ŞUBAT 2015 YAYIN KATALOĞU

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ŞUBAT 2015 YAYIN KATALOĞU"

Transkript

1 ŞUBAT 2015 YAYIN KATALOĞU DEMAVEND YAYINLARI Başak Mah. Yeşil Vadi Cad. Metrokent, A1 Blok, D. 87 Başakşehir-İSTANBUL Tel:

2 KUDUZ KÖPEK (ÇOCUK ROMANI) KUDUZ KÖPEK (ÇOCUK ROMANI), Abdurrahman Deveci, Farsça aslından çeviren: Serpil Koç Konuksever, Yayın tarihi: Şubat 2015, 207 sayfa, ithal kitap kâğıdı, 13.5x19.5, karton kapak, ISBN: , Dili: Türkçe, Konu: Çocuk edebiyatı, roman, Liste fiyatı: 12 TL ARAKA KAPAK YAZISI İran Türkmelerinden olan ve uzun süreden beri ülkemizde yaşayan yazar, şair ve gazeteci Abdurrahman Deveci tarafından kaleme alınan Kuduz Köpek adlı çocuk romanı, İran ıın Türkmensahra bölgesinin sosyal hayatını yansıtması bakımından önemlidir. Kuduz Köpek romanı, İran Bayındırlık Bakanlığının düzenlediği 12. Rusta (Köy) Festivalinde "En iyi edebiyat eseri" ödülünü kazanmıştır. Yazarın, İranlı iki yazarla birlikte kaleme aldığı Dünya Masalları adlı kitabı da İran Çocuk ve İlk Gençlik Kitapları Birliği tarafından düzenlenen ilk festivalde en iyi kitap ödülünü almıştır. Farsça olarak kaleme alınan Kuduz Köpek adlı roman, Serpil Koç Konuksever in oldukça güzel ve akıcı çevirisiyle okuyucularımıza sunulmuştur. Köpek, bir süre kendi etrafında döndü ve birkaç defa, uzun ve acıklı bir şekilde inledi. Tuvak, vahşi köpeklerin karşısında, korkusunu nasıl bastıracağını biliyordu. Eğer köpekler, karşısındakinin korktuğunu hissederse, daha çok vahşileşirdi. Bütün gücüyle köpeğin karşısında durmalıydı, tıpkı bir kahraman gibi. Bir kahraman hiçbir şeyden korkmazdı. Köpek, kendini toparlayıp yeni bir saldırıya hazırlandı. Tuvak, sopayı havaya kaldırdı. Eğer sopayı tam zamanında ona vuramazsa, Tahir le aynı sonu paylaşacağının farkındaydı.

3 BİZ HİÇ, BİZ BAKIŞ BİZ HİÇ, BİZ BAKIŞ, Sohrâb Sepehrî, Farsça aslından çeviren: Ali Güzelyüz, Yayın tarihi: Şubat 2015, 80 sayfa, ithal kitap kâğıdı, 13.5x19.5, karton kapak, ISBN: , Dili: Farsça-Türkçe, Konu: Edebiyat, modern İran şiiri, Liste fiyatı: 7 TL ARAKA KAPAK YAZISI İran ın çağdaş şairlerinden Sohrâb Sepehrî, dönemindeki birçok yenilikçi şair gibi kendisi de Nima ve Tevel-lelî den etkilenerek dörtlük ve Nima tarzı kalıplarla şiir söylemeye başladı. Ancak bir yandan Doğu sanatı, mitolojisi, dinler ve irfan; öte yandan ise Batı sanatı ve şiirine olan ilgisi ve derin bilgisi, onu yeni ufuklara sürükledi. Özellikle İran da sürrealist şiirin kurucusu sayılan Hûşeng İranî ( ) nin şiirlerinden etkilenerek dil ve düşünce bağımsızlığı yönünden çağdaşlarından ayrıldı. «Ma Hiç, Ma Negâh» (Biz Hiç, Biz Bakış) adlı elinizdeki kitap, şairin ustalık döneminde söylediği şiirleri içeren son şiir kitabı olup daha önce ayrı ayrı yayınlanan yedi kitapla birlikte 1977 yılında Heşt Kitâb [Sekiz Kitap] adı altında basılan kitabın içinde sekizinci kitap olarak yer aldı. Prof. Dr. Ali Güzelyüz tarafından özgünlüğünün bozulmamasına özen gösterilerek Türkçeye çevrilen şiirler, Farsça metinleri ile birlikte verilmiştir.

4 FARSÇA BASIN DİLİ (METİNLER ALIŞTIRMALAR SÖZLÜK) FARSÇA BASIN DİLİ (Metinler Alıştırmalar Sözlük), Hazırlayan: Ahmet Çelik, Yayın tarihi: Şubat 2015, 256 sayfa, ithal kitap kâğıdı, 16x23.5, karton kapak, ISBN: , Dili: Farsça, Konu: Dil öğretimi, Liste fiyatı: 15 TL ARAKA KAPAK YAZISI Elinizdeki kitap, hem Fars Dili ve Edebiyatı Bölüm ve Ana Bilim Dalları'nın ders programları içinde yer alan "Farsça Basın Dili" ve "Farsça Yazılı ve Görsel Medya" gibi derslerde okutulmak hem de YDS'ye hazırlananlar başta olmak üzere, Farsçaya ilgi duyanların bu alandaki gereksinimlerine bir ölçüye kadar da olsa cevap verebilmek üzere hazırlanmıştır. Bu kitap ile; Farsça yazılı basından; "sağlık", "kültür-sanat", "edebiyat", "bilim ve teknoloji", "politika", "ekonomi", ve "çevre ve doğal yaşam" alanlarında yayımlanan güncel haberler seçilerek, ilgililerin hem haber metinlerine hem de terminolojiye âşina olmaları hedeflenmiştir. Kitapta yer alan her haber metninden sonra, söz konusu metni anlamaya yönelik sorular ve ardından da Türkçe karşılıkları ile birlikte Farsça kelimelere ve bağlaçlara yer verilmiştir

5 ACI KÜPE (ÖYKÜLER) ACI KÜPE (ÖYKÜLER), Arman Arian, Farsça aslından çeviren: Esra Çakar, Yayın tarihi: Şubat 2015, 64 sayfa, ithal kitap kâğıdı, 13.5x19.5, karton kapak, ISBN: , Dili: Türkçe, Konu: İran edebiyatı, öykü, Liste fiyatı: 6 TL ARAKA KAPAK YAZISI Kalbimin içinde, ne büyümek ne de küçük kalmak isteyen yalnız bir çocuk yaşıyor! O, şimdiye kadar düşünmüş olduğum bütün çocukların genişli-ğinde. Bazen sessizce çalışıyor, bazen de hareketten usanmış bir halde hep konuşuyor. Bu kitapta biz birbirimizi anlattık. Ben onu, o da beni. Arman Arian Kadınlar çığlık, erkekler ise nara atarak yolun kenarına koşuştular ve Gerşasb o heybeti, kılıcı ve zırhıyla onların arasından hızla geçerek Demavend in zirvesine doğru gitti. Son yağışlar sayesinde havanın tozları temizlenmişti. Zirve çok net bir şekilde görülebiliyordu. Yırtık dosyaları kenara attım. Bu, artık ne hikâye, ne mitoloji, ne uyku, ne de uzak bir şeydi! Sonra masayı odanın ortasına doğru çekip pencereleri açtım. Artık eski olduğunu düşünmediğim kanepeyi, Demavend e bakan en büyük pencerenin önüne kadar çektim ve dürbünümle oraya yaslanıp bekledim. Zamanın geriye kalmış son dakikalarından faydalanmak ve düşünmek için iyi bir fırsattı. Öğle yemeği yemeden orada öylece oturdum ve dürbünle Demavend e baktım. Tam günbatımı zamanıydı ki binlerce yıl aradan sonra büyük dağdan ateş saçan ilk parıltılar fışkırdı ve duvardaki saat durdu! Kol saati de aynı şekilde durdu. Artık hiçbir akrep ve yelkovanın ileriye doğru hareket etmeyeceğini anladım, çünkü zaman bitmişti

6 KÜL İÇİNDE BAHAR (ÖYKÜLER) KÜL İÇİNDE BAHAR (ÖYKÜLER), Zekeriya Tamir, Arapça aslından çeviren: Halim Öznurhan, Yayın tarihi: Şubat 2015, 80 sayfa, ithal kitap kâğıdı, 13.5x19.5, karton kapak, ISBN: , Dili: Türkçe, Konu: Arap edebiyatı, öykü, Liste fiyatı: 7 TL ARAKA KAPAK YAZISI Modern Arap edebiyatının önde gelen yazarlarından Zekeriya Tamir, 1931 yılında Suriye nin Şam şehrinde doğmuş, 1981 yılında İngiltere ye yerleşmiş ve halen Londra da yaşamını sürdürmektedir. Tamir in öykülerinde yoğun bir şekilde sembolizm görülmekle birlikte günlük konuşma diline yakın, akıcı ve zorlamalardan uzak bir üslup kullanılmıştır. Öykülerinde kullandığı hiddet içeren ve gerginlik yaratan üslubu, okuyucuyu gerçek dünyadan alıp öykülerde geçen gizemli dünyalara sürüklemektedir. Palyaço, muhafızlar kendisini fark etmeden saraydan kaçmayı başardı. Yıldızları, suskun geceyi, şehrin ışıklarını görünce kendinden geçti. Koşarken, gemisine, adamlarına ve sevgilisi Renda ya kavuşacağını hissediyordu... Yalnız bu hayali bir süre yaşadıktan sonra kayboldu, neşesi gitti. İkinci kez, yaşlı bir karga gibi ölünceye kadar yalnız kalacağını anladı. Canı sıkılarak durdu; sırtını bir ağaca yasladı. Mavi elbisesini açarak bembeyaz bacaklarını gösteren küçük eli hatırladı. Aniden korkuya kapıldı. Biraz sonra aç, çıplak bir sürüngene dönüşeceğini ve dünyanın yeşilliğinin yok olacağını anladı.

7 SALAR TÜRKLERİ TARİHİ ( ) SALAR TÜRKLERİ TARİHİ ( ), Eyüp Sarıtaş, Yayın tarihi: Ocak 2015, 200 sayfa, 1. hamur kâğıt, 13.5x19.5, karton kapak, ISBN: , Dili: Türkçe, Konu: Tarih, Liste fiyatı: 14 TL ARKA KAPAK YAZISI Çin Halk Cumhuriyeti nde yaşamlarını sürdüren Salar Türklerinin menşeleri, tarihleri, yaşadıkları coğrafi çevre, dil ve yazıları, kültürleri, göçleri, dini inançları, nüfus ve eğitimleri gibi çeşitli konular hakkında genel bilgiler veren bu çalışma, özgün kaynaklara ve saha araştırmalarına dayanılarak hazırlanmıştır.

8 Türkçe Çevirileriyle Birlikte FARSÇA HİKÂYELER Seviye: Orta, Kitap: 1 Türkçe Çevirileriyle Birlikte FARSÇA HİKÂYELER, Seviye: Orta, Kitap: 1, Hazırlayan ve çeviren: Nihat Değirmenci, Yayın tarihi: Ocak 2015, 224 sayfa, Şamua kâğıt, 16.5x23.5, karton kapak, ISBN: , Dili: Farsça-Türkçe, Konu: Dil eğitimi, Liste fiyatı: 14 TL Kitapta, modern İran yazarlarından seçilmiş öykülerin Farsça metinleri ile Türkçe çevirileri yer almaktadır. Ayrıca kitabın sonunda, öykülerde geçen deyimlerden oluşan Farsça-Türkçe Deyimler Sözlüğü de verilmiştir.

9 FARSÇA İkinci Kitap, Temel Dersler: 2 FARSÇA, İkinci Kitap, Temel Dersler: 2, Ahmad Saffar Mogaddam, Çeviri: Javad Amini Manesh, Yayın tarihi: Ocak, 2015, 120 sayfa, 1. hamur kâğıt, renkli baskı, 16x24, karton kapak, ISBN: , Dili: Farsça (Türkçe açıklamalı), Konu: Dil eğitimi, Liste fiyatı: 12 TL ÖNSÖZ DEN: Ülkemizde Farsça öğretiminde duyulan ihtiyacı karşılamak amacıyla Türkçe açıklamalı olarak hazırlanan bu öğretim setinin 8 cilt halinde yayımlanması planlanmıştır. Her cilt 8 ders olmak üzere setin tamamı 64 dersten oluşmaktadır. Başlangıç düzeyinden ileri düzeye kadar Farsçayı öğretmeyi hedefleyen setin her cildinin sonunda, derslerde geçen kelimelerden oluşan Farsça-Türkçe Sözlük verilmiştir. Ayrıca setin sonunda her iki cilt için bir DVD ve bir Çalışma Kitabı olmak üzere 4 adet DVD, 4 adet Çalışma Kitabı ve kitaplardaki alıştırmaların yanıtlarını içeren bir Kılavuz Kitap da verilecektir.

10 İRAN EDEBİYATI TARİHİ Başlangıçtan Gaznelilere Kadar İRAN EDEBİYATI TARİHİ Başlangıçtan Gaznelilere Kadar, Mehmet ATALAY, Yayın yılı: Aralık 2014, 280 sayfa, 1. hamur kâğıt, 16x23, karton kapak, ISBN: , Dili: Türkçe, Konu: Edebiyat, Liste fiyatı: 15 TL İran Edebiyatı Tarihi Başlangıçtan Gaznelilere Kadar adını taşıyan bu kitap iki ana bölümden oluşmaktadır: Birinci Bölüm İslam dan önce İran da hüküm süren Medler, Persler/ Akamenidler, Sülûkîler, Partlar/Eşkânîler ve Sâsânîler devri tarih, dil, kültür ve edebiyatını içermektedir. İkinci Bölüm ise İslam dan sonra İran da kurulan devletlerden Tâhirîler, Saffârîler ve Sâmânîler dönemi kısa tarihçeleri ile bu dönemlerin dil ve edebî durumunu ihtiva etmektedir. Bu bölümde Farsça şiir yazan en eski şair ve yazarlar dâhil olmak üzere Gazneliler devrine kadarki zamanda yaşamış ve eser vermiş olanların kısa hayat hikâyeleri, eserleri ve edebî kişilikleri üzerinde durulmuş, eserlerinden örnek metinlere yer verilmiştir.

11 FARSÇA Birinci Kitap, Temel Dersler: 1 FARSÇA, Birinci Kitap, Temel Dersler: 1, Ahmad Saffar Mogaddam, Çeviri: Javad Amini Manesh, Yayın yılı: 2014, 120 sayfa, 1. hamur kâğıt, renkli baskı, 16x24, karton kapak, ISBN: , Dili: Farsça-Türkçe, Konu: Dil eğitimi, Liste fiyatı: 12 TL ÖNSÖZ DEN: Ülkemizde Farsça öğretiminde duyulan ihtiyacı karşılamak amacıyla Türkçe açıklamalı olarak hazırlanan bu öğretim setinin 8 cilt halinde yayımlanması planlanmıştır. Her cilt 8 ders olmak üzere setin tamamı 64 dersten oluşmaktadır. Başlangıç düzeyinden ileri düzeye kadar Farsçayı öğretmeyi hedefleyen setin her cildinin sonunda, derslerde geçen kelimelerden oluşan Farsça-Türkçe Sözlük verilmiştir. Ayrıca her iki ciltle birlikte bir DVD ve bir Çalışma Kitabı olmak üzere setle birlikte 4 adet DVD, 4 adet Çalışma Kitabı ve kitaplardaki alıştırmaların yanıtlarını içeren bir Kılavuz Kitap da verilecektir.

12 ARAPÇA OKUMA VE YAZMA Kurallar Örnekler Okuma Parçaları Arapça Okuma ve Yazma (Kurallar Örnekler Okuma Parçaları), Abit Yaşar Koçak, Yayın yılı: 2014, 120 sayfa, kitap kâğıdı, 16x23.5, karton kapak, ISBN: , Dili: Türkçe, Konu: Dil eğitimi, Liste fiyatı: 8 TL Arapça çok geniş, eski ve zengin bir kültürün ürünüdür. Özellikle dînî hayatta bu dilin önemli bir yeri vardır. Bu sebeple öteden beri biz Türkler bu dili sahipleri kadar benimsemiş ve onunla ilgilenmişiz. Ancak Türkçede bu dilin öğretimine yönelik eserler çok azdır. Özellikle dilin temeli olan okuma ve yazmaya ağırlık veren Türkçe yazılmış kitaplar yok gibidir. Arapça öğretimindeki mesleki hayatımız sırasında karşılaştığımız en büyük problemin özellikle yeni başlayanlar için yazmak olduğunu tespit ettik. Arapça okuma ve yazma kuralları, örnekler ve okuma parçalarından oluşan "Arapça Okuma ve Yazma" kitabı, Arapça öğretiminde duyulan ihtiyacı karşılamak amacıyla hazırlanmıştır. Arapça öğrenmek isteyenlerin faydalanmasına sunulmuş olan bu kitabın Arap diliyle ilgilenenlere ve öğrencilere faydalı olmasını diliyoruz.

13 OSMANLI TÜRKÇESİ Dilbilgisi, Metinler ve Belgeler Osmanlı Türkçesi Dilbilgisi, Metinler ve Belgeler, Ahmet Eryüksel Mehmet Ali Beyhan, Genişletilmiş 2. Baskı, Yayın yılı: 2014, 344 sayfa, kitap kâğıdı, 16x23.5, karton kapak, ISBN: , Dili: Türkçe, Konu: Dil eğitimi, Liste fiyatı: 20 TL Osmanlı Tarihi, kaynak bakımından zengin bir alandır ve içinde, altı asrı aşkın bir medeniyeti barındırmaktadır. Bu uzun tarihin hemen her dönemi için kütüphanelerimizde, başka ülke kütüphanelerinde pek çok yazma ve matbu metin vardır. Bütün bu kaynakların okunup anlaşılabilmesi ve değerlendirilebilmesi, diline vakıf olmakla mümkündür. Sadece Osmanlı Tarihi için değil, elbette Cumhuriyet Tarihi alanı için de hem arşiv malzemesi ve hem de büyük miktarda Osmanlı Türkçesi ile yazılmış matbu metin mevcuttur. Tarihin dışında, kütüphanelerimizde, edebiyattan felsefeye; mantıktan coğrafyaya; tıptan mühendisliğe; matematikten astronomiye, hemen her bilgi alanıyla ilgili metinler mevcuttur. Bilim Tarihi çerçevesinde bakıldığında; Tarih, Sanat Tarihi ve Edebiyat dışında diğer bilgi alan uzmanlarının da Osmanlı Türkçesine muhtaç oldukları bir gerçektir. Hazırladığımız bu kitap, Osmanlı Türkçesini öğrenmek isteyenlerin hedefleri göz önüne alınarak düzenlenmiştir: Edebiyata, Tarihe, Sosyoloji ye ait metinlere yer verilmiştir. Osmanlı Türkçesinde kullanılan Arapça ve Farsça gramer kuralları zengin örneklerle izaha çalışılmıştır. Ayrıca arşiv metinlerine yer verilerek, öğrencilerin Osmanlı alfabesinin kaligrafik özelliklerini öğrenmeleri hedeflenmiştir.

14 İŞ HAYATINDA HUZURLU VE BAŞARILI OLMANIN YOLLARI İş Hayatında Huzurlu ve Başarılı Olmanın Yolları, Nader Ataei, Editör: Ali Güzelyüz, Yayın tarihi: Haziran, 2014, 240 sayfa, 1. Hamur kâğıt, 16x24, ciltli, ISBN: , Dili: Türkçe, Konu: İş hayatı, Liste fiyatı: 20 TL Nader Ataei, İran daki Cihanpars (Jahanpars) Grubu nun kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı olup girişimciliğin geliştirilmesi ve üretim alanında elli yılı aşkın deneyimi bulunmaktadır. Aşağıda görüldüğü gibi, ulusal ve uluslararası sivil toplum kuruluşları ile işbirliğinde bir geçmişe sahiptir ve bu kuruluşlardan bazılarını burada örnek olarak anmamız yerinde olur: 1) İnşaat Şirketleri Topluluğunun Yüksek Kurulu Üyesi, 2) Petrol, gaz ve petrokimya mühendislik şirketlerinin asli kurucularındandır. 3) Tahran Ticaret, Sanayi ve Maden Odası Enerji Komisyonu Üyesi, 4) İran Ticaret, Sanayi ve Maden Odası Üyesi, 5) İran Mühendislik ve Teknik Hizmetler İhracatçıları Birliği Üyesi, 6) Enerji Alanında İran Mühendislik ve Teknik Hizmetler İhracatçıları Birliği Üyesi, 7) İran Polimer ve Kimya Mühendisleri Derneği Üyesi, 8) Devlet Teknik ve İcraat Yöneticileri Derneği Üyesi, 9) İnşaat Sanayi Araştırma ve Geliştirme Kurumu Üyesi. Kültürel ve eğitsel faaliyetler: Şiraz daki Jahanpars Teknik Fakültesi nin kurucusudur. Eserleri: Girişimcilik ve üretim alanında elli yılı aşkın tecrübelerini, İş Hayatında Yönetim, Tutum, İnanç ve Etik adı altında 5 cilt halinde yayınlamış, ayrıca inşaat sanayi ve üretimi ile ilgili 70 ten fazla makale kaleme almıştır.

15 İŞ HAYATINDA YÖNETİM YÖNTEMLERİ İş Hayatında Yönetim Yöntemleri, Nader Ataei, Editör: Ali Güzelyüz, Yayın tarihi: Mayıs, 2014, 230 sayfa, 1. Hamur kâğıt, 16x24, ciltli, ISBN: , Dili: Türkçe, Konu: İş idaresi, Liste fiyatı: 20 TL Nader Ataei, İran daki Cihanpars (Jahanpars) Grubu nun kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı olup girişimciliğin geliştirilmesi ve üretim alanında elli yılı aşkın deneyimi bulunmaktadır. Aşağıda görüldüğü gibi, ulusal ve uluslararası sivil toplum kuruluşları ile işbirliğinde bir geçmişe sahiptir ve bu kuruluşlardan bazılarını burada örnek olarak anmamız doğru olur: 1) İnşaat Şirketleri Topluluğunun Yüksek Kurulu Üyesi, 2) Petrol, gaz ve petrokimya mühendislik şirketlerinin asli kurucularındandır. 3) Tahran Ticaret, Sanayi ve Maden Odası Enerji Komisyonu Üyesi, 4) İran Ticaret, Sanayi ve Maden Odası Üyesi, 5) İran Mühendislik ve Teknik Hizmetler İhracatçıları Birliği Üyesi, 6) Enerji Alanında İran Mühendislik ve Teknik Hizmetler İhracatçıları Birliği Üyesi, 7) İran Polimer ve Kimya Mühendisleri Derneği Üyesi, 8) Devlet Teknik ve İcraat Yöneticileri Derneği Üyesi, 9) İnşaat Sanayi Araştırma ve Geliştirme Kurumu Üyesi. Kültürel ve eğitsel faaliyetler: Şiraz daki Jahanpars Teknik Fakültesi nin kurucusudur. Eserleri: Girişimcilik ve üretim alanında elli yılı aşkın tecrübelerini, İş Hayatında Yönetim, Tutum, İnanç ve Etik adı altında 5 cilt halinde yayınlamış, ayrıca inşaat sanayi ve üretimi ile ilgili 70 ten fazla makale kaleme almıştır.

16 MARMARA NIN CİLVELERİNİN ARDINDA Marmara nın Cilvelerinin Ardında, Kavus Hasanli, Çeviren: Ali Güzelyüz, Yayın tarihi: Mayıs, 2014, 189 sayfa, 1. Hamur kâğıt, 13.5x18.5, karton kapak, ISBN: , Dili: Farsça-Türkçe, Konu: Modern İran şiiri, Liste fiyatı: 12 TL İran ın ilmî ve edebi çevrelerinin tanınmış bir siması olan Prof. Dr. Kavus Hasanli, Fars edebiyatının dünyaca ünlü şairlerinden Hafız ve Sa dî üzerine yaptığı yetkin ve kapsamlı çalışmalarıyla hem İran da hem de İran dışında büyük bir saygınlık kazanmış, ayrıca İran edebiyatının değişik alanlarıyla ilgili çok sayıdaki kitap ve makale, ona haklı bir şöhret sağlayarak çeşitli kurumların yöneticiliğine getirilmesine zemin hazırlamıştır. Bugünlerde İstanbul Üniversitesi nde misafir öğretim üyeliği yapmakta olan Kavus Hasanli nin İstanbul günleri, şairin nazik doğası, duyguları ve düşünceleri üzerinde büyük bir etki bırakmış, onu adeta bir İstanbul ve Marmara sevdalısı hâline getirmiştir. İşte İstanbul ve Marmara sevdalısı bu büyük şairin kaleminden dökülen sevda incileri, elinizdeki şiir mecmuasının meydana gelmesini sağlamıştır. Bu eser, genelde İstanbul ve özelde Marmara bağlamında yazılmış eserlerin en kapsamlısıdır. İranlı bir şairin dilinden Marmara yı okumanın Türk okuyucusunu da şairin duygu seli içine çekeceği, kendi şehrimize ve denizimize başka bir pencereden bakmanın, bakış açımıza yeni bir boyut kazandıracağı umuduyla elinizdeki bu eser, Prof. Dr. Ali Güzelyüz ün güzel ve olabildiğince şiirsel çevirisi ile okuyucularımıza sunulmuştur.

17 KARA BÜYÜ Kara Büyü, Emced İslâm Emced, Çeviren: Halil Toker, Yayın tarihi: Mayıs 2014, 264 sayfa, 1. Hamur kâğıt, 15x23, karton kapak, ISBN: , Dili: Urduca-Türkçe, Konu: Edebiyat (Pakistan Şiiri), Liste fiyatı: 16 TL Emced İslâm Emced, Pakistan da gelişen Modern Urdu Edebiyatı nın en önemli şairlerinden biridir. Şiirleriyle Urdu dilinde şiir yazan genç şairlere örnek olan bu büyük şair, şiirleri yanında gazeteciliği ve senaryo yazarlığı ile de ülkesinin en tanınmış isimleri arasına girmiştir. Şairliği yanında dizi senaryosu yazma konusunda da çok yetenekli olan Emced İslâm ın 1980 de yayımladığı ve televizyonda oynatılan Vâris adlı senaryosu çok beğeni kazanarak birçok ödül kazanmıştır. Emced İslâm ın aralarında Berzah (1974), Bâriş ki Âvâz (1997) ve Nezdîk (2009) in de bulunduğu on altı şiir kitabı bulunmaktadır. Şiir mecmualarının yanı sıra iki seyahatnamesi ve gazete makalelerinden oluşan altı kitabı da vardır. Emced İslâm, Pakistan da ve Pakistan dışında birçok ödüle layık görülmüş olup çeşitli edebî ve sanatsal organizasyonun da üyeliğini yapmaktadır. Emced İslâm Emced in şiirini tanımak dost ve kardeş Pakistan ın şiirini ve edebî anlayışını yakından tanımakla eşdeğer gibidir. Bu nedenle, elinizdeki eserde Pakistan ın bu büyük şairini Türk okuyucusuna ve şiir severlerine tanıtmanın, Pakistan edebiyatına yeni bir bakış açısı kazandıracağı düşüncesiyle şairin yüz şiiri olabildiğince şiirsel bir tarzda Prof. Dr. Halil Toker tarafından Türkçeye aktarılmış, Urdu dilindeki asıllarına da yer verilmiştir.

18 MESİH NEFESLİ AŞK Mesih Nefesli Aşk, Divan-ı İmam, İmam Humeyni, Çevirenler: Ali Güzelyüz - Halil Toker, 2. Baskı, Yayın tarihi: Şubat 2014, 495 sayfa, ciltli, şamua kâğıt, 16x24, ISBN: , Dili: Farsça-Türkçe, Konu: Edebiyat (İran Şiiri), Liste fiyatı: 25 TL Türk kamuoyu tarafından devrimci kimliğiyle tanınan İran İslamCumhuriyeti nin kurucusu Ayetullah Humeyni nin Türkçeye çevrilen divanı, devrimci bir önderin görmeye alışıkolmadığımız duygusal yönlerini ve günümüze kadar gölgede kalmış iç dünyasını gün ışığına çıkarmaktadır. Bu eser, resimlerinden ve haberlerdeki görüntülerinden çatık kaslarıyla, ağırbaşlı ve vakur duruşuyla tanıdığımız dinî bir önderi, ilk defa olarak yumuşakçehresiyle, gönül dünyasıyla ve duygularıyla görmemizi mümkün kılmaktadır. Bu şiirlerde Humeyni, bazen bir Hak âşığı, bazen müşfik bir baba, bazen de bir filozof kimliğiyle karşımıza çıkmaktadır. Ayetullah Humeyni nin şiirleri, klasik tasavvuf edebiyatının bütün yönlerini içermekte; mısralardaki ask, âşık, maşuk, şarap, saki, meyhane ve harabat gibi semboller, tasavvuftaki anlamlarıyla kullanılmakta ve komsu Iran devletinin bu ağırbaşlı, vakur liderinin fenadan bekaya doğru yolculuğununbütün evreleri bu Divan aracılığıyla gözler önüne serilmektedir

19 BİR ŞAHİNSİN SEN Bir Şahinsin Sen, Muhammed İkbal den Gençlere Şiirler, Muhammed İkbal, Açıklamalarla Çeviren: Halil Toker, Yayın tarihi: Şubat2014, 176 sayfa, 1. Hamur kâğıt, 13.5x19.5, karton kapak, ISBN: , Dili: Türkçe, Özgün dili: Urduca, Konu: Edebiyat (Şiir), Liste fiyatı: 10 TL AĞAÇTAN KOPMAYARAK BEKLE BAHARI Sonbaharda ağaçtan kopup da yere düşen dal var ya Bahar bulutunun getirdiği yağmurla yeşermez asla O dal için sonbahar ayları hiç sona ermez Hiçbir zaman yeşererek meyve veremez Senin gül bahçene hâkim olmuş sonbahar mevsimi Çiçeklerinin cebinde tam ayar altın kalmamış ki! Yaprakların arasında huzurla öten tüm kuşlar Senin gölgeli ağacından kaçıp uzaklaşmışlar Kırık daldan ders al çünkü sen Habersizsin dönemin kural, kaidesinden Sıkılaştır milletle var olan bağını Ağaçtan kopmayarak bekle baharı

20 GÖNÜL DİLİ İran Edebiyatının Ünlü Şair ve Yazarlarından FARSÇA SEÇME METİNLER GÖNÜL DİLİ İran Edebiyatının Ünlü Şair ve Yazarlarından FARSÇA SEÇME METİNLER, Kavoos Hasanli, Yayın tarihi: Ocak 2014, 362 sayfa, 1. Hamur kâğıt, 16x23, karton kapak, ISBN: , Dili: Farsça, Konu: Dil eğitimi, Liste fiyatı: 22 TL

21 GÖK GÜRÜLTÜSÜ Gök Gürültüsü, Öyküler, Zekeriya Tamir, Çeviren: Halim Öznurhan, Yayın tarihi: Ocak 2014, 80 sayfa, 1. Hamur kâğıt, 13.5x19.5, karton kapak, ISBN: , Dili: Türkçe, Özgün dili: Arapça, Konu: Edebiyat, Liste fiyatı: 7 TL Modern Arap edebiyatının önde gelen yazarlarından Zekeriya Tamir, 1931 yılında Suriye nin Şam şehrinde doğmuş, 1981 yılında İngiltere ye yerleşmiş ve halen Londra da yaşamını sürdürmektedir. Tamir in öykülerinde yoğun bir şekilde sembolizm görülmekle birlikte günlük konuşma diline yakın, akıcı ve zorlamalardan uzak ama hiddet içeren ve gerginlik yaratan bir üslup kullanılmıştır. Tamir in kendine özgün bu üslubu, okuyucuyu gerçek dünyadan alıp öykülerde geçen gizemli dünyalara sürüklemektedir.

22 A Practical Guide to HINDKO GRAMMAR A Practical Guide to Hindko Grammar, Halil Toker, Yayın yılı: 2013, 264 sayfa, 1. Hamur kâğıt, 13.5x19.5, karton kapak, ISBN: , Dili: İngilizce, Konu: Dil eğitimi, Liste fiyatı: 20 TL Hindko is one of the charming languages of the Pak-Indo Subcontinent which is spoken broadly in the districts of Abbottabad, Haripur, Mansehra, Attock and the cities like Peshawar, Nowshera, Swabi, Kohat and some other cities and towns of Pakistan. From the viewpoint of some scholars Hindko is a dialect of Panjabi and to the others it is a separate language. Whether one can recognize it as a separate language or a dialect, Hindko is a beautiful language which has its own rich historical background, its own vocabulary treasure and grammatical rules and its own melodic language structure. In this book you will find a practical way to the Hindko Language and to its grammar.

23 YERYÜZÜ AYETLERİ Yeryüzü Ayetleri, Furûğ Ferruhzâd, Çeviren: Ali Güzelyüz, Yayın yılı: 2013, 104 sayfa, 1. Hamur kâğıt, 13.5x19.5, karton kapak, ISBN: , Dili: Farsça-Türkçe, Konu: Modern İran şiiri, Liste fiyatı: 9 TL Furûğ Ferruhzâd, 4 Ocak 1935 te Tahran da, burjuva bir ailenin kızı olarak dünyaya geldi. 16 yaşında lise öğrencisi iken Pervîz Şâpur ile evlendi. Bir erkek çocuk sahibi olduğu bu evlilik hayatı fazla sürmedi ve kocasından ayrılarak 32 yıl süren kısa ömrünün sonuna dek yalnız yaşadı. 13 Şubat 1967 tarihinde bir trafik kazası sonucu yaşamını yitirdi. Esîr (Tutsak) adındaki ilk şiir kitabı basıldığında henüz 18 yaşındaydı. Daha sonra Dîvâr (Duvar) ve İsyân (Başkaldırı) adlı kitapları yayınlandı yılında yayınlanan Tevellodî Dîger (Bir Başka Doğuş) adını verdiği şiir kitabında farklı bir ruha sahip toplumsal ve eleştirel şiirlerine yer vermiştir. Burada anlattığı aşk, cinsel ve bedensel bir temeli ve kaynağı olan aşk tan tamamen farklıdır. Mizah ve bir dereceye kadar da mistik yönü olan bu aşkta yaşam kanı akmaktadır. Doğayı betimleyen ve güzellikleri öven şiirleri de bizi yeni dünyalara götürmektedir. Îmân Beyâverîm be Âğâz-ı Fasl-ı Serd (İnanalım Soğuk Mevsimin Başlangıcına) adlı şiir kitabı ile bazı seçme şiirlerinden oluşan eserleri ölümünden sonra yayınlandı. Elinizdeki kitapta, son iki eseri olan Tevellodî Dîger (Bir Başka Doğuş) ile Îmân Beyâverîm be Âğâz-ı Fasl-ı Serd (İnanalım Soğuk Mevsimin Başlangıcına) adlı eserlerinden seçmeler yapılmış ve şiirler Türkçeye çevrilirken özgünlüğünün bozulmamasına özen gösterilerek Farsça metinleri ile birlikte verilmiştir.

24 BİR ANNENİN RÜYASI Muhammed İkbal den Çocuklara Şiirler Bir Annenin Rüyası, Muhammed İkbal, Çeviren: Halil Toker, Resimleyen: Mahım Nur Toker, Yayın yılı: 2013, 95 sayfa, 1. Hamur kâğıt, 13.5x19.5, karton kapak, ISBN: , Dili: Türkçe, Özgün dili: Urduca, Konu: Çocuk edebiyatı, Liste fiyatı: 8 TL Elinizdeki kitapta, Doğunun büyük düşünür ve şairi Allame Muhammed İkbal in Külliyatından seçilen şiirler, olabildiğince şiirsel bir tarzda çevrilmeye çalışılmıştır. Böylelikle çocuklarımızın şiire duydukları ilginin ve şiir okuma alışkanlıklarının artırılmasına gayret edilmiştir. Ayrıca her şiirin ardından Sözün Özü başlığı altında, çevirisi verilen şiirde ne anlatıldığı özlü bir şekilde açıklanmıştır.

25 AŞK DİLİNİN GRAMERİ Aşk Dilinin Grameri, Kayser Eminpur, Çeviren: Ali Güzelyüz, Yayın yılı: 2013, 192 sayfa, 1. Hamur kâğıt, 13.5x19.5, karton kapak, ISBN: , Dili: Farsça-Türkçe, Konu: Modern İran şiiri, Liste fiyatı: 14 TL Kayser Eminpur, 23 Nisan 1959 tarihinde İran ın Huzistan eyaletinin Gotvend şehrinde doğdu. Fars Dili ve Edebiyatı bölümünde Doktora derecesine kadar eğitimini sürdürdü tarihleri arasında haftalık Soruş dergisinin şiir bölümü editörlüğünü yaptı. Dörtlüklerden oluşan Güneşin Sokağında adlı ilk şiir kitabı 1984 yılında yayınlandı. Bu eseri, Sabah Teneffüsü adlı kitap izledi de el-zehra Üniversitesi nde öğretim üyesi olarak göreve başladı ve 1990 yılında Tahran Üniversitesi ne geçerek bu görevini vefatına kadar sürdürdü. Dr. Eminpur, 2003 yılında Fars Dili ve Edebiyatı Akademisi nin daimi üyesi olarak seçildi yılında geçirdiği trafik kazası sonucunda çeşitli hastalıklara maruz kaldı. Uzun süren tedavilerden sonra 30 Ekim 2007 tarihinde hastanede hayatını kaybetti ve doğum yeri olan Gotvend şehrinde toprağa verildi. Aşk Dilinin Grameri adlı son şiir kitabı, İran da defalarca basıldı ve 2009 yılında yılın kitabı seçildi. Eser Türkçeye çevrilirken, özgünlüğünün bozulmamasına özen gösterilmiş ve şiirlerin Farsça metinleri de verilmiştir.

26 RENGİN ÖLÜMÜ Rengin Ölümü, Sohrab Sepehri, Çeviren: Ali Güzelyüz, Yayın yılı: 2013, 80 sayfa, 1. Hamur kâğıt, 13.5x19.5, karton kapak, ISBN: , Dili: Farsça-Türkçe, Konu: Modern İran şiiri, Liste fiyatı: 7 TL İran ın çağdaş şairlerinden Sohrâb Sepehri, 7 Ekim 1928 tarihinde Kâşân'da doğdu. Eğitim Enstitüsünü tamamladıktan sonra bir süre öğretmenlik yaptı. Resim yapmayı hattat ve ressam olan babasından öğrenen Sohrab, daha sonra Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümünde eğitim gördü. Dönemindeki birçok yenilikçi şair gibi kendisi de Nima ve Tevellelî den etkilenerek dörtlük ve Nima tarzı kalıplarla şiir söylemeye başladı. Ancak bir yandan Doğu sanatı, mitolojisi, dinler ve irfan; öte yandan ise Batı sanatı ve şiirine olan ilgisi ve derin bilgisi, onu yeni ufuklara sürükledi. Özellikle İran da sürrealist şiirin kurucusu sayılan Hûşeng İranî ( ) nin şiirlerinden etkilenerek dil vedüşünce bağımsızlığı yönünden çağdaşlarından ayrıldı. Şiirleri birçok dile çevrilen Sepehri, 21 Nisan 1980 tarihinde kan kanseri nedeniylevefat etti. Elinizdeki kitap, şairin Heşt Kitâb [Sekiz Kitap] ının birincisi olan Merg-i Reng [Rengin Ölümü] adlı eseri olup özgünlüğünün bozulmamasınaözen gösterilerek Türkçeye çevrilmiş ve şiirlerin özgün Farsçalarıda verilmiştir.

27 ALLAH IN TEBESSÜMÜ Allah ın Tebessümü, Nahid Talari, Çeviren: Ali Güzelyüz, Yayın yılı: 2012, 81 sayfa, kitap kâğıdı, 13.5x19.5, karton kapak, ISBN: , Dili: Farsça-Türkçe, Konu: Modern İran şiiri, Liste fiyatı: 6 TL

28 MAHMUT BEYİ MİLLETVEKİLİ YAPIN Mahmut Beyi Milletvekili Yapın (Üç perdelik oyun), Muhammed Hicazi, Çeviren: Ali Güzelyüz, Yayın yılı: 2012, 128 sayfa, kitap kâğıdı, 14.5x20, karton kapak, ISBN: , Dili: Türkçe, Özgün dili: Farsça, Konu: İran tiyatrosu, Liste fiyatı: 7 TL İran ın çağdaş yazarlarından Muhammed Hicâzî tarafından kaleme alınan Mahmut Beyi Milletvekili Yapın adlı üç perdelik mizah türü oyun, 1949 yılında Tahran Tiyatrosunda sahnelenmiştir. Bu oyun, Meşrutiyet sonrası İran ın toplum ve siyaset eleştirisini başarılı bir şekilde yansıtması bakımından önemlidir.

TEMEL TÜRKÇE (A 1/ A 2) İÇİN SÖZ DAĞARCIĞI TESPİT DENEMESİ Doç. Dr. Fatma AÇIK 1

TEMEL TÜRKÇE (A 1/ A 2) İÇİN SÖZ DAĞARCIĞI TESPİT DENEMESİ Doç. Dr. Fatma AÇIK 1 TEMEL TÜRKÇE (A 1/ A 2) İÇİN SÖZ DAĞARCIĞI TESPİT DENEMESİ Doç. Dr. Fatma AÇIK 1 ÖZET: Dil olmadan söz, söz olmadan dil düşünülemez. Böyle olunca kelimelerin üzerinde kişinin egemenliği açıkça ortaya çıkar.

Detaylı

Elvin İNCE. elvinince@hotmail.com. Genel Yayın Yönetmeni. Elvin İNCE. Yayına Hazırlayan Zhanar TEMİRBEKOVA

Elvin İNCE. elvinince@hotmail.com. Genel Yayın Yönetmeni. Elvin İNCE. Yayına Hazırlayan Zhanar TEMİRBEKOVA NAMIK MEMMEDOV KALİOLLA AHMETJAN JIRGAL MATURAİMOV ORTİKBAY KAZAKOV BÜNYAMİN KARA AYLİN BEYOĞLU FATİH ÇAPKAN LALE OKYAY TAYYİP YILMAZ DÖRTKOLİ MAMİJİKOV RİNAT MİNNEBAYEV VİTALİ MANJUL SALİH MUSTAFA ÇİZEL

Detaylı

TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİ

TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİ İÇİNDEKİLER TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİ...2 TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİ İSTANBUL...3 İBB KÜLTÜR MÜDÜRLÜĞÜ...4 YENİDEN EDEBİYAT MEVSİMİ...5 4. İSTANBUL EDEBİYAT MEVSİMİ...7 AÇILIŞ PROGRAMI...8 TASAVVUF VE DİL...9

Detaylı

ANLATIM BİRİMİ OLARAK PARAGRAF PARAGRAFTA YARDIMCI DÜŞÜNCELER SORUYA CEVAP OLUŞTURMAK ÜZERE HAZIRLANAN PARAGRAFLAR

ANLATIM BİRİMİ OLARAK PARAGRAF PARAGRAFTA YARDIMCI DÜŞÜNCELER SORUYA CEVAP OLUŞTURMAK ÜZERE HAZIRLANAN PARAGRAFLAR 6 ünite PARAGRAF BİLGİSİ ANLATIM BİRİMİ OLARAK PARAGRAF PARAGRAFTA YAPI PARAGRAFIN KONUSU PARAGRAFTA BAKIŞ AÇISI PARAGRAFTA BAŞLIK PARAGRAFTA ANA DÜŞÜNCE PARAGRAFTA YARDIMCI DÜŞÜNCELER SORUYA CEVAP OLUŞTURMAK

Detaylı

Türkiye nin Yeni Yazarları Projesi, örnek bir projedir.

Türkiye nin Yeni Yazarları Projesi, örnek bir projedir. Türkiye nin Yeni Yazarları Projesi, örnek bir projedir. Birlikte Daha Güzel Dergisi Hayatı Birlikte Paylaşıyoruz Adı: Birlikte Daha Güzel Dergisi Türü: 4 Aylık Süreli Dergi Bağcılar Belediye Başkanlığı

Detaylı

Bu sayımızda neler var

Bu sayımızda neler var Bu sayımızda neler var 22 7. Bilgiçağı Matematik Olimpiyatları ödülleri 06-08 Akademisyenlerle buluşma 10-19 Sınıflarımızdan haberler 40-41 Değerler eğitimi 34-35 Kopya baba istemiyorum 20 Bilgiçağı nda

Detaylı

TÜRK DIŞ POLİTİKASINDA PARADİGMA DEĞİŞİMİ VE GÜNCEL KONULAR

TÜRK DIŞ POLİTİKASINDA PARADİGMA DEĞİŞİMİ VE GÜNCEL KONULAR Dış Politika Akademisi TÜRK DIŞ POLİTİKASINDA PARADİGMA DEĞİŞİMİ VE GÜNCEL KONULAR (Enerji, Mülteciler, Güvenlik) Dış Politika Akademisi, Bilim ve Medeniyet Kulübü Organizasyonudur. Turgut Özal Üniversitesi

Detaylı

kalemizleri@ tedankara.k12.tr Mayıs 2014 Yıl: 13 / Sayı: 13 Kalem İzleri, TED Ankara Koleji Vakfı Okulları nın ücretsiz yayın organıdır.

kalemizleri@ tedankara.k12.tr Mayıs 2014 Yıl: 13 / Sayı: 13 Kalem İzleri, TED Ankara Koleji Vakfı Okulları nın ücretsiz yayın organıdır. kalemizleri@ tedankara.k12.tr Mayıs 2014 Yıl: 13 / Sayı: 13 Kalem İzleri, TED Ankara Koleji Vakfı Okulları nın ücretsiz yayın organıdır. IV. ULUSAL GENÇ ELEŞTİRMENLER SEMPOZYUMU NDAN kalemizleri@ tedankara.k12.tr

Detaylı

Mesafeleri Kısalttık ŞENOL GÖKA TRT RADYO DAİRESİ BAŞKANI

Mesafeleri Kısalttık ŞENOL GÖKA TRT RADYO DAİRESİ BAŞKANI RADYOVİZYON ARALIK 09 Mesafeleri Kısalttık TRT 26 ülkeden 96 radyocuyu Antalya da 3 haftalık Radyo Programcılığı Eğitimine getirerek bir ilki gerçekleştirdi. Kuzey Afrika, Arap Yarım Adası, Balkanlar,

Detaylı

KIRIM KÜLTÜR EVİ. Hasan KIRIMER

KIRIM KÜLTÜR EVİ. Hasan KIRIMER KIRIM KÜLTÜR EVİ Hasan KIRIMER Editör Murat Küçük Görsel Tasarım Fatih TOKÖZ Tashih Bilal AKAN Baskı Sistem Ofset, Ankara 1.Basım, Ocak 2010 ISBN 978-605-378-168-4 Sunuş Rus devleti içinde toprakları işgal

Detaylı

Mesafeleri Kısalttık ŞENOL GÖKA TRT RADYO DAİRESİ BAŞKANI

Mesafeleri Kısalttık ŞENOL GÖKA TRT RADYO DAİRESİ BAŞKANI RADYOVİZYON ARALIK 09 Mesafeleri Kısalttık TRT 26 ülkeden 96 radyocuyu Antalya da 3 haftalık Radyo Programcılığı Eğitimine getirerek bir ilki gerçekleştirdi. Kuzey Afrika, Arap Yarım Adası, Balkanlar,

Detaylı

Uluslararası Araştırma Merkezi Açıldı

Uluslararası Araştırma Merkezi Açıldı Uluslararası Araştırma Merkezi Açıldı ICTP-ECAR ın Açılış Konferansı İYTE de Yapıldı Sayı 18 / Nisan - Mayıs - Haziran Basın ve Halkla İlişkiler Birimi yayınıdır. İYTE Bülten 2 SAYI 18 İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ

Detaylı

Sayı: 38 Temmuz 2014 Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı Halkla İlişkiler Müdürlüğü

Sayı: 38 Temmuz 2014 Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı Halkla İlişkiler Müdürlüğü Sayı: 38 Temmuz 2014 Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı Halkla İlişkiler Müdürlüğü Bir Günün Hikayesi Fatma Ç. Börekçi / İçimizden biri Fatih Kafalı / Röportaj Şehremaneti 3 Nisan 1930 Belediye

Detaylı

KUR AN-I KERİM ve MEALLER KAYNAK ESERLER İLMİ ESERLER MESLEKİ KİTAPLAR EDEBİ ESERLER SANAT ESERLERİ CEP KİTAPLARI ÇOCUK KİTAPLARI HALK KİTAPLARI TÜRK

KUR AN-I KERİM ve MEALLER KAYNAK ESERLER İLMİ ESERLER MESLEKİ KİTAPLAR EDEBİ ESERLER SANAT ESERLERİ CEP KİTAPLARI ÇOCUK KİTAPLARI HALK KİTAPLARI TÜRK 02 10 20 34 36 38 42 48 64 86 88 92 94 KUR AN-I KERİM ve MEALLER KAYNAK ESERLER İLMİ ESERLER MESLEKİ KİTAPLAR EDEBİ ESERLER SANAT ESERLERİ CEP KİTAPLARI ÇOCUK KİTAPLARI HALK KİTAPLARI TÜRK ve İSLAM BÜYÜKLERİ

Detaylı

Osmanlı Devleti yükselme devrinde kendi uygarlıklarının Batınınkinden daha üstün olduğuna inanmış ve batıda olan yenilik ve reformlara kayıtsız

Osmanlı Devleti yükselme devrinde kendi uygarlıklarının Batınınkinden daha üstün olduğuna inanmış ve batıda olan yenilik ve reformlara kayıtsız TANZİMAT DÖNEMİ EDEBİYATI Hazırlayanlar: Nilay ATAÇ, Buket MUTLU, Ayşe Nur ÖZDEMİR, Pınar LİMANLIK Osmanlı Devleti yükselme devrinde kendi uygarlıklarının Batınınkinden daha üstün olduğuna inanmış ve batıda

Detaylı

Hayırlı iş ve hizmetlere aracılık ve yardım eden kişi, sanki o işi bizzat yapmış gibidir. Nice kırk lara Nice hayırlı hizmetlere

Hayırlı iş ve hizmetlere aracılık ve yardım eden kişi, sanki o işi bizzat yapmış gibidir. Nice kırk lara Nice hayırlı hizmetlere 1 2 İster ak-pak binitleriyle atlanıp aramızdan ayrılmış ve Rahmet-i Rahmân a kavuşmuş olsun, ister halen toplumumuzda ve ön sıralarda duran, milli kültürümüzün bu emekçilerini yâdetmek ve ayrıca onların

Detaylı

Başkan dan. Dünya Kenti-Avrupa Kültür Başkenti: İSTANBUL. Birlik 2008/5 1. SAHİBİ T.C. Marmara ve Boğazları Belediyeler Birliği adına Kadir TOPBAŞ

Başkan dan. Dünya Kenti-Avrupa Kültür Başkenti: İSTANBUL. Birlik 2008/5 1. SAHİBİ T.C. Marmara ve Boğazları Belediyeler Birliği adına Kadir TOPBAŞ Bir Baþarý Öyküsü BURSA /YILDIRIM Başkan dan Dünya Kenti-Avrupa Kültür Başkenti: İSTANBUL İstanbul, geçmişi 8000 yıl öncesine dayanan, asırlar öncesinden başladığı medeniyet yolculuğu boyunca sayısız uygarlık

Detaylı

PROF.DR. ÖMER ÇAHA İLE MÜLAKAT

PROF.DR. ÖMER ÇAHA İLE MÜLAKAT PROF.DR. ÖMER ÇAHA İLE MÜLAKAT DÜNYADA VAN GAZETESİ 7 Haziran da yapılacak olan genel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi nden (Ak Parti) Van Milletvekili Aday Adayı olan Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim

Detaylı

EDİTÖRDEN. Aziz YİĞİT Editör

EDİTÖRDEN. Aziz YİĞİT Editör EDİTÖRDEN İlkini 2010 Nisanında yayınladığımız Artvin Kampüs Dergisi, neredeyse bir yıllık yayın hayatını tamamlayarak 4. Sayısına ulaşmış bulunuyor. Bizler, hem Üniversitemizin kendi içinde hem de Üniversite

Detaylı

Her yeni sayıya dergimizin ilk sayısını tasarlıyormuşçasına bir heyecanla

Her yeni sayıya dergimizin ilk sayısını tasarlıyormuşçasına bir heyecanla EDİTÖR AHMET KÖSEOĞLU Heyecan ve Sevginin Emeğe Dönüştüğü Yer, KOMEK Her yeni sayıya dergimizin ilk sayısını tasarlıyormuşçasına bir heyecanla başlamanın verdiği hazzın, cümlelere döküldüğü bir dergi ile

Detaylı

Yaşam. Eda Bozköylü. Uzun süredir tartışılan ve bir türlü gündemden düşmeyen Ergenekon soruşturmalarına farklı bir bakış açısı.

Yaşam. Eda Bozköylü. Uzun süredir tartışılan ve bir türlü gündemden düşmeyen Ergenekon soruşturmalarına farklı bir bakış açısı. Politika Kemal Kılıçdaroğlu CHP nin yükselen milletvekili, sorularımız çerçevesinde son dönemlerde Türkiye de tartışılan konulara değiniyor. Sayfa 8 Yaşam Eda Bozköylü Uzun süredir tartışılan ve bir türlü

Detaylı

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet E. Eroğlu

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet E. Eroğlu NİSAN - MAYIS - HAZİRAN 201 3 içindekiler İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ BÜLTENİ İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü adına Derginin Sahibi Prof.Dr. Mustafa Güden Rektör Editör - Genel Yayın Yönetmeni Prof.Dr.

Detaylı

Eğitim Gönüllüleri Yayın Organıdır / Üç ayda bir yayımlanır / Eylül 2012

Eğitim Gönüllüleri Yayın Organıdır / Üç ayda bir yayımlanır / Eylül 2012 Eğitim Gönüllüleri Yayın Organıdır / Üç ayda bir yayımlanır / Eylül 2012 Fotoğraf: Dinçer Kayalı İçindekiler Sevgili TEGV Dostları, Bir yaz mevsimini daha geride bıraktık. TEGV çocukları yine yaz tatilinde

Detaylı

Nehar Tüblek Karikatür Ödülleri

Nehar Tüblek Karikatür Ödülleri Sayı: İlkbahar 12/16 Nehar Tüblek Karikatür Ödülleri Genç Cumhuriyet in coşkulu bayram kutlamaları Türkiye nin ilk grafik sanatçısı: İhap Hulusi Görey Bir Cumhuriyet kadını: Keriman Halis Ece Sanatçı gözüyle:

Detaylı

İSTANBUL ODTÜ MEZUNLARI DERNEĞİ YAYINIDIR MAYIS-HAZİRAN 2012. Mayıs ta ODTÜ lü olmak

İSTANBUL ODTÜ MEZUNLARI DERNEĞİ YAYINIDIR MAYIS-HAZİRAN 2012. Mayıs ta ODTÜ lü olmak İSTANBUL ODTÜ MEZUNLARI DERNEĞİ YAYINIDIR MAYIS-HAZİRAN 2012 Mayıs ta ODTÜ lü olmak ihtiyaç HALiNDE EViNiZiN MASRAFLARI BOYASINA KADAR ANADOLU SiGORTA DAN. Kiracıya Boya Badana Hizmeti ile kiracısı olduğunuz

Detaylı

Intel ile eğitim protokolu

Intel ile eğitim protokolu Dünyanın üçüncü büyük üniversitesiyiz Rektör Prof. Dr. Davut Aydın, Köln de düzenlediği basın toplantısında üniversitemizin çalışmaları konusunda bilgi verdi. Prof. Dr. Aydın, Batı Avrupa daki faaliyetlerin

Detaylı

HÜDİL. Sonbahar 20104 DİLİNE SAHİP ÇIK, YOKSA KONUŞAMAZSIN!

HÜDİL. Sonbahar 20104 DİLİNE SAHİP ÇIK, YOKSA KONUŞAMAZSIN! HÜDİL Sonbahar 20104 DİLİNE SAHİP ÇIK, YOKSA KONUŞAMAZSIN! Merhaba, HÜDİL Sahibi ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Hacettepe Üniversitesi Dil Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Adına Prof. Dr. Ülkü ÇELİK

Detaylı

SEVİNÇ ÇOKUM ÖĞRENCİLERİMİZLE BULUŞTU PROF. DR. RHOADS MURPHEY NİN KONFERANSLARI İLGİ GÖRDÜ NEVRUZ ÜNİVERSİTEMİZDE COŞKUYLA KUTLANDI

SEVİNÇ ÇOKUM ÖĞRENCİLERİMİZLE BULUŞTU PROF. DR. RHOADS MURPHEY NİN KONFERANSLARI İLGİ GÖRDÜ NEVRUZ ÜNİVERSİTEMİZDE COŞKUYLA KUTLANDI SEVİNÇ ÇOKUM ÖĞRENCİLERİMİZLE BULUŞTU HİTİTSEM1 Yaşında PROF. DR. RHOADS MURPHEY NİN KONFERANSLARI İLGİ GÖRDÜ Sayfa 15 Sayfa 18 Sayfa 21 www.hitit.edu.tr HİTİT ÜNİVERSİTESİ AYLIK HABER BÜLTENİ SAYI: 17

Detaylı

işgücü işveren İŞKUR SAYI 16 ŞUBAT-MART-NİSAN 2015 Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü ISSN: 1308-528x DÜNYA İSTİHDAM İÇİN İSTANBUL DA TOPLANIYOR WAPES

işgücü işveren İŞKUR SAYI 16 ŞUBAT-MART-NİSAN 2015 Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü ISSN: 1308-528x DÜNYA İSTİHDAM İÇİN İSTANBUL DA TOPLANIYOR WAPES işgücü işveren İŞKUR SAYI 16 ŞUBAT-MART-NİSAN 2015 Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü ISSN: 1308-528x DÜNYA İSTİHDAM İÇİN İSTANBUL DA TOPLANIYOR WAPES işgücü işveren İŞKUR Değerli Okurlarımız; İstihdamda3i

Detaylı

DEĞERLER EĞİTİMİ AÇISINDAN KUR AN KISSALARI NIN TÜRKÇE DERS KİTAPLARINDA KULLANILMASI*

DEĞERLER EĞİTİMİ AÇISINDAN KUR AN KISSALARI NIN TÜRKÇE DERS KİTAPLARINDA KULLANILMASI* DEĞERLER EĞİTİMİ AÇISINDAN KUR AN KISSALARI NIN TÜRKÇE DERS KİTAPLARINDA KULLANILMASI* Yakup ALAN** Özet Millet olarak edebiyatı hayatımızın bir parçası haline getirmiş bulunmaktayız. Karşılaştığımız herhangi

Detaylı