ADANA KENT KONSEYİ ÜNİVERSİTE TERCİHİ İÇİN KILAVUZ VE REHBERLİK HİZMETLERİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ADANA KENT KONSEYİ ÜNİVERSİTE TERCİHİ İÇİN KILAVUZ VE REHBERLİK HİZMETLERİ"

Transkript

1 ADANA KENT KONSEYİ ÜNİVERSİTE TERCİHİ İÇİN KILAVUZ VE REHBERLİK HİZMETLERİ Değerli Öğrencilerimiz ve Velilerimiz, Adana hem TEOG, YGS-LYS de Türkiye ortalamasının altında başarı göstermekte hem de azımsanamayacak sayıda öğrencimiz gösterdiği başarıya rağmen tercih hataları nedeniyle yerleşememektedir. Her ikisi de eğitim ve rehberlik eksikliklerini bizlere göstermektedir. Öğretmen ve ailelerin ellerinden geldiği ölçüde ilgili olması da durumu düzeltememektedir. ÖSYS nin özellikle Mesleki Teknik Okullar için çok karmaşık bir yerleştirme sistemine sahip olması nedeniyle sağlıklı yönlendirme yapılamadığı ortadadır. Üniversite programlarının çok çeşitlendiği günümüzde; aile ve gençlerin tüm bu yapıya hâkim olması beklenemez. Dolayısıyla üniversiteler hakkında sağlıklı bir bilgilendirmeye ihtiyaç duyulmaktadır. Mesleki Teknik Lise Mezunlarının Bakmasını Özellikle Öneriyoruz Kurulduğu günden beri Adana mızın sorunlarına çözüm önerileri arayan ve sunan Adana Kent Konseyi olarak Mesleki Teknik Okullara ağırlık vermek üzere ÖSYS- Öğrenci Seçme ve Yerleştirme sürecinde etkili bir rehberlik hizmetinin siz değerli ailelerimizin ve gençlerimizin hem de Adana mızın geleceği için önemli bir katkı sağlayacağı görüşündeyiz. Rehberimiz Mesleki Teknik Liselerin yanında tüm öğrencilerimizi ilgilendiren genel öneriler de içermektedir. Rehberimizde üniversitelerin ve programların genel bilgilerini, dikkat edilecek ölçütleri, önerileri ve uyarıları bulabilirsiniz. ÖSYS Kılavuzları da ayrıntılı olarak incelenmiş, sadeleştirilerek her bölüm mezunu için anlaşılacak ve tüm seçenekler birlikte görülecek şekilde yeniden tablolaştırılmıştır. Adana Kent Konseyi olarak şehrimizin en önemli cevherlerinin Adanalı gençler olduğunun bilincindeyiz. Bu yüzden hem üniversiteler hakkında anlaşılır bir çerçeve çizmeye hem de kılavuzları anlaşılır şekilde sadeleştirmeye çalıştık. Yine gençlerimize yardımcı olmak amacıyla ücretsiz rehberlik hizmeti verilecek bürolar oluşturulacaktır*. Umarız ki çabalarımız şehrimizin gençlerine katkı sağlar. Adana Kent Konseyi Eğitim Komisyonu Adana Kent Konseyi rehberlik kılavuzuna ve adreslerinden ulaşabilirsiniz. *Kuracağımız bürolarımızın çalışma saatleri ve adresleri sitelerimizden duyurulacaktır.

2 NE OKUMALI? TERCİH YAPARKEN NELERE DİKKAT ETMELİ? (Yükseköğretim İçin Tercih Yaparken Öncelikler Sıralaması) Adaylar, sınavlara girmişse ve ilgili I YETİYORSA HER PROGRAMA başvurabilir (Tek istisnası Mesleki Teknik Lise mezunlarına kendi alanları ile ilgili ayrılmış M.T.O.K. Mesleki Teknik Okul programlarıdır). Ayrıca sınava girmeyenlerden Mesleki Teknik Okul mezunları sınavsız geçiş haklarını kullanabilirler. Ne okuyayım? sorusu ise zor ve kişinin geleceğini belirleyecek temel sorudur. SON KARAR SİZİNDİR. Bu rehberde karar aşamasında sizlere yardımcı olacak bazı ölçüt (öneri) ve uyarılar bulunmaktadır. Kararınızı verirken dikkate alabileceğiniz hususlar şu öncelik sırasında olabilir: 1-Program: Okumak istediğiniz PROGRAM çok önemli olup ileride ne olacağınızı, nasıl bir hayat yaşayacağınızı doğrudan belirleyecektir. Program tercihinde YETENEK ve İLGİNİZ esas olmakla birlikte, YETENEK puan türünde gösterdiğiniz başarı ile sınırlı kalmakta, çoğu kez İLGİ öne geçmektedir. Yetenekten daha çok diplomanın maddi getirisine (çoğu kez iş garantisi ve getireceği kazanca ) bakılmaktadır. 2-Bölüm: Tercih edeceğiniz bölümün (FAKÜLTENİN/YÜKSEKOKULUN) NİTELİĞİ, KADROSU, ÇİFT, ERASMUS-FARABİ olanakları, insani ilişkileri (ilgili bölüm ve üniversitelerin web sayfalarına bakınız, web sayfaları reklam içerebilir, ayrıca o üniversiteleri tanıyanlara sorunuz) göz önünde bulundurulmalıdır. 3-Üniversite: Tercih edeceğiniz ÜNİVERSİTENİN niteliği önemlidir (devlet üniversitelerinde KALİTE, vakıf-özel üniversitelerde hem KALİTE hem de BURS koşullarının çok iyi araştırılması gerekir, yurtdışında ve Kuzey Kıbrıs üniversitelerinde YURT-KONUT oldukça maliyetlidir) (ilgili üniversitelerin web sayfalarına bakınız, web sayfaları reklam içerebilir, ayrıca o ülke ve üniversiteleri tanıyanlara sorunuz). 4-Şehir: Şehrin endüstriyel düzeyi, dünyaya açıklığı, sosyokültürel olanakları, çeşitliliği önemlidir. Bulunduğunuz şehirden farklı bir şehir deneyim açısından geliştiricidir. 5-Ailenin Ekonomik Durumu: Aile çok yoksulsa veya eğitim maliyetleri aileye aşırı yük getirecekse, ailenin bulunduğu şehirde kalmak daha ekonomiktir. 6-Ek Kontenjanlar-Ek Yerleştirme: Puanı sınırda olanlar iyi hesaplamak kaydıyla EK LERİ de bekleyebilir (yerleşenler yeni açılan kontenjanlara başvuramıyor, bu bir fırsat sağlıyor; ancak ilk yerleştirmede ilan edilip taban puanı oluşan 3-4 yıllıklarda taban puan şartı var, ek yerleştirmede bazen yerleştirme puanı 1-2 puan da artabiliyor).

3 7-İlk Yıl Tercih: İkinci yıla ertelemek, beklemek çoğu kez daha iyi bir sonuç vermiyor (özellikle Mesleki Teknik Okul mezunları için SINAVSIZ geçiş İLK YIL avantajlı, başka bir önemli fırsat olmayacaksa İLK YIL tercih yapılmalıdır). Açıkta beklemek yerine Fen-Edebiyat Fakültelerinin Fizik-Kimya-Biyoloji gibi bölümlerine veya Maden- Jeoloji Mühendisliğine yazılmak daha mantıklıdır. İstiyorsanız, iki yıl sonra tekrar sınava girebilir, burada aldığınız dersleri de saydırabilirsiniz. 8-Açıköğretim Fakültesi (AÖF): AÖF normal bir üniversiteye, yüz yüze öğretime denk tutulmamalıdır. Farklı olanağınız yoksa veya hem çalışıp hem de okumak istiyorsanız tercih edilebilir (İKİNCİ ÜNİVERSİTE olarak AÇIKÖĞRETİM ise bir programa yerleşenler için daha sonra kayıt hakkı olup İKİNCİ ÜNİVERSİTE ve dolayısıyla İKİNCİ DİPLOMA sağlaması açısından iyi bir fırsattır). 9-Yurtdışı. Gençlerin ve ailelerin olanak ve isteğine bağlı olarak araştırılabilir (İleride, fakülte sonrası daha anlamlı olabilir).

4 UYARILAR 1-İkinci Öğretim (İ.Ö.): Birinci (normal-gündüzlü) öğretimle arasında önemli bir nitel fark yoktur. HARÇ ÜCRETİNE ve AKŞAM SAATLERİNDE ULAŞIM durumuna dikkat ediniz. 2-Açıköğretim: İkinci üniversite olarak veya yaşı ilerlemiş kişiler için iyi bir fırsattır. Yeni mezunlar için farklı imkânlar kalmamışsa düşünülmelidir. İkinci üniversite olarak yapılması yararlı olur. 3-Uzaktan Eğitim: Harçları-maliyeti bulunmaktadır. Ayrıca üzerinde çok düşünülmelidir. Yüz yüze ders ve üniversite arkadaşlık ilişkileri insanı geliştirmektedir. Mümkünse normal örgün programları seçiniz. Uzaktan eğitimle kıyaslandığında açıköğretimin ders kitaplarının ve sınav sisteminin daha oturmuş olduğu söylenebilir. Uzaktan eğitimin tek farkı, sınırlı da olsa sanal ortamda ve belli sürelerle yüz yüze eğitim olanağı sunmasıdır; ancak bu da çok işlememektedir. 4-UOÖLP ve UOLP- Uluslararası Ortaklı Paralı Programlar: Maliyeti yüksek anlamı düşüktür. Bu maliyet yerine doğrudan yurtdışına bir üniversitede okunabilir (Batı Avrupa üniversitelerinin maliyeti bu programlardan daha düşük olacaktır). 5-Özel-Vakıf Üniversiteleri: Tanıtım sayfaları gerçeğinden daha abartılı olabiliyor. Kalitesi, öğrenci ortamı, burs-öğrenim maliyeti, yurt maliyeti gibi konular iyi hesaplanmalıdır. 6-Kuzey Kıbrıs Üniversiteleri ve KILAVUZDA yer alan diğer YURT DIŞI üniversiteler: K. Kıbrıs ve Kırgızistan başta olmak üzere yurtdışından bazı üniversiteler de kılavuzlarda yer almaktadır. Koşulları, ilgili bölümlerde yazmaktadır. Burs miktarı ve YURT ÜCRETLERİ önemli konulardır. Yurt olanağı olup olmadığını ve öğrenim ücretlerini iyi araştırınız. 7-Yurtdışı: Gençlerin ve ailelerin isteğine bağlı olarak araştırılabilir. YÖK te (Türkiye de) denkliğine bakılması önemlidir. Fayda-maliyet hesaplarına da dikkat edilmelidir. 8-Sınavsız Geçişte Yeni Mezunlar Öncelikli (Mesleki Teknik Okul Mezunları): Sınavsız geçiş programlarını İLK YIL yazarsanız önceliğiniz var. İkinci yıl önceliğinizi kaybediyorsunuz. 9-İki Yıllık MYO-Meslek Yüksekokullarında (Tablo 3.A) Sınavsız Geçiş Öncelikli: Tablo 3A'daki programlara sınavsız geçiş hakkı bulunan adayların yerleştirilmesi yapıldıktan sonra ancak BOŞ KONTENJAN KALIRSA diğer okullardan mezun olanların YGS deki ilgili puan türüne göre yerleştirmesi yapılabilmektedir. 10-Ek Yerleştirme Hakkının Kaybedilmesi: İlk yerleştirmede SINAVSIZ programlar dâhil yerleştirilenler daha sonra ilan edilen EK için BAŞVURAMAZ. Tercihler İnternetten Yapılacak: Tercihler, T.C. Kimlik Numarası ve şifre ile ÖSYM'nin adresinden bireysel olarak yapılacaktır. Adaylar, tercihlerini internet üzerinden elektronik ortamda göndererek tercih bildirimini tamamlayacaklardır. Bunun dışında tercih bildiriminde bulunulamaz (posta, fax, elektronik posta vb.).

5 ŞARTLARI ( EN AZ KAÇ ALMAK GEREKİR?) Sınavlarına girmişseniz ve ilgili INIZ YETİYORSA; HER PROGRAMA başvurabilirsiniz (tek istisnası M.T.O.K - Mesleki Teknik programlarıdır). YGS de toplam 160 sorudan oluşan 40 ar soruluk dört test türü puan hesaplanırken; sınava giren öğrencilerin YGS testlerinin (Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik, Fen Bilimleri) en az ikisinden 0,5 veya daha fazla ham puan almış (en az 0,5 net doğru yanıt vermiş) olmaları şartı aranmaktadır. İlk sınav sonrası YGS puanları hesaplanırken ilgili testlerin her birinden 4 ham puan alan adaylar (16 net doğru yanıt verebilenler) için 140 YGS puanı, 8 ham puan alan adaylar (32 net doğru yanıt verebilenler) için de 180 YGS puanı elde edilebilmektedir. Hesaplananlar her birinde en küçüğü 100, en büyüğü 500 olmak üzere YGS-1, YGS-2, YGS-3,, YGS-5 ve puanlarına dönüştürülmektedir (dönüşümlerde kullanılacak ortalama ve standart sapmalar LİSE SON SINIF öğrencileri dikkate alınarak yapılmaktadır). LYS den sonraki yerleştirme puanları (Y- YGS) OBP-Okul Başarı Puanı da (0,12 ile çarpımı) eklendiğinden 560 puana, ek puanlı yerleştirmede (OBP nın 0,06 kasayı ile çarpımı) 590 puana kadar çıkabilmektedir. Yerleştirme puanları hesaplanırken, Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) 0,12 ile çarpılarak sınav puanlarına (YGS ve LYS puanları) eklenecektir. (Basit olarak ifade edilirse OBP Türkiye ortalaması ile standartlaştırılmış şekilde 100 üzerinden en düşüğü 50 kabul edilmek üzere diploma notunun 5 ile çarpılmasından oluşur). Tüm adaylar için: Y-YGS = YGS + (0,12 x OBP) Y-LYS-MF = LYS-MF + (0,12 x OBP) Y-LYS-TM = LYS-TM + (0,12 x OBP) Y-LYS-TS = LYS-TS + (0,12 x OBP) Y-LYS-DİL = LYS-DİL + (0,12 x OBP) YGS, LYS ve OBP puanların en büyük değeri 500 olduğu için, Düz liseli için yerleştirme puanının en büyük değeri: (0,12 x 500) = 560 olacaktır. Ek Yerleştirme Puanı: Meslek Lisesi, Öğretmen Lisesi ve İmam Hatip Lisesi mezunlarından adaylar kendi alanlarındaki lisans programlarına yerleştirilirken yerleştirme puanlarına eklenecek ek puan (0,06 x OBP) olarak hesaplanacaktır. Ek puanın en büyük değeri 500 x 0,06 = 30 olacaktır. Ek yerleştirme puanı ile birlikte en büyük değer: (0,12 x 500) + (0,06 x 500) = 590 olacaktır.

6 YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARINA BAŞVURABİLMEK İÇİN EN AZ KAÇ ALMAK GEREKİR? 1-SINAVSIZ GEÇİŞTE alanındaki Meslek yüksekokulu ön lisans programlarını (2 yıllık) tercih edebilmek için 2-MESLEK YÜKSEKOKULU ÖN LİSANS programlarını tercih edebilmek için (2 yıllık programlar ile sınavsız geçişten boş kalan kontenjanlar için) 3-AÇIKÖĞRETİM ön lisans ve lisans programlarını tercih edebilmek için 4-ÖZEL YETENEK gerektiren lisans programlarına ön kayıt yaptırabilmek için Özel yetenek gerektiren Devlet Konservatuvarlarının/ Konservatuvarların lise devresi mezunlarının Konservatuvarların lisans devresine yerleştirilmesinde merkezî sınav puanı aranmaz Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programlarda engelli öğrenciler için (bedensel engelli, görme engelli, işitme engelli), engelli olduklarını belgelemeleri kaydıyla, YGS puanlarından en az birinin 100 ve üzerinde olması gerekmektedir. 5- Teknoloji, Sanat ve Tasarım, Turizm Fakülteleri lisans programlarının M.T.O.K. kontenjanlarını (Tablo 3) tercih edebilmek için 6- (M.T.O.K.dışındaki) LİSANS PROGRAMLARINI tercih edebilmek için KİM BAŞVURABİLİR? ( KOŞULU) Mesleki Teknik Okulların ilgili alanından mezun olanlar Tüm adaylar Tüm adaylar Tüm adaylar Konservatuvar mezunları Engelli öğrenciler Mesleki Teknik Okulların ilgili alanından mezun olanlar Tüm adaylar İLGİLİ TÜRLERİ İlgili YGS puan türünde İlgili YGS puan türünde YGS puan türünden birinde YGS puan türünden birinde İlgili YGS/LYS puan türünde İlgili LYS puan türünde KOŞULU Yok En az 140 puan En az 140 puan En az 140 puan Yok En az 100 puan En az 180 puan En az 180 puan

7

8 MESLEKİ TEKNİK, SANAT, SPOR, İMAM HATİP, ÖĞRETMEN OKULLARI MEZUNLARI İÇİN ÖSYS ÖNERİLERİ İlgili puan türünde puanınız yetiyorsa istediğiniz her programı tercih edebilirsiniz. Dahası Mesleki Teknik Lise mezunları için M.T.O.K. programları ile sınavsız geçiş programları büyük fırsat oluşturmaktadır. Tercih yaparken şöyle bir sıralama işinizi kolaylaştırabilir: a) Puanınız yetiyorsa önce istediğiniz her tür program, b) Alanınızdaki M.T.O.K. programları (4 yıllık), c) Ek puanlı yerleştirme (4 yıllık), d) Sınavsız geçiş programları (2 yıllık), e) Açıköğretim (140 puanınız varsa kontenjansızlara herkes başvurabilir). 1- M.T.O.K. (SANAT VE TASARIM, TURİZM, TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ) PROGRAMLARI: İlgili puan türünde puanı 180 den fazla olan Mesleki Teknik Okul Mezunları için Teknoloji Fakültelerinin programları bulunmaktadır. M.T.O.K. ibaresi olup olmadığına ve sizin mezun olduğunuz bölüme uygun olup olmadığına bakınız. 2-INDA EK LI PROGRAMLAR: Mesleki Teknik Liseler, Öğretmen Liseleri, İmam Hatip Mezunları kılavuzlarda gösterilen KENDİ LARINDAN LİSANS programını tercih ederlerse ek puan alır (2015 OSYS kılavuzunda Tablo 3B.1 e bakınız). EK LI DE eğer Mesleki Teknik Okul Mezunları kendi mezun olduğu alandaki programları tercih ederse OBP nin 0,06 katsayı ile çarpımı kadar yani puan arasında ek yerleştirme puanı alır. 3- SINAVSIZ GEÇİŞ: Sınavsız geçiş 2 yıllık Meslek Yüksekokulu niteliğindedir. Aralarında çok istendik bazı programlar bulunmaktadır. Yeni mezunlar önce yerleştirilmekte olup sınavsız bir program istiyorsanız İLK YIL TERCİH EDİNİZ (Tablo 6C mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarındaki alanların devamı niteliğinde olduğu kabul edilen ve adayların sınavsız yerleştirilebilecekleri ön lisans programlarını göstermektedir.) Sınavsız geçişte öncelik sıralaması şu şekildedir: a) Mezuniyet yılı yeni olan önce, b) Aynı yıl ve aynı bölümden mezun olanlardan okul olarak Anadolu Teknik 1.sırada yani önce, Teknik Lise ve Anadolu Meslek 2., Meslek 3. ve Enstitü 4.sıradadır, c) Mesleki ve Teknik Eğitim Bölgesi (METEB içi) aynı ilden olanlar önce, d) Yukarıdaki koşulları aynı durumda olanlar için OBP- Okul Başarı Puanı yüksek olan önce, e) Yukarıdaki koşulları aynı olanlardan yaşı küçük olanlar önceliklidir.

9 1-M.T.O.K, 2-EK LI VE 3-SINAVSIZ GEÇİŞ TABLOSU (Her tür Mesleki Teknik Okul, Sanat, Spor, İmam Hatip, Öğretmen Okulları İçin) Tabloda önce Alan Kodu ve Alan Adınızı bulunuz. KARŞISINDA gösterilen Alanı ve Tüm Dalları na ait programlarla, varsa ayrıca Dal Adınızın karşısındaki programları seçebilirsiniz. Tablo 3B. 2 Teknoloji Fakültesi / Sanat ve Tasarım Fakültesi / Turizm Fakültesi Lisans Programları Teknoloji Fakültelerinin / Sanat ve Tasarım Fakültelerinin / Turizm Fakültelerinin aşağıda yer alan lisans programlarının M.T.O.K. kontenjanlarına, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının aşağıda belirtilen alan/dallarından mezun olan adaylar yerleştirilecektir. M.T.O.K. kontenjanlarını, genel lise mezunları ile mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının diğer alanlarından mezun olan adaylar tercih edemezler. Mesleki Teknik Liseler için önemli bir fırsattır. Sadece kendi alanındaki mezunlarla (M.T.O.K.) yarışır. İLGİLİ puan türünde Y-LYS 180 puanı varsa istediği bu programlara başvurabilir. Puanı yüksek olan önce girer ADALET I VE 6002 AHŞAP TEKNOLOJİSİ EK LI LİSANS (4 YILLIK) Alan/dalında tercih yapanlara OBP nın 0,06 çarpımı kadar Ek Puan veriliyor (Ek puan puan arası etkiliyor, ek puan hakkınız varsa sonuç belgesinde Y-LYS kısmında ilgili puan türünün karşısında Ek Puanlı puanınız da görülüyor). EK LI LİSANS (4 YILLIK) SINAVSIZ GEÇİŞ Tablo 3C Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumu Mezunlarının Sınavsız Yerleşebilecekleri Ön Lisans Programları Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının aşağıda belirtilen alan/dallarından mezun olanlar, karşılarında gösterilen yükseköğretim ön lisans programlarına sınavsız geçişle geçebilirler. Öncelik Sıralaması: a) Mezuniyet yılı yeni olan önce, b)aynı yıl ve aynı bölümden mezun olanlardan okul olarak Anadolu Teknik 1. yani önce, Teknik Lise ve Anadolu Meslek 2., Meslek 3. ve Enstitü 4.sıradadır, c) Mesleki ve Teknik Eğitim Bölgesi (METEB içi) aynı ilden olanlar önce, d) Yukarıdaki koşulları aynı durumda olanlar için OBP- Okul başarı puanı yüksek olan önce, e) Yukarıdaki koşulları aynı olanlardan yaşı küçük olan önce yerleştirileceklerdir.) SINAVSIZ GEÇİŞ EK LI LİSANS (4 YILLIK) SINAVSIZ GEÇİŞ Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği (M.T.O.K.) Mobilya ve Dekorasyon Ormancılık ve Orman Ürünleri I VE Adalet EK LI LİSANS (4 YILLIK) SINAVSIZ GEÇİŞ

10 6003 AİLE VE TÜKETİCİ HİZMETLERİ I VE BESLENM E VE EV YÖNETİMİ Gastronomi ve Mutfak Sanatları (M.T.O.K.) TS-1 Aşçılık Çay Tarımı ve İşleme Teknolojisi Endüstriyel Tavukçuluk Et ve Ürünleri Teknolojisi Ev İdaresi Gıda Kalite Kontrolü ve Analizi Gıda Teknolojisi İkram Hizmetleri Kümes Hayvanları Yetiştiriciliği Meyve ve Sebze İşleme Teknolojisi Sosyal Hizmetler Su Ürünleri İşleme Teknolojisi Süt ve Ürünleri Teknolojisi Tarım Turizm ve Otel İşletmeciliği Turizm ve Seyahat Hizmetleri Un ve Unlu Mamuller Teknolojisi (Değirmencilik) Yağ Endüstrisi Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi Beslenme ve Diyetetik (YO) YGS-2 AŞÇILI K LİSESİ AŞÇILIK LİSESİ EK LI LİSANS (4 YILLIK) Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği (YO) Pazarlama (yo) SINAVSIZ GEÇİŞ I VE 6004 AYAKKABI VE SARACİYE TEKNOLOJİSİ EK LI LİSANS (4 YILLIK) SINAVSIZ GEÇİŞ Moda Tasarımı (M.T.O.K.) YGS-5 Moda Tasarımı (YO) YGS-5 Ayakkabı Tasarım ve Üretimi Deri Konfeksiyon Deri Teknolojisi 6005 BAHÇECİLİK I VE EK LI LİSANS (4 YILLIK) Organik Tarım İşletmeciliği (YO) SINAVSIZ GEÇİŞ Arıcılık Bağcılık Bahçe Tarımı

11 I VE 6006 BİLİŞİM TEKNOLOJİL ERİ Bitki Koruma Çim Alan Tesisi ve Yönetimi Endüstriyel Bitkiler Yetiştiriciliği Endüstriyel Tavukçuluk Et ve Ürünleri Teknolojisi Fındık Eksperliği Fidan Yetiştiriciliği Kesme Çiçek Yetiştiriciliği Kuruyemiş Üretimi ve Teknolojisi Kümes Hayvanları Yetiştiriciliği Mantarcılık Organik Tarım Ormancılık ve Orman Ürünleri Pazarlama Peyzaj ve Süs Bitkileri Seracılık Sulama Teknolojisi Süs Bitkileri Yetiştiriciliği Süt ve Besi Hayvancılığı Şarap Üretim Teknolojisi Tarım Tarım Makineleri Tarımsal İşletmecilik Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi Tarla Bitkileri Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Tohumculuk Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi EK LI LİSANS (4 YILLIK) SINAVSIZ GEÇİŞ Adli Bilişim Mühendisliği (M.T.O.K.) Basım Teknolojileri (YO) YGS-1 Basım ve Yayın Teknolojileri Bilgi Güvenliği Teknolojisi Bilgisayar Mühendisliği (M.T.O.K.) Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim YGS-1 Sistemleri (YO) Bilişim Sistemleri Mühendisliği (M.T.O.K.) Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri YGS-1 Öğretmenliği Biyomedikal Mühendisliği (M.T.O.K.) İşletme Bilgi Yönetimi (YO) Elektrik-Elektronik Mühendisliği (M.T.O.K.) Yönetim Bilişim Sistemleri (YO) Yazılım Mühendisliği (M.T.O.K.) Bilgi Yönetimi Bilgisayar Operatörlüğü Bilgisayar Programcılığı Bilgisayar Teknolojisi Coğrafi Bilgi Sistemleri Görsel İletişim İnternet ve Ağ Teknolojileri Mobil Teknolojileri Pazarlama Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği Sahne ve Gösteri Sanatları Teknolojisi

12 I VE 6007 BİYOMEDİKA L CİHAZ TEKNOLOJİL ERİ EK LI LİSANS (4 YILLIK) SINAVSIZ GEÇİŞ Adli Bilişim Mühendisliği (M.T.O.K.) Odyoloji (YO) YGS-2 Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi Biyomedikal Cihaz Teknolojisi Elektrik Bilgisayar Mühendisliği (M.T.O.K.) Bilişim Sistemleri Mühendisliği (M.T.O.K.) Biyomedikal Mühendisliği (M.T.O.K.) Elektrik-Elektronik Mühendisliği (M.T.O.K.) Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı Elektrikli Cihaz Teknolojisi Elektromekanik Taşıyıcılar Elektronik Haberleşme Teknolojisi Elektronik Teknolojisi Elektronörofizyoloji Enerji Tesisleri İşletmeciliği Grafik Tasarımı Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi Mekatronik Mobil Teknolojileri Odyometri Ortopedik Protez ve Ortez Raylı Sistemler Elektrik ve Elektronik Teknolojisi Uçak Teknolojisi I VE 6008 BÜRO YÖNETİMİ MAHALLİ İDARELER EK LI LİSANS (4 YILLIK) İnsan Kaynakları Yönetimi (YO) Sağlık Kurumları İşletmeciliği (YO) Sağlık Kurumları Yöneticiliği (YO) Sağlık Kurumları Yönetimi (YO) Sağlık Yönetimi (YO) Ulaştırma ve Lojistik Yönetimi (YO) SINAVSIZ GEÇİŞ Ağız ve Diş Sağlığı Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği İnsan Kaynakları Yönetimi İşletme Yönetimi Odyometri Sağlık Kurumları İşletmeciliği Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama Yerel Yönetimler

13 I VE 6009 ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ EK LI LİSANS (4 YILLIK) Çocuk Gelişimi (YO) Görme Engelliler Öğretmenliği İşitme Engelliler Öğretmenliği Okul Öncesi Öğretmenliği Özel Eğitim Öğretmenliği Sosyal Hizmet (YO) Üstün Zekalılar Öğretmenliği Zihin Engelliler Öğretmenliği SINAVSIZ GEÇİŞ YGS-5 Çocuk Gelişimi Sosyal Hizmetler YGS-5 YGS DENİZCİLİK I VE MAKİNE ZABİTLİĞİ GEMİ ELEKTRO NİĞİ VE HABERLEŞ ME EK LI LİSANS (4 YILLIK) SINAVSIZ GEÇİŞ Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği YGS-1 Deniz Ulaştırma ve İşletme (YO) Su Altı Teknolojisi Yat İşletme ve Yönetimi Yat Kaptanlığı Güverte (YO) YGS-1 Enerji Sistemleri Mühendisliği (M.T.O.K.) Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği YGS-1 Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi (YO) Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve İmalat Mühendisliği (M.T.O.K.) Dağıtımı Makine Mühendisliği (M.T.O.K.) Endüstriyel Kalıpçılık Gemi Makineleri İşletme Mekatronik Mühendisliği (M.T.O.K.) Grafik Tasarımı Otomotiv Mühendisliği (M.T.O.K.) İş Makineleri Operatörlüğü Makine Mekatronik Metalurji Otomotiv Teknolojisi Raylı Sistemler Makine Teknolojisi Sondaj Teknolojisi Tarım Makineleri Adli Bilişim Mühendisliği (M.T.O.K.) Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi Biyomedikal Cihaz Teknolojisi Elektrik Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Bilgisayar Mühendisliği (M.T.O.K.) Bilişim Sistemleri Mühendisliği (M.T.O.K.) Dağıtımı Elektrikli Cihaz Teknolojisi

14 GEMİ OTOMASY ONU SU ÜRÜNLERİ ÜRETİMİ YAT KAPTANLI ĞI DENİZ TURİZMİ Elektrik-Elektronik Mühendisliği (M.T.O.K.) Elektromekanik Taşıyıcılar Elektronik Haberleşme Teknolojisi Elektronik Teknolojisi Enerji Tesisleri İşletmeciliği Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi Mekatronik Mobil Teknolojileri Otomotiv Teknolojisi Radyo ve Televizyon Teknolojisi Raylı Sistemler Elektrik ve Elektronik Teknolojisi Sahne ve Gösteri Sanatları Teknolojisi Uçak Teknolojisi Adli Bilişim Mühendisliği (M.T.O.K.) Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi Biyomedikal Cihaz Teknolojisi Bilgisayar Mühendisliği (M.T.O.K.) Bilişim Sistemleri Mühendisliği (M.T.O.K.) Elektrik-Elektronik Mühendisliği (M.T.O.K.) Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği (M.T.O.K.) TM-1 Balıkçılık Teknolojisi (YO) Elektrik Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı Elektrikli Cihaz Teknolojisi Elektromekanik Taşıyıcılar Elektronik Haberleşme Teknolojisi Elektronik Teknolojisi Enerji Tesisleri İşletmeciliği Grafik Tasarımı Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi Mekatronik Mobil Teknolojileri Otomotiv Teknolojisi Radyo ve Televizyon Teknolojisi Raylı Sistemler Elektrik ve Elektronik Teknolojisi Sahne ve Gösteri Sanatları Teknolojisi Uçak Teknolojisi YGS-2 Su Ürünleri İşleme Teknolojisi Turizm İşletmeciliği (M.T.O.K.) TM-1 Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği TM-1 Konaklama İşletmeciliği (YO) Kültürel Miras ve Turizm (M.T.O.K.) Turist Rehberliği Turizm İşletmeciliği (M.T.O.K.) TM-1 Konaklama ve Turizm İşletmeciliği Turizm Rehberliği (YO) Turizm ve Otel İşletmeciliği

15 Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği (YO) Pazarlama (yo) Turizm İşletmeciliği (YO) Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik (YO) Turizm ve Otel İşletmeciliği (YO) Turizm ve Otelcilik (YO) Turizm ve Seyahat Hizmetleri EK LI LİSANS (4 YILLIK) SINAVSIZ GEÇİŞ I VE 6011 EĞLENCE HİZMETLERİ EK LI LİSANS (4 YILLIK) SINAVSIZ GEÇİŞ Rekreasyon Yönetimi (M.T.O.K.) TS-2 Kültürel Miras ve Turizm Otobüs Kaptanlığı Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği (M.T.O.K.) Turizm İşletmeciliği (M.T.O.K.) TM-1 TM-1 Turist Rehberliği Turizm Animasyonu Turizm Rehberliği Turizm ve Otel İşletmeciliği Turizm ve Seyahat Hizmetleri I VE 6012 EL SANATLARI TEKNOLOJİSİ EK LI LİSANS (4 YILLIK) SINAVSIZ GEÇİŞ El Sanatları (M.T.O.K.) YGS-5 Geleneksel El Sanatları Halıcılık ve Kilimcilik El Sanatları Tasarımı ve Üretimi (M.T.O.K.) Geleneksel Türk Sanatları (M.T.O.K.) YGS-5 Kuyumculuk ve Takı Tasarımı EK LI LİSANS (4 YILLIK) SINAVSIZ GEÇİŞ 6013 ELEKTRİK- I VE Adli Bilişim Mühendisliği (M.T.O.K.) İş Sağlığı ve Güvenliği (YO) YGS-2 ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ Bilgisayar Mühendisliği (M.T.O.K.) Uçak Elektrik-Elektronik (YO) YGS-1 Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi Bilişim Sistemleri Mühendisliği (M.T.O.K.) Biyomedikal Cihaz Teknolojisi Biyomedikal Mühendisliği (M.T.O.K.) Elektrik Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği (M.T.O.K.) Dağıtımı Endüstriyel Tasarım Mühendisliği (M.T.O.K.) Elektrikli Cihaz Teknolojisi

16 Enerji Sistemleri Mühendisliği (M.T.O.K.) Elektromekanik Taşıyıcılar İmalat Mühendisliği (M.T.O.K.) Elektronik Haberleşme Teknolojisi Elektronik Teknolojisi Mekatronik Mühendisliği (M.T.O.K.) Enerji Tesisleri İşletmeciliği Grafik Tasarımı İş Sağlığı ve Güvenliği Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi Mekatronik Mobil Teknolojileri Nükleer Teknoloji ve Radyasyon Güvenliği Otomotiv Teknolojisi Radyo ve Televizyon Teknolojisi Raylı Sistemler Elektrik ve Elektronik Teknolojisi Sahne ve Gösteri Sanatları Teknolojisi Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Uçak Teknolojisi I VE 6014 ENDÜSTRİYE L OTOMASYON TEKNOLOJİL ERİ EK LI LİSANS (4 YILLIK) Adli Bilişim Mühendisliği (M.T.O.K.) Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği (YO) Bilgisayar Mühendisliği (M.T.O.K.) Uçak Elektrik-Elektronik (YO) YGS-1 Bilişim Sistemleri Mühendisliği (M.T.O.K.) Uçak Gövde - Motor (YO) YGS-1 Biyomedikal Mühendisliği (M.T.O.K.) Uçak Gövde - Motor Bakım (YO) YGS-1 Elektrik-Elektronik Mühendisliği (M.T.O.K.) Endüstriyel Tasarım Mühendisliği (M.T.O.K.) Enerji Sistemleri Mühendisliği (M.T.O.K.) İmalat Mühendisliği (M.T.O.K.) Makine Mühendisliği (M.T.O.K.) Mekatronik Mühendisliği (M.T.O.K.) Otomotiv Mühendisliği (M.T.O.K.) SINAVSIZ GEÇİŞ YGS-1 Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi Biyomedikal Cihaz Teknolojisi Elektrik Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı Elektrikli Cihaz Teknolojisi Elektromekanik Taşıyıcılar Elektronik Haberleşme Teknolojisi Elektronik Teknolojisi Endüstriyel Kalıpçılık Enerji Tesisleri İşletmeciliği Gemi Makineleri İşletme Görsel İletişim Grafik Tasarımı İş Makineleri Operatörlüğü Kaynak Teknolojisi Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi Makine Mekatronik Metalurji Mobil Teknolojileri

17 Nükleer Teknoloji ve Radyasyon Güvenliği Oto Boya ve Karoseri Otomotiv Teknolojisi Radyo ve Televizyon Teknolojisi Raylı Sistemler Elektrik ve Elektronik Teknolojisi Raylı Sistemler Makine Teknolojisi Sahne ve Gösteri Sanatları Teknolojisi Sondaj Teknolojisi Tahribatsız Muayene Tarım Makineleri Uçak Teknolojisi Üretimde Kalite Kontrol 6015 GAZETECİLİ K EK LI LİSANS (4 YILLIK) SINAVSIZ GEÇİŞ Rekreasyon Yönetimi (M.T.O.K.) TS-2 Basım Teknolojileri (YO) YGS-1 Basım ve Yayın Teknolojileri Basın ve Yayıncılık Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Görsel İletişim Halkla İlişkiler ve Tanıtım Marka İletişimi Medya ve İletişim Radyo ve Televizyon Programcılığı Radyo ve Televizyon Teknolojisi Reklamcılık GAZETECİ LİK / MASAÜST Ü YAYINCILI K Halkla İlişkiler ve Reklamcılık (YO) Yeni Medya (YO) 6016 GEMİ YAPIMI I VE EK LI LİSANS (4 YILLIK) İmalat Mühendisliği (M.T.O.K.) Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği (YO) AHŞAP YAT İNŞAA SINAVSIZ GEÇİŞ YGS-1 Gemi İnşaatı Makine Mühendisliği (M.T.O.K.) Güverte (YO) YGS-1 Mekatronik Mühendisliği (M.T.O.K.) Otomotiv Mühendisliği (M.T.O.K.) Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği (M.T.O.K.) Mobilya ve Dekorasyon Ormancılık ve Orman Ürünleri

18 I VE 6017 GIDA TEKNOLOJİSİ EK LI LİSANS (4 YILLIK) SINAVSIZ GEÇİŞ Gastronomi ve Mutfak Sanatları (M.T.O.K.) TS-1 Beslenme ve Diyetetik (YO) YGS-2 Aşçılık Çay Tarımı ve İşleme Teknolojisi Endüstriyel Tavukçuluk Et ve Ürünleri Teknolojisi Gıda Kalite Kontrolü ve Analizi Gıda Teknolojisi İkram Hizmetleri Kümes Hayvanları Yetiştiriciliği Meyve ve Sebze İşleme Teknolojisi Su Ürünleri İşleme Teknolojisi Süt ve Ürünleri Teknolojisi Turizm ve Otel İşletmeciliği Turizm ve Seyahat Hizmetleri Un ve Unlu Mamuller Teknolojisi (Değirmencilik) Yağ Endüstrisi Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi ZEYTİN İŞLEME ÇAY ÜRETİMİ VE İŞLEME Gıda Teknolojisi (YO) Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği (YO) Organik Tarım İşletmeciliği (YO) Organik Tarım İşletmeciliği (YO) YGS-2 Arıcılık Bağcılık Bahçe Tarımı Bitki Koruma Çim Alan Tesisi ve Yönetimi Endüstriyel Bitkiler Yetiştiriciliği Fındık Eksperliği Fidan Yetiştiriciliği Kesme Çiçek Yetiştiriciliği Kuruyemiş Üretimi ve Teknolojisi Mantarcılık Organik Tarım Ormancılık ve Orman Ürünleri Pazarlama Peyzaj ve Süs Bitkileri Seracılık Sulama Teknolojisi Süs Bitkileri Yetiştiriciliği Süt ve Besi Hayvancılığı Şarap Üretim

19 AĞIRLAM A VE GIDA TEKNOLO JİSİ Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği (M.T.O.K.) Teknolojisi Tarım Tarım Makineleri Tarımsal İşletmecilik Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi Tarla Bitkileri Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Tohumculuk TM-1 Gastronomi (YO) Ev İdaresi Turizm İşletmeciliği (M.T.O.K.) TM-1 Gastronomi ve Mutfak Sanatları (YO) Turizm Rehberliği (M.T.O.K.) DİL-1 Konaklama İşletmeciliği (YO) Konaklama ve Turizm İşletmeciliği (YO) Seyahat İşletmeciliği (YO) Seyahat İşletmeciliği ve Turizm YGS-5 Rehberliği (YO) Turizm İşletmeciliği (YO) Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik (YO) Turizm Rehberliği (YO) DİL-1 Turizm ve Otel İşletmeciliği (YO) Turizm ve Otelcilik (YO) 6018 GİYİM ÜRETİM TEKNOLOJİSİ EK LI LİSANS (4 YILLIK) SINAVSIZ GEÇİŞ El Sanatları Tasarımı ve Üretimi (M.T.O.K.) YGS-5 Moda Tasarımı (YO) YGS-5 Ayakkabı Tasarım ve Üretimi Çorap ve Moda Tasarımı I VE KONFEKSİ YON MAKİNAL ARI BAKIM ONARIM Kuyumculuk ve Mücevher Tasarımı (M.T.O.K.) Moda Tasarımı (M.T.O.K.) Tekstil Mühendisliği (M.T.O.K.) Tekstil Tasarımı (M.T.O.K.) YGS-5 YGS-5 Deri Konfeksiyon Deri Teknolojisi Geleneksel El Sanatları Giyim Üretim Teknolojisi Halıcılık ve Kilimcilik Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Moda Tasarımı Moda Yönetimi Tekstil Teknolojisi Makine Mühendisliği (M.T.O.K.) Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı Endüstriyel Kalıpçılık İş Makineleri Operatörlüğü Makine Mekatronik

20 Metalurji Otomotiv Teknolojisi Raylı Sistemler Makine Teknolojisi Sondaj Teknolojisi EV VE GİYİM AKSESUAR LARI El Sanatları (M.T.O.K.) Geleneksel Türk Sanatları (M.T.O.K.) YGS-5 I VE 6019 GRAFİK VE FOTOĞRAF FOTOĞRA F EK LI LİSANS (4 YILLIK) SINAVSIZ GEÇİŞ El Sanatları Tasarımı ve Üretimi (M.T.O.K.) YGS-5 Basım Teknolojileri (YO) YGS-1 Basım ve Yayın Teknolojileri Basın ve Yayıncılık Endüstriyel Tasarım Mühendisliği (M.T.O.K.) Grafik Tasarımı (M.T.O.K.) İmalat Mühendisliği (M.T.O.K.) Kuyumculuk ve Mücevher Tasarımı (M.T.O.K.) YGS-5 YGS-5 Bilgisayar Destekli Tasarım ve Animasyon Endüstri Ürünleri Tasarımı Endüstriyel Cam ve Seramik Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Görsel İletişim Grafik Tasarımı Halıcılık ve Kilimcilik Marka İletişimi Mimari Dekoratif Sanatlar Reklamcılık Seramik ve Cam Seramik Cam ve Çinicilik Rekreasyon Yönetimi (M.T.O.K.) TS-2 Halkla İlişkiler ve Tanıtım Medya ve İletişim Radyo ve Televizyon Programcılığı Radyo ve Televizyon Teknolojisi EK LI LİSANS (4 YILLIK) SINAVSIZ GEÇİŞ 6020 GÜZELLİK VE I VE SAÇ BAKIM HİZMETLERİ EK LI LİSANS (4 YILLIK) SINAVSIZ GEÇİŞ Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri Tıbbi ve Aromatik Bitkiler

2014 YGS - LYS SINAV SİSTEMİ

2014 YGS - LYS SINAV SİSTEMİ İstanbul Aydın Üniversitesinin öğrencilere armağanıdır. 2014 YGS - LYS SINAV SİSTEMİ pergel_ygslys_sinavsistemi_2014.indd 1 17.01.2014 14:48 pergel_ygslys_sinavsistemi_2014.indd 2 17.01.2014 14:48 ÖNSÖZ

Detaylı

Yeni ÖSS Sınav Sistemi Genel Bilgiler 1

Yeni ÖSS Sınav Sistemi Genel Bilgiler 1 Yeni ÖSS Sınav Sistemi Genel Bilgiler 1 1. Puan türlerinde derslerin katılımları farklı mı olacaktır? *Bu puanlar hesaplanırken derslerin ağırlığı farklı olacaktır. Örneğin MF 1 ve MF 2 de fizik dersinin

Detaylı

TABLO-3. ÖN LİSANS MEZUNİYET ALANLARINA GÖRE DİKEY GEÇİŞ YAPILABİLECEK LİSANS PROGRAMLARI

TABLO-3. ÖN LİSANS MEZUNİYET ALANLARINA GÖRE DİKEY GEÇİŞ YAPILABİLECEK LİSANS PROGRAMLARI 1101 Acil Bakım Teknikerliği Acil Yardım ve Afet Yönetimi 8342 9132 Acil Durum ve Afet Yönetimi Hemşirelik 3204 8585 Acil Yardım Teknikerliği Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri 3205 4202 Adli Tıp Teknikerliği

Detaylı

TABLO-3. ÖN LİSANS MEZUNİYET ALANLARINA GÖRE DİKEY GEÇİŞ YAPILABİLECEK LİSANS PROGRAMLARI 2010-DGS BAŞVURU KILAVUZU

TABLO-3. ÖN LİSANS MEZUNİYET ALANLARINA GÖRE DİKEY GEÇİŞ YAPILABİLECEK LİSANS PROGRAMLARI 2010-DGS BAŞVURU KILAVUZU 1101 Acil Bakım Teknikerliği Acil Yardım ve Afet Yönetimi 9132 Acil Durum ve Afet Yönetimi Hemşirelik 8585 Acil Yardım Teknikerliği 4202 Adli Tıp Teknikerliği 1105 Ambulans ve Acil Bakım Teknikerliği 9178

Detaylı

Tablo-4'teki bilgiler 11 sütun hâlinde düzenlenmiştir. Her üniversitenin adından sonra bu üniversitede bulunan programların

Tablo-4'teki bilgiler 11 sütun hâlinde düzenlenmiştir. Her üniversitenin adından sonra bu üniversitede bulunan programların Tablo 3A, Tablo 3B ve Tablo 4 ile İlgili Açıklamalar Tablo 3A Tablo 3A, Sınavsız Geçiş ile ilgili yükseköğretim programlarını göstermektedir. Bu tablo Mesleki ve Teknik Eğitim Bölgelerine (METEB) göre

Detaylı

MEZUNİYET KODLARI ÖĞRENİM KOŞULU

MEZUNİYET KODLARI ÖĞRENİM KOŞULU 3001 3002 Herhangi bir önlisans programından mezun Adalet Meslek Eğitimi önlisans programından 9339 3003 3004 3005 3007 3008 3009 3011 3013 3015 3016 3017 Adalet önlisans programından veya Adalet Meslek

Detaylı

ÖNLİSANS BÖLÜMLER VE TABAN PUANLAR

ÖNLİSANS BÖLÜMLER VE TABAN PUANLAR ÖNLİSANS BÖLÜMLER VE TABAN PUANLAR 214/2 Herhangi bir önlisans programından 91,95434 Adalet önlisans programından veya Adalet Meslek Yüksekokulundan 9,49734 Sosyal Güvenlik önlisans programından 78,6224

Detaylı

Önlisans Programları Kod Ad

Önlisans Programları Kod Ad Kod Ad 1101 ACİL BAKIM TEKNİKERLİĞİ 9132 ACİL DURUM VE AFET YÖNETİMİ 4201 ACİL YARDIM 8585 ACİL YARDIM TEKNİKERLİĞİ 8587 AÇIKHAVA REKLAM ÜRÜNLERİ VE SERİGRAFİ 1102 ADALET 9339 ADALET MESLEK EĞİTİMİ 6352

Detaylı

ÖNLİSANS MEZUNLARI İÇİN ARANAN NİTELİKLER KPSS-2011/1 1

ÖNLİSANS MEZUNLARI İÇİN ARANAN NİTELİKLER KPSS-2011/1 1 3001 Herhangi bir önlisans programından mezun Adalet önlisans programından veya Adalet Meslek Yüksekokulundan 3003 mezun 1102 6352 3004 Sosyal Güvenlik önlisans programından mezun 9098 3005 Acil Bakım

Detaylı

Sayın Velimiz, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Birimi

Sayın Velimiz, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Birimi ÜNİVERSİTE GİRİŞ SİSTEMİ BİLGİLENDİRME KİTAPÇIĞI 2013-2015 2014 2014 Sayın Velimiz, Öğrencilerimizin üniversite giriş sınavlarına hazırlık dönemini sağlıklı geçirmeleri ve sınavlarda iyi bir sonuca ulaşmaları

Detaylı

TABLO-3. ÖNLİSANS MEZUNİYET ALANLARINA GÖRE DİKEY GEÇİŞ YAPILABİLECEK LİSANS PROGRAMLARI

TABLO-3. ÖNLİSANS MEZUNİYET ALANLARINA GÖRE DİKEY GEÇİŞ YAPILABİLECEK LİSANS PROGRAMLARI 1015 Acil Bakım Teknikerliği Hemşirelik 5795 Acil Yardım Teknikerliği Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri 5904 Adli Tıp Teknikerliği 1022 Ambulans ve Acil Bakım Teknikerliği 5198 Ameliyathane Teknikerliği

Detaylı

YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARINA EK YERLEŞTİRME KILAVUZU

YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARINA EK YERLEŞTİRME KILAVUZU 2013 ÖĞRENCİ SEÇME VE YERLEŞTİRME SİSTEMİ (ÖSYS) YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARINA EK YERLEŞTİRME KILAVUZU 23 EYLÜL 2013 DİKKAT: Tercih bildirim işleminizi tamamladıktan sonra Tercih Süresi içerisinde https://ais.osym.gov.tr

Detaylı

2073 Bölümlerinin birinden mezun olmak.

2073 Bölümlerinin birinden mezun olmak. 999 İlkokul 1000 Ortaokul 1001 İlköğretim 2001 Ortaöğretim Kurumlarının herhangi bir alanından mezun olmak. 2003 Ortaöğretim kurumlarının Adalet Alanı ve Dallarının veya Adalet, Zabıt Katipliği, Hukuk

Detaylı

YGS LYS S İ STEM İ 2

YGS LYS S İ STEM İ 2 1 YGS LYS SİSTEMİ 2 YGS (Yükseköğretime Geçiş Sınavı) ve LYS (Lisans Yerleştirme Sınavı) ile üniversiteye geçiş sistemi iki aşamalı hale getirildi. YGS Nisan ayında LYS Haziran ayında yapılacak. YGS ve

Detaylı

ADANA BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ (ANKARA)

ADANA BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ (ANKARA) Mesleki ve Teknik Eğitim Bölgesi: ADANA BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ (ANKARA) Adana Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu 200650453 Anestezi (Tam Burslu) YGS-2 4 4 347,80000 13,2,D,95 200650974 Anestezi (%25 Burslu)

Detaylı

2015 ÖĞRENCİ SEÇME VE YERLEŞTİRME SİSTEMİ (ÖSYS)

2015 ÖĞRENCİ SEÇME VE YERLEŞTİRME SİSTEMİ (ÖSYS) 2015 ÖĞRENCİ SEÇME VE YERLEŞTİRME SİSTEMİ (ÖSYS) 19.03.2015 1 ATATÜRK MESLEKİ VE ANADOLU 19.03.2015 2 19.03.2015 3 YÜKSEKÖĞRETİME GEÇİŞ SINAVI YGS Başvuru Tarihleri : 02.01.2014-15.01.2014 Sınav Tarihi

Detaylı

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI ÇIRAKLIK VE YAYGIN EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ SATIŞ ELEMANLIĞI DENKLİK DEĞERLENDİRMELERİ

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI ÇIRAKLIK VE YAYGIN EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ SATIŞ ELEMANLIĞI DENKLİK DEĞERLENDİRMELERİ T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI ÇIRAKLIK VE YAYGIN EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ SATIŞ ELEMANLIĞI DENKLİK DEĞERLENDİRMELERİ ANKARA 2007 İÇİNDEKİLER 1. TIBBİ ARAÇLAR VE MALZEME SATIŞ ELEMANLIĞI 2. GİYİM VE GİYİM AKSESUARLARI

Detaylı

TABLO-3A. Merkezi Yerleştirme İle Öğrenci Alan Yükseköğretim Önlisans Programları

TABLO-3A. Merkezi Yerleştirme İle Öğrenci Alan Yükseköğretim Önlisans Programları TABLO-3A. Merkezi Yerleştirme İle Öğrenci Alan Türü Kontenjan Yerleşen Aday Sayısı En Küçük Yerleştirme Öncelikleri Mesleki ve Teknik Eğitim Bölgesi: ADANA BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ (ANKARA) Adana Sağlık Hizmetleri

Detaylı

TABLO-3A. Ek Yerleştirme İle Öğrenci Alan Yükseköğretim Ön Lisans Programları

TABLO-3A. Ek Yerleştirme İle Öğrenci Alan Yükseköğretim Ön Lisans Programları Mesleki ve Teknik Eğitim Bölgesi: ADANA BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ (ANKARA) Adana Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu 200650453 Anestezi (Tam Burslu) YGS-2 1 1 413,05000 13,2,D,95 200650974 Anestezi (%25 Burslu)

Detaylı

HİTİT ÜNİVERSİTESİ 2014-2015 EĞİTİM - ÖĞRETİM YILI DİKEY GEÇİŞ KONTENJANLARI

HİTİT ÜNİVERSİTESİ 2014-2015 EĞİTİM - ÖĞRETİM YILI DİKEY GEÇİŞ KONTENJANLARI Adı ları 2107 İlahiyat 105110084 İlahiyat Fakültesi İlahiyat Fakültesi Türkçe YGS-4 13 254,52324 9262 İlahiyat - Sosyal Bilimler 105130088 İlahiyat Fakültesi (İÖ) İlahiyat Fakültesi (İÖ) Türkçe YGS-4 13

Detaylı

ÖĞRENCİ SEÇME VE YERLEŞTİRME SİSTEMİ (ÖSYS) YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARI VE KONTENJANLARI KILAVUZU

ÖĞRENCİ SEÇME VE YERLEŞTİRME SİSTEMİ (ÖSYS) YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARI VE KONTENJANLARI KILAVUZU 2014 ÖĞRENCİ SEÇME VE YERLEŞTİRME SİSTEMİ (ÖSYS) YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARI VE KONTENJANLARI KILAVUZU DİKKAT: Tercih süresi, 7-17 Temmuz 2014 tarihleri arasındadır. Tercih bildirim işleminizi tamamladıktan

Detaylı

İstanbul Aydın Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi

İstanbul Aydın Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi İstanbul Aydın Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi 2 Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) www.aydin.edu.tr YGS Nasıl Bir sınavdır? Yükseköğretime Geçiş Sınavı, orta öğretimi başarı ile

Detaylı

T. C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI TALİM VE TERBİYE KURULU BAŞKANLIĞI ÖĞRETMENLİK ALANLARI, ATAMA VE DERS OKUTMA ESASLARI

T. C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI TALİM VE TERBİYE KURULU BAŞKANLIĞI ÖĞRETMENLİK ALANLARI, ATAMA VE DERS OKUTMA ESASLARI T. C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI TALİM VE TERBİYE KURULU BAŞKANLIĞI ÖĞRETMENLİK ALANLARI, ATAMA VE DERS OKUTMA ESASLARI ŞUBAT, 2014 İÇİNDEKİLER ÖĞRETMENLİK ALANLARI, ATAMA VE DERS OKUTMA ESASLARI... 1 1. ADALET...

Detaylı

T. C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI TALİM VE TERBİYE KURULU BAŞKANLIĞI

T. C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI TALİM VE TERBİYE KURULU BAŞKANLIĞI T. C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI TALİM VE TERBİYE KURULU BAŞKANLIĞI MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞINA BAĞLI EĞİTİM KURUMLARINA ÖĞRETMEN OLARAK ATANACAKLARIN ATAMALARINA ESAS OLAN ALANLAR İLE MEZUN OLDUKLARI YÜKSEKÖĞRETİM

Detaylı

T. C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI TALİM VE TERBİYE KURULU BAŞKANLIĞI ÖĞRETMENLİK ALANLARI, ATAMA VE DERS OKUTMA ESASLARI

T. C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI TALİM VE TERBİYE KURULU BAŞKANLIĞI ÖĞRETMENLİK ALANLARI, ATAMA VE DERS OKUTMA ESASLARI T. C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI TALİM VE TERBİYE KURULU BAŞKANLIĞI ÖĞRETMENLİK ALANLARI, ATAMA VE DERS OKUTMA ESASLARI ŞUBAT, 2014 İÇİNDEKİLER ÖĞRETMENLİK ALANLARI, ATAMA VE DERS OKUTMA ESASLARI... 1 1. ADALET...

Detaylı

T. C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI TALİM VE TERBİYE KURULU BAŞKANLIĞI ÖĞRETMENLİK ALANLARI, ATAMA VE DERS OKUTMA ESASLARI

T. C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI TALİM VE TERBİYE KURULU BAŞKANLIĞI ÖĞRETMENLİK ALANLARI, ATAMA VE DERS OKUTMA ESASLARI T. C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI TALİM VE TERBİYE KURULU BAŞKANLIĞI ÖĞRETMENLİK ALANLARI, ATAMA VE DERS OKUTMA ESASLARI ŞUBAT, 2014 İÇİNDEKİLER ÖĞRETMENLİK ALANLARI, ATAMA VE DERS OKUTMA ESASLARI... 1 1. ADALET...

Detaylı

Hangi ön lisans programları, İstanbul Aydın Üniversitesi ndeki hangi lisans bölümlerine geçiş yapabilir?

Hangi ön lisans programları, İstanbul Aydın Üniversitesi ndeki hangi lisans bölümlerine geçiş yapabilir? Hangi ön lisans programları, İstanbul Aydın Üniversitesi ndeki hangi lisans bölümlerine geçiş yapabilir? LİSANS BÖLÜMÜNE GEÇİŞ YAPABİLEN ÖNLİSANS PROGRAMI Donanımı Operatörlüğü Operatörlüğü ve Teknikerliği

Detaylı

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞINA BAĞLI EĞİTİM KURUMLARINA ÖĞRETMEN OLARAK ATANACAKLARIN ATAMALARINA ESAS OLAN ALANLAR İLE MEZUN OLDUKLARI YÜKSEKÖĞRETİM

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞINA BAĞLI EĞİTİM KURUMLARINA ÖĞRETMEN OLARAK ATANACAKLARIN ATAMALARINA ESAS OLAN ALANLAR İLE MEZUN OLDUKLARI YÜKSEKÖĞRETİM MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞINA BAĞLI EĞİTİM KURUMLARINA ÖĞRETMEN OLARAK ATANACAKLARIN ATAMALARINA ESAS OLAN ALANLAR İLE MEZUN OLDUKLARI YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARI VE AYLIK KARŞILIĞI OKUTACAKLARI DERSLERE İLİŞKİN

Detaylı

TÜRKİYE DE EĞİTİM SİSTEMİ VE 02EĞİTİM İMKÂNLARI

TÜRKİYE DE EĞİTİM SİSTEMİ VE 02EĞİTİM İMKÂNLARI İstanbul Kalkınma Ajansı Çocukların ve Gençlerin Girişimcilik, Beceri ve Geleceklerini Destekleme Mali Destek Programı MESLEKİ EĞİTİM, REHBERLİK VE KARİYER DANIŞMANLIĞI MERKEZİ PROJESİ TÜRKİYE DE EĞİTİM

Detaylı

Tablo 6B.1 Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarının Alanları İle Aynı Alanlardaki Lisans Programları

Tablo 6B.1 Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarının Alanları İle Aynı Alanlardaki Lisans Programları 4951-Acil Sağlık Hizmetleri 3523-Acil Tıp Teknisyenliği 3523-İlk Yardım ve Acil Bakım Teknisyenliği Acil Yardım ve Afet Yönetimi (Yüksekokul) Sağlık Kurumları İşletmeciliği (Yüksekokul) Sağlık Kurumları

Detaylı