Elektronik Güvenlik Sistemleri

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Elektronik Güvenlik Sistemleri"

Transkript

1 Elektronik Güvenlik Sistemleri Hırsızlık,Soygun,Gasp vb. olayların artması ile insanlar için günümüzde vazgeçilmez hale gelmiştir. Doksanlı yılların başından başlamak üzere ülkemizde güvenlik sistemleri sektörü oluşmuş ve artan taleple birlikte hızla gelişerek günümüzdeki konumuna gelmiştir. Bugün Elektronik güvenlik sistemleri sektörü dünyada yükselişte olduğu gibi ülkemizde de gelişimini sürdürmektedir.

2

3

4

5

6

7 Güvenlik kamera sistemleri Güvenlik Kamera sistemleri, renkli ve siyah beyaz, standart ve dome kameraları, çeşitli ebatlarda monitörler, quad, switcher ve multiplexer birimleri ile standart ve zaman atlamalı video kaydedicilerden oluşur.

8 Kameralar Güvenlik Kameralarının kullanım amacı ; çeşitli nedenlerle görülmesi istenilen bir bölgenin görüntüsünü video sinyaline çevirerek direk veya endirekt olarak monitöre aktarmaktır.

9 Kamera Türleri Kameralar besleme gerilimi bakımından 220V. Veya 12/24V olarak ayrılırlar. Renkli veya SİYAH-BEYAZ modelleri vardır. Hareketli/sabit türleri isteğe bağlı kullanılabilir. Hareketli kameralara speed Dome kamera denilir. Pan veya pan-tilt motor kullanılarak sabit kameraya hareket verilebilir. Her iki ürünün dahili ve harici ortamlarda kullanılan modelleri vardır.

10 Kamera çeşitleri Sabit Kameralar, DOME Kameralar, Speed Dome (PTZ) Kamera, Gece Görüşlü Kamera, Gizli Kameralar, IP Network Kameralar, Kablosuz Kameralar,

11

12 Sabit Kameralar

13 Sabit Kameralar Sabit kameralar sabit bir zemin üzerine monte edilirler ve operatörün komutlarıyla hareket ettirilmeleri mümkün değildir.

14 Dome kameralar

15 Dome kameralar hemen hemen her mağazada ve bir çok sınai ve ticari kuruluşta, hastanede, okul ve resmi binada uygulanmaktadır. Bu tip kameralar estetiğe önem verilen yerlerde özellikle rağbet görmektedir.

16 Dome kameralar Dome kelimesinin Türkçe karşılığı Kubbedir. genellikle ofislerde, okul koridorlarında, hastane koridorlarında vb. yerlerde kullanılmaktadır. Bu tür kapalı alanlarda, bulunduğu odanın göze batmayacak bir yerinde gayet şık yapısıyla bir aksesuar görüntüsü verebilir. Kamera yetkililer dışında hareket ettirilemez. Örnek verecek olursak, okullarda bazı öğrenciler görüntülenmek istemediği zamanlarda kamera açılarını değiştirebilir.

17 Speed dome kamera Speed dome kameralar PTZ özelliğine sahip kompakt kameralardır. PTZ pan, tilt, zoom İngilizce kelimelerinin baş harflerinden oluşmuş bir kısaltmadır. Pan : Speed dome kameranın sağa ve sola hareket edebildiğini göstermektedir. Tilt : Speed dome kameranın yukarı ve aşağı yapabildiği hareketi belirtmektedir. Zoom : Speed dome kameranın otomatik zoom lensi ile uzaklaştırma ve yakınlaştırma yeteneğini belirtir.

18 Pan/Tilt Zoom Kameralar

19 Pan-Tilt Üniteleri Üzerine kamera monte edilen bu motorlu ünite ; sağa sola (pan) ve yukarı aşağı dönebilme kabiliyetini sahiptir. kontrolü uzaktan kablo bağlantısı ve kontrol cihazıyla yapılır. Kamerayı istediğiniz noktaya döndürmeye yarar.

20 Pan-Tilt

21 GECE GÖRÜŞLÜ KAMERA Gece görüş cihazlarının objektifleri reflex değildir. Yani görüntü, objektiften direkt olarak görülmez. Gördüğünüz görüntü, fosfor ekran üzerindeki beslenmiş resimdir.

22 Gece görüş sistemleri el dürbünleri/ silah dürbünleri/ monodürbünler mevcut ışıkla yetinmek yerine, bunları güçlendiren elektro-optik cihazlardır. Bu cihazlar görünür ışıktan infrared ışığa kadar çeşitli ışıklara duyarlıdırlar.

23 gece görüş kameraları IR kamera üzerinde ir (Infra Red) ledler bulunduran cctv kameradır. Işık şiddetiyle ters orantılı olarak direnci azalan bir sensör kullanılarak ir ledlerin aydınlık seviyesi belli bir değerin altına düştüğünde yanması sağlanır. Görmenin temel gereği ışıktır. Işık olmadan cisimleri ve renkleri göremeyiz. IR gece görüş kameraları dış aydınlık insan gözünün göremeyeceği değerlere düştüğünde ir ledlerini yakar. Gönderilen bu ir ışınlar karşısındaki katı cisme çarparak geri döner böylece görme olayı gerçekleşmiş olur.

24

25 Gizli Kameralar Elektronik sanayisindeki baş döndürücü gelişmeler sonucu kamera çeşitleri ve dolayısıyla gizli kamera modelleri akla hayale gelmeyecek derecede çeşitlenmiş ve boyutları küçülmüştür. kullanımı yaygın olanlar ise Pinhole Tip Gizli Kameralar PIR Dedektör Tipi Gizli Kameralar Duman Dedektör Tipi Gizli Kameralar

26 Gizli Kamera Örnekleri Gözlük Gizli Kamera Ayakkabı Gizli Kamera Düğme Tipi Gizli Kameralar Vida Tipi Gizli Kameralar Saat Gizli Kameralar Kravat Gizli Kameralar Pinhole Gizli Kameralar PIR Dedektör Görünümlü Gizli Kamaralar Duman Dedektör Görünümlü Gizli Kameralar Kulaklık Tipi Gizli Kameralar Şapka Gizli Kameralar Parmak Gizli Kameralar Kalem Gizli Kameralar Kemer Gizli Kameralar

27 IP Network Kameralar IP Kamera gerekli noktaların güvenliği gibi farklı amaçlarla uzaktan izlemek ve kayıt altına almak için internet veya network bağlantınızdan faydalanarak gerek kablolu gerek kablosuz olarak kullanılabilen kamera teknolojisidir. Kendi IP numaraları vardır. En ileri teknolojiye sahip olan kamera sistemidir. IP Kameralar görüntü aktarılan mekanının canlı ve sesli olarak bulunduğunuz her yerden bilgisayarınız, laptopunuz, cep telefonunuz vb. rahatlıkla izleyebilme olanağı sunmaktadır.

28 IP Kamera

29

30 Kablosuz (wireless) Kameralar Sadece ip kameraları kablosuz olarak kullanabiliriz. Bir ip kamerayı kablosuz kullanmak için ilave wireless ekipman kullanılabileceği gibi birçok ip kameranın kablosuz kullanılabilmesi için wireless( kablosuz) ekipmanlar kamera üzerinde hazır olarak gelmektedir.

31 Lensler Lens denilince akla göz gelebilir. Güvenlik Kamerası ile görmek istediğimiz bölgenin açısına, dahili/harici ortama, montaj yapılacak yere ve müşteri isteğine göre değişebilir.

32

33 Lens Türleri Sabit Lensler Manüel Lensler Varifocal Lensler Oto iris lensler Motorlu zoom lensler Karanlık da duyarlı lensler(renkli kameralar için)

34 Switcher Kelime anlamı olarak seçici/değiştirici denilebilir. Birden fazla kamerayı manüel veya otomatik olarak ekranda görmemizi sağlar.

35 Quad Kelime anlamı olarak aynı ekranda 4 kamerayı seyretmek denilebilir. Video kayıt cihazı bağlanarak kayıt yapılabilir ancak, kayıt ne şekilde alınmışsa gösterim de aynı olacaktır.

36 Monitör Çeşitli ekipmanlardan gelen video ( ve/veya ses ) sinyalini ekran üzerinde görmemizi sağlar. Siyah-beyaz ve renkli olabilir, ekran büyüklükleri değişebilir. ( 9 /12 / 14 / 17 / 21 / 25 inch olabilir )

37 DVR (Dijital Kayıt Cihazları) zaman atlamalı kayıt cihazı denilebilir saat aralıklı kayıt kullanılan modele yapılabilir.

38 Kayıt Cihazları Eskiden VHS kasetlere kayıt yapan multiplexer denilen cihazlar vardı. Gününüzde artık kullanılmadığı için anlatmayacağız. Artık Stand-alone DVR olarak adlandırılan dijital kayıt cihazları kulanılıyor. Bu cihazlara HDD, CD-RW, DVD, USB Bellek takılabilir,çoğunun network desteği ve uzaktan kumanda seçeneği mevcuttur.

39 Multiplexer Aynı anda 16 kamerayı seyretmek ve/veya kaydetmek istendiğinde kullanılır. Yapı itibari ile ses sistemi yoktur.

40 Plaka Tanıma ve Hız İhlal Tespit Sistemi

41 Kent Güvenlik Yönetim Sistemi ( MOBESE ) projesi Sistemin çalışma şekli, asfalt altına yerleştirilen manyetik piezo ile araç üzerinden geçerken algılayıcıların ürettiği darbe sinyalleri mikrodenetleyici tabanlı elektronik birime iletilir. Elektronik birim, üzerinden araç geçerken hızı ölçer.

42 MOBESE Aracın Plakası, görüntü işleme programı sayesinde belirlenerek, hız uzunluk ve zaman bilgileri ile birlikte listelenmektedir.

43 Hırsız Alarm Sistemleri: Herhangi bir hırsızlık olayına karşı belli bir bölgenin güvenlik altına alınmasını sağlar. Hırsız Alarm sistemi algılayıcı sensörler sayesinde hırsızı algılar. Sirenler çalışmaya başlar,istenen telefon numaralarına hırsızlık olayı bildirilir, İstenirse alarm haber alma merkezi bağlantısı yapılabilir.

44

45 Hırsız Alarm Sistemleri hırsızlar için çok büyük bir caydırıcılığa sahiptir. Hırsızın girmeye teşebbüs etmesi durumunda hırsızı algılayan sensörler ile birlikte yüksek güçlü siren çalmakta ve aynı zamanda hırsız alarmına bağlı telefon arama modülü ile sizin veya belirlediğiniz diğer telefonları hırsız alarm panelinizi arayacaktır. Eğer Hırsız alarmını alarm haber alma merkezine bağlarsanız Alarm haberalma merkezine düşen alarm sistemi ile birlikte AHM sizi ve Polisi arayarak hırsızlığa müdahale edilmesini sağlar.

46 Kartlı Geçiş Sistemleri: Kartlı geçiş sistemleri daha çok plazalarda, Büyük iş merkezlerinde,orta ve Büyük Ölçekli tesislerde giriş ve çıkışların kontrol altında tutulmasının istendiği yerlerde Ekipmanları; kartlı geçiş kontrol paneli, Kart okuyucu,elektrikli ve Manyetik kilitler,manyetik kartlar ve diğer ekipmanlardır.

47

48 Geçiş Kontrol Sistemleri çalışanlarınızın ve misafirlerinizin sadece yetkileri olan yerlere girip çıkabilmelerini sağlar ve davetsiz misafirleri kontrol altına alabilirsiniz. Giriş çıkış saatlerini raporlayabilir, tüm giriş çıkışların sizin istediğiniz gibi olmasını sağlayabilirsiniz.

49 SİTE - OTOPARK BARİYER SİSTEMLERİ Otoparka giriş-çıkış yapan araçların girişte aldıkları saat tarih işlenmiş biletler, çıkışta makineye okutularak ücretlendirilmektedir

50 Yangın Algılama ve Söndürme Sistemleri: Yangın alarm algılama sistemleri ve yangın söndürme sistemleri gerek yasal gereklilikler gerekse maddi ve manevi kayıpların önüne geçilmesi için elektronik güvenlik sistemlerinde özel bir yeri vardır. günümüzde "Konvansiyonel Yangın Alarm Sistemleri" ve "Adresli Yangın Alarm Sistemleri" olarak temelde iki farklı sistemden oluşur.

51 Yangın alarm sistemleri Konvansiyonel sistemler daha çok küçük çaplı yerlerde ucuz olması nedeniyle tercih edilmektedirler. Adresli sistemler ise orta ve büyük ölçekli yerlerde kullanım alanına sahiptir. Birde son yıllarda yeni bir teknoloji olan interaktif adresli yangın alarm sistemleri bulunmaktadır.

52 Yangın sensörleri İyonizasyon Duman Dedektörü Optik Duman Dedektörü Kombine Optik Duman ve Sıcaklık Dedektörü Sabit Sıcaklık Dedektörü: 60oC da aktive olan standart versiyon ile 90oC da aktive olan (mutfak, kazan dairesi vb. için) yüksek sıcaklık versiyonu mevcuttur. Sıcaklık Artış Hızı Dedektörü: bir yangın durumunda 60oC da hemen devreye girme özelliğinin yanısıra ortam sıcaklığındaki hızlı değişimlerle aktive olur.

53

54

55

56 Gaz Alarm Sistemleri Parlayıcı ve patlayıcı gazların bir üretim prosesi içerisinde ortaya çıktığı, depolandığı ve nakledildiği ortamlarda, gaz kaçaklarının patlayıcı karışım oluşmadan algılanması ve gerekli önlemlerin alınması yaşamsal önem taşır.

57 Gaz Alarm Sistemleri Bir gaz alarm sistemi şu ana elemanlardan oluşur: 1. Algılayıcı Sensor 2. Elektronik Değerlendirme / Gösterge / Kontrol Panosu 3. Sesli/Isıklı Uyarı Düzenekleri 4. Otomatik Gaz Kesme Ventili

58 Biyometrik Sistemler Biyometrik Sistem denilince aklımıza ilk gelen teknolojiler Parmak izi tanıma sistemleri, Yüz Tanıma Sistemleri, Damar Tanıma Sistemleri, Retina Tanıma sistemleri, Ses tanıma sistemleri, Avuç içi tanıma sistemleridir.

59

60 Biyometrik Biyometrik, kendine özgü fiziksel veya biyolojik niteliklerine dayalı olarak insanların kimliğini tespit etmek için dijital teknolojiden faydalanma bilimidir. Günümüzde bir insanın kimliğini kesin olarak tespit eden bu yöntem, hızla kabul gören ve teknik uzmanlar için kariyer fırsatları yaratan bir endüstri haline gelmiştir.

61 Personel devam kontrol sistemleri Personel devam kontrol sistemleri (PDKS) firmalara teknolojik kolaylık sağlamaktadır. Personele ait kimlik bilgilerini içeren manyetik kartlar,yada parmak izi tanıma veya diğer biyometrik sistemler ile giriş-çıkış bilgilerini ana bilgisayara aktaran elektronik veri okuyucu PDKS cihazlara girilerek personelin mesai süreleri tespit edilmekte ve gerektiğinde raporlanabilmektedir.

62

63 Görüntülü Diyafon

64 Görüntülü Diyafon Sistemleri apartmanlar, siteler ve villalar için özel olarak tasarlanmış dijital veya analog çalışma altyapısına sahip görüntülü diyafon sistemleri artık bir ihtiyaç haline gelmiştir. Dış kapıyı görmenizi sağlar. Dış kapı ile konuşturur.kapıcı ile konuşturur.dış kapı otomatiği açar.merdiven otomatiği yakar ve saire.

65 ELEKTRONİK KAPI KİLİTLERİ Elektrikli kilit ve manyetik kilit Access Kontrol Sistemlerinin(Kartlı Geçiş Sistemlerinin) vazgeçilmez elemanlarındandır. izinsiz girilemeyecek odalara giriş ve çıkışlar kontrol altında tutulabilir.

66 Elektrikli Kilit Nasıl Çalışır?

67 ACİL DURUM AYDINLATMASI genel aydınlatmada bir arıza oluştuğu zaman, can ve mal güvenliği açısından bir tehlike oluşmaması için gerekli miktarda aydınlatma sağlayan, bir grup armatür ve armatürlere bağlı cihazlardan oluşur. Güvenlik Aydınlatması ve Yedek Aydınlatma yapılır.

68 ACİL DURUM AYDINLATMASI

69 Xray Cihazları (Bagaj Kontrol Cihazları) Cihaz, yolcu bagajları açılmadan bagajların içini net ve ayrıntılı bir şekilde görüntülemek amacıyla kullanılır.

70

71 X IŞINLARI X ışınları frekansları daha büyük olan elektromanyetik ışımalardır. Dalga boyları mor ötesi ışınlarından daha küçüktür ve 0.03 ile 20 angström arasında değişir.

72 ARAÇ TAKİP SİSTEMLERİ Araç Takip Sistemi araçlarınızı internet ortamında gerçek zamanlı olarak kolay bir şekilde takip etmenizi sağlayan bir sistemdir.

73 ARAÇ TAKİP SİSTEMLERİ Araçlarınızı izleyebilmeniz için aracınıza bir GPS ünitesi monte edilir. Global Positioning System= Global Yer Belirleme Sistemi). Bu cihaz uydudan aldığı konum, hız, mesafe vb. telematik bilgileri GPRS (General Packet Radio Service)vasıtasıyla iletişim merkezine gönderir. Sunucular tarafından alınan bilgiler derlenerek internet üzerinden izlenebilecek formata çevrilir.

74 ARAÇ TAKİP SİSTEMLERİ Araçların yeri dijital haritalar üzerinde tam olarak görüntülenir. Tüm araçların hızları izlenebilir. Geçmişe yönelik raporlar, güzergâh bilgileri alınabilir. Kat edilen mesafeler izlenebilir. Harita üzerinde belirli noktalar, güzergâhlar tanımlanarak buralara giriş çıkışlar denetlenebilir.

75 ARAÇ TAKİP SİSTEMLERİ Yapılan gereksiz beklemeler tespit edilebilir. Araç uzaktan durdurulabilir, çalışmamak üzere kilitlenebilir, korna ve flâşörler uzaktan çalıştırılabilir. Hız limiti, bölge sınırı ihlalleri tespit edilerek raporlanabilir ve SMS ile uyarı gönderilebilir. Araçla sesli görüşme yapılabilir, aracın içi habersiz dinlenebilir.

76 Fiber Optik Sistemler Fiber Optik, insanın saç teli kalınlığında ve çok hassas üretilmiş saf bir cam ip üzerinden ışığın iletilmesi prensibiyle çalışan bir sistemdir. Bu şekilde üretilmiş kabloların tercih edilmesinin en büyük sebebi, çevresel şartların ağır olduğu; nemli, rutubetli, elektriksel alan parazitlerinin yoğun olduğu yerlerden etkilenmemesi ve her zaman stabil bir bağlantı sunmasıdır.

77 Fiber Optik Kablolar

78 Fiber Optik Kablolar Yüzlerce hatta binlerce optik fiberden oluşur. Merkez Işığın hareket ettiği ince cam tabaka Cam Örtü Merkezin dışını saran optik malzemeden üretilmiş, merkezden yasıyan ışığı tekrar merkeze geri gönderen kısım Kılıf Kabloyu darbelere ve neme karşı koruyan dış katman.

79 Fiber optik kablolar Fiber optik kablolar kullanım yeri ve şartlarına bağlı olarak çelik zırh ya da jel tabakası gibi başka koruyucu ve esneklik kazandırıcı kısımlar da ilave edilebilmektedir. Kablonun üzerine yerleştirilen bu koruyucu tabaka aynı zamanda kemirgenlerin ısırmalarına engel olmak için özel kimyasal maddeler içerir. Bu maddeler kemirgenlerin kabloyu ısırdıklarında tiksinerek kabloyu koparmalarına engel olur.

ÖĞRENME FAALİYETİ 1 1. KAMERALAR

ÖĞRENME FAALİYETİ 1 1. KAMERALAR ÖĞRENME FAALİYETİ 1 AMAÇ ÖĞRENME FAALİYETİ 1 Her türlü binada kapalı devre kamera kontrol sistemi tesisatında kullanılan kameraların çalışmasını çeşitlerini, aparatlarını ve bağlantılarını öğreneceksiniz.

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ KAPALI DEVRE KAMERA KONTROL SİSTEMLERİNİN BAĞLANTILARI ANKARA 2007 Milli

Detaylı

Güvenlik Sistemi hitiyaçlarınızı, önerdiğimiz doğru projelerle sonuca ulaştırdık...

Güvenlik Sistemi hitiyaçlarınızı, önerdiğimiz doğru projelerle sonuca ulaştırdık... www.artiguvenlik.net Güvenlik Sistemi hitiyaçlarınızı, önerdiğimiz doğru projelerle sonuca ulaştırdık... Proje sonrası zamanında yapılan montaj, teknik desteğimiz ve müşteri memnuniyetiyle iş ilişkimiz

Detaylı

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ YANGIN ALGILAMA VE İHBAR SİSTEMLERİ MONTAJI ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı

Detaylı

www.senkronguvenlik.com.tr

www.senkronguvenlik.com.tr www.senkronguvenlik.com.tr Kusursuz hizmet eşsiz çözümler! Sizlere en iyi çözüm ve hizmetleri sunmak için uluslararası çözüm ortaklarımızla gücümüze güç katıyoruz. Daha fazla seçenek ve yeni teknoloji

Detaylı

YANGIN ALGILAMA VE İHBAR SİSTEMLERİ

YANGIN ALGILAMA VE İHBAR SİSTEMLERİ Hazırlayan Ender Barış AKBULUT ÇANKIRI-2006 YANGIN ALGILAMA VE İHBAR SİSTEMLERİ YANGIN TARİHÇESİ HAKKINDA BİLGİ Acil durumlarda kullanılan madeni çanlardan sonra ilk elektrikli zil 1891'de ABD'de üretilmiştir.

Detaylı

T.C. MĠLLÎ EĞĠTĠM BAKANLIĞI ELEKTRĠK - ELEKTRONĠK TEKNOLOJĠSĠ KAPALI DEVRE KAMERA KONTROL SĠSTEMLERĠNĠN BAĞLANTILARI 523EO0125

T.C. MĠLLÎ EĞĠTĠM BAKANLIĞI ELEKTRĠK - ELEKTRONĠK TEKNOLOJĠSĠ KAPALI DEVRE KAMERA KONTROL SĠSTEMLERĠNĠN BAĞLANTILARI 523EO0125 T.C. MĠLLÎ EĞĠTĠM BAKANLIĞI ELEKTRĠK - ELEKTRONĠK TEKNOLOJĠSĠ KAPALI DEVRE KAMERA KONTROL SĠSTEMLERĠNĠN BAĞLANTILARI 523EO0125 Ankara 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan

Detaylı

ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ SOYGUN ALARM SİSTEMLERİNİN BAĞLANTILARI VE MONTAJI 523EO0462 Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve

Detaylı

ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ KAPALI DEVRE KAMERA SİSTEMİ KURULUMU Ankara, 2013 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında

Detaylı

TUNA ÖZEL GÜVENLİK VE KORUMA HİZMETLERİ Sayfa 1

TUNA ÖZEL GÜVENLİK VE KORUMA HİZMETLERİ Sayfa 1 YOLCU VE BAGAJ KONTROLÜNÜN YASAL DAYANAĞI Ülkemizde Özel Güvenlik görevlilerine arama yetkisi veren Kanun ve Yönetmelikler şunlardır; 26.06.2004 Tarihinde Resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 5188

Detaylı

AKILLI ULAŞIM SİSTEMLERİ

AKILLI ULAŞIM SİSTEMLERİ AKILLI ULAŞIM SİSTEMLERİ GİRİŞ Bilgisayar teknolojisindeki gelişmeler ulaştırma sektörünü de etkilemiş, özellikle son yıllarda Akıllı Ulaştırma Sistemleri adı altında bilişime dayalı sistemler geliştirilmiştir.

Detaylı

yanıcı maddenin, oksijenin ve ısının, yangın üçgeni Yangın Nedenleri; Korunma Önlemlerinin alınmaması Bilgisizlik İhmal Kazalar Sabotaj f ) Sıçrama

yanıcı maddenin, oksijenin ve ısının, yangın üçgeni Yangın Nedenleri; Korunma Önlemlerinin alınmaması Bilgisizlik İhmal Kazalar Sabotaj f ) Sıçrama YANGIN Yangın, kısaca " yanıcı özellik gösteren katı sıvı ve/veya gaz maddelerinin kontrol dışı yanması" olarak tanımlanabilir. Yanma olayı ise yanıcı maddenin, oksijenin ve ısının, girdileri oluşturduğu

Detaylı

YANGIN İHBAR SİSTEMİ

YANGIN İHBAR SİSTEMİ T.C. KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü YANGIN İHBAR SİSTEMİ SERHAT ALAY 228545 EREN DEMİRKAN 228532 SERVET TEKE 210342 DANIŞMAN PROF. DR. CEMİL

Detaylı

IP VĐDEO GÜVENLĐK SĐSTEMLERĐNDE TASARIM KRĐTERLERĐ VE AKILLI GÖRÜNTÜ ĐÇERĐK ANALĐZĐNĐN (IVA) ETKĐLERĐ

IP VĐDEO GÜVENLĐK SĐSTEMLERĐNDE TASARIM KRĐTERLERĐ VE AKILLI GÖRÜNTÜ ĐÇERĐK ANALĐZĐNĐN (IVA) ETKĐLERĐ IP VĐDEO GÜVENLĐK SĐSTEMLERĐNDE TASARIM KRĐTERLERĐ VE AKILLI GÖRÜNTÜ ĐÇERĐK ANALĐZĐNĐN (IVA) ETKĐLERĐ Hayri YILDIRIM hayri.yildirim@tr.bosch.com Bosch Güvenlik Sistemleri, Bosch Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Detaylı

HIRSIZ ALARM SİSTEMLERİ

HIRSIZ ALARM SİSTEMLERİ HIRSIZ ALARM SİSTEMLERİ Alarm Kontrol Panelleri Kablosuz Kontrol Panelleri GSM / GPRS / Ethernet Tabanlı İletişim Modülleri Dedektörler Manyetik Kontaklar Alarm Aksesuarları Sirenler Çevre Güvenlik Sistemleri

Detaylı

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ GEÇİŞ KONTROL SİSTEMLERİ MONTAJI ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından

Detaylı

Güven 25. YIL Üretiyoruz

Güven 25. YIL Üretiyoruz Güven Üretiyoruz 25. YIL Yüzey Montaj (SMT) Makine Parkı Yüzey Montaj (SMT) Makinesi PCB Yüzey Montaj Krem Lehimleme Hata Algılama Kalite Kontrol Laboratuvarı Teknoloji üretiyoruz Kararlılık Testi Ar-Ge

Detaylı

Evinizi ve İş yerinizi hırsızlardan nasıl koruyorsunuz?

Evinizi ve İş yerinizi hırsızlardan nasıl koruyorsunuz? Evinizi ve İş yerinizi hırsızlardan nasıl koruyorsunuz? Hırsızlar öncelikle, girişi kolay yerleri ve mali değeri çok, ama taşıması kolay olan şeyleri tercih ediyorlar. Yaptıkları işin üstlendikleri riske

Detaylı

MODERN, LÜX, YENİLKÇİ PROJELER İÇİN SETCOMBT

MODERN, LÜX, YENİLKÇİ PROJELER İÇİN SETCOMBT MODERN, LÜX, YENİLKÇİ PROJELER İÇİN SETCOMBT REZİDANS PROJELERİ - İŞ YERLERİ - OFİSLER - MAĞAZALAR - HASTANELER İÇİN OTOMASYON ÇÖZÜMLERİ - ENERJİ TASARRUF PROJE VE OTOMASYONLARI - AKILLI BİNA TEKNOLOJİLERİ

Detaylı

ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ YANGIN ALGILAMA VE İHBAR SİSTEMLERİNİN BAĞLANTILARI 523EO0117 Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve

Detaylı

T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YAYINI NO: 2783 AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ YAYINI NO: 1741 EV TEKNOLOJİSİ

T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YAYINI NO: 2783 AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ YAYINI NO: 1741 EV TEKNOLOJİSİ T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YAYINI NO: 2783 AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ YAYINI NO: 1741 EV TEKNOLOJİSİ Yazarlar Prof.Dr. Yahşi YAZICIOĞLU (Ünite 1-6) Doç.Dr. T. Volkan YÜZER (Ünite 7, 8) Editör Doç.Dr. Gülsün

Detaylı

Yangın algılama ve alarm sistemleri

Yangın algılama ve alarm sistemleri Yangın algılama ve alarm sistemleri Kıbrıs EMO Seminer Notları HAZIRLAYAN: Özcan Uğurlu Elektrik Mühendisi ozcan.ugurlu@emo.org.tr 21.02.2015 Bölüm-1 İhtiyaçların Belirlenmesi Projelendirdiğiniz binada

Detaylı

güven üretiyoruz generating confidence

güven üretiyoruz generating confidence güven üretiyoruz generating confidence 2 Maxlogic & Mavigard markaları ile 1987 yılından itibaren yangın ve gaz algılama sistemleri konusunda Güven Üretmeye devam ediyoruz. İstanbul, Yukarı Dudullu da

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ GEÇİŞ KONTROL SİSTEMLERİNDE ARIZA VE BAKIM ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı

Detaylı

ÖĞRENME FAALİYETİ 4 4. YANGIN İHBAR BUTONLARI

ÖĞRENME FAALİYETİ 4 4. YANGIN İHBAR BUTONLARI ÖĞRENME FAALİYETİ 4 AMAÇ ÖĞRENME FAALİYETİ 4 Bu öğrenme faaliyetinde uygun ortam sağlandığında İç Tesisat Yönetmeliğine uygun olarak yangın ihbar butonlarının montajını yapabileceksiniz. ARAŞTIRMA Binalardaki

Detaylı

Güven www.mavili.com.tr Üretiyoruz

Güven www.mavili.com.tr Üretiyoruz Güven Üretiyoruz Karsan Algida Depoları İstanbul / Çorlu Namet Çayırova Tesisleri Kocaeli Adalet Bakanlığı Tiflis / Gürcistan 28 Mayıs Metro İstasyonu Bakü / Azerbaycan Innovia Beylikdüzü Konutları İstanbul

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ ELEKTRİKLİ EV ALETLERİNİN UZAKTAN KONTROLÜ ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı

Detaylı

KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ELEKTRİK MÜHENDİSLİĞİ BİTİRME TEZİ CAM ÜRETİM SÜRECİNİN SCADA İLE TASARLANMASI

KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ELEKTRİK MÜHENDİSLİĞİ BİTİRME TEZİ CAM ÜRETİM SÜRECİNİN SCADA İLE TASARLANMASI KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ELEKTRİK MÜHENDİSLİĞİ BİTİRME TEZİ CAM ÜRETİM SÜRECİNİN SCADA İLE TASARLANMASI Danışman: Yrd. Doç. Dr. Birol ARİFOĞLU ANIL KAYAR 050205028 KOCAELİ-2010 1 İÇİNDEKİLER

Detaylı

Güvenlik anlayışı ile. değişiyor. duymazlar. görür, bilir, duyar. www.dogankoc.com.tr

Güvenlik anlayışı ile. değişiyor. duymazlar. görür, bilir, duyar. www.dogankoc.com.tr Hepimiz için vazgeçilmez olan dört değeri logomuzda topladık; Dünya Hayatın Merkezi Güneş Bütün Canlıların Enerji Kaynağı Koç Kötülüklerin Kovucusu ve Gücün Simgesi Doğan Dürüstlük ve Zekanın Simgesi GRUP

Detaylı

güven üretiyoruz generating confidence

güven üretiyoruz generating confidence güven üretiyoruz generating confidence 2 Maxlogic & Mavigard markaları ile 1987 yılından itibaren yangın ve gaz algılama sistemleri konusunda Güven Üretmeye devam ediyoruz. İstanbul, Dudullu da bulunan

Detaylı