SIKÇA SORULAN SORULAR VE CEVAPLARI

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "SIKÇA SORULAN SORULAR VE CEVAPLARI"

Transkript

1 AKADEMİK YILI JEAN MONNET BURSLARI Başvuruların son teslim tarihi 11 Mart 2009 olacak şekilde, 26 Ocak 2009 tarihinde MFİB tarafından yayınlanan Başvuru Çağrısı SIKÇA SORULAN SORULAR VE CEVAPLARI Not: Bu Programa ilişkin sorulan soruların birçoğu, Burs Başvuruları için yayınlanan Duyuru nun dikkatli bir şekilde okunmasıyla cevaplandırılabilecektir. Soru 1 Cevap 1 Jean Monnet Bursu için, son başvuru tarihinden önce dil yeterlilik sınavlarına giren adaylar koşullu olarak, yani sınav sonuçları daha sonra iletilmek üzere, başvurabilir mi? Hayır. Yabancı dil yeterlilik belgeleri başvuru için zorunlu belgelerdir ve başvuru ile birlikte son başvuru tarihine kadar iletilmelidir. Soru 2 Cevap 2 Hali hazırda geçerli olan ancak 1 Eylül 2009 dan önce geçerliliğini yitirecek olan bir yabancı dil yeterlilik belgesi ile başvuru yapılabilir mi? Hayır. Burs başvurusu yapılırken sunulan yabancı dil yeterlilik belgelerinin 1 Eylül 2009 tarihine kadar geçerli olması gerekmektedir. Soru 3 Cevap 3 Daha sonra resmi belgeyi iletmek üzere, yabancı dil yeterlilik belgesinin fotokopisi ile başvuru yapılabilir mi? Hayır. Yabancı dil yeterlilik belgesinin aslı veya Noter onaylı kopyası ile başvuru yapılabilir. Soru 4 Cevap 4 Yabancı dil yeterlilik belgesinin internet çıktısı ile başvuru yapılabilir mi? Evet. Orijinalini daha sonra iletmek koşuluyla, internet sınav sonucu çıktısı ile başvuru yapılabilir. Soru 5 Cevap 5 TOEFL IBT sonucu ETS tarafından posta ile direkt Jean Monnet Ofisine gönderilebilir mi? Evet. Ancak duyuruda da belirtildiği üzere postadaki olası gecikmeler veya kaybolmalar adayın sorumluluğundadır; belgenin başvuru son tarihi ve saatinden önce Jean Monnet Ofisine ulaşması gerekmektedir.

2 Soru 6 Cevap 6 TOEFL sınavı farklı şekillerde yapılmaktadır; Jean Monnet Bursuna başvurularda uluslararası geçerliliği olan belge mi istenmektedir, yoksa Türkiye de geçerliliği olan belge de kabul edilmekte midir? Jean Monnet Burs başvurusu için yalnızca uluslararası geçerliliği olan TOEFL belgesi kabul edilmektedir. Soru 7 Cevap 7 IELTS 6,5 şartı toplamdaki ortalama not için mi geçerli, yoksa IELTS sınavındaki tüm alanlar en az 6,5 olmalı mı? Toplamdaki ortalama not en az 6,5 olmalıdır. Soru 8 Yurtdışında bazı merkezlerde yapılan Paris Sanayi ve Ticaret Odası nın E- TEF sınav sonucu dil yeterlilik belgesi olarak kabul edilebilir mi? Cevap 8 Hayır. Duyuruda belirtilen yabancı dil yeterlilik belgeleri dışındaki dil sınavı belgeleri kabul edilmemektedir. Soru 9 Cevap 9 Goethe Institut Ankara tarafından verilen ZDF diploması veya ÖSD diploması Jean Monnet Bursu açısından geçerli midir? Hayır. Duyuruda belirtilen yabancı dil yeterlilik belgeleri dışındaki dil sınavı belgeleri kabul edilmemektedir. Soru 10 Cevap 10 Lise ve üniversiteden alınan dil yeterlilik belgesi veya KPDS/ÜDS/TOEIC belgeleriyle başvuru yapılabilir mi? Hayır. Duyurularda ilan edilen yabancı dil yeterlilik belgeleri dışında herhangi bir belge (KPDS, ÜDS, TOEIC, referans mektubu, dil eğitim sertifikası, diploma v.b.) ile başvuru yapılamaz. Soru 11 Sizin yapacağınız dil sınavına girmem yeterli olur mu, yoksa ayrıca sertifika istiyor musunuz? Cevap 11 Jean Monnet Burs Programı çerçevesinde herhangi bir dil sınavı yapılmamaktadır ve duyuruda ilan edilen dil yeterlilik belgeleri başvuru için zorunlu belgelerdir. Başvuru koşullarını karşılayan adaylar, duyuruda belirtildiği şekilde, başvuru sırasında belirledikleri dilde ve seçtikleri çalışma alanında Jean Monnet Bursu yazılı ve sözlü sınavlarına gireceklerdir. Soru 12 İspanyolcadan sınava girecek olanlar DELE-1, DELE-2 veya DELE-3 seviyelerinden herhangi biri ile başvuruda bulunabilecekler midir?

3 Cevap 12 DELE sınavları, Starter, Inicial/Beginner, Intermedio/Intermediate ve Superior/Proficiency olarak 4 düzeyde yapılmakta olup, Jean Monet Bursu için Intermedio/Intermediate veya Superior/Proficiency resmi sonuç belgesi gerekmektedir. Soru 13 Cevap 13 İki yabancı dil seçmek mümkün müdür? Hayır. Adaylar başvuru sırasında AB resmi dillerinden yalnızca birini seçmek zorundadır. Soru 14 Cevap 14 Aslı verilen dil belgeleri başarılı/başarısız adaylar açıklandıktan sonra geri alınabilecek mi? Evet. Başvuru sırasında verilen dil belgeleri adayın bireysel başvurusu ve imzalı beyanı karşılığında iade edilebilir. Başvuru için dil belgelerinin noter onaylı kopyaları da kabul edilmektedir. Soru 15 Cevap 15 Burs duyurularında belirtilen yabancı dil yeterlilik belgesinin yurt dışında edinilmiş olması kabul edilebilir mi? Evet. Duyuruda ilan edilen yabancı dil yeterlilik belgelerinin uluslararası geçerliliği vardır ve yurt dışında edinilmiş bir belge ile de başvuru yapılabilir. Soru 16 Cevap 16 Türkiye deki doktora programımı dondurarak şu anda Fransa da asistanlık yaptığım dikkate alındığında, Fransızca dil yeterlilik belgeleri için sadece Türkiye deki Fransız Kültür Merkezleri ne mi başvuru yapabiliyoruz? Hayır. Duyuruda ilan edilen yabancı dil yeterlilik belgelerinin uluslararası geçerliliği vardır ve yurt dışında edinilmiş bir belge ile de başvuru yapılabilir. Ancak, duyuruda da belirtildiği üzere halen yurtdışında lisans veya yüksek lisans programına devam edenler burs başvurusunda bulunamazlar. Soru 17 Cevap 17 IELTS sınavının sonucunun geçerlilik süresi ne kadardır? IELTS sınavlarının geçerlilik süresi iki yıldır. Soru 18 Cevap 18 Türkiye veya yurt dışında %100 yabancı dilde eğitim veren bir üniversitede eğitim görmüş olmak yabancı dil yeterlilik sınav belgesi sunmaktan muaf kılar mı? Hayır. Yurt dışında çalışmış ve/veya eğitim görmüş olmak ya da Türkiye de yabancı dilde eğitim veren bir üniversiteden mezun olmuş olmak, yabancı dil yeterlilik belgesi muafiyet sebebi değildir. Burs başvurusunun

4 değerlendirmeye alınabilmesi için istenilen yabancı dil yeterlilik belgelerinin sunulması gerekmektedir. Soru 19 Cevap 19 IELTS sınavında akademik mi yoksa genel test mi geçerlidir? Akademik test geçerlidir. Soru 20 Cevap 20 Almanca için belirtilen Sprachdiplom dil yeterlilik belgesinin hangi dereceden olması gerekiyor? Almanca için Goethe Enstitüsünden alınan Kleine veya GroBe Deutshe Sprachdiplom gerekmektedir. Soru 21 Cevap 21 Burs başvurusunda bulunurken yabancı dil olarak Bulgarca veya Rusça seçilebilir mi? Bu dillerde istenilen dil yeterlilik belgeleri nelerdir? AB nin tüm resmi dillerinden başvuru yapılabilmektedir, ancak Rusça bunlardan biri değildir. Bulgarcadan başvuracak adayların, ilgili ülkenin büyükelçiliği ile görüşerek, o dilde yüksek lisans yapılabilmesi için gerekli dil yeterlilik belgesini sunması gerekmektedir. Soru 22 Cevap 22 Türkçe AB resmi dili midir? Sınavlara Türkçe dilinde girilebilir mi? Hayır. Türkçe AB resmi dili değildir ve Türkçe dilinde başvuru yapılamaz, Türkçe dilinde yazılı/sözlü sınava girilemez. Soru 23 Cevap 23 Sprachdiplom um var ancak doğum tarihim yanlış yazılmış, Alman Kültür Bakanlığından yenisi hazırlanıyor, ancak elime ulaşması 11 Mart tarihini biraz geçebilir. Bu durumda elimde bulunan ve doğum tarihimin yılı yanlış yazılmış olan belgeyi başvuru belgelerimle kuruma ulaştırmam, yenisi gelince onu da daha sonra göndermem mümkün olabilir mi? Evet. Doğum tarihinizin düzeltildiği nihai belgenizi daha sonra teslim etmek koşuluyla mevcut belgenizle başvurabilirsiniz. Soru 24 Internet duyurusunda bursa kabul koşulu olarak 100'lük sistemde 75, 4'lük sistemde ise 2.5 ortalama aranmaktadır. Ancak, bazı okullardaki 4'lük sistemdeki 2.5 ortalama, 100'lük sistemde 60 ortalamaya denk düşmektedir. Hangi sistem esas alınarak değerlendirme yapılacağı hakkında bilgi verir misiniz? Cevap 24 İlgili üniversite 100 lük sistem uyguluyorsa 75, 4 lük sistem uyguluyorsa 2.5 not ortalaması istenmektedir.

5 Soru 25 Cevap aylık iş deneyimi şartı burs başlangıç tarihi mi, yoksa bursa başvuru tarihi itibarıyla mı hesaplanacaktır? Adayların, son başvuru tarihi olan 11 Mart 2009 tarihine kadar 36 aylık iş deneyimini tamamlamış olmaları gerekmektedir. Soru 26 Cevap 26 Başvuru koşullarında belirtilen 36 aylık iş deneyimi yerine istenilen not ortalaması sunularak başvuru yapılabilir mi? Evet. Duyurularda da belirtildiği üzere, adayların yüksek öğrenim (lisans) süresince 4 üzerinden en az 2,5 veya 100 üzerinden en az 75 not ortalamasına ya da başvuru yaptıkları çalışma alanı ile ilgili en az 36 ay iş deneyimine sahip olmaları gerekmektedir. Bu nedenle, istenilen not ortalamasına sahip adayların iş deneyimine sahip olmaları gerekmemektedir. Adayların başvuru yaparken ya istenilen not ortalamasına ya da başvuru yaptıkları çalışma alanında 36 ay iş deneyimine sahip olmaları gerekmektedir. Soru 27 Cevap 27 Diploma/Mezuniyet Belgesi, Not Çizelgesi, Kurum Yazısı/Çalışma Belgesi gibi belgelerin Türkçe olması durumunda eğitim görülecek dile tercümesi başvuru için gerekli midir? Hayır. Başvuru aşamasında ilan edilen belgelerin Türkçelerinin sunulması yeterlidir. Ancak bursa hak kazanan adayların yerleştirilebilmesi için, adaylardan bazı başvuru belgelerinin noter onaylı tercümelerini sunmaları istenebilecektir. Soru 28 Cevap ay iş tecrübesine sahip olunduğuna ilişkin resmi belge hangi kurumdan alınmalıdır? Başvuru yapılan çalışma alanı ile ilgili iş deneyimine ilişkin belge çalışılan kurum ya da kurumlardan alınmalıdır. Soru 29 Cevap 29 Diploma ve not dökümlerinin asılları veya noter onaylı kopyaları isteniyor; noter yerine çalıştığımız kurum veya mezun olduğumuz üniversite tarafından onaylansalar olur mu? Hayır. İstenilen belgelerin yalnızca aslı veya noter onaylı kopyaları kabul edilmektedir. Soru 30 Cevap 30 Özel sektör için kurumdan alınması gereken Çalışma Belgesi nde sigorta numarasının belirtilmesi gerekmekte midir? Hayır. Çalışma Belgesi adayın hali hazırda özel sektörde çalıştığını gösteren resmi belgedir.

6 Soru 31 Cevap 31 Çalışma Belgesi ile birlikte firmanın imza sirküleri, ticaret odası kayıt belgesi veya vergi levhasının da verilmesi gerekli mi? Hayır. Aday bizzat o işyerinin sahibi olmadığı sürece firmanın imza sirküleri, ticaret odası kayıt belgesi veya vergi levhasının verilmesi şart değildir; Çalışma Belgesi başvuru için yeterlidir. Soru 32 Cevap 32 Halen çalışmakta olduğu firmadan aldığı Çalışma Belgesi ile başvuru yapan adayların başvuru tarihi sonrasındaki Kurum değişikliği bursa hak kazanma konusunda engel teşkil eder mi? Hayır, başvuru sonrasındaki Kurum değişiklikleri Burs almaya engel teşkil etmez, ancak bu tür değişikliklerin en kısa sürede Jean Monnet Yerleştirme Ajansına bildirilmesi gerekmektedir. Soru 33 Cevap 33 Kamu kurumlarından başvuracak adayların kurumlarından alması gereken Kurum Yazısı için Devlet Personel Başkanlığıyla yapılan yazışmalara gerek var mıdır? Hayır. Başvuru aşamasında Devlet Personel Başkanlığıyla herhangi bir yazışma yapılmamaktadır. Kamudan başvuranların sunacakları Kurum Yazısı, adayların kurumlarının bilgisi dahilinde bursa başvurulduğunu gösteren bir yazıdır. Kamu çalışanı bursiyerlerin görevlendirilmelerine ilişkin Devlet Personel Başkanlığı tarafından yapılan yazışmalar, bursa hak kazandıktan sonra yapılmaktadır. Soru 34 Cevap 34 Yurtdışındaki bir kurumda çalışıyorsak, bu kurumdan alacağımız Çalışma Belgesi ile bursa başvurabilir miyiz? Hayır. Jean Monnet Bursu hali hazırda Türkiye deki ya da merkezi Türkiye de bulunan kamu, özel sektör veya üniversitede çalışan kişilere açıktır. Soru 35 Cevap 35 Özel sektörde çalışan bir mimar/avukat olarak yalnızca Mimarlar Odası'ndan/ Baro dan kayıtlı olduğumla ilgili bir belge almam yeterli olur mu? Hayır. Özel sektörden başvuran adayların hali hazırda aktif olarak çalıştıklarını belgeleyen Çalışma Belgesi sunmaları gerekmektedir. Soru 36 Jean Monnet Burs başvurusunda özel sektörden başvuran adaylardan istenen Çalışma Belgesi için Ocak 2009 a ait çalışan bordro belgesi yeterli olabilir mi?

7 Cevap 36 Evet. Özel sektörden başvuran adayların hali hazırda çalıştıklarını belgelemek üzere Çalışma Belgesi sunmaları istenmektedir ve Ocak 2009 a ait çalışan bordro belgesi bu çerçevede değerlendirilir. Soru 37 Cevap 37 Aldığımız sertifikaların da kopyalarını veya üniversite hocalarımızdan alınan referans mektuplarını göndermemiz gerekiyor mu? Hayır. Duyuruda istenen belgelerin dışındaki belgeler değerlendirme sürecinde dikkate alınmayacaktır. Soru 38 Cevap 38 Adayların Diploma ibraz edememeleri durumunda not çizelgesi (transkript) ile başvuru yapılabilir mi? Hayır. Mezun olmasına rağmen diploması olmayan adaylar ancak mezuniyet/çıkış belgesi ile başvuru yapabilirler. Sadece henüz mezun olmamış adaylardan diploma istenmemiştir. Diploma/mezuniyet/çıkış belgesi sunmayan diğer adayların başvuruları değerlendirmeye alınmayacaktır. Soru 39 Cevap 39 Doktora öğrencisiyim ama ilgili başlıkta 36 aydan fazla is tecrübem de bulunmakta. Bu durumda iş tecrübeme ait belge göndermem gerekir mi? Adayların başvuru sırasında sunmaları gereken belgeler başvurdukları sektöre ve seçtikleri başvuru kriterine göre değişmektedir. Duyurunun başvuru için gerekli belgeler bölümünde bu belgeler tek tek belirtilmektedir. Adayların başvuru yaparken ya istenilen not ortalamasına ya da başvuru yaptıkları çalışma alanında 36 ay iş deneyimine sahip olmaları gerekmektedir. Bu nedenle istenilen not ortalamasına sahipseniz ve bursa bu kriter çerçevesinde başvuruyorsanız ilgili başlıkta 36 ay iş tecrübeniz olduğunu gösteren bir belge sunmanız gerekmemektedir. Soru 40 Cevap 40 Lisans ve yüksek lisans mezuniyet belgelerim var ve halen doktora öğrencisiyim. Bu durumda şu anki öğrenci belgesini göndermem yeterli midir? Ayrıca lisans ve yüksek lisans mezuniyet belgelerini de istiyor musunuz? Hayır. Duyuruda da belirtirliği üzere lisans diploması/mezuniyet belgesi tüm mezun adayların, lisans not çizelgesi (transkript) ise tüm adayların sunması gereken zorunlu başvuru belgeleridir. Soru 41 Cevap 41 Kurum Yazısının matbu hali var mı, içeriği nasıl olmalı ve kim tarafından verilmelidir? Hayır. Kamudan başvuran adaylardan istenen Kurum Yazısının matbu bir formatı yoktur; adayın çalıştığı birimden veya personel ve idari konularla

8 ilgili birimden alacağı, Jean Monnet Bursuna kurumunun bilgisi dahilin de başvurduğunu belirten resmi bir yazıdır. Soru 42 Hâlihazırda avukatlık stajı yapmakta olanlar burs başvurusunda bulunabilirler mi? Cevap 42 Hayır. Duyuruda belirtildiği üzere stajyerler ve aday memurların başvuruları kişisel başvuru olarak değerlendirilecek ve kabul edilmeyecektir. Soru 43 Cevap 43 Burs başvuru formunu doldururken çalışma alanı olarak listede belirtilen başlıklardan hangisini seçtiğimizi belirtmemiz yeterli midir? Yoksa o konu başlığını daraltarak daha spesifik bir konu veya konuları çalışma alanı olarak belirtmeli miyiz? Başvuru formu doldurulurken çalışma alanı bölümüne duyuruda ilan edilen başlıklardan birini seçip yazmanız gerekmektedir. Söz konusu başlık altında spesifik bir konu belirtmeniz gerekmemektedir. Soru 44 Cevap 44 Başvuru formu Türkçe doldurulabilir mi? Hayır. Başvuru formu Türkçe doldurulamaz, AB resmi dillerinden birinde doldurulması gerekmektedir. Soru 45 Cevap 45 İngilizce form mu Türkçe form mu doldurulacak? İngilizce form doldurulmalıdır; Türkçe form sadece başvuru dili İngilizce olmayan adayları bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Soru 46 Cevap 46 Başvuru formu internet sayfasında pdf formatında bulunmaktadır; Word dokümanı olarak da var mıdır? Elle doldurmamızda bir sakınca var mı? Başvuru formu adresine word dokümanı olarak da yüklenmiştir. Formların elle doldurulmasında hiçbir sakınca yoktur. Soru 47 Cevap 47 Jean Monnet Burs Programı hangi ülkelerdeki üniversiteler için geçerlidir, örneğin İngiliz üniversiteleri bu kapsamda mıdır? Jean Monnet Burs Programı AB üyesi tüm ülkeleri kapsamaktadır. Bu nedenle İngiliz üniversiteleri de Program kapsamındadır. Soru 48 Burs başvurusuna paralel olarak, üniversitelere başvuru yapmak gerekli mi? Bir üniversiteden kabul almış olmak başvuru şartı mı?

9 Cevap 48 Adayların burs başvuru ve sınav sürecine paralel olarak AB üyesi ülkelerdeki üniversite veya eğitim kuruluşlarından çalışma alanları ile ilgili programlara kabul almaları beklenmektedir ancak bu, bursa başvuru şartı değildir. Soru 49 Cevap 49 Seçilecek üniversiteler konusunda bir kriter ya da kısıtlama var mı? Mevcut bir üniversite ve program listesi var mı? Seçilecek üniversitelerin saygınlıkları Jean Monnet Burs Programı açısından önemlidir. Ayrıca seçilecek programların adayların başvuru formunda belirttikleri çalışma alanı ve AB diliyle uyumlu olması gerekmektedir. Ancak Burs Programının adayları belli üniversite ve programlara yönlendiren özel bir listesi bulunmamaktadır. Adaylar yukarıda ifade edilen genel çerçeveye göre istedikleri programlara başvurabilir ve ihtiyaç duyduklarında Yerleştirme Ajansından üniversiteler ve programlar hakkında bilgi alabilirler. Soru 50 Cevap 50 Jean Monnet Bursunu almaya hak kazanan adaylar istedikleri programlara gidebilmekte midir, bu konuda kendilerine yardımcı olunmakta mıdır? Jean Monnet Bursuna hak kazanan adayların seçeceği programların başvuru formunda belirttikleri çalışma alanı ve AB diliyle uyumlu olması gerekmektedir ve Jean Monnet Yerleştirme Ajansı bu konuda kendilerine destek olmaktadır. Ancak, Jean Monnet Ortak Komitesi, bursların AB ülkelerine eşit düzeyde dağılımını sağlamak ve ilgili çalışma alanında olmasını garanti etmek amacıyla, yerleştirme konusunda nihai karar verme hakkını saklı tutar. Soru 51 Cevap 51 Jean Monnet Bursu kapsamında AB üyesi ülkelerdeki okul ve kurumlara bireyler kendileri mi başvuracak? Bu başvurular ne zaman yapılmalı? Evet. Jean Monnet Bursuna başvurmayı düşünüyorsanız, okulların başvuru tarihlerine bağlı olarak programlara en kısa sürede bireysel başvuru yapmanızı ve kabul mektuplarınızı toplamanızı öneriyoruz. Soru 52 Cevap 52 Hali hazırda asteğmen olarak askerliğini yapanlar askeriyede çalıştığı için kamu kurumu çalışanları statüsünde başvurabiliyor mu? Hayır. Hali hazırda askerlik görevi yapanlar (er, erbaş, asteğmen) kamu statüsünde başvuru yapamazlar. Soru 53 Erkek adaylar için, burs başvurusunda, askerlik hizmetlerinin yapıldığına veya tecil edildiğine ilişkin herhangi resmi bir belge ibraz etmeleri gerekli midir?

10 Cevap 53 Hayır. Ancak duyuruda da belirtildiği üzere erkek adayların askerlik görevlerini tamamlamış veya tecil ettirmiş olmaları gerekmektedir. Askerlik için bursun ertelenmesi söz konusu değildir. Bu durumdaki bursiyerlerin bursları iptal edilir. Soru 54 Cevap 54 KKTC Yakındoğu Üniversitesi veya Lefke Avrupa Üniversitesi öğrencisi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları burs başvurusunda bulunabilir mi? Evet. KKTC deki üniversitelerde eğitim görenler Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları koşuluyla burs başvurusu yapabilirler. Soru 55 Cevap 55 Yabancı ülkede doğmuş olan ve sonradan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı alan çift vatandaşlı kişilerin, istenen okul belgelerindeki soyadı farklılığı burs başvurusuna engel midir? Hayır. Sonradan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı alan çift vatandaşlı kişiler, Türkiye Cumhuriyeti kimlikleri ile başvuru yapmaları ve belgelerindeki soyadı farklılığının nedenini belgelemeleri koşuluyla bursa başvurabilirler. Soru 56 Cevap 56 Hem öğrenci olan hem de özel sektör veya kamuda çalışan adaylar hangi sektörden başvuru yapabilirler? Aynı anda iki sektörden de başvuru yapma hakkına sahip adaylar, hangi sektörden başvuru yapacaklarını kendileri belirleyecektir. Ancak tercih edilecek sektörün gerektirdiği belgelerin tam olarak sunulması gerekmektedir. Soru 57 Cevap 57 Tarım Kredi Kooperatifleri, İhracatçı Birlikleri, Ticaret ve Sanayi Odaları, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları ve Türk Telekom A.Ş. den başvuran adaylar kamu çalışanı olarak mı, özel sektör çalışanı olarak mı başvurmalıdırlar? Tarım Kredi Kooperatifleri, Ticaret ve Sanayi Odaları, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları, Türk Telekom A.Ş. özel sektör olarak, İhracatçı Birlikleri ise kamu sektörü olarak değerlendirilmektedir. Adaylar hangi sektörden başvuracaklarını çalıştıkları kurumun yasal statüsü ve çalıştıkları kadro çerçevesinde belirlemeli ve ilgili belgeleri buna bağlı olarak sunmalıdırlar. Soru 58 Cevap dönemi için Üniversiteye bağlı Enstitü veya Merkezlerde bir yıllık lisansüstü programa devam etmekte olan adaylar üniversite sektöründen başvuru yapabilirler mi? Takip edilen lisansüstü programın niteliğine bağlıdır ve ancak söz, konusu lisansüstü program akademik derece (Mastır, Doktora derecesi) sağlıyorsa üniversite sektöründen başvuru yapılabilir.

11 Soru 59 Cevap 59 Daha önce AB üyesi ülkelerde farklı AB programları ile eğitim görmüş olmak Jean Monnet Bursu için bir avantaj sağlar mı? Hayır. Daha önce AB üyesi ülkelerde farklı AB programları ile eğitim görmüş olmanın bir avantajı ya da dezavantajı yoktur; önemli olan duyuruda belirtilen başvuru koşullarının eksiksiz karşılanmasıdır. Soru 60 Cevap 60 Jean Monnet Bursu her şeyi karşılayacak miktarda mıdır? Burs miktarı başarılı adaylara gidecekleri ülkede asgari bir yaşam düzeyi sağlayacak şekilde ve söz konusu ülkenin ilgili makamlarının görüşleri de alınarak yıllık olarak Jean Monnet Ortak Komitesi tarafından belirlenir. Burs ödeneği; eğitim, seyahat, konaklama, kitap, yeme-içme, ulaşım, banka transferleri, Eurozone üyesi olmayan ülkeler için kur farkı, vize, sağlık, yerel makamlara kayıt, sağlık sigortası, her türlü vergi ve benzeri masrafların karşılanmasını amaçlar. Soru 61 Cevap 61 Kabul almış olduğumuz programın ücretine ilişkin olarak bursun bir üst sınırı var mı, var ise yaklaşık olarak ne kadardır? Okul ücreti üst sınırı, burs ödeneği hesaplanırken Jean Monnet Ortak Komitesince belirlenir. Soru 62 Cevap yılında üniversiteden mezun olan ve hâlihazırda çalışmayan kişiler burs başvurusu yapabilirler mi? Hayır. Duyuruda sayılan gruplara girmeyen kişilerin başvuruları kişisel başvuru olarak değerlendirilecek ve kabul edilmeyecektir. Soru 63 Cevap 63 Bursu almaya hak kazanırsam, bursiyer olarak programım bittiğinde Türkiye'ye dönme zorunluluğum var mıdır? Bursiyerlerin, programlarının bitiminde Türkiye ye dönerek ilgili alanlarda çalışmaları beklenmektedir. Soru 64 Cevap 64 Hâlihazırda MBA yapanlar başvurabilir mi, Jean Monnet Bursu kapsamında MBA yapılabilir mi? Hayır, Jean Monnet Bursu kapsamında MBA yapılamaz. Ancak hâlihazırda Türkiye'de yüksek lisans yapanlar (MBA dâhil) Jean Monnet Bursuna başvurabilirler. Soru 65 Bursa daha önce başvurup kabul edilmemiş olmam/ yazılı-sözlü sınava katılamamış olmam/ hak kazandığım halde istediğim üniversitenin

12 programına kabul alamamış olmam nedeniyle bursu kullanamaz isem, seneye tekrar başvurabilir miyim? Cevap 65 Evet. Jean Monnet bursuna başvuru sınırı yoktur. Sadece Jean Monnet Bursunu kullanmış olanlar tekrar başvuru hakkına sahip değillerdir. Soru 66 Cevap 66 Jean Monnet Bursu karşılıklı mıdır? Hayır. Jean Monnet Bursu karşılıksızdır. Soru 67 Cevap 67 Uzun süre kamu sektöründe çalışmakla birlikte şu an ücretsiz izinde olanlar bursa başvurabilirler mi? Evet. Kadrosu bir kamu kurumunda saklı olan ve ücretsiz izin hakkı kullananlar burs başvurusu yapabilirler. Soru 68 Cevap 68 Kamudan başvuran adaylar bursa hak kazandığında kurumlarından maaş almaya devam edecekler mi? Kamudan başvuran adayların nasıl görevlendirilecekleri çalıştıkları kurumun yetkisindedir. Soru 69 Sözlü sınav tarihi olarak Mayıs 2009 tarihleri belirlenmiştir. Kamu sektöründe çalışan adayların belirtilen tarihlerde yurtiçi ve/veya yurt dışında görevlendirilmiş olmaları durumunda sınavlarının ertelenmesi mümkün müdür? Cevap 69 Duyuruda belirtilen sınav tarihleri öngörülen tarihlerdir ve zorunlu bir gerekçe olmadığı takdirde bu tarihlerde değişiklik yapılmayacaktır. Ancak kesin sınav tarihleri sınav tarihinden önce ayrı bir duyuru ile yine aynı internet sitelerinde yayınlanacaktır. Soru 70 Cevap 70 Doktora tez çalışmamla ilgili araştırma yapmak üzere bursa başvurmak istiyorum; araştırma yapacağım süre nasıl belirleniyor? Burs süresi en az 3 (üç) ay, en fazla 12 (on iki) aydır. Bitim tarihi 31 Ekim 2010 u geçmemesi koşuluyla süreyi belirlemek adaya ve seçeceği programa bağlıdır. Soru 71 Cevap 71 Kısa süreli sertifika programları da burs kapsamında değerlendiriliyor mu? Evet. Jean Monnet Burs Programı kapsamında süresi en az 3 (üç) ay en fazla 12 (on iki) ay olmak koşuluyla kısa süreli sertifika programları da desteklenmektedir.

13 Soru 72 Cevap 72 Bir yıllık programa başvurup daha sonra çeşitli sebeplerle (iş yoğunluğu, sağlık vs.) kısa süreli programa geçiş yapılabilir mi? Hayır. Aday bursa hak kazanıp, ilgili programa yerleştirildikten sonra program içeriği ve süresinde değişiklik yapılamamaktadır. Soru 73 Cevap 73 Kamu sektöründen bursiyerlere verilen burs miktarı ile diğer sektördeki bursiyerlere verilen burs miktarı arasında bir fark var mı? Hayır. Sektörlere yönelik farklı bir uygulama söz konusu değildir. Soru 74 Cevap 74 Adayların seçecekleri çalışma alanları, geçmiş iş deneyimleri ve/veya mezun oldukları bölümle uyumlu olmak zorunda mıdır? Hayır. Başvuru koşullarını yerine getiren adaylar duyuruda ilan edilen çalışma alanlarından herhangi birini seçebilirler. Ancak minimum not ortalaması kriterini karşılamayan ve 36 ay iş tecrübesi kriteri üzerinden başvuran adayların iş tecrübelerinin, başvurdukları çalışma alanında olması gerekmektedir. Soru 75 Cevap ay iş deneyimi kriterinden başvuracak adayların mevcut iş deneyimlerinin hangi çalışma alanı ile uyumlu olduğu nasıl anlaşılır? Adayların mevcut iş deneyimlerinin hangi çalışma alanı ile uyumlu olduğu kendileri tarafından belirlenir ve tüm adaylar başvuru için gerekli koşulları sağlamak için ilgili belgeleri sunmakla yükümlüdür. Soru 76 Cevap 76 AB Müktesebat başlıklarından olan "Bilgi Toplumu ve Medya" konusu ilan edilen çalışma alanları arasında bulunmamaktadır. Bu çerçevede bilgi toplumu ve iletişim alanlarında çalışacak adayların hangi alandan bursa başvurması gerekmektedir? AB Müktesebat başlıklarından olan "Bilgi Toplumu ve Medya" konusu AB'nin telekomünikasyon politikası üzerinedir ve Jean Monnet Bursu kapsamında adayların bu konuyu çalışması desteklenmektedir. Ancak çalışma alanı olarak "Bilgi Toplumu ve Medya" ifadesinin kullanılması adayların yanılmasına ve müktesebat kapsamı dışında, basın-yayın ve iletişim gibi farklı alanlarda çalışma yapmak istemelerine neden olmaktadır. Bu nedenle, adayların konunun içeriğine ilişkin olarak farklı bir izlenim edinmesini önlemek amacıyla "Telekomünikasyon Politikası" ifadesi kullanılmıştır. Soru 77 3 ay ile 6 ay arasındaki programlardan birine gidilirse en geç başlama ve en geç bitiş tarihleri ne olmalıdır?

14 Cevap 77 Program sürelerine, bitim tarihi 31 Ekim 2010 u geçmeyecek şekilde, bursiyerler karar verir. Soru 78 Cevap 78 Başvuru koşulları arasında bulunan "başvuru yapılan çalışma alanı ile ilgili en az 36 ay iş deneyimine sahip olmak" koşulu neleri içermektedir? Başvuru koşullarının ilgili maddesinde belirtilen "iş deneyimi" ifadesi profesyonel olarak, belli bir ücret karşılığında, belli bir sosyal güvenlik ağı kapsamında yapılan çalışmaları içermektedir. Söz konusu iş deneyiminin başvuru yapılan çalışma alanı ile doğrudan ilişkisinin olması gerekmektedir. Çalışma alanı ile ilgisi olmayan herhangi bir iş deneyimi, bahse konu 3 yıllık iş deneyimi kapsamında değerlendirilmeye alınmayacaktır. Soru 79 Cevap 79 3 aylık kısa çalışma programı Avrupa daki ilgili resmi kamu kurum ve kuruluşlarında mı yapılmaktadır? Yoksa üniversitelerde mi? Burs kapsamındaki çalışmalar AB üyesi ülkelerdeki eğitim ve/veya araştırma kurumlarında öğrenci statüsünde yapılmalıdır. Jean Monnet Burs Programı çalışma vizesi ile kamu ve özel sektörde yapılacak çalışmaları kapsamamaktadır. Soru 80 Cevap 80 Çalışma alanları için kota var mı? Hayır. Çalışma alanları için belirlenmiş bir kota yoktur. Soru 81 Cevap 81 Gidilecek üniversiteyi, ülkeyi, şehri siz mi belirliyorsunuz yoksa adayların seçme şansı olabiliyor mu? Gidilecek üniversiteyi, ülkeyi, şehri ve program tercihini adaylar belirler, ancak Jean Monnet Ortak Komitesi çalışma alanları ile uyumlu olmalarını sağlamak ve bursların AB ülkelerine eşit düzeyde dağılımını gözetmek amacıyla yerleştirme konusunda nihai karar verme hakkını saklı tutar. Soru 82 Cevap 82 Adayların seçecekleri çalışma alanları ile eğitim görmek istedikleri programın uyumlu olup olmadığı nasıl anlaşılır? Yanlış seçilen konu başlığı burs için elenme nedeni olabilir mi? Çalışma alanının belirlemesi tamamen adayların sorumluluğundadır. Gitmek istediği programa göre uygun çalışma alanını belirlemek adayın yükümlülüğüdür. Ancak seçilen çalışma alanının duyuruda ilan edilen AB Müktesebat başlıkları kapsamında olması gerekmektedir. Ayrıca hem yazılı hem de sözlü sınavda adayın seçtiği çalışma alanıyla ilgili bilgisi değerlendirilebilecektir. Bu nedenle çalışma alanı belirlenirken alanın içeriğine dikkat edilmesinde fayda vardır.

15 Soru 83 Cevap 83 Bazı çalışma alanları çok spesifik ve o konu üzerine yüksek lisans programı bulunmamakta, bu durumda çalışma alanı ile ilgili bir ders veya derslerin bulunduğu programlara gidilebilir mi? Adaylar çalışma alanlarını kendileri belirlemekle yükümlüdür. Seçilen çalışma alanı ile gidilecek programın doğrudan aynı ismi taşıması gerekmemektedir. Adayın seçtiği çalışma alanı ile gitmek istediği programın uyumu seçilen alanın niteliğine ve gidilecek program kapsamındaki derslere göre belirlenmektedir. Soru 84 Cevap 84 Tez konusunda katı sınırlamalar getiriliyor mu? Seçilen başlık altında yazılacak tez konusunda daha sonra yapılacak değişiklikler açısından esneklik tanınıyor mu? Jean Monnet Burs Programı çerçevesinde takip edilecek programların ve yazılacak tezlerin duyuruda ilan edilen AB müktesebat başlıklarıyla ilgili olması gerekmektedir. Adaylar bursa başvururken seçtikleri çalışma alanını daha sonra değiştiremezler. Soru 85 Cevap 8 Mütercim Tercümanlık, Dil Bilimi (Linguistik) veya Edebiyat Bölümlerinden mezun olan adayların, bursa başvurabilmek için bu yıl ilan edilen çalışma alanlarından birinde kaç yıldır çalışıyor olması gerekir? Mütercim Tercümanlık, Dil Bilimi (Linguistik) ve Edebiyat Bölümlerinden mezun olan adayların bu yıl açıklanmış çalışma alanlarından herhangi biri ile ilgili en az 36 ay iş deneyimine sahip olmaları gerekmektedir. Soru 86 Cevap 86 Soru 87 Cevap 87 Mühendislik fakültesi mezunları ve özellikle ziraat mühendisleri Jean Monnet Bursuna başvurabilirler mi? Evet. Mühendislik fakültesi mezunları da açıklanmış olan çalışma alanları arasından seçecekleri bir konuda, yüksek lisans eğitimi yapmak üzere bursa başvurabilirler. Öğretmenler Jean Monnet Bursuna başvurabilir mi? Evet. Eğitim Fakültesi mezunları bursa başvurabilirler. Ancak adayların açıklanmış olan çalışma alanları arasından seçecekleri bir konuda, yüksek lisans eğitimi yapacağı dikkate alındığında, öğretmen adayların çalışma alanlarını belirlerken belli bir birikime sahip oldukları alanlara yönelmesinde fayda vardır. Soru 88 Cevap 88 Birden fazla çalışma alanı seçilebilir mi? Hayır. Adaylar duyurularda belirtilen çalışma alanlarından sadece bir tanesini seçmek durumundadır. Adaylara gerek yazılı gerek sözlü sınavda

16 seçtikleri çalışma alanı ile ilgili sorular sorulabilecek ve bursa hak kazanan adaylar sadece çalışma alanları ile ilgili bir programa gidebileceklerdir. Soru 89 Cevap 89 İlan edilen çalışma alanları dışında bir alanda burs verilmekte midir, başka bir alandan başvuru yapılabilir mi? Hayır. Sadece ilan edilen çalışma alanlarında burs verilmektedir, başka bir alandan başvuru yapılamaz. Soru 90 Cevap 90 Sözlü ve yazılı sınav için verilen tarihler kesin midir? Hayır. Duyuruda da belirtildiği gibi söz konusu tarihler öngörülen tarihlerdir. Soru 91 Cevap 91 Soru 92 Cevap 92 Kadrosuz olarak projede çalışan ancak asistan olmayan doktora öğrencilerinin kurum yazısı sunmaları gereklimidir? Hayır. Üniversitede kadrolu asistan olmayan doktora öğrencilerinin kurum yazısı sunmalarına gerek yoktur. Halihazırda üniversitede asistan olarak çalışan ancak değerlendirme sürecinde sözleşmesi sona erecek olan adaylar başvuru yapabilirler mi? Evet başvurabilirler. Adayların başvuru aşamasındaki durumları esastır. Soru 93 Cevap 93 Jean Monnet Burs Programı kapsamında farklı ülkelerdeki üniversitelere kabul için başvuru yapılabilir mi? Evet. Başvuru sırasında aday tarafından seçilen AB diline sadık kalınması koşuluyla, AB üyesi tüm ülkelerdeki eğitim kurumlarına kabul almak üzere başvuruda bulunulabilir. Soru 94 Cevap 94 Doktora programının bir bölümü olarak yapılacak çalışma planının bir örneği var mı? Hayır. Jean Monnet Burs Programı başvurularında herhangi bir çalışma planı istenmemektedir.

2011 2012 AKADEMİK YILI JEAN MONNET BURSLARI

2011 2012 AKADEMİK YILI JEAN MONNET BURSLARI 2011 2012 AKADEMİK YILI JEAN MONNET BURSLARI Başvuruların son teslim tarihi 8 Şubat 2011 olacak şekilde, 12 Kasım 2010 tarihinde MFİB tarafından yayınlanan Başvuru Çağrısı SIKÇA SORULAN SORULAR VE CEVAPLARI

Detaylı

2013 2014 AKADEMİK YILI JEAN MONNET BURSLARI

2013 2014 AKADEMİK YILI JEAN MONNET BURSLARI Başvuruların son teslim tarihi 19 Kasım 2012 olacak şekilde, 2 Ağustos 2012 tarihinde Not: Bu Programa ilişkin sorulan soruların birçoğu, Burs Başvuruları için yayınlanan Duyuru nun dikkatli bir şekilde

Detaylı

AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI MERKEZİ FİNANS VE İHALE BİRİMİ AVRUPA BİRLİĞİ TÜRKİYE DELEGASYONU 2013-2014 AKADEMİK YILI JEAN MONNET BURS PROGRAMI DUYURUSU

AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI MERKEZİ FİNANS VE İHALE BİRİMİ AVRUPA BİRLİĞİ TÜRKİYE DELEGASYONU 2013-2014 AKADEMİK YILI JEAN MONNET BURS PROGRAMI DUYURUSU AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI MERKEZİ FİNANS VE İHALE BİRİMİ AVRUPA BİRLİĞİ TÜRKİYE DELEGASYONU 2013-2014 AKADEMİK YILI JEAN MONNET BURS PROGRAMI DUYURUSU Jean Monnet Burs Programının kapsamı, başvuru şartları

Detaylı

AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI MERKEZİ FİNANS VE İHALE BİRİMİ AVRUPA BİRLİĞİ TÜRKİYE DELEGASYONU

AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI MERKEZİ FİNANS VE İHALE BİRİMİ AVRUPA BİRLİĞİ TÜRKİYE DELEGASYONU AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI MERKEZİ FİNANS VE İHALE BİRİMİ AVRUPA BİRLİĞİ TÜRKİYE DELEGASYONU 2014-2015 AKADEMİK YILI JEAN MONNET BURS PROGRAMI AÇIKLAMALAR İÇİNDEKİLER 1. KİMLER BAŞVURABİLİR?... 4 2. LİSANS

Detaylı

YÜKSEK LİSANS HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ

YÜKSEK LİSANS HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ YÜKSEK LİSANS HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ İÇİNDEKİLER Giriş Yüksek lisans (master) Doktora Yüksek lisans hakkında merak ettikleriniz Yurtdışı lisans üstü öğrenimle ilgili genel bilgiler ABD de lisans üstü

Detaylı

MEB BURSU YLSY YÖK BURSU

MEB BURSU YLSY YÖK BURSU MEB BURSU YLSY YÖK BURSU MEB BURSU Yabancı hükümet bursları, ikili anlaşmalar çerçevesince yabancı hükümetler tarafından Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarına araştırma, lisans, yüksek lisans, doktora ve

Detaylı

Erasmus Kimdir? Erasmus öğrenim hareketliliği nedir?

Erasmus Kimdir? Erasmus öğrenim hareketliliği nedir? Erasmus Kimdir? Desiderius Erasmus 1465-1536 yılları arasında yaşamış Hollandalı bir felsefe adamıdır. Rönesansla birlikte ortaya çıkan hümanizm akımının öncülerinden ve en büyük temsilcilerinden biri

Detaylı

Tezsiz Yüksek Lisans ALES PUAN TÜRÜ

Tezsiz Yüksek Lisans ALES PUAN TÜRÜ T.C. YALOVA ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ LİSANSÜSTÜ I ÖĞRENCİ KONTENJANLARI VE BAŞVURU ŞARTLARI (2013-2014 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BAHAR YARIYILI) Eğitim Türü Tezsiz Yüksek Lisans Programları Kontenjan

Detaylı

2013/14 AKADEMİK YILI İÇİN KIBRIS TÜRK TOPLUMUNA YÖNELİK BURS PROGRAMI

2013/14 AKADEMİK YILI İÇİN KIBRIS TÜRK TOPLUMUNA YÖNELİK BURS PROGRAMI 2013/14 AKADEMİK YILI İÇİN KIBRIS TÜRK TOPLUMUNA YÖNELİK BURS PROGRAMI Başvuru rehberinin 5. Maddesi doğrultusunda 18 Nisan 2014 e kadar gelen AÇIKLAMA TALEPLERİ No. Soru Cevap 1 Bir öğrenci, bir AB ülkesinde

Detaylı

YAYINCILIK. Tecrübeli Yenilik KPSS ÖAB ALES DGS. A GRUBU Selanik 2. Cad. No: 47 Kızılay / Ankara www.xakademi.com.tr Tel: 0312.

YAYINCILIK. Tecrübeli Yenilik KPSS ÖAB ALES DGS. A GRUBU Selanik 2. Cad. No: 47 Kızılay / Ankara www.xakademi.com.tr Tel: 0312. YAYINCILIK Tecrübeli Yenilik KPSS ALES ÖAB DGS A GRUBU Selanik 2. Cad. No: 47 Kızılay / Ankara www.xakademi.com.tr Tel: 0312.418 80 50 X YAYINCILIK KPSS REHBERİ ISBN 978-605-4661-83-1 YAZARLAR KOMİSYON

Detaylı

BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI HAYAT BOYU ÖĞRENME (LİFELONG LEARNİNG) - ERASMUS PROGRAMI ÖĞRENCİ DEĞİŞİMİ YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

Detaylı

T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı TÜRKİYE ULUSAL AJANSI

T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı TÜRKİYE ULUSAL AJANSI T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı TÜRKİYE ULUSAL AJANSI ERASMUS+ ANA EYLEM 1 (KA1) Okul Eğitimi Personeli Öğrenme Hareketliliği 2015 YILI BAŞVURU

Detaylı

ÖĞRETİM ÜYESİ YETİŞTİRME PROGRAMI (ÖYP) KILAVUZU

ÖĞRETİM ÜYESİ YETİŞTİRME PROGRAMI (ÖYP) KILAVUZU ÖĞRETİM ÜYESİ YETİŞTİRME PROGRAMI (ÖYP) KILAVUZU YÜKSEKÖĞRETİM KURULU BAŞKANLIĞI, Ankara 2013 1 Bu Kılavuz uygulayıcılara ve ilgililere destek amacıyla hazırlanmıştır. ÖYP'ye başvuran adaylar ilgili mevzuatta

Detaylı

MEB PERSONEL GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ÖĞRETMENLİK İÇİN BAŞVURU VE ATAMA KILAVUZU

MEB PERSONEL GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ÖĞRETMENLİK İÇİN BAŞVURU VE ATAMA KILAVUZU MEB PERSONEL GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ÖĞRETMENLİK İÇİN BAŞVURU VE ATAMA KILAVUZU Ağustos 2010 ELEKTRONİK BAŞVURU FORMUNU DOLDURMADAN ÖNCE BAŞVURU VE ATAMA KILAVUZUNU DİKKATLİCE OKUYUNUZ. TÜM BİLGİ BAŞLIKLARININ

Detaylı

STAJ ve SINAVLARA İLİŞKİN USUL VE ESASLAR HAKKINDAKİ UYGULAMA YÖNERGESİ (TASLAK) EYLÜL 2013 / ANKARA

STAJ ve SINAVLARA İLİŞKİN USUL VE ESASLAR HAKKINDAKİ UYGULAMA YÖNERGESİ (TASLAK) EYLÜL 2013 / ANKARA STAJ ve SINAVLARA İLİŞKİN USUL VE ESASLAR HAKKINDAKİ UYGULAMA YÖNERGESİ (TASLAK) EYLÜL 2013 / ANKARA İÇİNDEKİLER 1- Amaç ve Kapsam... 1 2- Hedefler... 1 3- TESMER Otomasyon Sistemi ( TEOS )... 2 4- Aday

Detaylı

YALOVA ÜNİVERSİTESİ - LİSANSÜSTÜ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SENATO ESASLARI

YALOVA ÜNİVERSİTESİ - LİSANSÜSTÜ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SENATO ESASLARI YALOVA ÜNİVERSİTESİ LİSANSÜSTÜ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SENATO ESASLARI (Üniversite Senatosunun 23.07.2013 gün ve 71 sayılı toplantısında değişiklikler kabul edilmiştir.) BİRİNCİ BÖLÜM Amaç ve Kapsam Amaç ve

Detaylı

2012 KPSS REHBERİ. Oğuzhan ÜNAL Eğitimci - Yazar

2012 KPSS REHBERİ. Oğuzhan ÜNAL Eğitimci - Yazar 2012 KPSS REHBERİ Oğuzhan ÜNAL Eğitimci - Yazar İLKSÖZ Değerli KPSS adayı arkadaşım, Her yıl KPSS ye başvuran aday sayısı artmakta ancak atama yapılan kadrolar ise ne yazık ki aynı paralelde artış göstermemektedir.

Detaylı

2213-YURT DIŞI LİSANSÜSTÜ BURS PROGRAMI KATİP ÇELEBİ-NEWTON FONU BURS PROGRAMI (2015)

2213-YURT DIŞI LİSANSÜSTÜ BURS PROGRAMI KATİP ÇELEBİ-NEWTON FONU BURS PROGRAMI (2015) 2213-YURT DIŞI LİSANSÜSTÜ BURS PROGRAMI KATİP ÇELEBİ-NEWTON FONU BURS PROGRAMI (2015) TÜBİTAK Bilim Kurulu tarafından belirlenmiş olan aşağıdaki alanlarda, İngiltere de bulunan bir üniversitede doktora

Detaylı

BİNGÖL ÜNİVERSİTESİ LİSANSÜSTÜ EĞİTİM VE ÖĞRETİM UYGULAMA ESASLARI BİRİNCİ BÖLÜM

BİNGÖL ÜNİVERSİTESİ LİSANSÜSTÜ EĞİTİM VE ÖĞRETİM UYGULAMA ESASLARI BİRİNCİ BÖLÜM BİNGÖL ÜNİVERSİTESİ LİSANSÜSTÜ EĞİTİM VE ÖĞRETİM UYGULAMA ESASLARI BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1- Bu Uygulama Esasları; Bingöl Üniversitesi Enstitülerince yürütülen lisansüstü eğitim

Detaylı

HAYATBOYU ÖĞRENME PROGRAMI (LLP) ÜLKE MERKEZLİ PROJE ve BİREYSEL FAALİYETLER 2013 YILI ULUSAL TEKLİF ÇAĞRISI

HAYATBOYU ÖĞRENME PROGRAMI (LLP) ÜLKE MERKEZLİ PROJE ve BİREYSEL FAALİYETLER 2013 YILI ULUSAL TEKLİF ÇAĞRISI T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı HAYATBOYU ÖĞRENME PROGRAMI (LLP) ÜLKE MERKEZLİ PROJE ve BİREYSEL FAALİYETLER 2013 YILI ULUSAL TEKLİF ÇAĞRISI

Detaylı

UYGULAMA YÖNERGESİ. İçindekiler

UYGULAMA YÖNERGESİ. İçindekiler STAJ VE SINAVLARA İLİŞKİN USUL VE ESASLAR HAKKINDAKİ UYGULAMA YÖNERGESİ İçindekiler 1. Temel İlkeler... 3 2. Hedefler... 3 3. TESMER Otomasyon Sistemi (TEOS)... 4 4. Aday Meslek Mensubu Olma Koşulları...

Detaylı

ÖĞRETİM ÜYESİ YETİŞTİRME PROGRAMI (ÖYP) KILAVUZU

ÖĞRETİM ÜYESİ YETİŞTİRME PROGRAMI (ÖYP) KILAVUZU ÖĞRETİM ÜYESİ YETİŞTİRME PROGRAMI (ÖYP) KILAVUZU YÜKSEKÖĞRETİM KURULU BAŞKANLIĞI, Ankara 2013 1 Bu Kılavuz uygulayıcılara ve ilgililere destek amacıyla hazırlanmıştır. ÖYP'ye başvuran adaylar ilgili mevzuatta

Detaylı

İPEK ÜNİVERSİTESİ YATAY GEÇİŞ YÖNERGESİ 10.12.2013 Tarih 25 Sayılı Senato Kararı

İPEK ÜNİVERSİTESİ YATAY GEÇİŞ YÖNERGESİ 10.12.2013 Tarih 25 Sayılı Senato Kararı İPEK ÜNİVERSİTESİ YATAY GEÇİŞ YÖNERGESİ 10.12.2013 Tarih 25 Sayılı Senato Kararı BİRİNCİ BÖLÜM Amaç MADDE 1 - (1) Bu yönergenin amacı; lisans düzeyindeki öğrencilerin İpek Üniversitesi nde yer alan lisans

Detaylı

TÜRKİYE SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER VE YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLER TEMEL EĞİTİM VE STAJ MERKEZİ

TÜRKİYE SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER VE YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLER TEMEL EĞİTİM VE STAJ MERKEZİ TÜRKİYE SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER VE YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLER TEMEL EĞİTİM VE STAJ MERKEZİ STAJ VE SINAVLARA İLİŞKİN USUL VE ESASLAR HAKKINDAKİ UYGULAMA YÖNERGESİ 1. Temel İlkeler 3568 sayılı Yasa

Detaylı

ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ ULUSLARARASI İŞBİRLİKLERİ (PROTOKOLLER) KAPSAMINDAKİ ÖĞRENCİ VE PERSONEL DEĞİŞİM UYGULAMA YÖNERGESİ

ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ ULUSLARARASI İŞBİRLİKLERİ (PROTOKOLLER) KAPSAMINDAKİ ÖĞRENCİ VE PERSONEL DEĞİŞİM UYGULAMA YÖNERGESİ ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ ULUSLARARASI İŞBİRLİKLERİ (PROTOKOLLER) KAPSAMINDAKİ ÖĞRENCİ VE PERSONEL DEĞİŞİM UYGULAMA YÖNERGESİ Amaç ve kapsam BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar MADDE 1 - (1)

Detaylı

ERASMUS+ ANA EYLEM 1: BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ. Yükseköğretimde Öğrenci ve Personel Hareketliliği

ERASMUS+ ANA EYLEM 1: BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ. Yükseköğretimde Öğrenci ve Personel Hareketliliği ERASMUS+ ANA EYLEM 1: BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ Yükseköğretimde Öğrenci ve Personel Hareketliliği 2014 Dönemi Yükseköğretim Kurumları için El Kitabı * Bu el kitabı Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik

Detaylı

2014-YLSY BAŞVURU VE TERCİH KILAVUZU

2014-YLSY BAŞVURU VE TERCİH KILAVUZU Y L S Y YURT DIŞINA LİSANSÜSTÜ ÖĞRENİM GÖRMEK ÜZERE GÖNDERİLECEK ÖĞRENCİLERİ SEÇME VE YERLEŞTİRME 2014-YLSY BAŞVURU VE TERCİH KILAVUZU Milli Eğitim Bakanlığı Ankara Bu Kılavuz, 1416 sayılı Kanuna dayalı

Detaylı

1. AMERİKAN EĞİTİM SİSTEMİ

1. AMERİKAN EĞİTİM SİSTEMİ - 1 - GİRİŞ Yaklaşık 3.000 üniversite ve farklı eğitim kurumuyla Amerika Birleşik Devletleri nde herkesin ihtiyacına ve beklentilerine yanıt verebilecek eğitim olanakları sunulmaktadır. Tüm dünyadan 500.000

Detaylı

ASEU DANIŞMANLIK VE EĞİTİM Ltd. Şti YABANCI UYRUKLU VE/YA YURTDIŞINDA YAŞAYAN TÜRK KÖKENLİ ÖĞRENCİ YERLEŞTİRME BAŞVURU VE KAYIT KABUL ŞARTNAMESİ

ASEU DANIŞMANLIK VE EĞİTİM Ltd. Şti YABANCI UYRUKLU VE/YA YURTDIŞINDA YAŞAYAN TÜRK KÖKENLİ ÖĞRENCİ YERLEŞTİRME BAŞVURU VE KAYIT KABUL ŞARTNAMESİ ASEU DANIŞMANLIK VE EĞİTİM Ltd. Şti YABANCI UYRUKLU VE/YA YURTDIŞINDA YAŞAYAN TÜRK KÖKENLİ ÖĞRENCİ YERLEŞTİRME BAŞVURU VE KAYIT KABUL ŞARTNAMESİ Amaç ve kapsam Madde I. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak,

Detaylı

2213-YURT DIŞI LİSANSÜSTÜ BURS PROGRAMI (2015)

2213-YURT DIŞI LİSANSÜSTÜ BURS PROGRAMI (2015) 2213-YURT DIŞI LİSANSÜSTÜ BURS PROGRAMI (2015) TÜBİTAK Bilim Kurulu tarafından belirlenmiş olan aşağıdaki alanlarda, yurt dışında doktora eğitimi almak isteyenlere eğitim bursu sağlanmaktadır. (Bu program

Detaylı