ENF 100 TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİNİN KULLANIMI

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ENF 100 TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİNİN KULLANIMI"

Transkript

1 ENF 100 TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİNİN KULLANIMI Yrd. Doç. Dr. Uzay KARAHALİL I. Hafta

2 Sunum Akışı Tanışma Ders İçeriği Derste Uyulacak Kurallar Sınavlar

3 Ders İçeriği Tanışma ve ders içeriğinin tanıtımı Temel Kavramlar (1 hafta) İşletim Sistemi (Windows) (1 hafta) İleri Kelime İşlem Programı Uygulamaları (MSWord: içindekiler, index, biçem, başlıklar vb) (4 hafta) I. Arasınav Hesap cetveli programına giriş (Formül, Grafik, Özet Tablo) (4 hafta) Sunum Programı Tanıtımı (1 hafta) Veri Tabanı ve örnek CBS Uygulamaları (1 hafta-gerekirse) Final Sınavı

4 Dönem Boyunca Unutmayın! % 50 devam zorunluluğu aranacak. (8 ders) Dersler blok yapılacak. Arasınav bilgisayar başında laboratuvarda yapılacak.

5 Sınavlar Sunular ve Uygulamalar Orman Amenajmanı ABD Sayfası altında: «Temel Bilgi Teknolojilerinin Kullanılması» ders notları sayfasından takip edilecek. Sınavlara (Ara sınav + final sınavı) herkes flash disk ile gelecek. Arasınav (% 50) Final Sınavı (% 50)

6 «Bilişim Teknolojisi» nedir? Bilişim teknolojisi; insanoğlunun teknik, ekonomik ve toplumsal alanlardaki iletişiminde kullandığı ve bilimin dayanağı olan bilginin, özellikle elektronik makineler aracılığı ile düzenli biçimde işlenmesi olarak tanımlanmaktadır. Bilgi teknolojisi, bilginin yaratılması, toplanması, biriktirilmesi, işlenmesi, yeniden elde edilmesi, yayılması, korunması ve bunlara yardımcı olan araçlar olarak da ifade edilebilir.

7 BİLGİSAYARIN TARİHÇESİ

8 ABAKÜS

9 ABAKÜS Bilişim teknolojisinin demode olmayan ve günümüzde hala kullanılan ilk örneklerindendir. Günümüzde ilk öğretimde sayı saymayı ve basit matematiksel işlemleri öğrenmek içinde kullanılan bu aygıt teller üzerine dizili boncuklardan meydana gelmektedir.

10 HESAPLAMA MAKİNESİ

11 HESAPLAMA MAKİNESİ 1890 da Herman Hollerith tarafından, delikli kartlarla bilgilerin yüklenebildiği ve bu bilgiler üzerinde toplama işlemlerinin yapılabildiği bir elektro mekanik araç geliştirdi. Bu hesaplayıcı ABDnin 1890 nüfus sayımında başarılı biçimde kullanıldı. Hollerith yöntemi başarı kazanınca bir şirket kurdu ve daha sonra üç firma işle birleşerek 1924 yılında adını IBM olarak değiştirdi.

12 ENIAC İkinci Dünya Savaşı sürecinde, ordunun daha hızlı bilgisayarlara gereksinim duyması, bilgisayar tarihinde bir devrim yaratan ENlAC'ın yapılmasına yol açmıştır. Pensilvanya Üniversite sinde ENIAC ( Elektronik sayisal Hesaplayici ve Dogrulayici ) isimli sayısal elektronik bilgisayar 1946 yılında tamamlandı. ENIAC, J. Presper Eckert ve John W. Mauchly ekibiyle 1945 yılında yapıldı. Eniac askeri amaçla üretildi ve top mermilerinin menzillerini hesaplamak için kullanıldı.

13 ENIAC

14 ENIAC - II Bu bilgisayar ile elektronik bilgisayara geçiş başlamış ve mekanik donanım yerini elektronik devrelere bırakmıştır. En büyük özelliği; elektron tüpleri (bugünkü çiplerin atası) ve RAM (Random access memory) bellek kullanılması olmuştur. Tasarlanmış programları çalıştırabilme özelliğiyle ENIAC, 30 ton ağırlığında, geniş bir ev kadar (167 metrekare) yer kaplıyor ve saatte yaklaşık 180 kw elektrik harcıyordu. 18,000 adet elektronik tüp kullanilan ENIAC; saniyede 5000 toplama islemi yapabiliyordu.

15 ENIAC - III ENlAC'ın ardından kısa ömürlü olan ve DEVAC adı verilen bilgisayar ve ticari anlamda satışa sunulan ilk bilgisayar olan UNlVAC'ın yapılması 1952 yılına dek uzanmıştır.

16 Teknolojik Gelişmeler 1960lı yıllardan sonra elektron tüplerinin yerini transistörler almıştır. Transistörlerin bulunması ikinci kuşak bilgisayarların yapılmasının habercisi olmuştur. Bilgisayar çağında yeni bir dönemin başladığı bu dönemde daha küçük, daha hızlı ve daha güvenilir sonuçlar veren bilgisayarlar üretilmiştir. Daha sonra da yüzlerce transistorun birleşimi olarak tarif edilebilecek entegre devreler yer almıştır. Üçüncü kuşak bilgisayarlar, IBM şirketinin System/360 adlı bilgisayarını tanıtması ile başlamıştır. Bu bilgisayarda transistor yerine entegre devreler kullanılmıştır. Böylece bu bilgisayarlar hacim olarak küçülmüş, bellek büyümüş, hızları artmış ve maliyetleri düşmüştür. Dördüncü kuşak bilgisayarların üretimi entegre devrelerinin yerine mikro işlemcilerin kullanılması ile başlamıştır. Mikro işlemcilerin kullanılmaya başlaması ile birlikte bilgisayar boyutları iyice küçülmüş, kapasite ve hızları artmış ve maliyetleri iyice azalarak herkesin kullanımına olanak verecek düzeylere ulaşmıştır.

17 arasında üretilen bilgisayarlarda vakum tüpleri kullanıldı. Bu tüpler bir ampul büyüklüğünde, çok fazla enerji harcamakta ve çok fazla ısı yaymakta idiler. Veri ve programlar magnetik teyp gibi bilgi saklama araçlarıyla saklandı. Veriler ve programlar bilgisayara delikli kartları ile yükleniyordu.

18 Bu yıllarda üretilen bilgisayarlarda transistörler (10 bin adet) kullanıldı. COBOL, FORTRAN, ALGOL yüksek düzeyli diller ve işletim sistemleri geliştirildi.

19 Bu yıllar arasında, üretilen bilgisayarlarda entegre devreler kullanıldı, onbinlerce devre küçük bir silikon chip'e yerleştirildi. Düşük maliyet, yüksek güvenirlilik, ufak boyutlar, düşük enerji harcaması ve hızlı olması bu chip'lerin mikrobilgisayar yapımında kullanılmasına neden oldu.

20 1970 den sonra 1970'li yıllardan sonra, büyük çaplı tümleşik devreler kullanılmaya başlandı. Bilgisayar donanımında bu teknolojinin kullanılması bilgisayarın hesaplama hızlarını ve güvenirliliğini arttırmış ve hacimleri çok küçültmüştür. Mikroişlemci denilen tek bir tümleşik devre yongalarının bilgisayarlara uygulanması ile tek kullanıcılı ucuz bilgisayarlar üretilmiştir.

21 TEMEL KAVRAMLAR Enformatik Bölümü

22 Bilgisayar İle Çalışma Üç temel bileşen üzerine kuruludur. Kullanıcı : Bilgisayarı kullanacak kişidir, yapmak istediği işlemleri yazılımlar aracılığı ile komutlar halinde bilgisayara iletir. Donanım : Kullanıcının isteklerini yerine getirecek elektronik cihazlardır Yazılım : Kullanıcı donanıma direk komut veremez. Yazılım, kullanıcı ile donanımın birbirleriyle haberleşmesini sağlar.

23 BİLGİSAYAR NEDİR? mantıksal ve aritmetiksel işlemler işlemlerin sonucunu saklama saklanan bilgilere ulaşılma

24 Bilgisayarın Mimarisi Klavye Sabit Disk Monitör CPU Fare Bellek Yazıcı Giriş Birimleri İşlem Birimleri Çıkış Birimleri

25 Bilgisayarlar Bilgisayar, en basit bakış açısıyla bir matematiksel işlemci, yani hesap aracıdır. Aslında aygıtın yaptığı işlem; bilgileri saymak değil işlemektir. Bazı kaynaklarda basit hesap makinesi olan boncuk dizini (abaküs), ilk bilgisayar olarak tanımlanmaktadır. Geçmişi yaklaşık 2000 yıl öncesine dayanmaktadır.

26 Bilgisayar Türleri Cep Bilgisayarları (PDA) Mikro Bilgisayarlar (Kişisel Bilgisayarlar PC) Makro Bilgisayarlar (Ana Bilgisayarlar ) Süper Bilgisayarlar

27 Bilgisayarın Bileşenleri Donanım: Bilgisayarların fiziksel kısımlarına donanım denilmektedir. Yazılım: Donanımı kullanmak için gerekli programlardır.

28 DONANIM-YAZILIM Bilgisayar, yazılım (software) ve donanım (hardware) olmak üzere iki bölümden oluşur. Donanım (Hardware): Bilgisayarı fiziksel ve elektronik yapısını oluşturan ana ve çevre birimlerinin tümüne donanım denir. Örnek: Ekran, klavye, anakart, kablo, vs. Yazılım (Software): Bilgisayarı çalıştırmaya yarayan, fiziksel kısım dışında kalan her şeye yazılım denir. Yazılım, programları ifade eder. Bu programlar ile bilgisayar istenildiği gibi yönlendirilir. Örnek; işletim sistemi, muhasebe programları vs.

29 BİLGİSAYAR DONANIMI

30 Donanım Birimleri Ana Donanım Birimleri Kişisel bilgisayarların çalışması için zorunlu olan elemanlar, Ek Donanım Birimleri Bilgisayarın çalışması için zorunlu olmayan elemanlar, ek işlevler için kullanılır.

31 Ana Donanım Birimleri Anakart Merkezi işlem birimi (CPU) Bellek (RAM, ROM, Cache) Ekran (Monitor) ve Ekran Kartı Sabit Disk (Harddisk) Güç Kaynağı Klavye ve Fare

32 Ek Donanım Birimleri Yazıcı Ses Kartı Hoparlör ve Mikrofon CD-Rom Sürücü DVD-Rom Sürücü Ağ (Ethernet) Kartı Modem Tarayıcı (Scanner) Ekran Filtresi Televizyon Kartı Dijital Fotoğraf Makinesi Kamera Sunum (Projektör) Cihazı Kesintisiz Güç Kaynağı (UPS) Işıklı Kalem Çizici (Plotter)

33 İŞLEM BİRİMLERİ

34 Anakart Bilgisayarın içerisindeki en büyük elektronik karttır. Bilgisayarın iskeleti durumundadır. Bilgisayarda kullanılacak bütün donanımlar direk ya da dolaylı olarak bu karta bağlanırlar. (Genişleme yuvaları ile) Bütün donanımlar anakart üzerindeki iletişim yolları üzerinden haberleşir.

35 Anakart

36 İşlemci Merkezi İşlem Birimi (CPU) Tüm donanım elemanlarını ve işlemleri yöneten birimdir. Bilgisayarın beyni olarak düşünülebilir. İşlemcinin içerisinde; Hangi donanımın ne zaman kullanılacağını, bilgilerin nereye gönderileceğini belirleyen Denetim Birimi vardır. Matematiksel ve mantıksal işlemlerin yapılması için de Aritmetik Mantık Birimi bulunmaktadır. Intel Core i7-740qm İşlemci (1,73 / 2,93 Turbo GHz, 6 MB L3 cache)

37 İşlemci Merkezi İşlem Birimi (CPU)

38 Ana Bellek (RAM) Programların üzerinde çalıştığı, bilgilerin geçici olarak saklandığı, içeriği sürekli olarak değişen elektronik ortamlardır. Çalışma performansını etkileyen en önemli faktörlerden biridir. İçerisindeki bilgiler bilgisayar kapatıldığında veya elektrik kesildiğinde kaybolurlar. 8GB (4GB + 4GB) DDR3 RAM - max. 8GB MB (1066 MHz)

39 ROM Bellek Herhangi bir aygıtın sisteme tanıtılması için gerekli yazılımın saklandığı, yalnız okunabilir bellek türüdür. Rom daki bilgiler elektrik kesintisinden etkilenmez.

40 Ön (Cache) Bellek Donanımlar arasındaki hız farkının sebep olacağı problemleri ortadan kaldırmak için kullanılan bellek türüdür.

41 DEPOLAMA BİRİMLERİ

42 Sabit Disk (Harddisk) Bilgisayar içerisindeki en önemli depolama birimidir. Manyetik kayıt ortamıdır. Bilgisayara kurulan programlar sabit disk içerisinde kayıtlıdır. İçindeki bilgilerin zarar görmemesi için manyetik alanlardan ve darbelerden korunması gerekir. 1,5 TB (750 GB GB) HDD

43 Sabit Disk (Harddisk) Sabit disklerin içinde manyetik plakalar ve plakaların her iki tarafında okuma/yazma kafaları bulunur. Manyetik plakaların yüzeyleri iz (track) lere, izlerde eşit miktarda veri tutan sektörlere bölünmüştür. Sabit disklerin performanslarını etkileyen en önemli iki faktör; veri erişim hızı ve depolama kapasiteleridir. İz (Track) Sektör

44 CD ve DVD ler Optik saklama ortamlarıdır. Manyetik saklama ortamlarına göre dayanıklıdırlar. CDlerin saklama kapasitesi yaklaşık 700 MB, DVDlerin kapasitesi ise yaklaşık 4.5 GB civarındadır. İçerisine bilgi yazılıp daha sonra sadece okunabilen türleri olduğu gibi (CD-ROM, DVD- ROM), yeniden yazılabilen türleri de vardır (CD- RW, DVD-RW). Double Layer (Çift Katmanlı) DVD lerin kapasiteleri ise iki katmana bilgi yazılabildiğinden 8,5 GB civarındadır.

45 CD ve DVD Sürücüler Disket sürücülerde olduğu gibi CDleri okuyabilmek için CD Sürücüsü, DVDleri okuyabilmek için DVD Sürücüsüne ihtiyaç vardır. DVD Sürücüler CDleri okuyabilirler. Fakat CD Sürücüler DVD leri okuyamazlar.

46 Flash Bellek ve Taşınabilir Diskler Verilerin saklandığı ortam elektroniktir. Güç kesildiğinde içindeki bilgileri kaybetmeyen ve yeniden yazılıp silinebilen bir bellek çeşididir. Mp3 playerlarda, cep telefonlarında, el bilgisayarlarında, dijital makinelerinin içerisinde de yaygınca kullanılırlar. MMC, CompactFlash, Memory Stickler de birer flash bellek türüdür.

47 Kart Okuyucu Bilgisayarlara usb porttan takılan kart okuyucular sayesinde SD, Memory Stick gibi flash belleklerdeki bilgiler bilgisayara aktarılabilir.

48 GİRİŞ BİRİMLERİ

49 Klavye Üzerinde harf, rakam sembol vb. tuşlar bulunan ve kullanıcının bilgisayar sistemini yönlendirmek için komut girişi yapabilmesini sağlayan birimdir. Tuş dizilimlerine göre Q ve F (Türkçe daktilo) klavye olarak iki sınıfa ayırabiliriz. Günümüzde anakarta kabloyla bağlanan klavyeler olduğu gibi kablosuz klavyelerde bulunmaktadır.

50 Klavye

51 Fare (Mouse) Ekranda gözüken imleç yardımı ile komut girişi yapılmasını sağlayan birimdir. 4 çeşit fare eylemi vardır: Tek Tıklama Çift Tıklama Sürükleme Sağ Tıklama

52 Tarayıcı (Scanner) Resim, tablo, grafik vb. kağıt üzerindeki bilgilerin bilgisayar ortamına aktarılması için kullanılan birimdir. Kaliteli görüntüler elde etmek için tarayıcıların çözünürlüğünün yüksek olmasına dikkat edilmelidir.

53 Mikrofon Dış ortamdaki sesleri ses kartına aktarmaya yarayan giriş birimidir.

54 Oyun Çubuğu ve Oyun Direksiyonu Bilgisayarda oyun oynamak için kullanılan, üzerinde tuşları olan ve döndürülebilen, bilgisayara komut girişi sağlayan bir giriş birimleridir.

55 Barkod Okuyucu Barkod okuyucular, optik bir ışık kaynağı vasıtası ile barkod sembolünde yer alan değişik genişlikteki çizgileri deşifre edip, bu bilgiyi seri ya da usb porttan bilgisayara aktarabilmeyi sağlayan bir giriş birimidir.

56 Digital Fotoğraf Makinesi Film kullanmadan çekilen fotoğraflar bilgisayara aktarılabilir. Çekilen resimler kendine ait belleğinde tutulur. Seri çekimler yapabilir. Kalitesine göre kısa süreli film çekebilir.

57 Dijital Kamera - Web Kamerası Dış ortamdan çekilmiş hareketli görüntüleri bilgisayar ortamına aktarmak için kullanılır. Aralarındaki fark; Web kameraları sadece bilgisayara bağlanarak çalışırlar ve görüntü kaliteleri dijital kameralardan düşüktür.

58 ÇIKIŞ BİRİMLERİ

59 Ekran (Monitör) Bilgisayardaki en önemli çıkış birimidir. Ekranın boyutu çapraz köşeler arasındaki mesafedir (17, 19 ). Görüntü ekran üzerindeki çok sayıdaki noktanın (piksel) yanıp sönmesiyle oluşur. Ekrandaki piksel sayısına çözünürlük denir(1024x768, 1280x1024).

60 Ekran (Monitör) Çözünürlük arttıkça görüntü boyutları küçülecektir. Ekranlar bilgisayara bağlanabilmek için ekran kartına ihtiyaç duyarlar.

61 Ekran Kartı Bilgisayarın yaptığı işlemlerin sonuçlarını, çıkış birimleri üzerinde görüntülere dönüştüren donanım birimidir. Kendi hafıza birimine (RAM) ve kendi işlemcisine, ve bazı durumlarda kendisine ait ayrı bir fana sahip olan ekran kartları üretilmektedir. NVIDIA GeForce GTX 460M 1.5 GB GDDR5 Grafik kartı max MB DDR3 grafik belleği (8 GB RAM ile)

62 Projektör Bilgisayarda oluşan görüntünün perde, tahta vb. bir zemine yansıtılmasını sağlayan donanım birimidir.

63 Yazıcı (Printer) İşlenmiş verinin kağıda aktarılmasını sağlayan birimdir. Baskı kalitesi, yazıcının çözünürlüğü denilen dpi ile ifade edilen bir büyüklükle ölçülür. Dpi değeri ne kadar büyük ise baskı kalitesi o kadar yüksektir.

64 Yazıcı (Printer) 3 çeşit yazıcı vardır; Nokta vuruşlu Mürekkep püskürtmeli Lazer

65 Ses Kartı Bilgisayarın içindeki sayısal (dijital) veriyi ses şekline (analog), ses halinde gelen veriyi sayısal veriye dönüştüren donanım birimidir. Ses kartı anakartın üzerinde elektronik devre şeklinde üretilebilir (Onboard).

66 Kulaklık ve Hoparlör Ses Kartı tarafından oluşturulan ses verilerini kullanıcıya aktarmak için kullanılırlar.

67 Çizici (Plotter) Özellikle çizim ve grafik çıktılarının alınmasında kullanılan büyük boyutlu yazıcılardır. Genellikle mümarlık ve mühendislik uygulamalarında kullanılırlar.

68 İLETİŞİM BİRİMLERİ

69 Modem Sayısal halde bulunan verileri analog veriye, analog sinyalleri sayısal veriye çevirerek telefon hattı üzeriden bilgisayarların haberleşmesini sağlayan birimdir. İki tür modem vardır; Dahili (Internal) Harici (External)

70 ADSL Modem Adsl, mevcut telefon hatları üzerinden uzak mesafeler arasında yüksek hızlı veri tranferine imkan veren bir teknolojidir. Adsl sayesinde internet kullanılırken telefon hattından görüşme yapılabilmektedir.

71 Ethernet Kartı Ev veya iş yerlerinde birbirlerine yakın bilgisayarları bağlamak için kullanılır. Gigabit Ethernet LAN 10/100/1000

72 Kablosuz Ağ Adaptörü Kablosuz ağlara bağlanmayı sağlayan bir iletişim birimidir. Bu adaptör sayesinde kablosuz modeme bağlanıp, internete girilebilir. Bilgisayara usb porttan bağlanırlar.

73 Diğer Önemli Donanım Birimleri

74 TV Kartı Bu kart sayesinde bilgisayar bir televizyon gibi kullanılabilir. TV Kartlarının bir çoğunda radyo özelliği de vardır.

75 Güç Kaynağı Bilgisayara gelen elektriğin voltajını elektronik parçaların (donanımın) kullanabileceği seviyeye düşüren birimdir.

76 Kesintisiz Güç Kaynağı (UPS) Bilgisayarın elektrik enerjisinin kesildiği durumlarda da çalışabilmesini sağlayan yardımcı birimdir. Sürekli elektrik sağlamaz, verilerin güvenli bir şekilde kaydedebilmek için yeterli süreye imkan tanır.

77 Depolama Kapasite Birimleri Kapasiteler byte adı verilen bellek ölçü birimleri ile ifade edilir. 1 Byte 8 bitten oluşur. Bit; 0 veya 1 değeri alabilen en küçük bellek birimidir. Bilginin var olması veya olmamasını temsil eder. 1 Byte 2 3 Bit 8 Bit 1 Kilo Byte 2 10 Byte 1024 Byte 1 Mega Byte 2 10 KB 1024 KB 1 Giga Byte 2 10 MB 1024 MB 1 Tera Byte 2 10 GB 1024 GB

78 Bit/Byte 1 Bit 0 ya da 1'den (kapalı devre=0, açık devre=1) oluşur. Bir Byte 8 Bittir Byte = 1 KiloByte [KB] 1024 KB = 1 MegaByte [MB] 1024 MB = 1 GigaByte [GB] 1024 GB = 1 TeraByte [TB] 1024 TB = 1 PetaByte [PB] 1024 PB = 1 ExaByte [EB]

79 Bilgisayarlarda Kullanılan Ölçümler

80 Hız Birimleri Bilgisayarın hızı Mega Hertz ile ifade edilmektedir. Hertz Frekansın ölçü birimidir ve her bir saniyede kaç kez salınım hareketinin olduğunu ifade eder. 1 Kilo Hertz 2 10 Hz 1024 Hz 1 Mega Hertz 2 10 Mhz 1024 KHz 1 Giga Hertz 2 10 Ghz 1024 MHz

81 Performansı Etkileyen Faktörler İşlemci hızı ve ön bellek miktarı Ana kart özellikleri Ana bellek türü ve miktarı Sabit disk kapasitesi, hızı ve kullanılan arabirimi (IDE, SATA, RAID, SCSI) Ekran kartı işlemcisi ve bellek kapasitesi

82 Bilgisayar Yazılımları Donanım üzerinde işlem yapılmasını sağlayan tüm programlara genel olarak yazılım adı verilir. İki ana başlıkta incelenebilir Sistem(İşletim Sistemi) Yazılımları Tek Kullanıcılı Çok Kullanıcılı Uygulama Yazılımları

83 Yazılım Sistem Yazılımları:Bilgisayarı yöneten, denetleyen, kontrol eden yazılımlardır. Örnek=Windows Uygulama Yazılımları:Kullanıcının özel gereksinimlerini karşıladığı yazılımlardır. Örnek:Office

84 İKİLİ SAYI SİSTEMİ Bugün bilgisayarlar ikili sayı sistemine göre çalışmaktadır. İkili sistem 1854 yılında Matematikçi George Boole tarafından bulunmuştur. Bu sistemde 0 ve 1 sayısından başka sayı yoktur.

85

BİLGİSAYAR DERS NOTLARI. Doç. Dr. Muzaffer Dügel. mdugel@gmail.com

BİLGİSAYAR DERS NOTLARI. Doç. Dr. Muzaffer Dügel. mdugel@gmail.com BİLGİSAYAR DERS NOTLARI Doç. Dr. Muzaffer Dügel mdugel@gmail.com BÖLÜM 1 1.1 Bilgisayar ve Bilgisayar Teknolojisi 1.1.1 Bilgisayarın Tanımı ve Kısa Tarihçesi 1 Bilgi Teknolojisinin Temel Kavramları Giriş

Detaylı

Bilgisayarların temel olarak 5 işlevi vardır : girdi işlemleri, aritmetik işlemler, çıktı işlemleri, veri saklama, program çalıştırma.

Bilgisayarların temel olarak 5 işlevi vardır : girdi işlemleri, aritmetik işlemler, çıktı işlemleri, veri saklama, program çalıştırma. Bilgisayara Giriş Ders Notları I. GİRİŞ İçinde bulunduğumuz yüzyılın beraberinde getirdiği çok hızlı bilimsel teknolojik ve ticari faaliyetlerin yoğunluğu bilgisayarların kullanılmasını kaçınılmaz hale

Detaylı

TEMEL BİLGİSAYAR TEKNOLOJİLERİ KULLANIMI

TEMEL BİLGİSAYAR TEKNOLOJİLERİ KULLANIMI EDİTÖR: YRD. DOÇ.DR. HASAN H. BALIK TEMEL BİLGİSAYAR TEKNOLOJİLERİ KULLANIMI Ahmet TEKİN Ayhan AKBAL Bahadır SEVİNÇ Fatih ERTAM Harun H. TUZSUZOĞLU İhsan SERHATLIOĞLU Kemal BALIKÇI M. Fatih TALU Musa ÇIBUK

Detaylı

BAŞLANGIÇ 1. DONANIM YAZILIM BİLİŞİM TEKNOLOJİSİ 2. BİLGİ VE İLETİŞİM TEKNOLOJİSİ ÜRÜNLERİNİN TANITIMI

BAŞLANGIÇ 1. DONANIM YAZILIM BİLİŞİM TEKNOLOJİSİ 2. BİLGİ VE İLETİŞİM TEKNOLOJİSİ ÜRÜNLERİNİN TANITIMI A BAŞLANGIÇ Konuya Hazırlık 1. Bilişim teknolojisi günlük hayatta hangi alanlarda kullanılabilir? 2. Günlük hayatta gözlemlediğiniz bilgisayar çeşitlerini söyleyiniz. 1. DONANIM YAZILIM BİLİŞİM TEKNOLOJİSİ

Detaylı

II. BİLGİSAYARIN TEMEL ÇALIŞMA PRENSİPLERİ

II. BİLGİSAYARIN TEMEL ÇALIŞMA PRENSİPLERİ I. BİLGİSAYAR NEDİR? Bilgisayar; kendine önceden yüklenmiş program gereğince çeşitli bilgileri-verileri uygun ortamlarda saklayan ve istenildiğinde geri getiren, çeşitli aritmetik ve mantıksal işlemler

Detaylı

BİLGİSAYAR NEDİR? BİLGİSAYAR. Veri Giriş Ünitesi Veri İşlem Ünitesi Çıkış Ünitesi. Merkezi İşlem Birimi (CPU) Anakart(mainboard) Ana Bellek(RAM)

BİLGİSAYAR NEDİR? BİLGİSAYAR. Veri Giriş Ünitesi Veri İşlem Ünitesi Çıkış Ünitesi. Merkezi İşlem Birimi (CPU) Anakart(mainboard) Ana Bellek(RAM) BİLGİSAYAR NEDİR? Bilgisayar, kullanıcıların girdiği bilgileri veri giriş ünitesine alan, işlem ünitesi ile girilen bilgileri işleyen, elde ettiği sonuçları kendi içinde saklayabilen ve işlenen verilerin

Detaylı

Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı

Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı SAKARYA ÜNİVERSİTESİ BİLGİSAYAR VE BİLİŞİM BİLİMLERİ FAKÜLTESİ ORTAK BİLGİSAYAR DERSLERİ KOORDİNATÖRLÜĞÜ Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı 1.HAFTA Bilgi Teknolojilerine Giriş Öğr.Gör. Ömer Faruk SEYMEN

Detaylı

TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ Öğr. Gör. Serkan AKSU http://bmyo.bartin.edu.tr/aksu

TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ Öğr. Gör. Serkan AKSU http://bmyo.bartin.edu.tr/aksu TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ Öğr. Gör. Serkan AKSU http://bmyo.bartin.edu.tr/aksu Bilgisayar Nedir? Nelerden Oluşur? Donanım Yazılım Nasıl Çalışır? İnternet Ofis Uygulamaları Bilgisayar Nedir? Sayısal olarak

Detaylı

MİLLİ EĞİTİM, GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI BİLGİ VE İLETİŞİM ORTAOKULLAR İÇİN DERS KİTABI AĞUSTOS 2011 KKTC

MİLLİ EĞİTİM, GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI BİLGİ VE İLETİŞİM ORTAOKULLAR İÇİN DERS KİTABI AĞUSTOS 2011 KKTC KKTC MİLLİ EĞİTİM, GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI BİLGİ VE İLETİŞİM TEKNOLOJİSİ 7 ORTAOKULLAR İÇİN DERS KİTABI AĞUSTOS 2011 KKTC MİLLİ EĞİTİM, GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI YAYINIDIR Yazı ve Araştırma Kurulu Başkan

Detaylı

Bö lü m 1: Bilgi Teknölöjilerinde Temel Kavramlar

Bö lü m 1: Bilgi Teknölöjilerinde Temel Kavramlar Bö lü m 1: Bilgi Teknölöjilerinde Temel Kavramlar Hazırlayan: Levent Emmüngil & Orçün Madran Güncelleme: Halil Ersoy (Eylül 2013) Bü könü bittiğinde; Bilgisayarın mimarisi hakkında bilgi edinebilecek Bilgisayarın

Detaylı

BĐLGĐSAYARA GĐRĐŞ DERS NOTLARI

BĐLGĐSAYARA GĐRĐŞ DERS NOTLARI BĐLGĐSAYARA GĐRĐŞ DERS NOTLARI BĐLGĐSAYAR NEDĐR? Bilgisayar, kullanıcıdan aldığı verilerle mantıksal ve aritmetiksel işlemleri yapan; yaptığı işlemlerin 1 sonucunu saklayabilen; sakladığı bilgilere istenildiğinde

Detaylı

BİLGİSAYARLARA GİRİŞ

BİLGİSAYARLARA GİRİŞ Giriş BİLGİSAYARLARA GİRİŞ Eğer daha önceden bilgisayarlar ile çalıştıysanız, bunlar büyük miktarda bilgiyi saklayan ve kısa zamanda sayısız görevi yerine getiren kafa karıştırıcı makineler gibi görünebilir.

Detaylı

BİLGİSAYAR DERS NOTLARI İÇİNDEKİLER

BİLGİSAYAR DERS NOTLARI İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER...1 İÇİNDEKİLER...2 GİRİŞ...4 BİLGİSAYARIN DÜNÜ VE BUGÜNÜ...4 1. BÖLÜM...5 BİLGİSAYARA GİRİŞ...5 BİLGİSAYARIN KULLANIM ALANLARI...5 KAPASİTE KAVRAMI...6 BELLEK ÇEŞİTLERİ...6 1) İÇ BELLEK BİRİMİ...6

Detaylı

YAMANTÜRK MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ 2014 2015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI İŞLETMELERDE BECERİ EĞİTİMİ DERSİ BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI WEB

YAMANTÜRK MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ 2014 2015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI İŞLETMELERDE BECERİ EĞİTİMİ DERSİ BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI WEB YAMANTÜRK MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ 2014 2015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI İŞLETMELERDE BECERİ EĞİTİMİ DERSİ BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI WEB PROGRAMCILIĞI DALI DERS NOTLARI 1 DONANIM BİRİMLERİ İÇ DONANIM

Detaylı

Bir bilgisayar sisteminde yer alan donanımları (donanım bileşenlerini) şu şekilde sıralayabiliriz:

Bir bilgisayar sisteminde yer alan donanımları (donanım bileşenlerini) şu şekilde sıralayabiliriz: DERS 2: BİLGİSAYAR DONANIMI Ders sonunda yapabilecekleriniz: Bir kişisel bilgisayarın donanım bileşenlerini açıklamak. Belli bileşenlerin özelliklerini açıklamak. I. BİLGİSAYAR DONANIMI Bu derste kişisel

Detaylı

Balıkesir HEM İÇİNDEKİLER Modul 1~ 1 ~

Balıkesir HEM İÇİNDEKİLER Modul 1~ 1 ~ Balıkesir HEM İÇİNDEKİLER Modul 1~ 1 ~ A. Bilgi Teknolojisinin Temel Kavramları... 2 1. Temel Bilgiler 2 a. Donanım yazılım bilişim teknolojisi... 2 b. Bilgi ve iletişim teknolojisi ürünlerinin tanıtımı...

Detaylı

BÖLÜM 1: BILGISAYAR DONANIMI

BÖLÜM 1: BILGISAYAR DONANIMI BÖLÜM 1: BILGISAYAR DONANIMI 1.1- GIRIS Bilgisayar, kullanicidan aldigi verilerle mantiksal ve aritmetiksel islemleri yapan yaptigi islemlerin sonucunu saklayabilen sakladigi bilgilere istenildiginde ulasilabilen

Detaylı

BİLGİSAYAR DONANIMI. Ebubekir YAŞAR

BİLGİSAYAR DONANIMI. Ebubekir YAŞAR BİLGİSAYAR DONANIMI Ebubekir YAŞAR 2008 ÖNSÖZ Bilgisayarcı olarak, hızla gelişen teknolojiyi yakından takip etmek günümüzde neredeyse imkansız. Kullandığımız yapıların literatürü elimize gelmeden başka

Detaylı

EBG103 DONANIM KURULUMU

EBG103 DONANIM KURULUMU 2. HAFTA EBG103 DONANIM KURULUMU Öğr. Gör. S. M. Fatih APAYDIN apaydin@beun.edu.tr EMYO Bülent Ecevit Üniversitesi Kdz. Ereğli Meslek Yüksekokulu Temel Kavramlar İşletim Sistemleri Giriş / Çıkış Birimleri

Detaylı

Türkce bilgisayar terilmer sözlükü

Türkce bilgisayar terilmer sözlükü Ulu tanrının adı ile Türkce bilgisayar terilmer sözlükü Toplayan: Aydın yenilmez 1 A A sembolü PC'nin birinci disk sürücüsü. Her bilgisayarın farklı disk sürücüleri mevcuttur ve her biri ayrı bir harfle

Detaylı

ALIRKEN DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

ALIRKEN DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR DONANIMLAR ve BİLGİSAYAR SATIN ALIRKEN DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR 2010 Bu yazı dizisinde işinize yarayabilecek donanımları tanıyacaksınız. Ardından bu donanımlara ait can alıcı bazı özellikleri göreceksiniz.

Detaylı

Bilgisayar Donanım ve Teknolojileri. Dr. Cahit Karakuş

Bilgisayar Donanım ve Teknolojileri. Dr. Cahit Karakuş Bilgisayar Donanım ve Teknolojileri Dr. Cahit Karakuş Categories of Computers Computers are classified based on their technology, function, physical size, performance and cost. The categories of computers

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ DİSK SÜRÜCÜLERİ ANKARA 2006 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller;

Detaylı

Bilgisayarın genel bir tanımını yapmak gerekirse:

Bilgisayarın genel bir tanımını yapmak gerekirse: 1. BİLGİSAYAR TARİHİ 1.1. GENEL BİLGİSAYAR BİLGİLERİ Günümüzde çevremize ve bilgisayar ile ilgili çeşitli kaynaklara bir göz attığımızda, eski Atari ve Amiga bilgisayarlardan ve Intel 8088 veya 286 işlemcisi

Detaylı

http://alikoker.name.tr

http://alikoker.name.tr ANAKART(MAINBOARD) Tüm donanım birimlerinin dolaylı ya da dolaysız bağlandığı elektronik karttır. Elektriği geçirmeyen fiberglas malzemeden yapılmışlardır. Üzerinde chipleri ve konektörleri birbirine bağlayan

Detaylı

Bİ LGİ VE İ LETİ Şİ M TEKNOLOJİ LERİ

Bİ LGİ VE İ LETİ Şİ M TEKNOLOJİ LERİ 1 Bİ LGİ VE İ LETİ Şİ M TEKNOLOJİ LERİ 1 BILGISAYARLAR Bilgisayar ya da dijital aletleri kullanabilmek, belirli bir bilgi ve anlayışı gerektirir. Bilgisayar kullanabilme ile ilgili bilinmesi gerekenler,

Detaylı

TEMEL BİLGİSAYAR. Ders Notları. Yard. Doç. Dr. Seyit Okan KARA

TEMEL BİLGİSAYAR. Ders Notları. Yard. Doç. Dr. Seyit Okan KARA TEMEL BİLGİSAYAR Ders Notları Yard. Doç. Dr. Seyit Okan KARA Temel Kavramlar Sayı ve Kodlama Sistemleri Bilgisayarın Kullanım Alanları ve Bilgisayarda Ölçü Birimleri Anakart, İşlemci (CPU), ROM ve RAM,

Detaylı

ÇALIŞMA SORULARI BECERİ SINAVI ÇALIŞMA SORULARI. Beceri sınav notunun %80 i + Dosya notunun %20 si = Yılsonu beceri notu

ÇALIŞMA SORULARI BECERİ SINAVI ÇALIŞMA SORULARI. Beceri sınav notunun %80 i + Dosya notunun %20 si = Yılsonu beceri notu SARUHANBEY ULUBORLU TEKNİK MESLEKİ ve ENDÜSTRİ ve TEKNİK MESLEK ANADOLU LİSESİ LİSESİ 2014-2015 2013-2014 EĞİTİM ÖĞRETİM ÖĞRETİM YILI BİLİŞİM YILI TEKNOLOJİLERİ BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI İŞLETMELERDE

Detaylı

TEMEL BĠLGĠ TEKNOLOJĠSĠ KULLANIMI DERS ĠÇERĠĞĠ

TEMEL BĠLGĠ TEKNOLOJĠSĠ KULLANIMI DERS ĠÇERĠĞĠ TEMEL BĠLGĠ TEKNOLOJĠSĠ KULLANIMI DERS ĠÇERĠĞĠ 1. BĠLGĠ TEKNOLOJĠLERĠ KAVRAMLARI 1.1. Genel Kavramlar 1.1.1. Donanım, Yazılım ve Bilgi Teknolojisi Bilgisayarlar, kullanıcılar tarafından aldığı ham verileri,

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ BELLEK BİRİMLERİ 481BB010 Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı