Halil ÖZTÜRKCİ Microsoft MVP CISSP, CISA, CEH, CHFI, CCNP ADEO Bilişim Danışmanlık Hizmetleri

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Halil ÖZTÜRKCİ Microsoft MVP CISSP, CISA, CEH, CHFI, CCNP ADEO Bilişim Danışmanlık Hizmetleri"

Transkript

1 Halil ÖZTÜRKCİ Microsoft MVP CISSP, CISA, CEH, CHFI, CCNP ADEO Bilişim Danışmanlık Hizmetleri

2 The Threat Ecosystem Underground Sunucular ve Bu Sunucular Üzerindeki İllegal Aktiviteler Zararlı Kodlar Zararlı Kod Analiz ve Temizleme Yöntemleri Bir Saldırının Anatomisi (Tüm Bileşenleriyle Bir Saldırının Adımları)- Demo

3 Microsoft Security Intelligence Report (July through December 2007) Symantec Report on the Underground Economy (July 07 June 08)

4

5

6

7

8

9 Underground Economy

10 Online dünyadaki illegal aktivitelere ilişkin detaylı bilgiler içerir. Bunlar; Online dünyada ün salmış illegal gruplar İllegal olarak sunulan servisler ve ürünler Bu aktivitelerin hangi sunucular üzerinden nasıl gerçekleştiği gibi bilgilerdir. 1 Temmuz Haziran 2009 arasında toplanan veriler ışığında oluşturulmuştur.

11 Forum siteleri IRC kanallar

12

13

14 CC (Credit Card) : Kredi Kartı Cvv/CVV2: Card Verification Value 2 (CVV2), kredi kartı üzerinde yer alan 3 veya 4 rakamdan oluşan bir sayıdır ve kredi kartının fiziksel olarak ibraz edilmediği alışverişlerde kullanılır (örneğin internet üzerinden alışverişte yada telefonla alışverişte.) Dump: dump veya full stripe olarak adlandırılan bu terim kredi kartı üzerindeki manyetik şerit üzerinde tutulan bilgileri ifade eder. Bu manyetik şerit üzerinde Track1 ve Track2 olmak üzere iki iz yer alır. Kart sahibinin ismi sadece Track1'de yer alır. Track 1, 2 Track 1 de: KARTNOSU^SOYISIM/ISIM^CVV KODU + SON KULLANM.T. + KART IMZASI Track 2 de: KARTNOSU=CVV KODU+SON KULLANM.T.+KART IMZASI)

15 Fresh: Fresh ele geçirilen bilginin yada satılan bilginin yeni olduğunu ve henüz iptal edilmediğini ifade eder. Payment Options :Undergroud da illegal ürün yada servis alımlarında tercih edilen ödeme sistemleri MG (MoneyGram): 180 ülke ve bölgede yer alan yerel aracıdan oluşan bir ağ. Türkiye de MoneyGram hizmetlerini, Yapi Kredi ve Kuveyt Türk Evkaf Bankası sunuyor. LR (Liberty Reserve) : Kostarika da faaliyet gösterine bir offshore şirket. Sunduğu hizmetler arasında Amerika dolarına, Euro ya ve altının onsuna endeksli elektronik para hizmetleri bulunuyor. WU (Western Union):Western Union dünya çapında yaklaşık 200 ülkede ' i aşan acenta ağı para transferi sağlayan Amerikan kökenli bir şirkettir. Bir kerede 1$' dan $ ve karşılığı Euro ya kadar belge ibrazına gerek olmaksızın gönderim yapılabiliyor. E-gold : E-gold Amerika'da hizmet veren Gold & Silver Reserve Inc. firmasının hizmetidir ve bu hizmet sayesinde sistem kullanıcıları arasında dijital altın paralar el değiştirebiliyor. WebMoney (WMZ/WME ) : 4.5 milyon'dan fazla kullanıcısı bir elektronik para ve online ödeme sistemidir. Bu sistemdeki her bir hesabın farklı birimlerde karşılığı vardır, örneğin altın karşılığı olan hesaplar WMG, dolar karşılığ olan hesaplar WMZ, Euro karşılığı olan hesaplar WME olarak bilinirler. Bu sistemde de diğer elektronik para sistemlerinde olduğu gibi bir kere para hesaba transfer edildimi herne sebeple olursa olsun geri ödemesi yapılmaz.

16 Ripper: Ripper undergroud ekonomi sunucularında sahte işlemler yapan (örneğin sattığı illegal ürünleri teslim etmeyen yada geçersiz bilgiler (geçersiz yada sahte kredi kartı bilgisi) satan) kişilere verilen isim. Undergroud ekonomi kendi içinde bu tarz insanları raporlayacak va başka kişilerin bu insanlarla alışveriş yapmamasını öneren bir mekanizmaya sahip. Scam Page : Sahte siteler Skimmed Dump: Kredi kartı kopyalama cihazları ile kopyalanmış kart bilgisi.

17 Cash Out:Cash Out olarak adlandırılan işlem, çalınan banka hesabı bilgileri yada kredi kartı bilgilerinden gerçek para elde etme işlemidir. Underground sunucularda ellerinde çalıntı banka hesabı bulunan kişiler cach out hizmeti veren kişiler ile belirli bir komisyon karşılığında (genelde cash'e dönüştürülen paranın belirli bir yüzdesi oranında) anlaşıp ellerindeki bilgileri gerçek paraya dönüştürürler. Shopadmin : Underground sunucularda online alışveriş sitelerine yönetici erişimlerini ifade etmek için kullanılır. Bu tür online alışveriş sitelerine yönetici erişimi sağlayan açıklıklar da underground ekonomi sunucularda satılıyor. Drop/Dropper: Drop, çalıntı bilgiler ile alınan ürünlerin teslim edileceği ve izlenmesi pek mümkün olmayan yer(örneğin boş bir daire, yada bu ürünleri asıl hedef adresine yollayacak aradaki bir kişinin adresi) yada içi boşaltılan hesaplardaki paraların transfer edileceği başka bir hesap olarak bilinir. Undergroud sunucularda güvenli ve izlenemez bu tarz drop lokasyonları da belirli bir ücret karşılığında satılıyor.

18 18 ay süren bir uluslararası çapta bir operasyon. ShadowCrew, Carderplanet ve Darkprofit forumları kapatıldı ve forum yöneticileri tutuklandı.

19

20 Asıl adı, Çağatay Evyapan 5 yılda 500 milyon dolar vurgun yaptığı iddia ediliyor. Tuzladaki villasına yapılan baskında yakalandı. FBI tarafından da aranıyordu ve bir ABD bankasından 5 milyar dolarlık soygun yapma hazırlığında olduğu iddia ediliyordu.

21 200 milyon dolarlık bir çete First National Bank, Bank Oklahama, American Bank, Old National Bank başta olmak üzere Amerika, Avrupa ve Asyadaki bir çok banka müşterilerine ait yaklaşık hesap ele geçirilmiş FBI ın dünyadaki en iyi ikinci hacker olarak gösterdiği Ercan F. ortaokul mezunu Zanlılardan Ercan F.'nin, ABD bankalarından dolandırdığı paralarla, 500 bin dolarlık yat, Land Rover cip ve Rusya'da 300 bin dolarlık malikâne aldığı bildirildi. Ercan F., 11 Ocak 2008'de ağabeyi Engin F.'ye, "Yeni ev alalım ağabey. Başkasının oturduğu yere girmek istemiyorum" diyor. Ağabeyi de "Tamam bakalım kardeşim. Ama sen de artık beni Umre'ye gönderirsin değil mi?" diye soruyor. Ercan F. de "Yollayacağımı söyledim ya abi zaten" cevabını veriyor. Ercan F., çete üyesi arkadaşı Gökhan B. ile 27 Temmuz 2007'da yaptığı telefon konuşmasında bankaya yatırdığı parayı "manita" olarak adlandırdı. Ercan F., "Yeni manitalarla ilgili mail attım. Bankadan bugün içinde çek" dedi. Gökhan B. ise "Dolar zengini oldun lan. Bugün içinde çekerim manitaları" yanıtını verdi.

22 Credit card information: Kredi kartı numaraları, CVV2 ile birlikte kredi kartları, kredi kartlarına ilişkin dump lar. Financial accounts: Banka hesap bilgileri, kart kopyalama cihazları, online ödeme servisleri, elektronik para hesapları Spam and phishing information: adresleri, hesaplarına ilişkin şifreler, sahte siteler ve mail yollama programları ve servisleri Withdrawal services: Çalıntı hesaplardan yada kartlardan para çıkarmak için kullanılan servisler( örneğin cash out ve drop gibi) Identity theft: Bütün kimlik bilgileri, sosyal güvenlik numaraları, anne kızlık soyadı, adres ve telefon bilgileri Server accounts : Dosya trasnferi yada VPN bağlantısı için kullanılacak sunuculara ilişkin hesaplar. Compromised computers:ele geçirilmiş bilgisayarlar, bot bulaşmış istemciler ve shell yerleştirilmiş sunucular Website accounts :Özel sitelere erişim için kullanılan hesap bilgileri Malicious tools : Zararlı kodlar, Web tabanlı saldırı kitleri Retail accounts : Online alışveriş siteleri için hediye kupon bilgileri

23

24 Türkiye Bankalar Birliği nin Eylül 2008 de yayınladığı istatistiklere göre Türkiyede internet bankacılığı müşteri sayısı 10,951,231. Aktif internet bankacılığı kullanıcı sayısı

25 CVV2 numarası kartın üzerindeki manyetik şerit içinde tutulmaz ve bu bilginin hiç bir şekilde bir veritabanında yada başka bir yerde satıcılar tarafından tutulmasına izin verilmez. Bir çok online alışveriş sitesinde alışveriş yapmak için kredi kartına ilişkin CVV2 bilinmek zorundadır. Undergroud sunucularda kredi kartlarının CVV2'leri ile birlikte satıldığı ve bu bilgileri satan kişinin bu CVV2 bilgilerini bu bilgileri doğrulamak adına özel yazılmış yazılımlar ile elde ettiklerini iddaa ettiklerini görüyoruz. Bu yazılımlar brute-force tekniğini kullanarak kredi kartları üzerinden çok ufak tutarlı işlemler deneyerek doğru CVV2'yi bulmayı sağlıyorlar. Bu hizmet underground'da belirli bir ücret karşılığında satın da alınabiliyor. (her 1000 kredi kartı için CVV2 doğrulama ücreti toplamda 10$ gibi)

26 Saldırı Kitleri Spam ve Phishing Araçları Zararlı Kodlar Exploit ler

27 Saldırı kitleri diğer illegal aktivilere ortam hazırlayan, bu aktivitelrein çok daha kolay ve daha fazla kişiyi etkileyecek şekilde gerçekleştirilmesine imkan tanıyon uygulamalardır. Bu uygulamalar belli bir açığı kullanarak bir network üzerindeki bilgisayarların tamamını bir botnet üyesi yapmaya yarayan yazılımdan, başka sistemlere dağıtık servis dışı bırakma saldırısı yapılmasına imkan tanıyan DDoS araçlarına kadar uzanır. Autorooter: Bu yazılımların temel özellikleri bulundukları networkleri belirli zafiyetler için taramak ve sonrasında o zafiyetleri kullanıp bilgisayarları ele geçirmektir. Otomatik olarak herhangi bir kullanıcı etkileşimine gerke kalmadan işler yürütülür.

28 Underground ekonomi sunucularında bu kalem başlığı altında spam için kullanılan yazılımlar, spam mailleri relay edebilecek sunucular, sahte siteleri host etmek için kullanılacak hosting hizmeti yer alır. Scam sayfalar gerçek sitenin birebir taklitidir. Bu tür sahte sitelerin birçoğu yine gerçek sitedeki ilgili içeriğe link verilerek yapılır ve kullanıcının mümkün mertebe dikkatini çekmeyecek değişiklikler yapılır.

29 Malicious code: Zararlı kodlar, örneğin bankaları hedef alan Truva atları, arka kapılar, şifre çalıcılar Binders: Birleştirici (joiner) olarak da bilinirler ve birden fazla çalıştırılabilir dosyayı birleştirip tek bir çalıştırılabilir dosya yapmak için kullanılırlar. Bu sayede zararlı bir programcık zararsız bir programcık ile birleştirilip dikkat çekmeyecek şekilde dağıtılabilir. Packer: Oluşturulan zararlı kodun kod karıştırma teknikleri kullanılarak encode edilmesine imkan tanıyan yazılımlardır. Zararlı kodun özelliklerini bozmadan dosya boyutunu düşürmeye de imkan tanırlar. Bu sayede bu zararlı kodların network üzerinden transfer işlemi de daha kolay gerçekleşebilir. Kullanılan tekniklere bağlı olarak bir çalıştırılabilir dosyanın bir Packer ile paketlenmesi o dosyanın analiz işlemini de zorlaştırır. Uygun analiz için unpacking işleminin yapılması zorunludur.

30

31

32 Underground sunucu yaşam süreleri Undergroud sunucuların bulunduğu ülkeler

33

34 Virüsler İlk kötü niyetli yazılım türüdür. Var olan çalıştırılabilir kodlara çeşitli teknik yöntemlerle eklenir ve onların çalıştırılması ile hayata geçerler Solucanlar (Worms) Servis açıklıklarını kullanarak yayılma yeteneğine sahiptir. Herhangi bir kullanıcının aktivitesine muhtaç olmadan kendilerini çoğaltabilir ve ulaşılabilen bilgisayarlara yerleşebilirler Kötü Niyetli Mobil Yazılımlar Sunucudan tarayıcıya aktarılan ve tarayıcının açıklıklarını, uygulanan güvenlik kontrollerinin zayıflıklarını veya kullanıcı bilgisinin yetersizliğini kullanılarak zarar veren yazılımlardır Arka Kapılar (Backdoors) Yerleştikleri bilgisayarlarda saldırganlara normal güvenlik kontrollerine takılmadan erişim imkanı sağlarlar

35 Truva Atları (Trojan) Bu tür kötü niyetli yazılımlar işe yarayan ya da zararsız görünümlü bir programın içinde fark edilmeden bilgisayarınızda yerini alır Rootkit ler Temelde uygulamaların veya işletim sistemi çekirdeğinin dosya, proses ve ağ servisi sorgularına verdiği yanıtlarda kötü niyetli yazılımın varlığının ve aktivitelerinin gizlenmesini sağlar Casus Yazılımlar (Spyware) Tam anlamıyla ayrı bir sınıf olmasa da sıkça kullanılan bir terim olan casus yazılımlar bahsedilen yöntemleri kullanarak yerleştikleri bilgisayardaki bilgileri veya kullanıcısının aktivitelerini uzaktaki bir bilgisayara aktarır Çok Özellikli Kötü Niyetli Yazılımlar (Combo Malware) Şimdiye dek sayılan sınıfların 2 veya daha fazlasının özelliklerini taşıyan kötü niyetli yazılımlardır

36 İnternet'den indirilen ve içinde adware yada spyware bulunan uygulamalar vasıtasıyla İstemdışı açılan Pop-up yada banner mesajlarına tıklandığında İstemci tarafındaki zafiyetleri exploit ederek zararlı kodları yükleyen siteleri ziyaret ederek. Güncel olmayan işletim sistemleri ve bunların barındırdıkları açıkları kullanarak Herhangi bir antivirüs&firewall kullanılmıyordur ya da kullanılan yazılım güncel değildir

37

38 İzlenecek Adımlar Bilgisayarın ağ bağlantısını kesin Çalışan prosesleri listeleyin ve şüpheli gördüklerinizi tanımlayın Şüpheli proses'i sonlandırın Zararlı kodun bilgisayarın her açılışında yeniden çalışmasını sağlayacak startup registry değerlerini bulun ve silin. Zararlı dosyaları disk üzerinde bulun ve silin Bilgisayarı yeniden başlatın ve proses'leri gözleyin

39 Zararlı Proseslerin Özellikleri İcon'ları yoktur Açıklama ve şirket ismi kısımlarına herhangi birşey yazılmamıştır Microsoft tarafından sayısal olarak doğrulanmazlar Windows klasörünün yada System32 klasörünün altında yer alırlar Daha az yer tutmak ve reverse engineering işlemini zorlandırmak adına packer kullanırlar. İnternetdeki bazı adreslere bağlantı kurmaya çalışırlar Gerçek Windows dosyalarının isimlerini taklit ederler

40

41

42

43 Process Explorer (Sysinternals) Autoruns (Sysinternals) TcpView (Sysinternals) RootkitRevealer (Sysinternals) İnctrl5 (Ziff Davis Media, Inc.) Regshot

44 Tüm Bileşenleriyle Bir Saldırının Adımları- Demo

45 İLETİŞİM

SİBER SUÇLAR VE TÜRKİYE NİN SİBER GÜVENLİK POLİTİKALARI

SİBER SUÇLAR VE TÜRKİYE NİN SİBER GÜVENLİK POLİTİKALARI Siber Suçlar ve Türkiye nin Siber Güvenlik Politikaları 135 SİBER SUÇLAR VE TÜRKİYE NİN SİBER GÜVENLİK POLİTİKALARI Cyber Crimes and Turkey s Cyber Security Policies Yrd. Doç. Dr. Hakan HEKİM * Doç. Dr.

Detaylı

İNTERNET - EYLÜL 2012 İÇERİK

İNTERNET - EYLÜL 2012 İÇERİK İNTERNET EYLÜL 2012 İÇERİK İnternet nedir? İnternetin Tarihçesi Ne işe yarar? Bilgisayar Ağları Ağı oluşturan bileşenler Ağı oluşturan cihazlar Ağın sınıflandırılması Domain-IP-URL Kavramları İnternete

Detaylı

Maltepe Üniversitesi. Bilgisayar Mühendisliği Bölümü

Maltepe Üniversitesi. Bilgisayar Mühendisliği Bölümü BİLGİ SİSTEMLERİ GÜVENLİĞİ Maltepe Üniversitesi p Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 2 BÖLÜM -9- KÖTÜCÜL YAZILIMLAR VE TÜRLERİ 3 1.Giriş Bilgisayari teknolojileri i gelişip i yaygınlaştıkça, günlük iş ve işlemler

Detaylı

İçindekiler 1. İnternet Nedir?... 2 2. İnternet tarihçesi... 2 3. TCP/IP Nedir?... 2 4. Temel kavramlar... 3 Sunucu (Server) Nedir?...

İçindekiler 1. İnternet Nedir?... 2 2. İnternet tarihçesi... 2 3. TCP/IP Nedir?... 2 4. Temel kavramlar... 3 Sunucu (Server) Nedir?... İçindekiler 1. İnternet Nedir?... 2 2. İnternet tarihçesi... 2 3. TCP/IP Nedir?... 2 4. Temel kavramlar... 3 Sunucu (Server) Nedir?... 3 İstemci (Client) Nedir?... 3 Download... 3 Upload... 3 Freeware...

Detaylı

HOŞGELDİN 2013 VE TEHDİTLERİ VERİTABANINIZ GÜVENDE Mİ? SED (SELF ENCRYPTING DISCS): KENDİNDEN ŞİFRELEMELİ DİSKLER UNDERGROUND FIREEYE: GELİŞMİŞ SİBER

HOŞGELDİN 2013 VE TEHDİTLERİ VERİTABANINIZ GÜVENDE Mİ? SED (SELF ENCRYPTING DISCS): KENDİNDEN ŞİFRELEMELİ DİSKLER UNDERGROUND FIREEYE: GELİŞMİŞ SİBER 2013 HOŞGELDİN 2013 VE TEHDİTLERİ VERİTABANINIZ GÜVENDE Mİ? SED (SELF ENCRYPTING DISCS): KENDİNDEN ŞİFRELEMELİ DİSKLER UNDERGROUND FIREEYE: GELİŞMİŞ SİBER ATAKLARA EN İYİ CEVAP CYBEROAM UTM NEXT GENERATION

Detaylı

Internet ve Güvenlik. Hazırlayan ve Sunan Yrd.Doç.Dr. Hasan H. BALIK

Internet ve Güvenlik. Hazırlayan ve Sunan Yrd.Doç.Dr. Hasan H. BALIK Internet ve Güvenlik Hazırlayan ve Sunan Yrd.Doç.Dr. Hasan H. BALIK Giriş Bilgi çağı, insanlar ve kuruluşlar arasında bilgi aktarımının hızlı ve etkin olarak yapılmasını gerektirmektedir. Elektronik ve

Detaylı

İnternet Kullanımı 22.03.2014

İnternet Kullanımı 22.03.2014 İnternet Kullanımı 22.03.2014 İnternet Nedir? İki veya daha fazla bilgisayarın bir araya gelerek veri alışverişi için oluşturdukları yapıya bilgisayar ağı denir. İnternet: Dünya üzerinde yer alan birbirinden

Detaylı

BİLGİ GÜVENLİĞİ: RİSKLER VE ÖNERİLER

BİLGİ GÜVENLİĞİ: RİSKLER VE ÖNERİLER BİLGİ GÜVENLİĞİ: RİSKLER VE ÖNERİLER M. Emin ULAŞANOĞLU Ramazan YILMAZ M. Alper TEKİN Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Ağustos 2010, ANKARA Bu çalışmada yer alan görüşler yazarlarına aittir, Bilgi

Detaylı

GÜVENLI INTERNET KULLANIM KITAPCIGI

GÜVENLI INTERNET KULLANIM KITAPCIGI GÜVENLI INTERNET KULLANIM KITAPCIGI İçindekiler İnternetin Güvenli Dünyası 6-31 Sanal Dünya Gerçek Adalet 32-47 Bağlanmak ya da Bağlanmamak 48-61 Kaynakça 62 4 Önsöz Önce güvenlik İnternet tartışmasız

Detaylı

Worry-Free. p c. Business Security Standard ve Advanced Sürümler. Yönetici Kılavuzu. Securing Your Journey to the Cloud. Korumalı Bulut.

Worry-Free. p c. Business Security Standard ve Advanced Sürümler. Yönetici Kılavuzu. Securing Your Journey to the Cloud. Korumalı Bulut. Worry-Free Business Security Standard ve Advanced Sürümler Yönetici Kılavuzu Securing Your Journey to the Cloud p c Korumalı Bulut ws Ağ Güvenliği Trend Micro Incorporated, bu belgede ve burada açıklanan

Detaylı

SİBER SUÇLAR VE KURUM GÜVENLİĞİ

SİBER SUÇLAR VE KURUM GÜVENLİĞİ T.C. ULAŞTIRMA DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI SİBER SUÇLAR VE KURUM GÜVENLİĞİ DENİZCİLİK UZMANLIK TEZİ Mithat YILDIZ Denizcilik Uzman Yardımcısı BİLGİ İŞLEM DAİRESİ BAŞKANLIĞI Danışman Alper SINAV

Detaylı

Bu bülten, siber güvenlik ve siber savunma alanında dünyada yer alan başlıca gelişmeleri derlemeyi amaçlamaktadır. Siber güvenlik konusunda güncel

Bu bülten, siber güvenlik ve siber savunma alanında dünyada yer alan başlıca gelişmeleri derlemeyi amaçlamaktadır. Siber güvenlik konusunda güncel 2 Bu bülten, siber güvenlik ve siber savunma alanında dünyada yer alan başlıca gelişmeleri derlemeyi amaçlamaktadır. Siber güvenlik konusunda güncel gelişmeleri taraf gözetmeden, farkındalık geliştirmek

Detaylı

PARA KAZANMAK İÇİN İNANILMAZ BİR FIRSAT SUNUYORUZ GELECEĞE YATIRIM YAPMAK İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS!

PARA KAZANMAK İÇİN İNANILMAZ BİR FIRSAT SUNUYORUZ GELECEĞE YATIRIM YAPMAK İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS! PARA KAZANMAK İÇİN İNANILMAZ BİR FIRSAT SUNUYORUZ GELECEĞE YATIRIM YAPMAK İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS! YENİ NESİL KAZANÇ SİSTEMİ İLE MUHTEŞEM KAZANÇLAR ALMAYA VE BU HEYECANA HAZIR MISIN? İnternet ile ticaretin

Detaylı

T.C. İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ INTERNET GÜVENLİĞİ VE RİSK YÖNETİMİ YÜKSEK LİSANS TEZİ. Tolga USLU

T.C. İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ INTERNET GÜVENLİĞİ VE RİSK YÖNETİMİ YÜKSEK LİSANS TEZİ. Tolga USLU T.C. İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ INTERNET GÜVENLİĞİ VE RİSK YÖNETİMİ YÜKSEK LİSANS TEZİ Tolga USLU Anabilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Programı: Internet Güvenliği ve Risk Yönetimi

Detaylı

Hazırlayan Öğrenciler: Oğulcan PEKTAŞ Can Erdem ARICAN Yener Marangoz İnci PEKİNCİ

Hazırlayan Öğrenciler: Oğulcan PEKTAŞ Can Erdem ARICAN Yener Marangoz İnci PEKİNCİ Hazırlayan Öğrenciler: Oğulcan PEKTAŞ Can Erdem ARICAN Yener Marangoz İnci PEKİNCİ Rehber öğretmen: SELVİNAZ GÖKALP ( Bilgisayar) 2003 İÇİNDEKİLER Teşekkür...1 Giriş...2 İnternet nedir?...3 İnternet ağı

Detaylı

ADSL MODEM GÜVENLİĞİ

ADSL MODEM GÜVENLİĞİ ADSL MODEM GÜVENLİĞİ ADSL MODEM GÜVENLİĞİ HAZIRLAYAN: TEAM VOLTRAN BARTIN ÜNİVERSİTESİ İKTİSADİ İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ ADSL MODEM GÜVENLİĞİ İÇİNDEKİLER 1. ADSL GÜVENLİĞİ FIREWALL

Detaylı

Global Siber Güvenlik Yönetici Bilgilendirme Raporu. Aralık 2014

Global Siber Güvenlik Yönetici Bilgilendirme Raporu. Aralık 2014 Global Siber Güvenlik Yönetici Bilgilendirme Raporu Aralık 2014 İçindekiler Giriş... 1 Önsöz... 3 İleri teknoloji... 6 Online medya... 12 Telekomünikasyon... 18 E-ticaret ve online ödemeler... 24 Sigortacılık...

Detaylı

Worry-Free Business Security Advanced6

Worry-Free Business Security Advanced6 Worry-Free Business Security Advanced6 TM #1 for Small Business Security Yükleme Kılavuzu Trend Micro Incorporated, bu belgede ve burada açıklanan ürünlerde haber vermeden değişiklik yapma hakkını saklı

Detaylı

ÜÇÜNCÜ KISIM BİLGİ GÜVENLİĞİ VE BİLİŞİM SUÇLARI

ÜÇÜNCÜ KISIM BİLGİ GÜVENLİĞİ VE BİLİŞİM SUÇLARI 744 ÜÇÜNCÜ KISIM BİLGİ GÜVENLİĞİ VE BİLİŞİM SUÇLARI BİRİNCİ BÖLÜM BİLGİ GÜVENLİĞİ 1.1. GİRİŞ Bireylerin ve toplumların yaşamlarını devam ettirmek ve refah seviyelerini yükseltmek açısından temel bir ihtiyaç

Detaylı

BİLGİ GÜVENLİĞİ SEKTÖRÜNDE NEBULA FARKI KALİTE VE EHLİYET SANAL SİSTEMLERDE YEDEKLEME VE REPLİKASYON UNDERGROUND SIEM ÇÖZÜMÜNÜZÜ DEĞİŞTİRMENİN ZAMANI

BİLGİ GÜVENLİĞİ SEKTÖRÜNDE NEBULA FARKI KALİTE VE EHLİYET SANAL SİSTEMLERDE YEDEKLEME VE REPLİKASYON UNDERGROUND SIEM ÇÖZÜMÜNÜZÜ DEĞİŞTİRMENİN ZAMANI 2012 BİLGİ GÜVENLİĞİ SEKTÖRÜNDE NEBULA FARKI KALİTE VE EHLİYET SANAL SİSTEMLERDE YEDEKLEME VE REPLİKASYON UNDERGROUND SIEM ÇÖZÜMÜNÜZÜ DEĞİŞTİRMENİN ZAMANI GELDİ Mİ? TOKENIZATION NEDİR? Ağustos 2012 beyazşapka

Detaylı

PARA KAZANMAK İÇİN İNANILMAZ BİR FIRSAT SUNUYORUZ GELECEĞE YATIRIM YAPMAK İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS!

PARA KAZANMAK İÇİN İNANILMAZ BİR FIRSAT SUNUYORUZ GELECEĞE YATIRIM YAPMAK İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS! PARA KAZANMAK İÇİN İNANILMAZ BİR FIRSAT SUNUYORUZ GELECEĞE YATIRIM YAPMAK İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS! YENİ NESİL KAZANÇ SİSTEMİ İLE MUHTEŞEM KAZANÇLAR ALMAYA VE BU HEYECANA HAZIR MISIN? İnternet ile ticaretin

Detaylı

İnternet Bankacılığı

İnternet Bankacılığı Editörden Dergimizin bu sayıdaki özel konusu İnternet Bankacılığı Av. Özgür ERALP avukat@ozgureralp.av.tr Türkiye nin ilk ve tek dergisinin 2008/2 (7.sayı) sayısıyla tekrar karşınızdayız. Dergimizin bu

Detaylı

Bugün. Ülke Güvenlik Analizi (DDoS, Botnetler, Spam vs.) Sosyal Ağ Güvenliği Büyük Veri ve Bulut Güvenliği. Siber Güvenlik ve Farkındalık Eğitimi

Bugün. Ülke Güvenlik Analizi (DDoS, Botnetler, Spam vs.) Sosyal Ağ Güvenliği Büyük Veri ve Bulut Güvenliği. Siber Güvenlik ve Farkındalık Eğitimi Bugün Ülke Güvenlik Analizi (DDoS, Botnetler, Spam vs.) Sosyal Ağ Güvenliği Büyük Veri ve Bulut Güvenliği Ramazan TERZİ Gazi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği ISCTurkey 2014 İçindekiler Temel Kavramlar

Detaylı

Güvenliğiniz için aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi tavsiye edilmektedir:

Güvenliğiniz için aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi tavsiye edilmektedir: İnternet Bankacılığı, bankacılık hizmetlerinin internet üzerinden sunulduğu bir alternatif dağıtım kanalıdır. Türkiye'de bugün internet bankacılığı, herhangi bir banka şubesinin size sağlayacağı hizmetlerin

Detaylı

Güvenlik tehditleri raporu: 2009

Güvenlik tehditleri raporu: 2009 Güvenlik tehditleri raporu: 2009 Bu yılın yeni tehditlerine karşı hazırlıklı olun SOPHOS Güvenlik tehditleri raporu: 2009 2008 at a glance Genel Görünüm 2 Kasım 1988 tarihinde Cornell Üniversitesi nden,

Detaylı

Worry-FreeTM. Business Security Standard ve Advanced Sürümler Tehditleri yapt n z i lere bula madan önce durdurmada 1 numara.

Worry-FreeTM. Business Security Standard ve Advanced Sürümler Tehditleri yapt n z i lere bula madan önce durdurmada 1 numara. 7 Worry-FreeTM Business Security Standard ve Advanced Sürümler Tehditleri yapt n z i lere bula madan önce durdurmada 1 numara Administrator s Guide Yükleme K lavuzu Trend Micro Incorporated, bu belgede

Detaylı

E-Ticarette tüketiciler çok sayıda ürün çeşidini görebilir, en uygun ürünü bulma şansı artar.

E-Ticarette tüketiciler çok sayıda ürün çeşidini görebilir, en uygun ürünü bulma şansı artar. 4. HAFTA E-TİCARET 1. E-Ticarete Giriş E-Ticaret Nedir? Kısaca E-Ticaret olarak tanımlanan Elektronik Ticaret, her türlü mal ve hizmet satışının güvenli olarak internet üzerinden gerçekleştirilmesidir.

Detaylı

BÖLÜM 2. ELEKTRONİK TİCARETİ GERÇEKLEŞTİRMEK İÇİN GEREKEN TEKNİK ALTYAPI

BÖLÜM 2. ELEKTRONİK TİCARETİ GERÇEKLEŞTİRMEK İÇİN GEREKEN TEKNİK ALTYAPI BÖLÜM 2. ELEKTRONİK TİCARETİ GERÇEKLEŞTİRMEK İÇİN GEREKEN TEKNİK ALTYAPI Elektronik ticaret faaliyetlerini yürütmek isteyen şirketlerin bu konuda teknik bir altyapı ihtiyaçları bulunmaktadır. Elektronik

Detaylı

Asya Pasifik Genel Merkezi Cisco Systems (USA) Pte. Ltd. Singapur

Asya Pasifik Genel Merkezi Cisco Systems (USA) Pte. Ltd. Singapur Amerika Genel Merkezi Cisco Systems, Inc. San Jose, CA Asya Pasifik Genel Merkezi Cisco Systems (USA) Pte. Ltd. Singapur Avrupa Genel Merkezi Cisco Systems International BV Amsterdam, Hollanda Cisco'nun

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ PAZARLAMA VE PERAKENDE ELEKTRONİK BANKACILIK

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ PAZARLAMA VE PERAKENDE ELEKTRONİK BANKACILIK T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ PAZARLAMA VE PERAKENDE ELEKTRONİK BANKACILIK ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller;

Detaylı