CALLPRO ÇAĞRI KAYIT YAZILIM V. 9.1 KULLANIM KLAVUZU

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "CALLPRO ÇAĞRI KAYIT YAZILIM V. 9.1 KULLANIM KLAVUZU"

Transkript

1 CALLPRO ÇAĞRI KAYIT YAZILIM V. 9.1 KULLANIM KLAVUZU Merhaba, CallPro Çağrı Kayıt Yazılım V.9 proğramına hoş geldiniz. Sizinle adım adım CallPro V.9 proğramını kullanmayı öğreneceğiz. Kolay Gelsin. ANA SAYFADA; Pencere,Seçenekler,İletişim Penceresi,CallPro Hakkında seçenekleri bulunmaktadır. İşlem yapabilmek için giriş yapılmalıdır. Soldaki adam ikonunda oturum açmış olan kullanıcının adı gözükür. PENCERE : Ekran içinde açılı olan pencereleri gösterir. SEÇENEKLER : Menü görünümü değiştirilebilir. İstendiği takdirde Windows gezgini şeklinde görünüm değiştirilebilir. Veya ağaç yapısı seçilebilir. Ağaç yapısında yazı ve ikonlarla yapılabilecek işlemler görülmektedir. Seçilen görünüm data base e kayıt edilir. Ve

2 program kapatılıp açıldığında son şeklini muhafaza eder. Araç çubuğunda ise ; her kullanıcı kendine özel butonlar tanımlayabilir.her kullanıcının ayrı butonlar tanımlamasına program izin verir. İLETİŞİM PENCERESİ: santralden gelen bilgilerin online görüldüğü bir pencere açılır. Ve santralden bilgilerin bilgisayara gelip gelmediği bu bölümde izlenebilir.pencere istenildiği takdirde genişletilebilir. CALLPRO HAKKINDA: CallPro hakkındaki bilgiler buradan izlenebilir. Tüm bu seçeneklerin hemen altında ise ; 1-)TANIMLAMALAR 2-)TARİFELER 3-)RAPORLAR 4-)SİSTEM AYARLARI 5-)GRAFİKLER 6-)GİRİŞ YAP 7-)EKRAN KİLİTLE seçenekleri bulunur. 1-)TANIMLAMALAR : Bu seçeneğin içerisinde ; 1.a) Grup 1.b) Personel 1.c)Trunk 1.d)Fihrist 1.e) Kullanıcılar 1.f) Telekom Operatörleri bulunur.

3 1.a)Grup : Hiç giriş yapılmamış ise her hangi bir menüye tıklandığı takdirde önce şifre ekranı karşımıza gelir. KULLANICI ADI : CPRO ŞİFRE : ( BEŞ ADET SIFIR) Grup tanımlamasına girildiğinde aynı zamanda personel tanımlaması da yapılabilir. Ve gruplar belli bir hiyerarşiye göre değerlendirilebilir.ana grup altında bulunan gruplar ayrı dökümlerde görülebilir. Grup girdikte sonra istenilen grubun yanında bulunan + (artı) işaretine tıklandığı takdirde karşımıza grup abone yazısı çıkacaktır.bu yazıya tıklandığı takdirde bu gruba bağlı olan personelin listesi ekrana gelecektir.listenin sonuna istendiği takdirde yeni kayıt eklenebilmektedir. Mevcut kayıtların üzerinde değişiklik yapılabilmektedir.tablonun sağ üst köşesinde ki sol ok tuşuna basıldığı takdirde bir önceki pencereye geçilebilir.istendiği takdirde bir veya birden fazla kayıt seçilerek sil tuşuna basıldığında bu kayıtlar silinebilir.sil tuşuna basıldığı takdirde bir ikaz mesajı ekrana gelecektir.kullanıcıya işleme devam edip etmeyeceği sorulacaktır. Şöyleki ; Önemli not : Bu kayıtları sildiğiniz takdirde grup silme işleminde sadece o gruplar değil aynı zamanda gruba bağlı olan tüm aboneler birlikte silinir. 1.b)Personel : Bu bölümde; Dahili numara, Ad-soyad, Grup yetki kodu, Ücret çarpanı,elektronik posta adresi, Personelin bağlı olduğu grubun raporunu otomatik olarak gönderilip gönderilmeyeceği bilgileri tanımlanmaktadır. Not : Yetki Kodu, personelin dış görüşme yapması için verilen şifredir. Ücret Çarpanı : her dahili numaraya farklı ücretlendirme verebilme özelliğidir. Örneğin Otellerde müşteriye uygulanan ücret çarpanı 2 ise, personelin ücret çarpanı 1 olarak tanımlanabilir.veya resmi görüşmeler ile özel görüşmelerin ayrı ücretlendirildiği firmalarda bu Ücret çarpanı özelliği ile farklı ücret uygulaması yapılabilir. Personel girişinin hemen üzerinde BLOK GİRİŞ BÖLÜMÜ bulunur.. Bu bölüme tıklandığında, bir pencere ekrana gelir.bu blok giriş penceresidir İlk girilen numara ve son girilen numara yazılarak toplu giriş gerçekleştirilir. Genel ad-soyad verilmek istendiğinde ad soyad a örneğin x ve y girmek suretiyle başlata tıklanır.

4 Grup var ise blok giriş numaralarının hangi gruba ait olduğu seçilir. Eğer tanımlana blok giriş numaraları daha önce girilmiş ise pencerenin altındaki mevcut numaraları güncelle seçeneği işaretlenir. Eğer işaretlenmez ise blok girişte bu numaralar yeni girilen parametrelere göre güncellenmez.blok Giriş butonuna tekrar tıklandığı takdirde blok giriş penceresi kapanacaktır. 1.c)Trunk : Trunklar tanımlanmadığı takdirde o trunktan yapılan görüşmeler ücretlenemez. Trunk tanımlamalarında ; Trunk kodu,dış hat no,ücret Tarifesi,Darbe sinyali seçenekleri bulunmaktadır. Trunk tanımlamalarında ÜCRET TARİFESİ kolonundaki değerler yazılı bölümün üzerine gelinerek değiştirilebilir. 1.d)Fihrist : Bu bölüm firmanın telefon bölümüdür. Bu bölümde dikkat edilecek husus firma ile aynı alan kodunu kullanan numaranın alan kodu yazılmadan rehbere girilmelidir. Arama bölümünde müşteri adına, telefon numarasına, adrese, e- posta veya web adresine göre arama yapılabilir.arama çalıştırıldıktan sonra çıkan veriler sağ ve sol oklar ile takip edilebilir. 1.e)Kullanıcılar :Sınırsız sayıda kullanıcı tanımlanabilir. Fakat bunlar 4 farklı kullanıcı tipinde olmalıdır. 1. TEKNİK SERVİS KULLANICISI: Sistemde her şeyi yapabilir. 2. YÖNETİCİ KULLANICISI: Sistemde her şeyi yapabilir yalnızca santral ile ilgili iletişim parametrelerini değiştiremez.

5 3. KULLANICI : Personel,grup,fihrist gibi temel tanımlamaları yapabilir, rapor alabilir. Fakat ücretlendirmeyi etkileyecek düzenlemeleri yapamaz. Ve sistem parametrelerini değiştiremez. 4. OPERATÖR: Sadece ücretlendirmeyi etkilemeyen veri girişlerini yapabilir. NOT : Tüm kullanıcıların yaptıkları tüm işlemler kayıt altına alınmaktadır. Kim hangi işlemi, hangi tarihte gerçekleştirmiş ise bu işlemlerin kayıtları tutulur ve rapor olarak alınabilir. 1.f)Telekom Operatörleri : Bu bölümde Telekom servis sağlayıcıları tanımlanır, mevcutlar değiştirilebilir. Silme işlemi yine bu bölümde gerçekleştirilir. Silme işlemi sırasında silme yapmadan önce gerekli uyarılar proğram tarafından kullanıcıya sunulur. 2-)TARİFELER : Bu bölümde her bir servis sağlayıcının altında iki adet tarife bulunur. a)detaylı Tarife b)indirim Tarifesi 2.a)Detaylı Tarife : Bu bölümde alan kodu,alan adı, kontör süresi, kontör ücreti, o alan koduna indirim uygulanıp uygulanmayacağını soran seçenek bulunur. Alan kodu bölümüne sadece alan kodu girilmek zorunluluğu yoktur. Örneğin ; numaranın tamamı veya istenen sayı kadar numara girilebilir yazılabilir ve sadece o numaraya özel ücretlendirme tarifesi uygulanır. Blok değişiklik yapılmak istendiğinde değiştirilecek olan bölüm taranır, blok giriş butonuna tıklanır. Çıkan pencereye kontör süresi ve kontör ücreti yazılarak başlat butonuna basılır. 2.b)İndirim Tarifesi: : Bu bölümde başlangıç saati, bitiş saati, indirim oranı, gün, indirim uygulanacağı, parametre bölümü bulunur. Başlangıç ve bitiş saati ss:dd formatında yazılır Gün bölümünde ise ; Pazartesi 1 Salı 2 Çarşamba 3 Perşembe 4 Cuma 5 Cumartesi 6 Pazar 7 olarak belirtilmelidir. Ve 1 gün ikiye bölünmüş olarak uygulanır. Çünkü indirimler günün belli zaman dilimlerinde farklılık gösterebilir. Örneğin: Pazartesi 1 de saat 23:00 ve 23:59 olarak Pazartesi 2 de ise ikinci kayıt 00:00 ve uygulanır. Pzar günü ise tamgün indirimli olduğundan bir kez kullanılır. Ve başlangıç bitiş belirlenirken sırasıyla 00:00, 23:59 olarak tanımlanabilir. İndirimin uygulanacağı parametre bölümünde ise ; İndirim 2 şekilde uygulanır. Süreye İndirim,Kontör Ücretine İndirim Servis sağlayıcının kullandığı indirim tipi o an hangisi ise o bölüm seçilir.

6 3.)RAPORLAR a) Grup Bazlı Raporlar b) Abone Bazlı Raporlar c) Trunk Bazlı Raporlar d) Aranan Numara Bazlı Raporlar e) Dahili Aramalar f) Sistem Logları 3.a)Grup Bazlı Raporlar : 1.Detay Rapor 2.Liste rapor 3.a. 1.Detay Rapor : Rapor seçenekleri ; rapor parametrelerini buradan seçebilirsiniz. *Abone seçiminde; listenin tümü veya seçeceğiniz numaralar işaretlenir. *Grup seçiminde ise ; grubun tümü veya seçili numaralar işaretlenir. Başlangıç ve bitiş tarihi verilir.bu bölümde takvim kullanılabilir veya tarih elle yazılabilir. Saat seçimi başlangıç ve bitiş olarak seçilebilir. Pencerede ayrıca, sıralama seçimi bölümü bulunur. Ve alınacak raporun sıralamasını bu bölümden seçilebilir.sıralama seçiminde departmanlar ve abonelerde ayrıca sıralanabilir.şöyleki ; Departmanlar; isime göre, görüşme süresine göre, veya görüşme ücretine göre sıralanabilir. Aboneler bölümünde ise ; Ad-soyad a göre, soyad-ad a göre, dahili numaraya göre, görüşme süresine göre veya görüşme ücretine göre sıralanabilir. İstatistik Bilgiler bölümünde ise; GSM görüşmeleri,uluslararası görüşmeler,şehirlerarası görüşmeler,şehir içi görüşmeler,..ile başlayan görüşmeler,gelen çağrılar seçenekleri bulunur.

7 Grafik Desteği bölümünde; Günün saatlerine göre ücret dağılımı,haftanın günlerine göre ücret dağılımı, Ayın günlerine göre ücret dağılımı,tarife vetrunk bazında ücret dağılımı seçenekleri vardır. Ayrıca yine bu pencerede N ler bölümü bulunur.en Maliyetli ilk.. numara, En uzun görüşülen ilk..numara, En uzun görüşülen.numara(arayan). Bu pencerenin içinde renk seçimi seçeneklerin de bulunur. Renkli veya siyah beyaz seçeneğinden birini kullanarak raporlarınızın grafik desteğini alabilirsiniz. Bir diğer seçenek ise ; grafikleri departmanların içerisinde göster bölümüdür. Bu seçeneği işaretleyerek duruma göre raporu alabilirsiniz. Genel Ayarlar penceresinde ise ; Görüşme sürelerine, Gelen çağrıların eklenme veya eklenmeme, Rapor başlığı görünsün sadece ilk sayfada veya her sayfada, Rapor aralığının görüntülenmesi veya görüntülenmemesi seçeneklerini görebilirsiniz. Gruplar penceresinde bulunan seçenekler ; Abone bilgilerini gösterme, Her departmanı, yeni sayfadan başlat. Sayfa Marjinleri bölümü ise ; sayfanın solunda, sağında,altında ve üstünde ne kadar boşluk bırakılacağının ayarlanması seçeneğidir Rapor Fontları ; bu bölüm yazı fontlarının değiştirilmesi seçeneğidir. Listeden yazı tipi seçilir.yazının büyüklüğü ve küçüklüğü ayarlanabilir. Fihrist ara penceresinde; Tüm numaralar dahil, Sadece fihristteki numaralar dahil,fihristteki numaralar hariç seçenekleri bulunur. Tüm bunlar düzenlendikten sonra raporla butonuna basılarak rapor alınabilir. NOT : Rapor alındıktan sonra ekranda üst tarafta bazı butonlar bulunur. Sağ ve sol okları, sağ son sayfaya, sol son sayfaya git okları bulunur Hemen yanında ki buton ise;.git butonudur, hangi sayfaya gideceğinizi gösterir. X butonu açılan alt raporları kapatır.yanındaki printer ikonu raporu yeniler. Zarf ikonu ise farklı bir formatta kayıt yapar. Hemen yanındaki buton ise soldaki grup penceresini kapatır. Büyüteç ikonu ise raporunuzu büyütür. Dürbün ikonu rapor içerisinde belli bir text i (numara,isim vb) aratır.

8 3.a.2)Liste Rapor : *Abone seçiminde; listenin tümü veya seçeceğiniz numaralar işaretlenir. *Grup seçiminde ise ; grubun tümü veya seçili numaralar işaretlenir. Başlangıç ve bitiş tarihi verilir.bu bölümde takvim kullanılabilir veya tarih elle yazılabilir. Saat seçimi başlangıç ve bitiş olarak seçilebilir. Genel ayarlar ara penceresinde, Rapor başlığı sadece ilk sayfada görünsün,her sayfa başında görünsün, Personeli departmanlara göre grupla, Departman Hiyerarşisini etkinleştir seçenekleri bulunur. Sayfa Marjinleri bölümü ise ; sayfanın solunda, sağında,altında ve üstünde ne kadar boşluk bırakılacağının ayarlanması seçeneğidir Rapor Fontları ; bu bölüm yazı fontlarının değiştirilmesi seçeneğidir. Listeden yazı tipi seçilir.yazının büyüklüğü ve küçüklüğü ayarlanabilir. Fihrist ara penceresinde; Tüm numaralar dahil, Sadece fihristteki numaralar dahil,fihristteki numaralar hariç seçenekleri bulunur. Pencerede ayrıca, sıralama seçimi bölümü bulunur. Ve alınacak raporun sıralamasını bu bölümden seçilebilir.sıralama seçiminde departmanlar ve abonelerde ayrıca sıralanabilir.şöyleki ; Departmanlar; isime göre, görüşme süresine göre, veya görüşme ücretine göre sıralanabilir. Aboneler de ; Ad-soyad a göre, soyad-ad a göre, dahili numaraya göre, görüşme süresine göre veya görüşme ücretine göre sıralanabilir. Filtreler ara penceresinde bulunan özellikleri seçerek raporlarınızı filtreleyebilirsiniz.filtre yok seçeneği ile raporlar hiçbir filtreye tabi tutulmaz. Diğer filtreleme seçenekleri : Toplam görüşme süresi en az (belirlediğiniz süre girilir) Toplam görüşme süresi en az.(dk) (belirlediğiniz dakika girilir) Toplam görüşme ücretinde ilk. (belirlediğiniz kişi adedi girilir) Toplam görüşme süresinde ilk (belirlediğiniz kişi adedi girilir) Tüm bunlar düzenlendikten sonra raporla butonuna basılarak rapor alınabilir.

9 Tüm bunlar düzenlendikten sonra raporla butonuna basılarak rapor alınabilir. 3.b)Abone Bazlı Raporlar 1.Detay Rapor 2.Liste Rapor 3.b1.Detay Rapor : Rapor seçenekleri ; rapor parametrelerini buradan seçebilirsiniz. *Abone seçiminde; listenin tümü veya seçeceğiniz numaralar işaretlenir. *Grup seçiminde ise ; grubun tümü veya seçili numaralar işaretlenir. Başlangıç ve bitiş tarihi verilir.bu bölümde takvim kullanılabilir veya tarih elle yazılabilir. Saat seçimi başlangıç ve bitiş olarak seçilebilir. Pencerede ayrıca, sıralama seçimi bölümü bulunur. Ve alınacak raporun sıralamasını bu bölümden seçilebilir.sıralama seçiminde departmanlar ve abonelerde ayrıca sıralanabilir.şöyleki ; Departmanlar; isime göre, görüşme süresine göre, veya görüşme ücretine göre sıralanabilir. Aboneler bölümünde ise ; Ad-soyad a göre, soyad-ad a göre, dahili numaraya göre, görüşme süresine göre veya görüşme ücretine göre sıralanabilir. İstatistik Bilgiler bölümünde ise; GSM görüşmeleri,uluslararası görüşmeler,şehirlerarası görüşmeler,şehir içi görüşmeler,..ile başlayan görüşmeler,gelen çağrılar seçenekleri bulunur. Filtreler ara penceresinde bulunan özellikleri seçerek raporlarınızı filtreleyebilirsiniz.filtre yok seçeneği ile raporlar hiçbir filtreye tabi tutulmaz. Diğer filtreleme seçenekleri : Toplam görüşme ücreti en az (belirlediğiniz rakam girilir) GSM görüşme ücreti en az.(belirlediğiniz rakam girilir) Uluslar arası görüşme ücreti en az..(belirlediğiniz rakam girilir) Şehirlerarası görüşme ücreti en az (belirlediğiniz rakam girilir)

10 Toplam görüşme süresi en az.(dk) (belirlediğiniz dakika girilir) GSM görüşme süresi en az (dk) (belirlediğiniz dakika girilir) Uluslar arası görüşme süresi en az.(dk) (belirlediğiniz dakika girilir) Şehirlerarası görüşme süresi en az.(dk) ( belirlediğiniz dakika girilir) N ler ara penceresinde ;.En maliyetli ilk.. numara ( Örneğin belirlediğiniz ilk 10) En uzun görüşülen ilk..numara (Aranan) (Örneğin belirlediğiniz ilk 10) En uzun görüşülen.numara(arayan) (Örneğin belirlediğiniz ilk 5) En maliyetli ilk.(personel) (Örneğin belirlediğiniz ilk 20) En uzun görüşen ilk..(personel) (Örneğin belirlediğiniz ilk 10) seçenekleri bulunur. Genel Ayarlar penceresinde ise ; Detaylar görüntülenmesin ancak toplam süreye dahil edilsin Detaylar görüntülensin ve toplam süreye dahil edilsin seçenekleri bulunur. Rapor başlığı görünsün sadece ilk sayfada veya her sayfada, Rapor aralığının görüntülenmesi veya görüntülenmemesi seçeneklerini görebilirsiniz. Aboneler ara penceresinde ; Abonelerin Sadece özet bilgilerini göster Her yeni sayfada abone başlığını göster Her aboneyi yeni sayfadan başlat seçeneklerini görebilirsiniz. Gruplar penceresinde bulunan seçenekler ; Abone bilgilerini gösterme, Her departmanı, yeni sayfadan başlat. Sayfa Marjinleri bölümü ise ; sayfanın solunda, sağında,altında ve üstünde ne kadar boşluk bırakılacağının ayarlanması seçeneğidir Rapor Fontları ; bu bölüm yazı fontlarının değiştirilmesi seçeneğidir. Listeden yazı tipi seçilir.yazının büyüklüğü ve küçüklüğü ayarlanabilir. Fihrist ara penceresinde; Tüm numaralar dahil, Sadece fihristteki numaralar dahil,fihristteki numaralar hariç seçenekleri bulunur. Tüm bunlar düzenlendikten sonra raporla butonuna basılarak rapor alınabilir.

11 NOT : Rapor alındıktan sonra ekranda üst tarafta bazı butonlar bulunur. Sağ ve sol okları, sağ son sayfaya, sol son sayfaya git okları bulunur Hemen yanında ki buton ise;.git butonudur, hangi sayfaya gideceğinizi gösterir. X butonu açılan alt raporları kapatır.yanındaki printer ikonu raporu yeniler. Zarf ikonu ise farklı bir formatta kayıt yapar. Hemen yanındaki buton ise soldaki grup penceresini kapatır. Büyüteç ikonu ise raporunuzu büyütür. Dürbün ikonu rapor içerisinde belli bir text i (numara,isim vb) aratır. 3.c)Trunk Bazlı Raporlar : 1. Detay liste rapor *Abone seçiminde; listenin tümü veya seçeceğiniz numaralar işaretlenir. *Grup seçiminde ise ; grubun tümü veya seçili numaralar işaretlenir. Başlangıç ve bitiş tarihi verilir.bu bölümde takvim kullanılabilir veya tarih elle yazılabilir. Saat seçimi başlangıç ve bitiş olarak seçilebilir. Trunk seçimi de aynı şekilde uygulanır. Grafik Desteği ara pencerinde ki seçenekler; Günün saatlerine göre ücret dağılımı Haftanın günlerine göre ücret dağılımı Ayın günlerine göre ücret dağılımı Tarife ve trunk bazında ücret dağılımı bulunmaktadır. Etkin kılmak istenen özellikler kutu içine tıklanarak etkinleştirilir. N ler ara penceresinde ;.En maliyetli ilk.. numara ( Örneğin belirlediğiniz ilk 10) En uzun görüşülen ilk..numara (Aranan) (Örneğin belirlediğiniz ilk 10)

12 En uzun görüşülen.numara(arayan) (Örneğin belirlediğiniz ilk 5) En maliyetli ilk.(personel) (Örneğin belirlediğiniz ilk 20) En uzun görüşen ilk..(personel) (Örneğin belirlediğiniz ilk 10) seçenekleri bulunur. Ayrıca yine bu bölümde rapor alırken uygulamayı düşündüğünüz siyah beyaz veya renkli seçeneklerini bulabilirsiniz. Genel Ayarlar penceresinde ise ; Gelen çağrılar; Detaylar görüntülenmesin ancak toplam süreye dahil edilsin Detaylar görüntülensin ve toplam süreye dahil edilsin seçenekleri bulunur. Rapor başlığı görünsün sadece ilk sayfada veya her sayfada, Rapor aralığının görüntülenmesi veya görüntülenmemesi seçeneklerini görebilirsiniz. Rapor Fontları ; bu bölüm yazı fontlarının değiştirilmesi seçeneğidir. Listeden yazı tipi seçilir.yazının büyüklüğü ve küçüklüğü ayarlanabilir. Fihrist ara penceresinde; Tüm numaralar dahil, Sadece fihristteki numaralar dahil,fihristteki numaralar hariç seçenekleri bulunur. Gruplandırma ve sıralama ara penceresinde; Tarifeler,Trunklar,Departmanlar ve Aboneler küçük pencereleri bulunur. Tarifeler başlığı altında; Grupla İsim Görüşme ücreti Görüşme süresi Grafikler etkin Sayfa başı yap Trunklar başlığı altında, Grupla Trunk kodu Görüşme ücreti Görüşme süresi Grafikler etkin Sayfa başı yap Departmanlar başlığı altında Grupla

13 İsim Görüşme ücreti Görüşme süresi Grafikler etkin Sayfa başı yap Aboneler başlığı altında Grupla Ad soyad Soyad-ad Dahili numara Görüşme ücreti Görüşme süresi Grafikler etkin Sayfa başı yap Eğer tüm bu seçenekler işaretlenirse rapor, en başta tarifeler altında trunklar onun altında departmanlar ve en altında da aboneler şeklinde oluşacaktır. İstatistik Bilgiler bölümünde ise; GSM görüşmeleri,uluslararası görüşmeler,şehirlerarası görüşmeler,şehir içi görüşmeler,..ile başlayan görüşmeler,gelen çağrılar seçenekleri bulunur Tüm bunlar düzenlendikten sonra raporla butonuna basılarak rapor alınabilir. NOT : Rapor alındıktan sonra ekranda üst tarafta bazı butonlar bulunur. Sağ ve sol okları, sağ son sayfaya, sol son sayfaya git okları bulunur Hemen yanında ki buton ise;.git butonudur, hangi sayfaya gideceğinizi gösterir. X butonu açılan alt raporları kapatır.yanındaki printer ikonu raporu yeniler. Zarf ikonu ise farklı bir formatta kayıt yapar. Hemen yanındaki buton ise soldaki grup penceresini kapatır. Büyüteç ikonu ise raporunuzu büyütür. Dürbün ikonu rapor içerisinde belli bir text i (numara,isim vb) aratır.

14 3.d)Aranan numara Bazlı Raporlar 1.Detay Rapor/Liste Rapor Bu bölümde ki pencerelerden bir tanesi de numara seçimi penceresidir. Bu aranan numaralar bu pencereye girilir. Tarih seçiminde tarih aralıkları belirlenir. Genel ara penceresinde, seçilen numaralar ile tam eşleşsin, kısmi eşleşsin seçenekleri bulunur. Seçilen numaraların tam eşleşmesi durumu numaranın tamamı girildiği takdirde oluşur. Örneğin Numara seçimine yazdığınız takdirde tam eşleşsin seçeneğini işaretleyerek sadece bu numaraya ait bilgilere ulaşılabilir. Seçilen numaranın kısmi eşleşmesi ise numara seçimine 0533 yazdığınız takdirde kısmi eşleşsin seçeneğini işaretleyerek 0533 ile başlayan tüm numaraların aranmasına ilişkin bilgilere ulaşılabilir. Detaylar görüntülensin seçeneği seçildiği takdirde,tarih,saat,süre,trunk&tarife,kontör,ücret,dahili no,tanım,toplam ücret görüntülenecektir. Aboneler gruplansın seçeneği seçildiği takdirde, ad-soyad,dahili no,süre,ücret görüntülenecektir.veya iki seçenek birden işaretlenebilir. İki seçenekde işaretlenmediği takdirde aranan numara,süre ve ücret görüntülenir. Filtreler (aranan numaralar içinde) ara penceresinde; Filtre yok Toplam görüşme ücreti en az. Toplam görüşme süresi en az..(dk) Toplam görüşme ücretinde ilk.. Toplam görüşme süresinde ilk.. Seçenekleri ile raporlarınızı düzenleyebilirsiniz.

15 3.e)Dahili Aramalar ; Bu bölümde personelin dahili numara aramalarının raporlarını düzenleyebilirsiniz. Tarih aralığını belirttikten sonra dahili numara kutucuğuna incelemek istediğiniz dahili numarayı yazdığınız takdirde o dahili numarayı hangi dahili numaraların aradığını veya seçtiğiniz dahili numaranın hangi dahili numaraları aradığını inceleyebilirsiniz. Raporunuz Arayan,Aranan, Tarih,Süre,Saat şeklinde düzenlenecektir. 3.f) Sistem Logları : Sistem içinde yapılan tüm işlemlerin kimler tarafından yapıldığı, yetki seviyeleri, hangi tarihte ve hangi saatte işlemin yapıldığına dair raporlara ulaşılabilmektedir. 4.SİSTEM AYARLARI Sistem ayarlarının altında ; a) Terminal İletişimi b) Genel Ayarlar c) Veritabanı Tutarlılık İncelemesi d) Kayıt Silme İşlemi e) Veritabanı Yedekleme f) Veritabanı Geri Yükleme g) Elektronik Pano Ayarları bulunmaktadır. 4.a) Terminal Ayarları : Sistem içinde santral tipi seçme ve data ayarları işlemleri bu bölümden yapılmaktadır. Bu bölümde sadece teknik servis personeliniz işlem yapabilmektedir. 4.b)Genel Ayarlar : Genel ; Ekran kilitleme süresini bu bölümde değiştirebilirsiniz. Ayrıca Ağaç Menüsünün boyutunu bu bölümde değiştirebilirsiniz.

16 Otomatik raporlar; Otomatik olarak sistemin rapor almasını sağlayabilirsiniz. Rapor dosyasını Excel,Word,PDF,PTF formatında ilgili alıcılara gönderebilirsiniz. Gönderme işlemleri, kişisel raporlar, Grup raporlar veya Şirket raporlar seçilerek gerçekleştirlebilir. NOT : Göndereceğiniz rapor önceden taslak olarak saklanmış olmalıdır. Raporlar; Eğer firma darbe sinyalini almıyorsa buraya girilecek parametre ile belli sürenin altındaki görüşmelerin raporlanmaması sağlanır. Alarmlar, Bu bölümde gerekli parametreleri girerek sistemin alarm göndermesini sağlayabilirsiniz.iletişim alarmı ile, belli bir süre boyunca görüşme bilgisi gelmediği takdirde ilgili kişiye gönderilen alarm çeşididir. Araryan veya aranan numara alarmı : Bu bölüme girilecek numaralarla sistemin izlediğiniz numaraların görüşme olduğu anda ilgili kişiye gönderdiği alarm çeşididir. Not : Alarm gidecek in bu bölümde girilmesi gerekmektedir. 4.c) Veritabanı Tutarlılık İncelemesi :Sisteme yeni dahil edilen ücret tarifeleri veya ücretlendirme sistemini etkileyecek herhangi bir işlemde Veritabanı Tutarlılık İncelemesi isteyip istemediğinizi sistem soracaktır. Evet dediğiniz takdirde bu pencere açılacaktır.. Başlangıç ve bitiş tarihleri arasındaki veriler yeniden hesaplanacaktır. 4.d)Kayıt Silme İşlemi : Başlangıç ve bitiş tarihlerini girdikten sonra Çağrı Kayıt bilgilerini, dahili kayıt bilgilerini veya sistem loglarını başlat butonuna bastıktan sonra sistem silecektir. 4.e) Veritabanı yedekleme : Veritabanını yedekleyebilirsiniz 4.f) Veritabanı Geri Yükleme : Daha önceden yedeklediğiniz dosyaları bu bölümden sisteme yeniden yükleyebilirsiniz. 4.g) Elektronik Pano Ayarları : Bu Elektronik Pano sayesinde şirketinizde yapılan görüşmeleri istediğiniz parametreleri girerek şirket girişine yerleştirebilirsiniz. Sistemdeki bu özellik sayesinde caydırıcılık veya motivasyon marjinal seviyeye çıkacaktır.

17 5.GRAFİKLER : a)dış Hat Anlık Yoğunluk 5.a) Dış Hat Anlık Yoğunluk : Bu bölümde çağrı trafiğinin analizini yapabilirsiniz. Anlık yoğunlukta her saniye dikkate alınarak hazırlanmış bu özellik sayesinde şirketiniz için gerekli olan FCT cihazları, Türk Telekom hatları,ip hat vb. ihtiyaçlarınızı belirleyebilirsiniz. Örneğin ; filtreleme bölümüne 0312 yazdığınız takdirde eğer bu şehirde bir şubeniz var ise IP hat ihtiyacınızın adedi belirlenmiş olacaktır. 6.GİRİŞ YAP : Bu bölüme kullanıcı adınızı ve şifrenizi girdiğiniz takdirde sistem içinde çalışma yapabilirsiniz. 7.EKRANI KİLİTLE : Bu bölüme kullanıcı adınızı ve şifrenizi girerek çalışma ekranınızı kilitleyebilir böylece yetkisiz kişilerin proğramınızı kullanmasını önleyebilirsiniz.

Bunun yanında ekip üyeleri de birbirlerinin konumlarını cep telefonlarından sorgulayarak öğrenebilir ve mesajlaşabilirler.

Bunun yanında ekip üyeleri de birbirlerinin konumlarını cep telefonlarından sorgulayarak öğrenebilir ve mesajlaşabilirler. 0 İçindekiler 1.EkipMobil i Tanıyalım...2 2.EkipMobil Abonelik Bilgileri...2 3.EkipMobil i Kullanmaya Başlarken...3 3.1. EkipMobil Giriş... 3 3.2. Şifremi Unuttum... 4 3.3.EkipMobil Ana Sayfa... 6 4.EkipMobil

Detaylı

Asistan foto, bütün işlerinizi en iyi şekilde düzenleyen mükemmel bir raportördür. Bütün ticari hareketlerinizi, satışlarınızı,

Asistan foto, bütün işlerinizi en iyi şekilde düzenleyen mükemmel bir raportördür. Bütün ticari hareketlerinizi, satışlarınızı, 2 ÖNSÖZ Asistan foto, Lodos tarafından fotoğraf stüdyoları için özel olarak üretilmiş bir otomasyon paketidir. Fotoğraf stüdyonuzdaki tüm işlerinizin bilgisayar ortamında kontrol ve takibini sağlar. Asistan

Detaylı

Sistem Yöneticisi Konfigürasyon Klavuzu

Sistem Yöneticisi Konfigürasyon Klavuzu Sistem Yöneticisi Konfigürasyon Klavuzu ABAKUS 360 T-Panel T-CRM 2006, IPera İletişim Teknolojileri Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi İçindekiler A- Programın Yapısı:... 4 1- Ana Bileşenler... 4 1.a BUKET

Detaylı

VADELİ İŞLEM VE OPSİYON PİYASASI (VİOP) TEMSİLCİ EKRANI KULLANIM KILAVUZU

VADELİ İŞLEM VE OPSİYON PİYASASI (VİOP) TEMSİLCİ EKRANI KULLANIM KILAVUZU VADELİ İŞLEM VE OPSİYON PİYASASI (VİOP) TEMSİLCİ EKRANI KULLANIM KILAVUZU İstanbul, Mayıs 2013 İÇİNDEKİLER 1 GİRİŞ... 8 1.1 KULLANIM KILAVUZU HAKKINDA... 8 2 BORSA İSTANBUL-VİOP İŞLEM SİSTEMİ TEMSİLCİ

Detaylı

SYS SİSTEM YÖNETİMİ BÜTÜN BİLGİ İŞLEM YAZILIM DANIŞMANLIK

SYS SİSTEM YÖNETİMİ BÜTÜN BİLGİ İŞLEM YAZILIM DANIŞMANLIK SYS SİSTEM YÖNETİMİ BÜTÜN BİLGİ İŞLEM YAZILIM DANIŞMANLIK 2012 SYS SİSTEM YÖNETİMİ 1.SYST00 Sistem İşlemleri Resim-1 Bu uygulama CANIAS sisteminde bulunan tüm işlemleri görüntülemek ve herhangi bir uygulama

Detaylı

1. GENEL BİLGİLER... 5 1.1. AMAÇ... 5 1.2. SİTE OTOMASYONU PROGRAMININ KURULUMU... 5 2. SİTE OTOMASYONU PROGRAMININ ÇALIŞTIRILMASI...

1. GENEL BİLGİLER... 5 1.1. AMAÇ... 5 1.2. SİTE OTOMASYONU PROGRAMININ KURULUMU... 5 2. SİTE OTOMASYONU PROGRAMININ ÇALIŞTIRILMASI... 1. GENEL BİLGİLER... 5 1.1. AMAÇ... 5 1.2. SİTE OTOMASYONU PROGRAMININ KURULUMU... 5 2. SİTE OTOMASYONU PROGRAMININ ÇALIŞTIRILMASI... 6 2.1. YENİ SİTE OLUŞTURULMASI VE SİTE İŞLEMLERİ... 7 2.2. PROGRAMA

Detaylı

AKINSOFT E-Site. Yardım Dosyası. Doküman Versiyon : 1.01.02 Tarih : 09.08.2011. Sayfa-1. Copyright 2010 AKINSOFT

AKINSOFT E-Site. Yardım Dosyası. Doküman Versiyon : 1.01.02 Tarih : 09.08.2011. Sayfa-1. Copyright 2010 AKINSOFT Yardım Dosyası Doküman Versiyon : 1.01.02 Tarih : 09.08.2011 Sayfa-1 1- ÇALIŞMA ŞEKLİ HAKKINDA KISA BİLGİ programı; apartmanlara, sitelere ve site yönetim şirketlerine hitap etmektedir. Program özellikleri

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) KONAKLAMA VE SEYAHATHİZMETLERİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) KONAKLAMA VE SEYAHATHİZMETLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) KONAKLAMA VE SEYAHATHİZMETLERİ BİLGİSAYAR OTOMASYON PROGRAMLARI ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından

Detaylı

T.C. MALİYE BAKANLIĞI

T.C. MALİYE BAKANLIĞI T.C. MALİYE BAKANLIĞI ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMİ (EBYS) KULLANICI KILAVUZU 2014 Kasım i İçindekiler GİRİŞ SAYFASI...1 EVRAK ANA SAYFA...2 1.1. Birim Yetkileri...2 1.2. Görevler...3 1.3. Bildirimler...3

Detaylı

S a y f a i. Saygılarımızla

S a y f a i. Saygılarımızla S a y f a i SUNUŞ Türkiye de pek çok alanda olduğu gibi sağlık sektörünün de kendine özgü çözüm bekleyen sorunları bulunmaktadır. Hastanelerde tutulacak düzenli kayıtlar, doğru analizler ve sistemli bir

Detaylı

İÇİNDEKİLER PLATAR WEB UYGULAMASI... 4 1. KURULUM... 4 2. KULLANICI GİRİŞİ... 4 3. ARŞİV... 4 4. ONLINE İZLEME... 4 5. İSTATİSTİK... 6 6. AYARLAR...

İÇİNDEKİLER PLATAR WEB UYGULAMASI... 4 1. KURULUM... 4 2. KULLANICI GİRİŞİ... 4 3. ARŞİV... 4 4. ONLINE İZLEME... 4 5. İSTATİSTİK... 6 6. AYARLAR... Page 1 of 17 İÇİNDEKİLER PLATAR WEB UYGULAMASI... 4 1. KURULUM... 4 2. KULLANICI GİRİŞİ... 4 3. ARŞİV... 4 4. ONLINE İZLEME... 4 Trafik... 5 Kamera... 5 Kameralar... 5 Kara Liste... 5 VIP Liste... 5 FOTOĞRAF

Detaylı

AKINSOFT CafePlus Yardım Dosyası

AKINSOFT CafePlus Yardım Dosyası AKINSOFT CafePlus Yardım Dosyası Doküman Versiyon : 1.02.01 Tarih : 05.03.2013 Sayfa 1 1. ÇALIŞMA SİSTEMİ HAKKINDA KISA BİLGİ AKINSOFT CafePlus ; İnternet cafelere, laboratuvarlara, internet web filtreleme

Detaylı

LKS2. Sistem İşletmeni

LKS2. Sistem İşletmeni LKS2 Sistem İşletmeni LOGO Ocak 2007 İçindekiler Sistem Yönetmeni... 4 Yönetim... 5 Terminaller... 6 Grup ve kullanıcılara ait terminallerin belirlenmesi... 6 Gruplar... 7 Kullanıcılar... 8 Kullanıcının

Detaylı

AGSoft Randevulu İş Takip Programı Kullanım Kılavuzu

AGSoft Randevulu İş Takip Programı Kullanım Kılavuzu Giriş: Program ilk açıldığında karşımıza çalışmak istediğimiz kullanıcı kodu ve şifre giriş bölümü gelir. Programın demo sürümünde 4 adet kullanıcı tanımlıdır. Bunlar agsoft, agsoft2, agsoft3, agsoft4

Detaylı

Kullanım Bilgileri LOGO KASIM 2011

Kullanım Bilgileri LOGO KASIM 2011 Kullanım Bilgileri LOGO KASIM 2011 içindekiler Yönetici Konsolu... 3 Sık Kullanılan Raporlara Kolay Ulaşım... 4 Farklı Tema Kullanımı... 5 Menü Kullanımı... 6 Geliştirilmiş CTRL+F Arama Kriterleri... 7

Detaylı

ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMİ (EBYS) EĞİTİCİ KULLANICI EĞİTİM DOKÜMANI

ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMİ (EBYS) EĞİTİCİ KULLANICI EĞİTİM DOKÜMANI ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMİ (EBYS) EĞİTİCİ KULLANICI EĞİTİM DOKÜMANI İÇİNDEKİLER 1 İÇİNDEKİLER... 2 1.1. KURUM İÇİ GİDEN EVRAK SÜRECİ... 3 1.2. KURUM DIŞI GİDEN EVRAK SÜRECİ... 15 1.3. OLUR EVRAK

Detaylı

1 GİRİŞ... 5 2 KULLANICI GİRİŞ EKRANI... 6 3 KULLANICI PANELİ... 10 4 YÖNETİM... 13

1 GİRİŞ... 5 2 KULLANICI GİRİŞ EKRANI... 6 3 KULLANICI PANELİ... 10 4 YÖNETİM... 13 İÇİNDEKİLER 1 GİRİŞ... 5 2 KULLANICI GİRİŞ EKRANI... 6 3 KULLANICI PANELİ... 10 4 YÖNETİM... 13 4.1 GENEL... 13 4.1.1 Şirket Tanımları... 13 4.1.2 Kullanıcı Tanımları... 33 4.1.3 Şifre Değişikliği... 35

Detaylı

2.1.2.2.3 Name Server Tanımlama... 34 2.1.2.2.4 Name Server Ekleme... 35 2.1.2.2.5 Name Server Güncelleme... 35 2.1.2.2.6 Name Server Silme...

2.1.2.2.3 Name Server Tanımlama... 34 2.1.2.2.4 Name Server Ekleme... 35 2.1.2.2.5 Name Server Güncelleme... 35 2.1.2.2.6 Name Server Silme... İçerik Tablosu Radore ID nedir?... 5 1. Giriş Ekranı... 5 1.1 Şifremi Unuttum... 5 1.2 Kayıt Ol... 6 1.2.1 Bireysel Müşteri Kaydı Oluşturmak... 6 1.2.2 Kurumsal Müşteri Kaydı Oluşturmak... 9 1.2.3 Üyelik

Detaylı

MyAlarmsis Client Modülü

MyAlarmsis Client Modülü MyAlarmsis Client Modülü Myalarmsi Client modülü alarm merkezi operatörlerinin alarm panellerinden gelen sinyalleri reciever lar aracılığı ile çözümleyip sinyal işleme modülü ile database kayıt edilen

Detaylı

AKBİM-KOÇ BİLGİSAYAR EĞİTİM HİZMETLERİ

AKBİM-KOÇ BİLGİSAYAR EĞİTİM HİZMETLERİ AKBİM-KOÇ BİLGİSAYAR EĞİTİM HİZMETLERİ 1400 Sokak No : 9 D : 7 Alsancak - İZMİR Tel : (232) 463 21 35 Pbx Fax : 463 08 04 web adresi : www.akbimkoc.com mail adresi akbimkoc@akbimkoc.com SDDOP Programı

Detaylı

TEKİR TİCARİ OTOMASYON KULLANICI KILAVUZU. Sürüm 1.0

TEKİR TİCARİ OTOMASYON KULLANICI KILAVUZU. Sürüm 1.0 TEKİR TİCARİ OTOMASYON KULLANICI KILAVUZU Sürüm 1.0 1 Yazarlar Ayten Gülen Bilge Altay Hakan Uygun Lisans Bu Doküman GNU FDL ile lisanslanmıştır. 2 İçindekiler Giriş...6 Başlangıç...6 Genel Yapı...6 MENÜLER...7

Detaylı

Sistem İşletmeni LOGO Ocak 2011

Sistem İşletmeni LOGO Ocak 2011 Sistem İşletmeni LOGO Ocak 2011 İçindekiler İçindekiler... 2 İçindekiler... 2 Sistem İşletmeni... 4 Yönetim... 5 Terminaller... 6 Grup ve kullanıcılara ait terminallerin belirlenmesi... 6 Rol Tanımları...

Detaylı

KURULUM VE BYTEMOBİLE ÇALIŞMASINDA İZLENECEK YOL

KURULUM VE BYTEMOBİLE ÇALIŞMASINDA İZLENECEK YOL KURULUM VE BYTEMOBİLE ÇALIŞMASINDA İZLENECEK YOL -Gerekli Kurulum Dosyaları Web Sitemizden İndirilerek, Önce Bilgisayarınıza Kurulması Gereken İşlemler Tamamlanır. - İkinci planda ise El terminali cihazı

Detaylı

HALKLA İLİŞKİLER VE ORGANİZASYON HİZMETLERİ

HALKLA İLİŞKİLER VE ORGANİZASYON HİZMETLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI HALKLA İLİŞKİLER VE ORGANİZASYON HİZMETLERİ SEKRETARYA PROGRAMI 346SBI051 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında

Detaylı

AKINSOFT E-Site. Yardım Dosyası. Doküman Versiyon : 1.01.01 Tarih : 23.12.2010. Sayfa-1. Copyright 2010 AKINSOFT

AKINSOFT E-Site. Yardım Dosyası. Doküman Versiyon : 1.01.01 Tarih : 23.12.2010. Sayfa-1. Copyright 2010 AKINSOFT Yardım Dosyası Doküman Versiyon : 1.01.01 Tarih : 23.12.2010 Sayfa-1 Copyright 2010 1- ÇALIŞMA ŞEKLİ HAKKINDA KISA BİLGİ programı; apartmanlara, sitelere ve site yönetim şirketlerine hitap etmektedir.

Detaylı

Mikado Puantör 4.X. Kullanım Kılavuzu 24.07.2014. Ülkü Özbek. Mikado Bilişim Sistemleri A.Ş. 2014, Mikado Bilişim Sistemleri Tüm Hakları Saklıdır.

Mikado Puantör 4.X. Kullanım Kılavuzu 24.07.2014. Ülkü Özbek. Mikado Bilişim Sistemleri A.Ş. 2014, Mikado Bilişim Sistemleri Tüm Hakları Saklıdır. Mikado Puantör 4.X Kullanım Kılavuzu 24.07.2014 Ülkü Özbek Mikado Bilişim Sistemleri A.Ş. 2014, Mikado Bilişim Sistemleri Tüm Hakları Saklıdır. Mikado Kullanım Kılavuzu i İ Ç İ N D E K İ L E R PDKS SİSTEMİ...

Detaylı

T.C. İSTANBUL TİCARET ÜNİVERSİTESİ

T.C. İSTANBUL TİCARET ÜNİVERSİTESİ T.C. İSTANBUL TİCARET ÜNİVERSİTESİ UZAKTAN EĞİTİM PLATFORMU KULLANMA KILAVUZU İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... ŞEKİL LİSTESİ... II İTİCUUEP'E GİRİŞ...1 Ayarlar Menüsüyle Çalışmak...8 İletişim Menüsünü Tanımak...10

Detaylı

GO Plus Sistem Yönetmeni

GO Plus Sistem Yönetmeni GO Plus Sistem Yönetmeni LOGO Mart 2012 İçindekiler İçindekiler...2 Sistem Yönetmeni...4 Yönetim...5 Terminaller...6 Grup ve kullanıcılara ait terminallerin belirlenmesi...7 Gruplar...8 Kullanıcılar...9

Detaylı

Ġġ YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.ġ. Kullanıcı Kılavuzu. TradeMasterFX Platformları. TradeMasterFX Platformları

Ġġ YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.ġ. Kullanıcı Kılavuzu. TradeMasterFX Platformları. TradeMasterFX Platformları Ġġ YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.ġ. Kullanıcı Kılavuzu TradeMasterFX Platformları Ürün : TradeMasterFX Platformları Değişiklik tarihi: 23.02.2012 Versiyon: 1,0 Özet: TradeMasterFX Platformları Kullanıcı Kılavuzu

Detaylı

Enocta Eğitim Platformu Eğitim Yöneticisi Kullanım Kılavuzu

Enocta Eğitim Platformu Eğitim Yöneticisi Kullanım Kılavuzu 1 Enocta Eğitim Platformu Eğitim Yöneticisi Kullanım Kılavuzu enocta Profilo İş Merkezi, Cemal Şahir Sok. No:26-28 34394 Mecidiyeköy / İstanbul T 0 212 356 13 00 F 0 212 356 13 09 www.enocta.com 2 İÇİNDEKİLER

Detaylı