SIKÇA SORULAN SORULAR VE CEVAPLARI

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "SIKÇA SORULAN SORULAR VE CEVAPLARI"

Transkript

1 AKADEMİK YILI JEAN MONNET BURSLARI Başvuruların son teslim tarihi 11 Mart 2009 olacak şekilde, 26 Ocak 2009 tarihinde MFİB tarafından yayınlanan Başvuru Çağrısı SIKÇA SORULAN SORULAR VE CEVAPLARI Not: Bu Programa ilişkin sorulan soruların birçoğu, Burs Başvuruları için yayınlanan Duyuru nun dikkatli bir şekilde okunmasıyla cevaplandırılabilecektir. Soru 1 Cevap 1 Jean Monnet Bursu için, son başvuru tarihinden önce dil yeterlilik sınavlarına giren adaylar koşullu olarak, yani sınav sonuçları daha sonra iletilmek üzere, başvurabilir mi? Hayır. Yabancı dil yeterlilik belgeleri başvuru için zorunlu belgelerdir ve başvuru ile birlikte son başvuru tarihine kadar iletilmelidir. Soru 2 Cevap 2 Hali hazırda geçerli olan ancak 1 Eylül 2009 dan önce geçerliliğini yitirecek olan bir yabancı dil yeterlilik belgesi ile başvuru yapılabilir mi? Hayır. Burs başvurusu yapılırken sunulan yabancı dil yeterlilik belgelerinin 1 Eylül 2009 tarihine kadar geçerli olması gerekmektedir. Soru 3 Cevap 3 Daha sonra resmi belgeyi iletmek üzere, yabancı dil yeterlilik belgesinin fotokopisi ile başvuru yapılabilir mi? Hayır. Yabancı dil yeterlilik belgesinin aslı veya Noter onaylı kopyası ile başvuru yapılabilir. Soru 4 Cevap 4 Yabancı dil yeterlilik belgesinin internet çıktısı ile başvuru yapılabilir mi? Evet. Orijinalini daha sonra iletmek koşuluyla, internet sınav sonucu çıktısı ile başvuru yapılabilir. Soru 5 Cevap 5 TOEFL IBT sonucu ETS tarafından posta ile direkt Jean Monnet Ofisine gönderilebilir mi? Evet. Ancak duyuruda da belirtildiği üzere postadaki olası gecikmeler veya kaybolmalar adayın sorumluluğundadır; belgenin başvuru son tarihi ve saatinden önce Jean Monnet Ofisine ulaşması gerekmektedir.

2 Soru 6 Cevap 6 TOEFL sınavı farklı şekillerde yapılmaktadır; Jean Monnet Bursuna başvurularda uluslararası geçerliliği olan belge mi istenmektedir, yoksa Türkiye de geçerliliği olan belge de kabul edilmekte midir? Jean Monnet Burs başvurusu için yalnızca uluslararası geçerliliği olan TOEFL belgesi kabul edilmektedir. Soru 7 Cevap 7 IELTS 6,5 şartı toplamdaki ortalama not için mi geçerli, yoksa IELTS sınavındaki tüm alanlar en az 6,5 olmalı mı? Toplamdaki ortalama not en az 6,5 olmalıdır. Soru 8 Yurtdışında bazı merkezlerde yapılan Paris Sanayi ve Ticaret Odası nın E- TEF sınav sonucu dil yeterlilik belgesi olarak kabul edilebilir mi? Cevap 8 Hayır. Duyuruda belirtilen yabancı dil yeterlilik belgeleri dışındaki dil sınavı belgeleri kabul edilmemektedir. Soru 9 Cevap 9 Goethe Institut Ankara tarafından verilen ZDF diploması veya ÖSD diploması Jean Monnet Bursu açısından geçerli midir? Hayır. Duyuruda belirtilen yabancı dil yeterlilik belgeleri dışındaki dil sınavı belgeleri kabul edilmemektedir. Soru 10 Cevap 10 Lise ve üniversiteden alınan dil yeterlilik belgesi veya KPDS/ÜDS/TOEIC belgeleriyle başvuru yapılabilir mi? Hayır. Duyurularda ilan edilen yabancı dil yeterlilik belgeleri dışında herhangi bir belge (KPDS, ÜDS, TOEIC, referans mektubu, dil eğitim sertifikası, diploma v.b.) ile başvuru yapılamaz. Soru 11 Sizin yapacağınız dil sınavına girmem yeterli olur mu, yoksa ayrıca sertifika istiyor musunuz? Cevap 11 Jean Monnet Burs Programı çerçevesinde herhangi bir dil sınavı yapılmamaktadır ve duyuruda ilan edilen dil yeterlilik belgeleri başvuru için zorunlu belgelerdir. Başvuru koşullarını karşılayan adaylar, duyuruda belirtildiği şekilde, başvuru sırasında belirledikleri dilde ve seçtikleri çalışma alanında Jean Monnet Bursu yazılı ve sözlü sınavlarına gireceklerdir. Soru 12 İspanyolcadan sınava girecek olanlar DELE-1, DELE-2 veya DELE-3 seviyelerinden herhangi biri ile başvuruda bulunabilecekler midir?

3 Cevap 12 DELE sınavları, Starter, Inicial/Beginner, Intermedio/Intermediate ve Superior/Proficiency olarak 4 düzeyde yapılmakta olup, Jean Monet Bursu için Intermedio/Intermediate veya Superior/Proficiency resmi sonuç belgesi gerekmektedir. Soru 13 Cevap 13 İki yabancı dil seçmek mümkün müdür? Hayır. Adaylar başvuru sırasında AB resmi dillerinden yalnızca birini seçmek zorundadır. Soru 14 Cevap 14 Aslı verilen dil belgeleri başarılı/başarısız adaylar açıklandıktan sonra geri alınabilecek mi? Evet. Başvuru sırasında verilen dil belgeleri adayın bireysel başvurusu ve imzalı beyanı karşılığında iade edilebilir. Başvuru için dil belgelerinin noter onaylı kopyaları da kabul edilmektedir. Soru 15 Cevap 15 Burs duyurularında belirtilen yabancı dil yeterlilik belgesinin yurt dışında edinilmiş olması kabul edilebilir mi? Evet. Duyuruda ilan edilen yabancı dil yeterlilik belgelerinin uluslararası geçerliliği vardır ve yurt dışında edinilmiş bir belge ile de başvuru yapılabilir. Soru 16 Cevap 16 Türkiye deki doktora programımı dondurarak şu anda Fransa da asistanlık yaptığım dikkate alındığında, Fransızca dil yeterlilik belgeleri için sadece Türkiye deki Fransız Kültür Merkezleri ne mi başvuru yapabiliyoruz? Hayır. Duyuruda ilan edilen yabancı dil yeterlilik belgelerinin uluslararası geçerliliği vardır ve yurt dışında edinilmiş bir belge ile de başvuru yapılabilir. Ancak, duyuruda da belirtildiği üzere halen yurtdışında lisans veya yüksek lisans programına devam edenler burs başvurusunda bulunamazlar. Soru 17 Cevap 17 IELTS sınavının sonucunun geçerlilik süresi ne kadardır? IELTS sınavlarının geçerlilik süresi iki yıldır. Soru 18 Cevap 18 Türkiye veya yurt dışında %100 yabancı dilde eğitim veren bir üniversitede eğitim görmüş olmak yabancı dil yeterlilik sınav belgesi sunmaktan muaf kılar mı? Hayır. Yurt dışında çalışmış ve/veya eğitim görmüş olmak ya da Türkiye de yabancı dilde eğitim veren bir üniversiteden mezun olmuş olmak, yabancı dil yeterlilik belgesi muafiyet sebebi değildir. Burs başvurusunun

4 değerlendirmeye alınabilmesi için istenilen yabancı dil yeterlilik belgelerinin sunulması gerekmektedir. Soru 19 Cevap 19 IELTS sınavında akademik mi yoksa genel test mi geçerlidir? Akademik test geçerlidir. Soru 20 Cevap 20 Almanca için belirtilen Sprachdiplom dil yeterlilik belgesinin hangi dereceden olması gerekiyor? Almanca için Goethe Enstitüsünden alınan Kleine veya GroBe Deutshe Sprachdiplom gerekmektedir. Soru 21 Cevap 21 Burs başvurusunda bulunurken yabancı dil olarak Bulgarca veya Rusça seçilebilir mi? Bu dillerde istenilen dil yeterlilik belgeleri nelerdir? AB nin tüm resmi dillerinden başvuru yapılabilmektedir, ancak Rusça bunlardan biri değildir. Bulgarcadan başvuracak adayların, ilgili ülkenin büyükelçiliği ile görüşerek, o dilde yüksek lisans yapılabilmesi için gerekli dil yeterlilik belgesini sunması gerekmektedir. Soru 22 Cevap 22 Türkçe AB resmi dili midir? Sınavlara Türkçe dilinde girilebilir mi? Hayır. Türkçe AB resmi dili değildir ve Türkçe dilinde başvuru yapılamaz, Türkçe dilinde yazılı/sözlü sınava girilemez. Soru 23 Cevap 23 Sprachdiplom um var ancak doğum tarihim yanlış yazılmış, Alman Kültür Bakanlığından yenisi hazırlanıyor, ancak elime ulaşması 11 Mart tarihini biraz geçebilir. Bu durumda elimde bulunan ve doğum tarihimin yılı yanlış yazılmış olan belgeyi başvuru belgelerimle kuruma ulaştırmam, yenisi gelince onu da daha sonra göndermem mümkün olabilir mi? Evet. Doğum tarihinizin düzeltildiği nihai belgenizi daha sonra teslim etmek koşuluyla mevcut belgenizle başvurabilirsiniz. Soru 24 Internet duyurusunda bursa kabul koşulu olarak 100'lük sistemde 75, 4'lük sistemde ise 2.5 ortalama aranmaktadır. Ancak, bazı okullardaki 4'lük sistemdeki 2.5 ortalama, 100'lük sistemde 60 ortalamaya denk düşmektedir. Hangi sistem esas alınarak değerlendirme yapılacağı hakkında bilgi verir misiniz? Cevap 24 İlgili üniversite 100 lük sistem uyguluyorsa 75, 4 lük sistem uyguluyorsa 2.5 not ortalaması istenmektedir.

5 Soru 25 Cevap aylık iş deneyimi şartı burs başlangıç tarihi mi, yoksa bursa başvuru tarihi itibarıyla mı hesaplanacaktır? Adayların, son başvuru tarihi olan 11 Mart 2009 tarihine kadar 36 aylık iş deneyimini tamamlamış olmaları gerekmektedir. Soru 26 Cevap 26 Başvuru koşullarında belirtilen 36 aylık iş deneyimi yerine istenilen not ortalaması sunularak başvuru yapılabilir mi? Evet. Duyurularda da belirtildiği üzere, adayların yüksek öğrenim (lisans) süresince 4 üzerinden en az 2,5 veya 100 üzerinden en az 75 not ortalamasına ya da başvuru yaptıkları çalışma alanı ile ilgili en az 36 ay iş deneyimine sahip olmaları gerekmektedir. Bu nedenle, istenilen not ortalamasına sahip adayların iş deneyimine sahip olmaları gerekmemektedir. Adayların başvuru yaparken ya istenilen not ortalamasına ya da başvuru yaptıkları çalışma alanında 36 ay iş deneyimine sahip olmaları gerekmektedir. Soru 27 Cevap 27 Diploma/Mezuniyet Belgesi, Not Çizelgesi, Kurum Yazısı/Çalışma Belgesi gibi belgelerin Türkçe olması durumunda eğitim görülecek dile tercümesi başvuru için gerekli midir? Hayır. Başvuru aşamasında ilan edilen belgelerin Türkçelerinin sunulması yeterlidir. Ancak bursa hak kazanan adayların yerleştirilebilmesi için, adaylardan bazı başvuru belgelerinin noter onaylı tercümelerini sunmaları istenebilecektir. Soru 28 Cevap ay iş tecrübesine sahip olunduğuna ilişkin resmi belge hangi kurumdan alınmalıdır? Başvuru yapılan çalışma alanı ile ilgili iş deneyimine ilişkin belge çalışılan kurum ya da kurumlardan alınmalıdır. Soru 29 Cevap 29 Diploma ve not dökümlerinin asılları veya noter onaylı kopyaları isteniyor; noter yerine çalıştığımız kurum veya mezun olduğumuz üniversite tarafından onaylansalar olur mu? Hayır. İstenilen belgelerin yalnızca aslı veya noter onaylı kopyaları kabul edilmektedir. Soru 30 Cevap 30 Özel sektör için kurumdan alınması gereken Çalışma Belgesi nde sigorta numarasının belirtilmesi gerekmekte midir? Hayır. Çalışma Belgesi adayın hali hazırda özel sektörde çalıştığını gösteren resmi belgedir.

6 Soru 31 Cevap 31 Çalışma Belgesi ile birlikte firmanın imza sirküleri, ticaret odası kayıt belgesi veya vergi levhasının da verilmesi gerekli mi? Hayır. Aday bizzat o işyerinin sahibi olmadığı sürece firmanın imza sirküleri, ticaret odası kayıt belgesi veya vergi levhasının verilmesi şart değildir; Çalışma Belgesi başvuru için yeterlidir. Soru 32 Cevap 32 Halen çalışmakta olduğu firmadan aldığı Çalışma Belgesi ile başvuru yapan adayların başvuru tarihi sonrasındaki Kurum değişikliği bursa hak kazanma konusunda engel teşkil eder mi? Hayır, başvuru sonrasındaki Kurum değişiklikleri Burs almaya engel teşkil etmez, ancak bu tür değişikliklerin en kısa sürede Jean Monnet Yerleştirme Ajansına bildirilmesi gerekmektedir. Soru 33 Cevap 33 Kamu kurumlarından başvuracak adayların kurumlarından alması gereken Kurum Yazısı için Devlet Personel Başkanlığıyla yapılan yazışmalara gerek var mıdır? Hayır. Başvuru aşamasında Devlet Personel Başkanlığıyla herhangi bir yazışma yapılmamaktadır. Kamudan başvuranların sunacakları Kurum Yazısı, adayların kurumlarının bilgisi dahilinde bursa başvurulduğunu gösteren bir yazıdır. Kamu çalışanı bursiyerlerin görevlendirilmelerine ilişkin Devlet Personel Başkanlığı tarafından yapılan yazışmalar, bursa hak kazandıktan sonra yapılmaktadır. Soru 34 Cevap 34 Yurtdışındaki bir kurumda çalışıyorsak, bu kurumdan alacağımız Çalışma Belgesi ile bursa başvurabilir miyiz? Hayır. Jean Monnet Bursu hali hazırda Türkiye deki ya da merkezi Türkiye de bulunan kamu, özel sektör veya üniversitede çalışan kişilere açıktır. Soru 35 Cevap 35 Özel sektörde çalışan bir mimar/avukat olarak yalnızca Mimarlar Odası'ndan/ Baro dan kayıtlı olduğumla ilgili bir belge almam yeterli olur mu? Hayır. Özel sektörden başvuran adayların hali hazırda aktif olarak çalıştıklarını belgeleyen Çalışma Belgesi sunmaları gerekmektedir. Soru 36 Jean Monnet Burs başvurusunda özel sektörden başvuran adaylardan istenen Çalışma Belgesi için Ocak 2009 a ait çalışan bordro belgesi yeterli olabilir mi?

7 Cevap 36 Evet. Özel sektörden başvuran adayların hali hazırda çalıştıklarını belgelemek üzere Çalışma Belgesi sunmaları istenmektedir ve Ocak 2009 a ait çalışan bordro belgesi bu çerçevede değerlendirilir. Soru 37 Cevap 37 Aldığımız sertifikaların da kopyalarını veya üniversite hocalarımızdan alınan referans mektuplarını göndermemiz gerekiyor mu? Hayır. Duyuruda istenen belgelerin dışındaki belgeler değerlendirme sürecinde dikkate alınmayacaktır. Soru 38 Cevap 38 Adayların Diploma ibraz edememeleri durumunda not çizelgesi (transkript) ile başvuru yapılabilir mi? Hayır. Mezun olmasına rağmen diploması olmayan adaylar ancak mezuniyet/çıkış belgesi ile başvuru yapabilirler. Sadece henüz mezun olmamış adaylardan diploma istenmemiştir. Diploma/mezuniyet/çıkış belgesi sunmayan diğer adayların başvuruları değerlendirmeye alınmayacaktır. Soru 39 Cevap 39 Doktora öğrencisiyim ama ilgili başlıkta 36 aydan fazla is tecrübem de bulunmakta. Bu durumda iş tecrübeme ait belge göndermem gerekir mi? Adayların başvuru sırasında sunmaları gereken belgeler başvurdukları sektöre ve seçtikleri başvuru kriterine göre değişmektedir. Duyurunun başvuru için gerekli belgeler bölümünde bu belgeler tek tek belirtilmektedir. Adayların başvuru yaparken ya istenilen not ortalamasına ya da başvuru yaptıkları çalışma alanında 36 ay iş deneyimine sahip olmaları gerekmektedir. Bu nedenle istenilen not ortalamasına sahipseniz ve bursa bu kriter çerçevesinde başvuruyorsanız ilgili başlıkta 36 ay iş tecrübeniz olduğunu gösteren bir belge sunmanız gerekmemektedir. Soru 40 Cevap 40 Lisans ve yüksek lisans mezuniyet belgelerim var ve halen doktora öğrencisiyim. Bu durumda şu anki öğrenci belgesini göndermem yeterli midir? Ayrıca lisans ve yüksek lisans mezuniyet belgelerini de istiyor musunuz? Hayır. Duyuruda da belirtirliği üzere lisans diploması/mezuniyet belgesi tüm mezun adayların, lisans not çizelgesi (transkript) ise tüm adayların sunması gereken zorunlu başvuru belgeleridir. Soru 41 Cevap 41 Kurum Yazısının matbu hali var mı, içeriği nasıl olmalı ve kim tarafından verilmelidir? Hayır. Kamudan başvuran adaylardan istenen Kurum Yazısının matbu bir formatı yoktur; adayın çalıştığı birimden veya personel ve idari konularla

8 ilgili birimden alacağı, Jean Monnet Bursuna kurumunun bilgisi dahilin de başvurduğunu belirten resmi bir yazıdır. Soru 42 Hâlihazırda avukatlık stajı yapmakta olanlar burs başvurusunda bulunabilirler mi? Cevap 42 Hayır. Duyuruda belirtildiği üzere stajyerler ve aday memurların başvuruları kişisel başvuru olarak değerlendirilecek ve kabul edilmeyecektir. Soru 43 Cevap 43 Burs başvuru formunu doldururken çalışma alanı olarak listede belirtilen başlıklardan hangisini seçtiğimizi belirtmemiz yeterli midir? Yoksa o konu başlığını daraltarak daha spesifik bir konu veya konuları çalışma alanı olarak belirtmeli miyiz? Başvuru formu doldurulurken çalışma alanı bölümüne duyuruda ilan edilen başlıklardan birini seçip yazmanız gerekmektedir. Söz konusu başlık altında spesifik bir konu belirtmeniz gerekmemektedir. Soru 44 Cevap 44 Başvuru formu Türkçe doldurulabilir mi? Hayır. Başvuru formu Türkçe doldurulamaz, AB resmi dillerinden birinde doldurulması gerekmektedir. Soru 45 Cevap 45 İngilizce form mu Türkçe form mu doldurulacak? İngilizce form doldurulmalıdır; Türkçe form sadece başvuru dili İngilizce olmayan adayları bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Soru 46 Cevap 46 Başvuru formu internet sayfasında pdf formatında bulunmaktadır; Word dokümanı olarak da var mıdır? Elle doldurmamızda bir sakınca var mı? Başvuru formu adresine word dokümanı olarak da yüklenmiştir. Formların elle doldurulmasında hiçbir sakınca yoktur. Soru 47 Cevap 47 Jean Monnet Burs Programı hangi ülkelerdeki üniversiteler için geçerlidir, örneğin İngiliz üniversiteleri bu kapsamda mıdır? Jean Monnet Burs Programı AB üyesi tüm ülkeleri kapsamaktadır. Bu nedenle İngiliz üniversiteleri de Program kapsamındadır. Soru 48 Burs başvurusuna paralel olarak, üniversitelere başvuru yapmak gerekli mi? Bir üniversiteden kabul almış olmak başvuru şartı mı?

9 Cevap 48 Adayların burs başvuru ve sınav sürecine paralel olarak AB üyesi ülkelerdeki üniversite veya eğitim kuruluşlarından çalışma alanları ile ilgili programlara kabul almaları beklenmektedir ancak bu, bursa başvuru şartı değildir. Soru 49 Cevap 49 Seçilecek üniversiteler konusunda bir kriter ya da kısıtlama var mı? Mevcut bir üniversite ve program listesi var mı? Seçilecek üniversitelerin saygınlıkları Jean Monnet Burs Programı açısından önemlidir. Ayrıca seçilecek programların adayların başvuru formunda belirttikleri çalışma alanı ve AB diliyle uyumlu olması gerekmektedir. Ancak Burs Programının adayları belli üniversite ve programlara yönlendiren özel bir listesi bulunmamaktadır. Adaylar yukarıda ifade edilen genel çerçeveye göre istedikleri programlara başvurabilir ve ihtiyaç duyduklarında Yerleştirme Ajansından üniversiteler ve programlar hakkında bilgi alabilirler. Soru 50 Cevap 50 Jean Monnet Bursunu almaya hak kazanan adaylar istedikleri programlara gidebilmekte midir, bu konuda kendilerine yardımcı olunmakta mıdır? Jean Monnet Bursuna hak kazanan adayların seçeceği programların başvuru formunda belirttikleri çalışma alanı ve AB diliyle uyumlu olması gerekmektedir ve Jean Monnet Yerleştirme Ajansı bu konuda kendilerine destek olmaktadır. Ancak, Jean Monnet Ortak Komitesi, bursların AB ülkelerine eşit düzeyde dağılımını sağlamak ve ilgili çalışma alanında olmasını garanti etmek amacıyla, yerleştirme konusunda nihai karar verme hakkını saklı tutar. Soru 51 Cevap 51 Jean Monnet Bursu kapsamında AB üyesi ülkelerdeki okul ve kurumlara bireyler kendileri mi başvuracak? Bu başvurular ne zaman yapılmalı? Evet. Jean Monnet Bursuna başvurmayı düşünüyorsanız, okulların başvuru tarihlerine bağlı olarak programlara en kısa sürede bireysel başvuru yapmanızı ve kabul mektuplarınızı toplamanızı öneriyoruz. Soru 52 Cevap 52 Hali hazırda asteğmen olarak askerliğini yapanlar askeriyede çalıştığı için kamu kurumu çalışanları statüsünde başvurabiliyor mu? Hayır. Hali hazırda askerlik görevi yapanlar (er, erbaş, asteğmen) kamu statüsünde başvuru yapamazlar. Soru 53 Erkek adaylar için, burs başvurusunda, askerlik hizmetlerinin yapıldığına veya tecil edildiğine ilişkin herhangi resmi bir belge ibraz etmeleri gerekli midir?

10 Cevap 53 Hayır. Ancak duyuruda da belirtildiği üzere erkek adayların askerlik görevlerini tamamlamış veya tecil ettirmiş olmaları gerekmektedir. Askerlik için bursun ertelenmesi söz konusu değildir. Bu durumdaki bursiyerlerin bursları iptal edilir. Soru 54 Cevap 54 KKTC Yakındoğu Üniversitesi veya Lefke Avrupa Üniversitesi öğrencisi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları burs başvurusunda bulunabilir mi? Evet. KKTC deki üniversitelerde eğitim görenler Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları koşuluyla burs başvurusu yapabilirler. Soru 55 Cevap 55 Yabancı ülkede doğmuş olan ve sonradan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı alan çift vatandaşlı kişilerin, istenen okul belgelerindeki soyadı farklılığı burs başvurusuna engel midir? Hayır. Sonradan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı alan çift vatandaşlı kişiler, Türkiye Cumhuriyeti kimlikleri ile başvuru yapmaları ve belgelerindeki soyadı farklılığının nedenini belgelemeleri koşuluyla bursa başvurabilirler. Soru 56 Cevap 56 Hem öğrenci olan hem de özel sektör veya kamuda çalışan adaylar hangi sektörden başvuru yapabilirler? Aynı anda iki sektörden de başvuru yapma hakkına sahip adaylar, hangi sektörden başvuru yapacaklarını kendileri belirleyecektir. Ancak tercih edilecek sektörün gerektirdiği belgelerin tam olarak sunulması gerekmektedir. Soru 57 Cevap 57 Tarım Kredi Kooperatifleri, İhracatçı Birlikleri, Ticaret ve Sanayi Odaları, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları ve Türk Telekom A.Ş. den başvuran adaylar kamu çalışanı olarak mı, özel sektör çalışanı olarak mı başvurmalıdırlar? Tarım Kredi Kooperatifleri, Ticaret ve Sanayi Odaları, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları, Türk Telekom A.Ş. özel sektör olarak, İhracatçı Birlikleri ise kamu sektörü olarak değerlendirilmektedir. Adaylar hangi sektörden başvuracaklarını çalıştıkları kurumun yasal statüsü ve çalıştıkları kadro çerçevesinde belirlemeli ve ilgili belgeleri buna bağlı olarak sunmalıdırlar. Soru 58 Cevap dönemi için Üniversiteye bağlı Enstitü veya Merkezlerde bir yıllık lisansüstü programa devam etmekte olan adaylar üniversite sektöründen başvuru yapabilirler mi? Takip edilen lisansüstü programın niteliğine bağlıdır ve ancak söz, konusu lisansüstü program akademik derece (Mastır, Doktora derecesi) sağlıyorsa üniversite sektöründen başvuru yapılabilir.

11 Soru 59 Cevap 59 Daha önce AB üyesi ülkelerde farklı AB programları ile eğitim görmüş olmak Jean Monnet Bursu için bir avantaj sağlar mı? Hayır. Daha önce AB üyesi ülkelerde farklı AB programları ile eğitim görmüş olmanın bir avantajı ya da dezavantajı yoktur; önemli olan duyuruda belirtilen başvuru koşullarının eksiksiz karşılanmasıdır. Soru 60 Cevap 60 Jean Monnet Bursu her şeyi karşılayacak miktarda mıdır? Burs miktarı başarılı adaylara gidecekleri ülkede asgari bir yaşam düzeyi sağlayacak şekilde ve söz konusu ülkenin ilgili makamlarının görüşleri de alınarak yıllık olarak Jean Monnet Ortak Komitesi tarafından belirlenir. Burs ödeneği; eğitim, seyahat, konaklama, kitap, yeme-içme, ulaşım, banka transferleri, Eurozone üyesi olmayan ülkeler için kur farkı, vize, sağlık, yerel makamlara kayıt, sağlık sigortası, her türlü vergi ve benzeri masrafların karşılanmasını amaçlar. Soru 61 Cevap 61 Kabul almış olduğumuz programın ücretine ilişkin olarak bursun bir üst sınırı var mı, var ise yaklaşık olarak ne kadardır? Okul ücreti üst sınırı, burs ödeneği hesaplanırken Jean Monnet Ortak Komitesince belirlenir. Soru 62 Cevap yılında üniversiteden mezun olan ve hâlihazırda çalışmayan kişiler burs başvurusu yapabilirler mi? Hayır. Duyuruda sayılan gruplara girmeyen kişilerin başvuruları kişisel başvuru olarak değerlendirilecek ve kabul edilmeyecektir. Soru 63 Cevap 63 Bursu almaya hak kazanırsam, bursiyer olarak programım bittiğinde Türkiye'ye dönme zorunluluğum var mıdır? Bursiyerlerin, programlarının bitiminde Türkiye ye dönerek ilgili alanlarda çalışmaları beklenmektedir. Soru 64 Cevap 64 Hâlihazırda MBA yapanlar başvurabilir mi, Jean Monnet Bursu kapsamında MBA yapılabilir mi? Hayır, Jean Monnet Bursu kapsamında MBA yapılamaz. Ancak hâlihazırda Türkiye'de yüksek lisans yapanlar (MBA dâhil) Jean Monnet Bursuna başvurabilirler. Soru 65 Bursa daha önce başvurup kabul edilmemiş olmam/ yazılı-sözlü sınava katılamamış olmam/ hak kazandığım halde istediğim üniversitenin

12 programına kabul alamamış olmam nedeniyle bursu kullanamaz isem, seneye tekrar başvurabilir miyim? Cevap 65 Evet. Jean Monnet bursuna başvuru sınırı yoktur. Sadece Jean Monnet Bursunu kullanmış olanlar tekrar başvuru hakkına sahip değillerdir. Soru 66 Cevap 66 Jean Monnet Bursu karşılıklı mıdır? Hayır. Jean Monnet Bursu karşılıksızdır. Soru 67 Cevap 67 Uzun süre kamu sektöründe çalışmakla birlikte şu an ücretsiz izinde olanlar bursa başvurabilirler mi? Evet. Kadrosu bir kamu kurumunda saklı olan ve ücretsiz izin hakkı kullananlar burs başvurusu yapabilirler. Soru 68 Cevap 68 Kamudan başvuran adaylar bursa hak kazandığında kurumlarından maaş almaya devam edecekler mi? Kamudan başvuran adayların nasıl görevlendirilecekleri çalıştıkları kurumun yetkisindedir. Soru 69 Sözlü sınav tarihi olarak Mayıs 2009 tarihleri belirlenmiştir. Kamu sektöründe çalışan adayların belirtilen tarihlerde yurtiçi ve/veya yurt dışında görevlendirilmiş olmaları durumunda sınavlarının ertelenmesi mümkün müdür? Cevap 69 Duyuruda belirtilen sınav tarihleri öngörülen tarihlerdir ve zorunlu bir gerekçe olmadığı takdirde bu tarihlerde değişiklik yapılmayacaktır. Ancak kesin sınav tarihleri sınav tarihinden önce ayrı bir duyuru ile yine aynı internet sitelerinde yayınlanacaktır. Soru 70 Cevap 70 Doktora tez çalışmamla ilgili araştırma yapmak üzere bursa başvurmak istiyorum; araştırma yapacağım süre nasıl belirleniyor? Burs süresi en az 3 (üç) ay, en fazla 12 (on iki) aydır. Bitim tarihi 31 Ekim 2010 u geçmemesi koşuluyla süreyi belirlemek adaya ve seçeceği programa bağlıdır. Soru 71 Cevap 71 Kısa süreli sertifika programları da burs kapsamında değerlendiriliyor mu? Evet. Jean Monnet Burs Programı kapsamında süresi en az 3 (üç) ay en fazla 12 (on iki) ay olmak koşuluyla kısa süreli sertifika programları da desteklenmektedir.

13 Soru 72 Cevap 72 Bir yıllık programa başvurup daha sonra çeşitli sebeplerle (iş yoğunluğu, sağlık vs.) kısa süreli programa geçiş yapılabilir mi? Hayır. Aday bursa hak kazanıp, ilgili programa yerleştirildikten sonra program içeriği ve süresinde değişiklik yapılamamaktadır. Soru 73 Cevap 73 Kamu sektöründen bursiyerlere verilen burs miktarı ile diğer sektördeki bursiyerlere verilen burs miktarı arasında bir fark var mı? Hayır. Sektörlere yönelik farklı bir uygulama söz konusu değildir. Soru 74 Cevap 74 Adayların seçecekleri çalışma alanları, geçmiş iş deneyimleri ve/veya mezun oldukları bölümle uyumlu olmak zorunda mıdır? Hayır. Başvuru koşullarını yerine getiren adaylar duyuruda ilan edilen çalışma alanlarından herhangi birini seçebilirler. Ancak minimum not ortalaması kriterini karşılamayan ve 36 ay iş tecrübesi kriteri üzerinden başvuran adayların iş tecrübelerinin, başvurdukları çalışma alanında olması gerekmektedir. Soru 75 Cevap ay iş deneyimi kriterinden başvuracak adayların mevcut iş deneyimlerinin hangi çalışma alanı ile uyumlu olduğu nasıl anlaşılır? Adayların mevcut iş deneyimlerinin hangi çalışma alanı ile uyumlu olduğu kendileri tarafından belirlenir ve tüm adaylar başvuru için gerekli koşulları sağlamak için ilgili belgeleri sunmakla yükümlüdür. Soru 76 Cevap 76 AB Müktesebat başlıklarından olan "Bilgi Toplumu ve Medya" konusu ilan edilen çalışma alanları arasında bulunmamaktadır. Bu çerçevede bilgi toplumu ve iletişim alanlarında çalışacak adayların hangi alandan bursa başvurması gerekmektedir? AB Müktesebat başlıklarından olan "Bilgi Toplumu ve Medya" konusu AB'nin telekomünikasyon politikası üzerinedir ve Jean Monnet Bursu kapsamında adayların bu konuyu çalışması desteklenmektedir. Ancak çalışma alanı olarak "Bilgi Toplumu ve Medya" ifadesinin kullanılması adayların yanılmasına ve müktesebat kapsamı dışında, basın-yayın ve iletişim gibi farklı alanlarda çalışma yapmak istemelerine neden olmaktadır. Bu nedenle, adayların konunun içeriğine ilişkin olarak farklı bir izlenim edinmesini önlemek amacıyla "Telekomünikasyon Politikası" ifadesi kullanılmıştır. Soru 77 3 ay ile 6 ay arasındaki programlardan birine gidilirse en geç başlama ve en geç bitiş tarihleri ne olmalıdır?

14 Cevap 77 Program sürelerine, bitim tarihi 31 Ekim 2010 u geçmeyecek şekilde, bursiyerler karar verir. Soru 78 Cevap 78 Başvuru koşulları arasında bulunan "başvuru yapılan çalışma alanı ile ilgili en az 36 ay iş deneyimine sahip olmak" koşulu neleri içermektedir? Başvuru koşullarının ilgili maddesinde belirtilen "iş deneyimi" ifadesi profesyonel olarak, belli bir ücret karşılığında, belli bir sosyal güvenlik ağı kapsamında yapılan çalışmaları içermektedir. Söz konusu iş deneyiminin başvuru yapılan çalışma alanı ile doğrudan ilişkisinin olması gerekmektedir. Çalışma alanı ile ilgisi olmayan herhangi bir iş deneyimi, bahse konu 3 yıllık iş deneyimi kapsamında değerlendirilmeye alınmayacaktır. Soru 79 Cevap 79 3 aylık kısa çalışma programı Avrupa daki ilgili resmi kamu kurum ve kuruluşlarında mı yapılmaktadır? Yoksa üniversitelerde mi? Burs kapsamındaki çalışmalar AB üyesi ülkelerdeki eğitim ve/veya araştırma kurumlarında öğrenci statüsünde yapılmalıdır. Jean Monnet Burs Programı çalışma vizesi ile kamu ve özel sektörde yapılacak çalışmaları kapsamamaktadır. Soru 80 Cevap 80 Çalışma alanları için kota var mı? Hayır. Çalışma alanları için belirlenmiş bir kota yoktur. Soru 81 Cevap 81 Gidilecek üniversiteyi, ülkeyi, şehri siz mi belirliyorsunuz yoksa adayların seçme şansı olabiliyor mu? Gidilecek üniversiteyi, ülkeyi, şehri ve program tercihini adaylar belirler, ancak Jean Monnet Ortak Komitesi çalışma alanları ile uyumlu olmalarını sağlamak ve bursların AB ülkelerine eşit düzeyde dağılımını gözetmek amacıyla yerleştirme konusunda nihai karar verme hakkını saklı tutar. Soru 82 Cevap 82 Adayların seçecekleri çalışma alanları ile eğitim görmek istedikleri programın uyumlu olup olmadığı nasıl anlaşılır? Yanlış seçilen konu başlığı burs için elenme nedeni olabilir mi? Çalışma alanının belirlemesi tamamen adayların sorumluluğundadır. Gitmek istediği programa göre uygun çalışma alanını belirlemek adayın yükümlülüğüdür. Ancak seçilen çalışma alanının duyuruda ilan edilen AB Müktesebat başlıkları kapsamında olması gerekmektedir. Ayrıca hem yazılı hem de sözlü sınavda adayın seçtiği çalışma alanıyla ilgili bilgisi değerlendirilebilecektir. Bu nedenle çalışma alanı belirlenirken alanın içeriğine dikkat edilmesinde fayda vardır.

15 Soru 83 Cevap 83 Bazı çalışma alanları çok spesifik ve o konu üzerine yüksek lisans programı bulunmamakta, bu durumda çalışma alanı ile ilgili bir ders veya derslerin bulunduğu programlara gidilebilir mi? Adaylar çalışma alanlarını kendileri belirlemekle yükümlüdür. Seçilen çalışma alanı ile gidilecek programın doğrudan aynı ismi taşıması gerekmemektedir. Adayın seçtiği çalışma alanı ile gitmek istediği programın uyumu seçilen alanın niteliğine ve gidilecek program kapsamındaki derslere göre belirlenmektedir. Soru 84 Cevap 84 Tez konusunda katı sınırlamalar getiriliyor mu? Seçilen başlık altında yazılacak tez konusunda daha sonra yapılacak değişiklikler açısından esneklik tanınıyor mu? Jean Monnet Burs Programı çerçevesinde takip edilecek programların ve yazılacak tezlerin duyuruda ilan edilen AB müktesebat başlıklarıyla ilgili olması gerekmektedir. Adaylar bursa başvururken seçtikleri çalışma alanını daha sonra değiştiremezler. Soru 85 Cevap 8 Mütercim Tercümanlık, Dil Bilimi (Linguistik) veya Edebiyat Bölümlerinden mezun olan adayların, bursa başvurabilmek için bu yıl ilan edilen çalışma alanlarından birinde kaç yıldır çalışıyor olması gerekir? Mütercim Tercümanlık, Dil Bilimi (Linguistik) ve Edebiyat Bölümlerinden mezun olan adayların bu yıl açıklanmış çalışma alanlarından herhangi biri ile ilgili en az 36 ay iş deneyimine sahip olmaları gerekmektedir. Soru 86 Cevap 86 Soru 87 Cevap 87 Mühendislik fakültesi mezunları ve özellikle ziraat mühendisleri Jean Monnet Bursuna başvurabilirler mi? Evet. Mühendislik fakültesi mezunları da açıklanmış olan çalışma alanları arasından seçecekleri bir konuda, yüksek lisans eğitimi yapmak üzere bursa başvurabilirler. Öğretmenler Jean Monnet Bursuna başvurabilir mi? Evet. Eğitim Fakültesi mezunları bursa başvurabilirler. Ancak adayların açıklanmış olan çalışma alanları arasından seçecekleri bir konuda, yüksek lisans eğitimi yapacağı dikkate alındığında, öğretmen adayların çalışma alanlarını belirlerken belli bir birikime sahip oldukları alanlara yönelmesinde fayda vardır. Soru 88 Cevap 88 Birden fazla çalışma alanı seçilebilir mi? Hayır. Adaylar duyurularda belirtilen çalışma alanlarından sadece bir tanesini seçmek durumundadır. Adaylara gerek yazılı gerek sözlü sınavda

16 seçtikleri çalışma alanı ile ilgili sorular sorulabilecek ve bursa hak kazanan adaylar sadece çalışma alanları ile ilgili bir programa gidebileceklerdir. Soru 89 Cevap 89 İlan edilen çalışma alanları dışında bir alanda burs verilmekte midir, başka bir alandan başvuru yapılabilir mi? Hayır. Sadece ilan edilen çalışma alanlarında burs verilmektedir, başka bir alandan başvuru yapılamaz. Soru 90 Cevap 90 Sözlü ve yazılı sınav için verilen tarihler kesin midir? Hayır. Duyuruda da belirtildiği gibi söz konusu tarihler öngörülen tarihlerdir. Soru 91 Cevap 91 Soru 92 Cevap 92 Kadrosuz olarak projede çalışan ancak asistan olmayan doktora öğrencilerinin kurum yazısı sunmaları gereklimidir? Hayır. Üniversitede kadrolu asistan olmayan doktora öğrencilerinin kurum yazısı sunmalarına gerek yoktur. Halihazırda üniversitede asistan olarak çalışan ancak değerlendirme sürecinde sözleşmesi sona erecek olan adaylar başvuru yapabilirler mi? Evet başvurabilirler. Adayların başvuru aşamasındaki durumları esastır. Soru 93 Cevap 93 Jean Monnet Burs Programı kapsamında farklı ülkelerdeki üniversitelere kabul için başvuru yapılabilir mi? Evet. Başvuru sırasında aday tarafından seçilen AB diline sadık kalınması koşuluyla, AB üyesi tüm ülkelerdeki eğitim kurumlarına kabul almak üzere başvuruda bulunulabilir. Soru 94 Cevap 94 Doktora programının bir bölümü olarak yapılacak çalışma planının bir örneği var mı? Hayır. Jean Monnet Burs Programı başvurularında herhangi bir çalışma planı istenmemektedir.

AVRUPA BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ, MERKEZİ FİNANS VE İHALE BİRİMİ, AVRUPA KOMİSYONU TÜRKİYE DELEGASYONU

AVRUPA BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ, MERKEZİ FİNANS VE İHALE BİRİMİ, AVRUPA KOMİSYONU TÜRKİYE DELEGASYONU Continuation of the Jean Monnet Scholarship Programme AVRUPA BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ, MERKEZİ FİNANS VE İHALE BİRİMİ, AVRUPA KOMİSYONU TÜRKİYE DELEGASYONU 2011-2012 AKADEMİK YILI JEAN MONNET BURSLARI

Detaylı

2011 2012 AKADEMİK YILI JEAN MONNET BURSLARI

2011 2012 AKADEMİK YILI JEAN MONNET BURSLARI 2011 2012 AKADEMİK YILI JEAN MONNET BURSLARI Başvuruların son teslim tarihi 8 Şubat 2011 olacak şekilde, 12 Kasım 2010 tarihinde MFİB tarafından yayınlanan Başvuru Çağrısı SIKÇA SORULAN SORULAR VE CEVAPLARI

Detaylı

2013 2014 AKADEMİK YILI JEAN MONNET BURSLARI

2013 2014 AKADEMİK YILI JEAN MONNET BURSLARI Başvuruların son teslim tarihi 19 Kasım 2012 olacak şekilde, 2 Ağustos 2012 tarihinde Not: Bu Programa ilişkin sorulan soruların birçoğu, Burs Başvuruları için yayınlanan Duyuru nun dikkatli bir şekilde

Detaylı

T.C. ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MÜDÜRLÜĞÜNDEN

T.C. ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MÜDÜRLÜĞÜNDEN T.C. ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MÜDÜRLÜĞÜNDEN Enstitümüz Lisansüstü Öğretim Programlarına 2012 2013 Eğitim-Öğretim Yılı Bahar Dönemi için öğrenci alınacaktır. Öğrenci alınacak

Detaylı

KONYA GIDA VE TARIM ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ YÜKSEK LİSANS PROGRAMLARI BAŞVURU DUYURUSU

KONYA GIDA VE TARIM ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ YÜKSEK LİSANS PROGRAMLARI BAŞVURU DUYURUSU KONYA GIDA VE TARIM ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ YÜKSEK LİSANS PROGRAMLARI BAŞVURU DUYURUSU İÇERİK 1 Genel Hususlar... 2 2 Enstitü Programları için Başvuru Şartları ve Özel Hususlar... 5 2.1 (Biyoteknoloji)...

Detaylı

CHEVENING LİSANSÜSTÜ BURSLARI. Eğitim ve Kurumsal Yapılanma Başkanlığı

CHEVENING LİSANSÜSTÜ BURSLARI. Eğitim ve Kurumsal Yapılanma Başkanlığı CHEVENING LİSANSÜSTÜ BURSLARI 1 Chevening Nedir? İngiltere de öğrenim görmek isteyen uluslararası lisansüstü öğrencilere finansman sağlayan prestijli bir ödül programı. Dışişleri ve Commonwealth Bakanlığı

Detaylı

2015-2016 AKADEMİK YILI GÜZ DÖNEMİ NDE SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜNÜN AŞAĞIDA BELİRTİLEN LİSANSÜSTÜ PROGRAMLARINA ÖĞRENCİ ALINACAKTIR.

2015-2016 AKADEMİK YILI GÜZ DÖNEMİ NDE SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜNÜN AŞAĞIDA BELİRTİLEN LİSANSÜSTÜ PROGRAMLARINA ÖĞRENCİ ALINACAKTIR. 2015-2016 AKADEMİK YILI GÜZ DÖNEMİ NDE SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜNÜN AŞAĞIDA BELİRTİLEN LİSANSÜSTÜ PROGRAMLARINA ÖĞRENCİ ALINACAKTIR. Anabilim Dalı ve Programın Adı Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Tezli/Tezsiz

Detaylı

2015-2016 AKADEMİK YILI BAHAR DÖNEMİ NDE SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜNÜN AŞAĞIDA BELİRTİLEN LİSANSÜSTÜ PROGRAMLARINA ÖĞRENCİ ALINACAKTIR.

2015-2016 AKADEMİK YILI BAHAR DÖNEMİ NDE SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜNÜN AŞAĞIDA BELİRTİLEN LİSANSÜSTÜ PROGRAMLARINA ÖĞRENCİ ALINACAKTIR. 2015-2016 AKADEMİK YILI BAHAR DÖNEMİ NDE SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜNÜN AŞAĞIDA BELİRTİLEN LİSANSÜSTÜ PROGRAMLARINA ÖĞRENCİ ALINACAKTIR. Anabilim Dalı ve Programın Adı Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Tezli/Tezsiz

Detaylı

AKADEMİK YILI BAHAR DÖNEMİ NDE SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜNÜN AŞAĞIDA BELİRTİLEN LİSANSÜSTÜ PROGRAMLARINA ÖĞRENCİ ALINACAKTIR.

AKADEMİK YILI BAHAR DÖNEMİ NDE SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜNÜN AŞAĞIDA BELİRTİLEN LİSANSÜSTÜ PROGRAMLARINA ÖĞRENCİ ALINACAKTIR. 2016-2017 AKADEMİK YILI BAHAR DÖNEMİ NDE SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜNÜN AŞAĞIDA BELİRTİLEN LİSANSÜSTÜ PROGRAMLARINA ÖĞRENCİ ALINACAKTIR. Anabilim Dalı ve Programın Adı Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Tezli/Tezsiz

Detaylı

KARMA HAYVAN YEMİ, HARUP ÜRÜNÜ VE LP GAZ ÜRETİM VE PAZARLAMA KOOPERATİFİ (BİNBOĞA) LTD MÜNHAL KILAVUZU

KARMA HAYVAN YEMİ, HARUP ÜRÜNÜ VE LP GAZ ÜRETİM VE PAZARLAMA KOOPERATİFİ (BİNBOĞA) LTD MÜNHAL KILAVUZU KARMA HAYVAN YEMİ, HARUP ÜRÜNÜ VE LP GAZ ÜRETİM VE PAZARLAMA KOOPERATİFİ (BİNBOĞA) LTD MÜNHAL KILAVUZU KARMA HAYVAN YEMİ, HARUP ÜRÜNÜ VE LP GAZ ÜRETİM VE PAZARLAMA KOOPERATİFİ (BİNBOĞA)LTD. Kooperatifimizde

Detaylı

2012-2013 AKADEMİK YILI JEAN MONNET BURS BAŞVURULARI BAŞLAMIŞTIR

2012-2013 AKADEMİK YILI JEAN MONNET BURS BAŞVURULARI BAŞLAMIŞTIR 2012-2013 AKADEMİK YILI JEAN MONNET BURS BAŞVURULARI BAŞLAMIŞTIR Jean Monnet Burs Programı 2012-2013 Akademik Yılı Jean Monnet Burs Programı kapsamında 100 kişiye burs verilmesi öngörülmektedir. Kontenjana

Detaylı

-T.C. MERSİN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ SOSYAL BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MÜDÜRLÜĞÜ

-T.C. MERSİN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ SOSYAL BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MÜDÜRLÜĞÜ -T.C. MERSİN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ SOSYAL BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MÜDÜRLÜĞÜ Mersin Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsüne 2014-2015 Eğitim-Öğretim Yılı Güz Yarıyılı nda aşağıda belirtilen Ana Bilim Dallarına

Detaylı

T.C. ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MÜDÜRLÜĞÜNDEN

T.C. ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MÜDÜRLÜĞÜNDEN T.C. ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MÜDÜRLÜĞÜNDEN Enstitümüz Lisansüstü Öğretim Programlarına 2012 2013 Eğitim-Öğretim Yılı Güz Dönemi için öğrenci alınacaktır. Öğrenci alınacak

Detaylı

2013/14 AKADEMİK YILI İÇİN KIBRIS TÜRK TOPLUMUNA YÖNELİK BURS PROGRAMI

2013/14 AKADEMİK YILI İÇİN KIBRIS TÜRK TOPLUMUNA YÖNELİK BURS PROGRAMI 2013/14 AKADEMİK YILI İÇİN KIBRIS TÜRK TOPLUMUNA YÖNELİK BURS PROGRAMI Başvuru rehberinin 5. Maddesi doğrultusunda 28 Nisan 2014 e kadar gelen AÇIKLAMA TALEPLERİ No. Soru Cevap 27 Bir öğrenci şu anda yurt

Detaylı

MEHMET AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ LİSANSÜSTÜ (DOKTORA, TEZLİ/TEZSİZ YÜKSEK LİSANS) PROGRAM İLANI

MEHMET AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ LİSANSÜSTÜ (DOKTORA, TEZLİ/TEZSİZ YÜKSEK LİSANS) PROGRAM İLANI MEHMET AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ÜSTÜ (DOKTORA, / ) PROGRAM İLANI 2015-2016 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BAHAR YARIYILI İÇİN; BAŞVURU TARİHLERİ: 04-08 Ocak 2016 tarihleri arasında Enstitüye

Detaylı

AKADEMİK YILI GÜZ DÖNEMİ NDE SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜNÜN AŞAĞIDA BELİRTİLEN LİSANSÜSTÜ PROGRAMLARINA ÖĞRENCİ ALINACAKTIR.

AKADEMİK YILI GÜZ DÖNEMİ NDE SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜNÜN AŞAĞIDA BELİRTİLEN LİSANSÜSTÜ PROGRAMLARINA ÖĞRENCİ ALINACAKTIR. 2017-2018 AKADEMİK YILI GÜZ DÖNEMİ NDE SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜNÜN AŞAĞIDA BELİRTİLEN LİSANSÜSTÜ PROGRAMLARINA ÖĞRENCİ ALINACAKTIR. Anabilim Dalı ve Programın Adı Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Tezli/Tezsiz

Detaylı

AKADEMİK YILI BAHAR DÖNEMİ NDE SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜNÜN AŞAĞIDA BELİRTİLEN LİSANSÜSTÜ PROGRAMLARINA ÖĞRENCİ ALINACAKTIR.

AKADEMİK YILI BAHAR DÖNEMİ NDE SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜNÜN AŞAĞIDA BELİRTİLEN LİSANSÜSTÜ PROGRAMLARINA ÖĞRENCİ ALINACAKTIR. 2017-2018 AKADEMİK YILI BAHAR DÖNEMİ NDE SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜNÜN AŞAĞIDA BELİRTİLEN LİSANSÜSTÜ PROGRAMLARINA ÖĞRENCİ ALINACAKTIR. Anabilim Dalı ve Programın Adı Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Tezli/Tezsiz

Detaylı

T.C. UYRUKLU ALAN DIŞI ALAN

T.C. UYRUKLU ALAN DIŞI ALAN ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ 2013-2014 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BAHAR YARIYILI YÜKSEK LİSANS KONTENJANLARI TEZLİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMLARI ANABİLİM DALI Ortaöğretim Sosyal

Detaylı

TEZLİ YÜKSEK LİSANS BAŞVURU VE KABUL KOŞULLARI

TEZLİ YÜKSEK LİSANS BAŞVURU VE KABUL KOŞULLARI SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ 2012-2013 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI GÜZ YARIYILI YÜKSEK LİSANS KONTENJANLARI VE KABUL KOŞULLARI TC YABANCI YATAY ALES PUAN ANABİLİM DALI UYRUKLU UYRUKLU GEÇİŞ TÜRÜ TIBBİ GENETİK ALAN

Detaylı

GEREKLİ BELGELER. İstanbul Gelişim Üniversitesi, postadaki gecikme veya kaybolmalardan sorumlu değildir.

GEREKLİ BELGELER. İstanbul Gelişim Üniversitesi, postadaki gecikme veya kaybolmalardan sorumlu değildir. GEREKLİ BELGELER 1. Başvuru Formu internetten doldurulup çıktı alınacaktır. 2. Geçerli Sınav Sonucu: Başvuru için kullanılacak olan sınav sonucunun (YÖS, SAT, GCE vb.) aslı veya onaylı kopyası. 3. Lise

Detaylı

-T.C. MERSİN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ SOSYAL BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MÜDÜRLÜĞÜ

-T.C. MERSİN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ SOSYAL BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MÜDÜRLÜĞÜ -T.C. MERSİN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ SOSYAL BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MÜDÜRLÜĞÜ Mersin Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsüne 2014-2015 Eğitim-Öğretim Yılı Güz Yarıyılı nda aşağıda belirtilen Ana Bilim Dallarına

Detaylı

Avrupa Kolejinde verilen eğitimin genel özellikleri nelerdir? Avrupa Kolejinde hangi yüksek lisans programları yürütülmektedir?

Avrupa Kolejinde verilen eğitimin genel özellikleri nelerdir? Avrupa Kolejinde hangi yüksek lisans programları yürütülmektedir? TÜRKİYE CUMHURİYETİ AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI AVRUPA KOLEJİ YÜKSEK LİSANS BURS PROGRAMI SIKÇA SORULAN SORULAR Avrupa Kolejinde verilen eğitimin genel özellikleri nelerdir? Avrupa Koleji (College of Europe

Detaylı

-T.C. MERSİN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ SOSYAL BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MÜDÜRLÜĞÜ

-T.C. MERSİN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ SOSYAL BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MÜDÜRLÜĞÜ -T.C. MERSİN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ SOSYAL BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MÜDÜRLÜĞÜ Mersin Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsüne 2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılı Güz Yarıyılı nda aşağıda belirtilen Ana Bilim Dallarına

Detaylı

TÜRK-ALMAN ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ 2015/2016 ÖĞRETİM YILI YÜKSEK LİSANS PROGRAMLARI ÖĞRETİME KABUL ŞARTLARI VE KONTENJAN

TÜRK-ALMAN ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ 2015/2016 ÖĞRETİM YILI YÜKSEK LİSANS PROGRAMLARI ÖĞRETİME KABUL ŞARTLARI VE KONTENJAN TÜRK-ALMAN ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ 2015/2016 ÖĞRETİM YILI YÜKSEK LİSANS PROGRAMLARI ÖĞRETİME KABUL ŞARTLARI VE KONTENJAN A BAŞVURU SÜRESİ Başvuru Süresi : 1 Haziran 2015 1 Temmuz 2015 Adres

Detaylı

Sınav Tarihi ve Saati Dil YDS Anabilim Dalı. Puan. Program Özel Şartları ya da Türü. Eşdeğeri

Sınav Tarihi ve Saati Dil YDS Anabilim Dalı. Puan. Program Özel Şartları ya da Türü. Eşdeğeri İZMİR KÂTİP ÇELEBİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ 2017-2018 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI GÜZ YARIYILI DOKTORA ÖĞRENCİ ALIMI, KONTENJANLAR VE BAŞVURU KOŞULLARI ALES Sınav Tarihi ve Saati T.C. Yab. Yatay

Detaylı

YILDIRIM BEYAZIT ÜNİVERSİTESİ 2015-2016 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI LİSANS PROGRAMLARINA KURUMLARARASI YATAY GEÇİŞ YOLUYLA ÖĞRENCİ KABULÜNE İLİŞKİN ESASLAR

YILDIRIM BEYAZIT ÜNİVERSİTESİ 2015-2016 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI LİSANS PROGRAMLARINA KURUMLARARASI YATAY GEÇİŞ YOLUYLA ÖĞRENCİ KABULÜNE İLİŞKİN ESASLAR YILDIRIM BEYAZIT ÜNİVERSİTESİ 2015-2016 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI LİSANS PROGRAMLARINA KURUMLARARASI YATAY GEÇİŞ YOLUYLA ÖĞRENCİ KABULÜNE İLİŞKİN ESASLAR Yükseköğretim Kurumlarında Önlisans ve Lisans Düzeyindeki

Detaylı

T.C. ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MÜDÜRLÜĞÜNDEN

T.C. ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MÜDÜRLÜĞÜNDEN T.C. ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MÜDÜRLÜĞÜNDEN Enstitümüz Lisansüstü Öğretim Programlarına 2011 2012 Eğitim-Öğretim Yılı Bahar Yarıyılı için öğrenci alınacaktır. Öğrenci

Detaylı

T.C. MERSİN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ SOSYAL BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MÜDÜRLÜĞÜ

T.C. MERSİN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ SOSYAL BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MÜDÜRLÜĞÜ T.C. MERSİN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ SOSYAL BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MÜDÜRLÜĞÜ Mersin Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsüne 2014-2015 Eğitim-Öğretim Yılı Bahar Yarıyılı nda aşağıda belirtilen Ana Bilim Dallarına

Detaylı

T.C. MARDİN ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ MÜDÜRLÜĞÜ NDEN

T.C. MARDİN ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ MÜDÜRLÜĞÜ NDEN T.C. MARDİN ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ MÜDÜRLÜĞÜ NDEN Mardin Artuklu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü nün aşağıda belirtilen programlarına, 2016 2017 Öğretim Yılı Güz Yarıyılında

Detaylı

FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ LİSANÜSTÜ PROGRAMLARA BAŞVURU TAKVİMİ

FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ LİSANÜSTÜ PROGRAMLARA BAŞVURU TAKVİMİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ LİSANÜSTÜ PROGRAMLARA BAŞVURU TAKVİMİ Başvuru ve Ön Kayıt : 11-15 Ocak 2016 Adaylar başvuru linki; http://oys.msgsu.edu.tr/fenbilimleri/basvuru/olustur üzerinden yapacakları başvuru

Detaylı

T.C. GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI BİLGİ İŞLEM DAİRESİ BAŞKANLIĞI SÖZLEŞMELİ PERSONEL ALIM İLANI

T.C. GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI BİLGİ İŞLEM DAİRESİ BAŞKANLIĞI SÖZLEŞMELİ PERSONEL ALIM İLANI T.C. GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI BİLGİ İŞLEM DAİRESİ BAŞKANLIĞI SÖZLEŞMELİ PERSONEL ALIM İLANI Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı nda 657 sayılı Devlet Memurları

Detaylı

T.C. HARRAN ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MÜDÜRLÜĞÜ

T.C. HARRAN ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MÜDÜRLÜĞÜ T.C. HARRAN ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MÜDÜRLÜĞÜ KARAR 2015/09/01: 2015 2016 Eğitim-Öğretim Yılı Güz Döneminde, Enstitümüz Anabilim Dallarına alınacak Yüksek Lisans öğrenci kontenjanlarının

Detaylı

2013-2014 EĞİTİM-ÖĞRETİM GÜZ YARIYILI LİSANSÜSTÜ ÖĞRENCİ ALIMI

2013-2014 EĞİTİM-ÖĞRETİM GÜZ YARIYILI LİSANSÜSTÜ ÖĞRENCİ ALIMI 2013-2014 EĞİTİM-ÖĞRETİM GÜZ YARIYILI LİSANSÜSTÜ ÖĞRENCİ ALIMI TÜRKİYE CUMHURİYETİ GİRESUN ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ 2013 2014 ÖĞRETİM YILI GÜZ YARIYILI LİSANSÜSTÜ KONTENJANLAR VE KOŞULLARI

Detaylı

T.C ERZİNCAN ÜNİVERSİTESİ Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü Güz Yarıyılı Anabilim Dalları-Lisansüstü Öğrenci Kontenjanları

T.C ERZİNCAN ÜNİVERSİTESİ Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü Güz Yarıyılı Anabilim Dalları-Lisansüstü Öğrenci Kontenjanları ALES PUAN TÜRÜ T.C. Uyruklu ÜNİP * ALES PUANI MEZUNİYET NOT ORTALAMASI MÜLAKAT T.C 2017-2018 Güz Yarıyılı Anabilim Dalları-Lisansüstü Öğrenci Kontenjanları DEĞERLENDİRME % İlköğretim Anabilim Dalı/Temel

Detaylı

T.C CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ

T.C CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ T.C CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ 2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BAHAR DÖNEMİ LİSANSÜSTÜ PROGRAMLARA BAŞVURU KILAVUZU OCAK 2015 2014-2015 BAHAR DÖNEMİ LİSANSÜSTÜ PROGRAMLARA ÖĞRENCİ

Detaylı

ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MÜDÜRLÜĞÜNDEN

ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MÜDÜRLÜĞÜNDEN ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MÜDÜRLÜĞÜNDEN Enstitümüz Lisansüstü Öğretim Programlarına 2009 2010 Eğitim-Öğretim Yılı Güz Yarıyılı için öğrenci alınacaktır. Öğrenci alınacak

Detaylı

Program Özel Şartları ya da Türü. Eşdeğeri

Program Özel Şartları ya da Türü. Eşdeğeri İZMİR KÂTİP ÇELEBİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ 2016-2017 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BAHAR YARIYILI DOKTORA ÖĞRENCİ ALIMI, KONTENJANLAR VE BAŞVURU KOŞULLARI Yabancı ALES Sınav Tarihi ve Saati T.C. Yab.

Detaylı

T.C. BOZOK ÜNİVERSİTESİ Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürlüğü ÖĞRETİM YILI GÜZ YARIYILI LİSANSÜSTÜ ÖĞRENCİ ALIM İLANI

T.C. BOZOK ÜNİVERSİTESİ Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürlüğü ÖĞRETİM YILI GÜZ YARIYILI LİSANSÜSTÜ ÖĞRENCİ ALIM İLANI T.C. BOZOK ÜNİVERSİTESİ Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürlüğü 2016-2017 ÖĞRETİM YILI GÜZ YARIYILI LİSANSÜSTÜ ÖĞRENCİ ALIM İLANI Kontenjanlar Anabilim Dalı T.C. Vatandaşı Yabancı Uyruklu 1/5 Biyoloji 7 - -

Detaylı

SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ 2015-2016 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI GÜZ YARIYILINDA AŞAĞIDAKİ LİSANSÜSTÜ PROGRAMLARINA SINAVLA ÖĞRENCİ ALINACAKTIR

SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ 2015-2016 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI GÜZ YARIYILINDA AŞAĞIDAKİ LİSANSÜSTÜ PROGRAMLARINA SINAVLA ÖĞRENCİ ALINACAKTIR SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ AŞAĞIDAKİ LİSANSÜSTÜ PROGRAMLARINA SINAVLA ÖĞRENCİ ALINACAKTIR TEZLİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMLARI Puan Türü Başvuru için Gerekli Yabancı Dil YDS/ÜDS/ KPDS asgari Puan Türk Dili ve

Detaylı

ENERJİ PİAYASASI DÜZENLEME KURUMU AVUKATLIK SINAV DUYURUSU

ENERJİ PİAYASASI DÜZENLEME KURUMU AVUKATLIK SINAV DUYURUSU ENERJİ PİAYASASI DÜZENLEME KURUMU AVUKATLIK SINAV DUYURUSU Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunda boş bulunan 6 ncı dereceli 10 (on) Avukat kadrosu için giriş sınavı yapılacaktır. İ- SINAVA BAŞVURU ŞARTLARI

Detaylı

T.C. MERSİN ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MÜDÜRLÜĞÜ

T.C. MERSİN ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MÜDÜRLÜĞÜ T.C. MÜDÜRLÜĞÜ Mersin Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsüne 2013-2014 Eğitim-Öğretim Yılı Güz Yarıyılında Aşağıda Belirtilen Anabilim Dallarına Yüksek Lisans ve Doktora Öğrencisi Alınacaktır. Anabilim/Bilim

Detaylı

FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ 2015-2016 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI GÜZ YARIYILI TEZLİ YÜKSEK LİSANS VE DOKTORA BAŞVURU İLANI TEZLİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMLARI

FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ 2015-2016 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI GÜZ YARIYILI TEZLİ YÜKSEK LİSANS VE DOKTORA BAŞVURU İLANI TEZLİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMLARI ANABİLİM DALLARI FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ 2015-2016 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI GÜZ YARIYILI TEZLİ YÜKSEK LİSANS VE DOKTORA BAŞVURU İLANI TEZLİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMLARI Kontenjan Ales Kontenjan DOKTORA PROGRAMLARI

Detaylı

T.C. MERSİN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MÜDÜRLÜĞÜ

T.C. MERSİN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MÜDÜRLÜĞÜ T.C. MERSİN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MÜDÜRLÜĞÜ Mersin Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsüne 2013-2014 Eğitim-Öğretim Yılı Güz Yarıyılında aşağıda belirtilen Ana Bilim Dallarına

Detaylı

T.C İZMİR KÂTİP ÇELEBİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ 2015-2016 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI GÜZ YARIYILI ÖĞRENCİ ALIMI, KONTENJAN VE BAŞVURU KOŞULLARI

T.C İZMİR KÂTİP ÇELEBİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ 2015-2016 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI GÜZ YARIYILI ÖĞRENCİ ALIMI, KONTENJAN VE BAŞVURU KOŞULLARI T.C İZMİR KÂTİP ÇELEBİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ 2015-2016 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI GÜZ YARIYILI ÖĞRENCİ ALIMI, KONTENJAN VE BAŞVURU KOŞULLARI ANABİLİM DALI SİYASET BİLİMİ VE KAMU YÖNETİMİ TÜRK

Detaylı

T.C. MANİSA CELAL BAYAR ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİ İŞLERİ DAİRE BAŞKANLIĞI YATAY GEÇİŞ KILAVUZU

T.C. MANİSA CELAL BAYAR ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİ İŞLERİ DAİRE BAŞKANLIĞI YATAY GEÇİŞ KILAVUZU T.C. MANİSA CELAL BAYAR ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİ İŞLERİ DAİRE BAŞKANLIĞI YATAY GEÇİŞ KILAVUZU İçindekiler YATAY GEÇİŞ KILAVUZU... 3 1. Yatay Geçiş Şekilleri... 3 2. Kurum içi yatay geçiş:... 3 5. Kurumlar

Detaylı

T.C. ERCİYES ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ YÖNETİM KURULU KARARLARI

T.C. ERCİYES ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ YÖNETİM KURULU KARARLARI T.C. ERCİYES ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ YÖNETİM KURULU KARARLARI Enstitü Yönetim Kurulu, Enstitü Müdürü Doç. Dr. Cevdet KIRPIK ın başkanlığında 20/04/2017 Perşembe günü saat:16.00 da toplanmış

Detaylı

T.C. KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ. Açıklamaları dikkatle okuduktan sonra müracaatınızı yapınız.

T.C. KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ. Açıklamaları dikkatle okuduktan sonra müracaatınızı yapınız. T.C. KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Açıklamaları dikkatle okuduktan sonra müracaatınızı yapınız. LİSANSÜSTÜ PROGRAMLARA 2013-2014 BAHAR YARIYILI İÇİN ÖĞRENCİ ALIM İLANI VE BAŞVURU

Detaylı

ATILIM ÜNİVERSİTESİ ULUSLARARASI ÖĞRENCİ KABULÜNE İLİŞKİN USUL VE ESASLAR YÖNERGESİ

ATILIM ÜNİVERSİTESİ ULUSLARARASI ÖĞRENCİ KABULÜNE İLİŞKİN USUL VE ESASLAR YÖNERGESİ (21.03.2017 gün ve 04 sayılı Senato Kararı) ATILIM ÜNİVERSİTESİ ULUSLARARASI ÖĞRENCİ KABULÜNE İLİŞKİN USUL VE ESASLAR YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1-(1) Bu yönergenin

Detaylı

TC GÜMÜŞHANE ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ EĞİTİM-ÖĞRETİM GÜZ YARIYILI

TC GÜMÜŞHANE ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ EĞİTİM-ÖĞRETİM GÜZ YARIYILI TC GÜMÜŞHANE ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ 2017 2018 EĞİTİM-ÖĞRETİM GÜZ YARIYILI KONTENJANLAR, BAŞVURU ŞARTLARI, BAŞVURUYA ESAS TEŞKİL EDEN LİSANSÜSTÜ PROGRAMLAR Lisansüstü Programlara Başvuru

Detaylı

Fulbright Eğitim Komisyonu www.fulbright.org.tr

Fulbright Eğitim Komisyonu www.fulbright.org.tr Fulbright Eğitim Komisyonu www.fulbright.org.tr Meltem Bilikmen Akademik Danışman advising@tr.net Fulbright Eğitim Komisyonu 150 den fazla ülkede Fulbright programları 1949 - ABD ve Türk hükümetleri arasında

Detaylı

AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI AVRUPA BİRLİĞİ TÜRKİYE DELEGASYONU MERKEZİ FİNANS VE İHALE BİRİMİ 2012-2013 AKADEMİK YILI JEAN MONNET BURS PROGRAMI DUYURUSU

AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI AVRUPA BİRLİĞİ TÜRKİYE DELEGASYONU MERKEZİ FİNANS VE İHALE BİRİMİ 2012-2013 AKADEMİK YILI JEAN MONNET BURS PROGRAMI DUYURUSU AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI AVRUPA BİRLİĞİ TÜRKİYE DELEGASYONU MERKEZİ FİNANS VE İHALE BİRİMİ 2012-2013 AKADEMİK YILI JEAN MONNET BURS PROGRAMI DUYURUSU Bursun amacı, kapsamı, burs süresi, bursun yürütülmesi,

Detaylı

SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI GÜZ YARIYILINDA LİSANSÜSTÜ PROGRAMLARINA SINAVLA ÖĞRENCİ ALINACAKTIR

SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI GÜZ YARIYILINDA LİSANSÜSTÜ PROGRAMLARINA SINAVLA ÖĞRENCİ ALINACAKTIR ANABİLİM DALLARI SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ 2017-2018 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI GÜZ YARIYILINDA LİSANSÜSTÜ PROGRAMLARINA SINAVLA ÖĞRENCİ ALINACAKTIR TEZLİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMLARI ALES Asgari YDS/ÜDS/ KPDS/

Detaylı

İLKÖĞRETİM ANABİLİM DALI SINIF ÖĞRETMENLİĞİ DOKTORA PROGRAMI

İLKÖĞRETİM ANABİLİM DALI SINIF ÖĞRETMENLİĞİ DOKTORA PROGRAMI MEHMET AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ÜSTÜ (DOKTORA, TEZLİ/TEZSİZ ) PROGRAM İLANI 2015-2016 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI GÜZ YARIYILI İÇİN; BAŞVURU TARİHLERİ: 06-10 Temmuz 2015 tarihleri arasında

Detaylı

TEZLİ YÜKSEK LİSANS VE DOKTORA PROGRAMLARININ ANABİLİM DALI BAZINDA ALES PUAN ÜRLERİ

TEZLİ YÜKSEK LİSANS VE DOKTORA PROGRAMLARININ ANABİLİM DALI BAZINDA ALES PUAN ÜRLERİ Not: Başvuru sürecinden sonra her ne sebeple olursa olsun adayın hatası, bilgi eksikliği vb. nedenlerle yapılan yanlış başvurular sonucunda başvuru yapan adayın işlemleri iptal edileceğinden adayın başvuru

Detaylı

b) Erkek adayların askerliğini yapmış veya en az 1 yıl tecil ettirmiş olması,

b) Erkek adayların askerliğini yapmış veya en az 1 yıl tecil ettirmiş olması, BİNGÖL VALİLİĞİNDEN KAMUOYUNA DUYURULUR 4/B SÖZLEŞMELİ PERSONEL ALIM İLANI İçişleri Bakanlığı Bingöl Valiliği emrinde çalıştırılmak üzere ekli listede unvanı ve adedi belirtilen Sözleşmeli Personel Pozisyonlarına

Detaylı

AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI MERKEZİ FİNANS VE İHALE BİRİMİ AVRUPA BİRLİĞİ TÜRKİYE DELEGASYONU 2013-2014 AKADEMİK YILI JEAN MONNET BURS PROGRAMI DUYURUSU

AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI MERKEZİ FİNANS VE İHALE BİRİMİ AVRUPA BİRLİĞİ TÜRKİYE DELEGASYONU 2013-2014 AKADEMİK YILI JEAN MONNET BURS PROGRAMI DUYURUSU AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI MERKEZİ FİNANS VE İHALE BİRİMİ AVRUPA BİRLİĞİ TÜRKİYE DELEGASYONU 2013-2014 AKADEMİK YILI JEAN MONNET BURS PROGRAMI DUYURUSU Jean Monnet Burs Programının kapsamı, başvuru şartları

Detaylı

TOEFL PDS ÜDS IELTS CBT IBT PBT

TOEFL PDS ÜDS IELTS CBT IBT PBT 2012-2013 Eğitim - Öğretim Güz Yarıyılı Material Science and Mechanical Engineering (Malzeme Bilimi ve Makine Mühendisliği) Doktora (ingilizce) programının başvuruları başlamıştır. HANGİ PROGRAMLARDAN

Detaylı

T.C. DÜZCE ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ LİSANSÜSTÜ PROGRAMLARINA BAŞVURU KOŞULLARI KILAVUZU EĞİTİM- ÖĞRETİM YILI GÜZ DÖNEMİ

T.C. DÜZCE ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ LİSANSÜSTÜ PROGRAMLARINA BAŞVURU KOŞULLARI KILAVUZU EĞİTİM- ÖĞRETİM YILI GÜZ DÖNEMİ T.C. DÜZCE ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ LİSANSÜSTÜ PROGRAMLARINA BAŞVURU KOŞULLARI KILAVUZU 2016-2017 EĞİTİM- ÖĞRETİM YILI GÜZ DÖNEMİ Sevgili Adaylar, 2016-2017 eğitim-öğretim güz yarıyılında

Detaylı

T.C. ORDU ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ AKADEMİK YILI GÜZ YARIYILI LİSANSÜSTÜ ÖĞRENCİ KONTENJANLARI ve BAŞVURU KOŞULLARI

T.C. ORDU ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ AKADEMİK YILI GÜZ YARIYILI LİSANSÜSTÜ ÖĞRENCİ KONTENJANLARI ve BAŞVURU KOŞULLARI T.C. ORDU ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ 2016-2017 AKADEMİK YILI GÜZ YARIYILI LİSANSÜSTÜ ÖĞRENCİ KONTENJANLARI ve BAŞVURU KOŞULLARI PROGRAM KONTENJAN BAŞVURU KOŞULLARI VE AÇIKLAMALAR Sınıf Öğretmenliği

Detaylı

MALTEPE ÜNİVERSİTESİ ÖNLİSANS VE LİSANS PROGRAMLARI YABANCI UYRUKLU ÖĞRENCİ KABUL YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM

MALTEPE ÜNİVERSİTESİ ÖNLİSANS VE LİSANS PROGRAMLARI YABANCI UYRUKLU ÖĞRENCİ KABUL YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar Amaç MALTEPE ÜNİVERSİTESİ ÖNLİSANS VE LİSANS PROGRAMLARI YABANCI UYRUKLU ÖĞRENCİ KABUL YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM MADDE 1 - (1) Bu Yönergenin amacı, Maltepe Üniversitesi bünyesindeki

Detaylı

T.C. GÜMÜŞHANE ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MÜDÜRLÜĞÜ

T.C. GÜMÜŞHANE ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MÜDÜRLÜĞÜ T.C. GÜMÜŞHANE ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MÜDÜRLÜĞÜ 2017 2018 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI GÜZ YARIYILI Lisansüstü Kontenjanları, Başvuru Şartları ve Başvuruya Esas Teşkil Eden Programlar Lisansüstü

Detaylı

EĞİTİM PROGRAMLARI VE ÖĞRETİM YÜKSEK LİSANS ve PEDAGOJİK FORMASYON EĞİTİMİ PROGRAMINA BURSLU ÖĞRENCİLER ALINACAKTIR

EĞİTİM PROGRAMLARI VE ÖĞRETİM YÜKSEK LİSANS ve PEDAGOJİK FORMASYON EĞİTİMİ PROGRAMINA BURSLU ÖĞRENCİLER ALINACAKTIR EĞİTİM PROGRAMLARI VE ÖĞRETİM YÜKSEK LİSANS ve PEDAGOJİK FORMASYON EĞİTİMİ PROGRAMINA BURSLU ÖĞRENCİLER ALINACAKTIR ğ EĞİTİM PROGRAMLARI VE ÖĞRETİM YÜKSEK LİSANS ve PEDAGOJİK FORMASYON PROGRAMI NA (CITE)

Detaylı

2014-2015 ÖĞRETİM YILI BAHAR DÖNEMİ

2014-2015 ÖĞRETİM YILI BAHAR DÖNEMİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ 2014-2015 ÖĞRETİM YILI BAHAR DÖNEMİ KONTENJAN ANABİLİM DALI YÜKSEK LISANS DOKTORA ALES Puan Türü Tezli Tezsiz ÇALIŞMA EKONOMİSİ VE ENDÜSTRİ İLİŞKİLERİ ÖZEL KOŞULLAR Endüstri İlişkileri

Detaylı

İstanbul İli Anadolu Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği İdari Hizmetler Başkanlığı Eğitim ve Staj Birimi

İstanbul İli Anadolu Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği İdari Hizmetler Başkanlığı Eğitim ve Staj Birimi İstanbul İli Anadolu Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği İdari Hizmetler Başkanlığı Eğitim ve Staj Birimi AKADEMİK EĞİTİM BAŞVURU PROSEDÜRÜ 1.Amaç Genel Sekreterliğimiz ile Özel Üniversiteler

Detaylı

T.C. GÜMÜŞHANE ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ

T.C. GÜMÜŞHANE ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ T.C. GÜMÜŞHANE ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ 2012 2013 EĞİTİM - ÖĞRETİM YILI BAHAR YARIYILI Kontenjanları, Başvuru Şartları ve Başvuruya Esas Teşkil Eden Lisans Programları Lisansüstü

Detaylı

GAZİ ÜNİVERSİTESİ GAZİ EĞİTİM FAKÜLTESİ

GAZİ ÜNİVERSİTESİ GAZİ EĞİTİM FAKÜLTESİ GAZİ ÜNİVERSİTESİ GAZİ EĞİTİM FAKÜLTESİ 2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILINDA EĞİTİM GÖREN ÜNİVERSİTEMİZ ÖĞRENCİLERİ VE MEZUNLAR İÇİN (GAZİ ÜNİVERSİTESİ VE DİĞER ÜNİVERSİTELER) PEDAGOJİK FORMASYON EĞİTİMİ SERTİFİKA

Detaylı

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI SÖZLEŞMELİ PROGRAMCI VE ÇÖZÜMLEYİCİ GİRİŞ SINAVI İLANI

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI SÖZLEŞMELİ PROGRAMCI VE ÇÖZÜMLEYİCİ GİRİŞ SINAVI İLANI ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI SÖZLEŞMELİ PROGRAMCI VE ÇÖZÜMLEYİCİ GİRİŞ SINAVI İLANI Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bilgi İşlem Daire Başkanlığında 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun değişik

Detaylı

BAŞVURU KOŞULLARI VE İŞLEMLERİ

BAŞVURU KOŞULLARI VE İŞLEMLERİ 2014-2015 AKADEMİK YILI BAHAR DÖNEMİ NDE SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜNÜN AŞAĞIDA BELİRTİLEN ÜSTÜ PROGRAMLARINA ÖĞRENCİ ALINACAKTIR. Anabilim Dalı ve Programın Adı Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Tezsiz/Tezli

Detaylı

PROGRAMLARA BAŞVURU TARİHLERİ : 19 Haziran 14 Temmuz 2017 PROGRAMLARA KABULLERİN İLANI : 21 Temmuz (Yabancı Uyruklu Adaylar için)

PROGRAMLARA BAŞVURU TARİHLERİ : 19 Haziran 14 Temmuz 2017 PROGRAMLARA KABULLERİN İLANI : 21 Temmuz (Yabancı Uyruklu Adaylar için) 2017-2018 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI GÜZ DÖNEMİ ANADOLU ÜNİVERSİTESİ LİSANSÜSTÜ PROGRAMLARININ KONTENJANLARI, PROGRAMLARA BAŞVURU, KAYIT TARİHLERİ VE KABUL KOŞULLARI PROGRAMLARA BAŞVURU TARİHLERİ : 19 Haziran

Detaylı

MALTEPE ÜNİVERSİTESİ Lisansüstü Yabancı Uyruklu Öğrenci Kabul Yönergesi

MALTEPE ÜNİVERSİTESİ Lisansüstü Yabancı Uyruklu Öğrenci Kabul Yönergesi MALTEPE ÜNİVERSİTESİ Lisansüstü Yabancı Uyruklu Öğrenci Kabul Yönergesi Amaç ve Kapsam Madde 1- Bu yönerge Maltepe Üniversitesi Lisansüstü Eğitim-Öğretim Yönetmeliği uyarınca, Maltepe Üniversitesi Enstitülerinde

Detaylı

KTÜ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ LİSANSÜSTÜ 2012-2013 GÜZ YARIYILI KONTENJANLAR

KTÜ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ LİSANSÜSTÜ 2012-2013 GÜZ YARIYILI KONTENJANLAR KTÜ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ LİSANSÜSTÜ 2012-2013 GÜZ YARIYILI KONTENJANLAR ANABİLİM DALI YÜKSEK LİSANS DOKTORA Lisans Lisanstan Tezli Y.L. Tezsiz Y.L. Yabancı Uyruklu Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği

Detaylı

DOKTORA TEZSİZ YÜKSEK LİSANS TEZLİ YÜKSEK LİSANS. DOKTOR A/ (Yüksek. (Lisansa. Lisansa. Dayalı) Dayalı) Yabancı Uyruklu T.C.

DOKTORA TEZSİZ YÜKSEK LİSANS TEZLİ YÜKSEK LİSANS. DOKTOR A/ (Yüksek. (Lisansa. Lisansa. Dayalı) Dayalı) Yabancı Uyruklu T.C. lu lu lu lu lu lu lu lu lu lu lu lu lu lu lu lu lu lu lu lu lu lu MARMARA ÜNİVERSİTESİ 2013-2014 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI GÜZ YARI YILI FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ÜSTÜ PROGRAMLARINA EK KONTENJANLA ÖĞRENCİ ALIMI

Detaylı

HARRAN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ. Tezli Yüksek Lisans. Yük. Yabancı Dil Puan Şartı. Çevre Mühendisliği 12 1 40* -

HARRAN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ. Tezli Yüksek Lisans. Yük. Yabancı Dil Puan Şartı. Çevre Mühendisliği 12 1 40* - HARRAN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ 2014-2015 Eğitim-Öğretim Güz Yarıyılında Fen ve Sosyal Bilimleri Enstitülerinin Anabilim Dallarına Yüksek ve Doktora programlarına öğrenci alınacaktır. Anabilim Dalı Tezli

Detaylı

T.C CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ

T.C CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ T.C CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ 2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BAHAR DÖNEMİ LİSANSÜSTÜ PROGRAMLARA BAŞVURU KILAVUZU OCAK 2015 2014-2015 BAHAR DÖNEMİ LİSANSÜSTÜ PROGRAMLARA ÖĞRENCİ

Detaylı

SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ. Öğrenci İşlemleri SIKÇA SORULAN SORULAR

SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ. Öğrenci İşlemleri SIKÇA SORULAN SORULAR SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ Öğrenci İşlemleri SIKÇA SORULAN SORULAR İstanbul, 2017 İÇİNDEKİLER 1 BAŞVURU İŞLEMLERİ... 2 2 KAYIT İŞLEMLERİ... 3 3 GENEL KONULAR... 4 4 TEZLİ YÜKSEK LİSANS... 5 5 TEZSİZ YÜKSEK

Detaylı

SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI GÜZ YARIYILINDA LİSANSÜSTÜ PROGRAMLARINA SINAVLA ÖĞRENCİ ALINACAKTIR

SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI GÜZ YARIYILINDA LİSANSÜSTÜ PROGRAMLARINA SINAVLA ÖĞRENCİ ALINACAKTIR ANABİLİM DALLARI Tıbbi Biyoloji Tıbbi Mikrobiyoloji SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ 2017-2018 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI GÜZ YARIYILINDA LİSANSÜSTÜ PROGRAMLARINA SINAVLA ÖĞRENCİ ALINACAKTIR TEZLİ YÜKSEK LİSANS DOKTORA

Detaylı

KAFKAS ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ YATAŞ GEÇİŞ BAŞVURU ESASLARI Yükseköğretim Kurumlarında Önlisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift

KAFKAS ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ YATAŞ GEÇİŞ BAŞVURU ESASLARI Yükseköğretim Kurumlarında Önlisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift KAFKAS ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ YATAŞ GEÇİŞ BAŞVURU ESASLARI Yükseköğretim Kurumlarında Önlisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift Anadal, Yan Dal İle Kurumlar Arası Kredi Transferi

Detaylı

T.C. SOSYAL GÜVENLİK KURUMU MÜFETTİŞ YARDIMCILIĞI GİRİŞ SINAVI DUYURUSU

T.C. SOSYAL GÜVENLİK KURUMU MÜFETTİŞ YARDIMCILIĞI GİRİŞ SINAVI DUYURUSU T.C. SOSYAL GÜVENLİK KURUMU MÜFETTİŞ YARDIMCILIĞI GİRİŞ SINAVI DUYURUSU 1- SINAVA İLİŞKİN BİLGİLER - Atama Yapılacak Kadro Unvanı ve Sayısı: Sosyal Güvenlik Kurumu Müfettiş Yardımcısı, 30 kişi, - Hukuk,

Detaylı

ŞIRNAK ÜNİVERSİTESİ Önlisans ve Lisans Düzeyinde Yurtdışından Öğrenci Başvuru ve Kayıt Kabul Yönergesi

ŞIRNAK ÜNİVERSİTESİ Önlisans ve Lisans Düzeyinde Yurtdışından Öğrenci Başvuru ve Kayıt Kabul Yönergesi ŞIRNAK ÜNİVERSİTESİ Önlisans ve Lisans Düzeyinde Yurtdışından Öğrenci Başvuru ve Kayıt Kabul Yönergesi Dayanak Madde 1- Bu yönerge, Şırnak Üniversitesi ne yurt dışından öğrenci kabulü kriterlerini belirlemek

Detaylı

IŞIK ÜNİVERSİTESİ YURT DIŞINDAN ÖĞRENCİ KABUL YÖNERGESİ

IŞIK ÜNİVERSİTESİ YURT DIŞINDAN ÖĞRENCİ KABUL YÖNERGESİ IŞIK ÜNİVERSİTESİ YURT DIŞINDAN ÖĞRENCİ KABUL YÖNERGESİ Amaç ve Kapsam MADDE 1 - (1) Bu Yönergenin amacı Işık Üniversitesi bünyesindeki birimlerin ön lisans ve lisans düzeyindeki diploma programlarına

Detaylı

Ortaçağ Tarihi 5 Yeniçağ ve Yakınçağ Tarihi 5 ALES PUAN TÜRÜ YAB UYR. T.C UYR. YATAY GEÇİŞ ANABİLİM DALI PROGRAM ÖZEL ŞARTLARI

Ortaçağ Tarihi 5 Yeniçağ ve Yakınçağ Tarihi 5 ALES PUAN TÜRÜ YAB UYR. T.C UYR. YATAY GEÇİŞ ANABİLİM DALI PROGRAM ÖZEL ŞARTLARI İZMİR KÂTİP ÇELEBİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ 2015-2016 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BAHAR YARIYILI TEZLİ YÜKSEK ÖĞRENCİ ALIMI, KONTENJAN VE BAŞVURU KOŞULLARI ANABİLİM DALI T.C UYR. YAB UYR. YATAY GEÇİŞ

Detaylı

Bilim / Sanat Dalı veya Ön Koşullar

Bilim / Sanat Dalı veya Ön Koşullar MARMARA ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜNDEN 2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılı Güz Yarıyılı Maliye Bakanlığı ile Marmara Üniversitesi Arasında Düzenlenen Lisansüstü Öğretim, Araştırma ve Hizmet İçi Eğitim İş Birliği

Detaylı

T.C. ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ LİSANSÜSTÜ PROGRAMLARINA BAŞVURU KOŞULLARI KILAVUZU 2015-2016 EĞİTİM- ÖĞRETİM YILI GÜZ DÖNEMİ Sevgili Adaylar,

T.C. ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ LİSANSÜSTÜ PROGRAMLARINA BAŞVURU KOŞULLARI KILAVUZU 2015-2016 EĞİTİM- ÖĞRETİM YILI GÜZ DÖNEMİ Sevgili Adaylar, T.C. ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ LİSANSÜSTÜ PROGRAMLARINA BAŞVURU KOŞULLARI KILAVUZU 2015-2016 EĞİTİM- ÖĞRETİM YILI GÜZ DÖNEMİ Sevgili Adaylar, 2015-2016 eğitim-öğretim güz yarıyılında üniversitemizde

Detaylı

T.C. BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ KAMU HİZMET STANDARTLARI TABLOSU

T.C. BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ KAMU HİZMET STANDARTLARI TABLOSU T.C. BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ KAMU HİZMET STANDARTLARI TABLOSU SIRA NO HİZMETİN ADI BAŞVURUDA İSTENEN BELGELER 1 Lisansüstü Başvurular 2 Yabancı Uyruklu Lisansüstü Başvurular 1-ALES

Detaylı

T.C. AHİ EVRAN ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ EĞİTİM ÖĞRETİM YILI GÜZ YARIYILI YÜKSEK LİSANS VE DOKTORA ÖĞRENCİ ALIM İLANI

T.C. AHİ EVRAN ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ EĞİTİM ÖĞRETİM YILI GÜZ YARIYILI YÜKSEK LİSANS VE DOKTORA ÖĞRENCİ ALIM İLANI T.C. AHİ EVRAN ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ 2013-2014 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI GÜZ YARIYILI YÜKSEK LİSANS VE DOKTORA ÖĞRENCİ ALIM İLANI Ahi Evran Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünün aşağıda

Detaylı

KIRKLARELİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ 2013-2014 BAHAR YARIYILI LİSANSÜSTÜ PROGRAMLARA ÖĞRENCİ ALIMI

KIRKLARELİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ 2013-2014 BAHAR YARIYILI LİSANSÜSTÜ PROGRAMLARA ÖĞRENCİ ALIMI KIRKLARELİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ 2013-2014 BAHAR YARIYILI LİSANSÜSTÜ PROGRAMLARA ÖĞRENCİ ALIMI Lisansüstü Programlara Başvurularının Alınması Mülakat Sınavına Girmeye Hak Kazanan Öğrenci

Detaylı

SİNEMA ve TELEVİZYON ANABİLİM DALI ALES

SİNEMA ve TELEVİZYON ANABİLİM DALI ALES T.C. ORDU ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü 2015-2016 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BAHAR YARIYILI LİSANSÜSTÜ ÖĞRENCİ KONTENJANLARI ve BAŞVURU KOŞULLARI SİNEMA ve TELEVİZYON ANABİLİM DALI

Detaylı

hak kazandığı takdirde, Fen Bilimleri Enstitüsüne teslim eder.

hak kazandığı takdirde, Fen Bilimleri Enstitüsüne teslim eder. BİLECİK ŞEYH EDEBALİ ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ DOKTORA PROGRAMI İLAN METNİ Üniversitemiz 2017 2018 Eğitim Öğretim Yılı Güz Yarıyılında Anadolu Üniversitesi ile Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Fen Bilimleri

Detaylı

10. Öğrenci geçiş yapmak istediği program için ilgili birimin ilan ettiği diğer başvuru koşullarını başvuru anında yerine getirmiş olmalıdır.

10. Öğrenci geçiş yapmak istediği program için ilgili birimin ilan ettiği diğer başvuru koşullarını başvuru anında yerine getirmiş olmalıdır. YILDIRIM BEYAZIT ÜNİVERSİTESİ 2016-2017 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ÖNLİSANS / LİSANS PROGRAMLARINA KURUMLARARASI YATAY GEÇİŞ KAPSAMINDA ÖĞRENCİ KABULÜNE İLİŞKİN ESASLAR Yükseköğretim Kurumlarında Önlisans ve

Detaylı

bir yıllık yüksek lisans doktora programlarının 3-9 aylık araştırma kısmı

bir yıllık yüksek lisans doktora programlarının 3-9 aylık araştırma kısmı Chevening Bursları Chevening Bursu genç profesyonellere belirtilmiş alanlarda çalışma yapmak için ideal bir ortam sağlamanın yanı sıra bu kişilere İngiltere nin benzersiz öğrenim ortamı içinde meslektaşları

Detaylı

YÜZÜNCÜ YIL ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM FAKÜLTESİ PEDAGOJİK FORMASYON EĞİTİMİ SERTİFİKA PROGRAMI BAŞVURU ve UYGULAMA ESASLARI

YÜZÜNCÜ YIL ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM FAKÜLTESİ PEDAGOJİK FORMASYON EĞİTİMİ SERTİFİKA PROGRAMI BAŞVURU ve UYGULAMA ESASLARI 1 YÜZÜNCÜ YIL ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM FAKÜLTESİ PEDAGOJİK FORMASYON EĞİTİMİ SERTİFİKA PROGRAMI BAŞVURU ve UYGULAMA ESASLARI BAŞVURU TAKVİMİ ve AKADEMİK TAKVİM BAŞVURU İŞLEMLERİ (Şahsen/Vekalet) (Posta/Kargo

Detaylı

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BAHAR DÖNEMİ 100/2000 YÖK DOKTORA BURSU BAŞVURU KOŞULLARI

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BAHAR DÖNEMİ 100/2000 YÖK DOKTORA BURSU BAŞVURU KOŞULLARI ANADOLU ÜNİVERSİTESİ 2016-2017 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BAHAR DÖNEMİ 100/2000 YÖK DOKTORA BURSU BAŞVURU KOŞULLARI 100/2000 YÖK Doktora Bursu kapsamında aşağıda listelenen Doktora Programları ve konular için

Detaylı

BAHAR YARIYILI

BAHAR YARIYILI 2016-2017 BAHAR YARIYILI LİSANSÜSTÜ ÖĞRENCİ ALIMI Üniversitemiz Sosyal Bilimler Enstitülerine aşağıda isimleri yazılı anabilim dallarında 2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılı Bahar yarıyılında Yüksek Lisans ve

Detaylı

Hacettepe Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü. 2014-2015 Eğitim Öğretim Yılı Güz Yarıyılı Yüksek Lisans Programı Başvuruları

Hacettepe Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü. 2014-2015 Eğitim Öğretim Yılı Güz Yarıyılı Yüksek Lisans Programı Başvuruları Hacettepe Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü 2014-2015 Eğitim Öğretim Yılı Güz Yarıyılı Yüksek Programı Başvuruları Başvuru tarihleri: 02-27 Haziran 2014 Giriş Sınav tarihleri: 07-11 Temmuz 2014 2014-2015

Detaylı

ALES, Transkript Notu, Mesleki Bilgi Değerlendirme ve Mülakat sonrasında yapılan hesaplamada puan barajı

ALES, Transkript Notu, Mesleki Bilgi Değerlendirme ve Mülakat sonrasında yapılan hesaplamada puan barajı MARMARA ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜNDEN 2015- Eğitim-Öğretim Yılı Bahar Yarıyılı Maliye Bakanlığı ile Marmara Üniversitesi Arasında Düzenlenen Lisansüstü Öğretim,Araştırma ve Hizmet İçi Eğitim İş Birliği Lisansüstü

Detaylı

T.C ERZİNCAN ÜNİVERSİTESİ Fen Bilimleri Enstitüsü Eğitim-Öğretim Yılı Güz Yarıyılı Lisansüstü Programlara Öğrenci Alım İlanı

T.C ERZİNCAN ÜNİVERSİTESİ Fen Bilimleri Enstitüsü Eğitim-Öğretim Yılı Güz Yarıyılı Lisansüstü Programlara Öğrenci Alım İlanı T.C ERZİNCAN ÜNİVERSİTESİ Fen Bilimleri Enstitüsü 2017 2018 EğitimÖğretim Yılı Güz Yarıyılı üstü Programlara Öğrenci Alım İlanı 20172018 EğitimÖğretim Yılı Güz Yarıyılında, Enstitümüz Anabilim Dallarındaki

Detaylı

FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ LİSANSÜSTÜ PROGRAMLARA BAŞVURU TAKVİMİ

FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ LİSANSÜSTÜ PROGRAMLARA BAŞVURU TAKVİMİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ LİSANSÜSTÜ PROGRAMLARA BAŞVURU TAKVİMİ Başvuru ve Ön Kayıt : 05-09 Haziran 2017 Giriş Sınavı Tarihi : 19-21 Haziran 2017 Adaylar ön kayıt için istenilen belgeleri Enstitümüze (09:00-12:00

Detaylı

T.C. AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ

T.C. AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ T.C. AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ 2013-2014 Eğitim Öğretim yılı Güz Yarıyılında, Sosyal Bilimler Enstitüsüne aşağıdaki anabilim dallarına lisansüstü eğitim için öğrenci alınacaktır.

Detaylı

dönemde ve tez önerisi savunmasına girilmesi gereken dönemde programdan faydalanamazlar.

dönemde ve tez önerisi savunmasına girilmesi gereken dönemde programdan faydalanamazlar. Mevlana 2015-2016 Akademik Yılı Öğrenci Başvuruları 2015-2016 AKADEMİK YILI MEVLANA DEĞİŞİM PROGRAMI ÖĞRENCİ SEÇİMİ BAŞLAMIŞTIR Başvuru Koşulları: 1. Lütfen ilanı sonuna kadar okuyunuz. 2. Yurtdışındaki

Detaylı

T.C. ERCİYES ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ MÜDÜRLÜĞÜ EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BAŞVURU VE KONTENJAN İLANI (EK-2 İLAN)

T.C. ERCİYES ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ MÜDÜRLÜĞÜ EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BAŞVURU VE KONTENJAN İLANI (EK-2 İLAN) T.C. ERCİYES ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ MÜDÜRLÜĞÜ 2017-2018 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BAŞVURU VE KONTENJAN İLANI (EK-2 İLAN) Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının 14/07/2017 tarih ve 75850160-104.01.04.01/46068

Detaylı