LBRLOG Serisi Kayıt Altına Alma ve Raporlama Sistemi

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "LBRLOG Serisi Kayıt Altına Alma ve Raporlama Sistemi"

Transkript

1 /HALKA AÇIK LBRLOG Serisi Kayıt Altına Alma ve Raporlama Sistemi Kullanım Kılavuzu v1.8 Labris Teknoloji Bilişim Çözümleri A. Ş.

2 LBRLOG Kullanım Kılavuzu Telif Hakkı Labris Teknoloji Bilişim Çözümleri A. Ş. Bu belgenin tüm hakları Labris Teknoloji ye aittir. Önceden yazılı izin alınmadan bir kısmı veya tümü kopyalanamaz, çoğaltılamaz ve/veya dağıtılamaz.

3 İçindekiler İÇİNDEKİLER... 3 BELGE HAKKINDA... 4 BU KILAVUZU KİMLER KULLANMALI... 4 DOKÜMAN KULLANIM NOTLARI LBRLOG ÜRÜN KONUMLAMASI TRAFİK DİNLEME BİÇİMLERİ CİHAZ ARABİRİMLERİNE ERİŞİLMESİ VE YÖNETİM AYARLARININ YAPILMASI CİHAZ ERİŞİMİ CİHAZ LOG İZLEME VE RAPORLAMA ARABİRİMLERİ CİHAZ YÖNETİM AYARLARININ YAPILMASI TOPOLOJİNİN SEÇİMİ VE YAPILANDIRILMASI SENSÖR 1: NET2- NET3 KÖPRÜ MODU (ETH2-ETH3) SENSÖR 2: NET1 (ETH1) SENSÖR 3: NET3 (ETH3) CİHAZ YAPILANDIRMA DOSYALARI DIŞ KAYNAKLARDAN SYSLOG İLE KAYIT ALTINA ALMA SYSLOG YAPILANDIRMASI (LABRİS WİNDOWS LOG AGENT VEYA DİĞER SYSLOG GÖNDERİCİLER) ACTİVE DİRECTORY KULLANICI İSİMLERİNİN HTTP LOGLARINDA GÖZÜKMESİ LABRİS WİNDOWS LOG AGENT KURULUM VE AYARLARI KURULUM AYARLAR LOG DOSYALARI ZAMAN DAMGASI WAUTH YETKİLENDİRME AYARLARI KOMUT SATIRI ARABİRİMİ PORT MİRROR/SPAN PORT (PORT KOPYALAMA) A- 3COM SWİTCH PORT KOPYALAMA B- CİSCO SWİTCH PORT KOPYALAMA C- HP SWİTCH PORT KOPYALAMA D- JUNİPER SWİTCH PORT KOPYALAMA... 40

4 Belge Hakkında LBRLOG 5651 sayılı kanuna uyumluluğun sağlanması ve ağ kayıtlarının ağ topolojisi değişmeden tutulmasını sağlar. LBRLOG kanunda belirtilmeyen ancak kurumlara ağ ve güvenlik ile ilgili bir görüş sağlayan web erişim kayıtları gibi ek verileri de kayıt altına alma yeteneğine sahiptir. Ancak bu ürün özelliğini kullanmadan önce kayıt altına alınan kişiler ile kurumsal sistemlerinizdeki erişimlerinin kayıt altına alındığını bildiren bir sözleşmeyi ve hukuk danışmanınıza danışarak, varsa diğer belgeleri tebliğ ve imza ettirmeyi unutmayınız. Labris Teknoloji bu ürünün kullanımından doğan hiçbir sorumluluğu kabul etmez. Bu Kılavuzu Kimler Kullanmalı Bu kılavuz Labris Teknoloji ve yetkili kanal destek uzmanlarına ve ürün sistem yöneticilerine yönelik olarak hazırlanmıştır. Doküman Kullanım Notları Uyarı işaretidir. Tüm Labris dokümanlarında dikkat edilmesi gereken, ürün ve ürünün amaçlarında beklenmedik ve istenmedik durumlara yol açabilecek, dokümanın kullanıcısının dikkatine sunulan noktalarda kullanılmıştır Bilgi. İpucu ve kavram tanımları gibi fazladan bilgileri vermek için kullanılır.

5 1. LBRLOG ürün konumlaması LBRLOG ürünü ağdaki kayıtları tutmak üzere tasarlanmış ve diğer birçok üründen farklı şekilde bu kayıtları almak için üçüncü parti sistemlerde herhangi bir ayara ihtiyaç duymaksızın ağı dinleyerek bu kayıtları alabilmektedir. Bu yeteneği ile SIEM ürün aileleri için ağ kayıtlarını toplayacak bir sensör olarak da işlev görebilmektedir. Kendi için bütün bir kayıt ve rapor yapısı sunarken, üçüncü parti sistemlerden kayıtları alabilmek için birden fazla yöntem de sunmakta ve bir kayıt deposu görevi görmektedir. LBRLOG ürün ailesi ağ trafiği ve kayıt satır sayısı gibi değerlere göre sıralanmıştır.

6 2. Trafik dinleme biçimleri a. Köprü modu (Bridge Mode) : Bu yapılandırmada cihaz kayıt altına alınmak istenen trafiğin geçtiği kablodan, araya girerek gerekli verileri kayıt altına alır. Genelde ağın güvenlik duvarını ağ anahtarına bağlayan kablo kullanıcıların internet trafiğinin mutlaka geçtiği bir noktadır ve LBRLOG bu noktada konumlandırılabilir. Güvenlik cihazı ile ağ anahtarı (switch) arasında olacak şekilde konumlandırılır. b. Port kopyalama (Port mirror/span port): Bu yapılandırma gelişmiş ağ anahtarlarındaki (yönetilebilir Switch) trafik kopyalama yeteneğini kullanır. Ağ anahtarı herhangi bir portu ya da portlarındaki trafiğin bir kopyasını başka bir dinleme portuna aktarabilen port mirror, port monitör ya da span port isimleriyle anılan yöntemleri sunarlar. Bu sayede genelde ağın güvenlik duvarına ya da internet erişim modem/yönlendiricisine bağlı olan internete doğru çıkış (uplink) portu trafiğinin bir kopyası ağ anahtarının (Switch in) bir dinleme portuna aktarılır ve LBRLOG cihazı bu porta bağlanır. c. Yönlendirici (Router): Bu yapılandırma biçiminde LBRLOG cihazı bizzat yönlendirme görev üstlenebilir ve üzerinde yönlenen trafiği kolayca kayıt altına alabilir. Örneğin Wauth yapılandırmalarında LBRLOG cihazı Wauth trafiğini bu yöntemle kayıt altına alacaktır. d. Syslog ile kayıt altına alma: Bu biçimde defacto log alma/verme protokolü olan syslog ile UDP ya da TCP protokolleri üzerinde LBRLOG sistemi üçüncü parti sistemlerin ürettiği kayıtları alabilir ve her birini farklı bir saklama bölümünde saklayabilir. e. SNMP ile kayıt altına alma: Bu biçimde standart bilgi alıp verme protokollerinde SNMP ile, LBRLOG sistemi üçüncü parti sistemlerin ürettiği kayıtları alabilir ve her birini farklı bir saklama bölümünde saklayabilir. f. Windows tabanlı sistemlerden Labris Kayıt Ajanı ile bilgi alarak(labris Windows Log Agent): Bu biçimde syslog desteklemeyen Windows sistemleri için hazırlanmış Labris Windows Log Agent aracı ile bu kayıtlar LBRLOG sistemine aktarılmaktadır. Labris Windows Log Agent bir dizin ya da dizinlerdeki dosyaları belli aralıklarla yoklayarak kayıtları aktarabilecek şekilde yapılmıştır. Bu sayede IIS, Exchange, Windows DHCP gibi uygulama kayıtlarını almak ve LBRLOG cihazına aktarmak mümkün olmaktadır.

7 3. Cihaz arabirimlerine erişilmesi ve yönetim ayarlarının yapılması 3.1. Cihaz erişimi Labris ürünleri üretim bandında, eth0(mgt veya cihaz üzerindeki ilk Ethernet arabirimidir.) arabirimi IP adresi ve Mask ile standart yapılandırma Ethernet i olarak yapılandırılmış durumdadır. Bilgisayarınıza IP Adresi ve Mask Adresi veriniz. Bunun ardından https:// :81/ adresine giderek cihazınızın raporlama ve yönetim arabirimine bağlanabilirsiniz. Öntanımlı kullanıcı adı: admin parola: labris olarak ayarlanmıştır.

8 3.2. Cihaz Log İzleme ve Raporlama arabirimleri Cihazınızın tuttuğu kayıtları LMC aracını kullanarak takip edebilir ve içerisinde arama yapabilirsiniz. Cihazınızın https:// :81/ raporlama ve yönetim arabiriminde LMC linkine tıklayarak LMC yönetim arabirimini açabilirsiniz. Raporları incelemek için sol tarafta bulunan menüden yararlanabilirsiniz. Bu işlemin ardından bilgisayarımıza Java teknolojisi ile yazılmış ve derlenmiş olan "Labris Management Console" yüklenecektir. Burada karşımıza çıkan sertifika ve uyarıları onaylayarak ilerliyoruz. Bu işlemin ardından Labris Management Console adlı yazılım bilgisayarımıza yüklenir. Labris Yönetim Konsolunun çalışabilmesi için bilgisayarınızda JAVA yüklü olmalıdır. Bunun için adresinden ücretsiz yükleme yapabilirsiniz. Labris Yönetin Konsolu, "Başlat > Programlar > Labris Yönetim Konsolu" altında ve bilgisayarınızın Masaüstünde Labris Management Console adında bir ikon ile hazır duruma gelmiş olur. Sonraki bağlantılarınızı bu yolları kullanarak yapabilirsiniz.

9 Labris Management Console yazılımına açıldıktan sonra, karşımıza gelen LMC ekranında, sol üst köşedeki "Sunucu Ekle - Yeşil artı işraretine" tıklanır. "Sunucudan Modül Yükle" ekranında, IP'si doğrudan yazılı şekilde gelir. Bunun sebebi, LMC'nin yüklendiği cihazın, o anki yüklemenin yapıldığı adresi LMC'nin yapılandırma adresi olarak kayıt edilir. Ara butonuna basılır.

10 Sunucu erişilebilir olduğunda arama sonuçlarında listelenir. Sol alttaki "Sunucu Ekle" butonuna basılarak, yetkilendirmenin ardından Labris Yönetim Konsoluna giriş yapılmış olur. Sistem > Kayıtlar yolunu izleyerek kayıt altına alınan veriler izlenebilir, içerisinde arama yapılabilir.

11 3.3. Cihaz Yönetim Ayarlarının Yapılması a. Öncelikle yapılandırma topolojisine bağlı olarak Köprü (br0) arabirimine ya da diğer arabirimlerinden birine cihazınızın yönetimi için yerel ağınızdan boş olan bir IP adresini veriniz. Köprü modu için örnek yapılandırma aşağıdaki gibidir. LBRLOG cihazının internete çıkabilmesi için (eğer isteniyor ise) ön tanımlı ağ geçidi kısmına ağınızda ağ geçidi (default gateway) konumunda olan cihazın IP adresi yazılır, br0 arabirim seçilir ve kaydet denir.

12 b. Bu işlemden sonra cihaza erişim sağlayacak IP adresleri tanımlanır. Daha dar bir yönetim biçimi uygulayacaksanız yalnızca yönetici bilgisayarın IP adresine izin veriniz. Bunun için Sistem>Konsol Erişim Ayarları Yolu izlenir. Her yerden erişim isteniyor ise IP ve MASK kısımlarına yazılır. Genel kullanımda yalnızca iç ağ içerisinden erişebilmek için bu kısma iç ağ adres ve maskenizi yazabilirsiniz.

13 4. Topolojinin Seçimi ve Yapılandırılması 4.1. Sensör 1: Net2- Net3 Köprü Modu (eth2-eth3) LBRLOG ürün ailesi en çok kullanılan topoloji olan köprü modunda trafik kayıt altına almak için ön tanımlı olarak yapılandırılmış bir şekilde sunulmaktadır. Bu topoloji şu şekilde özetlenebilir: LBRLOG14 Bridge(köprü) yapılandırması LBRLOG ürününün Net2 ve Net3 portları doğrudan trafiği aktaracak şekilde üretilmiştir. Bu sayede ürün ağa topolojideki şekilde konulduğu anda kayıt almaya başlamaktadır. Kayıt aldığının teyidi için kayıt izleme ekranı kullanılabilir.

14 4.2. Sensör 2: Net1 (eth1) LBRLOG ürün ailesi içinde ön tanımlı olarak yapılandırılmış diğer bir sensör ise Net1 üzerindedir. Net1 iki farklı şekilde kullanılabilir: a. Wauth uygulaması ile Net1 üzerinde bir Wauth yapılandırması yapabilirsiniz. Bu sayede Net1 e bağlı ağ anahtarı(switch) üzerindeki bilgisayarlar internete yetkilendirilerek çıkarılır ve paralelde de Net1 deki sensör ile kayıt altına alınır. Wauth ayarları ve yapılandırması için ilgili bölümü takip edebilirsiniz. b. Ağınızdaki ağ anahtarında bir Span/Mirror Port yapılandırması ile ağınızdaki herhangi bir trafiğin bir kopyasını bu Ethernet e yönlendirebilir ve kayıt altına alınmasını sağlayabilirsiniz. Özet olarak yukarıdaki grafikte yönetilebilir ağ anahtarı (Switch) üzerinde yapılan Mirror port yapılandırması ile güvenlik cihazının bağlı bulunduğu Ethernet portuna giden/gelen trafiğin bir kopyası LBRLOG cihazının bağlı bulunduğu porta yönlendirilmiştir.

15 4.3. Sensör 3: Net3 (eth3) Ön tanımlı olarak kapalı olan bu sensörü Ethernet 3 ü dinlemek üzere ayarlanmıştır. Bu sensör yapılandırılmak istendiğinde ürünün IP Yönlendirme modülüne girilerek Ethernet 2-3 arasındaki köprünün devre dışı bırakılması gerekmektedir. Bu sensörün devreye alınması için cihaz metin konsoluna girilir ve /opt/labris/etc/labrislogger/labris-logger-sensor2.conf dosyası içerisine girilir. SENSORSTATUS="off" değeri SENSORSTATUS="on" haline dönüştürülür ve gerekli parametreler ilgili sensör için düzenlenir. 5. Cihaz yapılandırma dosyaları Cihazınızın sensör yapılandırmaları metin tabanlı yönetim konsolu aracılığı ile yapılabilir. Sensörün yapılandırma dosyaları /opt/labris/etc/labris-logger/labris-logger-sensorn.conf yolundadır. İlave sensör eklemek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. a. Öncelikle "/etc/sysconfig/labris-logger" içerisinden LOGSENSORS=3 değerini yeni toplam sensör adedine göre düzenleyiniz. b. Ardından /opt/labris/etc/labris-logger/labris-logger-sensor4.conf şeklinde sırada4 numaraya göre sensörü dosyasını oluşturup yukarıdaki örneğe göre bu sensörü dosyasını düzenleyiniz.

16 Örnek bir sensör yapılandırma dosyası şu şekildedir: Yapılandırma Dosyası Parametreleri SENSORID="1" SENSORNAME="sensor1" Açıklaması Sensör Numarası Sensör Adı SENSORSTATUS="on" Sensörü Durumu (on/off) HTTPLOGINTERFACE="eth2" SMTPLOGINTERFACE="eth2" DHCPLOGINTERFACE="eth2" POP3LOGINTERFACE="eth2" IMAPLOGINTERFACE="eth2" FTPLOGINTERFACE="eth2" HTTP dinleme arabirimi SMTP dinleme arabirimi DHCP dinleme arabirimi POP3 dinleme arabirimi IMAP dinleme arabirimi FTP dinleme arabirimi LOG_HTTP="yes" LOG_SMTP="yes" LOG_DHCP="yes" LOG_POP3="yes" LOG_IMAP="yes" LOG_FTP="yes" HTTP dinleme durumu SMTP dinleme durumu DHCP dinleme durumu POP3 dinleme durumu IMAP dinleme durumu FTP dinleme durumu VLAN="yes" MODE="stdbridge" 802.1q VLAN trafiklerinin açılması (yes/no) Sensör Modu (şimdilik kullanılmamaktadır)

17 6. Dış kaynaklardan Syslog ile kayıt altına alma Bu işlem ile sunucularınızın diğer loglarını da zaman damgalı bir şekilde kayıt altına alabilirsiniz. Öncelikle LBRLOG cihazının komut satırı arabirimine bağlanılır Syslog Yapılandırması (Labris Windows Log Agent veya diğer Syslog Göndericiler) Syslog yapılandırması için aşağıdaki ayar dosyasına girilir. # nano /etc/syslog-ng.conf Dosyanın en alt satırına inilir ve aşağıdaki format kullanılarak her kaynak/sunucu için ayrı ayrı yapılandırma yapılır. Syslog yapılandırması dış kaynaklardan ön tanımlı olarak tcp veya udp 514 portlarından kayıt altına almak için yapılandırılmıştır. destination df_sunucu_adi { file("/var/log/labris/ext/sunucu_adi" template("$date $YEAR $MSGONLY\n") template-escape(no) fsync(yes) flush_timeout(10) flush_lines(1) log_fifo_size(1024) ); }; filter fil_sunucu_ip { host(" "); }; log { }; source(s_all); filter(fil_sunucu_ip); destination(df_sunucu_adi); Yapılan değişiklikleri kaydetmek için CTRL+O ve Enter tuşlarına basılır. Dosyadan çıkmak için CTRL+X tuşları kullanılır.

18 Bu işlemden sonra kayıt dosyaları oluşturulur. Bu işlem her bir farklı kaynak/sunucu için ayrı ayrı yapılır. İlk defa bu işlem yapılıyor ise öncelikle kayıt dizini oluşturulur. #mkdir /var/log/labris/ext/ Her bir kaynak için kayıt dosyası oluşturulur. #touch /var/log/labris/ext/sunucu_adi Oluşturulan kayıt dosyası sistemin ayarlar dosyasına kayıt edilir. Bunun için aşağıdaki ayar dosyasına girilir. #nano /opt/labris/etc/lmc-log.conf En alt satıra yeni oluşturulan kayıt dosyasının tanımı yapılır. sunucu_adi /var/log/labris/ext Yapılan değişiklikleri kaydetmek için CTRL+O ve Enter tuşlarına basılır. Dosyadan çıkmak için CTRL+X tuşları kullanılır

19 6.2. Active Directory Kullanıcı İsimlerinin HTTP loglarında gözükmesi HTTP loglarında kullanıcının IP adresinin yanında Active Directory kullanıcı adının da görüntülenmesi isteniyor ise /etc/syslog-ng.conf dosyası aşağıdaki şekilde düzenlenir. Bunun için öncelikle komut satırına bağlanılır. filter fil_ad_login { host(" "); }; destination df_adlogin { program("/opt/labris/sbin/labris-logger-parse-adlogins.sh" template("$date $YEAR $HOST $MSG\n") template-escape(yes) sync(1) flush_timeout(1) flush_lines(1) log_fifo_size(1) ); }; log { }; source(s_exttcp); filter(fil_ad_login); destination(df_adlogin); Yapılan değişiklikleri kaydetmek için CTRL+O ve Enter tuşlarına basılır. Dosyadan çıkmak için CTRL+X tuşları kullanılır. Bu işlemden sonra servisler yeniden başlatılmalıdır. # service syslog-ng restart; service labris-logger restart Labris Windows Log Agent Windows Sunucu üzerine kurulur. Ayarlar sekmesinde syslog Sunucu IP adresi kısmında LBRLOG cihazının IP adresi yazılır, AD Integration seçilir ve kayıt edilir.

20 7. Labris Windows Log Agent Kurulum ve Ayarları Labris Windows Log Agent, Windows sunucular üzerindeki Olay kayıtları ve belirtilen metin içerikli dosya/dosyaları syslog ile LBRLOG ürününe gönderme işlemini yapan bir araçtır Kurulum Labris Windows Log Agent Kurulum dosyası çalıştırılır. Kurulum dili seçilip OK butonuna basılır.

21

22

23 Kurulum işlemi sonlandırıldıktan sonra Labris Windows Log Agent ayarları yapılarak LBRLOG cihazına kayıt gönderilemeye başlanır.

24 7.2. Ayarlar Labris Windows Log Agent açıldıktan sonra Configuration sekmesine geçilir. Syslog Server IP address alanına LBRLOG Cihazının IP adresi yazılır ve Save Configuration butonuna basılır.

25 Burada yer alan Windows olay kayıtlarından hangilerinin LBRLOG cihazına gönderileceği seçilir ve Save Configuration butonuna basılır. Bu kayıtlar için LBRLOG cihazında SYSLOG yapılandırması yapılmış olmalı. Syslog yapılandırması için buradan yardım alabilirsiniz. External Log Files alanında sağ klik yapılarak istenilen metin içerikli kayıt dosyaları LBRLOG cihazına gönderilebilir. Bu alanda tek bir dosya yada biz dizin seçilebilir.

26 8. Log Dosyaları LBRLOG kayıt altına aldığı log dosyalarını /var/log/labris/logger yolu altına ekler. Burada dosyalar ve tuttukları loglar şu şekildedir: /var/log/labris/logger/dhcp: DHCP kayıtları /var/log/labris/logger/imap: IMAP kayıtları /var/log/labris/logger/pop3: POP3 kayıtları /var/log/labris/logger/smtp: SMTP kayıtları /var/log/labris/access.log: HTTP kayıtları /var/log/labris/logger/ftp: FTP kayıtları 9. Zaman Damgası Güvenilir Zaman Damgası ekranı Sistem modülünün altında bulunmakta ve 2 ana bileşenden oluşmaktadır. Bunlardan üstteki Ayarlar penceresi içerisinde kullanılacak zaman damgası yöntemi ve ilgili kullanıcı adı ve parola yazı alanları bulunmaktadır. Ayarlar yapıldıktan sonra LTTS, her gün düzenli olarak bir önceki güne ait webfiltre erişim kayıtlarının zaman damgasını oluşturur. Şu an için Turktrust seçeneği webfiltre kayıtları için Türkiye için 5651 sayılı kanun uyumlu zaman damgaları oluşturulabilmesini sağlar. Local seçeneği ise LBRLOG makinasının bir zaman damgası otoritesi olarak yerel sunucudan gelen istekleri karşılayabilmesini sağlayan sunucuyu çalıştırır. Local seçeneği herhangibir yasal uyumluluğu bulunmamaktadır. LBRLOG cihazı, Türkiye de güvenilir 3. parti olarak çalışan Türktrust firmasının güvenilir zaman damgalarını dahili olarak standart şekilde sunmaktadır. Bunun için size kurulumda verilen Turktrust kullanıcı adı ve parolasını ayarlar ekranında Turktrust kutucuğunu işaretledikten sonra gerekli yazı alanlarına giriniz.

27 a. Zaman Damgasının Alınması Daha önce bir tarihte oluşturulmuş kayıt dosyasının ve zaman damgasının geri getirilmesi için ilk önce Zaman Damgası kısmından bir tarih seçilir. Daha sonra zaman damgası dosyası ve zaman damgası oluşturulan dosya bir tar.gz arşivi içerisinde kullanıcıya geri gönderilir.

28 Kaydedilen tar.gz uzantılı arşiv dosyası içerisindeki ts-{tarih}-tt.tsr dosyası zaman damgası dosyası ve signedlog.{tarih}.tar dosyası ise zaman damgası alınan kayıt dosyasıdır. Zaman damgası olan.tsr dosyası ve signedlog.{tarih}.tar dosyası daha sonra Turktrust web sayfasından Zaman Damgası İşlemleri menüsünden geçerliliği onaylanabilir.

29 b. Zaman Damgasının Turktrust Spira Uygulamasıyla Onaylanması Turktrust, zaman damgası onaylaması için bir zaman damgası istemci masaüstü uygulaması sunar. Bu uygulamayı çalıştırdıktan sonra zaman damgası doğrulama işlemi seçeneğini seçin. Sonra tar.gz dosyası içerisinde verilen.tsr ve erişim kayıt dosyasını gelen ekran bileşenlerini kullanarak kutulara yerleştirelim. Doğrula butonuna bastığımızda eğer Zaman damgası seçili dosyaya aittir uyarısı alıyorsak imzamız geçerlidir. Bu işlemden sonra zaman damgası bilgilerini gösteren ekran görüntülenir.

30

31 10. Wauth Yetkilendirme Ayarları WAUTH sistemi kablolu ve kablosuz ağlar için bir kullanıcı yetkilendirme aracıdır. Kullanıcıya yetkilendirme için bir web sayfası (captive portal) çıkarılması ile kullanıcın yetkilendirme bilgilerini girebilmesi sağlanır ve ancak bundan sonra başka bir ağa geçişine izin verilir. WAUTH altyapısı farklı yetkilendirme altyapılarını desteklemektedir. Yerel kullanıcılar, Aktif Dizin, SMS Misafir kullanıcılar, Otel yazılımları veri tabanı entegrasyonu gibi yetkilendirme şemaları desteklenmektedir. WAUTH ile yetkilendirmesi yapılacak kullanıcıların seçimi için Labris cihazının belli ağ arabirimlerinde WAUTH etkin hale getirilmelidir. WAUTH un Aktif Edilmesi ile ilgili Wauth Kullanım Kılavuzu takip edilir. Güvenlik Duvarı ve Ağ Ayarları Wauth Yetkilendirme sisteminin çalışacağı ağ ayarları yapılır. Bunun için aşağıda UTM ürünleri ve LBRLOG ürünlerinden örnek yapılandırmanın nasıl olabileceği anlatılmıştır. Daha sonra Wauth, tanımlanan bu ağ için aktif edilir. IP Ayarları Wauth un çalışacağı Ethernet üzerindeki IP tanımları yapılır. Ön tanımlı hazır olarak gelmektedir. Farklı bir ağ tanımı yapılmak istenir ise buradan değişiklikler yapılabilir. Wauth Ethernet ayarları için bir değişiklik yapılacak ise IP yönlendirme menüsünde eth1 seçilir ve düzenle denilir.

32 Eğer köprü modunda bulunan Ethernet e IP verildi ise ve kullanıcılar bu Ethernet arkasından internete çıkacak ise yönlendirme tablosunda bu Ethernet için ön tanımlı ağ geçidi tanımı yapılır. Eğer farklı bir Ethernet arkasından internete çıkacak ise ilgili Ethernet üzerinde IP tanımları yapılır ve bu alanda o Ethernet seçilir ve ağ geçidi tanımı yapılır. IP ayarları yapıldıktan sonra DHCP ve DNS ayarları yapılır. Bunun için Sistem > DHCP Sunucu ve Sistem > Cached DNS yolları izlenir. DHCP Sunucu DHCP Sunucu için yapılandırma standart /16 ağı için hazır gelmektedir. Eğer IP adresinde bir değişiklik yapıldı ise bu alan uygun bir şekilde düzenlenir.

33 DNS Sunucu Gerçek DNS sunucuları alanında Labris Cihazının isim çözümleme işlemleri için kullanacağı DNS sunucu IP adresleri yazılır. Bu ayarlardan sonra Güvenlik Duvarı Modülü ne girilir. Güvenlik Duvarı modülünde Nesne tanımları altında Ethernetlere verdiğimiz IP adresleri tanımlanır. Bunun için Nesne butonu kullanılarak Yeni > Nesneler > Makine denir. Yönetim Panelinin alt kısmında nesnenin IP adresi tanımı yapılır. İsim kısmına Ifaces yazılır. İnterface1 yazan alana br0 yazılır ve IP adresi kısmına köprü modundaki Ethernet e verilen IP adresi tanımlanıp ekle denir. Sol tarafta yer alan ifaces nesnesinin üzerine Sağ tuş ile basılır ve Yeni arabirim ekle denir. İsim kısmına Wauth yazılır. IP adresi alanına Wauth için IP yönlendirme menüsünde verilen IP adresi yazılır ve ekle denir. Eğer IP yönlendirme Menüsünden farklı IP adresleri de tanımlandı ise o IP adreslerinin de bu şekilde tanımlanması gerekmektedir. IP tanımlamaları tamamlandıktan sonra Wauth için Ağ tanımı yapılır. Bunun için Nesne > Yeni > Nesneler > Ağ yolu izlenir. İsim alanına Wauth_Net yazılır ve ilgili network tanımları yapılır. Ön tanımlı olarak tanımlanan Wauth IP adresi değiştirmedi ise şu şekilde tanımlanır. IP alanına Mask Alanına yazılır ve ekle denir. Bu tanımlamalar yapıldıktan sonra aşağıda yer alan resimlerdeki gibi kurallar eklenir. Kurallar Genel Politika ve Nat Politikaları altına eklenecektir. Kural eklemek için Kural Tablosunda Sağ tuş ile kural ekle butonu kullanılır. Kurallara nesneleri dahil etmek için sürükle bırak veya kopyala yapıştır yöntemleri kullanılabilir.

34 Genel Politika Kuralları En üste eklenen ve içerisinde ifaces nesnesinin yer aldığı kural için ayarlar alanından günlük tutma denir. Nat Politikası Kuralları Burada Değişen kaynak alanında bulunan br0 nesnesi Wauth ile yetkilendirilecek Ağ ın bu IP üzerinden internete çıkacağı tanımı yapılmıştır. Eğer farklı bir Ethernet te tanımlanan IP üzerinden internete çıkacak ise buraya o tanıma ait nesne eklenir.

35 Kural tanımları bittikten sonra Wauth Ethernet i olan eth1 için Bu ağ arabirimi dış ağ arabirimidir işareti kaldırılır ve uygula denir. Ağ arabirimi iç arabirim olarak tanımlanmıştır. Bütün işlemler tamamlandıktan sonra KUR > KAYDET > POLITIKAYI KUR yolu takip edilerek yazılan kurallar aktif edilir. Bu işlemden sonra Sistem Menüsündeki Cached DNS servisi yeniden başlatılmalıdır.

36 Komut Satırı Arabirimi Komut satırına erişim için putty isimli program buradan indirilir ve çalıştırılır. Hostname alanına Labris IP adresi yazılır ve open(veya enter) denir.

37 İlk bağlantıda sertifika uyarısı verecektir evet seçeneğine basılır. Komut satırı root kullanıcısı ve parola bilgileri ile giriş yapılır. Parola yazarken giriş bilgileri ekranda gözükmez, yazmaya devam ediniz.

38 Port mirror/span Port (Port Kopyalama) a- 3Com Switch Port Kopyalama 1 nolu portun trafiğini 19 nolu porta kopyalamak için: <Sysname> system-view [Sysname] interface Ethernet1/0/19 [Sysname-Ethernet1/0/19] monitor-port [Sysname-Ethernet1/0/19] quit [Sysname] interface Ethernet1/0/1 [Sysname-Ethernet1/0/1] mirroring-port both [Sysname-Ethernet1/0/1] quit <4500> display mirror Monitor-port: Ethernet1/0/19 Mirroring-port: Ethernet1/0/1 both b- Cisco switch port kopyalama Kopyalanmasını istediğimiz port: Source Port fa0/3 Hedef Port: Destination Port fa0/4 switch(config)#monitor session 1 source interface fa0/3 switch(config)#monitor session 1 destination interface fa0/4 - Switch üzerinde birden fazla portu ikinci bir hedef porta kopyalama yapabilmek için ise; Source Port fa0/3 Destination Port fa0/5 switch(config)#monitor session 2 source interface fa0/3 switch(config)#monitor session 2 destination interface fa0/5 - Kopyalama yapılan portları switch üzerinde görebilmek için; show monitor session 1 show monitor session 2

39 c- HP switch port kopyalama Telnet veya konsol ile switch'e bağlanılır. telnet Privilege moda geçilir. > yerine # görünür. hp>enable hp# Bu işlemden sonra konfigurasyon moduna geçilir. hp#configure terminal Labris Log cihazı hangi porta bağlı ise o portu buraya monitor port olarak yazılır. Bazı anahtarlarda A1-12, B13-24, C25-36, D37-48 olarak port numaraları vardır bazılarında ise direkt port numarası yazarbilmektedir. ( ) hp(config)#mirror-port ethernet 9 Bu işlemden sonra hangi port(ethernet) kopyalanacak ise o port'un ayarlarına girilir. Genelde Firewall'ın takılı olduğu port kopyalanır. Böylece ağ trafiğinin ağdaki güvenlik duvarına giriş portu kopyalanır ve tüm ağ internet trafiği görülmüş olur. hp(config)#interface ethernet 3 Monitor komutu verilir. hp(eth-3)#monitor Ethernet ayarlarından çıkılır. hp(eth-3)# end Ayarlar kayıt edilir. hp#wr mem

40 d- Juniper Switch Port Kopyalama Juniper cihazının komut arabirimine bağlanılır. Düzenleme moduna girmek için edit yazılır. Kopyalanmak istenen port (yönlendiricinin takılı olduğu port) için aşağıdaki komutlar ile belirlenir. Burada LOG yazan kısım tanım olarak girilmiştir. # set ethernet-switching-options analyzer LOG input ingress interface ge-0/0/7.0 # set ethernet-switching-options analyzer LOG input egress interface ge-0/0/7.0 Kopyalanacak port belirlendikten sonra hangi porta (LBRLOG cihazını bağlı olduğu port) kopyalanacağı ayarlanır. Aşağıdaki komut u girdikten sonra ge-0/0/7.0 ethernete gelen ve giden trafiği ge-1/0/22.0 ethernete kopyalandı. # set ethernet-switching-options analyzer LOG output interface ge-1/0/22.0 Bu işlemden sonra ayarların geçerli olması için commit yazılır. Genelde tüm ağ anahtarlarında port mirror için kullanılan port ağ erişimi için kullanılmaz. Bu nedenle LBRLOG cihazının yönetim portunu bu porttan farklı bir porta olarak tanımlayınız.

antikor Yönetim Panelleri

antikor Yönetim Panelleri 1 antikor Yönetim Panelleri AntiKor G100, S100, S200, P100, P200, E100, E200 ve E300 sürümünde de 15 ana kategori bulunmaktadır. Modeline göre bazı kategoriler ve menüler lisans kapsamı dışında olabilir.

Detaylı

İçindekiler... Kutu İçeriği... Cihaz Üzerindeki Işıkların(LED lerin) Anlamı... Kolay Kurulum Programı ile Kurulum... WEB Arayüzü Üzerinden Internet

İçindekiler... Kutu İçeriği... Cihaz Üzerindeki Işıkların(LED lerin) Anlamı... Kolay Kurulum Programı ile Kurulum... WEB Arayüzü Üzerinden Internet İçindekiler... Kutu İçeriği... Cihaz Üzerindeki Işıkların(LED lerin) Anlamı... Kolay Kurulum Programı ile Kurulum.... WEB Arayüzü Üzerinden Internet Bağlantı Ayarları... IPTV Bağlantı Kontrolü... WEB Arayüzü

Detaylı

İçindekiler... Kutu İçeriği... Cihaz Üzerindeki Işıkların(LED lerin) Anlamı... Kolay Kurulum Programı ile Kurulum... WEB Arayüzü Üzerinden Internet

İçindekiler... Kutu İçeriği... Cihaz Üzerindeki Işıkların(LED lerin) Anlamı... Kolay Kurulum Programı ile Kurulum... WEB Arayüzü Üzerinden Internet İçindekiler... Kutu İçeriği... Cihaz Üzerindeki Işıkların(LED lerin) Anlamı... Kolay Kurulum Programı ile Kurulum.... WEB Arayüzü Üzerinden Internet Bağlantı Ayarları... IPTV Bağlantı Kontrolü... WEB Arayüzü

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ SUNUCU ACTIVE DIRECTORY YAPISI Ankara, 2014 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

Kullanım Bilgileri LOGO KASIM 2011

Kullanım Bilgileri LOGO KASIM 2011 Kullanım Bilgileri LOGO KASIM 2011 içindekiler Yönetici Konsolu... 3 Sık Kullanılan Raporlara Kolay Ulaşım... 4 Farklı Tema Kullanımı... 5 Menü Kullanımı... 6 Geliştirilmiş CTRL+F Arama Kriterleri... 7

Detaylı

SUNUCU KULLANIM KILAVUZU

SUNUCU KULLANIM KILAVUZU SUNUCU KULLANIM KILAVUZU İÇİNDEKİLER Docsvault Sunucu Yöneticisini Başlatma...3 Sunucu Girişi...3 Hizmetler...4 Depolama Seçenekleri...6 Veritabanı Yedekleme...7 Yerel/Ağ Konumunda Elle Yedekleme...8 Otomatik

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ENDÜSTRİYEL OTOMASYON TEKNOLOJİLERİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ENDÜSTRİYEL OTOMASYON TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ENDÜSTRİYEL OTOMASYON TEKNOLOJİLERİ SUNUCU SERVİSLERİ 2 Ankara, 2009 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

ShadowControl ImageManager Kullanım Kılavuzu

ShadowControl ImageManager Kullanım Kılavuzu ShadowControl ImageManager Kullanım Kılavuzu Page 1 1. ShadowControl ImageManager Kullanım Kılavuzu.................................................................. 3 1.1 ImageManager Tanıtımı...................................................................................

Detaylı

Kullanıcı Rehberi 2006/05/02

Kullanıcı Rehberi 2006/05/02 : WG213 Kullanıcı Rehberi 2006/05/02 FCC Bildirisi Bu aygıt FCC kurallarının 15. bölümüne uygundur. İşletimi aşağıdaki iki koşula tabidir: Bu aygıt zararlı parazit oluşturmamalıdır. Aygıt istenilmeyen

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ SUNUCU İŞLETİM SİSTEMİ 6 481BB0070 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan

Detaylı

2.1.2.2.3 Name Server Tanımlama... 34 2.1.2.2.4 Name Server Ekleme... 35 2.1.2.2.5 Name Server Güncelleme... 35 2.1.2.2.6 Name Server Silme...

2.1.2.2.3 Name Server Tanımlama... 34 2.1.2.2.4 Name Server Ekleme... 35 2.1.2.2.5 Name Server Güncelleme... 35 2.1.2.2.6 Name Server Silme... İçerik Tablosu Radore ID nedir?... 5 1. Giriş Ekranı... 5 1.1 Şifremi Unuttum... 5 1.2 Kayıt Ol... 6 1.2.1 Bireysel Müşteri Kaydı Oluşturmak... 6 1.2.2 Kurumsal Müşteri Kaydı Oluşturmak... 9 1.2.3 Üyelik

Detaylı

Asistan foto, bütün işlerinizi en iyi şekilde düzenleyen mükemmel bir raportördür. Bütün ticari hareketlerinizi, satışlarınızı,

Asistan foto, bütün işlerinizi en iyi şekilde düzenleyen mükemmel bir raportördür. Bütün ticari hareketlerinizi, satışlarınızı, 2 ÖNSÖZ Asistan foto, Lodos tarafından fotoğraf stüdyoları için özel olarak üretilmiş bir otomasyon paketidir. Fotoğraf stüdyonuzdaki tüm işlerinizin bilgisayar ortamında kontrol ve takibini sağlar. Asistan

Detaylı

KURULUM VE BYTEMOBİLE ÇALIŞMASINDA İZLENECEK YOL

KURULUM VE BYTEMOBİLE ÇALIŞMASINDA İZLENECEK YOL KURULUM VE BYTEMOBİLE ÇALIŞMASINDA İZLENECEK YOL -Gerekli Kurulum Dosyaları Web Sitemizden İndirilerek, Önce Bilgisayarınıza Kurulması Gereken İşlemler Tamamlanır. - İkinci planda ise El terminali cihazı

Detaylı

Bunun yanında ekip üyeleri de birbirlerinin konumlarını cep telefonlarından sorgulayarak öğrenebilir ve mesajlaşabilirler.

Bunun yanında ekip üyeleri de birbirlerinin konumlarını cep telefonlarından sorgulayarak öğrenebilir ve mesajlaşabilirler. 0 İçindekiler 1.EkipMobil i Tanıyalım...2 2.EkipMobil Abonelik Bilgileri...2 3.EkipMobil i Kullanmaya Başlarken...3 3.1. EkipMobil Giriş... 3 3.2. Şifremi Unuttum... 4 3.3.EkipMobil Ana Sayfa... 6 4.EkipMobil

Detaylı

ADSL X4 K U L L A N I M K I L A V U Z U

ADSL X4 K U L L A N I M K I L A V U Z U ADSL X4 K U L L A N I M K I L A V U Z U AÇIKLAMA Bu kullanım kılavuzu telif hakkı ile güvence altına alınmış bazı bilgiler içermektedir. Söz konusu kitapçık ve beraberindeki tüm donanım, yazılım ve ilgili

Detaylı

AIRTIES KULLANIM KILAVUZU

AIRTIES KULLANIM KILAVUZU Contents AIRTIES KULLANIM KILAVUZU 1 AIRTIES AIR 5650 1 Kılavuza Genel Bakış 1 Güvenlik ve Bakım 1 AIRTIES NETWORK ASSISTANT 1 Minimum Sistem Gereksinimleri 1 Yükleme 2 AirTies Network Assistant Uygulamasının

Detaylı

ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ AĞ GÜVENLİĞİ VE AĞ PROTOKOLLERİ 481BB0007 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında

Detaylı

AIRTIES KULLANIM KILAVUZU

AIRTIES KULLANIM KILAVUZU Contents AIRTIES KULLANIM KILAVUZU 1 AIRTIES AIR 5443 1 Kılavuza Genel Bakış 1 Güvenlik ve Bakım 1 AIRTIES NETWORK ASSISTANT 1 Minimum Sistem Gereksinimleri 1 Yükleme 2 AirTies Network Assistant Uygulamasının

Detaylı

OZW / OZS WEB SERVER CİHAZININ DEVREYE ALINMASI TESİSE UZAKTAN ERİŞİMİN SAĞLANMASI VE KUMANDA EDİLMESİ. (Sim kart takılabilir, Sadece Turkcell)

OZW / OZS WEB SERVER CİHAZININ DEVREYE ALINMASI TESİSE UZAKTAN ERİŞİMİN SAĞLANMASI VE KUMANDA EDİLMESİ. (Sim kart takılabilir, Sadece Turkcell) OZW / OZS WEB SERVER CİHAZININ DEVREYE ALINMASI TESİSE UZAKTAN ERİŞİMİN SAĞLANMASI VE KUMANDA EDİLMESİ Web Server OZS164... Sadece 1 adet cihaz kontrolü Web Server OZW672... 1, 4 ya da 16 adet cihaz kontrolü

Detaylı

İçindekiler... 1 Kutu İçeriği... 2 Fiziksel Bağlantılar... 3 Splitter Bağlantısı... 3 Modem Bağlantısı... 4 Cihaz Üzerindeki Işıklar...

İçindekiler... 1 Kutu İçeriği... 2 Fiziksel Bağlantılar... 3 Splitter Bağlantısı... 3 Modem Bağlantısı... 4 Cihaz Üzerindeki Işıklar... 0 İçindekiler... 1 Kutu İçeriği... 2 Fiziksel Bağlantılar... 3 Splitter Bağlantısı... 3 Modem Bağlantısı... 4 Cihaz Üzerindeki Işıklar... 5 Cihaz Yönetim Arayüzü... 6 İnternet Bağlantı Ayarları... 8 Kablosuz

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ İŞLETİM SİSTEMLERİ GELİŞMİŞ ÖZELLİKLERİ ANKARA 2006 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından

Detaylı

e-logo Özel Entegratörlük Portali Kılavuzu

e-logo Özel Entegratörlük Portali Kılavuzu e-logo Özel Entegratörlük Portali Kılavuzu Tarih: 25.02.2014 Her hakkı Logo Elektronik Ticaret Hizmetleri A.Ş' ye aittir. 1 İÇİNDEKİLER TANIMLAR VE KISALTMALAR... 6 1 Giriş... 8 2 E-Fatura... 8 1.1 E-Fatura

Detaylı

ADSL X6 K U L L A N I M K I L A V U Z U

ADSL X6 K U L L A N I M K I L A V U Z U ADSL X6 K U L L A N I M K I L A V U Z U Model 5590 İçindekiler Genel Bakış...5 1. Kurulum Talimatları...6 Ürün Kutusunda Bulunanlar... 6 Başlamadan Önce... 7 X6 nın Kurulması... 8 1. Adım: Yazılımın Kurulması...

Detaylı

AĞ KAMERASI. Ağ Kurulum Kılavuzu

AĞ KAMERASI. Ağ Kurulum Kılavuzu AĞ KAMERASI Ağ Kurulum Kılavuzu İÇİNDEKİLER AĞ YAPILANDIRMASI KONTROL EDILIYOR 3 3 Ağ türünün seçilmesi AĞ YAPILANDIRMASI 11 11 IP yapılandırması için kullanılan bilgisayarın ağını yapılandırın 12 IP Installer

Detaylı

6. HAFTA INTERNET ve E-POSTA YÖNETĠMĠ

6. HAFTA INTERNET ve E-POSTA YÖNETĠMĠ 6. HAFTA INTERNET ve E-POSTA YÖNETĠMĠ INTERNET İnternet, birçok bilgisayar sisteminin birbirine bağlı olduğu dünya çapında yaygın olan ve sürekli büyüyen bir iletişim ağıdır. İnternet kelime anlamı olarak

Detaylı

FreeBSD tabanlı ücretsiz Firewall Çözümü

FreeBSD tabanlı ücretsiz Firewall Çözümü - FreeBSD tabanlı ücretsiz Firewall Çözümü Hazırlayan: Kamil KATILMIŞ Bilgisayar Öğretmeni İçindekiler FreeBSD Nedir?...4 Neler Yapabilir?...4 Güçlü İnternet Çözümleri...5 Nerelerde Kullanılır?...5 Eğitim:...5

Detaylı

Ürün Kılavuzu. McAfee epolicy Orchestrator 5.0.0 Yazılımı

Ürün Kılavuzu. McAfee epolicy Orchestrator 5.0.0 Yazılımı Ürün Kılavuzu McAfee epolicy Orchestrator 5.0.0 Yazılımı TELİF HAKKI Copyright 2013 McAfee, Inc. İzinsiz kopyalamayın. TİCARİ MARKA ÖZELLİKLERİ McAfee, McAfee logosu, McAfee Active Protection, McAfee AppPrism,

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AĞ GÜVENLİĞİ (YAZILIM)

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AĞ GÜVENLİĞİ (YAZILIM) T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AĞ GÜVENLİĞİ (YAZILIM) ANKARA, 2008 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

Ürün Kılavuzu. McAfee epolicy Orchestrator 5.3.0 Yazılımı

Ürün Kılavuzu. McAfee epolicy Orchestrator 5.3.0 Yazılımı Ürün Kılavuzu McAfee epolicy Orchestrator 5.3.0 Yazılımı TELİF HAKKI Copyright 2014 McAfee, Inc. İzinsiz kopyalamayın. TİCARİ MARKA ÖZELLİKLERİ McAfee, McAfee logosu, McAfee Active Protection, McAfee DeepSAFE,

Detaylı

IP PBX ve ÇAĞRI MERKEZİ ÜRÜNLERİ SIKÇA SORULAN SORULAR(FAQ) DOKÜMANI

IP PBX ve ÇAĞRI MERKEZİ ÜRÜNLERİ SIKÇA SORULAN SORULAR(FAQ) DOKÜMANI IP PBX ve ÇAĞRI MERKEZİ ÜRÜNLERİ SIKÇA SORULAN SORULAR(FAQ) DOKÜMANI İÇİNDEKİLER Konu Başlığı 1. SSH ile sisteme bağlanmaya çalışıldığında hata alıyorum ve bağlantı kuramıyorum. 3 Sayfa No 2. Telefon üzerinden

Detaylı