ÜRÜN KULLANIM KILAVUZU

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ÜRÜN KULLANIM KILAVUZU"

Transkript

1 ÜRÜN KULLANIM KILAVUZU

2 Doğru bir temizleme ișlemi ve bakım hassas materyallerden imal edilen ürünleri daha uzun süre kullanabilmenizi sağlar. Bu nedenle ürünlerin bakım ve temizleme ișlemi için belirtilen kuralları dikkate almanızı rica ederiz. 1.YIKAMA 2.KURUTMA, ÜTÜLEME & KURU TEMİZLEME 3.GENEL TAVSİYE VE ÖNERİLER 4.BAKIM SEMBOLLERİ VE ANLAMLARI 5.AYAKKABI BAKIM VE KULLANIM KLAVUZU 6.GENEL LEKE ÇIKARMA YÖNTEMLERİ 7.LEKE ÖNLEYİCİ TAVSİYELER 8.LEKELER NASIL ÇIKAR?

3 YIKAMA Ürünler önce renkleri ve ürün özelliklerine göre tasnif edilmelidir. Bu tasnif ürün hassasiyetine göre ; Elde yıkanacaklar, Makinede hassas programda yıkanacak olanlar, Normal yıkamaya tabi olacak olanlar șeklinde olmalıdır. Renklerine göre; Beyazlar, Açık Renkliler Koyu Renkliler olarak uygulanmalıdır. Farklı renkteki ve özellikteki ürünlerin birbirlerini lekeleyebileceği ve deforme edebileceği unutulmamalıdır. Giysilerinizin yıkamadan önce çok fazla kirlenmemiș olmasına, havalandırılmıș ve kuru olmasına özen gösterin. Giysilerinizi / ürünlerinizi yıkanmadan önce ters çevirin, ceplerini boșaltın, yakalarını kaldırın varsa cırt bandını kapatınız, varsa düğmelerini ilikleyiniz ve varsa fermuarını kapatınız. Koyu renkli ürünlerinizi, özellikle yıkamalı ve/veya denim pantolonlarınızı renkli deterjanıyla(sıvı olması tavsiye edilir) ters çevirerek yıkayınız. Bunu yapmadığınızda çamașır makinesi içinde yıkama esnasında sürtünmeden dolayı üründe çizgiler olușabilir. Yünlü ürünlerinizin tüylenmesini önlemek amacıyla, yıkama sırasında sürtünmeyi azaltmak için çamașır makinesini çok doldurmayın. Yıkandığında tüy verebilecek ürünleri tüy çeken ürünler ile yıkamamaya dikkat ediniz. Eğer aldığınız ürüne tadilat yaptıracaksanız, çekme ihtimaline karșılık, ürünü yıkadıktan sonra tadilatını yaptırın. Yünlü ürünleriniz, yünün doğasında bulunan statik elektriklenme ve keçeleșme özelliğinden dolayı zamanla ve kullanım sıklığına bağlı olarak tüylenebilir. Trikoları giyip, çıkarırken yüzük, kolye gibi metallerden zarar görmemesine dikkat edin. Elde Yıkama İlk yıkamalarda giysi renk verebilir ve su boyanabilir. Dolayısıyla ilk yıkamada özellikle koyu renk giysinizi diğer giysilerinizle bir arada yıkamayın. Elle yıkamayı her zaman soğuk suyla yapın ve önceden suya bastırmayın. Yünlü kıyafetlerinizi elde düșük sıcaklıktaki suda hassas bir șekilde çitilemeden yıkayıp durulayınız ve kesinlikle santrifüj esaslı bir kurutucuda kurutmayınız. Giysiyi suya sokmadan önce sabun veya deterjanın tamamen çözülmüș olmasına dikkat edin. Giysiyi çitilemeyin, nazikçe yıkayın. İyice durulayın.

4 KURUTMA, ÜTÜLEME & KURU TEMİZLEME KURUTMA Giysinizin bakım talimatında tavsiye edilen kurutma tipine göre giysinizi kurutunuz. Giysilerinizi / Ürünlerinizi doğrudan güneș ıșığında kurutmayınız, doğrudan uzun süreli güneș ıșınları ürünlerin renklerinin solmasına sebebiyet verebilecektir. Giysilerinizi / ürünlerinizi kalorifer veya ısıtıcıların üzerinde kurutmayınız, zira ürünün formunda bozulmalara sebebiyet verebilecektir. Yünlü veya yün karıșımlı triko giysilerinizi / ürünlerinizi elle formunu düzelterek, düz bir yere sererek oda sıcaklığında kurutunuz, asarak kurutacağınız bu tür ürünler formun bozulmasına sebebiyet verebileceklerdir. ÜTÜLEME Giysilerinizi / ürünlerinizi ütülemeye bașlamadan önce Bakım etiketlerinde belirtilen sıcaklık seviyelerine göre sınıflandırıp düșük sıcaklıkta ütülenecek ürünler ile bașlayınız. Giysilerinizin / ürünlerinizin daha iyi ütülenmesi için ürünlerinizi hafif nemli iken ütülemeye dikkat edin, hafif nemli ütüleme giysilerin yanmamasını veya parlamamasını sağlayacağı unutulmamalıdır. Giysilerinizi / ürünlerinizi tersten ütülemeye özen gösteriniz. Giysilerinizin / ürünlerinizin üzerinde bulunan baskı, nakıș ve el ișçilikleri olan bölgeleri tersten hassasça ütüleyiniz. Fermuarlı ürünlerde fermuarı ütülememeye dikkat ediniz. Giysilerinizde bulunan plastik etiketleri ve Kürk vb. materyalleri ütülemeyiniz. Sentetik kumașlardan üretilmiș giysi / ürünler ısıya karșı oldukça duyarlıdırlar, ılık suda yıkanmalı ve düșük sıcaklıklarda buharsız ütülenmelidirler. Trikolarınızı aksine bir uyarı bulunmadıkça 1 dot buharla ütüleyebilir, ütünün parlama yapmaması için üzerine nemli bir bez kullanabilirsiniz. KURU TEMİZLEME Yıkamaya uygun olmayan ürünler için (vatkalı, telalı ve hassas el ișçiliğinin çok olduğu ürünler için) Kuru Temizleme tavsiye edilmektedir. Kuru Temizleme ibaresi olan giysilerinize / ürünlerinize kuru temizleme yaptırınız.

5 GENEL TAVSİYE VE ÖNERİLER Ceketlerinizi, giysinin omuz kısmına oturan askılara asınız; pantolon ve etekleriniz için ise kemer kısımlarını destekleyecek askılar kullanınız. Bu șekilde burușuklukların açılmasını kolaylaștırırsınız. Vaks kaplamalı Pamuklu ürünlerin sıkça kirlenen bölümlere leke itici solüsyonlar kullanabilirsiniz, ancak bu solüsyonların ürüne ve diğer ürünlere zarar vermediğinden emin olunuz. Denim ürünler indigo boyarmadde ile renklendirilmiș ürünlerdir. Bu kumașların doğal özellikleri gereği yıkandıkça ve kullandıkça renkte açılma yapabilir, kullanım esnasında sürtünmeye maruz kalan ürünlere (örneğin iç çamașırlara) ve birlikte yıkanan açık renkli diğer ürünlere boya verebilir. Yüksek sıcaklıklarda yıkamak ya da santrifüj esaslı kurutucularda kurutmak yünlü ürünlerin çekmesine sebebiyet verecektir. Giysilerinizi / ürünlerinizi ateșten uzak tutunuz, doğal ya da yapay ürünler özellikleri gereği kolay alev alan ya da kolay eriyen maddelerdir. Sentetik Esaslı Giysiler; Elyaf yapıları gereği kolayca eriyebilen ürünlerdir. Bu sebeple soba ve kalorifer gibi ısıtıcılara yakın kurutmayınız. Yünlü ürünlerinizin, yünün doğasında bulunan statik elektriklenme ve keçeleșme özelliğinden dolayı zamanla ve kullanım sıklığına bağlı olarak tüylenebilir. Viskos karıșımlı kumașlar da sürtünme sonucu zamanla kullanıma bağlı olarak tüylenebilir. Aldığınız ürün üzerinde reflektör, baskı veya nakıș varsa, kullanım șartlarına bağlı olarak zamanla așınıp bozulabilir. Lütfen bu ürünleri daha özen göstererek kullanınız. Eğer aldığınız ürüne tadilat yaptıracaksanız, çekme ihtimaline karșılık, yıkadıktan sonra yaptırınız.

6 BAKIM SEMBOLLERİ & ANLAMLARI ÜRÜN KULLANIM KILAVUZU YIKAMA En yüksek yıkama sıcaklığı 95 C Normal ișlem AĞARTMA Herhangi bir ağartma maddesi kullanılabilir ÜTÜLEME Ütülenmez En yüksek yıkama sıcaklığı 95 C Hafif ișlem Sadece oksijenli/klorsuz ağartma Düșük sıcaklık En yüksek yıkama sıcaklığı 70 C Normal ișlem Ağartıcı kullanılamaz Orta sıcaklık En yüksek yıkama sıcaklığı 60 C Normal ișlem En yüksek yıkama sıcaklığı 60 C Hafif ișlem En yüksek yıkama sıcaklığı 50 C Normal ișlem En yüksek yıkama sıcaklığı 50 C Hafif ișlem KURUTMA Doğru boyunca askılı kurutma Askılı kurutma Düz kurutma Yüksek sıcaklık KURU TEMİZLEME Kuru Temizlemeye Uygun değildir Tetrakloreten ve Petrolium içeren tüm çözücülerle profesyonel Kuru Temizleme En yüksek yıkama sıcaklığı 40 C Normal ișlem Gölgede kurutma Yalnızca Petrolium içeren çözücülerle Kuru Temizleme En yüksek yıkama sıcaklığı 40 C Hafif ișlem Tamburlu kurutmaya uygundur Tetrakloreten içermeyen çözücülerle Kuru Temizleme En yüksek yıkama sıcaklığı 40 C Hassas ișlem Tamburlu kurutma yapılır Düșük sıcaklık Kısa Döngülü Kuru Temizleme En yüksek yıkama sıcaklığı 30 C Normal ișlem En yüksek yıkama sıcaklığı 30 C Hafif ișlem Tamburlu kurutma yapılır Normal sıcaklık Tamburlu kurutma yapılır Yüksek sıcaklık Düșük Nemli Kuru Temizleme Düșük Isılı Kuru Temizleme Elle yıkama Tamburlu kurutmaya uygun değildir Buharsız Kuru Temizleme

7 AYAKKABI BAKIM VE KULLANIM KILAVUZU SATIN ALIRKEN Ayaklarınızı sıkan ayakkabıyı kesinlikle almayınız, ayağınıza tam uyum gösteren numarayı alınız. Ayakkabının ayağın yapısına ve ölçüsüne göre olması çok önemlidir. Ayağa küçük ve büyük gelen ayakkabılar erken deformasyon, astar yırtılması gibi sorunlara yol açacaktır. Ayakkabının sağ ve sol teklerini mutlaka deneyiniz. Gün içinde vakit ilerledikçe ayağınız șișer. Ayaklarınız șișken ayakkabı alırsanız ayaklarınızın rahat etmesi için olumlu bir adım atmıș olursunuz. Ayakkabılar ayağa uyum sağlayıncaya kadar ilk birkaç giyimde ayağı sıkabilir veya vurabilir. Bu nedenle yeni ayakkabı alındığı zaman dıșarıda kullanılmadan evde belli bir süre giyilmesi ve prova edilmesi gerekebilir. Ayakkabınızı denerken, ayak parmaklarınız ayakkabınızın içinde rahatça hareket ettirebilmeye fakat ayakkabının yürürken ayağınızdan çıkmamasına dikkat ediniz. Aldığınız ayakkabının uzun ömürlü olması ve bakımı için gerekli bilgileri satıș danıșmanlarımızdan öğrenebilirsiniz. Ne tip deriden üretilmiș bir ayakkabı aldığınızı öğrenip, bunun için gerekli bakım malzemelerini bulundurmanızı tavsiye ederiz. KULLANIRKEN Ayakkabınızı bir gün ara vererek kullanmaya özen gösteriniz. Ayakkabınızın emmiș olduğu ter ancak bir günde buharlașır. Ayağınızın șekline ve yürüyüșünüze bağlı ayakkabı derisinde kırıșıklıklar olması doğaldır. Ayakkabının renginde natürel boya veya cila kullanımı yapabilirsiniz. Hazır boyaları kullanmamaya özen gösteriniz. Ayakkabınızı, yapısına ve amacına uygun koșullarda kullanınız. Amaç dıșı alanlarda kullanılan ayakkabılar kısa sürede yıpranacak ve telafisi mümkün olmayan deformelere yol açabilecektir. (kösele tabanlı bir ürünün spor amaçlı yürüyüșlerde kullanımı vs.) Ayakkabılarınızın bağlarını mutlaka açarak ve arka (fort) bölümlerine basmadan giyiniz. Bağcıksız ayakkabıları giyerken çekecek kullanınız. Deri ayakkabılarınızı kendi renginde boya veya naturel renkte cila ile cilalayınız. İçi koyu renk astarlı veya astarsız ayakkabılar, ayak sağlığınızı bozabilecek kimyasallar içermediğinden derinin rengi ayaklara ve çoraplara geçebilir. Tavsiyemiz, iç astar /deri rengine uygun veya daha koyu renk çorap giymenizdir. Açık naturel renk dana derisi astarda kișinin ter yapısına göre ter lekeleri olușabilir. Astar boyaması deri veya boya kalitesi ile ilgili bir problem değildir, tamamen ayak sağlığı düșünülerek leke koruyucu kimyasal kullanılmasından kaynaklanır. Üst el dikișli ayakkabılarda (saraçlı tabir edilen) dikiș yerlerinden, taban ve yan kısımdaki derinin birleștiği bölümlerden su alması doğaldır. Dolayısıyla yağmurlu ve karlı havalarda giyilmemesini tavsiye ederiz. Ayağın așırı terlemesi ve kar suyu, derinin üzerinden tuzlanmaya ve lekelere neden olabilir. Bu giderilmesi mümkün olmayan bir durumdur. Çorapsız giyilen ayakkabılar her gün değiștirilip bekletilmediği takdirde, ayak teri ve ciltteki yağın ayakkabı astar derisinin gözeneklerini kapatması nedeniyle koku yapabilir. Islanmıș ayakkabınızı mutlaka oda ısısında ve içerisine gazete kağıdı doldurarak kurumaya bırakınız. Asla soba, kalorifer gibi ısı kaynaklarının yanına veya doğrudan güneș altına bırakmayınız. Direkt güneș ıșığı altında veya herhangi ısı kaynağının altında kurutulduğu takdirde ayakkabıların yapıșma yerlerinde açma, deride çatlama, leke ve șekil bozukluğu olușabilir.

8 GENEL LEKE ÇIKARMA YÖNTEMLERİ Sıvı lekeleri hemen bir kağıt havlu ile kurulayın. Leke çıkarıcı ürünü, giysinin dikiș yerinde ve ya gizli bir yerinde test edin. Eğer giysinin renginde değișiklik oluyorsa o leke çıkarma yöntemini veya leke çıkarıcı ürünü kullanmayın. Yıkamadan önce giysi üzerindeki leke çıkarma çözücüsünü durulayın. Leke çıkarma yöntemleri uygulanırken leke çıkarıcı ürünleri daima havadar bir odada kullanın. Leke çıkarıcı ürünün üzerinde kullanım koșulları yazıyorsa, üreticinin talimatlarına uyun. Lekeye tersinden ișlem uygulayın. Kumașın lekeli tarafını beyaz kağıt havlu gibi emici bir yüzeye tamponlayın. Tekrar lekelenmeyi önlemek için havluları sık sık değiștirerek bu ișleme devam edin. Lekelere hemen müdahale edin. Yeni olușmuș lekeler, leke çıkarma yöntemleri çabuk uygulanırsa daha kolay çıkar. Giysi bakım etiketini okuyun. Süet, deri ve kürk gibi yıkanamayan kumașları kuru temizlemeciye götürün. Lekenin yerini gösterin. Liflere, dokuya ya da giysinin rengine zarar vermemek ve lekeyi dağıtmamak için așırı ovmaktan kaçının. Leke çıkarma yöntemleri sırasında boya lekesi bırakabilecek renkli havlular ya da kumașlar kullanmayın. Leke çıkarma yöntemlerinde tiftikli kumaș kullanmaktan da kaçının. Ne olduğunu bilmediğiniz lekelerde yöntemleri uygularken sıcak su kullanmayın. İpek, yün ya da likralı liflerde çamașır suyu kullanmayın. Aynı șekilde üretan kumașlarında ya da poliüretan süngerinde de çamașır suyu kullanmamanız gerekir. Karıșık liflerden üretilen kumașlarda, en hassas life uygun olan leke çıkarma yöntemlerini uygulayın. Lekeli kumașları ütülemeyin. Sıcaklık, lekeyi sabitleștirerek lekenin çıkarılmasını imkansızlaștırabilir. Leke çıkarma ișlemi boyunca giysiyi asarak kurutun. Leke tamamen çıkana kadar kurutma makinesine atmayın. Leke çıkarılır iken, leke çıkarma yöntemleri sonuna kadar takip edilmelidir. Sonra giysiyi makinede etiketteki talimatlara göre yıkayın. Lekenin çıktığına emin olana kadar kurutma makinesinde kurutmayın. Leke ya da leke çıkarıcı kalıntılarını çıkarmak için leke çıkarma yöntemleri uygulandıktan sonra giysiyi daima makinede yıkayın.

9 LEKE ÖNLEYİCİ TAVSİYELER Giysileriniz kirlendiğinde Giysileriniz kirlendiğinde ve/veya lekelendiğinde en kısa zamanda temizletin. Leke ve kirlerin uzun süre giysinizin üzerinde kalması kir ve lekelerin sabitleșmesine ve giysinin liflerine ișlemesine neden olur. Kirler ve lekeler uzun süre elbisenin üzerinde kaldığında okside olabilir. Ve çıkması imkansız lekeler haline dönüșebilir. Sezon Bitiminde Giysilerinizi sezon bitiminde mutlaka temizleterek kaldırın. Gardırobunuzun havasız kalması, sıcaklığı, aldığı doğal ve suni ıșık lekenin sabitleșmesine neden olabilir. Ütülerken dikkat Lekeli ve kirli ürünlerinizi kesinlikle ütülemeyin. Isı, kir ve lekeleri sabitleștirir ve çıkması zorlașır veya imkansız hale gelir. Deodorant Kullanırken Deodorant, losyon, parfüm vb. alkol içeren maddeler, vücudunuzda kurumadan giysilerinizi giymeyin. Bu maddelerin giysileriniz tarafından emilmesi, giysinize zarar verir. Bu gibi lekeler uzun süre giysinizin üzerinde kaldığı taktirde, yüksek derecede alkol içermelerinden dolayı lifleri yakarak yapılarını bozar ve artık leke olmaktan çıkarak yanık halini alırlar. Terden Koruyun Giysilerinizi, terle temas etmesinden mümkün olduğunca koruyun. Ter kumașın liflerini yakarak sarı lekeler haline dönüștürür. Yani asitasyona yol açar. Asitasyon giysinizin boyasını da soldurabilir. Zor lekelerde Bazı uğrașılarınız lekelerin sabitleșmesine, bazen de kumașınızın renginin açılmasına neden olur. Çünkü uygulayacağınız yöntemler, lekenin kumașın dokusuna daha fazla ișlemesine neden olabilir ve en basit lekeyi bile kalıcı hale getirebilir. Giysilerinizi temizleterek saklayın, çünkü zamanın uzaması nedeniyle gerçekleșen oksidasyon bir su lekesinin bile çıkmasını imkansız hale getirebilir. LEKELER NASIL ÇIKAR? Yumurta Lekesi Soğuk suda yıkanır ve sabunlanır eğer leke bu yöntemle çıkmazsa amonyaklı su ile silinir. Boya lekesi çıkarmada en etkili ve kesin yöntem çoğu kumaș için kuru temizleme solventidir. Buyüzden sizin için önemi olan, doğal elyaflı, ipek, yün, deri, keten, süet gibi narin kumașlar, astarı ve aksesuarları bulunan giysileri profesyonel ișlem yaptırmakta fayda vardır. Kahve Lekesi Müdahelede bulunmadan önce kahve lekesi olan kumașı alın ve tersine çevirin. İçeriden, yani lekenin arkasından, lekenin üzerinde soğuk su gezdirin. Bu müdahele, kahve lekesini gevșetebilir. Sonra lekelenmiș bölgeye ağartıcı ve alkali içermeyen deterjan uygulayın ve yaklașık yedi-sekiz dakika veya eğer lekenin olmasının üzerinden uzun bir süre geçmișse yarım saat kadar bu șekilde bırakın. Kahve lekesinin çıkarılması için bir sonraki așama; deterjanı tamamen duruladığınızdan emin olduktan sonra kumașı yaklașık yirmi dakika ılık su içinde bekletmektir.

10 LEKELER NASIL ÇIKAR? Yağlı Boya Lekesi Boya lekesi çıkarmada en etkili ve kesin yöntem çoğu kumaș için kuru temizleme solventidir. Bu yüzden sizin için önemi olan, doğal elyaflı, ipek, yün, deri, keten, süet gibi narin kumașlar, astarı ve aksesuarları bulunan giysileri profesyonel ișlem yaptırmakta fayda vardır. Selülozik tiner ve ılık su ile veya Benzinli su ile iyice silinir. Ya da lekeli alan temiz bir bez bez veya havlu kağıt üzerine ters yatırılır. Lekenin arka yüzeyi ılık ve çamașır suyu içermeyen detejan yardımıyla silinir. Silme ișleminden sonra leke durulanır ve giysi talimatlara uygun șekilde yıkanır. UYARI: Yağlı boya lekesi, çıkarılması en zor boya lekesidir. Kuruduktan sonra çıkarılması için kullanılan tiner ve terebentin gibi boya incelticilerin hem yanıcı, hem cildi tahriș edici olması, hem de kapalı ortamda solunmasının olumsuz sonuçlara yol açmasından dolayı evde kullanılmalarını tavsiye etmiyoruz. Yağlı boya lekesini çıkarmak için, kumașın lekelenmiș olan kısmını bir temiz bez üzerine yatırın. Boya lekesinin diğer tarafına ılık su ve ağartıcı içermeyen deterjan tatbik edin. Gerekirse ișlemi tekrarlayın ve daha sonra lekeyi iyice durulayın ve giysiyi yıkayın. Son olarak, kumașın havayla kendi kendine kurumasını bekleyin; kurutucuya koymayın! Yağ Lekesi Leke çıkarma teknikleri özellikle yıkanabilir, açık renkli kumașlar için geçerlidir. Yağ lekesi nasıl çıkar tavsiyelerini uygularken özellikle yemek yağı lekesi (zeytinyağı, tereyağ, sıvı yağlar) için yağ çözücülü bulașık sabunu veya deterjanı kullanabilirsiniz. Bulașık deterjanlarının limon gibi özlü olanlarını daha fazla asit içerdikleri için tercih etmeyin. Koku ve boya içermeyen bulașık deterjanları açık renkli giysilerde yağ lekesi çıkarmak için idealdir. UYARI: Koyu renkli ürünler için bulașık deterjanı kullanmak kumașın renklerini soldurabileceğinden dolayı risklidir. Koyu renkler için Kuru Temizleme Servisi'nden destek alabilirsiniz. Açık Renkli Giysiden Yağ Lekesi Çıkarma Açık renkli ve yıkanabilir ürünleri yukarıda özellikleri açıklanan ve kaliteli bir bulașık deterjanıyla fazla bastırmadan ovun. Sonra giysiyi, yaklașık 15 dakika kadar o șekilde bırakın. Daha sonra, kumașı etiket talimatında belirtildiği gibi yıkayın. Giysiyi kurutucuya atmak yerine, havayla kendi kendine kurumaya bırakın. Eğer lekenin bir kısmı kalırsa ișlemi tekrarlayın. Koyu renkli giysilerdeki yağ lekesi için, giysinizi Kuru Temizleme Servisinden destek alınız. Bebek yağı lekesi, makyaj malzemelerinden geçen krem kaynaklı yağ lekesi, saç yağı lekesi, makine yağı lekesi gibi lekeler için de gerçekleștirilebilir. Motor Gres Yağı ve Motor Yağı Lekesi Çıkarma Motor gres ve motor yağı lekesi gibi zor bir yağ lekesi söz konusuysa, leke çıkarma ișlemine; fazla yağın, bir kör veya küt ağızlı bıçak uygulayabilir, koyu renkler için Kuru Temizleme Servisi'nden destek alabilirsiniz.

11 LEKELER NASIL ÇIKAR? Kan Lekesi Her türlü leke çıkarma yönteminde olduğu gibi, kan lekesi çıkarılmaya çalıșırken de önce küçük ve görünmeyen bir nokta üzerinde deneme yapmanız uygulama sırasında giysinizin renginin veya kumașının zarar görmeyeceğinden emin olmanızı sağlayacaktır. Kumaștaki kan sıvısı yoğunsa öncelikle biraz su eklediğiniz beyaz ve temiz bir kuru bez veya kağıt havluya kanı emdirin (Sıcak su, kanın kalıcı olarak yerleșmesine ve lekenin oturmasına neden olacağından her zaman soğuk su kullanın.). Kanın yoğunluğuna göre bez veya kağıt havluyu değiștirerek yukarıdaki ișlemi tekrarlayın. İșlem sırasında kan lekesinin dıșından yoğun bulunduğu merkezine doğru çalıșarak lekenin yayılmasını engelleyin. Sonra kan lekesi olan giysiyi soğuk suyun içine daldırın ve lekeli kumașın 10 dakika kadar soğuk suyun içinde durmasını sağlayın. Daha sonra giysiyi sudan çıkararak kan lekesinin çıkıp çıkmadığını kontrol edin. Kan lekesi çıkmadıysa lekeyi çıkarmak için giysinin iki yanını birbirine yavașça ve dikkatlice sürterek giysiyi soğuk suda çitileyin. Bu ișlemin etkisini arttırmak için suya, ağartıcı ve alkali içermeyen deterjan ekleyerek ișlemi tekrarlayabilirsiniz. Giysi kuruduğunda kan lekesinin belli olup olmadığını anlamak için havayla kurumasını sağlayabilirsiniz. Eğer kumașı kurutucuya koyarsanız ve leke tamamen çıkmazsa, ısı nedeniyle kan lekesi iyice yerleșecek ve lekenin çıkarılması imkansız hale gelecektir. Kan lekesi çıktığında, giysiyi bakım etiketi üzerindeki tavsiyeleri izleyerek soğuk suyla çamașır makinesinde yıkayın. Mürekkep ve Tükenmez Kalem Lekesi Zor lekeler sınıfına giren mürekkep lekesi ile ilgili ișlem ve çıkarma yöntemi, sözkonusu mürekkebin türüne, su veya yağ bazlı olmasına bağlıdır. Mürekkep lekesi kapsamına tükenmez kalem, keçeli kalem, dolma kalem ve jel kalem Mürekkepleri bir takım kaynaklara dayansa da, genellikle iki kategoriye ayrılabilir: su bazlı veya yağ bazlı olanlar. Su bazlı mürekkepler birçok yazı kaleminde ve yıkanabilir ișaret, keçe kalemlerinde kullanılmaktadır. Yağ bazlı mürekkepler ise çıkmaz nitelikte ișaret kalemi ve bazı tükenmez kalemlerde bulunmaktadır. Tükenmez kalem sıvısı yoğunsa öncelikle beyaz ve temiz bir kuru bez veya kağıt havluya lekeyi emdirin. Sonra bir kașık ağartıcı içermeyen sıvı çamașır deterjanı ve bir bardak suyla hazırladığınız karıșımı temiz ve beyaz bir kağıt havlu veya beze emdirin ve bunlar yardımıyla tükenmez kalem lekesi olan noktayı ovmadan bastırarak tamponlayın. Giysiyi talimatında belirtildiği gibi yıkayın. Giysiyi havayla kuruması için asın. Saç spreyi, tükenmez kalem lekesi çıkarmak için etkili midir? Saç spreyi ve su; tükenmez lekesi çıkarmada kullanılabilir, fakat böyle yaparak bir sorunu çözerken bașka bir soruna davetiye çıkarabilirsiniz. Çünkü saç spreyi; alkol, reçineler ve lanolin gibi yağlar içerebilir. Saç spreyindeki alkol, bilhassa ipek üzerinde renk bozulmasına neden olabilir; aynı șekilde, yağlar ve diğer terkip maddeleri bașka lekelenmelere de yol açabilir. İspirto, tükenmez kalem lekesi çıkarılır iken kullanılabilir mi? İspirto kullanmak, giysiden ve halıdan tükenmez kalem lekesi çıkarmak için bazı durumlarda bașarılı olabilmektedir. Bununla birlikte ispirtonun hem yanıcı hem de zararlı bir madde olmasından dolayı kullanımını tavsiye etmiyoruz.

12 LEKELER NASIL ÇIKAR? Çikolata Lekesi Giysiniz çikolata lekesi olduğunda yapılacak ilk șey, kurumasını sağlamaktır. Eğer çikolata kurumadan çıkarmaya çalıșırsanız, lekeyi daha geniș alanlara dağıtabilirsiniz. Bu yüzden, çikolata lekesini çıkarmaya çalıșmadan önce, çikolatanın kurumasını beklemeniz gerekir. Çikolatanın kurumasını hızlandırmak amacıyla buz torbası da kullanabilirsiniz, buz çikolatayı sertleștirecektir. Çikolata kuruduktan sonraki așama, kumaștaki çikolatayı olabildiğince kazımaktır. Bu așamada, küt ağızlı bir bıçak ya da spatula kullanabilirsiniz. Giysiye zarar vermeden, hafifçe kazıyın. Alternatif olarak, katı çikolata parçacıklarını kazıdıktan sonra, musluktan lekenin tersine su akıtılabilir. Böylece, kalan çikolatanın kumaștan biraz daha çıkması sağlanır. Daha sonra, çikolata lekesi olan bölgeye sıvı deterjan dökün. Sıvı deterjan dökülmesini takiben, 10 dakika bekleyin. Giysiyi, soğuk suda 15 dakika bekleterek çikolata lekesinin daha da yumușamasını sağlayın. Her beș dakikada bir çikolata lekesini ovmak da faydalı olabilir. Son olarak, giysiyi yıkarken ılık su kullanın ve kurutma makinesi kullanmadan kurumasını sağlayın. Leke çıkmamıșsa, kurutucunun ısısı lekeyi daha da sabitleștirecektir. Șarap Lekesi Șarap lekesi olan giysiyi ters çevirin ve sadece lekeli alanı ıslatacak șekilde soğuk suyla yıkayın. Sonra ağartıcı ve alkali içermeyen bir çay kașığı deterjanla ılık suyu karıștırarak bir karıșım hazırlayın. Bu karıșımı emdirmiș olduğunuz temiz ve beyaz bir bez veya havluyla șarap lekesi olan bölgenin üzerine bastırarak lekeli alanı yavașça silin. Bu ișlemden önce; șarap lekesi olan bölümle giysinin diğer yüzü arasına temiz bir havlu koyarak lekenin arkaya geçmemesini sağlayın. Bakım etiketinde yazılı olan talimatlar doğrultusunda giysiyi yıkayın. Giysiyi kurutma makinesi kullanmadan kurumaya bırakın. Giysi kuruduktan sonra șarap lekesi kalırsa, beyaz kumașlar için bakım talimatında varsa ağartıcı kullanabilirsiniz Giysinize kırmızı șarap döktüyseniz ve elinizin altında beyaz șarap varsa, beyaz șarabı lekenin üzerine dökün. Beyaz șarap, kırmızı pigmenti seyrelterek șarap lekesinin kumaștan çıkarılmasını kolaylaștırabilir. Ayrıca șarap lekesi üzerine tuz serpebilirsiniz; serptikten sonra birkaç dakika bekleyin ve akar su altında yıkayın. Kumaștaki șarap lekesini çıkarırken faydası olabilen bir bașka püf noktası da sodadır. Bu seçenek, özellikle dıșarıda yemek yerken ișe yarar; çünkü her restoranda soda mevcuttur. Temiz bir bezi sodayla nemlendirerek lekeyi emdirin ve șarap lekesi olan bölgeyi akar su altında yıkayın. Mum Lekesi Giysinize damlayan mum lekesi üzerine buz tutun, mum katılașınca kazıyarak çıkarın. Daha sonra lekenin üstüne ve altına birer parça kese kağıdı koyarak ütüleyin. Mum lekesi çıkana kadar ișleme devam edin. UYARI: Mum lekesi kumaștan nasıl çıkar sorusunun kumaș çeșitliliğinden dolayı tek bir cevabının olmadığını da aklınızdan çıkarmamanız gerekir. Örneğin; akrilik, naylon, olefin, polyester veya bunların karıșımı olan sentetik kumașlar sert ve dayanıklı olmakla beraber, lekeler karșısında daha hassastırlar. Yün, pamuk, keten ve ipek gibi doğal kumașlar ise daha yumușak ve dayanıksız olmalarına karșın, mum lekesi kumaștan çıkarılır iken daha iyi sonuçlar verebilirler. Her halükarda, kumaștaki mum lekesini çıkarırken son derece dikkatli olmak gerekir.

13 LEKELER NASIL ÇIKAR? Pas Lekesi Pas lekesini çıkarmak için asit veya limon kullanılabilir. Lekenin üzerine döktükten sonra kumașın sıvıyı emmesini bekleyin. Emdikten sonra giysiyi günește kurutup soğuk suyla yıkayın. Hassas kumașlarda bu ișlemi denemeyiniz. UYARI: Limondaki asit koyu renkli giysilerin renklerini soldurabileceğinden dolayı bu ürünler için veya pas lekesi çıkarma müdahelelerinden sonra leke, kumaștan çıkmazsa Kuru Temizleme Servisi'nden destek alabilirsiniz. Etiket Lekesi Etiket kaynaklı yapıștırıcı kalıntısını dondurmak için bir buz küpü kullanın. Etiket lekesi kalıntısının fazlasını olabildiğince almak için bir kașık kullanarak dikkatlice kazıyın. Artık yapıștırıcı çıkmayıncaya kadar küp buz ve kașık kullanarak ișlemi tekrarlayın. Lekeli olan bölgeye sıvı bulașık deterjanı uygulayarak, kalıntı gevșeyinceye kadar emdirin. Kalıntı kalırsa fazlasını kazımak için bir kașık kullanın. Etiket yüzünden lekelenmiș olan bölgeyi durulayın. Ter Lekesi Kıyafetlerinizde olușan ter lekesini çıkarmak için bir süre ılık sirkeli suda bekletip yıkayın Yün kazaklardaki ter lekesini bol tuzlu suyla yıkayarak temizleyebilirsiniz Ayrıca; İki adet aspirini ezin ve toz halindeki aspirini yarım bardak ılık su içerisine boșaltın Aspirin suda eriyene kadar karıștırın. Aspirinin tamamen erimiș olması gerekmez. Giysinizin ter lekesi bulunan kısmını yaklașık 2-3 saat boyunca bu karıșımın içinde bekletin. Giysinizi her zamanki yaptığınız gibi yıkayın Eğer yıkama talimatlarında elde yıkama görünüyorsa talimatlara uyun. Kurutma makinesinde veya düz bir șekilde sererek giysinizi kurutun Ter lekesi giysinizden tamamıyla çıkmıș olacaktır. Çamur Lekesi Kurumasını bekleyin, fırçalayın, su ve sabun ile yıkayın. Küf Lekesi Açık Renkli Giysiler için Küf Lekesi Çıkarma Tavsiyeleri Önce küfün giysi yüzeyinde bulunan fazla kısmını evin dıșında (küfün evinizin içine yayılmasını engellemek amacıyla) yumușak bir fırça yardımıyla temizleyin. Beyaz giysiler için, küf çıkarıcı olarak klorlu ağartıcı kullanmanız birçok durumda etkili olacaktır. Klor içermeyen ağartıcı kullanmak daha güvenlidir, ama etkisi daha azdır. Ağartıcıyı, bütün giysiye uygulamadan önce kumașın rengini açmadığından emin olmak için daima görünmez bir bölgede (kumașın iç kısmında, küçük bir dikiș yerinde vb.) mutlaka test edin. Ayrıca; küf lekesi olan bölgenin altına kalın bir kağıt havlu veya bez koymanız küf lekesinin, giysinin lekeli olmayan yüzüne geçmesini engellemek açısından iyi olacaktır. Bir yemek kașığı klorlu ağartıcıyı bir bardak suyla karıștırarak seyreltin. Hazırladığınız karıșımı doğrudan küf lekesi üzerine uygulayın. Uygulamayı sprey tabancasıyla püskürterek de yapabilirsiniz. Küf lekesini çıkarmak için giysinin iki yanını birbirine yavașça ve kuvvet uygulamadan sürterek kumaștaki lekeli kısmı çok az çitileyin. Son olarak giysiyi talimatında belirtildiği gibi yıkayın ve tercihen açık havada kurumasını sağlayın. Kurutucunun ısısı, küf lekesi çıkmadıysa lekenin çıkarılmasını imkansız hale getirebilir.

14 LEKELER NASIL ÇIKAR? Küf Lekesi Koyu Renkli Giysiler için Küf Lekesi Çıkarma Tavsiyeleri Koyu renkli kumașların renk hassasiyeti ve yalnız kuru temizleme yapılabilen kumașlar göz önüne alındığında koyu renkli giysileriniz için profesyonel leke çıkarma ișleminin yapıldığı kuru temizleme hizmeti almanız yerinde olacaktır. Risk tașımakla birlikte așağıda evde deneyebileceğiniz bir küf lekesi çıkarma yöntemi de açıklanmaktadır: Küfün kumașta bulunan yüzeysel kısmını evin dıșında (küfün evinizin içine yayılmasını engellemek amacıyla) yumușak bir fırça yardımıyla temizleyin. Sonra küf lekesi olan bölgenin üzerine limon suyu dökerek küf lekesini nemlendirin. Küf lekesinin üzerine biraz tuz dökün ve tuzu küf lekesine yedirin. Daha sonra giysiyi günește kurumaya bırakın. Giysi kuruduktan sonra küf lekesi için müdahale ettiğiniz alanı durulayın. Son așamada giysiyi, bakım talimatı doğrultusunda benzer renklerle yıkayın. ft&

Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu

Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu D4 9121 E Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu Döküman Numarası 2820523049/ 02-08-12.(11:52) www.beko.com Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Beko ürününü tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Detaylı

Profesyonel Leke Çıkarma Teknikleri

Profesyonel Leke Çıkarma Teknikleri Profesyonel Leke Çıkarma Teknikleri ELBİSELERİN TEMİZLİK VE BAKIMI PROFESYONEL ELBİSE TEMİZLİĞİ NEDİR? Elbiselerinizi temizletmek üzere bize getirip teslim edersiniz. Daha sonra elbisenizi yeni gibi alırsınız.

Detaylı

Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu AL 161 B AL 181 B AL 181 BS AL 182 B AL 191 B

Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu AL 161 B AL 181 B AL 181 BS AL 182 B AL 191 B Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu AL 161 B AL 181 B AL 181 BS AL 182 B AL 191 B Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilen ve titiz kalite kontrol işlemlerinden geçirilen

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) GİYİM ÜRETİM TEKNOLOJİSİ ÜTÜLEME ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller; Talim

Detaylı

Çamaşır Makinesi ALM 581 A. Kullanma Kılavuzu. Document Number 2820523218 / 14-12-12.(13:45)

Çamaşır Makinesi ALM 581 A. Kullanma Kılavuzu. Document Number 2820523218 / 14-12-12.(13:45) ALM 581 A Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu Document Number 2820523218 / 14-12-12.(13:45) Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Altus ürününü tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yüksek

Detaylı

Çamaşır Makinesi ALM 781. Kullanma Kılavuzu. Document Number 2820523648 / 05-09-13.(16:28)

Çamaşır Makinesi ALM 781. Kullanma Kılavuzu. Document Number 2820523648 / 05-09-13.(16:28) ALM 781 Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu Document Number 2820523648 / 05-09-13.(16:28) Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Altus ürününü tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yüksek

Detaylı

Çamaşır Makinesi ALM 601. Kullanma Kılavuzu. Document Number 2820523754 / 17-02-14.(19:49)

Çamaşır Makinesi ALM 601. Kullanma Kılavuzu. Document Number 2820523754 / 17-02-14.(19:49) ALM 601 Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu Document Number 2820523754 / 17-02-14.(19:49) Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Altus ürününü tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yüksek

Detaylı

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) YİYECEK İÇECEK HİZMETLERİ KİŞİSEL BAKIM

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) YİYECEK İÇECEK HİZMETLERİ KİŞİSEL BAKIM T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) YİYECEK İÇECEK HİZMETLERİ KİŞİSEL BAKIM ANKARA, 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller;

Detaylı

Bulaşık Makinesi Kullanma Kılavuzu D3 3001 SY

Bulaşık Makinesi Kullanma Kılavuzu D3 3001 SY Bulaşık Makinesi Kullanma Kılavuzu D3 3001 SY www.beko.com Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilen ve titiz kalite kontrol işlemlerinden geçirilen üründen en iyi

Detaylı

MERKEZ LABORATUVARI GÜVENLİK REHBERİ

MERKEZ LABORATUVARI GÜVENLİK REHBERİ 1. LABORATUVAR NİN AMACI Laboratuvar Güvenlik rehberinin amacı doğru ve güvenilir analiz sonuçları elde etmek, yapılacak analizin tam bir güvenlik içinde, en az hata ile olabildiğince çabuk gerçekleştirilmesini

Detaylı

AL 422 T AL 423 T AL 423 TS

AL 422 T AL 423 T AL 423 TS AL 422 T AL 423 T AL 423 TS Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilen ve titiz kalite kontrol işlemlerinden geçirilen üründen en iyi verimi almanızı istiyoruz. Bu nedenle,

Detaylı

VESTEL BULAŞIK MAKİNESİ

VESTEL BULAŞIK MAKİNESİ VESTEL BULAŞIK MAKİNESİ KULLANIM KILAVUZU BMH - L401 W / BMH - L401 X BULAŞIK MAKİNESİ Değerli Müşterilerimiz, Beklentilerinizin üzerinde ürün sunmayı amaç edinen VESTEL, modern tesislerinde özenle üretilen,

Detaylı

MERKEZ LABORATUVAR GÜVENLİK REHBERİ KOD YAY.TRH REV.TRH REV.NO

MERKEZ LABORATUVAR GÜVENLİK REHBERİ KOD YAY.TRH REV.TRH REV.NO 1.AMAÇ: Laboratuvarda çalışan personelin, numunenin güvenliğini sağlamak. Laboratuvarın kimyasal ajanlara, yangın ve elektrik kazalarına karşı güvenlik tedbirlerini almak. 2. KAPSAM: Tüm Laboratuar sorumlusu

Detaylı

RAİF ÇUKUR ÜST YÜZEY İŞLEMLERİ-1 ÜST YÜZEY AMAÇLARI. Üst yüzey işlemlerinin tanımı

RAİF ÇUKUR ÜST YÜZEY İŞLEMLERİ-1 ÜST YÜZEY AMAÇLARI. Üst yüzey işlemlerinin tanımı 1.HAFTA ÜST YÜZEY AMAÇLARI Üst yüzey işlemlerinin tanımı Ağaçtan hazırlanan eşyalar üzerinde yapılan boya, cila, vernik işlemlerinin tümüne Üst Yüzey İşlemleri adı verilir. Perdah gibi hazırlık çalışmaları

Detaylı

Türkiye nin ilk ve tek uluslararası doğrudan satış şirketi!

Türkiye nin ilk ve tek uluslararası doğrudan satış şirketi! PETRA DÜNYASI 2015 % 100 Türk sermayesi ve yönetimi. 1984 yılında kurulan Petra, bugün binlerce temsilcisiyle kalabalık bir aile. Sadece Türkiye de değil, Kuzey Kıbrıs ta ve Almanya daki ofisleri ve temsilcileriyle

Detaylı

Bakım Hizmeti Uygulama Rehberi

Bakım Hizmeti Uygulama Rehberi Bakım Hizmeti Uygulama Rehberi Yaşama katılın, mutluluğa katılın 2013, Ankara Resimleyen : Nuran VAROL BARAN Baskı - Tasarım Pulat Basımevi www.pulatbasimevi.com info@pulatbasimevi.com SUNUŞ Günlük hayatta,

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI KİMYA TEKNOLOJİSİ DETERJAN ANALİZLERİ 524KI0087

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI KİMYA TEKNOLOJİSİ DETERJAN ANALİZLERİ 524KI0087 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI KİMYA TEKNOLOJİSİ DETERJAN ANALİZLERİ 524KI0087 Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

BZA-M1209 RB TK TEK KAPILI BUZDOLABI KULLANIM KILAVUZU

BZA-M1209 RB TK TEK KAPILI BUZDOLABI KULLANIM KILAVUZU BZA-M1209 RB TK TEK KAPILI BUZDOLABI KULLANIM KILAVUZU Değerli Müşterimiz Beklentilerinizin üzerinde ürün sunmayı amaç edinen VESTEL, modern tesislerde özenle üretilen, titiz bir kalite kontrolünden geçirilen

Detaylı

Su ve Enerji Verimliliği

Su ve Enerji Verimliliği HAYATIN HER NOKTASINDA Su ve Enerji Verimliliği T.C. KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SU VE KANALİZASYON İDARESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İhtiyacın kadar kullanmak Bu bir dengedir. Aslında tasarruf denge demektir. Bizim

Detaylı

Bu kılavuz aracın ayrılmaz bir parçası olarak düşünülmeli ve araç yeni bir kullanıcıya satıldığında veya devredildiğinde birlikte verilmelidir.

Bu kılavuz aracın ayrılmaz bir parçası olarak düşünülmeli ve araç yeni bir kullanıcıya satıldığında veya devredildiğinde birlikte verilmelidir. ON ROAD Bu kılavuz aracın ayrılmaz bir parçası olarak düşünülmeli ve araç yeni bir kullanıcıya satıldığında veya devredildiğinde birlikte verilmelidir. Bu kılavuz ATV150U On Road modelini içermektedir.

Detaylı

Buzdolabı Kullanma Kılavuzu B 9426 NM

Buzdolabı Kullanma Kılavuzu B 9426 NM Buzdolabı Kullanma Kılavuzu B 9426 NM Lütfen önce bu kılavuzu okuyunuz! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilmiş ve titiz kalite kontrol işlemlerinden geçirilmiş olan ürününüzün size en iyi verimi

Detaylı

KEMOTERAPİ EL KİTAPÇIĞI KEMOTERAPİ NEDİR? KEMOTERAPİ KİM TARAFINDAN UYGULANIR? KEMOTERAPİ UYGULAMASINDA AMAÇ NEDİR?

KEMOTERAPİ EL KİTAPÇIĞI KEMOTERAPİ NEDİR? KEMOTERAPİ KİM TARAFINDAN UYGULANIR? KEMOTERAPİ UYGULAMASINDA AMAÇ NEDİR? KEMOTERAPİ EL KİTAPÇIĞI Kemoterapi uygulanmasına karar verilmiş bir hasta olarak tedavi ekibinin en önemli üyesi sizlersiniz. Tedavi ekibi hasta, doktorunuz ve tedaviyi uygulayan hemşireden oluşmaktadır.

Detaylı

GÜZELLİK VE SAÇ BAKIM HİZMETLERİ

GÜZELLİK VE SAÇ BAKIM HİZMETLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI GÜZELLİK VE SAÇ BAKIM HİZMETLERİ SAÇ- SAKAL TIRAŞI ( SAÇ TIRAŞI) Ankara, 2014 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer

Detaylı

328 Sağlıklı Bir Ev kapalı ortam hava kirliliği,

328 Sağlıklı Bir Ev kapalı ortam hava kirliliği, Sağlıklı Bir Ev Bu bölümde: Sayfa Evdeki sağlık sorunları... 329 Kapalı ortam hava kirliliği... 331 Hikaye: Havalandırmanın ıslahı bir çok sorunu çözüyor... 332 Karbon monoksit zehirlenmesi... 333 Sigara

Detaylı

Bu kılavuz motosikletin ayrılmaz bir parçası olarak düşünülmeli ve motosiklet yeni bir kullanıcıya satıldığında veya devredildiğinde motosikletle

Bu kılavuz motosikletin ayrılmaz bir parçası olarak düşünülmeli ve motosiklet yeni bir kullanıcıya satıldığında veya devredildiğinde motosikletle Kanuni Bu kılavuz motosikletin ayrılmaz bir parçası olarak düşünülmeli ve motosiklet yeni bir kullanıcıya satıldığında veya devredildiğinde motosikletle birlikte verilmelidir. Bu kılavuzda, motosikleti

Detaylı

rainbowsystem.com Rexair LLC Troy, Michigan 2011 Rexair LLC R14449ad-2 Printed in U.S.A.

rainbowsystem.com Rexair LLC Troy, Michigan 2011 Rexair LLC R14449ad-2 Printed in U.S.A. rainbowsystem.com Rexair LLC Troy, Michigan 2011 Rexair LLC R14449ad-2 Printed in U.S.A. e2 Type 23p Wet Dust Can t Fly (ISLAK TOZ UÇAMAZ) PRENSIBI ÜZERINE KURULU RAINBOW, EVINIZDEKI KIR VE HAVADAKI PARÇACIKLARDAN

Detaylı

ekmek yapma makinesi kullanma kılavuzu

ekmek yapma makinesi kullanma kılavuzu ekmek yapma makinesi kullanma kılavuzu K 2715 Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilmiş ve titiz kalite kontrol işlemlerinden geçirilmiş olan ürününüzün size en iyi

Detaylı

Ç.Ü. DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ LABORATUVARLARI GÜVENLİK REHBERİ

Ç.Ü. DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ LABORATUVARLARI GÜVENLİK REHBERİ DOKÜMAN NO: TY-REH-2 YAYIN TARİHİ : AĞUSTOS 2014 REVİZYON TARİHİ : 00 REVİZYON NO:00 SAYFA 1 / 24 Laboratuvar ortamında çalışanların güven içinde olması, temel güvenlik kurallarına uymak ile mümkündür.

Detaylı

HORIZON QUADRO CLASSIC SLIDER

HORIZON QUADRO CLASSIC SLIDER KULLANIM KILAVUZU OCAK 2007 Sayın müşterimiz ; Pimapen PVC Pencere Sistemlerini tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Pimapen PVC Pencere Sistemlerinin planlanması, üretimi ve montajı yapılırken, aldığınız

Detaylı

Gençlerde Hijyen ve Cilt Sağlığı

Gençlerde Hijyen ve Cilt Sağlığı T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı Gençlerde Hijyen ve Cilt Sağlığı Öğrenci Kitabı T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı Gençlerde Hijyen ve Cilt Sağlığı

Detaylı