6. KATKI MADDELERİ. 6.1 Taze Betonun Özelliklerini Değiştiren Katkı Maddeleri

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "6. KATKI MADDELERİ. 6.1 Taze Betonun Özelliklerini Değiştiren Katkı Maddeleri"

Transkript

1 1 6. KATKI MADDELERİ Katkı maddeleri su, agrega ve çimento dışında betonlara çok düşük miktarlarda katılan kimyasal maddelerdir. Bunların kullanılması beton üretimi için zorunluluk taşımaz. Gün geçtikçe katkı maddelerinin kullanılması yaygınlaşmaktadır. Katkı maddeleri çimento ağırlığının %5 inden daha az olur. Miktar daha fazla olursa o maddeye bir bileşen gözüyle bakılır. Bu maddeler beton üretiminde karıştırma aşamasında ilave edilirler ve betonun taze veya sertleşmiş haldeki bazı özelliklerinin iyileşmesini sağlarlar. Katkı maddeleri sihirli maddeler değildir. Kurallarına uygun olarak üretilmeyen kötü bir betonu katkı kullanarak iyileştirmek imkansızdır. Katkı maddeleri her çimento, her agrega türü ve granülometrisi için olumlu sonuç vermeyebilir. Katkı miktarını arttırmak, azaltmak gerekebilir. Bu bakımdan katkının eldeki diğer malzemeye uyumu önceden deneyle araştırılmalıdır. Katkıyı pazarlayanlar tarafından önerilen miktarlar her hale uygulanamaz. Katkı dozajı ön deneylerle araştırılmalıdır. Katkı maddelerinin esas fonksiyonları yanında daima ikinci etkileri vardır. Bir özellik düzeltilirken başka bir özellik bozulabilir. Bazı durumlarda birden fazla katkı maddesi kullanılabilir. Bunların birbirleriyle uyumları, birbirlerinin etkilerini bozmadıkları ispatlanmalıdır. Katkıları oluşturdukları etkiler açısından sınıflandırabiliriz. 6.1 Taze Betonun Özelliklerini Değiştiren Katkı Maddeleri Taze beton özelliği deyince aklımıza işlenebilirlik gelir. İşlenebilirlik sadece kolay yerleşme olarak algılanamaz. Aynı zamanda betonun kohezyonu; yani iri tanelerin ve suyun ayrışmaması gerekir. Bu bakımdan taze betonun özelliklerini etkileyen katkıları iki grupta inceleyebiliriz. Akışkanlaştırıcı katkılar: Yaklaşık çimento ağırlığının %0,2-0,5 i oranında kullanılır. Aynı işlenebilirliği sağlamak şartıyla su miktarında %5-15 arası bir indirim sağlarlar. Mukavemet su/çimento oranına bağlı olduğundan, katkı kullanıldığında aynı mukavemet daha az çimento ile sağlanacak anlamı çıkmamalıdır. Bu katkıların etkilerini şöyle sıralayabiliriz: - Betoniyerde karıştırma kolaydır, betoniyer çeperlerine yapışma olmaz. - Terleme ve segregasyon min düzeydedir. Taşıma ve yerleştirme daha güvenlidir. - Prizde gecikme olabilir. - Hava sürüklenmesi sebebiyle mukavemet düşebilir. - Çimento-agrega bağlantısı iyileşir. - Kapiler (kılcal) su emme kapasitesi azalır. Su Tutucu Katkılar: Bunlar çimentonun su kusmasını, yani betonun terlemesini önlerler. Akışkanlaştırıcıların aksine karma suyunun bir miktar artmasına sebep olurlar. Elde edilen betonun kohezyonu yüksektir. Yani kararlı ve homojen yapıdadır. Bu katkılar piyasada toz veya sıvı halde bulunurlar. Tozların rutubetten korunması gerekir. Sıvılar uzun süre sonunda diplerine çökelti yaparlar, kullanılmadan önce bu çökeltilerin giderilmesi gerekir. Kullanma oranı çimento ağırlığının %2-3 ü mertebesindedir. Kullanılma yerleri: - Su altında dökülen betonlar. - Pompa betonu, enjeksiyon şerbetleri.

2 2 - Püskürtme beton. - Çıplak betonlar: Mimari amaçlarla sıvanmadan kullanılan betonlar. Yüzeyinin temiz ve düzgün olması gerekir. - Çimento dozajının hidratasyon ısısı sebebiyle düşük olduğu kütle betonları ve zayıf dozlu prefabrike elemanların üretimi. Bu katkılar mekanik mukavemeti bir miktar düşürürler. 6.2 Priz ve Sertleşmeyi Etkileyen Katkı Maddeleri Standartlara göre çimentoların 1 saatten önce prize başlamaları, 10 saatten sonra da priz olayının bitmemesi (devam etmesi) istenmez. Ancak özel durumlarda priz başlama ve bitme sürelerinin değiştirilmesi, sertleşmenin hızlanması istenebilir. Bu katkı maddeleri ile sağlanır. Priz hızlandırıcı katkılar: Çimento ağırlığının %0,5-5 i oranında kullanılır. Kullanıldığı yerler: - Soğuk havada beton dökümü - Çabuk kalıp alma durumu - Isıl işlem uygulanan prefabrikasyon işleri - Saklama (kür) süresini azaltma durumları - Kalıplara gelen yanal basınç yüklerini azaltma - Püskürtme beton uygulamasında Priz geciktirici katkılar: Bunlar çimento ağırlığının %0,1-0,03 ü gibi çok düşük oranlarda kullanılır. Dozaja çok dikkat edilmelidir. Çimentolar aynı tip olsa bile farklı fabrikalarda üretilenler için farklı bir dozaj tayini gerekebilir. Kullanıldığı yerler: - Sıcak havalarda beton dökümü (yanmayı önler) - İnşaat kesinti derzlerini azaltmada - Hazır beton üretiminde transmikserle uzun mesafeye beton taşınmasında - Pompa betonunda - Yüzeyi pürüzlendirilecek beton panoların üretiminde 6.3 Betonun Hava İçeriğini Değiştiren Katkılar Betonda üç şekilde oluşmuş hava boşluğu bulunabilir. 1) Karıştırma esnasında oluşan düzensiz yapıda hava boşluğu 2) Fazla karma suyunun buharlaşmasıyla oluşan hava boşluğu 3) Özellikle oluşturulan, küresel, birbiriyle bağlantısı olmayan hava boşlukları Hava sürükleyici katkılar 3.maddede belirtilen hava boşluklarını oluştururlar ve sertleşmiş betonların donma- çözülmeye dayanıklılığını önemli ölçüde arttırırlar. Bu katkılarla su/çimento oranı yüksek olan betonlarda iyi sonuç alınamaz (hava boşluğu çapı giderek büyür). Beton karıştırılırken optimum karıştırma süresi aşılırsa hava kabarcıkları kaçar ve hava yüzdesi azalır. Uzun süre vibrasyonda da aynı şey olur. Yol, hava meydanları dışında hidrolik yapılarda, özellikle deniz suyu gibi betona zarar verecek tuzların bulunduğu ortamlarda kullanılır. Kokusuz, esmer renkli sıvılardır. Çimento ağırlığının %0,5-2,0 ı oranında kullanılır. Bu katkıların ikinci etkileri: - Taze betonun plastisitesini arttırırlar. - Betonun homojen ve kohezyonlu olmasını sağlarlar. - Mukavemeti düşürürler. - Sünme bir miktar artar. - Kılcal su emmeleri azalır.

3 3 6.4 Betonun Fiziksel ve Mekanik Özelliklerini Arttıran katkılar Bu katkılar betonun donma-çözülme, ıslanma-kuruma, aşınma etkilerine dayanıklılığını arttırır. Bu katkıları dört grupta inceleyebiliriz. 1) Donma-çözülmeye karşı kullanılan katkılar: Bu katkılar 6.3 de ele alındı. Hava yerine başka gazların da oluşturulduğu durumlar vardır. Ancak bunlarda amaç, donmaya dayanıklılık değil, düşük yoğunluklu hafif betonlar üretmektir. Bu katkılar iki tiptir. 2) Gaz oluşturan katkılar 3) Köpük oluşturan katkılar 4) Su itici katkılar: Kılcal su emmeyi azaltan katkılardır. Havuz, kanal, su deposu gibi hidrolik yapılarda, geçirimsizlik gereken teras vb. kaplama işlerinde kullanılır. Belirli bir ömürleri vardır. Zamanla geçirimsizlik yeteneği kaybolabilir. Kullanım oranı büyük ölçüde değişir (%0,5-5). Bu katkılar kullanıldığında priz zamanı gecikir, su tutuculuk özelliği gelişir, rötre artar, mekanik dayanım bir miktar düşer. 5) Taze betonun donmasını önleyen maddeler: İki yaklaşımla bu iş sağlanır. Suyun donma noktasının indirilmesi, taze betonun hızla katılaştırılması. Bu katkılar sıvı veya toz halinde olabilirler. -5 o C ye kadar beton dökülebilir. Kullanma oranı %1-3 tür. 6) Aderansı arttıran katkılar: Kullanma oranı %5 in üstünde olduğundan bunları tam anlamıyla katkı olarak kabul etmek doğru değildir. %5-20 oranında kullanılırlar Betonun Kimyasal Etkilere Dayanıklılığını Etkileyen Katkı maddeleri Çimento ağırlığının %1-3 ü oranında kullanılır. Bu katkıların yararlı etkilerine fazla güvenmek doğru değildir Betona Ek Özellikler Kazandıran Katkı Maddeleri 1) Hafif beton üretiminde kullanılan gaz ve köpük betonları bu grupta tekrar düşünebiliriz. 2) Betona renklendirme amacıyla katılan katkılar, mantar, böcek, bakteri hasarlarına karşı kullanılan maddelerdir Mineral Katkı Maddeleri Giriş Beton üretiminde mineral katkı maddesi olarak kullanılan birçok malzeme türü mevcuttur. Elde edildikleri kaynaklara göre, mineral katkı maddelerini üç grupta toplamak mümkündür: (1) Doğal malzemeler (volkanik küller, traslar, diatomlu topraklar, ve taşunu), (2) Beton üretimi ile doğrudan ilgili olmayan bir endüstri kolunda yan ürün olarak elde edilen malzemeler (uçucu küller, silis dumanı, ve granüle yüksek fırın cürufu), (3) Isıl işlem uygulanmış olan malzemeler (pişirilmiş kil, pişirilmiş şeyl). Betonda katkı maddesi olarak kullanılan mineral malzemelerin mutlaka ince taneli durumda olmaları gerekmektedir. Uçucu kül ve silis dumanı gibi malzemeler, yan ürün olarak elde edildikleri halleriyle, ince taneli malzemelerdir. Öte yandan, volkanik tüf, granüle yüksek fırın cürufu, pişirilmiş kil gibi bazı malzemelerin beton katkı maddesi olarak kullanılabilmeleri için, öğütülmeleri ve tanelerinin inceliğinin en az portland çimentosu tanelerinkine getirilmeleri gerekmektedir.

4 4 İnce taneli mineral katkı maddeleri beton üretiminde kullanılan temel malzemelerin (çimentonun, agreganın ve suyun) yanı sıra ayrı bir malzeme olarak beton karışımına doğrudan dahil edilmekte ve temel malzemelerle beraber karılmaktadırlar. Bunların kullanıldıkları oran genellikle, beton karışımında yer alan çimento miktarının %10 - %50's'i kadardır. Çoğu zaman, beton karışımında kullanılacak çimento miktarı azaltılmakta ve azaltılan miktar kadar ince taneli katkı maddesi konulmaktadır. Gerek görüldüğünde, ince taneli mineral katkı maddelerinin yanı sıra kimyasal katkı maddeleri de kullanılmaktadır. İnce taneli mineral katkı maddeleri, kullanılan malzemenin tipine ve oranına bağlı olarak, taze ve sertleşmiş betonun birçok özeliğini etkileyebilmektedir. Mineral katkı maddesi kullanarak aşağıda sıralanan amaçlardan birisine veya birden fazlasına ulaşabilmek mümkün olabilmektedir (1) Taze betonun işlenebilmesini artırmak, (2) Betonun belirli bir özeliğini (veya belirli birkaç özeliğini) geliştirmek. Örneğin, - Terlemeyi ve segregasyonu azaltmak, - Hidratasyon ısısını azaltmak, - Alkali-silika reaksiyonu nedeniyle oluşacak genleşmeyi azaltmak, - Su geçirgenliği azaltmak, - Nihai dayanımı artırmak, - Sülfatlara karşı dayanıklılığı artırmak, (3) Daha ekonomik bir beton elde etmek. Taşunu dışında, betonda ince taneli mineral katkı maddesi olarak kullanılan malzemelerin hemen hemen tümü puzolanik özellikli malzemelerdir. O nedenle, puzolanik malzemeler hakkında genel açıklama yapıldıktan sonra, puzolanik özellikli değişik mineral katkılar ele alınacaktır Puzolanik Malzemeler Hakkında Genel Açıklamalar Puzolanik Malzemelerin Tanımı ve Genel Sınıfları Puzolanlar, "kendi başlarına bağlayıcılık değeri olmayan veya çok az bağlayıcılık gösterebilen, fakat ince taneli durumda olduklarında ve sulu ortamda kalsiyum hidroksit ile birleştirildiklerinde hidrolik bağlayıcılık özeliğine sahip olan silisli veya silisli ve alüminli malzemeler" olarak tanımlanmaktadır. Puzolanların yapısında büyük miktarda yer alan silisin ve alüminin yanı sıra, bir miktar da demir oksit, kalsiyum oksit, alkaliler, ve karbon bulunabilmektedir. Puzolanlar iki genel gruba ayrılmaktadır: (1) Doğal puzolanlar: Doğada bulunan volkanik küller, volkanik tüfler, volkanik camlar, ısıl işlem görmüş killer ve şeyller, ve diatomlu topraklar bu grup içerisindeki puzolanlardır. (2) Yapay puzolanlar, Bunlar endüstriyel yan ürünlerdir. Uçucu küller, silis dumanı ve granüle yüksek fırın cürufu, yapay puzolanlardır Puzolan İsminin Nereden Geldiği Ve Puzolanik Malzemelerin Eski Yıllardan Bu Yana Kullanımı "Puzolan" ismi, İtalya'daki Vezüv yanardağının eteklerinde bulunan "Pozzuoli" isimli kasabanın isminden alınmıştır. Milattan yaklaşık 100 yıl önce, eski Romalılar, Pozzuoli kasabasının civarında volkanik kül ile söndürülmüş kirecin suyla birlikte karılmasıyla elde edilen malzemenin

5 5 hidrolik bağlayıcılık özeliği gösterdiğini fark etmişlerdir. O nedenle, su altında sertleşme gösterebilen bu malzeme, "puzolan" ismiyle anılmaya başlanmıştır. (Günümüzde, ince taneli durumdayken söndürülmüş kireçle ve suyla birleştirildiğinde hidrolik bağlayıcılık gösteren silisli ve alüminli malzemelerin tümü, aynı isimle anılmaktadır.) Yaklaşık 2000 yıl önce Roma'da yaşayan ünlü bir mimar ve mühendis olan Vitruvius, kitaplarında, volkanik kül ve söndürülmüş kirecin suyla birleştirilmesiyle hidrolik bağlayıcılık özelliği kazanıldığını açıklamaktadır. Ayrıca, öğütülmüş tuğlaların (ince taneli durumdaki pişirilmiş kilin), volkanik küller gibi puzolanik özellik gösterdiği de belirtilmektedir. Volkanik küllerin ve ince taneli volkanik tüflerin kireçle ve suyla birleştirilmeleri sonunda elde edilen hidrolik bağlayıcılar eski Romalılar ve eski Yunanlılar tarafından yaygın olarak kullanılmışlardır. Bu malzemenin içerisine taş parçaları da katılarak bugünkü betona benzer betonlar üretilmiştir. İtalya'da, Fransa'da, ve birçok ülkede, bu malzemelerle yaklaşık 2000 yıl önce yapılmış ve halen ayakta duran binalar, ve su kanalları mevcuttur. Bilim adamlarının Türkiye'de Çatalhöyük'teki eski yapılar üzerinde yaptıkları incelemelerde, bu yapılarda kullanılan harcın 8000 yıl eski olduğu ortaya çıkarılmıştır. Bilindiği gibi, sadece kireç veya alçıdan elde edilen bağlayıcılar özellikle sulu ortam koşullarına karşı dayanıklı değildirler ve bu bağlayıcıların bu kadar uzun süre dayanıklılık göstermeleri mümkün değildir. O nedenle, 8000 yıl eskilikteki harcın muhtemelen puzolanik malzemelerle yapıldığı anlaşılmaktadır. Bir başka deyişle, Romalılardan çok uzun yıllar önce de (bu malzemenin puzolan olarak adlandırılmasından çok önce de), puzolanik malzemeler eski insanlar tarafından bir şekilde kullanım bulmuşlardır. Öğütülmüş tuğlanın (pişirilmiş kilin) ve kirecin suyla karılması sonucu elde edilen bağlayıcılar da, çok eski zamanlarda, yaygın olarak kullanılmışlardır. Bu malzemelerden yapılan harçlar, Hindistan'da "surkhi", Mısır'da "homra" adıyla anılmışlardır. Osmanlılar dönemindeki Türkler tarafından yapılan çok önemli eserlerde de kullanılan bu harç, "horasan harcı" olarak adlandırılmıştır Puzolanik Reaksiyon ve Puzolanik Malzemelerin Aktivitesi Puzolanların kompozisyonu büyük ölçüde silis ve alüminden oluşmaktadır. İnce taneli durumdaki puzolanlar, söndürülmüş kireç ve su ile birleştirildiğinde, bu malzemeler arasında bir takım kimyasal reaksiyonlar yer almaktadır. Kalsiyum hidroksit, silis ve su arasındaki reaksiyonlar, aynen portland çimentosunun hidratasyonunda olduğu gibi, hidrolik bağlayıcılık özeliğine sahip kalsiyum-silika-hidrat (C-S-H) jellerinin oluşmasına yol açmaktadır Puzolanik malzemelerin söndürülmüş kireçle ve su ile ne ölçüde reaksiyona girebileceği, ne ölçüde bağlayıcılık sağlayabileceği, puzolanik aktivite olarak tanımlanmaktadır. Puzolanik malzemenin yeterli aktiviteyi gösterebilmesi için, yeterince ince taneli olması, amorf yapıya sahip olması, ve yeterli miktarda "silis + alumin + demir oksit" içermesi gerekmektedir. Puzolanik aktivite, puzolanik malzemeyle yapılan deneyler sonucunda tayin edilmektedir. ASTM standardına göre, önce, "500 g portland çimentosu g kum ml su" kullanarak kontrol harcı hazırlanmaktadır. Daha sonra da, 400 g portland çimentosu g puzolan g kum + kontrol karışımının gösterdiği akmayı sağlayabilecek kadar su" kullanarak puzolanlı harç elde edilmektedir. Bu iki harçtan 5 cm'lik küp numuneler hazırlanarak 7 ve 28 gün sonunda basınç deneyine tabi tutulmaktadır. (TS EN 450 no.lu standarda göre, birisi "kütlece %75 referans çimento + %25 puzolan" ile hazırlanmış standard harç numunesi ve diğeri sadece referans çimentodan hazırlanmış standard harç numunesi üzerinde basınç dayanımı deneyleri yapılmaktadır.)

6 6 Puzolanik aktivite, "dayanım aktivite indeksi" olarak adlandırılan bir değerin hesaplanmasıyla ifade edilmektedir. Bu değer aşağıdaki gibi hesaplanmaktadır: Dayanım aktivite indeksi = (A/B) x 100 Burada, A = Puzolanlı harç numunelerinin ortalama basınç dayanımı, ve B = Kontrol harç numunelerinin ortalama basınç dayanımıdır. Dayanım aktivite indeksinin belirli bir değerden daha az olmaması gerekmektedir. Örneğin, doğal puzolanlar için, ASTM standartları, bu değerin en az 75 olması gerektiğini belirtmektedir; Türk standartlarına göre ise, bu değer, en az 70 olmalıdır Doğal Puzolanlar Doğada bulunan ve ince taneli duruma getirildikten sonra kalsiyum hidroksit ve su ile birleştirildiklerinde hidrolik bağlayıcılık özeliği gösteren silisli ve alüminli malzemelere, doğal puzolanlar denilmektedir. Volkanik camlar, volkanik tüfler, traslar, diatomlu topraklar ve bazı killer ve şeyller doğal puzolanlardır. Volkanik orijinli malzemelerin puzolanik özellik gösterebilmeleri için, çok ince taneli duruma (en az portland çimentosunun inceliğine) getirilmek üzere öğütülmeleri gerekmektedir. Öte yandan, kil, şeyl ve diatomlu toprak, önce ısıl işleme tabi tutulup (pişirilip) daha sonra ince taneli duruma getirildiklerinde (öğütüldüklerinde) puzolanik özellik kazanabilmektedirler. İnce taneli durumdaki doğal puzolanların bağlayıcı olarak görev yaptıkları değişik kullanım tarzları mevcuttur: (1) Söndürülmüş kireçle ve suyla birleştirilerek, çok eski zamanlarda olduğu gibi, doğrudan kullanılabilmektedirler, veya (2) Portland-puzolan tipi çimento üretiminde, portland çimentosunun klinkeriyle birlikte öğütülerek kullanılmaktadırlar, veya (3) Beton katkı maddesi olarak kullanılmaktadırlar. Yukarıda ilk sırada yer alan kullanım tarzı, günümüzde pek yaygın değildir. Doğal puzolanlar, genellikle, portland-puzolan tipi çimento üretiminde ve puzolan katkılı beton üretiminde kullanılmaktadırlar Doğal Puzolan Tipleri Volkanik Orijinli Puzolanlar Pişirilmiş kil ve şeyl Diatomlu Topraklar İnce Taneli Durumdaki Doğal Puzolan Katkıların Beton Özelliklerine Etkileri İnce taneli puzolanik katkı malzemelerinin beton özelliklerine etkileri Çizelge 6.1 de özetlenmektedir.

7 7 Çizelge 6.1 İnce Taneli Durumdaki Doğal Puzolan Katkıların Beton Özelliklerine Etkileri Olumlu Etkileri -Taze betondaki işlenebilmeyi artırmaktadır. -Taze betondaki terlemeyi azaltmaktadır. -Betonun hidratasyon ısısını azaltmakta, böylece, kütle betonlarındaki çatlamayı önlemektedir. -Sertleşmiş betonun su geçirimliliğini azaltmaktadır. -Sertleşmiş betonun sülfatlara dayanıklılığını artırmaktadır. -Sertleşmiş betondaki alkali-silika reaksiyonunu azaltmaktadır. -Ekonomiklik sağlamaktadır. Potansiyel Zararlı Etkileri -Özellikle soğuk havada taze betonun prizini geciktirmektedir. -Betonun ilk günlerdeki dayanım kazanma hızını azaltmaktadır. -Betonun daha dikkatli ve daha uzun süreyle kür edilmesini gerektirmektedir. -Hava sürüklenmiş betonların içersine dahil edilecek sürüklenmiş hava miktarını azaltmaktadır; belirli miktarda sürüklenmiş hava elde edebilmek için daha çok hava sürükleyici katkı maddesinin kullanılmasını gerektirmektedir. Beton Karışımının Su ihtiyacı: İnce taneli mineral katkılar, sabit bir çökme değeri için betonun ihtiyacı olan su miktarını genellikle birazcık artırmaktadırlar. İşlenebilme: İnce taneli mineral katkı maddelerini betonda kullanırken, genellikle çimento ağırlığının belirli bir yüzdesi azaltılmakta ve azaltılan ağırlık kadar ince taneli mineral katkı eklenmektedir. Puzolanik malzemelerin özgül ağırlığı çimento hamurununkinden daha azdır. O nedenle betonda kullanılan bağlayıcı maddelerin toplam hacmi (yani, "çimento+puzolan" hacmi) artmaktadır. Bu durum, betondaki bağlayıcı hamurun hacmini artırmaktadır. Böylece, daha akıcı, işlenebilmesi daha iyi olan bir beton elde edilmektedir. Priz Süresi: İnce taneli mineral katkı maddelerinin kullanımları durumunda, genellikle, betondaki portland çimentosunun bir bölümü azaltıldığından (onun yerine ince taneli mineral katkı eklendiğinden) betonun priz süresi katkısız betondakine göre birazcık daha uzun olabilmektedir. Priz süresi, kullanılan katkı maddesinin miktarı, tipi ve inceliği tarafından etkilenmektedir. Terleme: Beton karışımında ince taneli malzemelerin yer alması durumunda, taze betonun içerisindeki katı malzemelerin yüzey alanları artmakta ve beton karışımının içerisindeki suyun katı taneler tarafından daha iyi tutulmasına yol açılmaktadır. Böylece, daha az terleme olmaktadır. Hidratasyon ısısı: Portland çimentosunun hidratasyonu ile açığa çıkan ısısının hızı özellikle kütle betonlar için önemli olmaktadır. Puzolanik betonlarda, genellikle, beton karışımındaki çimento miktarı azaltılmakta ve onun yerine ince taneli puzolanik malzeme kullanılmaktadır. Daha az miktarda portland çimentosu kullanılması, hidratasyon ısısının daha az olmasına yol açmaktadır. Sürüklenmiş Hava Miktarı: Donmaya karşı dayanıklılık sağlamak için kullanılan hava sürüklenmiş betonlarda, belirli miktarda sürüklenmiş hava oluşumunu elde edebilmek için kullanılan hava sürükleyici katkı maddesinin miktarı, puzolanik betonlarda daha fazla olmaktadır. Dayanım: Puzolanik betonun dayanım kazanabilmesi için, önce, puzolansız betonun yapımına kıyasla daha az miktarda kullanılmış olan portland çimentosu hidratasyon yapmaya başlamakta, ve daha sonra, ortaya çıkan kalsiyum hidroksit ile puzolanların arasındaki reaksiyonlar yer almaktadır. İlk aşamada, puzolanik betonun içerisindeki portland çimentosunun hidratasyona başlamasıyla bağlayıcılık sağlayan bir miktar C-S-H jeli

8 8 üretilmekte, ve ikinci aşamada puzolanik reaksiyonların devam etmesiyle yeni C-S-H jelleri ortaya çıkmaktadır. O nedenle, puzolanik betonun ilk günlerde kazanabileceği dayanımın miktarı, daha çok miktarda portland çimentosuna sahip olan puzolansız betonunkine göre, daha azdır. Ancak, puzolanik reaksiyonların oluşması ve yeni C-S-H jellerinin üretilmesiyle, puzolanik betonun nihai dayanımı, puzolansız betondakinden daha az olmamaktadır. Puzolanik betonun dayanım kazanma hızı ve nihai dayanımı, kullanılan puzolanların tipi ve miktarı tarafından etkilenmektedir. Betonun Su Geçirimliliği: Araştırmacıların ortak görüşüne göre, beton yapımında kullanılan ince taneli malzeme miktarının artması, büyük boşlukların daha az miktarda yer almasına yol açmaktadır. Betonun Sülfatlara Dayanıklılığı: Puzolanik beton üretiminde, puzolansız betona kıyasla daha az miktarda portland çimentosu kullanıldığından, betonda yer alan C3A oranı da daha az olmaktadır. O nedenle, ince taneli puzolanların kullanıldığı ve daha az C3A nın yer aldığı betonların sülfatlara karşı dayanıklılığı daha iyi olmaktadır. Betonda Yer Alan Alkali Agrega Reaksiyonu: Daha az miktarda çimento, ve dolayısı ile daha az miktarda alkali içeren puzolanik betonlarda, alkali-silika reaksiyonları daha az yer almaktadır. Betonun Ekonomikliği: Betonu oluşturan malzemeler arasında en pahalı olanı portland çimentosudur. O nedenle, daha az miktarda portland çimentosunun kullanılmasıyla elde edilen puzolanik betonlar, tamamen portland çimentosuyla yapılmış olanlara göre daha ekonomik olmaktadırlar Uçucu Küller Elektrik enerjisinin üretildiği termik santralarda atık olarak ortaya çıkan uçucu küller, silisli ve alüminli amorf yapıya sahip oldukları, ve çok ince taneli olarak elde edildikleri için, aynen ince taneli doğal puzolanlar gibi, puzolanik özellik göstermektedirler; kalsiyum hidroksitle sulu ortamda birleştiklerinde, hidrolik bağlayıcılığa sahip olmaktadırlar. O nedenle, hem portland-puzolan tipi çimento üretiminde, hem de beton katkı maddesi olarak doğrudan kullanılmaktadırlar. Genellikle, beton katkı maddesi olarak çok büyük miktarlarda kullanılabilmektedirler. Beton karışımının içerisinde yer alan uçucu kül miktarı, çimento ağırlığının %15 - %50'si civarında değişebilmektedir Uçucu Küllerin Beton Özelliklerine Etkileri Betonda katkı maddesi olarak kullanılan uçucu küllerin beton özelliklerine etkileri Çizelge 6.2'de özetlenmektedir. Beton Karışımının Su ihtiyacı: Sabit bir çökme değeri elde edebilmek için uçucu küllü beton karışımının ihtiyacı olan su miktarı, genellikle, katkısız betonunkinden daha az olmaktadır. Yapılan araştırmalarda, çimento ağırlığının %20-30'u azaltılarak onun yerine uçucu kül kullanılan betonların su ihtiyacında yaklaşık %7 kadar daha az su kullanıldığı görülmüştür. Kül taneciklerinin küresel şekilli olmaları, daha az sürtünmeye yol açtığı için, daha az su ihtiyacı olmasına neden olmaktadır. Uçucu küllü betonların su ihtiyacı, uçucu külün inceliğine ve kullanıldığı miktara bağlı olmaktadır. İncelik arttıkça su ihtiyacında artma olmaktadır.

9 9 Çizelge 6.2Betonda Katkı Maddesi Olarak Kullanılan Uçucu Kül'ün Beton Özelliklerine Etkileri Olumlu Etkileri -Taze betondaki işlenebilmeyi artırmaktadır. -Taze betondaki terlemeyi azaltmaktadır. -Betonun hidratasyon ısısını azaltmaktadır. -Sertleşmiş betonun su geçirimliliğini azaltmaktadır. -Sertleşmiş betonun sülfatlara dayanıklılığını artırmaktadır -Ekonomiklik sağlamaktadır Potansiyel Zararlı Etkileri -Betonun prizini birazcık geciktirmektedir; bu durum, soğuk havalarda sorun olabilmektedir. -Betonun ilk günlerdeki dayanım kazanma hızını azaltmaktadır -Betonun daha uzun süreyle kür edilmesini gerektirmektedir -Betonda belirli miktarda sürüklenmiş hava elde edebilmek için daha çok miktarda hava sürükleyici katkı maddesinin kullanılmasını gerektirmektedir. İşlenebilme: Uçucu küllü betonların işlenebilmesi, katkısız betonlarınkinden daha iyi olmaktadır. Bunun iki nedeni bulunmaktadır: (1) Uçucu külün yoğunluğu portland çimentosunun yoğunluğundan daha azdır. O nedenle, puzolanik beton yapımı için çimento ağırlığının bir bölümünün yerine uçucu kül kullanıldığında, betondaki bağlayıcı hamurun hacmi artmaktadır. Daha büyük hacme sahip bağlayıcı hamur, taze betondaki agrega tanelerinin arasını daha iyi doldurmakta ve plastiklik sağlamaktadır. (2) Uçucu kül taneleri küresel şekillidir. Küresel şekilli tanecikler iç sürtünmeyi azaltmakta, betonun akıcılığını artırmaktadır. Betondaki bağlayıcı hamurun hacmindeki artış, ve uçucu kül taneciklerinin sürtünmeyi azaltarak betona daha fazla akıcılık sağlamaları, taze betonun pompalanabilirliğini artırmakta, yüzeyinin daha kolay düzeltilebilir olmasına yol açmakta, kalıpları daha kolay sökülebilir duruma getirmektedir. Bazen, betondaki çimentonun azaltılan bölümü yerine kullanılan uçucu küle ek olarak, ince agreganın bir bölümünün yerine de uçucu kül kullanılmaktadır. Bu tür betonların pompalanabilirliği daha da artmaktadır. Priz Süresi: Uçucu kül katkılı betonlarda yer alan portland çimentosu miktarı, katkısız betondakine göre daha azdır. Uçucu kül katkılı betonların priz süreleri katkısız betondakinden genellikle daha uzun olmaktadır. Priz süresi, kullanılan uçucu külün tipine ve inceliğine göre değişmektedir. Hidratasyon ısısı: Uçucu kül katkılı betonlarda daha az portland çimentosu yer aldığından, bu tür betonların hidratasyon ısıları, katkısız betondakinden daha az olmaktadır. Terleme: Beton karışımındaki ince taneli maddelerin artması, katı tanelerin yüzey alanlarının artmasına yol açmaktadır. O durumda, katı taneler, beton karışımının içerisindeki suyu kendilerine daha iyi bağlamakta, terlemeyi azaltmaktadır. İnceliği yüksek olan uçucu küllerde yapılan betonlardaki terleme, katkısız betonlarınkinden daha az olmaktadır. Dayanım: Katkı maddesi olarak uçucu kül kullanılmasının beton dayanımına etkileri, ince taneli doğal puzolanların etkisine benzemektedir. Normal olarak, ilk zamanlarda, uçucu küllü betonun dayanımı katkısız beton dayanımına kıyasla birazcık daha az olmaktadır. Ancak nihai dayanım oldukça yüksektir. İlk günlerdeki dayanım artışı, uçucu külün inceliğine ve tipine göre değişiklik göstermektedir. Betonun Su Geçirimliliği: Uçucu kül kullanılan betonların su geçirimliliği, katkısız betondakinden daha azdır.

10 10 Sülfatlara Dayanıklılık ve Alkali-Agrega Reaksiyonu: Uçucu küllü betonların sülfatlara dayanıklılığı, katkısız betonunkine kıyasla, daha fazladır. Bu tür betonlarda alkaliagrega reaksiyonu da daha az miktarda yer alabilmektedir. Bunun nedeni uçucu küllü betonlarda daha az miktarda portland çimentosu kullanılmasından kaynaklanmaktadır. Katkısız betondakine göre daha az portland çimentosu bulunması, betonun içerisinde daha az miktarda C3A'nın ve alkalilerin yer almasını sağlamaktadır. Betonun Ekonomikliği: Uçucu küller, portland çimentosuna kıyasla, çok daha ucuz olan atık malzemelerdir. Katkısız betondakine oranla daha az portland çimentosunun yer aldığı uçucu küllü betonlar daha ekonomik olmaktadır. Ayrıca, uçucu küllü betonların işlenebilmesinin daha iyi, pompalanabilirliğinin daha kolay, yüzey düzeltilmesinin daha rahat olması, betona uygulanan işlemleri kolaylaştırmakta ve böylece ekonomikliğe olumlu katkı sağlamaktadır Silis Dumanı Silikon metalinin veya silikonlu metal alaşımların üretiminde, yüksek saflıktaki kuvars, elektrik fırınlarda yaklaşık 2000 C sıcaklıkta kömür yardımıyla indirgenmeye tabi tutulmaktadır. Üretim işleminde çok büyük miktarı SiO'dan oluşan gazlar çıkmaktadır. Gaz halindeki SiO'nun, fırının soğuk bölgelerinde havayla temas etmesiyle ve çok çabuk yoğunlaştırılmasıyla, gazın içerisindeki SiO, amorf yapıya sahip Si02 durumuna dönüşmektedir. Silikon metalinin veya silikonlu metal alaşımların üretimi esnasında ortaya çıkan gazın hızlı soğutularak yoğunlaştırılması sonucunda elde edilen ve %85 - %98 kadar silis içeren amorf yapıya sahip çok ince katı parçacıklardan oluşan malzemeye "yoğunlaştırılmış silis dumanı" veya kısaca "silis dumanı" adı verilmektedir. Bu malzeme, "mikrosilis", veya "silis tozu", veya "silika füme" gibi isimlerle de anılmaktadır Silis dumanı, amorf yapıya sahip olduğundan, çok ince taneli malzeme olduğundan, ve yüksek miktarda Si02 içerdiğinden, mükemmel bir puzolanik malzemedir. Diğer puzolanik malzemeler gibi, kalsiyum hidroksitle sulu ortamda birleştirildiği takdirde, hidrolik bağlayıcılık göstermektedir. Genellikle, beton karışımında yer alan çimento miktarı yaklaşık %10 kadar azaltılmakta ve onun yerine bu puzolanik madde yerleştirilmektedir. Çok ince taneli olması ve çok yüksek miktarda Si02 içermesi nedeniyle gerek ilk zamanlarda ve gerekse nihai olarak oldukça yüksek dayanımlı betonların elde edilebilmesinde kullanılmaktadır. Silis dumanının çok ince tanelerden oluşmuş olması, taze betonun kıvamını işlenebilirliğini azaltmakta, su ihtiyacını artırmaktadır. O nedenle, yüksek dayanımlı beton üretimi için katkı maddesi olarak silis dumanı kullanıldığında, ayrıca, su azaltıcı katkı maddesi de kullanılmaktadır Silis Dumanının Fiziksel Özellikleri Renk: Silis dumanının rengi açık griden koyu griye kadar değişiklik göstermektedir. Karbon içeriği arttıkça renk daha koyu olmaktadır. Su ile birleşmiş durumda, siyaha yakın bir renk sergilemektedir. İncelik: Silis dumanını oluşturan taneciklerin boyutları m kadardır. 45 m boyutlu elekten elendiğinde, elek üzerinde kalan taneler aşırı büyük boyutlu taneler olarak kabul edilmektedir. Bu tür tanelerin miktarı genellikle %6'nın altındadır. (Kanada standardı aşırı büyük boyutlu tanelerin % 10 dan çok olmaması gerektiğini belirtmektedir.) Silis dumanının inceliği, çimentonun ve diğer puzolanların inceliğini ölçmek için

11 11 kullanılan Blaine yöntemiyle tayin edilememektedir. Özgül yüzey tayini için nitrojen emme yöntemi kullanılmaktadır. Silis dumanının özgül yüzeyi 130, ,000 cm 2 /g arasında değişmektedir. Beton katkı maddesi olarak kullanılan silis dumanının özgül yüzeyi, genellikle, 200,000 cm 2 /g civarındadır. Silis dumanının ne kadar ince taneli olduğunu daha iyi açıklayabilmek amacıyla, aşağıda, silis dumanının ve bazı malzemelerin özgül yüzeylerine dair değerler verilmektedir: Silis dumanı : ~200,000 cm 2 /g Sigara dumanı : ~100,000 cm 2 /g Uçucu kül : ~4,000-7,000 cm 2 /g Portland çimentosu : ~3,000 cm 2 /g Özgül Ağırlık: Silis dumanının özgül ağırlığı kadardır. (Bilindiği gibi portland çimentosunun özgül ağırlığı civarındadır.) Gevşek Birim Ağırlık: Silis dumanının birim ağırlığı, üretildiği haliyle, kg/m 3 civarındadır. (Sıkıştırılmamış durumdaki portland çimentosunun birim ağırlığı 1200 kg/m 3 kadardır. Yani, 50 kg portland çimentosu alan torbaya ancak kg kadar gevşek durumdaki silis dumanı yerleştirilebilmektedir.). Su ihtiyacı ve Puzolanik Aktivite: Silis dumanı çok ince taneli olduğundan, su ihtiyacı oldukça yüksektir. Ayrıca, çok kuvvetli bir puzolanik bağlayıcılık göstermektedir. Silis dumanının su ihtiyacının en fazla ne miktarda olması ve en az ne miktarda dayanımaktivite indeksine sahip olması gerektiği, TS ve ASTM standartlarında yer almamaktadır. Çizelge 6.3 de Kanada da yapılan araştırmalarda kullanılan silis dumanının dayanımaktivite indeksi ve su ihtiyacı gösterilmektedir. Aynı Çizelge'nin ilk üç kolonunda, karşılaştırma yapabilmek amacıyla, ASTM standartlarının doğal puzolanlar ve uçucu küller için belirttiği sınır değerlere yer verilmektedir. Çizelge 6.3Silis Dumanının Puzolanik Aktivitesinin ve Su İhtiyacının Doğal Puzolanlardaki ve Uçucu Küllerdeki Bu Değerlerle Karşılaştırılması Doğal Puzolan F Sınıfı Uçucu Kül C Sınıfı Uçucu Kül Silis Dumanı Dayanım Aktivite İndeksi: 28.günde, kontrol numunesindekine oranla min. %si Su ihtiyacı: Kontrol numunesininkine oranla, maks. % si Silis Dumanının Beton Özelliklerine Etkileri Çizelge 6.4de, silis dumanının beton özelliklerine etkileri özetlenmektedir. Betonun Su ihtiyacı: Silis dumanının taneleri çok ince olduğundan belirli bir çökme değeri elde etmek üzere, silis dumanlı betonların ihtiyacı olan su, katkısız betonunkinden çok daha fazla olmaktadır. Genel olarak, her 1 kg/m 3 silis dumanı katkısı için, taze betondaki su ihtiyacı yaklaşık 1 lt/m 3 kadar artmaktadır. Betonda daha az su kullanmak amacıyla, silis dumanlı katkılarla yapılan betonlarda su-azaltıcı katkı malzemelerinin de kullanılması gerekmektedir. İşlenebilme: Silis dumanlı beton, sadece portland çimentosu ile yapılmış olan betondan çok daha kohezifdir. Gerek yüksek kohezyondan ve gerekse ince katı taneciklerin arasında daha çok temas olmasından, silis dumanlı betonların işlenebilmesi azdır. Aynı işlenebilmeyi elde edebilmek için, silis dumanlı beton yapımında, katkısız betonunkine göre 3

12 12-5 cm kadar daha yüksek bir çökme hedeflenmelidir. Silis dumanlı betonlar çok hızlı çökme kaybı gösterebilmektedirler. Betona katılan silis dumanının oranı çimento ağırlığının %5'inden daha yukarılara çıktıkça, beton daha yapışkan olmakta, yüzey düzeltmek için kullanılan ahşap aletlere yapışarak güçlük yaratmaktadır. Öte yandan, silis dumanının yarattığı yapışkanlık, bu malzemenin püskürtme beton yapımında kullanılacak uygun bir malzeme olmasına yol açmaktadır. Çizelge 6.4 Silis Dumanının Beton özelliklerine etkileri Olumlu Etkileri -Betonda yüksek basınç dayanımı elde edilmesini sağlamaktır. -Taze betondaki terlemeyi ve ayrışmayı azaltmaktadır. -Betonun hidratasyon ısısını azaltmaktır. -Sertleşmiş betonun su - geçirimliliğini azaltmaktadır. -Sertleşmiş betondaki alkali-silika reaksiyonunu azaltmaktadır. -Sertleşmiş betonun sülfatlara karşı dayanıklılığını artırmaktadır. Potansiyel Zararlı Etkileri -Silis dumanı kullanarak üretilen betonların yüksek miktarda karışım suyu ihtiyacı vardır. Bunu telafi edebilmek için su azaltıcı katkılarla birlikte kullanılmaları gerekmektedir. -Silis dumanı çok ince taneli olduğundan ve terlemeyi azalttığından, betonun yüzeyinin düzeltilmesi işlemi daha zor olabilmektedir. -Silis dumanı kullanılması durumunda, daha çok miktarda plastik büzülme çatlağına yol açabilmektedir. -Silis dumanı, nispeten daha koyu renkli beton elde edilmesine neden olmaktadır. Priz Süresi: Çimento ağırlığının %7- %10'u kadar silis dumanı katılarak yapılan betonların priz süreleri, katkısız betonunkinden fazla farklılık göstermemektedir. Daha çok miktarda silis dumanı kullanıldığı takdirde, priz süresi birazcık daha uzun olabilmektedir. Silis dumanı kullanılan betonlarda, bilindiği gibi, aynı zamanda su azaltıcı katkılar da kullanılmaktadır. Hidratasyon ısısı: Çimento ağırlığının %10'u kadar silis dumanı kullanılarak yapılan betonların ilk 72 saat içerisindeki hidratasyon ısısı, silis dumanı kullanılmayan betonlarınkinden biraz daha fazla olabilmektedir. Ancak, silis dumanlı betonlarda, silis dumanı kullanılmayan betonlardakine göre, yaklaşık %8 - % 10 kadar daha az hidratasyon ısısı çıkmaktadır. Sürüklenmiş Hava Miktarı: Silis dumanlı betonlarda kullanılan silis dumanı miktarı arttıkça, betonun belirli miktarda sürüklenmiş havaya sahip olabilmesi için, daha fazla miktarda hava sürükleyici katkıya ihtiyaç olmaktadır. Bu durum, muhtemelen, silis dumanının çok ince taneli olmasından ve bir miktar karbon içermesinden kaynaklanmaktadır. Terleme: Silis dumanının çok ince taneli olması, taze betonun içerisindeki suyu daha iyi tutmasına ve bu nedenle betonun daha az terleme göstermesine yol açmaktadır. Terlemenin az olması, betonun yüzeyinin düzeltilme işlemine daha erken başlanabilmesine imkan verebilmektedir. Öte yandan, terlemenin çok düşük hızla yer alması nedeniyle, plastik büzülme çatlakları daha kolay oluşabilmektedir. Dayanım: Gerek silis dumanının çok ince taneli olmasıyla beton içerisindeki boşlukları azaltması (dolgu etkisi yaratması), ve gerekse puzolanik aktivitesinin çok yüksek olması, silis dumanı katılan betonlarda çok yüksek dayanımlar elde edilebilmesine yol açmaktadır. Ancak, silis dumanlı betonlar, belirli bir kıvam için, çok büyük miktarda suya

13 13 ihtiyaç duymaktadır. O nedenle, silis dumanlı beton üretiminde mutlaka yüksek miktarda suazaltıcı türde kimyasal katkıların da kullanılmaları gerekmektedir. Böylece, "su/(çimento+silis dumanı)" miktarı düşük tutulabilmektedir. Silis dumanı beton üretiminde, genellikle, çimento miktarı ağırlıkça %7- %10 arasında azaltılmakta ve azaltılan çimento miktarı kadar silis dumanı katılmaktadır. Bu oran, bazı özel durumlarda %15'e kadar çıkabilmektedir %10 civarında silis dumanı ve süper akışkanlaştırıcı katılarak üretilen betonlarda kgf/cm 2 gibi, hatta daha yüksek değerlerdeki basınç dayanımlarına rahatlıkla. ulaşılabilmektedir. Elde edilecek dayanım, silis dumanının özellikleri, çimentonun ve agreganın özellikleri, "su/(çimento+silis dumanı)" oranı gibi birçok faktör tarafından etkilenmektedir. Betonun Su Geçirimliliği: Silis dumanlı betonların su geçirimliliği katkısız betonunkinden daha azdır. İnce tanelerin beton içerisindeki boşlukları doldurması ve puzolanik reaksiyonların bir an önce başlayarak kapiler boşlukları azaltması, bunun muhtemel nedenleri olarak belirtilmektedir. Betonun Sülfatlara Dayanıklılığı: Silis dumanlı betonların su geçirgenliği daha az olduğundan bu tür betonlara daha az sülfatlı su sızabilmektedir. O nedenle, silis dumanlı betonlar sülfatlara karşı daha yüksek dayanım göstermektedir. Norveç'de yapılan araştırmalarda, silis dumanlı betonların sülfat dayanıklılığının, Tip V - Sülfata Dayanıklı Portland Çimentosu ile yapılan betonlardaki kadar yüksek olduğu sonucuna varılmıştır. Betonda Yer Alan Alkali - Silika Reaksiyonu: Çimento ağırlığının %5 - %15'i kadar silis dumanı kullanılmasıyla üretilen betonlarda, betondaki alkali miktarının birazcık daha az olması nedeniyle, alkalisilika reaksiyonları daha az miktarda oluşmaktadır Ögütülmüş Granüle Yüksek Fırın Cürufu Demir üretiminde atık malzeme olarak elde edilen yüksek fırın cürufu, öğütülerek ince taneli hale getirildiği takdirde, ince taneli doğal puzolanlar veya uçucu küller gibi kullanım alanı bulabilmektedir. Yani, -Kalsiyum hidraksitle sulu ortamda birleştirilerek, hidrolik bağlayıcı madde olarak doğrudan kullanılabilmekte, -Portland çimentosu klinkeri ve küçük miktarda alçıtaşı ile birlikte öğütülerek, "cüruflu çimento" üretiminde kullanılabilmekte, ve -Beton katkı maddesi olarak kullanılabilmektedir Öğütülmüş Granüle yüksek Fırın Cürufunun Beton Özelliklerine Etkileri Öğütülmüş granüle yüksek fırın cürufunun beton özelliklerine olumlu ve potansiyel zararlı etkileri, sırasıyla, Çizelge 6.5a'da ve Çizelge 6.5b'de gösterilmektedir. Katkı maddesi olarak kullanıldığı takdirde, öğütülmüş granüle yüksek fırın cürufunun beton özellikleri üzerinde yarattığı etkiler, ince taneli doğal puzolanların veya uçucu küllerin betonda yarattığı etkilere benzerdir.

14 14 Çizelge 6.5aÖğütülmüş Granüle Yüksek Fırın Cürufunun Beton Özelliklerine Olumlu Etkileri -Taze betondaki işlenebilmeyi artırmaktadır. -Taze betonun priz süresini uzatmaktadır. -Betondaki terlemeyi azaltmaktadır. -Betonun hidratasyon ısısını azaltmaktadır. -Sertleşmiş betonun su geçirimliliğini azaltmaktadır. -Sertleşmiş betonun sülfat dayanıklılığını artırmaktadır. Çizelge 6.5bÖğütülmüş Granüle Yüksek Fırın Cürufunun Beton Özelliklerine Potansiyel Zararlı Etkileri -Betonun özellikle soğuk havalarda daha geç priz almasına yol açmaktadır. -Betonda belirli miktarda sürüklenmiş hava elde edebilmek için daha çok hava sürükleyici katkı maddesine ihtiyaç olmaktadır. -İlk zamanlardaki beton dayanımı artışı daha yavaş tempoda yer almaktadır.

5. BETON. 5.1 Betonun Basınç Dayanımı

5. BETON. 5.1 Betonun Basınç Dayanımı 1 5. BETON Giriş bölümünde betonun, taze betonun, sertleşmiş betonun tanımı yapılmış, betonun önemi vurgulanmış ve her betondan beklenen temel özellikler (mekanik dayanım, işlenebilme ve dış çevre şartlarına

Detaylı

PUZOLANİK MİNERAL KATKILAR VE TARİHİ GEÇMİŞLERİ

PUZOLANİK MİNERAL KATKILAR VE TARİHİ GEÇMİŞLERİ PUZOLANİK MİNERAL KATKILAR VE TARİHİ GEÇMİŞLERİ Dr. Sinan T. ERDOĞAN Teksas Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Austin, Teksas Prof.Dr. Turhan Y. ERDOĞAN Orta Doğu Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği

Detaylı

BETON TERİMLERİ. Sisteme ısı giriş veya çıkışının olmadığı durum Agrega

BETON TERİMLERİ. Sisteme ısı giriş veya çıkışının olmadığı durum Agrega A BETON TERİMLERİ Abrams Kuralı Aynı beton bileşenleri ve test koşullarında karışımdaki çimento miktarı ve su/çimento oranının beton karışımının işlenebilir olması koşuluyla beton dayanımını belirlediğini

Detaylı

Aynı Oranlarda Đkame Edilen Silis Dumanı ve Uçucu Külün Betonun Mekanik Özelliklerine Etkisi

Aynı Oranlarda Đkame Edilen Silis Dumanı ve Uçucu Külün Betonun Mekanik Özelliklerine Etkisi 1 Aynı Oranlarda Đkame Edilen Silis Dumanı ve Uçucu Külün Betonun Mekanik Özelliklerine Etkisi Đlhami Demir Đnşaat Mühendisliği Bölümü, Kırıkkale Üniversitesi, Kırıkkale, 71451 Türkiye. Telefon: +90 (318)

Detaylı

ÇİMENTODA STANDARTLAR ve MİNERAL KATKILAR

ÇİMENTODA STANDARTLAR ve MİNERAL KATKILAR ÇİMENTODA STANDARTLAR ve MİNERAL KATKILAR TÇMB / AR-GE / Y04.01 Hazırlayanlar: ASIM YEĞİNOBALI Tomris ERTÜN TÜRKİYE ÇİMENTO MÜSTAHSİLLERİ BİRLİĞİ ÇİMENTODA STANDARTLAR ve MİNERAL KATKILAR TÇMB / AR-GE

Detaylı

Tozuma. Beton Dökümünde ve Sonrasında Yaşanan Problemler ve Çözümler. Tozuma. Tozuma. Yüzeyde Kabarcık Oluşumu. Yüzeyde Kabarcık Oluşumu 19.04.

Tozuma. Beton Dökümünde ve Sonrasında Yaşanan Problemler ve Çözümler. Tozuma. Tozuma. Yüzeyde Kabarcık Oluşumu. Yüzeyde Kabarcık Oluşumu 19.04. Tozuma Beton Dökümünde ve Sonrasında Yaşanan Problemler ve Çözümler Türkiye Hazır Beton Birliği Dr. Tümer AKAKIN İnş. Müh. Yasin ENGİN Betonun terlemesi bitmeden yapılan yüzey bitirme işlemleri sonucu

Detaylı

T.C. ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI DEVLET SU İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

T.C. ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI DEVLET SU İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ T.C. ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI DEVLET SU İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ BETON BARAJLAR TASARIM İLKELERİ REHBERİ REHBER NO: 004 EKİM 2012 ANKARA ÖNSÖZ Birçok medeniyetin kesişme noktası olan Anadolu'da yaklaşık

Detaylı

TS 13515 TS EN 206-1 İN UYGULAMASINA YÖNELİK TAMAMLAYICI STANDARD

TS 13515 TS EN 206-1 İN UYGULAMASINA YÖNELİK TAMAMLAYICI STANDARD 5 TS 13515 TS EN 206-1 İN UYGULAMASINA YÖNELİK TAMAMLAYICI STANDARD İLETİŞİM GENEL MÜDÜRLÜK Hüseyin Bağdatlıoğlu İş Merkezi, Kaya Sultan Sok. No:97 Kat:5 Kozyatağı 34742 İstanbul Tel:(0216) 571 30 00 Faks:(0216)

Detaylı

İNŞAAT TEKNOLOJİSİ SU YALITIMI

İNŞAAT TEKNOLOJİSİ SU YALITIMI İNŞAAT TEKNOLOJİSİ SU YALITIMI 2013 İÇİNDEKİLER AÇIKLAMALAR... 2 GİRİŞ... Error! Bookmark not defined. ÖĞRENME FAALİYETİ 1... 2 1. SU YALITIM MALZEMESİNİ HAZIRLAMAK... 2 1.1. Su Yalıtım Malzemeleri...

Detaylı

Penetron İntegral Kapiler Su Yalıtım Sisteminin Avantajları ve Penetron Admix Kristalize Beton Katkı Malzemesinin Detaylı İncelemesi

Penetron İntegral Kapiler Su Yalıtım Sisteminin Avantajları ve Penetron Admix Kristalize Beton Katkı Malzemesinin Detaylı İncelemesi Penetron İntegral Kapiler Su Yalıtım Sisteminin Avantajları ve Penetron Admix Kristalize Beton Katkı Malzemesinin Detaylı İncelemesi İçindekiler 1. Giriş...4 2. Betona su yalıtımı uygulanmasında karşılaşılan

Detaylı

Mermer Agregası ve Uçucu Külün Kilitli Parke Taşı Üretiminde Kullanılması

Mermer Agregası ve Uçucu Külün Kilitli Parke Taşı Üretiminde Kullanılması Mermer Agregası ve Uçucu Külün Kilitli Parke Taşı Üretiminde Kullanılması ÖZET: Bu çalışmada, atık malzeme olan mermer ve uçucu külün kilitli parke taşı üretiminde kullanılması araştırılmıştır. Çalışmada,

Detaylı

TS EN 206 YA GÖRE ÇEVRESEL ETKİ SINIFLARI İÇİN BETON TASARIMI uzun ömür

TS EN 206 YA GÖRE ÇEVRESEL ETKİ SINIFLARI İÇİN BETON TASARIMI uzun ömür TS EN 206 YA GÖRE ÇEVRESEL ETKİ SINIFLARI İÇİN BETON TASARIMI uzun ömür İnş. Müh. İrfan KADİROĞLU BATIBETON İşletme Müdürü 30 EKİM 2014 - İZMİR DURABİLİTE (DAYANIKLILIK) Yapı malzemesi, yapı elemanı ya

Detaylı

EKMEK ÜRETĐM TEKNOLOJĐSĐ - 1. Yrd. Doç. Dr. Murat YILMAZTEKİN

EKMEK ÜRETĐM TEKNOLOJĐSĐ - 1. Yrd. Doç. Dr. Murat YILMAZTEKİN EKMEK ÜRETĐM TEKNOLOJĐSĐ - 1 EKMEK HAMURU HAZIRLAMA 1. EKMEK ÜRETİMİNDE TEMEL BİLEŞENLER 2. EKMEK ÜRETİMİNDE YARDIMCI BİLEŞENLER 3. EKMEK HAMURU EKMEK ÜRETİMİNDE TEMEL BİLEŞENLER Ekmek hamuru hazırlarken

Detaylı

ÇİMENTONUN HİDRATASYONU. teknik notlar 3

ÇİMENTONUN HİDRATASYONU. teknik notlar 3 ÇİMENTONUN HİDRATASYONU 3 İLETİŞİM GENEL MÜDÜRLÜK Hüseyin Bağdatlıoğlu İş Merkezi, Kaya Sultan Sok. No:97 Kat:5 Kozyatağı 34742 İstanbul Tel:(0216) 571 30 00 Faks:(0216) 571 30 91 www.akcansa.com.tr Büyükçekmece

Detaylı

ALÇI SIVA UYGULAYICISI (SEVİYE 3) YETERLİLİK KODU: 12UY0055-3

ALÇI SIVA UYGULAYICISI (SEVİYE 3) YETERLİLİK KODU: 12UY0055-3 ALÇI SIVA UYGULAYICISI (SEVİYE 3) YETERLİLİK KODU: 12UY0055-3 HAZIRLAYAN FATİH KAYNAK GİRİŞ...1 1.Alçının Tanıtımı...1 2. İş Sağlığı ve Güvenliği...3 3. Alçı Sıvada Kullanılan Sarf Malzemesi ve Yardımcı

Detaylı

PAMUKKALE ÜNĠVERSĠTESĠ FEN BĠLĠMLERĠ ENSTĠTÜSÜ BAZALT ELYAFLARIN BETON YOLLARDA KULLANILABĠLĠRLĠĞĠ. YÜKSEK LĠSANS TEZĠ Nagihan ÇEVĠK

PAMUKKALE ÜNĠVERSĠTESĠ FEN BĠLĠMLERĠ ENSTĠTÜSÜ BAZALT ELYAFLARIN BETON YOLLARDA KULLANILABĠLĠRLĠĞĠ. YÜKSEK LĠSANS TEZĠ Nagihan ÇEVĠK PAMUKKALE ÜNĠVERSĠTESĠ FEN BĠLĠMLERĠ ENSTĠTÜSÜ BAZALT ELYAFLARIN BETON YOLLARDA KULLANILABĠLĠRLĠĞĠ YÜKSEK LĠSANS TEZĠ Nagihan ÇEVĠK Anabilim Dalı: ĠnĢaat Mühendisliği Programı: UlaĢtırma Tez DanıĢmanı:

Detaylı

Farklı Kimyasal Yapıdaki Kür Malzemelerinin Su Kaybını Önleme ve Yapışma Davranışlarının İncelenmesi

Farklı Kimyasal Yapıdaki Kür Malzemelerinin Su Kaybını Önleme ve Yapışma Davranışlarının İncelenmesi Farklı Kimyasal Yapıdaki Kür Malzemelerinin Su Kaybını Önleme ve Yapışma Davranışlarının İncelenmesi Barış Özer, Nazmiye Parlak, A.Raif Sağlam Sika Yapı Kimyasalları, İstanbul M.Hulusi Özkul İstanbul Teknik

Detaylı

SU YALITIMCISI (SEVİYE 3) DERS NOTU

SU YALITIMCISI (SEVİYE 3) DERS NOTU SU YALITIMCISI (SEVİYE 3) DERS NOTU 2012 Hazırlayan Doç. Dr. Tayfun UYGUNOĞLU İÇİNDEKİLER 1. GİRİŞ... - 2-2. KİŞİSEL GÜVENLİK VE ÇEVRE KAZA RİSKLERİ... - 2-2.1. Su Yalıtımı İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin

Detaylı

Beton ile ilgili işlerde suyun değişik görevleri vardır. Karışım suyu olarak, çimento ve agrega ile birlikte karılarak beton üretimini sağlamak,

Beton ile ilgili işlerde suyun değişik görevleri vardır. Karışım suyu olarak, çimento ve agrega ile birlikte karılarak beton üretimini sağlamak, SU Beton ile ilgili işlerde suyun değişik görevleri vardır. Karışım suyu olarak, çimento ve agrega ile birlikte karılarak beton üretimini sağlamak, Kür suyu olarak, yerine yerleştirilmiş olan betonun yüzeyini

Detaylı

Şekil 1.1. Tel çekmenin prensip şeması.

Şekil 1.1. Tel çekmenin prensip şeması. 1 1. GİRİŞ ve AMAÇ 1.1. Tanım ve İşlemin Esasları Tel çekme, kalın kesitli olan bir telin çekme matrisi içinden geçirilerek kesitini küçültme işlemidir. Çekme yönteminde malzemeler matris olarak adlandırılan

Detaylı

TÜRKİYE ÇİMENTO MÜSTAHSİLLERİ BİRLİĞİ. Niçin Beton Yol? TÇMB/AR-GE/Y 09.01. Prof. Asım YEĞİNOBALI. Temmuz 2009, ANKARA

TÜRKİYE ÇİMENTO MÜSTAHSİLLERİ BİRLİĞİ. Niçin Beton Yol? TÇMB/AR-GE/Y 09.01. Prof. Asım YEĞİNOBALI. Temmuz 2009, ANKARA TÜRKİYE ÇİMENTO MÜSTAHSİLLERİ BİRLİĞİ Niçin Beton Yol? TÇMB/AR-GE/Y 09.01 Prof. Asım YEĞİNOBALI Temmuz 2009, ANKARA 1. BASKI TÇMB / ARGE ENSTİTÜSÜ Yerleşim Adresi: Cyberpark, Cyberplaza C Blok Zemin, Kat

Detaylı

SIVI DEMİR ELDESİNDE YÜKSEK FIRINLARDA KULLANILAN REFRAKTER MALZEMELERDEN DÖKÜM DELİĞİ ÇAMURUNUN FİZİKSEL ve KİMYASAL ANALİZİ ÖZLEM GÖKSU

SIVI DEMİR ELDESİNDE YÜKSEK FIRINLARDA KULLANILAN REFRAKTER MALZEMELERDEN DÖKÜM DELİĞİ ÇAMURUNUN FİZİKSEL ve KİMYASAL ANALİZİ ÖZLEM GÖKSU KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ KİMYA ANABİLİM DALI SIVI DEMİR ELDESİNDE YÜKSEK FIRINLARDA KULLANILAN REFRAKTER MALZEMELERDEN DÖKÜM DELİĞİ ÇAMURUNUN FİZİKSEL ve KİMYASAL ANALİZİ

Detaylı

7. ÖNEMLİ YAPI MALZEMELERİ

7. ÖNEMLİ YAPI MALZEMELERİ 1 7. ÖNEMLİ YAPI MALZEMELERİ a) Bağlayıcı maddeler (Çimento, alçı, kireç) b) Taşlar c) Metaller d) Harç ve beton e) Toprak Malzemeler f) Ahşap g) Organik polimerler 7.1. Taşlar Yerkabuğunu oluşturan sert

Detaylı

Dokuz Eylül Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü. Alternatif Yapı Malzemeleri

Dokuz Eylül Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü. Alternatif Yapı Malzemeleri Dokuz Eylül Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Alternatif Yapı Malzemeleri 2. Yapılarda çelik kullanımı 2.1. Çelik Metalürjisi 2.1.1. Çeliğin avantaj ve dezavantajları 2.1.2. Demir ve çeliğin tarihsel

Detaylı

kazandırılması amaçlanmaktadır. Bu özel tip betonların bazıları çok uzun zamanlardan ve uygulama alanları açısından Special Concretes

kazandırılması amaçlanmaktadır. Bu özel tip betonların bazıları çok uzun zamanlardan ve uygulama alanları açısından Special Concretes MAKALE ARTICLE Özel Betonlar* Turan Özturan** Özet tip özel betonlar bulunmaktadır. Genelde, portland çimentosu matris fazı ve/veya agrega fazı bir şekilde değişime uğratılarak bazı beton özelliklerin

Detaylı

Isı Yalıtım Ürünleri

Isı Yalıtım Ürünleri Isı Yalıtım Ürünleri www.stroton.com STROTON 2000 yılında kurulan STROTON; yüksek kalitede ısı yalıtımı sağlayan ürünlerin yanı sıra ülkemizin ilk ve tek ICF konut sistemi üreten modern tesisidir. Yüksek

Detaylı

Arş. Gör. Gökhan DURMUŞ Arş. Gör. Ömer CAN Arş. Gör. Kürşat YILDIZ

Arş. Gör. Gökhan DURMUŞ Arş. Gör. Ömer CAN Arş. Gör. Kürşat YILDIZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ BİLİMSEL ARAŞTIRMA PROJESİ KESİN RAPOR Proje Yürütücüsü : Prof. Dr. Metin ARSLAN Proje kodu : 07/2004 32 Proje Başlama tarihi : 07/2004 Proje Adı :Beton Yol Kaplamalarında Alternatif

Detaylı

Depremlerin her biri tamamen kendine özgü ve önceden bilinemeyecek birçok değişkeni içinde barındıran doğal olaylardır.

Depremlerin her biri tamamen kendine özgü ve önceden bilinemeyecek birçok değişkeni içinde barındıran doğal olaylardır. 1.DEPREMİN BİNAYA ETKİLERİ Bilindiği gibi yurdumuz en etkin deprem kuşaklarından biri üzerinde bulunmaktadır. Deprem Bölgeleri Haritası na göre, yurdumuzun %92 sinin deprem bölgeleri içerisinde olduğu,

Detaylı

AİLE VE TÜKETİCİ HİZMETLERİ

AİLE VE TÜKETİCİ HİZMETLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI AİLE VE TÜKETİCİ HİZMETLERİ ARITMA ÇAMURLARI 850CK0101 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

arıtma çamuru, çimento ve uçucu kül kullanılarak katılaştırılmıştır. Katılaştırma işleminde çimento, uçucu kül ve çimento ve uçucu kül birlikte

arıtma çamuru, çimento ve uçucu kül kullanılarak katılaştırılmıştır. Katılaştırma işleminde çimento, uçucu kül ve çimento ve uçucu kül birlikte I.GİRİŞ Dünyada ve ülkemizde hızla artan sanayileşmeye paralel olarak, oluşan atık miktarı da gün geçtikçe artmaktadır. Oluşan atıkların uzaklaştırılması, atığı oluşturan sanayiciyi olduğu kadar, idarecileri

Detaylı