1-2 MAYIS 2015 ANTALYA ORTA MESAFE GENÇLİK KUPASI TRİATLON YARIŞI TALİMATI

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "1-2 MAYIS 2015 ANTALYA ORTA MESAFE GENÇLİK KUPASI TRİATLON YARIŞI TALİMATI"

Transkript

1 1-2 MAYIS 2015 ANTALYA ORTA MESAFE GENÇLİK KUPASI TRİATLON YARIŞI TALİMATI Federasyonumuzun 2015 yılı faaliyet programında yer alan Orta Mesafe Gençlik Kupası Triatlon Yarışması Mayıs 2015 tarihinde ANTALYA Beach Park ve Konyaaltı ( Akdeniz Bulvarı) Kemer yolu güzergahında yapılacaktır. Yarış Tarihi: 02 Mayıs 2015 Yarış Mevkii: Konyaaltı sahili( SU Hotel altı) BEACH PARK girişinde başlayacak olup (Otopark değişim alanı ) Konyaaltı Akdeniz Bulvarı, Liman Kavşağı, Kemer yolu Büyük Çatlıcak sapağı arasındaki yolun sahil tarafı kullanılacaktır. Orta Mesafe Gençlik Kupası Yarış Programı: 01Mayıs 2015 Cuma Lokasyonlar 15:00-16:00 PARKUR DENEME ( ESKORTLU) Büyük Şehir Kent Park önü 15:00-17:30 KAYIT - PAKET DAĞITIMI AKM Perge Salonu 17:30 HAKEM TOPLANTISI AKM Perge Salonu 18:00 TEKNİK TOPLANTI AKM Perge Salonu 19:00 MAKARNA PARTİSİ Cam Piramit AKM arasındaki açık alan 02 Mayıs 2015 Cumartesi 06:15-07:00 DEĞİŞİM ALANINA GİRİŞ 07:15 ERKEKLER START 07:20 BAYANLAR START 15:00 ÖDÜL TÖRENİ Yarışma programında değişiklik olduğu takdirde Teknik Toplantıda açıklama yapılacaktır. KATILIM ŞARTLARI: Yarışmaya katılacak tüm kategorilerde tescilli kulüp sporcuları ve ferdi sporcular Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüklerinden aldıkları onaylı isim listeleri (sporcunun adı soyadı/doğum tarihi/kategorisi/lisans no) ve lisanslarını Organizasyon Kuruluna vermek zorundadırlar. Belgesi olmayanların yarışmalarına izin verilmeyecektir. Yarışmaya katılacak tüm sporcuların lisanslarının 2015 yılı vizesi yapılmış olacaktır. Tüm Sporcular için Kayıtlar internet yolu ile Federasyon Web sayfasından yapılacak olup, manuel kayıt kesinlikle yapılmayacaktır. Kayıt yaptırmadan gelecek sporcular yarışmaya alınmayacaklardır. Web sayfası üzerinden kayıtlar yarışma öncesi olan 30 Nisan 2015 Perşembe günü saat 23:59 da sona erecektir. Orta mesafede yarışacak olan sporculardan Ulusal Yarışmalarda kayıt kapanana kadar 100 TL. Katılım ücreti alınacaktır. Bu ücret federasyonun web. sayfası üzerinden kayıt esnasında yapılacaktır. Kayıt ücretleri doktor raporu veya resmi bir belge ile kanıtlanmaması halinde hiçbir şekilde geri ödemesi yapılmayacaktır. Bütün yarışmacılar doping testleri, test yükümlülükleri, hak sorumluluk ve prosedürleri, ceza ve itiraz süreçleri ile Dünya Anti-Doping Ajansı (WADA) tarafından yasaklanmış maddeleri

2 (Federasyonumuzun web sitesine yayınlanan ) ve ITU doping kurallarını bilmek ile yükümlüdür. Kulüpler ve ferdi sporcular yarış ekipmanlarını kendi imkânlarıyla getireceklerdir. Sporcular kendi yaş kategorilerinde yarışacaklardır. Daha önce yapılan Triatlon yarışlarında kullanılan bisiklet numaraları kullanılmayacak, katılan sporculara yeni müsabaka numarası verilecektir. Yarışmaya 19 yaş ve üzeri sporcular katılacaklardır. Müsabakada tek kategoride Erkek/ Kadın olarak yapılacak olup yaş gurupları aşağıdaki şekilde düzenlenmiştir. (19-24 /25-29/30-34/35-39/40-44/45-49/50-54/55-59/60+ yaş aralığı baz alınacaktır. Sporcu ve antrenörlere harcırah ödemesi yapılmayacaktır. Yarışmada takım tasnifi yapılmayacaktır. Yabancı uyruklu yarışmacılar bağlı bulundukları federasyon lisans ve pasaport kimlikleri ile kayıt yaptırabilirler. Parkur ve hava şartlarının uygun olmadığı durumlarda Yarışma Komitesinin kararıyla süre ve mesafelerde değişiklik yapılabilir. Yarış ta draft kuralı uygulanır. Teknik toplantıya katılmak mecburidir. Teknik toplantıda yarış çantaları dağıtılacaktır. Paketlerde olan stiker ve yarış numaraları ve boneler kullanılacaktır. Bisiklet kontrolü yarıştan önce değişim alanındaki kontrol noktasında yapılır. Teknik görevli bisikletlerin ITU/TTF yarışma kurallarına uygun olup olmadığını kontrol eder ve uygun olmayan bisikletlerde değişiklik yapılmaması veya uygun olmaması halinde yarışa alınmaz. Bisiklet etabı müsabaka başlama saatinden 5 saat 15 dakkika içeresinde kapatılacaktır. Bu süre içerisinde etabı bitiremeyen sporcu yarış dışı kalır. Orta Mesafe Gençlik Kupası Triatlon Yarışına katılacak tüm yarışmacılar ekteki muvafakat nameyi doldurup kayıt kontrol esnasında görevlilere teslim etmeleri zorunludur. Yarışma yayınlanan yarışma talimatı hükümlerine göre yürütülecektir PARKURLAR: YÜZME 1900M. 1 TUR / 1900M. BİSİKLET 90 KM. 3 TUR / 30KM KOŞU 21 KM. 4 TUR / 5250M Yüzme Parkuru : Plajda toplu başlangıç, Su Otel altında Beach Park girişinde Bisiklet Parkuru : Mini city önü ve Kemer yolu Büyük Çatlıcak kavşağı arası Kemer den Antalya istikametine geliş yönünde. Liman kavşağı sonrası tırmanış, Koşu Parkuru : Yolun Kemer tarafına gidiş yönü istikameti Kent Parkı ve Kent Meydanı arası Değişim Alanı : Beach Park Konyaaltı girişi otoparkı Bitiş Alanı: Büyükşehir Kent Parkı ( Akvaryum un altı)

3

4

5 ÖDÜLLER: Kategorilerinde ilk 3 dereceye giren sporculara Kupa ve madalya verilecektir. Yarışmaya katılan bütün sporculara katılım madalyası verilecektir. Ödül törenine yarışmaya katılan, antrenör, idareci ve sporcular katılmak zorundadır. Genel klasmanda : Birinci Erkek / Bayan sporculara 3 gece 2 kişilik oda yarım pansiyon ( Bronz paket) İkinci Erkek / Bayan sporculara 2 gece 2 kişilik oda yarım pansiyon ( Bronz paket) Üçüncü Erkek / Bayan sporculara 1 gece 2 kişilik oda yarım pansiyon ( Bronz paket) Gloria Sport Arena da konaklama verilecektir. GENEL KURALLAR: Sporcular; Daima iyi bir sportmenlik sergilemelidir. Kendilerinin ve diğer sporcuların güvenliğinden sorumludurlar. Türkiye Triatlon Federasyonu web adresindeki ITU ve TTF Yarışma kurallarını bilmeleri yükümlülükleri arasındadır ve bu kurlara uymaları gerekir Yarış yetkililerinin talimatlarına ve trafik kurallarına uymalıdırlar Diğer sporculara, yetkililere, gönüllülere ve izleyicilere saygılı ve kibar davranmalıdırlar. Fairplay dışı hakaret ve küfür vb. şeylerden kaçınmalıdırlar. Yarıştan çekilmeleri durumunda teknik görevliyi bilgilendirmelidirler. Atletlerin bunu yapmaması durumunda, uzaklaştırma veya disiplin cezası verilebilir.

6 Müsabaka görevlisi ve yetkililer dışında herhangi bir yardım almadan yarışmalıdır. Dürüstçe yarışmalıdır. İkmal ve çöp atık noktaları gibi açıkça belirlenmiş yerler hariç yarış alanına çöp ya da ekipman bırakmamalıdır. Tüm eşyalar atletler tarafından muhafaza edilmeli ve geçiş noktalarına geri getirilmelidir. Yarışma öncesinde öngörülemeyen ve yarışmanın daha sağlıklı yürütülmesi için gerekli olan değişiklikler, Yarışma komisyonunun görüşü alınarak, teknik toplantı sırasında açıklanır Dışarıdan gelen motor, araç veya eşyadan avantaj sağlamamaya çalışmamalıdır. Tıbbi, yiyecek ve içecek desteğine LOK (Lokal Organizasyon Komitesi) un yardım istasyonlarında ya da antrenör istasyonlarında izin verilir. Diğer tüm harici yardımlar yasaktır Antrenörler, sporculara yiyecek ve içecek temin edilmesi amacıyla bisiklet ve koşu parkurlarında sadece kendileri için belirlenen alanları kullanırlar. Sporcular kendi yarışlarını sürdürmelerini engelleyecek şekilde aynı yarıştaki başka bir sporcuya hiçbir ekipman yardımında bulunamaz. Bu ayakkabı, yarış bisikleti, kadro, tekerlek ve kaskla sınırlı değildir. Ceza olarak her iki sporcu da diskalifiye edilir. Değişim alanında, teknik görevliler ya da Lokal Organizasyon Komitesi (LOK) personeli atletlere bisikletlerini almaları ve yerleştirmeleri ya da ekipmanlarını teslim ederken yardım sağlayabilir. Atlet tarafından kullanılan tüm formalar ITU ve TTF yarışma kurallarına uygun olmalıdır. Önde maksimum uzunluğu 40 cm olan fermuarlı triatlon mayoları kullanılabilir. Yarış paketlerinde numaralı stikerler (3 adet) kask ve (1adet ) bisiklet içindir. Yarışa katılabilmek için, sporcuların fiziksel olarak mükemmel bir durumda olmaları gerekir. Sağlıklı ve iyi olmaları son derece önemlidir. Yarışa başlarken, sporcular iyi durumda olduklarını ve fiziksel durumlarının yarış için uygun olduğunu beyan eden Muvafakat nameyi doldurmaları gerekmektedir. Her müsabakanın yüzme ve bisiklet ayağı zaman sınırı ve genel bitiş saati Yarış Komisyonu tarafından belirlenir ve teknik toplantıda açıklanır. Tüm yarış başlangıç saatinden itibaren 7 saat 30 dakika içinde tamamlanmış olmalıdır. Verilen süre için de tamamlayamayan sporcular yarış dışı kalır. Baş hakem tarafından uygun görülmesi koşuluyla, bisiklet parkur mesafesi için %5 tolerans marjı kabul edilir. Cezalar: ITU Yarışma kurallarına uyulmaması durumunda sporcu sözlü olarak uyarılır, süre cezası uygulanır, diskalifiye edilir, ya da Disiplin kuruluna sevk edilir. Cezalar kural ihlallerine göre belirlenir. Teknik görevli, haksız avantaj olduğuna ya da kasten tehlikeli bir durumun yaratıldığına kanaat getirmesi durumunda, kural ihlali kural kitapçığında ifade edilmemiş olsa dahi, Teknik görevliler ceza değerlendirmesinde bulunabilir.

7 Sözlü Uyarı Sporcu bir kuralı istemeden ihlal ettiğinde, Teknik görevli, bir ihlalin söz konusu olduğunu düşündüğünde, Sporcu haksız bir avantaj sağladığında, Sözlü uyarının yapılmasında teknik görevli düdüğü çalarak gerekirse sporcuyu durdurur davranışını değiştirmesini ister ve ardından yarışa devam etmesine izin verir. Süre Cezası: Süre ( Zaman) cezaları Teknik görevlinin inisiyatifindedir. Süre cezası vermeden önce sporcuyu uyarabilir. Bisiklet etabında drafting kural ihlallerinde mavi kart verilir. Yarışma içerisindeki diğer bütün kural ihlallerinde sarı kart cezası verilir. Teknik görevlinin sözlü veya düdükle uyarıları sarı veya mavi kart yerine geçer. Teknik görevli zaman ve şartlar uygunsa, zaman cezasını aşağıdaki şekillerde uygular; Düdük veya korna çalarak, Mavi veya sarı kart göstererek, Adını ve numarasını söyleyerek zaman cezası diye sözlü uyararak uygulayabilir. Güvenlik sebeplerinden dolayı teknik görevli yukarıdaki uygulamaları daha sonraya da erteleyebilir. Alternatif olarak, ceza sahasının girişindeki bir panoda sporcunun numarasını yazılarak ceza konusunda sporcu bilgilendirilebilir. Ceza panosunu kontrol etmek sporcunun sorumluluğundadır. Sarı kart veya Mavi kart gören bir sporcu teknik görevlini talimatlarına uymalıdır. Değişim alanında süre cezası :( başlangıçtan T1. noktaya kadar herhangi bir kural ihlali için) Sporcu bisikletini alacağı an teknik görevli sarı kart gösterir, dur (stop) komutu verir ve zaman cezasını uygular. Eğer sporcu bisiklet veya başka bir yarışma ekipmanına dokunursa zaman cezası tekrar başlatılır. Süre cezası bittiğinde, teknik görevlinin git komutu ile yarışmaya devam eder. Bisiklet etabı ceza sahasında süre cezası :(draft yasak müsabakalarda bisiklet yarışı kural ihlali için) Mavi kart gören sporcu bir sonraki ceza alanına ( penalty box) giderek oradaki teknik görevlinin talimatını yerine getirmekle sorumludur. Mavi kart gören sporcunun numarası ceza tabelasına yazılmaz. Mavi kart gören sporcu, ceza alanı ( penalty box) girerek teknik görevliye adını ve numarasını bildirmek zorundadır. Zaman cezasını tamamladıktan sonra teknik görevlinin git komutu ile yarışmaya devam eder. Bisiklet etabın da ( 1 )ceza alanı olacaktır. Koşu Ceza noktasında süre cezası: Cezalı sporcunun numarası ceza alanından önce panoda açıkça gösterilir. Cezalı sporcu Ceza alanına gider ve kimliğini ve numarasını teknik görevliye bildirir. Süre cezası sporcu ceza alanına girdiğinde başlar ve teknik görevli yarışa devam etmesini söylediğinde son bulur. Cezalı sporcunun numarası ceza verildikten sonra panodan kaldırılır. Cezalı sporcuya cezası koşu parkurunun herhangi bir turunda uygulanabilir. Sporcu koşunun yarısını tamamlamadan önce cezalar panoda gösterilmelidir. Bundan sonra gösterilen cezalar geçersizdir. Draft Cezaları: Draft illegal olduğu ilan edilen bir yarışta draft yapmak yasaktır. Teknik Yetkililer draft yapan sporcuların süre cezası alacakları konusunda açık ve net olarak ikaz ederler.

8 Bisiklet etabında drafting kural ihlallerinde mavi kart verilir. Yarışma içerisindeki diğer bütün kural ihlallerinde sarı kart cezası verilir. Süre cezası 5 dakikadır. Ceza Alanında durmak sporcunun sorumluluğundadır. Durmamak diskalifiye ile sonuçlanabilir Üç kez cezalı duruma düşen sporcu diskalifiye olur Diskalifiye Diskalifiye tekrarlanan bisiklet sürüş ihlali, tehlikeli ya da sportmenlik dışı davranışlar gibi, fakat bunlarla sınırlı olmayan, ciddi kural ihlallerinde uygulanır. Teknik delege diskalifiyeyi şöyle değerlendirir: Düdük çalarak Kırmızı kart göstererek Sporcunun numarasını ve "Diskalifiye olduğunu söyleyerek Güvenlik gereği, teknik delege diskalifiye cezasını bildirmeyi askıya alabilir. Alternatif olarak, sporcun numarası yarış sonu bitiş alanında ceza panosunda gösterilerek ceza konusunda bilgilendirilebilirler. Diskalifiye kararı açıklandığında, sporcu yarışı bırakmalıdır. Orta ve uzun mesafe müsabakalarda üç süre cezası diskalifiye nedenidir. Eğer bir atlet üç draft uyarı cezası alırsa, diskalifiye olur. YÜZME KURALLARI Sporcular istediği stilde yüzebilir. Ayrıca suda durabilirler, şamandıra ya da sabit duran bir bot gibi bir nesneyi tutarak durabilir ya da dinlenebilirler. Acil bir durumda, sporcu kolunu yukarı kaldırır ve yardım çağırır. Resmi yardım sağlandıktan sonra sporcunun yarıştan çekilmesi gerekir. Sporcular yüzme parkuru takip etmek zorundadır. Yarış komisyonu şiddetli rüzgar, sağanak yağmur, hava değişikliği vb. gibi diğer güvenlik koşulları gerektirdiğinde, yüzme uzunluk sınırını değiştirebilir ya da mayo kullanımına ilişkin düzenlemeler yapabilir. Nihai karar başlangıçtan bir saat önce alınır ve Baş Hakem tarafından sporculara bildirilir. Tüm sporcular yüzme etabı boyunca müsabaka resmi yüzme bonesini takmak zorundadır Yüzme boneleri LOK tarafından temin edilir. Sporcu iki yüzme bonesi takmayı tercih ederse, resmi yüzme bonesi dışta olmalıdır. Resmi bonenin takılmaması ya da değiştirilmesi diskalifiye de olmak üzere herhangi bir cezayla sonuçlanabilir. Sporcular kural dışı ekipman kullanamazlar. Erken Çıkış yapanlar T 1'de, 30 saniye süre cezası alırlar. Aşağıdaki tablolar ve açıklamalar wetsuit kullanılımı için uygulanır. Yüzme mesafesi Wetsuit yasak Wetsuit zorunlu 15001M den uzun 24.5 derece ve üstü 16 derece altı Su sıcaklığı yarışma günü yarışmadan 1 saat önce tespit edilir. Parkurun orta noktasında 60 cm derinlikten ısı alınır. Kaydedilen en düşük ısı yarışmanın resmi su sıcaklığı olarak kayıt altına alınır. Wetsuit kullanımı hakkında son karar başhakem tarafından yarışma başlangıcından 1 saat önce atletlere bildirilir

9 BİSİKLET KURALLARI Sporcunun şunları yapmasına izin verilmez; Diğer sporcuları engellemesi, Çıplak yarışması, Bisikletsiz ilerlemesi, Tehlike yaratan davranışlarda bulunması, Sporcular Teknik yetkili aksini söylemediği sürece, müsabakanın belirli trafik kurallarına uymalıdır. Güvenlik sebebiyle oyun alanından ayrılan sporcular herhangi bir avantaj elde etmeden geri dönmelidirler. Bu nedenle bir avantaj elde edilirse, değişim alanında süre cezası alırlar. Bisiklet etabı müsabaka başlama saatinden 5 saat 15 dakika içeresinde kapatılacaktır. Bu süre içerisinde etabı bitiremeyen sporcu yarış dışı kalır. Bisiklet etabında soldan geçiş yapacak olan sporculara engel olmamak için yolun sol tarafı kullanılmalıdır. Ekipman: Bisiklet 185 cm' den daha uzun ve 50 cm den daha geniş olamaz. Bisiklet zeminden zincir tekerlek aksına kadar 24 ile 30 cm ölçülerinde olmalıdır. Zincir tekerlek aksı ve ön tekerlek aksının ortasından geçen dikey çizgiler arası 54 cm' den az 65 cm' den çok olamaz. Selenin en uç noktasından çizilen dikey çizgi ayna göbeğinin ortasından geçen dikey çizginin 5 cm önünde 15 cm arkasındaki mesafeler içerisinde olmalıdır. Atlet yarış boyunca selesini ayarlayamaz. Yarıştan önce baş hakemin onayı olmadıkça geleneksel olmayan, farklı bisiklet ya da ekipman kullanımı yasaktır. Logolar bisikletteki yarış numarasını kapatmamalıdır. Organizasyon tarafından temin edilen bisiklet numarası çıkartmaları herhangi bir değişiklik yapılmadan söylendiği gibi yapıştırılmalıdır. TT (Time-Trail) etiketli bisikletler yarışa kabul edilir. Diyagram 6: Sele ileri-geri pozisyonu Diyagram 7: Ön-Orta mesafesi Tekerlekler Hiçbir tekerlekte hızlanmayı sağlayan bir mekanizma bulunmamalıdır. İç lastikler iyi yapıştırılmış olmalı, mandal kolları tekerlek göbeğine sıkıca bağlı olmalı ve tekerlekler kadroya düzgün bir şekilde sabitlenmiş olmalıdır.. Her tekerlek üzerinde fren olmalıdır. Tekerlekler sadece belirlenmiş tekerlek değiştirme istasyonunda değiştirilebilir. Tekerlek değiştirme istasyonundaki yetkililer sporcuya kendisine ait olan tekerleği temin ederler. Tekerlek değişimi sporcunun sorumluluğundadır. Arka tekerlekte kapağa izin verilir. Buna rağmen, bu hüküm yüksek rüzgar gibi güvenlik sebebiyle Teknik Yetkili tarafından değiştirilebilir. Gidon:

10 Sadece ön teker kenar sınırını aşmayan gidon ve barlara izin verilir. İki parçadan oluşan takılan barların köpürülenmiş olması gerekmez. Tüm boru uçları tıpalı olmalıdır. Kasklar Kasklar, uluslararası onaylanmış kaliteye uygun olmalıdır. Çene kayışı da dahil olmak üzere kaskın herhangi bir kısmındaki bir değişiklik ya da eksiklik, dış örtü dahil, yasaktır. Kask sporcu bisiklette olduğu sürece güvenli bir şekilde takılmalıdır. (Bisiklet ayağı başlangıcından bisikletlerini alıp, bitiş noktasında bisikletlerini bırakana kadar.) Atlet herhangi bir sebeple bisikleti bırakırsa, bisikleti yarış alanının dışına çıkartana ve bisikletten inene kadar kaskı açamaz ve çıkartamaz ve bisikleti parkura geri getirmeden ve bisiklete binmeden önce kaskı güvenli bir şekilde takması gerekir. Platform Pedalları Düşme ihtimaline karşı ayakların serbest bırakılması için tasarlanmış bir mandal mekanizması olması koşuluyla platform pedallarına izin verilir. Kuraldışı Ekipmanlar Kulaklıklar ya da başlıklı kulaklıklar Cam suluklar Cep telefonları ya da herhangi bir elektronik iletişim cihazı Kurallara uygun olmayan bisiklet ve bisiklet takımları ITU veya TTF Forma Kurallarına uygun olmayan formalar Bisiklet etabı boyunca herhangi bir ekipman ya da aletin beraberinde taşınması ya da bisiklete takılması yarıştan önce baş hakemin onayına tabidir. Onaylanmayan cisimler yasaktır ve atletin diskalifiye olmasına sebep olabilir. Fotoğraf makinası ve video kameralar baş hakemin onayını gerektirir. Tüm fotoğraflar ve alınan görüntülerin bir kopyası TTF ye aittir. Draft Yasak yarış kuralları: Başka bir sporcu ya da motorlu araçla draft yasaktır. Atletler diğer sporcuların draft girişimini reddetmelidir. Sporcu, diğerleriyle temas etmemek koşuluyla yarışta pozisyonunu belirleme hakkına sahiptir. Atlet pozisyon aldığında temas etmeden diğerlerinin normal hareket etmesi için makul bir alan bırakmalıdır. Geçiş için yeterli alan ayrılmalıdır. Bir sporcu herhangi bir pozisyondan draft avantajı kazanacağı başka bir pozisyona yaklaşırsa draftan ayrılma sorumluluğunu üstlenmiş olur. Drafting, bisiklet ya da aracın draft bölgesine girmesidir Bisiklet draft alanı : 3 metre genişliğinde 12 metre uzunluğunda dikdörtgen bir alandır. Baştaki 3 metre sınırının ortası ön tekerleğin ucuna göre ölçülür. Bir atlet bir başka atletin draft alanına girebilir, fakat bu alanda ilerlemesi gerekir. Başka bir atletin draft alanında maksimum 20 saniye kalınmasına izin verilir. Motosiklet draft alanı: Motosiklet draft alanı 3 metre genişliğinde 12 metre uzunluğunda dikdörtgen alandır. Baştaki 3 metre sınırının ortası ön tekerleğin ucuna göre ölçülür. Sporcu aşağıdaki durumlarda bisiklet draft alanına girebilir. Sporcu draft alanına girer ve sollama manevrasıyla 20 saniye içinde ilerlerse

11 Güvenlik sebebiyle, Yardım istasyonu ya da değişim alanından önceki ya da sonraki 100 metrede Keskin bir virajda, Teknik delege, dar şerit, inşaat, virajlar ya da diğer güvenlik nedenleriyle yarışın bir bölümünü çıkarırsa, Geçiş: Bir sporcu diğer bir sporcunun ön tekeri onunkinin önünde ise geçebilir Sollama yapıldıktan sonra, sporcu 5 saniye içinde öndeki sporcunun draft alanının dışına çıkmalıdır. Sporcular yarış pozisyonlarını korumalı ve geçişe engel olmamalıdırlar, Teknik delege, teknik toplantıda sporculara trafik yönünü ve kuralları belirtir. KOŞU KURALLARI Sporcular; Koşabilir ya da yürüyebilir. Resmi yarış numaralarını takmak zorundadırlar. Sürünerek ilerleyemezler. Çıplak koşamazlar. Bisiklet kaskıyla koşamazlar. Ağaç veya direk gibi sabit bir nesneden tutunarak yardım alamazlar. Yarış esnasında yanlarında tempo vermek amacıyla takım arkadaşları, yöneticileri gibi kişiler bulunamaz. Kulaklıklar, cep telefonları ya da herhangi bir diğer elektronik iletişim cihazı bulunduramazlar. DEĞİŞİM ALANI KURALLARI Tüm sporcular bisiklet başlangıç ayağında bisikletlerini aldıkları andan bisiklet bitiş ayağında bisikletlerini bırakana kadar kasklarını güvenli şekilde bağlamalıdır. Sporcular sadece kendi bisikletlerine ayrılmış askılıkları kullanabilirler. Geleneksel bir bisiklet askılığında, bisiklet aşağıdaki gibi yerleştirilmelidir. İlk değişim için: ön tekerlek Değişim alanın ortasında bakacak şekilde, askılık üzerine bisiklet selesinin önü gelecek şekilde asılmalıdır. Teknik yetkililer istisna uygulayabilir. İkinci değişim için: Bisiklet gidonun iki tarafı ile her iki fren kolu veya selesinden askı numarasının bulunduğu 0,5 m mesafe içinde asılmalıdır. Tekli bisiklet askılığı olması durumunda, bisiklet ilk geçişte arka tekerlekle ikinci geçişte de her iki tekerden biri askılığa yerleştirilmelidir. Atletler müsabakanın bir sonraki bölümünde kullanılacak tüm ekipmanı sepetin içine koymalıdırlar. Eğer sepet yoksa askılığın ve isimliğin 0.5m lik alını içine yerleştirilir. Daha önce kullanılan tüm ekipman sepete konulur. Ekipmanın kısmen parçası sepette ise parçanın sepete konulduğu düşünülür. Sadece yarışta kullanılacak ekipman değişim alanında bırakılır. Diğer tüm eşya ve ekipman yarış başlamadan önce kaldırılmalıdır. Bisiklet ayakkabıları, gözlükler, kask ve diğer bisiklet ekipmanları bisikletin üzerine konulabilir. Atletler değişim alanında diğer atletlerin ilerleyişini engellememelidir. Atletler Değişim Alanında diğer bir atletin ekipmanına müdahale edemez Değişim Alanında bisiklet kullanmasına izin verilmez: Atletler bisikletlerine biniş çizgisinden sonra zemine bir ayak tam olarak temas ettikten sonra binebilirler. Atletler bisikletlerinden iniş çizgisinden önce zemine bir ayak tam olarak temas ettikten sonra inebilirler. Değişim alanında iken ( biniş çizgisinden önce ve iniş çizgisinden sonra), bisiklet atlet tarafından sadece elle götürülür. İniş ve kalkış çizgileri değişim alanına dahildir.

12 Çıplaklık ve ahlaka uygun olmayan duruşlar yasaktır. Atletler değişim alanındaki akış bölgesinde duraklama yapamazlar Değişim alanında pozisyon belirlemeye izin verilmez. İşaretler silinir ve atlet uyarılır. İlk etapta değişim alanında bırakılan kaskın kayışları açık olmalıdır. Atletlerin Değişim Alanında forma değiştirmelerine izin verilir. Eğer bir atletin bunu yapması için soyunması gerekirse, bunu bu amaçla LOK 'un temin ettiği çadırda yapması gerekir. FİNİŞ TANIMI Sporcu finiş çizgisinin ön kısmından uzanan dik çizgiye vücudunun herhangi bir kısmı ulaştığında "bitirmiş" sayılır. İTİRAZLAR Sporcunun tutumuna, teknik görevliye ya da yarış koşullarına itiraz edilebilir. Bir sporcu/antrenör, teknik görevliler tarafından incelenmesi koşuluyla Hakeme bir itiraz dosyası verebilir. Uygunlukla ilgili İtirazlar Sporcunun uygunluğuyla ilgili itirazlar teknik toplantısından önce Baş hakeme yapılmalıdır. Yarış jürisi, teknik toplantıdan hemen sonra düzenlenen bir toplantıda bu konuda karara varır. Pist ile ilgili İtirazlar Pistin güvenliği ve düzenlenmesi ile ilgili itirazlar yarıştan önce en geç 24 saat içinde Baş Hakeme yapılmalıdır. Yarışla ilgili İtirazlar Başka bir sporcu ya da görevliye itiraz eden sporcu finiş zamanından 5 dakika içinde bunu baş hakeme bildirir. Bu süre içinde itiraz edilmesi durumunda, zaman sınırı 15 dakika daha uzatılabilir. Ekipmanla ilgili İtirazlar ITU Kurallarıyla belirlenen koşulları ihlal eden sporcu ekipmanıyla ilgili itirazlar finişten önce 5 dakika içinde Baş Hakeme yapılmalıdır. Bu süre içinde itiraz edilmesi durumunda, zaman sınırı 15 dakika daha uzatılabilir. Zamanlama ve Sonuçlarla ilgili İtirazlar Baş hakem ya da yarış komisyonui tarafından alınan kararları yansıtmayan sonuç hatalarıyla ilgili itirazlar sporcu tarafından yarıştan sonraki 30 gün içinde yazılı olarak TTF ye ve MHK ye iletilir. İtirazın İçeriği Dahil edilmesi gereken bilgiler: İhlal edildiği iddia edilen kural İddia edilen ihlalin nerede olduğu ve yaklaşık saati İddia edilen ihlalde yer alan kişiler Mümkünse iddia edilen ihlale dair bir diyagram ve açıklama İhlale tanık olanların isimleri İtiraz Prosedürü İtiraz durumunda aşağıdaki prosedür izlenecektir: Sporcular veya kulüpler itirazlarını TL. itiraz bedelini federasyon mutemet ine elden ödemek koşuluyla Yarışma komisyonuna yapabilirler. İtirazın haklı görülmesi durumunda ödenen ücret ilgiliye iade edilecek, aksi durumda federasyona gelir kaydedilir. Yukarıda belirlenen süre içinde itiraz eden kişi tarafından imzalanmış itirazlar, baş hakeme sunulur. Baş hakem itirazın yapıldığını bitiş alanındaki uyarı panosunda bildirir. İtiraz eden ve suçlanan ve sporcuların temsilcileri hazır bulunmalıdır. İtirazcı katılmazsa, itiraz açıklaması ertelenebilir ya da iptal edilir.

13 Yarış Komisyonu başkanı tarafından uygun görülürse itiraz eden ya da suçlanan taraftan bir temsilci bulunabilir. Açıklama kamuoyuna açık değildir GÜVENLİK Yarışmacı emniyet tedbirlerini hiçe sayarak yarışmaya başladığı takdirde; meydana gelebilecek kaza, hasar ve benzeri olaylardan Türkiye Triatlon Federasyonu ve organizasyon kurulu sorumlu değildir. Yarışmaların (yüzme, bisiklet koşu) sağlık ve emniyet tedbirleri valilik, kaymakamlık, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile organizasyon kurulunca alınacaktır. ULAŞIM Kara ve hava yolu ile gelen yarışmacılar kendi imkanları ile otel ve yarışma alanına geleceklerdir. KONAKLAMA Yarışmacılar için Antalya da anlaşma yapılan otel isimleri aşağıdadır. Kalma zorunluluğu yoktur. Yarış Oteli : CROWNE PLAZA - Antalya Konyaaltı Tel: Fax : Diğer Konaklamalar: SEA LİFE RESORT HOTEL Konyaaltı Antalya Tel Fax: ÖZBEKHAN HOTEL Konyaaltı- Antalya Tel: Fax: Gürsu Mah Sok. No: 52 A Bodensee Hotel Gürsu Mahallesi Antalya, TÜM İLGİLİLERE DUYURULUR TÜRKİYE TRIATLON FEDERASYONU BAŞKANLIĞI

OTOMOBİL SPORLARI ORGANİZATÖR EL KİTABI

OTOMOBİL SPORLARI ORGANİZATÖR EL KİTABI TÜRKİYE OTOMOBİL SPORLARI FEDERASYONU [Tarih] OTOMOBİL SPORLARI ORGANİZATÖR EL KİTABI OTOMOBİL SPORLARI FAALİYETLERİNİN DÜZENLENMESİNE DAİR EK DÜZENLEMELER İÇERİK BİRİNCİ BÖLÜM TOSFED Organizasyon Şeması

Detaylı

2014 TOSFED OTO-DRAG KUPASI 05.01.2014

2014 TOSFED OTO-DRAG KUPASI 05.01.2014 2014 TOSFED Oto-Drag Kupası Kuralları 2014 TOSFED OTO-DRAG KUPASI 05.01.2014 1.1 TOSFED Oto-Drag Kuralları 136 TOSFED, Türkiye de TOSFED Oto-Drag Yarışmalarının yapılması için, Otomobil Sporları Yarışma

Detaylı

Hakem Yönergesi - 2 -

Hakem Yönergesi - 2 - HAKEM YÖNERGESİ Hakem Yönergesi - 2 - İÇİNDEKİLER GENEL HÜKÜMLER 5 1. AMAÇ 5 2. KAPSAM 5 3. DAYANAK 5 4. TANIMLAR 5 HAKEM KURULLARI 6 5. MERKEZ HAKEM KURULU (MHK) 6 5.1. Kuruluşu 6 5.2. Kurul Üyelerinde

Detaylı

TÜRKİYE FUTBOL FEDERASYONU FUTBOL MÜSABAKA TALİMATI

TÜRKİYE FUTBOL FEDERASYONU FUTBOL MÜSABAKA TALİMATI TÜRKİYE FUTBOL FEDERASYONU FUTBOL MÜSABAKA TALİMATI MADDE 1 AMAÇ Bu Talimat, futbol müsabakalarının Uluslararası Futbol Oyun Kuralları na göre gerçekleşmesi amacıyla düzenlenmiştir. MADDE 2 TANIMLAR Bu

Detaylı

MASA TENİSİ MAÇ GÖREVLİLERİ İÇİN EL KİTABI 2011-2012

MASA TENİSİ MAÇ GÖREVLİLERİ İÇİN EL KİTABI 2011-2012 MASA TENİSİ MAÇ GÖREVLİLERİ İÇİN EL KİTABI 2011-2012 ANKARA 2013 - 2 - İÇİNDEKİLER 1. GİRİŞ... 5 2. KURAL VE YÖNETMELİKLER... 5 2.1. Uygulanabilirlik... 5 2.2. Kurallar... 5 2.3. Yönetmelikler... 5 3.

Detaylı

HAKEMLİK REHBERİ VE TALİMATLARI 2014

HAKEMLİK REHBERİ VE TALİMATLARI 2014 HAKEMLİK REHBERİ VE TALİMATLARI 2014 HAKEMLİK REHBERİ VE TALİMATLARI - 2014 FIVB Resmi Voleybol Kuralları 2013-2016'yı takiben SUNUŞ Hakemlik Rehberi ve Talimatları, tüm uluslararası ve ulusal müsabakalar

Detaylı

ESKİŞEHİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ALT YAPI KOORDİNASYON MERKEZİ (AYKOME) UYGULAMA YÖNETMELİĞİ

ESKİŞEHİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ALT YAPI KOORDİNASYON MERKEZİ (AYKOME) UYGULAMA YÖNETMELİĞİ ESKİŞEHİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ALT YAPI KOORDİNASYON MERKEZİ (AYKOME) UYGULAMA YÖNETMELİĞİ İÇİNDEKİLER BİRİNCİ KISIM GENEL HÜKÜMLER 1 Birinci Bölüm Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar 1 Amaç Kapsam Dayanak

Detaylı

MUĞLA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ALT YAPI KOORDİNASYON MERKEZİ (AYKOME) UYGULAMA YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ KISIM GENEL HÜKÜMLER

MUĞLA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ALT YAPI KOORDİNASYON MERKEZİ (AYKOME) UYGULAMA YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ KISIM GENEL HÜKÜMLER MUĞLA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ALT YAPI KOORDİNASYON MERKEZİ (AYKOME) UYGULAMA YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ KISIM GENEL HÜKÜMLER BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar Amaç: MADDE 1- Bu Yönetmeliğin amacı,

Detaylı

{RBTJ0018 V1} KURALLAR KITABI GENEL KATEGORI

{RBTJ0018 V1} KURALLAR KITABI GENEL KATEGORI {RBTJ0018 V1} KURALLAR KITABI GENEL KATEGORI İÇİNDEKİLER 1. Kısım - Temel Düzenlemeler 1.1. Etkinliğin Tanımı (Genel Yarış) Sayfa 03 1.2. Parkurun Tanımı Sayfa 03 1.3. Katılım / Minimum Yaş Sayfa 03 1.4.

Detaylı

BIRLIKTE YAŞA BİRLİKTE ÖĞREN

BIRLIKTE YAŞA BİRLİKTE ÖĞREN BIRLIKTE YAŞA BİRLİKTE ÖĞREN Özel İzmir Amerikan Koleji Yatılı Bölüm El Kitabı 2015-2016 1 İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... 1 Özel İzmir Amerikan Koleji Yatılı Bölüm ünün Felsefesi ve Amaçları... 3 Misyon...

Detaylı

Seyahat sigortanızın kapsamı sigorta sertifikanız üzerinde belirtilmiştir. Seyahat sigortası poliçenizin detaylarını lütfen dikkatlice okuyunuz.

Seyahat sigortanızın kapsamı sigorta sertifikanız üzerinde belirtilmiştir. Seyahat sigortası poliçenizin detaylarını lütfen dikkatlice okuyunuz. Seyahat sigortası poliçeniz hakkında; Tüm sigorta poliçeleri bazı sınırlamalar ve muafiyet ihtiva etmektedir. Teminatların ihtiyaçlarınıza uygun olduğundan lütfen emin olunuz. İşbu poliçe T.C.Vatandaşları

Detaylı

ENKA YÜZME EL KİTABI ENKA YÜZME ŞUBESİ EL KİTABI

ENKA YÜZME EL KİTABI ENKA YÜZME ŞUBESİ EL KİTABI ENKA YÜZME EL KİTABI ENKA YÜZME ŞUBESİ EL KİTABI 1 Enka Spor Kulübü Yüzme takımına hoş geldiniz! Yüzme Şubemiz rekabetçi bir ortamda mükemmelliğe ulaşmak için sürekli kendini geliştirmektedir. Kurumumuz

Detaylı

TANITIM VE KULLANIM EL KİTABI

TANITIM VE KULLANIM EL KİTABI 2. BÖLGE TANITIM VE KULLANIM EL KİTABI MÜŞTERİ HİZMETLERİ ÇAĞRI MERKEZİ 444 0 795 CANLI DESTEK www.soyak.com.tr E-POSTA info@soyak.com.tr SOYAK SİESTA TANITIM VE KULLANIM EL KİTABI Hoş geldiniz, SOYAK

Detaylı

Dur işaret levhası, beyaz kenarlı kırmızı zemin üzerinde beyaz renkli dur yazısının olduğu sekizgen şekle sahiptir.

Dur işaret levhası, beyaz kenarlı kırmızı zemin üzerinde beyaz renkli dur yazısının olduğu sekizgen şekle sahiptir. 24- TRAFİK TANZİM İŞARETLERİ (TT GRUBU) Genel: Trafik Tanzim İşaretleri, yol kullanıcılarını uymaları gereken özel yükümlülükler, çeşitli yasaklama ve kısıtlamalar hakkında bilgilendirmek için kullanılır.

Detaylı

İŞYERİ HEKİMİ VE DİĞER SAĞLIK PERSONELİNİN GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK TASLAĞI

İŞYERİ HEKİMİ VE DİĞER SAĞLIK PERSONELİNİN GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK TASLAĞI Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından: İŞYERİ HEKİMİ VE DİĞER SAĞLIK PERSONELİNİN GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK TASLAĞI BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç

Detaylı

T.C. YAŞAR ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİ YURDU YÖNERGESİ Amaç Madde 1 Bu yönergenin amacı, öğrenim görmekte olan öğrencilerin veya Üniversite tarafından izin

T.C. YAŞAR ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİ YURDU YÖNERGESİ Amaç Madde 1 Bu yönergenin amacı, öğrenim görmekte olan öğrencilerin veya Üniversite tarafından izin T.C. YAŞAR ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİ YURDU YÖNERGESİ Amaç Madde 1 Bu yönergenin amacı, öğrenim görmekte olan öğrencilerin veya Üniversite tarafından izin verilen; kurs, hizmet içi eğitim, seminer, kongre, staj

Detaylı

MOTORLU ÇOK HAFİF HAVA ARACI PİLOTU LİSANS TALİMATI (SHT-ÇHHA) BİRİNCİ BÖLÜM Genel Hükümler

MOTORLU ÇOK HAFİF HAVA ARACI PİLOTU LİSANS TALİMATI (SHT-ÇHHA) BİRİNCİ BÖLÜM Genel Hükümler MOTORLU ÇOK HAFİF HAVA ARACI PİLOTU LİSANS TALİMATI (SHT-ÇHHA) BİRİNCİ BÖLÜM Genel Hükümler Amaç MADDE 1 - (1) Bu Talimatın amacı; motorlu çok hafif hava aracıyla operasyon yapan ticari, genel ve sportif

Detaylı

Alt İşverenler Çalışma, İş Sağlığı ve Güvenliği Talimatı

Alt İşverenler Çalışma, İş Sağlığı ve Güvenliği Talimatı Alt İşverenler Çalışma, İş Sağlığı ve Güvenliği Talimatı Hazırlanma Tarihi: 18.09.2013 İÇERİK 1. Amaç 2. Uygulama Alanı 3. Sorumluluk 4. Tanımlar 5. İşlem 6. Taşeron Firmalardan İstenilen Belgeler 7. Referanslar

Detaylı

TRAVEL GUARD YURTDIŞI SEYAHAT SİGORTASI POLİÇE ÖZEL ŞARTLARI AIG Sigorta A.Ş. bu sigorta poliçesinde anılan sigortayı prim ödemesi karşılığında ve bu poliçenin genel ve özel şartlarına uyulmak kaydıyla

Detaylı

SINAV UYGULAMA YÖNERGESİ

SINAV UYGULAMA YÖNERGESİ T.C. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi SINAV UYGULAMA YÖNERGESİ SINAV GÖREVLİLERİ YÖNETİMİ DAİRE BAŞKANLIĞI! SINAVDAN SONRA KIRMIZI KUTUYA KONULACAKTIR HAZİRAN 2015 İÇİNDEKİLER Amaç...1 Kapsam...1 Dayanak...1

Detaylı

İŞYERİ HEKİMİ VE DİĞER SAĞLIK PERSONELİNİN GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK

İŞYERİ HEKİMİ VE DİĞER SAĞLIK PERSONELİNİN GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK Resmi Gazete Tarihi: 20.07.2013 Resmi Gazete Sayısı: 28713 İŞYERİ HEKİMİ VE DİĞER SAĞLIK PERSONELİNİN GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

Detaylı

ÖZYEĞİN ÜNİVERSİTESİ LİSANS EĞİTİM VE ÖĞRETİM YÖNETMELİĞİ. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

ÖZYEĞİN ÜNİVERSİTESİ LİSANS EĞİTİM VE ÖĞRETİM YÖNETMELİĞİ. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar ÖZYEĞİN ÜNİVERSİTESİ LİSANS EĞİTİM VE ÖĞRETİM YÖNETMELİĞİ (Resmi Gazete Tarihi: 9 Mart 2015; Resmi Gazete Sayısı: 29290) Amaç MADDE 1 BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar (1) Bu Yönetmeliğin

Detaylı

TÜRKİYE CUMHURİYETİ ZİRAAT BANKASI A.Ş. İLE ÖZ BANKA, FİNANS VE SİGORTA ÇALIŞANLARI SENDİKASI ARASINDA İMZALANAN

TÜRKİYE CUMHURİYETİ ZİRAAT BANKASI A.Ş. İLE ÖZ BANKA, FİNANS VE SİGORTA ÇALIŞANLARI SENDİKASI ARASINDA İMZALANAN TÜRKİYE CUMHURİYETİ ZİRAAT BANKASI A.Ş. İLE ÖZ BANKA, FİNANS VE SİGORTA ÇALIŞANLARI SENDİKASI ARASINDA İMZALANAN I.DÖNEM 01.01.2015-31.12.2016 TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İÇİNDEKİLER Sayfa I. BÖLÜM: GENEL HÜKÜMLER...

Detaylı

TÜRKĠYE FUTBOL FEDERASYONU MERKEZ HAKEM KURULU HAKEM DÖRDÜNCÜ HAKEM VE GÖZLEMCĠ EL KĠTABI

TÜRKĠYE FUTBOL FEDERASYONU MERKEZ HAKEM KURULU HAKEM DÖRDÜNCÜ HAKEM VE GÖZLEMCĠ EL KĠTABI TÜRKİYE FUTBOL FEDERASYONU Başkan : Yıldırım DEMİRÖREN MHK Başkanı : Zekeriya ALP Telefon : 0 212 362 24 84 Faks : 0 212 323 49 50 Adres : İstinye Mah. Darüşşafaka Cad. No:45 Kat:2 İstinye - İSTANBUL Internet

Detaylı

MOTORLU ARAÇLAR VE YOL TRAFİK TÜZÜĞÜ (A.E 99/1974) 21/74 sayılı Yasanın 5. Maddesinin (1)'inci fıkrası altında yapılan Tüzük.

MOTORLU ARAÇLAR VE YOL TRAFİK TÜZÜĞÜ (A.E 99/1974) 21/74 sayılı Yasanın 5. Maddesinin (1)'inci fıkrası altında yapılan Tüzük. MOTORLU ARAÇLAR VE YOL TRAFİK TÜZÜĞÜ (A.E 99/1974) 21/74 sayılı Yasanın 5. Maddesinin (1)'inci fıkrası altında yapılan Tüzük. Kısa İsim 1. Bu Tüzük, 1974 Motorlu Araçlar ve Yol Trafik Tüzüğü" olarak isimlendirilir.

Detaylı

Karar Sayısı : 94/5555

Karar Sayısı : 94/5555 1972 Konteynerle İlgili Gümrük Sözleşmesi Karar Sayısı : 94/5555 Türkiye tarafından 15/12/1972 tarihinde Cenevre de imzalanan ve 2/12/1993 tarihli ve 3930 sayılı Kanunla onaylanması uygun bulunan ekli

Detaylı

İŞYERİ HEKİMİ VE DİĞER SAĞLIK PERSONELİNİN GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK TASLAĞI

İŞYERİ HEKİMİ VE DİĞER SAĞLIK PERSONELİNİN GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK TASLAĞI İŞYERİ HEKİMİ VE DİĞER SAĞLIK PERSONELİNİN GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK TASLAĞI BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 (1) Bu Yönetmeliğin amacı; iş

Detaylı

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu İnsan Kaynakları Yönetmeliği

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu İnsan Kaynakları Yönetmeliği Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu İnsan Kaynakları Yönetmeliği BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç Madde 1- Bu Yönetmeliğin amacı; Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma

Detaylı

HAVALİMANLARI YER HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ (SHY-22) BİRİNCİ KISIM Genel Hükümler BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

HAVALİMANLARI YER HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ (SHY-22) BİRİNCİ KISIM Genel Hükümler BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar HAVALİMANLARI YER HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ (SHY-22) BİRİNCİ KISIM Genel Hükümler BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç Madde 1- Bu Yönetmeliğin amacı, 2920 sayılı Türk Sivil Havacılık Kanunu

Detaylı

KARAYOLLARI TRAFİK YÖNETMELİĞİ (7) BİRİNCİ KISIM Genel Esaslar. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç ve Kapsam

KARAYOLLARI TRAFİK YÖNETMELİĞİ (7) BİRİNCİ KISIM Genel Esaslar. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç ve Kapsam KARAYOLLARI TRAFİK YÖNETMELİĞİ (7) BİRİNCİ KISIM Genel Esaslar BİRİNCİ BÖLÜM Amaç ve Kapsam Amaç Madde 1- Bu Yönetmeliğin amacı, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu uyarınca, can ve mal güvenliği yönünden;

Detaylı