ÇANAKKALE TİCARET VE SANAYİ ODASI

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ÇANAKKALE TİCARET VE SANAYİ ODASI"

Transkript

1 ÇANAKKALE TİCARET VE SANAYİ ODASI FAALİYET RAPORU 2014

2 Çanakkale de her zaman ilk lere imza atan, Çanakkale den kazanmak için değil Çanakkale ye kazandırmak üzere üyeleriyle birlikte yürüyen ÇANAKKALE TİCARET VE SANAYİ ODASI

3 BÜLEND ENGİN ÇANAKKALE TİCARET VE SANAYİ ODASI YÖNETİM KURULU BAŞKANI Çanakkale'den kazanmak için değil, Çanakkale ye kazandırmak için çalışıyoruz Mitolojik çağlardan bu yana büyük stratejik konuma sahip olan, pek çok medeniyetten izler taşıyan ve daima Anadolu nun anahtarı olmuş Çanakkale'miz Türkiye nin lokomotifi olması gereken potansiyeli ile yeni gelir kapılarını, üyelerimizin refahını artıracak kapıları da açacak anahtara sahiptir. Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası, yaklaşık 6000 üyeyi temsil eden 86 yıllık bir kurum olarak, kent ekonomisinin daha da hızlı gelişimine katkı sağlayacak, Çanakkalemize kalıcı eserler ile katkı sunacak, Çanakkale yi bir marka kent yapacak projelerle, yerelde kalkınmaya en büyük desteği veren meslek kuruluşudur. Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası aynı zamanda, projeleriyle kentinde hep ilklere imza atan sayılı kurumlardan biridir. Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası nın gündeme getirdiği, yapılmasını istediği tüm projeler de Çanakkale nin projeleridir ve Çanakkale den kazanç sağlanmasını değil Çanakkale ye kazanç sağlamayı hedeflemektedir. Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası'nın kurumsallaşmasının birer göstergesi olan, kişilere değil Çanakkale ye hizmet için çalıştığımızın, kısıtlı bütçelerle istenilirse neler yapılacağının kanıtı olan projelerimiz hakkında kısaca bilgi verecek olursak ÇTSO KONGRE FUAR MERKEZİ Bir yıl gibi kısa bir sürede inşaatı tamamlanarak Kasım 2012 de açılan şehrin ilk Kongre Fuar Merkezi olan ÇTSO Kongre Fuar Merkezi, Çanakkale nin tanıtım alanındaki ihtiyacının karşılanması amacıyla inşa edildi. İki yıldır ulusal ve uluslararası birçok kongre, seminer, fuar

4 ve kültürel etkinliğe ev sahipliği yapan ÇTSO Kongre Fuar Merkezi, 2015 yılında da önemli ve çok özel etkinliklere ev sahipliği yapmak üzere şimdiden yoğun talep alıyor. ÇTSO İŞ MERKEZİ Odanın 15 yıldır Kent merkezinde atıl duran arsası üzerine inşa edilen ÇTSO İş Merkezi bir yıldan kısa bir sürede tamamlanarak 21 Kasım 2012 tarihinde hizmete açıldı. Buradan sağlanan kira geliri ile Çanakkale nin yoksul ve başarılı öğrencilerine burs verilerek, eğitime sürdürülebilir katkı sağlanıyor. Geçen yıl 105 Çanakkale gencine eğitim imkanı sağlayan ÇTSO İş Merkezimiz kiracılarımız ile birlikte kurumsal kimlik kazandı. ÇTSO ÇANAKKALE EVİ Çanakkale yi hak ettiği konuma taşımak, yerli ve yabancı turistlere ilk adımda verilen hizmetin kalitesini artırmak için 15 Mayıs 2013 tarihinde ziyarete açıldı. 1,5 yıldır devamlı artan ziyaretçi sayısı, kıymetli eserlerden oluşan sergilere yaptığı ev sahipliği ile Çanakkale nin tanıtımında aktif rol alıyor. Burada Çanakkale hakkındaki bütün bilgi ve eserleri, ürünleri, Çanakkale Savaşları nda kullanılan malzemeleri, Çanakkale temalı resim sergilerini, Çanakkale ile ilgili kitapları, filmleri görmek ve incelemek mümkün. ÇTSO Çanakkale Evi nde ayrıca Çanakkale lezzetlerinin sunulacağı Çanakkale Evi Bahçe Kafe de bulunuyor. ÇTSO AR-GE MERKEZİ Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Teknoparkı nın ilk hizmet binası olan ÇTSO Ar-Ge Merkezi inşaatımız, 16 Eylül 2013 de tamamlanarak üniversiteye teslim edildi ve resmi açılışı 5 Haziran 2014 te yapıldı. ÇTSO AR- GE Merkezi, ileri teknoloji ile Çanakkale ye yeni bir ufuk açarak katma değeri yüksek üretimlere ev sahipliği yapmaya başladı ve hızla gelişimini sürdürüyor. Merkezdeki üyelerimiz Ar-Ge desteklerinden yararlanmaya başlayarak teknoloji üretmenin meyvelerini almaya başladılar. KİOSKLAR VE ÇANAKKALE TANITIM FİLMİ ÇTSO Çanakkale Evi Projesi kapsamında, Çanakkale nin merkezi noktalarına yerleştirilen 7 adet kiosk ile Çanakkale ye dair her bilgiyi yerli ve yabancı ziyaretçilerimize sunulmaktadır. Proje kapsamında çekilen 2D ve 3D Çanakkale tanıtım filmleri de pek çok kurum ve kuruluşların sitelerinde, sosyal medyada yerini aldı. Beğeni ile izlenen tanıtım filmleri Çanakkale Evi nde sürekli gösterimde.

5 GAMES OF TROY Çanakkale zaferinin 100 üncü yıldönümü için ÇTSO nun özel projelerinden biri olan Games of Troy un tanıtımını 29 Ekim de gerçekleştirildi. Çanakkale nin bütün dünyada tanınan en önemli değeri olan Troya nın, bütün dünya gençlerini Çanakkale de buluşturan, yarıştıran bir performans parkurunda hayat bulmasını hedefleyen Games of Troy u 2015 yılında uluslararası yarışmacıların katılımları ile tüm dünya tanıyacak. SU GÖSTERİLERİ SİSTEMİ Yine 2015 yılı etkinlikleri kapsamında Çanakkale Boğazı kıyısında oluşturulan Su Gösterileri Sistemi, boğazın akıntılı sularında müzikli su dansları ve film gösterimlerinin yapılacağı bir görsel şölen niteliğinde Çanakkale Boğazı nın güzelliklerine bir yenisini daha katacak olan Su Perdesi, 100. Yıl da görsel zenginliği ile tüm Çanakkale halkı ve yerli - yabancı ziyaretçilere kentin tarihi ve doğal güzelliklerini farklı bir sunumla yansıtılıyor. Çanakkale ile ilgili belgesel ve film gösterimlerinin sunulduğu, 30 metre genişliğinde 10 metre yüksekliğinde ışıklı, müzikli ve projeksiyonlu Su Gösterileri Sistemi nin ilk gösterimi 29 Aralık ta yapıldı. Su Gösterileri Sistemi her Cuma ve Cumartesi günü, Kordon boyu seyir terasında Çanakkalelilerle buluşmaya devam ediyor. YENİ ÇANAKKALE LOGOSU ÇTSO nun Çanakkale'de turizmin gelişmesi için başlattığı Çanakkale Turizmde Yeni Markasını ve Değerlerini Ortaya Çıkartıyor projesi kapsamında yeni bir Çanakkale Logo su yaptırılmıştır ve pek çok kurum tarafından kullanılmaktadır. PİRİ REİS MÜZESİ Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yaptırılarak Çanakkale Valiliğine devredilen Piri Reis ve Haritaları Sergisi malzemelerinden oluşan interaktif müze; Odamızın girişim ve desteği ile 17 Aralık 2014 te ÇTSO Kongre Fuar Merkezi nde açılmıştır. DEVAM EDEN PROJELER: ÇANAKKALE YAT LİMANI Çanakkale Yat Limanı Projesi çalışmaları 2011 yılı Nisan ayında Meclisimizin oybirliği ile onayı üzerine başlatılmış olup Barbaros Mahallesi Kuruçeşme mevkiinde planlanan bir Çanakkale Projesidir. ÇED raporu 2012 yılı Haziran ayında alınmıştır, süreç devam etmektedir.

6 LAPSEKİ YAT LİMANI VE BALIKÇI BARINAĞI Lapseki deki bakımsız ve atıl durumdaki balıkçı barınakları turizme yönelik yat limanı, hem de balıkçı barınağı olarak ekonomiye kazandırılması, Lapseki ve Çanakkale ekonomisine, yat turizmine katkı sağlamak amacı ile Odamıza 49 yıllığına tahsisi talebiyle müracaatta bulunulmuştur. Projemiz; ilgili kurum ve kuruluşların onayı alınarak Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına sunulmuş olup, Bakanlık tarafından da Milli Emlak Genel Müdürlüğüne sunulmuştur. Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından da uygunluk görüşü ile onaya arz edilmiştir ÇANAKKALE KRUVAZİYER İSKELESİ PROJESİ Meclisimizin yine oybirliği ile destekleme kararı olan Çanakkale Kruvaziyer İskele Projesi de ön etüt ve fizibilite çalışmaları hazırlanarak Valiliğimize arz edilmiştir. Yatırım maliyetini 3 ay gibi kısa sürede geri döndürecek kadar verimli bir proje olan Kruvaziyer İskelesi Çanakkale yi gerçek anlamda turizm kenti yapacak, sokaklarını turist dolduracak ve Çanakkale çarşısını, çarşı esnafının geleceğini kurtaracaktır. TOBB ETÜ ÜNİVERSİTESİ ÇTSO FAKÜLTESİ Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ne (TOBB) bağlı Ekonomi ve Ticaret Üniversitesi nin iki fakültesinin Çanakkale de eğitime kazandırılması hedefiyle, Kasım 2012 de ÇTSO Kongre Fuar Merkezi nin açılışında TOBB ile bir protokol imzalanmış, Organize Sanayi Bölgesi nde 110 dönüm arazi tahsisi sağlanmıştır. Süreç devam etmektedir. EZİNE GIDA İHTİSAS OSB Çanakkale ürünlerinin dünya raflarında yer almasını sağlamak hedefiyle Ezine ilçesinde özellikle süt ürünleri ile zeytinyağı üretimine yönelik bir Gıda İhtisas OSB nin kurulması için rapor çalışması hazırlanarak Valilik ve İl Özel idaresine teslim edilmiştir. ÇAN İBRAHİM BODUR OSB Çan İlçemizde Dr. İbrahim Bodur OSB kurulması için Çanakkale TSO olarak hazırlık raporunu hazırlanarak Valilik ve İl Özel idaresine teslim edilmiştir.

7 ÇANAKKALE TİCARET VE SANAYİ ODASI YÖNETİM KURULU (Hasan İlhan Yürükçü, Hikmet Sezen, Selçuk Semizoğlu, Mert Mildon, Bülend Engin, Sadık Aydoğan, Güven Barış Yüksel, Mehmet Özkurnaz, Emin Aydoğan, Ahmet Selçuk Erdoğan, Mustafa Kansu)

8 ÇANAKKALE TİCARET VE SANAYİ ODASI 2014 yılında toplam 17 personeli ile üyesi için; 85 adet kapasite raporu, 45 adet ekspertiz raporu verdi aidat makbuzu kesti TL üye aidatlarından gelir elde etti adet evrak girişi, adet evrak çıkışı gerçekleştirdi. 475 adet yeni K Belgesi verdi. 637 adet K Belgesi yeniledi adet K Belgesine araç ekleme işlemi gerçekleştirdi. 75 adet İş Makinası Tescil Belgesi, 193 adet Sayısal Takograf Kartı verdi. 4 adet toplam bütçesi 1.6 milyon TL olan GMKA Mali Destek Programı kapsamında proje gerçekleşirdi. 4 adet Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi gerçekleştirdi. 135 girişimci adayına sertifika verildi.

9 21 adet E-Bülten yayımladı adet ulusal ve yerel basında habere konu oldu. TİCARET SİCİL MÜDÜRLÜĞÜMÜZ adet işlem, 412 yeni firma kaydı yaptı. 380 firma kaydı kapandı evrakı kayda aldı evrak çıkışı gerçekleştirdi.

10 ÇANAKKALE TİCARET VE SANAYİ ODASI 2014 YILI FAALİYETLERİ ÇTSO Başkanı Bülend Engin, Sanayi gazetesinin sorularını cevapladı ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Bülend Engin, Cumhuriyet in Çanakkale ruhuyla kurulduğunu, 2023 için hedeflenen ekonomik büyümenin de yine aynı ruhla gerçekleşeceğini ifade etti. Sanayi gazetesinin Ocak sayısında yer alan röportajda Başkan Bülend Engin hedefimiz Çanakkale yi Güney Marmara da kalkınmanın lokomotifi yapmak diyerek, 2023 yılında tamamlanması planlanan Çanakkale Boğazı Köprüsü nün bölgenin en önemli sorunu olarak görülen ulaşım problemini çözeceğini kaydetti. Engin, oda olarak öncelikli hedeflerinin, Çanakkale yi planlı bir yatırım merkezi haline getirerek, rekabet gücü yüksek, bölge ve ülke kalkınmasına katkı sağlayan bir sanayi kenti inşa etmek olduğunu söyledi ÇTSO Başkan Yardımcısı Sadık Aydoğan: Yeni Logo Çanakkale nin tanıtımına katkı yapacak Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası nın düzenlediği ulusal yarışma ve ardından kentteki sivil toplum kuruluşlarının oylaması sonucunda seçilen Çanakkale Logosu nun gözden geçirilerek revize edilmiş hali kamuoyuna sunuldu.çtso Çanakkale Evi nde düzenlenen tanıtım toplantısında konuşan ÇTSO Başkan Yardımcısı Sadık Aydoğan, yeni logonun Çanakkale nin tanıtımına katkı noktasında artıları olacağını söyleyerek, Çanakkale değerlerini gösteren, Çanakkale nin tüm kurumların ve sivil toplum kuruluşlarının görüşlerini alarak hazırladığımız bir logomuz oldu. Bu logonun Çanakkale ile ilgili her konuda yaygın olarak kullanılması için basın yayın kuruluşlarına büyük görev düşüyor dedi.

11 ÇTSO nun 9. Girişimcilik Eğitimi ne katılacaklar kurayla belirlendi ve eğitimler başladı Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası ile KOSGEB Çanakkale Müdürlüğü nün işbirliği ile gerçekleştirilen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi nin dokuzuncu dönemine katılacaklar, 3 Ocak'ta Çanakkale 1. Noteri huzurunda çekilen kurayla belirlendi. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi nin dokuzuncu dönemi de 7 Ocak tarihinde başladı. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi ne katılmak üzere 111 kişinin başvurması üzerine, programa katılacak 30 kişi ÇTSO Kongre Fuar Merkezi İÇDAŞ Salonu nda Çanakkale 1. Noter Vekili Elif Irmak huzurunda kura ile belirlendi. Çekilişe, ÇTSO Yönetim Kurulu Üyesi Güven Barış Yüksel ve Genel Sekreter Sema Sandal ve Girişimcilik Eğitimi Koordinatörü Engin Erdoğan katıldı TAPDK Belgelerini Tarım Bakanlığı verecek Tütün mamulü ve alkollü içki satışı yapan kişi ve kuruluşların alması gereken TAPDK Belgelerinin 26 Aralık tarihinden itibaren Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası yerine Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı müdürlüklerinden alınacağı açıklandı. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Sema Sandal, yeni düzenleme çerçevesinde, 26 Aralık 2013 tarihinden itibaren söz konusu işlemlerin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İl ve İlçe Müdürlükleri sekretaryasında yürütüleceğini bildirdi E-imza alımında üyelerimize kolaylık ve büyük indirim sağlandı Cuma günü tarihi itibarıyle yeni kuruluşlara ilişkin MERSİS uygulaması Ticaret Sicil Müdürlüğümüzde kullanıma açılmıştır yılı itibarıyle de tüm Ticaret Sicil işlemlerinde geçilmiş, müracaatlar sistemden online alınmaya başlanmış olacaktır. MERSİS Projesi ile birlikte elektronik imza( e-imza) da bir gereklilik haline gelmiştir. İşlem yapacak gerçek kişi veya kişilerin ( gerçek kişi ise kendilerinin, tüzel kişilik ise temsile yetkili kişilerin) elektronik imzaya sahip olması gerekmektedir.

12 ÇTSO, e-imza ve kayıtlı e-posta başvuruları almaya başladı Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası, TNB E- imza A.Ş şirketi ile yaptığı anlaşma çerçevesinde, üyelerinden E-imza ve Kayıtlı Elektronik Posta başvuruları almaya başladı. ÇTSO nun Kongre Ticaret Merkezi nde çalışma ofisinde, 6 Ocak'tan bu yana hizmet vermekte olan, TNB E-imza A.Ş, Türkiye Noterler Birliği Vakfı tarafından kurulmuş, elektronik imza hizmeti veren TNB E-imza şirketi yetkileri, Oda üyelerinin Mersis ve E- Devlet uygulamalarında kullanılan elektronik imza ihtiyaçları için başvuruları alıyorlar ÇTSO daki E-İmza Semineri ne katılım yoğun oldu Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası nın, MERSİS ve E-Devlet uygulamalarında kullanılan elektronik imza konusunda düzenlediği E-imza ve Kayıtlı Elektronik Posta Semineri, Kongre ve Fuar Merkezi nde yapıldı. ÇTSO ya kayıtlı tüm üyelerin alması gereken E-imza ve Kayıtlı Elektronik Posta bilgilendirme seminerine 150 nin üzerinde katılım oldu. Katılımcıları E- imza konusunda bilgilendiren Türkiye Noterler Birliği E-imza Genel Müdürü Cenk Özcan, E- İmza nın ıslak imza ile aynı hukuki sonucu doğurduğunu, aynı ispat gücüne haiz olduğunu ve oluşturulan elektronik veriler senet hükmünde olduğunu ifade etti ÇTSO tarihinde ilk kez aidat ve hizmet ücretlerinde indirim yaptı Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası, Oda tarihinde ilk kez Aidat ve Hizmet Ücretleri Tarifesi nde indirime gidilmesini kararlaştırdı. ÇTSO 2014 yılı itibarıyla, sıklıkla kullanılan belgelerden, gazete tasdiklerinden alınan ücretleri kaldırırken, kayıt ücreti, yıllık aidat ve bazı belgelerin ücretlerinde de yüzde 25 e varan indirime gitti. ÇTSO Yönetimi, Oda Kayıt

13 Ücretlerinde, 2014 yılı itibarıyla yüzde 25 e varan indirim yaparken, yıllık aidat ücretlerinde de yine yüzde 24 e varan indirime gitti. Yıllık ücretlerde ortalama indirim oranı yüzde 13.3 olurken, yıllık aidatlarda ortalama yüzde 20.4 indirim yapıldı Hasta ve Çalışan Güvenliği Sempozyumu, Kongre Fuar Merkezi nde yapıldı Sağlık Bakanlığı ve Çanakkale Sağlık Müdürlüğü nün düzenlediği 12. Hasta ve Çalışan Güvenliği Sempozyumu, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Kongre Fuar Merkezi nde yapıldı. Ankara dan Sağlık Bakanlığı yetkililerinin de katıldığı sempozyuma yoğun bir katılım oldu. Kongre Fuar Merkezi Dr. İbrahim Bodur Salonu nda düzenlenen 12. Hasta ve Çalışan Güvenliği Sempozyumu nun açılış oturumuna, Çanakkale Vali Yardımcısı Mustafa Tüysüzoğlu, Milletvekili Mehmet Daniş, Sağlık Bakanlığı Sağlıkta Kalite ve Akreditasyon Daire Başkanı Dr. Abdullah Öztürk, Mevzuat İşleri Daire Başkanı Av. Süleyman Kapan ve Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Müdür Yardımcısı Dr. Hasan Güler ile Çanakkale İl Sağlık Müdürü Dr. Namık Kemal Kubat katıldı Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası'nın Akreditasyon Belgesi yenilendi Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği nden Akreditasyon Belgesi'ne sahip olan Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası'nın akreditasyonu uzatıldı. TOBB bünyesinde sürdürülen oda ve borsaların akreditasyon çalışmaları çerçevesinde, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu nun elinden akreditasyon belgesi alan 21 oda ve borsa ile birlikte 5 yıldızlı hizmet verme noktasına ulaşan oda ve borsa sayısı 152 ye ulaştı.akreditasyon Belgesi yenilenen odalardan biri de ÇTSO oldu. Ankara daki TOBB Birlik Merkezi nde düzenlenen 9. Dönem Oda/Borsa Akreditasyonu Sertifika Töreni nde Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası nı Ticaret Sicil Müdürü ve Akreditasyon Sorumlusu Şerife Kurt temsil etti. Şerife Kurt, ÇTSO adına Akreditasyon Belgesi'ni TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun elinden aldı.

14 Çanakkale yeni logosu ile marka şehir yolculuğunda Çanakkale nin yeni logosu ulusal basında yankı buldu. İş dünyasına yönelik yayın organı Dünya gazetesinde, Çanakkale yeni logosu ile marka şehir yolculuğunda başlığı ile 17 Ocak tarihinde geniş bir haber yayımlandı. Haberde, Çanakkale nin ulusal ve uluslararası platformlarda tanıtımına katkı sağlamak ve kentin turizmde marka şehir olması için ilk adım olarak Çanakkale logosu belirlendi denildi. Haberde, ÇTSO Başkanı Bülend Engin in, "Ezberleri bozuyoruz. Bunun karşılığında da Çanakkale mizde yepyeni düşünceler, fikirler şehrin gelişimi için tartışılıyor. Çanakkale ülküsü, Çanakkale ye hizmet etme aşkı ile tüm projelerimizi Çanakkale ile paylaşıyoruz. Türkiye nin 2023 hedeflerine ulaşması ancak yerel kalkınma ile mümkündür " dedi Çanakkale ile Limni arasında işbirliği için ilk adım atıldı Çanakkale ve Limni Adası arasında Ortak İş Geliştirme ve Koordinasyon Toplantısı, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Kongre Fuar Merkezi İÇDAŞ Salonu nda yapıldı. Üst düzey katılım ile gerçekleşen toplantıda, Çanakkale ile Yunanistan ın Limni Adası arasında ticari ve turistik ilişkilerin geliştirilmesi için neler yapılabileceği ele alındı. 19 Ocak Pazar günü yapılan 6 gruptan oluşan çalıştay toplantısında, ilişkilerin geliştirilmesi için sorunlar, çözüm önerileri ve ortak projeler ele alındı. Pazartesi günü yapılan Ortak İş Geliştirme ve Koordinasyon Toplantısı nda ise, temel sorunlar vize ve ulaşım olarak belirlendi. Türk ve Yunan tarafı bu sorunların çözümü için ellerinden geleni yapacaklarını ifade ettiler. Toplantıya, Çanakkale Milletvekili Ali Sarıbaş, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Dağ, Gökçeada Belediye Başkanı Yücel Atalay, Bozcaada Belediye Başkanı Mustafa Mutay ile Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Başkan

15 Yardımcısı Mert Mildon, Yönetim Kurulu Üyeleri Güven Barış Yüksel, Sadık Aydoğan, Mustafa Kansu ve STK yöneticileri ve turizm sektöründen temsilciler katıldı GMKA eğitim toplantısı Kongre Fuar Merkezi nde yapıldı Güney Marmara Kalkınma Ajansı nın 2014 yılı Mali Destek Programları kapsamında iki gün süren proje hazırlama eğitim toplantısı Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Kongre Fuar Merkezi İçdaş Konferans Salonu nda yapıldı Ocak tarihleri arasında gerçekleşen eğitim toplantısına yoğun bir katılım oldu. GMKA Program Yönetim Birimi Uzmanı Petek Eğerci Coşkun, ile Proje Uygulama Uzmanı Murat Ateş, 2014 Öncelikli Sektörler Mali Destek Programı ve Sosyal Kalkınma Mali Destek Programı hakkında bilgi verdiler. GMKA uzmanları Coşkun ve Ateş in verdiği eğitimler, program rehberi tanıtımı, proje döngüsü yönetimi, örnek proje konuları ve proje bütçelendirilmesi konularında yoğunluk kazandı İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu toplantısı Kongre Fuar Merkezi nde yapıldı Çanakkale Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü'nün düzenlediği 2014 yılının ilk İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu toplantısı, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Kongre Fuar Merkezi nde yapıldı. Kurul Başkanı Çanakkale Valisi Ahmet Çınar ın yönettiği toplantıda, Organize Sanayi Bölgesi nin sorunları, sanayi bölgeleri için kümelenme analizi yapılması ve ihtisas organize sanayi bölgelerinin oluşturulması konuları ele alındı. Ayrıca, 2013 yılı kurs programları, faaliyet raporu, eğitim planı da görüşülüp, onaylanırken, İşgücü Piyasası Analiz Raporu'nun sonuçları da paylaşıldı. Toplantıya Vali Ahmet Çınar ın Başkanlığında kurul üyeleri katıldı. Toplantıya ayrıca, Çanakkale OSB de faaliyet gösteren firmalar da katıldılar ve sorunlarını dile getirdiler.

16 Vali Ahmet Çınar, Gıda İhtisas OSB kurulması için ÇTSO ya görev verdi Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası nın Ocak ayı Olağan Meclis Toplantısı 29 Ocak Çarşamba günü İçdaş Konferans Salonu nda yapıldı.çtso Yönetim Kurulu Başkanı Bülend Engin, Odanın faaliyetleri hakkında Meclis üyelerine bilgi vererek, ÇTSO nun Çanakkale de Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurulması için çalışma başlattığını bildirdi. Bülend Engin, yaptığı konuşmada, Sayın Valimizce, Çanakkale peynirinin ve Çanakkale zeytinyağının gerçek birer dünya markası olması, bütün dünyaya ihraç edilebilir kalite ve standartlara ulaştırılması amacıyla Çanakkale de Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurulması için çalışma başlatmamız istenmiştir. Bu çalışmayla birlikte ihracat hedeflenen bütün dünya ülkelerinden Çanakkale peynir ve zeytinyağı gıda sertifikalarını da almayı hedefliyoruz. Biliyorsunuz Çanakkale nin ilk OSB deneyimi, OSB kuruluş ve amaçlarına karşılık verememiştir. Havaalanı pistinin istikameti ve bütün uçakların kanat genişlikleri belli olmasına rağmen, belli olmayan bir şekilde Çanakkale OSB mania kısıtlaması altında bırakılmıştır. Bu nedenle sayın Valimizce Odamız öncülüğünde başlayacak Gıda İhtisas OSB çalışmasının Çanakkale için önemli bir şans olacağını düşünmekteyim dedi Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası EMITT Fuarı nda Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası 30 Ocak-2 Şubat tarihleri arasında İstanbul Beylikdüzü Fuar Merkezi nde düzenlenen EMITT Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı'nda Çanakkale standında yerini aldı. Fuarda ÇTSO adına Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kansu yer aldı. Mustafa Kansu, ÇATOD ile Limni Turistik Otelciler Birliği nin TÜYAP Binası nda ortaklaşa düzenlediği iş geliştirme ve koordinasyon toplantılarının üçüncüsüne katıldı. ÇTSO dan 43 kişilik bir heyet, fuarın açılış günü olan 30 Ocak Perşembe günü EMITT Turizm Fuarı'nı ziyaret etti. ÇTSO üyesi Çanakkaleli turizmcilerden oluşan heyet, fuarda yoğun ilgi gören Çanakkale standını ziyaret etti ve fuar alanında çeşitli temaslarda bulundu. Fuarda yer alan ÇTSO standında ÇTSO

17 Kongre Fuar Merkezi ve Çanakkale Evi nin tanıtımı yapıldı. Ayrıca, hazırlanan broşürler ile katılımcılara Çanakkale Yat Limanı, Kruvaziyer Limanı hakkında bilgi verildi Kongre Fuar Merkezi nde renkli bir Eyvah Eyvah 3 gecesi Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO) Kongre Fuar Merkezi nde yapılan Eyvah Eyvah 3 filminin galasında renkli anlar yaşandı. Yönetmenliğini Hakan Algül ün yaptığı, başrollerini Ata Demirer, Demet Akbağ ve Özge Borak Demirer in paylaştığı Eyvah Eyvah-3 filminin gala gösteriminin ardından ekibe Çanakkale Vali Yardımcısı Hüseyin Kulözü, Çanakkale Milletvekilleri Mehmet Daniş ve İsmail Kaşdemir, ÇTSO Başkan Yardımcısı Mert Mildon, GESTAŞ Genel Müdürü Hasan İlhan Yürükçü tarafından plaket verildi. Filmin Çanakkale gala gösterimi öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ata Demirer, Çanakkale ve yöresini çok sevdiğini sık sık söylerken, Burası çok özel bir şehir, çok özel bir coğrafya. Benim şahsen sevdalı olduğum bir bölge diye konuştu. Kongre Fuar Merkezi nin en kalabalık günlerinden birini yaşadığı ve oldukça samimi bir havada geçen gala gecesinde, filmin yapımcısı Necati Akpınar ile yönetmen Hakan Algül, oyuncular Ata Demirer, Demet Akbağ, Özge Borak Demirer, Serra Yılmaz, Salih Kalyon ile BKM personeli, ÇTSO Başkan Yardımcısı Mert Mildon ile birlikte Kongre Fuar Merkezi ne gelirken, konukları kapıda ÇTSO Genel Sekreteri Sema Sandal karşıladı Defterdar Mustafa Işık ÇTSO yu ziyaret etti Çanakkale Defterdarı Mustafa Işık, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası nı ziyaret etti. Defterdar Işık ı Kongre Fuar Merkezi nde ÇTSO Başkan Yardımcısı Mert Mildon ile Yönetim Kurulu Üyeleri Mustafa Kansu, Güven Barış Yüksel, Hasan Yürükçü, Hikmet Sezen, Mehmet Özkurnaz ve Genel Sekreter Sema Sandal karşıladılar. Defterdar Mustafa Işık ve ÇTSO yöneticileri arasındaki sohbette Çanakkale ekonomisindeki gelişmeler ele alındı. Defterdar Işık,

18 Çanakkale nin vergi gelirlerinin 1.2 milyar liraya ulaştığını belirtirken, vergi sistemindeki değişiklikler, kayıp-kaçak sorunu ve alınan önlemler hakkında bilgi verdi. ÇTSO Başkan Yardımcısı Mert Mildon da, Defterdar Işık a ÇTSO nun faaliyetleri ve projelerini anlattı Defterdar Işık, Vergi Haftası nedeniyle ÇTSO yu ziyaret etti Çanakkale Defterdarı Mustafa Işık, 24 Şubat-2 Mart arasında çeşitli etkinliklerle kutlanan Vergi Haftası kapsamında Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası nı ziyaret etti. Defterdar Mustafa Işık a ÇTSO Başkan Yardımcısı Sadık Aydoğan, Yönetim Kurulu Üyeleri Güven Barış Yüksel ve Mehmet Özkurnaz ile Genel Sekreter Sema Sandal ev sahipliği yaparken, Defterdarlık heyetinde, Defterdar Yardımcısı İskender Polat, Gelir Müdürü Nesrin Basut, Muhakemat Müdürü Taçver Şensoy, Personel Müdürü Samime Rüzgar ve Vergi Dairesi Müdürü Sedat Vatansever yer aldılar. Kongre Fuar Merkezi ndeki ziyarette, vergi politikaları, kayıt dışı ekonomi ve alınan önlemler ele alındı. Devletin baki devamlılığının tek unsurunun vergi olduğunu belirten ÇTSO Başkan Yardımcısı Sadık Aydoğan, Oda olarak 6 bin üyeyle vergi gelirlerine katkıda bulunduklarını ifade etti Şubat ayı Meclis toplantısında konuşan Bülend Engin: Çanakkale için ÇTSO ile aynı projelerde birleşen yöneticilerin yanında olacağız Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Şubat ayı olağan Meclis toplantısı 26 Şubat tarihinde Kongre Fuar Merkezi İçdaş Konferans Salonu nda yapıldı. Meclis toplantısı, ÇTSO Meclis Başkanı Osman Okyay'ın konuşması ile açıldı. Osman Okyay, konuşmasında Türkiye ve dünya ekonomisindeki gelişmeleri ele aldı. Ardından kürsüye gelen ÇTSO Başkanı Bülend Engin, ÇTSO olarak günü kurtarmaya yönelik atıl yatırımlarla değil, Çanakkale nin ayrıcalıklı konumuna yakışır yetkinlikte projelerle geleceğe yol almakta olduklarını belirterek, ÇTSO nun, Çanakkalemiz için önerdiği ve uygulanması için harekete geçtiği ve sizlerle paylaştığımız birçok projeler var biliyorsunuz. Biz bu projeleri; yapacak olan, destek olan, Çanakkale için ÇTSO ile aynı projelerde birleşen yöneticilerin yanında olacağız, destekleyeceğiz. ÇTSO nun ürettiği projeleri, Çanakkale nin yararına olacak

19 hizmetleri; kim yapar ve kim destekler ise onu alkışlarız. Arkasında oluruz, yanında oluruz. Arkadaşlar, ÇTSO nun projelerine engel olanı mı? Yoksa yanında olanı mı alkışlayacağız? Bu sorunun cevabı nettir diye konuştu ÇTSO nun Games of Troy ve Su Perdesi projeleri Meclis toplantısında tanıtıldı Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası nın Çanakkale Savaşları nın 100. Yılı etkinlikleri çerçevesinde hazırladığı ve 2015 sonrasında da Çanakkale nin tanıtımına kalıcı katkılar sağlayacak olan iki proje Oda nın Şubat ayı Meclis toplantısında tanıtıldı. Games of Troy ve Su Perdesi projesini, Yönetim Kurulu üyelerine, Meclis üyelerine ve toplantıya katılan basın mensuplarına tanıtan Meclis üyeleri Armağan Aydeğer ve Suat Karataş, projelerin Çanakkale turizmine ve kentin tanıtımına hizmet edeceğine ifade ettiler. ÇTSO Başkanı Bülend Engin in konuşmasından sonra Games of Troy projesini tanıtmak üzere kürsüye gelen Meclis Üyesi Armağan Aydeğer, ÇTSO olarak, 2015 yılında Çanakkale yi yalnız Türkiye gündeminde değil Dünya gündeminde tutmayı hedeflediklerini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: ÇTSO olarak, Çanakkale mizin gelişimi ile ilgili birçok projenin önderliğini yapmaya devam ediyoruz. Bu kapsamda Games of Troy projesi Çanakkale nin turistik ve kültürel gelişiminde önemli bir pencere olmaya adaydır. Çanakkale nin küresel ölçekte tanınan en önemli değeri olan Troia antik döneminin zorlu koşullarını ve hikayesini, doğa ile baş başa, heyecan ve eğlence dolu bir yolculukta hayat bulmasını istedik. Games of Troy da insanın doğa ve zorlu koşullar karşısında gücü, cesareti, zekası ve azmi yarışacaktır. Yarışmacılar, Troya efsanesinin görselliği içinde kendi sınırlarını keşfedeceklerdir Tekirdağ TSO Yönetimi ÇTSO yu ziyaret etti Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu, 27 Şubat tarihinde Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası nı Kongre Fuar Merkezi nde ziyaret etti. Tekirdağ TSO yönetimine, ÇTSO Başkanı Bülend Engin ile Başkan Yardımcısı Sadık Aydoğan, Yönetim Kurulu Üyeleri Güven Barış Yüksel, Mustafa Kansu, Emin Aydoğan ve Genel Sekreter Sema Sandal ev sahipliği yaptı. Tekirdağ TSO heyetinde Başkan Cengiz Günay, Başkan Yardımcıları Erhan Tanrıöver ve Mestan

20 Özcan, Yönetim Kurulu Üyeleri Taner Karaoğlu, Cihan Çömez, Galip Öge ve Genel Sekreter İrfan Ekici yer aldılar Cerrahgil CEO su Armago ÇTSO yu ziyaret etti Cerrahgil Gemi Acenteliği Genel Müdürü Rişar Armago, 28 Şubat'ta Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası nı ziyaret etti. Armağo ya Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Sadık Aydoğan, Yönetim Kurulu Üyesi Güven Barış Yüksel, 15 Nolu Komite Başkan Yardımcısı Murat Özer ve Genel Sekreter Sema Sandal ev sahipliği yaptı. Armago, Çanakkale Boğazı gibi kritik bir su yoluna sahip olan Çanakkale de denizciliğin gelişmesi için ortak çalışma yapmak istediklerini ifade etti Helal Gıda Sertifikası toplantısı Kongre Fuar Merkezi nde yapıldı Çanakkale İl Kadın Girişimciler Kurulu ve Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalama Araştırmaları Derneği (GİMDES) işbirliğinde organize edilen Helal Gıda Sertifikası konulu toplantı Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Kongre Fuar Merkezi nde yapıldı. İçdaş Salonu nda gerçekleşen toplantıda, GİMDES Baş Denetçisi Hayrettin İşbilir, katılımcılara, Helal Yaşam Standardı ve Dünya Ekonomisindeki Yeri, Helal Yaşamın Ekonomiye Katkıları ve Helal Sertifikası Nasıl Alınır? konularında bilgi verdi Çanakkale İl Kadın Girişimciler Kurulu Gelibolu da toplandı Çanakkale İl Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Bahar Yurt ve komite üyeleri dönemsel toplantılarını Gelibolu Atatürk Kültür Merkezi nde gerçekleştirdi. İl Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkan Yardımcısı Arzu Tuna nın ev sahipliğinde yapılan toplantıya, Başkan Yurt ile birlikte kurul üyeleri Deniz Güngör, Deniz Ok Özbaşaran, Fatma Songül Aktoprak, Hatice Bıçakçı, Hatice Korkmaz, Hayat Kılıç, Kadriye Erol, Perihan Duman, Sadife Yüzügüler, Selma Sinör, Şerife Şekeroğlu ve Zihniye İnce katıldılar. Başkan Bahar Yurt,

ebülten ÇTSO selden zarar gören Gökçeadalı üyelerine aidat kolaylığı sağlayacak ÇANAKKALE TİCARET VE SANAYİ ODASI

ebülten ÇTSO selden zarar gören Gökçeadalı üyelerine aidat kolaylığı sağlayacak ÇANAKKALE TİCARET VE SANAYİ ODASI ETKİNLİKLER... 1 DUYURULAR... İHALELER... 8 FUARLAR... 9 DIŞ TİCARET TALEPLERİ.. İŞBİRLİĞİ TEKLİFLERİ. MEVZUAT. 11 ÇTSO YÖNETİMİ SEL MAĞDURU GÖKÇEADA DA ZİYARETLER YAPTI, ÜYELERİN SORUNLARINI DİNLEDİ ÇTSO

Detaylı

ebülten Bülend Engin: ÇTSO olarak ilklere imza atan oda olduk ÇANAKKALE TİCARET VE SANAYİ ODASI ORTAK KOMİTE VE MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

ebülten Bülend Engin: ÇTSO olarak ilklere imza atan oda olduk ÇANAKKALE TİCARET VE SANAYİ ODASI ORTAK KOMİTE VE MECLİS TOPLANTISI YAPILDI ETKİNLİKLER... 1 DUYURULAR... 8 İHALELER.... 10 FUARLAR... 11 DIŞ TİCARET TALEPLERİ. İŞBİRLİĞİ TEKLİFLERİ. MEVZUAT... 11 ORTAK KOMİTE VE MECLİS TOPLANTISI YAPILDI Bülend Engin: ÇTSO olarak ilklere imza

Detaylı

Bu vesileyle daima kazanan Çanakkale olsun dileklerimle, yeni seçilen bütün yöneticilerimizi tekrar kutluyorum."

Bu vesileyle daima kazanan Çanakkale olsun dileklerimle, yeni seçilen bütün yöneticilerimizi tekrar kutluyorum. ETKİNLİKLER... 1 DUYURULAR... İHALELER... 8 FUARLAR... 8 DIŞ TİCARET TALEPLERİ.. 11 İŞBİRLİĞİ TEKLİFLERİ. 11 MEVZUAT.. ÇTSO BAŞKANI BÜLEND ENGİN YEREL SEÇİM SONUÇLARINI DEĞERLENDİRDİ Demokrasi nefes aldı,

Detaylı

ebülten ÇANAKKALE TİCARET VE SANAYİ ODASI

ebülten ÇANAKKALE TİCARET VE SANAYİ ODASI ETKİNLİKLER... 1 DUYURULAR... İHALELER..... 8 FUARLAR..... 9 DIŞ TİCARET TALEPLERİ... İŞBİRLİĞİ TEKLİFLERİ 11 MEVZUAT.. ÇTSO ŞUBAT AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI Engin: Çanakkale nin yararına hizmet yapanları

Detaylı

Eskişehir TO, ABD ile ticari ilişkileri geliştiriyor

Eskişehir TO, ABD ile ticari ilişkileri geliştiriyor GÜNDEM ODALAR VE BORSALARDAN HABERLER 100 ODALAR ve BORSALAR TOBB ÜYELERİ HABERLER, GELİŞMELER VE GÖRÜŞLER Eskişehir TO, ABD ile ticari ilişkileri geliştiriyor Eskişehir Ticaret Odası (ETO), Eskişehir

Detaylı

ÇANAKKALE TİCARET BORSASI 2013 YILI FAALİYET RAPORU

ÇANAKKALE TİCARET BORSASI 2013 YILI FAALİYET RAPORU ÇANAKKALE TİCARET BORSASI 2013 YILI FAALİYET RAPORU Aralık 2013 Çanakkale Ticaret Borsası olarak; 2013 yılında, üyelerimizden aldığımız güçle İlimizin ekonomik ve sosyal yaşamında derin izler bıraktık.

Detaylı

Tek yapacağımız elimizi taşın altına hep birlikte koymak.

Tek yapacağımız elimizi taşın altına hep birlikte koymak. Sayın Üyemiz 02.07.2014/ Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası olarak; varlık sebebimiz siz değerli üyelerimizin rekabet gücünün artırılması, Çanakkale nin hakettiği konuma gelmesi için çalışıyoruz. Dünyada

Detaylı

ebülten Sayı:01 01.01.2013 30.06.2013

ebülten Sayı:01 01.01.2013 30.06.2013 ÇANAKKALE TİCARET BORSASI EMİTT FUARINDA (23-27.01.2013) Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Töreni (07-17.01.2013) Türkiye nin en büyük turizm fuarı olan ve bu yıl 17. düzenlenen Emitt 2013 Turizm Fuarına

Detaylı

TURİZM TECRÜBE İŞİDİR. Türkiye nin alanında önde gelen acentelerinden NOVİTAS TURİZM

TURİZM TECRÜBE İŞİDİR. Türkiye nin alanında önde gelen acentelerinden NOVİTAS TURİZM TURİZM TECRÜBE İŞİDİR Türkiye nin alanında önde gelen acentelerinden NOVİTAS TURİZM 18 yıllık deneyimini, 8 yıldır Kastamonu'luların hizmetine sunuyor Yurtiçi - yurtdışı uçak biletleri Yurtiçi - yurtdışı

Detaylı

ÇANAKKALE. TiCARET BORSASI DERGİSİ MART 2013 SAYI 2. Çanakkale İlgisi Eyfel i gölgede bıraktı ORGANİK ADA GÖKÇEADA. Çanakkale yi Dünyaya Açıyoruz

ÇANAKKALE. TiCARET BORSASI DERGİSİ MART 2013 SAYI 2. Çanakkale İlgisi Eyfel i gölgede bıraktı ORGANİK ADA GÖKÇEADA. Çanakkale yi Dünyaya Açıyoruz ÇANAKKALE TiCARET BORSASI MART 2013 SAYI 2 DERGİSİ Çanakkale İlgisi Eyfel i gölgede bıraktı ORGANİK ADA GÖKÇEADA Çanakkale yi Dünyaya Açıyoruz KALİTE POLİTİKAMIZ Tabi olduğumuz yasalar çerçevesinde, Kalite

Detaylı

Kültür okumak, anlamak, görebilmek, görebildiğinden mana çıkarmak, intibah almak, düşünmek, zekâyı etmektir. (1936)

Kültür okumak, anlamak, görebilmek, görebildiğinden mana çıkarmak, intibah almak, düşünmek, zekâyı etmektir. (1936) Atatürk diyorki; TOBB 69. Genel Kurulu Ata nın Huzuruna Çıktı. Kültür okumak, anlamak, görebilmek, görebildiğinden mana çıkarmak, intibah almak, düşünmek, zekâyı etmektir. (936) www.mto.org.tr 3 M.Rifat

Detaylı

www.antalyabilgisistemi.org.tr

www.antalyabilgisistemi.org.tr ATSO Ocak 2013 1 Antalya ticaretinin nabzı bu adreste: www.antalyabilgisistemi.org.tr Antalya Ticaret ve Sanayi Odası, Antalya Bilgi Sistemi Projesi ile Antalya daki işletmelerin konum, faaliyet ve iletişim

Detaylı

Bülend Engin: Çanakkale turizmle patlama yaratacak

Bülend Engin: Çanakkale turizmle patlama yaratacak ETKİNLİKLER. 1 DUYURULAR.. 12 İHALELER.... 14 FUARLAR.... 15 DIŞ TİCARET TALEPLERİ.. İŞBİRLİĞİ TEKLİFLERİ. 18 MEVZUAT... Bülend Engin: Çanakkale turizmle patlama yaratacak Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası

Detaylı

ÇTSO, Akreditasyon Belgesini ilk kez 17 Eylül 2010 tarihinde aldı. Üç yıl süreyle geçerli belgenin süresi geçen yıl Eylül ayında sona erdi.

ÇTSO, Akreditasyon Belgesini ilk kez 17 Eylül 2010 tarihinde aldı. Üç yıl süreyle geçerli belgenin süresi geçen yıl Eylül ayında sona erdi. ETKİNLİKLER... 1 DUYURULAR... 6 İHALELER..... 8 FUARLAR..... 9 DIŞ TİCARET TALEPLERİ... İŞBİRLİĞİ TEKLİFLERİ.. MEVZUAT... 10 Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası'nın Akreditasyon Belgesi yenilendi Türkiye

Detaylı

Yıl : 3 Sayı : 35 01 Aralık 2014-01 Ocak 2015. Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası nın yayın organıdır

Yıl : 3 Sayı : 35 01 Aralık 2014-01 Ocak 2015. Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası nın yayın organıdır Haberler Yıl : 3 Sayı : 35 01 Aralık 2014-01 Ocak 2015 nın yayın organıdır Çinli Yatırımcıları Ağırladık FTSO GEKA yı Yatırımcılarla Buluşturuyor FTSO ile GEKA arasında gidilen işbirliği sonucunda GEKA

Detaylı

Burdur süt üretiminde 10 uncu sırada

Burdur süt üretiminde 10 uncu sırada Burdur Ticaret Borsası Yayın Organı Sayı: 5 Yıl: 2015 Burdur süt üretiminde 10 uncu sırada TOBB dan Burdur a Meslek Lisesi Burdur Feshane ye taşındı BURDUR TİCARET BORSASI 1 TEKE YÖRESİ ANA SPONSOR ANA

Detaylı

Nisan ayı bilgilendirmemizden sonra kaldığımız yerden 219-227 no lu toplantı tutanaklarımız bilgilerinize sunulmuştur.

Nisan ayı bilgilendirmemizden sonra kaldığımız yerden 219-227 no lu toplantı tutanaklarımız bilgilerinize sunulmuştur. Sayın Üyemiz, Yaklaşık 2,5 yıl önce başlatarak sürdürdüğümüz şeffaf ve paylaşımcı yönetim anlayışımız ile tüm kararlarımızı, projelerimizi her aşamada sizlerin bilgilerine sunmaya çalıştık. Odamızı sadece

Detaylı

AKHİSAR TİCARET BORSASI 2014 YILI FAALİYET RAPORU

AKHİSAR TİCARET BORSASI 2014 YILI FAALİYET RAPORU AKHİSAR TİCARET BORSASI 2014 YILI FAALİYET RAPORU Tüccar, milletin emeğini ve üretimini kıymetlendirmek için eline ve zekasına emniyet edilen ve bu emniyete liyakat göstermesi gereken adamdır. AKHİSAR

Detaylı

N Z P. NTO Başkanı Mehmet ÖZYURT Nizip Adına Bir İlke Daha İmza Attı. Y l: Eylül 2013 Say : 12

N Z P. NTO Başkanı Mehmet ÖZYURT Nizip Adına Bir İlke Daha İmza Attı. Y l: Eylül 2013 Say : 12 N Z P T CARET ODASI Y l: Eylül 2013 Say : 12 Nizip Ticaret Odas Üyelerine Yönelik Ücretsiz Yay n d r NTO Başkanı Mehmet ÖZYURT Nizip Adına Bir İlke Daha İmza Attı Nizip Ticaret Odası nda Meslek Komitesi

Detaylı

Basyazı, Hulusi ŞENTÜRK TSE Başkanı

Basyazı, Hulusi ŞENTÜRK TSE Başkanı Basyazı, Yıl: 52 Sayı: 611 NİSAN 2013 Sahibi Türk Standardları Enstitüsü Adına Hulusi ŞENTÜRK Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Bilal DURDALI Yayına Hazırlayanlar Semra AYTEMİZ Aslıhan KÖKER Canan DOĞAN Türkay

Detaylı

Sigortacılık Bilinçlendirme ve Tanıtım Toplantısı

Sigortacılık Bilinçlendirme ve Tanıtım Toplantısı DİZGİ2_Mizanpaj 1 29.05.2012 09:21 Page 1 TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ, spor un süperlige çıkmasının da büyük bir sevinç yarattığını belirterek, halkına bu büyük sevinci yaşatan başta futbolcu

Detaylı

1 Temmuz tarihi itibariyle ticaret hayatımızda yeni bir dönem başladı. Yürürlüğe giren yeni Türk

1 Temmuz tarihi itibariyle ticaret hayatımızda yeni bir dönem başladı. Yürürlüğe giren yeni Türk BAŞLARKEN > Değerli Üyelerimiz; 1 Temmuz tarihi itibariyle ticaret hayatımızda yeni bir dönem başladı. Yürürlüğe giren yeni Türk Ticaret Kanunu ile özel sektörümüz dünya ile rekabetinde büyük bir avantaja

Detaylı

marka kent yapacak bir dosya oluşturduk.

marka kent yapacak bir dosya oluşturduk. Ocak 2014 Gazete Dizgi_Mizanpaj 1 27.02.2014 16:50 Page 1 SAYIN CUMHURBAŞKANIYLA SORUNLAR İSTİŞARE EDİLDİ Cumhurbaşkanı Sayın Abdulah Gül ün davetlisi olarak İtalya- Türkiye İş Formu na katılan TSO Yönetim

Detaylı

SERKA ya 219 proje başvurusu yapıldı

SERKA ya 219 proje başvurusu yapıldı Kalkınma Bakanı Yılmaz, DAP Eylem Planı nı açıkladı Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz; DAP Eylem Planı sonunda DAP Bölgesinde yer alan illerin yaşam standardını ülke ortalamasına yakınlaştıracaklarını belirterek

Detaylı

Şimdi Bölgeye Yatırım Zamanı

Şimdi Bölgeye Yatırım Zamanı Depremle Yıkıldık 08 Mart 2010 günü saat 04.30 sıralarında ilimiz Karakoçan merkezli 6.0 şiddetinde meydana gelen depremde Palu, Kovancılar ve Karakoçan ilçelerimize bağlı köylerimizde çok sayıda ev yıkımış

Detaylı

Yayın Kurulu. STSO AÇILIM Haziran / Temmuz 2011 Yıl 3 Sayı 19 Yerel Süreli Yayın

Yayın Kurulu. STSO AÇILIM Haziran / Temmuz 2011 Yıl 3 Sayı 19 Yerel Süreli Yayın STSO AÇILIM Haziran / Temmuz 2011 Yıl 3 Sayı 19 Yerel Süreli Yayın İmtiyaz Sahibi Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Adına Salih Zeki MURZİOĞLU Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Şehnaz DERELİ Yayın Kurulu Servet

Detaylı

içindekiler 38 arastirma basyazi kapak güncel bizden bizden makale güncel güncel güncel Ekonomi / Bizden

içindekiler 38 arastirma basyazi kapak güncel bizden bizden makale güncel güncel güncel Ekonomi / Bizden içindekiler Ekonomi / Bizden Çaycuma Ticaret ve Sanayi Odası Ekonomi Dergisi u Yıl: 3 Sayı: 9 u Sahibi Çaycuma Ticaret ve Sanayi Odası Adına Yönetim Kurulu Başkanı Rıfat SARSIK u Sorumlu Müdür Önder ALKAN

Detaylı

ebülten ÇANAKKALE TİCARET VE SANAYİ ODASI

ebülten ÇANAKKALE TİCARET VE SANAYİ ODASI ETKİNLİKLER... 1 DUYURULAR.. 11 İHALELER.... 12 FUARLAR... 13 DIŞ TİCARET TALEPLERİ. 14 İŞBİRLİĞİ TEKLİFLERİ. MEVZUAT... 15 Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası nın Haziran ayı olağan Meclis toplantısı 24

Detaylı

ANTALYA TİCARET VE SANAYİ ODASI

ANTALYA TİCARET VE SANAYİ ODASI ANTALYA TİCARET VE SANAYİ ODASI FAALİYET RAPORU 2012 ANTALYA TİCARET VE SANAYİ ODASI FAALİYET RAPORU 2012 Bu faaliyet dönemimizde üç etkinliğimiz birer dönemsel sembol olarak kaydedilecektir Antalya Ticaret

Detaylı

Bursa Girişimci İşadamları Derneği Bülteni - ikibinoniki - 13

Bursa Girişimci İşadamları Derneği Bülteni - ikibinoniki - 13 Bursa Girişimci İşadamları Derneği Bülteni - ikibinoniki - 13 1 İÇİNDEKİLER 30 64 BUGİAD 19. YILINI KUTLUYOR 48 KANADA TEKSTİLİN DÜNÜ, BUGÜNÜ VE YARINI 52 CACABEY PLANETARYUM 8 415 Bin Ziyaretçi Tarım

Detaylı