RAYDER, Demiryolu sektörü için araç,ürün, mühendislik,hizmet üreten sanayiciler ve akademisyenlerimizin derneğidir.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "RAYDER, Demiryolu sektörü için araç,ürün, mühendislik,hizmet üreten sanayiciler ve akademisyenlerimizin derneğidir."

Transkript

1

2 RAYDER, Demiryolu sektörü için araç,ürün, mühendislik,hizmet üreten sanayiciler ve akademisyenlerimizin derneğidir.

3 RAYDER, UNIFE nin (Uluslararası Demiryolu Sanayicileri Birliği) Türkiye den tek üyesidir.

4 RAYDER, Metro ve Tramvay Araçlarının yerli üretilmesi çalışmalarına öncülük etmektedir.

5 Özel sektöre, serbestleştirme fırsatıyla ivme kazandıracak "Yeni Demiryolu Kanunu"nun bir an önce çıkartılması çalışmalarına destek vermektedir.

6 Eskişehir'de tesis edilecek Raylı Sistemler AR- GE Merkezi ve Test Yolu kurulması çalışmalarına katılmakta ve destek vermektedir.

7 Üniversitelerimizde, Demiryolu ve Raylı Sistemler Bölümlerinin açılması için çalışmalar yapmaktadır.

8 Ulaştırma Bakanlığı bünyesinde Kent İçi Raylı Sistemler Genel Müdürlüğü'nün kurulması çalışmalarına destek vermektedir.

9 Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM) benzeri bir yapılanmanın Ulaştırma Bakanlığı bünyesinde de oluşturulması konularında çalışmalar yapmakta ve kanunla kurulacak bir Ulaşım Sanayi Müsteşarlığı (USM) yapısının ulaşım sektörüne öncülük edeceği ve gelişmesine büyük bir ivme kazandıracağı gerekçesiyle çalışmalar yapmaktadır.

10 YERLİ SANAYİ ENVANTERİ OLUŞTURMAKTADIR.

11

12 Toplam Kamu Harcamaları içinde Ulaştırma Bakanlığı nın yatırım payı ; 2003 yılında %17 iken 2013 yılında %45 lere çıkmıştır.

13 TCDD tarafından son 11 yılda 20 Milyar TL lik yatırım yapılmış ve 2023 yılına kadar 100 Milyar TL lik bir yatırım hedeflenmektedir.

14 2023 yılına kadar hedef 3500 km YHT 8500 km Hızlı Tren 1000 km Konvansiyonel hat yapımı Ve toplam km ye ulaşmaktır.

15 Ankara-İzmir Ankara-Sivas Ankara-Bursa YHT hatları tamamlanarak Ülke nüfusunun %46 sına karşılık gelen 15 ili YHT ile birbirine bağlamaktır.

16 Demiryolu payını Yolcu taşımalarında : % 10 Yük taşımalarında : % 15 e çıkarmak. 60 Milyon nüfusun olduğu 15 ilde YHT bağlantılarının gerçekleştirilmesi Mevcut hatlar yenilenerek ve modernizasyon çalışmaları yapılarak, Lojistik merkezler kurularak, Çeken-çekilen araç filosu güçlendirilerek yolcu ve yük taşıma paylarının arttırılması çalışmaları devam etmektedir. 16

17 2023 yılına kadar toplam km demiryolu yapılarak toplam km yılları arasında 6000 km daha demiryolu yapılarak km demiryolu ağına ulaşmak 17 Mevcut Hatlar (YHT Dahil) Yüksek Hızlı Demiryolu Hattı Konvansiyonel hat Toplam : km : km : km : km MEVCUT YHT HATLARI MEVCUT KONVANSİYONEL HATLAR İNŞAATI DEVAM EDEN YHT HATLARI PLANLANAN YHT HATLARI PLANLANAN KONVANSİYONELHATLARI

18 DEMİRYOLUNDA DÜZENLEME Bakanlığın organizasyonunda yeni yapılanma ve Demiryollarında Serbestleşme. 655 Sayılı KHK ile Demiryolu Düzenleme Genel Müdürlüğü kuruldu Demiryolu taşımasında temel ilkeler Ekonomik Güvenli Kaliteli Serbest, Adil, Sürdürülebilir Rekabet Diğer ulaştırma türleri ile birlikte hizmet 6461 Sayılı Türkiye Demiryolu Ulaştırmasının Serbestleştirilmesi Hakkında Kanun çıkarıldı. 18

19 Demiryolu Sektörünün özelleştirilmesi anlamına gelmeyen ancak serbest rekabet ortamı sağlayacak olan Serbestleşme Kanununun yürürlüğe girmesiyle özel sektör de demiryollarında yük ve yolcu taşıma hizmetleri ile demiryolu altyapısı yapma ve işletme imkânlarına kavuşabilecektir.

20 ÇİN 75 MİLYAR DOLARLIK BİR PAZAR Avrupa ile Asya arasında yaklaşık 75 milyar $ taşımacılık hacmi vardır. İstanbul-Kars-Tiflis-Bakü, Kurtalan-Nusaybin-Irak, Kars-Nahçivan-İran, Kavkaz-Samsun-Basra, İstanbul-Halep-Mekke, İstanbul-Halep-Kuzey Afrika, taşıma koridorları geliştiriliyor. Uzak Doğu Asya Ala Shankau Urumq i Korla Orta ve Kuzey Asya Kuche Avrupa Samsun-Kavkaz Kashga r Marmaray Kars-Tiflis-Bakü Kars-Nahçivan- İran Van Gölü Geçişi Tekirdağ-Muratlı Kurtalan- Nusaybin-Irak Güney Doğu Asya 20 Kuzey Afrika Ortadoğu

21 İstanbul-Basra, İstanbul-Kars-Tiflis-Bakü, Kavkaz-Samsun-Basra,İstanbul-Halep- Mekke, İstanbul-Halep-Kuzey Afrika, Güneydoğu Asya taşıma koridorları geliştirilecektir. Samsun-Kavkaz feri projesi tamamlandı. Marmaray projesi, Kars-Tiflis-Bakü projeleri devam etmektedir. Samsun-Kavkaz Kars-Tiflis-Bakü Marmaray Van Gölü Geçişi Kars-Nahçivan-İran 21 Kuzey Afrika Kurtalan- Irak ve Nusaybin- Irak

22 LOJİSTİK MERKEZLER YAPILIYOR Yeşilbayır/İstanbul İSTANBUL Ereğli Karasu Halkalı/İstanbul Halkalı Kartal Sapanca Köseköy/İzmit ADAPAZA Gemlik RI BİLECİK Bozüyük/Bilecik Gökköy/Balıkesir ANKARA BALIKESİ BURSA ESKİŞEHİR Sincan R Polatlı Hasanbey/Eskişehir Aliağa İZMİR EDİRNE MANİSA Uşak UŞAK Turgutlu Torbalı Kemalpaşa/İzmir AYDIN Güllük ANTALY A AFYON Kaklık/Denizli BARTIN Alanya Yerköy Gelemen/Samsun SAMSU N Hanlı Sivas Boğazköpr Boğazköprü/Kayseri ü KAYSER DİYARBAKI İ Türkoğlu/K.maraş MALATY R Kurtala A KONYA Mardin n Kayacık/Konya MARDİ Cizre Ulukışla ŞANLIURFA Narlı N Nusaybi Habur Habur n BOLOGNA FREIGHT ADANA GAZİANTE VILLAGE Karkamış Mürşitpın KARAMAN P ar Manavga Yenice/Mersin t MERSİN HALEP TRABZON ERZİNCAN ELAZIĞ Kars KARS Palandöken/Erzurum ERZURUM Hizmette Kamu Olan 1.Etabı Sektörü Tamamlanan İnşaat ve Projelendirmesi Devam Eden adet Lojistik Merkez planlandı. Samsun, Uşak ve Halkalı işletmeye alındı. Denizli, İzmit, Eskişehir, Kayseri, Mardin, Erzurum ve Balıkesir devam ediyor. Özel Sektör

23 Modern yük taşımacılığının kalbi olarak görülen lojistik merkez kurulmasının ana amacı, ulaştırmada; araç kullanımı, insan gücü organizasyonu, ambar kullanımı, lojistik zinciri optimizasyonu ile toplam ulaştırma ve personel maliyetlerinde azalma, ulaştırma operatörlerinin toplam iş hacminde artış sağlanarak yüksek kalite düzeyine ulaşmaktır..

24 BALO Projesi, Anadolu'da üretilen ürünleri demiryoluyla daha ekonomik olarak Avrupa'ya ulaştırmayı hedefleyen en büyük lojistik projelerinden biridir.

25 BALO, lojistik sektörüne demiryolu ağırlıklı intermodal taşımacılık hizmeti sunmaktadır yılında TOBB Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin öncülüğü ve katılımında, Türkiye nin birçok yöresinden, oda, borsa ve organize sanayi bölgelerinin iştiraki ile 94 ortakla kurulmuştur.

26

27 İstanbul Belediyesi 9 yıllık bütçesi olan 60 Milyar TL nin 24,6 Milyar TL sini ulaşım giderlerine ayırmıştır.

28 2019 Yılına kadar 430 km uzunluğunda bir raylısistem ağına ulaşmayı hedefleyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi, raylı sistemlerde yerli araç ve ekipman kullanılmasına yönelik çalışmalarına hız kesmeden devam etmektedir.

29 İstanbul Belediyesi sözleşmesini Şubat ayında imzaladığı Hacıosman-Yenikapı hattı için 68 adet metro araç alımı yaptı. Ve bu ihalede yerlilik oranı %40 olarak belirlendi.

30 tarihinde Kabataş-Mecidiyeköy- Mahmutbey hattı 300 adet metro araç alım ihalesi yapılacak. Yerlilik oranı %40

31 ALİAĞA İZMİR BANLİYÖ - METRO - TRAMVAY HATLARI ÇİĞLİ ÇİĞLİ DEPO SAHASI MAVİŞEHİR NARLIDERE 31 İNCİRALTI FAH. ALTAY NARLIDERE METRO (Planlanan) MEVCUT BANLİYÖ HATLARI KARŞIYAKA TRAMVAYI (Planlanan) FAH. ALTAY EGERAY KUZEY HATTI ALSANCAK - ALİAĞA (56.5 km, 21 İstasyon) EGERAY GÜNEY HATTI ALSANCAK - TEPEKÖY (51.5 km, 15 İstasyon) ÇİĞLİ DEPO ve ATÖLYE SAHASI CUMAOVA DEPO ve ATÖLYE SAHASI ÜÇKUYULAR BOSTANLI KONAK TRAMVAYI (Planlanan) ÜÇYOL FAH. ALTAY METRO (Yapımı Devam Ediyor) KARŞIYAKA ÜÇYOL ALSANCAK ALİAĞA BANLİYÖ (Mevcut) KONAK ÜÇYOL DEÜ KAMPÜS METRO (Planlanan) ŞİRİNYER ALSANCAK TEPEKÖY BANLİYÖ (Mevcut) BASMANE ALSANCAK HALKAPINAR BUCA TRAMVAYI (Planlanan) BORNOVA TRAMVAYI (Planlanan) HALKAPINAR DEPO SAHASI ÜÇYOL EGE ÜN. HAST. METRO (Mevcut) HALKAPINAR OTOGAR METRO (Planlanan) DEÜ KAMPÜS EGE ÜN. HAST. OTOGAR BORNOVA EVKA-3 EGE ÜN.HST EVKA-3 METRO (Mevcut) ANKARA İZMİR HIZLI TREN (Planlanan) MEVCUT HAFİF RAYLI SİSTEM HATLARI KEMALPAŞA ÜÇYOL - EGE ÜNİV. HAST. (11.5 km, 10 İst.) EGE ÜNİV. HAST. - EVKA-3 (2.3 km, 2 İst.) HALKAPINAR DEPO VE ATÖLYE SAHASI YAPIM AŞAMASINDA HAFİF RAYLI SİSTEM HATLARI ÜÇYOL - FAHRETTİN ALTAY (5.5 km, 6 İst.) PLANLANAN HAFİF RAYLI SİSTEM HATLARI HALKAPINAR - OTOGAR (4.5 km, 5 İst.) FAHRETTİN ALTAY - NARLIDERE (4.5 km, 5 İst.) ÜÇYOL - DEÜ TINAZTEPE KAMPÜSÜ (11 km, 7 İst.) NARLIDERE - URLA (36 km, 28 İst.) PLANLANAN TRAMVAY HATLARI KONAK TRAMVAYI (12.3 km, 23 İst.) KARŞIYAKA TRAMVAYI (9.9 km, 20 İst.) BUCA TRAMVAYI (5.1 km, 9 İst.) BORNOVA TRAMVAYI (4.4 km, 9 İst.) CUMAOVA

32 Üçyol Kemalpaşa İZMİR HALKAPINAR-OTOGAR Mevcut RAYLI SİSTEM BAĞLANTISI Alsancak - Aliağa Banliyö Hattı (Egeray Kuzey) Aliağa Stadyum Sanayi Ege Üniv. Hastanesi Mevcut Üçyol - Ege Üniv. Hast. HRS Hattı Alsancak Halkapınar 4.5 km Otogar Basmane Hilal Mevcut Banliyö Hattına Hemzemin Bağlantı Basmane 32 Mevcut Alsancak - Tepeköy Banliyö Hattı (Egeray Güney) KEMALPAŞA - TORBALI ve ALSANCAK LİMANI BAĞLANTISI DEMİRYOLU OTOGAR - HALKAPINAR KESİMİ Aç-Kapa Tünel Olması Durumunda İstasyon Yerleri Delme Tünel (TBM) Olması Durumunda İstasyon Yerleri

33 İZMİR KONAK/KARŞIYAKA TRAMVAY İHALESİ SONUÇLANDI GÜLERMAK TARAFINDAN YAPILACAK OLAN PROJENİN 38 ADET VAGONU EUROTEM TARAFINDAN ADAPAZARI FABRİKASINDA ÜRETİLECEK.

34 KAYSERİ BELEDİYESİ

35 KAYSERİ RAYLI SİSTEM ALIM İHALESİ 14 NİSAN 2014 TARİHİNDE TAMAMLANDI 30 ADET ARAÇ BOZANKAYA TARAFINDAN ÜRETİLECEK İlk araç 2015 yılı sonuna kadar teslim edilecek.

36

37 BURSA 12 ADET TRAMVAY VE 60 ADET LRV ARAÇ ALIM İHALESİ TARİHİNDE TAMAMLANDI. ARAÇLAR DURMAZLAR TARAFINDAN ÜRETİLECEK

38 Antalya-Kocaeli-Samsun Belediyeleri bu yıl içerisinde toplam 100 adet tramvay alımı için ihale yapacak.

39 2023 YILINA KADAR RAYLI SİSTEMLERE 50 MİLYAR USD YATIRIM TÜLOMSAŞ DA MİLLİ HIZLI TREN ÜRETİMİ TÜVASAŞ DA MİLLİ EMU VE DMU SET ÜRETİMİ TÜDEMSAŞ DA MİLLİ YÜK VAGON ÜRETİMİ

40

41 METRO-LRT-TRAMVAY İŞLETMEKTE OLAN ŞEHİRLERİMİZ ISTANBUL : Tram, LRT ve Metro 804 adet 147 km. ANKARA : LRT ve Metro 432 adet 101 km. İZMİR : LRT ve Metro 219 adet 91.6 km. BURSA : LRT 71 adet 34 km ESKİŞEHİR : Tramvay 23 adet 16.5 km ADANA : LRT 36 adet 14 km..

42 KAYSERİ : LRT 38 adet 17.5 km. KONYA : Tramvay 60 adet 3 km. ANTALYA : Tramvay 14 adet 11 km. SAMSUN : Tramvay 16 adet 15.6 km GAZİANTEP : Tramvay 15 adet 9 km Toplam 1728 adet 460 km

43 RAYLI SİSTEM PLANLAMASI YAPILAN ŞEHİRLER - Trabzon - Malatya - Denizli - İzmit - Kahramanmaraş - Adapazarı - Mersin - Afyon - Aydın - İskenderun - Rize - Şanlı Urfa - Elazığ - Erzurum - Diyarbakır - Isparta -Antakya

44 2023 YILINA KADAR TÜRKİYENİN RAYLI TAŞIT İHTİYAÇLARI METRO, TRAM, LRT 100 HIZLI TREN SETİ 350 DİZEL LOKOMOTİF 250 ELEKTRİKLİ LOKOMOTİF 500 BANLİYÖ TREN SETİ 350 DMU SET 111 EMU SET 600 YOLCU VAGONU YÜK VAGONU

45 YERLİ ARAÇ ÜRETİMİ YAPAN KURULUŞLARIMIZ

46 Türkiye de Raylı Sistem Araçları Üreten Kuruluşlar; TÜLOMSAŞ TÜVASAŞ TÜDEMSAŞ : Eskişehir de dizel ve elektrikli lokomotifler üretiyor. : Adapazarı'nda yolcu vagonları üretiyor. : Sivas'ta yük vagonlar üretiyor. DURMAZLAR A.Ş. : Bursa da Tramvay ve Hafif Metro araçları üretiyor. İST. ULAŞIM A.Ş. : İstanbul da tramvay ve hafif metro araçları üretiyor. BOZANKAYA A.Ş.: Avrupa ve Amerika'da da Metro ve Tramvay araçları üretiyor. Ankara'da tramvay ve metro araçları yatırımına başladı. RAILTUR EUROTEM : Kayseri de tanker vagonları üretiyor ve ihraç ediyor. : Adapazarı nda HYUNDAI ROTEM firmasına alt yüklenicilik yapıyor.

47 Türkiyenin ilk yerli metro aracı Green City Innotrans 2014 te

48 İstanbul Ulaşım A.Ş., Tasarımı ve Mühendisliği kendine ait olan İstanbul Tramvayı nı INNOTRANS 2014 de sergiledi.

49 Ray, Travers ve Makas Üretimi yapıyoruz. Karabük te Kardemir fabrikası çeşitli ebatlarda ray üretimi yapıyor, kaliteli üretimleri ile yurt içi ihtiyacımızı karşılıyor, Yurt dışına 110 milyon dolarlık ray ihracatı yapılıyor. Çankırı Makas Fabrikasında makas üretimi yapılıyor. Özel sektör firmaları Ankara da her türlü demiryolu makası üretebiliyor. Özel sektör firmaları Beton travers üretiyor.

50 RAILTUR VAGON ENDÜSTRİSİ Kayseri de uluslararsı standartlara uygun sarnıç vagonları üretmektedir.

51 NEDEN DEMİRYOLU TEKNOLOJİSİ? NEDEN YERLİLEŞTİRME?

52 2023 YILI HEDEFLERİNE ULAŞMAK, 500 MİLYAR DOLAR İHRACAAT VE DIŞ TİCARET AÇIĞINI KAPATMAK İÇİN YERLİ ÜRETİM

53 Yerli Üretim mutlaka Devlet Otoriteleri tarafından desteklenmeli, SSM gibi Ulaştırma Sanayi Müsteşarlığı kurulmalı Raylısistemler için Off Set Yasası çıkarılmalıdır.

54 Türkiye Demiryolu Taşımacılığının üretim merkezi olacak. Stratejik konumu ile Ortadoğu-Kuzey Afrika ve Avrupa ya yönelik projeler geliştirmek isteyen demiryolu ekipmanı üreticileri için mükemmel bir yatırım merkezi.

55 NİÇİN DEMİRYOLU TEKNOLOJİSİ / NİÇİN YERLİLEŞTİRME? SORGULAMALAR Günümüz TÜRKİYE ulusal ve uluslararası km lik demiryolu hızlı tren ve pazarına yük taşımacılığı bir bakacak için olursak; ulusal demiryolu ağı projesi (15 yıllık projeksiyon) ve üzeri nüfusa sahip şehirlerimizde; Tramvay, LRV, Metro Sistemleri ve Sinyalizasyon Alt Yapı Gereksinimi; Toplam: 7000 Adet, (15 yıllık projeksiyon) Türkiye Toplam Hacim: 50 Milyar Dolar ARAP YARIMADASI Arabistan içinde Mekke-Medine, Cidde, Riyad, Lübnan, Ürdün, Suriye üzerinden Türkiye rotalı yolcu taşıma amaçlı hızlı tren projesi. Ayrıca, Basra körfezi ile Türkiye arasında planlamış hızlı yük taşımacılığı projeleri şu anda ihale aşamasında (7 yıllık projeksiyon) Arap Y.adası Toplam Hacim: 460 Milyar Euro (580 Milyar Dolar) AMERİKA Yeni raylı sistem yatırım projeleri geliştiriyor. Amerika Toplam Hacim: 50 Milyar Dolar

56 AVRUPA BİRLİĞİ km lik yeni demiryolu ağı yapımı planladı: km. lik kısmı yüksek hızlı tren (250 km/h), km. lik kısmı yük taşımacılığı (160 km/h), (15 yıllık projeksiyon) Avrupa Toplam Hacim: 170 Milyar Euro (220 Milyar Dolar) ÇİN Mevcut km lik demiryolu ağını km ye çıkaracak. Çin Toplam Hacim: 250 Milyar Dolar dan daha fazla RUSYA Ülke içindeki mevcut ve aynı zamanda çok eski olan raylı sistemleri modernize edecek, yeni yüksek hızlı tren ağı tesis edecek ve yeni yük lokomotifleri temin edecek. Rusya Toplam Hacim: 500 Milyar Dolar 20 yıllık bir projeksiyonda Türk Cumhuriyetleri, Hindistan, Pakistan ve Afrika Ülkeleri gibi diğer potansiyel pazarlar da dahil edilirse; yaklaşık 1,85 TRİLYON DOLARLIK bir pazar söz konusudur!..

57 RAYLISİSTEM ARAÇLARI ÜRETİM VE HİZMET % DEĞERLERİ

58 YERLİ KATKI PAYI PURSANTAJ TABLOSU ARAÇ MALİYET KALEMLERİ YÜZDE ORANI % TÜRÜ Proje Yönetimi 3 Hizmet Tasarım ve Mühendislik 4 Hizmet Montaj 8 Hizmet Test ve Devreye Alma 4 Hizmet Araç Gövdesi ve Dış Giydirmeler 13 Ekipman İç Giydirmeler 9 Ekipman Cer Sistemi 10 Ekipman Pantoğraf 1 Ekipman Yazılım 2 Ekipman Araç İçi ve Dışı Aydınlatma 2 Ekipman

59 YERLİ KATKI PAYI PURSANTAJ TABLOSU ARAÇ MALİYET KALEMLERİ YÜZDE ORANI % TÜRÜ Klima Sistemi 4 Ekipman Kapılar 3 Ekipman Yolcu Bilgilendirme Sistemi 3 Ekipman Kompresör 1 Ekipman Frenler 3 Ekipman Kuplör 5 Ekipman Batarya 2 Ekipman Kablo ve Kablo Demetleri 2 Ekipman Araç Bogi Seti 19 Ekipman Tren Kontrol Sistemi 2 Ekipman

60 TEŞEKKÜRLER

METRO VE TRAMVAY ARAÇ TALEPLERi, YERLi ARAÇ üretimi ve RAYLI SiSTEMLERiN GELECEĞi

METRO VE TRAMVAY ARAÇ TALEPLERi, YERLi ARAÇ üretimi ve RAYLI SiSTEMLERiN GELECEĞi METRO VE TRAMVAY ARAÇ TALEPLERi, YERLi ARAÇ üretimi ve RAYLI SiSTEMLERiN GELECEĞi Ahmet Gök RAYDER Genel Sekreter / İstanbul Ticaret Odası 24.01.2012 Sunum Özeti Raylı sistem çalıştıran ve planlayan illerimiz,

Detaylı

Tülay Akarsoy Altay, Haziran 2014

Tülay Akarsoy Altay, Haziran 2014 Tülay Akarsoy Altay, Haziran 2014 Yüksek hızlı tren hizmete girdi. O hattı komple Çinliler yaptı, raylar İspanya dan geldi, lokomotifler İspanya dan geldi, vagonlar Güney Kore, makinistler Almanya da eğitildi,

Detaylı

DIŞ TİCARET LOJİSTİĞİ BAĞLAMINDA TÜRK DEMİRYOLLARINDAKİ GELİŞMELER

DIŞ TİCARET LOJİSTİĞİ BAĞLAMINDA TÜRK DEMİRYOLLARINDAKİ GELİŞMELER DIŞ TİCARET LOJİSTİĞİ BAĞLAMINDA TÜRK DEMİRYOLLARINDAKİ GELİŞMELER Veysi KURT Genel Müdür Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyesi 14 Mart 2012 1.Kalitenin ve Rekabetin Artırılmasına Yönelik Yeniden Yapılanma

Detaylı

Cumhuriyetimizin 90. yılını idrak ediyoruz.

Cumhuriyetimizin 90. yılını idrak ediyoruz. EKİM 2013 OSTİM ORGANİZE SANAYİ GAZETESİ 1 500 milyar doların yolu lobiden geçiyor korhan@ostim.com.tr Cumhuriyetimizin 90. yılını idrak ediyoruz. Bir asra yakın bir süre önce tohumları ekilen ülkemizin

Detaylı

ESKİŞEHİR RAYLI SİSTEMLER KÜMELENMESİ DERNEĞİ (RSKD) İHTİYAÇ ANALİZİ VE STRATEJİK YOL HARİTASININ ÇIKARTILMASI ÇALIŞMA SONUÇLARI PAYLAŞIM ÇALIŞTAYI

ESKİŞEHİR RAYLI SİSTEMLER KÜMELENMESİ DERNEĞİ (RSKD) İHTİYAÇ ANALİZİ VE STRATEJİK YOL HARİTASININ ÇIKARTILMASI ÇALIŞMA SONUÇLARI PAYLAŞIM ÇALIŞTAYI ESKİŞEHİR RAYLI SİSTEMLER KÜMELENMESİ DERNEĞİ (RSKD) İHTİYAÇ ANALİZİ VE STRATEJİK YOL HARİTASININ ÇIKARTILMASI ÇALIŞMA SONUÇLARI PAYLAŞIM ÇALIŞTAYI ESKİŞEHİR 6 HAZİRAN 2 014 Çalıştay Gündemi 13:30-13:45

Detaylı

ENTEGRE TOPLU TAŞIMA, KOMBİNE TAŞIMACILIK VE LOJİSTİK

ENTEGRE TOPLU TAŞIMA, KOMBİNE TAŞIMACILIK VE LOJİSTİK ENTEGRE TOPLU TAŞIMA, KOMBİNE TAŞIMACILIK VE LOJİSTİK Oturum II : Karayolu Ulaştırması ve Diğer Ulaşım Modları İle Entegrasyonu Fatih TURAN Altyapı Yatırımları Genel Müdür V. Karayolu 3.Ulusal Kongresi,

Detaylı

Arap Baharı nın ardından İslam ülkelerinde

Arap Baharı nın ardından İslam ülkelerinde AĞUSTOS 2013 OSTİM ORGANİZE SANAYİ GAZETESİ 1 Zor Sınav korhan@ostim.com.tr Arap Baharı nın ardından İslam ülkelerinde başlayan değişim rüzgarı, o ülkelerde yaşayanların yıllardır süregelen isteklerine

Detaylı

HAVACILIK VE UZAY TEKNOLOJİLERİ

HAVACILIK VE UZAY TEKNOLOJİLERİ HAVACILIK VE UZAY TEKNOLOJİLERİ SEKTÖREL BÜYÜKLÜKLER POLİTİKA VE DÜZENLEMELER PROJE ve FAALİYETLER ULUSLARARASI İLİŞKİLER İŞLETME FAALİYETLERİ HAVACILIK VE UZAY TEKNOLOJİLERİ 244 Havacılık ve Uzay Teknolojileri,

Detaylı

Ekonominin gelişmesinde en başta gerekli olan yollar demiryolları, limanlar, kara ve deniz ulaşım vasıtaları milli varlığın maddi ve siyasi kan damarlarıdır. İftihar ve güç vesileleridir. M. KEMAL ATATÜRK

Detaylı

BEYANNAMEMİZDEN SEÇİLMİŞ 100 BÜYÜK PROJE

BEYANNAMEMİZDEN SEÇİLMİŞ 100 BÜYÜK PROJE BEYANNAMEMİZDEN SEÇİLMİŞ 100 BÜYÜK PROJE 1. Silvan I. Merhale Projesi 5,7 milyar TL lik Proje kapsamında Silvan Barajı ve bağlı ara depolamaların tamamlanması ve 193.249 hektar alanın sulanması hedeflenmektedir.

Detaylı

GÖRÜŞ. Demiryolu ile Yük Taşımacılığı. Süleyman KARAMAN TCDD Genel Müdürü

GÖRÜŞ. Demiryolu ile Yük Taşımacılığı. Süleyman KARAMAN TCDD Genel Müdürü GÖRÜŞ Süleyman KARAMAN TCDD Genel Müdürü Demiryolu ile Yük Taşımacılığı Türkiye-Avrupa, Türkiye-Ortadoğu, Türkiye-Orta Asya ülkeleri arasında karşılıklı olarak blok yük trenlerimiz çalışmaktadır. Bugün

Detaylı

Eskişehir Sanayi Odası 2014-2017 Stratejik Planında yer alan bir tabloda ildeki sanayi sektörlerinin yapısı aşağıdaki gibi verilmiştir;

Eskişehir Sanayi Odası 2014-2017 Stratejik Planında yer alan bir tabloda ildeki sanayi sektörlerinin yapısı aşağıdaki gibi verilmiştir; Bölüm-1 Giriş ve Amaç Eskişehir Sanayi Sektörü Mevcut Durum ve 2023 Hedefleri Eskişehir Sanayi Odası 2014-2017 Stratejik Planında yer alan bir tabloda ildeki sanayi sektörlerinin yapısı aşağıdaki gibi

Detaylı

MAKİNE SEKTÖRÜNDE REKABETÇİLİĞİN GELİŞTİRİLMESİ PROJESİ

MAKİNE SEKTÖRÜNDE REKABETÇİLİĞİN GELİŞTİRİLMESİ PROJESİ MAKİNE SEKTÖRÜNDE REKABETÇİLİĞİN GELİŞTİRİLMESİ PROJESİ 04 Haziran 2014 Eskişehir İhtiyaç Analizi Raporu Makine Sektöründe Rekabetçiliğin Geliştirilmesi Projesi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği nin

Detaylı

11. ULAŞTIRMA DENİZCİLİK VE HABERLEŞME ŞÛRASI SONUÇ BİLDİRGESİ

11. ULAŞTIRMA DENİZCİLİK VE HABERLEŞME ŞÛRASI SONUÇ BİLDİRGESİ 11. ULAŞTIRMA DENİZCİLİK VE HABERLEŞME ŞÛRASI SONUÇ BİLDİRGESİ 11. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Şûrası; Herkes için Ulaşım ve Hızlı Erişim teması ile 5-7 Eylül 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir.

Detaylı

2009 YILI FAALİYET RAPORU

2009 YILI FAALİYET RAPORU T.C. SANAYİ VE TİCARET BAKANLIĞI KOSGEB KÜÇÜK VE ORTA ÖLÇEKLİ İŞLETMELERİ GELİŞTİRME VE DESTEKLEME İDARESİ BAŞKANLIĞI 2009 YILI FAALİYET RAPORU Ankara BAKAN SUNUŞU Küçük ve orta ölçekli işletmeler, ekonomik

Detaylı

Mesleki tecrübemiz ve finansal gücümüzle, tüm dünya ile rekabet edebilecek kapasitedeki teknik ve idari kadrolarımızla çalışmalarımıza değer katıyor;

Mesleki tecrübemiz ve finansal gücümüzle, tüm dünya ile rekabet edebilecek kapasitedeki teknik ve idari kadrolarımızla çalışmalarımıza değer katıyor; Mesleki tecrübemiz ve finansal gücümüzle, tüm dünya ile rekabet edebilecek kapasitedeki teknik ve idari kadrolarımızla çalışmalarımıza değer katıyor; Türkiye nin sınırları aşan gücünün bir simgesi olmaktan

Detaylı

Içindekiler. İnşaat. Turizm. Sunuş Limak Dönüm Noktaları Grup Yapısı Küresel İşbirliklerimiz

Içindekiler. İnşaat. Turizm. Sunuş Limak Dönüm Noktaları Grup Yapısı Küresel İşbirliklerimiz Içindekiler 4 6 8 9 12 14 15 16 17 17 18 18 19 19 20 21 22 22 23 23 24 24 25 25 26 27 28 28 29 30 30 31 31 32 33 Sunuş Limak Dönüm Noktaları Grup Yapısı Küresel İşbirliklerimiz İnşaat Projeler Yurt İçi

Detaylı

TÜRKİYE DEKİ OSB LERİN DURUMU KOSGEB DESTEKLERİ GTO DA ANLATILDI OSMAN HAMDİ BEY MÜZESİ GTO NUN 4 ÜYESİ DAHA İHRACATA İLK ADIMINI ATTI

TÜRKİYE DEKİ OSB LERİN DURUMU KOSGEB DESTEKLERİ GTO DA ANLATILDI OSMAN HAMDİ BEY MÜZESİ GTO NUN 4 ÜYESİ DAHA İHRACATA İLK ADIMINI ATTI TÜRKİYE DEKİ OSB LERİN DURUMU KOSGEB DESTEKLERİ GTO DA ANLATILDI AKBANK İLE PROTOKOL İMZALADIK: Özel ürün ve hizmetler sizlerle Dünyayı Umutlandıran Buluş Hannover Fuarına na - GTO Damgası - OSMAN HAMDİ

Detaylı

İZMİR. YÜZÖLÇÜMÜ 4.005.459 km² İLÇE SAYISI 30 BELEDİYE SAYISI 31 TOPLAM NÜFUS 4.113.072

İZMİR. YÜZÖLÇÜMÜ 4.005.459 km² İLÇE SAYISI 30 BELEDİYE SAYISI 31 TOPLAM NÜFUS 4.113.072 35 İZMİR 35 İZMİR YÜZÖLÇÜMÜ 4.005.459 km² İLÇE SAYISI 30 BELEDİYE SAYISI 31 TOPLAM NÜFUS 4.113.072 R. TAYYİP ERDOĞAN KURUCU GENEL BAŞKANIMIZ AHMET DAVUTOĞLU Genel BaşkanıMIZ ve başbakanimiz AK Parti olarak,

Detaylı

SERHAT LOJİSTİK VADİSİ İMKANI

SERHAT LOJİSTİK VADİSİ İMKANI TRA2 Bölgesinde T.C. SERHAT KALKINMA AJANSI TRA2 BÖLGESİNDE Dr. Hüseyin TUTAR Burak AYDOĞDU İbrahim TAŞDEMİR Musa ERDAL ARALIK 2011 TRA2 Bölgesinde COPYRIGHT 2012 SERKA T.C. SERHAT KALKINMA AJANSI Ortakapı

Detaylı

YÜKSEL PROJE. Kalite Belgeleri

YÜKSEL PROJE. Kalite Belgeleri YÜKSEL PROJE Kalite Belgeleri YÜKSEL PROJE Önsöz YÜKSEL PROJE 1978 yılında kurulmuştur. Aradan geçen süre içinde, bilgi birikimi, insan kaynakları ve iş kapasitesi ile ülkemizin tam bağımsız en büyük

Detaylı

LİMAK SİRKETLER GRUBU FAALİYET RAPORU 2013

LİMAK SİRKETLER GRUBU FAALİYET RAPORU 2013 LİMAK SİRKETLER GRUBU FAALİYET RAPORU 2013 LİMAK SİRKETLER GRUBU FAALİYET RAPORU 2013 İçindekiler 6 10 12 13 Sunuş Limak Dönüm Noktaları Grup Yapısı Küresel İşbirliklerimiz İNŞAAT GRUBU 16 20 22 24 26

Detaylı

Türk ekonomisinin öncü sektörü LOJİSTİK

Türk ekonomisinin öncü sektörü LOJİSTİK Köksal BAYRAMOĞLU haber@ekovitrin.com Türk ekonomisinin öncü sektörü LOJİSTİK Türkiye de ihracat her geçen gün artıyor. Dolayısıyla lojistik de her geçen gün daha fazla önem kazanıyor. Lojistik, sanayi

Detaylı

SAMSUN İLİ TARIMSAL YATIRIMCI REHBERİ

SAMSUN İLİ TARIMSAL YATIRIMCI REHBERİ SAMSUN İLİ TARIMSAL YATIRIMCI REHBERİ Burhan HEKİMOĞLU Dr. Ali KORKMAZ Ziraat Mühendisi Strateji Geliştirme Birimi Samsun / Kasım 2012 1 İÇİNDEKİLER Sayfa Önsöz 3 1. Giriş 4 2-Samsun İlinin Genel Durumu

Detaylı

DIŞ TİCARETLE İLGİLİ KURUMLAR VE KURULUŞLAR

DIŞ TİCARETLE İLGİLİ KURUMLAR VE KURULUŞLAR T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YAYINI NO: 2793 AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ YAYINI NO: 1751 DIŞ TİCARETLE İLGİLİ KURUMLAR VE KURULUŞLAR Yazarlar Prof.Dr. Nüvit OKTAY (Ünite 1, 4, 5) Yrd.Doç.Dr. Hasan BAKIR (Ünite

Detaylı

Hizmetlerle, eserlerle, yatırımlarla ve reformlarla dolu 8,5 yıl geçirdik.

Hizmetlerle, eserlerle, yatırımlarla ve reformlarla dolu 8,5 yıl geçirdik. İZMİR PROJE ÖNSÖZ ÖNSÖZ 0 0 RECEP TAYYİP ERDOĞAN Sevgili İzmirliler Hizmetlerle, eserlerle, yatırımlarla ve reformlarla dolu, yıl geçirdik. Türkiye nin bütün illerinde, 0 bin kilometrekarelik vatan toprağının

Detaylı

TR72 BÖLGESİ 2014-2023 MEVCUT DURUM ANALİZİ

TR72 BÖLGESİ 2014-2023 MEVCUT DURUM ANALİZİ TR72 BÖLGESİ 2014-2023 MEVCUT DURUM ANALİZİ İÇERİK ŞEKİLLER DİZİNİ...6 TABLOLAR DİZİNİ...12 1. REKABET EDEBİLİRLİK...17 1.1 1.2 1.3 1.4 1.5 1.6 1.7 1.8 GENEL EKONOMİK GÖSTERGELER... 17 GİRİŞİMCİLİK...

Detaylı

D İ Y A R B A K I R İ L İ

D İ Y A R B A K I R İ L İ D İ Y A R B A K I R İ L İ LİSANSLI DEPOCULUK FİZİBİLİTE RAPORU DİYARBAKIR İLİ LİSANSLI DEPOCULUK FİZİBİLİTE RAPORU İŞTİRAKÇİ KURUM VE KURULUŞLAR DİYARBAKIR TİCARET BORSASI KARACADAĞ KALKINMA AJANSI DİCLE

Detaylı

T.C. ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI DEVLET SU İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ FAALİYET RAPORU

T.C. ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI DEVLET SU İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ FAALİYET RAPORU T.C. ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI DEVLET SU İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ FAALİYET RAPORU DEVLET SU İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (DSİ), ÜLKEMİZİN TÜM SU KAYNAKLARININ GELİŞTİRİLMESİNDEN MESUL ANA YATIRIMCI KURULUŞTUR.

Detaylı

Ekonomik kalkınma, Türkiye nin hür, müstakil, daima daha kuvvetli, daima daha refahlı Türkiye idealinin belkemiğidir.

Ekonomik kalkınma, Türkiye nin hür, müstakil, daima daha kuvvetli, daima daha refahlı Türkiye idealinin belkemiğidir. Ekonomik kalkınma, Türkiye nin hür, müstakil, daima daha kuvvetli, daima daha refahlı Türkiye idealinin belkemiğidir. İçindekiler ULUSAL FONLAR... 12 A. EKONOMİ BAKANLIĞI DESTEKLERİ... 14 1. YENİ TEŞVİK

Detaylı