YAĞ YÖNETİMİ Managing your oil contamination

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "YAĞ YÖNETİMİ Managing your oil contamination"

Transkript

1 YAĞ YÖNETİMİ Managing your oil contamination

2 RMF Filtre Sistemlerinden Den Önce Yağ Kirliliği PİSTONLU POMPA TAMİRİ MAKİNA ARIZALARI YÜKSEK MAKİNA İŞLETME MALİYETİ YÜKSEK BAKIM VE YEDEK PARÇA MALİYETİ KISA ZAMANDA YAĞDEĞİŞİMİ ÜRETİM KAYBI MALİYETLER VALFLER AKTÜATÖRLER RULMANAR DİŞLİ KUTULARI? YAĞ DEĞİŞİMİ? Üretim Kaybı?

3 Makina arızaları, her sanayi işletmesinin her gün karşılaştığı ve kaçınılmaz ve fakat giderilmesi için çaba verilmesi gereken bir olgu olduğu düşünülür. Birçok işletme bu nedenle, arızaların peşinde koşar ve daima arızaların bir adım gerisinde gider. Bu işletmelerde, arıza tamiratı hiç bitmez! Bu yazının amacı, bakım türlerini tartışmak olmadığından detaya girmeden, makinalarde sağlıklı yağ kullanmanın hem makina arızalarının önüne geçeceği, hem de yağ masrafını azaltacağını söylemek mantığa aykırı gelmeyecektir. Önleyici Bakım (Proactive Maintenance) olarak tanımlayacağımız ve 2000 li yılların kaçınılmaz bakım yöntemi olacak bu uygulamada, yağ makina arızalarını önlemede en önemli unsurlardan biri olarak görülmektedir. Öyleyse, yağ ve yağlamayla ilgili sorunlar bir Temel Arıza Nedeni teşkil etmektedirler. Bu noktada, her makinenin üreticisinin genellikle makine etiketinde veya el kitabında yapmış olduğu yağ tavsiyesi ile ilgi 3 büyük varsayımın varlığını görmek gerekir. Makina üreticisi makinasinin veya tezgahının şu üç koşulun varlığını varsayarak yağ önerir ve makina dizayn ömrünü bunlara bağlı olarak hesaplar:

4 Makina ömrü hesaplamada adı edilmeyen 3 varsayım: 1- Makina normal sıcaklık derecelerinde çalışacaktır! 2- Makinada kullanılan yağ temiz olacaktır! 3- Makina kaplin ve diğer ayarları tam olacaktır! Görüleceği gibi, makina ömrü hesaplamada kabul edilen üç unsurdan biri, yağın temiz olduğu dur. Ancak, sahada çalışan her mühendis bilir ki, bu nadiren geçerlidir.. Burada sorulması gereken önemli bir soru da şudur: Makinamizde kullandığımız yağın ölçümünü yaptırdık. Ancak, yağımızın sahip olması gereken ISO 4406 kodu ne olmalıdır? Hangi makinada ne kadar kirliliğe müsaade edilebilir? Bu nasıl bulunur? Bu sorunun cevabı yapmakta olduğumuz işin en önemli kısmıdır. Bu soruyu aşağıdaki kriterleri kullanarak hazırlayacağımız Olması Gereken Temizlik Düzeyi Saptaması ile cevaplandırabiliriz. Bunun için aşağıdaki kriterleri kullanabiliriz:

5 Yağ Pompamızın Kirliliğe Duyarlılığı Yağımızın Çalışma Basıncı Yağın Yük Altına Girdiği Strok Süresinin Pompanın Çalışma Süresine Oranı Yağ Tipi Sistemdeki Servovalf Sayısı Sistemdeki Oransalvalf Sayısı Yağda Su Miktarı Kirlilik Aşındırıcılığı Yağın Debisi Sistemin Duruş Maliyeti Sistemin Fiyatı Arızada İş Güvenliği Riski Bu kriterlere dayanarak makinada kullanılan yağın sahip olması gereken kirlilik düzeyi tespit edilebilir. Bugün sanayide yağ kullanılması gereken noktalarda genellikle makina üreticisinin tavsiyeleri takip edilir.

6 RMF FİLTRE SİSTEMLERİMDEN SONRA ÇÖZÜM PORTFÖYÜ MÜKEMMEL ÇÖZÜM TEMİZ YAĞ DAHA AZ MAKİNA İŞLETME MALİYETİ DAHA AZ MAKİNA BAKIM VE YEDEK PARÇA MALİYETİ DAHA AZ MAKİNA DURUŞLARI ( ÜRETİM KAYBI ) TASSARUF

7 Daha az arıza Servo valfleri ile denge valfleri arasındaki hareketli parçaların tolerans aralığı sürekli olarak azalmaktadır. Bunun sonucunda, en küçük partiküller bile sisteme zarar verebilmektedir. RMF filtreleri en küçük partikülleri bile filtreleyebilmektedir. Pahalı Sistem Filtrelerin korunması RMF Systems filtreleri, by-pass veya off-line şeklilnde kullanılır ve rezervuardaki yağı sürekli olarak temizler. Bu nedenle, ana akış filtresine ulaşan yağ daha temiz hale gelir ve bu pahalı filtrenin kullanım ömrünü performansı düşmeden daha da uzatır. Böylece ana akış filtresi esas olarak bir acil filtre işlevi görür. Daha az sıklıkta yağ değiştirme Yağ değişikliği, yağ depolama ve kullanılmış yağın bertarafı işlemleri, daha kapsamlı hale gelen çevre yasaları nedeniyle ciddi maliyet artışlarını gündeme getirmektedir. RMF filtreleri yağın daha az değiştirilmesi ve dolayısıyla daha az maliyet anlamına gelmektedir. Yağın kullanım ömrünün uzatılması Sık sık yağ değiştirme, genellikle yağın oksitlenme nedeniyle kimyasal özelliklerinin bozulmasının bir sonucudur. Bu süreç, partikül kirliliğinin varlığı sonucunda meydana gelir. Eğer sistemde su da mevcutsa, bir katalizör etkisi yaratır ve böylece oksitlenme süreci oldukça hızlanır. RMF filtreleri, yağdaki partikülleri ve suyu derinlemesine filtre eder. Makina kullanım süresinin uzatılması Aşınmış parçaların yarattığı arızaların azaltılması ve daha az sıklıkta yağ değiştirilmesi üretim zamanının artması, operasyonel ve bakım maliyetlerin düşmesi anlamına gelir. Bu sayede sistemin ekonomik ömrü önemli ölçüde uzamakta, yatırımın korunması sağlanmaktadır.

8 RMF (Radial Micro Filtration), her türlü makinada kullanılabilen hidrolik, dişli, türbin, transformatör yağının ömrünü maksimum seviyeye çıkarırken mekanik arızaları da minimum seviyeye indirerek maliyetlerinizi azaltan bir çözümdür. Bilindiği gibi, sistemlerde mekanik hataların % 80 i kirlenme yüzünden meydana gelmektedir. Kirlenmenin nedeni metal, kum ve kauçuk gibi sert parçacıkların varlığıdır. Sistem üzerine takılı olan filtreler küçük parçacıkların (2 mikron dan daha küçük) temizlenmesinde yeterli değildir. Sistemlerde gerçekleşen basınç dalgalanmaları ve diğer değişik faktörler nedeniyle sistem üzerinde filtreler iyi temizleme yapamamaktadır. Sistemde kalan alüvyon ve su, yağın kimyasal birleşimini olumsuz şekilde etkilemektedir. RMF sistemleri, 0,5 mikron büyüklüğünde yoğun etkin filtre elementleri olarak tanımlanır. Özellikle endüstriyel kullanımda, bu filtre birimleri, var olan hidrolik sistemlerin üzerine kolayca monte edilebilir. RMF filtre sistemi, üzerindeki bir motor aracılığıyla, hidrolik ekipmanın yağ haznesinden filtreye doğru pompalanır. Filtreleme işleminden sonra yağ, ekipmanın yağ haznesine arınmış olarak döner.

9 RMF, bugün mevcut olan en kapsamlı ve verimli filtre ürünlerini sağlamaktadır. RMF, kirlenme sorunlarınıza yönelik gerçek bir çözümdür: kolay montaj, yüksek verimli filtre elementleri ve yağın temizlik düzeyinin kolayca kontrol edilmesi imkanı. Diğer filtreler bu yüksek standartları sağlayamamaktadır.

10 RMF FİLTRE SİSTEMİNİN EKONOMİK KAZANIM VE AVANTAJLARI RMF filtreleri kirlenmenin kaynağına inerek sistemdeki katı partiküllerin filtrasyonunu sağladığı gibi, haznedeki suyu yağın içinden ayrıştırma özelliğine de sahiptir. Böylece su ve parçacıkların reaksiyonu ile oluşan kirlenmeyi önlenerek yağın kullanım ömrü uzatılmış olur. RMF filtreleri, daha az bozulma, daha az bakım ve hidrolik sistemlerinin ve sistem bileşenlerinin daha az değişimi demektir. Yüksek arıtma özelliği sayesinde (B 1 >200, B2 >2,330) son derece temiz yağ Radyal filtrasyon ile kanal oluşumunun önlenmesi Yüksek akışkanlık kapasitesi Yüksek kir ve su tutma kapasitesi Düzgün ve kolay bakım tasarımı Çevre dostu elementler Yağ ve bileşenleri için daha uzun kullanım süresi Kolay ve düşük maliyetli filtre elementlerinin değişimi En verimli yağ kullanımını sağlayan RMF filtre sistemiyle kayıplarınızdan korunabilirsiniz. Hidrolik kirlenme problemleri ve sürekli yapmak zorunda olduğunuz bakımlar yerine, uzun ömürlü korumaya sahip RMF sistemleri ile kesintisiz ve verimli çalışma imkânına kavuşacaksınız. İlk kurulum maliyetlerini çok kısa sürelerde amorti eden RMF filtre sistemi, mümkün olan tam, etkili ve sürekli bir arıtma sağlar.

11 Enerji Satralı : Buhar Türbini günlük üretim kapasitesi 120 MegaWatt RMF den önce ve RMF den sonra Aşağıdakı tasarruf hesaplamasında işcilik mekanik arıza ve yedek parça maliyetleri hesaplanmamıştır. Yağ Değişimi 12 Saat : Tankkapsitesi : 2500 l x 14,07 TL KDV dahil = TL ( Shell Turbo T 46 ) Yağ Değişiminden dolayı üretim kaybı : Üretim kaybı 12 Saat = TL Yağa Su sızıntısı olduğunda üretimin kaybı kaçınılmaz olup Sistemi tekrar devreye alınması 3 gün sürebilir Maliyeti: TL Yağ değişimi 3000 Saat te Yağ değişimden dolayı üretim kaybı Yıllık Maliyeti: TL

12 Filo 100 İş makinası Ekonomik ömrü 5 yıl RMF den önce İş Makina başına yıllık bakım maliyeti yılda Toplam RMF den sonra İş Makina başına yıllık bakım maliyeti yıl da Toplam İş makina başına Yatırım ( 5 Yılda ) Toplam 1 İş Makinasi için 5 yıl da Tasarruf Toplam 100 İş Makinasi için 5 Yılda Tasarruf

13 UYGULAMALAR RMF Off-line Filtreleri hidrolik güç ünitelerinde, yağ tanklarında, şanzımanlarda, trafolarda ve başka birçok uygulamada kullanılabilmektedir. RMF Off-line Filtreleri, aşağıda belirtilen endüstrilerde başarıyla kullanılmaktadır: çelik endüstrisi, kağıt endüstrisi, ağaç endüstrisi plastik enjeksiyon kalıplama, enerji üretimi, çimentoji /beton endüstrisi, petro-kimya endüstrisi, madencilik endüstrisi, plastik endüstrisi, denizcilik endüstrisi, uçuş simülatörü iş makinaları asfalt makinaları beton pompaları

14 R M F R E F E R A N S L A R I Göltaş Cimento A.Ş. Erdemir A.Ş. - Türk Traktör A.Ş. - Süper Ateş A.Ş. - Samsun Makina A.Ş. - Akrapolis Bergama - Isdemir A.Ş. - GamaNurol - TPAO BSH A.Ş. Aygaz A.Ş. Gaziantep Şahinbeybelediyesi - BOTAŞ - Çimko Çimento A.Ş.- Aksa Enerji A.Ş. - Aksa A.Ş. - Eras Ltd - Naksan A.Ş. - Palet İnşaat A.Ş. Zirkon İnşaat A.Ş. - Nuh Enerji Üretim A.Ş. - Mitterteich Porzellan - BriSa A.Ş.- Kütahya Porselen A.Ş. - Türk Hava Yolları - Tezcan Galvaniz A.Ş. - Honeywell A.Ş. - İnterpet Ltd. Şti - Cenk Denizcilik A.Ş. - Kaptanoğlu A.Ş. - Borusan Mannesmann Boru A.Ş. - Tüpraş A.Ş. - Kartonsan A.Ş. - Petkim A.Ş. - Efe Demircelik A.Ş. - ToyotaSa A.Ş. - Diler A.Ş. - Habaş A.Ş. - İDO A.Ş. - Çelik El A.Ş. - Kaptanoğlu A.Ş.- Gemport A.Ş. - Tekno Kaucuk A.Ş. - Plaset A.Ş. Güçsan A.Ş.

15 Değerli Kuruluşunuza uzun yıllar güvenle hizmet verecek olan ve filtrasyon teknolojisinde günümüzün en yüksek teknolojisine sahip RMF A.Ş. ürünlerine göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür ederiz RMF Industrial inc. RMF Endüstriyel Ürünleri San. ve Dış Tic. A.Ş. Hakimiyye Milliye Cad 47 D 66 / İstanbul/Turkey Tel: Fax: GSM:

HİDROLİK SİSTEMLERDE KİRLİLİK YÖNETİMİ

HİDROLİK SİSTEMLERDE KİRLİLİK YÖNETİMİ HİDROLİK SİSTEMLERDE KİRLİLİK YÖNETİMİ Hidrolik sistemlerde yağın önemi çokça telaffuz edilir ancak bunun anlamı ve neleri içerdiği çok az bilinir. Kirlilik de bunlardan birisidir; hidrolik sistem arızalarının

Detaylı

Endüstriyel sistemler için akıllı çözümler. Uygulama Broşürü

Endüstriyel sistemler için akıllı çözümler. Uygulama Broşürü Endüstriyel sistemler için akıllı çözümler Uygulama Broşürü Uygulama alanları sayfa 10 Referanslar sayfa 14 Satış sonrası hizmetler sayfa 38 2 Uygulama Alanları Tüm uygulama alanları için doğru çözümler

Detaylı

Reklam İndeksi ÖNSÖZ. Soğuk Havada Beton. Egzoz Emisyonu Konusunda En Çok Sorulan Sorular ve Cevapları

Reklam İndeksi ÖNSÖZ. Soğuk Havada Beton. Egzoz Emisyonu Konusunda En Çok Sorulan Sorular ve Cevapları İş Makinaları Mühendisleri Birliği Derneği Atatürk ün Maden deki Bakır Madenleri Ziyareti (15.11.1937) İŞ MAKİNALARI MÜHENDİSLERİ BİRLİĞİ DERGİSİ İş Makinaları Mühendisleri Birliği yayın organıdır. Üç

Detaylı

Biraz bilmek tehlikelidir. Ya derinliklerden iç ya da bilgeliğin tadını tatmaya kalkma! Çünkü sığ sular beyni zehirler, derin sular insanı temizler.

Biraz bilmek tehlikelidir. Ya derinliklerden iç ya da bilgeliğin tadını tatmaya kalkma! Çünkü sığ sular beyni zehirler, derin sular insanı temizler. Biraz bilmek tehlikelidir. Ya derinliklerden iç ya da bilgeliğin tadını tatmaya kalkma! Çünkü sığ sular beyni zehirler, derin sular insanı temizler. Pompey the Triumvir Öneri ve görüşleriniz için AKes@petkim.com.tr

Detaylı

Ürün Kataloğu. Sistem Çözümleri. Innovation has a name.

Ürün Kataloğu. Sistem Çözümleri. Innovation has a name. Ürün Kataloğu Sistem Çözümleri Innovation has a name. ÜRÜN KATALOĞU İÇİNDEKİLER İçindekiler 2 A.O. SMITH SU TEKNOLOJİLERİ HAKKINDA 4 EVSEL ÇÖZÜMLER 6 Lal WP / Lal NP Ters Osmoz Su Arıtma Sistemleri 8 Lal-267WP

Detaylı

Cevap Süreleri. İşyerlerinde Elektrik Güvenliği NFPA 70E-2012 Standartı Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Kilit Nokta

Cevap Süreleri. İşyerlerinde Elektrik Güvenliği NFPA 70E-2012 Standartı Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Kilit Nokta MAYIS 2014 - Sayı:57 Yıl:8 12 İşyerlerinde Elektrik Güvenliği NFPA 70E-2012 Standartı Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Kilit Nokta 18 Özelleştirilmiş Basınç Diferansiyel Modülü Yüksek Basınca Dirençli Akış

Detaylı

BASINÇLI HAVA SİSTEMLERİ

BASINÇLI HAVA SİSTEMLERİ HİLMİ ÖZTEMİR MAKİNE MÜH. EVD ENERJİ YÖNETİMİ r01_01092010-1- Basınçlı hava, dış ortamdan alınan havanın bir kompresörde belli bir oranda sıkıştırılmasıyla elde edilir. Basitliği, kolay elde edilebilirliği

Detaylı

Atlas Copco Hava Kompresörleri, Hidrolik ve Pnömatik Ekipmanlar. Atlas Copco Hava Kompresörleri, Hidrolik ve Pnömatik Ekipmanlar

Atlas Copco Hava Kompresörleri, Hidrolik ve Pnömatik Ekipmanlar. Atlas Copco Hava Kompresörleri, Hidrolik ve Pnömatik Ekipmanlar Atlas Copco Hava Kompresörleri, Hidrolik ve Pnömatik Ekipmanlar Atlas Copco Hava Kompresörleri, Hidrolik ve Pnömatik Ekipmanlar Hidrolik ve Basınçlı Hava Makinaları Tic. ve San. Ltd. Şti. www.atlaspnomatik.com.tr

Detaylı

TESİSAT TEKNOLOJİSİ VE İKLİMLENDİRME

TESİSAT TEKNOLOJİSİ VE İKLİMLENDİRME T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI TESİSAT TEKNOLOJİSİ VE İKLİMLENDİRME FRİGORİFİK ARAÇ VE ARAÇ KLİMASI ARIZA TESPİTİ Ankara, 2014 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim

Detaylı

HAREKET, HASSASİYET GEREKTİRİR RULMANLAR, LİNEER PARÇALAR, OTOMOTİV

HAREKET, HASSASİYET GEREKTİRİR RULMANLAR, LİNEER PARÇALAR, OTOMOTİV HAREKET, HASSASİYET GEREKTİRİR RULMANLAR, LİNEER PARÇALAR, OTOMOTİV Ya daha iyisi olun ya da iyi olmayı bırakın Dünyanın önde gelen rulman, lineer teknoloji parçaları ve direksiyon sistemleri üreticilerinden

Detaylı

İTHAL ARA ÜRÜN ÜRETİLEBİLİRLİĞİ PROJESİ RAPORU Haziran 2012

İTHAL ARA ÜRÜN ÜRETİLEBİLİRLİĞİ PROJESİ RAPORU Haziran 2012 İTHAL ARA ÜRÜN ÜRETİLEBİLİRLİĞİ PROJESİ RAPORU Haziran 2012 İTHAL ARA ÜRÜN ÜRETİLEBİLİRLİĞİ PROJESİ RAPORU HAZIRLAYANLAR Emel KÖŞKER Mukaddes EREL Ömer Faruk DAĞLIOĞLUGİL Haziran 2012 Not: Bu rapor T.C.

Detaylı

H Y D R A U L I C S Y S T E M S. H Y D R A U L I C S Y S T E M D E S I G N a n d M A N U FAC T U R I N G ENGINEERING YOUR SUCCESS.

H Y D R A U L I C S Y S T E M S. H Y D R A U L I C S Y S T E M D E S I G N a n d M A N U FAC T U R I N G ENGINEERING YOUR SUCCESS. H Y D R A U L I C S Y S T E M D E S I G N a n d M A N U FAC T U R I N G ENGINEERING YOUR SUCCESS. 1 H Y D R A U L I C S Y S T E M D E S I G N a n d M A N U FAC T U R I N G 4 8 ENGINEERING YOUR SUCCESS.

Detaylı

Yeni BLS-NEO Son derece verimli ve esnek.

Yeni BLS-NEO Son derece verimli ve esnek. Yeni BLS-NEO Son derece verimli ve esnek. Global powerhouse local solution provider. baykal.com.tr Yeni BLS-NEO Yüksek üretkenlik Hassas kabiliyet. Kurulduğu 1950 yılından bu yana metal sac işleme makineleri

Detaylı

Doç. Dr. Hüsamettin BULUT Ocak, 2011, Şanlıurfa

Doç. Dr. Hüsamettin BULUT Ocak, 2011, Şanlıurfa BUHAR KAZANLARI DERS NOTLARI Doç. Dr. Hüsamettin BULUT Ocak, 2011, Şanlıurfa BUHAR KAZANLARI DERS NOTLARI Doç. Dr. Hüsamettin BULUT Buhar nedir? Buhar: Suyun gaz durumuna denir. Su ve dolayısıyla buhar

Detaylı

www.d-sistem.com.tr D SİSTEM YANGIN GÜVENLİK SİSTEMLERİ

www.d-sistem.com.tr D SİSTEM YANGIN GÜVENLİK SİSTEMLERİ www.d-sistem.com.tr D SİSTEM YANGIN GÜVENLİK SİSTEMLERİ İÇİNDEKİLER Hakkımızda FM200 Temiz Gazlı Söndürme Sistemleri CO₂ Gazlı Söndürme Sistemleri Inert Gazlı Söndürme Sistemleri NOVEC 1230 Söndürme Sistemleri

Detaylı

Üç adımda sahip olmak istediğiniz makineye

Üç adımda sahip olmak istediğiniz makineye Setaltı bulaşık makineleri UC Serisi Üç adımda sahip olmak istediğiniz makineye UC-XL UC-L UC-M UC-S Önsöz Değerli gastronomlar, Son yıllarda gastronomi dünya çapında hızla değişim ve gelişim gösterdi.

Detaylı

ENERJİ VERİMLİLİĞİ ÖRNEK PROJELERİ

ENERJİ VERİMLİLİĞİ ÖRNEK PROJELERİ ENERJİ VERİMLİLİĞİ ÖRNEK PROJELERİ Prof. Dr. Mehmet Kanoğlu Gaziantep Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü Mart 2010, Gaziantep Her hakkı saklıdır. Yazardan yazılı izin alınmaksızın bu kitaptaki bilgiler

Detaylı

www.endustri-dunyasi.com

www.endustri-dunyasi.com ISSN 1307-3397 NİSN 2013 YI 7 SYI 48 www.endustri-dunyasi.com ndüstride yer almanın yeni yolu, Şamandıralı Seviye Vanası ÖZ BÖM cretsiz WIN MT WOKING 2013 Fuar Davetiyeniz Dergidedir. 52 74 N HBİ Seviye

Detaylı

TEBLİĞ İKİNCİ BÖLÜM. Amaç, Kapsam, Yasal Dayanak

TEBLİĞ İKİNCİ BÖLÜM. Amaç, Kapsam, Yasal Dayanak 20 Mart 2010 CUMARTESİ Resmî Gazete Sayı : 27527 Çevre ve Orman Bakanlığından: TEBLİĞ ATIKSU ARITMA TESİSLERİ TEKNİK USULLER TEBLİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Yasal Dayanak Amaç MADDE 1 (1) Bu Tebliğ,

Detaylı

ENERJİ TASARRUFU NEDİR?

ENERJİ TASARRUFU NEDİR? ENERJİ TASARRUFU NEDİR? Enerji tasarrufu, üretimde, konforumuzda ve iş gücümüzde herhangi bir azalma olmadan enerjiyi verimli kullanmak, israf etmemektir. Aynı işi daha az enerji kullanarak yapmaktır.

Detaylı

Phoenix Contact Müşteri Dergisi Mayıs 2010

Phoenix Contact Müşteri Dergisi Mayıs 2010 1 10 Phoenix Contact Müşteri Dergisi Mayıs 2010 03 Test edilmiş güvenlik Fonksiyonel güvenlik için yeni standartlar 04 Baştan sona güvenlik Tüm uygulamalar için komple çözümler 06 Dedem Otomasyon San.

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) MOTORLU ARAÇLAR TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) MOTORLU ARAÇLAR TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) MOTORLU ARAÇLAR TEKNOLOJİSİ HİDROLİK YÖN KONTROL VALFLERİ ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından

Detaylı

www.ha-us.net SANTRİFÜJ DEKANTÖR

www.ha-us.net SANTRİFÜJ DEKANTÖR www.ha-us.net SANTRİFÜJ DEKANTÖR MAKİNEDEN FAZLASI: DEKANTÖR Santrifüj dekantör, yüksek hızda dönen tambur ve tamburla aynı eksende farklı hızda dönen helezon ile hız farkını ayarlayan, tahrik grubuyla

Detaylı

İÇME-KULLANMA SULARINDA Kİ TEMEL NİTELİKLER TABLO 1. En fazla bulunabilecek miktar. İzin verilen miktar A) ZEHİRLİ MADDELER

İÇME-KULLANMA SULARINDA Kİ TEMEL NİTELİKLER TABLO 1. En fazla bulunabilecek miktar. İzin verilen miktar A) ZEHİRLİ MADDELER SU NEDİR? Dünyamızda yaşamın temel taşlarından biridir su. Su aynı zamanda maddenin 3 halinde bulunabilen tek maddedir.tüm değerlendirmeler su üzerinden yapılmaktadır. Gerek insan yaşamı için olsun, gerekse

Detaylı

- 1 - ÜNLÜSOY Yapı Malzemeleri San. ve Tic. Ltd. Şti.

- 1 - ÜNLÜSOY Yapı Malzemeleri San. ve Tic. Ltd. Şti. - 1 - ÜNLÜSOY Yapı Malzemeleri San. ve Tic. Ltd. Şti. Giriş 02 Uyarılar 03 AT Uygunluk Beyanı 05 Garanti Ve Servis 06 İşletme Şartları 07 Kazanın Ana Bölümleri 08 Montaj Talimatı 09 Güvenlik Sistemleri

Detaylı

20 Mart 2010 CUMARTESİ Resmî Gazete Sayı : 27527

20 Mart 2010 CUMARTESİ Resmî Gazete Sayı : 27527 20 Mart 2010 CUMARTESİ Resmî Gazete Sayı : 27527 TEBLİĞ Çevre ve Orman Bakanlığından: ATIKSU ARITMA TESĠSLERĠ TEKNĠK USULLER TEBLĠĞĠ BĠRĠNCĠ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Yasal Dayanak Amaç MADDE 1 (1) Bu Tebliğ,

Detaylı

PM4WAT. Su Dağıtım Sistemlerinin Koruyucu Bakımı (Preventive Maintenance for Water Utilities) MODÜL 1. Pamukkale Üniversitesi

PM4WAT. Su Dağıtım Sistemlerinin Koruyucu Bakımı (Preventive Maintenance for Water Utilities) MODÜL 1. Pamukkale Üniversitesi PM4WAT Su Dağıtım Sistemlerinin Koruyucu Bakımı (Preventive Maintenance for Water Utilities) MODÜL 1 Yazar: Türkçe Tercüme: CANaH Pamukkale Üniversitesi Doç. Dr. Selçuk Toprak Doç. Dr. A. Cem Koç Bu projeye

Detaylı

www.ha-us.net SANTRİFÜJ DEKANTÖR

www.ha-us.net SANTRİFÜJ DEKANTÖR www.ha-us.net SANTRİFÜJ DEKANTÖR MAKİNEDEN FAZLASI: DEKANTÖR Santrifüj dekantör; yüksek hızda dönen tambur ve tamburla aynı eksende farklı hızda dönen helezon ile hız farkını ayarlayan tahrik grubuyla

Detaylı

Kolay montaj. Geberit Temin Sistemleri. Geberit Tesisat Sistemleri Tic. Ltd. Şti. Koşuyolu Caddesi No:33 34718 Kadıköy İstanbul

Kolay montaj. Geberit Temin Sistemleri. Geberit Tesisat Sistemleri Tic. Ltd. Şti. Koşuyolu Caddesi No:33 34718 Kadıköy İstanbul Geberit Tesisat Sistemleri Tic. Ltd. Şti. Koşuyolu Caddesi No:33 34718 Kadıköy İstanbul T +90 216 340 82 73 F +90 216 340 82 79 sales.tr@geberit.com www.geberit.com.tr Kolay montaj. Geberit Temin Sistemleri

Detaylı