TC OKÜ BAHÇE MESLEK YÜKSEKOKULU BİLGİSAYAR TEKNOLOJİLERİ BÖLÜMÜ DERS İÇERİKLERİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "TC OKÜ BAHÇE MESLEK YÜKSEKOKULU BİLGİSAYAR TEKNOLOJİLERİ BÖLÜMÜ DERS İÇERİKLERİ"

Transkript

1 I YARIYIL T U K TDI TÜRK DİLİ AİİT ATATÜRK İLKELERİ. VE İNKILÂP TARİHİ BTP105 BEDEN EĞİTİMİ I BTP107 GÜZEL SANATLAR I YDİ I İNGİLİZCE BTP111 MATEMATİK BTP113 TEKNOLOJİNİN BİLİMSEL İLKELERİ BTP115 ALGORİTMALAR VE PROGRAMLAMAYA GİRİŞ BTP117 ENTEGRE OFİS BTP119 TEMEL ELEKTRONİK II. YARIYIL TD II TÜRK DİLİ BTP104 ATATÜRK İLKELERI VE İNKILÂP TARIHI II BTP106 BEDEN EĞİTİMİ I BTP108 GÜZEL SANATLAR I BTP110 İNGİLİZCE II BTP112 MATEMATİK II BTP114 VERİ YAPILARI VE PROGRAMLAMA BTP116 BİLGİSAYAR DONANIMI BTP118 GRAFİK VE ANİMASYON BTP120 VERİ TABANI YÖNETİM SİSTEMLERİ II STJ102 STAJ III. YARIYIL BTP201 GÖRSEL PROGRAMLAMA BTP203 İNTERNET PROGRAMLAMA BTP205 VERİ TABANI YÖNETİM SİSTEMLERİ BTP207 İŞLETİM SİSTEMLERİ BTP209 MESLEKÎ YABANCI DİL 1(İNGİLİZCE) BTP211 GENEL VE TEKNİK İLETİŞİM BTP213 BİLGİSAYAR AĞ SİSTEMLER BTP219 VISUAL BASIC PROGRAMLAMA BTP223 GİRİŞİMCİLİK IV. YARIYIL BTP202 GÖRSEL PROGRAMLAMA BTP204 İNTERNET PROGRAMLAMA BTP206 SİSTEM TASARIMI VE ANALİZİ BTP208 MİKROBİLGİSAYAR SİSTEMLERİ VE ASSEMBLER BTP210 MESLEKÎ YABANCI DİL 2 (İNGİLİZCE) BTP212 KALİTE GÜVENCE VE STANDARDLAR BTP214 İŞLETME YÖNETİMİ BTP222 VISUAL BASIC PROGRAMLAMA BTP226 ARAŞTIRMA TEKNİKLERİ VE SEMİNER 1 1 2

2 I. YARIYIL TD TÜRK DİLİ Dil, Millet hayatındaki yeri, Diller ve Türk Dili, Dil Bilgisi, Sözcük ve Cümle, Kelime Türleri, Anlatımın Öğeleri ve Anlatım Türleri, Düzgün ve Etkili Konuşmanın Temel İlkeleri, Türk dilinin bugünkü durumu ve yayılma alanı. Türkiye Türkçesinin ses özellikleri şekil bilgisi. Kelime çeşitleri, özellikleri ve kullanılışları. AİİT I ATATÜRK İLKELERİ VE İNKILÂP TARİHİ Temel Kavramlar, Türk İnkılâbı Öncesinde Osmanlı Devletinin Yaptığı Islahatlar, Birinci dünya savaşı ve Mondros mütarekesi sonuçlarına kadar olan dönem. Milli kurtuluş mücadelesinin hazırlık dönemi. Türk İnkılâplarının Hazırlık Dönemi, Türk İstiklâl Savaşı BTP105 BEDEN EĞİTİMİ Teorik Konular: Saha ve malzeme bilgileri, antrenman bilgileri Pratik Konular : Düzen alıştırmaları, ısınma hareketleri ve egzersiz, masa tenisi ve hentbol. YDİ I İNGİLİZCE Greetings, asking directions, imperatives, to be, subject, pronouns, possessive adjectives. Modals, adjectives, simple tense, offers and suggestion, numbers. Talking on the phone, present progressive, necessity and advice. Was were and s. past tense. BTP111 MATEMATİK Sayılar, Üslü köklü sayılar, sayı sitemleri, mutlak değer, Cebir, Eşitsizlikler, Fonksiyonlar, Trigonometri, trigonometrik oranlar, çarpanlara ayırma, polinomlar, oran orantı, birinci ve ikinci dereceden bir bilinmeyenli denklemler, fonksiyonlar ve çeşitleri, doğru ve parabolün grafiği. BTP113 TEKNOLOJİNİN BİLİMSEL İLKELERİ Kimyasal reaksiyonları maddeler arasında atomların yeniden düzenlendiği etkileşmeler olarak tanımlanır. Skaler ve vektörel büyüklükler. Hook kanunu. Malzeme Özellikleri, Statik, Dinamik, Enerji, İş ve Güç, Mekanik ve Elektromanyetik Dalga Hareketi, Akışkanlarda Basınç, Elektrik ve Magnetizma BTP115 ALGORİTMALAR VE PROGRAMLAMAYA GİRİŞ Problem çözümü ilke ve evreleri, algoritma ve akış şemaları, Programlama ortamının kullanımı ve kod yazım kuralları, Değişkenler, kontrol deyimleri ve döngüler, diziler, alt programlar, grafik. BTP117 ENTEGRE OFİS Kelime İşlem Programı, Sunu Programı, Çalışma Tablosu Hazırlama ve kullanma, Veri Tabanı Programının Kullanımı BTP119 TEMEL ELEKTRONİK Basit R,L,C, devrelerini kurar çalışmaları anlar ve uygulamalarını yapar. Doğrultucu devreler. Temel kapı devreleri, Temel elektrik ve elektronik prensipler, yarıiletkenler ve devre elemanları, Temel analog elektronik devreleri, çalışma prensipleri ve analizleri, Temel sayısal elektronik devreleri, çalışma prensipleri ve analizleri.

3 II. YARIYIL TD II TÜRK DİLİ Cümle, cümle çeşitleri ve uygulanması; yazılı(dilekçe, özgeçmiş, tutanak, edebi yazı çeşitleri ve uygulaması) ve sözlü (konferans, brifing, açık oturum, münazara) anlatımda birikim kazanma yolları; yazılı ve sözlü anlatımda görülen anlatım bozuklukları bilimsel yazıların hazırlanmasında rapor tebliğ seminer uyulacak kurallar. AİTT II ATATÜRK İLKELERI VE İNKILÂP TARIHI Milli mücadele döneminde ayaklanmalar ve Sevr antlaşması. Askeri ve siyasi mücadele. Türkiye cumhuriyetinin kuruluşu. Atatürk ün iç ve dış siyaseti. T.C. nin kuruluşundan sonraki reformlar. Atatürk ilkeleri. BTP106 BEDEN EĞİTİMİ Teorik Konular: Sporda ilk yardım Pratik Konular: Basketbol, futbol, voleybol. YDİ II İNGİLİZCE Greetings, asking directions, imperatives, to be, subject pronouns, possessive adjectives. Modals, adjectives, simple tenses, offers and suggestion, numbers. Talking on the phone, present progressive, necessity and advice. Was were and Simple Past Tense BTP112 MATEMATİK Lineer Denklem Sistemleri ve Matrisler, Limit ve Süreklilik, Türev ve Uygulamaları, İntegral ve Uygulamaları, Logaritma, Kompleks Sayılar. BTP114 VERİ YAPILARI VE PROGRAMLAMA Kullanıcı Tanımlı Tipler, Dosyalar, İşaretçiler, Özyineleme, Sıralama, Arama, Kütüphaneler, Kesmeler, Port kullanımı. Güncel programlama dillerinden biri olan pascal seçilerek işlenecektir. BTP116 BİLGİSAYAR DONANIMI Bilgisayar mimarisi ve işleyişi, Sistem Ünitesi ve birimleri, Giriş çıkış birimleri ve arabirimler, Bilgisayar sistemlerinin montajı, bakım onarımı ve arızaları. Bilgisayar virüsleri türlerini yayolmalarını verdikleri zararları ve korunma yöntemleri. BTP118 GRAFİK VE ANİMASYON Resim Dosyaları, Resim Hazırlama ve Düzenleme, Animasyon Hazırlama ve Düzenleme web sayfasında kullanılması düşünülen resim dosyaları en hızlı ve pratik olarak hazırlayabilen bir resim düzenleme programı. Animasyon içinse web sayfalarının desteklediği bir güncel program kullanılmalıdır. BTP120 VERİ TABANI YÖNETİM SİSTEMLERİ Yapısal sorgulama diline giriş. Basit SQL Programlama, Ara yüz(form) Hazırlama, Rapor Hazırlama STJ102 STAJ Eğitim öğretim yılı içerisinde öğrenmiş olduğu derslere ait uygulama yapmak bilgi ve becerisini geliştirmek amacıyla kendi branşında güncel çalışmalar yapılması.

4 III. YARIYIL BTP201 GÖRSEL PROGRAMLAMA Kurulum, Programlama Ortamı, Temel Bileşenler ve Tasarım Aşaması, Bileşen Özellikleri ve Olaylar, Değişkenler, Kontrol Deyimleri ve Döngüler, sınıf ve nesne Yönelimli Programlama BTP203 İNTERNET PROGRAMLAMA Temel İnternet Kavramları, Web Tasarımına Giriş, HTML, Script kullanımı, Tasarım ve Planlama, HTML Editörleri BTP205 VERİ TABANI YÖNETİM SİSTEMLERİ İstemci sunucu özellikli bir veri tabanı dilini tanıyabilme. SQL Programlama, Arayüz(form) Hazırlama, Rapor Hazırlama. Veri tabanında fonksiyon yordam gibi programlama teknikleri. Akış kontrolü (if, goto döngüler), hata ayıklama. BTP207 İŞLETİM SİSTEMLERİ DOS, WİNDOWS, LİNUX işletim sistemleri. Dosya ve dizin işlemleri, Yönetim Sistemi, Internet Araçları, Kurulum ve Ayarlar. Dosya erişim hakları. Dosyalama işlemleri. BTP209 MESLEKÎ YABANCI DİL 1 (İNGİLİZCE) İngilizce den mesleki alanda faydalanabilme İngilizce de yazı veya söz ile anlatılmak istenileni doğru olarak anlayabilmek. Amaca uygun yazım tekniği ile anlaşılır şekilde yazma ve anlatılmak istenileni anlaşılır bir şekilde söz ile ifade edebilme. Konuşma, dinleme anlama, yazma, okuma anlama. Mesleği ile ilgili konularda dinlediğini anlama. BTP211 GENEL VE TEKNİK İLETİŞİM İletişimin tarifi ve türleri, Sözlü iletişim, Yazılı iletişim, Meslek hayatında iletişim, Grafik iletişim, Teknolojik araçlarla iletişim. Karar verebilme modern iletişim teknolojisini tanıyıp kullanabilme. Problem çözebilme. Öneride bulunabilme. Yorum yapabilme, bilgi aktarabilme. BTP213 BİLGİSAYAR AĞ SİSTEMLERİ Bilgisayar ağlarına giriş, Bilgisayar ağlarında kullanılan kablolar, Ağ donanım elemanları, Ağ protokolleri. Lan, man, wan kavramları. Ağ elamanları. Ağ kurulumu ve ağ protokolleri. SEÇMELİ DERSLER BTP219 VISUAL BASIC PROGRAMLAMA Visual Basic Görsel Programlama Diline Giriş, Veri Tipleri ve Operatörler, Kontrol Deyimleri, Döngüler, Alt Programlar, Diziler, Kontrol Nesneleri, Özellikleri, Olaylar ve Metotlar, Dosyalar. Prosedür ve fonksiyonlar. BTP223 GİRİŞİMCİLİK Bu derste girişimcilikle ilgili temel kavramlar, yaratıcılık, yenilikçi düşünme, proje bazlı düşünme, iş fikri bulabilme, planlama yapabilme, bir işi örgütleyebilme, bir iş fikrini hayata geçirebilmek için sermaye bulabilme, bir iş kurmanın yasal çerçevesi hakkında teorik ve pratik bilgiler verilmektedir.

5 IV. YARIYIL BTP202 GÖRSEL PROGRAMLAMA Bileşenlerin ileri düzey kullanımı, çok formlu uygulama geliştirme. Veri tabanı uygulamaları, İnternet uygulamaları, Bileşen oluşturma ve yeni bileşenler türetme. ActiveX ve HTML dosyaları oluşturma. BTP204 İNTERNET PROGRAMLAMA Dinamik Web sayfaları ve CGI Dilleri, Sunucu ayarları, HTML Form taglari ve scriptleri, CGI dili kullanımı, Veritabanı kullanımı, Web Sitesi ve CGI Güvenliği BTP206 SİSTEM TASARIMI VE ANALİZİ Öğrenciler gruplar halinde ilgili konularda bölüm hocalarının gözetiminde ön çalışma ve konu Seçimi, Çözüm önerileri ve işlem basamaklarının tespiti, Çıktıları planlama, derleyip düzenleme, Laboratuar çalışmaları, Sunu ve değerlendirme. BTP208 MİKROBİLGİSAYAR SİSTEMLERİ ve ASSEMBLER Mikroişlemcilerin genel yapısının ve işleyişi, Mikroişlemci giriş/çıkış birimleri ve işleyişi, Adresleme yapısı ve kullanımı, Assembler programlama. Mikro işlemcinin yapısı ve işleyişini öğrenme. BTP210 MESLEKÎ YABANCI DİL 2 (İNGİLİZCE) Mesleği ile ilgili bir alet, makine veya bir program hakkında bilgi verir(simple present). Mesleğinde kullanılan malzemelerin alet ve cihazların özelliklerini açıklar(passive, there are/is, like, while... ). Gerektiğinde mukayese eder. (simple future, be going) BTP212 KALİTE GÜVENCE ve STANDARDLAR Standardizasyon gelişim süreci, tanımı ve amaçları ilkeleri. Kalite Ve Kalite Kavramları, Kalite Güvence, Mesleki Standartlar. Bölgesel ve uluslar arası standardizasyon kuruluşları. BTP214 İŞLETME YÖNETİMİ İşletme ve Yönetimin Temel Kavramları, Amaçları ve Çevre ile İlişkileri, İşletmelerin Sınıflandırılması, İşletmenin Kuruluş Çalışmaları, Büyüklüğü ve Kapasitesi, İşletme Fonksiyonları, Organizasyonların İşleyişi SEÇMELİ DERSLER BTP222 VISUAL BASIC PROGRAMLAMA Nesneye Yönelik (Object Oriented ) Programlama, ActiveX, Veritabanı Yönetimi, Visual Basic İle Internet Programlama, Veri Yapıları. ADO teknolojisi. SQL. Visual Basic script komutları. Dinamik hafıza kavramını açıklar. Yığın, kuyruk, ağaç veri yapısı. BTP226 ARAŞTIRMA TEKNİKLERİ VE SEMİNER Öğrenciler gruplar halinde ilgili konularda bölüm hocalarının gözetiminde araştırma Teknikleri, Araştırma Konularının Seçimi, bilgisayar alanında güncel gelişmelerin neler olduğunu takip eder. Alanı ile ilgili kitap dergi gibi güncel basılı yayınları izler. Kütüphane internet gibi toplu olarak bilgilerin bulunduğu veri ortamlarını tanır ve kullanır. Kaynak Araştırması, Araştırma Konularının Rapor Haline Dönüştürülmesi ve Sunumunun Yapılması

BİLGİSAYAR PROGRAMCILIĞI PROGRAMI DERS İÇERİKLERİ I. YARIYIL

BİLGİSAYAR PROGRAMCILIĞI PROGRAMI DERS İÇERİKLERİ I. YARIYIL T.C OSMANİYE KORKUT ATA ÜNİVERSİTESİ OSMANİYE MESLEK YÜKSEKOKULU MÜDÜRLÜĞÜ Teknik Programlar Bölümü BİLGİSAYAR PROGRAMCILIĞI PROGRAMI DERS İÇERİKLERİ I. YARIYIL TDL 101 TÜRK DİLİ I (2+0+2) (Teori+UYG +

Detaylı

BİLGİSAYAR TEKNOLOJİSİ VE PROGRAMLAMA DERS İÇERİKLERİ I. YARIYIL

BİLGİSAYAR TEKNOLOJİSİ VE PROGRAMLAMA DERS İÇERİKLERİ I. YARIYIL BİLGİSAYAR TEKNOLOJİSİ VE PROGRAMLAMA DERS İÇERİKLERİ I. YARIYIL Matematik I Sayılar. Cebir. Denklemler ve Eşitsizlikler. Fonksiyonlar. Logaritma. Trigonometri. Geometri. Teknolojinin Bilimsel İlk. Malzeme

Detaylı

HİTİT ÜNİVERSİTESİ OSMANCIK ÖMER DERİNDERE MESLEK YÜKSEKOKULU MÜDÜRLÜĞÜ BİLGİSAYAR TEKNOLOJİLERİ BÖLÜMÜ / BİLGİSAYAR PROĞRAMCILIĞI PROGRAMI

HİTİT ÜNİVERSİTESİ OSMANCIK ÖMER DERİNDERE MESLEK YÜKSEKOKULU MÜDÜRLÜĞÜ BİLGİSAYAR TEKNOLOJİLERİ BÖLÜMÜ / BİLGİSAYAR PROĞRAMCILIĞI PROGRAMI I. YARIYIL BSPO 101 GENEL MATEMATİK 3 1 4 4 Sayılar, Üslü sayılar, Köklü sayılar, Cebirsel ifadelerde işlemler, Özdeşlikler, Çarpanlarına ayırma, 1. ve 2. Dereceden polinom denklemler, Rasyonel ve köklü

Detaylı

DERS BİLGİ FORMU. DERSİN ADI Matematik -I DERSİN KODU 101 BÖLÜM PROGRAM DÖNEMİ DERSİN DİLİ

DERS BİLGİ FORMU. DERSİN ADI Matematik -I DERSİN KODU 101 BÖLÜM PROGRAM DÖNEMİ DERSİN DİLİ Matematik -I DERSİN KODU 101 SÜRE VE ) 1. Yarıyıl / Güz Dönemi *Mesleği için gerekli olan temel matematiksel işlemleri yapabilme. *Öğreneceği temel matematiksel işlemleri mesleği ile ilgili işlemlerde

Detaylı

1. SINIF GÜZ YARIYILI ( I. YARIYIL) N.Ö.Ders Kodu

1. SINIF GÜZ YARIYILI ( I. YARIYIL) N.Ö.Ders Kodu NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ SEYDİŞEHİR MESLEK YÜKSEKOKULU BİLGİSAYAR TEKNOLOJİLERİ BÖLÜMÜ BİLGİSAYAR PROGRAMCILIĞI 2013-2014 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI DERS DAĞILIM ÇİZELGESİ 1. SINIF GÜZ YARIYILI ( I. YARIYIL)

Detaylı

BİLGİSAYAR PROGRAMCILIĞI PROGRAMI DERS İÇERİKLERİ

BİLGİSAYAR PROGRAMCILIĞI PROGRAMI DERS İÇERİKLERİ I. DÖNEM BİLGİSAYAR PROGRAMCILIĞI PROGRAMI DERS İÇERİKLERİ 1 BLP13101 PROGRAMLAMA TEMELLERİ 4+0 4 6 Programlamaya Giriş, algoritmalar, algoritma türleri, kullanılan semboller ve akış diyagramları, C Programlama

Detaylı

BİLGİSAYAR SİSTEMLERİ ÖĞRETMENLİĞİ DERS İÇERİKLERİ 1.YARIYIL DERSLERİ. AIT181 - Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I

BİLGİSAYAR SİSTEMLERİ ÖĞRETMENLİĞİ DERS İÇERİKLERİ 1.YARIYIL DERSLERİ. AIT181 - Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I BİLGİSAYAR SİSTEMLERİ ÖĞRETMENLİĞİ DERS İÇERİKLERİ 1.YARIYIL DERSLERİ AIT181 - Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I Temel Kavram Bilgisi, Osmanlı Devleti ve Çöküşü, Tanzimat ve Meşrutiyet Dönemleri, Osmanlı

Detaylı

ÖĞRETİM PLANI AKADEMİK YILI 2012-2013 1.YARIYIL DERSİN KODU ADI Teorik Pratik Kredi ECTS

ÖĞRETİM PLANI AKADEMİK YILI 2012-2013 1.YARIYIL DERSİN KODU ADI Teorik Pratik Kredi ECTS ÖĞRETİM PLANI AKADEMİK YILI 2012-2013 1.YARIYIL AIT181 Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I 2 0 2 2 Temel Kavram Bilgisi, Osmanlı Devleti ve Çöküşü, Tanzimat ve Meşrutiyet Dönemleri, Osmanlı Devletinin

Detaylı

T.C. NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ MESLEK YÜKSEKOKULU MOBİL TEKNOLOJİLERİ PROGRAMI

T.C. NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ MESLEK YÜKSEKOKULU MOBİL TEKNOLOJİLERİ PROGRAMI T.C. NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ MESLEK YÜKSEKOKULU MOBİL TEKNOLOJİLERİ PROGRAMI A. Amaçlar Dünya yaşamında var olduğumuz ilk günden beri bireylerle iletişim içerisinde bulunmaktayız. İnsanlık tarihinin en

Detaylı

T.C. İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU MALZEME VE MALZEME İŞLEME TEKNOLOJİLERİ BÖLÜMÜ

T.C. İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU MALZEME VE MALZEME İŞLEME TEKNOLOJİLERİ BÖLÜMÜ T.C. İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU MALZEME VE MALZEME İŞLEME TEKNOLOJİLERİ BÖLÜMÜ LASTİK VE PLASTİK TEKNOLOJİSİ PROGRAMI DERS İÇERİKLERİ III.DERS İZLENCESİ Diploma Programının

Detaylı

BİLGİSAYAR VE ÖĞRETİM TEKNOLOJİLERİ ÖĞRETMENLİĞİ LİSANS PROGRAMI

BİLGİSAYAR VE ÖĞRETİM TEKNOLOJİLERİ ÖĞRETMENLİĞİ LİSANS PROGRAMI BİLGİSAYAR VE ÖĞRETİM TEKNOLOJİLERİ ÖĞRETMENLİĞİ LİSANS PROGRAMI I. YARIYIL II. YARIYIL DERSİN ADI T U K DERSİN ADI T U K A Eğitimde Bilişim Teknolojileri I 3 2 4 A Eğitimde Bilişim Teknolojileri II 3

Detaylı

BİLGİSAYAR PROGRAMCILIĞI

BİLGİSAYAR PROGRAMCILIĞI BİLGİSAYAR PROGRAMCILIĞI ATA101 Atatürk İlkeleri ve İnkilap Tarihi I Bu derste Osmanlı İmparatorluğu nun son dönemlerinde yapılan ıslahatlar ile başarısızlık nedenleri açıklanmaktadır. Osmanlı Devleti

Detaylı

T.C. KARABÜK ÜNİVERSİTESİ ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ LİSANS PROGRAMI DERS İÇERİKLERİ

T.C. KARABÜK ÜNİVERSİTESİ ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ LİSANS PROGRAMI DERS İÇERİKLERİ T.C. KARABÜK ÜNİVERSİTESİ ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ LİSANS PROGRAMI DERS İÇERİKLERİ 1. YARIYIL DERSLERİ AIT181 Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I: Temel Kavram Bilgisi, Osmanlı Devleti ve Çöküşü,

Detaylı

CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ BÖLÜMÜ 1. SINIF GÜZ DÖNEMİ DERS İÇERİKLERİ

CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ BÖLÜMÜ 1. SINIF GÜZ DÖNEMİ DERS İÇERİKLERİ CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ BÖLÜMÜ 1. SINIF GÜZ DÖNEMİ DERS İÇERİKLERİ Ders : YBS101-Algoritma ve Programlamaya Giriş (4 0 4) Problem nedir,

Detaylı

DERS İÇERİKLERİ 1.SINIF GÜZ DÖNEMİ

DERS İÇERİKLERİ 1.SINIF GÜZ DÖNEMİ DERS İÇERİKLERİ 1.SINIF GÜZ DÖNEMİ BGT-101 SOSYAL SORUMLULUK VE ETİK (3+1) Etik ve Ahlak kavramlarının incelenmesi, Etik sistemlerinin incelenmesi, Ahlakın oluşumunda rol oynayan faktörlerin incelenmesi,

Detaylı

Bilişim Sistemleri Mühendisliği Akademik Kadro

Bilişim Sistemleri Mühendisliği Akademik Kadro Bilişim Sistemleri Mühendisliği Akademik Kadro Yrd. Doç. Dr. Boran Şekeroğlu Bölüm Başkanı + Koordinatör Yrd. Doç. Dr. Kaan Uyar Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Sevay Öğetim Üyesi M.Sc Kezban Alpan

Detaylı

: Eğitimde Bilişim Teknolojileri I

: Eğitimde Bilişim Teknolojileri I LİSANS DERS İÇERİKLERİ (Güz ) : Eğitimde Bilişim Teknolojileri I : BTE-103 : 1. Sınıf, Güz : 3 (Teori) 2 (Uygulama) : Bilgisayar sistemini oluşturan temel bileşenler: İşlemci, giriş-çıkış birimleri, depolama

Detaylı

ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ PROGRAMI DERS İÇERİKLERİ

ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ PROGRAMI DERS İÇERİKLERİ T.C. OSMANİYE KORKUT ATA ÜNİVERSİTESİ OSMANİYE MESLEK YÜKSEKOKULU Elektronik ve Otomasyon Bölümü ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ PROGRAMI DERS İÇERİKLERİ I. GÜZ YARIYILI (Teori+UYG ) AIT 101 Atatürk İlkeleri Ve

Detaylı

BİLGİSAYAR TEKNOLOJİLERİ BÖLÜMÜ BİLGİSAYAR PROGRAMCILIĞI PROGRAMI DERS İÇERİKLERİ

BİLGİSAYAR TEKNOLOJİLERİ BÖLÜMÜ BİLGİSAYAR PROGRAMCILIĞI PROGRAMI DERS İÇERİKLERİ BİLGİSAYAR TEKNOLOJİLERİ BÖLÜMÜ BİLGİSAYAR PROGRAMCILIĞI PROGRAMI DERS İÇERİKLERİ YDL101 Yabancı Dil-I (2-0-2) 2 AKTS am, is, are (to be), presentcontinuous (am doing, is doingaredoing) presentsimple:

Detaylı

KARABÜK ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ UZAKTAN EĞİTİM MÜFREDATINDA YER ALAN DERSLERİN İÇERİKLERİ

KARABÜK ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ UZAKTAN EĞİTİM MÜFREDATINDA YER ALAN DERSLERİN İÇERİKLERİ KARABÜK ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ UZAKTAN EĞİTİM MÜFREDATINDA YER ALAN DERSLERİN LERİ MAT183 Matematik I (4-0) 4-4 FIZ 183 Genel Fizik I (4-0) 4-4 KIM183 Genel Kimya

Detaylı

T.C. YÜKSEKÖĞRETİM KURULU CELAL BAYAR ÜNİVERSİTESİ KÖPRÜBAŞI MESLEK YÜKSEKOKULU YÖNETİM VE ORGANİZASYON İŞLETME YÖNETİMİ PROGRAMI

T.C. YÜKSEKÖĞRETİM KURULU CELAL BAYAR ÜNİVERSİTESİ KÖPRÜBAŞI MESLEK YÜKSEKOKULU YÖNETİM VE ORGANİZASYON İŞLETME YÖNETİMİ PROGRAMI T.C. YÜKSEKÖĞRETİM KURULU CELAL BAYAR ÜNİVERSİTESİ YÖNETİM VE ORGANİZASYON İŞLETME YÖNETİMİ PROGRAMI İŞLETME YÖNETİMİ EĞİTİM PROGRAMI 1. YIL I. YARIYIL 1 TÜRK DİLİ -I 1. Yıl I. Yarıyıl 2 (Teori: 2, Uygulama:

Detaylı

Eğitimde Araç-Gereç Geliştirme Amaç: Öğrenciye (okul öncesi) eğitimde araç gereç geliştirme yeterliği kazandırmak

Eğitimde Araç-Gereç Geliştirme Amaç: Öğrenciye (okul öncesi) eğitimde araç gereç geliştirme yeterliği kazandırmak ÇOCUK GELİŞİMİ ÖNLİSANS PROGRAMI DERS İÇERİKLERİ I. YARIYIL Çocuk Gelişimi I Amaç: Çocuğun fiziksel gelişimi, psikomotor gelişimi, bilişsel gelişimi ve dil gelişimini izleyebilecek bilgiyi edinme. Fiziksel

Detaylı

TBT181 Temel Bilgisayar Teknolojileri Kul. ( 1-2) 2 Windows İşletim Sistemi Microsoft Ofis (Word Excel PowerPoint Outlook) İnternet Explorer

TBT181 Temel Bilgisayar Teknolojileri Kul. ( 1-2) 2 Windows İşletim Sistemi Microsoft Ofis (Word Excel PowerPoint Outlook) İnternet Explorer KARABÜK ÜNİVERSİTESİ MESLEK YÜKSEKOKULU GAZ VE TESİSATI TEKNOLOJİSİ PROGRAMI DERS İÇERİKLERİ (NORMAL ÖĞRETİM II. ÖĞRETİM) 1 I. Yarıyıl TUR181 Türk Dili I ( 2-0 ) 2 Dil, Diller ve Türk Dili Dil Bilgisi,

Detaylı

Hazırlık Sınıfı Ders Kodu Ders Adı Teorik Pratik Lab/Uyg Akts T.Kredi Saat Türü

Hazırlık Sınıfı Ders Kodu Ders Adı Teorik Pratik Lab/Uyg Akts T.Kredi Saat Türü Hazırlık Sınıfı HAZ-001 Hazırlık Sınıfı 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 Zorunlu I. Yarıyıl BIL-101 Algoritma ve Programlama 3,0 1,0 0,0 7,0 3,5 4,0 Zorunlu Algoritma Tasarımı ve Akış Şemaları, C program yapısı.

Detaylı

EK-2 BİLİŞİM SİSTEMLERİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ DERSLERİNİN İÇERİĞİ VE YARARLANILACAK KİTAPLAR I. YARIYIL

EK-2 BİLİŞİM SİSTEMLERİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ DERSLERİNİN İÇERİĞİ VE YARARLANILACAK KİTAPLAR I. YARIYIL EK-2 BİLİŞİM SİSTEMLERİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ DERSLERİNİN İÇERİĞİ VE YARARLANILACAK KİTAPLAR AİB 101 ATATÜRK İLKELERİ İNKILÂP TARİHİ- I I. YARIYIL Seviye: Lisans Yarıyıl: 1 Kredi: 2 AKTS kredisi (iş yükü

Detaylı

T.C. BEYKENT ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK MİMARLIK FAKÜLTESİ YAZILIM MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ DERS İÇERİKLERİ

T.C. BEYKENT ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK MİMARLIK FAKÜLTESİ YAZILIM MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ DERS İÇERİKLERİ T.C. BEYKENT ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK MİMARLIK FAKÜLTESİ YAZILIM MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ DERS İÇERİKLERİ Akademik ve Sosyal Oryantasyon Dersin İçeriği 000000000 0 0 0 Beykent Üniversitesinin Tarihçesi, Beykent

Detaylı

I.YARIYIL 2211101 MATEMATİK-I

I.YARIYIL 2211101 MATEMATİK-I I.YARIYIL 2211101 MATEMATİK-I (3-1-3.5) Bağlantı ve Fonksiyon; Cümle, sıralı ikili, bağlantı, fonksiyon kavramı ve bunların özellikleri, fonksiyon türleri, foksiyonların bileşkesi, ters fonksiyon, bir

Detaylı

MİMARLIK BÖLÜMÜ DERS İÇERİKLERİ I. YARIYIL DERSLERİ

MİMARLIK BÖLÜMÜ DERS İÇERİKLERİ I. YARIYIL DERSLERİ MİMARLIK BÖLÜMÜ DERS İÇERİKLERİ I. YARIYIL DERSLERİ MIM1001 Temel Tasarım (4-4) 8 Temel tasarım ilkeleri ile iki ve üç boyutlu alıştırmalarda soyut tasarım problemleri, hiyerarşi (koram), düzen, geometri,

Detaylı

T. C. DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİ UYGULAMALI BİLİMLER YÜKSEKOKULU YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ BÖLÜMÜ DERS İÇERİKLERİ I. YARIYIL.

T. C. DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİ UYGULAMALI BİLİMLER YÜKSEKOKULU YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ BÖLÜMÜ DERS İÇERİKLERİ I. YARIYIL. T. C. DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİ UYGULAMALI BİLİMLER YÜKSEKOKULU YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ BÖLÜMÜ DERS İÇERİKLERİ I. YARIYIL. TRK 101 Türk Dili I (2-0) 2 Dilin Tanımı, Dil-Kültür-Medeniyet İlişkisi, Dilin

Detaylı

T.C. BEYKENT ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK MİMARLIK FAKÜLTESİ BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ DERS İÇERİKLERİ

T.C. BEYKENT ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK MİMARLIK FAKÜLTESİ BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ DERS İÇERİKLERİ T.C. BEYKENT ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK MİMARLIK FAKÜLTESİ BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ DERS İÇERİKLERİ Akademik ve Sosyal Oryantasyon 000000000 0 0 0 Beykent Üniversitesinin Tarihçesi, Beykent Üniversitesi

Detaylı