ANKARA ÜNİVERSİTESİ KÜTÜPHANE VE DOKÜMANTASYON DAİRE BAŞKANLIĞI GÜNCEL DUYURULAR VE ETKİNLİKLER

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ANKARA ÜNİVERSİTESİ KÜTÜPHANE VE DOKÜMANTASYON DAİRE BAŞKANLIĞI GÜNCEL DUYURULAR VE ETKİNLİKLER"

Transkript

1 ANKARA ÜNİVERSİTESİ KÜTÜPHANE VE DOKÜMANTASYON DAİRE BAŞKANLIĞI GÜNCEL DUYURULAR VE ETKİNLİKLER

2 ANKARA ÜNİVERSİTESİ KÜTÜPHANELERİ Üniversitemiz Ankara içinde ve çevre ilçelere dağılmış çok sayıda fakülte ve yüksek okuldan oluşmaktadır. Üniversitemizin kent üniversitesi olması nedeniyle bilgi hizmetleri tek bir merkezden yürütülememektedir. Bu nedenle sadece elektronik kütüphane, bütçelendirme ve satın alma işlemleri, birim kütüphaneleri arasında eşgüdüm ve koordinasyon hizmetleri merkezden; Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı tarafından yürütülmektedir. Bunların dışında kalan bilgi hizmetleri fakülte ve yüksekokul kütüphaneleri tarafından verilmektedir. Ankara Üniversitesi fakülteleri, yüksekokulları, araştırma ve uygulama merkezleri ve enstitü kütüphaneleri verdikleri hizmet açısından Daire Başkanlığımıza bağlı çalışırken, idari hizmetler açısından kendi birimlerine bağlı olarak çalışmaktadır.

3 KÜTÜPHANELERİMİZ Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Kütüphanesi Atatürk Bulvarı No: Sıhhıye/ ANKARA 0 (312) / 1684 Diş Hekimliği Fakültesi Kütüphanesi Konya Yolu Üzeri Beşevler/ANKARA 0 (312) Eczacılık Fakültesi Kütüphanesi Dögol Caddesi Beşevler/ANKARA 0 (312) / 2164 Eğitim Bilimleri Fakültesi Kütüphanesi Anakara Üniversitesi Cebeci Yerleşkesi C.Gürsel cad Cebeci / ANKARA 0 (312) / 7202 Tandoğan Öğrenme Merkezi Ankara Üniversitesi Tandoğan Yerleşkesi Dögol Cad Tandoğan/ ANKARA 0 (312) / 1309 Hukuk Fakültesi Kütüphanesi Anakara Üniversitesi Cebeci Yerleşkesi C.Gürsel cad Cebeci / ANKARA 0 (312) / 2299 İlahiyat Fakültesi Kütüphanesi Bahriye Üçok Caddesi Beşevler/ ANKARA 0 (312) / 209 İletişim Fakültesi Kütüphanesi Anakara Üniversitesi Cebeci Yerleşkesi C.Gürsel cad Cebeci / ANKARA 0 (312) / 223 Sağlık Bilimleri Fakültesi Kütüphanesi Anakara Üniversitesi Cebeci Yerleşkesi C.Gürsel cad Cebeci / ANKARA 0 (312) / 1173 Siyasal Bilgiler Fakültesi Kütüphanesi Anakara Üniversitesi Cebeci Yerleşkesi C.Gürsel cad Cebeci / ANKARA 0 (312) / 251 Tıp Fakültesi Kütüphanesi Morfoloji Yerleşkesi Sıhhıye/ ANKARA 0 (312) / 213 Veteriner Fakültesi Kütüphanesi Anakara Üniversitesi Dışkapı Yerleşkesi Çankırı Caddesi Dışkapı/ANKARA 0 (312) / 297 Ziraat Fakültesi Kütüphanesi Anakara Üniversitesi Dışkapı Yerleşkesi Çankırı Caddesi Dışkapı/ANKARA 0 (312)

4 KURALLARIMIZ Kitap ödünç alabilmek için kullanıcıların mutlaka ilgili fakülte kütüphanesine üye olmaları gerekmektedir. Üyelik yaptırmış olan kullanıcılar tüm fakülte kütüphanelerinin ödünç verme hizmetinden yararlanabilirler. Kitapların ödünç verme süreleri ve bir kullanıcının en fazla ödünç alabileceği kitap sayısı kullanıcı gruplarına (lisans öğrencisi, yüksek lisans-doktora öğrencisi ve akademik-idari personel )ve fakülte kütüphanelerinin ödünç verme politikalarına göre farklılık göstermektedir. İade koşullarına ve sürelerine dikkat edilmesine özen gösterilmelidir. Kullanıcılar, kütüphanecinin rafa yerleştirmesi için materyalleri masaların üzerinde bırakmalıdırlar. Kütüphanelerin içerisine yiyecek ve içecekle girilmesi, kütüphane içerisinde sigara içilmesi ve cep telefonlarının açık konumda olması kesinlikle yasaktır.

5 Yeni Abone Olunan Veri Tabanları Biological Sciences Cambidge ebook online Kluwer Law Online Theime ebook jama + 9 arşiv Springer -Chemistry & Materials Science Springer -Humanities, Social Science& Law Springer -Physics & Astronomy Springer -Medicine Springer -Biomedical & Life Science RSC Ebrary ebooks Primal Picture Anatomy ChemNet Base

6 Aboneliği Sonlandırılan Veri Tabanları Oxford English Dictionary Online Communication & Mass Media Complete EBSCOhost Econlit Periodicals Archive Online SportDiscus

7 Kullanıcı Eğitimleri 13 Kasım 2012 tarihinde Eğitim Fakültesinde EndNote eğitimi verilmiştir. Katılımcı sayısı: 20 Kişi. 22 Kasım 2012 tarihinde Veterinerlik fakültesine Elektronik Kütüphane Kullanımı ve Federe Arama Motoru Eğitimi verilmiştir. Katılımcı sayısı: 30 kişi. 17 Aralık 2012 OverDrive Eğitimi verilmiştir. Katılımcı sayısı: 17 kütüphaneci. 17 Ocak 2013 Tıp Fakültesi kullanıcıları için Elektronik Kütüphane Kullanımı ve Federe Arama Motoru Eğitimi verilmiştir. Katılımcı sayısı: 20 kişi.

8 Kullanıcı Eğitimleri 18 Ocak 2013 Tıp Fakültesi kullanıcıları için Elektronik Kütüphane Kullanımı ve Federe Arama Motoru Eğitimi verilmiştir. Katılımcı sayısı: 22 kişi. 21 Şubat 2013 tüm fakülteler için EndNote Eğitimi verilmiştir. Katılımcı: 250 kişi. 27 Şubat 2013 Fen Fakültesi kullanıcıları için Scifinder eğitimi planlanmaktadır.

9 Hizmetlerimiz Kütüphanelerarası İşbirliği Ankara Üniversitesi Kütüphanesi Araç Çubuğu Elektronik Kütüphaneye Kampus Dışından (Proxy ile) Uzaktan Erişim Hizmeti Ankara Üniversitesi Açık Dergi Sistemi Açık Erişim Sistemi Online Yayınevi

10 Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı Web Sitesi

11 Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı Web Sitesi Ankara Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı web sitesi yenilenen yüzü ile siz değerli kullanıcılarına daha iyi hizmet sunabilmek için geliştirildi. Elektronik kaynaklarımıza daha rahat erişebilmeniz için ana sayfaya direkt arama alanları yerleştirildik. Hakkımızda linki ile daire başkanlığımız ve birim kütüphanelerimiz hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Belki de en çok kullanılacak menü olan araştırma menüsünde elektronik kütüphane, çevrimçi katalog, abone ve deneme veritabanları, elektronik dergi ve kitapların yanı sıra Ankara Üniversitesinin yine çok önemli hizmetleri arasında yer alan online yayınevi ve açık arşiv için erişim linkleri bulunmaktadır. İnternet kaynakları menüsü altında üniversite kütüphaneleri ve internet üzerinden erişilebilen çeşitli kaynaklar sıralanırken; hizmetler menüsü altında kütüphaneler arası işbirliği (ILL) ve diğer hizmetlerimiz yer alır. Doküman ve formlarda hem tanıtım hem de yapılacak işlemlerde kullanılmak üzere pdf ve doc uzantılı form ve belgelere yer verilmiştir. Birim kütüphanelerimizin sıralandığı menün ardından her türlü soru, görüş ve önerileriniz için kütüphaneciye sorun linki yer alır. Duyurularımızı sayfanın alt kısmından takip edip, bize iletişim linki yardımı ile erişebilirsiniz.

12 Derme Ankara Üniversitesi Kütüphaneleri, üniversitemizde eğitim verilen bilim dallarını sayısına paralel olarak zengin bir koleksiyona sahiptir. Güncel yayınların yanı sıra sahip olduğu nadir eserleriyle de diğer üniversite kütüphaneleri arasında öne çıkmaktadır. Kütüphanelerimiz geleneksel bilgi hizmetlerinin yanı sıra elektronik bilgi hizmetleriyle de araştırmacılarına 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet vermektedir. Elektronik ve basılı kaynaklardan oluşan kütüphane dermelerimiz kullanıcılarımızla etkileşimli olarak geliştirilmektedir. Derme geliştirme politikasında seçilen bu yöntem sayesinde tüm kullanıcılarımızın ihtiyaçları eksiksiz olarak karşılanmaya çalışılmakta ve etkin kullanım olanakları yaratılmaktadır.

13 Sayılarla Kütüphane Fakülte Kütüphaneleri: 16 Enstitü Kütüphaneleri: Veri Tabanı: 83 Basılı Kitap: Yaklaşık Elektronik Kitap: Abone Dergi: 592 Görsel-İşitsel Materyal: Afiş: El Yazması: Tez:

14 Çevrimiçi Katalog

15 Çevrimiçi Katalog Kullanılan kütüphane otomasyon programı ile üniversitemizin sahip olduğu tüm kaynaklara internet üzerinden erişim olanaklıdır. Kulacılarımız, çevrimiçi katalog üzerinden tüm kütüphanelerimizin ya da seçecekleri herhangi bir birim kütüphanesinin koleksiyonunu tarayabilmektedirler. Çevrimiçi katalog üzerinden yazar adı, eser adı, konu, yayıncı vb. erişim uçları ile arama yapılabilmektedir. Yapılan tarama sonucunda kullanıcılarımız aradıkları bir kaynağın kütüphanelerimizde olup olmadığını, varsa hangi kütüphanemizde yer aldığını, rafta mı; yoksa kullanıcı üzerinde mi olduğunu kütüphaneye gitmeden öğrenebilmektedirler. Aynı ekrandan kaynağın ödünç alınıp alınamayacağı bilgisine de ulaşabilmektedirler. Tarama sayfasına kütüphanemiz ana sayfasında yer alan Çevrimiçi Katalog linkinden ulaşılabilmektedir.

16 Basit sorgulamada eser adı, yazar adı gibi tarama alanları mevcuttur. Çevrimiçi Katalogda Tarama Seçenekleri Gelişmiş sorgulamada ise eser adı, yazar adı gibi tarama alanlarının yanı sıra ISBN, Yer Numarası, Yayıncı vs. tarama alanlarını da mevcuttur. Buradaki tarama seçeneğinde ise içerir ile başlar ile biter gibi seçenekler bulunmaktadır. Ör: tarama kutucuğuna kütüp yazıp ile başlar seçeneğini tıklanıp tarama yapıldığında kütüphane, kütüphanecilik, kütüphaneci gibi kütüp ile başlayan tüm seçenekleri sonuç ekranına getirecektir.

17 2006 yılında başlatılan açık arşiv girişimi ile bilgi teknolojilerinin sunduğu olanaklardan da yararlanılarak internet ortamında isteyen herkesin üniversitemiz akademisyenleri tarafından üretilen bilgiye serbestçe erişimi sağlanmıştır. Açık arşiv çalışmaları hem üniversitemizde yapılan akademik çalışmalardan yararlanma imkanı sunmakta hem de üniversitemizdeki araştırmacıların çalışmalarını açık arşiv sistemine ekleyerek daha çok kişiyle paylaşmasına olanak sağlamaktadır. Açık arşiv ile ilgili detaylı bilgiye adresinden ulaşılabilirsiniz. Açık Erişim Sistemi

18 Ankara Üniversitesi, internette Türkçe içeriğe ulusal destek sağlamak ve Ankara Üniversitesi nin bilimsel potansiyelini tüm araştırmacıların hizmetine sunmak amacıyla yürüttüğü çalışmalardan bir tanesi de Online Yayınevi hizmetidir. Bu hizmet sayesinde yurt içi ve yurt dışından dileyen herkes üniversite tarafından üretilen bilimsel araştırmalara tam metin olarak internet üzerinden erişebilmektedir. Online Yayınevi

19 Elektronik Kütüphane Ankara Üniversitesi Kütüphaneleri sundukları hizmetlerin kalitesini artırmak, daha çok araştırmacıya daha geniş zaman dilimlerinde hizmet sunabilmek amacıyla basılı dermesinin yanı sıra elektronik dermesini de her geçen gün geliştirmektedir. Elektronik kütüphanemiz aracılığıyla Elsevier, Blackwell, Springer, Nature, Science vb. dünyanın önde gelen yayınevleri tarafından hizmete sunulan veritabanları ile kullanıcılarımıza zaman ve mekân sınırlaması olmaksızın hizmet verilmektedir yılı itibari ile 15 tanesi bibliyografik (danışma), 13 tanesi e-kitap, 55 tane tam metin olmak üzere toplam 83 veri tabanı kullanıcılarımızın erişimine açık bulunmaktadır. Üniversitemizin abonesi olduğu tüm elektronik kaynakları kullanıcılarımız evlerinden de erişim saylayabilmektedir. Elektronik Kütüphaneye Kampus Dışından Erişim Üniversitemiz Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığınca abone olunan IP kontrollü abone veri tabanlarına kampus dışından (Proxy ile) uzaktan erişim sağlanmaktadır. Kampus dışı erişim imkanından faydalanmak için, Ankara Üniversitesi personel kimliğinin fotokopisinin olması ve Bilgi işlem Daire Başkanlığı ndan alacağınız Proxy Sunucu Kullanıcısı Tanımlama formunun doldurulması yeterlidir. Ayrıntılı bilgi için;

20 Açık Ders Malzemeleri Açık Ders Malzemeleri, öğretim kaynaklarının internet üzerinden aktarımı esasına dayanmaktadır, çeşitli derslerin materyallerine kolaylıkla erişmenizi sağlar. Açık Ders Malzemeleri öğrencilerin dersle ilgili kaynaklarını zenginleştirirken öğretim üyelerine de verdikleri derslerin içeriklerini benzer dersleri verenlerle karşılaştırma, bunlardan yararlanma ve bunları geliştirme olanağı sağlamaktadır. Ayrıca kendini geliştirmek isteyen herkesin yararlanabileceği açık ders malzemeleri bu yönüyle yaşam boyu öğrenme için önemli bir kaynak oluşturmaktadır. ANKADEM Ankara Üniversitesi'nin bir eğitsel paylaşım alanı olan Moodle üzerinden tüm dünyadaki öğretim elemanları, öğrenciler ve kendi-kendine öğrenenler için açık ve ücretsiz öğrenme kaynakları sunduğu Açık Ders Malzemeleri platformudur.

MERSİN ÜNİVERSİTESİ MERKEZ KÜTÜPHANESİ HABER BÜLTENİ. Merhaba. Sayı 1, Şubat 2009. İçindekiler

MERSİN ÜNİVERSİTESİ MERKEZ KÜTÜPHANESİ HABER BÜLTENİ. Merhaba. Sayı 1, Şubat 2009. İçindekiler Küüttüüpphhaannee vvee D ookküüm aannttaassyyoonn D aai irree Baa??kkaannl l?????? Sayı 1, Şubat 2009 MERSİN ÜNİVERSİTESİ MERKEZ KÜTÜPHANESİ HABER BÜLTENİ İçindekiler Merhaba...1 Kütüphanemizi tanıyalım..2

Detaylı

ÜNİBİLGİ 10. Ankara Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı Bülteni Haziran 2002 Sayı:10

ÜNİBİLGİ 10. Ankara Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı Bülteni Haziran 2002 Sayı:10 ÜNİBİLGİ 10 Ankara Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı Bülteni Haziran 2002 Sayı:10 Üniversitemizin abone olduğu elektronik veri tabanlarını tanıtmaya devam ediyoruz. Amacımız veri

Detaylı

T.C. BARTIN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ

T.C. BARTIN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ T.C. BARTIN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ KÜTÜPHANE VE DOKÜMANTASYON DAİRESİ BAŞKANLIĞI 2011 YILI BİRİM FAALİYET RAPORU BARTIN 1 ÖNSÖZ İnsanlarla bilgi kaynakları arasında verimli bir ilişkiyi sağlamak amacıyla

Detaylı

2012 YILI BİRİM FAALİYET RAPORU

2012 YILI BİRİM FAALİYET RAPORU T.C. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü ( Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ) 2012 YILI BİRİM FAALİYET RAPORU İÇİNDEKİLER BİRİM YÖNETİCİSİNİN SUNUŞU...1 I. GENEL BİLGİLER...2 I.A MİSYON VE VİZYON...

Detaylı

GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ KÜTÜPHANE VE DOKÜMANTASYON DAİRE BAŞKANLIĞI 2013 YILI FAALİYET RAPORU

GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ KÜTÜPHANE VE DOKÜMANTASYON DAİRE BAŞKANLIĞI 2013 YILI FAALİYET RAPORU GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ KÜTÜPHANE VE DOKÜMANTASYON DAİRE BAŞKANLIĞI 2013 YILI FAALİYET RAPORU İÇİNDEKİLER ÜST YÖNETİCİ SUNUŞU I- GENEL BİLGİLER A- Misyon ve Vizyon.. B- Yetki, Görev ve Sorumluluklar...

Detaylı

KÜTÜPHANE ve DOKÜMANTASYON DAİRE BAŞKANLIĞI 2012 YILI FAALİYET RAPORU

KÜTÜPHANE ve DOKÜMANTASYON DAİRE BAŞKANLIĞI 2012 YILI FAALİYET RAPORU KÜTÜPHANE ve DOKÜMANTASYON DAİRE BAŞKANLIĞI 2012 YILI FAALİYET RAPORU İÇİNDEKİLER ÜST YÖNETİCİ SUNUŞU I- GENEL BİLGİLER A- Misyon ve Vizyon.. B- Yetki, Görev ve Sorumluluklar... C- İdareye İlişkin Bilgiler....

Detaylı

2014 YILI FAALİYET RAPORU

2014 YILI FAALİYET RAPORU 2014 YILI FAALİYET RAPORU İÇİNDEKİLER I-GENEL BİLGİLER... 5 I.A. MİSYON VE VİZYON... 5 I.A.1.MİSYON... 5 I.A.2.VİZYON... 5 I.B. YETKİ, GÖREV VE SORUMLULUKLAR... 5 I.B.1. YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARININ GÖREVLERİ...

Detaylı

ANKARA ÜNĠVERSĠTESĠ 2010 YILI ĠDARE FAALĠYET RAPORU

ANKARA ÜNĠVERSĠTESĠ 2010 YILI ĠDARE FAALĠYET RAPORU ANKARA ÜNĠVERSĠTESĠ 2010 YILI ĠDARE FAALĠYET RAPORU ANKARA ÜNĠVERSĠTESĠ Strateji GeliĢtirme Daire BaĢkanlığı Dögol Caddesi 06100 Tandoğan ANKARA 2011 Cumhuriyete vereceğimiz en büyük armağan gençlerimizin

Detaylı

DOĞU AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ ÖZAY ORAL KÜTÜPHANESİ

DOĞU AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ ÖZAY ORAL KÜTÜPHANESİ DOĞU AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ ÖZAY ORAL KÜTÜPHANESİ EL KİTABI KÜTÜPHANE KULLANICILARI İÇİN 2015-2016 Akademik Yılı Doğu Akdeniz Üniversitesi Kütüphane Müdürlüğü, Gazimağusa, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Tel.:

Detaylı

İPEK ÜNİVERSİTESİ KÜTÜPHANE YÖNERGESİ

İPEK ÜNİVERSİTESİ KÜTÜPHANE YÖNERGESİ İPEK ÜNİVERSİTESİ KÜTÜPHANE YÖNERGESİ Amaç MADDE 1. (1) Bu yönerge, temel olarak İpek Üniversitesinde verilecek bilgi hizmetlerini, kütüphane personelinin yetki, görev ve sorumluluklarını tanımlar. Bilgi

Detaylı

KÜTÜPHANE VE DOKÜMANTASYON DAİRE BAŞKANLIĞI

KÜTÜPHANE VE DOKÜMANTASYON DAİRE BAŞKANLIĞI 2014 YILI BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ KÜTÜPHANE VE DOKÜMANTASYON DAİRE BAŞKANLIĞI FAALİYET RAPORU İçindekiler I. GENEL BİLGİLER... 1 A. MİSYON, VİZYON VE DEĞERLER... 1 A.1. Misyon... 1 A.2. Vizyon... 1 A.3.

Detaylı

GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ KÜTÜPHANE VE DOKÜMANTASYON DAİRE BAŞKANLIĞI

GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ KÜTÜPHANE VE DOKÜMANTASYON DAİRE BAŞKANLIĞI GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ KÜTÜPHANE VE DOKÜMANTASYON DAİRE BAŞKANLIĞI 2014 Yılı Çalışma Raporu http://kutup.gop.edu.tr kutup@gop.edu.tr KÜTÜPHANEMİZ Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı 1992 yılında,

Detaylı

ANKARA ÜNĠVERSĠTESĠ 2013 YILI ĠDARE FAALĠYET RAPORU

ANKARA ÜNĠVERSĠTESĠ 2013 YILI ĠDARE FAALĠYET RAPORU 2013 YILI ĠDARE FAALĠYET RAPORU Strateji GeliĢtirme Daire BaĢkanlığı Dögol Caddesi 06100 Tandoğan 2014 Bir millet irfan ordusuna sahip olmadıkça, muharebe meydanlarında ne kadar parlak zaferler elde ederse

Detaylı

Başkent Üniversitesi Kütüphanesi Tıp Fakültesi ne Yönelik Hizmetler ve Toplam Kalite Yönetimi Uygulamaları. Semra ARDA * ve Remzi SALİHOĞLU **

Başkent Üniversitesi Kütüphanesi Tıp Fakültesi ne Yönelik Hizmetler ve Toplam Kalite Yönetimi Uygulamaları. Semra ARDA * ve Remzi SALİHOĞLU ** Başkent Üniversitesi Kütüphanesi Tıp Fakültesi ne Yönelik Hizmetler ve Toplam Kalite Yönetimi Uygulamaları Semra ARDA * ve Remzi SALİHOĞLU ** Sağlık alanında 1980 yılından bu yana çağdaş düzeyde hizmet

Detaylı

UZAKTAN EĞİTİME KÜTÜPHANE DESTEĞİ-MODEL ÖNERİSİ

UZAKTAN EĞİTİME KÜTÜPHANE DESTEĞİ-MODEL ÖNERİSİ UZAKTAN EĞİTİME KÜTÜPHANE DESTEĞİ-MODEL ÖNERİSİ Cengiz AYDIN KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI MİLLİ KÜTÜPHANE BAŞKANLIĞI E-mail: cengizaydin@mkutup.gov.tr 1 GİRİŞ Bilgi teknolojilerindeki hızlı ilerleme eğitim

Detaylı

İÇİNDEKİLER I-GENEL BİLGİLER...

İÇİNDEKİLER I-GENEL BİLGİLER... İÇİNDEKİLER I-GENEL BİLGİLER... 4 I.A. MİSYON VE VİZYON... 4 I.A.1.MİSYON... 4 I.A.2.VİZYON... 4 I.B. YETKİ, GÖREV VE SORUMLULUKLAR... 5 I.B.1. YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARININ GÖREVLERİ... 5 I.B.2. ÜNİVERSİTE

Detaylı

İSTANBUL TİCARET ÜNİVERSİTESİ KÜTÜPHANE HİZMETLERİ TALİMATI

İSTANBUL TİCARET ÜNİVERSİTESİ KÜTÜPHANE HİZMETLERİ TALİMATI İSTANBUL TİCARET ÜNİVERSİTESİ KÜTÜPHANE HİZMETLERİ TALİMATI Madde 1 Amaç ve Kapsam Bu Talimat, İstanbul Ticaret Üniversitesi Kütüphanesi nin örgütlenme, görev ve çalışma esaslarını belirlemek amacı ile

Detaylı

ÖZET 1. INTERNET ARAMA MOTORLARININ KULLANILMASI

ÖZET 1. INTERNET ARAMA MOTORLARININ KULLANILMASI Internet üzerinden Araştırma Yöntemlerinin Etkin Kullanılması Arş. Gör. Enis Karaarslan*, Öğr. Gör. Tolga Çelik** * enis.karaarslan@ege.edu.tr, ** tolga.celik@ege.edu.tr *Ege Üniversitesi Kampüs Network

Detaylı

2023'E DOĞRU TÜRKİYE'DE ÜNİVERSİTE KÜTÜPHANELERİ. Mevcut Durum, Sorunlar, Standartlar ve Çözüm Önerileri

2023'E DOĞRU TÜRKİYE'DE ÜNİVERSİTE KÜTÜPHANELERİ. Mevcut Durum, Sorunlar, Standartlar ve Çözüm Önerileri 2023'E DOĞRU TÜRKİYE'DE ÜNİVERSİTE KÜTÜPHANELERİ Mevcut Durum, Sorunlar, Standartlar ve Çözüm Önerileri ANKARA, 2014 2023'e Doğru Türkiye'de Üniversite Kütüphaneleri Mevcut Durum, Sorunlar, Standartlar

Detaylı

İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü Merkez Kütüphanesinin Kullanıcıları

İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü Merkez Kütüphanesinin Kullanıcıları İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü Merkez Kütüphanesinin Kullanıcıları Güler DEMİR Öz Bir Merkez ve 17 fakülte kütüphanesini aynı şemsiye altında örgütleyen yeni teknolojik gelişmeler, hizmet çeşitliliğini

Detaylı

INTERNET ÜZERİNDEN TEZLERE TAM METİN ERİŞİM: TÜRK ÜNİVERSİTELERİ İÇİN KAVRAMSAL BİR MODEL

INTERNET ÜZERİNDEN TEZLERE TAM METİN ERİŞİM: TÜRK ÜNİVERSİTELERİ İÇİN KAVRAMSAL BİR MODEL INTERNET ÜZERİNDEN TEZLERE TAM METİN ERİŞİM: TÜRK ÜNİVERSİTELERİ İÇİN KAVRAMSAL BİR MODEL Mehmet BOZ Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Sınav Yönetmeliğinin

Detaylı

MARMARA ÜNİVERSİTESİ 2015-2016 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI ÖSYS YENİ KAYIT KILAVUZU

MARMARA ÜNİVERSİTESİ 2015-2016 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI ÖSYS YENİ KAYIT KILAVUZU MARMARA ÜNİVERSİTESİ 2015-2016 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI ÖSYS YENİ KAYIT KILAVUZU ÖĞRENCİ İŞLERİ DAİRE BAŞKANLIĞI http://oidb.marmara.edu.tr/ Sevgili Öğrenciler, Üniversite yaşamına ilk adımınızı attığınız bu

Detaylı

Mustafa Kemal Atatürk

Mustafa Kemal Atatürk Gençler; umudumuz sizsiniz. Sizler, almakta olduğunuz eğitim ve kültür ile insanlık niteliğinin, yurt sevgisinin, düşünce özgürlüğünün en değerli savunucusu olacaksınız. Mustafa Kemal Atatürk 2 REKTÖRÜMÜZÜN

Detaylı

GEDİK ÜNİVERSİTESİ KÜTÜPHANE YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM. Amaç, Tanımlar

GEDİK ÜNİVERSİTESİ KÜTÜPHANE YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM. Amaç, Tanımlar GEDİK ÜNİVERSİTESİ KÜTÜPHANE YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Tanımlar Amaç Madde 1- Bu yönerge Gedik Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon hizmetlerinin yürütülmesine yönelik olarak; yönetim ve örgütlenme

Detaylı

MEHMET AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ 2007-2008 Eğitim-Öğretim Yılı Faaliyet Raporu

MEHMET AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ 2007-2008 Eğitim-Öğretim Yılı Faaliyet Raporu MEHMET AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ 2007-2008 Eğitim-Öğretim Yılı Faaliyet Raporu BURDUR Mart 2009 2007-2008 MEHMET AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ FAALİYET RAPORU İÇİNDEKİLER Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Akademik

Detaylı

PLATO Meslek Yüksekokulu Kütüphane ve Dokümantasyon Birimi Yönergesi

PLATO Meslek Yüksekokulu Kütüphane ve Dokümantasyon Birimi Yönergesi PLATO Meslek Yüksekokulu Kütüphane ve Dokümantasyon Birimi Yönergesi Madde-1 Amaç ve Kapsam Bu Yönerge Tasarısı, Plato Meslek Yüksekokulu bünyesinde bulunan Kütüphane ve Dokümantasyon Birimi nin örgütlenme,

Detaylı

T.C. ġirnak ÜNĠVERSĠTESĠ KÜTÜPHANE VE DOKÜMANTASYON DAĠRE BAġKANLIĞI YÖNERGESĠ

T.C. ġirnak ÜNĠVERSĠTESĠ KÜTÜPHANE VE DOKÜMANTASYON DAĠRE BAġKANLIĞI YÖNERGESĠ T.C. ġirnak ÜNĠVERSĠTESĠ KÜTÜPHANE VE DOKÜMANTASYON DAĠRE BAġKANLIĞI YÖNERGESĠ Amaç Madde 1- Bu yönerge, Şırnak Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Dairesi Başkanlığı ile bağlı birim kütüphanelerinin

Detaylı

ÜNAK TÜRKİYE ÜNİVERSİTELERİ TOPLU KATALOG PROJESİ

ÜNAK TÜRKİYE ÜNİVERSİTELERİ TOPLU KATALOG PROJESİ ÜNAK TÜRKİYE ÜNİVERSİTELERİ TOPLU KATALOG PROJESİ Kamil ÇÖMLEKÇİ Toplu Katalog Nedir? Birden fazla kütüphane katalogunun birleştirilerek tek bir ara yüzden taranabildiği ve ilgili kaynakların bibliyografik

Detaylı

Dijital Hizmetlere ve Kaynaklara Erişim Yaşar Tonta Giriş Kullanıcı Hizmetlerindeki Genel Yönelimler

Dijital Hizmetlere ve Kaynaklara Erişim Yaşar Tonta Giriş Kullanıcı Hizmetlerindeki Genel Yönelimler Yaşar Tonta, "Dijital hizmetlere ve kaynaklara erişim." (bildiri). PULMAN-XT Türkiye Ulusal Toplantısı, 16-19 Kasım 2002, Milli Kütüphane, Ankara (Sunuş slaytları -PDF olarak) Dijital Hizmetlere ve Kaynaklara

Detaylı