çok Programlı Lisesi Korgun Çok Programlı Lisesi Kurşunlu Çok Programlı Lise Çankırı Gazi Anadolu Sağlık Meslek Lisesi Çankırı Selahattin İnal Güzel Sanat ve Spor Lisesi Çankırı Tarım Meslek Lisesi Çankırı Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Kız Teknik ve Meslek Lisesi Merkez Ticaret Meslek Lisesi Yıldırım Beyazıt Çok Programlı Lisesi Şabanözü Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Yapraklı Çok Programlı Lisesi BÖLÜMLER Bilişim Teknolojileri Alanı, Elektrik- Elektronik Teknolojisi Alanı Bilişim Teknolojileri Alanı, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Alanı, Elektrik- Elektronik Teknolojisi Alanı, Giyim Üretim Teknolojisi Alanı, Muhasebe ve Finansman Alanı Acil Sağlık Hizmetleri Alanı Acil Tıp Teknisyenliği Dalı, Acil Tıp Alanı Çocuk Gelişimi Ve Eğitimi Alanı, Elektrik- Elektronik Teknolojisi Alanı, Muhasebe ve Finansman Alanı Acil Sağlık Hizmetleri Alanı Acil Tıp Teknisyenliği Dalı, Hemşirelik Alanı, Diş Protez Alanı Yiyecek İçecek Hizmetleri Alanı Bilişim Teknolojileri Alanı, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Alanı, Muhasebe ve Finansman Alanı Bilişim Teknolojileri Alanı, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Alanı, Elektrik- Elektronik Teknolojisi Alanı Büro Yönetimi ve Sekreterlik Alanı, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Alanı, Muhasebe ve Finansman Alanı Acil Sağlık Hizmetleri Alanı Acil Tıp Teknisyenliği Dalı, Hemşirelik Alanı, Acil Tıp Alanı Müzik Alanı, Resim Alanı Tarım Teknolojileri Alanı Ahşap Teknolojisi Alanı, Bilişim Teknolojileri Alanı, Elektrik- Elektronik Teknolojisi Alanı, İnşaat Teknolojisi Alanı, Makine Teknolojisi Alanı, Metal Teknolojisi Alanı, Mobilya Ve İç Mekân Tasarımı Alanı, Motorlu Araçlar Teknolojisi Alanı, Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme Alanı Bilişim Teknolojileri Alanı, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Alanı, Elsanatları Teknolojisi Alanı, Giyim Üretim Teknolojisi Alanı, Halkla İlişkiler ve Organizasyon Hizmetler Alanı Bilişim Teknolojileri Alanı, Yiyecek İçecek Hizmetleri Alanı, Muhasebe ve Finansman Alanı Ahşap Teknolojisi Alanı, Elektrik- Elektronik Teknolojisi Alanı, Metal Teknolojisi Alanı Bilişim Teknolojileri Alanı, Elektrik- Elektronik Teknolojisi Alanı Muhasebe ve Finansman Alanı

18 ÇANKIRI TİCARET VE SANAYİ ODASI çankırı yatırım ortamı >> Yatırımcının Yeri Hazır Korgun İlçesi nde bulunan Çankırı-Korgun OSB, 1977 yılında 73 hektar alanda kurulmuştur. Atık su arıtma tesisi dâhil olmak üzere altyapısı büyük ölçüde tamamlanmış olup doğalgaz dağıtım şebekesi proje aşamasındadır. Çerkeş İlçesi nde bulunan Çerkeş OSB, 2002 yılında 122 hektarlık bir alan üzerine kurulmuş ve altyapı çalışmaları devam etmektedir. Şabanözü İlçesi nde bulunan Şabanözü OSB, 2005 yılında 57 hektarlık bir alan üzerine kurulmuş ve aradan geçen sekiz yılda altyapısı önemli ölçüde tamamlanmıştır. Yakınkent OSB Çankırı Merkez Tüney Köyü sınırlarında 2012 yılı sonunda 593 hektar alan üzerinde kurulmuştur. Büyük bir lastik firmasının yatırım yapacağı bu OSB, Türkiye nin en hızlı kurulan organize sanayi bölgelerinden biri niteliğindedir. Ayrıca, ilimizde küçük sanayi siteleri (KSS) de bulunmakta ve yatırımcılarımızın ara madde ve yan sanayi ihtiyaçları buradaki yerleşik firmalarca tedarik edilebilmektedir.

19 19 OSB Adı Kuruluş Yılı Doluluk Oranı (%) Toplam Alan (ha) Sektörel Yapı Çankırı - Korgun Tekstil, gıda, metal, tarım malzemeleri, plastik ürünler Çerkeş Orman ürünleri, plastik ürünler, tekstil Şabanözü Elektrikli eşya, elektronik, mobilya, plastik ürünler, tekstil Yakınkent Kauçuk ürünler (araç lastikleri) * 2013 yılı itibariyle

20 ÇANKIRI TİCARET VE SANAYİ ODASI çankırı yatırım ortamı >> Çankırı Ulaşım İmkanları Çankırı yatırımcıların ulaştırma maliyetlerini azaltmaları açısından çeşitli opsiyonlara sahiptir. Çankırı, Lizbon (Portekiz) dan, İran a kadar uzanan uluslararası D-100 (E-80) karayolu üzerinde bulunmaktadır. İlimiz ayrıca İstanbul, Ankara ve Samsun gibi büyükşehirlere yakın mesafede bulunmaktadır.

21 çankırı yatırım ortamı 21 Havayolu Çankırı, Esenboğa Uluslararası Havalimanı na yalnızca 115 km mesafededir. Denizyolu Çankırı, İnebolu Limanı na 200 km mesafededir. Karayolu Avrupa dan başlayan ve İran a kadar uzanan uluslarası E-80 karayolu Çankırı dan geçmektedir. Demiryolu Çankırı-Irmak-Ankara-Kayseri ve Çankırı - Karabük-Çatalağzı - Zonguldak hatlarında demiryolu ağına da sahip olması ilimizi yük taşımacılığı açısından oldukça avantajlı bir konuma getirmektedir.

22 ÇANKIRI TİCARET VE SANAYİ ODASI çankırı yatırım ortamı >> Potansiyel Yatırım Alanları Çankırı zengin yer altı ve yer üstü kaynakları, hazır işgücü, sanayi kültürü ve eşsiz doğası ile yatırımcıların ilgisini çekiyor. Çankırı da çeşitli sektörler için yatırıma uygun altyapı bulunmakla birlikte özellikle turizm, madencilik, tekstil, hayvancılık, imalat sanayi, ve hizmet sektörlerin yatırımcılar için uygun olacağı düşünülmektedir.

23 çankırı yatırım ortamı 23 Potansiyel Yatırım Alanları Yatırım Gerekçesi İmalat Sanayi Sanayi Kültürünün Varlığı Organize Sanayi Bölgeleri Teşvikler Turizm Hazır Yatırım Alanlarının Varlığı Kültürel ve Antik Miras Teşvikler Tekstil Kalifiye İş Gücü Tekstil Kültürü Teşvikler Madencilik Zengin Maden Rezervleri Nakliye için Demiryolu Altyapısı Teşvikler Hayvancılık Kırsal Kalkınma Destekleri Teşvikler Hizmet Sektörü Genç Nüfus Üniversite Kalifiye İşgücü

24 ÇANKIRI TİCARET VE SANAYİ ODASI çankırı yatırım ortamı >> Yeni Teşvik Sistemi Sosyo-ekonomik gelişmişlik endeksine göre yapılan değerlendirmeye göre Çankırı, 5. derece gelişmiş iller kategorisinde yer almakta olup; yeni teşvik sisteminde çok avantajlı destekleri yatırımcılara sunmaktadır. Çankırı, ülkemizin en gelişmiş bölgelerine en yakın mesafede bulunan gelişme potansiyeli en yüksek ilimizdir. Organize sanayi bölgelerine yapılacak yatırımlarda da Doğu Anadolu İlleri ne sağlanan desteklerden faydalanılabilmektedir.

25 25 İstanbul ÇANKIRI Samsun Ankara Çankırı İstanbul ve Ankara Samsun 5. Derece Gelişmiş 1. Derece Gelişmiş 3. Derece Gelişmiş Metropollere Uzaklık Ankara İstanbul Samsun Km Nüfus 4.9 milyon 13.9 milyon 1.3 milyon

26 ÇANKIRI TİCARET VE SANAYİ ODASI çankırı yatırım ortamı >> Teşvik Uygulamaları ve Destek Unsurları Genel Teşvik Uygulamaları KDV İstisnası Gümrük Vergisi Muafiyeti Bölgesel Teşvik Uygulamaları KDV İstisnası Gümrük Vergisi Muafiyeti Vergi İndirimi Sigorta Primi veren Hissesi Desteği Yatırım Yeri Tahsisi Faiz Desteği Büyük Ölçekli Yatırımların Teşviki KDV İstisnası Gümrük Vergisi Muafiyeti Vergi İndirimi Sigorta Primi veren Hissesi Desteği Yatırım Yeri Tahsisi Stratejik Yatırımların Teşviki KDV stisnası Gümrük Vergisi Muafiyeti Vergi İndirimi Sigorta Primi veren Hissesi Desteği Yatırım Yeri Tahsisi Faiz Desteği KDV İadesi

27 çankırı yatırım ortamı 27 Genel Teşvik Uygulamaları Bölgesel, büyük ölçekli ve stratejik yatırımlar ile teşvik edilmeyecek yatırım konuları hariç olmak üzere bölge ayrımı yapılmaksızın TL lik asgari yatırım tutarını sağlayan yatırımlar için sunulan uygulamadır. Sektör Ayrımı Gözetmeksizin Asgari TL Yatırım GENEL TEŞVİK UYGULAMALARI Yatırım Yeri Ayrımı Gözetmeksizin Genel Teşvik Sisteminden yararlanacak yatırımlar, Teşvik Belgesi kapsamında yapacakları makina ve teçhizat, ithal ve yerli teslimleri KDV den ve Gümrük Vergisinden istisna edilir. Genel Teşvikten yararlanacak yatırımlar için Teşvik Belgesi başvurusu Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı tarafından kabul edilmektedir.

28 ÇANKIRI TİCARET VE SANAYİ ODASI çankırı yatırım ortamı >> Bölgesel Teşvik Uygulamaları Gelişme potansiyeli en yüksek illerden biri olan Çankırı yatırımcılara büyük fırsatlar sunmaktadır. Bölgesel teşvik kapsamında %90 a varan vergi indirimi, 700 bin TL ye varan faiz desteği, 10 yıla varan sigorta primi işveren hissesi desteği, bedelsiz yatırım yeri desteği, alınacak makine ve teçhizatta KDV ve gümrük vergisi istisnası uygulanmaktadır.

29 çankırı yatırım ortamı 29 Bölgesel Teşvik Uygulamaları Bölgenin kalkınması için öncelik verilen sektörlerde Ekonomi Bakanlığı tarafından belirlenen asgari yatırım tutarını aşan bulunduğu bölgedeki şartları sağlayan yatırımlar için sunulan uygulamadır. Desteklenen Sektörler OSB deki Yatırımlara Ektra Katkı Öncelik Arzeden Yatırımlar Asgari Yatırım Tutarını Sağlayan BÖLGESEL TEŞVİK UYGULAMALARI Kümelenme ve AR-GE Yatırımları Bölgesel teşvik uygulamalarından yararlanacak yatırımlar için Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı sürecin başından sonuna kadar yatırımcıya ücretsiz danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. Öncelik arz eden yatırımlar kapsamında belirtilen madencilik sektörü ilimizde bulunan yoğun maden varlığı nedeniyle büyük fırsatlara sahiptir.

30 ÇANKIRI TİCARET VE SANAYİ ODASI çankırı yatırım ortamı >> Bölgesel Teşvikte Destek Unsurları Sigorta Primi İşveren Hissesi %50 ye varan yatırıma katkı oranı 10 yıla varan sürelerle KDV İstisnası BÖLGESEL TEŞVİKTE DESTEK UNSURLARI Vergi İndirimi %90 a varan vergi indirimi %50 ye varan yatırıma katkı oranı Faiz Desteği TL ye varan faiz desteği Gümrük Vergisi Muafiyeti Desteği Yatırım Yeri Tahsisi

31 çankırı yatırım ortamı 31 Örnek Çankırı da bir OSB de Yatırımcı İstanbul dan geliyor. BÖLGESEL TEŞVİK UYGULAMASI 70 Kişilik İstihdam İstanbul da lastik imalatı teşvik edilmiyor. 3 Milyon TL lik Lastik İmalatı Yatırımı Çankırı da 1 milyon TL nin üzerindeki lastik imalatı yatırımları teşvik ediliyor.

32 Bölgesel Teşvik Uygulamaları - Örnek çankırı yatırım ortamı ÇANKIRI'DA YAPILAN YATIRIMDA SAĞLANAN DESTEKLER Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği TL Vergi İndirimi TL Faiz Desteği * TL K.D.V. İstisnası ** TL Gümrük Vergisi Muafiyeti *** Değişkendir Yer Tahsisi Bedelsiz Toplam Destek Tutarı TL Yatırıma Teşvik Oranı % 116 AYNI YATIRIM İSTANBUL'DA OLSA Toplam Destek Tutarı TL Yatırıma Teşvik Oranı % 11 Çankırı da bir OSB de yapılan 3 milyon TL lik yatrımın %116 sı teşvik belgesi kapsamında desteklenmektedir. Çankırı da asgari 1 milyon TL ve üzeri lastik yatırımları bölgesel teşvik kapsamında desteklenmektedir. Ancak İstanbul da bu sektör teşvik edilmemektedir. * Bir yıl vade için hesaplanmıştır. ** Yatırımın %60 ı makine/teçhizat olarak kabul edilmiştir. *** Makine/teçhizat cinsine ve menşe ülkeye göre değişken olduğundan hesaplanmamılştır.

33 Bölgesel Teşvik Sistemi Desteklenen Sektörler Asgari Yatırım Tutarları Entegre Damızlık Hayvancılık Yatırımları Dahil Olmak Üzere Entegre 500 bin TL Hayvancılık Yatırımları Su Ürünleri Yetiştiriciliği 500 bin TL Gıda Ürünleri ve İçecek İmalatı 1 milyon TL Tekstil Ürünleri İmalatı* 1 milyon TL Giyim Eşyası İmalatı 500 bin TL Bavul, El Çantası, Saraciye, Ayakkabı vb. İmalatı 500 bin TL Ağaç ve Mantar Ürünleri İmalatı (Mobilya Hariç), Hasır ve Buna Benzer 1 milyon TL Örülerek Yapılan Maddelerin İmalatı Kağıt ve Kağıt Ürünleri İmalatı 10 milyon TL İlaç/Eczacılıkta ve Tıpta Kullanılan Kimyasal ve Bitkisel Kaynaklı Ürünlerin 1 milyon TL İmalatı Patlayıcı Madde İmalatı 500 bin TL İç ve Dış Lastik İmalatı 500 bin TL Metalik Olmayan Mineral Ürünlerin İmalatı (Fırınlanmış Kilden, Kiremit, 1 milyon TL Biriket, Tuğla Ve İnşaat Malzemeleri, Çimento, İnşaat Amaçlı Beton Ürünleri, Hazır Beton, Harç, Çok Katlı Yalıtım Camları Hariç) Demir-Çelik Dışındaki Ana Metal Sanayi, Metal Döküm Sanayi 1 milyon TL Metal Eşya 1 milyon TL Makine ve Teçhizat İmalatı 1 milyon TL Büro, Muhasebe ve Bilgi İşlem Makineleri İmalatı 1 milyon TL Elektrikli Makine ve Cihazları İmalatı 1 milyon TL Radyo, Televizyon, Haberleşme Teçhizatı ve Cihazları İmalatı 1 milyon TL Tıbbi Aletler Hassas ve Optik Aletler İmalatı 500 bin TL Motorlu Kara Taşıtı ve Yan Sanayi Motorlu Kara Taşıtları Yatırımı 50 milyon TL; Motorlu Kara Taşıtları Yan Sanayi Yatırımı 1 milyon TL Mobilya İmalatı (Sadece Plastikten İmal Edilenler Hariç) 1 milyon TL Oteller 3 yıldız ve üzeri Öğrenci Yurtları 100 öğrenci Soğuk Hava Deposu Hizmetleri 500 metrekare Lisanslı Depoculuk 1 milyon TL Eğitim Hizmetleri (Okul Öncesi Eğitim Hizmetleri Dahil, Yetişkinlerin 500 bin TL Eğitilmesi ve Diğer Eğitim Faaliyetleri Hariç) Hastane Yatırımı, Huzurevi Hastane: 500 bin TL - Huzurevi: 100 kişi Akıllı Çok Fonksiyonlu Teknik Tekstil 500 bin TL Atık Geri Kazanım veya Bertaraf Tesisleri 500 bin TL Kömür Gazı Üretimi (Sentez Gazı) 50 milyon TL Seracılık 10 dekar 33 * Tekstilin aprelenmesi yatırımları için 10 milyon TL, diğer yatırım konularında 1 milyon TL

34 ÇANKIRI TİCARET VE SANAYİ ODASI çankırı yatırım ortamı >> Büyük Ölçekli Yatırımların Teşviki Ülkemizdeki sanayi dönüşümünü hızlandırmak, katma değeri yüksek ürünleri üretebilmek ve ülkemizin 2023 vizyonuna uygun olarak hedeflenen 500 milyar $ ihracat rakamını yakalamak amacıyla bölge ayrımı gözetmeksizin belirlenmiş asgari yatırım tutarının üzerinde gerçekleşen yatırımlara sağlanan desteklerdir.

35 çankırı yatırım ortamı 35 Büyük Ölçekli Yatırımların Teşviki Bu destek kapsamında alınacak makine ve teçhizat için KDV ve Gümrük Vergisi istisnası, %80 e varan vergi indirimi, 7 yıla varan sigorta primi işveren hissesi desteği, bedelsiz yatırım yeri sağlanmaktadır. Ülkemizin Teknolojik Dönüşümünü Sağlayan Teknoloji Yoğun Olan BÜYÜK ÖLÇEKLİ YATIRIMLARIN TEŞVİKİ Her Bölgede Bu destek kapsamında alınacak makine ve teçhizat için KDV ve Gümrük Vergisi istisnası, %90 a varan vergi indirimi, 10 yıla varan sigorta primi işveren hissesi desteği, bedelsiz yatırım yeri sağlanmaktadır.

36 ÇANKIRI TİCARET VE SANAYİ ODASI çankırı yatırım ortamı >> Büyük Ölçekli Yatırımların Teşviki Sigorta Primi İşveren Hissesi %15 e varan yatırıma katkı oranı 10 yıla varan sürelerle KDV İstisnası BÜYÜK ÖLÇEKLİ YATIRIMLARIN TEŞVİKİ Vergi İndirimi %90 a varan vergi indirimi %60 ye varan yatırıma katkı oranı Faiz Desteği TL ye varan faiz desteği Gümrük Vergisi Muafiyeti Desteği Yatırım Yeri Tahsisi

37 çankırı yatırım ortamı 37 Büyük Ölçekli Yatırımların Teşviki - Asgari Yatırım Tutarları ve Söktörler Sektörler Kimyasal Madde ve Ürünlerin İmalatı Rafine Edilmiş Petrol Ürünleri İmalatı Transit Boru Hattıyla Taşımacılık Hizmetleri Yatırımları Motorlu Kara Taşıtları Ana Sanayi Yatırımları Motorlu Kara Taşıtları Yan Sanayi Yatırımları Demiryolu ve Tramvay Lokomotifleri ve/veya Vagon İmalatı Yatırımları Liman ve Liman Hizmetleri Yatırımları Elektronik Sanayi Yatırımları Tıbbi Alet, Hassas ve Optik Aletler İmalatı Yatırımları İlaç Üretimi Yatırımları Hava ve Uzay Taşıtları ve/veya Parçaları İmalatı Yatırımları Makine (Elektrikli Makine ve Cihazlar Dahil) İmalatı Yatırımları Metal Üretimine Yönelik Yatırımlar* Asgari Tutar 200 milyon TL 1000 milyon TL 50 milyon TL 200 milyon TL 50 milyon TL 50 milyon TL 200 milyon TL 50 milyon TL 50 milyon TL 50 milyon TL 50 milyon TL 50 milyon TL 50 milyon TL *Maden Kanununda belirtilen IV/c grubu metalik madenlerin cevher ve/veya konsantresinden nihai metal üretimine yönelik yatırımlar (bu tesislere entegre madencilik yatırımları dahil)

38 çankırı yatırım ortamı >> Stratejik Yatırımların Teşviki Büyüme potansiyeli yüksek olan sektörlerimizin, ara malı ithalat bağımlılığını azaltacak Ar-Ge içeriği yüksek katma değerli ürünleri üretecek yatırımlar stratejik yatırımlar olarak değerlendirilmektedir.

39 çankırı yatırım ortamı 39 Stratejik Yatırımların Teşviki Bölge farkı gözetmeksizin asgari 50 milyon TL üzerindeki ithalata bağımlılığı azaltacak yatırımlarda, alınacak makine ve teçhizat için KDV ve Gümrük Vergisi istisnası, %90 a varan vergi indirimi, 7 yıla varan sigorta primi işveren hissesi desteği, bedelsiz yatırım yeri, 50 milyon TL ye varan faiz desteği ve bina inşaat harcamaları için KDV iadesi destekleri sağlanmaktadır. Asgari yatırım tutarı 50 milyon Tl olan %50 den fazlası ithalatla karşılanan Asgari %40 katma değer üreten İthalata bağımlılığı azaltacak STRATEJİK YATIRIMLARIN TEŞVİKİ İthalat değeri son bir yıl itibariyle en az 50 milyon $ olan Stratejik yatırımların teşviki kapsamında desteklenecek yatırımlar için Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı sürecin başından sonuna kadar yatırımcıya ücretsiz danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır.

40 ÇANKIRI TİCARET VE SANAYİ ODASI çankırı yatırım ortamı >> Stratejik Yatırımların Teşviki Sigorta Primi İşveren Hissesi %15 e varan yatırıma katkı oranı 7 yıl boyunca KDV İstisnası STRATEJİK YATIRIMLARIN TEŞVİKİ Vergi İndirimi %90 a varan vergi indirimi %50 ye varan yatırıma katkı oranı Faiz Desteği 50 milyon TL ye kadar Gümrük Vergisi Muafiyeti Desteği Yatırım Yeri Tahsisi KDV İadesi Bina - İnşaat harcamaları için

41 çankırı yatırım ortamı 41 >> Yatırımcıya Nakdi Kaynak Sağlıyoruz Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı 2012 Yılı Mali Destek Programları neticesinde 2013 yılında bölgeye 19 milyon TL lik hibe şeklinde yatırım finansmanı sağlamıştır. Böylece, bölgemizde bulunan firmalara sağlanan hibe desteğiyle firmaların teknik, mali ve işgücü kapasiteleri güçlendirilmiştir.

42 ÇANKIRI TİCARET VE SANAYİ ODASI çankırı yatırım ortamı >> Diğer Finansman Kaynakları Teşvik Sistemi ve KUZKA Mali Destekleri dışında ilimizde çeşitli kurumlar tarafından uygun şartlarda yatırım finansmanı desteği etkin bir şekilde sağlanmaktadır.

43 çankırı yatırım ortamı 43 Çankırı da Sizin için Çalışan Birileri Var! Çankırı Ticaret ve Sanayi Odası ve Çankırı Yatırım Destek Ofisi, firmalarımızın ve yatırımcılarımızın sorunları ile ilgilenmek üzere hizmet vermektedir. Genel teşvik başvurularının alınması ve değerlendirilmesi. Bölgesel yatırımların, büyük ölçekli yatırımların ve stratejik yatırımların teşvik başvurularında ise danışmanlık sağlanması. Ücretsiz danışmanlık hizmetleri (yatırım finansmanı, yatırım yeri alternatifleri, izin ve ruhsat süreçleri ve diğer teknik destekler, kamu kurumları ile ilişkiler vb.) Eğitim desteği (girişimcilik, dış ticaret, ihracat işlemleri vb. konular)

44

TRAKYA BÖLGESİNDE YATIRIM TEŞVİK UYGULAMALARI

TRAKYA BÖLGESİNDE YATIRIM TEŞVİK UYGULAMALARI T.C. TRAKYA KALKINMA AJANSI TRAKYA BÖLGESİNDE YATIRIM TEŞVİK UYGULAMALARI www.trakyaka.org.tr 15 Haziran 2012 tarih ve 2012/3305 sayılı Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar ve Kararın uygulanmasına

Detaylı

ARDAHAN. YATIRIM REHBERİ Haziran 2012 VALİLİĞİ ARDAHAN T Ü R K İ Y E H A R İ T A S I

ARDAHAN. YATIRIM REHBERİ Haziran 2012 VALİLİĞİ ARDAHAN T Ü R K İ Y E H A R İ T A S I T Ü R K İ Y E H A R İ T A S I ARDAHAN ARDAHAN 1 2 Ö N S Ö Z Bir bölgenin veya ilin tarihi geçmişi, coğrafi yapısı, kültür birikimi ile ticari ve sosyal potansiyelini ortaya koyan değerleri gelecek kuşaklara

Detaylı

Trakya Kalkınma Ajansı. www.trakyaka.org.tr. Çağrı Merkezi Yatırımları Ön Fizibilitesi

Trakya Kalkınma Ajansı. www.trakyaka.org.tr. Çağrı Merkezi Yatırımları Ön Fizibilitesi Trakya Kalkınma Ajansı www.trakyaka.org.tr Çağrı Merkezi Yatırımları Ön Fizibilitesi EDİRNE YATIRIM DESTEK OFİSİ EDİRNE İLİNDE ÇAĞRI MERKEZİ YATIRIMI ÖN FİZİBİLİTESİ Şubat 2012 Hazırlayan: Dr. Emre ATILGAN

Detaylı

(Makarna imalatında kullanılan irmik ile entegre irmik ve mısır irmiği yatırımları teşvikten faydalanabilecektir.)

(Makarna imalatında kullanılan irmik ile entegre irmik ve mısır irmiği yatırımları teşvikten faydalanabilecektir.) YENİ TEŞVİK SİSTEMİ I GİRİŞ Başbakan ve Ekonomi Bakanı tarafından 5 Nisan 2012 tarihinde basına açıklanan Türkiye nin 4. Yatırım Teşvik Paketine ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı ( Yatırımlarda Devlet Yardımları

Detaylı

İ S T A N B U L D A Y A T I R I M İ M K A N L A R I

İ S T A N B U L D A Y A T I R I M İ M K A N L A R I İSTANBUL DA YATIRIM İMKANLARI ji s n a a k k n i s r a i n. istanbul KALKINMA AJANSI ÖNE ÇIKAN SEKTÖRLER Yaşam Bilimleri Ekonomik faaliyetler ve teknolojik birikim bakımından İstanbul yaşam bilimleri için

Detaylı

MARDİN. Bereketli Hilal in Zirvesi YATIRIM ORTAMI

MARDİN. Bereketli Hilal in Zirvesi YATIRIM ORTAMI MARDİN YATIRIM ORTAMI Bereketli Hilal in Zirvesi Mardin Yatırım Destek Ofisi Ravza Caddesi Akkent Sitesi 4. Blok No: 7 Yenişehir, Mardin T: (0 482) 212 97 96 F: (0 482) 212 97 96 www.mardineyatirim.com

Detaylı

25 Soruda YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI

25 Soruda YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI 25 Soruda YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI (Hazine Teşvikleri) Nisan 2013 Kars YDO SUNUŞ Türkiye ekonomisinin temelini oluşturan KOBİ ler yaratmış oldukları istihdam ve katma değer ile Serhat Bölgesi nin

Detaylı

YENİ YATIRIM TEŞVİKLERİ YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

YENİ YATIRIM TEŞVİKLERİ YÜRÜRLÜĞE GİRDİ YENİ YATIRIM TEŞVİKLERİ YÜRÜRLÜĞE GİRDİ Merkezi yönetim tarafından hazırlanan son yatırım teşvik paketi, 19 Haziran 2012 tarihli Resmi Gazete de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 2012/3305 Sayılı Yatırımlarda

Detaylı

Ekonomik kalkınma, Türkiye nin hür, müstakil, daima daha kuvvetli, daima daha refahlı Türkiye idealinin belkemiğidir.

Ekonomik kalkınma, Türkiye nin hür, müstakil, daima daha kuvvetli, daima daha refahlı Türkiye idealinin belkemiğidir. Ekonomik kalkınma, Türkiye nin hür, müstakil, daima daha kuvvetli, daima daha refahlı Türkiye idealinin belkemiğidir. İçindekiler ULUSAL FONLAR... 12 A. EKONOMİ BAKANLIĞI DESTEKLERİ... 14 1. YENİ TEŞVİK

Detaylı

NİĞDE YATIRIM REHBERİ. Niğde Yatırım Destek Ofisi

NİĞDE YATIRIM REHBERİ. Niğde Yatırım Destek Ofisi NİĞDE YATIRIM REHBERİ NİĞDE YATIRIM REHBERİ Önsöz G ünümüzde, geri kalmış bölgelerimizin yerel kaynak ve potansiyellerinin harekete geçirilerek istihdam düzeylerinin arttırılması, işsizliğin azaltılması

Detaylı

Bölgemiz İçin Kalkınmanın Anahtarı Filyos Projesi dir. Zonguldak- Çaycuma Organize Sanayi Bölgesi (ÇAYORSAN) Zeki YURTBAY la Röportaj

Bölgemiz İçin Kalkınmanın Anahtarı Filyos Projesi dir. Zonguldak- Çaycuma Organize Sanayi Bölgesi (ÇAYORSAN) Zeki YURTBAY la Röportaj Ekonomi Çaycuma Ticaret ve Sanayi Odası Ekonomi Dergisi u Yıl: 1 Sayı: 1 u Sahibi Çaycuma Ticaret ve Sanayi Odası Adına Yönetim Kurulu Başkanı Rıfat SARSIK u Sorumlu Müdür Önder ALKAN u Yayın Kurulu Rıfat

Detaylı

10. KALKINMA PLANI ve BGUS HAZIRLIKLARI KAPSAMINDA TR 52 BÖLGESİ İÇİN KALKINMA ÖNCELİKLERİ ve STRATEJİLERİ

10. KALKINMA PLANI ve BGUS HAZIRLIKLARI KAPSAMINDA TR 52 BÖLGESİ İÇİN KALKINMA ÖNCELİKLERİ ve STRATEJİLERİ 10. KALKINMA PLANI ve BGUS HAZIRLIKLARI KAPSAMINDA TR 52 BÖLGESİ İÇİN KALKINMA ÖNCELİKLERİ ve STRATEJİLERİ GENEL EKONOMİK EĞİLİMLER BÜLTENİ KONYA 2012 1 ÖNSÖZ NEDEN BÖYLE BİR ÇALIŞMAYA İHTİYAÇ DUYULDU?

Detaylı

TÜRKİYE DEKİ OSB LERİN DURUMU KOSGEB DESTEKLERİ GTO DA ANLATILDI OSMAN HAMDİ BEY MÜZESİ GTO NUN 4 ÜYESİ DAHA İHRACATA İLK ADIMINI ATTI

TÜRKİYE DEKİ OSB LERİN DURUMU KOSGEB DESTEKLERİ GTO DA ANLATILDI OSMAN HAMDİ BEY MÜZESİ GTO NUN 4 ÜYESİ DAHA İHRACATA İLK ADIMINI ATTI TÜRKİYE DEKİ OSB LERİN DURUMU KOSGEB DESTEKLERİ GTO DA ANLATILDI AKBANK İLE PROTOKOL İMZALADIK: Özel ürün ve hizmetler sizlerle Dünyayı Umutlandıran Buluş Hannover Fuarına na - GTO Damgası - OSMAN HAMDİ

Detaylı

BOLU DA YATIRIM OLANAKLARI

BOLU DA YATIRIM OLANAKLARI BOLU DA YATIRIM OLANAKLARI Bolu nun yatırım ortamı konusu değerlendirilirken baz alınması gereken temel işletme bilimi teorisi kuruluş yeri seçimi teorisidir. Bu çalışmada ilin yatırım potansiyeli, söz

Detaylı

Önsöz. Saygılarımla. M.Arif PARMAKSIZ Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahiler Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Üyesi

Önsöz. Saygılarımla. M.Arif PARMAKSIZ Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahiler Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Üyesi 96 T.C. NEVŞEHİR TİCARET VE SANAYİ ODASI H em eski teşvik sisteminin etkinliğinin azalması hem de bölge içinde yer alan illerin zaman içinde gelişmişlik göstergelerinin farklılaşması nedeniyle teşvik sisteminin

Detaylı

SAMSUN İLİ TARIMSAL YATIRIMCI REHBERİ

SAMSUN İLİ TARIMSAL YATIRIMCI REHBERİ SAMSUN İLİ TARIMSAL YATIRIMCI REHBERİ Burhan HEKİMOĞLU Dr. Ali KORKMAZ Ziraat Mühendisi Strateji Geliştirme Birimi Samsun / Kasım 2012 1 İÇİNDEKİLER Sayfa Önsöz 3 1. Giriş 4 2-Samsun İlinin Genel Durumu

Detaylı

YENİ TEŞVİK SİSTEMİ KIRŞEHİR. Kırşehir Yatırım Destek Ofisi. www.ahika.gov.tr

YENİ TEŞVİK SİSTEMİ KIRŞEHİR. Kırşehir Yatırım Destek Ofisi. www.ahika.gov.tr YENİ TEŞVİK SİSTEMİ KIRŞEHİR www.ahika.gov.tr Kırşehir Yatırım Destek Ofisi 0 1 Önsöz D evletlerin doğrudan üretim faaliyetlerinden ziyade piyasalarda denetleyici ve düzenleyici bir rol alması ve dünya

Detaylı

YATIRIM TEŞVİK UYGULAMALARINDA BÖLGELER. 1. Bölge 2. Bölge 3. Bölge 4. Bölge 5. Bölge 6. Bölge. Ankara Adana Balıkesir Afyonkarahisar Adıyaman Ağrı

YATIRIM TEŞVİK UYGULAMALARINDA BÖLGELER. 1. Bölge 2. Bölge 3. Bölge 4. Bölge 5. Bölge 6. Bölge. Ankara Adana Balıkesir Afyonkarahisar Adıyaman Ağrı EK-1 YATIRIM TEŞVİK UYGULAMALARINDA BÖLGELER 1. Bölge 2. Bölge 3. Bölge 4. Bölge 5. Bölge 6. Bölge Ankara Adana Balıkesir Afyonkarahisar Adıyaman Ağrı Antalya Aydın Bilecik Amasya Aksaray Ardahan Bursa

Detaylı

Balıkesir İli Yatırım Alanları Vizyon Raporu. Değerlendirme ve Öngörüler

Balıkesir İli Yatırım Alanları Vizyon Raporu. Değerlendirme ve Öngörüler Balıkesir İli Yatırım Alanları Vizyon Raporu Değerlendirme ve Öngörüler Marmara MARMARA DENİZİ Erdek Bandırma Gönen ÇANAKKALE Manyas BURSA YAYINLAYAN Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği

Detaylı

DESTEK VE TEŞVİKLERİ BİLİYOR MUSUNUZ?

DESTEK VE TEŞVİKLERİ BİLİYOR MUSUNUZ? PH Bağımsız Denetim & Yeminli Mali Müşavirlik DESTEK VE TEŞVİKLERİ BİLİYOR MUSUNUZ? PH Bağımsız Denetim & Yeminli Mali Müşavirlik DESTEK VE TEŞVİKLERİ BİLİYOR MUSUNUZ? Türkiye nin ekonomik görünümü, bölgesel

Detaylı

100 Soruda Teşvik Uygulaması 2009

100 Soruda Teşvik Uygulaması 2009 100 Soruda Teşvik Uygulaması 2009 İndirimli kurumlar vergisi Gümrük vergisi muafiyeti ve KDV istisnası Faiz desteği Sigorta prim desteği Taşınma desteği Yatırım yeri tahsisi Sunuş Ülkemizde en yoğun etkisi

Detaylı

TR 81 BATI KARADENİZ KALKINMA AJANSI 2010-2013 BATI KARADENİZ BÖLGE PLANI

TR 81 BATI KARADENİZ KALKINMA AJANSI 2010-2013 BATI KARADENİZ BÖLGE PLANI 1 TR 81 BATI KARADENİZ KALKINMA AJANSI 2010-2013 BATI KARADENİZ BÖLGE PLANI (ZONGULDAK-KARABÜK-BARTIN) İÇSELLEŞTİRDİĞİ GİRİŞİMCİLİKLE SEKTÖREL ÇERÇEVESİNİ GENİŞLETEREK YENİ İSTİHDAM ALANLARI YARATMIŞ VE

Detaylı

Meyvecilik-Kayısı Tekstil Hayvancılık Madencilik-Mermer Sağlık

Meyvecilik-Kayısı Tekstil Hayvancılık Madencilik-Mermer Sağlık MALATYA DA ÖNE ÇIKAN SEKTÖRLER Son yıllarda hızla büyüyen ve gelişen Malatya, yatırım için önemli fırsatlar barındırıyor. Özellikle gıda ve tekstil sektörleri, yapılan yatırımlarla hızlı bir ilerleme gösteriyor.

Detaylı

BİLGİ NOTU 30.07.2012/2012-24

BİLGİ NOTU 30.07.2012/2012-24 BİLGİ NOTU 30.07.2012/2012-24 YENİ TEŞVİK SİSTEMİ I GENEL AÇIKLAMA 19 Haziran 2012 tarih ve 28328 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 2012/3305 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile teşvik uygulamalarında yeni

Detaylı

Soru ve Cevaplarla Yeni Yatırım Teşvik Sistemi

Soru ve Cevaplarla Yeni Yatırım Teşvik Sistemi KPMG TÜRKİYE Soru ve Cevaplarla Yeni Yatırım Teşvik Sistemi kpmg.com.tr kpmgvergi.com Soru ve Cevaplarla Yenİ Yatırım Teşvİk Sİstemİ 3 I - AMAÇ ve KAPSAM II - TEŞVİK UYGULAMALARI KAPSAMINDA YATIRIMLAR

Detaylı

Mustafa TAN Gelirler Kontrolörü

Mustafa TAN Gelirler Kontrolörü Yeni Yatırım Teşvik Sistemi Yeni Teşvik Sistemi A-Bölgesel Teşvik Sistemi B-Büyük Büyük Ölçekli Yatırımların Teşviki Sistemi C- Ar-Ge ve Çevre Yatırımları D- Taşınma halinde uygulanan destekler 2 Niçin

Detaylı

TÜRKİYE NİN BATIYA AÇILAN YÜZÜ İZMİR İN PROFİLİ

TÜRKİYE NİN BATIYA AÇILAN YÜZÜ İZMİR İN PROFİLİ 2014 AĞUSTOS BÖLGESEL TÜRKİYE NİN BATIYA AÇILAN YÜZÜ İZMİR İN PROFİLİ Hande UZUNOĞLU Giriş Türkiye nin sosyoekonomik gelişmişlik bakımından 3. kenti olan İzmir, Ege Bölgesi nin merkezi olarak görülmektedir.

Detaylı

DİPNOT YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLİK LTD.ŞTİ.

DİPNOT YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLİK LTD.ŞTİ. DİPNOT YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLİK LTD.ŞTİ. 19.07.2012 Konu: Yeni Teşvik Paketi hk. SİRKÜLER NO: 2012/25 Yeni teşvik sistemine ilişkin Bakanlar Kurulu Kararnamesi 19 Haziran 2012 Tarihli ve 28328 Sayılı Resmî

Detaylı

İÇİNDEKİLER...1 TABLOLAR LİSTESİ...2 ŞEKİLLER LİSTESİ...4 KISALTMALAR LİSTESİ...5 YÖNETİCİ ÖZETİ...7 1. GİRİŞ...10 2. MEVCUT DURUM...

İÇİNDEKİLER...1 TABLOLAR LİSTESİ...2 ŞEKİLLER LİSTESİ...4 KISALTMALAR LİSTESİ...5 YÖNETİCİ ÖZETİ...7 1. GİRİŞ...10 2. MEVCUT DURUM... TÜRKİYE KİMYA SEKTÖRÜ STRATEJİ BELGESİ VE EYLEM PLANI 2011-2015 (TASLAK) HAZİRAN 2010 İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER...1 TABLOLAR LİSTESİ...2 ŞEKİLLER LİSTESİ...4 KISALTMALAR LİSTESİ...5 YÖNETİCİ ÖZETİ...7 1.

Detaylı

SİNOP MERKEZ İLÇE ANALİZİ

SİNOP MERKEZ İLÇE ANALİZİ T.C. KUZEY ANADOLU KALKINMA AJANSI SİNOP MERKEZ İLÇE ANALİZİ HAZIRLAYANLAR AYŞEGÜL ARSLAN Planlama, Programlama ve Stratejik Araştırmalar Birimi Uzmanı VEDİDE ZEYNEP ÜNAL Planlama, Programlama ve Stratejik

Detaylı