Grafik Tasarım. Güzel Görseller Tasarlamak. Bilal ATASOY

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Grafik Tasarım. Güzel Görseller Tasarlamak. Bilal ATASOY"

Transkript

1 Grafik Tasarım Güzel Görseller Tasarlamak Bilal ATASOY

2 Dersin içeriği Grafik tasarımın temelleri Grafik tasarım araçları CorelDraw Photoshop Publisher, Tasarım uygulamaları

3 Dersin işleniş yöntemi Dersler spiral yöntemle işlenecek. ( teorik ->uygulama -> teorik )

4 Grafik tasarımın temelleri Tasarım kelimesi yaklaşılamaz ve gizemli geldiği için pek çok insan tasarım yapamayacağını düşünür. Gerçekte herkes gündelik hayatında tasarımla iç içedir. Bir şey seçtiğin zaman aslında bir tasarım kararı almışsın demektir. Örneğin ayakkabınızın elbisenize uygun olup olmadığı kararı bir tasarım kararıdır.

5 Grafik tasarımın temelleri İyi görünümler tasarlamak bu kararlara benzer kararlar almak gerektirir. Parçalar neler olacak Nereden görülecek Kim görecek Sonuçlar neyi gösterecek Doğru etki için hangi yazı ve görsel kullanılacak

6 Grafik tasarımın temelleri Tasarım sihir değildir, doğru tasarımı bulana kadar pek çok görünüm denenir ve iptal edilir.

7 Grafik tasarımın temelleri Neler öğreneceğiz/yapacağız? Öğrendiklerimizi gündelik hayatta tasarım oluştururken uygulamayı İyi bir tasarımın nasıl olacağını ve bu tasarımı gerçekleştirmek için tasarım elementlerini ve prensiplerini nasıl kullanacağımızı Farklı tür projelerin tasarlanması ile ilgili temelleri öğrenecek, pek çok tüyo ile bu temel elementleri tasarımlarımıza uygulayacağız.

8 Grafik Tasarım Bölüm 1 iyi bir tasarım dır/dir/dur/dür Bilal ATASOY

9 iyi bir tasarım dır/dir/dur/dür İyi bir tasarım yazıların ve grafiklerin (çizim, fotoğraf vb.) düzenlenmesidir [kağıt, bilgisayar ortamı]. İyi tasarım nedir?, tasarımının güzel olup olduğunu neye dayanarak söylersin soruları için doğru bir cevap yoktur fakat bazı kriterler vardır.

10 iyi bir tasarım dır/dir/dur/dür İyi bir tasarım için üç temel kriterden bahsedilebilir. İşe yarar, organize olmuştur, izleyiciyi çeker Bu üç temel kriterin de tasarımda bulunmalıdır

11 iyi bir tasarım dır/dir/dur/dür Mesajın hemen algılanması için; tasarımın işe yarar olması gerekir. İzleyicinin parçaları akıcı bir şekilde takip edebilmesi için; tasarımın organize olması gerekir. Rakiplerinin yanından ön plana çıkabilmesi için; çekici olması gerekir.

12 iyi bir tasarım dır/dir/dur/dür Bu üç temel kriteri bir araya getirerek daima güzel tasarımlar yapabiliriz. Bu bölümde İyi tasarım örnekleri göreceğiz. Özellikler çekici, iyi organize edilmiş ve işe yarayan.

13 İşe yarar! İşe yarayan bir tasarım yapmak için kendinize sormanız gereken sorular Yapılan tasarımın amacı nedir? (okuyucu ne gibi bir sonuç çıkaracak) Tasarımın hedeflediği kitlesi kim? (nereden görünecek, nasıl dağıtılacak)

14 İşe yarar! Bu soruların cevaplarını bilmek tasarımın nasıl olacağı ile ilgili karar verme sürecinizi kolaylaştıracaktır. Örneğin bir poster üzerinde çalışıyorsan sade bir tasarım düşün, az nesne ve büyük yazı kullan, böylece poster uzaktan okunabilsin.

15 Oklar görsel ipuçları sunar, okuyucunun ilgisini üç alt başlığa ve telefon numarasına çekiyor. Ekranın üstünde yer alan siyah bar ve ana başlığın font büyüklüğü ve okunaklılığı okuyucunun ilgisini çekiyor. Kısa açıklamalar ve okunaklı metin okuyucunun ilgisini sürdürüyor ve onu telefon numarasına yönlendiriyor.

16 Küçük mavi kutucuklar sadece dekorasyon amaçlı değil: Yazanın nerede yazmaya başlayacağını, adres kısmının nerede olduğunu belirtiyor. Diğer renkli kutucuklar ile sadece yazanın işini kolaylaştırmıyor, aynı zamanda hastaneden gönderilecek yazılara profesyonellik kazandırıyor.

17 İşe yarar! / Öneriler Vereceğin mesaja karar ver ve tasarımı bu kapsamda planla ( Mesajı destekleyene bir fotoğraf seç) Parçayı kullanım amacına göre boyutlandır. (Eğer bu bir broşürse taşınması ve tutulması anlamında uygun boyutları kullan) Tasarımın nerede sergileneceğini aklından çıkarma. (bir derginin başlığı eğer herhangi bir yapının içindeyse kolayca görülebilir)

18 İşe yarar! / Öneriler Yazı ve fotoğraf boyutlarını seçerken hedef kitleyi göz önüne almayı unutma. (Eğer hedef kitle yaşlıysa tasarımdaki tüm nesneleri [yazıları, resimleri] daha büyük yapmalısın) Nesnelerin boyutlarını kontrol et. (Eğer bir kartpostal tasarlıyorsan, posta ile göndermek için uygun boyutun ne olduğunu araştır) (Banner ise sergileneceği boyutu, çözünürlüğü) Eğer çalışma fotokopi çekilecekse açık renkli kağıt ve koyu renkler kullan. Logonun açık ve anlaşılır bir şekilde sunulmasına dikkat et.

19 İyi organize olmuş! Tasarımınızı anlamaları için okurlarınıza yardımcı olmalısınız. Eğer okurken/incelerken zorlanacaklarsa, okumaktan vazgeçecek ve umursamayacaklardır.

20 İyi organize olmuş! Güzel ve etkili bir tasarım oluşturabilmek için yapmanız gerekenler; Vermek istediğiniz mesajı olabildiğince net/temiz bir şekilde sunabilmek için gereken düzenlemeleri ve vurgulamaları gerçekleştirin. ( Bu bir yabancıya yol tarif etmek için çizdiğimiz haritaya benzer) Okuyucunun ilk okuması/görmesi gereken şeyi belirle (nerede olmalı, diğer şeylerin öncesinde olduğunu nasıl belirtirsin)

21 İyi organize olmuş! İkinci olarak neyin geleceğine karar ver. Ne tür resim yada bilgi mesajınızın sunumunu destekler Başlangıç nerede ve nasıl izlenecek/follow Ana mesajı diğerlerinden ne ayıracak Her şey anlaşılır hale gelene kadar vurgulama ve düzenlemelere devam et. Tasarımınızı ne kadar iyi organize ederseniz okuyucunuz vermek istediğiniz mesajı o kadar hızlı algılayacaktır.

22 Çalışmada pek çok resim ve yazı var fakat yinede okunması ve anlaşılması kolay. Resimler konunun ne olduğuna dair ipuçları veriyor. Büyük resim ana temanın ne olduğunu vurguluyor. Bu resmin üzerindeki notlar resmin ardından dikkat edilecek ikinci kısmı işaret ediyor. Çalışmanın sağdaki kısmı ise detay bilgilerini içeriyor. Bu bilgiler de önem sırasına göre farklı boyuttaki yazılar ve ilgili resimlerle destekleniyor.

23 İki çalışmada da büyük fontlu yazı ilk beni oku masajı veriyor. Ortadaki resimler başlığı destekleyerek okurun ilgisini reklama çekmeye devam ediyor. Logo ve firma adına vurgu gayet açık. Artık kullanıcı detaylar için okunaklı yazıya geçeceğini fark ediyor.

24 İyi organize olmuş! / Öneriler Farklı büyüklükte yazılar kullan (Başlıklar alt başlıklardan büyük) Bilginin önemli olduğu alanları renklendir Bilgiyi gruplamak için kuralları kullan Yazıların genişliğini değiştir (önemlileri daha koyu) Bilginin çevresinde beyaz alan bırak

25 İyi organize olmuş! / Öneriler En iyi konumu belirle (Sol üst en çok dikkat çeken alandır) Benzer nesneleri hizala. Önemli parçanın yanına resimleri yerleştir (Resimler gözü etkiler ve mesajın anlaşılırlığını güçlendirilir) Yazıları bir kutuya yada enteresan bir şeklin içine yerleştir. İlişkili bilgileri madde imleri ile sun. Farklı renkte yada zıtlıkta (siyah-beyaz) renkler kullanarak farklılık ve vurgu oluştur.

26 Çekici Bir şey fark edilmeden iletişime geçilemez. Fark edilmek için etraftaki diğer şeylerden farklı olmak gerekir. Korkutucu, sevimli, şaşırtıcı, eğlenceli, sıra dışı olarak farklılık sağlanabilir. Hangisini seçeceğimizi nereden bileceğiz? Yaklaşımınızı belirleyecek olan hedef kitleniz ve onun çevresidir. Takım elbise giyen biri sahil eğlencesinden çok kravat reklamına dikkat edebilir.

27 Çekici Yazılı materyaller için de benzeri durumlar geçerlidir. Gazeteler gri görünür çünkü pek çok yazıdan oluşurlar. Bunun yanı sıra bir reklam için durum farklıdır, dikkat çekmek için daha çok beyaz yada siyah alan kullanılır. Farz edelim bir alanda broşür tasarlıyorsunuz ve bu alanda tasarlanan tüm broşürler mavi, farklı bir renk (Örneğin sarı) seçerek broşürün fark edilmesini sağlayabilirsiniz.

28 Bu sıra dışı kupon oldukça ilgi çekici. Devasa yazı bir yandan okuyucunun dikkatini çekerken diğer yandan mizahi bir oyun izlenimi uyandırıyor. Bu video satış/kiralama firmasının reklamı okuyucunun tasarımı keserek harekete geçirmesini amaçlamakta.

29 Alışılmışın dışındaki çizim çabucak kullanıcının dikkatini çekiyor. Bu mağazanın tipik bir gelinlik dükkanı olmadığı mesajını veriyor. Ambalaj kağıdını andıran çalışma okuyucuya enteresan geliyor. Siyahbeyaz tasarım klasik gelinlik ve resmi giyimi çağrıştırmakta. Ayrıca bu renkler etkileyici bir zıtlığı sunmakta.

30 Çekici / Öneriler Küçük bir nesnenin resmini (arı) büyütün, çalışmadaki alanı kaplayacaktır. Belirli bir açıya resmi yada bloğu eğin Küçük bir resim veya az bir yazıyı etrafında büyük bir boşlukla çevreleyin Parçanın gri ağırlıklı ortamlarda sergileneceği durumlarda parlak renkleri tercih edin. (örneğin yazı ağırlıklı dergilerde parlak renkli nesne yada başlıklar gibi) Gazete reklamları için koyu siyah yada geniş beyaz alanlar kullanın

31 Çekici / Öneriler Bir resmi sıra dışı bir şekilde kırpın. (tüm yüz yerine sadece gözleri gösterin) Nüktedan yada mizahi başlıklar için büyük fontları seçin Önemli noktayı çevresindeki benzer nesnelere göre farklı boyutta yada farklı şekilde oluştur. Kağıdı ilginç yada fark edilebilecek renk veya dokuda seçin

32 Sonuç İyi bir tasarım nedir? İyi bir tasarım işe yarar, organize olmuştur ve çekicidir. Bu özelliklerin tümünü içerir, bir yada ikisini değil!

33 Sonuç İyi bir tasarım işe yarar: Çalışmanın amacının ne olduğunu, kimin için olduğunu, nerede gösterileceği ve nasıl dağıtılacağını bilmek zorundasınız. İyi bir tasarım organize edilmiştir: Okuyucusunun izleyeceği yolları haritalaştırarak ona neyin ilk, ikinci yada üçüncü sırada olduğunu gösterin. İyi bir tasarım çekicidir: Okuyucunuzun ilgisini çekin ve vermek istediğiniz parçanın üzerinde kalmasını sağlayın. Unutmayın önemli parçayı etrafındaki kalabalıktan farklılaştırmalısınız.

34 Sonuç İyi tasarımların temel özelliklerini ve örneklerini gördük. Artık kendi tasarımlarınızı yapmaya hazırsınız. Unutmayın iyi tasarımlar sihirle olmaz, deneysel bir süreç gerektirir. Bu süreci yap-boz yapmaya benzetebiliriz. Anlamlı bir bütün oluşturana kadar farklı parçaları bir araya getirerek yapbozunuzu oluşturun.

35 Sonuç İyi bir tasarım için tek doğru yol yoktur. Yap-boz örneğindeki gibi farklı yerlerden başlamak mümkündür. Her zaman şu üç soruyu kendinize sormayı unutmayın İşe yarar mı? Organize edilmiş mi? Çekici mi?

36 Grafik Tasarım Bölüm 1 iyi bir tasarım dır/dir/dur/dür Bilal ATASOY Teşekkürler

Etkili Sunumlar için El Kitabı

Etkili Sunumlar için El Kitabı Etkili Sunumlar için El Kitabı 1 TÜBİTAK Kurumsal İletişim Müdürlüğü Tunus Caddesi No: 80 Kavaklıdere Ankara Telefon: 0 312 468 53 00 / 1744-1745-1746 Faks: 0 312 467 29 98 E-Posta: iletisim@tubitak.gov.tr

Detaylı

1. Görsel Tasarım 1. Bu bölümü bitirdiğinizde; Görsel tasarım öğelerinden Çizgi, Şekil, Alan, Boyut, Doku, Renk konuları hakkında bilgi sahibi olacak,

1. Görsel Tasarım 1. Bu bölümü bitirdiğinizde; Görsel tasarım öğelerinden Çizgi, Şekil, Alan, Boyut, Doku, Renk konuları hakkında bilgi sahibi olacak, 1. Görsel Tasarım 1 ÖĞRENĠM KAZANIMLARI: Bu bölümü bitirdiğinizde; Görsel tasarım öğelerinden Çizgi, Şekil, Alan, Boyut, Doku, Renk konuları hakkında bilgi sahibi olacak, Görsel tasarım ilkelerinden Bütünlük,

Detaylı

Bilimsel Bir Araştırma Ödevi Nasıl Hazırlanır?

Bilimsel Bir Araştırma Ödevi Nasıl Hazırlanır? Bilimsel Bir Araştırma Ödevi Nasıl Hazırlanır? **Bu e kitap www.kutuphanem.net ve www.odevsitesi.com adreslerinden ücretsiz olarak indirilebilir. ÖDEV VE TEZLERİNİZİN ARAŞTIRILMASI KAYNAK TARAMASI YAZILMASI

Detaylı

Bro ür Tasarımı Nasıl Yapılır? Bro ürün Yapısı lk Dura ımız: Ka

Bro ür Tasarımı Nasıl Yapılır? Bro ürün Yapısı lk Dura ımız: Ka Broşür Tasarımı Nasıl Yapılır? Broşür tasarımı göründüğü kadar kolay değildir. Ancak bazı incelikleri bilirsek çok basit ve keyiflidir. Broşür: 1. 'brochure', tasarımıyla dikkat çekmeyi amaçlayan, marka

Detaylı

ÖZGEÇMİŞ HAZIRLAMA REHBERİ

ÖZGEÇMİŞ HAZIRLAMA REHBERİ ÖZGEÇMİŞ HAZIRLAMA REHBERİ Özgeçmiş, bireyin çalışma yaşamı ile ilgili bilgilerini, bireye özgü belirli değerlerini düzenli bir şekilde işverene sunduğu araçtır. Başka bir ifadeyle; bir işe girebilmeniz

Detaylı

Iyi bir politikaci olmak

Iyi bir politikaci olmak ..... Iyi bir politikaci olmak Alfred Moser Stichting International Foundation for Social Democracy 2009 Alfred Mozer Stichting www.alfredmozerstichting.nl Postbus 1310 1000 BH Amsterdam The Netherlands

Detaylı

BĠLĠġĠM TEKNOLOJĠLERĠ

BĠLĠġĠM TEKNOLOJĠLERĠ T.C. MĠLLÎ EĞĠTĠM BAKANLIĞI BĠLĠġĠM TEKNOLOJĠLERĠ TASARIMIN TEMEL ĠLKELERĠ 482BK0171 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan

Detaylı

Birkaç tıklatma sonra, siparişiniz baskıya hazırdır. Yaşadığınız yere ve tasarladığınız ürün tipine bağlı olarak:

Birkaç tıklatma sonra, siparişiniz baskıya hazırdır. Yaşadığınız yere ve tasarladığınız ürün tipine bağlı olarak: Hoş Geldiniz! RocketLife tarafından hazırlanan HP Photo Creations, fotoğraflarınızdan profesyonel kalitede hatıralar yaratmanın hızlı ve kolay yoludur. Saniyeler içinde zarif fotoğraf albümleri, tebrik

Detaylı

YAZ KUR AN KURSLARINDA MEVCUT VE OLASI ÖĞRETİM MATERYALLERİ 1. GİRİŞ 1.1. Problem 1.2.Yaz Kursu Öğrenci Profili (Potansiyeli) Ve Öğretim Ortamı

YAZ KUR AN KURSLARINDA MEVCUT VE OLASI ÖĞRETİM MATERYALLERİ 1. GİRİŞ 1.1. Problem 1.2.Yaz Kursu Öğrenci Profili (Potansiyeli) Ve Öğretim Ortamı YAZ KUR AN KURSLARINDA MEVCUT VE OLASI ÖĞRETİM MATERYALLERİ 1. GİRİŞ 1.1. Problem 1.2.Yaz Kursu Öğrenci Profili (Potansiyeli) Ve Öğretim Ortamı Çerçevesinde İhtiyaç Duyulan Materyaller 1.3. Öğretim Materyali

Detaylı

İçerik. 3. Niteliklerin Sınıflandırılması: Her zaman içeriği nitelikleri özelliklerine göre ayırmalı ve bir nitelik kütüphanesi kurmalısınız.

İçerik. 3. Niteliklerin Sınıflandırılması: Her zaman içeriği nitelikleri özelliklerine göre ayırmalı ve bir nitelik kütüphanesi kurmalısınız. İçerik İçerik bilginin, dağarcığın, kavramların, fikirlerin, bir hikayenin veya bir oyunun gövdesidir.eğer konu bir savaş olsaydı; içerik general, askerler, savaş alanı, savaşın sebep ve sonuçları, tarih

Detaylı

ÖĞRETMENLER ĐÇĐN EL KĐTABI

ÖĞRETMENLER ĐÇĐN EL KĐTABI UNESCO tarafından hazırlanarak Đngilizce ve Fransızca dillerinde yayımlanan özgün eser RTÜK tarafından UNESCO dan resmi izin alınmak suretiyle Đngilizce ye tercüme edilmiştir. Atıfta bulunmadan eserin

Detaylı

Temel Bankacılık Hizmetleri

Temel Bankacılık Hizmetleri Temel Bankacılık Hizmetleri Giriş.. 2 DEĞERLENDİRME TERCİHİ 3 ALIŞTIRMA 1: Neden bir bankaya ihtiyacınız var?...4 Dağıtılan Doküman 1: FİNANSAL KURUM TÜRLERİ..8 Tepegöz Sunumu 2: FİNANSAL KURUMLARIN GÜVENLİĞİ

Detaylı

Ç İ Z İ M N E S N E L E R İ

Ç İ Z İ M N E S N E L E R İ Ç İ Z İ M N E S N E L E R İ İ L E Ç A L I Ş M A K. Ç i z i m A r a ç Ç u b u ğ u : Belgenize çizim nesneleri eklemek için başka bir yardımcı programa ihtiyacınız yok. Word sizin için kolaylıkla düz çizgiler,

Detaylı

Tarih Öğretmeni Eğitiminde Tarihsel Romanların Kullanımı: Bir Eylem Araştırması

Tarih Öğretmeni Eğitiminde Tarihsel Romanların Kullanımı: Bir Eylem Araştırması Ahi Evran Üniversitesi Kırşehir Eğitim Fakültesi Dergisi (KEFAD) Cilt 12,Sayı 4, Aralık 2011, Sayfa 277-301 Tarih Öğretmeni Eğitiminde Tarihsel Romanların Kullanımı: Bir Eylem Araştırması İbrahim Hakkı

Detaylı

OPEN OFFİCE KULLANIM KILAVUZU

OPEN OFFİCE KULLANIM KILAVUZU OPEN OFFİCE KULLANIM KILAVUZU OpenOffice.org'nin Sistem Menüsünden Başlangıcı OpenOffice.org çoğu zaman işletim sisteminizin başlangıç menüsünden başlatılır. Sistem menünüz (başlangıç) birçok program için

Detaylı

CEO / CFO Serisi Eylül 2009. Başarılı bir iş planı hazırlama kılavuzu Business plan nedir?

CEO / CFO Serisi Eylül 2009. Başarılı bir iş planı hazırlama kılavuzu Business plan nedir? CEO / CFO Serisi Eylül 2009 Başarılı bir iş planı hazırlama kılavuzu Business plan nedir? İçindekiler Önsöz 1 1. Giriş 2 -İş planı nedir? -Bir iş planı hangi amaca hizmet eder? -Okuyucular ne görmek ister?

Detaylı

TEKN TEKNİK EĞİ Ğİ TİM ALT AL INCI TINCI SINIFLAR SINIFLAR İÇİN N DOK DOKUZ

TEKN TEKNİK EĞİ Ğİ TİM ALT AL INCI TINCI SINIFLAR SINIFLAR İÇİN N DOK DOKUZ Blagoya Nikolovski 6 TEKNİK EĞİTİM ALTINCI SINIFLAR İÇİN DOKUZ YILLIK İLKÖĞRETİM OKULLARI Müellifler Blagoya Nikolovski * * * Değerlendiriciler Prof. Dr. Aziz Şehu Tsveta Mişevska Spase Kolekevski * *

Detaylı

İş aramak planlı yapılması gereken ve zaman alan bir iştir. Bu nedenle öncelikle iş arama yönteminizi oluşturmanız gerekir.

İş aramak planlı yapılması gereken ve zaman alan bir iştir. Bu nedenle öncelikle iş arama yönteminizi oluşturmanız gerekir. İŞ ARAMA TEKNİKLERİ REHBERİ İşini severek yaparsan hayatta bir gün dahi çalışmış olmazsın. İş aramak, hayatınızın dönüm noktalarından birine atacağınız ilk adımdır. Bu adımı ne kadar sağlam atarsanız iş

Detaylı

İş aramak planlı yapılması gereken ve zaman alan bir iştir. Bu nedenle öncelikle iş arama yönteminizi oluşturmanız gerekir.

İş aramak planlı yapılması gereken ve zaman alan bir iştir. Bu nedenle öncelikle iş arama yönteminizi oluşturmanız gerekir. İŞ ARAMA TEKNİKLERİ REHBERİ İşini severek yaparsan hayatta bir gün dahi çalışmış olmazsın. İş aramak, hayatınızın dönüm noktalarından birine atacağınız ilk adımdır. Bu adımı ne kadar sağlam atarsanız iş

Detaylı

OTOMOBİL SPORLARI ORGANİZATÖR EL KİTABI

OTOMOBİL SPORLARI ORGANİZATÖR EL KİTABI TÜRKİYE OTOMOBİL SPORLARI FEDERASYONU [Tarih] OTOMOBİL SPORLARI ORGANİZATÖR EL KİTABI OTOMOBİL SPORLARI FAALİYETLERİNİN DÜZENLENMESİNE DAİR EK DÜZENLEMELER İÇERİK BİRİNCİ BÖLÜM TOSFED Organizasyon Şeması

Detaylı

ÜNİVERSİTE KÜTÜPHANECİLERİNİN GELECEK İLE İLGİLİ DÜŞÜNCELERİ: 2025 DE YÜKSEKÖĞRENİM

ÜNİVERSİTE KÜTÜPHANECİLERİNİN GELECEK İLE İLGİLİ DÜŞÜNCELERİ: 2025 DE YÜKSEKÖĞRENİM ÜNİVERSİTE KÜTÜPHANECİLERİNİN GELECEK İLE İLGİLİ DÜŞÜNCELERİ: 2025 DE YÜKSEKÖĞRENİM HAZIRLAYANLAR: Dr. David J. Staley Direktör, Ohio Eyalet Üniversitesi, Tarih Bölümü, Eğitimde Mükemmellik için Harvey

Detaylı

KURUMSAL KİMLİK ÇALIŞMALARI: BEKO ÖRNEĞİ CORPORATE IDENTITY STUDIES: SAMPLE OF BEKO

KURUMSAL KİMLİK ÇALIŞMALARI: BEKO ÖRNEĞİ CORPORATE IDENTITY STUDIES: SAMPLE OF BEKO KURUMSAL KİMLİK ÇALIŞMALARI: BEKO ÖRNEĞİ Ali Asker ATAM İstanbul Kültür University, Turkey aliaskeratam@gmail.com ÖZET Günümüzde bulunan bütün marka/kurumların tek amacı nihai tüketicide olumlu bir algı

Detaylı

Doğru yapıyor muyuz? Uygulama Kılavuzu

Doğru yapıyor muyuz? Uygulama Kılavuzu Doğru yapıyor muyuz? Uygulama Kılavuzu Tanıtım: Bu çalışma yönetim organlarının ve organizasyonların üst düzey yönetimleri için onay programıdır. Her alanda beş alan ve üç bölümü vardır. Orada Kontrol,

Detaylı

Yaşayarak öğrenme, herkes için, her zaman, her yerde!

Yaşayarak öğrenme, herkes için, her zaman, her yerde! Yaşayarak öğrenme, herkes için, her zaman, her yerde! İnformal Öğrenme İçin Kaynak Kitabı Ortaklarımız: Paritätisches Bildungswerk NRW // Mobilé e.v. // SPEK Finlandiya Ulusal Kurtarma Derneği // OK Etüt

Detaylı

GeoGebra Yardım Resmi Kullanım Kılavuzu 3.2

GeoGebra Yardım Resmi Kullanım Kılavuzu 3.2 GeoGebra Yardım Resmi Kullanım Kılavuzu 3.2 Yazanlar: Markus Hohenwarter ve Judith Hohenwarter Çevirenler: Mustafa Dogan ve Erol Karakırık www.geogebra.org GeoGebra Yardım 3.2 Son Düzenleme: Aralık 11,

Detaylı

Internet Okur Yazarlığı El Kitabı

Internet Okur Yazarlığı El Kitabı Internet Okur Yazarlığı El Kitabı 2nci düzeltilmiş sürüm Derleyenler Janice Richardson (editör), Andrea Milwood Hargrave, Basil Moratille, Sana Vahtivouri, Dominic Venter ve Rene de Vries Güncelleyenler

Detaylı

KENDİ İŞİNİ KURMA REHBERİ

KENDİ İŞİNİ KURMA REHBERİ KENDİ İŞİNİ KURMA REHBERİ Yayına Hazırlayanlar: Prof. Dr. Tunçdan BALTACIOĞLU Yrd. Doç.Dr. Öznur YURT Öğr. Gör. Taylan DEMĠRKAYA ÖNSÖZ Değerli Okuyucular, Üniversitemiz kısa sürede uluslararası bir üniversite

Detaylı

Sürücü ve Yaya Eğitimi Seminerleri Eğitici El Kitabı

Sürücü ve Yaya Eğitimi Seminerleri Eğitici El Kitabı Sürücü ve Yaya Eğitimi Seminerleri Eğitici El Kitabı T.C. Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı T.C İÇİŞLERİ BAKANLIĞI EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Trafik Hizmetleri Başkanlığı 2012 Her Hakkı

Detaylı

Çocuklar İçin Doğru Olanı Yapmak: Çocuk hakları programlaması için uygulayıcı rehberi

Çocuklar İçin Doğru Olanı Yapmak: Çocuk hakları programlaması için uygulayıcı rehberi Çocuklar İçin Doğru Olanı Yapmak: Çocuk hakları programlaması için uygulayıcı rehberi Çocuklar, aileleri ve toplulukları için olumlu ve kalıcı değişimlerin yaratılmasını en etkili yolu çocuk hakları temelli

Detaylı