Bu çalışma sırasında bize yardımcı olan tercümanımız Habibe Biber e de ayrıca teşekkür ediyoruz.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Bu çalışma sırasında bize yardımcı olan tercümanımız Habibe Biber e de ayrıca teşekkür ediyoruz."

Transkript

1 15 Ankara Çankaya İşitme Engelliler Gençlik Spor Kulübü Derneği nin hibe başvurusu yapma sürecinde TACSO projeden talep ettikleri teknik destek ile kendileriyle kısa bir dönem çalışma imkanı bulduk. Bu çalışma sırasında, işitme engelli dernek/bireylerin ve bizlerin iletişimimizi kolaylaştırarak aksaklıkları engellemek adına; işitme engelli bireylerle çalışırken nelere dikkat etmemiz gerektiğine dair, doğuştan işitme engelli olan Dernek başkanı- Nihat Kihtir ile bir röportaj gerçekleştirdik. Bu çalışma sırasında bize yardımcı olan tercümanımız Habibe Biber e de ayrıca teşekkür ediyoruz. Röportaj: Ayça Beştepe Günçakın A: Ankara Çankaya İşitme Engelliler Gençlik Spor Kulübü Derneği olarak ne tür çalışmalar yapıyorsunuz? N:Eğitime çok önem veriyoruz. İşaret dilinin yaygınlaştırılması bizim için çok önemli. Bu anlamda hem işitme engelli hem de engelsiz bireylere çeşitli kurslar düzenliyoruz. İşaret dili eğitimi bunlardan bir tanesi. İşitme engelli bireyler için ise; genellikle beceri ve meslek kazandırmaya yönelik mesleki kurslar düzenliyoruz. Ayrıca çeşitli kültür- sanat aktivitelerimiz de var. Tiyatro ve folklor grubumuzun çalışmaları periyodik olarak devam ediyor. Yakın zamanda yeni bir tiyatro oyunumuz da sahnelenecek. Derneğimizin spor kulübü olmasından dolayı bir çok branşta da takımlarımız var. A: Kaç üyeniz var? N: Derneğimizin üye sayısı hızla artıyor şuan 200 kayıtlı üyemiz var. Spor Kulübümüzün ise Lisanslı Sporcusu 100 den fazla. A: Dernekte sürekli tercüman var bildiğim kadarıyla? N: Evet sürekli tercüman olması şart, aksi takdirde çok zorlanıyoruz. İşlerimizi sonuçlandırmak çok zor oluyor ve bu da ciddi zaman kaybına yol açıyor.

2 25 A: Davet aldığınız toplantı, seminer, konferans vb. nde işaret dili tercümanı oluyor mu? N: Genelde olmuyor, açıkçası kimse bunun yeterince farkında değil. Biz gitmeden önce mutlaka soruyoruz ve genelde o zaman bu ihtiyacın farkına varıyorlar. Hatta bazen, ihtiyacın farkına vardıktan sonra tercüman bulmak konusunda bizden destek istiyorlar, biz de yönlendirme yapıyoruz. Genelde bizler kendi imkanlarımızla, kendi tercümanımızı götürüyoruz. Konu direkt işitme engellilerle ilgili bile olsa yine de tercüman konusunda sıkıntı yaşanıyor çoğu zaman maalesef. A: Okuduğunuzu anlamada bir problem yaşıyor musunuz? N: Bir çok kişinin, doğal olarak, bu konuda bilgi sahibi olmadığına eminim, o yüzden bunu burada ifade etmek önemli, teşekkürler soru için. Türk İşaret dili ve Türkçe gramer olarak farklı yapılara sahip. O yüzden bizler için okuduğumuzu anlamak çok da kolay değil. Elbette anlıyoruz, ama dediğim gibi yapısal farklılık olduğu için hem zorlanıyoruz hem de yanlış anlama riski her zaman var. Özellikle hibe rehberi gibi teknik dokümanların anlaşılması çok daha zor oluyor. Ya da tam tersi; bizim cümlelerimizin doğru anlaşılmaması riski var. A: Tercüman konusunda durum nasıl? Piyasada bu konuda uzman/yetkin tercüman durumu nedir? N: Bir çok kurs var eğitim veren. Bizim de var biraz önce bahsettiğim gibi, ama biz kendi eğitim verdiğimiz öğrencileri istihdam etmiyoruz, biz sadece katılım belgesi veriyoruz. Çünkü bunu eğer meslek olarak yapacaksa mutlaka çok iyi eğitim almalı, sertifika almalı, staj yapmalı. Bu çok hassas bir konu ve önemli. Çünkü tercüman bizim her şeyimiz, o ne çeviriyorsa biz o bilgiyi alıyoruz. A: Tercümanın size ilettikleri ile sınırlısınız aslında diyebilir miyiz? N: Kesinlikle, işte bu yüzden tercüman konusu çok önemli. Hatta bazen kendi tercümanımızla bile sorunlar yaşadığımız oldu geçmişte. İyi niyetli veya değil bilemiyorum, ama eksik veya yanlış tercümeden kaynaklı çok ciddi problem yaşadık maalesef. Şöyle düşünün, biz bilgiyi tercüman vasıtasıyla ediniyoruz. Dolayısı ile bize ne tercüme ettiyse o doğrultuda düşünüp hareket ediyoruz. Aslında her kurumun kendi tercümanı olsa çok daha faydalı olur. Kurum, tercümanına kendi konusu

3 35 hakkında teknik bilgi de verir. İletişimde sorun olma riski minimuma inmiş olur. Biz gerek kamu gerekse özel sektörün bu konuda daha hassas olmalarını istiyoruz. Tercümanlık konusunda da ciddi muammalar var maalesef. Milli Eğitim Bakanlığının açtığı kurslar vardı. Bir çok kimse buralardan sertifika aldı. Ancak kısa bir süre önce Bakanlık sertifikaların geçersiz olduğunu ve sertifika alanların tekrar sınava tabi tutulacağını açıkladı. Bunda bir problem yok elbette ancak bu bireylerin yetkinliğini sınayacak komisyonun yetkin olması lazım, bu çok önemli bir konu. Bu konuda akademik bir kurul oluşturulması, bu konuda alt yapı çalışması yapılması lazım. Tam olarak ne olacak, bilemiyoruz şuan için. Ayrıca kursların sürekli açılıp kapanması, modüllerin değişmesi de tüm süreci olumsuz etkiliyor. A: Kurumlarda tercüman bulundurulmasına yönelik kanuni bir yaptırım var mı peki? N: Hayır böyle bir zorunluluk yok. Belki de kurumlar bunun nasıl bir ihtiyaç olduğunun, konunun hassasiyetinin farkında bile değiller. Belki de bizler bu konuda daha çok farkındalık yaratmalıyız. A: TACSO proje ile tanışmanız nasıl oldu? N: Kurumunuzu bilmiyordum. İlk olarak ekibinizden bizim işaret dili kursumuza katılım olmuştu, o zaman proje hakkında bilgi sahibi olduk. Daha sonra bir hibe başvurusu sırasında da birebir çalışma fırsatı bulduk. Hibe başvurusunda maalesef biraz önce bahsettiğim konularla ilgili problemler yaşadık. Rehberleri okuduğumuzda tam olarak anlayamadık. Başvuru formlarını doldurmada sorun yaşadık, süreç bizim için biraz zor oldu. Ama bu süreç içerisinde TACSO ile çalışmamız beni ve derneğimi pozitif anlamda etkiledi. Hibe başvurusu öncesinde bize, süremizde çok kısıtlı olmasına rağmen, kurumların proje uygulamalarına yönelik bir bilgilendirme yaptılar. Bu çalışma bizim kurumumuzun kapasitesini görmemizi, ihtiyaçlarımıza daha farklı bakabilmemizi sağladı. Bundan sonra gideceğimiz yolun ne olduğuna dair bizde ciddi bir farkındalık yarattı. Dediğim gibi süre çok azdı ve kısıtlı bir çalışma yaptık ama birlikte ihtiyaçlarımızın farkına vardık. Biz dernek olarak, işitme engelli derneklere özel bir proje döngüsü eğitimi talep ettik, umuyoruz diğer derneklerden de ilgi olur ve bizlerde bu konuda yeterli bilgi sahibi oluruz ve kendi kendimize başvuru yapabiliriz.

4 45 Çünkü aksi takdirde maalesef suistimale açık bir durum söz konusu oluyor ve bazen Türkiye - Ankara Ofisi kullanıldığımızı düşünüyoruz. Proje başvuru esnasında ve/veya proje uygulamasında dil asistanı olabilir belki de? Refakatçi gibi. Biraz öncede belirttiğim gibi gramerlerimiz farklı ve bizim cümlelerimiz devrik. Ben proje başvurusu formunu kendim doldursam cümleler devrik olur ve ne demek istediğimi doğru ifade edememe riskim olur. Bu durumda ben kendi başıma formu dolduramıyorum, bu önemli bir konu aslında belki bir çözüm yaratılabilir bu şekilde? A: Sizinle yaptığımız çalışmada bizim de fark ettiğimiz bir konu olmuştu; işitme engelli bireylerin kültürü konusu; çok heyecanlısınız, bir çok şeyi aynı anda düşünüyorsunuz. Bu konuda bize ne söylemek istersin? N: Bizim aslında bir farkımız yok, sadece iletişim kurma aşamasında diğerleri ile fark çıkıyor. Yani dil anlamında bir fark var. Sizler çok uzun süre konuşuyorsunuz, biz kısa cümleler kuruyoruz. Gramer yapısı dediğim gibi farklı. Bilemiyorum, belki siz konuşurken detaylandırmayı, uzatmayı seviyorsunuz. A: Sıkılıyor musunuz? N: Evet sorun tam da bu, süre uzayınca ilgiyi kaydedebiliyoruz. Siz aynı konudan bahsederken biz belki de başka konuya çoktan geçmiş oluyoruz. A: Başka ne gibi kültürel, yapısal farklar var? N: İşitme engelli bireyin kültürü ailede başlıyor ve kendi içinde de farklılıklar gösteriyor. Bazılarının tüm ailesi işitme engelli, bazılarının ise değil. Bu bile kültürel farklılıklar yaratıyor. Ya da yarı işitme engelli bireyler var, aileleri onların işitme engelli bireylerle iletişimde olmalarını çok tercih etmiyor. Çünkü işaret dili ile değil de, dudak okuyarak iletişim kurmasını istiyorlar. Ancak bu bireyler böyle bir durumda her iki taraflarda iletişimde sıkıntı yaşıyorlar. Bu ve benzeri durumlarda bireylerin asosyalleşmesi, veya sadece kendi engelli grubuyla iletişimde olması durumları gerçekleşebiliyor. Bir örnek vermek istiyorum. Bir yavru köpeği sürekli bir odada tutun, besleyin, kimseyi görmesin. Dışarı çıkınca illaki hırçın, saldırgan olacaktır.

5 55 Aslında aynı durumu bazı işitme engelli bireylerin aileleri de yapıyor. Elbette koruma amaçlı, ama onları iletişim kurabilecekleri kimselerden uzak tutuyorlar. Koruma amaçlı veya biraz önce dediğim gibi işaret dili ile iletişim kurarak dudak okuma kapasitesinin azalacağını düşündükleri için. Ama sonuçları olumlu olmuyor. Sonra bu arkadaşların başlarına olumsuz şeyler geliyor. Ailelerin bu konuda daha duyarlı olmasını ve ayrıca toplumda da bu konularda daha fazla farkındalık olmasını istiyoruz. A: Son dönemlerde ne tür çalışmalar yapıyorsunuz? N: Akıllı Türk İşaret Dili Hazırlık Kitabı çıkardık. Kitabımızda, İngilizce, İspanyolca, Almanca, Fransızca, Rusça ve Türkçe olarak en yaygın 6 dili kullandık. Bu kitap ile Türk İşaret Dilini kullanan bir işitme engelli birey bu 6 dilde kelimeleri ve harfleri öğrenme imkanı bulabilecek. Yerli/yabancı işitme engelli/engelsiz bireyler ise Türk İşaret Dilini kolayca kullanabilecek. A: Kitabı hiç işaret dili bilmeyenlerde alabilir ve en azından iletişimi kolaylaştırabilirler yani? N: Elbette işaret dilini öğrenmek için daha kapsamlı eğitim almak gerekiyor ama dediğim gibi gündelik iletişim ya da acil durumlar için çok rahat olarak hiç bilmeyen bir kimse de bu kitapla işaret dilini kullanabilecek. Özellikle çeşitli mesleklere özgü terimler vs. Kullandık ki sosyal yaşamda işleri daha da kolaylaşsın diye. Kitap sadece işaret dilini öğrenmek için değil sözlük amaçlı kullanılabilmekte, aynı anda 6 dilde kelime çevirisi var. İşaret dilini hiç bilmeyen ya da sadece temel eğitim almış ve pratik yapmak isteyenler için ideal bir kitap. A: Kitabı nereden temin edebilirler? N: Ankara Çankaya işitme engelliler derneğinde, A: Çok teşekkürler vakit ayırdığınız için. Size ulaşmak isteyen, bilgi almak isteyenler nereden ulaşabilirler? N: Biz çok teşekkür ederiz, bu özel konular hakkında farkındalık yaratığınız için. Web sitemizin adresi;...

ÇOK KÜLTÜRLÜLÜK VE BİRLİKTE YAŞAM ÜZERİNE BİR İSRAİL DENEYİMİ: SADAKA REUT / KARDEŞLİK Özgür Akarsu 02.01.2007 Sadaka Reut, İsrail de 1980 lerden beri topluluklar arası diyalog imkânlarını geliştirmeyi

Detaylı

AMERĠKA VE ĠNGĠLTERE EĞĠTĠM BURSLARI

AMERĠKA VE ĠNGĠLTERE EĞĠTĠM BURSLARI AMERĠKA VE ĠNGĠLTERE EĞĠTĠM BURSLARI 08.12.2009 tarihinde Leyla Serap Yücel, Lara Meltem Bilikmen, Selin Yaşamış, Suna Coşkun tarafından gerçekleştirilen konferans metnidir. Atılım Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Detaylı

ÇANKAYA ÜNİVERSİTESİ NDEN MEZUN OLMAKTAN VE BURADA ÇALIŞMAKTAN GAYET MEMNUNUM.

ÇANKAYA ÜNİVERSİTESİ NDEN MEZUN OLMAKTAN VE BURADA ÇALIŞMAKTAN GAYET MEMNUNUM. Çankaya Üniversitesi İşletme Bölümü nden 2003 yılında mezun olan ve şu anda Çankaya Üniversitesi Girişimcilik Merkezi nde çalışan Sayın Arzu Sancak ile iş hayatı ve annelik üzerine bir röportaj gerçekleştirdik.

Detaylı

YURTDIŞI EĞİTİM SERİSİ I PROF.DR. BRICE HARRIS OCCIDENTAL COLLEGE-LOS ANGELES TARİH BÖLÜMÜ. Prof.Dr. Ayşe AYÇİÇEĞİ DINN İSTANBUL KAGEM MÜDÜRÜ:

YURTDIŞI EĞİTİM SERİSİ I PROF.DR. BRICE HARRIS OCCIDENTAL COLLEGE-LOS ANGELES TARİH BÖLÜMÜ. Prof.Dr. Ayşe AYÇİÇEĞİ DINN İSTANBUL KAGEM MÜDÜRÜ: YURTDIŞI EĞİTİM SERİSİ I PROF.DR. BRICE HARRIS OCCIDENTAL COLLEGE-LOS ANGELES TARİH BÖLÜMÜ Prof.Dr. Ayşe AYÇİÇEĞİ DINN İSTANBUL KAGEM MÜDÜRÜ: Sevgili öğretim üyeleri meslektaşlarım ve sevgili öğrenciler!

Detaylı

Çocuk Ombudsmanlığı. Özgürlüğünden Yoksun Gençlerle Dayanışma Derneği

Çocuk Ombudsmanlığı. Özgürlüğünden Yoksun Gençlerle Dayanışma Derneği Çocuk Ombudsmanlığı Özgürlüğünden Yoksun Gençlerle Dayanışma Derneği Bu kitap parayla satılamaz. Çocuk haklarına ilişkin çalışmalarda kar amacı gütmeyen bir amaç için kullanılabilir. Bu kitap İngiltere

Detaylı

40 SORUDA AVRUPA GÖNÜLLÜ HİZMETİ

40 SORUDA AVRUPA GÖNÜLLÜ HİZMETİ 40 SORUDA AVRUPA GÖNÜLLÜ (AGH) TR 1. Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH) nedir? Bir sivil toplum kuruluşu ve yerel topluluk için sosyal içerikli projelerde çalışmalarda bulunma. Öncelikle ve en önemlisi, gönüllü

Detaylı

HAYATTA İMKÂNSIZ DİYE BİR ŞEYİN OLMADIĞINI DÜŞÜNÜYORUM

HAYATTA İMKÂNSIZ DİYE BİR ŞEYİN OLMADIĞINI DÜŞÜNÜYORUM 2009 yılı İktisat Bölümü mezunlarımızdan ve halen MTS Lojistik Inc. şirketinde İthalat Uzmanı sıfatıyla görev yapan Gözde Köksal ile bir söyleşi gerçekleştirdik. HAYATTA İMKÂNSIZ DİYE BİR ŞEYİN OLMADIĞINI

Detaylı

YURTDIŞI EĞİTİM SERİSİ III ALİ ÇINAR İ.Ü. MEZUNLAR DERNEĞİ AMERİKA (İÜMEZUSA) Prof.Dr. Ayşe AYÇİÇEĞİ DINN İSTANBUL KAGEM MÜDÜRÜ:

YURTDIŞI EĞİTİM SERİSİ III ALİ ÇINAR İ.Ü. MEZUNLAR DERNEĞİ AMERİKA (İÜMEZUSA) Prof.Dr. Ayşe AYÇİÇEĞİ DINN İSTANBUL KAGEM MÜDÜRÜ: YURTDIŞI EĞİTİM SERİSİ III ALİ ÇINAR İ.Ü. MEZUNLAR DERNEĞİ AMERİKA (İÜMEZUSA) Prof.Dr. Ayşe AYÇİÇEĞİ DINN İSTANBUL KAGEM MÜDÜRÜ: Yurt dışından gelen misafirlerimizle sohbetler serisi-3 e hoş geldiniz diyorum

Detaylı

MEZUN OLDUM, İŞE GİRDİM; AMA HALEN ÜNİVERSİTEMİ ÇOK ÖZLÜYORUM.

MEZUN OLDUM, İŞE GİRDİM; AMA HALEN ÜNİVERSİTEMİ ÇOK ÖZLÜYORUM. MEZUN OLDUM, İŞE GİRDİM; AMA HALEN ÜNİVERSİTEMİ ÇOK ÖZLÜYORUM. Rennan, kamu bankalarıyla özel bankaların ne gibi farkları var? Öncelikle güven farkı oldukça fazla. İnsanlar kamu bankalarına daha çok güveniyor.

Detaylı

nasıl yetişiyor? Çift dilli öğrenciler

nasıl yetişiyor? Çift dilli öğrenciler 56 Çift dilli öğrenciler nasıl yetişiyor? ÇIFT DILL I Türkiye de çift dilli eğitimin öncülüğünü yapan Bahçeşehir Koleji anaokulundan başlayarak uyguladığı Çift Dilli Eğitim Sistemi ile İngilizcede anadil

Detaylı

DOĞAN CÜCELOĞLU KONUŞTU: GENÇLER MIŞ GİBİ YAPMASINLAR! DOĞAN CÜCELOĞLU İLE YURTDIŞI EĞİTİM RÖPORTAJI

DOĞAN CÜCELOĞLU KONUŞTU: GENÇLER MIŞ GİBİ YAPMASINLAR! DOĞAN CÜCELOĞLU İLE YURTDIŞI EĞİTİM RÖPORTAJI DOĞAN CÜCELOĞLU KONUŞTU: GENÇLER MIŞ GİBİ YAPMASINLAR! DOĞAN CÜCELOĞLU İLE YURTDIŞI EĞİTİM RÖPORTAJI Yaşamı anlama üzerine yazdığı pek çok kitapla 7 den 70 e hepimize seslenen Doğan Cüceloğlu, günlük hayatta

Detaylı

Uluslararası İşe Yerleştirme Hazırlık Rehberi

Uluslararası İşe Yerleştirme Hazırlık Rehberi Uluslararası İşe Yerleştirme Hazırlık Rehberi Bu proje nin bütçesi AB Komisyonu tarafından desteklenmiştir. Bu yayın tamamen yazar ın kendi kişisel görüşlerini yansıtmakta olup AB Komisyonu bu kılavuz

Detaylı

AKADEMĠK VE Ġġ DÜNYASI BAKIġ AÇILARI ĠLE YAZILIM MÜHENDĠSLĠĞĠ

AKADEMĠK VE Ġġ DÜNYASI BAKIġ AÇILARI ĠLE YAZILIM MÜHENDĠSLĠĞĠ AKADEMĠK VE Ġġ DÜNYASI BAKIġ AÇILARI ĠLE YAZILIM MÜHENDĠSLĠĞĠ Konu: Akademik Ve ĠĢ Dünyası BakıĢ Açıları Ġle Yazılım Mühendisliği KonuĢmacı: Dr. Mesut Göktepe Tarih: 25.04.2008 Yer: Atılım Üniversitesi

Detaylı

Kadın Örgütlenmeleri: Sorunlar, İhtiyaçlar, Olanaklar

Kadın Örgütlenmeleri: Sorunlar, İhtiyaçlar, Olanaklar Kadın Örgütlenmeleri: Sorunlar, İhtiyaçlar, Olanaklar Kadın Örgütlenmeleri: Sorunlar, İhtiyaçlar, Olanaklar Kadın Örgütlenmeleri: Sorunlar, İhtiyaçlar, Olanaklar ISBN: 978-605-61015-1-9 SOGEP Sosyal Kalkınma

Detaylı

Irak Hükümeti Türkçe eğitimine yeterli katkıyı sağlıyor mu? Gereken önemi gösteriyor mu?

Irak Hükümeti Türkçe eğitimine yeterli katkıyı sağlıyor mu? Gereken önemi gösteriyor mu? di çabasıyla öğrendiklerini uyguluyor. Çünkü 2003 e kadar Irak ta Türkçe eğitimi yoktu. Bu öğretmenler üniversiteyi de Arapça okudular. Ama 2003 ten sonra durum biraz değişti. Ben 2004 te Türkiye ye geldim

Detaylı

28. İNCİ ÇÖZÜM ARAMA KONFERANSI YURT DIŞINDA TÜRK İŞÇİSİ İSTİHDAMINDA SORUNLAR YURT DIŞI İSTİHDAMDA İŞKUR UYGULAMALARI 04 NİSAN 2008 BİRİNCİ OTURUM

28. İNCİ ÇÖZÜM ARAMA KONFERANSI YURT DIŞINDA TÜRK İŞÇİSİ İSTİHDAMINDA SORUNLAR YURT DIŞI İSTİHDAMDA İŞKUR UYGULAMALARI 04 NİSAN 2008 BİRİNCİ OTURUM 28. İNCİ ÇÖZÜM ARAMA KONFERANSI YURT DIŞINDA TÜRK İŞÇİSİ İSTİHDAMINDA SORUNLAR YURT DIŞI İSTİHDAMDA İŞKUR UYGULAMALARI 04 NİSAN 2008 BİRİNCİ OTURUM OTURUM BAŞKANI: Namık ATA SUNUŞ Değerli konuklar hepiniz

Detaylı

KARA HARP OKULUNDA DR. STEPHEN KRASHEN TARAFINDAN 17 MAYIS 2011 TARİHİNDE YAPILAN SEMİNERİN ÇEVİRİSİ

KARA HARP OKULUNDA DR. STEPHEN KRASHEN TARAFINDAN 17 MAYIS 2011 TARİHİNDE YAPILAN SEMİNERİN ÇEVİRİSİ KARA HARP OKULUNDA DR. STEPHEN KRASHEN TARAFINDAN 17 MAYIS 2011 TARİHİNDE YAPILAN SEMİNERİN ÇEVİRİSİ BİRİNCİ OTURUM Günaydın! Burada bulunmak çok güzel. Bu sabah üç bardak kahve içtim ve kendimi harika

Detaylı

İÇERİK. Çocuk Gelinler Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği...6-11. Engeller Kalkıyor Kadın Merkezi Vakfı (KAMER)...

İÇERİK. Çocuk Gelinler Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği...6-11. Engeller Kalkıyor Kadın Merkezi Vakfı (KAMER)... İÇERİK Çocuk Gelinler Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği...6-11 Engeller Kalkıyor Kadın Merkezi Vakfı (KAMER)...12-19 Engellilere Hizmet, Kadınlara ve Gençlere İstihdam Toplumsal Konuları

Detaylı

YABANCI DİL ÖĞRENMEK İÇİN 101 İPUCU!

YABANCI DİL ÖĞRENMEK İÇİN 101 İPUCU! 1. Hata yapmaktan korkmayın. Kendinize güvenin. Çevrenizdeki insanlar ancak hata yaptığınızı duyabildikleri zaman hatalarınızı düzeltebilirler. 2. Kendinizi yabancı dille kuşatın. Çevrenizi o yabancı dili

Detaylı

2012/4 sayılı tebliğ bu yılın Haziran ayında çıktı. Ancak lansmanı Eylül ayında gerçekleşti. Tebliğ yeni yeni uygulanmaya başlandı.

2012/4 sayılı tebliğ bu yılın Haziran ayında çıktı. Ancak lansmanı Eylül ayında gerçekleşti. Tebliğ yeni yeni uygulanmaya başlandı. SEYAP (Sinema Eseri Yapımcıları Meslek Birliği), 19 Aralık 2012 tarihli ÇArşamba Toplantısı Sinema Güç Birliği Binası nın sekizinci katında bulunan toplantı salonunda gerçekleşti. Toplantı Konusu: Döviz

Detaylı

Yerel Yönetimlerde Karar Alma Süreçleri ve Katılım Yöntemleri. Hüseyin Irmak

Yerel Yönetimlerde Karar Alma Süreçleri ve Katılım Yöntemleri. Hüseyin Irmak Yerel Yönetimlerde Karar Alma Süreçleri ve Katılım Yöntemleri Hüseyin Irmak Savunuculuk ve Politikaları Etkileme Konferans Yazıları no 9, 2009 Kaset Çözümü ve Redaksiyon Dilek Hepgüler 11 Hüseyin Irmak:

Detaylı

ENERJİ SİSTEMLERİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ EĞİTİME BAŞLADI

ENERJİ SİSTEMLERİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ EĞİTİME BAŞLADI Bahçeşehir Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Yalçın, Dergimize Yeni Bölümü Anlattı ENERJİ SİSTEMLERİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ EĞİTİME BAŞLADI Kemal B. ULUSALER-EMO Yönetim Kurulu Başkanı Teknolojik

Detaylı

HALKA ARZDA KURUMSAL OTORİTELERİN ROLÜ

HALKA ARZDA KURUMSAL OTORİTELERİN ROLÜ HALKA ARZDA KURUMSAL OTORİTELERİN ROLÜ Editör: Prof. Dr. Güler ARAS 17 ARALIK 2010 YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER

Detaylı

Dragoman Stil Kılavuzu Serisi - 2 Konferans Tercümanlığı Kalite Kriterleri

Dragoman Stil Kılavuzu Serisi - 2 Konferans Tercümanlığı Kalite Kriterleri Dragoman Stil Kılavuzu Serisi - 2 Konferans Tercümanlığı Kalite Kriterleri Rumeli Cad. 84/11 Nişantaşı, Şişli, İstanbul T: (212) - 1 240-65 90 F: (212) 240 65 97 www.dragomanltd.com Giriş Elinizdeki Konferans

Detaylı

UNAM. Spot Dosya: Kadın gözüyle KADIN GİRİŞİMCİLİK. Araştırma Merkezlerimizden. Türkiye nin ilk ve tek TGB Dergisi ISSN:2148-5585

UNAM. Spot Dosya: Kadın gözüyle KADIN GİRİŞİMCİLİK. Araştırma Merkezlerimizden. Türkiye nin ilk ve tek TGB Dergisi ISSN:2148-5585 ISSN:2148-5585 Eylül, 2014 - Dört ayda bir yayınlanır. Türkiye nin ilk ve tek TGB Dergisi Spot Dosya: Kadın gözüyle KADIN GİRİŞİMCİLİK Araştırma Merkezlerimizden UNAM @cyberparktgb BİLKENT CYBERPARK YÖNETİM

Detaylı

Orkestra Şefiniz: COBIT

Orkestra Şefiniz: COBIT Orkestra Şefiniz: COBIT Mehmet Cüneyt Üvey Mehmet Cüneyt Üvey Şirketler de orkestra gibidirler. Her departmanın ayrı bir ses tınısı vardır. Kendi başlarına iyi işler yapabilmeleri yeterli değildir. Bir

Detaylı

Anneler Kızları. Toplumun İçİnde Daha mutlu bir İnsan ve daha İyİ bir anne. Aktİf olun Var olan İmkanlardan yararlanın!

Anneler Kızları. Toplumun İçİnde Daha mutlu bir İnsan ve daha İyİ bir anne. Aktİf olun Var olan İmkanlardan yararlanın! & Anneler Kızları iki kültür içersindeki kadınlar Aktİf olun Var olan İmkanlardan yararlanın! Toplumun İçİnde Daha mutlu bir İnsan ve daha İyİ bir anne Dİyalog İçİndekİ kızlar sanki İkİ İşİm varmış gibiydi

Detaylı

Avrupa Ellerinizde! uluslararası oryantasyon ve hazırlık bağımsız öğrenme çalışma kitabı. Ad: Kurs Adı: Eğitmen: Yurtdışındaki eğitim süresi:

Avrupa Ellerinizde! uluslararası oryantasyon ve hazırlık bağımsız öğrenme çalışma kitabı. Ad: Kurs Adı: Eğitmen: Yurtdışındaki eğitim süresi: Avrupa Ellerinizde! uluslararası oryantasyon ve hazırlık bağımsız öğrenme çalışma kitabı Ad: Kurs Adı: Eğitmen: Yurtdışındaki eğitim süresi: Staj yerleştirilmesi yapılacak ülke: İçerik Tanıtım... 3 Bölüm

Detaylı

BÖLÜM İKİ: PORTFÖYÜNÜZÜ OLUŞTURMA AŞAMALARI

BÖLÜM İKİ: PORTFÖYÜNÜZÜ OLUŞTURMA AŞAMALARI İçindekiler Portföye hoşgeldiniz!...3 BÖLÜM BİR:GİRİŞ 1. Portföy: resmi-olmayan eğitim ve öğrenim ile gençlik çalışmalarının tanınırlığının arttırılmasını amaçlayan bir araç...7 2. Portföy: Avrupa Konseyinin

Detaylı

I. AVRUPALI TÜRKLER ANADİLİ EĞİTİMİ ÇALIŞTAYI

I. AVRUPALI TÜRKLER ANADİLİ EĞİTİMİ ÇALIŞTAYI SAKARYA ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ I. AVRUPALI TÜRKLER ANADİLİ EĞİTİMİ ÇALIŞTAYI SORUNLAR VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ (6 Haziran 2013 Sakarya Üniversitesi) Sakarya Sakarya Üniversitesi Yayınları: 96

Detaylı