İÇİNDEKİLER 1988 DEN BUGÜNE İTTİFAK HOLDİNG VİZYON MİSYON DEĞERLER YÖNETİM KURULU BAŞKANI NDAN MESAJ İTTİFAK HOLDİNG E GENEL BAKIŞ RİSK YÖNETİMİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "İÇİNDEKİLER 1988 DEN BUGÜNE İTTİFAK HOLDİNG VİZYON MİSYON DEĞERLER YÖNETİM KURULU BAŞKANI NDAN MESAJ İTTİFAK HOLDİNG E GENEL BAKIŞ RİSK YÖNETİMİ"

Transkript

1

2

3 İÇİNDEKİLER DEN BUGÜNE İTTİFAK HOLDİNG VİZYON MİSYON DEĞERLER YÖNETİM KURULU BAŞKANI NDAN MESAJ İCRA KURULU BAŞKANI NIN DEĞERLENDİRMESİ İTTİFAK HOLDİNG E GENEL BAKIŞ YATIRIMCI İLİŞKİLERİ VE PAY SAHİPLERİ BİRİMİ RİSK YÖNETİMİ İNSAN KAYNAKLARI ADESE SELVA SEHA YAPI İMAŞ MAKİNE SELET DİĞER ŞİRKETLER YÖNETİM KURULU RAPORU KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLAR VE BAĞIMSIZ DENETİM RAPORU

4

5 Katma değeri düşük faaliyet alanlarından uzaklaşarak perakende, gıda, inşaat, makine, tarım ve hayvancılık sektörlerinde odaklanmış bir büyüme stratejisi ile yatırımlarımızı güçlendiriyoruz. Verimli büyüme stratejimiz ve değişim yönetimi projemiz çerçevesinde yürüttüğümüz yeniden yapılanma çalışmalarıyla bugünü gelecekle bütünleştiren, yenilikçi ve daha enerjik bir İttifak Holding inşa ediyoruz. İşletmelerimizin üretim kapasitelerini artıran yeni yatırımlarımızla İttifak Holding in gelecekte daha verimli, daha nitelikli, daha yenilikçi ürün ve hizmetler sunabilmesi için cesur adımlar atıyor, geleceğe hazırlanıyoruz. Daha fazla katma değer oluşturmak için, Daha iyi performans göstermek için, Daha mükemmele ulaşmak için, Daha iyisini keşfetmek için, Müşterilerimize daha iyisini sunmak için, Daha kaliteli yaşam sürmek için, Türkiye nin daha çok kalkınması için, Daha güçlü bir İttifak için, DEĞİŞİYORUZ.

6 1988 DEN BUGÜNE ittifak HOLDiNG idealist genç işadamı bir araya gelerek İttifak Holding in temellerini attı İttifak, 40 ton kapasiteli un ve irmik fabrikası ile faaliyetlerine başladı (Selva Gıda). Makine sektörüne giriş. İmaş Makine, değirmen makineleri sektöründe üretime başladı Perakendeye giriş. Adese, Konya Seydişehir de faaliyetine başladı. İmaş Makine şeritli testere üretimine başladı İnşaat sektörüne giriş. Seha Yapı faaliyetlerini İttifak çatısı altında sürdürmeye başladı İttifak, holdingleşti. Tarım ve hayvancılık sektörüne giriş. Selet, tarım ve hayvancılık sektöründe faaliyetlerine başladı. Adese, Konya merkezde ilk marketini hizmete açtı İttifak, sermayesinin %100 ü halk ortaklığına açık bir halk şirketi olmak hedefiyle Sermaye Piyasası Kurulu na kaydoldu Adese Petrol, petrol satış ve taşımacılığı alanında faaliyet göstermeye başladı. Bilişim sektörüne giriş. Belya, bilişim teknolojileri alanındaki faaliyetlerine başladı Otomotiv sektörüne giriş. İrent Oto, Türkiye nin en büyük Hyundai bayilerinden biri olarak faaliyetlerine başladı Selva, makarna üretimine başladı Adese Ankara daki ilk mağazasını açtı Sigorta sektörüne giriş. AES Sigorta, sigorta aracılık hizmetleri alanında faaliyetlerine başladı. Mersin de ilk Adese mağazası açıldı Seha Yapı, Türkiye nin en yüksek yapılarından biri olan KulePlaza ve Kulesite Alışveriş Merkezi nin inşaatına başladı Kule Yönetim, alışveriş ve iş merkezi yönetim danışmanlığı alanında faaliyetine başladı. Kulesite Alışveriş Merkezi açıldı.

7 2007 Aksaray Kültür Parksite Alışveriş Merkezi hizmete girdi. Selva markalı makarna ihracat birincisi oldu ve halen birinciliğini sürdürmektedir. Selet, entegre et tesisi kurdu. Karaman daki ilk Adese hizmete girdi Gayrimenkul danışmanlığı alanına giriş. Aden Gayrimenkul, Seha Yapı çatısı altında gayrimenkul satış ve pazarlama faaliyetlerine başladı Selva, Anadolu nun geleneksel lezzetlerini mantı ve erişte ile sofralara taşıdı. İttifak Holding, BİST 100 arasına girdi. Selva, Türkiye de bir ilk olan, 3 dakikada pişebilen Şipşak Makarna yı üretti Selva Gıda, fabrikasında kullandığı enerjiyi kendisi üretmeye başladı. Bolu da yer alan dört adet Adese mağazası hizmete girdi. Selva, dünyada bir ilk olan Meyveli İrmik i üretti. 3 Kasım da BİST seansı, Adese nin çaldığı gongla açıldı. İmaş, ABD de ofis açtı Selva Gıda, 24 yeni ürünü piyasaya sürdü. Seha Yapı, bölgesinin en büyük karma konut projesi için düğmeye bastı. Selet, portföyüne 4 yeni ürün ekledi. Adese, hizmet halkasına Ankara da bir alışveriş merkezi ekledi. Afyonkarahisar daki ilk Adese hizmete girdi. Selva Gıda, merkezi Brüksel de bulunan Uluslararası Tat ve Kalite Enstitüsü tarafından gerçekleştirilen yarışmada Üstün Lezzet Ödülü aldı ittifak HOLDiNG 7 Restore Grup, unlu mamuller alanında faaliyetlerine başladı Selva, Uğur Yücel li reklam filmleriyle, makarnanın tarifini değiştirdi. İttifak, yaklaşık 19 bin 600 ortağı ile BİST e kote olarak borsada işlem görmeye başladı. Konya Ereğli Parksite Alışveriş Merkezi hizmete girdi. Selet, tarımsal faaliyetlerine ceviz yetiştiriciliğini ekledi Selva ve İmaş TUBİTAK destekli Türkiye nin en kapsamlı Ar Ge Un Değirmenini kurdu. Selva Gıda, üretim kapasitesini %75 oranında artıran yeni hattında üretime başladı. İttifak, enerji alanında faaliyet göstermek üzere 3 şirket kurdu. İmaş Makine dört yeni ürününü sektöre kazandırdı. Selva Gıda ürün yelpazesine eklediği yeni ürünlerle 10 kategoride 161 ürün çeşidine ulaştı. Selva Gıda üst üste ikinci kez Üstün Lezzet Ödülü aldı. Adese, hizmet halkasına Isparta ilini ekledi. Restore, üretim kapasitesini artıran 5 bin m² lik yeni tesisine geçti. Kulesite de yenilenme projesi başladı. İmaş Makine, yeni fabrikasının temelini attı. İttifak, Uluslararası Değerlendirme Kuruluşu Ernst & Young firmasından iç denetim uygulamaları alanında Uluslararası Standartlara Uygundur belgesi aldı. İttifak Artı intranet projesi hayata geçti. FAALiYET RAPORU 2014 İttifak Holding çalışanları Bireysel Emeklilik sistemine dahil oldu.

8 VİZYON - MİSYON - DEĞERLER MEHMET ALi KORKMAZ Yönetim Kurulu Başkanı TAHİR ATİLA Yönetim Kurulu Başkan Vekili MURAT KIVRAK Yönetim Kurulu Üyesi ViZYON Değerlerimiz ve farklılıklarımızla itibarlı, güçlü ve seçkin bir dünya şirketi olmak. MiSYON Sermaye, teknoloji ve insan yeteneğini bir araya getirerek; Verimli ve sürdürülebilir, Yenilikçi ve gelişime açık, Güven ve istikrarla değer üreten, Uluslararası ölçekte işletmeler kurarak; tüm paydaşlarımızın ve insanlığın, refah ve mutluluğuna katkıda bulunmak. İnsana Saygı Bütün faaliyetlerimizde insanların ruhsal, sosyal ve biyolojik dengelerinin inşasına katkı üretmeyi öncelikli sorumluluklarımız arasında görürüz. Dengenin inşasının, insanların yaratılışıyla kazandıkları temel hak ve hürriyetlerin korunmasıyla mümkün olacağını insana saygı anlayışımızın temeli kabul ederiz. Ahlaki ve Manevi Değerlere Bağlılık, Farklılıklara Hoşgörü İnsanların ortak ruhi şekillenmesinde ahlaki ve manevi değerleri belirleyici unsurlar olarak kabul ederiz. İnançlar arasındaki farklılıkları insani değerlerin, akıl ve irade sahibi olmanın doğal bir sonucu olarak görür, bu farklılıkları hoşgörüyle karşılarız. İnsanların inançlarıyla birlikte gelenek ve kültürel farklılıklarına saygılı olmak da İttifak Holding in temel değerlerindendir. Vizyonumuzu gerçeğe taşırken, faaliyet gösterdiğimiz ülkelerin ulusal ve kutsal değerlerini özenle gözetir, bu değerlerini küçümseyen veya yok sayan iş ve davranışlardan ısrarla kaçınırız. İş ve yönetişim süreçlerimizde ise; ahlaki ve manevi değerlerimize bağlılığı bireysel ve kurumsal reflekslerimizin referans noktası olarak benimserken; çalışanlarımızın, farklı görüşlere, inançlara ve kanaatlere sahip olmasını da kurumsal bir zenginlik olarak görürüz. Onların inanç ve geleneklerini rahatlıkla yaşayabilmelerine, farklı düşünce ve önerilerini özgürce dile getirebilmelerine imkan sağlamayı katılımcı yönetim anlayışımızın gereği kabul eder, evrensel iş etiği kurallarına uygunluğu iş süreçlerimizin temeline koyarız. Doğaya Saygı İttifak Holding çalışanları olarak doğayı tüm güzellikleri ile gelecek nesiller için korumayı önemseriz. Ürün ve hizmetlerimizin üretimi ve tüketimi esnasında ekolojik dengenin korunmasına yönelik tedbirleri almayı önceliklerimiz arasında kabul ederiz. Gelişim ve Yenilikçilik Renk, dil, din ve ırk ayrımı gözetmeksizin tüm insanlığın refah ve mutluluk içinde yaşamasına katkıda bulunacak teknolojik, bilimsel, sosyal ve kültürel gelişmeleri manevi veya maddi olarak desteklemeyi, kurumsal olarak inisiyatif sahibi olduğumuz alanlarda bunlara öncülük etmeyi veya inisiyatif sahibi olanlara fikri katkıda bulunmayı onurlu bir görev kabul ederiz.

9 PROF. DR. ADEM ELGÜN Yönetim Kurulu Üyesi ÜNSAL SÖZBİR Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi NEVZAT PALTA Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi Yüksek Kalite Anlayışı Ürün ve hizmetlerimizle müşterilerimizin, yönetim ve menfaat paylaşım ilkelerimizle paydaşlarımızın, ticari veya ticari olmayan tüm ilişkilerimizde muhataplarımızın, sosyal sorumluluklarımızla toplumun memnuniyetini azami düzeyde sağlamak kalite politikalarımıza yön veren temel değerimizdir. Hukuka Saygı Yaşamın içerisinde var olduğumuz tüm alanlarda, kurumsal ve bireysel ilişkilerimizin tamamında tüm muhatap ve paydaşlarımızın haklarını gözetmeye ve adil olmaya özen gösteririz. Hukukun evrenselliğine inanır, iş ve yaşam süreçlerimizde ahlaki, yasal ve yargı değerlerine saygıyı hukuka saygımızın vazgeçilmez unsuru olarak benimseriz. Yönettiğimiz alanlarda adil olmak ilkemize bağlılığı, yönetime muhatap olduğumuz alanlarda ise adil muamele görmeyi en temel insani ve kurumsal görevimiz ve hakkımız olarak görürüz. Dayanışma ve Paylaşım Ticari, yönetsel, sosyal tüm faaliyetlerimizde çatışmayı değil, dayanışmayı esas alırız. Elde etmiş olduğumuz kazanımları paylaşarak gelişmeyi tüm faaliyetlerimizde vazgeçilmez bir değer olarak kabul ederiz. Faaliyet gösterdiğimiz tüm sektörlerde sadece kurumsal kazanımlarımızı değil, sektörel gelişmeleri de önemseriz. Rekabeti, meslektaşlık olarak kabul eder, mesleki dayanışma ve yarışma koşullarının serbest piyasa ve genel ahlak kuralları içerisinde yürütülmesini rekabet stratejimizin esası kabul ederiz. Değerlerlerimize Bağlılık Bizi güçlü kılan ilke ve değerlerimiz tüm yönetsel ve ticari faaliyetlerimize yön verir ve rehberlik yapar. Ticari menfaatlerimiz için temel değer ve ilkelerimizden asla ödün vermeyiz ve bizi geleceğe taşıyacak gücün, temel değerlerimize ve ilkelerimize bağlılığımız olduğunu kabul ederiz. Şeffaflık ve Hesap Verebilirlik Ticari faaliyetlerimizin devamlılığı ve rekabet edebilirliği için yasal olarak gizlemeye hakkımız olan ticari sır ve bilgilerimiz dışında hesap verebilirliğimizin göstergesi olan tüm bilgilere ilgililerin ulaşabilmesini sağlamayı önemseriz. Kayıt dışı ve gayri yasal her türlü iş ve işlemden özenle kaçınır, resmi kurumlar ve paydaşlarımıza her koşulda hesap verebilen bir kurum olarak anılmayı bizi güçlü kılan değerlerimizden biri olarak kabul ederiz. Yatırım, işletmecilik ve yönetişim süreçlerimizin bütününde yasal, ahlaki ve kurumsal yükümlülüklerimizin önceden belirlenmiş değerlere uygunluğunun denetime açıklığını doğal zorunluluk olarak benimseriz. Denetime açıklığı; temel değerlerimize, ilkelerimize, vizyon ve misyonumuza duyduğumuz sadakati, gelişim ve istikrarın vazgeçilmez unsurları olarak görürüz. ittifak HOLDiNG 9 FAALiYET RAPORU 2014

10

11 Bulunduğumuz sektörlerde uzmanlaşma ve derinleşmeye giderek, yüksek katma değer oluşturmaya odaklanmak. ODAKLANMA Perakende, gıda, inşaat, makine, tarım-hayvancılık sektörlerinde katma değeri yüksek işlere odaklanıyoruz.

12 YÖNETİM KURULU BAŞKANI NDAN MESAJ GELECEĞİN İTTİFAK INI İNŞA EDİYORUZ. Değerli Paydaşlarımız, İttifak Holding olarak, ülkemizin iktisadi ve sosyal kalkınmasına katkı üretmek, birlikte başarmanın güzel bir örneğini teşkil etmek, milletimizin ve medeniyetimizin gelişiminde pay sahibi olmak ve paydaşlarımızın hayatında maddi, manevi kazanca vesile olmak için gayret sarf ediyoruz. Bu gayretin geçmişten daha güçlü ve istikrarlı bir şekilde sürdürülebilmesi için verdiğiniz güç ve destekler için şahsım ve yönetim kurulum adına teşekkürlerimi sunuyorum. Grup olarak; bugüne kadar olduğu gibi gelecekte de ülkemizin ekonomisine ve istihdamına katkıda bulunan yatırımlarla büyümeye, ürettiğimiz katma değerle Türkiye nin itibarlı ve güçlü şirketleri arasında yer almaya devam etmenin azmi ve gayreti içindeyiz. Kurulduğumuz günden bu yana her genel kurulumuzda sizlerin huzuruna bir önceki yıldan daha güçlü bir İttifak la çıkabilmek için çalışıyoruz. Çalışma dönemlerimizin içerisinde sizlerle paylaşılacak yüksek değerler ürettiğimiz yıllar da oldu, mevcudun muhafazasının artı değer üretebilmek kadar önemli olduğu yıllar da oldu. Hepimiz biliyor ve yaşıyoruz ki; ülkemiz son dönemde kalkınma adına çok önemli hamleler gerçekleştirdi. Dünya ekonomisindeki dalgalanmalara rağmen gelişimini sürdürmeyi başardı. Ancak, özellikle son birkaç yıl içerisinde yüksek büyüme oranlarının ve karlılıkların yaşanmadığı bir dönemden geçiyoruz. Böyle dönemler yaşanılırken hızlı kararlar alabilmek, ihtiyaç duyulan yenilenmeleri gerçekleştirebilmek, değişim ve dönüşümleri yönetebilmek çok daha önemli hale geliyor. Biz de yönetim kurulu olarak; göreve geldiğimizde, geleceğin İttifak ını inşa edebilmek adına ihtiyaç olarak gördüğümüz değişim ve dönüşümü başlattık. Bu sürecimizi tamamlamamızın akabinde yeniden büyük atılımlar yapabilecek bir organizasyon haline gelebilmeyi hedefledik. İttifak olarak, dış dünyadan gelen etkiler ile kendi iç dinamizmimiz arasındaki

13 Yönetim kurulu olarak; göreve geldiğimizde, geleceğin İttifak ını inşa edebilmek adına ihtiyaç olarak gördüğümüz değişim ve dönüşümü başlattık. dengeleri bir adım daha ileri taşımak için, değişim felsefesini benimsedik. Dünyanın ve Türkiye nin içerisinde bulunduğu hızlı değişim ortamının sunduğu fırsatları; değişerek, sürdürülebilir büyüme ve hissedar değeri oluşturmayı önceleyerek ve odaklanarak büyüme stratejisi ile değerlendirmeyi hedefliyoruz. Saygıdeğer hissedarlarımız, Küresel ekonomi, 2008 yılında ABD kaynaklı yaşanan krizin etkisinden tüm çabalara rağmen henüz sıyrılabilmiş değil. Krizle birlikte başlayan çözüm arayışları, çözümü para basmakta bulan Merkez Bankaları, buna karşın yeterli seviyede büyüyemeyen ABD hariç gelişmiş ülke ekonomileri... Diğer taraftan, yapısal olarak daha hızlı büyümeye açık ve aradan sıyrılmaya çalışan gelişmekte olan ülke ekonomileri Bunların yanında diğer gelişmiş ekonomilere göre beklenenden daha iyi bir performans göstererek toparlanan ABD ekonomisi, petrol fiyatlarının yılsonuna doğru 60 USD seviyelerinin altına gelmesi, Rusya nın batma noktasına gelmesi, Çin ekonomisinde yaşanan olumsuz sinyaller ve ivme kaybı, ABD Merkez Bankası nın parasal genişlemeye son vereceği açıklamasının ardından gelişmekte olan ülke ekonomilerinde yaşanan piyasa ve özellikle kur dalgalanmaları İşte, küresel ekonomiye ilişkin olarak geriye dönüp baktığımızda 2014 yılından aklımızda kalan önemli başlıklar bunlar. Türkiye Ekonomisi ile ilgili akılda kalanlar ise; ABD Merkez Bankası nın faiz artırma ihtimalinin ortaya çıkmasının ardından kurlarda yaşanan keskin yükselişler sonrasında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası nın kurlarda yaşanan dalgalanmaların önüne geçebilmek amacıyla politika faizini %10,50 seviyelerine artırmak zorunda kalması, cari açığın %6 nın altına gerilemesi, %5enflasyon hedeflemesine karşılık %9 seviyesinde enflasyon gerçekleşmesi, büyüme rakamının bu yıl da potansiyel büyüme rakamının altında kalması ve bütçe açığının %1 seviyelerinde gerçekleşmesi olarak sıralanabilir. Tüm bunlarla beraber 2015 in de zor geçeceğini ifade etmek mümkün. İniş ve çıkışların yaşanacağı yılın en başından itibaren belli oldu. Bundan sonraki dönemde de belirleyici olan unsurların başında ABD Merkez Bankası nın faiz artırım kararı geliyor. Bunun yanında jeopolitik risklerin azalıp azalmayacağı, avrupa ekonomisinin toparlanıp toparlanmayacağı, Yunanistan ın sistemde kalıp kalmayacağı, Rusya ile ilişkilerin düzelip düzelmeyeceği de yılın kalan bölümü için belirleyici olmaya devam edecek zor ve sıkıntılı olarak başladı, büyük bir ihtimalle de zorlaşarak devam edecek. Kıymetli dostlar, Malumunuz olduğu üzere bu yıl içerisinde ülke olarak bir genel seçim yaşayacağız. Ülkemiz; son dönemde siyasi ve iktisadi istikrar açısından dünyanın birçok ülkesine örnek hale geldi. Bu istikrarın bozulması yönünde içeriden ve dışarıdan çeşitli müdahaleler yapılmaya çalışıldı, çalışılıyor. Bir işadamı olarak seçimlerden sonra istikrarın kazanmış olduğunu görmek istiyor ve diliyorum. Çünkü istikrarla birlikte biraz önce bahsetmiş olduğum küresel ölçekteki zorlukları daha kolay atlatabileceğimize hatta yer yer avantaja dahi dönüştürebileceğimize inanıyorum. Biz İttifak olarak; hem küresel hem de ülke bazında oluşabilecek ekonomik risklere karşı planlarımızı oluşturduk, İttifak ımızı geleceğe daha güçlü taşıyacak tedbirleri aldık. Tedbir bizden takdir Allah tan. Rabbim emeklerimizi bereketli kılsın. İttifak vizyonunu şekillendiren kolektif bilinç, tamamladığımız 26 yılda olduğu gibi bundan sonraki yıllarda da hiç sarsılmadan devam edecek. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ülkemizin refahını, huzurunu ve insanımızın rahatını kendimize mesele yapacağız. Bireysel yargılardan, grupsal motivasyonlardan uzak duracağız. İşimizi iyi ve daha verimli yapacağımızdan hiç şüpheniz olmasın. Bu yolda, bize duydukları güven ve verdiği destek için tüm dostlarımıza teşekkürlerimi sunuyor, başarımızda emeği olan tüm paydaşlarımıza şükranlarımı arz ediyorum. Saygı ve sevgilerimle, Mehmet Ali Korkmaz Yönetim Kurulu Başkanı ittifak HOLDiNG 13 FAALiYET RAPORU 2014

14 İCRA KURULU BAŞKANI NIN DEĞERLENDİRMESİ CUMHURİYETİMİZİN 100 ÜNCÜ, HOLDİNGİMİZİN 35. YAŞINI KUTLAYACAĞI 2023 YILI İÇİN MAKRO HEDEFLER BELİRLEDİK. Değerli Hissedarlarımız ve Paydaşlarımız, 2014 yılında, İttifak Holding in 26. Kuruluş yılını geride bıraktık. Öncelikle, bugünlere gelmemizde emeği geçen ortaklarımıza, çalışanlarımıza ve bize destek veren tüm kesimlere teşekkürü bir borç bildiğimizi belirtmek istiyorum. Hem ortaklarımızın hem de çalışanlarımızın şirketimize verdiği üst seviyedeki destek ve özveri, yüksek ahlaki değerlere bağlılık ve sadakat, bugünlere gelmemizde en güçlü yanımız oldu. İttifak la yürüdüğümüz bu yolda hedeflerimiz doğrultusunda önemli bir yılı daha geride bıraktık. Her yılın kendi içerisinde elbette ayrı bir önemi var. Ancak son dönemde; el birliği ile bugünlere yüz akıyla taşıdığımız İttifakımızın yarınlarda daha güçlü ve istikrarlı bir şekilde yoluna devam etmesi adına önemli bir eşikten geçiyoruz.

15 Yaptığımız çalışmaları sürdürülebilir hale getirmek için grubumuzda Değişim Yönetimi projesi başlattık ve şirketimizin gelecekte daha iyi yerlerde olabilmesi için cesur adımlar attık. Mevcut yönetim kurulu olarak, yönetimi devraldığımız 2011 yılından bu yana geçen dönemde yönetim modellerimizi ve iş stratejilerimizi özeleştiriye tabi tuttuk. Odaklanma dönemi olarak ifade ettiğimiz bu dönemde kurumsal mimarimizden şirket verimliliklerimize, kar üretiminden mevcut yatırımlarımızı gözden geçirmeye ve yeni yatırım alanlarımıza kadar birçok başlıkta çalışmalar yürüttük. Yaptığımız çalışmaları sürdürülebilir hale getirmek için grubumuzda Değişim Yönetimi projesi başlattık ve şirketimizin gelecekte daha iyi yerlerde olabilmesi için cesur adımlar attık. Güçlü ve dinamik bir İttifak için kurumsal reflekslerimiz, yönetici kadromuz, holding ve şirketlerimizin yapılanmaları ile iş süreçlerimiz başta olmak üzere tüm sinir uçlarımızı hareketlendirecek bir seferberlik içerisinde olduğumuzu bildirmek isterim. Odaklanma döneminde; kaynak israflarının önlenmesi, enerji verimliliği, personel başına ciro oranının yükseltilmesi, perakendede metrekare verimliliği, üretim firmalarımızda kapasite kullanım oranlarımız, etkin risk yönetimi, Ar-Ge ve inovasyon altyapımızın güçlendirilmesi, iç iletişimimiz ve grup dinamizminin güçlendirilmesi, organizasyonel yapı ve şirket mimarisinin gözden geçirilmesi, katma değeri yüksek ürün ve hizmetlere odaklanma gibi başlıklarda ana hatları ile tamamladığımız yeniden yapılanma çalışmaları yürüttük. İttifak Holding in daha gür ve sağlıklı meyveler verebilmesi için yürüttüğümüz bu çalışmalar, 2015 yılında da devam edecek yılında ise yeni bir döneme girmiş olacağız. Etkin risk yönetimi Faaliyet gösterdiğimiz sektörlerde hızlı gelişim ve rekabet ortamı nedeniyle oluşan stratejik, operasyonel, finansal ve uyum risklerini bertaraf etmek için risk yönetim çalışmalarımıza hız verdik ve risk yönetim sistemini oluşturarak kurum kültürümüzün bir parçası haline getirmeyi başardık. Bilindiği üzere; iç denetim faaliyetlerinin en az beş yılda bir dış kalite değerlendirme incelemesine tabi tutulması gerekiyor. Bu bağlamda, 2014 yılında bağımsız bir kalite değerlendirmesinden geçtik ve iç denetim uygulamalarımızın uluslararası standartlara uygun olduğu teyit edildi. Bununla birlikte, 2014 yılında borçlanma yapımızda da önemli iyileştirmeler gerçekleştirdik. Döviz riskimizi yaklaşık %55 azalttık. Tahvil ihraç izni alarak kısa vadeli borçların yeniden yapılandırılması ve uzun vadeye yayılması yönünde önemli adımlardan birini atmış olduk. Önümüzdeki dönemde finansal ürün çeşitliliğimizi artırmayı ve interaktif finans yönetimi anlayışı ile finansal maliyetlerimizi daha da aşağı çekmeyi hedefliyoruz. Değişim Yönetimi Grubumuzda başlattığımız Değişim Yönetimi projesine 2014 yılı itibari ile hız kazandırdık. Bu projemiz ile günümüze ve geleceğe daha fazla entegre olmuş bir İttifak Holding inşa etmeyi amaçlıyoruz. Rekabetin, iletişim ve teknolojik hızın, inovatif düşüncenin güçlü ve hızlı olduğu günümüzde yaşanılan değişimlere kolay adapte olabilen dinamik bir yapı, değişime öncülük edecek entelektüel birikime sahip bir ekip ve değişimi gelişime dönüştürerek sürdürülebilir kılacak güçlü bir yönetim iradesinin gerekliliğinden hareketle başlattığımız Değişim Yönetimi projesi kapsamında yönetici kadrolarımızı güçlendirdik. İş süreçlerine dair özellikle performans odaklı revizyonlar yaptık, iç iletişim ve grubun sosyal değerlerindeki gelişimine 2014 yılı itibari ile daha fazla odaklanmaya başladık. Çalışanlarımızın ürün ve hizmetlerimizden indirimli yararlanmalarını sağlıyoruz. Bununla birlikte, farklı sektörlerden birçok kurumla da indirim anlaşmaları yaptık. Önemli projelerimizden biri olan İntranet hizmetimiz İttifak Artı yı hayata geçirdik. Tüm bunların yanında MetLife ile bireysel emeklilik anlaşması yaparak 3 binin üzerinde çalışanımızı bireysel emeklilik sistemine dâhil ettik. Hedefimize odaklandık Odaklanma dönemi olarak adlandırdığımız Yönetim Kurulumuzun görevde bulunduğu süre içerisinde grup genelinde personel sayımızı %16 oranında azalttık. Yaptığımız verimlilik çalışmaları sonucunda personel başına düşen ciromuz %49 artış gösterdi. Bu dönemde toplam gelirlerimizde yaklaşık %25 artış sağlarken, ihracatımız ise, %112 büyüdü. Bu süreçte, toplam 120 Milyon TL de yatırım yaparak gelişimimizi sürdürdük. Son dönemde yaptığımız verimlilik odaklı çalışmalarımızı, hedefine atılmak üzere gerilmiş bir yay olarak tasvir ediyoruz. Bu dönemde, İttifak ın yayını çekebildiğimiz kadar geri çektik ve hedefimize odaklandık. ittifak HOLDiNG 15 FAALiYET RAPORU 2014

16 Kaynaklarımızı en verimli şekilde kullanarak paydaşlarımız için katma değer sağlayacak yatırımlar yapmayı önemsiyoruz yılında da mevcut işlerimizde rekabetçi ve verimlilik odaklı olarak, tüm paydaşlarımız için sürdürülebilir değer yaratmaya, hem hissedar ve paydaşlarımıza hem de ülkemize en yüksek katkıyı sağlamak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Önümüzdeki yıl; hedefe doğru atışımızı yapacağımız bir döneme gireceğiz. Odaklanma döneminde şu temel noktaları hep önceledik: Grubumuzu, en çok ihtiyacı olduğu sağlıklı bir büyüme rotasına oturtmak. Temel yeteneklerimizi ve değerlerimizi bozmadan yanlış giden çalışma alışkanlıklarımızı ve kurum kültürümüzü değiştirmek. Verimsiz işlerin bir sonucu olarak ortaya çıkan grubumuzun borçlanma oranını makul seviyelerde tutmak. Mevcut işlerimizi tamamlayıcı ve geliştirici alanlarda yatırım yapmak. Yatırımlarda hızlı geri dönüşü olan yatırımları tercih etmek. Bütün bu işleri başaracak olan doğru insanlarla çalışmak, liyakatli insanları doğru mevkilere getirmek. Sürdürülebilirlik, verimlilik ve büyüme Perakende markamız Adese de, sürdürülebilir büyüme stratejisi izliyoruz yılında yeni il ve ilçelere ulaşarak 8 şehirde 142 şubeye ulaştık. Mağaza modernizasyonlarımıza da devam ettik. Kuşkusuz modernizasyon çalışmalarımızın başında Kulesite alışveriş merkezimiz içerisindeki marketimiz oldu. Hipermarket konseptinde hizmet veren en büyük şubemizi Selçuklu mimarisi ile baştan aşağı modernize ettik. Konya nın en değerli lokasyonunda bulunan Kulesite Alışveriş Merkezi mizde de 2014 yılı içerisinde modernizasyon ve büyüme projesi başlattık. Mimari olarak yeni bir yüze kavuşurken kiralanabilir alanımız da artacak ve bu yatırımımız ile Kulesite nin bölgesinin en güçlü marka karmasına sahip alışveriş merkezi olarak lider konumunu pekiştireceğiz yılından bu yana tüm iş süreçlerini Verimlilik ve Sürdürülebilirlik Stratejisi ekseninde yeniden yorumladığımız perakende sektöründe yürüttüğümüz operasyonlar ile enerji giderlerimizde %35 tasarruf sağladık. Metrekare verimliliğimizi ve personel başına ciro oranlarımızı ciddi oranda artırdık. Perakendedeki farklılaşma alanlarımızdan olan unlu mamullerde yeni ürün geliştirme çalışmalarımızın yanında kapasite artırma çalışmaları da yürüttük. Kiraladığımız 5 bin metrekarelik yeni üretim tesisimizde bu alandaki farklılaşmamızı sürdüreceğiz. Orta Anadolu merkezli büyüme projeksiyonumuz çerçevesinde 2015 yılında metrekare bazında en az %20 büyümeyi hedefliyoruz. Organik büyümenin yanı sıra ölçeği büyütmeyi ve inorganik büyüme fırsatlarını da değerlendirmeyi planlıyoruz. Gelecek dönem perakende faaliyetlerimize ilişkin önemli iş başlıklarımızdan biri de online alışveriş. Bu bağlamda 2014 yılında başladığımız yatırımlarımıza 2015 yılında ivme kazandırarak e-ticaret alanında da etkin bir noktaya gelmek istiyoruz. Yenilikçi ürünlerle artan rekabet üstünlüğü Gıda sektöründeki markamız Selva ile son dönemde ürün çeşitliliğimizi artırmaya dönük çalışmalar yürütüyoruz. Bugün itibari ile 10 kategoride 161 çeşit ürüne ulaştık yılında da sürdürdüğümüz yenilikçi ürün çalışmalarımızı hız kesmeden sürdürerek Selva yı bir gıda şirketi olarak konumlandırmaya devam edeceğiz. Sağlıklı Yaşam Ürünleri mizle ilgili aldığımız geri dönüşler ve yoğun ilgi, bu alanda büyüme isteğimizi artırıyor yılı satışlarımız içerisinde %3 paya sahip olan sağlıklı yaşam ve fonksiyonel ürünlerimizin payını 2015 yılında %5, orta vadede de %10 a ulaştırmayı planlıyor, yenilikçi ürünlerimizle rekabet üstünlüğümüzü ve kar kabiliyetimizi artırmayı hedefliyoruz. Üstün Lezzet Ödülü ne sahip Türkiye nin ilk ve tek makarna markası olarak 2013 yılında aldığımız bu ödülü 2014 yılında da aldık. Ayrıca, markalı makarna ihracat liderliğimizi de sürdürürken, yeni perakende noktalarına girerek bulunurluğumuzu artırdık. Gelecek dönemde maksimum penetrasyonu sağlamak ve EDT kanalında etkinliğimizi artırmak için çalışmalarımızı yoğunlaştırıyoruz. Ar-Ge tesisimizde ham maddemiz olan hububatta farklı formülasyonlar oluşturarak hem iç hem de dış pazara yönelik yeni ürün geliştirme çalışmaları yürütüyoruz yılında Uzak Doğu pazarında %20 büyüme ve bu büyümeyi sonrasında ritmik olarak sürdürmeyi istiyoruz.

17 Son dönemde yaptığımız verimlilik odaklı çalışmalarımızı, hedefine atılmak üzere gerilmiş bir yay olarak tasvir ediyoruz. Bu dönemde, İttifak ın yayını çekebildiğimiz kadar geri çektik ve hedefimize odaklandık. Bölgenin en iddialı projeleri İnşaat sektöründeki markamız Seha Yapı; mevcut projelerini sürdürürken, Meram da başlayacağı büyük karma konut projesine de yoğunlaştı ve son aşamaya geldi. Yüzde 75 i gri ve yeşil alan olarak tasarlanan ve ismi Zermeram olarak belirlenen projemiz, Anadolu yu yalı mimarisi ile tanıştıracak. Zermeram, içinde barındırdığı akarsu ve göllerle Konya ya altın çağını yaşatmaya aday bir proje olarak dikkat çekiyor. Önümüzdeki dönem için TOKİ ve benzeri projelerin inşaat gelirlerimiz içerisindeki payını azaltmaya, arazi geliştirme ve kendi geliştireceğimiz projelerle daha yüksek katma değer yaratacak işlere odaklanmaya karar verdik. Katma değeri yüksek konsept projeler dışında küçük konut projelerine mesafeli durma stratejisi ile hareket ediyoruz. Bu bağlamda, karlılığı yüksek olan gelir paylaşımlı ihaleleri de yakından takip ediyoruz. Önümüzdeki dönemde çelik konstrüksiyon üretimini daha da güçlendirmeyi, yol ve köprü inşaatı gibi endüstriyel üretimlerimizi artırmayı hedefliyoruz. İmaş Makine nin kapasitesi artıyor Makine şirketimiz İmaş, 2014 yılında toplamda 14 adet anahtar teslimi tesis ve bunun dışında yapılan makine ve ekipman satışlarıyla 35 ülkede günlük 4,600 ton öğütme kapasitesine ulaşmıştı. Değirmen makinelerinin yaklaşık %96 sını, testere tezgâhlarının da yaklaşık %26 sını ihraç eden şirketimizin üretim kapasitesini iki buçuk kat artıracak yeni fabrikasının temelini de 2014 yılı içerisinde attık. 20 milyon TL yatırım ile yeni fabrikasını devreye alacağımız İmaş ın cirosunu da orta vadede 3 kat artırmayı hedefliyoruz. Değirmen makineleri ve testere tezgâhlarından oluşan makine sektörüne ilişkin faaliyetlerimizi çeşitlendiriyoruz. Bu bağlamda yem sektörüne ilişkin yürüttüğümüz çalışmaların sonucunda; Viteral adında bir marka oluşturduk. Bu yeni markamızla önümüzdeki dönemde değirmen makineleri sektöründe olduğu gibi yem makineleri sektörü için de anahtar teslim tesisler üretmeyi planlıyoruz. Yumurta alanında 40 milyon TL yatırım Tarım hayvancılık alanında faaliyet gösteren şirketimiz Selet, kırmızı et ve yumurta alanlarındaki çalışmalarını 2014 yılında da başarı ile sürdürdü yılında tüm tesislerimizi bir arada toplama projemizin ilk etabı olarak yumurta alanında 40 milyon TL tutarında yatırım planladık ve bu yatırıma start verdik. Tamamlandığında Türkiye nin en modern tesislerinden biri olacak yumurta üretim kompleksimiz bir taraftan devam ederken diğer taraftan bu süreçte yeni bir yumurta markası oluşturarak ürünlerimizi yeni markamız ile piyasaya sürmeyi planlıyoruz. Değerli paydaşlarımız, Geçtiğimiz dönemlerde kamuoyuna açıkladığımız üzere Cumhuriyetimizin 100 üncü, holdingimizin 35. yaşını kutlayacağı 2023 yılı için makro hedefler belirledik te 5 milyar TL konsolide ciroya ulaşmayı hedefliyoruz. Makro planımız doğrultusunda uluslararası boyutta yatırımlarda bulunmayı ve yaklaşık 10 bin kişiyi istihdam eden bir yapı olmayı arzuluyoruz. Bu süreçte uluslararası ortaklıklar da gündemimizdeki yerini korumaya devam edecek. Kaynaklarımızı en verimli şekilde kullanarak paydaşlarımız için katma değer sağlayacak yatırımlar yapmayı önemsiyoruz yılında da mevcut işlerimizde rekabetçi ve verimlilik odaklı olarak, tüm paydaşlarımız için sürdürülebilir değer yaratmaya, hem hissedar ve paydaşlarımıza hem de ülkemize en yüksek katkıyı sağlamak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Bu süreçte birlikte yürüyeceğimiz, deneyim ve uzmanlığıyla bizler için yol gösterici olan paydaşlarımıza, iş ortaklarımıza, çalışanlarımıza ve müşterilerimize şimdiden teşekkürü bir borç biliyorum. Saygılarımla, Tahir Atila Yönetim Kurulu Başkan Vekili İcra Kurulu Başkanı ittifak HOLDiNG 17 FAALiYET RAPORU 2014

2012 FAALİYET RAPORU

2012 FAALİYET RAPORU 2012 FAALİYET RAPORU İTTİFAK HOLDİNG 2 25 yıldır kapılar açıyoruz! Kolektif hareket etmenin en güzel örneklerinden birisi olan ve kapılarını her zaman herkese açık tutan İttifak, çeyrek asırdır, birlikteliğin

Detaylı

ASYA KATILIM BANKASI A.Ş. 2013 Faalİyet Raporu. Kapılarımız size hep açık

ASYA KATILIM BANKASI A.Ş. 2013 Faalİyet Raporu. Kapılarımız size hep açık 2013 Faalİyet Raporu Kapılarımız size hep açık Kapılarımız size hep açık 1996 yılında, Türkiye de bankacılık anlayışına yepyeni bir boyut getirmek için yola çıktığımız günden bugüne 17 yıl geçti. O günden

Detaylı

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU 2013

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU 2013 SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU 2013 İÇİNDEKİLER Rapor Hakkında CEO nun Mesajı Yapı Kredi Hakkında Yönetişim Çalışanlarımız Sürdürülebilir Bankacılık Doğal Kaynakların Korunması Toplum Performans Tabloları GRI

Detaylı

Yalın ve dinamik Faaliyet Raporu 2008

Yalın ve dinamik Faaliyet Raporu 2008 Yalın ve dinamik Faaliyet Raporu 2008 İçindekiler BÖLÜM I: SUNUŞ Genel Kurula İlişkin Hususlar (2) 55. Olağan Genel Kurul Gündemi (2) Genel Kurula Sunulan Özet Yönetim Kurulu Raporu (2) Denetçiler Raporu

Detaylı

TÜRKİYE NİN BANKASI 2013 FAALİYET RAPORU

TÜRKİYE NİN BANKASI 2013 FAALİYET RAPORU TÜRKİYE NİN BANKASI 2013 FAALİYET RAPORU İş Bankası, 2013 yıl sonu itibarıyla toplam varlıkları, kredi büyüklüğü ve özkaynakları bakımından ülkemizin en büyük bankasıdır. Cumhuriyetin simgelerinden olan

Detaylı

İçindekiler Bölüm I - Odeabank a Genel Bakış 5 Bölüm II - Yönetim ve Kurumsal Yönetim Politikaları 44 Bölüm III Finansal Bilgiler 68

İçindekiler Bölüm I - Odeabank a Genel Bakış 5 Bölüm II - Yönetim ve Kurumsal Yönetim Politikaları 44 Bölüm III Finansal Bilgiler 68 İçindekiler Bölüm I - Odeabank a Genel Bakış 5 Misyonumuz, Vizyonumuz, Değerlerimiz 6 Stratejik Hedeflerimiz 7 Bank Audi Grubu Hakkında 8 Ana Sözleşme Değişikliği ve Sermaye Yapısı 9 Banka Bilgileri 10

Detaylı

Sürdürülebilir bir dünya için...

Sürdürülebilir bir dünya için... Sürdürülebilir bir dünya için... Yıllık rapor 2008 İÇİNDEKİLER BÖLÜM I - Sunuş 02 Yıllık Faaliyet Raporu Uygunluk Görüşü 03 Olağan Genel Kurul Gündemi 04 Garanti Hakkında 06 Garanti nin Vizyonu, Misyonu,

Detaylı

AKSİGORTA ANONİM ŞİRKETİ 31 MART 2014 TARİHİNDE SONA EREN HESAP DÖNEMİNE AİT YÖNETİM KURULU ARA DÖNEM FAALİYET RAPORU

AKSİGORTA ANONİM ŞİRKETİ 31 MART 2014 TARİHİNDE SONA EREN HESAP DÖNEMİNE AİT YÖNETİM KURULU ARA DÖNEM FAALİYET RAPORU 31 Mart 2014 YÖNETİM KURULU ARA DÖNEM FAALİYET RAPORU 1 1960 DAN BUGÜNE: AKSİGORTA DA SÜRDÜRÜLEBİLİR BÜYÜMENİN KİLOMETRE TAŞLARI İlk poliçe 1961 yılında Aksigorta çalışanları tarafından ilk poliçe hazırlanmıştır.

Detaylı

Bir Emeklilik Şirketi nin Faaliyet Defteri. garant emekl l k 2013 faal yet raporu

Bir Emeklilik Şirketi nin Faaliyet Defteri. garant emekl l k 2013 faal yet raporu Bir Emeklilik Şirketi nin Faaliyet Defteri garant emekl l k 2013 faal yet raporu İçindekiler BÖLÜM I - Sunuş 04 Başlıca Finansal Göstergeler 06 Garanti Emeklilik ve Hayat Üzerine 07 Garanti Emeklilik ve

Detaylı

TÜRK EKONOMİ BANKASI A.Ş. 2010 YILI FAALİYET RAPORU

TÜRK EKONOMİ BANKASI A.Ş. 2010 YILI FAALİYET RAPORU TÜRK EKONOMİ BANKASI A.Ş. 2010 YILI FAALİYET RAPORU İÇİNDEKİLER Bölüm I- SUNUŞ Faaliyet Raporuna İlişkin Beyan Dünden Bugüne TEB Kurumsal Profil Başlıca Finansal ve Operasyonel Göstergeler TEB in Sermaye

Detaylı

2006 Faaliyet Raporu Do an fiirketler Grubu Holding A.fi.

2006 Faaliyet Raporu Do an fiirketler Grubu Holding A.fi. 2006 Faaliyet Raporu Do an fiirketler Grubu Holding A.fi. İÇİNDEKİLER : 1. Vizyon ve Misyon.. 3 2. Yönetim Kurulu Başkanı Mesajı. 6 3. Kurumsal Profil 10 4. Yönetim Değerlendirmesi ve Analizi.14 5. Holding

Detaylı

BİZ DEĞİLSEK. Kurumsal Değerler

BİZ DEĞİLSEK. Kurumsal Değerler Kurumsal Değerler Kurucumuz Vehbi Koç un belirlediği değerler, dün ve bugün olduğu gibi gelecekte de Topluluğumuza yön vermeye devam edecektir. BİZ DEĞİLSEK Vehbi Koç Kurucu MÜŞTERİLERİMİZ VELİNİMETİMİZDİR.

Detaylı

GARANTİ HER YERDE her yerde G A R A N T İ B A N K A S I 2 0 1 3 F A A L İ Y E T R A P O R U

GARANTİ HER YERDE her yerde G A R A N T İ B A N K A S I 2 0 1 3 F A A L İ Y E T R A P O R U GARANTİ her HER YERDE yerde 2013 FAALİYET RAPORU İÇİNDEKİLER BÖLÜM 1 - Sunuş 4. Yıllık Faaliyet Raporu Uygunluk Görüşü 5. Olağan Genel Kurul Gündemi Garantİ Hakkında 8. Kurumsal Profil, Ortaklık Yapısı

Detaylı

Sürekli Gelişim ve İnovasyon 84. Organizasyon ve Süreç Gelişim 85. Ürün Geliştirme ve İnovasyon Yönetimi 86. Yenilikçiyiz

Sürekli Gelişim ve İnovasyon 84. Organizasyon ve Süreç Gelişim 85. Ürün Geliştirme ve İnovasyon Yönetimi 86. Yenilikçiyiz İÇİNDEKİLER BÖLÜM 1 - Sunuş 4. Yıllık Faaliyet Raporu Uygunluk Görüşü 5. Olağan Genel Kurul Gündemi Garantİ Hakkında 8. Kurumsal Profil, Ortaklık Yapısı 9. Vizyonumuz, Misyonumuz, Stratejimiz 10. Stratejimizin

Detaylı

YÖNETİM VE KURUMSAL YÖNETİM İLKELERİ Yönetim Kurulu Üst Yönetim İç Sistemler Komiteler Genel Kurul a Sunulan Özet Yönetim Kurulu Raporu Murakıplar

YÖNETİM VE KURUMSAL YÖNETİM İLKELERİ Yönetim Kurulu Üst Yönetim İç Sistemler Komiteler Genel Kurul a Sunulan Özet Yönetim Kurulu Raporu Murakıplar FAALİYET RAPORU 2009 A&T BANK 2009 YILI FAALİYET RAPORU GİRİŞ Yönetim Kurulu Başkanı nın Mesajı Genel Müdür ün Mesajı A&T BANK Hakkında Finansal Göstergeler Hissedarlar Tarihsel Gelişim & Kilometre Taşları

Detaylı

2013 Faaliyet Raporu AKSA Aksa Akrilik Kimya Sanayii A.Ş.

2013 Faaliyet Raporu AKSA Aksa Akrilik Kimya Sanayii A.Ş. 2013 Faaliyet Raporu İçindekiler 02 Olağan Genel Kurul Gündemi 04 Temel Göstergeler 08 2013 ün Başlıca Gelişmeleri 10 Kısaca Aksa 12 Sermaye ve Ortaklık Yapısı 14 Misyon, Vizyon ve Kurumsal Değerler 16

Detaylı

Daha büyük hedefler için BİZ HAZIRIZ

Daha büyük hedefler için BİZ HAZIRIZ Daha büyük hedefler için BİZ HAZIRIZ İÇİNDEKİLER BİRİNCİ BÖLÜM: Genel Bilgiler 2 Yıllık Faaliyet Raporu Uygunluk Görüşü 3 Ortaklık Yapısı ve Sermaye 4 Finansal Göstergeler 6 Mali Durum, Kârlılık ve Borç

Detaylı

Türkiye nin Sabancı sı...

Türkiye nin Sabancı sı... Türkiye nin Sabancı sı... 1 sabancı holding 2009 faaliyet raporu Değer Yaratan... Sorumlu... 3 sabancı holding 2009 faaliyet raporu Aktif Katılımcı... 5 sabancı holding 2009 faaliyet raporu Yaratıcı...

Detaylı

GARANTİ NİN ENTEGRE İŞTİRAKLERİ

GARANTİ NİN ENTEGRE İŞTİRAKLERİ GARANTİ Senin için İÇİNDEKİLER 2. Yıllık Faaliyet Raporu Uygunluk Görüşü 3. Olağan Genel Kurul Gündemi BÖLÜM 1 - GARANTİ HAKKINDA 6. Kurumsal Profil 7. Garanti Bankası Ortaklık Yapısı 8. Vizyonumuz, Misyonumuz,

Detaylı

Hacı Ömer Sabancı Holding A.Ş. 2010 Faaliyet Raporu

Hacı Ömer Sabancı Holding A.Ş. 2010 Faaliyet Raporu Hacı Ömer Sabancı Holding A.Ş. 2010 Faaliyet Raporu Türkiye nin Sabancı sı... Değer Yaratan... 1 sabancı holding 2010 faaliyet raporu 3 sabancı holding 2010 faaliyet raporu Sorumlu... 5 sabancı holding

Detaylı

ING BANK 2014 FAALİYET RAPORU 1

ING BANK 2014 FAALİYET RAPORU 1 2014Faaliyet Raporu İÇİNDEKİLER Yıllık Faaliyet Raporuna Uygunluk Görüşü 1 Kurumsal Profil 2 ING Bank tan Satırbaşları 3 Strateji 4 ING Bank ın 2014 Yılı Ödülleri 6 Dünden Bugüne ING Bank 8 5 Yıllık Döneme

Detaylı

HACI ÖMER SABANCI HOLDİNG A.Ş. OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTI GÜNDEMİ

HACI ÖMER SABANCI HOLDİNG A.Ş. OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTI GÜNDEMİ HACI ÖMER SABANCI HOLDİNG A.Ş. FAALİYET RAPORU 2014 HACI ÖMER SABANCI HOLDİNG A.Ş. OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTI GÜNDEMİ 1. Açılış ve Toplantı Başkanlığı nın Oluşturulması, 2. 2014 Yılına Ait Yönetim Kurulu

Detaylı

ANADOLUBANK 2014 FAALİYET RAPORU. Faaliyet Raporu

ANADOLUBANK 2014 FAALİYET RAPORU. Faaliyet Raporu ANADOLUBANK 2014 FAALİYET RAPORU Faaliyet Raporu 2014 ANADOLUBANK 2014 FAALİYET RAPORU İçindekiler 1. SUNUŞ 4 KISACA ANADOLUBANK HABAŞ GRUBU YÖNETİM KURULU BAŞKANI NIN MESAJI GENEL MÜDÜR ÜN MESAJI SERMAYE

Detaylı

HACI ÖMER SABANCI HOLDİNG A.Ş. OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTI GÜNDEMİ

HACI ÖMER SABANCI HOLDİNG A.Ş. OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTI GÜNDEMİ HACI ÖMER SABANCI HOLDİNG A.Ş. FAALİYET RAPORU 2013 HACI ÖMER SABANCI HOLDİNG A.Ş. OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTI GÜNDEMİ 1. Açılış ve Toplantı Başkanlığı nın Oluşturulması, 2. 2013 Yılına Ait Yönetim Kurulu

Detaylı

TÜRKİYE NİN BANKASI 2012 FAALİYET RAPORU

TÜRKİYE NİN BANKASI 2012 FAALİYET RAPORU TÜRKİYE NİN BANKASI CUMHURİYET İN İLK KURUMLARINDAN BİRİ OLAN NIN KURULUŞ MİSYONU TÜRKİYE NİN KALKINMASINA, İNŞASINA VE GELİŞMESİNE HER ALANDA KATKI SAĞLAMAK OLMUŞTUR. 88 YILDIR TÜRKİYE İÇİN ÇALIŞAN, SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİN

Detaylı

Hacı Ömer Sabancı Holdİng A.Ş. 2012 Faalİyet Raporu

Hacı Ömer Sabancı Holdİng A.Ş. 2012 Faalİyet Raporu Hacı Ömer Sabancı Holdİng A.Ş. 2012 Faalİyet Raporu İÇİNDEKİLER 2 Yükselen Türkiye nin Sabancı sı 4 Olağan Genel Kurul Toplantı Gündemi 5 Sabancı Topluluğu na Genel Bakış 7 Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO

Detaylı

Yasanabilir bir dünya icin...

Yasanabilir bir dünya icin... 2012 Faaliyet Raporu Yasanabilir bir dünya icin... Değişen dünyanın sigortası ...sürdürülebilirlik inisiyatifini hayata geçiren ve fark yaratan global bir oyuncuyuz. Sigortacılık ve bireysel emekliliğin

Detaylı

Faaliyet Raporu 2009

Faaliyet Raporu 2009 Faaliyet Raporu 2009 İçindekiler Sunuş Yönetime ve Kurumsal Yönetim Uygulamalarına İlişkin Bilgiler Finansal Bilgiler ve Risk Yönetimine İlişkin Değerlendirmeler 3 Kurumsal Profil 3 Vizyonumuz, Misyonumuz,

Detaylı

Faaliyet Raporu 2013

Faaliyet Raporu 2013 Faaliyet Raporu 2013 1 2 İçindekiler Kurumsal Profil 4 Finansal Göstergeler 5 Doğuş Otomotiv Tarihinden Kilometre Taşları 6 Doğuş Otomotiv Yönetim Kurulu 8 Doğuş Otomotiv İcra Kurulu 9 Yönetim Kurulu Başkanı

Detaylı

TÜRKİYE NİN BANKASI 2014 FAALİYET RAPORU

TÜRKİYE NİN BANKASI 2014 FAALİYET RAPORU TÜRKİYE NİN BANKASI 2014 FAALİYET RAPORU Cumhuriyet in ilk kurumlarından biri olan İş Bankası nın kuruluş misyonu Türkiye nin kalkınmasına, inşasına ve gelişmesine her alanda katkı sağlamak olmuştur. 90

Detaylı