Balıkesir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Balıkesir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü"

Transkript

1 Balıkesir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü

2 Mustafa KARADUMAN Balıkesir İl Özel İdaresi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Balıkesir Valiliği Projeler Koordinasyon Koordinatörü Tel: Dahili Cep:

3 AB LLP Projesi Balıkesir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü adına hazırlanan ilk Avrupa Birliği Projesidir.

4

5 Proje nedir? Proje; belirli bir yerde, belirli süre içinde, belirli bir bütçe ile, net olarak tanımlanan amaçların gerçekleştirilmesine yönelik olarak planlanan faaliyetler bütünüdür.

6 Projenin Adı Kentsel Planlamada Avrupa Ekolü Projenin Nosu TR1-LEO

7 Projenin Toplam Süresi 466 Gün Başlangıç Tarihi: 01/10/2012 Yurtdışı Yerleştirme Süresi 4 Hafta

8 Projenin Bütçesi

9 Projenin Genel Amacı Kentsel planlama ile ilgilenen tarafların kentsel planlamada referans kabul edilen dokümanların Avrupa da nasıl uygulandığını eğitimler ve stajlar ile öğrenmek, Avrupa da uygulanan kentsel planlama tekniklerini öğrenmek,

10 Projenin Genel Amacı Türkiye de kültürel değerlerin korunduğu sürdürülebilir kentlerin oluşturulması için insan kaynağını geliştirmek, Kentsel düzenlemeye ilişkin (peyzaj vb.) uygulamaları öğrenmek, Katılımcıların kültürel, dilsel ve mesleki gelişimlerini sağlamak,

11 Projenin Genel Amacı Proje sahibinin ve ortaklarının proje kapasitesini geliştirmek

12 Proje Koordinatörü Mustafa KARADUMAN

13 Proje Sahibi Balıkesir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü

14 Projenin Dış Ortakları 1. İngiltere 2. Almanya 3. Belçika Projenin Yerel Ortağı 1. Balıkesir İl Özel İdaresi

15 Proje İhtiyacı Proje yapımında, AB Müktesebatına Uyum Sürecinde, Kentsel dönüşüm ve Büyük Şehir Kentsel Planlama stratejilerini geliştirmek amacıyla aşağıdaki ihtiyaçlar motivasyon sağlamıştır, bunlar; Kentsel planlama aşamasında Avrupa nın tarihi şehirlerinde (Londra, Frankfurt, Augsburg, Brüksel, Portsmouth, vs.) olduğu gibi tarihi dokunun nasıl korunduğunu, tarihi yapıların kentsel planlamada nasıl nirengi noktası olarak kabul edildiğini yerinde görmek, Avrupa daki kültürel miras odaklı planlama anlayışını öğrenmek,

16 Proje İhtiyacı Avrupa daki kültürel miras odaklı planlama anlayışını öğrenmek, Avrupa Birliği üyelik sürecinde kentsel planlamada temel doküman olan Avrupa Mekânsal Gelişme Perspektifi (ESDP) ni öğrenmek ve uygulama alanlarının gözlemlemek, Avrupa Kentsel Şartı çerçevesinde planlanan ve gelişmeye devam eden şehirlerdeki planlama çalışmalarını öğrenmek, Avrupa da kentsel planlamanın bölgedeki kültürel ve sosyal gerçekler ile nasıl bütünleştirildiğini öğrenmek, Modern mimarinin tarihsel doku ile nasıl bütünleştirildiğini öğrenmek

17 Proje Hazırlama Süreci Ortak Arama ve Başvuru: -Bu süreçte Yurt dışındaki ve yurt içinde ortaklarla irtibata geçilmiş, proje fikri anlatılarak destek istenmiştir. -Proje yazımı Balıkesir Valiliği Proje Ofisi tarafından gerçekleştirilmiş. Başvurusu tamamlanmıştır.

18 Uygulama Süreci Projenin Tanıtımı ve Yararlanıcı Seçimi: Proje sonuçlarının Ulusal Ajans tarafından açıklanmasına müteakip, -Proje ortağımıza projenin kabul edildiği resmi yazı ile bildirilir, -Proje Bilgilendirme Toplantıları yapılır (Aralık 2012), -Katılımcıların seçimi için duyurular yapılır (Aralık 2012), -Katılımcı Başvuru Formları alınır (Aralık 2012), Son Başvuru Tarihi: 17 Aralık 2012 Pazartesi - Saat 17.00

19 Uygulama Süreci Projenin Tanıtımı ve Yararlanıcı (Katılımcı) Seçimi: -Yararlanıcı Seçim Komisyonu Kurulur, -Katılımcılar için ön değerlendirme yapılır (Aralık 2012), -Katılımcılar için yazılı sınav yapılır (Aralık 2012), -Katılımcılar için mülakat yapılır (Aralık 2012), -Katılımcılar belirlenir, asil ve yedek liste yayımlanır, -Katılımcılar ile ikili ve üçlü sözleşme yapılır (Aralık 2012), -Katılımcılar Yararlanıcı Teminat Bedelini proje hesabına yatırırlar, -Bu işlemlerden sonra süreç başlar

20 Uygulama Süreci Yararlanıcı Dağılımı: ÜLKE KATILIMCI ENGELLİ REFAKATÇİ TOPLAM Almanya Belçika İngiltere

21 Uygulama Süreci Yararlanıcı Özellikleri: Kentsel Planlama konusunda mesleki eğitim almış (D.1) (D.2) Kentsel Planlamanın herhangi bir alanından en az MYO mezunu olmak (D.2) İşsiz / yeni mezun / çalışan (D.2) Kentsel Planlama alanında çalışıyor olmak (F.3) Çalışanlar için (F.3) sektörde en fazla 3 yıl deneyimli (D.2) Özel sektör / kamuyu temsil edebilir (D.2) Kentsel Planlama sektörüne ilgi duymak (F.3) Projenin tüm faaliyetlerine katılmakta engeli bulunmamak

22 Uygulama Süreci Yararlanıcılarla İletişimin Sağlanması -Yararlanıcıların e-posta adresleri vasıtasıyla hareketlilik öncesi bir sanal haberleşme grubu kurulacaktır, tüm yararlanıcıların bu gruba üye olmaları sağlanacaktır. -Yararlanıcıların günde bir defa e-posta adreslerini kontrol etmeleri gerektiği anlatılacak ve tüm haberleşme bu yolla sağlanacaktır.

23 Uygulama Süreci Hazırlık Kursu Katılımcılar gidilecek ülkelerde ihtiyaç duyacakları temel seviyede İngilizce ve kurslarına katılacaklardır. (Aralık Ocak 2013)

24 Uygulama Süreci Oryantasyon Eğitimi Katılımcıların AB bütünleşme sürecine yönelik eğitime alınmaları ve gidilecek Avrupa Birliği ülkeleri hakkında coğrafi, demografik, eğitimsel, yönetsel, güvenlik ve kültürel konularda oryantasyonunun sağlanması, Ocak- Şubat aylarında yapılacaktır. (Grup başkanları gidilecek ülkeyi 30 dakika süre içerisinde tüm katılımcılara anlatacaklardır.)

25 Grup Başkanları 1. İNGİLTERE 2. ALMANYA 3. BELÇİKA Yurtdışına çıkacak grup ile ilgili resmi işlerin takip edilmesi, grubun ihtiyaçlarının sağlanmasında ülke grup başkanlarının oluşturulması gerekmektedir.

26 Uygulama Süreci Hediyeler Kültürler arası iletişim için, Türkiye ile ilgili tanıtım dokümanlarının ve küçük hediyelerin sağlanması, projenin kabul edildiği tarihten itibaren başlayarak, her grup başkanı tarafından ülke katılımcıları ile işbirliğiyle yapılacaktır (çıkışlardan önce temin edilecektir).

27 Uygulama Süreci Vize ve Pasaport İşlemleri Yurtdışına çıkabilmek için katılımcıların ihtiyaç duyacağı pasaport ve vize belgeleri düzenlenecektir. Bu belgelerin temini için gidilecek Avrupa Birliği ülkelerinin Büyükelçiliklerine başvuruda bulunulacaktır. Bu işlemlerin takibi katılımcıların kendileri tarafından yapılacaktır.

28 Uygulama Süreci Seyahat ve Sigorta İşlemleri Yurtdışına çıkabilmek için katılımcıların ihtiyaç duyacağı seyahat ve sigorta belgeleri düzenlenecektir. Bu işlemler Proje Koordinatörlüğü tarafından temin edilecektir.

29 Uygulama Süreci Uçak Biletleri Uçak biletleri için fiyat araştırması yapılıp, ekonomik ve ulaşım açısından daha rahat olacak seferler tercih edilecektir. Bu işlemler Proje Koordinatörlüğü tarafından yapılacaktır. (Aralık-Ocak-Şubat aylarında alınacaktır.)

30 Uygulama Süreci İdari Düzenlemeler Her yararlanıcı için bir klasör oluşturularak yararlanıcıların ihtiyaç duyulabileceğine inanılan tüm bilgiler ve belgeler burada saklanacaktır. Bu işlemler Proje Koordinatörlüğü tarafından yapılacaktır.

31 Uygulama Süreci Mali Düzenlemeler -Ulusal Ajans tarafından gönderilen bütçe için Balıkesir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü adına vadesiz euro hesabı açılmıştır. -Ayrıca aynı bankadan kişisel proje faaliyetlerine esas Euro hesabı açacaklardır. -Tüm parasal işlemler Bu işlemler Proje Koordinatörlüğü tarafından yürütülecektir.

32 Uygulama Süreci Mali Düzenlemeler Proje bütçesi : ,00 %80 dilimi : ,60 (Sözleşmeden sonra ödenen miktar) %20 dilimi :17 688,40 (Proje bittikten sonra ödenen miktar)

33 Uygulama Süreci Yurt Dışına Çıkış -Alıcı ülkelerde eğitime başlanması 2013 İLKBAHAR (mart, nisan) SONBAHAR (ekim, kasım, aralık) ayları arasında gerçekleştirilecektir. -Bütün gruplar farklı tarihlerde çıkış yapacaktır. -Bir katılımcı ancak bir ülkeye çıkış yapabilecektir.

34 Uygulama Süreci Yurt Dışına Çıkış tarihi itibariyle revizyonu onaylanan yurtdışı uygulama tarihleri (değişiklik hakkı koordinatörlüğe aittir; Uygulamaya Esas Yurtdışı Çıkış Tarihleri (Nihai) ÜLKE BAŞLAMA BİTİŞ SÜRE (Hafta) AÇIKLAMA Almanya Sabit Belçika Sabit İngiltere Sabit

35 Uygulama Süreci Yurtdışı Temel Faaliyetleri; Eğitimler ve Stajlar, Teknik Ziyaretler, Çalıştaylar ve Toplantılar, Kültürel Geziler, Rapor Tanzimleri Faaliyet Konuları; Avrupa Kentsel Şartı (AKŞ), Avrupa Mekânsal Gelişme Perspektifi (AMGP), Kentsel Planlamada Temel Konuları, Bu konuların Çevre Planlama uygulamalarında kullanımı, Çevre Planlama uygulamalarında diğer etken ve bileşke konular

36 Uygulama Süreci Yurt Dışından Dönüş Proje Sahibi ve katılımcı gönderen ortaklar alınan eğitimlere yönelik grupkişisel raporlarını hazırlayacaklar ve rapleo4- europass anket formunu dolduracaklardır.

37 Uygulama Süreci Yurt Dışından Dönüş Gidilen AB ülkelerindeki faaliyetler hakkında teknik ve kültürel gezilerle ilgili sunuların hazırlanması

38 Uygulama Süreci Yaygınlaştırma Yurtdışı dönüşleri tamamlandıktan sonra tüm katılımcılarla yaygınlaştırma programı yapılacak ve 3 kategoride yaygınlaştırma yapılacak; - Sektörel Yaygınlaştırma, - Bölgesel Yaygınlaştırma, - Ulusal ve Uluslararası Yaygınlaştırma

39 Uygulama Süreci Sertifikasyon Sertifika Töreni ile katılımcılara sertifikaları verilecektir, bunlar; Mobility Online Tools üzerinden Europass Mobility belgesi, Proje Sahibi Kurum tarafından Katılımcı Sertifikası, Yurtdışı ev sahibi kurum tarafından Katılım Sertifikası, Dil eğitimi sonunda Yabancı Dil Eğitimi Seviye Sertifikası, Projeyi başarıyla uygulayıp tamamlayan katılımcılara Referans Mektubu verilir (3 yıl içerisinde / özel).

40 Uygulama Süreci Sonuç Projenin Nihai raporunun hazırlanarak Ulusal Ajansa sunulması.

41 ÖNERİLER ve UYARILAR Bu tip projelerin belli hedefleri, amaçları ve faaliyetleri vardır. Proje uygulaması esnasında her katılımcı tüm uygulamalara istisnasız katılmak zorundadır. Her katılımcı verilen görevleri istisnasız yerine getirmekle mükelleftir. Yurt dışı gezileri teknik ziyaretler çerçevesindedir, katılımcılar ülkemizi ve temsil ettikleri değerlerimizi göz önüne alarak proje uygulamasında yer almalıdır.

42 ÖNERİLER ve UYARILAR Her katılımcı kendi proje raporlarını zamanında ve usullerine uygun bir şekilde sunmalıdırlar. Her grup, grup raporunu ve grup faaliyet sunularını zamanında hazırlayıp sunmalıdır. Her grup ve katılımcı proje zorunlu faaliyetlerinden olan yaygınlaştırma faaliyetlerine istisnasız katılacaktır.

43 ÖNERİLER ve UYARILAR Katılımcılar yurt dışı akış programlarına grup ziyaret tarihlerinde giriş çıkış yapmak zorundadırlar. Ziyaret, giriş-çıkış belgelerinin tamamının asıllarını ibraz etmekle mükelleftir. Tüm bu doneler sonucunda proje yönetim ekibi proje final raporu Ulusal Ajansa teslim edilecek. Proje final raporu kabul edildikten sonra proje bütçesinin %20 lik diliminde katılımcı teminat bedelleri iade edilecektir.

44 Katılımcı adayları Başvuru Evraklarını, tarihi mesai saati sonuna kadar (17.00) aşağıda belirtilen Kuruma/Birime/Personele teslim edilebilirler; -Balıkesir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü personeli- proje temas noktası, Mimar Altan AYDIN a, -Balıkesir İl Özel İdaresi İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğüne, -Balıkesir Valiliği AB Ofisi / Projeler Koordinasyon Koordinatörlüğüne

45 Balıkesir e ve Türkiye ye Faydalı olması dileğiyle

Proje Açılış Toplantısı

Proje Açılış Toplantısı Proje Açılış Toplantısı 08.12.2012 2012-1-TR1-LEO02-37903 YEREL MEDYANIN AB STANDARTLARINDA DEMOKRASİYE KATKISI: Genç Gazeteciler Avrupa daki Yerel Medya Yapısını Öğreniyor Proje Sahibi Balıkesir Gazeteciler

Detaylı

Balıkesir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü

Balıkesir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Projenin Adı Kentsel Planlamada Avrupa Ekolü Proje No 2012-1-TR1-LEO02-37867 PROJENİN ÖZELLİKLERİ: TÜRÜ LLP-LDV-PLM-Mobility İşgücü piyasasındaki kişiler HİBE SAĞLAYICI AB Türk Ulusal Ajansı AB BAKANLIĞI

Detaylı

HAYATBOYU ÖĞRENME PROGRAMI (LLP) ÜLKE MERKEZLİ PROJE ve BİREYSEL FAALİYETLER 2013 YILI ULUSAL TEKLİF ÇAĞRISI

HAYATBOYU ÖĞRENME PROGRAMI (LLP) ÜLKE MERKEZLİ PROJE ve BİREYSEL FAALİYETLER 2013 YILI ULUSAL TEKLİF ÇAĞRISI T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı HAYATBOYU ÖĞRENME PROGRAMI (LLP) ÜLKE MERKEZLİ PROJE ve BİREYSEL FAALİYETLER 2013 YILI ULUSAL TEKLİF ÇAĞRISI

Detaylı

ERASMUS+ ANA EYLEM 1 (KA1)/ BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ BAŞVURU REHBERİ (Okul Eğitimi Personeli Öğrenme Hareketliliği)

ERASMUS+ ANA EYLEM 1 (KA1)/ BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ BAŞVURU REHBERİ (Okul Eğitimi Personeli Öğrenme Hareketliliği) T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı TÜRKİYE ULUSAL AJANSI ERASMUS+ ANA EYLEM 1 (KA1)/ BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ BAŞVURU REHBERİ (Okul Eğitimi

Detaylı

BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI HAYAT BOYU ÖĞRENME (LİFELONG LEARNİNG) - ERASMUS PROGRAMI ÖĞRENCİ DEĞİŞİMİ YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

Detaylı

Erasmus+ KA1 - Bireylerin Öğrenme Hareketliliği

Erasmus+ KA1 - Bireylerin Öğrenme Hareketliliği Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Türkiye Ulusal Ajansı) Erasmus+ KA1 - Bireylerin Öğrenme Hareketliliği Mesleki Eğitim Öğrenici ve Personel Hareketliliği BAŞVURU REHBERİ

Detaylı

ANADOLU MESLEKĠ EĞĠTĠM DERNEĞĠ

ANADOLU MESLEKĠ EĞĠTĠM DERNEĞĠ HAYAT BOYU ÖĞRENME PROGRAMI 2007-2013 2013 LEONARDO DA VİNCİ PLM HAREKETLİLİK PROJESİ 2013-1-TR1-LEO02-51164 HAYATA +1 ĠLE BAġLAMA Leonardo da Vinci Programı Nedir? Leonardo da Vinci Programı; Organizasyon

Detaylı

T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı TÜRKİYE ULUSAL AJANSI

T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı TÜRKİYE ULUSAL AJANSI T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı TÜRKİYE ULUSAL AJANSI ERASMUS+ ANA EYLEM 1 (KA1) Okul Eğitimi Personeli Öğrenme Hareketliliği 2015 YILI BAŞVURU

Detaylı

T.C. AVRASYA ÜNİVERSİTESİ ERASMUS VE DİĞER DEĞİŞİM PROGRAMLARI YÖNERGESİ

T.C. AVRASYA ÜNİVERSİTESİ ERASMUS VE DİĞER DEĞİŞİM PROGRAMLARI YÖNERGESİ T.C. AVRASYA ÜNİVERSİTESİ ERASMUS VE DİĞER DEĞİŞİM PROGRAMLARI YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç Madde 1 Bu yönergenin amacı Avrasya Üniversitesi nin Erasmus ve diğer değişim

Detaylı

PROJE DÖNGÜSÜ EL K TABI

PROJE DÖNGÜSÜ EL K TABI E itim ve Kültür Hayatboyu Ö renme Program LEONARDO DA VINCI Hayatboyu Öğrenme Programı 2007-2013 LEONARDO DA VINCI PROJE DÖNGÜSÜ EL K TABI Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı

Detaylı

EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ HİZMETİÇİ EĞİTİM YÖNETMELİĞİ

EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ HİZMETİÇİ EĞİTİM YÖNETMELİĞİ EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ HİZMETİÇİ EĞİTİM YÖNETMELİĞİ Resmi Gazete Tarihi ve sayısı :09.05.2003-25103 BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Hukuki Dayanak ve Tanımlar Amaç Madde 1 Bu Yönetmeliğin amacı, Emniyet Teşkilatında

Detaylı

ERASMUS+ ANA EYLEM 1: BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ. Yükseköğretimde Öğrenci ve Personel Hareketliliği

ERASMUS+ ANA EYLEM 1: BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ. Yükseköğretimde Öğrenci ve Personel Hareketliliği ERASMUS+ ANA EYLEM 1: BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ Yükseköğretimde Öğrenci ve Personel Hareketliliği 2014 Dönemi Yükseköğretim Kurumları için El Kitabı * Bu el kitabı Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik

Detaylı

İZMİR ÜNİVERSİTESİ ERASMUS VE DİĞER DEĞİŞİM PROGRAMLARI YÖNERGESİ

İZMİR ÜNİVERSİTESİ ERASMUS VE DİĞER DEĞİŞİM PROGRAMLARI YÖNERGESİ İZMİR ÜNİVERSİTESİ ERASMUS VE DİĞER DEĞİŞİM PROGRAMLARI YÖNERGESİ AMAÇ VE KAPSAM MADDE 1: Amaç: Bu Yönergenin amacı, Erasmus ve diğer değişim programlarına ilişkin işleyişi düzenlemektir. Kapsam: Yönerge,

Detaylı

İÇİNDEKİLER... 2 SUNUŞ...

İÇİNDEKİLER... 2 SUNUŞ... Sayfa 1 / 92 İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... 2 SUNUŞ... 3 1 GENEL BİLGİLER... 4 1.1 Misyon ve Vizyon... 4 1.2 Yetki, Görev ve Sorumluluklar... 5 1.3 Ajansa İlişkin Bilgiler... 6 1.3.1 Fiziksel Yapı... 6 1.3.2

Detaylı

GMKA Çalışma Programı

GMKA Çalışma Programı 2015 GMKA Çalışma Programı 0 1 İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... 2 ŞEKİLLER... 3 TABLOLAR... 3 1 Giriş... 4 2 2015 Yılı Öncelikleri... 13 3 2015 Yılı Faaliyetleri... 18 3.1 Kurumsal Gelişim ve Yönetim Faaliyetleri...

Detaylı

EK-6 Hayatboyu Öğrenme Programı (LLP) Yükseköğretim Kurumları İçin Erasmus Uygulama El Kitabı*

EK-6 Hayatboyu Öğrenme Programı (LLP) Yükseköğretim Kurumları İçin Erasmus Uygulama El Kitabı* EK-6 Hayatboyu Öğrenme Programı (LLP) Yükseköğretim Kurumları İçin Erasmus Uygulama El Kitabı* Sözleşme Yılı 2013 Akademik Yıl 2013/20 014 * Bu El kitabı Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi

Detaylı

Diplomatik temsilciliklerimizin hiçbir birimi staj faaliyeti için uygun değildir.

Diplomatik temsilciliklerimizin hiçbir birimi staj faaliyeti için uygun değildir. Staj Hareketliliği Nedir? Faaliyet, yükseköğretim kurumunda kayıtlı öğrencinin yurtdışındaki bir işletmede staj yapmasıdır. Staj, bir yararlanıcının programa katılan başka bir ülkedeki bir işletme veya

Detaylı

2011 Yılı. Çalışma Programı Özeti

2011 Yılı. Çalışma Programı Özeti 2011 Yılı Çalışma Programı Özeti Ankara 2011 İÇİNDEKİLER SUNUŞ...2 1.GİRİŞ...3 2. 2011 YILI ÖNCELİKLERİ...5 3. 2011 YILI FAALİYETLERİ...6 3.1. Kurumsal Gelişim ve Yönetim Faaliyetleri...6 3.1.1. Yönetim

Detaylı

2011 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI (1 Ocak-31 Aralık 2011)

2011 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI (1 Ocak-31 Aralık 2011) 2011 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI (1 Ocak-31 Aralık 2011) TR33 (Afyonkarahisar, Kütahya, Manisa, Uşak) Düzey 2 Bölgesi i İÇİNDEKİLER TABLOLAR LİSTESİ... İV KISALTMALAR... Vİ SUNUŞ... Vİİ 1. GİRİŞ... 1 1.1. İNSAN

Detaylı

AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI MERKEZİ BAŞKANLIĞI (TÜRKİYE ULUSAL AJANSI) ERASMUS+ KA1 BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ

AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI MERKEZİ BAŞKANLIĞI (TÜRKİYE ULUSAL AJANSI) ERASMUS+ KA1 BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI MERKEZİ BAŞKANLIĞI () ERASMUS+ KA1 BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ AVRUPA GÖNÜLLÜ HİZMETİ BAŞVURU REHBERİ 2014 Bu rehber, 2014 Erasmus+ Ana Eylem 1 (KA1) Bireylerin

Detaylı

Sözleşme Yılı 2012 Akademik Yıl 2012/2013

Sözleşme Yılı 2012 Akademik Yıl 2012/2013 EK-6 Hayatboyu Öğrenme Programı (LLP) Yükseköğretim Kurumları İçin Erasmus Uygulama El Kitabı* Sözleşme Yılı 2012 Akademik Yıl 2012/2013 * Bu El kitabı Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi

Detaylı

BURSA ESKİŞEHİR BİLECİK KALKINMA AJANSI

BURSA ESKİŞEHİR BİLECİK KALKINMA AJANSI BURSA ESKİŞEHİR BİLECİK KALKINMA AJANSI 2010 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI (01.01.2010 31.12.2010) -Ekim 2010- İÇERİK A. KURUMSAL GELİŞİM VE YÖNETİM FAALİYETLERİ... 3 1. İnsan Kaynaklarına İlişkin Faaliyetler...

Detaylı

ÜNİVERSİTELERDE YABANCILARA TÜRKÇE ÖĞRETME AMACIYLA KURULAN UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZLERİNİN YÖNETMELİKLERİ. Derleyen: Dr.

ÜNİVERSİTELERDE YABANCILARA TÜRKÇE ÖĞRETME AMACIYLA KURULAN UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZLERİNİN YÖNETMELİKLERİ. Derleyen: Dr. ÜNİVERSİTELERDE YABANCILARA TÜRKÇE ÖĞRETME AMACIYLA KURULAN UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZLERİNİN YÖNETMELİKLERİ Derleyen: Dr.Mustafa Altun http://www.dilbilimi.net/yabanci_dil_olarak_turkcenin_ogretimi_

Detaylı

TRA1 DÜZEY 2 BÖLGESİ KALKINMA AJANSI 2009 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI

TRA1 DÜZEY 2 BÖLGESİ KALKINMA AJANSI 2009 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI TRA1 DÜZEY 2 BÖLGESİ KALKINMA AJANSI YILI ÇALIŞMA PROGRAMI ARALIK 17/12/ TRA1 İÇİNDEKİLER SUNUŞ 3 1. TEMEL AMAÇLAR VE ÖNCELİKLER 5 2. YILI FAALİYETLERİ 5 2.1 KURUMSALLAŞMA FAALİYETLERİ 6 2.1.1 Ajansın

Detaylı

TEKNİK DESTEK PROGRAMI BAŞVURU REHBERİ

TEKNİK DESTEK PROGRAMI BAŞVURU REHBERİ 2015 TEKNİK DESTEK PROGRAMI BAŞVURU REHBERİ Referans No: TR72/15/TD Başvuru yapılacak dönemlere ilişkin program referans numaraları ve son başvuru tarihleri aşağıdaki gibidir: Dönem Referans No Son Başvuru

Detaylı

İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜKLERİ ARAŞTIRMA GELİŞTİRME (AR-GE) BİRİMLERİ YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM. Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜKLERİ ARAŞTIRMA GELİŞTİRME (AR-GE) BİRİMLERİ YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM. Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜKLERİ ARAŞTIRMA GELİŞTİRME (AR-GE) BİRİMLERİ YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 (1) Bu Yönergenin amacı, il millî eğitim müdürlükleri araştırma

Detaylı

ACIBADEM ÜNİVERSİTESİ Hayat Boyu Öğrenme Erasmus ve Diğer Değişim Programları Yönergesi

ACIBADEM ÜNİVERSİTESİ Hayat Boyu Öğrenme Erasmus ve Diğer Değişim Programları Yönergesi ACIBADEM ÜNİVERSİTESİ Hayat Boyu Öğrenme Erasmus ve Diğer Değişim Programları Yönergesi Amaç Madde 1. Bu yönergenin amacı, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları-Hayat Boyu Öğrenme Programı (HBÖ)-

Detaylı

2013 YILI BİRİM FAALİYET RAPORU

2013 YILI BİRİM FAALİYET RAPORU T.C. İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ Uluslararası İlişkiler Ofisi 2013 YILI BİRİM FAALİYET RAPORU İÇİNDEKİLER BİRİM YÖNETİCİSİNİN SUNUŞU... 1 I. GENEL BİLGİLER... 2 I.A. MİSYON VE VİZYON... 2 I.B. YETKİ,

Detaylı

ERASMUS+ Ana Eylem 1- Bireylerin Öğrenme Hareketliliği. Mesleki Eğitim Öğrenicileri ve Personeli İçin Hareketlilik Projeleri

ERASMUS+ Ana Eylem 1- Bireylerin Öğrenme Hareketliliği. Mesleki Eğitim Öğrenicileri ve Personeli İçin Hareketlilik Projeleri ERASMUS+ Ana Eylem 1- Bireylerin Öğrenme Hareketliliği Mesleki Eğitim Öğrenicileri ve Personeli İçin Hareketlilik Projeleri Sunu İçeriği Tanım ve Kapsam Proje Ortakları Hibe Ölçütleri Bütçe Kalemleri Başvuru

Detaylı

PROJE UYGULAMA REHBERİ

PROJE UYGULAMA REHBERİ T.C. KALKINMA BAKANLIĞI KALKINMA AJANSLARI TARAFINDAN SAĞLANAN DESTEKLER İÇİN PROJE UYGULAMA REHBERİ Bölgesel Gelişme ve Yapısal Uyum Genel Müdürlüğü ANKARA, 2009 1 GİRİŞ... 2 1.1 KAPSAM... 2 1.2 YASAL

Detaylı