ELEKTROMANYETİK DALGALAR MEHMET ALP BAŞNUR 9-A 120

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ELEKTROMANYETİK DALGALAR MEHMET ALP BAŞNUR 9-A 120"

Transkript

1 ELEKTROMANYETİK DALGALAR MEHMET ALP BAŞNUR 9-A 120 ÇORUM 2013

2 İÇİNDEKİLER SUNUŞ 1) ELEKTROMANYETİK DALGANIN TARİHİ 2) JAMES CLERK MAXWELL KİMDİR? 3) ELEKTOMANYETİK DALGA ÇEŞİTLERİ a) RADYO DALGALARI b) MİKRODALGALAR c) TERAHERTZ IŞINIMI d) KIZILÖTESİ e) GÖRÜNÜR IŞIK f) MORÖTESİ IŞINIM g) X-RAY (IŞINLARI) h) GAMA IŞINLARI 4) ELEKTROMANYETİK DALGALARIN GÜNLÜK HAYATIMIZDAKİ YERİ SONUÇ KAYNAKLAR EKLER EK-1 TANIMLAR EK-2 GÖZLEM VE DENEYLER EK-3 İNTERNET ADRESLERİ

3 SUNUŞ Sunum ve konuya hazırlanma aşamasında ilk önce konunun başlıkları ve alt başlıkları belirlendi. Daha sonrasında belirlenen başlıkları sırası ile çeşitli kaynaklar (internet siteleri ve kitaplar) baz alınarak. Lise 1 öğrencileri (bizim) seviyesine uygun olacak şekilde özetlenerek sunuma aktarıldı. Sunumda yazılar düzenlendikten sonra daha anlaşılır yapmak amaçlı yazılar görsellendirildi - resim eklendi. Son olarak yazılar sıralandı ve kaynakçalar eklendi. ELEKTROMANYETİK DALGA TARİHİ! Elektromanyetik dalganın tarihi J.C.Maxwell in 1864 yılında Maxwell A dynamical theory of the electromagnetic field (Elektromanyetik alanın dinamik teorisi) adlı kitabını yayınlaması ile başladı. Elektromanyetik dalgaları matematiksel olarak incelemek için bazı fiziksel büyüklükler kullanmıştır. ELEKTROMANYETİK DALGA NEDİR? Yüklü bir parçacığın ivmeli hareketi sonucu oluşan, Birbirine dik elektrik ve manyetik alan bileşeni bulunan, Bu iki alanın oluşturduğu düzleme dik doğrultuda yayılan, Yayılmaları için ortam gerekmeyen. Boşlukta ışık hızı ile yayılan enine dalgalardır.

4 JAMES CLERK MAXWELL KİMDİR? James Clerk iskoç teorik fizikçi ve matematikçidir. Ünlü Maxwell teorisinin sahibidir. Bu denklemler elektrik, manyetik ve optik alanlarında kullanılır. Maxwell'in avukat olan babası Edinburg'un tanınmış bir ailesinden geliyordu arasında Edinburg Akademisi'nde okudu. İlk bilimsel makalesini henüz 14 yaşındayken yayımladı. SONUÇ Radyo dalgaları ; Radyo titreşim sayısı ile ortaya çıkan elektromanyetik dalgalara radyo dalgaları denir. Tel ve kablo gibi bağlantılar olmadan veri taşırlar. Mikrodalgalar; Mikrodalga frekansları genel olarak mhz frekans aralığını kapsar. Mikrodalgalar elektromanyetik dalga olarak yayılırlar. Terahertz ışınımı; Terahertz bandı elektromanyetik tayfta mikrodalga ile optik bölge arasında yer alır. 300 gigahertz ile 3 terahertz arasında dalgaboyuna sahip elektromanyetik ışınımı tanımlamak için kullanılır. Kızılötesi; Dalgaboyu görünür ışıktan uzun fakat terahertz ışınımından ve mikrodalgalardan daha kısa olan elektromanyetik ışınımdır. Latince adı infrared dir. Yani açılmış halini kırmızı altı olarak söyleyebiliriz. Görünür ışık; Elektromanyetik tayfın insan gözü tarafından saptanabilen aralığıdır. Ortalama bir insan, 400 ile 700 nm arasındaki dalgaboylarını saptayabilir. En canlı gelen renk kırmızı, 2. Renk ise turuncu dur.

5 Morötesi ışınım; Diğer adı ultraviyole dir. UV olarak gösterilir. Dalga boyu 10 ile 400 nm arasındaki ışınımdır. Gözümüz en son mor rengi algılar. Daha altını algılayamaz. X-ışınları; Halk arasında daha çok röntgen olarak bilinir. Türkçe adı x-ışınları şeklindedir. Dalgaboyu 10 ile 0,01 nm aralığında olan elektromanyetik dalgalar veya foton demetidır. Gama ışınları; Simgesi y dir. En enerjik dalgalar olarak bilinir. En kısa dalga boylarına sahiptir. En yüksek frenkanslaraa ve foton enerjisine sahiptir. Ancak nükleer reaksiyonla üretilebilir. ELEKTROMANYETİK DALGALARIN GÜNLÜK HAYATTAKİ YERİ Mikrodalganın kullanım alanları; Mikrodalga fırınlar Cep telefonları Radarlar Kablosuz internet Bluetooth kulaklıklar Güvenlik sistemlerinde vb. Kızılötesi dalgaların kullanım alanları; Infrared ısıtıcılar Termografi Savunma sanayi (takip sistemleri)

6 Spektroskopi Güvenlik sistemleri Meteoroloji X-ray kullanım alanları; Tomografi Radyoterapi Radyografi Ve diğer tıbbi araçlar... Morötesi ışık; Labaratuvar ortamının sterilize edilmesi Salgın hastalıkların tespiti Gerçek-sahte para kontrolü(banka sektörü) Genel kullanım alanları; Manyetik Rezonans Günlük konuşmalarımızda mr olarak da kısaltılan magnetik rezonans, hastalıkları teşhis etmede kullanılan en yeni görüntüleme yöntemidir. Yüksek bir manyetik alan ve radyo dalgaları kullanılarak vücut dokularının ve organların son derece detaylı görüntüleri elde edilir.

7 KAYNAKÇA 1) İnternet Sayfaları; a. Vikipedia = b. Fizikist = c. BTK = d. Belgler.com = 2) İngilizce Kaynaklar; a. Slideshare = b. Slideshare = c. Slideshare = ) Kitap; a. KARACAOĞLU Çağrı ŞAHİN Tamer, YGS Fizik Konu Anlatımlı, Ayrıntı Basımevi, Ankara, 2010 (Sayfa )

8 EK1 TANIMLAR 1) Frekans Nedir? Birimleri Nelerdir? a. Periyodik Hareketlerde, Hareketin Birim Zamandaki Tekrar Sayısı. b. Hertz, Gigahertz, Kilohertz, Milihertz, Terazhertz,Megahertz Örnek: Hertz = 0,58 Megahertz 2) Optik Nedir? a. Işığın Özelliklerini, Davranışlarını Ve Maddeyle Etkileşimini İnceleyen Fizik Dalıdır. 3) Manyetizma Nedir? a. Aracılığı İle Gereçlerin Diğer Gereçler Üzerine Çekici Veya İtici Güç Uyguladıkları Olgulardan Biridir. 4) Maxwel Denklemleri Nedir? Fizikte Önemi Nedir? a. James Clerk Maxwell' İn Toparladığı Dört Denklemli, Elektrik Ve Manyetik Özelliklerle Bu Alanların Maddeyle Etkileşimlerini Açıklayan Bir Teoridir. b. Günümüzdeki Elektronik Aletler Bu Denklemler Sayesinde Çalışmaktadır. Fiziğin Bu Konudaki Temel Denklemlerinden Sayılmaktadır. 5) Nanometre (Nm) Terimi Nedir? Niçin Kullanılır? a. Bir Milimetrenin Milyonda Biridir. b. Gözle Göremediğimiz Maddeleri (Atom, Vb) Ölçmek İçin Kullanılır. 6) Tayf (Spektrum) Nedir? Nerede Kullanılır? a. Tayf Renklerin, Seslerin, Elektromanyetik Dalgaların Ya Da Diğer Fiziksel Gerçeklerin, Belli Bir Değer Kümesi İle Sınırlanmadan Birbiri Ardına Süreklilik İçinde Sonsuz Değişmesi Durumudur. b. Günümüzde Daha Çok Dalga Boy Tayfı Kullanılmaktadır. Dalga Boylarının Örneklerle Birbirlerini Tanıtmasıdır. 7) Foton Kelimesi Nedir? a. Fizik Biliminde Elektromanyetik Alanın Kuantumu, Işığın Temel "Birimi" Ve Tüm Elektromanyetik Işınların Kalıbı Olan Temel Parçacıktır.

9 EK2 DENEY VE GÖZLEMELER Deney Malzemeleri; Deney Adı: PCB (Baskı Devre)/Radyo Vericisi Deney Amacı: Radyo Dalgalarından Faydalanarak Bir PCB Radyo Verici Yapmak. Deney Yapılışı; 1) Elişi Kağıdı 2) Bakır Plaket 3) Ütü 4) Laser Yazıcı 5) Matkap 6) 1mm Matkap Ucu 7) Çözeltiler(Tuz Ruhu ve Perhidrol) 8) Multimetre Deney Aşamaları; 1) Baskı Yapılacak Plaketimizde Hiç Parmak İzi Kalmaması İçin İlk Önce Deterjan İle Yıkıyoruz. Kurularken Çizilmemesine Dikkat Edildi. 2)Bilgisayar Ortamında Önceden Çizilmiş Olan Baskı Devre Şeması (PCB) Laser Yazıcı Yardımıyla Elişi Kağıda Koyu Renk Tonunda(Siyah) Olmak Şartı İle Basıldı.

10 3)Basılan PCB Bakır Plakete Tam Oturacak(Taşmamalı!) Şekilde Bakır Plaketin Arkasından Bantlanıp. Bantlanan PCB Son Kez Kontrol Edildi. 4) Son Sıcaklığa Ayarlı ve Isınmış Ütü ile PCB, Elişi Kağıdı Üzerinden Bakır Plakete Geçene Kadar (Ortalama 6 Dakika) Ütülendi. 5) Ütüledikten Sonra Bakır Plaketimizi Sıcak Su Dolu Kabın İçerisine Koyup 5-10 Dakika Bekledikten Sonra Elişi Kağıdı Devreden Ayrılmaya Başlayınca Yavaşça Kağıdı Devreden Kaldırdık. 6) Kağıt Devreden Tamamen Ayrıldığında Devreyi Soğuk Su İle Yıkıyoruz. 7) Devrenin Üzerinde Kalan Beyaz Kağıt İzlerini PCB Yollarını Yıpratmadan Zımparalıyoruz. 8) Asetatlı Kalem İle Kaybolan-Yıpranan Yolların Üzerinden Geçtik. Sıradaki Aşamada Bir Kaba (Kalın Plastik) PCB yi Kaldıracak Kadar Tuz Ruhu Ekledik. PCB Kalktıktan Sonra Bakırın Çözünme (Tepkime) yi Hızlandırmak İçin Perhidrol Çözeltisi Bakır Devreyi Dibe Çöktürecek Miktarda (Oran Her Perhidrolde Değişir) Döktük. Kap Sağ Sola Yatırılarak Salladık. PCB Üzerinde Basılan Yollar ve Elemanların Kaybolmayacak ve Diğer Kısımlarında Kaybolması Şartı İle PCB nin Bakır Kısmı Eritildi.

11 9) Soğuk Suda Yıkadık. 10)PCB Daha İletken Hale Getirmek İçin Hafif Şekilde Zımparaladık.

12 11)Son Aşamada İse PCB Şemamızda Belirlediğimiz Devre Elemanlarının Ayak Kısımları 1mm lik Matkap Ucu Bulunan Matkap İle Deldik.

13 PCB Test Edilmesi; PCB mizin Baskı Aşamasını Tamamladıktan Sonra Sıra Devremizin Çalışıp Çalışmadığını Kontrol Etmekte. Öncelikle Dijital ve ya Analog Multimetreler Uygun Ayarlarda Devrenin Aynı Kollarında(Yollarında) Olan Devre Eleman Ayaklarından Test Edilir. Ve Sonuç Olumlu Devremiz Tamamdır! Sonuçlar: Sonuçların Değerlendirilmesi: PCB ve ya Başka Bir Devrede Devre Elemanları Arasında Bağlantıyı Sağlıyan Zeminidir. Zemini Ne Kadar İyi İletken Olursa Devre O Kadar İyi Çalışır ve Hızlı Çalışır.

14 EK3 İNTERNET ADRESLERİ 4) İnternet Sayfaları; a. Vikipedia = b. Fizikist = c. Belgler.com = d. Tübitak.gov.tr =

15 Yapılan Deney; Elişi Kağıdını Transfer Kağıdı Görevinde Kullanılarak Bir Baskı Devre Oluşturulması. Deney Malzemeleri; 1) Elişi Kağıdı 2) Bakır Plaket 3) Ütü 4) Laser Yazıcı 5) Matkap 6) 1mm Matkap Ucu 7) Çözeltiler(Tuz Ruhu ve Perhidrol) 8) Multimetre Deney Aşamaları; Bilgisayar Ortamında Önceden Çizilmiş Olan Baskı Devre Şeması (PCB) Laser Yazıcı Yardımıyla Elişi Kağıda Koyu Renk Tonunda(Siyah) Olmak Şartı İle Basıldı. Basılan PCB Bakır Plakete Tam Oturacak(Taşmamalı!) Şekilde Bakır Plaketin Arkasından Bantlanır. Bantlanan PCB Son Kez Kontrol Edildikten Sonra Son Sıcaklığa Ayarlı ve Isınmış Ütü ile PCB, Elişi Kağıdı Üzerinden Bakır Plakete Geçene Kadar (Ortalama 6 Dakika) Ütülenir. Ve Ütüledikten Sonra Bakır Plaketimizi Sıcak Su Dolu Kabın İçerisine Konulur Dakika Bekledikten Sonra Elişi Kağıdı Devreden Ayrılmaya Başlamışsa Yavaşça Kağıdı Devreden Kaldırıyoruz. Kağıt Devreden Tamamen Ayrıldığında Devreyi Soğuk Su İle Yıkıyoruz. Devrenin Üzerinde Kalan Beyaz Kağıt İzlerini PCB Yollarını Yıpratmadan Zımparalıyoruz. Asetatlı Kalem İle Kaybolan-Yıpranan Yolların Üzerinden Geçiyoruz. Sıradaki Aşamada Bir Kaba (Kalın Plastik) PCB yi Kaldıracak Kadar Tuz Ruhu Ekliyoruz. PCB Kalktıktan Sonra Bakırın Çözünme (Tepkime) yi Hızlandırmak İçin Perhidrol Çözeltisi Bakır Devreyi Dibe Çöktürecek Miktarda (Oran Her Perhidrolde Değişir) Dökülür. Kap Sağ Sola Yatırılarak Sallanır. PCB Üzerinde Basılan Yollar ve Elemanların Kaybolmayacak ve Diğer Kısımlarında Kaybolması Şartı İle PCB Soğuk Suda Yıkanır. PCB Daha İletken Hale Getirmek İçin Hafif Şekilde Zımparalanır. Son Aşamada İse PCB Şemamızda Belirlediğimiz Devre Elemanlarının Ayak Kısımları 1mm lik Matkap Ucu Bulunan Matkap İle Delinir. PCB Test Edilmesi; PCB mizin Baskı Aşamasını Tamamladıktan Sonra Sıra Devremizin Çalışıp Çalışmadığını Kontrol Etmekte. Öncelikle Dijital ve ya Analog Multimetreler Uygun Ayarlarda Devrenin Aynı Kollarında(Yollarında) Olan Devre Eleman Ayaklarından Test Edilir. Ve Sonuç Olum Olduysa Devremiz Tamamdır! ve Bizde Başarıyla Tamamladık! Varılan Yargı; PCB ve ya Başka Bir Devrede Devre Elemanları Arasında Bağlantıyı Sağlıyan Zeminidir. Zemini Ne Kadar İyi İletken Olursa Devre O Kadar İyi Çalışır ve Hızlı Çalışır.

ZONGULDAK HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ Çevre ve Çalışan Sağlığı Şube Müdürlüğü 1

ZONGULDAK HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ Çevre ve Çalışan Sağlığı Şube Müdürlüğü 1 ZONGULDAK HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ Çevre ve Çalışan Sağlığı Şube Müdürlüğü 1 Gürültü Titreşim Termal Konfor (Isı,Nem,Hava Akım Hızı,Radyan Isı,Toz) Aydınlatma Radyasyon(İyonize ve İyonize Olmayan Işınlar)

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ DOĞRU AKIM VE ALTERNATİF AKIM DEVRELERİ 522EE0243 ANKARA, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında

Detaylı

ÜNİTE 3 İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ İÇİNDEKİLER. Yaşar EDE HEDEFLER FİZİKSEL RİSK ETMENLERİ

ÜNİTE 3 İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ İÇİNDEKİLER. Yaşar EDE HEDEFLER FİZİKSEL RİSK ETMENLERİ FİZİKSEL RİSK ETMENLERİ İÇİNDEKİLER Fiziksel Risk Rtmenleri Fiziksel Risk Etmenlerinin Çeşitleri Fiziksel Risk Etmenlerinin İnsanlar Üzerindeki Etkileri Fiziksel Risk Etmenlerinden Korunma Yolları İŞ SAĞLIĞI

Detaylı

T.C. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ

T.C. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ T.C. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ IAEA NIN TRS 277 VE TRS 398 PROTOKOLLERİNE GÖRE FARKLI ENERJİLER İÇİN SOĞRULAN DOZ DEĞERLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI Hale AKKOR YÜKSEK LİSANS TEZİ Fizik Anabilim

Detaylı

FİBER OPTİK. Işıkla Bilgi İletiminin Tarihçesi

FİBER OPTİK. Işıkla Bilgi İletiminin Tarihçesi Işıkla Bilgi İletiminin Tarihçesi FİBER OPTİK Bilgi iletişiminin tarihi oldukça eskiye dayanır. İlk çağlar da insanlar ateş yakarak iletmek istedikleri bilgiyi bir tepeden bir başka tepeye aktardılar.

Detaylı

ELEKTROMANYETİK DALGALAR VE İNSAN SAĞLIĞI. SIKÇA SORULAN SORULAR ve YANITLARI TÜBİTAK-BİLTEN

ELEKTROMANYETİK DALGALAR VE İNSAN SAĞLIĞI. SIKÇA SORULAN SORULAR ve YANITLARI TÜBİTAK-BİLTEN ELEKTROMANYETİK DALGALAR VE İNSAN SAĞLIĞI SIKÇA SORULAN SORULAR ve YANITLARI TÜBİTAK-BİLTEN 2001 İÇİNDEKİLER SUNUŞ...1 1. MOBİL İLETİŞİM SİSTEMLERİ VE İNSAN SAĞLIĞI...2 1. Elektromanyetik radyasyonun canlılar

Detaylı

FİZİK LAB. 3 (OPTİK) ÇALIŞMA NOTLARI

FİZİK LAB. 3 (OPTİK) ÇALIŞMA NOTLARI FİZİK LAB. 3 (OPTİK) ÇALIŞMA NOTLARI İçindekiler 1. Dalgalar 1.1. Tanımlar 1.. İlerleyen Dalga 1.3. Kararlı (Durağan) Dalga 1.4. İki Ucu Sabit Bir Telde Kararlı Dalgalar. Işığın Doğası.1. Elektromanyetik

Detaylı

KOZMİK WEBSİTESİ. Öğretmen Notları. Bilgi ve Kavrama

KOZMİK WEBSİTESİ. Öğretmen Notları. Bilgi ve Kavrama 1 KOZMİK WEBSİTESİ Öğretmen Notları Bilgi ve Kavrama Evrenin başlangıcı ile ilgili teoriler aşağıdaki bilgileri göz önünde bulundurarak geliştirilmişlerdir: o Diğer galaksilerden yayılan ışıklar spektrumun

Detaylı

sektörlerini, diğer cam ve cam ürünlerini teknolojisine ait bakış açılarını yansıtmaktadır.

sektörlerini, diğer cam ve cam ürünlerini teknolojisine ait bakış açılarını yansıtmaktadır. EK:1 Cam kendine özgü malzemesinden dolayı kendi yolunu şekillendirir. Sadece onun doğasını anlayarak camı üretebilir,değiştirebilir, ondan faydalanabilir ve onu ihtiyaçalarımıza göre şekillendirebiliriz.

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ SMPS GÜÇ KAYNAĞI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ SMPS GÜÇ KAYNAĞI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ SMPS GÜÇ KAYNAĞI ANKARA 2008 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller;

Detaylı

Cep Telefonları ve İnsan Sağlığı

Cep Telefonları ve İnsan Sağlığı Cep Telefonları ve İnsan Sağlığı Cep Telefonları Kansere veya Diğer Hastalıklara Yol Açabilir mi? Cep telefonunun mucidi Motorola da mühendis olarak çalışan Martin Cooper dır. Motorola şirketinde görevli

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ ELEKTRONİK ENSTRÜMANTASYON VE KONTROL ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı

Detaylı

alkın nsı ul Ka si Fibe otları Bo olum ojesi kapsa Fiiberiist Projes Bu do İİçerik ile ilg gili tek soru eknik Bilim k Y niveritesi Te armara Ün

alkın nsı ul Ka si Fibe otları Bo olum ojesi kapsa Fiiberiist Projes Bu do İİçerik ile ilg gili tek soru eknik Bilim k Y niveritesi Te armara Ün İsttanbu ul Ka alkın nma Ajan nsı Fiiberiist Projes si F roptik Ka Fibe ablo Derrs No otları Bo olum m1 Bu do oküman, İsstanbul Kalkınma Ajansı nın des steklediği Fiberist F Pro ojesi kapsa amında hazzırlanmıştır.

Detaylı

ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ KAPALI DEVRE KAMERA SİSTEMİ KURULUMU Ankara, 2013 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında

Detaylı

BİYOMEDİKAL CİHAZ TEKNOLOJİLERİ

BİYOMEDİKAL CİHAZ TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİYOMEDİKAL CİHAZ TEKNOLOJİLERİ MR DONANIMLARI 523EO0236 Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan

Detaylı

Dalga Nedir? Farklı Dalgaboylarına Sahip Elektromanyetik Dalgalar

Dalga Nedir? Farklı Dalgaboylarına Sahip Elektromanyetik Dalgalar Elektromanyetik spektrum, düşünülenden daha anlaşılır bir şeydir. Gözlerimizin gördüğü ışık, elektromanyetik dalganın gerçek bir parçasıdır. Elektromanyetik spektrumun görünür kısmı, gök kuşağının sahip

Detaylı

ÖĞRENME FAALİYETİ 1 1. KAMERALAR

ÖĞRENME FAALİYETİ 1 1. KAMERALAR ÖĞRENME FAALİYETİ 1 AMAÇ ÖĞRENME FAALİYETİ 1 Her türlü binada kapalı devre kamera kontrol sistemi tesisatında kullanılan kameraların çalışmasını çeşitlerini, aparatlarını ve bağlantılarını öğreneceksiniz.

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİYOMEDİKAL CİHAZ TEKNOLOJİLERİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİYOMEDİKAL CİHAZ TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİYOMEDİKAL CİHAZ TEKNOLOJİLERİ ULTRASON FONKSİYON TESTLERİ ANKARA 2008 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından

Detaylı

ELEKTRONİK DEVRELERİN TASARIMI VE PRATİĞE UYGULANMASI

ELEKTRONİK DEVRELERİN TASARIMI VE PRATİĞE UYGULANMASI ELEKTRONİK DEVRELERİN TASARIMI VE PRATİĞE UYGULANMASI HIRSIZ ALARMI Bir odanın bütün giriş ve çıkışlarını aynı anda kontrol edebilen bu devreden bahsedeceğim. Alarm sistemimiz bir ışığın oda içerisinde

Detaylı

ÖABT FİZİK ALAN BİLGİSİ - ALAN EĞİTİMİ. öabt ÖSYM ÖĞRETMENLİK ALAN BİLGİSİ TESTİ

ÖABT FİZİK ALAN BİLGİSİ - ALAN EĞİTİMİ. öabt ÖSYM ÖĞRETMENLİK ALAN BİLGİSİ TESTİ öabt ÖSYM yeni sınav sistemine göre hazırlanmıştır. ÖĞRETMENLİK ALAN BİLGİSİ TESTİ ÖABT FİZİK ALAN BİLGİSİ - ALAN EĞİTİMİ Konu Anlatımı Özgün Sorular Ayrıntılı Çözümler Test Stratej ler Çıkmış Sorular

Detaylı

KARADENIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ TASARIM ÇALIŞMASI

KARADENIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ TASARIM ÇALIŞMASI KARADENIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ TASARIM ÇALIŞMASI ÇİZGİ İZLEYEN ROBOT YUNUS EMRE BİÇER SEÇİL NUR SUCU 229066 243986 BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ ANABİLİM DALİ TRABZON BAHAR 2014 KARADENIZ

Detaylı

MAKİNA VE TECHİZAT ÜNİTE 1,2,3,4,5

MAKİNA VE TECHİZAT ÜNİTE 1,2,3,4,5 MAKİNA VE TECHİZAT ÜNİTE 1 Makina: Herhangi bir enerji türünü başka bir enerjiye dönüştürmek, belli bir güçten yararlanarak bir işi yapmak veya etki oluşturmak için çeşitli mekanik parçalardan oluşan düzenekler

Detaylı

TEMEL RADYOLOJİ EDİTÖR PROF. DR. İBRAHİM TANZER SANCAK

TEMEL RADYOLOJİ EDİTÖR PROF. DR. İBRAHİM TANZER SANCAK TEMEL RADYOLOJİ EDİTÖR PROF. DR. İBRAHİM TANZER SANCAK Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ekonomi Teknoloji Üniversitesi (ETÜ) Hastanesi Radyoloji Bölümü GÜNEŞ TIP KİTABEVLERİ TEMEL RADYOLOJİ Copyright

Detaylı

TELSİZ İLETİŞİM / GSM

TELSİZ İLETİŞİM / GSM TELSİZ İLETİŞİM / GSM Çevre, Sağlık, Güvenlik Bu dokuman Telsiz iletişim ve GSM sistemlerinin ile sağlık ve güvenlik konusunda Türk halkını doğru bilgilerle bilgilendirmek amacıyla ilgili yerli ve uluslararası

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ KAPALI DEVRE KAMERA KONTROL SİSTEMLERİNİN BAĞLANTILARI ANKARA 2007 Milli

Detaylı

LLAZERİİN YAPPIISII VE İİŞLLEVLLERİİ Tek renkli, oldukça düz, yoğun ve aynı fazlı paralel dalgalar halinde genliği yüksek güçlü bir ışık demeti üreten alet. Laser İngilizce; Light Amplification by Stimulated

Detaylı

TIPTA KULLANILAN GÖRÜNTÜLEME TEKNİKLERİ

TIPTA KULLANILAN GÖRÜNTÜLEME TEKNİKLERİ TC GAZİ ÜNİVERSİTESİ GAZİ EĞİTİM FAKÜLTESİ ORTA ÖĞRETİM FEN VE MATEMATİK ALANLARI EĞİTİMİ BÖLÜMÜ FİZİK EĞİTİMİ ANABİLİM DALİ TIPTA KULLANILAN GÖRÜNTÜLEME TEKNİKLERİ HAZIRLAYAN DUYGU ÜNAL 050557038 TEZ

Detaylı

BİLGİSAYAR KULLANMA MODÜL 1 BÖLÜM 1 BİLGİSAYAR KULLANIMI. Mustafa KILIÇ Bilişim Teknolojileri Öğretmeni

BİLGİSAYAR KULLANMA MODÜL 1 BÖLÜM 1 BİLGİSAYAR KULLANIMI. Mustafa KILIÇ Bilişim Teknolojileri Öğretmeni BİLGİSAYAR KULLANMA MODÜL 1 BÖLÜM 1 BİLGİSAYAR KULLANIMI BİLGİ TEKNOLOJİSİNİN TEMEL KAVRAMLARI BİLGİSAYAR NEDİR? Bilgisayar; girilen verileri kullanıcının isteğine göre işleyebilen, veriler üzerinde aritmetiksel

Detaylı

BİYOMEDİKAL CİHAZ TEKNOLOJİLERİ

BİYOMEDİKAL CİHAZ TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİYOMEDİKAL CİHAZ TEKNOLOJİLERİ BİYOMEDİKAL CİHAZLARDA KALİBRASYON 523EO0204 Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında

Detaylı

Türkiye Elektromanyetik Alan Maruziyet RAPORU

Türkiye Elektromanyetik Alan Maruziyet RAPORU Türkiye Elektromanyetik Alan Maruziyet RAPORU Hazırlayanlar Prof. Dr. İnan GÜLER Tamer ÇETİN A.Rıza ÖZDEMİR Nedim UÇAR Bilgi Teknolojileri ve ĠletiĢim Kurumu Sektörel Araştırma ve Stratejiler Dairesi Başkanlığı

Detaylı