TURKISH THE STAR SORUMLU KUMAR OYNATMA YÖNETMELİĞİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "TURKISH THE STAR SORUMLU KUMAR OYNATMA YÖNETMELİĞİ"

Transkript

1 TURKISH THE STAR SORUMLU KUMAR OYNATMA YÖNETMELİĞİ

2 GİRİŞ The Star, hizmetlerinde ve bütün operasyonlarında her açıdan mükemmelliğe ulaşmayı amaçlamaktadır. NSW de eğlence tesisleri alanında lider bir kuruluş olarak The Star, müşterilerine kumar servislerini sorumlu bir şekilde sunmakta kararlıdır. Bu Sorumlu Kumar Oynatma Yönetmeliği bu kararlılığının önemli bir göstergesidir. The Star Casino müşterilerinin büyük çoğunluğu oyun oynama deneyimlerinden memnundur. Bununla birlikte, küçük bir bölümü kumar oynama alışkanlıklarını kontrol etmekte güçlük çekmekte olup, önemli kişisel ve mali zorluklarla karşılaşabilmektedirler. Kumar sorununun tamamen engellenemeyeceği bilinen bir olgudur. The Star, kumar alışkanlığının yarattığı sorunları en aza indirmek için programlar ve girişimler sunmakta ve ihtiyacı olan müşterilerine zamanında ve etkili bir yardım sağlamakta kararlıdır. Endüstri ve toplum tarafından kumar sorunun nedenleri daha iyi kavrandıkça, Yönetmelik uygun zamanlarda güncellenecektir. Greg Hawkins The Star İdari Müdürü

3 AMAÇ VE YÖNETMELİĞİN UYGULANMASI 1.1 Yönetmelik nedir? Bu Yönetmelik, bir The Star girişimidir. İşletmemiz çapında kumar ürünlerinin ve servislerinin sorumlu bir şekilde sunulması için uymamız gereken koşulları ve genel standartları belirlemektedir. Yönetmelik, temel değerlerimizi ve kumar oynanmasıyla ilgili potansiyel zararı en aza indirmede kararlılığımızı yansıtmaktadır. Temel amaç, hizmet verdiğimiz müşterilerimize ve içinde çalıştığımız topluma, hizmet ve beklentileri doğrultusunda tek bir referans noktası oluşturmaktır. 1.2 Yönetmeliğin amacı Bu Yönetmeliğin ana amacı: kumar ürünlerimiz ve hizmetlerimizle ilgili bilgiler sunarak müşterilerimizin kumar oynarken bilinçli kararlar verebilmelerini sağlamak; kumar ürünlerimizi ve hizmetlerimizi sunarken, sorumlu kumar oynatma yaklaşımıyla en yüksek standartları ve müşterilerimize gösterdiğimiz özende tutarlılık sağlamak; destek hizmetlerinden, kendini uzaklaştırma programına erişim hakkında bilgiler vermek, böylece bireyler kumar sorunuyla karşılaştıklarında yardım alabilecekler; hem yerel olarak hem de yurt dışında, sorumlu kumar oynatma ve kumar sorunu konularında yapılan araştırmalar, programlar ve girişimlerle ilgili gelişmeleri desteklemek ve gözlemlemek; ve toplum grupları, hükümetler, kumar sorunu danışmanları, uzman araştırmacılar, çalışanlarımız ve endüstri gruplarıyla sürekli konsültasyonlar yaparak, kumar sorununu daha iyi kavrayıp hissedarlarımızla daha anlamlı ilişkiler kurmak. 1.3 Bu Yönetmelikte neler yer almaktadır Bu Yönetmelik aşağıdakileri kapsar: sorumlu kumar oynatma konusundaki kararlılığımız; kumar ürünlerimiz, sorumlu kumar oynatma ve kumar sorunu danışmanlık servisleri hakkında bilgilendirmek için müşterilerimize sağlayacağımız bilgiler; müşterilerimize en yüksek standartlarda hizmet sunmadaki kararlılığımız doğrultusunda, The Star bünyesinde sorumlu kumar oynatabilmek için neler yapacağımızı; kumarla ilgili sorunlarında yardım almak isteyen müşterilerimize nasıl destek olacağımız; ve bu Yönetmeliğin nasıl yürütüleceği. 1.4 Yönetmeliğin uygulanması Yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bu Yönetmelik, The Star ve çalışanlarına uygulanacaktır. Zaman zaman bu Yönetmeliği gözden geçirebiliriz. Yönetmeliğin güncellenen sürümü web sitemizde yer alacaktır 1.5 Yasalar ve yönetmelik arasındaki çelişkiler Yönetmelik ile herhangi bir Commonwealth veya Eyalet yasalarından ya da yasal düzenlemeleri arasında bir çelişki olduğunda, daha yüksek olan standartlar uygulanır.

4 TAAHHÜTLERİMİZ Müşterilerimizin bilinçli karar verebilmelerini sağlamak için onlara doğru bilgileri sunmayı taahhüt ediyoruz. 2.1 Bilinçlendirme, eğitim ve oyun oynayanları bilgilendirme Kumar oynama kararı bireylere kalmış bir karardır ve bir seçimi temsil eder. Bununla birlikte, bu seçimi sorumlu bir şekilde yapmak için müşterilerimizin kumar ürünleri hakkında bilgilenme fırsatının olması gerekmektedir. Müşterilerimize gerekli uygun bilgileri sağlayacağız, böylece bilinçli bir şekilde, kişisel tercihleri ve bireysel durumları doğrultusunda kumar oynamaya veya oynamamaya kararlar verebileceklerdir. 2.2 Yasalarla ve diğer endüstri yasal düzenlemeleriyle uyum Avustralya New South Wales eyaletindeki, sunduğumuz kumar ürünleri ve hizmetleriyle ilgili konularda bütün ilişkili yasalara uyacağız, bu konular arasında aşağıdakiler yer almaktadır: reşit olmayanlar; kredi verilmesi; oyuncu bilgileri; sorumlu alkol servisi; reklamlar ve promosyonlar; ve özel bilgilerin gizliliği. 2.3 Eğitim Sorumlu kumar oynatma eğitim programları ve yenileme eğitimlerinin bulunması gerekmektedir, böylece çalışanlarımız: bu Yönetmeliğin ve uygulanan yasal düzenlemelerin taahhütlerini ve sağladıklarını anlayacaklar; müşterilerimize kumar ürünlerimizi ve hizmetlerimizi bu Yönetmelik doğrultusunda sunmak için donanımlı olacaklar; kumar sorunu olanların muhtemel davranış belirtilerini kavrayacaklar; destek ve danışmanlık hizmetlerini ve ilgili bağlantı bilgilerini öğrenecekler; müşteriler, potansiyel olarak kumar sorunuyla tutarlı davranışlar gösterdiğinde veya gözle görünür stres işaretleri sergilediğinde ya da yardım istediğinde bu durumu fark edecekler ne yapılması gerektiğini biliyor olacaklar. müşterilerin yardım taleplerine, mevcut servislerle bağlantı kurma fırsatı vererek uygun bir şekilde cevap verebilecekler; olay kayıtlarının düzgün tutulması için donanmış olacaklar; müşterilerle ilişkileri duyarlı bir şekilde yürütme becerileri olacak; İlgili sorumlu kumar oynatma programlarını, müşteri hizmetlerinde en yüksek standartların sağlanmasını desteklemede etkinliğini sürdürmesi için uygun zamanlarda gözden geçirerek değerlendireceğiz, 2.4 Uygunsuz uygulamalar Kumara bağlı sorunlarla ilişkili görülen karakteristik davranışları sergileyen bireyler istismar edilmemelidir. Bu prensip ile tutarlı olarak, müşterilerimizi aşağıdaki açılardan teşvik etmeyeceğiz: Kayıplarının peşine düşmeleri; ve Durmak istediklerini belirttikten sonra oynamaya devam etmeleri.

5 2.5 Gelişen teknoloji ve yeni ürünler Gelişen teknolojilerin kullanıldığı yeni kumar ürünlerinin ve servislerinin sunumundan önce, kumar oynama davranışları üzerine olan etkilerini, bu Yönetmelikte yer alan sorumlu kumar oynatma taahhüdümüz doğrultusunda değerlendireceğiz. 2.6 Politikalar ve işleyişler Yönetmeliğin uygulanması ve kumar ürünlerimizin ve servislerimizin sorumlu kumar oynatma çerçevesinde sunulması için uygun politikaların ve işleyişlerin bulunmasını sağlayacağız. Bunlar arasında sorumluluk üstlenme, rapor verme mekanizması ve sorumlu kumar oynatma konularını ele almada konu takibi işleyişleri yer almaktadır. 2.7 Bu Yönetmeliğin iletişimi Bu Yönetmeliğin işletmemiz çapında ve web sitemizden erişilebilirliğini sağlayacağız ve teşvik edeceğiz. Bu Yönetmeliği aşağıdaki yerlerde bulundurarak erişilmesini sağlayacağız: istek halinde Mihmandar Masalarında; web sitemizde; istek halinde yazılı olarak; ve uygun olduğu durumlarda sizinle iletişimimiz sırasında. Yönetmeliğin, web sitesinde ve Mihmandar Masalarında İngilizce dışında belli bazı dillerde de bulunması için çalışıyoruz. The Star Yönetmeliği aşağıdaki dillere tercüme edilmekte olup, web sitesi ve tesisimizde Mihmandar Masaları aracılığıyla dağıtımı sağlanacaktır (Arapça, Çince, Korece, Türkçe, Tayca ve Vietnamca). BİLGİ SAĞLANMASI UYGULAMASI 3.1 Müşterilerimizin ürünlerimizi anlamalarını sağlamak için sunulan bilgiler İstenmesi durumunda müşterilerimize aşağıdaki bilgileri sağlarız: masa oyunlarının, oyun kuralları da dahil olmak üzere doğası ve işleyişi büyük ödülleri kazanma ihtimali hakkında bilgiler; ve kumar makinelerinin nasıl çalıştığı. 3.2 Kumar sorunu destek servisleri ve sorumlu kumar oynatma hakkında bilgiler Sorumlu kumar oynatmakla ilgili mesajları ve kumar sorunuyla ilgili nereden yardım alınabileceği ile ilgili bilgileri görüntüleyeceğiz. Web sitemizde sorumlu kumar oynatmak üzerine bilgileri ve kumarla ilgili sorunlarda nereden yardım alınabileceği hakkında bilgileri bulunduracağız. Ayrıca, kumar sorunu destek servisleri hakkında bilgilerin belli dillerde erişilebilmesini sağlayacağız. Sağlanan bilgiler ve mesajlar düzenli aralıklarla gözden geçirilecek ve güncellenecektir. Aynı zamanda, istenmesi durumunda bir müşterinin oyuncu ödül kartını kullanarak oyun makinelerinde oynarken olan kumar faaliyetlerine erişimi de sağlayacağız.

6 SORUMLU KUMAR OYNATMA UYGULAMALAR 4.1 Oyun ortamı Oyun oynanan alanlarda, müşterilerimizin geçirdikleri zamanı fark etmelerine yardımcı olmak üzere saatler bulundurulacaktır. 4.2 Kabul edilemeyecek davranışlar veya stres işaretleri Çalışanlar gazinodaki kişilerden birinin, gazinodaki diğer kişilerin güvenliğini tehlikeye atacak şekilde, kabul edilemeyen davranışlarda bulunduğunu ya da belirgin olarak alkol etkisinde olduğunu gözlemlerse, gazino yönetimi kişinin gazino kompleksinden çıkartılmasını sağlamak gibi duruma uygun bir çözüm bulacaktır. Gazinodaki bir kişi stres altında olduğuna veya kumar oynamayla ilgili potansiyel sorunlu davranışlara dair işaretler gösteriyor ya da sergiliyorsa, gazino yönetimi müşterinin ihtiyacına cevap verecek işlemleri uygulayacaktır. Bu stres işaretleri, davranışlar veya durumlardan bazıları şunlardır: haftanın her günü kumar oynaması bir kişinin uzun bir süre ara vermeden kumar oynaması gazino ATM sinden birkaç kez para çekmesi para ödünç almaya, başkalarını para için kandırmaya veya değerli eşyalarını satmaya çalışması kazandığı büyük miktarlarda parayı geri makineye yükleyip oynamaya devam etmesi kızgınlık göstermesi, makineleri tekmelemesi, üzgün görünmesi ve/veya ağlaması arkadaşlarının veya ailesinin, kişinin hala gazinoda olup olmadığını sormak için araması veya gelmesi kaybettiği için gazinoyu, çalışanları veya oyun makinelerini suçlaması kazanma şansı/ihtimali üzerine gerçekçi olmayan görüşlerinin olması kumar alışkanlığına bağlı depresyon ve/veya intihar eğiliminden mustarip olması belli bir oyun makinesinde saplantılı bir şekilde kazanmaya çalışması kumar oynamaya çok fazla zaman ve/veya para harcaması Çalışanların, bir bireyin kumar sorunu olup olmadığı değerlendirmek gibi bir görevi olmadığının farkındayız. Biz daha ziyade çalışanların, bir soruna işaret eden stres, davranışlar ve taleplerin duyarlı bir şekilde ve zamanında fark etmelerinin ve gerekeni yapmalarının doğru olduğunu düşünüyoruz. Ayrıca bu durumlara karşı yapılan işlemlerin, gazino tarafından düzgün tutulan olay kayıt kütüğüne kaydedilmesini de gerekli görüyoruz. 4.3 Reşit olmayanlar Reşit olmayanların kumar oynaması yasa dışıdır. Reşit olmayanların gazino içerisinde kumar oynamaya ayrılan alanlara girmelerini kesinlikle yasaklıyoruz. Uygun bir şekilde sergilenen tabelalarla reşit olmayanlara aşağıdakiler için izin verilmediğini belirteceğiz: gazino içerisinde kumar oynamalarına; ve kumar oynamaya ayrılan alanlara girmelerine ve bulunmalarına

7 Kumar oynamaya ayrılan alanlara sadece 18 yaş ve üzerindeki kişilerin girmesine izin verilmesini sağlamak amacıyla, kumar oynamaya ayrılan alanlara girmek isteyenlerin kimliklerinin kontrol edildiği işlemler uygulamaya konacaktır. 4.4 Gözetimsiz çocuklar Gazino kompleksi içerisinde gözetimsiz çocukların bulunması durumuna karşı uygun tabelalar sergilenecek ve gerekli işlemlerin yapılmasını sağlayacağız. Bu işlemler arasında, gözetimsiz bırakılmış çocukların olması ihtimaline karşı gazinonun araba parkı da dahil olmak üzere, halka açık alanlarının düzenli olarak denetlenmesi de bulunacaktır. Gözetimsiz bırakılmış çocukların bulunması durumunda, çalışanların yapacakları işlemlerden bazıları: çocuğun güvenliğini sağlamak; çocuğu ebeveyni veya velisi ile birleştirmek; ebeveynin veya velisinin gazino kompleksini terk etmesini sağlamak ebeveyne veya velisine gazino yasağı koymak; ve konuyu polise veya ilgili Devlet kurumuna sevk etmek. 4.5 Şirket yöneticilerine ve çalışanlarına kumar oynama sınırlaması Çalışanlarımızın, The Star gazinosunda The Star çalışanlarının hiçbir zaman kumar oynamasına izin verilmediğinin belirtildiği, Echo Çalışanlara Yönelik Kumar Oynama Politikası na uyması gerekmektedir. 4.6 Otomatik para çekme makineleri (ATM) The Star olarak ATM lerin aşağıdakileri karşılamasını gerekli görüyoruz: kumar oynamaya ayrılan alanlarda bulunmamaları; ve kumar sorunu ile yardım almak için kimlerle görüşülebileceğiyle ilgili bilgilerin, ATM üzerinde veya yakınında görüntülenmesi. 4.7 Kazanımların ödenmesi ve ara verme Bütün kazanımlar yürürlükte bulunan düzenlemelere, endüstri yönetmeliklerine ve politikalarına uygun olarak ödenecektir. Müşteriler, büyük miktarlarda herhangi bir kazanımlarının çekle ödenmesini isteyerek kendilerine bir süre vermek isteyebilirler. Büyük miktarlar kazanan müşterilerimize ödemeleri çekle yapılarak böyle bir fırsat tanınır. MÜŞTERİLERE DESTEK SAĞLAMA VE TOPLUMSAL KURUMLARLA İŞBİRLİĞİ UYGULAMALARI 5.1 Destek hizmetleri Kumar sorunu olan kişilere ve/veya ailelerine mevcut destek hizmetlerinin bağlantı bilgilerini sağlarız. Bu bilgileri ayrıca adresindeki web sitemizde de sağlayacağız. 5.2 Kendini uzaklaştırma programı Kendini uzaklaştırma programımız mevcut olup istek üzerine müşterilerimize şu hizmetleri sağlarız: müşterinin kendisini kumar oynama alanımızdan en az on iki ay süreyle uzaklaştırmak istemesi durumunda, kendini uzaklaştırma programının sunulması; ve

8 kendini uzaklaştırma programının kapsamı, nasıl başvurulacağı, hangi işlemlerin yapıldığı, müşterinin hangi bilgileri vermesi gerektiği ve kumar sorunu destek hizmetlerinin bağlantı bilgileri gibi, kendini uzaklaştırma programı hakkında bilgi sağlamak. 5.3 Kendini uzaklaştırma tedbirinin kaldırılması En az 12 ay olan kendini uzaklaştırma süresinden sonra yeniden gazinoya girmek isteyen müşterilerden, kumar oynama davranışlarını kontrol etmek için attıkları adımlarla ilgili kanıtlar sunmaları ve The Star ın onaylı kalifiye kumar danışmanına, kumar oynama değerlendirmesi için başvurmaları istenmektedir. 5.4 Toplumsal kurumlarla işbirliği Müşterilerimize en yüksek düzeyde özen göstermek ve kumar sorununu daha iyi kavrayabilmek için, kumar sorunu ile ilgili destek servisleri, toplum gurupları, her düzeyden ilgili devlet, endüstri grupları ve uzman araştırmacılara danışmaya devam edeceğiz. Ayrıca her yıl, Sorumlu Kumar Oynatma Fonu na yaptığımız zorunlu katkılar aracılığıyla, kumar sorunu ve sorumlu kumar oynatma tedbirlerinin etkinliği ile ilgili konularda yapılan araştırmaların masraflarına katkıda bulunmaya devam edeceğiz. YÖNETİM VE ŞİKAYETLER 6.1 Sorumlu Kumar Oynatma Komitesinin Rolü Yönetmeliğin, yürütülmesi için bir Sorumlu Kumar Oynatma Komitesi oluşturduk. Komite ye, kıdemli bir idare temsilcisi lider olarak atanmış olup, komite aşağıdakilerden sorumludur: The Star kapsamındaki bu Yönetmeliğe uyulmasını sağlamak için politikaların ve işleyişlerin yürürlükte olmasını sağlamak; çalışanlarımız için bu Yönetmelikle ilgili uygun eğitim programlarının bulunmasını sağlamak; müşteri hizmetleri politikaları ve uygulamalarının sürekli olarak değerlendirilip, geliştirilmesini sağlamak; bu Yönetmeliğin, Avustralya uyum programları standartlarının gerekli koşullarına uygun olmasını sağlamak için uyum denetimi işlemlerinin yürürlükte olmasını sağlamak; bu Yönetmeliğin uyumu üzerine raporları okumak bu Yönetmeliğin ihlal edildiğine dair suçlamaları incelemek ve Yönetmeliği ihlal eden çalışanlar hakkında uygun yaptırımlara karar vermek; Yönetmelik uyumunun düzenli aralıklarla bağımsız taraflarca gözden geçirilmesini sağlamak; Yönetmelikle ilgili raporları okumak ve gözden geçirme raporlarından çıkan sonuçları incelemek; ve sorumlu kumar oynatmak ve kumar sorunu ile ilgili gelişmeleri ve araştırmaları gözlemlemek. 6.2 Şikayetler Bu Yönetmeliğin uygulanmasıyla ilgili bir şikayetiniz varsa, şikayetinizi aşağıdaki kişinin dikkatine yazılı olarak yöneltmeniz gerekmektedir: Managing Director The Star PO Box Q192 QVB Post Office NSW 1230

9 Ya da isterseniz, yazışmanızı adresindeki web sitemizin Contact Us bölümünden gönderebilirsiniz. Bütün şikayetler, anlaşmazlık değerlendirme işlemleri aracılığıyla ele alınıp, şikayetlere zamanında ve duyarlı bir şekilde cevap verilmesini sağlanır. Şikayetlerin kapsamı, bu Yönetmeliğin ihlal edilmesi iddiası ile sınırlı olmalıdır. TANIMLAR Yönetmelik The Star Sorumlu Kumar Oynatma Yönetmeliği, yürürlüğe girdiği tarihten itibaren tarafımızdan kabul edilmiş demektir. Yürürlük tarihi Yönetmeliği kabul ettiğimizi resmen duyurduğumuz tarih olup, daha sonra bu Yönetmeliğe değişiklik yapıldığında da, değişiklikleri kabul ettiğimizi duyurduğumuz tarihten geçerli olacaktır. Kumar oynama şans veya şans ve becerinin birleşiminden oluşan sonucu belirsiz etkinliklere para konulmasını kapsar. Kumar ürünleri veya hizmeti 1992 Gazino Kontrol Yasası (Casino Control Act) ile onaylanan herhangi bir kumar eylemi veya çizelge etkinliği. Oyun oynama bahis dışında, elektronik oyun makineleri (poker makinesi olarak bilinir), gazino masa oyunları, loto ve Keno dahil olmak üzere her türden yasal kumar oyunları. Reşit olmayanlar ile 18 yaşın altındaki kişiler kastedilir. Kumar sorunu kumarı oynayan, başkaları veya toplum için olumsuz sonuçlar yaratan, kumar için harcanan para ve/veya zamanın sınırlanmasında güçlük çekilmesiyle tanımlanan durum. Kumar sorununa karşı destek ve tedavi servisi psikolog, danışman ve sosyal görevliler gibi eğitimli profesyonellerin, kumarla ilgili sorunlarında bireylere ve/veya ailelerine, gizli tutulan bir danışmanlık hizmeti sunmasıdır. Bu servisler arasında Gambling Help, Lifeline ve diğer ilgili kuruluşlar bulunmaktadır. Sorumlu kumar oynatma kumar oynamayla ilgili potansiyel zararın en aza indirildiği ve kumar oynayanların bilinçli olarak kumar oynama kararı verdikleri güvenli, sosyal sorumluluk sahibi ve destekleyici bir kumar ortamı sağlanmasıdır. Böyle bir ortam, bireylerin, toplum gruplarının, kumar endüstrisinin ve hükümetin ortak eylemleri ve sorumluluğu birlikte sahiplenmeleri ile oluşur. Gözetimsiz bırakılan çocuklar bir çocuğun: uygun bir gözetim altında olmaması veya öyle görünüyor olması gazino kompleksi içerisinde amaçsızca dolanıyor olması veya yavaş hareket ederek veya kıpırdamadan durması veya öyle görünüyor olması. Gönüllü kendini uzaklaştırma müşteri tarafından kendisine gazinonun bütün oyun alanlarına girme yasağı konmasını istemesi Biz, bizi ve bizim ile The Star Pty Limited kastedilir. Kazanım bir kumar ürünü veya hizmetinden kazanılan miktar.

10 Seçeneklerinizi iyi düşünün! Kumar Yardım Hattını Arayın

Tabcorp Wagering (VIC) Pty Ltd

Tabcorp Wagering (VIC) Pty Ltd Tabcorp Wagering (VIC) Pty Ltd Sorumlu Kumar Davranış Kuralları Approved 3 April 2014 Approved 3 April 2014 1 İÇİNDEKİLER Sorumlu Kumar Hedef Beyanı... 3 1. Tabcorp Hakkında... 4 2. Tabcorp Wagering Sorumlu

Detaylı

The Bentleigh Club. Sorumlu Kumar Davranış Kuralları

The Bentleigh Club. Sorumlu Kumar Davranış Kuralları The Bentleigh Club Sorumlu Kumar Davranış Kuralları 2012 VCGLR tarafından 27 Haziran 2012 tarihinde onaylanmıştır EGM Kumar Oynama Mekanı Sorumlu Kumar Davranış Kuralları 1. Mekanın Sorumlu Kumar yüklenimi

Detaylı

Davranış Sorumlu Kumar Oynama Kodu. 1. Tanımlar

Davranış Sorumlu Kumar Oynama Kodu. 1. Tanımlar Davranış Sorumlu Kumar Oynama Kodu 1. Tanımlar Bu Davranış Sorumlu Kumar Oynama Kodu kullanılan terimler Kumar Düzenleme ile tutarlı Yasası 2003 (Kanun) metinde aksi belirtilmedikçe veya aksi belirtilmedikçe.

Detaylı

DAVRANIŞ KURALLARI. Değerlerimizi Yaşamak. En Yüksek Etik Standartların Sürdürülmesi

DAVRANIŞ KURALLARI. Değerlerimizi Yaşamak. En Yüksek Etik Standartların Sürdürülmesi DAVRANIŞ KURALLARI Değerlerimizi Yaşamak Önem Vermek Global EKİP Çalışması SÜREKLİ GELİŞTİRME En Yüksek Etik Standartların Sürdürülmesi Başkanımız ve İcra Kurulu Başkanımızdan BİR Mesaj C Colgate-Palmolive

Detaylı

PROFESYONEL MUHASEBECİLER İÇİN ETİK KURALLAR EL KİTABI

PROFESYONEL MUHASEBECİLER İÇİN ETİK KURALLAR EL KİTABI PROFESYONEL MUHASEBECİLER İÇİN ETİK KURALLAR EL KİTABI 2010 BASKISI Çeviren Yıldız ÖZTÜRK TÜRMOB YAYINLARI : 402 ISBN : 978-975 - 555-198 -2 Dizgi - Düzenleme Tuncay TEKYILDIZ BASKI Gurup Matbaacılık A.Ş.

Detaylı

Fujitsu Way Davranış Kuralları Global İş Standartları

Fujitsu Way Davranış Kuralları Global İş Standartları Fujitsu Way Davranış Kuralları Global İş Standartları İçindekiler Fujitsu Way... 3 Fujitsu Way ve Global İş Standartları... 3 Global Bakış Açısı... 4 Fujitsu Bünyesinde Uyum... 5 Neden Global İş Standartları'na

Detaylı

Mavi Kitap. UYUMA Bağlılık. Dürüstlük ve bütünlükle hareket etmek, birlikte çalıştığımız insanların güvenini ve saygısını kazanmamıza yardımcı olur.

Mavi Kitap. UYUMA Bağlılık. Dürüstlük ve bütünlükle hareket etmek, birlikte çalıştığımız insanların güvenini ve saygısını kazanmamıza yardımcı olur. Mavi Kitap İş Yönetimine İlişkin Pfizer Politikalarının Özeti UYUMA Bağlılık Dürüstlük ve bütünlükle hareket etmek, birlikte çalıştığımız insanların güvenini ve saygısını kazanmamıza yardımcı olur. Değerli

Detaylı

DIC GRUBU İŞYERİ DAVRANIŞKURALLARI STANDARTLAR VE İLKELER STANDARDS & GUIDELINES

DIC GRUBU İŞYERİ DAVRANIŞKURALLARI STANDARTLAR VE İLKELER STANDARDS & GUIDELINES DIC GRUBU İŞYERİ DAVRANIŞKURALLARI STANDARTLAR VE İLKELER STANDARDS & GUIDELINES İşyeri Davranış Kurallarıyla İlgili bir Açıklama... DIC Grubu, dünya genelinde 60'dan fazla ülke ve bölgede amacının gereklerini

Detaylı

Unilever. Sorumlu Kaynak Kullanımı Politikası. Tedarikçilerimizle işbirliği içinde çalışma

Unilever. Sorumlu Kaynak Kullanımı Politikası. Tedarikçilerimizle işbirliği içinde çalışma Unilever Sorumlu Kaynak Kullanımı Politikası Tedarikçilerimizle işbirliği içinde çalışma Nisan 2014 1 İçindekiler Giriş 3 Temel İlkeler 4 Uygulama Esasları 5 I Unilever ile İş Yapmak için Zorunlu Şartlar

Detaylı

İş Davranış Kuralları

İş Davranış Kuralları İş Davranış Kuralları İş Davranışları Kuralları 1 Vaatleri yerine getirmek > Dinliyoruz, anlıyoruz ve karşılık veriyoruz > Net beklentiler üzerinde uzlaşıyoruz > İstikrarlı bir mükemmellik arıyoruz Tam

Detaylı

Global Davranış Yasası

Global Davranış Yasası Global Davranış Yasası Fayda Gözeten Performans Global Davranış Yasası 3 Başkan ve CEO'muzdan Mektup 4 PepsiCo Değerleri Performansımızın Amacı 5 İşi Doğru Yapmak 5 Davranış Yasamıza Karşı Sorumluluğumuz

Detaylı

Güven Kazanmak. İşimizin Temeli. Davranış Kurallarımız her durumda ilkelerimize sadık kalmamıza yardımcı olur

Güven Kazanmak. İşimizin Temeli. Davranış Kurallarımız her durumda ilkelerimize sadık kalmamıza yardımcı olur Güven Kazanmak İşimizin Temeli Davranış Kurallarımız her durumda ilkelerimize sadık kalmamıza yardımcı olur AEGON Hakkında* AEGON uluslararası bir hayat sigortası, emeklilik ve varlık yönetimi şirketidir.

Detaylı

Gates. İşyerinde Davranış ve Ahlak Kuralları

Gates. İşyerinde Davranış ve Ahlak Kuralları Gates İşyerinde Davranış ve Ahlak Kuralları 01 2014 İÇİNDEKİLER Sayfa I. İŞYERİNDE DAVRANIŞ AHLAKI İLKELERİ... 1 II. YASALARA UYGUNLUK... 1 A. Genel çerçeve... 1 B. Devlet Memurları ve Devlet Kurumlarıyla

Detaylı

Yum! un Tutkusu 3. Nasl Birlikte Kazanırız 3. Giriş/Program Yönetimi 5. Ürün Kalitesi ve Gıda Güvenliği 8. Kalite 8.

Yum! un Tutkusu 3. Nasl Birlikte Kazanırız 3. Giriş/Program Yönetimi 5. Ürün Kalitesi ve Gıda Güvenliği 8. Kalite 8. 1 İçindekiler Sayfa Yum! un Tutkusu 3 Nasl Birlikte Kazanırız 3 Giriş/Program Yönetimi 5 Ürün Kalitesi ve Gıda Güvenliği 8 Kalite 8 Gıda Güvenliği 8 Franchise Alanlar ile İlişkiler 9 Küresel İlişkiler

Detaylı

Etik Kurallara Uyum 2. Temel Değerlerimiz ve İlkelerimiz 3. Pazara İlişkin Kurallar 4. Ortaklığımız ve Hissedarlarımıza İlişkin Kurallar

Etik Kurallara Uyum 2. Temel Değerlerimiz ve İlkelerimiz 3. Pazara İlişkin Kurallar 4. Ortaklığımız ve Hissedarlarımıza İlişkin Kurallar İÇİNDEKİLER 1. Etik Kurallara Uyum 1.1 Sorumluluk 1.2 Yasaların ve Etik Kurallarımızın İhlalinin Sonuçları 2. Temel Değerlerimiz ve İlkelerimiz 2.1 Dürüstlük ve Adil Davranma 2.2 Müşteri Memnuniyeti 2.3

Detaylı

Doğruluğumuz. Doğruluk iş başında. Burada doğruluk kazanır.

Doğruluğumuz. Doğruluk iş başında. Burada doğruluk kazanır. Doğruluğumuz Baxter in başarısı sonuçlara yönelik kişisel sorumluluğumuza ve doğruluğumuza dayanmaktadır. Hastalar, doktorlar, müşteriler, resmi otoriteler, yatırımcılar ve çalışanlarımız her gün yaptığımız

Detaylı

DAVRANIŞ VE ETİK KURALLARI. Güven inşa etmek

DAVRANIŞ VE ETİK KURALLARI. Güven inşa etmek DAVRANIŞ VE ETİK KURALLARI Güven inşa etmek Mütevelli Heyeti Başkanı ndan Mesaj İstanbul Bilgi Üniversitesi olarak, dürüstlüğümüz ve etik hareket tarzımız sayesinde sahip olduğumuz itibardan gurur duymaktayız.

Detaylı

Davranış Kuralları Xxxxxxxx. Vodafone Davranış Kuralları. Vodafone Way İlkeleri Doğrultusunda Çalışmak

Davranış Kuralları Xxxxxxxx. Vodafone Davranış Kuralları. Vodafone Way İlkeleri Doğrultusunda Çalışmak Davranış Kuralları Xxxxxxxx Vodafone Davranış Kuralları 1 Vodafone Way İlkeleri Doğrultusunda Çalışmak Davranış Kuralları Xxxxxxxx Yaptığımız her şeyde güven esastır. 2 Davranış Kuralları Xxxxxxxx İcra

Detaylı

yaptığımız her şeyde başarı kazanmak müşterilerimiz için en iyi çözümleri sağlamaya söz vermek

yaptığımız her şeyde başarı kazanmak müşterilerimiz için en iyi çözümleri sağlamaya söz vermek .1 .2 MÜKEMMELLİK yaptığımız her şeyde başarı kazanmak DÜRÜSTLÜK her zaman doğru olanı yapmak ÖZVERİ müşterilerimiz için en iyi çözümleri sağlamaya söz vermek YENİLENME her zaman yaratıcılık ve ustalıkla

Detaylı

İş İlkeleri Bildirgesi

İş İlkeleri Bildirgesi İş İlkeleri Bildirgesi BANKA YATIRIMLAR HAYAT SİGORTASI BİREYSEL EMEKLİLİK ING Grup (ING) global bir finansal hizmetler kuruluşudur. Misyonumuz müşterilerimize finansal geleceklerini yönetmeleri amacı

Detaylı

IFC nin. Çevresel ve Sosyal Sürdürülebilirlik Politikası

IFC nin. Çevresel ve Sosyal Sürdürülebilirlik Politikası IFC nin Çevresel ve Sosyal Sürdürülebilirlik Politikası İÇİNDEKİLER I. Politikanın Amacı..... 1 II. IFC nin Taahhütleri 2 III. IFC nin Görev ve Sorumlulukları 4 Çevresel ve Sosyal Mevcut Durum Değerlendirmesi..

Detaylı

TÜRKİYE DENETİM STANDARTLARI KALİTE KONTROL STANDARDI 1 (TASLAK)

TÜRKİYE DENETİM STANDARTLARI KALİTE KONTROL STANDARDI 1 (TASLAK) TÜRKİYE DENETİM STANDARTLARI KALİTE KONTROL STANDARDI 1 (TASLAK) FİNANSAL TABLOLARIN BAĞIMSIZ DENETİMLERİ, İNCELEMELERİ İLE DİĞER GÜVENCE DENETİMLERİNİ VE İLGİLİ HİZMETLERİ YÜRÜTEN BAĞIMSIZ DENETİM KURULUŞLARI

Detaylı

Avrupa Reklam Standartları Birliği (EASA) Online Davranışsal Reklamcılık hakkında. En İyi Uygulama Önerisi

Avrupa Reklam Standartları Birliği (EASA) Online Davranışsal Reklamcılık hakkında. En İyi Uygulama Önerisi Avrupa Reklam Standartları Birliği (EASA) Online Davranışsal Reklamcılık hakkında En İyi Uygulama Önerisi Avrupa reklamcılık sektörü genelinde Online Davranışsal Reklamcılık alanında tüketici kontrollerine

Detaylı

İşyeriDavranış Kuralları

İşyeriDavranış Kuralları İşyeriDavranış Kuralları 1 AlanKrause nin mesajı MWH Global, Inc. sürekli değişim içinde olan bir şirkettir. Böyle bir dinamizm ile bulunduğumuz sektörde tutarlılık içinde güven veren itibarlı bir şirket

Detaylı

code of business conduct and ethics NEXT

code of business conduct and ethics NEXT NEXT İş Ahlakı ve Davranış Kurallarımız Doğruluk İlkelerine göre Hareket Ederiz. Üstün Performans Sergileriz. Her Gün, Doğru Olanı Yaparız. Mike McNamara İçindekiler i. Flextronics Yönetim Kurulu Başkanı

Detaylı

M m IFAC TÜRMOB TÜRMOB YAYINLARI - 457

M m IFAC TÜRMOB TÜRMOB YAYINLARI - 457 IFAC M m TÜRMOB TÜRMOB YAYINLARI - 457 MUHASEBE MESLEK MENSUPLARI İÇİN ETİK KURALLAR EL KİTABI 2013 Çevirmenler: Yıldız ÖZTÜRK (Baş çevirmen) Dr. İpek TÜRKER (SMMM) Dr. Ali Altuğ BİÇER (SMMM) Seher GÜNDOĞDU

Detaylı

CEO umuzun Mesajı... i. Davranış Kuralları ve Yasalar... 1. Uyumlu ve Dürüst Çalışma İlkesi... 4. Kişisel Sorumluluk... 7. İşyeri Davranışları...

CEO umuzun Mesajı... i. Davranış Kuralları ve Yasalar... 1. Uyumlu ve Dürüst Çalışma İlkesi... 4. Kişisel Sorumluluk... 7. İşyeri Davranışları... Davranış Kuralları Bu Davranış Kuralları boyunca MetLife ve Şirketimiz kelimeleri, MetLife Inc. ve tüm iştiraklerini ifade etmektedir. İştirak, bir veya daha fazla aracı vasıtasıyla MetLife Inc. şirketinin

Detaylı

TAV HAVALİMANLARI HOLDİNG A.Ş. BİLGİLENDİRME POLİTİKASI

TAV HAVALİMANLARI HOLDİNG A.Ş. BİLGİLENDİRME POLİTİKASI TAV HAVALİMANLARI HOLDİNG A.Ş. BİLGİLENDİRME POLİTİKASI 1.Amaç TAV HAVALİMANLARI HOLDİNG A.Ş. (TAV) ın temel kamuyu bilgilendirme politikası, TAV ın geçmiş performansını ve gelecek beklentilerini, genel

Detaylı

İş Yönetim Etiği Kodu

İş Yönetim Etiği Kodu İş Yönetim Etiği Kodu Dünyanın Her Yerinde Dürüst ve Güvenilir Olmak GERÇEK Şey DOĞRU Yol Etik davranın. Dürüst olun. Yasalara uyun. Koda uyun. Güvenilir olun. COCA-COLA PLAZA ATLANTA, GEORGIA Nisan 2009

Detaylı

1 P-3.1.2 Anton Colella. 2 P-3.1.2 Bettina Jacobsen. 3 P-3.1.2 Shozo Yamazaki. 4 P-3.1.5 Lucie Laliberte. 5 P-3.1.

1 P-3.1.2 Anton Colella. 2 P-3.1.2 Bettina Jacobsen. 3 P-3.1.2 Shozo Yamazaki. 4 P-3.1.5 Lucie Laliberte. 5 P-3.1. 1 P-3.1.2 Anton Colella 2 P-3.1.2 Bettina Jacobsen 3 P-3.1.2 Shozo Yamazaki 4 P-3.1.5 Lucie Laliberte 5 P-3.1.5 Andreas Bergmann 6 P-3.1.6 Adolf J.H. Enthoven 7 P-3.1.6 Igor Kozyrev P-3.1.2- Anton Colella

Detaylı