BİTKİ KARANTİNASI YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK ( T R.G.)

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "BİTKİ KARANTİNASI YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK (17.05.2012 T. 28295 R.G.)"

Transkript

1 Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından: BİTKİ KARANTİNASI YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK ( T R.G.) MADDE 1 3/12/2011 tarihli ve sayılı Resmî Gazete de yayımlanan Bitki Karantinası Yönetmeliğinin 19 uncu maddesinin onuncu fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. (10) İhraç edilecek bitki ve bitkisel ürünler için düzenlenecek Bitki Sağlık Sertifikaları, 17 nci madde hükümlerine göre düzenlenir. MADDE 2 Aynı Yönetmeliğin ekinde yer alan EK-4 Bitki ve Bitkisel Ürünlerin İthalatında İstenen Özel Şartlar ın 1.8 inci satırı aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir Bursaphelenchus xylophilus un varlığı bilinen Kanada, Çin, Japonya, Kore Cumhuriyeti, Meksika, Tayvan, ABD ve Portekiz dışındaki ülkeler ile Rusya, Kazakistan ve Ukrayna menşeili; tamamı bir kısmı iğne yapraklılardan (Coniferales) elde edilen yonga, parçacık, talaş, rende talaşı, tahta atıkları ve hurdaları. a) Kabuğu soyulmuş yuvarlak odundan üretildiği Bitki Sağlık Sertifikasında belirtilmelidir, b) Onaylı bir fumigasyon yapılmalı ve Bitki Sağlık Sertifikası üzerinde aktif bileşen, minimum odun sıcaklığı, dozu (g/m 3 ) ve uygulama (maruz kalma) süresi (saat) belirtilmelidir, c) Kuru madde oranı (yüzdesi) olarak ifade edilen, uygun bir zaman/sıcaklık göstergesi ile elde edilen, nem içeriğinin % 20 nin altına çekmek için fırında kurutma işlemi yapıldığı Bitki Sağlık Sertifikasında belirtilmelidir, d) En az 30 dakika süreyle minimum 56 C lik bir öz sıcaklığın sağlandığı uygun bir ısıl işlem uygulandığı Bitki Sağlık Sertifikasında belirtilmelidir.

2 1.8.2 Bursaphelenchus xylophilus un varlığı bilinen Kanada, Çin, Japonya, Kore Cumhuriyeti, Meksika, Tayvan, ABD ve Portekiz dışındaki ülkeler ile Rusya, Kazakistan ve Ukrayna menşeili; orta çapı 12 cm den küçük lif, yonga ve kâğıtlık odun a) Üzerinde Monochamus spp. larvalarının neden olduğu 3 mm den büyük delikler olmamalıdır. ve b) Kabuğu soyulmuş olmalıdır. c) Onaylı bir fumigasyon yapılmalı ve Bitki Sağlık Sertifikası üzerinde aktif bileşen, minimum odun sıcaklığı, dozu (g/m 3 ) ve uygulama (maruz kalma) süresi (saat) belirtilmelidir, d) Kuru madde oranı (yüzdesi) olarak ifade edilen, uygun bir zaman/sıcaklık göstergesi ile elde edilen, nem içeriğinin % 20 nin altına çekmek için fırında kurutma işlemi yapıldığı Bitki Sağlık Sertifikasında belirtilmelidir, e) En az 30 dakika süreyle minimum 56 C lik bir öz sıcaklığın sağlandığı uygun bir ısıl işlem uygulandığı Bitki Sağlık Sertifikasında belirtilmelidir. MADDE 3 Aynı Yönetmeliğin ekinde yer alan EK-4 Bitki ve Bitkisel Ürünlerin İthalatında İstenen Özel Şartlar ın2.6 ncı satırı aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir ABD menşeili; Quercus L. nin doğal yuvarlak yüzeyini muhafaza etmeyenler dahil, aşağıda belirtilenler dışındaki odunu: Yonga, parçacık, talaş, rende talaşı, tahta atıkları ve hurdaları, Odunun minimum 176 C de 20 dakika süreyle ısıl işlem uygulanarak a) Yuvarlak yüzeyi tamamen kaybolacak kadar dört köşe şekil verilmiş olduğu Bitki Sağlık Sertifikasında belirtilmelidir. b) Kabuksuz olduğu ve kuru madde yüzdesi ile ifade edilen nem içeriğinin % 20 den az olduğu Bitki Sağlık Sertifikasında belirtilmelidir.

3 üretildiğinin belgeli ispatının olduğu fıçılar, variller, tekneler ve diğer fıçıcıların ürünleri ile bunların fıçı tahtası dahil odun kısımları, Kaplama üretimi amaçlı, doğal yuvarlak yüzeyini muhafaza eden odun. c) Kabuksuz olduğu ve onaylı bir sıcak hava sıcak su ile dezenfekte edilmiş olduğu Bitki Sağlık Sertifikasında belirtilmelidir. d) Eğer biçilmişse, üzerinde kabuk kalıntısı olsun ya da olmasın; 1) Kuru madde yüzdesi olarak ifade edilen, uygun bir zaman/sıcaklık göstergesi ile elde edilen, nem içeriğinin % 20 nin altına çekmek için fırında kurutma işlemine maruz kaldığı, Bitki Sağlık Sertifikasında belirtilmelidir. Odunun üzerinde, fırında kurutulmuş K.D. işareti uluslararası kabul edilen başka bir işaret bulunmalıdır. 2) Onaylı bir fumigasyon yapılmalı ve Bitki Sağlık Sertifikası üzerinde aktif bileşen, minimum odun sıcaklığı, dozu (g/m 3 ) ve uygulama (maruz kalma) süresi (saat) belirtilmelidir, ABD menşeili; Quercus L. nin kaplama üretimi amaçlı, doğal yuvarlak yüzeyini muhafaza eden odunu. a) Onaylı bir fumigasyon yapılmalı ve Bitki Sağlık Sertifikası üzerinde aktif bileşen, minimum odun sıcaklığı, dozu (g/m3) ve uygulama (maruz kalma) süresi (saat) belirtilmelidir. b) Ek-6/A listede yetkilendirilen giriş kapılarından giriş yapmalıdır. MADDE 4 Aynı Yönetmeliğin ekinde yer alan EK-4 Bitki ve Bitkisel Ürünlerin İthalatında İstenen Özel Şartlar ın 2.11 inci satırı aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir Acer macrophyllum Pursh, Aesculus californica (Spach) Nutt.,Lithocarpus densiflorus (Hook.&Arn.) Rehd.,Quercus spp. L ve Taxus brevifolianutt. Odunları a) Bitkiler Phytophthora ramorum dan arî alanlar menşeli olmalı ve bu alanın adının Bitki Sağlık Sertifikasının menşei yeri başlığı altında yer aldığı Bitki Sağlık Sertifikasında belirtilmelidir.

4 b) Bitki Sağlık Sertifikası, odunların kabuklarının soyuldukları resmi olarak doğrulandıktan sonra düzenlenmelidir. ve Yuvarlak yüzeyi tamamen kaybolacak kadar dört köşe şekil verilmiş olduğu, Kuru madde yüzdesi ile ifade edilen nem içeriğinin %20 den az olduğu, Onaylı bir sıcak hava sıcak su ile dezenfekte edilmiş olduğu Bitki Sağlık Sertifikasında belirtilmelidir. c) Eğer biçilmişse, üzerinde kabuk kalıntısı olsun ya da olmasın; 1) Kuru madde yüzdesi olarak ifade edilen, uygun bir zaman/sıcaklık göstergesi ile elde edilen, nem içeriğinin % 20 nin altına çekmek için fırında kurutma işlemine maruz kaldığı, Bitki Sağlık Sertifikasında belirtilmelidir. Odunun üzerinde, fırında kurutulmuş K.D. işareti uluslararası kabul edilen başka bir işaret bulunmalıdır. 2) Onaylı bir fumigasyon yapılmalı ve Bitki Sağlık Sertifikası üzerinde aktif bileşen, minimum odun sıcaklığı, dozu (g/m 3 ) ve uygulama (maruz kalma) süresi (saat) belirtilmelidir, MADDE 5- Aynı Yönetmeliğin ekinde yer alan EK-5 Bitki Sağlık Sertifikası Taşıması Gerekli Bitki ve Bitkisel Ürünler aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. BİTKİ SAĞLIK SERTİFİKASI TAŞIMASI GEREKLİ BİTKİ VE BİTKİSEL ÜRÜNLER EK-5

5 GTİP MADDE İSMİ Çiçek soğanları, yumrular, yumrulu kökler, küçük soğanlar, sürgün başları ve rizomlar (dinlenme halinde sürgün vermiş çiçeklenmiş); hindiba bitkisi ve kökleri (12.12 pozisyonundaki kökler hariç) Diğer canlı bitkiler (kökleri dahil), çelikler, daldırmalar; mantar miselleri Buket yapmaya elverişli süs amacına uygun cinsten kesme çiçekler ve çiçek tomurcukları (taze olanlar) Buket yapmaya elverişli süs amacına uygun cinsten bitki yaprakları, bitki dalları ve bitkilerin diğer kısımları (çiçeksiz tomurcuksuz) ve otlar, yosunlar ve likenler (taze olanlar) Patates (taze soğutulmuş) Domates (taze soğutulmuş) Soğanlar, şalotlar, sarımsaklar, pırasalar ve diğer soğanımsı sebzeler (taze soğutulmuş) Lahanalar, karnabaharlar, alabaşlar, yaprak lahanalar ve benzeri yenilen brassicalar (taze soğutulmuş) Marul (Lactuca sativa) ve hindiba (Cichorium spp.) (taze soğutulmuş) Havuçlar, şalgamlar, kırmızı pancar, teke sakalı (salsifis), kök kerevizi, turplar ve benzeri yenilen kökler (taze soğutulmuş) Hıyarlar ve kornişonlar (taze soğutulmuş) Baklagiller (kabuklu kabuksuz) (taze soğutulmuş) Diğer sebzeler (taze soğutulmuş) Tohumluk (melez) Kuru baklagiller (kabuksuz) (taneleri ikiye ayrılmış, tane kabukları çıkarılmış olsun olmasın) Manyok, ararot, salep, yer elması, tatlı patates ve yüksek oranda nişasta inülin içeren benzeri kök ve yumrular (taze soğutulmuş) İç kabuklu (endokarp) Hindistan cevizi Diğerleri Kabuklu brezilya cevizi Kabuklu kaju cevizi Kabuklu bademler Kabuklu fındık filbert (Corylus spp.) Kabuklu ceviz Kabuklu Kestane (Castanea Spp.) Kabuklu Antep fıstığı Kabuklu Avustralya fındığı (Makadamya cevizi) Kola cevizi (Cola spp.) Arek cevizi Diğerleri Muz (plantain dahil) (yalnız taze olanlar) Hurma Taze incir Ananas Avokado armudu Guava armudu, mango ve mangost Turunçgiller (taze olanlar) ( GTİP li kurutulmuş turunçgiller hariç) Üzümler (taze olanlar)

6 GTİP MADDE İSMİ Kavunlar (karpuzlar dahil) ve Papaya (taze olanlar) Elma, armut ve ayva (taze olanlar) Kayısı, kiraz, şeftali (nektarin dahil), erik ve çakal eriği (taze olanlar) Diğer meyveler (taze olanlar) Diğerleri Turunçgillerin kavunların (karpuzlar dahil) kabukları (taze olanlar) Kafeini alınmamış kahve (kavrulmamış olanlar) Buğday ve mahlut Çavdar Arpa Yulaf Mısır Kavuz içinde bulunan pirinç (çeltik) Tane darı (koca darı) Kara buğday, darı (cin ve kum darı), kuş yemi; diğer hububat Soya fasülyesi (kırılmış olsun olmasın) Yer fıstığı (kavrulmamış başka şekilde pişirilmemiş, kabuklu kırılmış olsun olmasın) Kopra Keten tohumu (Kırılmış olanlar hariç) Tohumluk olanlar Diğerleri Diğerleri Ayçiçeği tohumu (Kırılmış olsun olmasın) Diğer yağlı tohumlar ve meyveler (Kırılmış olsun olmasın) Ekim amacıyla kullanılan tohum, meyve ve sporlar: Şerbetçi otu kozalakları (Dane, toz pellet şekline getirilmemiş olanlar) Bitki ve bitki kısımları (tohum ve meyveler dahil) (esas olarak parfümeride, eczacılıkta, böcek yada mantar öldürücü benzeri amaçlarla kullanılan cinsten olanlar) (Taze olanlar) Başlıca tababette, parfümeride ve benzeri işlerde kullanılanlar Diğerleri (taze olanlar) Başlıca tababette, parfümeride ve benzeri işlerde kullanılanlar Diğerleri Diğerleri (taze olanlar) Keçiboynuzu (harnup) Şeker kamışı (taze olanlar) Hindiba kökleri Kabukları soyulmamış, ezilmemiş öğütülmemiş (keçiboynuzu tohumları) Diğer keçiboynuzu tohumları Tatlı sorgum (saccharatum) Kayısı, şeftali (nektarin dahil) ve erik çekirdekleri ve çekirdek içleri Diğerleri Diğerleri Pamuk linteri Yontulmaya elverişli sert taneler, çekirdekler, kabuklar, cevizler (korozo cevizi, dom palmiyesi cevizi ve benzerleri)

7 GTİP MADDE İSMİ Özellikle fırça ve süpürge imalinde kullanılan türdeki bitkisel maddeler (süpürge darısı, piassava, sedir otu ve istle gibi) (bağ demet halinde olsun olmasın) ([sadece süpürge darısı (Sorghum spp.)]) Palamut Ceviz kökü Diğerleri Dane kakao (ham) Yaprak tütün ve tütün döküntüleri ( sapları koparılmış, damarı çıkarılmış olanlar hariç) Turb (turb döküntüleri dahil) (aglomere edilmiş olsun olmasın) Yakmaya mahsus ağaçlar (kütük, odun, çalı-çırpı demetleri halinde benzeri şekillerde) ; ince dilimler yongalar halinde ağaç; testere talaşı ve odun döküntü ve artıkları (kütük, briket, topak benzeri şekillerde aglomere edilmiş olsun olmasın) Yuvarlak ağaçlar (kabukları kışırları alınmış kare şeklinde kabaca yontulmuş olsun olmasın) ( Boya, kreozot diğer koruyucularla işlem görmüş olanlar hariç) Ahşap çemberler; yarılmış sırıklar; uçları sivritilmiş fakat uzunlamasına biçilmemiş ağaçtan büyük ve küçük kazıklar; baston, şemsiye, alet sapları benzeri eşya imaline elverişli ahşap çubuklar (kabaca yontulmuş fakat torna edilmemiş, bükülmemiş başka surette işlenmemiş); kasnak tahtaları ve şerit halinde ağaçlar (Kalınlığı 6 mm yi geçenler) Ahşap demiryolu tramvay traversleri Uzunlamasına testere ile biçilmiş yontulmuş, dilimlenmiş yaprak halinde açılmış, kalınlığı 6 mm. yi geçen ağaçlar (rendelenmiş, zımparalanmış uç uca eklenmiş olsun olmasın) Ahşap büyük ve küçük sandıklar, kafes sandıklar, silindir sandıklar ve benzeri ambalajlar; ahşap kablo makaraları, ahşap paletler, palet sandıkları ve diğer yük tablaları; ahşap palet kaldırıcılar: Ahşap variller, fıçılar, kovalar, gerdeller ve diğer fıçıcı eşyası ve bunların aksam ve parçaları (fıçı tahtaiarı dahii) (boyanmış ve verniklenmiş hariç) Tabii mantar (işlenmemiş basit bir şekilde hazırlanmış) Diğerleri Diğerleri Tarak telefi Diğerleri Tarak telefi Diğerleri Çalılardan bağlanmış demetler halinde diğer bitkisel maddelerden süpürgeler (saplı sapsız) MADDE 6 Aynı Yönetmeliğin aynı ekinde yer alan EK-6 Giriş ve Çıkış Kapılarının A) Bitki ve Bitkisel Ürün Giriş Kapıları kısmı aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve B) Bitki ve Bitkisel Ürün Çıkış Kapıları kısmının 13 üncü satırının Çıkış Kapısının Adı bölümüne İnegöl, 27 nci satırının Çıkış Kapısının Adı bölümüne Pendik ibareleri eklenmiştir.

8 A ) BİTKİ VE BİTKİSEL ÜRÜN GİRİŞ KAPILARI SIRA NO BAĞLI OLDUĞU İL KAPININ ADI 1 1 ADANA Adana, Yumurtalık Serbest Bölge 2 AĞRI Doğu Beyazıt, Gürbulak ANKARA Ankara Tır, Ankara Posta, Esenboğa 1, 2 ANTALYA Antalya, Antalya Havalimanı, Antalya Serbest Bölge 5 ARDAHAN Türkgözü 6 2 ARTVİN Hopa, Sarp 7 BALIKESİR Bandırma BARTIN Bartın 1,2 BURSA Bursa, 3 Gemlik, Mudanya, İnegöl 10 ÇANAKKALE Çanakkale 11 1,2 EDİRNE Kapıkule TIR, Kapıkule Gar, Kapıkule Yolcu Salonu, İpsala, Hamzabeyli 12 ERZURUM Erzurum 13 ESKİŞEHİR Eskişehir 14 GAZİANTEP Gaziantep, Islahiye 15 GİRESUN Giresun 16 IĞDIR Dilucu İstanbul Posta, Karaköy Yolcu Salonu, Ambarlı, Haydarpaşa, Halkalı, Erenköy, Atatürk Havalimanı Kargo, Atatürk Havalimanı Serbest Bölge, İstanbul Deri Serbest Bölge, Trakya Serbest Bölge, Sabiha 17 1,2 İSTANBUL Gökçen Uluslararası Havalimanı, Pendik 18 1,2 İZMİR İzmir, Adnan Menderes, İzmir TIR, Ege Serbest Bölge, Aliağa, Dikili, Çeşme

9 19 HAKKARİ Esendere 20 1 HATAY Antakya, 2 İskenderun, Isdemir, Yayladağı Kapı, Cilvegözü 21 KAHRAMANMARAŞ Kahramanmaraş 22 2 KASTAMONU İnebolu 23 KAYSERİ Kayseri 24 KİLİS Öncüpınar 25 2,3 KOCAELİ İzmit, Derince, Gebze, Dilovası 26 KONYA Konya 27 MALATYA Malatya 28 MARDİN Mardin, Nusaybin 29 1,2 MERSİN Mersin, Yolcu Salonu, Taşucu, Mersin Serbest Bölge 30 MUĞLA Dalaman Havalimanı ORDU Ordu, Ünye 2 RİZE Rize 1,2 SAKARYA Sakarya 1,2 SAMSUN Samsun, Samsun Serbest Bölge 2 SİNOP Sinop 36 SİVAS Sivas 37 ŞIRNAK Habur, İpekyolu 38 2 TEKİRDAĞ Tekirdağ, Çorlu Havalimanı, Çerkezköy, Avrupa Serbest Bölge 39 1,2 TRABZON Trabzon, Trabzon Serbest Bölge 40 UŞAK Uşak 41 VAN Kapıköy YALOVA Yalova 2 ZONGULDAK Zonguldak, Karadeniz Ereğli 1 Üretim ve çoğaltım materyali ithaline yetkili iller

10 2 Ahşap ambalaj malzemeleri hariç orman ürünleri ithalatına yetkili iller 3 EK-4, Madde ye göre ABD den meşe ithalatına yetkili kapılar MADDE 7 Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer. MADDE 8 Bu Yönetmelik hükümlerini Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı yürütür.

YÖNETMELİK. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından: BİTKİ KARANTİNASI YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

YÖNETMELİK. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından: BİTKİ KARANTİNASI YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK 17 Mayıs 2012 PERŞEMBE Resmî Gazete Sayı : 28295 YÖNETMELİK Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından: BİTKİ KARANTİNASI YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK MADDE 1 3/12/2011 tarihli ve

Detaylı

GÜMRÜK İDARELERİ LİSTESİ. İLİ Yetkili Gümrük İdareleri 1- Ankara TIR Güm. Müd. Ankara 1/a. Ankara Mürted Güm. Başmemurluğu

GÜMRÜK İDARELERİ LİSTESİ. İLİ Yetkili Gümrük İdareleri 1- Ankara TIR Güm. Müd. Ankara 1/a. Ankara Mürted Güm. Başmemurluğu GÜMRÜK İDARELERİ LİSTESİ EK 84 ANKARA GÜMRÜKLERİ BAŞMÜDÜRLÜĞÜ 1- Ankara TIR Güm. Müd. Ankara 1/a. Ankara Mürted Güm. Başmemurluğu Ankara Ankara Gar Gümrük Müdürlüğü Ankara 2- Esenboğa Gümrük Müdürlüğü

Detaylı

Gümrük Müsteşarlığından: Gümrük Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik

Gümrük Müsteşarlığından: Gümrük Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Gümrük Müsteşarlığından: Gümrük Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik MADDE 1 31/5/2002 tarihli ve 24771 mükerrer sayılı Resmî Gazete de yayımlanan Gümrük Yönetmeliğinin 653 üncü maddesi

Detaylı

Avrupa Birliği Menşeli Bazı Tarım Ürünleri İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanması Hakkında Karar

Avrupa Birliği Menşeli Bazı Tarım Ürünleri İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanması Hakkında Karar Avrupa Birliği Menşeli Bazı Tarım Ürünleri İthalatında Uygulanması Hakkında Karar 30/12/2006 tarihli ve 26392 sayılı Resmi Gazete 22/12/2006 tarihli ve 2006/11439 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı (Değişik:

Detaylı

İl İl Dış Ticaret Potansiyeli çalışmamız ile birlikte bu bilincin daha da pekişmesini hedefliyoruz.

İl İl Dış Ticaret Potansiyeli çalışmamız ile birlikte bu bilincin daha da pekişmesini hedefliyoruz. Dış Ticaret Müsteşarlığı olarak hayata geçirdiğimiz İhracata Dönük Üretim Stratejisi ile bugüne kadar, her bir ilimizin hali hazırda ürettiği ürünleri nasıl dünya pazarlarında rekabetçi bir şekilde satabilir

Detaylı

tohumu yetiştirilmesi Diğer sebze tohumlarının yetiştiriciliği (şeker pancarı tohumu dahil, diğer pancar tohumları hariç)

tohumu yetiştirilmesi Diğer sebze tohumlarının yetiştiriciliği (şeker pancarı tohumu dahil, diğer pancar tohumları hariç) Kod Tanım 01.11.07 Taze baklagil sebzelerin yetiştirilmesi 01.11.07 Acı bakla yetiştirilmesi Baklagillerin yetiştirilmesi (fasulye (taze ve kuru), bakla, nohut, mercimek, acı bakla, bezelye, araka vb.)

Detaylı

TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ MESLEKLERİN GRUPLANDIRILMASI REHBERİ

TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ MESLEKLERİN GRUPLANDIRILMASI REHBERİ TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ MESLEKLERİN GRUPLANDIRILMASI REHBERİ Önsöz 5174 sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği İle Odalar ve Borsalar Kanunu uyarınca 19.01.2005 tarih ve 25705 sayılı Resmi

Detaylı

DIŞ TİCARETLE İLGİLİ KURUMLAR VE KURULUŞLAR

DIŞ TİCARETLE İLGİLİ KURUMLAR VE KURULUŞLAR T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YAYINI NO: 2793 AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ YAYINI NO: 1751 DIŞ TİCARETLE İLGİLİ KURUMLAR VE KURULUŞLAR Yazarlar Prof.Dr. Nüvit OKTAY (Ünite 1, 4, 5) Yrd.Doç.Dr. Hasan BAKIR (Ünite

Detaylı

ADANA TİCARET ODASI MESLEK GRUPLARI VE GRUPLAR ALTINDAKİ NACE KODLARI 1. MESLEK GRUBU 01.11.07 Baklagillerin yetiştirilmesi (fasulye (taze ve kuru),

ADANA TİCARET ODASI MESLEK GRUPLARI VE GRUPLAR ALTINDAKİ NACE KODLARI 1. MESLEK GRUBU 01.11.07 Baklagillerin yetiştirilmesi (fasulye (taze ve kuru), ADANA TİCARET ODASI MESLEK GRUPLARI VE GRUPLAR ALTINDAKİ NACE KODLARI 1. MESLEK GRUBU 01.11.07 Baklagillerin yetiştirilmesi (fasulye (taze ve kuru), bakla, nohut, mercimek, acı bakla, bezelye, araka vb.)

Detaylı

DIŞ TİCARETTE STANDARDİZASYON I. BÖLÜM

DIŞ TİCARETTE STANDARDİZASYON I. BÖLÜM DIŞ TİCARETTE STANDARDİZASYON MEVZUATI I. BÖLÜM 1 DIŞ TİCARETTE TEKNİK DÜZENLEMELER VE STANDARDİZASYON REJİMİ KARARI... 3 DIŞ TİCARETTE TEKNİK DÜZENLEMELER VE STANDARDİZASYON YÖNETMELİĞİ... 10 Dış Ticarette

Detaylı

Ek 1/D TÜRK STANDARTLARINA GÖRE TİCARİ KALİTE DENETİMİNE TABİ ÜRÜNLER Yaş Meyve ve Sebzeler 1

Ek 1/D TÜRK STANDARTLARINA GÖRE TİCARİ KALİTE DENETİMİNE TABİ ÜRÜNLER Yaş Meyve ve Sebzeler 1 Ek 1/D TÜRK STANDARTLARINA GÖRE TİCARİ KALİTE DENETİMİNE TABİ ÜRÜNLER Yaş Meyve ve Sebzeler 1 No GTİP Madde İsmi İlgili Standart Standardın Farklı Uygulanacak Maddesi.1 Numune Alma.1 Numune Alma maddesi.1

Detaylı

10.84.01 Baharat imalatı (karabiber, kırmızı toz/pul biber, hardal unu, tarçın, yenibahar, damla sakızı, baharat karışımları vb.

10.84.01 Baharat imalatı (karabiber, kırmızı toz/pul biber, hardal unu, tarçın, yenibahar, damla sakızı, baharat karışımları vb. 1.GRUP 01.11.14 Yağlı tohum yetiştiriciliği (soya fasulyesi, yer fıstığı, pamuk çekirdeği, kene otu çekirdeği (Hint yağı çekirdeği), keten tohumu, hardal tohumu, nijer tohumu, kolza, aspir tohumu, susam

Detaylı

26 Aralık 2012, Çarşamba Sayı : 28509 TEBLİĞ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNE İLİŞKİN İŞYERİ TEHLİKE SINIFLARI TEBLİĞİ

26 Aralık 2012, Çarşamba Sayı : 28509 TEBLİĞ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNE İLİŞKİN İŞYERİ TEHLİKE SINIFLARI TEBLİĞİ 26 Aralık 2012, Çarşamba Sayı : 28509 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından: TEBLİĞ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNE İLİŞKİN İŞYERİ TEHLİKE SINIFLARI TEBLİĞİ MADDE 1 (1) 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş

Detaylı

18 Nisan 2014 CUMA Resmî Gazete Sayı : 28976 TEBLİĞ İŞYERİ TEHLİKE SINIFLARI LİSTESİ

18 Nisan 2014 CUMA Resmî Gazete Sayı : 28976 TEBLİĞ İŞYERİ TEHLİKE SINIFLARI LİSTESİ 18 Nisan 2014 CUMA Resmî Gazete Sayı : 28976 TEBLİĞ Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından: İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNE İLİŞKİN İŞYERİ TEHLİKE SINIFLARI TEBLİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR TEBLİĞ MADDE

Detaylı

Resmî Gazete TEBLİĞ YAPI MALZEMELERİNİN İTHALAT DENETİMLERİNE DAİR DIŞ TİCARETTE STANDARDİZASYON TEBLİĞİ TEBLİĞ NO: (2011/14)

Resmî Gazete TEBLİĞ YAPI MALZEMELERİNİN İTHALAT DENETİMLERİNE DAİR DIŞ TİCARETTE STANDARDİZASYON TEBLİĞİ TEBLİĞ NO: (2011/14) 29 Aralık 2010 ÇARŞAMBA Resmî Gazete Sayı : 27800 (5. Mükerrer) TEBLİĞ Dış Ticaret Müsteşarlığından: YAPI MALZEMELERİNİN İTHALAT DENETİMLERİNE DAİR DIŞ TİCARETTE STANDARDİZASYON TEBLİĞİ TEBLİĞ NO: (2011/14)

Detaylı

CANLI, TAZE, SOĞUTULMUŞ VE DONDURULMUŞ SU ÜRÜNLERİ İTHALATINA İLİŞKİN UYGULAMA TALİMATI

CANLI, TAZE, SOĞUTULMUŞ VE DONDURULMUŞ SU ÜRÜNLERİ İTHALATINA İLİŞKİN UYGULAMA TALİMATI CANLI, TAZE, SOĞUTULMUŞ VE DONDURULMUŞ SU ÜRÜNLERİ İTHALATINA İLİŞKİN UYGULAMA TALİMATI I-Genel Hükümler 1- Bu talimat, 1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu, 560 sayılı Gıdaların Üretimi, Tüketimi ve Denetlenmesine

Detaylı

TOPRAK VE ARAZİ SINIFLAMASI STANDARTLARI TEKNİK TALİMATI. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Yasal Dayanak, Tanımlar

TOPRAK VE ARAZİ SINIFLAMASI STANDARTLARI TEKNİK TALİMATI. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Yasal Dayanak, Tanımlar 1. TEKNİK TALİMAT TOPRAK VE ARAZİ SINIFLAMASI STANDARTLARI TEKNİK TALİMATI BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Yasal Dayanak, Tanımlar Amaç Madde-1: Bu talimatın amacı toprak koruma ve arazi kullanımına yönelik

Detaylı

İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin İşyeri Tehlike Sınıfları Listesi / NACE Kodları. Tehlikeli ve Çok Tehlikeli Sınıfta Yer Alan İşler

İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin İşyeri Tehlike Sınıfları Listesi / NACE Kodları. Tehlikeli ve Çok Tehlikeli Sınıfta Yer Alan İşler www.isvesosyalguvenlik.com Mevzuat Bilgi Kültür - Haber Platformu İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin İşyeri Tehlike Sınıfları Listesi / NACE Kodları ve Çok Sınıfta Yer Alan İşler 18 Nisan 2014 Tarihli Resmî

Detaylı

Dolu Teminatı için Sigortaya Son Kabul Tarihleri

Dolu Teminatı için Sigortaya Son Kabul Tarihleri Dolu Teminatı için Sigortaya Son Kabul Tarihleri Ana Sınıf Ürün adı Alt Sınıf İL TARİH Tarla Ürünleri Buğday (Makarnalık) Tahıllar Adana, Osmaniye, Mersin, Antalya, Muğla 31.Mar Tarla Ürünleri Buğday (Makarnalık)

Detaylı

YATIRIM TEŞVİK UYGULAMALARINDA BÖLGELER. 1. Bölge 2. Bölge 3. Bölge 4. Bölge 5. Bölge 6. Bölge. Ankara Adana Balıkesir Afyonkarahisar Adıyaman Ağrı

YATIRIM TEŞVİK UYGULAMALARINDA BÖLGELER. 1. Bölge 2. Bölge 3. Bölge 4. Bölge 5. Bölge 6. Bölge. Ankara Adana Balıkesir Afyonkarahisar Adıyaman Ağrı EK-1 YATIRIM TEŞVİK UYGULAMALARINDA BÖLGELER 1. Bölge 2. Bölge 3. Bölge 4. Bölge 5. Bölge 6. Bölge Ankara Adana Balıkesir Afyonkarahisar Adıyaman Ağrı Antalya Aydın Bilecik Amasya Aksaray Ardahan Bursa

Detaylı

ŞANLIURFA YAŞ MEYVE VE SEBZE YETİŞTİRİCİLİğİ İHTİYAÇ ANALİZİ RAPORU

ŞANLIURFA YAŞ MEYVE VE SEBZE YETİŞTİRİCİLİğİ İHTİYAÇ ANALİZİ RAPORU ŞANLIURFA YAŞ MEYVE VE SEBZE YETİŞTİRİCİLİğİ İHTİYAÇ ANALİZİ RAPORU www.pirigroup.com Bu rapor, Şanlıurfa Yaş Meyve ve Sebze Yetiştiriciliği İhtiyaç Analizi Raporu, 2013 yılı TRC2/13/DFD Doğrudan Faaliyet

Detaylı

MERSİN TİCARET ve SANAYİ ODASI MESLEK GRUPLARI

MERSİN TİCARET ve SANAYİ ODASI MESLEK GRUPLARI NACE Rev.2-25.02.2012 eklenmiş MERSİN TİCARET ve SANAYİ ODASI MESLEK GRUPLARI 01- SEBZE ve MEYVELERİN TİCARETİ 02- SEBZE ve MEYVELERİN YETİŞTİRİLMESİ, İŞLENMESİ, PAKETLENMESİ 03- TAHILLARIN YETİŞTİRİLMESİ

Detaylı

Yönetmelik. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

Yönetmelik. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Yönetmelik Tarım ve Köyişleri Bakanlığından: Tarımsal Üretici Birliklerinin Kuruluş Usul ve Esaslarına İlişkin Yönetmelik Amaç ve kapsam BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Madde 1 Bu Yönetmeliğin

Detaylı

SINIR TİCARETİ RAPORU VAN ve HAKKARİ İLLERİ

SINIR TİCARETİ RAPORU VAN ve HAKKARİ İLLERİ SINIR TİCARETİ RAPORU VAN ve HAKKARİ İLLERİ 1-SINIR TİCARETİ NEDİR? 2-SINIR TİCARETİNDE KURUMLAR VE SÜREÇLER 3.SINIR TİCARETİNİ KİMLER YAPABİLİR? 4.SINIR TİCARET MERKEZİ (STM) NE DEMEK? 5. SINIR TİCARETDE

Detaylı

TÜRKİYE KALKINMA BANKASI A.Ş. SEKTÖREL ARAŞTIRMALAR ET VE ET ÜRÜNLERİ SA/00-3-6 HAZIRLAYAN ERDAL ERTUĞRUL UZMAN ARAŞTIRMA MÜDÜRLÜĞÜ Temmuz 2000 ANKARA TKB MATBAASI İÇİNDEKİLER TABLO VE ŞEKİLLER LİSTESİ...

Detaylı

Diğer sebze tohumlarının yetiştiriciliği (şeker pancarı tohumu dahil, diğer pancar tohumları

Diğer sebze tohumlarının yetiştiriciliği (şeker pancarı tohumu dahil, diğer pancar tohumları İŞYERİ TEHLİKE SINIFLARI LİSTESİ NACE Rev.2_Altılı A TARIM, ORMANCILIK VE BALIKÇILIK 01 Bitkisel ve hayvansal üretim ile avcılık ve ilgili hizmet faaliyetleri 01.1 Tek yıllık (uzun ömürlü olmayan) bitkisel

Detaylı

01.11.14. Tehlikeli EK-1

01.11.14. Tehlikeli EK-1 EK-1 İŞYERİ TEHLİKE SINIFLARI LİSTESİ NACE Rev.2_Altılı Kod NACE Rev.2_Altılı Tanım Tehlike Sınıfı A TARIM, ORMANCILIK VE BALIKÇILIK 01 Bitkisel ve hayvansal üretim ile avcılık ve ilgili hizmet faaliyetleri

Detaylı

EK-1. İŞYERİ TEHLİKE SINIFLARI LİSTESİ NACE Rev.2_Altılı Tanım. Kod

EK-1. İŞYERİ TEHLİKE SINIFLARI LİSTESİ NACE Rev.2_Altılı Tanım. Kod EK-1 NACE Rev.2_Altılı İŞYERİ TEHLİKE SINIFLARI LİSTESİ A TARIM, ORMANCILIK VE BALIKÇILIK 01 Bitkisel ve hayvansal üretim ile avcılık ve ilgili hizmet faaliyetleri 01.1 Tek yıllık (uzun ömürlü olmayan)

Detaylı

T.C. Resmi Gazete. Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğünce Yayımlanır. 1 Nisan 1995 CUMARTESİ

T.C. Resmi Gazete. Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğünce Yayımlanır. 1 Nisan 1995 CUMARTESİ T.C. Resmi Gazete Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğünce Yayımlanır Kuruluşu : 7 Ekim 1920 1 Nisan 1995 CUMARTESİ YÜRÜTME VE İDARE BÖLÜMÜ Sayı : 22245 Cumhurbaşkanlığına Vekâlet Etme

Detaylı

KAMU HASTANELERİ BİRLİKLERİNDE SÖZLEŞMELİ PERSONELE EK ÖDEME YAPILMASINA DAİR YÖNERGEDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNERGE

KAMU HASTANELERİ BİRLİKLERİNDE SÖZLEŞMELİ PERSONELE EK ÖDEME YAPILMASINA DAİR YÖNERGEDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNERGE KAMU HASTANELERİ BİRLİKLERİNDE SÖZLEŞMELİ PERSONELE EK ÖDEME YAPILMASINA DAİR YÖNERGEDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNERGE MADDE 1-20/11/2012 tarihli ve 116 sayılı Makam Onayı ile yürürlüğe konulan Kamu

Detaylı