MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü YÖNETİCİLİK FORMASYONU KAZANDIRMA EĞİTİMİ PROJE YÖNETİMİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü YÖNETİCİLİK FORMASYONU KAZANDIRMA EĞİTİMİ PROJE YÖNETİMİ"

Transkript

1 MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü YÖNETİCİLİK FORMASYONU KAZANDIRMA EĞİTİMİ PROJE YÖNETİMİ

2 SUNUM İÇERİĞİ Proje Çeşitleri Proje Yönetimi Proje süreci Proje Yönetimi Araç ve Teknikleri Ulusal ve Uluslararası Projeler Hazırlama

3 Fon Kaynakları Avrupa Birliği ve bir çok ulusal, uluslararası kurum ve kuruluşlar ve büyükelçilikler fon/hibe olanakları sunmaktadır. Aşağıda yararlanılabilecek diğer fon kaynaklarına ilişkin bilgilere yer verilmektedir.

4 BÜYÜKELÇİLİK FONLARI Avustralya Büyükelçiliği İngiltere Büyükelçiliği Japonya Büyükelçiliği

5 ULUSLARARASI KURULUŞ FONLARI Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Dünya Bankası Avrupa Konseyi-Avrupa Gençlik Konseyi Bölgesel Çevre Merkezi (REC) Kadınlar İçin Küresel Fon Anna Lindh Vakfı

6 ULUSAL FON KAYNAKLARI İzmir Kalkınma Ajansı TÜBİTAK 4004, 4005, 4006, 3501 İçişleri Bakanlığı Dernekler DairesiBaşkanlığı Gençlik ve Spor Bakanlığı

7 Sabancı Vakfı Toplumsal Gelişme Hibe Programı Coca Cola Hayata Artı Programı Vodafone Vakfı Açık Toplum Vakfı

8 Avrupa Birliği Fonları

9 Hibe Nedir? Belirlenen bir politikanın hedeflerinin projeler aracığıyla gerçekleştirilmesi için, bir donör tarafından yararlanıcıya verilen doğrudan ödemedir.

10 Hibe Programı Nedir? Hibe fonlarının donörler tarafından yararlanıcılara belirli hedefler ve kriterler dahilinde verilmesi için hazırlanan politika yöntem ve süreçleridir.

11 Hibe Programına Nasıl Başvurulur? Hibe Programı kapsamında geliştirilen ve istenen belgeler incelenerek ve ilgili Hibe Programı sahibi kuruluşa sunularak.

12 Hibe Programı Kapsamında Geliştirilen ve İstenen Belgeler Nelerdir? Hibe Başvuruları İçin Rehber Ek-A Hibe Başvuru Formu Ek-B Bütçe Ek-C Mantıksal Çerçeve Ek-D Proje Özeti Ek-E Özgeçmiş (AB Formatında) Ek-F Tüzel Kişilik Belgesi (Kamu) Ek-G Mali Kimlik Formu Ek-H 1 Özel Koşullar Ek-H 2 Genel Koşullar Ek-H 3 Satınalma Prosedürleri Ek-H 4 Ödeme Talebi Ek-H 5 Hibeye Tanınan Muafiyetler Ek-I Gündelikler

13 Hibe Programı Belgelerini Hazırlanırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar - 1 Proje teklifi; hibe almak üzere donör kuruluşu etkilemek için hazırlanır. İşe ilk önce; Hibe Başvuruları İçin Rehber belgesini baştan sona en az 3 kere okuyarak başlayın. Örnek Hibe Başvuruları İçin Rehber Proje teklifinizi hem tanımlama hem de etkileme aracı olarak görmelisiniz. Proje teklifiniz teknik ve mali yetkinlik açısından donör kuruluşun değerlendirme komitesi tarafından değerlendirilecektir. Sunulan diğer projeler arasında sizin projenizin yüksek öncelikli projelerden biri olduğunu ispat etmelisiniz.

14 Hibe Programı Belgelerini Hazırlanırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar - 2 Projenize verilecek hibeyi doğru kullanacağınızı, projeyi etkin ve verimli bir şekilde önerilen zamanda tamamlayacağınızı sizden istenilen belgelerde göstermelisiniz. Projenizi geliştirmeden önce, kesinlikle yazmaya başlamayın. Analitik süreç ve mantıksal çerçeve araçlarını mutlaka kullanın. ( Kopyala & Yapıştır asla yapmayın ) Projenizi geliştirmeye başvuru tarihinden en az bir ay önce başlayın.

15 Hibe Programı Belgelerini Hazırlanırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar - 3 Kuruluşunuzu doğru yansıtın. Kimliğiniz konusunda açık olun, zayıf ve güçlü yanlarınızı bilerek proje hazırlayın. Teklifinizi başvuru formunda belirtilen sırada yazın ve düzenleyin. Başvuru formunu kesinlikle değiştirmeyin (proje teklifi, idari uygunluk kriterlerine uyulmadığından reddedilebilir). Hibe finansmanına göre proje değil, projeye göre finansman hazırlayın.

16 AB PROJELERİNE NASIL KARAR VERİLİYOR? AB Mali yardımları ile finanse edilen projeler iki ayrı başlıkta ele alınmalı Makro Düzeyde Projeler (Bakanlık Projeleri) Mikro Düzeyde Projeler ( Okullar, STK lar, Odalar, Yerel Yönetimleri KOBİ ler vb )

17 AB HİBE PROJELERİNE NASIL KARAR VERİLİYOR? TÜRKİYE AB MAKRO PROJELER HİBE PROGRAMLARI Mikro Projeler

18 HİBE PROGRAMLARINA NASIL BAŞVURU YAPILIR? HİBE PROGRAMINI KİM BAŞLATIR? HİBE DUYURUSUNU KİM YAPAR? HİBE BAŞVURUSU NEREYE YAPILIR? Projeleri kabul edilen ve projeleri kapsamında hibe programı aracılığıyla projelerindeki bütçeyi hedef kitlesindeki kuruluşlarla paylaşmak isteyen Proje Sahibi Kuruluş (MEB) Hibe Programı Sahibi Kuruluş (MEB) Merkezi Finans ve İhale Birimi (www.mfib.gov.tr Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu -Merkezi Finans ve İhale Birimi (www.mfib.gov.tr Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı

19 ERASMUS+

20 Erasmus+: Hedefler Erasmus+ Programı Eğitim, gençlik ve spor alanındaki projeleri destekleyerek Avrupa da İş piyasalarının ve rekabetçi bir ekonominin ihtiyaç duyduğu becerilere sahip Beşeri ve sosyal sermayenin gelişimine katkı sağlamayı hedeflemektedir.

21 Niçin Yeni Bir Program? 7 yıllık bütçe dönemi Eğitim ve gençlik alanında 25 yıllık tecrübe Daha bütünleşmiş, tek bir program

22 Neden Erasmus+ Adı? En bilinen program + süreklilik

23 Erasmus+ Rakamsal Hedefleri Toplam bütçe: 14,7 Milyar %40 artış 4 milyon Avrupalı için yurtdışında eğitim alma, iş deneyimi kazanma ve gönüllü olma fırsatı

24 Hangi Ülkelerde Uygulanacak? 28 Avrupa Birliği üyesi ülke 4 EFTA (Avrupa Serbest Ticaret Birliği) üyesi ülke: İsviçre, İzlanda, Lihtenştayn ve Norveç 2 AB adayı ülke: Türkiye ve Makedonya Program Üyesi toplam 34 ülke

25 Hangi Ülkelerde Uygulanacak? Diğer Ülkeler Dünya Ülkeleri Program Ortağı Komşu Ülkeler Azerbaycan, Ermenistan, Belarus, Moldova, Gürcistan, Ukrayna Cezayir, Mısır, Ürdün, Lübnan, Tunus, Filistin, Libya, Suriye, İsrail, Fas Arnavutluk, Bosna Hersek, Kosova, Karadağ, Sırbistan Rusya Federasyonu Program Ülkeleri 28 AB Üyesi Ülke, 6 AB Üyesi Olmayan Ülke (Türkiye, Makedonya, İzlanda, İsviçre, Lihtenştayn, Norveç )

26 Başvuru Şekilleri Ülke Merkezli Ulusal Ajanslara Başvurulur Merkezi Başvurular Brüksel Yürütme Ajansına Başvurulur

27 Nasıl Başvuru Yapılır? Başvuru Öncesi Kayıt İşlemi https://webgate.ec.europa.eu/cas/eim/external/register.cgi adresinden European Commission Authentication Service (ECAS) e üyelik (ECAS Kullanıcı Kılavuzu) Kullanıcı Tanımlama Kodu (PIC) Dokuz (9) haneli Elektronik başvuru formlarına ulaşım Ulusal Ajanslar ve kurum/kuruluş/gruplar arasındaki iletişim PIC kullanım rehberi (Internet sayfasında yayımlanacak)

28 Nasıl Başvuru Yapılır? Başvuru Formunun Doldurulması ve Gönderilmesi Başvuru öncesi kayıt işlemi TURNA Elektronik Proje Yönetim Sistemine kayıt ve başvuru formunun indirilmesi Başvuru esnasında gerekli olan tüm ek belgelerin başvuru formuna eklenmesi. Eklenmesi gereken belgeler: a) Başvuru formu doğruluk beyanı sayfasının imzalanıp taranmış hali, b) Program Kılavuzu ve Başvuru Rehberinde belirtilecek diğer ek belgeler. Başvuru formlarının üzerindeki Gönder (Submit) butonuna basılarak çevrim içi gönderim yapılması Formun ayrıca TURNA Elektronik Proje Yönetim Sistemine yüklenmesi NOT: Tüm başvurular çevrimiçi yapılacak olup, başvuru formları kâğıt çıktı olarak gönderilmeyecektir. Posta, kargo, faks veya e-posta ile gönderilen başvuru formları kabul edilmeyecektir.

29

30 Temel Kavramlar 1- PROJE NEDİR? 2- PROJE DÖNGÜSÜ YÖNETİMİ (PCM) NEDİR? 3- MANTIKSAL ÇERÇEVE (LFM) YAKLAŞIMI NEDİR? 4- PROJE AŞAMALARI NEDİR?

31 Proje Nedir? Proje; belirli bir yerde, belirli süre içinde, belirli bir bütçe ile, net olarak tanımlanan amaçların gerçekleştirilmesine yönelik olarak planlanan faaliyetler bütünüdür.

32 Proje Fikri ve Proje arasındaki FARK!! Proje ile proje fikrini birbirinden ayırmak gerekir. Çalışanlardan ve kuruluşlardan sıkça duyduğumuz bir projemiz var ifadesi, genellikle bir proje fikridir.

33 Proje Fikri ve Proje arasındaki FARK!! Peki bir projeden söz edilebilmesi için proje fikrinin nelere sahip olması gerekir??? Geliştirilmesi, Yaklaşımı amacı, İçeriği, Yöntemi, Sorumlusu/yürütücüsü, Süresi, Planı, Faaliyetleri, Sonuçları, Ürünleri, Etkileri, Kaynakları, Bütçesi, Bitişi ve değerlendirilmesi

34 Proje Faaliyetleri belirli bir hedefe yönlendirir, Zaman ve kaynak planlamasına olanak sağlar, İzleme ve değerlendirmeye olanak sağlar, Kaynak bulunmasına yardımcı olur,

35 Proje Hedeflere ulaşılmasının önündeki risklere ve engellere ilişkin bilgi sahibi olunmasını ve önlem alınabilmesine olanak sağlar, Fikrin anlatımını ve faaliyetlere katılımcılığı kolaylaştırır, Sonuçların sürdürülebilirliğini artırır.

36 Proje Döngüsü Yönetimi Mantıksal çerçeve yaklaşımı temeline dayanan, proje ve programların hazırlanması, uygulanması ve değerlendirilmesinde kullanılan bir yöntem ve sistematik bütünüdür.

37 Proje Döngüsü Yönetimi Bir proje fikrimiz var!!! Peki bundan sonra ne yapacağız??? Fikir bir proje değildir.?! Projenin oluşturulması süreci kadar sürdürülme ve bitirilme süreci de çok önemli ve eksiksiz planlanması gereken aşamalarıdır. Proje döngüsü yönetimi, tüm bu süreçleri kavramsallaştırmayı amaçlamaktadır. Yani bir proje fikrinin ortaya çıkmasından projenin tamamlanmasına kadar geçen süre içindeki tüm aşamaları ifade etmektedir.

38 Projenin tasarlanmasında ve hazırlanmasındaki yetersizlikleri azaltmayı sağlar, Projenin, hedef grupların ihtiyaçlarıyla ilgili olmasını sağlar, Projenin sağlayacağı etkinin sürekli olmasını sağlar, Tüm paydaşların tasarlama ve uygulama aşamalarına katılımına olanak sağlar, Risklerin ve başarı kriterlerinin dikkate alınmasını sağlar.

39 Proje Döngüsü 5. Uygulama 6. İzlenmesi ve Değerlendir me 4. Finansman 1. Proje Fikri Belirleme 3. Ön Değerlendirme 2. Proje Formülasyonu (Analiz Aşaması) Projelerin planlaması ve yürütülmesi, «Proje Döngüsü» adı verilen ve birbirini takip eden 6 aşamada gerçekleştirilir.

40 Proje Döngüsünün Aşamaları Proje Fikrini Belirleme Projeye ilişkin fikirlerin ortaya konduğu ve tasarlandığı ilk hareket noktasıdır. (Bunu mümkün kılmak için bir ön araştırma yapmak gerekmektedir.) Proje Formülasyonu Proje fikrinin belirlenmesi sonrasında proje ile ilgili tüm detayların ortaya çıkarılarak fon kaynağı sağlayan kurum tarafından değerlendirmeye alınması için proje metninin ve bütçesinin hazır hale getirilmesidir. (Bunun sonucunda ilgili kurum proje için kaynak sağlama kararını verecektir.) Ön Değerlendirme Formülasyonu tamamlanmış olan proje teklifinin ilgili kuruluşlar tarafından değerlendirildiği aşamadır. Finansman Ön değerlendirmeden geçmiş olan proje için fon kaynağı sağlayan kurum ve projeyi yürütecek olan kurum arasında finansman anlaşmasının yapıldığı aşamadır. (Bu aşamada proje hedefleri ve bütçe gözden geçirilebilir.) Uygulama Değerlendirme Finansman anlaşmasında yer alan kaynaklar ve süre içinde projede öngörülen faaliyetlerin hayata geçirilmesi, izlenmesi ve değerlendirilmesi aşamasıdır. Proje süresince belirli aralıklarla ve proje sona erdikten sonra projenin sonuçlarının ve etkisinin değerlendirmesi aşamasıdır.

41 Proje döngüsü yönetiminin amacı; Sürekliliğini gözetmek için Sağlanacak faydasını garantilemek Proje tasarım kalitesini iyileştirmek, Uygulama etkinliğini artırmak,

42 Proje Döngüsü Yönetiminin prensipleri Durum tespiti, sorun analiz ve çözüm üretme aşamalarının tasarıma dahil edilmesi; Hedef grupların gerçek problemlerini yansıtması; Talebe yönelik çözüm üretimi; Proje amacının faydalarının belirgin, uygulanabilir ve gerçekçi olması; Nihai yararlanıcılar arasında ki dengeli dağılım; Faydanın sürekliliğine odaklanmış olması; Tüm paydaşların katılımlarının sağlanması;

43 Proje döngüsü yönetiminin prensipleri Sonuçların ve faaliyetlerin amaca uygunluğu; Amaç ve sonuçlarla ilgili izleme ve değerlendirme kriterlerinin net olması, doğrulanabilir etki yaratması, sonucun kontrol edilebilmesi; Faaliyetlerin uygulanmasının önündeki kısıtların ve risklerin öngörülmesi; Faaliyetlerin gerçekleştirilmesi için gerekli kaynakların öngörülmesi; Standart ve kaliteli anahtar proje dokümanlarının ve raporların üretilmesi (izleme, değerlendirme, finansal raporlar vb..); Mantıksal çerçeve yaklaşımının uygulanması; Proje döngüsü yönetiminin ana prensipleri olarak sayılabilir.

44 Mantıksal Çerçeve Yaklaşımı Sistemat ik ve mantıklı düşünm eyi sağlar. Kim? nasıl? gibi soruları cevaplar Doğrusal değil, interaktif ilişkileri gösterir. Bu yaklaşımın aracı mantıksal çerçeve matrisidir. Mantıksal çerçeve ile mantıksal çerçeve matrisi farklıdır. Matris, mantıksal çerçeve yaklaşımı ile elde edilen bulguların sonuçlarının gösterildiği, dört satırı ve dört sütunu olan görsel bir planlama aracıdır.

45 Mantıksal çerçeve tablosu sadece projenin geliştirilmesi aşamasında değil, projenin yürütülmesi sırasında da etkin biçimde kullanılır ve güncellenir, projenin dışında olan kişiler, örneğin finans sağlayan kurumlar tarafından kolay anlaşılmasını ve izlenmesini sağlar. Projenin izlenmesinde ve değerlendirilmesinde kullanılan önemli kriterler, bu tabloda yer alan, ölçülebilir göstergelerdir. Mantıksal Çerçeve Matrisi/Tablosu Planlama süreci sonunda ortaya çıkan ürün, özünde bir tablodur. Mantıksal çerçeve ismi verilen bu tablo, proje ile ilgili hemen hemen bütün bilgileri kısa ve öz bir biçimde sunar.

46 Mantıksal Çerçeve Matrisi/Tablosu Müdahale Mantığı- Projenin Kapsamı Genel Hedef Tarafsız Doğrulanabilir Göstergeler Doğrulama Kaynakları Varsayımlar Proje Amacı Sonuçlar Faaliyetler Araçlar Maliyetler Ön-koşullar

47 Mantıksal Çerçeve Yaklaşımı ile hangi sorulara cevaplar buluruz??? Projenin neden gerçekleştirildiği (Projenin Kapsamı), Projenin neyi başarmasının beklendiği (Projenin Kapsamı ve Göstergeler), Projenin bunu nasıl başaracağı (Faaliyetler ve Araçlar), Projenin başarısı için hangi faktörlerin önemli olduğu (Varsayımlar), Projenin başarısının değerlendirilmesi için gerekli bilginin nereden bulunacağı (Doğrulama Kaynakları), Hangi araçların gerekli olduğu (Girdiler), Projenin maliyetinin ne olacağı (Maliyetler), Projenin başlayabilmesi için hangi ön koşul(lar)un gerçekleştirilmesinin gerektiği (Ön koşullar),

48 Proje Aşamaları 1 Paydaş (İlgili Taraflar) Analizi 2 Sorun Analizi 3 Hedef Analizi 4 Strateji Analizi 5 Mantıksal Çerçeve Matrisinin Hazırlanması 6 Faaliyet Planının Hazırlanması 7 Bütçenin Hazırlanması

49 Projeniz, Proje Yönetim Döngüsü prensipleri ile uyumlu olarak, Mantıksal Çerçeve yaklaşımı ile hazırlanmalıdır. 1. Sorun Analizi 2. Paydaş Analizi 3. Hedef Analizi 4. Strateji Analizi 5. Mantıksal Çerçeve Matrisi 6. Faaliyet Planı 7. Bütçe

50

51 Bütçe Hazırlama 51

52 1. Bütçe Bileşenleri Personel giderleri 1.1 Maaşlar ve Ücretler 1.2 Harcırahlar 2. Yolculuk giderleri 3. Ekipman/Donanım giderleri 4. Proje/Ofis giderleri 5. Diğer harcamalar/hizmetler 6. İdari harcamalar 52

53 1. Personel Giderleri Personel masraflarının altında, şu tür harcamalara yer verilmektedir: Proje personeline ödenen brüt maaşlar Proje personeline destek veren çalışanlara (teknik personele) ödenen brüt maaşlar Projede çalışacak olan danışmanların ücretleri Proje personeline yolculuklar/toplantılar vs. için ödenen günlük harcırahlar Proje kapsamında düzenlenen toplantı, seminer, basın toplantısı gibi faaliyetlere katılan proje personeline ödenecek harcırahlar Toplantı katılımcılarına verilecek günlük harcırahlar 53

54 1.1 Maaşlar ve Ücretler (1) Projenin en önemli harcama kalemidir. Maliyeti hesaplarken, proje personelinin kaç kişi ve ne kadar süre için işe alınacağı dikkate alınmalı. Projede kimlerin çalışacağı öngörülmeli ve maaşların, bu kişilerin özellikleri ve talep edebilecekleri maaş göz önüne alınmalı. Personel maaşları olduğu gibi bütçeye yansıtılmalı, düşük veya yüksek gösterilmemeli. Kısmi zamanlı çalışacak personelin maliyeti, aylık değil, birim adede (çalışma saati veya gününe) göre 54

55 1.1 Maaşlar ve Ücretler (2) Proje kapsamında ay, gün veya saat olarak birim çalışma adetleri bulunmalı. Birim Fiyat sütununa aylık, günlük veya saatlik ücretler yazılmalı. Aylık çalışma süreleri hesaplanırken bir ay 22 gün olarak hesaplanmalı. (iş günü) Kısa Dönemli Uzmanlar varsa tabloda farklı olarak gösterilmeli. Teknik ve İdari Personelin maaşları ayrı hesap edilmeli 55

56 1.1 Maaşlar ve Ücretler (3) Maliyetlerin, raporlama ve değerlendirme aşamasında sorun çıkarmaması için; - kurum içi ücretler, - işin gerektirdiği özellikler, - piyasanın durumu gibi faktörler, dikkate alınmalı. SSK Primleri, Vergiler, Kıdem Tazminatı (proje sonunda ödenen) gibi unsurlar maaş giderlerine katılmalı. 56

57 1.2 Harcırahlar Harcırah, personelin ve faaliyet (toplantı, çalıştay, eğitim, seminer, konferans) katılımcılarının konaklama ve yemekleri için ödenecek giderdir. Konaklama ve yemek masraflarını karşılamak üzere verilir. Hesaplanırken, konaklama (otel ve sabah kahvaltısı), öğle ve akşam yemeği ücretleri kişilere göre ayrı ayrı hesaplanmalı (Çünkü, faaliyete hem şehir içinden, hem de şehir dışından katılanlar olabilecektir.) 57

58 2 Yolculuk Giderleri (1) Yolculuk giderleri daima gidiş geliş olarak hesaplanır. Yolculuk masrafları 2 biçimde sınıflandırılır: 1. Proje personeli yolculuk masrafları: - Ülke içi yolculuklar (otobüs kilometreden az) - Ülke içi yolculuklar (uçak) - Yurtdışı yolculuklar (otobüs) - Yurtdışı yolculuklar (uçak) 2. Faaliyet katılımcılarının yolculuk masrafları: - Ülke içi yolculuklar (otobüs kilometreden az) - Ülke içi yolculuklar (uçak) - Yurtdışı yolculuklar (otobüs) - Yurtdışı yolculuklar (uçak) 58

59 2 Yolculuk Giderleri (2) Yolculuk maliyetlerinde kapıdan kapıya ilkesi geçerlidir. Evden havaalanına, havaalanından yurtdışındaki otele gidişte yapılan taksi/metro/otobüs harcamaları yolculuk kalemlerine dahil edilmeli. 59

60 3 Ekipman ve Donanım Giderleri Ekipman/donanım; proje kapsamında kullanmaya gereksinim duyulan her türlü malzemedir. Bu bütçe grubunda yer alabilecek kalemler: Dikkat (!) Toplama ve markasız (no name) bilgisayarlar ve donanımlar yerine, karşılığında fatura alınabilecek ve garanti kapsamında olan markalı donanımlar satın almaya dikkat edilmelidir. 60

61 4 Proje/Ofis Giderleri Proje kapsamında kullanılacak ofisin, çalışma maliyetleri bu kalemin içeriğini oluşturur. Bu bütçe grubunda yer alabilecek kalemler: - Ofis kirası - Su Faturası - Fotokopi Giderleri - Sarf malzemeleri - Elektrik Faturası - Isınma Giderleri - Telefon Faturası - Toner 61

62 5 Diğer Harcamalar/Hizmetler Kuruluşun gerekli altyapıya sahip olmadığında dışarıya veya üçüncü şahıslara yaptırılması gereken işlerdir. Bu bütçe grubunda yer alabilecek kalemler: Üretim ve organizasyon maliyetleri Çeviri/Simültane Tercüme maliyetleri Araştırma maliyeti Kitap/Dokümantasyon Toplama maliyeti Mali Denetim maliyeti Değerlendirme maliyeti Finansal maliyetler 62

63 6 İdari Harcamalar İdari harcamalar kapsamında proje bütçesine yansımayan harcamalar gösterilebilir. (Sarf malzemeleri, ofis giderleri, vs) Dikkat (!) Bu tür kalemler için bütçede ayrı bir kalem varsa, bu tür kalemler idari harcamalar altında gösterilmemeli. 63

64 Teşekkürler 64

ERASMUS+ (2014-2020) 2015

ERASMUS+ (2014-2020) 2015 ERASMUS+ (2014-2020) 2015 Türkiye Ulusal Ajansı kimdir? Türkiye Ulusal Ajansı (Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı); AB nin eğitim, gençlik ve spor alanlarında yürüttüğü Erasmus+

Detaylı

T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı TÜRKİYE ULUSAL AJANSI

T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı TÜRKİYE ULUSAL AJANSI T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı TÜRKİYE ULUSAL AJANSI ERASMUS+ ANA EYLEM 1 (KA1) Okul Eğitimi Personeli Öğrenme Hareketliliği 2015 YILI BAŞVURU

Detaylı

Proje Hazırlama Kılavuzu PROJE HAZIRLAMA KILAVUZU

Proje Hazırlama Kılavuzu PROJE HAZIRLAMA KILAVUZU 1 PROJE HAZIRLAMA KILAVUZU İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER SUNUŞ 3 ADIMDA PROJE HAZIRLAMA İLK ADIM: FİKRİN BELİRLENMESİ İKİNCİ ADIM: ANALİZ AŞAMASI Mevcut Durum Analizi Paydaş Analizi Sorun Analizi

Detaylı

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Türkiye Ulusal Ajansı) Erasmus+ KA2- Stratejik Ortaklık

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Türkiye Ulusal Ajansı) Erasmus+ KA2- Stratejik Ortaklık Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Türkiye Ulusal Ajansı) Erasmus+ KA2- Stratejik Ortaklık Mesleki Eğitim Projeleri BAŞVURU REHBERİ 2015 Bu rehber 2014 yılından itibaren Erasmus+

Detaylı

T. C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı TÜRKİYE ULUSAL AJANSI. Erasmus+

T. C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı TÜRKİYE ULUSAL AJANSI. Erasmus+ T. C. Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı Erasmus+ KA2- Stratejik Ortaklıklar Okul Eğitimi Projeleri BAŞVURU REHBERİ 2014 Bu rehber 2014 yılından itibaren Erasmus+ Ana Eylem

Detaylı

MALİ DESTEK PROGRAMLARI PROJE BAŞVURU FORMU HAZIRLAMA KILAVUZU

MALİ DESTEK PROGRAMLARI PROJE BAŞVURU FORMU HAZIRLAMA KILAVUZU MALİ DESTEK PROGRAMLARI PROJE BAŞVURU FORMU HAZIRLAMA KILAVUZU PGPY BİRİMİ, 2011 1. GİRİŞ...4 2. PROJE NEDİR?...5 3. PROJE DÖNGÜSÜ YÖNETİMİ (PCM) NEDİR?...5 4. TEKLİF ÇAĞRISI NE ANLAMA GELİR?...6 5. PROJENİZİ

Detaylı

ERASMUS+ ANA EYLEM 1 (KA1)/ BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ BAŞVURU REHBERİ (Okul Eğitimi Personeli Öğrenme Hareketliliği)

ERASMUS+ ANA EYLEM 1 (KA1)/ BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ BAŞVURU REHBERİ (Okul Eğitimi Personeli Öğrenme Hareketliliği) T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı TÜRKİYE ULUSAL AJANSI ERASMUS+ ANA EYLEM 1 (KA1)/ BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ BAŞVURU REHBERİ (Okul Eğitimi

Detaylı

ERASMUS+ Yenilikçi ve İyi Uygulamaların Değişimi İçin İşbirliği KA2 (Ana Eylem 2) Stratejik Ortaklıklar - Yetişkin Eğitimi

ERASMUS+ Yenilikçi ve İyi Uygulamaların Değişimi İçin İşbirliği KA2 (Ana Eylem 2) Stratejik Ortaklıklar - Yetişkin Eğitimi ERASMUS+ Yenilikçi ve İyi Uygulamaların Değişimi İçin İşbirliği KA2 (Ana Eylem 2) Stratejik Ortaklıklar - Yetişkin Eğitimi Ankara, 2014 Stratejik Ortaklıklar Kapsam Yeni ve yenilikçi yaklaşımları; geliştirmek,

Detaylı

AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI MERKEZİ BAŞKANLIĞI (TÜRKİYE ULUSAL AJANSI) ERASMUS+ KA1 - BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ

AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI MERKEZİ BAŞKANLIĞI (TÜRKİYE ULUSAL AJANSI) ERASMUS+ KA1 - BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI MERKEZİ BAŞKANLIĞI () ERASMUS+ KA1 - BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ GENÇLİK DEĞİŞİMLERİ BAŞVURU REHBERİ 2014 Bu rehber, 2014 Erasmus+ Ana Eylem 1 (KA1) Bireylerin

Detaylı

AB Hibe Programlarında Proje Uygulama ve Değerlendirme

AB Hibe Programlarında Proje Uygulama ve Değerlendirme Sivil Toplum Kuruluşları için Rehberler AB Hibe Programlarında Proje Uygulama ve Değerlendirme Proje Yöneticileri için İpuçları Hazırlayan Hande Özüt REC Türkiye Hakkında REC Türkiye, siyasî görüşlerden

Detaylı

Erasmus+ KA1 - Bireylerin Öğrenme Hareketliliği

Erasmus+ KA1 - Bireylerin Öğrenme Hareketliliği Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Türkiye Ulusal Ajansı) Erasmus+ KA1 - Bireylerin Öğrenme Hareketliliği Mesleki Eğitim Öğrenici ve Personel Hareketliliği BAŞVURU REHBERİ

Detaylı

T.C. BATI KARADENİZ KALKINMA AJANSI. 2011 Yılı Doğrudan Faaliyet Desteği Başvuru Rehberi

T.C. BATI KARADENİZ KALKINMA AJANSI. 2011 Yılı Doğrudan Faaliyet Desteği Başvuru Rehberi T.C. BATI KARADENİZ KALKINMA AJANSI 2011 Yılı Doğrudan Faaliyet Desteği Başvuru Rehberi Referans No: TR81/2011/DFD/01 Son Başvuru Tarihi: 01.11.2011 Saat: 17:00 İÇİNDEKİLER 1. DOĞRUDAN FAALİYET DESTEĞİ...

Detaylı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği Koordinasyon Dairesi Başkanlığı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği Koordinasyon Dairesi Başkanlığı Bu Program Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti tarafından ortak finanse edilmektedir Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği Koordinasyon Dairesi Başkanlığı SEKTÖREL YATIRIM ALANLARINDA

Detaylı

Proje Geliştirme/Planlama Yard.Doç.Dr.Ayselin YILDIZ Yaşar Üniversitesi, Avrupa Birliği Merkezi

Proje Geliştirme/Planlama Yard.Doç.Dr.Ayselin YILDIZ Yaşar Üniversitesi, Avrupa Birliği Merkezi Proje Geliştirme/Planlama Yard.Doç.Dr.Ayselin YILDIZ Yaşar Üniversitesi, Avrupa Birliği Merkezi Erasmus Yıllık Toplantısı 21.11.2013, Fırat Üniversitesi, Elazığ SUNUM İÇERİĞİ Fikirden Projeye Proje Yönetimi

Detaylı

DOĞRUDAN FAALİYET DESTEK PROGRAMI BAŞVURU REHBERİ 2011 YILI REFERANS NO: TRA2-11-DFD SON BAŞVURU TARİHİ: 30.11.2011 SAAT: 18.00

DOĞRUDAN FAALİYET DESTEK PROGRAMI BAŞVURU REHBERİ 2011 YILI REFERANS NO: TRA2-11-DFD SON BAŞVURU TARİHİ: 30.11.2011 SAAT: 18.00 biz buradayız! T.C. SERHAT KALKINMA AJANSI 2011 YILI DOĞRUDAN FAALİYET DESTEK PROGRAMI BAŞVURU REHBERİ T. C. SERHAT KALKINMA AJANSI Ortakapı Mah. Atatürk Cad. No:117 KARS - TÜRKİYE Tel: +90 474 212 52

Detaylı

Kalkınma Ajansları İçin PROJE HAZIRLAMA KILAVUZU. Dr.Hüseyin TUTAR Başak Önsal DEMİR

Kalkınma Ajansları İçin PROJE HAZIRLAMA KILAVUZU. Dr.Hüseyin TUTAR Başak Önsal DEMİR Kalkınma Ajansları İçin PROJE HAZIRLAMA KILAVUZU Dr.Hüseyin TUTAR Başak Önsal DEMİR 1 İÇİNDEKİLER 1. GİRİŞ... 5 2. BÖLGESEL KALKINMA, KALKINMA AJANSLARI VE PROJE KÜLTÜRÜ... 6 3. PROJE NEDİR?... 15 4. PROJE

Detaylı

KÜÇÜK GİRİŞİMCİLİĞİN DESTEKLENMESİ MALİ DESTEK PROGRAMI

KÜÇÜK GİRİŞİMCİLİĞİN DESTEKLENMESİ MALİ DESTEK PROGRAMI KÜÇÜK GİRİŞİMCİLİĞİN DESTEKLENMESİ MALİ DESTEK PROGRAMI 05 STAGE ZANAATKARLAR KADIN GİRİŞİMCİLER AR - GE ENGELLİLER 2015 YILI TEKLiF ÇAĞRISI BAŞVURU REHBERi Son Çevrimiçi Başvuru Tarihi 18 Ağustos 2015

Detaylı

AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI MERKEZİ BAŞKANLIĞI (TÜRKİYE ULUSAL AJANSI) ERASMUS+ KA1 BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ

AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI MERKEZİ BAŞKANLIĞI (TÜRKİYE ULUSAL AJANSI) ERASMUS+ KA1 BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI MERKEZİ BAŞKANLIĞI () ERASMUS+ KA1 BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ AVRUPA GÖNÜLLÜ HİZMETİ BAŞVURU REHBERİ 2014 Bu rehber, 2014 Erasmus+ Ana Eylem 1 (KA1) Bireylerin

Detaylı

2014 MALİ DESTEK PROGRAMLARI PROJE TEKLİFİ HAZIRLAMA ve SUNMA EĞİTİMİ. Şubat 2014, Ankara

2014 MALİ DESTEK PROGRAMLARI PROJE TEKLİFİ HAZIRLAMA ve SUNMA EĞİTİMİ. Şubat 2014, Ankara 2014 MALİ DESTEK PROGRAMLARI PROJE TEKLİFİ HAZIRLAMA ve SUNMA EĞİTİMİ Şubat 2014, Ankara İÇERİK KAYS-PFD Modülü BS Kayıt Başvuru Formu ve Ekleri Başvuru Formu Bölümleri KAYS-PFD Başvuru Adımları Bütçe

Detaylı

TÜRKİYE YEŞİLAY CEMİYETİ BAĞIMLILIKLA MÜCADELE MALİ DESTEK PROGRAMI. 2015 Yılı Aşamalı Teklif Çağrısı Başvuru Rehberi Referans No: BAGM/2015

TÜRKİYE YEŞİLAY CEMİYETİ BAĞIMLILIKLA MÜCADELE MALİ DESTEK PROGRAMI. 2015 Yılı Aşamalı Teklif Çağrısı Başvuru Rehberi Referans No: BAGM/2015 TÜRKİYE YEŞİLAY CEMİYETİ BAĞIMLILIKLA MÜCADELE MALİ DESTEK PROGRAMI 2015 Yılı Aşamalı Teklif Çağrısı Başvuru Rehberi Referans No: BAGM/2015 Son Başvuru Tarihi: 22/05/2015 Saat:17:00 İÇİNDEKİLER 1. BAĞIMLILIKLA

Detaylı

İSTANBUL KALKINMA AJANSI SOSYAL İÇERMEYE YÖNELİK KÜÇÜK ÖLÇEKLİ ALTYAPI MALİ DESTEK PROGRAMI

İSTANBUL KALKINMA AJANSI SOSYAL İÇERMEYE YÖNELİK KÜÇÜK ÖLÇEKLİ ALTYAPI MALİ DESTEK PROGRAMI İSTANBUL KALKINMA AJANSI SOSYAL İÇERMEYE YÖNELİK KÜÇÜK ÖLÇEKLİ ALTYAPI MALİ DESTEK PROGRAMI Referans No: İSTKA/2012/SKA Son Başvuru Tarihi: 13.02.2013, Saat: 17:00 2012 YILI TEKLİF ÇAĞRISI BAŞVURU REHBERİ

Detaylı

BİLİM SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI KÜMELENME DESTEK PROGRAMI BAŞVURU REHBERİ

BİLİM SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI KÜMELENME DESTEK PROGRAMI BAŞVURU REHBERİ BİLİM SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI KÜMELENME DESTEK PROGRAMI BAŞVURU REHBERİ Bu başvuru rehberi 635 Sayılı Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkındaki Kanun Hükmünde Kararnamenin

Detaylı

T.C. BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI 5746 SAYILI KANUN TEKNOGİRİŞİM SERMAYESİ DESTEĞİ ÖN BAŞVURU DOSYASI VE İŞ PLANI HAZIRLAMA KILAVUZU

T.C. BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI 5746 SAYILI KANUN TEKNOGİRİŞİM SERMAYESİ DESTEĞİ ÖN BAŞVURU DOSYASI VE İŞ PLANI HAZIRLAMA KILAVUZU T.C. BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI 5746 SAYILI KANUN TEKNOGİRİŞİM SERMAYESİ DESTEĞİ ÖN BAŞVURU DOSYASI VE İŞ PLANI HAZIRLAMA KILAVUZU 1 TEKNOGİRİŞİM SERMAYESİ DESTEĞİ PROGRAMI 5746 sayılı Araştırma

Detaylı

DOĞU ANADOLU KALK NMA A ANS ÇL İRİŞİMCİLİK

DOĞU ANADOLU KALK NMA A ANS ÇL İRİŞİMCİLİK ÇL İRİŞİMCİLİK MALİ D ST K RO RAM DOĞU ANADOLU KALK NMA A ANS ÇL İRİŞİMCİLİK MALİ D ST K RO RAM 2 ılı Teklif Çağrısı Başv r Reh eri Referans No: TRB2/14/GMDP S T S S T T S III PROGRAM KÜNYESİ Program Adı

Detaylı

ERASMUS+ KA2 STRATEJİK ORTAKLIKLAR YÜKSEKÖĞRETİM PROJELERİ SIK SORULAN SORULAR

ERASMUS+ KA2 STRATEJİK ORTAKLIKLAR YÜKSEKÖĞRETİM PROJELERİ SIK SORULAN SORULAR ERASMUS+ KA2 STRATEJİK ORTAKLIKLAR YÜKSEKÖĞRETİM PROJELERİ SIK SORULAN SORULAR Stratejik Ortaklık Projelerinde Türkiye deki tüm yükseköğretim kurumları koordinatör ya da ortak olarak yer alabilir mi? Yükseköğretim

Detaylı

EĞİTİM İÇERİĞİ. Ajans Destek Programları Özeti. Temel Proje Mantığı ve Proje Döngüsü. Başvuru Formunun Doldurulması

EĞİTİM İÇERİĞİ. Ajans Destek Programları Özeti. Temel Proje Mantığı ve Proje Döngüsü. Başvuru Formunun Doldurulması 1 EĞİTİM İÇERİĞİ Ajans Destek Programları Özeti Temel Proje Mantığı ve Proje Döngüsü Başvuru Formunun Doldurulması Başvuru Dosyası Hazırlığı ve Teslimi Uygulama Aşamasına Yönelik Uyarılar 2014 GÜÇLÜ ALTYAPI

Detaylı

GELECEK TURİZMDE SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM DESTEK FONU PROJE TEKLİF ÇAĞRISI BAŞVURU REHBERİ. Referans: STDF/2015/01

GELECEK TURİZMDE SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM DESTEK FONU PROJE TEKLİF ÇAĞRISI BAŞVURU REHBERİ. Referans: STDF/2015/01 GELECEK TURİZMDE SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM DESTEK FONU PROJE TEKLİF ÇAĞRISI BAŞVURU REHBERİ Referans: STDF/2015/01 Ön Başvuru Formunun Teslimi için Son Başvuru Tarihi: 03 Temmuz 2015 Bu sınırlı bir Teklif

Detaylı

AR-GE ve YENİLİKÇİLİĞİN GELİŞTİRİLMESİ

AR-GE ve YENİLİKÇİLİĞİN GELİŞTİRİLMESİ T.C. BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI AR-GE ve YENİLİKÇİLİĞİN GELİŞTİRİLMESİ MALİ DESTEK PROGRAMI 2011 Yılı Teklif Çağrısı Başvuru Rehberi Referans No:TR61/11/AR-GE/KOBİ/01 (Kâr Amacı Güden İşletmeler) TR61/11/AR-GE/KAMU/01

Detaylı

SAREP BAŞVURU REHBERİ 2015 YILI PROJE TEKLİF ÇAĞRISI SANAYİDE REKABETÇİLİĞİN GELİŞTİRİLMESİ MALİ DESTEK PROGRAMI

SAREP BAŞVURU REHBERİ 2015 YILI PROJE TEKLİF ÇAĞRISI SANAYİDE REKABETÇİLİĞİN GELİŞTİRİLMESİ MALİ DESTEK PROGRAMI 2015 YILI PROJE TEKLİF ÇAĞRISI SAREP SANAYİDE REKABETÇİLİĞİN GELİŞTİRİLMESİ MALİ DESTEK PROGRAMI Program Referans No Proje Son Başvuru Zamanı TR33/15/SAREP KAYS: 03.05.2015 23:59 TESLİM: 08.05.2015 18:00

Detaylı

PROJE HAZIRLAMA REHBERİ

PROJE HAZIRLAMA REHBERİ PROJE HAZIRLAMA REHBERİ A. Vural ÖRSDEMİR Serdar KABUKÇUOĞLU 2005-ANKARA ÖNSÖZ Baş döndürücü gelişmelerin yaşandığı içinde bulunduğumuz bilişim çağında ülkelerin karşılaştığı en önemli sorunlardan birisi

Detaylı