MUT TİCARET VE SANAYİ ODASI 2013 YILI FAALİYETLERİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "MUT TİCARET VE SANAYİ ODASI 2013 YILI FAALİYETLERİ"

Transkript

1 MUT TİCARET VE SANAYİ ODASI 2013 YILI FAALİYETLERİ ODANIN TARİHÇESİ: Odamız 1984 yılında kurulmuş olup, kendi hizmet binasına 1999 yılında taşınmıştır. Mut Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde: Mut Ticaret Sicil Müdürlüğü Mersin Ticaret Borsası Mut Tescil Bürosu Mersin KOSGEB Mut Temsilciliği Mersin İŞ-KUR Hizmet Noktası hizmet vermektedir. Odamız da 5 Meslek Grubu bulunmaktadır. Oda 14 Meclis Üyesi, 5 Yönetim Kurulu ve 4 personelle üyelerine ve Mut Halkına hizmet vermektedir. - 09/01/2013 İlçemizde 1/ Ölçekli Çevre Düzeni Planı Bilgilendirme toplantısı yapıldı.toplantıya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü nden yetkili personeller, İlçe Kaymakamı Mustafa Şahin, Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Ömer Sarı, Mut Meslek Yüksekokulu Müdürü Kasım Pınar, İlçe Tarım Müdürü Levent Abaş, Ticaret ve Sanayi Odası Temsilcileri, Esnaf Odası temsilcileri ile sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı. - Odamızın girişimi ile Mersin İŞKUR ve KOSGEB Merkez Müdürlükleri ile girişimcilik kursu açılmış ve kursu 39 kişi başarı ile tamamlamıştır. 17/01/2013 tarihinde saat 14:00 de odamız salonunda sertifika töreni yapıldı. Sertifika Törenine İŞKUR İl Müdürü Mustafa KUTLU ile Mersin KOSGEB Müdür Yardımcısı Mehmet EREN katılmıştır. Sertifika dağıtım töreni sonucunda İŞKUR ve KOSGEB destekleri hakkında bilgilendirme toplantısı yapılmıştır. (Muttan Haber Gazetesi-30/01/2013)

2 - 27/02/2013 tarihinde Vergi Haftası Kutlaması yapıldı. Kutlama kapsamında Malmüdürü, Meclis Başkanımız ve Yönetim Kurulu Üyelerinin katılımıyla makamında ziyaret edildi. Atatürk Anıtına toplu şekilde çelenk konuldu. Malmüdürünün kutlamaları kabulü ile sona erdi. Aynı gün Malmüdürü ve servis yetkilileri Odamızı ziyaret etti. Karşılıklı bilgi alışverişinde bulunuldu. -04/03/2013 tarihinde Mersin Valisi Sayın Hasan Basri GÜZELOĞLU odamızı ziyaret etti. Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi ATA oda ve ilçe sorunları hakkında sunum yaptı. - 03/04/2013 tarihinde Odamızın daveti üzerine İş Güvenliği Uzmanı Mustafa Saydam tarafından, tarihinde yürürlüğe giren "İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu" ile bu kanunu destekleyen "İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Hakkında Yönetmelik" ve "Risk Değerlendirme Yönetmeliği" kapsamında işyeri sahipleri ile serbest muhasebeci mali müşavirlere bilgilendirme eğitimi verildi. Geçtiğimiz hafta içerisinde Mut Ticaret ve Sanayi Odası Konferans salonunda verilen bilgilendirme ve eğitim toplantısına konuk olan İş Güvenliği Uzmanı Mustafa Saydam; yeni çıkan yasa ve yönetmeliğe göre; kamu ve özel sektör gözetmeksizin tüm çalışanların kanun kapsamına alındığını, tüm işçi çalıştıran işyerlerinin tarihinden itibaren risk değerlendirme ve risk analizi yaptırmak zorunda olduğu ve risk değerlendirme-risk analizinin amacının iş kazası ve meslek hastalığı yaşanmadan önce, önlem almayı hedeflediğini söyledi. Saydam; iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri hakkında yönetmeliğin, 50 kişiden fazla işçi çalıştıran işyerlerinin ten itibaren iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi çalıştırma zorunluluğunu getirdiğini, 50 kişiden az işçi çalıştıran işyerleri için bu tarihi, çok tehlikeli ve tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için , az tehlikeli işyerleri için tarihinde zorunlu olduğunu bildirdi. Toplantı sonrasında iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekiminin işyerlerine atanma yöntemi de katılımcılara sistem üzerinde uygulamalı olarak anlatıldı.

3 - 08/04/2013 tarihinde Karaman Ticaret ve Sanayi Odasının daveti üzerine Oda Hizmet Binası açılış törenine iştirak edildi. Açılışa TOBB Yönetim Kurulu Başkanı M.Rifat HİSARCIKLIOĞLU da katıldı. Mut Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyeleri ile bir işletmede Mut sorunları M. Rifat HİSARCIKLIOĞLU na aktarıldı.

4 - 03/05/2013 CHP İlçe Örgütü ve CHP Grup Başkanvekili Süheyl BATUM Oda yönetimini ziyaret etti. İlçe sorunları görüşüldü. - 06/05/2013 Oda Seçim çalışması başladı ve Mahalli Gazetede ilan edildi. - 15/05/2013 Akdeniz İhracatçı Birlikleri'nce düzenlene 7. Geleneksel Mut Sofralık Kayısı Üretim ve İhracatı Değerlendirme Toplantısı'na katılmak üzere AKİB yetkilileri Mut'a geldi. Ziraat Odası Konferans Salonunda yapılan toplantıya, Mut Kaymakamı Mustafa Şahin, Mut Belediye Başkanı Murat Orhan, Akdeniz Yaş Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kavak, İlçe Tarım Müdürü Levent Abaş,Odamız Yönetim Kurulu üyeleri, üreticiler ve vatandaşlar katıldı.

5 - 12/06/ Mut Kayısı Kültür ve Sanata Festivali Kapsamında Gerçekleştirilen Sportif Etkinliklerde Oda Futsal takımımız 1. olmuştur. - 14/06/2013 Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit ÖZCAN ve bürokratları Odamızı ziyaret etti. Yapmış olduğu hizmetleri anlattı. Yapacak olduğu hizmetler hakkında bilgi verdi.

6 - 22/06/2013 Mut Ticaret ve Sanayi Odası seçimleri15 Haziran 2013 Cumartesi günü 468 üyenin iştiraki ile yapıldı. Sakin ancak çekişmeli geçen seçimde 5 meslek gurubunda meslek komiteleri ve 14 kişilik meclis üyesi seçimi yapıldı. 14 kişilik oda meclisi aşağıda belirten gruplarda yer alan şu isimlerden oluştu: 1. Meslek Gurubu: Şahin SEZER, Hüseyin Kaçar (S.S. Çamlıca Tarımsal Kalkınma Kooperatifi), Ahmet ÖZKAN. 2. Meslek Gurubu: Emin ATSAN, Yasin KILINÇ, M. Ersin DÜZENLİ. 3. Meslek Gurubu: Mehmet Gürsel AYDIN, İlker ŞİMŞEK. 4. Meslek Gurubu: İbrahim Hulusi ÜNAL, Mustafa KUMRU, Hamza DOĞAN. 5. Meslek Gurubu: Mustafa ÖZAY, Nebiattin ATA, Abdurrahman YÜKSEL. 22 Haziran 2013 Cumartesi günü 14 kişilik meclis üyesi arasından yapılan seçimde Meclis Başkanlığına Şahin Sezer seçilirken, Meclis başkan yardımcılığına Nebiattin Ata seçildi. Seçimlerde oda yönetim kurulu başkanlığına Mehmet Gürsel Aydın seçilirken, yönetim kurulu üyeliklerine ise Hamza Doğan, İbrahim Hulusi Ünal, Mustafa Kumru ve Ahmet Özkan seçildiler.yeni oluşan yönetim kurulu dün yaptığı ilk toplantı sonunda kendi arasında yaptığı görev bölümünde başkan yardımcılıklarına İ. Hulusi Ünal ve Hamza Doğan, sayman üyeliğe ise Ahmet Özkan getirildi.

7 - 01/07/2013 Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Şerafettin AŞUT yeni seçilen Oda temsilcilerini ziyaret etti. Mersin odalar arasında birlik ve beraberliği sağlayacağını, Mut tarım ürünlerinin tanıtım ve ticaretine destek vereceklerini belirtti. - 02/07/2013. Odamız organ seçimleri sonucu oluşan yönetim kurulumuzu MHP İlçe Teşkilatı hayırlı olsun ziyaretinde bulundu - 03/07/2013 Oda Yönetim Kurulu üyeleri ve Meclis Başkanı İlçe Kaymakamı Sayın Mustafa ŞAHİN e nezaket ziyaretinde bulundular. İlçe kaymakamı Mustafa Şahin yönetim kurulu üyelerini kutlayarak görevlerinde başarılar diledi.

8 - 05/07/2013 Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Aday Adayı Sayın Burhanettin KOCAMAZ ve bürokratları Odamızı ziyaret etti. Yapacak olduğu hizmetler hakkında bilgi verdi. - 11/07/2013 Odamızın talebi sonucu İlçemizde bulunan LPG istasyonlarında görev yapan satış elemanlarının eğitimleri amacıyla Mersin Makine Mühendisleri Odası Silifke Temsilciliğince düzenlenen LPG eğitim seminerine 18 kişi katılmış olup eğitim sonunda sertifika almaya hak kazanmışlardır. Kursiyerlere sertifikaları imza karşılığı teslim edilmiştir.

9 - 12/07/2013 Odamız Meclis Başkanı Şahin SEZER, Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Gürsel AYDIN, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hamza DOĞAN, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa KUMRU TOBB Yönetim Kurulu Başkanı Sayın M. Rıfat HİSARCIKLIOĞLU nu makamında ziyaret ettiler. - 12/07/2013 Ekonomi Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mustafa SEVER e makamında Meclis Başkanı ve Yönetim Kurulu Başkan ve Üyeleri, Genel Sekreter tarafından ziyarette bulunuldu. Mut Kayısı hasatı ve ihracatı hakkında bilgi alış verişinde bulunuldu. Mut Organize Sanayi Bölgesi hakkında Genel Sekreter sunum yaptı. Ortak karar olarak Zeytin Alanının Organize Sanayi Bölgesi olması için beraber çalışılmasına karar verildi. - 16/07/2013 Mersin Orman Bölge Müdürü Sayın Abit BACA Odamıza ziyarette bulundu. Organize Sanayi Bölgesi olarak düşünülen Zeytin Alanı mevkiindeki yerin gezildiği, burada en kısa zamanda Orman Kadostra çalışmalarının başlatılacağı, orman alanı olmayan yerin hazine adına tahsis edilmesine ve daha sonra 1/ ölçekli çevre planı haritasında buranın sanayi bölgesi ve organize sanayi bölgesi olması hususunda görüş birliğine varıldı.

10 - 19/07/2013 Odamız organ seçimlerinden sonra makamında ziyaret edilen Mut İlçe Emniyet Müdürü Murat GÜNEY iadei ziyarette bulundu. İlçe asayiş ve otopark sorunları görüşüldü.

11 - 23/07/2013 Odamız tarafından Bulutbey Otel'de düzenlenen iftar yemeğine Mut Belediye Başkanı Murat Orhan, Mut Orman İşletme Müdürü Hasan Keskin, Mut Malmüdürü Sait Dilek, işadamları ve Oda Meslek Komitesi üyeleri ve Disiplin Kurulu üyeleri katılmışlardır. Yapılan duanın ardından başlayan iftar yemeğinde konuşma yapan Mut Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M.Gürsel Aydın Ramazan ayı vesilesiyle ilçede kardeşlik duygularının arttığını belirterek ramazan ayı içerisinde düzenlenen iftar yemeklerinde kardeşlik havasına şahit olduğunu dile getirdi. Oluşan kardeşlik havasının ramazan ayı sonrasında da devam etmesi dileğinde bulundu. İftar yemeğine katılan misafirlere teşekkür etti. - 03/10/2013 Odamız ve Mut İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından organize edilen Ekmek Hijyen Bilgilendirme toplantısı Odamız konferans salonunda İlçemizdeki fırıncıların katılımıyla yapılmıştır. Toplantıda fırıncılara Ekmek Hijyeninde uyulması ve uygulanması gereken kriterler aktarıldı.

12 -23/10/2013 Odamız hizmet binasında gerçekleşen ISO 9001: 2008 belge teslim töreninde ADN Danışmanlık Temsilcisi Muzaffer Kıraç Mut Ticaret ve Sanayi Odası'nın büyük bir başarı göstererek Kalite Sistem Belgesi almaya hak kazandığını söyledi. Mut Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Gürsel Aydın seçildikleri günden bu yana üye memnuniyetini ön plana aldıklarını belirterek,"çalışanlarımızın çalışmaktan gurur duyacağı ve sadakatle bağlı olacağı, verimlilik ve kuruluş imajını sağlayacak derecede düzenli, temiz ve güvenli çalışma ortamı sağlamak, köklü geçmişimiz ve tarihten gelen sorumluluğumuz ile ilçemizin sosyal, ekonomik ve kültürel gelişimine katkı sağlamak, etkin, hızlı ve kaliteli hizmet vermek ve üyelerimizle sağlıklı iletişim kurmak amacıyla ISO 9001: 2008 Kalite Sistem Belgesi'ni üyelerimize ve odamıza kazandırdık. ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi belgesinin alınmasında emeği geçen herkese teşekkür eder, odamıza hayırlı uğurlu olmasını diler, katılımlarınızdan ötürü herkese teşekkür ederim. dedi. Mut Kaymakamı Mustafa Şahin yaptığı konuşmasında ISO 9001:2008 Kalite Belgesini alan Mut Ticaret Odasına hayırlı olması dileklerinde bulundu. - 14/11/2013 Mersin Valisi Sayın Hasan Basri GÜZELOĞLU Mersin Valiliği Sosyal Hizmet Projeleri'nin tanıtım toplantısı için geldiği ilçemizde 2 tane zeytinyağı fabrikasının açılışını gerçekleştirdi. Açılışlardan sonra Mut Kaymakamlığı Toplantı salonunda sivil toplum kuruluşları ile bir araya gelerek Mut Zeytin ve Zeytinyağını tanıtmak adına Çukurova Kalkınma Ajansına proje sunulması ve doğrudan destek programı ile alınacak hibenin bu yönde kullanılmasını istediğini belirtti. Projenin Mut Ticaret ve Sanayi Odası tarafından hazırlanmasına ve Projenin adının Mut Zeytin Ve Zeytinyağına Türkiye ve Dünya Ticaretinde Marka Değeri Kazandırma olmasına karar verildi. Ayrıca Mut Organize Sanayi Bölgesi kuruluş çalışmalarının başlatılmasına karar verildi.

13 - 20/11/2013 Mersin Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü kurum hizmetlerini işverenlere tanıtım kapsamında Mut Ticaret ve Sanayi Odası Hizmet binasında İŞKUR-İşveren Destekleri konulu seminer düzenlendi. Mersin Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünde görevli İş ve Meslek Danışmanları, Mehmet Çağlayan, Erkan Şanlı ve Serkan Özada; işverenlere yönelik kurum hizmetlerini tanıttı. Bu kapsamda işverenlere yönelik İş ve Meslek Danışmanlığı faaliyetleri, Mesleki Eğitim Faaliyetleri, İşe yerleştirme Hizmetleri, İşbaşı Eğitim Programı, Teşvik Sistemi Konusunda bilgilendirmeler yapıldı. Yapılan sunum sonunda işverenlerin soruları cevaplandı. Mut Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Gürsel Aydın toplantıda yaptığı konuşmasında; Mersin Çalışma ve İş Kurumunun iş arayanlara ve işverenlere yönelik hizmetlerinin bir taraftan artarken diğer taraftan da kaliteli hale geldiğini belirtti. Toplantı sonunda oda temsilcileri ile birlikte yürütülen diğer etkinlikler hususunda değerlendirmeler yapıldı. -11/12/ sayılı Türk Ticaret Kanunu yürürlüğe girmiş olup ve 01 Ocak 2014 tarihinde uygulanacak olan tebliğ ve yönetmelikler hakkında Yönetim Kurulu Başkanımız Mehmet Gürsel Aydın ın basın açıklaması. Ülke ve İlçe ekonomisine katkı sağlayan yatırım yapan ve hizmet sunan, aş ve iş üreten tüccar ve sanayicimizi yeni uygulamalar beklemektedir. Bu konuda Tüccar ve Sanayicilerimizi bilgilendirmek istiyoruz. maddesinde tacirin işletmesiyle ilgili belgelerde (fatura, perakende satış fişi, gider pusulası, müstahsil makbuzları) TİCARET ÜNVANI, TİCARET SİCİL NUMARASI- MERSİS VE İŞLETMENİN MERKEZİNİN gösterileceği hüküm altına alınmıştır. Tacirlerimiz 01 Ocak 2014 tarihi ve sonrasında kullanacakları belgeleri bastırırken bu belgelerde ticaret unvanının, MERSİS numarasının(mersis numarası Mut Ticaret Sicil Müdürlüğü'nden verilmektedir.), ticari işletmenin merkezinin gösterilmesine dikkat etmeleri, 01 Ocak 2014 tarihinden öncesinde bastırılan belgelerin bu tarih sonrasında kullanılması halinde, bu belgelerde de anılan bilgilerin gösterilmesini ( bilgileri içerecek şekilde hazırlanan kaşelerin bu belgelere vurulması) sağlamaları, yazarkasalardan alınan perakende satış fişlerinde madde kapsamındaki bilgilere yer verilmesini teminen gerekli program değişikliklerini yaptırmaları veya program değişikliğine gidilinceye kadar bilgileri içerecek kaşeyi fişlerin önüne veya arkasına vurmaları gerekmektedir. Söz konusu bilgileri Fatura, perakende satış fişleri, gider pusulaları, müstahsil makbuzları vb. belgelerde gösterilmemesi halinde kanunun ilgili maddesince 2014 yılında 2 bin 240 lira idari para cezası uygulanacağı belirtilmektedir. Tacirlerin cezalı duruma düşmemeleri için ticaret unvanını, mersis numarasını ve merkez adresinin belgelerde kullanmasının önemini bildiriyoruz. İŞLETME KAYIT BELGESİ: İşletme kaydı belgesi alma süresi tarihinde sona eriyor. Gıda ve Yem üretimi yapan işletmeler, lokantalar, bakkallar, marketler vb. işyerleri tarihine kadar İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğünden İŞLETME KAYIT BELGELERİNİ almalarını hatırlatıyoruz. Hayırlı işler, sağlıklı yaşam bol kazanç temennisiyle saygılar sunuyorum.

14 2013 yılında Odamıza Gelen Evrak Sayısı : 694 Ticaret Sicil Müdürlüğüne Gelen Evrak Sayısı: yılında Odamızdan Giden Evrak Sayısı : 342 Ticaret Sicil Müdürlüğünden Giden Evrak Sayısı: yılında Odamıza kayıt olan Firma sayısı: 97 Kooperatif Şube Şahıs Şirket İktisadi İşletme yılında Odamızdan Kaydı Silinen Firma sayısı: İlçe Nüfusu: Erkek, Kadın toplam Nüfus artış hızı: %0 2,5. İlçenin İdari Durumu: 2 Belde- 90 Köy İlçenin Yüzölçümü: 2554km Okul ve Öğrenci Sayısı: 24 merkez 48 Köyde olmak üzere toplam 72 okul bulunmakta 8550 öğrenci öğrenim görmekte ve 543 Öğretmen görev yapmakta. Mut Sağlık: 54 Yataklı Mut Devlet Hastanesi faal olup, 2013 yılında 4851 yatan hasta sayısı poliklinik yapılmıştır. 75 yatak kapasiteli yeni Mut Devlet Hastanesi inşaatı devam etmektedir. Mut Küçük sanayi Sitesi mevcut olup toplam işyeri sayısı 118, çalışan sayısı 360 kişidir yılı itibariyle Trafik Tescile Kayıtlı Araç Tür ve Sayıları:

15 Otomobil: 6402 Kamyon: 184 Kamyonet: 2107 Otobüs: 214 Minibüs: 259 Traktör: 2736 Motosiklet: 6998 Diğerleri: 1876 olmak üzere toplam araçtır. İlçe Emniyet Müdürlüğü bünyesindeki görevli personel sayısı: 88 Pasaport Bürosu tarafından verilen pasaport sayısı : /12/2013 Tarihi itibariyle gerçek usulde vergilendirilen gelir vergisi; 1.Sınıf Mükellef sayısı : Sınıf Mükellef sayısı : 1065 Zirai kazanç mükellef sayısı: 3 Serbest Meslek : 56 GMSİ : /12/2013 Tarihi itibariyle basit usule tabi ticari kazanç mükellef sayısı: /12/2013 Tarihi itibariyle Kurumlar Vergisi mükellef sayısı: Anonim Şirket :10 Limited Şirket :157 Kooperatif :39 31/12/2013 Tarihi itibariyle KDV mükellef sayısı: /12/2013 Tarihi itibariyle MTV mükellef sayısı: /12/2013 tarihi itibariyle tahakkuk miktarı: ,20TL 31/12/2013 tarihi itibariyle tahsilat miktarı : ,54TL 31/12/2013 tarihi itibariyle kamu görevli memur sayısı: /12/2013 tarihi itibariyle kamu görevli işçi sayısı: 6

16 2013 Yılında Belediye mezbahanesinde kesilen hayvan sayısı: Büyükbaş Hayvan : 1097 Küçükbaş Hayvan: Yılında Mut Toptancı Halinden sevk edilen tarım ürünleri miktar ; Armut : kg Badem : kg Erik : kg Kayısı: kg Muz :650 kg Şeftali : kg Üzüm : 120 kg Ayva : 734 kg Elma : kg Nektarin: kg 2013 Yılı Mut PTT Merkez Müdürlüğü nde; Kabul Edilen havale adet ,00 TL Ödenen Havale adet ve ,00 TL Gönderilen Gönderi sayısı adet Gelen Gönderi Sayısı adet SSK Emekli Maaşı alan 237 kişi Bağ kur Emekli Maaşı alan 1 kişi 2022 sayılı yasaya göre maaş alanlar kişi Mut Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü bünyesinde bulunan Programlar ve Öğrenci Sayıları: PROGRAM KIZ ERKEK TOPLAM BAHÇE TARIMI MOBİLYA DEKORASYON SÜT VE ÜRÜNLERİ TEKNOLOJİSİ

17 BİLGİSAYAR VE PROGRAMCILIĞI MUHASEBE VE VERGİ UYGULAMALARI İDARİ PERSONEL SAYISI :11 AKADEMİK PERSONEL SAYISI: 9 İlçemizdeki 2013 yılı Hayvan Varlığı: TOPLAM : Hayvan Cinsi Hayvan Sayısı Büyükbaş (sığır) Küçükbaş (koyun) Küçükbaş (keçi) Kümes hayvanı(tavuk) Arıkovanı 6530 Balık üretim tesisi 4 İlçemizdeki 2013 Yılı Meyve Ağacı Dağılımı: İlçemizdeki Meyve Ağaçları Ağaç Sayısı (2013 yılı) 2013 yılı rekoltesi (ton) Kayısı Zeytin Erik Elma Armut Nar Ceviz İncir Kiraz Vişne Şeftali Ayva Üzüm Antep Fıstığı Odamız 5174 sayılı Kanun ve bu kanuna istinaden çıkartılan yönetmeliklerle faaliyetini yürütmektedir. Ayrıca İlçenin ekonomik,sosyal ve kültürel yönden gelişmesi için çalışmalar yapmaktadır.odamızın 2013 yılı faaliyetleri bilgilerinize sunulur. Saygılarımızla. Mut Ticaret ve Sanayi Odası Mehmet Gürsel AYDIN Yönetim Kurulu Başkanı Şahin SEZER Meclis Başkanı

2012 YILI FAALİYETLERİ

2012 YILI FAALİYETLERİ 2012 YILI FAALİYETLERİ TSO'DAN AÇIKLAMA TSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Toktay yaptığı açıklamada; üyelerimizden yıllardır tescilli adreslerinin geçersiz olaması sebebiyle ulaşamadığımız ve durumları

Detaylı

N Z P. NTO Başkanı Mehmet ÖZYURT Nizip Adına Bir İlke Daha İmza Attı. Y l: Eylül 2013 Say : 12

N Z P. NTO Başkanı Mehmet ÖZYURT Nizip Adına Bir İlke Daha İmza Attı. Y l: Eylül 2013 Say : 12 N Z P T CARET ODASI Y l: Eylül 2013 Say : 12 Nizip Ticaret Odas Üyelerine Yönelik Ücretsiz Yay n d r NTO Başkanı Mehmet ÖZYURT Nizip Adına Bir İlke Daha İmza Attı Nizip Ticaret Odası nda Meslek Komitesi

Detaylı

TARSUS TİCARET BORSASI 2014 YILI FAALİYET RAPORU

TARSUS TİCARET BORSASI 2014 YILI FAALİYET RAPORU TARSUS TİCARET BORSASI 2014 YILI FAALİYET RAPORU Tarsus Ticaret Borsası, 2014 yılında kalite hedefleri ve hedeflediği yatırımları gerçekleştirerek önemli bir konuma yükseldi. Yönetim olarak hedeflediğimiz

Detaylı

2013 FAALİYET RAPORU

2013 FAALİYET RAPORU 2013 FAALİYET RAPORU Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını aramayı alışkanlık haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istikballerini

Detaylı

Şimdi Bölgeye Yatırım Zamanı

Şimdi Bölgeye Yatırım Zamanı Depremle Yıkıldık 08 Mart 2010 günü saat 04.30 sıralarında ilimiz Karakoçan merkezli 6.0 şiddetinde meydana gelen depremde Palu, Kovancılar ve Karakoçan ilçelerimize bağlı köylerimizde çok sayıda ev yıkımış

Detaylı

AKHİSAR TİCARET BORSASI 2014 YILI FAALİYET RAPORU

AKHİSAR TİCARET BORSASI 2014 YILI FAALİYET RAPORU AKHİSAR TİCARET BORSASI 2014 YILI FAALİYET RAPORU Tüccar, milletin emeğini ve üretimini kıymetlendirmek için eline ve zekasına emniyet edilen ve bu emniyete liyakat göstermesi gereken adamdır. AKHİSAR

Detaylı

AKHİSAR TİCARET BORSASI 2013 YILI FAALİYET RAPORU

AKHİSAR TİCARET BORSASI 2013 YILI FAALİYET RAPORU AKHİSAR TİCARET BORSASI 2013 YILI FAALİYET RAPORU 11 Tüccar, milletin emeğini ve üretimini kıymetlendirmek için eline ve zekasına emniyet edilen ve bu emniyete liyakat göstermesi gereken adamdır. 1 AKHİSAR

Detaylı

Burdur süt üretiminde 10 uncu sırada

Burdur süt üretiminde 10 uncu sırada Burdur Ticaret Borsası Yayın Organı Sayı: 5 Yıl: 2015 Burdur süt üretiminde 10 uncu sırada TOBB dan Burdur a Meslek Lisesi Burdur Feshane ye taşındı BURDUR TİCARET BORSASI 1 TEKE YÖRESİ ANA SPONSOR ANA

Detaylı

Kültür okumak, anlamak, görebilmek, görebildiğinden mana çıkarmak, intibah almak, düşünmek, zekâyı etmektir. (1936)

Kültür okumak, anlamak, görebilmek, görebildiğinden mana çıkarmak, intibah almak, düşünmek, zekâyı etmektir. (1936) Atatürk diyorki; TOBB 69. Genel Kurulu Ata nın Huzuruna Çıktı. Kültür okumak, anlamak, görebilmek, görebildiğinden mana çıkarmak, intibah almak, düşünmek, zekâyı etmektir. (936) www.mto.org.tr 3 M.Rifat

Detaylı

AFYONKARAHİSAR TİCARET VE SANAYİ ODASI 01.01.2013-31.12.2013 TARİHLERİ ARASI FAALİYET RAPORU

AFYONKARAHİSAR TİCARET VE SANAYİ ODASI 01.01.2013-31.12.2013 TARİHLERİ ARASI FAALİYET RAPORU AFYONKARAHİSAR TİCARET VE SANAYİ ODASI 01.01.2013-31.12.2013 TARİHLERİ ARASI FAALİYET RAPORU 1 AFYONKARAHİSAR TİCARET VE SANAYİ ODASI HİZMETLERİ; Odamız organları 153 Meslek Komitesi üyesi 63 Meclis Üyesi,

Detaylı

ÜNYE TİCARET BORSASI 2014 YILI FAALİYET RAPORU

ÜNYE TİCARET BORSASI 2014 YILI FAALİYET RAPORU 2014 YILI FAALİYET RAPORU ARALIK 2014 İÇİNDEKİLER SUNUŞ 1. Projeleri-Raporları 2. Temsil-Sosyal Sorumluluk Faaliyetleri 3. Heyet ve ziyaretleri 4. Yeni Hizmet Binası yapımı 5. Seminer ve eğitimleri 6.

Detaylı

İNEGÖL TİCARET VE SANAYİ ODASI

İNEGÖL TİCARET VE SANAYİ ODASI İNEGÖL TİCARET VE SANAYİ ODASI Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını aramayı alışkanlık haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istikballerini

Detaylı

ANTALYA TİCARET VE SANAYİ ODASI

ANTALYA TİCARET VE SANAYİ ODASI ANTALYA TİCARET VE SANAYİ ODASI FAALİYET RAPORU 2012 ANTALYA TİCARET VE SANAYİ ODASI FAALİYET RAPORU 2012 Bu faaliyet dönemimizde üç etkinliğimiz birer dönemsel sembol olarak kaydedilecektir Antalya Ticaret

Detaylı

Anemon Otel de düzenlenen panele, Denizli Valisi Abdülkadir

Anemon Otel de düzenlenen panele, Denizli Valisi Abdülkadir Hisarcıklıoğlu: Yeni Anayasa nın temeli; ifade hürriyeti, din ve vicdan hürriyeti ile teşebbüs hürriyeti olsun Sayfa 4 te Bu yıl 60 ıncı yaşını kutlayan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği nin (TOBB) 67.

Detaylı

2009-2012 FAALİYET RAPORU. Aralık 2012 ELAZIĞ

2009-2012 FAALİYET RAPORU. Aralık 2012 ELAZIĞ 2009-2012 FAALİYET RAPORU Aralık 2012 ELAZIĞ Bu eser; Üyelerimize ve Elazığ ımıza hayırlı olsun... 2009-2012 FAALİYET RAPORU Aralık 2012 ELAZIĞ BAŞKANDAN SUNUŞ Ali ŞEKERDAĞ Elazığ TSO Yön. Kur. Bşk. Çok

Detaylı

350 girişimci yetiştirdi.

350 girişimci yetiştirdi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ile birlikte Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ye giden Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Özer, ABD Dışişleri Bakanlığı Küresel Girişimcilik

Detaylı

BAŞKAN DAN. SMMM. Suat ÖZSOY Kayseri SMMM Odası Başkanı

BAŞKAN DAN. SMMM. Suat ÖZSOY Kayseri SMMM Odası Başkanı BAŞKAN DAN SMMM. Suat ÖZSOY Kayseri SMMM Odası Başkanı Çok Değerli Meslektaşlarım, Bildiğiniz gibi geçtiğimiz günlerde 21. Vergi Haftası nı ve Muhasebeciler Günü nü kutladık. Vergi Haftası münasebetiyle

Detaylı

ebülten Sayı:01 01.01.2013 30.06.2013

ebülten Sayı:01 01.01.2013 30.06.2013 ÇANAKKALE TİCARET BORSASI EMİTT FUARINDA (23-27.01.2013) Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Töreni (07-17.01.2013) Türkiye nin en büyük turizm fuarı olan ve bu yıl 17. düzenlenen Emitt 2013 Turizm Fuarına

Detaylı

TURİZM TECRÜBE İŞİDİR. Türkiye nin alanında önde gelen acentelerinden NOVİTAS TURİZM

TURİZM TECRÜBE İŞİDİR. Türkiye nin alanında önde gelen acentelerinden NOVİTAS TURİZM TURİZM TECRÜBE İŞİDİR Türkiye nin alanında önde gelen acentelerinden NOVİTAS TURİZM 18 yıllık deneyimini, 8 yıldır Kastamonu'luların hizmetine sunuyor Yurtiçi - yurtdışı uçak biletleri Yurtiçi - yurtdışı

Detaylı

KUMLUCA TİCARET VE SANAYİ ODASI

KUMLUCA TİCARET VE SANAYİ ODASI KUMLUCA TİCARET VE SANAYİ ODASI STRATEJİK PLANI 2014-2017 HEDEFİ OLAN GEMİYE RÜZGAR YARDIM EDER. M.RİFAT HİSARCIKLIOĞLU Çalışmadan, yorulmadan, üretmeden, rahat yaşamak isteyen toplumlar, önce haysiyetlerini,

Detaylı

NİZİP TİCARET ODASI 2013 FAALİYET RAPORU

NİZİP TİCARET ODASI 2013 FAALİYET RAPORU NİZİP TİCARET ODASI 2013 FAALİYET RAPORU 1 YÖNETİM KURULU BAŞKANI SUNUŞU Mehmet ÖZYURT YÖNETİM KURULU BAŞKANI Yaşadığımız çağda küreselleşmeye bağlı olarak ortaya çıkan gelişmeler, teknolojik ilerlemeler

Detaylı

BİNGÖL TİCARET VE SANAYİ ODASI BULTENI. Tarih: Aralık 2014 Yıl: 1 Sayı: 3 ÜNİVERSİTE SANAYİ İŞBİRLİĞİ ADIMLARI ATILDI

BİNGÖL TİCARET VE SANAYİ ODASI BULTENI. Tarih: Aralık 2014 Yıl: 1 Sayı: 3 ÜNİVERSİTE SANAYİ İŞBİRLİĞİ ADIMLARI ATILDI BİNGÖL MİLLETVEKİLLERİ İLE SÖYLEŞİ Ak Parti Milletvekilimiz Prof. Dr. Eşref Taş ve HDP Milletvekilimiz Dr. İdris Baluken ile olan söyleşimiz: Sayfa 8-9 da BULTENI Tarih: Aralık 2014 Yıl: 1 Sayı: 3 BAŞKANIN

Detaylı

İÇİNDEKİLER KADYANDA GEZİSİ BABADAĞ`A AMBULANS NİSAN 2013 SAYI:15 İŞKUR`DAN FETHİYE TİCARET VE SANAYİ ODASINA TEŞEKKÜR

İÇİNDEKİLER KADYANDA GEZİSİ BABADAĞ`A AMBULANS NİSAN 2013 SAYI:15 İŞKUR`DAN FETHİYE TİCARET VE SANAYİ ODASINA TEŞEKKÜR NİSAN 2013 SAYI:15 İÇİNDEKİLER İŞKUR`DAN FETHİYE TİCARET VE SANAYİ ODASINA TEŞEKKÜR BABADAĞ`A AMBULANS KADYANDA GEZİSİ FTSO MECLİSİ SEÇİMDEN ÖNCEKİ SON OLAĞAN TOPLANTISI FTSO YÖNETİM KURULU BAŞKANI AKİF

Detaylı

FAALİYET RAPORU 2014. www.kiziltepetb.org.tr

FAALİYET RAPORU 2014. www.kiziltepetb.org.tr FAALİYET RAPORU 2014 www.kiziltepetb.org.tr İÇİNDEKİLER Başkan ın Mesajı.... 3 Borsamız hakkında... Yasal Yükümlülükler ve Mevzuat. Üyelerimiz hakkında... 1.TEMEL YETERLİLİKLER 1.1.Yönetim ve Oda Mevzuatı.....

Detaylı

Denizli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Özer, yeniden başkan

Denizli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Özer, yeniden başkan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, "TOBB DÜNYAYA ROL MODEL OLDU" Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB camiasının, özel sektörün birlikten doğan gücü olduğunu

Detaylı

06-09 Ekim 2011 tarihleri arasında Ankara da Elazığ Tanıtım Günleri yapılacak... Elazığ Valiliğinin öncülüğünde, Elazığ Belediyesi

06-09 Ekim 2011 tarihleri arasında Ankara da Elazığ Tanıtım Günleri yapılacak... Elazığ Valiliğinin öncülüğünde, Elazığ Belediyesi ELAZIĞ BAŞKENT TE VİTRİNE ÇIKIYOR... 06-09 Ekim 2011 tarihleri arasında Ankara da Tanıtım Günleri yapılacak... Valiliğinin öncülüğünde, Belediyesi ve TSO tarafından desteklenen, Ankara Kültür ve Tanıtma

Detaylı

ebülten Sayı: 61 15 Aralık 31 Aralık 2013

ebülten Sayı: 61 15 Aralık 31 Aralık 2013 ETKİNLİKLER. 1 DUYURULAR.. 5 İHALELER.... FUARLAR.... DIŞ TİCARET TALEPLERİ.. İŞBİRLİĞİ TEKLİFLERİ. MEVZUAT... 5 Türk Standartları Enstitüsü ile Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası nın işbirliği ile gerçekleştirilen

Detaylı

MARMARİS TİCARET ODASININ SÜRELİ BÜLTENİDİR 2 AYDA BİR YAYINLANIR

MARMARİS TİCARET ODASININ SÜRELİ BÜLTENİDİR 2 AYDA BİR YAYINLANIR MARMARİS - Yıl: 4 - Sayı: 13 Tüccar, milletin emeği ve üretimini kıymetlendirmek için eline ve zekasına emniyet edilen ve bu emniyete liyakat göstermesi gereken bir adamdır. Prof.Dr. Şükrü KIZILOT Yeni

Detaylı

ile birlikte kazanan bir Oda gerçekleştirdiğimiz faali-

ile birlikte kazanan bir Oda gerçekleştirdiğimiz faali- GAZİANTEP TİCARET ODASI FAALİYET RAPORU 2014 Gücünü, kaynaklarını ve bilgi birikimini tüm üyeleriyle adil bir şekilde paylaşan, üyeleri ile birlikte hareket edip üyeleri ile birlikte kazanan bir Oda olmayı

Detaylı

SALİHLİ TİCARET VE SANAYİ ODASI 2014 YILI FAALİYET RAPORU

SALİHLİ TİCARET VE SANAYİ ODASI 2014 YILI FAALİYET RAPORU 4-Başkandan 5-Meclis Başkanlık Divanı 6-Meclis Üyeleri 7-Yönetim Kurulu 8-Disiplin Kurulu 9-TOBB Genel Kurul Delegeleri 10.11-Meslek Komiteleri 12- Oda Mevzuatı 13-TOBB Genel Kurulu 14-AB Uyum Komisyonu

Detaylı