R. Tasarım rtcms Kullanım Klavuzu

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "R. Tasarım rtcms Kullanım Klavuzu"

Transkript

1

2 - 1 - R. Tasarım rtcms Kullanım Klavuzu 1. rtcms Nedir? rtcms sayfanıza başka herhangi bir araca ihtiyaç duymaksızın, yeni içerik eklemenize, mevcut içerikleri güncellemenize, yayınlamanıza veya yayından kaldırmanıza, silmenize ve arşivlemenize yarayan web tabanlı bir yazılımdır. rtcms 2 temel bölümden oluşmaktadır: - Yönetici paneli - Kullanıcı arayüzü Kullanıcı arayüzü ziyaretçilerin göreceği, yönetici paneli aracılığıyla eklenen, güncellenen ve yayınlanan içeriklerin sergilendiği, entegre bir tasarım ve ile ilişkilendirilmiş içerik modüllerinden oluşan bölümdür. Yönetici paneli rtcms in belirlenen modüllerini kullanarak sayfanıza içerikleri eklediğiniz, güncellediğiniz, sildiğiniz ve yayınlayabildiğimiz veya yayından kaldırabildiğiniz bölümdür.

3 rtcms Yönetici Paneli Nasıl Kullanılır? 2.1 Giriş Ekranı rtcms in yönetici paneli adresini browser ınızın adresbar ına girildiğinde aşağıdaki gibi ( Şekil 1 ) bir ekran ile karşılaşırsınız: Şekil 1- Yönetici Paneli Giriş Ekranı İlk defa giriş yapan kullanıcının güvenlik amacıyla kendisine gönderilen kullanıcı adını ve parolasını değiştirmesi gerekmektedir. Size R. Tasarım yetkilileri tarafından gönderilen kullanıcı adı ve parola bilgilerini bu pencerede belirtilen ilgili alanlara yazdıktan sonra sisteme giriş yapabilirsiniz 2.2 Sistem Ayarları Kullanıcı Bilgileri Kullanıcı adı ve parolanın değiştirilmesi işlemi ana sayfanın çeşitli bölgelerinden kolaylıkla yapılabilmektedir. Aşağıda ( Şekil 2 ) kullanıcı bilgilerinin değiştirilmesi için gerekli linklerin bulunduğu yerler gösterilmektedir.

4 - 3 - Şekil 2- Üye Bilgileri Düzenleme Alanları Şekil 2 deki linklerden birisine tıkladığınızda karşınıza yetkinize bağlı olarak diğer kullanıcıların bir listesi ve kendi kişisel bilgilerinizin bulunduğu bir ekran gelmektedir ( Şekil 3 ). Şekil 3- Kullanıcı İşlemleri Ekranı İsterseniz Yeni Kullanıcı Ekle linkinden yeni bir kullanıcı ve yetkilerini tanımlayabilir, ya da mevcut kullanıcıları İşlemler başlığından düzenleyebilirsiniz.

5 - 4 - Eğer kendi kullanıcı bilgilerinizi düzenlemek isterseniz aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşırsınız ( Şekil 4 ): Şekil 4- Kullanıcı Bilgileri Düzenleme Ekranı Burada dikkat edilmesi gereken husus, yeni parolanın en az 6 haneli olması gerekliliğidir, ayrıca yetkilerde bir değişiklik yapılmaması gerekmektedir. Kullanıcı adı ve parolanın kolay tahmin edilemeyecek, sayı ve metin karışık şekilde belirlenmesi önemlidir. Bu bilgilerin kaybedilmesi veya unutulması durumunda yapılması gereken e-posta atarak kullanıcı adı ve parolanızın resetlenmesini istemek olacaktır. Eğer Yetki bölümü Kısıtlı Yetkili Kullanıcı olarak doldurulursa, liste ekranında aşağıdaki resimde (Şekil 5) bulunan simge belirir. Bu simge sayesinde eklenen kullanıcının yetkilerinin düzenlenilmesi sağlanmaktadır.

6 - 5 - Şekil 5- Kullanıcı Yetkileri Düzenlenmesi İşlemi Yetki düzenleme ekranının ayrıntısında aşağıdaki ( Şekil 6 ) ekranla karşılaşılır : Burada modüller itibariyle kullanıcıların girebileceği bölümleri belirleyebilirsiniz. Şekil 6- Kullanıcı Yetkileri Düzenleme Ekranı Eğer Yetki bölümü Tam Yetkili Kullanıcı olarak doldurulursa, kullanıcı tüm sayfalara girmekle yetkilendirilmiş olur. Bu durumda yukarıdaki işlemi yapmak gerekmemektedir. Tam yetkili kullanıcı sistem üzerinde her türlü işlemi yapmakla yetkilidir.

7 Sistem Ayarları Web sayfasıyla ilgili temel ayarların yapıldığı bölüm sistem ayarları bölümüdür. Temel olarak 5 bölüme ayrılır: - Genel - E-Posta - Arama Motoru - Eklentiler - Sayaç Genel : Şekil 7- Sistem Ayarları Genel Ayarlar Tabı Genel başlığı altında sayfanın başlık alanında yazan bölümü, sayfanın altında bulunan metni, sayfa kaynağına baktığınızda göreceğiniz copyright, keyword ve description meta taglarının içerikleri eklenebilmektedir.

8 - 7 - E-Posta: Eğer kullandığınız modüller arasında toplu mail gönderim modülü var ise burada sunucu ve e-posta ayarlarını yapmanız gerekmektedir. Şekil 8- Sistem Ayarları E-posta Ayarları Tabı Mail gönderildiğinde karşı tarafta görünecek isim, mailin gönderilebilmesi için sayfa adresi ve mail sunucusu, kullanılan komponentin türüne göre de mail adresi ve parolanızı bu bölüme girmeniz gerekmektedir. Arama Motoru: Sayfamızın xml haritasını arama motorlarına eklemek isterseniz rtcms bu xml haritasını sizin için otomatik oluşturacaktır. Bu haritayı popüler arama motorlarından birisine (Google, Yahoo ve Bing) gönderdiğinizde arama motoru kodu doğrulayabilmek için sayfanıza yapıştırmanız amacıyla size bir meta kodu verecektir. İşte bu kodu ilgili arama motorunun adının karşısına yapıştırarak sitenizi doğrulamasını sağlayabilirsiniz.

9 - 8 - Şekil 9- Sistem Ayarları Arama Motoru Tabı Eklentiler: Şekil 10- Sistem Ayarları Eklentiler Tabı Sayfamızdaki içeriklere yorum eklenebilmesini ve yayınlanmasını sağlayan ayarlar, eğer sitemizde hava durumu var ise hangi şehrin hava durumunun gösterileceği ve döviz kuru yayınlanmasını istiyorsanız kaynağının neresi olacağını seçtiğimiz bölüm eklentiler bölümüdür.

10 - 9 - Sayaç Sayfamıza eklenecek sayaç kodunun yapıştırılacağı bölümdür. Şekil 11- Sistem Ayarları Sayaç Tabı Sistem ayarları bölümündeki başlıklar genel olarak sık güncellenmeyen, sayfa hazırlandıktan sonra bir kere yapılacak ayarlar ile kullanılacak bölümlerdir İçerik Yetkileri Hazırladığımız sayfaları sadece belirlediğimiz yetkiyle kullanıcıların ziyaret etmesini istersek bu sayfaları yetki düzeyleriyle ilişkilendirmemiz gerekir. İşte bu yetki düzeylerini bu içerik yetkileri bölümünde oluşturmaktayız. Bu bölüm hem kategori yönetimiyle hem de kullanıcı işlemleriyle ilişkilidir. Yetkilendirmeler kategori yönetiminden, kullanıcı yetkilerinin belirlenmesi de kullanıcı işlemleri bölümünden yapılmaktadır.

11 Şekil 12- İçerik Yetkileri Listesi Dolayısıyla bu bölüm sadece yetkilerin tanımlandığı bölümdür. 3 Fonksiyonu bulunmaktadır ki bu fonsiyonlar diğer bölümlerde de olan temel fonksiyonlardır: Ekleme, düzenleme ve silme. Şekil 13- İçerik Yetkileri Düzenleme Ekranı

12 Ekleme ve düzenleme ekranı sadece tek bir form alanından oluşmaktadır, bu da kullanıcı ve kategori yönetimi arasında ilişkiyi kuracak olan yetki isminin verildiği ekrandır, alanı doldurup gönder butonuna basarak bu işlem tamamlanabilir. Silme işlemi de yine listediki ilgili butona basılması suretiyle gerçekleştirilebilir. 2.3 Temel İçerik Yönetim Modülleri Kategori Yönetimi Modülü rtcms nin en önemli ve en temel bölümlerinden birisi kategori yönetimi bölümüdür. Web sayfasının menüleri, menülere bağlı içerikler, içeriklerin ilişkisi, yayınlanmaları veya yayından kaldırılmaları, zamanlandırılmaları ve yetkilendirilmeleri bu bölümden yapılmaktadır. Şekil 14- Kategori Listeleme Ekranı Görüldüğü gibi ( Şekil 14 ) kategoriler hiyerarşik olarak listelenmektedir ve sıralama işlemi ancak kategori sıralama ekranından yapılabilmektedir ki burada yapılan sıralama web sayfasında da aynı şekilde görünecektir. Alt kategoriler artı ( ) ile ifade edilmektedir, her artı bir alt kategoriyi işaret eder. Ana kategoriler mavi ile işaretlenmiştir, kategori isimlerinin solunda ID kolonunda bulunan sayılar bu bölümün veritabanında kayıt edildiği sıranın tekil numarasıdır.

13 Bir kategorinin altındaki içeriğe link verebilmek için kategori isimlerinin başında bulunan sayılar ( ID ) kullanılmaktadır ( örn: page.asp?id=27 şeklinde link verildiğinde Şekil 14 deki Hakkımızda bölümüne link vermiş oluruz. ). Kategori işlemleri aşağıdaki 7 fonksiyondan oluşmaktadır. - Kategori Ekleme / Düzenleme : Ekleme işlemine menüdeki Yeni Kategori Ekle bölümünden ulaşılmaktadır. Şekil 15- Kategori Ekleme Ekranı Kategoriler sınırsız derinlikten oluşabilmektedir. Bununla ilgili teknik bir kısıt olmamakla birlikte sayfa hazırlanırken kategoriler sınırlanabilir. Bir kategorinin menüdeki ana kategoriler arasında görünmesini istiyorsanız Kategori Seçiniz bölümünde Ana Kategori olarak seçili bırakmanız gerekmektedir. Eğer bir ana kategoriye bağlı alt kategori olarak belirlemek isterseniz de yine aynı bölümden istediğiniz kategoriyi seçerek onun alt kategorisi olmasını sağlayabilirsiniz.

14 Kategori Adı eklediğiniz kategorinin sayfada görüneceği isim olacaktır. 250 karakteri geçmemek koşuluyla istenilen isim verilebilir, tabi bu verilecek isim sayfa tasarımını da bozmayacak şekilde olmalıdır, yani ana kategorideki 250 karakterlik bir kategori adı tasarım açısından sıkıntı yaratabilir ama alt kategorilerde bu tarz bir isim uygun şekilde kullanılabilir. Uygulama Adresi genel olarak kullanıcıların fazlaca doldurmayacakları bir bölümdür. Belirlenen sayfa şablonuna göre bu bölüm otomatik olarak doldurulacaktır. Fakat eğer harici bir sayfaya menü üzerinden link verilmek istenirse veya sunucunuzdaki başka bir sistem harici bir sayfaya menü üzerinden link verilmesi gerekirse, link verilecek adresin bu bölüme yazılması gerekecektir. Şekil 16- Sayfa Şablonu Tipleri Sayfa Şeması kullanıcının eklediği kategorinin sayfada nasıl görüntülenmesi istediğini belirlediği bölümdür. Eğer eklenecek kategori klasik sayfa görünümünde olacaksa sayfa şablonu olarak bırakılabilir. Klasik sayfa şablonunda olmayacak kategoriler şablonlardan seçilebilir, her zaman belirlenen şablonun ismini de kullanmayacakları için isim kısmı kullanıcı tarafından belirlenecek ama şablon dosyasını uygulama dosyası bölümünde sistem kendisi belirleyecektir. ( örn : Haber ve duyuru sayfası oluşturmak istediğinizde haber şablonunu seçebilirbisiz, bölüm adı sistem yöneticisinin belirlediğiniz Haber ve Duyuru olabilir ama şablonu itibariyle dosya ismi news.asp olacaktır ). Yayın Onayı kategorinin yayına açılıp açılmadığını belirlediğimiz bölümdür. Kategori Listesinden de ( Şekil 15 ) yapılabilmektedir.

15 Menüde Gösterme ile eklenen bir kategorinin yayınlanmasına rağmen menüde gösterilmemesi sağlanır. Sayfa hazırlandığı sırada kategorilerde bir sınırlama yapılmışsa buradan sayfada gösterilmemesi ayarlanarak sayfanın düzgün görüntülenmesi sağlanabilir. - Kategori Şifreleme : Kategori Listesindeki ( Şekil 15 ) bir diğer işlem de yetkilendirmelerin yapılmasını sağlayan bölümdür. Daha önce Yetkilendirme İşlemleri bölümünde oluştulan kullanıcı yetkilerinin içerik ile ilişkilendirmesi bu bölümde sağlanır. Şekil 17- Kategori Şifreleme Ekranı Bir kategori bir yetki düzeyiyle ilişkilendirilebileceği gibi birden fazla yetki düzeyiyle de ilişkilendirilebilir, eğer yetki kaldırılacak istenirse, başında bulunan check işaretini kaldırması yeterli olacaktır. - Kategori Zamanlama : Zamanlama bir sayfanın belirli bir tarih aralığında görüntülenmesini öncesinde ve sonrasında yayında kalmamasını sağlayan bölümdür. Şekil 18- Kategori Zamanlama Ekranı Bir sayfaya birden fazla zamanlama kaydı ekleyebilirsiniz, daha önce oluşturulmuş bir kaydı silebilirsiniz veya yenisini ekleyebilirsiniz ve bunların tümünü aynı ekran üzerinden yapabilirsiniz ( Şekil 18 ).

16 Kategori Silme : Kategori silindiğinde bağlı içerik(ler) silinmez, sadece ilişkilerini kaybederler, dolayısıyla kategoriyi silmek aslında içeriği silmek demek değildir. Bu yüzden amaç içerikleri silmekse önce içerikleri sonra kategorileri silmek gerekmektedir. - Kategorileri Sıralama : Sıralama işlemi eklenen kategorilerin sayfada gösterilmesini istediğiniz sıralamayı belirlediğiniz bölümdür. Menüden Kategorileri Sırala başlığından bu bölüme ulaşılabilmektedir. Şekil 19- Kategori Sıralama Sıralama işlemi sürükle-bırak yöntemiyle kategoriyi istenilen sıraya getirip, kaydet butonuna basmak suretiyle gerçekleştirilir, eğer alt kategorilerde de aynı işlemi yapılmak istenirse yanındaki büyüteç butonuyla alt kategoriler listelenebilir İçerik Yönetimi Modülü rtcms nin en önemli ve en temel bölümlerinden bir diğeri de içerik yönetimidir. Kategorilerin içeriklerinin oluşturulduğu ve galeriler ve referanslar ile ilişkilendirildiği bir bölümdür. İçerik yönetimi temel işlevini bir editör aracılığıyla metin, resim, tablo gibi web yapısına uygun materyalleri sayfaya ekleyerek ve kategorileri bu materyaller ile ilişkilendirerek yerine getirir.

17 Şekil 20- İçerik Listesi İçerik Yönetimi aşağıdaki 8 fonksiyondan oluşmaktadır. İçerik Ekleme / Düzenleme : İçerik Ekleme/Düzenleme işlemi metin temelli içeriklerin web sayfasına dönüştürmede kullanıldığı bölümdür. Bu metinler sistem üzerinde oluşturulabileceği gibi MS Word vb. ofis yazılımı ortamında oluşturulmuş içeriklerin editör üzerinden kopyalanması şeklinde de olabilir. Şekil 21- İçerik Ekleme Ekranı

18 Web tabanlı uygulamalar login işlemleri sırasında session (oturum) temelli bir altyapı kullanırlar. Session, süresi sınırlı bir yapıdır, bu sebeple içerik girişi sırasında uzun süre editör üzerinden metin yazıldığında ve gönderildiğinde session süresinin bitmesi ve yazılanların kaybedilmesi ihtimali doğar. Bundan dolayı içeriklerin sayfaya işlenmeden önce ofis ortamında oluşturulması, ekleme işlemini hızlandıracak ve kaybolması ihtimalini minimuma indirecektir. İçerikler kopyalanarak eklenmek istenirse, özellikle MS Word ortamında oluşturulan içerikler kopyalandığında gelen metinler uygulama stillerini de taşıdığı için editör size bir uyarıda bulunacaktır : Şekil 22- Stil Düzenleme Uyarısı Tamam seçeneği tıklandığında ( Şekil 22 ) yeni metnimizi yapıştıracağımız ekran karşımıza çıkacaktır : Şekil 23- Word den Yapıştırma Ekranı

19 Metni tekrar ctrl+v tuş kombinasyonuyla kutucuğa yapıştırıp Stil Tanımlarını Çıkar seçeneğini seçtikten sonra Tamam a tıklayarak içerik sayfaya eklenecektir. ( Editör ile ilgili ayrıntılı dokümantasyon için adresini ziyaret edebilirsiniz.) Yayınlanması istenilen her içeriğin bir kategoriyle ilişkisi olması gerekmektedir. İlişkilendirilmemiş içeriklerin liste bölümünde kategori hanesi Belirtilmedi şeklinde görünür. Ekleme ekranında bir kategori seçildiğinde kategori adı otomatik olarak sayfa adı hanesine aktarılır, istenmesi durumunda bu bölüm değiştirilebilir. Buraya yazılan bölüm sayfa adı olacak ve sayfanın başlık bölümünde ve belirtilen diğer alanlarda bu isim görünecektir. Editörün altında Anahtar Kelimeler ve Tanımlama Bilgileri bölümleri yer almaktadır. Bu bölümler meta ve içerik arama motorlarının algılayabilmeleri için Keyword ve Description Meta Tag larının içeriğini oluşturmaktadır. Bu bölümlerden anahtar kelimelerin virgülle ayrılarak yazılması ( örn : birinci kelime, ikinci kelime ), tanımlama bilgileri bölümünün ise cümle şeklinde sayfayı tanımlayan metinlerden oluşması gerekmektedir. Yayın Onayı: Ekleme düzenleme ekranından yayın onayı da verilebilmektedir. Bunun için Yayın Onay bölümünün yanındaki checkbox ın işaretlenmesi gerekmektedir. Aynı zamanda liste ekranından da yayın onayı verilebilmektedir. Referans Kategorisi ile İlişkilendirme : Referanslar, kategorilendirilebilen yapıdadırlar ve kategoriler içerikler ile ilişkilendirilebilir. Şekil 24- Referans İçerik İlişkilendirme Ekranı

20 Bunun için listeden ilgili ikona tıklayarak ( ) ilişkilendirme ekranına ( Şekil 24 ) erişilir. Kategori seçilip gönder butonuna basılarak da içerik referans kategorisiyle ilişkilendirilir. Galeri Kategorisi ile İlişkilendirme : Referans kategorilerinde olduğu gibi Fotoğraf Galerisi Kategorileri de içeriklerle ilişkilendirilebilmektedir. Şekil 25- Fotoğraf Galerisi Kategorisi İçerik İlişkilendirme Ekranı Bunun için listeden ilgili ikona tıklayarak ( ) ilişkilendirme ekranına ( Şekil 25 ) erişilir. Kategori seçilip gönder butonuna basılarak da içerik fotoğraf galerisi kategorisiyle ilişkilendirilir. İçerik Resmi Gönderme : Hazırlanan sayfanın mahiyetine göre içeriklerin liste ekranları var ise bu ekranlarda resim kullanılabilir. Kullanılacak resimler bu bölümden gönderilmektedir. Şekil 26- Resim Gönderme Ekranı Önizleme : Eklenen içeriklerin sayfada nasıl göründüğünü görmemize yarayan ekrandır.

21 Üye Yönetimi Şekil 27- Üye Listesi Ekranı Üyelik işlemi, üye kullanıcıların web sitesinin çeşitli sayfalarını görmelerini veya görememelerini sağlamak amacıyla şifreleme işlemi için kullanıcıları yetkilendirmeye yarayan bölümdür. Bunu İçerik Yetkileri bölümüne paralel olarak eklenen kullanıcılara yetki vererek yapılmaktadır. Üyelik işlemleri aşağıdaki 4 fonksiyondan oluşmaktadır: Üye Ekleme / Düzenleme : Üye kullanıcının giriş şifresinin ve kullanıcı adının (sistem bunun için adresinin kullanmaktadır) ve yetkilerinin düzenlendiği ve eklendiği bölümlerdir ( Şekil 28 ).

22 Şekil 28- Üye Düzenleme Ekranı İşlem Onayı : Ekleme ekranından da verilebilen bu yetkiye ( Şekil 28 ) istenirse liste sayfasından da ( Şekil 27 ) ulaşılabilir. İşlem onayı verilmemiş kullanıcı rezerv durumdadır. Aktif duruma geçip sistem üzerinde işlem yapabilmesi için işlem onaylarının verilmeleri gerekmektedir. Silme İşlemi : Silinen kullanıcılar bir daha sistem üzerinde işlem yapamazlar. Bağlı bulunan diğer bilgilerle birlikte kalıcı olarak tüm bilgileri silinecektir Dosya Yönetimi Dosya yönetim bölümü web sayfalarına eklenecek dosyaları ve oluşturduğumuz liste şeklinde veya kategorize edilmiş dosyaların yönetilmesini sağlayan bölümdür.

23 Şekil 29- Dosya Yönetim Ekranı Dosya listesi sayfası oluşturmak için öncelikle dosya şablonunu kullanan bir kategori oluşturulmalıdır( Şekil 30 ). Ayrıca kategorize edilmek istenirse de bunun için bir de bu kategoriye bağlı alt kategori oluşturulması gerekmektedir. Şekil 30- Dosya Ekranı Oluşturmak İçin Kategori ve Alt Kategori Oluşturma İşlemi

24 Dosya sayfası şablonu oluşturduktan sonra bu kategorinin altına istediğiniz formatta dosyayı eklemeniz mümkündür. Eğer diğer içerik kategorilerinden birisine dosya eklemek isterseniz de dosyayı ilgili kategoriyi seçerek eklemek yeterlidir. Yayında olmayan bir kategoriye dosya eklense bile dosya yayınlanmayacaktır Foto Galeri Yönetimi Gerek fotoğraf galerisi sayfaları oluşturmak, gerekse de sayfaların altına fotoğraf galerisi eklemek istenen durumlarda foto galeri yönetimi kullanılmaktadır. Şekil 31- Foto Galeri Yönetim ekranı Bir fotoğraf galerisi sayfası oluşturmak için öncelikle fotoğraf galerisi şablonu kullanan bir kategori oluşturulmalıdır ( Şekil 32 ). Daha sonra da bu kategoriye bağlı bir alt kategori oluşturarak bunları içerik yönetimi ile ilişkilendirebilir veya fotoğraf galerisi sayfalarının alt başlıkları haline getirilebilinir.

25 Şekil 32- Fotoğraf Galerisi Oluşturmak İçin Kategori ve Alt Kategori Oluşturma İşlemi Burada kritik olan durum; yayın onayı verilmemiş alt kategoriler fotoğraf galerisi sayfasında listelenmemesidir. Böylece yayın onaysız kategorileri içerik yönetimindeki sayfalar ile ilişkilendirilebilir. Eğer bir sayfayı hem içerik yönetiminde görüntülemek, hem de fotoğraf galerisinde listelemek isteniyorsa yayın onayı vermek yeterli olacaktır. Şekil 33- Fotoğraf Yönetimi Ekranı

26 Kategori oluşturduktan sonra menüdeki Foto Galeri Yönetimi başlığından ( Şekil 33 ) eklenen kategoriler görülebilir ve altına fotoğraf eklenebilir. Bu bölümde resim sayısıyla ilgili bir sınırlama yoktur. Resimler eklendikleri sıra ile çıkarlar, sıralamalarını değiştirmek mümkün değildir Haber Yönetimi Sayfamızla ve/veya firmamızla ilgili yapmak istediğimiz duyuru ve haberleri yayınlayabileceğimiz bölüm haber yönetimi bölümüdür. Haber Yönetimi aşağıdaki 5 fonksiyondan oluşmaktadır. Şekil 34- Haber Ekleme Ekranı

27 Haber Ekleme / Düzenleme : Ekleme işlemine menüdeki Yeni Haber Ekle bölümünden ulaşılmaktadır. Kapsam olarak içerik yönetim modülünün içerik ekleme/düzenleme ekranına çok benzemektedir. Temel farkları kategorize edilmemeleri ve tarih ekleme işlemidir. Editör üzerinden eklenen metine başlık, anahtar kelime ve tanımlama bilgisi eklenmesinden sonra tarih alanı da doldurularak kayıt eklenir/düzenlenir. Yayın Onayı: Ekleme düzenleme ekranından yayın onayı da verilebilmektedir. Bunun için Yayın Onay bölümünün yanındaki checkbox ın işaretlenmesi gerekmektedir. Aynı zamanda liste ekranından da yayın onayı verilebilmektedir. Resim Ekleme : Sayfadaki liste ekranının mahiyetine göre resim kullanılabilir. Kullanılacak resimler bu bölümden gönderilmektedir. Ekleme işlemi daha önce içerik yönetiminden de ( Şekil 26 ) yaptığımız gibi.jpg uzantılı dosyaların resim ekleme arayüzünden eklenmesi şeklinde olacaktır. Silme İşlemi : Silinen içerik sistemden kalıcı olarak kaldırılacaktır. Yani haberler kalıcı olarak silinmektedir. Silinmesi istenmeyen içerikler yayından kaldırılarak arşivlendirilecektir Sıkça Sorulanlar Yönetimi Sıkça sorulanlar, girilen bilgilerin soru-cevap formatında görülmesini sağlayan bölümdür. Ürün, hizmet veya sayfa hakkında sık sık sorulan soruların bir araya toplanıp yayınlanmasını sağlar. İsteğe göre bu sorular kategorize edilebilir veya kategorisiz de listelenebilir. Sıkça sorulanlar yönetimi aşağıdaki 4 fonksiyondan oluşmaktadır ki bunlardan ikisi daha önce de bahsedildiği gibi yayın onayı ve silme işlemi diğer ikisi ekleme ve düzenleme işlemleridir: Soru-Cevap Ekleme / Düzenleme : Ekleme işlemi diğer modüllerde de olduğu gibi bir başlıktan ve bir de editör ile oluşturulan içerik bölümünden oluşmaktadır. Ayrıca yayın onayı butonuyla direk olarak yayın onayı bu alandan verilebilir. Bu bölümlerin kategorilendirilmesi diğer

28 bölümlerde de olduğu gibi kategori yönetiminden Sıkça Sorulanlar Şablonu kullanan bir kategori tanımlanması ve bu kategoriye alt kategori olarak sıkça sorulanlar kategorilerinin tanımlanmasıyla mümkün olmaktadır Bağlantı Yönetimi Bağlantılar, harici sitelere ve dosyalara sayfa üzerinden link verilmesini sağlayan bölümdür. Bunu kayıtları kategorize ederek yapmaktadır. Bağlantı yönetimi de aşağıdaki 4 fonksiyondan oluşmaktadır ki yine bunlardan ikisi yayın onayı ve silme işlemi diğer ikisi ekleme ve düzenleme işlemleridir: Bağlantı Ekleme / Düzenleme : Ekleme işlemine başlayabilmek için önce Link Sayfası Şablonu kullanan bir kategori ve bu kategoriye bağlı alt kategori tanımlanması gerekmektedir. Daha sonra başlık ve link verilecek adresi girdikten sonra editör aracılığıyla bağlantı ile ilgili açıklamayı ekleyerek ve yayın onayını vererek sayfada yayınlanmasını veya yayında olan bağlantının düzenlenmesini sağlanmaktadır. 2.4 Özelleştirilmiş İçerik Yönetim Modülleri Yorum Yönetimi Yorum yönetimi, sistem yönetiminden izin verilmiş ve sisteme entegre edilmiş, içerik yönetiminden eklenen içeriklere yorum eklemeye yarayan bölümden gelen yorumların yayınlandığı, yayından kaldırıldığı ve silindiği bölümdür. Yorumlar üzerinde değişiklik yapılamamaktadır. Dolayısıyla yayınlanmak istenmeyen yorum üzerinde değişiklik yapmak yerine silmek ya da yayından kaldırmak daha uygun olacaktır.

29 İçerikler silindiğinde yorumları da silinmez. İlişkilerini kaybederler, istenirse bunlar arşivlenebilir ya da ayrıca silinedebilir Showroom Yönetimi Showroom sayfada kullanılan düzenlenebilir animasyonlar, slide show lar üzerindeki resim, metin ve animasyon gibi öğeleri güncellenmesini sağlayan bölümdür. Şekil 35- Showroom yönetim ekranı Yeni showroom öğeleri eklenebilmekle beraber mevcut öğeler üzerinde değişiklik de yapılabilmektedir. Ayrıca ekleme işleminden sonra slide ın resmi de liste görünümünden eklenebilmektedir. Liste görürümünden slide öğelerinin sırası da sürükle-bırak işlemiyle değiştirilebilmekte, yayın onayı verilip, yayından kaldırılabilmektedirler. Her slide show uygulaması metin kullanmamaktadır, çoğu zaman bu alanların doldurulmasına gerek olmayabilir. Başlık bölümüne yazılan metin de sayfada yayınlanması için değil, sistem yöneticisi için belirleyici olması için ayırt edici metinler yazılması önemlidir.

30 Ziyaretçi Defteri Yönetimi Ziyaretçi defteri de yorum yönetiminde olduğu gibi ziyaretçilerin yazdığı ve sayfada yayınlanması istenilen yorumların listelendiği bölümdür. Yapı olarak yorum yönetimine çok benzemekle birlikte, yapı olarak bir içeriğe, fotoğraf galerisine vs. yazılmış yorumlar değil, sitenin geneli için yazılmış yorumlardır ve sitenin ilgili bölümünden gönderilen içeriklerdir. Yine yorum yönetimde olduğu gibi bu bölüm düzenleme yapmaya izin vermemektedir. Sadece silme ve yayınlama/yayından kaldırma işlemlerini yapılabilmekte veya yazılan yorum görüntülenebilmektedir Mail Listesi Yönetimi Web sayfasına eklenmiş ve kullanıcıların isim ve e-posta adreslerini toplamaya yarayan modül aracılığıyla eklenen bilgilerin görüntülenmesi ve depolanmasına yarayan modüldür. Bu modül toplu mail göndermez, sadece mail adreslerinin görülmesini ve yedeklenmesini sağlar. Toplu mail gönderen modül Toplu Mail Yönetimi modülüdür. Sistem üzerinden bir veya birden fazla alanda tanımlanan ve kategorize edilmiş olan mail adreslerini görebilir, silebilir, düzenleyebilir veya yeni adresler eklenebilir. Ayrıca sayfa üstünde bulunan Tüm Mail Adreslerini İndirin bölümünden kayıtlı mail adreslerini excel formatınta (.csv ) yönetici bilgisayarına indirilebilir ve yedeklenebilir Etkinlik Yönetimi Etkinlikler, tarihi ve saati daha önce belirlenmiş olayları, takvim üzerinden işaretli şekilde görüntülenmesini sağlayan içerik yönetim modülüdür.

31 Yapı olarak haber yönetimine çok benzemektedir. En temel farkı ekleme ve düzenleme ekranında tarihi dışında saatinin de işaretlenebilir olmasıdır. Bunun dışında yayın onayı ve resim ekleme modülleri ve ekleme/düzenleme bölümleri tamamen haber yönetim modülünde olduğu gibidir Makale Yönetimi Makale yönetimi, gazete, dergi gibi çeşitli kaynaklarda yayınlanmış belirli bir konu çerçevesindeki hazırlanmış yazıların listelendiği ve yayınlandığı bölümdür. Yapı olarak haber yönetimine çok benzemektedir. En temel farkı ekleme ve düzenleme ekranında yazani medya ve yayınlanma tarihi gibi farklı birkaç alanın olmasıdır. Bunun dışında yayın onayı resim ekleme modülleri ve ekleme/düzenleme bölümleri tamamen haber yönetim modülünde olduğu gibidir Anket Yönetimi Anket, ziyaretçinin belirlenen konularda fikrini almaya yarayan, birden fazla seçenek arasında birinin işaretlenebildiği uygulamadır. Yani yapı müşteri anketi şeklinde değil web anketi şeklindedir. Yönetici panelinde anket oluşturma işlemi 2 aşamadan oluşmaktadır. Öncelikle sorunun oluşturulması gerekmektedir. Soru oluşturma işlemi menüde Yeni Anket Ekle bölümünden yapılmaktadır. Bu ekranda sadece bir soru alanı bulunmaktadır. Bu alan doldurulduktan sonra gönderilerek soru eklenir.

32 Şekil 36- anket yönetim ekranı Soru eklendikten sonra çıkan ekranda ankete cevap ekleme seçeneği bulunmaktadır. Bu seçeneğe tıklandığında çıkan ekrandan seçenekleri tek tek eklenmesi gerekmektedir. Şekil 37- anket seçenekleri ekleme ekranı Düzenleme işlemi sırasında oy adetleri ve seçenekler birlikte düzenlenebilmektedir. Düzenlenecek seçenekleri belirledikten sonra yanında bulunan düzenleme iconuna tıklayarak yeni seçenek kaydedilir.

33 Gelişmiş İçerik Yönetim Modülleri İnsan Kaynakları Yönetimi Web sayfasına insan kaynakları ilanı eklemeye, gelen başvurular arasında arama yapmaya, başvuruların ayrıntılarını görmeye ve kaydetmeye yarayan modüldür. Eğer bir ilan oluşturulmuşsa, sayfadan önce ilana sonra ilişkili olan forma ulaşılmaktadır. Eğer ilan eklenmemişse direk olarak insan kaynakları formuna ulaşılacaktır ve formun doldurulmasından sonra form girdileri yönetici paneli ekranınıza düşecektir. 3 bölümden oluşmaktadır : a) İlan İşlemleri : Sayfalarda görüntülenen ilanlar bu bölümde oluşturulmaktadır. Yine bu bölümde de ekleme, düzenleme, silme ve yayınlama işlemleri yapılabilmektedir. Ekleme ve düzenleme formunun Başlık alanıyla liste sayfasındaki ilanın başlık alanını, Genel Nitelikler bölümü ile de başlık alanının altındaki özet bölümünde yer alacak bilgiler yer almaktadır. Ayrıca Eleman Sayısı, Şehir, Yayın Tarihi ve İş Tanımı alanları da ilan ayrıntısında yer almaktadırlar. Eleman sayısı sayısal olması gerektiği için seçim kutusu, tarih de yine formatı korumak için takvim şeklindedir. Genel nitelik ve İş Tanımı alanları yine editör vasıtası ile güncellenebilmektedir. b) Başvuru Listele : Gelen iş başvurularının listelendiği ve ayrıntılarının göründüğü bölümdür. Liste işleminde gelen ilanların tarihlerini, gönderenin ismi ve cinsiyeti gibi temel bilgileri listelenir, ayrıca bazı ilanlara öncelik verilebilir. Ayrıntı sayfasından yine öncelik işlemleri yapılabilmektedir. Bunun dışında ilanların printer ile çıktıları alınabilmektedir veya silinebilmektedirler.

34 Şekil 38- İnsan Kaynakları Yönetimi Başvuru Ayrıntı Sayfası c) Başvuru Ara : Daha önce verilmiş ilanlara, cinsiyete, öncelik durumuna ve/veya şehrine bağlı olarak ilanların listelenebildiği bölümdür Toplu Mail Yönetimi Gerek sayfa üzerinden mail listeleri aracılığıyla, gerekse de yönetici panelinden eklenen mail adreslerine, yine panelden eklenen şablonlarla mail gönderilebilen bölümdür. Toplu mail gönderimi, mail adresinizin bazı sunucularda Kara Liste ye girmesine sebep olabilmektedir. Bu yüzden reklam aracı olarak kullanılması hem sistemin işleyişi hem de mail trafiğinin aksamasına sebep olabilir. Dolayısıyla yanlızca üyeler için ve yanlızca bilgilendirme amaçlı kullanılması daha uygundur.

35 bölümden oluşmaktadır: a) Mail Grupları : Gelen mail adreslerini belirli gruplar oluşturarak almamızı sağlayan bölümdür. Bu şekilde bir gruplama, daha sonra toplu mail gönderme işlemi sırasında belirli gruplara mail gönderip belirli gruplara göndermeme gibi işlemler yapılmasına yardımcı olacaktır. b) Mail Şablonları : Gidecek lerin belirli bir tasarım şablonu kullanarak gönderilmesini sağlayan bölümdür. Şablon ekleme düzenleme ekranındaki İçerik bölümüne HTML olarak eklenen şablon, gönderim sırasında browser tarafından tasarım olarak görüntülenecektir. Gönderilecek de isim bulunması gereken alanda [[isim]] ve içeriğin basılmasını istediği alanda [[icerik]] yazılması gerekmektedir.. Yanlış veya eksik yazılması durumunda eşleme olmayacaktır. c) E-posta Adresleri : Gönderilecek mail adreslerilerin eklendiği ve listelendiği bölümdür. Ekleme işlemi web sitesi üzerinden olabildiği gibi, yönetici panelinden de olabilmektedir. Eklenecek mailler de her iki aşamada da gruplandırarak alınmaktadır. d) Mail İçerikleri ve Mail Gönderme : Gönderilecek maillerin oluşturulduğu bölümdür. Bu içerikler editör üzerinden oluşturulabileceği gibi, HTML olarak oluşturulup burada kaynak bölümünden de eklenebilmektedir. Yukarıda bahsettiğimiz [[icerik]] bölümüne eklenecek olan bölüm bu bölümdür. Ekleme işlemi bittikten sonra liste sayfasında gönderme ile ilgili işlemler yapılabilmektedir. Gönderme işlemine tıkladığınızda gönderilecek mail gruplarını görebilirsiniz (Şekil 39). Burdan istenilen gruplar seçilerek gönderme işlemi başlatılır.

2.1.2.2.3 Name Server Tanımlama... 34 2.1.2.2.4 Name Server Ekleme... 35 2.1.2.2.5 Name Server Güncelleme... 35 2.1.2.2.6 Name Server Silme...

2.1.2.2.3 Name Server Tanımlama... 34 2.1.2.2.4 Name Server Ekleme... 35 2.1.2.2.5 Name Server Güncelleme... 35 2.1.2.2.6 Name Server Silme... İçerik Tablosu Radore ID nedir?... 5 1. Giriş Ekranı... 5 1.1 Şifremi Unuttum... 5 1.2 Kayıt Ol... 6 1.2.1 Bireysel Müşteri Kaydı Oluşturmak... 6 1.2.2 Kurumsal Müşteri Kaydı Oluşturmak... 9 1.2.3 Üyelik

Detaylı

T.C. MALİYE BAKANLIĞI

T.C. MALİYE BAKANLIĞI T.C. MALİYE BAKANLIĞI ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMİ (EBYS) KULLANICI KILAVUZU 2014 Kasım i İçindekiler GİRİŞ SAYFASI...1 EVRAK ANA SAYFA...2 1.1. Birim Yetkileri...2 1.2. Görevler...3 1.3. Bildirimler...3

Detaylı

Sistem Yöneticisi Konfigürasyon Klavuzu

Sistem Yöneticisi Konfigürasyon Klavuzu Sistem Yöneticisi Konfigürasyon Klavuzu ABAKUS 360 T-Panel T-CRM 2006, IPera İletişim Teknolojileri Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi İçindekiler A- Programın Yapısı:... 4 1- Ana Bileşenler... 4 1.a BUKET

Detaylı

Enocta Eğitim Platformu Eğitim Yöneticisi Kullanım Kılavuzu

Enocta Eğitim Platformu Eğitim Yöneticisi Kullanım Kılavuzu 1 Enocta Eğitim Platformu Eğitim Yöneticisi Kullanım Kılavuzu enocta Profilo İş Merkezi, Cemal Şahir Sok. No:26-28 34394 Mecidiyeköy / İstanbul T 0 212 356 13 00 F 0 212 356 13 09 www.enocta.com 2 İÇİNDEKİLER

Detaylı

NETSİS UYARLANABİLİR VERİTABANI SİSTEMİ

NETSİS UYARLANABİLİR VERİTABANI SİSTEMİ SİSTEM MODÜLÜ Amaç ve Fayda Yayın Tarihi Kategori Ürün Grubu Modül Versiyon Önkoşulu Yükleme ve Gereken Dosyalar Yükleme Sonrası İşlemler Uygulama Bu doküman ile, Netsis İnsan Kaynakları Paketinin temel

Detaylı

Bunun yanında ekip üyeleri de birbirlerinin konumlarını cep telefonlarından sorgulayarak öğrenebilir ve mesajlaşabilirler.

Bunun yanında ekip üyeleri de birbirlerinin konumlarını cep telefonlarından sorgulayarak öğrenebilir ve mesajlaşabilirler. 0 İçindekiler 1.EkipMobil i Tanıyalım...2 2.EkipMobil Abonelik Bilgileri...2 3.EkipMobil i Kullanmaya Başlarken...3 3.1. EkipMobil Giriş... 3 3.2. Şifremi Unuttum... 4 3.3.EkipMobil Ana Sayfa... 6 4.EkipMobil

Detaylı

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OSMANİYE İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ ADIM ADIM OKUL/KURUM WEB SAYFASI OLUŞTURMA

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OSMANİYE İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ ADIM ADIM OKUL/KURUM WEB SAYFASI OLUŞTURMA T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OSMANİYE İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ ADIM ADIM OKUL/KURUM WEB SAYFASI OLUŞTURMA KASIM 2012 İçindekiler 1. Giriş... 3 2. Alan Adının Oluşturulması... 3 3. Mebpanel Kısmına Giriş...

Detaylı

Kurum Sitelerimiz Kullanım Kitapçığı Selim Erman DURANAY

Kurum Sitelerimiz Kullanım Kitapçığı Selim Erman DURANAY Kurum Sitelerimiz Kullanım Kitapçığı Selim Erman DURANAY Bu el kitabı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık web sitesi www.tarim.gov.tr altında yer alan kurumsal sayfanızı hazırlamanız ve yönetmeniz için size rehberlik

Detaylı

Odesis Web İçerik Yönetim Sistemi ve E-Ticaret Modülü Kullanım Kılavuzu

Odesis Web İçerik Yönetim Sistemi ve E-Ticaret Modülü Kullanım Kılavuzu Odesis Web İçerik Yönetim Sistemi ve E-Ticaret Modülü Kullanım Kılavuzu 1 İÇİNDEKİLER ODESİS YÖNETİM KONSOLUNA GİRİŞ...6 1. BİLGİLENDİRME PANELİ...7 HESAP MAKİNESİ... 7 KURLAR... 7 GÖRÜNÜM STİLLERİ...

Detaylı

YereldeAB İnternet Sitesi İl Sayfalarına Yönelik İçerik Ekleme Kullanım Kılavuzu

YereldeAB İnternet Sitesi İl Sayfalarına Yönelik İçerik Ekleme Kullanım Kılavuzu YereldeAB İnternet Sitesi İl Sayfalarına Yönelik İçerik Ekleme Kullanım Kılavuzu İçindekiler: İnternet Sitesine Kullanıcı Adı ve Şifre ile Giriş sayfa 3 YereldeAB İnternet Sitesi Haberler Sayfası sayfa

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ WEB TASARIM EDİTÖRÜ İLE VERİ TABANI İŞLEMLERİ Ankara, 2013 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında

Detaylı

YENİ NESİL İLETİŞİM PLATFORMU. 4.0 Kullanıcı Kılavuzu

YENİ NESİL İLETİŞİM PLATFORMU. 4.0 Kullanıcı Kılavuzu YENİ NESİL İLETİŞİM PLATFORMU 4.0 Kullanıcı Kılavuzu Tüm hakları saklıdır 2010 1 İçindekiler 1 İÇINDEKILER... 2 2 VERSIYONLAR TARIHÇESI... 4 3 KISALTMALAR... 4 4 GENEL SISTEM ÖZELLIKLERI... 5 4.1 AYRINTILI

Detaylı

Access bize tablolarımıza bilgi girmek veya bu bilgileri düzenlemek için tablo, sorgu, form, modül ve makro adında araçlar sunar.

Access bize tablolarımıza bilgi girmek veya bu bilgileri düzenlemek için tablo, sorgu, form, modül ve makro adında araçlar sunar. 2. HAFTA ACCESS VERİ TABANI Veri Nedir? Bilgisayara girilen işlenmemiş (ham) bilgilere veri denir. Bilgisayarın alabildiği, işleyebildiği, sonuç üretebildiği ve saklayabildiği her şey veridir. Veriler

Detaylı

MHRS Projesi [Kullanım Kılavuzu] [MHRS Projesi Uygulama Kullanım Kılavuzu]

MHRS Projesi [Kullanım Kılavuzu] [MHRS Projesi Uygulama Kullanım Kılavuzu] MHRS Projesi [Kullanım Kılavuzu] [MHRS Projesi Uygulama Kullanım Kılavuzu] Vestel Datasel Birim Ortaklığı Tarih : 23.01.2009 Sürüm : 1.0 İçindekiler İçindekiler... 2 Giriş... 4 SİSTEM YÖNETİMİ (T.C. Sağlık

Detaylı

Elektronik Belge Yönetim Sistemi Eğitim Dokümanı

Elektronik Belge Yönetim Sistemi Eğitim Dokümanı TÜRKSAT A.Ş Belgenet ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMİ (Standart Kullanıcı Yardım Dokümanı) Sürüm: 3.0 Hazırlayan: Kıvanç KASIMOĞLU Nisan 2013 1 İÇİNDEKİLER 1 PROGRAMA GİRİŞ... 4 Şifreli Giriş... 4 Sertifikalı

Detaylı

1 GİRİŞ... 5 2 KULLANICI GİRİŞ EKRANI... 6 3 KULLANICI PANELİ... 10 4 YÖNETİM... 13

1 GİRİŞ... 5 2 KULLANICI GİRİŞ EKRANI... 6 3 KULLANICI PANELİ... 10 4 YÖNETİM... 13 İÇİNDEKİLER 1 GİRİŞ... 5 2 KULLANICI GİRİŞ EKRANI... 6 3 KULLANICI PANELİ... 10 4 YÖNETİM... 13 4.1 GENEL... 13 4.1.1 Şirket Tanımları... 13 4.1.2 Kullanıcı Tanımları... 33 4.1.3 Şifre Değişikliği... 35

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VERİ TABANI HAZIRLAMA 481BB0123 Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

e-logo Özel Entegratörlük Portali Kılavuzu

e-logo Özel Entegratörlük Portali Kılavuzu e-logo Özel Entegratörlük Portali Kılavuzu Tarih: 25.02.2014 Her hakkı Logo Elektronik Ticaret Hizmetleri A.Ş' ye aittir. 1 İÇİNDEKİLER TANIMLAR VE KISALTMALAR... 6 1 Giriş... 8 2 E-Fatura... 8 1.1 E-Fatura

Detaylı

MS WORD 1.BÖLÜM 3.1. MS WORD EKRANI KULLANMAK

MS WORD 1.BÖLÜM 3.1. MS WORD EKRANI KULLANMAK MS WORD 1.BÖLÜM Bölüm Adı: MS WORD EKRANI KULLANMAK Bölümün Amacı: MS Word ekranındaki menü, sekme, şerit, grup, düğme gibi kavramları tanıtmak. Neler Öğreneceksiniz? Bu bölümü bitiren kişi: 1. MS Word

Detaylı

MS WORD 1.BÖLÜM. Bölüm Adı: MS WORD EKRANI KULLANMAK Bölümün Amacı: MS Word ekranındaki menü, sekme, şerit, grup, düğme gibi kavramları tanıtmak.

MS WORD 1.BÖLÜM. Bölüm Adı: MS WORD EKRANI KULLANMAK Bölümün Amacı: MS Word ekranındaki menü, sekme, şerit, grup, düğme gibi kavramları tanıtmak. MS WORD 1.BÖLÜM Bölüm Adı: MS WORD EKRANI KULLANMAK Bölümün Amacı: MS Word ekranındaki menü, sekme, şerit, grup, düğme gibi kavramları tanıtmak. Neler Öğreneceksiniz? Bu bölümü bitiren kişi: 1. MS Word

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ WEB TASARIMI EDİTÖRÜNE GİRİŞ 482BK0175 Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan

Detaylı

WEB TASARIMI DREAMWEAVER. Hazırlayan: Öğr. Grv. Mahmut KANTAR

WEB TASARIMI DREAMWEAVER. Hazırlayan: Öğr. Grv. Mahmut KANTAR WEB TASARIMI DREAMWEAVER Hazırlayan: Öğr. Grv. Mahmut KANTAR 1 İÇİNDEKİLER 1. WEB... 4 1.1. WWW nedir?... 4 1.2. HTML nedir?... 4 1.3. Web Sayfası nedir?... 4 1.4 Web sitesi nedir?... 4 1.5. Web tasarımı

Detaylı

Asistan foto, bütün işlerinizi en iyi şekilde düzenleyen mükemmel bir raportördür. Bütün ticari hareketlerinizi, satışlarınızı,

Asistan foto, bütün işlerinizi en iyi şekilde düzenleyen mükemmel bir raportördür. Bütün ticari hareketlerinizi, satışlarınızı, 2 ÖNSÖZ Asistan foto, Lodos tarafından fotoğraf stüdyoları için özel olarak üretilmiş bir otomasyon paketidir. Fotoğraf stüdyonuzdaki tüm işlerinizin bilgisayar ortamında kontrol ve takibini sağlar. Asistan

Detaylı

Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı

Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı SAKARYA ÜNİVERSİTESİ BİLGİSAYAR VE BİLİŞİM BİLİMLERİ FAKÜLTESİ ORTAK DERSLER KOORDİNATÖRLÜĞÜ Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı 14.HAFTA Ms Access (Veri Tabanı Yönetim Sistemlerine Giriş ve Tablo İşlemleri)

Detaylı

Böte Bölümü 1.sınıf Access Ders notları-2015 Ders yılı Öğr.Gör.Ali ATALAY veritabanı Boş veritabanı öğrenci Tablolar : Sorgular : Formlar :

Böte Bölümü 1.sınıf Access Ders notları-2015 Ders yılı Öğr.Gör.Ali ATALAY veritabanı Boş veritabanı öğrenci Tablolar : Sorgular : Formlar : 1 Böte Bölümü 1.sınıf Access Ders notları-2015 Ders yılı Öğr.Gör.Ali ATALAY MICROSOFT ACCESS DERS NOTLARI Access bir veritabanı programıdır. Veritabanı, bir konuyla ilgili çok sayıda kaydın tutulduğu bir

Detaylı

1 GİRİŞ... 5 2 KULLANICI GİRİŞ EKRANI... 6 3 KULLANICI PANELİ... 10 4 YÖNETİM... 12

1 GİRİŞ... 5 2 KULLANICI GİRİŞ EKRANI... 6 3 KULLANICI PANELİ... 10 4 YÖNETİM... 12 İÇİNDEKİLER 1 GİRİŞ... 5 2 KULLANICI GİRİŞ EKRANI... 6 3 KULLANICI PANELİ... 10 4 YÖNETİM... 12 4.1 GENEL... 12 4.1.1 Şirket Tanımları... 12 4.1.2 Kullanıcı Tanımları... 18 4.1.3 Şifre Değişikliği... 19

Detaylı

Kullanım Kılavuzu (V1.0) 2013 02 15

Kullanım Kılavuzu (V1.0) 2013 02 15 Türkiye Halk Sağlığı Kurumu (İTP) İşitme Tarama Programı Koordinatörlüğü Kullanım Kılavuzu (V1.0) 2013 02 15 İçindekiler Tablosu 1-SİSTEM YAPISI... 3 1-1- GENEL TEKNİK SİSTEM BİLGİLERİ... 3 1-1-1- MİMARİ...

Detaylı

1) Cihaz Tanıtma... 4. 2) Test Grubu ve Hazır Değer Tanıtma... 7. 3) Tahlil Tanıtma... 9. 4) Bileşik Tanımları... 15. 5) Đhlal Tanımları...

1) Cihaz Tanıtma... 4. 2) Test Grubu ve Hazır Değer Tanıtma... 7. 3) Tahlil Tanıtma... 9. 4) Bileşik Tanımları... 15. 5) Đhlal Tanımları... yo SUNUŞ Türkiye de pek çok alanda olduğu gibi sağlık sektörünün de kendine özgü çözüm bekleyen sorunları bulunmaktadır. Hastanelerde tutulacak düzenli kayıtlar, doğru analizler ve sistemli bir çalışma

Detaylı

SUNUCU KULLANIM KILAVUZU

SUNUCU KULLANIM KILAVUZU SUNUCU KULLANIM KILAVUZU İÇİNDEKİLER Docsvault Sunucu Yöneticisini Başlatma...3 Sunucu Girişi...3 Hizmetler...4 Depolama Seçenekleri...6 Veritabanı Yedekleme...7 Yerel/Ağ Konumunda Elle Yedekleme...8 Otomatik

Detaylı

ASPXPLUS E-HABER SİSTEMİ HAKKINDA DETAYLI BİLGİLER DOKÜMANI E-HABER SİSTEMİ PLUS

ASPXPLUS E-HABER SİSTEMİ HAKKINDA DETAYLI BİLGİLER DOKÜMANI E-HABER SİSTEMİ PLUS ASPXPLUS E-HABER SİSTEMİ HAKKINDA DETAYLI BİLGİLER DOKÜMANI E-HABER SİSTEMİ PLUS www.aspxplus.net 2015 Sistem Hakkında Bu web site hazır yazılım paketi, aspxplus.net tarafından, asp.net (.net framework

Detaylı