14 BÖLÜM TV. DİZİSİ : BURÇ FİLM FİLMCİLİK SAN.TİC.LTD.ŞTİ. : FEDAİ ÖZTÜRK : AHMET EMRE ÇELİK AYHAN YAVAŞ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "14 BÖLÜM TV. DİZİSİ : BURÇ FİLM FİLMCİLİK SAN.TİC.LTD.ŞTİ. : FEDAİ ÖZTÜRK : AHMET EMRE ÇELİK AYHAN YAVAŞ"

Transkript

1

2 14 BÖLÜM TV. DİZİSİ YAPIMCI FİRMA PRODÜKTÖR YÖNETMEN SENARYO ÖYKÜ MÜZİK : BURÇ FİLM FİLMCİLİK SAN.TİC.LTD.ŞTİ. : FEDAİ ÖZTÜRK : ARAM GÜLYÜZ : BÜLENT ORAN : FEDAİ ÖZTÜRK : AHMET EMRE ÇELİK AYHAN YAVAŞ

3 TAKSİM / SARIYER C A S T *BABÜR (Minibüs şoförü) : İLYAS SALMAN *VACİP (Minibüs şoförü) : GAFFUR UZUNER *REŞAT (Bıçkın kabadayı) : BÜLENT KAYABAŞ *FERHAT (Kahveci) : BAYKAL KENT *GAMZE (Grafiker) : GAMZE TUNAR *HACI (Minibüs sahibi) : TUNCER NECMİOĞLU *GÖKHAN (Gamze nin babası) : KEREM YILMAZER *SİBEL (Reşat ın sevgilisi) : SİBEL GÖKÇE *KİRAZ (Babür ün kızkardeşi) : EBRU TUNCAY *MERYEM (Babür ün annesi) : ÜLKÜ ÜLKER *KEKEÇ ALİ (Muavin) : TUNCAY AKÇA *İLHAN (Emekli gazeteci) : AYDIN TEZEL *NAZAN (Kiraz ın arkadaşı) : NAZAN AYAS *TÜLAY (Minibüs yolcusu) : BİRSEN YILDIZ *KİBAR SAİT (Eski İstanbul şoförü) : KAZIM KARTAL *MURAT (Gamze nin patronu) : DOĞAN AYBAY *GAMMAZ ŞEVKİ : BURHAN İNCE *BERBER HAZIM : AHMET ŞENDİL *PLAK ŞİRKETİ PATRONU : SEYFETTİN KARADAYI *METİN (Minibüs yolcusu) : MUSTAFA ERÇEL *MUNİSE (Meryemin arkadaşı : UĞUR KIVILCIM *SECAT (Hacının avukatı) : KAMİL SESLİ *KOMİSER : HAKKI KIVANÇ *NEŞE (Gökhan ın sevgilisi) : NEŞE AKSOY( KONUK SANATÇI)

4 TAKSİM / SARIYER ÖYKÜ Uzun bir süre Taksim- Sarıyer hattında muavinlik yapan Babür, arabasında çalıştığı şöförün memlekete dönmesiyle o hatta şöförlük yapmaya başlar. Babür, anası ve kızkardeşiyle Sarıyer de bir gecekonduda kiracıdır.gecekondunun Bey dir. sahibi,çalıştığı minibüsün sahibi olan Hacı Babür ün anası kızının şehirli biriyle evlenip rahat etmesini, oğlununsa köyden bir kızla evlenmesini istemektedir.böylece ihtiyarlığında gelini ona bakacaktır. Oğlunun başlık parası, kızına da çeyiz parası biriktirmek için eline geçen herşeyi bir köşeye atar,biriktirir. Babür ün kızkardeşi okutulmamış, okumaya meraklı biraz şişmanca bir kızdır. Gazetelerde, dergilerde öğrendiği sloganları konuşmalarında yerli yersiz kullanır. Aynı hatta çalışan Vacip,pek çok iş denemiş Karadenizli bir delikanlıdır. Amacı, müteahhit olmaktır. Deneyip başaramadığı işleri büyük bir hayat tecrübesi gibi ikidebir sözkonusu eder. Bütün açıkgözler gibi saf bir yanı vardır. Minibüslerin sahibi olan Hacı, Almanya da işçilik yapmış, para biriktirerek mal mülk sahibi olmuş, Kayseri li bir adamdır. Çalıştırdığı şöförleri arada sırada ansızın minibüse binerek denetler. Kiradaki gecekondularınada aynı yöntemi uygular.

5 Sarıyer durağında daha çok minibüs şöförlerinin gittiği kahvenin sahibi ve ocakçısı Ferhat eski bir güreşçidir. Trakyalı olan Ferhat, her olaya benim zamanımda, bizim memlekette diye girer. Yeni nesli çok yumuşak ve nane molla bulur. Ferhat annesiyle eski bir köşkün müştemilatında oturmaktadır. Köşkün arazisi mirasçılarının bulunamayıp bir araya gelememeleri yüzünden satılmamamaktadır. Ferhat evde annesinin yanında tam bir ana kuzusudur. Ferhat ın annesi sık sık herkesin haddini bildiği eski güzel günleri anar. Yokluklarıda bir zerafetmiş gibi gögüsler. Eski İstanbul lu bir kadındır. Trakya da yaşamıştır. Ama İstanbul lu hiç unutmamıştır. Kocası ölüp çiftlik elden gidince oğlu Ferhat la eski konağa gelip yerleşmiştir. Villada oturan eski ünlü şarkıcı Gökhan ın kızı Gamze, Avrupa da, okumuş biraz safça bir kızdır. Babası sık sık kaza yaptığı için arabasını elinden alınca, çalıştığı reklam şirketine minibüsle gider gelir. Hem Babür ün hem Vacip in ahbabıdır. İkisininde her konudaki pratik çözümlerini Avrupalılarla karşılaştırarak çok üstün bulur. Vacip ile Babür, kıza hayrandırlar. Bu yüzden kızı elde etmek için ikisi birbiriyle yarışır. Kızsa ikisini birbirinden ayırmaz. Babür e de Vacip e hayrandır. Aynı reklam şirketinde çalışan Birsen, ilerlemek ve çeşitli beceriler elde etmek için sürekli kurslara giden bir kızdır. Vacip in eski işlerinden sözetmesi gibi,bu da gelecekteki parlak işlerini anlatır. Fakat hiç bir kursu ya da deneyimi sonuna kadar götüremez. Gamze ortaya çıkıncaya kadar Babür ün flört ettiği bir kızdır. Gamze den sonra Babür yüz vermez. Birsen,yerli yersiz eski ilişkilerinden söz ederek Gamze ile Babür ün arasını bozar. Babür, bunlara çok kızar.

6 Minibüs müşterilerinden Ramazan, çalışarak açık öğretim okuyan bir delikanlıdır. Açık fikirli görünmeye meraklıdır. Birsen i kendine denk görüp hayransa da Birsen, onu pek ciddiye almaz. Emekli gazeteci ilhan, tam bir ayaklı gazetedir. Kıymetinin bilinmediği için vakitsiz emekli edildiği, gazeteleri ve memleketi kurtarmak için elinde formüller olduğundan söz eder. Her gün gazeteye gider gibi Gazeteciler Cemiyeti lokali ne devam eder. Babür, şöförlüğe geçip Gamze yi de tanıyınca annesine, evlenmek istediğini ve artık paçaları sıvaması konusunda uyarır. Annesi, kızkardeşini evlendirmeden önce evlenmeyi düşünmemesini söyler. Bunun üstüne Babür de kızkardeşinin evlenmesini çabuklaştırmak için formüller arar. Ferhat ile Vacip bu arada düşündüğü kişilerdir. Babür kızkardeşi ise Metin i gözüne kestirmiştir. Metin ise ona kardeşçe bir ilgi gösterir. bir yandan Gamze yi kendine çekmek için Babür le Vacip arasındaki yarış kızışır. Gamze ye gösteriş yapmak için iş minibüs yarıştırmaya kadar varır. Bir sabah, Ferhatların oturdukları araziyi birileri ölçmeye gelir. Toprağı satın aldıkları söylerler. Ferhat ın itirazlarını dinlemezler. Ertesi gün satın aldıkları iddasıyla başkaları da gelince ortada bir dolandırıcılık olduğu meydana çıkar.ferhat, olayın çözümü için İlhan la işbirliği yapar. Bu araştırmada İlhan bir dolandırıcılar şebekesini ortaya çıkarır. Bu konuda yazdığı yazıyla tekrar gazeteciliğe başlar.

7 Babür, annesini Gamze yi istemeye zorlar. Kadın, nasılsa vermiyeceklerini düşünerek itiraz etmez. Gider. Gökhan da vermem demez.yalnız Babür den bir isteği olacağını onu da kendisine söyleyeceğini belirtir. Gökhan Babür e Türk musikisini öğrenip herhangi bir enstruman çalmadan kızını vermiyeceğini söyler. Babür de bu işe girişir. Gökhan onu sınavdan geçirir. Gamze nin bütün yardımlarına rağmen sınavı veremez. Vacip de fazla para kazanmak için servisçilik yapmaya kalkar. Bunu Hacı dan gizli yapacaktır. Onun için de durak sırasını aksatmaması gerekir. Bu hengame arasında servisçilerle başı derde girer. Kazanç yerine zarar eder. Hacı bey, denetlemeler için eve sık sık gelmeye başlar. Babür ün anası bunu Hacı nın kendisi için geldiğine yorar. Halbuki Hacı, Babür e kızkardeşinin Metin le ilişkisi olduğunu söyler. Babür Metin i takip eder. Gerçekten de kızkardeşiyle buluşurlar. Ama Metin Babür ün kızkardeşine okuyacağı kitaplar konusunda yardımcı olmaktadır. Birsen, gazetede gördüğü bir ilana kapılarak İngiltere ye bebek bakıcılığına gider. Herkese veda ederken İngiltere den neler istediklerini sorar. Bir süre sonra Babür e yazdığı mektupta,pakistanlıların yanında çalıştırıldığını, okuma ve kurs imkanlarının olmadığını, geri dönmek için de parasının bulunmadığını, arada bir tür rehin kaldığını yazar. İlhan, bu işin de peşine düşer. Bu da kolu Türkiye de olan bir dolandırıcılık şirketidir. Dönüş bileti gönderilebilirse kızın kurtarılacağını söyler.

8 Bunun üzerine minibüsler harekete geçer bir günlük hasılatlarını Birsen in dönüş bileti için toplarlar. Minibüslere Bugünkü Hasılatımız Birsen İçindir diye yazarlar. Öte yandan şarkıcılığı bırakmış olan Gökhan, yeni bir kaset çıkararak yeniden eski şöhretine ulaşır. Mahallede artık işler yoluna girmiştir. Vacip, gizlice servis şöförlüğü yaparak para kazanmıştır. Babür ün anası biriktirdiği paraları altına yatırdığını için kar etmişlerdir. Gamze gönlünü Avrupa da okumuş patronu Murat a kaptırır ve onunla evlilik hazırlığı yapar. Gamze den umudunu kesen Babür kızkardeşi Kiraz ın arkadaşı Nazan ın ilgisine karşılık verir. Vacip, Babür ün kızkardeşine taliptir. Bir gün Hacı, yanında İzmir li bir tüccarla minibüse biner. Yolda, Babür e radyoyu aç, havalandırmayı aç, kapa, frene bas el frenini çek gibi şeyler yaptırır. Yanındaki adam, bunları dikkatle izler. Babür birşey anlamamıştır. Hacı adamla el sıkışarak yolda iner. Taksim de bütün müşteriler inerken adam inmez. Babür, sorunca minibüsü satın aldığını söyler. Burdan doğru İzmir e çekmesini ister. Şöförlüğünü beğendiğini, orada köyler arasında çalışabileceklerini anlatır. Babür,adama anahtarları verip iner. Adam, şaşırmış Hacı minibüsle seni de bana sattı diyerek arkasından koşar. İş karakolda son bulur. Babür, Sarıyerdeki durağa gelince Vacip in minibüsünün de Hacı tarafından satıldığını öğrenir. Hacı evleri de satıp gitmiştir.evlerin de boşaltılması gerekmektedir. Babür, Vacip bu durum karşısında hem iş, hem ev aramaya başlarlar. Sonunda bir tek minibüste iş bulurlar.tek şöför gereklidir. Onlar ikisi birlikte işi kabul eder. Dönüşümlü olarak biri muavin, biri şöför olarak çalışacaklardır.

9 Şoför, otuz-otuzbeş yaşlarında. Ufak tefek, çirkince. Bekar Doğu Anadolu nun Siirt kentinden, annesi ve kızkardeşi ile İstanbul a göç etmiş. Sarıyer çevresindeki gecekondulardan birinde kiracı BABÜR Babür İstanbul a ailesini daha iyi şartlarda yaşatmak umuduyla göçmüştür. Ailesinin bütün yükü onun sırtındadır. Şoförlüğü askerde öğrenmiştir. İş için başvurduğu yerlerde iyi bir şoför olduğunu kimseye inandıramaz. Hep başka işler yapmak zorunda kalmıştır. Görünüşünü eğitimsiz ve ilkel bulan işverenler onun işyerinin kalitesini düşüreceğini söylemekten çekinmemişlerdir. Halk otobüslerinde biletçilik, otopark bekçiliği, garaj işçiliği Babür ün daha önce bulabildiği işlerdir. Babür, şoför olarak çalışmak istemekte ancak, uzun yol şoförlüğünü göze alamamaktadır. Onun hayali büyük şehirde, düzenli bir işte çalışmak ve iyi yaşamaktır. Babür, karşılaştığı bütün zorluklara rağmen, ümidini kaybetmeyen, her türlü zorluğun üstesinden çalışarak, inatla gelebileceğine inanan bir yapıdadır. Korktuğu tek şey kendisine nazar değmesidir. Çünkü yaptığı herşeyi olağanüstü bulur. Çevresindekiler ona gıpta etmekte, onu kıskanmaktadır mutlaka... Taksim-Sarıyer hattındaki minibüslerin birinde muavin olarak çalışmaya başladığında, ilk işi minibüse Nazar etme ne olur, çalış senin de olur levhasını asmak olur. Minibüs benimde değil seninde. Bizim durumumuza kim imrenecek gibi itirazları dinlemez. Merdiven basak basak (basamak basamaktır) Başımıza buyruk işteyiz. Az mı? Elbette buna nazar edecek biri bulunur. diye cevap verir.

10 Babür ün bütün dünyası annesi ve kızkardeşidir. Sevincini ve başarılarını onlarla paylaşmak için evde kutlamalar icad eder. Kızkardeşinin okutulmamasından kendini sorumlu bulduğundan onu şımartmaya çalışır. Onun iyi bir evlilik yapma hayalini gerçekleştirmeye çalışır. Onu başlık parası karşılığı evlendirmek fikrini aklına bile getirmez. Kendisi de kendini beğenen bir kızla evlenmeyi hayal eder. Annesinin Köy kızının adı başka, tadı başka diye köyden kız alma, başlık ödeme düşüncesine katılmasada pek itiraz edemez. Babür, saf görünüşü yüzünden sık sık kandırılmaya çalışılan bir insandır. Böyle durumlarda tek tepkisi herşeyin farkında olduğunu söylemektir. Sonunda şoför olmayı başardığında minibüs sahibinin istediği hasılat tutarını Babür ü aval belleme. Senin takan bu hasılatı toplamaz. Ama ben iyi şoförüm, hallederim. Diye kabul eder.

11 Şoför, otuz yaşlarında (Babür den genç görünüşlü) Karadenizli olduğunu hemen belli eden, iri burunlu, çelimsiz ama çevik. Sempatik davranışlı olan genç bekar. Vacip, bütün Karadenizliler gibi gurbetçiliği doğal kabul eder. Sarıyer çevresindeki gecekondulardan birinde oturur. Şakacı olmak isterken gaf yapmak, pot kırmak belli özelliklerindendir. Bir şey sorulduğunda yada genel konuşmalarda uzun uzun susup, birden ve aralıksız, soluk almadan konuşmaya başlar. VACİP Şoförlükten önce pek çok işe girip çıkmıştır. Motorculuk, tamircilik, seyyar satıcılık, belediye zabıtalığı, gemicilik... Bu işleri zorunluluk yüzünden değil hayat tecrübesi için yaptığını söyler. İdeali mütaahhit olup köşe dönmektir. Şoförlüğü de Münasip bir arsa bulup, yapmak hayali yüzünden seçmiştir. Vacip, çalıştığı minibüste, araba kullanırken bir kaptan kadar ciddidir. Kendisine Kaptan denilmesinden hoşlanır. Kullandığı tabirlerde gemicilik terimleridir. Fren yapmak yerine demir atmak, durağa yanaşmak yerine baştan kara etmek, sağ sol yerine sancak-iskele gibi. Trafik ışıklarına sancak-iskele fenerleri, trafik polislerine gümrükçüler demesi, meslektaşlarınca parola sayıldığından yadırganmaz. Vacip herkesten daha akıllı, becerikli ve üstün olduğuna inanır. Ayrıca kendisini Kadınların dayanamayacağı kadar yakışıklı sanır. Vacip, genelde iyimserdir. Tüm olayları iyi yanından alır. Felaketlerin bile avunulacak yanını bulur. Ev yandı ama tahtakurularından kurtulduk!

12 Şoförler kahvesinin ve mahallenin bıçkın kabadayısıdır yaşlarında olan Reşat abartılı, külhanbeyi tavırlarında konuşur. Hışır Reşat lakabı ile anılan Reşat, bu lakab hoşuna gitmeyince anında meseleye el koyar, ve bıçağını çekerek Hışır Reşat diyen şahsın birine Ş yi Z ye çevirttirerek Hızır Reşat a dönüştürür. Tabii Hışır diyen şahsın durumu malumdur. Reşat kendini şoförler kahvesinin, şoförlerin ve tekmil Sarıyer halkının fahri muhtarı olarak sayar. Mecburen de her meseleye maydonoz olur, el atar. REŞAT İLE FERHAT Reşat ın bir de köşe bucak kaçtığı belalı bir sevgilisi vardır. Bu belalı sevgiliyi herkesten saklamaktadır. Ferhat, Sarıyer çevresindeki eski bir konağın müştemilatında oturur. Eski bir güreşçidir. El bebek gül bebek büyütüldüğünden düzenli okumamış. Belirli bir meslek edinme gereği duymamıştır. Trakyalı bir çiftlik ağasının oğludur. Babası öldükten sonra annesiyle İstanbul a göçmüştür. Çiftlikte düğünlerle yağlı güreşlerle başladığı pehlivanlığı, İstanbul a göçtükten sonra minder güreşinde sürdürmüştür. Türkiye şampiyonalarına ve uluslararası müsabakalara katılmıştır. Olimpiyat kadrosuna seçilememiştir. Ama olimpiyatlara katılmış gibi anlatmayı sever. Sevdiği bir başka şey de kabadayı görünmektir. Herkesi, özellikle gençleri çıtkırıldım, nanemolla, hanım evladı bulur. Ferhat her olaya sanki uzak bir ülkeden ve çok yaşlı bir adammış Bizim memlekette, bizim zamanımızda diye olaylar anlatarak çözümler, yorumlar getirir. Ferhat tüm trakyalılar gibi, her şeyi bilir geçindiğinden, görünüşte hiçbir şey onu şaşkınlığa uğratmaz. Anlayamadığı bir olayı bile te be böyledir bunlar... ne var şaşacak? diye karşılar.

13 Grafiker. Minibüs yolcusu.25 yaşlarında. Bekar.Gökhan ın kızı. Ne güzel ne çirkin. Onu sadece ilginç sözüyle tanımlayabiliriz. Taksim de bir reklam şirketinde çalışır. Sarıyer sırtlarında bir villada, babası eski şarkıcı Gökhan ile birlikte yaşayan Gamze, annesiyle birlikte Almanya ya gitmiş, orada okuyup büyümüştür. Türk insanını pratik ve zeki, Batılıları özellikle Almanları mekanik ve donuk bulunur. GAMZE Almanca ve İngilizce bilir. Grafikerliğinden gelen ekzantrik bir zevki vardır. Türk motiflerini Batı zevkiyle birleştirerek kendi yarattığı elbiseler giymeyi, takı ve aksesuarlar kullanmayı sever. Bütün görgüsüne karşın saf ve çocuksu bir yanı vardır. Şaşılmayacak pek çok şeye şaşar. Yardımlaşmaları küçük onarımlı işte Avrupa lı bunu bilmez yada İşte Avrupa da bu yok. Olağanüstü sözleriyle karşılar. Olayların kötü yanları varsa bunları memleketimizdeki mali olanaksızlığa, alt yapı yokluğuna bağlar. Alman eğitimiyle edindiği doğruculuğu yüzünden, insanların yalan söyleyeceğine inanmaz. Trafik kurallarına uymak yüzünden kazaya uğramış, Volkswagen i babasınca elinden alınınca minibüs yolcusu olmuştur. Babasına hayrandır. Bir gün babası kadar ünlü biri olacağına inanır. evleneceği kişinin babası kadar mükemmel biri daha olmayacağı için, babası tarafından beğenilmesi yeterlidir.

14 Babür ün ve Vacip in çalıştığı minibüslerin ve kiracısı olduğu gecekonduların sahibi. 60 yaşlarında, iri yarı, yapılı, çember sakallı bir adam. Hacı, Kayseri lidir. Hacı nın adı mı, lakabı mı olduğunu kimse bilmez. Gençliğinde Almanya da çalışmıştır. Kazandıklarıyla işlettiği minibüsler ve kiraya verdiği gecekonduları bir de oturduğu evi aldığını söylerse de, gerçek mallarının sayısını kimse bilmez. Çünkü, tam bir varyemezdir. Mala düşkünlüğünü kınayanları, Ben onları Almanya da yokluk çekerek biriktirdiklerimle aldım diye yanıtlar. Eh bu kadar cefa çekmişsin, artık biraz sefasını sür malının mülkünün diyenlere ise cevap bile vermez. HACI cı nın tek prensibi mal canın yongasıdır. sözüdür. İtibarında paraya bağlı olduğuna inanır. Varsa pulun dünya kulun sözünü dilinden düşürmez. Para biriktirmek uğruna bu yaşa kadar evlenmemiştir. Helal süt emmiş biriyle evlenip çoluk çocuk sahibi olmak isterse de kendisine gösterilen kızları, çoğunlukla mal kıymeti bilmez, müsrif bulur. H a Şoförlerine de sık sık kendisini örnek almalarını, tutumlu olmalarını öğütler. Bir atasözünü değiştirerek Bir pul, bir cıvata kurtarır,bir cıvata bir lastik kurtarır, bir lastik bir minibüs kurtarır. Minibüs de seni kurtarır deyişi hemen hemen bütün semt tarafından ezberlenmiştir.

15 Eski Türk Sanat Müziği şarkıcısıdır. Bir dönem şoförlerin gözdesi olmuş bir sanatçı yaşlarında. Yakışıklı, zarif bir adam. Dul. Besteleri de var. Gamze nin babası. Gökhan, Sarıyer sırtlarındaki villasında kızı Gamze ile yaşar. İnsanlara nazik ama mesafeli davranır. Mahalleli tarafından sevilir. Müzik dersleri verdiği için, mahalleli onu Hoca diye anar. GÖKHAN Gökhan, boşandıktan sonra yeniden evlenmeyi düşünmemiştir. Arabesk türünde yaptığı bestelerle çok ünlenmiş ise de, eşinin kendini terk edişi, kızından ayrılışı onu para ve şöhretin değersizliğine inandırmış. Bir süre küskün olarak eve kapanmıştır Ancak, unutulmayı kendine yediremediğinden ders vermeyi ve değişik bir arabesk müzik türü üstüne çalışmalarını sürdürür. Kızını çok seven Gökhan, onun bir dediğini iki etmez. Üzülmesini istemez. Ancak, onu toy bulduğundan insanların üzmesinden korumak için gerekçesiyle, Gamze nin geleceğine yön vermeye çalışır.

16 Babür ün kız kardeşi.25 yaşlarında, şişman bir kız. Yüzü güzelce. Şişmanlığı onu hantal yapmıyor. Davranışları çevik. Köyde doğup büyüdüğü pek akla gelmiyor. Kibar davranmaya, ince görünmeye meraklı. Bekar. Olanaksızlıklar nedeniyle okutulamamış. Bunu eline geçen her şeyi okuyarak, öğrendiği deyim ve sözleri, yerli yersiz kullanarak örtmeye çalışıyor. Günlük bir konuşmanın ortasında Paris şartı, istikrar paketi, entegre, radikal anlayış sözcüklerini ardarda kullanabilir. Kiraz, annesinin sözünü dinletmek için kullandığı gelenek ve görenek leri tümüyle reddeder. Şehirdeki iletişimsizlik ona memleketi özletir. Bu yüzden doğal denge sık sık söz eder. Ağabey i Babür ü erkek olduğu için kıskanır. Annesinin Babür ü erkek olduğu için daha çok sevdiğini ve kolladığını inanır. KİRAZ Erkeklerin toplumda daha özgür davranmalarına ve üstün sayılmalarına kızar. Kiraz için evlilik, ancak aşk evliliği olduğunda kabul edilebilir bir olaydır. Yaşının geçmekte olduğunun bilincinde olduğundan, kendisine beğenip sevecek birini de sevmeye hazırdır.

17 Babür ün annesi. 50 yaşlarında bir kadın. Etine dolgun. Gençliğinde güzel olduğu belli (cami yıkılsa da mihrap yerinde) bir kadın. Dul. Şehir giyimine uyum göstermiş, yalnız baş örtüsü ve atkısını korumuştur. Sinirli olduğunu, bu atkının üzerine bir atkı daha bağlayarak belirtir. Konuşurken karşısındakine kurban diye seslenir. Meyro, oğlu Babür ve kızı Kiraz a oldukça sevecen davranır. Bunda geç çocuk sahibi olmanın payı vardır. Sevecenliği, son sözün kendisinde olması isteğini bastırmaz. Evdeki tek otoritedir. Evdeki tek otoritedir. Gelenek ve göreneklerin kendi çıkarlarına uygun olanlarına bağlı kalmıştır. sözünü dinletmek istediğinde atadan, dededen böyle görmüşüz diye gelenekler uydurmaktan çekinmez. MEYRO (MERYEM) Meyro, kızının rahat bir hayat sürmesini, ezilmemesini istediğinden, bir şehirliyle evlenmesinden yanadır. Gelinini ise başlığını ödeyip köyden alacaktır. Çünkü gelin öne bakmalı, sözünden çıkmamalıdır. Meyro nun en korktuğu şey, yokluktur.ele muhtaç olmaktır. Bir gün, zorda kalmak korkusuyla, eline geçen herşeyi biriktirmek, saklamak alışkanlığındadır. Sakladığı, biriktirdiği şeyler işe yaradığında, oğluyla kızına bir de benim aklımı beğenmezsiniz diye övünür.

18 70 yaşlarında emekli gazeteci. Minibüs yolcusu. Uzun boylu, beyaz saçlı, keçi sakallı. Görünüşü entellektüel. Kravatsız, ceketsiz, fötr şapkasız dolaşmaz. Hep tıraşlı, ayakkabısı boyalıdır. İlhan mesleğine çok bağlı olduğu için, gazetesinin kendisini emekli etmesini içine sindirememiştir. Babıali havası almak için her gün Gazeteciler Cemiyeti ne gider. Okumayı seven bir insan olan İlhan, tam bir ayaklı ansiklopedi dir. Çevredekiler, bilmedikleri şeyleri ona sorarlar.o da bildiklerini anlattıktan sonra bir de akşama evdeki ansiklopediye bakayım diye cevap verir. İLHAN İlhan ın en büyük merakı bilmece çözmektir. Ferhat ın kahvesinde bilmece çözenlerin tepesine dikilerek çözümlere karışır. Kendisi bilmece çözerken ise karışılmasından hoşlanmaz. Yanlış yapsa bile ben sanki bilmiyorum diye cevap verir. Sosyal ve politik alanda basının sorumluluğuna inan İlhan, genç gazeteci ve televizyoncuları beğenmez. Gazeteciliğin, bir usta çırak ilişkisiyle öğrenilebileceğini, gençlerin tecrübeli gazetecilerden istifade etmeleri gerektiğini sık sık söyler. İlhan, magazin basınını da asparagas ve atmasyon diye küçümser. Ayrıca ona anlatılan her olay ve haberi atmasyon karşılayıp haberin doğruluğuna itiraz edip aynı haberi değişik ayrıntılarıyla ve yorumla anlatmayı sever. Haberde neyin değiştiği sorulduğunda gazetecilik bir yorum işidir. cevabını verir.

19 KEMANKEŞ MAHALLESİ HOCA TAHSİN SOKAK NO: 8 KARAKÖY/İSTANBUL TELEFON : FAX:

YOL AYRIMI SENARYO ALĐ CEYLAN

YOL AYRIMI SENARYO ALĐ CEYLAN YOL AYRIMI SENARYO ALĐ CEYLAN 2011 PAZARTESĐ SAAT- 07:42 Sahne - 1 OTOBÜS DURAĞI Otobüs durağında bekleyen birkaç kişi ve elinde defter, kitap olan genç bir üniversite öğrencisi göze çarpar. Otobüs gelir

Detaylı

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΜΕΣΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΡΑΤΙΚΑ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΑ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΜΕΣΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΡΑΤΙΚΑ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΑ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΜΕΣΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΡΑΤΙΚΑ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΑ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ ΤΕΛΙΚΕΣ ΕΝΙΑΙΕΣ ΓΡΑΠΤΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ : 2014 2015 Μάθημα : Τουρκικά Επίπεδο : Ε1 Διάρκεια : 2 ώρες

Detaylı

Yönetici tarafından yazıldı Pazartesi, 24 Ağustos 2009 04:42 - Son Güncelleme Çarşamba, 26 Ağustos 2009 19:20

Yönetici tarafından yazıldı Pazartesi, 24 Ağustos 2009 04:42 - Son Güncelleme Çarşamba, 26 Ağustos 2009 19:20 Düğünlerde Takılan Sahte Paralar Yüksek eğitimini tamamlamış, babası ticaretle uğraşan, annesi ise bir bankada görevli bulunan bir ailenin tek kızıydı. Okul arkadaşı ile evlenmeye karar vermişlerdi. Damat

Detaylı

OKULA BAŞLARKEN OKULA BAŞLAMA SÜRECİ

OKULA BAŞLARKEN OKULA BAŞLAMA SÜRECİ OKULA BAŞLARKEN Okul, aileden sonra çocuğun içinde bulunduğu ilk temel sosyalleşme kurumudur. Okul dönemi, çocuk için ailesinden ilk ayrılış dönemidir; çünkü çocuk, okula başladığında evden farklı bir

Detaylı

ANKET SONUÇLARI. Anket -1 Lise Öğrencileri anketi.

ANKET SONUÇLARI. Anket -1 Lise Öğrencileri anketi. ANKET SONUÇLARI Anket -1 Lise Öğrencileri anketi. Bu anket, çoğunluğu Ankara Kemal Yurtbilir İşitme Engelliler Meslek Lisesi öğrencisi olmak üzere toplam 130 öğrenci üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya

Detaylı

Yeni Göç Yasas Tecrübeleri

Yeni Göç Yasas Tecrübeleri Eflref Ar kan Bildiğiniz gibi Almanya aile birleşiminin gerçekleşmesi konusunda göç yasasında bazı değişiklikler yapmıştır. Bu değişiklikleri eleştirenler ve olumlu görenler bulunmaktadır. Ben göç yasasının

Detaylı

DENİZ YILDIZLARI ANAOKULU MAYIS AYI 1. HAFTASINDA NELER YAPTIK?

DENİZ YILDIZLARI ANAOKULU MAYIS AYI 1. HAFTASINDA NELER YAPTIK? DENİZ YILDIZLARI ANAOKULU MAYIS AYI 1. HAFTASINDA NELER SERBEST ZAMAN YAPTIK? Çocuklara sporun önemi anlatıldı ve her sabah spor yaptırıldı. Çocuklar ilgi köşelerinde öğretmen rehberliğinde serbest oyun

Detaylı

Dil Gelişimi. temel dil gelişimi imi bilgileri

Dil Gelişimi. temel dil gelişimi imi bilgileri Dil Gelişimi Yaş gruplarına göre g temel dil gelişimi imi bilgileri Çocuklarda Dil ve İletişim im Doğumdan umdan itibaren çocukların çevresiyle iletişim im kurma çabaları hem sözel s hem de sözel olmayan

Detaylı

Hikaye uzak bir Arap Alevi köyünde geçer. Ararsanız bambaşka versiyonlarını da bulabilirsiniz, hem Arapça hem Türkçe.

Hikaye uzak bir Arap Alevi köyünde geçer. Ararsanız bambaşka versiyonlarını da bulabilirsiniz, hem Arapça hem Türkçe. Sitti Cemili ve Meryem im Ben çocukken pek çok Arapça hikâye dinledim anneannemden. Sitti Cemili den anneanne diye bahsetmek de tuhafmış. Arapça da onun adı Sitti yani benim ninem. Söylemeden geçemeyeceğim,

Detaylı

NURULLAH- Evet bu günlük bu kadar çocuklar, az sonra zil çalacak, yavaş yavaş toparlana bilirsiniz.

NURULLAH- Evet bu günlük bu kadar çocuklar, az sonra zil çalacak, yavaş yavaş toparlana bilirsiniz. Bozuk Paralar KISA FİLM Yaşar AKSU İLETİŞİM: (+90) 0533 499 0480 (+90) 0536 359 0793 (+90) 0212 244 3423 SAHNE 1. OKUL GENEL DIŞ/GÜN Okulun genel görüntüsünü görürüz. Belki dışarı çıkan birkaç öğrenci

Detaylı

Bu testi yapın, kendinizi tanıyın!

Bu testi yapın, kendinizi tanıyın! Kendini Tanıma Testi Bu testi yapın, kendinizi tanıyın! İnsanlar sizin hakkınızda sandığınızdan farklı izlenimlere sahip olabilir. Gerçekten nasıl algılandığınızı siz de bilmek istemez misiniz? Bu teste

Detaylı

Kızla İlk Buluşmada Nasıl Sohbet Edilir? Hızlı Bağ Kurma Teknikleri

Kızla İlk Buluşmada Nasıl Sohbet Edilir? Hızlı Bağ Kurma Teknikleri 1 Kızla İlk Buluşmada Nasıl Sohbet Edilir? Hızlı Bağ Kurma Teknikleri Bugün kızla tanışma anında değil de, flört süreci içinde olduğumuz bir kızla nasıl konuşmamız gerektiğini dilim döndüğünce anlatmaya

Detaylı

edersin sen! diye ciyaklamış cadı. Bunun hesabını vereceksin! Kadının kocası kendisini affetmesi için yarvarmış cadıya. Karısının bahçedeki marulları

edersin sen! diye ciyaklamış cadı. Bunun hesabını vereceksin! Kadının kocası kendisini affetmesi için yarvarmış cadıya. Karısının bahçedeki marulları RAPUNZEL Bir zamanlar bir kadınla kocasının çocukları yokmuş ve çocuk sahibi olmayı çok istiyorlarmış. Gel zaman git zaman kadın sonunda bir bebek beklediğini fark etmiş. Bir gün pncereden komşu evin bahçesindeki

Detaylı

Okul Çağı Çocuğunda Sevgi Yetersizliği Çalma Davranışına mı Neden Oluyor? Pazartesi, 02 Eylül 2013 06:14

Okul Çağı Çocuğunda Sevgi Yetersizliği Çalma Davranışına mı Neden Oluyor? Pazartesi, 02 Eylül 2013 06:14 Hiçbir ihtiyacı olmadığı halde sürekli arkadaşlarının kalem ve silgilerini çalan çocukla yaptığım görüşmede, çocuğun anlattıkları hem çok ilginç hem de Kleptomani Hastalığına çok iyi bir örnektir. Çocuk

Detaylı

Şef Makbul Ev Yemekleri'nin sahibi Pelin Tüzün Quality of magazine'e konuk oldu

Şef Makbul Ev Yemekleri'nin sahibi Pelin Tüzün Quality of magazine'e konuk oldu Şef Makbul Ev Yemekleri'nin sahibi Pelin Tüzün Quality of magazine'e konuk oldu Hayallere inanmam, insan çok çalışırsa başarır Pelin Tüzün, Bebek te üç ay önce hizmete giren Şef makbul Ev Yemekleri nin

Detaylı

Kahraman Kit ve Akıllı Can. Technical Assistance for Promoting Registered Employment. Kayıtlı İstihdamın Teşviki için Teknik Destek Projesi

Kahraman Kit ve Akıllı Can. Technical Assistance for Promoting Registered Employment. Kayıtlı İstihdamın Teşviki için Teknik Destek Projesi Technical Assistance for Promoting Registered Employment Kayıtlı İstihdamın Teşviki için Teknik Destek Projesi Bu proje Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilmektedir. This project

Detaylı

Bir gün insan virgülü kaybetti. O zaman zor cümlelerden korkar oldu ve basit ifadeler kullanmaya başladı. Cümleleri basitleşince düşünceleri de basitleşti. Bir başka gün ise ünlem işaretini kaybetti. Alçak

Detaylı

TEŞEKKÜR. Kısa Film Senaryosu. Yazan. Bülent GÖZYUMAN

TEŞEKKÜR. Kısa Film Senaryosu. Yazan. Bülent GÖZYUMAN TEŞEKKÜR Kısa Film Senaryosu Yazan Bülent GÖZYUMAN Sahne:1 Akşam üstü/dış Issız bir sokak (4 sokak çocuğu olan Ali, Bülent, Ömer ve Muhammed kaldıkları boş inşaata doğru şakalaşarak gitmektedirler.. Aniden

Detaylı

TÜM BİLGİLER KESİNLİKLE GİZLİ TUTULACAKTIR. Anketi Nasıl Dolduracaksınız? LÜTFEN AŞAĞIDAKİ HİÇBİR İFADEYİ BOŞ BIRAKMAYINIZ. İsim:... Cinsiyet:...

TÜM BİLGİLER KESİNLİKLE GİZLİ TUTULACAKTIR. Anketi Nasıl Dolduracaksınız? LÜTFEN AŞAĞIDAKİ HİÇBİR İFADEYİ BOŞ BIRAKMAYINIZ. İsim:... Cinsiyet:... OA TÜM BİLGİLER KESİNLİKLE GİZLİ TUTULACAKTIR İsim:... Cinsiyet:... Doğum Tarihi:... Bugünün Tarihi:... Anketi Nasıl Dolduracaksınız? Aşağıda bazı ifadelerin listesi bulunmaktadır. Lütfen her ifadeyi çok

Detaylı

UYGULAMA 1 1. Aşama Şimdi bir öykü okuyacağım, bakalım bu öykü neler anlatıyor?

UYGULAMA 1 1. Aşama Şimdi bir öykü okuyacağım, bakalım bu öykü neler anlatıyor? ALAY ETME Amaç : Başkalarına saygı duymayı öğrenme.alay etme ile baş edebilme becerisini kazandırma Düzey : 1. sınıf ve üstü Materyal: Uygulama 1 için:yazı tahtası, kağıt, kalem, Uygulama 2 : Kuklalar,oyuncak

Detaylı

DÜZEY B1 Avrupa Konseyi Ortak Dil Ölçütleri Çerçevesinde BÖLÜM 4 SINAV GÖREVLİSİNİN KİTAPÇIĞI. Dönem Kasım 2009 DİKKAT

DÜZEY B1 Avrupa Konseyi Ortak Dil Ölçütleri Çerçevesinde BÖLÜM 4 SINAV GÖREVLİSİNİN KİTAPÇIĞI. Dönem Kasım 2009 DİKKAT ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΘΝΙΚΗΣ ΠΑΙ ΕΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ ΚΡΑΤΙΚΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΓΛΩΣΣΟΜΑΘΕΙΑΣ Milli Eğitim ve Din İşleri Bakanlığı Devlet Dil Sertifikası DÜZEY B1 Avrupa Konseyi Ortak Dil Ölçütleri Çerçevesinde BÖLÜM

Detaylı

MERSİN HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ ÇEKÜSH ŞUBESİ ÇOCUK GELİŞİMCİ DAMLA ATAMER

MERSİN HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ ÇEKÜSH ŞUBESİ ÇOCUK GELİŞİMCİ DAMLA ATAMER MERSİN HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ ÇEKÜSH ŞUBESİ ÇOCUK GELİŞİMCİ DAMLA ATAMER BEBEKLİK DÖNEMİNDE (0 3 YAŞ) ERKEN TANI İÇİN KRİTİK DÖNEMLER Bebeklik dönemi, gelişimin en hızlı ilerlediği dönemdir. Çevrelerine

Detaylı

ISBN : 978-605-65564-3-2

ISBN : 978-605-65564-3-2 ISBN : 978-605-65564-3-2 1 Baba, Bal Arısı Gibi Olmak İstemiyorum ISBN : 978-605-65564-3-2 Ali Korkmaz samsun1964@hotmail.com Redaksiyon : Pelin GENÇ Dizgi/Baskı Kardeşler Ofset Matbaacılık Muzaffer Ceylandağ

Detaylı

Anneye En Güzel Hediye Olarak Ne Alınması Gerekir?

Anneye En Güzel Hediye Olarak Ne Alınması Gerekir? Anneye En Güzel Hediye Olarak Ne Alınması Gerekir? Hayatımızın en değerli varlığıdır anneler. O halde onlara verdiğimiz hediyelerinde manevi bir değeri olmalıdır. Anneler için hediyenin maddi değeri değil

Detaylı

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΜΕΣΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΡΑΤΙΚΑ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΑ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΜΕΣΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΡΑΤΙΚΑ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΑ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΜΕΣΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΡΑΤΙΚΑ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΑ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ ΤΕΛΙΚΕΣ ΕΝΙΑΙΕΣ ΓΡΑΠΤΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ: 2013-2014 Μάθημα: Τουρκικά Επίπεδο: Ε3 Διάρκεια: 2 ώρες Ημερομηνία:

Detaylı

Asker hemen komutanı süzerek cevap vermiş; 1,78! Komutan şaşırmış;

Asker hemen komutanı süzerek cevap vermiş; 1,78! Komutan şaşırmış; Yemek Temel, Almanya'dan gelen arkadaşı Dursun'u lokantaya götürür. Garsona: - Baa bi kuru fasulye, pilav, üstüne de et! der. Dursun: - Baa da aynısından... Ama üstüne etme!.. Ölçüm Bir asker herkesin

Detaylı

Nasıl Daha İyi Öğrenirim?

Nasıl Daha İyi Öğrenirim? Nasıl Daha İyi Öğrenirim? Farklı Öğrenme Yöntemleri Öğrenciler farklı yöntemlerle öğrenirler. Bunlardan bazıları aşağıda verilmiştir: okuyarak ve okuduğunu hatırlayarak, önemli bölümlerin altlarını çizerek,

Detaylı

3. SINIFLAR PYP VELİ BÜLTENİ. (16 Aralık 2013-24 Ocak 2014)

3. SINIFLAR PYP VELİ BÜLTENİ. (16 Aralık 2013-24 Ocak 2014) 3. SINIFLAR PYP VELİ BÜLTENİ KENDİMİZİ İFADE ETME YOLLARIMIZ (16 Aralık 2013-24 Ocak 2014) Sayın Velimiz, Okulumuzda yürütülen PYP çalışmaları kapsamında 16 Aralık 2013-24 Ocak 2014 tarihleri arasında

Detaylı

DÜĞÜN GÜNÜM PROGRAMI

DÜĞÜN GÜNÜM PROGRAMI DÜĞÜN GÜNÜM TV PROGRAMI HEDEF KİTLE Potansiyel Hedef Kitle 14 yaş ve üstü A,B,C,D,E özellikle kadın TV. izleyicisi Programın Hedef Kitlesi 14-65 yaş A,B,C,D,E özellikle kadın TV. izleyicisi Potansiyel

Detaylı

FRANCHISE NEDİR NASIL YAPILIR, NEDEN YAYILIR, NEYE YARAR?

FRANCHISE NEDİR NASIL YAPILIR, NEDEN YAYILIR, NEYE YARAR? FRANCHISE NEDİR NASIL YAPILIR, NEDEN YAYILIR, NEYE YARAR? 1 FRANCHISE NEDİR Bir sistem ve marka kullanarak sürekli disiplin ve destek alarak yatırıma ek bir bedel ödeyerek uzun vadeli bir ilişki içinde

Detaylı

ΤΠΟΤΡΓΔΙΟ ΠΑΙΓΔΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΙΣΙΜΟΤ ΙΓΡΤΜΑ ΓΙΑΥΔΙΡΙΗ ΑΠΟΓΔΤΜΑΣΙΝΩΝ ΚΑΙ ΒΡΑΓΙΝΩΝ ΔΠΙΜΟΡΦΩΣΙΚΩΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΣΩΝ ΚΡΑΣΙΚΑ ΙΝΣΙΣΟΤΣΑ ΔΠΙΜΟΡΦΩΗ

ΤΠΟΤΡΓΔΙΟ ΠΑΙΓΔΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΙΣΙΜΟΤ ΙΓΡΤΜΑ ΓΙΑΥΔΙΡΙΗ ΑΠΟΓΔΤΜΑΣΙΝΩΝ ΚΑΙ ΒΡΑΓΙΝΩΝ ΔΠΙΜΟΡΦΩΣΙΚΩΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΣΩΝ ΚΡΑΣΙΚΑ ΙΝΣΙΣΟΤΣΑ ΔΠΙΜΟΡΦΩΗ ΤΠΟΤΡΓΔΙΟ ΠΑΙΓΔΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΙΣΙΜΟΤ ΙΓΡΤΜΑ ΓΙΑΥΔΙΡΙΗ ΑΠΟΓΔΤΜΑΣΙΝΩΝ ΚΑΙ ΒΡΑΓΙΝΩΝ ΔΠΙΜΟΡΦΩΣΙΚΩΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΣΩΝ ΚΡΑΣΙΚΑ ΙΝΣΙΣΟΤΣΑ ΔΠΙΜΟΡΦΩΗ ΣΕΛΙΚΕ ΕΝΙΑΙΕ ΓΡΑΠΣΕ ΕΞΕΣΑΕΙ ΥΟΛΙΚΗ ΥΡΟΝΙΑ: 2012-2013 Μάθημα: Σοσρκικά

Detaylı

Sevgi Başman. Resimleyen: Sevgi İçigen

Sevgi Başman. Resimleyen: Sevgi İçigen SEVGİ BAŞMAN: 1986 da Tokat ta doğdu. 2008 yılında İstanbul Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği bölümünü bitirdi ve ardından İngiltere ye yerleşip üç yıl öğretmenlik yaptı. 2012 yılında Keele Üniversitesi

Detaylı

TATÍLDE. Biz, Ísveç`in Stockholm kentinde oturuyoruz. Yılın bir ayını Türkiye`de izin yaparak geçiririz.

TATÍLDE. Biz, Ísveç`in Stockholm kentinde oturuyoruz. Yılın bir ayını Türkiye`de izin yaparak geçiririz. TATÍLDE Biz, Ísveç`in Stockholm kentinde oturuyoruz. Yılın bir ayını Türkiye`de izin yaparak geçiririz. Ízin zamanı yaklaşırken içimizi bir sevinç kaplar.íşte bu yıl da hazırlıklarımızı tamamladık. Valizlerimizi

Detaylı

PoliGazette Türkiye nin gerçek problemine bir göz atar. O,

PoliGazette Türkiye nin gerçek problemine bir göz atar. O, NAİM UYGUN * - Türkiye nin gerçek problemi PoliGazette Türkiye nin gerçek problemine bir göz atar. O, sanabileceğiniz şey değildir. Birkaç yıldır Türkiye de tartışılan ana konu, kilise ve devletin ayırımı

Detaylı

Uzun Bir Köpek Hakkında Kısa Bir Öykü. Henry Winker. İllüstrasyonlar: Scott Garrett. Çeviri: Bengü Ayfer

Uzun Bir Köpek Hakkında Kısa Bir Öykü. Henry Winker. İllüstrasyonlar: Scott Garrett. Çeviri: Bengü Ayfer Uzun Bir Köpek Hakkında Kısa Bir Öykü Henry Winker İllüstrasyonlar: Scott Garrett Çeviri: Bengü Ayfer 4 GİRİŞ Bu sendeki kitaplar Dyslexie adındaki yazı fontu kullanılarak tasarlandı. Kendi de bir disleksik

Detaylı

Çocukların Medya Tüketimleri ve Yaşam Tarzları. Nobody s Unpredictable

Çocukların Medya Tüketimleri ve Yaşam Tarzları. Nobody s Unpredictable Çocukların Medya Tüketimleri ve Yaşam Tarzları 1 Nobody s Unpredictable Çocukluk Affan Dede ye para saydım,. Havuzda su şırıl şırıldır Zıpzıplarım pırıl pırıldır. Ne güzel güzel dönüyor çemberim; Hiç bitmese

Detaylı

Doğuştan Gelen Haklarımız Sadece insan olduğumuz için doğuştan kazandığımız ve tüm dünyada kabul gören yani evrensel olan haklarımız vardır.

Doğuştan Gelen Haklarımız Sadece insan olduğumuz için doğuştan kazandığımız ve tüm dünyada kabul gören yani evrensel olan haklarımız vardır. Dersin Adı Tema Adı Kazanım Konu Süre : İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi : İnsan Olmak : Y4.1.2. İnsanın doğuştan gelen temel ve vazgeçilmez hakları olduğunu bilir. : Doğuştan Gelen Haklarımız :

Detaylı

VERİMLİ DERS ÇALIŞMA İÇİN ÖNERİLEN ÇEŞİTLİ ÇALIŞMA METODLARI

VERİMLİ DERS ÇALIŞMA İÇİN ÖNERİLEN ÇEŞİTLİ ÇALIŞMA METODLARI VERİMLİ DERS ÇALIŞMA İÇİN ÖNERİLEN ÇEŞİTLİ ÇALIŞMA METODLARI Etkili olduğu görülmüş çalışma formülleri vardır. Bunlara formül diyoruz çünkü izlenecek belirli işlemleri kapsar. Değişik çalışma işlemlerinin

Detaylı

ALTIN BALIK. 1. Genç balıkçı neden altın balığı tekrar suya bırakmayı düşünmüş olabilir?

ALTIN BALIK. 1. Genç balıkçı neden altın balığı tekrar suya bırakmayı düşünmüş olabilir? ALTIN BALIK Bir zamanlar iki balıkçı varmış. Biri yaşlı, diğeriyse gençmiş. İki balıkçı avladıkları balıkları satarak geçinirlermiş. Bir gün yine denize açılmışlar. Ağı denize atıp beklemeye başlamışlar.

Detaylı

Bir gün Hz. Ömer (r.a) camiye giderken bir çocuğun acele acele camiye gittiğini görür. Hz. Ömer (r.a):

Bir gün Hz. Ömer (r.a) camiye giderken bir çocuğun acele acele camiye gittiğini görür. Hz. Ömer (r.a): Bir gün Hz. Ömer (r.a) camiye giderken bir çocuğun acele acele camiye gittiğini görür. Hz. Ömer (r.a): da: - Yavrum ne oldu niye acele acele camiye koşuyorsun? der. Bu soruya karşılık çocuk - Efendim,

Detaylı

TERAKKİ VAKFI ÖZEL ŞİŞLİ TERAKKİ ANAOKULU 2031-2014 EĞİTİM YILI Bilgi Bülteni Sayı:7 4 5 YAŞ ÇOCUKLARININ GELİŞİM BASAMAKLARI

TERAKKİ VAKFI ÖZEL ŞİŞLİ TERAKKİ ANAOKULU 2031-2014 EĞİTİM YILI Bilgi Bülteni Sayı:7 4 5 YAŞ ÇOCUKLARININ GELİŞİM BASAMAKLARI TERAKKİ VAKFI ÖZEL ŞİŞLİ TERAKKİ ANAOKULU 2031-2014 EĞİTİM YILI Bilgi Bülteni Sayı:7 4 5 YAŞ ÇOCUKLARININ GELİŞİM BASAMAKLARI Okul öncesi dönem genel anlamda tüm gelişim alanları açısından temellerin atıldığı

Detaylı

Yayınevi Sertifika No: 14452. Yayın No: 220 HALİM SELİM İLE 40 HADİS

Yayınevi Sertifika No: 14452. Yayın No: 220 HALİM SELİM İLE 40 HADİS Yayınevi Sertifika No: 14452 Yayın No: 220 HALİM SELİM İLE 40 HADİS Genel Yayın Yönetmeni: Ergün Ür Yayınevi Editörü: Ömer Faruk Paksu İç Düzen ve Kapak: Cemile Kocaer ISBN: 978-605-9723-51-0 1. Baskı:

Detaylı

Acilen markete gitmeniz gerek. Gardırobunuzdan çarçabuk ne seçersiniz?

Acilen markete gitmeniz gerek. Gardırobunuzdan çarçabuk ne seçersiniz? Bayanlara Özel Test Giysi Seçiminiz Kişiliğiniz Hakkında Ne Söylüyor? 1-1Formun Üstü Bir iş toplantısındasınız ve tek bayan sizsiniz. a) Zekice yorumlarınızla öne çıkar, varlığınızı hissettirirsiniz. b)

Detaylı

Atatürk ün Kişisel Özellikleri. Elif Naz Fidancı

Atatürk ün Kişisel Özellikleri. Elif Naz Fidancı Atatürk ün Kişisel Özellikleri Atatürk cesur ve iyi bir liderdir Atatürk iyi bir lider olmak için gerekli bütün özelliklere sahiptir. Dürüstlüğü ve davranışları ile her zaman örnek olmuştur. Gerek devlet

Detaylı

Haziran 25. Medya ve Güven. Gündem. Tüm hakları gizlidir.

Haziran 25. Medya ve Güven. Gündem. Tüm hakları gizlidir. Haziran 25 Medya ve Güven 2013 Tüm hakları gizlidir. Gündem 1. Yöntem Bu araştırma Xsights Araştırma ve Danışmanlık, bu konu hakkında online araştırma yöntemiyle, toplamda 741 kişi ile bir araştırma gerçekleştirmiştir.

Detaylı

Melih Güler. - şiirler - Yayın Tarihi: 11.9.2011. Yayınlayan: Antoloji.Com Kültür ve Sanat

Melih Güler. - şiirler - Yayın Tarihi: 11.9.2011. Yayınlayan: Antoloji.Com Kültür ve Sanat - şiirler - Yayın Tarihi: 11.9.2011 Yayınlayan: Antoloji.Com Kültür ve Sanat Yayın Hakkı Notu: Bu e-kitapta yer alan şiirlerin tüm yayın hakları şairin kendisine ve / veya yasal temsilcilerine aittir.

Detaylı

MATBAACILIK OYUNCAĞI

MATBAACILIK OYUNCAĞI Resimleyen: Özlem Isıyel Yiğit Bener MATBAACILIK OYUNCAĞI ÇAĞDAŞ TÜRK EDEBİYATI Roman 1. basım Yiğit Bener MATBAACILIK OYUNCAĞI Resimleyen: Özlem Isıyel cancocuk.com cancocuk@cancocuk.com Yayın Koordinatörü:

Detaylı

Hazırlayan: Tuğba Can Resimleyen: Pınar Büyükgüral Grafik Tasarım: Ayşegül Doğan Bircan

Hazırlayan: Tuğba Can Resimleyen: Pınar Büyükgüral Grafik Tasarım: Ayşegül Doğan Bircan Hazırlayan: Tuğba Can Resimleyen: Pınar Büyükgüral Grafik Tasarım: Ayşegül Doğan Bircan Mart 2009 Kendi Yaşam Öykünüzü Yazın Diyelim ki edebiyatla uğraşmak, yazı yazmak, bir yazar olmak istiyorsunuz. Bu

Detaylı

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙ ΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΙΕΥΘΥΝΣΗ ΑΝΩΤΕΡΗΣ ΚΑΙ ΑΝΩΤΑΤΗΣ ΕΚΠΑΙ ΕΥΣΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΠΑΓΚΥΠΡΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ 2006

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙ ΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΙΕΥΘΥΝΣΗ ΑΝΩΤΕΡΗΣ ΚΑΙ ΑΝΩΤΑΤΗΣ ΕΚΠΑΙ ΕΥΣΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΠΑΓΚΥΠΡΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ 2006 ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙ ΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΙΕΥΘΥΝΣΗ ΑΝΩΤΕΡΗΣ ΚΑΙ ΑΝΩΤΑΤΗΣ ΕΚΠΑΙ ΕΥΣΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΠΑΓΚΥΠΡΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ 2006 Μάθηµα: Τουρκικά Ηµεροµηνία και ώρα εξέτασης: Πέµπτη, 1 Ιουνίου 2006 11:00 13:00

Detaylı

TOPLANTI BİLGİLERİ MUTLU GÜNLERİMİZ KONUKLARIMIZ

TOPLANTI BİLGİLERİ MUTLU GÜNLERİMİZ KONUKLARIMIZ K.R. RAVINDRAN U.R. Başkanı 2015 16 Canan ERSÖZ U.R. 2430. Bölge Guvernörü 2015 16 Firuz Harbiyeli 3. Grup Guvernör Yardımcısı Hüseyin MURSAL (Başkan) Süleyman ÇOLAKOĞLU (Asbaşkan) Okşan HALEFOĞLU (Kulüp

Detaylı

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΜΕΣΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΡΑΤΙΚΑ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΑ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ ΤΟ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΟ ΔΟΚΙΜΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΕΞΙ ( 6 ) ΣΕΛΙΔΕΣ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΜΕΣΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΡΑΤΙΚΑ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΑ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ ΤΟ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΟ ΔΟΚΙΜΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΕΞΙ ( 6 ) ΣΕΛΙΔΕΣ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΜΕΣΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΡΑΤΙΚΑ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΑ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ ΤΕΛΙΚΕΣ ΕΝΑΙΕΣ ΓΡΑΠΤΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ 2011-2012 Μάθημα: Τουρκικά Επίπεδο: 1 Διάρκεια: 2 ώρες Ημερομηνία:

Detaylı

8-9 YAŞ ÇCUKLARININ YAŞ DÖNEMİ ÖZELLİKLERİ VE OKUL-ÖDEV ÇALIŞMALARI ÖZEL ANTALYA ENVAR İLKOKULU 8-9 YAŞ ÇOCUKLARININ GELİŞİM DÖNEMLERİ ÖZELLİKLERİ

8-9 YAŞ ÇCUKLARININ YAŞ DÖNEMİ ÖZELLİKLERİ VE OKUL-ÖDEV ÇALIŞMALARI ÖZEL ANTALYA ENVAR İLKOKULU 8-9 YAŞ ÇOCUKLARININ GELİŞİM DÖNEMLERİ ÖZELLİKLERİ 8-9 YAŞ ÇCUKLARININ YAŞ DÖNEMİ ÖZELLİKLERİ VE OKUL-ÖDEV ÇALIŞMALARI ÖZEL ANTALYA ENVAR İLKOKULU 8-9 YAŞ ÇOCUKLARININ GELİŞİM DÖNEMLERİ ÖZELLİKLERİ ÇOCUKLARIMIZIN GELİŞİM DÖNEMİ ÖZELLİKLERİNİ BİLMEK NE

Detaylı

ÖYKÜLERİ Yayın no: 170 ADALET VE CESARET ÖYKÜLERİ

ÖYKÜLERİ Yayın no: 170 ADALET VE CESARET ÖYKÜLERİ ADALET ve CESARET ÖYKÜLERİ Yayın no: 170 ADALET VE CESARET ÖYKÜLERİ Genel yayın yönetmeni: Ergün Ür İç düzen: Durmuş Yalman Kapak: Zafer Yayınları İsbn: 978 605 4965 24 3 Sertifika no: 14452 Uğurböceği

Detaylı

Ürünü tüketmesini/satın almasını/kullanmasını ne tetikledi?

Ürünü tüketmesini/satın almasını/kullanmasını ne tetikledi? Alkollü İçecek: 18.12.2011 Gün içinde ürünü ne zaman satın aldı/tüketti/kullandı? -Akşam yemeğinden sonra saat 20:00 civarında. Ürünü kendisi mi satın aldı, başkası mı? Kim? -Kendim satın almadım. Kız

Detaylı

BAĞLAÇ. Eş görevli sözcük ve sözcük gruplarını, anlamca ilgili cümleleri birbirine bağlayan sözcüklere "bağlaç" denir.

BAĞLAÇ. Eş görevli sözcük ve sözcük gruplarını, anlamca ilgili cümleleri birbirine bağlayan sözcüklere bağlaç denir. BAĞLAÇ Eş görevli sözcük ve sözcük gruplarını, anlamca ilgili cümleleri birbirine bağlayan sözcüklere "bağlaç" denir. Bağlaçlar da edatlar gibi tek başlarına anlamı olmayan sözcüklerdir. Bağlaçlar her

Detaylı

TEOG ÖNCESİ ÖĞRENCİLERİMİZE VE VELİLERİMİZE KÜÇÜK TAVSİYELER

TEOG ÖNCESİ ÖĞRENCİLERİMİZE VE VELİLERİMİZE KÜÇÜK TAVSİYELER TEOG ÖNCESİ ÖĞRENCİLERİMİZE VE VELİLERİMİZE KÜÇÜK TAVSİYELER Sınava sayılı günlerin kaldığı bu süreçte öğrencilerimizde ve velilerimizde kaygıyla heyecanın iç içe olduğunu biliyoruz.bu nedenle TEOG öncesinde

Detaylı

PİNOKYO EĞİTİM KURUMLARI MART AYI AYLIK EĞİTİM PROGRAMI 1. HAFTA

PİNOKYO EĞİTİM KURUMLARI MART AYI AYLIK EĞİTİM PROGRAMI 1. HAFTA 1. HAFTA TARİH : 01 MART 2016 04 MART 2016 KONU : YEŞİLAY 1- Yeşilay nedir? Ne işe yara? Faaliyetleri nelerdir? Nefes akciğer yapalım. Vücudumuzu 2- Sigara ve alkolün zararlarını hep birlikte öğrenelim

Detaylı

ÇEVRENİN GENÇ SÖZCÜLERİ

ÇEVRENİN GENÇ SÖZCÜLERİ ÇEVRENİN GENÇ SÖZCÜLERİ KENTSEL DÖNÜŞÜM Öğrencinin adı- soyadı: ERDEM EGE MARAŞLI Proje Danışmanı: MÜGE SİREK Bahçeşehir - İSTANBUL Kentsel Dönüşüm Son günlerde haberlerde gazetelerde çok fazla rastladığımız

Detaylı

Belediyeden. Sanat imecesi. BEŞİKTAŞ Belediyesi, Konaklar Mahallesi ndeki Akçam Caddesi ve bu. 1957 den bu yana olan eserleri ağırlıyor.

Belediyeden. Sanat imecesi. BEŞİKTAŞ Belediyesi, Konaklar Mahallesi ndeki Akçam Caddesi ve bu. 1957 den bu yana olan eserleri ağırlıyor. 18 NİSAN 2013 0 212 260 23 60-0 212 260 52 29 %50 ye varan indirimler Sanat imecesi Belediyesi, Konaklar Mahallesi ndeki Akçam Caddesi ve bu caddeye bağlı sokaklar, çağdaş Türk sanatının altı önemli temsilcisini

Detaylı

Giovanni dışında bütün örenciler çok çalışıyor. O hiç çalışmıyor ama sınıfın en başarılı öğrencisi. Çok iyi Türkçe konuşuyor.

Giovanni dışında bütün örenciler çok çalışıyor. O hiç çalışmıyor ama sınıfın en başarılı öğrencisi. Çok iyi Türkçe konuşuyor. OKUMA - ANLAMA: ÖĞRENCİLER HER GÜN NELER YAPIYORLAR? 1 Türkçe dersleri başladı. Öğrenciler her gün okula gidiyorlar, yeni şeyler öğreniyorlar. Öğretmenleri, Nazlı Hanım, her Salı ve her Cuma günü sınav

Detaylı

Cemil ÇİÇEK TBMM Başkanı. Çocuklar bizim geleceğimizdir. Onlara ne kadar önem verir,onları ne kadar iyi eğitir, ne kadar donanımlı hale getirirsek,

Cemil ÇİÇEK TBMM Başkanı. Çocuklar bizim geleceğimizdir. Onlara ne kadar önem verir,onları ne kadar iyi eğitir, ne kadar donanımlı hale getirirsek, Çocuklar bizim geleceğimizdir. Onlara ne kadar önem verir,onları ne kadar iyi eğitir, ne kadar donanımlı hale getirirsek, geleceğimiz de o kadar teminat altında demektir. Cemil ÇİÇEK TBMM Başkanı 1 Ali

Detaylı

Verimli Çalışma. Edinilmiş çalışma alışkanlıkları

Verimli Çalışma. Edinilmiş çalışma alışkanlıkları Verimli Çalışma Edinilmiş çalışma alışkanlıkları Bir üniversite öğrencisi olarak sizden beklenilen, bağımsız bir öğrenci olmanızdır. Kimse nasıl çalışmanız gerektiğini sizden daha iyi bilemez, ancak size

Detaylı

Anket formu. Lübeck te Yaşlılık ve Göç

Anket formu. Lübeck te Yaşlılık ve Göç Anket formu Lübeck te Yaşlılık ve Göç 1 Cinsiyet 2 Çocuklarım var Erkek Kadın, çocuğum var. 3 Yaş 4 Çalışmaktayım 30 yaşından küçüğüm 30-39 yaşındayım 40-49 yaşındayım 50-59 yaşındayım 60-69 yaşındayım

Detaylı

Eze meze Yýllar geçti geze geze. Neler gördüm neler! Daðlar gördüm yerden biter, gökte yiter. Daðlar gördüm kayalý, kayalarý oyalý.

Eze meze Yýllar geçti geze geze. Neler gördüm neler! Daðlar gördüm yerden biter, gökte yiter. Daðlar gördüm kayalý, kayalarý oyalý. Eze meze Yýllar geçti geze geze. Neler gördüm neler! Daðlar gördüm yerden biter, gökte yiter. Daðlar gördüm kayalý, kayalarý oyalý. Aðaçlar gördüm yeryüzü yaþýnda; Gölgesinde yaz uyur, kýþ uðuldar baþýnda.

Detaylı

NECİP FAZIL KISAKÜREK

NECİP FAZIL KISAKÜREK NECİP FAZIL KISAKÜREK NECİP FAZIL KISAKÜREK kimdir? Necip fazıl kısakürekin ailesi ve çocukluk yılları. 1934e kadar yaşamı 1934-1943 yılları hayatı Büyük doğu cemiyeti 1960tan sonra yaşamı Siyasi fikirleri

Detaylı

ΤΠΟΤΡΓΔΙΟ ΠΑΙΓΔΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΙΣΙΜΟΤ ΓΙΔΤΘΤΝΗ ΜΔΗ ΔΚΠΑΙΓΔΤΗ ΚΡΑΣΙΚΑ ΙΝΣΙΣΟΤΣΑ ΔΠΙΜΟΡΦΩΗ ΣΕΛΙΚΕ ΕΝΙΑΙΕ ΓΡΑΠΣΕ ΕΞΕΣΑΕΙ ΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ:

ΤΠΟΤΡΓΔΙΟ ΠΑΙΓΔΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΙΣΙΜΟΤ ΓΙΔΤΘΤΝΗ ΜΔΗ ΔΚΠΑΙΓΔΤΗ ΚΡΑΣΙΚΑ ΙΝΣΙΣΟΤΣΑ ΔΠΙΜΟΡΦΩΗ ΣΕΛΙΚΕ ΕΝΙΑΙΕ ΓΡΑΠΣΕ ΕΞΕΣΑΕΙ ΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ: ΤΠΟΤΡΓΔΙΟ ΠΑΙΓΔΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΙΣΙΜΟΤ ΓΙΔΤΘΤΝΗ ΜΔΗ ΔΚΠΑΙΓΔΤΗ ΚΡΑΣΙΚΑ ΙΝΣΙΣΟΤΣΑ ΔΠΙΜΟΡΦΩΗ ΣΕΛΙΚΕ ΕΝΙΑΙΕ ΓΡΑΠΣΕ ΕΞΕΣΑΕΙ ΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ: Μάθημα: Σοσρκικά Δπίπεδο: Ε2 Γιάρκεια: 2 ώρες Ημερομηνία: Τπογραφή Καθηγητή:

Detaylı

YIL DEDE'NİN DÖRT KIZI

YIL DEDE'NİN DÖRT KIZI Hafta Sonu Ev Çalışması YIL DEDE'NİN DÖRT KIZI Zaman adlı ölümsüz bir dev vardı. Bir gün Zaman, Yıl Dede'yi dört kızıyla birlikte yeryüzüne indirdi. Kızlar, yeryüzünü çok sevdiler. Hepsi bir yana dağılıp

Detaylı

1k 1k Etkinliği İle İlgili Anket Soruları İle İlgili Özet Rapor

1k 1k Etkinliği İle İlgili Anket Soruları İle İlgili Özet Rapor 1k 1k Etkinliği İle İlgili Anket Soruları İle İlgili Özet Rapor Yabancı Diller Bölümü Çalışmaları kapsamında ders dışındaki uygulamalar olarak öğrencilere sistem içi kısa bir anket gönderilerek Bir kitap

Detaylı

ÇOCUĞUM OKULA BAŞLIYOOORRR

ÇOCUĞUM OKULA BAŞLIYOOORRR ÇOCUĞUM OKULA BAŞLIYOOORRR ANAOKULUNA UYUM SÜRECİ ÇOCUK NEDEN OKULA BAŞLAMALI? Kreş/Anaokuluna başlama hem aile için, hem de çocuk için çok önemli bir adımdır. İlk üç yıl içinde çocuk model olarak gördüğü

Detaylı

HADDİNİ BİLMEMEK YA DA İSTİDRAC

HADDİNİ BİLMEMEK YA DA İSTİDRAC Niyeti temiz olan ve haddini bilen bir Müslüman, başarıya, nîmete karşı şükrünü edâ edemez ise, Allah (CC) o kişiyi bir mahrûmiyete, bir sıkıntıya mâruz bırakır. Meselâ, dikkat ediniz, bir başarıya imzâ

Detaylı

BİZİM SOKAKTA ŞENLİK VAR

BİZİM SOKAKTA ŞENLİK VAR Resimleyen: Reha Barış Bilgin Adalı BİZİM SOKAKTA ŞENLİK VAR ÇAĞDAŞ TÜRK EDEBİYATI Öykü Çeviren: Süheyla Kaya 3. basım Bilgin Adalı BİZİM SOKAKTA ŞENLİK VAR Resimleyen: Reha Barış cancocuk.com cancocuk@cancocuk.com

Detaylı

KASIM AYI 4 YAŞ GRUBU AYLIK BÜLTENİ

KASIM AYI 4 YAŞ GRUBU AYLIK BÜLTENİ KASIM AYI 4 YAŞ GRUBU AYLIK BÜLTENİ 10 KASIM ATATÜRK Ü ANMA ŞİİRLER 10 Kasım geldi işte Üzgünüz biz milletçe Atatürk! ü anarız O bizim kalbimizde 10 Kasım geldi işte Koşarız Anıtkabir e Atatürk ü anarız

Detaylı

PAPATYALAR ve PARLAK YILDIZLAR SINIFLARI ŞUBAT AYI BÜLTENİ

PAPATYALAR ve PARLAK YILDIZLAR SINIFLARI ŞUBAT AYI BÜLTENİ PAPATYALAR ve PARLAK YILDIZLAR SINIFLARI ŞUBAT AYI BÜLTENİ KAVRAMLAR *Büyük küçük orta *Sivri-küt *Önünde-arkasında *Alt-üst-orta *Altında-üstünde-ortasında *Arasında *Renk kavramı: Kahverengi, gri *Sayı

Detaylı

MOTİVASYON. Nilüfer ALÇALAR. 24. Ulusal Böbrek Hastalıkları Diyaliz ve Transplantasyon Hemşireliği Kongresi Ekim 2014, Antalya

MOTİVASYON. Nilüfer ALÇALAR. 24. Ulusal Böbrek Hastalıkları Diyaliz ve Transplantasyon Hemşireliği Kongresi Ekim 2014, Antalya MOTİVASYON Nilüfer ALÇALAR 24. Ulusal Böbrek Hastalıkları Diyaliz ve Transplantasyon Hemşireliği Kongresi Ekim 2014, Antalya Motivayon nedir? Motivasyon kaynaklarımız Motivasyon engelleri İşimizde motivasyon

Detaylı

Verimli Çalışma Teknikleri

Verimli Çalışma Teknikleri Verimli Çalışma Teknikleri İlham, fikir gelince bunu mutlaka not alın! Ord.Prof.Dr. Süheyl ÜNVER evinin her tarafında kağıt ve kalem bulundururmuş. Duyduğu, aklına geldiği her şeyi yazarmış. 50 den fazla

Detaylı

yaşam boyu bağlanırsanız.

yaşam boyu bağlanırsanız. Size nasıl tarif etsem ki... İlk görüşte âşık olmak gibi bir duygu. " İşte bu benim aradığım kadın," dersiniz ya, işte öyle bir şey. Önce teknenize âşık olacaksınız sonra satın alacaksınız. Eğer sevmeden,

Detaylı

Hırkatepe Köyü-Beypazarı (30 Kasım 2008) Yazan ve fotoğraflayan: Hüseyin Sarı

Hırkatepe Köyü-Beypazarı (30 Kasım 2008) Yazan ve fotoğraflayan: Hüseyin Sarı Hırkatepe Köyü-Beypazarı (30 Kasım 2008) Yazan ve fotoğraflayan: Hüseyin Sarı 30 Kasım 2008 Pazar günü, Ahmet Bozkurt un öncülüğünde Fotoğraf Sanatı Kurumu nun organize ettiği Beypazarı Köyleri fotoğraf

Detaylı

ZA5439. Flash Eurobarometer 283 (Entrepreneurship in the EU and Beyond) Country Specific Questionnaire Turkey

ZA5439. Flash Eurobarometer 283 (Entrepreneurship in the EU and Beyond) Country Specific Questionnaire Turkey ZA5439 Flash Eurobarometer 283 (Entrepreneurship in the EU and Beyond) Country Specific Questionnaire Turkey FLASH 283 ENTREPRENEURSHIP D1. Görüşülen kişinin cinsiyeti [SORMAYIN UYGUN OLAN ŞIKKI İŞARETLEYİN]

Detaylı

KÜÇÜK KALBİMİN İLK REHBERİNİN BU GÜNÜME UZATTIĞI HAYAT YOLU

KÜÇÜK KALBİMİN İLK REHBERİNİN BU GÜNÜME UZATTIĞI HAYAT YOLU KÜÇÜK KALBİMİN İLK REHBERİNİN BU GÜNÜME UZATTIĞI HAYAT YOLU Nereden geliyor bitmek tükenmek bilmeyen öğrenme isteğim? Kim verdi düşünce deryalarında özgürce dolaşmamı sağlayacak özgüven küreklerimi? Bazen,

Detaylı

GELİŞİM DÖNEMİ VE ÖZELLİKLERİ

GELİŞİM DÖNEMİ VE ÖZELLİKLERİ GELİŞİM DÖNEMİ VE ÖZELLİKLERİ 3-6 yaş arasını kapsayan ve okul öncesi dönem adını verdiğimiz süreç çocukların gelişimi açısından oldukça önemlidir. Okul öncesi dönem çocukta büyümenin ve gelişimin en hızlı

Detaylı

İŞİTME ENGELLİLERDE EVLİLİKTE DAHA AZ SORUN YAŞIYOR! - Genç Gelişim Kişisel Gelişim

İŞİTME ENGELLİLERDE EVLİLİKTE DAHA AZ SORUN YAŞIYOR! - Genç Gelişim Kişisel Gelişim İŞİTME ENGELLİ GÜL USTABAŞ GENÇ İŞİTME ENGELLİLER NORMAL OKULLARDA KAYNAŞTIRMA EĞİTİMİNE TABİ OLMALI. İŞİTME ENGELLİLERDE EVLİLİKTE NORMAL İNSANLAR GİBİ HATTA ONLARDAN DAHA AZ SORUN YAŞIYOR SORU-- Kısaca

Detaylı

TÜRKÇE. NOT: 1. 2. 3. soruları yukarıdaki metne göre cevaplayınız. cümlesinin sonuna hangi noktalama işareti konmalıdır?

TÜRKÇE. NOT: 1. 2. 3. soruları yukarıdaki metne göre cevaplayınız. cümlesinin sonuna hangi noktalama işareti konmalıdır? TÜRKÇE Hiçbir zaman elinde sapan olan bir arkadaşım olmadı. Daha doğrusu, öyleleri ile arkadaşlık yapmadım. Çünkü minicik bir kuşun canına kıyarken acıma duygusu olmayan kişi, zor duruma düşene elini uzatmaz.

Detaylı

Fall 2010. SAYFA 1 S1: Gittiğiniz üniversite: Katholieke Universiteit Leuven. S2: Gittiğim üniversite beklentilerimi karşıladı.

Fall 2010. SAYFA 1 S1: Gittiğiniz üniversite: Katholieke Universiteit Leuven. S2: Gittiğim üniversite beklentilerimi karşıladı. Fall 2010 Toplayıcı: New Link (Web Bağlantısı) Başlangıç: 23 Mart 2011 Çarşamba 16:12:18 Son Değiştirme: 23 Mart 2011 Çarşamba 16:13:29 Geçen Süre: 00:01:10 Katholieke Universiteit Leuven S3: Gittiğim

Detaylı

Murat Çelebi 2. - şiirler - Yayın Tarihi: 28.5.2015. Yayınlayan: Antoloji.Com Kültür ve Sanat

Murat Çelebi 2. - şiirler - Yayın Tarihi: 28.5.2015. Yayınlayan: Antoloji.Com Kültür ve Sanat - şiirler - Yayın Tarihi: 28.5.2015 Yayınlayan: Antoloji.Com Kültür ve Sanat Yayın Hakkı Notu: Bu e-kitapta yer alan şiirlerin tüm yayın hakları şairin kendisine ve / veya yasal temsilcilerine aittir.

Detaylı

ΣΔΛΙΚΔ ΔΝΙΑΙΔ ΓΡΑΠΣΔ ΔΞΔΣΑΔΙ. ΔΙΑΡΚΕΙΑ: 2 ώρες ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ: 24 Μαΐοσ 2011 ΣΟ ΔΞΔΣΑΣΙΚΟ ΓΟΚΙΜΙΟ ΑΠΟΣΔΛΔΙΣΑΙ ΑΠΟ 6 (ΔΞΙ) ΔΛΙΓΔ. Τπογραφή καθηγητή:

ΣΔΛΙΚΔ ΔΝΙΑΙΔ ΓΡΑΠΣΔ ΔΞΔΣΑΔΙ. ΔΙΑΡΚΕΙΑ: 2 ώρες ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ: 24 Μαΐοσ 2011 ΣΟ ΔΞΔΣΑΣΙΚΟ ΓΟΚΙΜΙΟ ΑΠΟΣΔΛΔΙΣΑΙ ΑΠΟ 6 (ΔΞΙ) ΔΛΙΓΔ. Τπογραφή καθηγητή: ΚΥΠΡΙΑΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΤΠΟΤΡΓΔΙΟ ΠΑΙΓΔΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΙΣΙΜΟΤ ΓΙΔΤΘΤΝΗ ΜΔΗ ΔΚΠΑΙΓΔΤΗ ΚΡΑΣΙΚΑ ΙΝΣΙΣΟΤΣΑ ΔΠΙΜΟΡΦΩΗ ΣΔΛΙΚΔ ΔΝΙΑΙΔ ΓΡΑΠΣΔ ΔΞΔΣΑΔΙ ΜΑΘΗΜΑ: ΣΟΤΡΚΙΚΑ ΕΠΙΠΕΔΟ: A ΔΙΑΡΚΕΙΑ: 2 ώρες ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ: 24 Μαΐοσ 2011

Detaylı

Mehmet Yaşar. Resimleyen: Gülşen Arslan. Yayın no: 167 BİR SORUM VAR NEDEN?

Mehmet Yaşar. Resimleyen: Gülşen Arslan. Yayın no: 167 BİR SORUM VAR NEDEN? Yayın no: 167 BİR SORUM VAR NEDEN? Genel yayın yönetmeni: Ergün Ür İç düzen: Durmuş Yalman Kapak: Zafer Yayınları Isbn: 978 605 4965 04 5 Sertifika no: 14452 Uğurböceği Yayınları, Zafer Yayın Grubu nun

Detaylı

ANKARA ÜNİVERSİTESİ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL LİSESİ 2011-2012 ÖĞRETİM YILI I. DÖNEM 11-A SINIFI MF GRUBU DİL VE ANLATIM DERSİ I

ANKARA ÜNİVERSİTESİ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL LİSESİ 2011-2012 ÖĞRETİM YILI I. DÖNEM 11-A SINIFI MF GRUBU DİL VE ANLATIM DERSİ I ANKARA ÜNİVERSİTESİ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL LİSESİ 2011-2012 ÖĞRETİM YILI I. DÖNEM 11-A SINIFI MF GRUBU DİL VE ANLATIM DERSİ I. YAZILI SINAVI SORULARI Öğrencinin Adı ve Soyadı : Sınıfı: Numarası:

Detaylı

Meclisin tasviplerine arz olunur. 06/04/2010

Meclisin tasviplerine arz olunur. 06/04/2010 BELEDĐYE TRAFĐK KOMĐSYON RAPORLARI Tarihi Sayısı Karar Özeti 06/04/2010 2010/32 (2010/32: Belediye Meclisinin 01/04/2010 tarih ve 181sayılı kararı ile Trafik Komisyonuna havale edilen; Đl Özel Đdaresi

Detaylı

ΣΔΛΙΚΔ ΔΝΙΑΙΔ ΓΡΑΠΣΔ ΔΞΔΣΑΔΙ. ΔΙΑΡΚΕΙΑ: 2 ώρες ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ: 24 Μαΐοσ 2011 ΣΟ ΔΞΔΣΑΣΙΚΟ ΓΟΚΙΜΙΟ ΑΠΟΣΔΛΔΙΣΑΙ ΑΠΟ ΔΠΣΑ (7) ΔΛΙΓΔ. Τπογραφή καθηγητή:

ΣΔΛΙΚΔ ΔΝΙΑΙΔ ΓΡΑΠΣΔ ΔΞΔΣΑΔΙ. ΔΙΑΡΚΕΙΑ: 2 ώρες ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ: 24 Μαΐοσ 2011 ΣΟ ΔΞΔΣΑΣΙΚΟ ΓΟΚΙΜΙΟ ΑΠΟΣΔΛΔΙΣΑΙ ΑΠΟ ΔΠΣΑ (7) ΔΛΙΓΔ. Τπογραφή καθηγητή: ΚΥΠΡΙΑΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΤΠΟΤΡΓΔΙΟ ΠΑΙΓΔΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΙΣΙΜΟΤ ΓΙΔΤΘΤΝΗ ΜΔΗ ΔΚΠΑΙΓΔΤΗ ΚΡΑΣΙΚΑ ΙΝΣΙΣΟΤΣΑ ΔΠΙΜΟΡΦΩΗ ΣΔΛΙΚΔ ΔΝΙΑΙΔ ΓΡΑΠΣΔ ΔΞΔΣΑΔΙ ΜΑΘΗΜΑ: ΣΟΤΡΚΙΚΑ ΕΠΙΠΕΔΟ: B ΔΙΑΡΚΕΙΑ: 2 ώρες ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ: 24 Μαΐοσ 2011

Detaylı

UFACIK TEFECİK KURBAĞACIK

UFACIK TEFECİK KURBAĞACIK Betül Tarıman UFACIK TEFECİK KURBAĞACIK YARATICI OKUMA DİZİSİ Şiir Resimleyen: Yasemin Ezberci Yaratıcı Okuma Dosyası: Nilser Utku 2 BASIM Betül Tarıman UFACIK TEFECİK KURBAĞACIK Resimleyen: Yasemin Ezberci

Detaylı

Yabancı Dil Ööğreniminde Güçlü Hafıza Teknikleri - Genç Gelişim Kişisel Gelişim

Yabancı Dil Ööğreniminde Güçlü Hafıza Teknikleri - Genç Gelişim Kişisel Gelişim Yabancı dil öğreniminde kelime ve anlamını ezberleme oldukça önemli bir yere sahiptir. En sık kelime ezberleme yöntemi ise tekrardır. Yani sık sık kelimenin ve anlamının tekrar edilmesidir. Bu kelimelerin

Detaylı

YALNIZLIK PAYLAŞILMAZ

YALNIZLIK PAYLAŞILMAZ YALNIZLIK PAYLAŞILMAZ Özdemir Asaf (Ankara, 11 Haziran 1923 İstanbul, 28 Ocak 1981) Danıştay Üyesi Mehmet Asaf ın oğludur. Babasını kaybettiği yıl (1930) Galatasaray Lisesi nin ilk kısmına girdi. 1934

Detaylı

Ek 3. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI MAYIS AYI KAZANIM GÖSTERGELERİ : SELAHATTİN MÜZEYYEN KAÇAKER ANAOKULU

Ek 3. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI MAYIS AYI KAZANIM GÖSTERGELERİ : SELAHATTİN MÜZEYYEN KAÇAKER ANAOKULU MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI MAYIS AYI KAZANIM GÖSTERGELERİ Okul Adı : SELAHATTİN MÜZEYYEN KAÇAKER ANAOKULU Tarih : MAYIS AYI Yaş Grubu (Ay) : 36-66 AY Öğretmen Adı : AYLAR MAYIS

Detaylı

ŞİİR, HİKÂYE, MAKALE. Ekim 2013 Sayı 1. Yazar; HARUN ŞEN

ŞİİR, HİKÂYE, MAKALE. Ekim 2013 Sayı 1. Yazar; HARUN ŞEN ŞİİR, HİKÂYE, MAKALE Ekim 2013 Sayı 1 Yazar; HARUN ŞEN 1 İçindekiler KALDIRIMLAR 1... 3 DİYET... 4 ÇOCUKLARINIZA ZAMAN AYIRIN... 5 2 KALDIRIMLAR I Sokaktayım, kimsesiz bir sokak ortasında; Yürüyorum, arkama

Detaylı

İngilizce öğretmenlerinin asenkron eğitimden ürkmeleri

İngilizce öğretmenlerinin asenkron eğitimden ürkmeleri Bu yazının birinci bölümünde sizi hayal kırıklığına uğratmış olabilirim, çünkü okurun bu tür yazılara genellikle kısa yolun kısasını bulmak için baktıklarını biliyorum. Fakat bu konuda verimli ve nispeten

Detaylı

Sosyal Ajan. Melek mi Şeytan mı? ÖYKÜ. Marka Uzmanı GİZEM. Kokusunda Davet var ÖZKAN

Sosyal Ajan. Melek mi Şeytan mı? ÖYKÜ. Marka Uzmanı GİZEM. Kokusunda Davet var ÖZKAN Sosyal Ajan Marka Uzmanı GİZEM Melek mi Şeytan mı? ÖYKÜ Kokusunda Davet var ÖZKAN Y eni yepyeni bir dergiyle karşınızdayız. Sosyal medyada tanımanız gereken, takip etmeniz gereken kişileri mercek altına

Detaylı

IQ Oyun Tasarımı Öğretmen Kılavuzu Dedektif Oyunu

IQ Oyun Tasarımı Öğretmen Kılavuzu Dedektif Oyunu IQ Oyun Tasarımı Öğretmen Kılavuzu Dedektif Oyunu Özet Öğrenciler bir oyun tasarımcısının bakış açısından dedektif Oyunu denen bir IQ oyununu tasarlayacaklar ya da analiz/ test edeceklerdir. Bu ödev öğrencilerinizin

Detaylı

HAYAT BİLGİSİ A TEMASI: OKUL HEYECANIM. Gözümüzün rengi Saçımızın rengi Okula gitmemiz Yukarıdakilerden hangisi fiziksel özelliğimiz değildir?

HAYAT BİLGİSİ A TEMASI: OKUL HEYECANIM. Gözümüzün rengi Saçımızın rengi Okula gitmemiz Yukarıdakilerden hangisi fiziksel özelliğimiz değildir? 1. SINIF OKULA YARDIMCI VE SINAVLARA HAZIRLIK A TEMASI: OKUL HEYECANIM TEST-1 1. Gözümüzün rengi Saçımızın rengi Okula gitmemiz Yukarıdakilerden hangisi fiziksel özelliğimiz değildir? A) Okula gitmemiz

Detaylı

ÜLKEMİZE GÖÇ EDEN SÜRİYELİ MÜLTECİLERİN İZMİR'DEKİ SOSYO-EKONOMİK VE KÜLTÜREL DURUMLARI

ÜLKEMİZE GÖÇ EDEN SÜRİYELİ MÜLTECİLERİN İZMİR'DEKİ SOSYO-EKONOMİK VE KÜLTÜREL DURUMLARI ÜLKEMİZE GÖÇ EDEN SÜRİYELİ MÜLTECİLERİN İZMİR'DEKİ SOSYO-EKONOMİK VE KÜLTÜREL DURUMLARI Araştırma Grubu : Osman GÖREN Taha AKSOY Serhat ALP İsmail AKINCI Doğan BOĞDU Mehmet Siraç AKAN Danışman : Yrd. Doç.

Detaylı