ADANA KENT KONSEYİ ÜNİVERSİTE TERCİHİ İÇİN KILAVUZ VE REHBERLİK HİZMETLERİ

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ADANA KENT KONSEYİ ÜNİVERSİTE TERCİHİ İÇİN KILAVUZ VE REHBERLİK HİZMETLERİ"

Transkript

1 ADANA KENT KONSEYİ ÜNİVERSİTE TERCİHİ İÇİN KILAVUZ VE REHBERLİK HİZMETLERİ Değerli Öğrencilerimiz ve Velilerimiz, Adana hem TEOG, YGS-LYS de Türkiye ortalamasının altında başarı göstermekte hem de azımsanamayacak sayıda öğrencimiz gösterdiği başarıya rağmen tercih hataları nedeniyle yerleşememektedir. Her ikisi de eğitim ve rehberlik eksikliklerini bizlere göstermektedir. Öğretmen ve ailelerin ellerinden geldiği ölçüde ilgili olması da durumu düzeltememektedir. ÖSYS nin özellikle Mesleki Teknik Okullar için çok karmaşık bir yerleştirme sistemine sahip olması nedeniyle sağlıklı yönlendirme yapılamadığı ortadadır. Üniversite programlarının çok çeşitlendiği günümüzde; aile ve gençlerin tüm bu yapıya hâkim olması beklenemez. Dolayısıyla üniversiteler hakkında sağlıklı bir bilgilendirmeye ihtiyaç duyulmaktadır. Mesleki Teknik Lise Mezunlarının Bakmasını Özellikle Öneriyoruz Kurulduğu günden beri Adana mızın sorunlarına çözüm önerileri arayan ve sunan Adana Kent Konseyi olarak Mesleki Teknik Okullara ağırlık vermek üzere ÖSYS- Öğrenci Seçme ve Yerleştirme sürecinde etkili bir rehberlik hizmetinin siz değerli ailelerimizin ve gençlerimizin hem de Adana mızın geleceği için önemli bir katkı sağlayacağı görüşündeyiz. Rehberimiz Mesleki Teknik Liselerin yanında tüm öğrencilerimizi ilgilendiren genel öneriler de içermektedir. Rehberimizde üniversitelerin ve programların genel bilgilerini, dikkat edilecek ölçütleri, önerileri ve uyarıları bulabilirsiniz. ÖSYS Kılavuzları da ayrıntılı olarak incelenmiş, sadeleştirilerek her bölüm mezunu için anlaşılacak ve tüm seçenekler birlikte görülecek şekilde yeniden tablolaştırılmıştır. Adana Kent Konseyi olarak şehrimizin en önemli cevherlerinin Adanalı gençler olduğunun bilincindeyiz. Bu yüzden hem üniversiteler hakkında anlaşılır bir çerçeve çizmeye hem de kılavuzları anlaşılır şekilde sadeleştirmeye çalıştık. Yine gençlerimize yardımcı olmak amacıyla ücretsiz rehberlik hizmeti verilecek bürolar oluşturulacaktır*. Umarız ki çabalarımız şehrimizin gençlerine katkı sağlar. Adana Kent Konseyi Eğitim Komisyonu Adana Kent Konseyi rehberlik kılavuzuna ve adreslerinden ulaşabilirsiniz. *Kuracağımız bürolarımızın çalışma saatleri ve adresleri sitelerimizden duyurulacaktır.

2 NE OKUMALI? TERCİH YAPARKEN NELERE DİKKAT ETMELİ? (Yükseköğretim İçin Tercih Yaparken Öncelikler Sıralaması) Adaylar, sınavlara girmişse ve ilgili I YETİYORSA HER PROGRAMA başvurabilir (Tek istisnası Mesleki Teknik Lise mezunlarına kendi alanları ile ilgili ayrılmış M.T.O.K. Mesleki Teknik Okul programlarıdır). Ayrıca sınava girmeyenlerden Mesleki Teknik Okul mezunları sınavsız geçiş haklarını kullanabilirler. Ne okuyayım? sorusu ise zor ve kişinin geleceğini belirleyecek temel sorudur. SON KARAR SİZİNDİR. Bu rehberde karar aşamasında sizlere yardımcı olacak bazı ölçüt (öneri) ve uyarılar bulunmaktadır. Kararınızı verirken dikkate alabileceğiniz hususlar şu öncelik sırasında olabilir: 1-Program: Okumak istediğiniz PROGRAM çok önemli olup ileride ne olacağınızı, nasıl bir hayat yaşayacağınızı doğrudan belirleyecektir. Program tercihinde YETENEK ve İLGİNİZ esas olmakla birlikte, YETENEK puan türünde gösterdiğiniz başarı ile sınırlı kalmakta, çoğu kez İLGİ öne geçmektedir. Yetenekten daha çok diplomanın maddi getirisine (çoğu kez iş garantisi ve getireceği kazanca ) bakılmaktadır. 2-Bölüm: Tercih edeceğiniz bölümün (FAKÜLTENİN/YÜKSEKOKULUN) NİTELİĞİ, KADROSU, ÇİFT, ERASMUS-FARABİ olanakları, insani ilişkileri (ilgili bölüm ve üniversitelerin web sayfalarına bakınız, web sayfaları reklam içerebilir, ayrıca o üniversiteleri tanıyanlara sorunuz) göz önünde bulundurulmalıdır. 3-Üniversite: Tercih edeceğiniz ÜNİVERSİTENİN niteliği önemlidir (devlet üniversitelerinde KALİTE, vakıf-özel üniversitelerde hem KALİTE hem de BURS koşullarının çok iyi araştırılması gerekir, yurtdışında ve Kuzey Kıbrıs üniversitelerinde YURT-KONUT oldukça maliyetlidir) (ilgili üniversitelerin web sayfalarına bakınız, web sayfaları reklam içerebilir, ayrıca o ülke ve üniversiteleri tanıyanlara sorunuz). 4-Şehir: Şehrin endüstriyel düzeyi, dünyaya açıklığı, sosyokültürel olanakları, çeşitliliği önemlidir. Bulunduğunuz şehirden farklı bir şehir deneyim açısından geliştiricidir. 5-Ailenin Ekonomik Durumu: Aile çok yoksulsa veya eğitim maliyetleri aileye aşırı yük getirecekse, ailenin bulunduğu şehirde kalmak daha ekonomiktir. 6-Ek Kontenjanlar-Ek Yerleştirme: Puanı sınırda olanlar iyi hesaplamak kaydıyla EK LERİ de bekleyebilir (yerleşenler yeni açılan kontenjanlara başvuramıyor, bu bir fırsat sağlıyor; ancak ilk yerleştirmede ilan edilip taban puanı oluşan 3-4 yıllıklarda taban puan şartı var, ek yerleştirmede bazen yerleştirme puanı 1-2 puan da artabiliyor).

3 7-İlk Yıl Tercih: İkinci yıla ertelemek, beklemek çoğu kez daha iyi bir sonuç vermiyor (özellikle Mesleki Teknik Okul mezunları için SINAVSIZ geçiş İLK YIL avantajlı, başka bir önemli fırsat olmayacaksa İLK YIL tercih yapılmalıdır). Açıkta beklemek yerine Fen-Edebiyat Fakültelerinin Fizik-Kimya-Biyoloji gibi bölümlerine veya Maden- Jeoloji Mühendisliğine yazılmak daha mantıklıdır. İstiyorsanız, iki yıl sonra tekrar sınava girebilir, burada aldığınız dersleri de saydırabilirsiniz. 8-Açıköğretim Fakültesi (AÖF): AÖF normal bir üniversiteye, yüz yüze öğretime denk tutulmamalıdır. Farklı olanağınız yoksa veya hem çalışıp hem de okumak istiyorsanız tercih edilebilir (İKİNCİ ÜNİVERSİTE olarak AÇIKÖĞRETİM ise bir programa yerleşenler için daha sonra kayıt hakkı olup İKİNCİ ÜNİVERSİTE ve dolayısıyla İKİNCİ DİPLOMA sağlaması açısından iyi bir fırsattır). 9-Yurtdışı. Gençlerin ve ailelerin olanak ve isteğine bağlı olarak araştırılabilir (İleride, fakülte sonrası daha anlamlı olabilir).

4 UYARILAR 1-İkinci Öğretim (İ.Ö.): Birinci (normal-gündüzlü) öğretimle arasında önemli bir nitel fark yoktur. HARÇ ÜCRETİNE ve AKŞAM SAATLERİNDE ULAŞIM durumuna dikkat ediniz. 2-Açıköğretim: İkinci üniversite olarak veya yaşı ilerlemiş kişiler için iyi bir fırsattır. Yeni mezunlar için farklı imkânlar kalmamışsa düşünülmelidir. İkinci üniversite olarak yapılması yararlı olur. 3-Uzaktan Eğitim: Harçları-maliyeti bulunmaktadır. Ayrıca üzerinde çok düşünülmelidir. Yüz yüze ders ve üniversite arkadaşlık ilişkileri insanı geliştirmektedir. Mümkünse normal örgün programları seçiniz. Uzaktan eğitimle kıyaslandığında açıköğretimin ders kitaplarının ve sınav sisteminin daha oturmuş olduğu söylenebilir. Uzaktan eğitimin tek farkı, sınırlı da olsa sanal ortamda ve belli sürelerle yüz yüze eğitim olanağı sunmasıdır; ancak bu da çok işlememektedir. 4-UOÖLP ve UOLP- Uluslararası Ortaklı Paralı Programlar: Maliyeti yüksek anlamı düşüktür. Bu maliyet yerine doğrudan yurtdışına bir üniversitede okunabilir (Batı Avrupa üniversitelerinin maliyeti bu programlardan daha düşük olacaktır). 5-Özel-Vakıf Üniversiteleri: Tanıtım sayfaları gerçeğinden daha abartılı olabiliyor. Kalitesi, öğrenci ortamı, burs-öğrenim maliyeti, yurt maliyeti gibi konular iyi hesaplanmalıdır. 6-Kuzey Kıbrıs Üniversiteleri ve KILAVUZDA yer alan diğer YURT DIŞI üniversiteler: K. Kıbrıs ve Kırgızistan başta olmak üzere yurtdışından bazı üniversiteler de kılavuzlarda yer almaktadır. Koşulları, ilgili bölümlerde yazmaktadır. Burs miktarı ve YURT ÜCRETLERİ önemli konulardır. Yurt olanağı olup olmadığını ve öğrenim ücretlerini iyi araştırınız. 7-Yurtdışı: Gençlerin ve ailelerin isteğine bağlı olarak araştırılabilir. YÖK te (Türkiye de) denkliğine bakılması önemlidir. Fayda-maliyet hesaplarına da dikkat edilmelidir. 8-Sınavsız Geçişte Yeni Mezunlar Öncelikli (Mesleki Teknik Okul Mezunları): Sınavsız geçiş programlarını İLK YIL yazarsanız önceliğiniz var. İkinci yıl önceliğinizi kaybediyorsunuz. 9-İki Yıllık MYO-Meslek Yüksekokullarında (Tablo 3.A) Sınavsız Geçiş Öncelikli: Tablo 3A'daki programlara sınavsız geçiş hakkı bulunan adayların yerleştirilmesi yapıldıktan sonra ancak BOŞ KONTENJAN KALIRSA diğer okullardan mezun olanların YGS deki ilgili puan türüne göre yerleştirmesi yapılabilmektedir. 10-Ek Yerleştirme Hakkının Kaybedilmesi: İlk yerleştirmede SINAVSIZ programlar dâhil yerleştirilenler daha sonra ilan edilen EK için BAŞVURAMAZ. Tercihler İnternetten Yapılacak: Tercihler, T.C. Kimlik Numarası ve şifre ile ÖSYM'nin adresinden bireysel olarak yapılacaktır. Adaylar, tercihlerini internet üzerinden elektronik ortamda göndererek tercih bildirimini tamamlayacaklardır. Bunun dışında tercih bildiriminde bulunulamaz (posta, fax, elektronik posta vb.).

5 ŞARTLARI ( EN AZ KAÇ ALMAK GEREKİR?) Sınavlarına girmişseniz ve ilgili INIZ YETİYORSA; HER PROGRAMA başvurabilirsiniz (tek istisnası M.T.O.K - Mesleki Teknik programlarıdır). YGS de toplam 160 sorudan oluşan 40 ar soruluk dört test türü puan hesaplanırken; sınava giren öğrencilerin YGS testlerinin (Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik, Fen Bilimleri) en az ikisinden 0,5 veya daha fazla ham puan almış (en az 0,5 net doğru yanıt vermiş) olmaları şartı aranmaktadır. İlk sınav sonrası YGS puanları hesaplanırken ilgili testlerin her birinden 4 ham puan alan adaylar (16 net doğru yanıt verebilenler) için 140 YGS puanı, 8 ham puan alan adaylar (32 net doğru yanıt verebilenler) için de 180 YGS puanı elde edilebilmektedir. Hesaplananlar her birinde en küçüğü 100, en büyüğü 500 olmak üzere YGS-1, YGS-2, YGS-3,, YGS-5 ve puanlarına dönüştürülmektedir (dönüşümlerde kullanılacak ortalama ve standart sapmalar LİSE SON SINIF öğrencileri dikkate alınarak yapılmaktadır). LYS den sonraki yerleştirme puanları (Y- YGS) OBP-Okul Başarı Puanı da (0,12 ile çarpımı) eklendiğinden 560 puana, ek puanlı yerleştirmede (OBP nın 0,06 kasayı ile çarpımı) 590 puana kadar çıkabilmektedir. Yerleştirme puanları hesaplanırken, Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) 0,12 ile çarpılarak sınav puanlarına (YGS ve LYS puanları) eklenecektir. (Basit olarak ifade edilirse OBP Türkiye ortalaması ile standartlaştırılmış şekilde 100 üzerinden en düşüğü 50 kabul edilmek üzere diploma notunun 5 ile çarpılmasından oluşur). Tüm adaylar için: Y-YGS = YGS + (0,12 x OBP) Y-LYS-MF = LYS-MF + (0,12 x OBP) Y-LYS-TM = LYS-TM + (0,12 x OBP) Y-LYS-TS = LYS-TS + (0,12 x OBP) Y-LYS-DİL = LYS-DİL + (0,12 x OBP) YGS, LYS ve OBP puanların en büyük değeri 500 olduğu için, Düz liseli için yerleştirme puanının en büyük değeri: (0,12 x 500) = 560 olacaktır. Ek Yerleştirme Puanı: Meslek Lisesi, Öğretmen Lisesi ve İmam Hatip Lisesi mezunlarından adaylar kendi alanlarındaki lisans programlarına yerleştirilirken yerleştirme puanlarına eklenecek ek puan (0,06 x OBP) olarak hesaplanacaktır. Ek puanın en büyük değeri 500 x 0,06 = 30 olacaktır. Ek yerleştirme puanı ile birlikte en büyük değer: (0,12 x 500) + (0,06 x 500) = 590 olacaktır.

6 YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARINA BAŞVURABİLMEK İÇİN EN AZ KAÇ ALMAK GEREKİR? 1-SINAVSIZ GEÇİŞTE alanındaki Meslek yüksekokulu ön lisans programlarını (2 yıllık) tercih edebilmek için 2-MESLEK YÜKSEKOKULU ÖN LİSANS programlarını tercih edebilmek için (2 yıllık programlar ile sınavsız geçişten boş kalan kontenjanlar için) 3-AÇIKÖĞRETİM ön lisans ve lisans programlarını tercih edebilmek için 4-ÖZEL YETENEK gerektiren lisans programlarına ön kayıt yaptırabilmek için Özel yetenek gerektiren Devlet Konservatuvarlarının/ Konservatuvarların lise devresi mezunlarının Konservatuvarların lisans devresine yerleştirilmesinde merkezî sınav puanı aranmaz Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programlarda engelli öğrenciler için (bedensel engelli, görme engelli, işitme engelli), engelli olduklarını belgelemeleri kaydıyla, YGS puanlarından en az birinin 100 ve üzerinde olması gerekmektedir. 5- Teknoloji, Sanat ve Tasarım, Turizm Fakülteleri lisans programlarının M.T.O.K. kontenjanlarını (Tablo 3) tercih edebilmek için 6- (M.T.O.K.dışındaki) LİSANS PROGRAMLARINI tercih edebilmek için KİM BAŞVURABİLİR? ( KOŞULU) Mesleki Teknik Okulların ilgili alanından mezun olanlar Tüm adaylar Tüm adaylar Tüm adaylar Konservatuvar mezunları Engelli öğrenciler Mesleki Teknik Okulların ilgili alanından mezun olanlar Tüm adaylar İLGİLİ TÜRLERİ İlgili YGS puan türünde İlgili YGS puan türünde YGS puan türünden birinde YGS puan türünden birinde İlgili YGS/LYS puan türünde İlgili LYS puan türünde KOŞULU Yok En az 140 puan En az 140 puan En az 140 puan Yok En az 100 puan En az 180 puan En az 180 puan

7

8 MESLEKİ TEKNİK, SANAT, SPOR, İMAM HATİP, ÖĞRETMEN OKULLARI MEZUNLARI İÇİN ÖSYS ÖNERİLERİ İlgili puan türünde puanınız yetiyorsa istediğiniz her programı tercih edebilirsiniz. Dahası Mesleki Teknik Lise mezunları için M.T.O.K. programları ile sınavsız geçiş programları büyük fırsat oluşturmaktadır. Tercih yaparken şöyle bir sıralama işinizi kolaylaştırabilir: a) Puanınız yetiyorsa önce istediğiniz her tür program, b) Alanınızdaki M.T.O.K. programları (4 yıllık), c) Ek puanlı yerleştirme (4 yıllık), d) Sınavsız geçiş programları (2 yıllık), e) Açıköğretim (140 puanınız varsa kontenjansızlara herkes başvurabilir). 1- M.T.O.K. (SANAT VE TASARIM, TURİZM, TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ) PROGRAMLARI: İlgili puan türünde puanı 180 den fazla olan Mesleki Teknik Okul Mezunları için Teknoloji Fakültelerinin programları bulunmaktadır. M.T.O.K. ibaresi olup olmadığına ve sizin mezun olduğunuz bölüme uygun olup olmadığına bakınız. 2-INDA EK LI PROGRAMLAR: Mesleki Teknik Liseler, Öğretmen Liseleri, İmam Hatip Mezunları kılavuzlarda gösterilen KENDİ LARINDAN LİSANS programını tercih ederlerse ek puan alır (2015 OSYS kılavuzunda Tablo 3B.1 e bakınız). EK LI DE eğer Mesleki Teknik Okul Mezunları kendi mezun olduğu alandaki programları tercih ederse OBP nin 0,06 katsayı ile çarpımı kadar yani puan arasında ek yerleştirme puanı alır. 3- SINAVSIZ GEÇİŞ: Sınavsız geçiş 2 yıllık Meslek Yüksekokulu niteliğindedir. Aralarında çok istendik bazı programlar bulunmaktadır. Yeni mezunlar önce yerleştirilmekte olup sınavsız bir program istiyorsanız İLK YIL TERCİH EDİNİZ (Tablo 6C mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarındaki alanların devamı niteliğinde olduğu kabul edilen ve adayların sınavsız yerleştirilebilecekleri ön lisans programlarını göstermektedir.) Sınavsız geçişte öncelik sıralaması şu şekildedir: a) Mezuniyet yılı yeni olan önce, b) Aynı yıl ve aynı bölümden mezun olanlardan okul olarak Anadolu Teknik 1.sırada yani önce, Teknik Lise ve Anadolu Meslek 2., Meslek 3. ve Enstitü 4.sıradadır, c) Mesleki ve Teknik Eğitim Bölgesi (METEB içi) aynı ilden olanlar önce, d) Yukarıdaki koşulları aynı durumda olanlar için OBP- Okul Başarı Puanı yüksek olan önce, e) Yukarıdaki koşulları aynı olanlardan yaşı küçük olanlar önceliklidir.

9 1-M.T.O.K, 2-EK LI VE 3-SINAVSIZ GEÇİŞ TABLOSU (Her tür Mesleki Teknik Okul, Sanat, Spor, İmam Hatip, Öğretmen Okulları İçin) Tabloda önce Alan Kodu ve Alan Adınızı bulunuz. KARŞISINDA gösterilen Alanı ve Tüm Dalları na ait programlarla, varsa ayrıca Dal Adınızın karşısındaki programları seçebilirsiniz. Tablo 3B. 2 Teknoloji Fakültesi / Sanat ve Tasarım Fakültesi / Turizm Fakültesi Lisans Programları Teknoloji Fakültelerinin / Sanat ve Tasarım Fakültelerinin / Turizm Fakültelerinin aşağıda yer alan lisans programlarının M.T.O.K. kontenjanlarına, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının aşağıda belirtilen alan/dallarından mezun olan adaylar yerleştirilecektir. M.T.O.K. kontenjanlarını, genel lise mezunları ile mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının diğer alanlarından mezun olan adaylar tercih edemezler. Mesleki Teknik Liseler için önemli bir fırsattır. Sadece kendi alanındaki mezunlarla (M.T.O.K.) yarışır. İLGİLİ puan türünde Y-LYS 180 puanı varsa istediği bu programlara başvurabilir. Puanı yüksek olan önce girer ADALET I VE 6002 AHŞAP TEKNOLOJİSİ EK LI LİSANS (4 YILLIK) Alan/dalında tercih yapanlara OBP nın 0,06 çarpımı kadar Ek Puan veriliyor (Ek puan puan arası etkiliyor, ek puan hakkınız varsa sonuç belgesinde Y-LYS kısmında ilgili puan türünün karşısında Ek Puanlı puanınız da görülüyor). EK LI LİSANS (4 YILLIK) SINAVSIZ GEÇİŞ Tablo 3C Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumu Mezunlarının Sınavsız Yerleşebilecekleri Ön Lisans Programları Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının aşağıda belirtilen alan/dallarından mezun olanlar, karşılarında gösterilen yükseköğretim ön lisans programlarına sınavsız geçişle geçebilirler. Öncelik Sıralaması: a) Mezuniyet yılı yeni olan önce, b)aynı yıl ve aynı bölümden mezun olanlardan okul olarak Anadolu Teknik 1. yani önce, Teknik Lise ve Anadolu Meslek 2., Meslek 3. ve Enstitü 4.sıradadır, c) Mesleki ve Teknik Eğitim Bölgesi (METEB içi) aynı ilden olanlar önce, d) Yukarıdaki koşulları aynı durumda olanlar için OBP- Okul başarı puanı yüksek olan önce, e) Yukarıdaki koşulları aynı olanlardan yaşı küçük olan önce yerleştirileceklerdir.) SINAVSIZ GEÇİŞ EK LI LİSANS (4 YILLIK) SINAVSIZ GEÇİŞ Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği (M.T.O.K.) Mobilya ve Dekorasyon Ormancılık ve Orman Ürünleri I VE Adalet EK LI LİSANS (4 YILLIK) SINAVSIZ GEÇİŞ

10 6003 AİLE VE TÜKETİCİ HİZMETLERİ I VE BESLENM E VE EV YÖNETİMİ Gastronomi ve Mutfak Sanatları (M.T.O.K.) TS-1 Aşçılık Çay Tarımı ve İşleme Teknolojisi Endüstriyel Tavukçuluk Et ve Ürünleri Teknolojisi Ev İdaresi Gıda Kalite Kontrolü ve Analizi Gıda Teknolojisi İkram Hizmetleri Kümes Hayvanları Yetiştiriciliği Meyve ve Sebze İşleme Teknolojisi Sosyal Hizmetler Su Ürünleri İşleme Teknolojisi Süt ve Ürünleri Teknolojisi Tarım Turizm ve Otel İşletmeciliği Turizm ve Seyahat Hizmetleri Un ve Unlu Mamuller Teknolojisi (Değirmencilik) Yağ Endüstrisi Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi Beslenme ve Diyetetik (YO) YGS-2 AŞÇILI K LİSESİ AŞÇILIK LİSESİ EK LI LİSANS (4 YILLIK) Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği (YO) Pazarlama (yo) SINAVSIZ GEÇİŞ I VE 6004 AYAKKABI VE SARACİYE TEKNOLOJİSİ EK LI LİSANS (4 YILLIK) SINAVSIZ GEÇİŞ Moda Tasarımı (M.T.O.K.) YGS-5 Moda Tasarımı (YO) YGS-5 Ayakkabı Tasarım ve Üretimi Deri Konfeksiyon Deri Teknolojisi 6005 BAHÇECİLİK I VE EK LI LİSANS (4 YILLIK) Organik Tarım İşletmeciliği (YO) SINAVSIZ GEÇİŞ Arıcılık Bağcılık Bahçe Tarımı

11 I VE 6006 BİLİŞİM TEKNOLOJİL ERİ Bitki Koruma Çim Alan Tesisi ve Yönetimi Endüstriyel Bitkiler Yetiştiriciliği Endüstriyel Tavukçuluk Et ve Ürünleri Teknolojisi Fındık Eksperliği Fidan Yetiştiriciliği Kesme Çiçek Yetiştiriciliği Kuruyemiş Üretimi ve Teknolojisi Kümes Hayvanları Yetiştiriciliği Mantarcılık Organik Tarım Ormancılık ve Orman Ürünleri Pazarlama Peyzaj ve Süs Bitkileri Seracılık Sulama Teknolojisi Süs Bitkileri Yetiştiriciliği Süt ve Besi Hayvancılığı Şarap Üretim Teknolojisi Tarım Tarım Makineleri Tarımsal İşletmecilik Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi Tarla Bitkileri Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Tohumculuk Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi EK LI LİSANS (4 YILLIK) SINAVSIZ GEÇİŞ Adli Bilişim Mühendisliği (M.T.O.K.) Basım Teknolojileri (YO) YGS-1 Basım ve Yayın Teknolojileri Bilgi Güvenliği Teknolojisi Bilgisayar Mühendisliği (M.T.O.K.) Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim YGS-1 Sistemleri (YO) Bilişim Sistemleri Mühendisliği (M.T.O.K.) Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri YGS-1 Öğretmenliği Biyomedikal Mühendisliği (M.T.O.K.) İşletme Bilgi Yönetimi (YO) Elektrik-Elektronik Mühendisliği (M.T.O.K.) Yönetim Bilişim Sistemleri (YO) Yazılım Mühendisliği (M.T.O.K.) Bilgi Yönetimi Bilgisayar Operatörlüğü Bilgisayar Programcılığı Bilgisayar Teknolojisi Coğrafi Bilgi Sistemleri Görsel İletişim İnternet ve Ağ Teknolojileri Mobil Teknolojileri Pazarlama Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği Sahne ve Gösteri Sanatları Teknolojisi

12 I VE 6007 BİYOMEDİKA L CİHAZ TEKNOLOJİL ERİ EK LI LİSANS (4 YILLIK) SINAVSIZ GEÇİŞ Adli Bilişim Mühendisliği (M.T.O.K.) Odyoloji (YO) YGS-2 Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi Biyomedikal Cihaz Teknolojisi Elektrik Bilgisayar Mühendisliği (M.T.O.K.) Bilişim Sistemleri Mühendisliği (M.T.O.K.) Biyomedikal Mühendisliği (M.T.O.K.) Elektrik-Elektronik Mühendisliği (M.T.O.K.) Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı Elektrikli Cihaz Teknolojisi Elektromekanik Taşıyıcılar Elektronik Haberleşme Teknolojisi Elektronik Teknolojisi Elektronörofizyoloji Enerji Tesisleri İşletmeciliği Grafik Tasarımı Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi Mekatronik Mobil Teknolojileri Odyometri Ortopedik Protez ve Ortez Raylı Sistemler Elektrik ve Elektronik Teknolojisi Uçak Teknolojisi I VE 6008 BÜRO YÖNETİMİ MAHALLİ İDARELER EK LI LİSANS (4 YILLIK) İnsan Kaynakları Yönetimi (YO) Sağlık Kurumları İşletmeciliği (YO) Sağlık Kurumları Yöneticiliği (YO) Sağlık Kurumları Yönetimi (YO) Sağlık Yönetimi (YO) Ulaştırma ve Lojistik Yönetimi (YO) SINAVSIZ GEÇİŞ Ağız ve Diş Sağlığı Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği İnsan Kaynakları Yönetimi İşletme Yönetimi Odyometri Sağlık Kurumları İşletmeciliği Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama Yerel Yönetimler

13 I VE 6009 ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ EK LI LİSANS (4 YILLIK) Çocuk Gelişimi (YO) Görme Engelliler Öğretmenliği İşitme Engelliler Öğretmenliği Okul Öncesi Öğretmenliği Özel Eğitim Öğretmenliği Sosyal Hizmet (YO) Üstün Zekalılar Öğretmenliği Zihin Engelliler Öğretmenliği SINAVSIZ GEÇİŞ YGS-5 Çocuk Gelişimi Sosyal Hizmetler YGS-5 YGS DENİZCİLİK I VE MAKİNE ZABİTLİĞİ GEMİ ELEKTRO NİĞİ VE HABERLEŞ ME EK LI LİSANS (4 YILLIK) SINAVSIZ GEÇİŞ Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği YGS-1 Deniz Ulaştırma ve İşletme (YO) Su Altı Teknolojisi Yat İşletme ve Yönetimi Yat Kaptanlığı Güverte (YO) YGS-1 Enerji Sistemleri Mühendisliği (M.T.O.K.) Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği YGS-1 Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi (YO) Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve İmalat Mühendisliği (M.T.O.K.) Dağıtımı Makine Mühendisliği (M.T.O.K.) Endüstriyel Kalıpçılık Gemi Makineleri İşletme Mekatronik Mühendisliği (M.T.O.K.) Grafik Tasarımı Otomotiv Mühendisliği (M.T.O.K.) İş Makineleri Operatörlüğü Makine Mekatronik Metalurji Otomotiv Teknolojisi Raylı Sistemler Makine Teknolojisi Sondaj Teknolojisi Tarım Makineleri Adli Bilişim Mühendisliği (M.T.O.K.) Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi Biyomedikal Cihaz Teknolojisi Elektrik Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Bilgisayar Mühendisliği (M.T.O.K.) Bilişim Sistemleri Mühendisliği (M.T.O.K.) Dağıtımı Elektrikli Cihaz Teknolojisi

14 GEMİ OTOMASY ONU SU ÜRÜNLERİ ÜRETİMİ YAT KAPTANLI ĞI DENİZ TURİZMİ Elektrik-Elektronik Mühendisliği (M.T.O.K.) Elektromekanik Taşıyıcılar Elektronik Haberleşme Teknolojisi Elektronik Teknolojisi Enerji Tesisleri İşletmeciliği Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi Mekatronik Mobil Teknolojileri Otomotiv Teknolojisi Radyo ve Televizyon Teknolojisi Raylı Sistemler Elektrik ve Elektronik Teknolojisi Sahne ve Gösteri Sanatları Teknolojisi Uçak Teknolojisi Adli Bilişim Mühendisliği (M.T.O.K.) Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi Biyomedikal Cihaz Teknolojisi Bilgisayar Mühendisliği (M.T.O.K.) Bilişim Sistemleri Mühendisliği (M.T.O.K.) Elektrik-Elektronik Mühendisliği (M.T.O.K.) Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği (M.T.O.K.) TM-1 Balıkçılık Teknolojisi (YO) Elektrik Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı Elektrikli Cihaz Teknolojisi Elektromekanik Taşıyıcılar Elektronik Haberleşme Teknolojisi Elektronik Teknolojisi Enerji Tesisleri İşletmeciliği Grafik Tasarımı Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi Mekatronik Mobil Teknolojileri Otomotiv Teknolojisi Radyo ve Televizyon Teknolojisi Raylı Sistemler Elektrik ve Elektronik Teknolojisi Sahne ve Gösteri Sanatları Teknolojisi Uçak Teknolojisi YGS-2 Su Ürünleri İşleme Teknolojisi Turizm İşletmeciliği (M.T.O.K.) TM-1 Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği TM-1 Konaklama İşletmeciliği (YO) Kültürel Miras ve Turizm (M.T.O.K.) Turist Rehberliği Turizm İşletmeciliği (M.T.O.K.) TM-1 Konaklama ve Turizm İşletmeciliği Turizm Rehberliği (YO) Turizm ve Otel İşletmeciliği

15 Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği (YO) Pazarlama (yo) Turizm İşletmeciliği (YO) Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik (YO) Turizm ve Otel İşletmeciliği (YO) Turizm ve Otelcilik (YO) Turizm ve Seyahat Hizmetleri EK LI LİSANS (4 YILLIK) SINAVSIZ GEÇİŞ I VE 6011 EĞLENCE HİZMETLERİ EK LI LİSANS (4 YILLIK) SINAVSIZ GEÇİŞ Rekreasyon Yönetimi (M.T.O.K.) TS-2 Kültürel Miras ve Turizm Otobüs Kaptanlığı Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği (M.T.O.K.) Turizm İşletmeciliği (M.T.O.K.) TM-1 TM-1 Turist Rehberliği Turizm Animasyonu Turizm Rehberliği Turizm ve Otel İşletmeciliği Turizm ve Seyahat Hizmetleri I VE 6012 EL SANATLARI TEKNOLOJİSİ EK LI LİSANS (4 YILLIK) SINAVSIZ GEÇİŞ El Sanatları (M.T.O.K.) YGS-5 Geleneksel El Sanatları Halıcılık ve Kilimcilik El Sanatları Tasarımı ve Üretimi (M.T.O.K.) Geleneksel Türk Sanatları (M.T.O.K.) YGS-5 Kuyumculuk ve Takı Tasarımı EK LI LİSANS (4 YILLIK) SINAVSIZ GEÇİŞ 6013 ELEKTRİK- I VE Adli Bilişim Mühendisliği (M.T.O.K.) İş Sağlığı ve Güvenliği (YO) YGS-2 ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ Bilgisayar Mühendisliği (M.T.O.K.) Uçak Elektrik-Elektronik (YO) YGS-1 Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi Bilişim Sistemleri Mühendisliği (M.T.O.K.) Biyomedikal Cihaz Teknolojisi Biyomedikal Mühendisliği (M.T.O.K.) Elektrik Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği (M.T.O.K.) Dağıtımı Endüstriyel Tasarım Mühendisliği (M.T.O.K.) Elektrikli Cihaz Teknolojisi

16 Enerji Sistemleri Mühendisliği (M.T.O.K.) Elektromekanik Taşıyıcılar İmalat Mühendisliği (M.T.O.K.) Elektronik Haberleşme Teknolojisi Elektronik Teknolojisi Mekatronik Mühendisliği (M.T.O.K.) Enerji Tesisleri İşletmeciliği Grafik Tasarımı İş Sağlığı ve Güvenliği Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi Mekatronik Mobil Teknolojileri Nükleer Teknoloji ve Radyasyon Güvenliği Otomotiv Teknolojisi Radyo ve Televizyon Teknolojisi Raylı Sistemler Elektrik ve Elektronik Teknolojisi Sahne ve Gösteri Sanatları Teknolojisi Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Uçak Teknolojisi I VE 6014 ENDÜSTRİYE L OTOMASYON TEKNOLOJİL ERİ EK LI LİSANS (4 YILLIK) Adli Bilişim Mühendisliği (M.T.O.K.) Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği (YO) Bilgisayar Mühendisliği (M.T.O.K.) Uçak Elektrik-Elektronik (YO) YGS-1 Bilişim Sistemleri Mühendisliği (M.T.O.K.) Uçak Gövde - Motor (YO) YGS-1 Biyomedikal Mühendisliği (M.T.O.K.) Uçak Gövde - Motor Bakım (YO) YGS-1 Elektrik-Elektronik Mühendisliği (M.T.O.K.) Endüstriyel Tasarım Mühendisliği (M.T.O.K.) Enerji Sistemleri Mühendisliği (M.T.O.K.) İmalat Mühendisliği (M.T.O.K.) Makine Mühendisliği (M.T.O.K.) Mekatronik Mühendisliği (M.T.O.K.) Otomotiv Mühendisliği (M.T.O.K.) SINAVSIZ GEÇİŞ YGS-1 Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi Biyomedikal Cihaz Teknolojisi Elektrik Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı Elektrikli Cihaz Teknolojisi Elektromekanik Taşıyıcılar Elektronik Haberleşme Teknolojisi Elektronik Teknolojisi Endüstriyel Kalıpçılık Enerji Tesisleri İşletmeciliği Gemi Makineleri İşletme Görsel İletişim Grafik Tasarımı İş Makineleri Operatörlüğü Kaynak Teknolojisi Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi Makine Mekatronik Metalurji Mobil Teknolojileri

17 Nükleer Teknoloji ve Radyasyon Güvenliği Oto Boya ve Karoseri Otomotiv Teknolojisi Radyo ve Televizyon Teknolojisi Raylı Sistemler Elektrik ve Elektronik Teknolojisi Raylı Sistemler Makine Teknolojisi Sahne ve Gösteri Sanatları Teknolojisi Sondaj Teknolojisi Tahribatsız Muayene Tarım Makineleri Uçak Teknolojisi Üretimde Kalite Kontrol 6015 GAZETECİLİ K EK LI LİSANS (4 YILLIK) SINAVSIZ GEÇİŞ Rekreasyon Yönetimi (M.T.O.K.) TS-2 Basım Teknolojileri (YO) YGS-1 Basım ve Yayın Teknolojileri Basın ve Yayıncılık Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Görsel İletişim Halkla İlişkiler ve Tanıtım Marka İletişimi Medya ve İletişim Radyo ve Televizyon Programcılığı Radyo ve Televizyon Teknolojisi Reklamcılık GAZETECİ LİK / MASAÜST Ü YAYINCILI K Halkla İlişkiler ve Reklamcılık (YO) Yeni Medya (YO) 6016 GEMİ YAPIMI I VE EK LI LİSANS (4 YILLIK) İmalat Mühendisliği (M.T.O.K.) Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği (YO) AHŞAP YAT İNŞAA SINAVSIZ GEÇİŞ YGS-1 Gemi İnşaatı Makine Mühendisliği (M.T.O.K.) Güverte (YO) YGS-1 Mekatronik Mühendisliği (M.T.O.K.) Otomotiv Mühendisliği (M.T.O.K.) Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği (M.T.O.K.) Mobilya ve Dekorasyon Ormancılık ve Orman Ürünleri

18 I VE 6017 GIDA TEKNOLOJİSİ EK LI LİSANS (4 YILLIK) SINAVSIZ GEÇİŞ Gastronomi ve Mutfak Sanatları (M.T.O.K.) TS-1 Beslenme ve Diyetetik (YO) YGS-2 Aşçılık Çay Tarımı ve İşleme Teknolojisi Endüstriyel Tavukçuluk Et ve Ürünleri Teknolojisi Gıda Kalite Kontrolü ve Analizi Gıda Teknolojisi İkram Hizmetleri Kümes Hayvanları Yetiştiriciliği Meyve ve Sebze İşleme Teknolojisi Su Ürünleri İşleme Teknolojisi Süt ve Ürünleri Teknolojisi Turizm ve Otel İşletmeciliği Turizm ve Seyahat Hizmetleri Un ve Unlu Mamuller Teknolojisi (Değirmencilik) Yağ Endüstrisi Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi ZEYTİN İŞLEME ÇAY ÜRETİMİ VE İŞLEME Gıda Teknolojisi (YO) Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği (YO) Organik Tarım İşletmeciliği (YO) Organik Tarım İşletmeciliği (YO) YGS-2 Arıcılık Bağcılık Bahçe Tarımı Bitki Koruma Çim Alan Tesisi ve Yönetimi Endüstriyel Bitkiler Yetiştiriciliği Fındık Eksperliği Fidan Yetiştiriciliği Kesme Çiçek Yetiştiriciliği Kuruyemiş Üretimi ve Teknolojisi Mantarcılık Organik Tarım Ormancılık ve Orman Ürünleri Pazarlama Peyzaj ve Süs Bitkileri Seracılık Sulama Teknolojisi Süs Bitkileri Yetiştiriciliği Süt ve Besi Hayvancılığı Şarap Üretim

19 AĞIRLAM A VE GIDA TEKNOLO JİSİ Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği (M.T.O.K.) Teknolojisi Tarım Tarım Makineleri Tarımsal İşletmecilik Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi Tarla Bitkileri Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Tohumculuk TM-1 Gastronomi (YO) Ev İdaresi Turizm İşletmeciliği (M.T.O.K.) TM-1 Gastronomi ve Mutfak Sanatları (YO) Turizm Rehberliği (M.T.O.K.) DİL-1 Konaklama İşletmeciliği (YO) Konaklama ve Turizm İşletmeciliği (YO) Seyahat İşletmeciliği (YO) Seyahat İşletmeciliği ve Turizm YGS-5 Rehberliği (YO) Turizm İşletmeciliği (YO) Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik (YO) Turizm Rehberliği (YO) DİL-1 Turizm ve Otel İşletmeciliği (YO) Turizm ve Otelcilik (YO) 6018 GİYİM ÜRETİM TEKNOLOJİSİ EK LI LİSANS (4 YILLIK) SINAVSIZ GEÇİŞ El Sanatları Tasarımı ve Üretimi (M.T.O.K.) YGS-5 Moda Tasarımı (YO) YGS-5 Ayakkabı Tasarım ve Üretimi Çorap ve Moda Tasarımı I VE KONFEKSİ YON MAKİNAL ARI BAKIM ONARIM Kuyumculuk ve Mücevher Tasarımı (M.T.O.K.) Moda Tasarımı (M.T.O.K.) Tekstil Mühendisliği (M.T.O.K.) Tekstil Tasarımı (M.T.O.K.) YGS-5 YGS-5 Deri Konfeksiyon Deri Teknolojisi Geleneksel El Sanatları Giyim Üretim Teknolojisi Halıcılık ve Kilimcilik Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Moda Tasarımı Moda Yönetimi Tekstil Teknolojisi Makine Mühendisliği (M.T.O.K.) Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı Endüstriyel Kalıpçılık İş Makineleri Operatörlüğü Makine Mekatronik

20 Metalurji Otomotiv Teknolojisi Raylı Sistemler Makine Teknolojisi Sondaj Teknolojisi EV VE GİYİM AKSESUAR LARI El Sanatları (M.T.O.K.) Geleneksel Türk Sanatları (M.T.O.K.) YGS-5 I VE 6019 GRAFİK VE FOTOĞRAF FOTOĞRA F EK LI LİSANS (4 YILLIK) SINAVSIZ GEÇİŞ El Sanatları Tasarımı ve Üretimi (M.T.O.K.) YGS-5 Basım Teknolojileri (YO) YGS-1 Basım ve Yayın Teknolojileri Basın ve Yayıncılık Endüstriyel Tasarım Mühendisliği (M.T.O.K.) Grafik Tasarımı (M.T.O.K.) İmalat Mühendisliği (M.T.O.K.) Kuyumculuk ve Mücevher Tasarımı (M.T.O.K.) YGS-5 YGS-5 Bilgisayar Destekli Tasarım ve Animasyon Endüstri Ürünleri Tasarımı Endüstriyel Cam ve Seramik Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Görsel İletişim Grafik Tasarımı Halıcılık ve Kilimcilik Marka İletişimi Mimari Dekoratif Sanatlar Reklamcılık Seramik ve Cam Seramik Cam ve Çinicilik Rekreasyon Yönetimi (M.T.O.K.) TS-2 Halkla İlişkiler ve Tanıtım Medya ve İletişim Radyo ve Televizyon Programcılığı Radyo ve Televizyon Teknolojisi EK LI LİSANS (4 YILLIK) SINAVSIZ GEÇİŞ 6020 GÜZELLİK VE I VE SAÇ BAKIM HİZMETLERİ EK LI LİSANS (4 YILLIK) SINAVSIZ GEÇİŞ Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri Tıbbi ve Aromatik Bitkiler

Devlet Üniversitelerinin Önlisans Programları 2015 Yılı En Düşük Başarı Sıraları

Devlet Üniversitelerinin Önlisans Programları 2015 Yılı En Düşük Başarı Sıraları Devlet Üniversitelerinin Önlisans Programları 2015 Yılı En Düşük Başarı Sıraları YGS-1 Beton Teknolojisi 45 45 ---- YGS-1 Kaynak Teknolojisi (İÖ) 40 40 ---- YGS-1 Tekstil ve Halı Makineleri 15 15 ----

Detaylı

DEVLET DİĞER 2016 TOP TOP. DEĞİŞİM % x SNV MSG SNV MSG X SNV MSG X SNV MSG X SNV MSG

DEVLET DİĞER 2016 TOP TOP. DEĞİŞİM % x SNV MSG SNV MSG X SNV MSG X SNV MSG X SNV MSG YGS2 Acil Durum ve Afet Yönetimi 122 123 158 166 280 289 143 210 96% 38% YGS Acil Durum ve Afet Yönetimi (AÖ) 750 750 - - 750 750 615 900 22% -17% YGS3 Adalet 1.342 1.343 1.614 1.694 2.956 3.037 2.295

Detaylı

2015-ÖSYS Önlisans Programları Doluluk Oranları (Devlet Üniversiteleri)

2015-ÖSYS Önlisans Programları Doluluk Oranları (Devlet Üniversiteleri) Acil Durum ve Afet Yönetimi 100,00 Adalet 100,00 Ağız ve Diş Sağlığı 100,00 Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi 98,43 Ameliyathane Hizmetleri 99,49 Anestezi 99,93 Arıcılık 90,38 Aşçılık 100,00 Atçılık

Detaylı

Tablo 3C Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumu Mezunlarının Sınavsız Yerleşebilecekleri Ön Lisans Programları

Tablo 3C Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumu Mezunlarının Sınavsız Yerleşebilecekleri Ön Lisans Programları 6001 ADALET - ALANI VE TÜM DALLARI Adalet 6002 AHŞAP TEKNOLOJİSİ - ALANI VE TÜM DALLARI 6003 AİLE VE TÜKETİCİ HİZMETLERİ - ALANI VE TÜM DALLARI 6004 AYAKKABI VE SARACİYE TEKNOLOJİSİ - ALANI VE TÜM DALLARI

Detaylı

- ALANI VE TÜM DALLARI - ALANI VE TÜM DALLARI

- ALANI VE TÜM DALLARI - ALANI VE TÜM DALLARI 6001 ADALET 6002 AHŞAP TEKNOLOJİSİ 6003 AİLE VE TÜKETİCİ HİZMETLERİ Adalet Özel Güvenlik ve Koruma Sosyal Güvenlik 1 ZABIT KATİPLİĞİ Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği Endüstri Ürünleri Tasarımı Eser

Detaylı

GÖKALP ORTAOKULU REHBE

GÖKALP ORTAOKULU REHBE 450 2013-2014 Liseler Tanıtım Sunusu Ziya Gökalp Ortaokulu Rehberlik Servisi 255 Fen Lisesi Sadece sayısal bölümler Başarısı yüksek öğrenciler Çalışma ortamı Uygun meslekler 2013 :450 Anadolu Öğretmen

Detaylı

YGS PUANI İLE ÖĞRENCİ ALAN 2 YILLIK(ÖNLİSANS) PROGRAMLAR

YGS PUANI İLE ÖĞRENCİ ALAN 2 YILLIK(ÖNLİSANS) PROGRAMLAR YGS PUANI İLE ÖĞRENCİ ALAN 2 YILLIK(ÖNLİSANS) PROGRAMLAR Acil Durum ve Afet Yönetimi (2) YGS-2 Adalet 2 YGS-3 Adalet (Açıköğretim) 2 YGS* Ağırlama Hizmetleri 2 YGS-5 Ağırlama Hizmetleri (Açıköğretim) 2

Detaylı

2016 VE 2017 KONTENJANLARININ PROGRAM VE ÜNİVERSİTE TÜRÜNE GÖRE DEĞİŞİM TABLOSU

2016 VE 2017 KONTENJANLARININ PROGRAM VE ÜNİVERSİTE TÜRÜNE GÖRE DEĞİŞİM TABLOSU Acil Durum ve Afet Yönetimi YGS-2 430 286-716 245 324-569 185-38 - 147 75,5% -11,7% - 25,8% Adalet YGS-3 3.275 2.920 300 6.495 2.685 2.569 395 5.649 590 351-95 846 22,0% 13,7% -24,1% 15,0% Ağız ve Diş

Detaylı

2017 YGS ile girilebilecek ön lisans bölümleri

2017 YGS ile girilebilecek ön lisans bölümleri On5yirmi5.com 2017 YGS ile girilebilecek ön lisans bölümleri On5yirmi5 olarak YGS ile tercih edilebilen ön lisan bölümlerini ve bu bölümlerin hangi puan türüyle öğrenci kabul ettiğini sizler için derledik.

Detaylı

- ALANI VE TÜM DALLARI GAZETECİLİK / MASAÜSTÜ YAYINCILIK. Gıda Teknolojisi (YO) 6017 GIDA TEKNOLOJİSİ

- ALANI VE TÜM DALLARI GAZETECİLİK / MASAÜSTÜ YAYINCILIK. Gıda Teknolojisi (YO) 6017 GIDA TEKNOLOJİSİ 6003 AİLE VE TÜKETİCİ HİZMETLERİ 101 BESLENME VE EV YÖNETİMİ Beslenme ve Diyetetik 6004 AYAKKABI VE SARACİYE TEKNOLOJİSİ Moda Tasarımı 6005 BAHÇECİLİK Organik Tarım İşletmeciliği Basım Teknolojileri Bilgisayar

Detaylı

KAHTA MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM MERKEZİ

KAHTA MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM MERKEZİ KAHTA MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM MERKEZİ METAL TEKNOLOJİ ALANI AHŞAP TEKNOLOJİ ALANI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ MUHASEBE VE FİNANS Alanları bulunmaktadır. SINAVSIZ GEÇİŞ YERLEŞTİRME

Detaylı

YGS 1 Puanlı Lisans Programları (4 Yıllık Bölümler) YGS 2 Puanlı Lisans Programları (4 Yıllık Bölümler)

YGS 1 Puanlı Lisans Programları (4 Yıllık Bölümler) YGS 2 Puanlı Lisans Programları (4 Yıllık Bölümler) YGS Puanı ile Tercih Edilebilecek Bölümler aşağıdadır. YGS 1 Puanlı Lisans Programları (4 Yıllık Bölümler) Aktüerya 4 1 Basım Teknolojileri 4 1 Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri 4 1 Bilgisayar

Detaylı

MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM

MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM YENİ MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM YÖNETMELİĞİ» OKUL TÜRÜ 2 YE DÜŞÜRÜLDÜ Bakanlığın Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı faaliyet gösteren 22 okul türü, öğrenim süreleri

Detaylı

2009 ÖSYS BOŞ KONTENJANI OLAN YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARI (ALANLARINA GÖRE)

2009 ÖSYS BOŞ KONTENJANI OLAN YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARI (ALANLARINA GÖRE) Ağırlama Hizmetleri 6.759 2.095 4.664 Aktüerya Bilimleri 24 12 12 Alman Dili ve Edebiyatı 398 174 224 Almanca Öğretmenliği 176 113 63 Amerikan Kültürü ve Edebiyatı 287 39 248 Antep Fıstığı, Tarımı ve İşleme

Detaylı

2010 ÖSYS YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARI EN KÜÇÜK VE EN BÜYÜK PUANLARI LİSTESİ (Tablo 3A)

2010 ÖSYS YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARI EN KÜÇÜK VE EN BÜYÜK PUANLARI LİSTESİ (Tablo 3A) 1015041 ABANT İZZET BAYSAL Ü. (BOLU) Bolu Meslek Y.O. Kooperatifçilik YGS 5 70 70 231,216 1015204 ABANT İZZET BAYSAL Ü. (BOLU) Gerede Meslek Y.O. Bilgisayar Programcılığı YGS 1 45 45 2010,3,1,92 223,334

Detaylı

ÖN LİSANS MEZUNİYET ALANLARINA GÖRE DİKEY GEÇİŞ YAPILABİLECEK LİSANS PROGRAMLARI

ÖN LİSANS MEZUNİYET ALANLARINA GÖRE DİKEY GEÇİŞ YAPILABİLECEK LİSANS PROGRAMLARI ÖN LİSANS MEZUNİYET ALANLARINA GÖRE DİKEY GEÇİŞ YAPILABİLECEK LİSANS PROGRAMLARI ÖN LİSANS MEZUNİYET ALANI Beton Teknolojisi Demiryolu İnşaatı ve İşletmeciliği Geoteknik Hazır Beton Teknolojisi İnşaat

Detaylı

Yerleştirme Öncelikleri. Puan Türü. Yerl. Ek Kont.

Yerleştirme Öncelikleri. Puan Türü. Yerl. Ek Kont. Mesleki ve Teknik Eğitim Bölgesi: ADANA BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ (ANKARA) Adana Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Puan Türü Ek Kont. Yerl. Sayısı Min Puan Öncelikleri 200650453 Anestezi (Tam Burslu) YGS-2

Detaylı

Tablo 6B.1 Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarının Alanları İle Aynı Alanlardaki Lisans Programları

Tablo 6B.1 Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarının Alanları İle Aynı Alanlardaki Lisans Programları 4951-Acil Sağlık Hizmetleri 3523-Acil Tıp Teknisyenliği 3523-İlk Yardım ve Acil Bakım Teknisyenliği 1589-Beslenme ve Ev Yönetimi 1589-Ev Yönetimi 1589-Ev Yönetimi ve Beslenme Beslenme ve Diyetetik (Yüksekokul)

Detaylı

Tablo 6B.1 Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarının Alanları İle Aynı Alanlardaki Lisans Programları

Tablo 6B.1 Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarının Alanları İle Aynı Alanlardaki Lisans Programları 4951-Acil Sağlık Hizmetleri 3523-Acil Tıp Teknisyenliği 3523-İlk Yardım ve Acil Bakım Teknisyenliği Acil Yardım ve Afet Yönetimi (Yüksekokul) Sağlık Kurumları İşletmeciliği (Yüksekokul) Sağlık Kurumları

Detaylı

TABLO-3A. Merkezi Yerleştirme İle Öğrenci Alan Yükseköğretim Önlisans Programları

TABLO-3A. Merkezi Yerleştirme İle Öğrenci Alan Yükseköğretim Önlisans Programları Mesleki ve Teknik Eğitim Bölgesi: ADANA BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ (ANKARA) Adana Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu 200650453 Anestezi (Tam Burslu) YGS-2 4 4 430,26480 200650974 Anestezi (%25 Burslu) YGS-2

Detaylı

HİTİT ÜNİVERSİTESİ 2014-2015 EĞİTİM - ÖĞRETİM YILI DİKEY GEÇİŞ KONTENJANLARI

HİTİT ÜNİVERSİTESİ 2014-2015 EĞİTİM - ÖĞRETİM YILI DİKEY GEÇİŞ KONTENJANLARI Adı ları 2107 İlahiyat 105110084 İlahiyat Fakültesi İlahiyat Fakültesi Türkçe YGS-4 13 254,52324 9262 İlahiyat - Sosyal Bilimler 105130088 İlahiyat Fakültesi (İÖ) İlahiyat Fakültesi (İÖ) Türkçe YGS-4 13

Detaylı

TABLO-3A. Merkezi Yerleştirme İle Öğrenci Alan Yükseköğretim Önlisans Programları

TABLO-3A. Merkezi Yerleştirme İle Öğrenci Alan Yükseköğretim Önlisans Programları TABLO-3A. Merkezi Yerleştirme İle Öğrenci Alan Yükseköğretim Önlisans Programları PUAN GENEL 2011-ÖSYS 2011-ÖSYS PROGRAM TÜRÜ KONT ÖZEL KOŞUL VE EN KÜÇÜK YERLEŞTİRME KODU (1) PROGRAM ADI (2) (3) (4) AÇIKLAMALAR

Detaylı

2011-ÖSYS Yükseköğretim Programları En Küçük ve En Büyük Puanları Listesi (Tablo 3A)

2011-ÖSYS Yükseköğretim Programları En Küçük ve En Büyük Puanları Listesi (Tablo 3A) Kodu 2011-ÖSYS Yükseköğretim Programları En Küçük ve En Büyük Puanları Listesi (Tablo 3A) Adı Puan Türü Kont. Yer. En Küçük Puan Yerleştirme Öncelikleri Mesleki ve Teknik Eğitim Bölgesi: ADANA BAŞKENT

Detaylı

2011-ÖSYS Yükseköğretim Programları En Küçük ve En Büyük Puanları Listesi (Tablo 3A)

2011-ÖSYS Yükseköğretim Programları En Küçük ve En Büyük Puanları Listesi (Tablo 3A) Kodu 2011-ÖSYS Yükseköğretim Programları En Küçük ve En Büyük Puanları Listesi (Tablo 3A) Adı Puan Türü Kont. Yer. En Küçük Puan Yerleştirme Öncelikleri Mesleki ve Teknik Eğitim Bölgesi: ADANA BAŞKENT

Detaylı

- ALANI VE TÜM DALLARI - ALANI VE TÜM DALLARI

- ALANI VE TÜM DALLARI - ALANI VE TÜM DALLARI 6001 ADALET 1 Adalet Özel Güvenlik ve Koruma Sosyal Güvenlik Eser Koruma 6002 Mimari Dekoratif Sanatlar Mimari Restorasyon Mobilya ve Dekorasyon 7 Endüstriyel Tavukçuluk Et ve Ürünleri 6003 Sosyal Hizmetler

Detaylı

5.SINIF KONTENJAN 4.SINIF KONTENJAN 3.SINIF EĞİTİM ÖĞRETİM YILI GÜZ YARIYILI KURUMLARARASI YATAY GEÇİŞ KONTENJANLARI 2.

5.SINIF KONTENJAN 4.SINIF KONTENJAN 3.SINIF EĞİTİM ÖĞRETİM YILI GÜZ YARIYILI KURUMLARARASI YATAY GEÇİŞ KONTENJANLARI 2. 2016-2017 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI GÜZ YARIYILI KURUMLARARASI YATAY GEÇİŞ KONTENJANLARI 2.SINIF KONTENJAN FAKULTE PROGRAM YIL Yurt İçi Yurt Dışı ADALET MESLEK YÜKSEKOKULU ADALET PR. 2016_2017 3 ADALET MESLEK

Detaylı

olan adaylar tercih edemezler.

olan adaylar tercih edemezler. kurumları mezunları için ayrılan kontenjanlarına, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının aşağıda belirtilen alan/dallarından mezun olan Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği 600 AHŞAP TEKNOLOJİSİ 6003

Detaylı

EN KÜÇÜK EN BÜYÜK PUAN YERLEŞTİRME PUAN PUAN KODU BÖLÜMÜN ADI KON. YER. TÜRÜ ÖNCELİKLERİ (OBP) (OBP)

EN KÜÇÜK EN BÜYÜK PUAN YERLEŞTİRME PUAN PUAN KODU BÖLÜMÜN ADI KON. YER. TÜRÜ ÖNCELİKLERİ (OBP) (OBP) Mesleki ve Teknik Eğitim Bölgesi: ADANA BAŞKENT Ü. (ANKARA) Adana Sağlık Hizmetleri 2035467 Anestezi 36 36 SAY-1 228.643 264.520 2035475 Anestezi (Burslu) 4 4 SAY-1 284.974 295.331 2035483 Fizyoterapi

Detaylı

Adnan Menderes Üniversitesi Taban Puanları

Adnan Menderes Üniversitesi Taban Puanları 2012-2013 Üniversitesi Taban Puanları 2012-2013 yılı yerleştirme sonuçlarına göre Üniversitesi nin Lisans, Meslek Yüksekokulu ve Önlisans programları taban ve tavan puanları 4 YILLIK BÖLÜMLER Üniversite

Detaylı

Hangi önlisans programları, Yeni Yüzyıl Üniversitesi ndeki hangi lisans bölümlerine geçiş yapabilir?

Hangi önlisans programları, Yeni Yüzyıl Üniversitesi ndeki hangi lisans bölümlerine geçiş yapabilir? Hangi önlisans programları, Yeni Yüzyıl Üniversitesi ndeki hangi lisans bölümlerine geçiş yapabilir? LİSANS BÖLÜMÜNE GEÇİŞ YAPABİLEN ÖNLİSANS PROGRAMI Aşçılık Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Et Endüstrisi

Detaylı

MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM YAPAN PROGRAMLARIN LİSTESİ

MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM YAPAN PROGRAMLARIN LİSTESİ MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM YAPAN PROGRAMLARIN LİSTESİ Acil Yardım ve Afet Yönetimi Aile Ekonomisi ve Beslenme Öğretmenliği Aile ve Tüketici Bilimleri Öğretmenliği Bahçe Bitkileri Bahçe Bitkileri Üretim ve

Detaylı

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ SON 5 YIL EN DÜŞÜK PUANLAR

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ SON 5 YIL EN DÜŞÜK PUANLAR AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ SON 5 YIL EN DÜŞÜK PUANLAR Fakülte / Yüksekokullar / Meslek Yüksekokulları En Küçük En Küçük Diş Hekimliği Fakültesi Diş Hekimliği MF-3 475,84818 MF-3 451,90389 MF-3 449,49584 Diş

Detaylı

ORTAÖĞRETİM MEZUNLARI İÇİN ARANAN NİTELİKLER

ORTAÖĞRETİM MEZUNLARI İÇİN ARANAN NİTELİKLER 2001 Ortaöğretim Kurumlarının herhangi bir alanından mezun 2003 Ortaöğretim Kurumlarının Adalet Alanı ve Dalları veya Büro Yönetimi Alanı - Hukuk Sekreterliği Dalından mezun 6001 * ADALET ALANI VE DALLARI

Detaylı

ORTAÖĞRETİM MEZUNLARI İÇİN ARANAN NİTELİKLER (2015 EKPSS/KURA TERCİH KILAVUZU)

ORTAÖĞRETİM MEZUNLARI İÇİN ARANAN NİTELİKLER (2015 EKPSS/KURA TERCİH KILAVUZU) 2003 2003 Ortaöğretim Kurumlarının Adalet Alanı ve Dalları veya Büro Yönetimi Alanı - Hukuk Sekreterliği Dalından mezun Ortaöğretim Kurumlarının Adalet Alanı ve Dalları veya Büro Yönetimi Alanı - Hukuk

Detaylı

Kont. Kont. Kont. Kont. FAKÜLTE / YÜKSEKOKUL / MESLEK YÜKSEKOKULU PROGRAM / BÖLÜM. 5. Sınıf Kont. 5. Sınıf Yurtdışı

Kont. Kont. Kont. Kont. FAKÜLTE / YÜKSEKOKUL / MESLEK YÜKSEKOKULU PROGRAM / BÖLÜM. 5. Sınıf Kont. 5. Sınıf Yurtdışı 2. Sınıf 3. Sınıf 4.Sınıf 5. Sınıf Altıntaş M.Y.O. GIDA TEKNOLOJİSİ PR. 2 1 Altıntaş M.Y.O. GIDA TEKNOLOJİSİ PR. (İÖ) 2 1 Altıntaş M.Y.O. SÜT VE ÜRÜNLERİ TEKNOLOJİSİ PR. 2 1 Altıntaş M.Y.O. GIDA KALİTE

Detaylı

Hangi ön lisans programları, İstanbul Aydın Üniversitesi ndeki hangi lisans bölümlerine geçiş yapabilir?

Hangi ön lisans programları, İstanbul Aydın Üniversitesi ndeki hangi lisans bölümlerine geçiş yapabilir? Hangi ön lisans programları, İstanbul Aydın Üniversitesi ndeki hangi lisans bölümlerine geçiş yapabilir? LİSANS BÖLÜMÜNE GEÇİŞ YAPABİLEN ÖNLİSANS PROGRAMI Donanımı Operatörlüğü Operatörlüğü ve Teknikerliği

Detaylı

SINAVSIZ GEÇİŞ NEDİR?

SINAVSIZ GEÇİŞ NEDİR? SINAVSIZ GEÇİŞ NEDİR? Ortaöğretim kurumlarından mezun olan öğrencilerin istedikleri takdirde bitirdikleri programın devamı niteliğinde veya buna yakın programların uygulandığı, öncelikle kendi Mesleki

Detaylı

5105 Ekonomi ve Finans 4 5105 Ekonomi ve Finans 4 5106 Ekonomi-Yönetim Bilimleri Programları 4 3226 İşletme 4

5105 Ekonomi ve Finans 4 5105 Ekonomi ve Finans 4 5106 Ekonomi-Yönetim Bilimleri Programları 4 3226 İşletme 4 3101 Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği 4 3101 Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği 4 3101 Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği 4 1245 Mobilya ve Dekorasyon 2 9077 Ağırlama Hizmetleri 2 5368 Turizm ve Otel İşletmeciliği

Detaylı

ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM ÖĞRETİM YILI TABAN VE TAVAN PUANLARI EN KÜÇÜK PUAN TÜRÜ

ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM ÖĞRETİM YILI TABAN VE TAVAN PUANLARI EN KÜÇÜK PUAN TÜRÜ ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ 2010-2011 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI TABAN VE TAVAN PUANLARI PUAN TÜRÜ EN KÜÇÜK GENEL BAŞARI SIRASI* EN BÜYÜK OKUL BİRİNCİSİ EN EN KÜÇÜK BÜYÜK KODU BÖLÜMÜN ADI KON. YER. Eğitim Fakültesi

Detaylı

Program Adı Puan. Türü

Program Adı Puan. Türü 2013-ÖSYS 0,12 başarı sırası ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ (AYDIN) Aydın İktisat Fakültesi 100310688 Ekonomi ve Finans TM-1 103 103-243,50607 421,30871 100330286 Ekonomi ve Finans (İÖ) TM-1 103 103-231,87006

Detaylı

2016 ÖĞRENCİ SEÇME VE YERLEŞTİRME SİSTEMİ (ÖSYS) REHBERLİK SERVİSİ

2016 ÖĞRENCİ SEÇME VE YERLEŞTİRME SİSTEMİ (ÖSYS) REHBERLİK SERVİSİ 016 ÖĞRENCİ SEÇME VE YERLEŞTİRME SİSTEMİ (ÖSYS) REHBERLİK SERVİSİ YGS DEKİ TESTLER VE KAPSAMLARI Test Testin Kapsamı Soru Sayısı Türkçe Testi Türkçeyi kullanma gücü ile ilgili sorular... 0 Sosyal Bilimler

Detaylı

ORTAÖĞRETİM MEZUNLARI İÇİN ARANAN NİTELİKLER

ORTAÖĞRETİM MEZUNLARI İÇİN ARANAN NİTELİKLER 2001 Ortaöğretim Kurumlarının herhangi bir alanından mezun 2003 Ortaöğretim Kurumlarının Adalet Alanı ve Dalları veya Büro Yönetimi Alanı - Hukuk Sekreterliği Dalından 6001 mezun * ADALET ALANI VE DALLARI

Detaylı

ÖSYS SONUCU ÜNİVERSİTEMİZ LİSANS BÖLÜM / PROGRAMLARININ TAVAN VE TABAN PUANLARI

ÖSYS SONUCU ÜNİVERSİTEMİZ LİSANS BÖLÜM / PROGRAMLARININ TAVAN VE TABAN PUANLARI 2016 2017 ÖSYS SONUCU ÜNİVERSİTEMİZ LİSANS BÖLÜM / PROGRAMLARININ TAVAN VE TABAN PUANLARI Program Adı AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ Türü TIP FAKÜLTESİ MF-3 468,46 528,29 466,22 467,55 HUKUK FAKÜLTESİ TM-3

Detaylı

SELÇUK ÜNİVERSİTESİ 2015-2016 KURUMLARARASI YATAY GEÇİŞ KONTENJANLARI

SELÇUK ÜNİVERSİTESİ 2015-2016 KURUMLARARASI YATAY GEÇİŞ KONTENJANLARI SELÇUK ÜNİVERSİTESİ 2015-2016 KURUMLARARASI YATAY GEÇİŞ KONTENJANLARI z 2.SINIF KONTENJAN 3.SINIF KONTENJAN 4.SINIF KONTENJAN 5.SINIF KONTENJAN FAKULTE BOLUM PROGRAM YIL Yurt İçi Yurt Dışı Yurt İçi Yurt

Detaylı

ÖSYS SONUCU ÜNİVERSİTEMİZ BÖLÜM / PROGRAMLARININ TAVAN VE TABAN PUANLARI

ÖSYS SONUCU ÜNİVERSİTEMİZ BÖLÜM / PROGRAMLARININ TAVAN VE TABAN PUANLARI 2013 2014 ÖSYS SONUCU ÜNİVERSİTEMİZ BÖLÜM / PROGRAMLARININ TAVAN VE TABAN LARI GEL KONTJAN 05.05.2014 OKUL BİRİNCİSİ KONTJANI KODU BÖLÜMÜN ADI TÜRÜ KÜÇÜK BÜYÜK KÜÇÜK BÜYÜK Eğitim Fakültesi 100410527 Bilgisayar

Detaylı

Lisans Toplam Açıköğretim Önlisans Programları Örgün Öğretim Tablo 3 / A _B Önlisans Toplam

Lisans Toplam Açıköğretim Önlisans Programları Örgün Öğretim Tablo 3 / A _B Önlisans Toplam ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ 2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI ÖSYM YERLEŞTİRME BİLGİLERİ Program Seviyesi Program Türü Kontenjan Yerleşen Tercih Oranı Açıköğretim 5638 5638 100 Lisans Programları Tablo 4 Örgün Öğretim

Detaylı

Mart Üniversitesi Taban Puanları

Mart Üniversitesi Taban Puanları 2012-2013 Üniversitesi Taban Puanları 2012-2013 yılı yerleştirme sonuçlarına göre Üniversitesi nin Lisans, Meslek Yüksekokulu ve Önlisans programları taban puanları, kontenjanları 4 YILLIK BÖLÜMLER Üniversit

Detaylı

ÖSYS REHBERLİK KİTABI

ÖSYS REHBERLİK KİTABI 2015-2016 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ÖSYS REHBERLİK KİTABI 1 1.)YGS Nedir? YGS yüksek öğretime geçiş sınavıdır. Üniversiteye geçişte ikinci aşama sınavı LYS ye girmeye barajı aşarak hak kazandırır ve LYS puanının

Detaylı

2015 2016 ÖSYS SONUCU ÜNİVERSİTEMİZ LİSANS BÖLÜM / PROGRAMLARININ TAVAN VE TABAN PUANLARI

2015 2016 ÖSYS SONUCU ÜNİVERSİTEMİZ LİSANS BÖLÜM / PROGRAMLARININ TAVAN VE TABAN PUANLARI 2015 2016 ÖSYS SONUCU ÜNİVERSİTEMİZ LİSANS BÖLÜM / PROGRAMLARININ TAVAN VE TABAN PUANLARI lı Yerleştirme Program Afyon Sağlık Yüksekokulu (Yerleşme Oranı : % 100,00 ) 100410554 Beslenme ve Diyetetik YGS-2

Detaylı

2014 2015 ÖSYS SONUCU ÜNİVERSİTEMİZ LİSANS BÖLÜM / PROGRAMLARININ TAVAN VE TABAN PUANLARI

2014 2015 ÖSYS SONUCU ÜNİVERSİTEMİZ LİSANS BÖLÜM / PROGRAMLARININ TAVAN VE TABAN PUANLARI 2014 2015 ÖSYS SONUCU ÜNİVERSİTEMİZ LİSANS BÖLÜM / PROGRAMLARININ TAVAN VE TABAN PUANLARI PROGRAM KODU GENEL KONTENJAN OKUL BİRİNCİLERİ KONTENJANI AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ (AFYONKARAHİSAR) Eğitim Fakültesi

Detaylı

Dumlupınar Üniversitesi 2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı Öğrenci İstatistikleri * 06.10.2015 tarihinde düzenlenmiştir Birimler / Programlar Haz.

Dumlupınar Üniversitesi 2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı Öğrenci İstatistikleri * 06.10.2015 tarihinde düzenlenmiştir Birimler / Programlar Haz. Dumlupınar Üniversitesi 2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı Öğrenci İstatistikleri * 06.10.2015 tarihinde düzenlenmiştir. Birimler / Programlar Haz. 1 2 3 4 5 6 Genel Toplam Altıntaş Meslek Yüksekokulu 1 166

Detaylı

YATAY GEÇİŞ KONTENJANI YURT İÇİ YURT DIŞI 2 SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ (ISPARTA) 4 Adalet Meslek Yüksekokulu Adalet 2 4 Isparta Meslek

YATAY GEÇİŞ KONTENJANI YURT İÇİ YURT DIŞI 2 SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ (ISPARTA) 4 Adalet Meslek Yüksekokulu Adalet 2 4 Isparta Meslek 2 SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ (ISPARTA) 4 Adalet Meslek Yüksekokulu 7 109252993 Adalet 2 4 Isparta Meslek Yüksekokulu 7 109252693 Aşçılık 2 1 7 109271875 Aşçılık (İÖ) 2 1 7 109252921 Bankacılık ve Sigortacılık

Detaylı

SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ 2013-2014 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BAHAR YARIYILI KURUMLARARASI YATAY GEÇİŞ KONTENJANLARI PROGRAM ADI YURT İÇİ YURT DIŞI

SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ 2013-2014 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BAHAR YARIYILI KURUMLARARASI YATAY GEÇİŞ KONTENJANLARI PROGRAM ADI YURT İÇİ YURT DIŞI SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ 2013-2014 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BAHAR YARIYILI KURUMLARARASI YATAY GEÇİŞ KONTENJANLARI PROGRAM ADI YURT İÇİ YURT DIŞI Adalet Meslek Yüksekokulu Adalet 2 Adalet (İÖ) 2 Isparta

Detaylı

Ek 2 BİRİMLERDE KAYITLI ÖĞRENCİ SAYILARI

Ek 2 BİRİMLERDE KAYITLI ÖĞRENCİ SAYILARI Ek 2 BİRİMLERDE KAYITLI ÖĞRENCİ SAYILARI Birimler / Bölümler Kadın Erkek Toplam Altıntaş Meslek Yüksekokulu 323 172 495 Gıda Kalite Kontrolü ve Analizi 82 24 106 Gıda Kalite Kontrolü ve Analizi (İÖ) 46

Detaylı

olan adaylar tercih edemezler. - ALANI VE TÜM DALLARI

olan adaylar tercih edemezler. - ALANI VE TÜM DALLARI kurumları mezunları için ayrılan kontenjanlarına, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının aşağıda belirtilen alan/dallarından mezun olan 600 AHŞAP TEKNOLOJİSİ Görsel Sanatlar 6003 AİLE VE TÜKETİCİ HİZMETLERİ

Detaylı

SELÇUK ÜNİVERSİTESİ YÖS KONTENJANLARI 2017

SELÇUK ÜNİVERSİTESİ YÖS KONTENJANLARI 2017 SELÇUK ÜNİVERSİTESİ YÖS KONTENJANLARI 2017 FAKULTE-MYO BİRİM KONTENJAN AÇIKLAMA AKÖREN ALİ RIZA ERCAN MESLEK Y.O. BANKACILIK VE SİGORTACILIK 8 AKÖREN ALİ RIZA ERCAN MESLEK Y.O. BANKACILIK VE SİGORTACILIK

Detaylı

GENEL KONTENJAN OK.BİR. KONTENJAN PUAN TURU 2011-EN

GENEL KONTENJAN OK.BİR. KONTENJAN PUAN TURU 2011-EN KODU BÖLÜM ADI GENEL KONTENJAN OK.BİR. KONTENJAN PUAN TURU BÜYÜK PUAN BAŞARI SIRASI Eğitim Fakültesi 100410527 Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği 60 2 YGS-1 356,547 150000 100410687 Fen Bilgisi

Detaylı

2013 ÖSYS ÖNLİSANS PROGRAMLARI TABAN-TAVAN PUANLARI VE BAŞARI SIRALARI YGS3 339, ,

2013 ÖSYS ÖNLİSANS PROGRAMLARI TABAN-TAVAN PUANLARI VE BAŞARI SIRALARI YGS3 339, , 2013 ÖSYS ÖNLİSANS PROGRAMLARI - PUANLARI VE SIRALARI BİRİMADI BÖLÜMADI PUAN Adalet Meslek Adalet Meslek Demiraslan Demiraslan Demiraslan Demiraslan Demiraslan Demiraslan Demiraslan Demiraslan Atabey Meslek

Detaylı

3127 Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri 4 3127 Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri 4 9075 Bilgisayar Teknolojisi (Devamı Arkada) 2

3127 Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri 4 3127 Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri 4 9075 Bilgisayar Teknolojisi (Devamı Arkada) 2 8342 Acil Yardım ve Afet Yönetimi 4 8342 Acil Yardım ve Afet Yönetimi 4 8342 Acil Yardım ve Afet Yönetimi 4 9132 Acil Durum ve Afet Yönetimi 2 3101 Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği 4 3101 Ağaç İşleri

Detaylı

SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ ÖNLİSANS PROGRAMLARININ 2012 ÖSYS TABAN VE TAVAN PUANLARI

SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ ÖNLİSANS PROGRAMLARININ 2012 ÖSYS TABAN VE TAVAN PUANLARI SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ ÖNLİSANS PROGRAMLARININ 2012 ÖSYS VE LARI BİRİM ADI Adalet Meslek Aksu Mehmet Süreyya Demiraslan Meslek Atabey Meslek Eğirdir Meslek Adalet YGS-3 375,644 396,247 153.149 89.998

Detaylı

2.SINIF 3.SINIF 4.SINIF 5.SINIF

2.SINIF 3.SINIF 4.SINIF 5.SINIF ALTINTAŞ MESLEK YÜKSEKOKULU TIBBİ VE AROMATİK BİTKİLER PR. 2 1 ALTINTAŞ MESLEK YÜKSEKOKULU GIDA KALİTE KONTROLÜ VE ANALİZİ PR. 2 1 ALTINTAŞ MESLEK YÜKSEKOKULU GIDA KALİTE KONTROLÜ VE ANALİZİ PR. (İÖ) 2

Detaylı

TABLO-3A. Ek Yerleştirme İle Öğrenci Alan Yükseköğretim Önlisans Programları

TABLO-3A. Ek Yerleştirme İle Öğrenci Alan Yükseköğretim Önlisans Programları TABLO-3A. Ek İle Öğrenci Alan 100150547 ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ (BOLU) / Bolu Meslek Yüksekokulu / Bahçe Tarımı YGS-6 10 3 196,16163 100150538 ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ (BOLU) / Bolu Meslek

Detaylı

Akdeniz Üniversitesi Taban Puanları

Akdeniz Üniversitesi Taban Puanları 2012-2013 Üniversitesi Taban Puanları 2012-2013 yılı yerleştirme sonuçlarına göre Üniversitesi nin Lisans, Meslek Yüksekokulu ve Önlisans programları taban ve tavan puanları 4 YILLIK BÖLÜMLER Üniversite

Detaylı

İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ EK YERLEŞTİRME KONTENJAN TABLOSU

İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ EK YERLEŞTİRME KONTENJAN TABLOSU Diş Hekimliği Fakültesi Diş Hekimliği Fakültesi (Ücretli) MF-3 4 373,85341 402,79022 41.000,00 Eğitim Fakültesi Arapça Öğretmenliği (Ücretli) DİL-3 14 235,11378 235,11378 25.000,00 17.500,00 Arapça Öğretmenliği

Detaylı

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM YILI YURTDIŞINDAN KABUL EDİLECEK ÖĞRENCİ KONTENJANLARI ANADOLUYÖS KONTENJANI PROGRAM SÜRESİ

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM YILI YURTDIŞINDAN KABUL EDİLECEK ÖĞRENCİ KONTENJANLARI ANADOLUYÖS KONTENJANI PROGRAM SÜRESİ ANADOLU ÜNİVERSİTESİ 2016-2017 ÖĞRETİM YILI YURTDIŞINDAN KABUL EDİLECEK ÖĞRENCİ KONTENJANLARI BİRİM ID BİRİM PROGRAM SÜRESİ ANADOLUYÖS KONTENJANI ULUSLARARASI SINAV VE DİPLOMA PUANI KONTENJANI ÖZEL KOŞUL

Detaylı

2014 ÖSYS SONUÇLARINA GÖRE SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ ÖNLİSANS PROGRAMLARI TABAN PUANLARI MESLEK YÜKSEKOKULU PROGRAM ADI PUAN TÜRÜ TABAN PUAN

2014 ÖSYS SONUÇLARINA GÖRE SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ ÖNLİSANS PROGRAMLARI TABAN PUANLARI MESLEK YÜKSEKOKULU PROGRAM ADI PUAN TÜRÜ TABAN PUAN 2014 ÖSYS SONUÇLARINA GÖRE SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ ÖNLİSANS PROGRAMLARI TABAN PUANLARI MESLEK YÜKSEKOKULU PROGRAM ADI PUAN TÜRÜ TABAN PUAN Adalet Meslek Yüksekokulu Adalet YGS-3 376,6 Adalet Meslek

Detaylı

PUAN TÜRÜ İÇİN TESTLERİN ÖNEM SIRASI: Yüzdelik Değerler

PUAN TÜRÜ İÇİN TESTLERİN ÖNEM SIRASI: Yüzdelik Değerler Puan Türleri MF-1 MF-2 MF-3 PUAN TÜRÜ İÇİN TESTLERİN ÖNEM SIRASI: Yüzdelik Değerler 1. Matematik (%16) 2. Türkçe (%11) 3. Fen Bilimleri (%8) 4. Sosyal Bilimler (%5) YGS LYS (LYS-1 ve LYS-2) 1. Fen Bilimleri

Detaylı

Önlisans Programları Tablo 3 / A _B Önlisans Toplam

Önlisans Programları Tablo 3 / A _B Önlisans Toplam ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ 2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI ÖSYM EK-YERLEŞTİRME BİLGİLERİ Program Seviyesi Program Türü Ek Kontenjan Yerleşen Tercih Oranı Açıköğretim 1438 1026 71 Lisans Programları Tablo Örgün

Detaylı

DEVLET ve VAKIF (ÖZEL) ÜNİVERSİTELERİN 2013 TABAN PUANLARI KONTENJAN YERLEŞEN SAYILARI ve ÜCRETLERİ ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ (AYDIN)

DEVLET ve VAKIF (ÖZEL) ÜNİVERSİTELERİN 2013 TABAN PUANLARI KONTENJAN YERLEŞEN SAYILARI ve ÜCRETLERİ ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ (AYDIN) DEVLET ve VAKIF (ÖZEL) ÜNİVERSİTELERİN 2013 TABAN PUANLARI KONTENJAN YERLEŞEN SAYILARI ve 2013-2014 ÜCRETLERİ ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ (AYDIN) Sınavsız geçişle ilgili diğer bilgileri ve yerleştirme

Detaylı

KAÇ TANE EN ALT SIRA EN ÜST SIRA TOP.KONT. SNV.KONT. MSG.KONT. X 2015 KONT YER YER.% TERCİH EDEN TER.YERİ 2014 TER.

KAÇ TANE EN ALT SIRA EN ÜST SIRA TOP.KONT. SNV.KONT. MSG.KONT. X 2015 KONT YER YER.% TERCİH EDEN TER.YERİ 2014 TER. Önlisans Acil Durum ve Afet Yönetimi YGS2 1 381.000 381.000 46 22 23 41 41 100,0% 657 14 553 Lisans Acil Yardım ve Afet Yönetimi MF3 4 76.742 67.930 258 250 - - - - - - - Lisans Acil Yardım ve Afet Yönetimi

Detaylı

Ege Üniversitesi Taban Puanları

Ege Üniversitesi Taban Puanları 2012-2013 Taban Puanları 2012-2013 yılı yerleştirme sonuçlarına göre nin Lisans, Meslek Yüksekokulu ve Önlisans programları taban puanları, kontenjanları 4 YILLIK BÖLÜMLER Üniversite Adı Programın Adı

Detaylı

2014 ÖSYS'DE YER ALAN TÜM PROGRAMLARIN KONTENJAN BİLGİLERİ

2014 ÖSYS'DE YER ALAN TÜM PROGRAMLARIN KONTENJAN BİLGİLERİ Lisans İlahiyat YGS-4 10.833 14.940 4.107 37,9% Lisans Turizm İşletmeciliği TM-1 2.083 3.375 1.292 62,0% Lisans Hukuk TM-2 15.236 16.045 809 5,3% Lisans İslami İlimler YGS-4 535 1.254 719 134,4% Lisans

Detaylı

2010-ÖSYS Puan Türü Yükseköğretim Lisans Programı * (MF-1, YGS-1) Aktüerya * (MF-2, YGS-2) Döküm Öğretmenliği * (MF-2, YGS-2) Kimya Öğretmenliği *

2010-ÖSYS Puan Türü Yükseköğretim Lisans Programı * (MF-1, YGS-1) Aktüerya * (MF-2, YGS-2) Döküm Öğretmenliği * (MF-2, YGS-2) Kimya Öğretmenliği * 2010-ÖSYS Puan Türü Yükseköğretim Lisans Programı * (, YGS-1) Aktüerya * (, YGS-2) Döküm Öğretmenliği * (, YGS-2) Kimya Öğretmenliği * (, YGS-2) Metal Öğretmenliği * (, YGS-2) Su Ürünleri Mühendisliği

Detaylı

Turizm Animasyonu ( Yüksekokul)

Turizm Animasyonu ( Yüksekokul) ORTA ÖĞRETİM ALAN ADI Acil Tıp Teknisyenliği Ağırlama ve Gıda Teknolojisi Animatörlük Ayakkabı Teknolojisi Ayakkabı ve Saraciye Teknolojisi Ayakkabıcılık Bankacılık Besin Endüstrisi YÜKSEKÖĞRETİM LİSANS

Detaylı

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ 2016 YILI ÖNLİSANS PROGRAMLARI EN DÜŞÜK VE EN YÜKSEK PUANLAR

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ 2016 YILI ÖNLİSANS PROGRAMLARI EN DÜŞÜK VE EN YÜKSEK PUANLAR Program Adı AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ 2016 YILI ÖNLİSANS PROGRAMLARI EN DÜŞÜK VE EN YÜKSEK PUANLAR Puan Türü Puanlı Yerleştirme Sınavsız Geçiş Yerleştirme En Küçük Puan En Büyük Puan OBP Adalet Meslek Yüksekokulu

Detaylı

İşte yeni açılan üniversite ve bölümler 2014

İşte yeni açılan üniversite ve bölümler 2014 On5yirmi5.com İşte yeni açılan üniversite ve bölümler 2014 Bu yıl yeni açılan üniversite ve bölümler, ÖSYM'nin 23 Haziran tarihli yayınladığı ÖSYS tercih kılavuz ve kitapçıkta yer alan verilerin geçtiğimiz

Detaylı

AFYON KOCATEPE ÜNVERSİTESİ 2016 ÖSYS KONTENJANLARI İLE ÖSYM' CE YERLEŞTİRİLENLERİN ÖĞRETİM PROGRAMLARINA GÖRE DAĞILIMI (LİSANS)

AFYON KOCATEPE ÜNVERSİTESİ 2016 ÖSYS KONTENJANLARI İLE ÖSYM' CE YERLEŞTİRİLENLERİN ÖĞRETİM PROGRAMLARINA GÖRE DAĞILIMI (LİSANS) AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ 6 MF-3 164 HUKUK FAKÜLTESİ 4 TM-3 103 EĞİTİM FAKÜLTESİ BİLGİSAYAR VE TEKNOLOJİLERİ ÖĞRETMENLİĞİ 4 YGS-1 62 FEN BİLGİSİ ÖĞRETMENLİĞİ 4 MF-2 67 İLK MATEMATİK ÖĞRETMENLİĞİ

Detaylı

T.C TRAKYA ÜNİVERSİTESİ SENATO KARARLARI

T.C TRAKYA ÜNİVERSİTESİ SENATO KARARLARI T.C SENATO KARARLARI TOPLANTI TARİHİ : OCAK 0 TOPLANTI SAYISI : 0 KARAR 6: Üniversitemize, 0-06 öğretim yılında, yurtdışından öğrenci kabul edilecek aşağıda belirlenen yükseköğretim programları ve kontenjanların

Detaylı

Kontenjan Sayısı Programı Adı Hazırlık 1.sınıf 2. Sınıf 3. Sınıf 4.Sınıf Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Su Ürünleri Mühendisliği

Kontenjan Sayısı Programı Adı Hazırlık 1.sınıf 2. Sınıf 3. Sınıf 4.Sınıf Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Su Ürünleri Mühendisliği Kontenjan Sayısı Programı Adı Hazırlık 1.sınıf 2. Sınıf 3. Sınıf 4.Sınıf Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Su Ürünleri Mühendisliği - 2-2 5 Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği

Detaylı

a) Lisans Programları Fakülte / Bölüm Belirlenen Kontenjan

a) Lisans Programları Fakülte / Bölüm Belirlenen Kontenjan a) Lisans Programları Fakülte / Bölüm Belirlenen Kontenjan Fen-Edebiyat Fakültesi 2. SINIF 3. SINIF Türk Dili ve Edebiyatı 5 5 İngiliz Dili ve Edebiyatı 4 4 Psikoloji 10 10 Sosyoloji 5 5 Tarih 4 4 İktisadi

Detaylı

- ALANI VE TÜM DALLARI - ALANI VE TÜM DALLARI

- ALANI VE TÜM DALLARI - ALANI VE TÜM DALLARI AKod Alan Adı DNo Dal Adı Yükseköğretim Lisans Programı Puan Türü 6002 AHŞAP TEKNOLOJİSİ Restorasyon ve Konservasyon 6003 AİLE VE TÜKETİCİ HİZMETLERİ 3 SOSYAL HİZMETLER Sosyal Hizmet 101 BESLENME VE EV

Detaylı

ADANA BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ (ANKARA)

ADANA BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ (ANKARA) Mesleki ve Teknik Eğitim Bölgesi: ADANA BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ (ANKARA) Adana Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu 200650453 Anestezi (Tam Burslu) YGS-2 4 4 347,80000 13,2,D,95 200650974 Anestezi (%25 Burslu)

Detaylı

EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BAHAR YARIYILI ÖNLİSANS PROGRAMLARI İÇİN AYRILAN KURUMLARARASI YATAY GEÇİŞ KONTENJANLARI

EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BAHAR YARIYILI ÖNLİSANS PROGRAMLARI İÇİN AYRILAN KURUMLARARASI YATAY GEÇİŞ KONTENJANLARI 2015-2016 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BAHAR YARIYILI ÖNLİSANS PROGRAMLARI İÇİN AYRILAN KURUMLARARASI YATAY GEÇİŞ KONTENJANLARI FAKULTE PROGRAM 1. SINIF YURTİÇİ KONTENJAN 1. SINIF YURTDIŞI KONTENJAN ADALET MESLEK

Detaylı

ATAMAYA ESAS OLAN ÖĞRETMENLİK ALANI SIRA NO. 1 Adalet. 2 Aile ve Tüketici Hizmetleri. 3 Almanca. 4 Arapça. 5 Bahçecilik. 6 Bilişim Teknolojileri

ATAMAYA ESAS OLAN ÖĞRETMENLİK ALANI SIRA NO. 1 Adalet. 2 Aile ve Tüketici Hizmetleri. 3 Almanca. 4 Arapça. 5 Bahçecilik. 6 Bilişim Teknolojileri SIRA NO ATAMAYA ESAS OLAN ÖĞRETMENLİK ALANI 1 Adalet 2 Aile ve Tüketici Hizmetleri 3 Almanca 4 Arapça 5 Bahçecilik 6 Bilişim Teknolojileri 7 Biyoloji 8 Biyomedikal Cihaz Teknolojileri 9 Coğrafya 10 Çince

Detaylı

ÖSYSS REHBERLİK KİTABI

ÖSYSS REHBERLİK KİTABI OTOMOTİV ENDÜSTRİSİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ 2015-2016 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ÖSYSS REHBERLİK KİTABI ÖNEMLİ NOT: Bu doküman; okulumuz öğrencilerine ÖSYS ile ilgili ön bilgi vermek

Detaylı

Afyon Kocatepe Üniversitesi Taban Puanları

Afyon Kocatepe Üniversitesi Taban Puanları 2012-2013 Üniversitesi Taban Puanları 2012-2013 yılı yerleştirme sonuçlarına göre Üniversitesi nin Lisans, Meslek Yüksekokulu ve Önlisans programları taban ve tavan puanları 4 YILLIK BÖLÜMLER Üniversite

Detaylı

EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI ÖNLİSANS VE LİSANS PROGRAMLARI İÇİN AYRILAN YURTDIŞI YATAY GEÇİŞ KONTENJANLARI

EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI ÖNLİSANS VE LİSANS PROGRAMLARI İÇİN AYRILAN YURTDIŞI YATAY GEÇİŞ KONTENJANLARI SINIF 2 SINIF 3 SINIF 4 SINIF 5 2014-2015 eğitim öğretim yılı Güz yarıyılında Akdeniz Üniversitesi diploma programlarına yatay geçiş ile uluslararası öğrenci alınacak olup, Yükseköğretim Kurulu tarafından

Detaylı

Ameliyathane Hizmetleri 1106 Anestezi Turizm

Ameliyathane Hizmetleri 1106 Anestezi Turizm 1101 8342 9132 3204 8585 3205 4202 1105 9178 4205 Ameliyathane Hizmetleri 1106 Anestezi 9077 3243 8215 9116 3337 3338 6339 Turizm ve Otelcilik 3340 8587 5114 7161 7162 1102 Hukuk 3209 5301 3101 3276 6277

Detaylı

Çukurova Üniversitesi Taban Puanları

Çukurova Üniversitesi Taban Puanları 2012-2013 Üniversitesi Taban Puanları 2012-2013 yılı yerleştirme sonuçlarına göre Üniversitesi nin Lisans, Meslek Yüksekokulu ve Önlisans programları taban puanları, kontenjanları 4 YILLIK BÖLÜMLER Üniversite

Detaylı

2013-2014 Eğitim Öğretim Yılı Güz Yarıyılı Kurum İçi Yatay Geçiş Kontenjanları

2013-2014 Eğitim Öğretim Yılı Güz Yarıyılı Kurum İçi Yatay Geçiş Kontenjanları 2013-2014 Eğitim Öğretim Yılı Güz Yarıyılı Kurum İçi Yatay Geçiş Kontenjanları Fakülte/MYO Adı Bölüm/Program Adı 3. Yarıyıl 5.Yarıyıl 7.Yarıyıl Özel Koşullar (*) Fen-Edebiyat Fakültesi Coğrafya 1 1 Coğrafya

Detaylı

TABLO-3A. Merkezi Yerleştirme İle Öğrenci Alan Yükseköğretim Önlisans Programları

TABLO-3A. Merkezi Yerleştirme İle Öğrenci Alan Yükseköğretim Önlisans Programları TABLO-3A. Merkezi Yerleştirme İle Öğrenci Alan Türü Kontenjan Yerleşen Aday Sayısı En Küçük Yerleştirme Öncelikleri Mesleki ve Teknik Eğitim Bölgesi: ADANA BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ (ANKARA) Adana Sağlık Hizmetleri

Detaylı

Yeni açılan Üniversiteler ve Bölümler

Yeni açılan Üniversiteler ve Bölümler On5yirmi5.com Yeni açılan Üniversiteler ve Bölümler 2014 2015 2014 2015 yılındayeni Açılan Üniversiteler ve Bölümler Yayın Tarihi : 1 Mayıs 2015 Cuma (oluşturma : 1/4/2017) 2014 senesinde üniversitelerde

Detaylı

ALANLARA GÖRE YERLEŞİLEBİLECEK YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARI (ÖNLİSANS VE LİSANS PROGRAMLARI)*

ALANLARA GÖRE YERLEŞİLEBİLECEK YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARI (ÖNLİSANS VE LİSANS PROGRAMLARI)* ALANLARA GÖRE YERLEŞİLEBİLECEK YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARI (ÖN VE PROGRAMLARI)* ADALET ALANI Adalet Programları Adalet 2 Özel Güvenlik ve Koruma 2 ÖN Sosyal Güvenlik 2 Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği

Detaylı

Sıra No Yükseköğretim Lisans Programı 2010-ÖSYS Puan Türü 1 Aile Yardım ve Afet Yönetimi * (MF-3, YGS-2) 2 Aile Ekonomisi ve Beslenme Öğretmenliği *

Sıra No Yükseköğretim Lisans Programı 2010-ÖSYS Puan Türü 1 Aile Yardım ve Afet Yönetimi * (MF-3, YGS-2) 2 Aile Ekonomisi ve Beslenme Öğretmenliği * Sıra No Yükseköğretim Lisans Programı 2010-ÖSYS Puan Türü 1 Aile Yardım ve Afet Yönetimi * (MF-3, YGS-2) 2 Aile Ekonomisi ve Beslenme Öğretmenliği * (TM-2, YGS-6) 3 Aile ve Tüketici Bilimleri TM-2 4 Aile

Detaylı

Tablo 3 Merkezi Yerleştirme İle Öğrenci Alan Yükseköğretim Ön Lisans Programları

Tablo 3 Merkezi Yerleştirme İle Öğrenci Alan Yükseköğretim Ön Lisans Programları Tablo 3 Merkezi Yerleştirme İle Öğrenci Alan Yükseköğretim Ön Lisans Programları 1.Bu tablo, Mesleki ve Teknik Eğitim Bölgelerine (METEB) göre hazırlanmıştır. METEB başlığı altında bölge kapsamına giren

Detaylı

2015-2016 Eğitim - Öğretim Güz Yarıyılı Kurum İçi Yatay Geçiş Kontenjanları

2015-2016 Eğitim - Öğretim Güz Yarıyılı Kurum İçi Yatay Geçiş Kontenjanları Fakülte/YO Adı Bölüm/Program Adı 3. Yarıyıl 5. Yarıyıl Özel Koşullar (*) Eğitim Fakültesi Fen-Edebiyat Fakültesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Mühendislik Fakültesi Fen Bilgisi Öğretmenliği 2 Sosyal

Detaylı

Birimler Bayan Erkek Genel Toplam Altıntaş Meslek Yüksekokulu 323 172 495 Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu 311 931 1242

Birimler Bayan Erkek Genel Toplam Altıntaş Meslek Yüksekokulu 323 172 495 Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu 311 931 1242 Altıntaş Meslek Yüksekokulu 323 172 495 Gıda Kalite Kontrolü ve Analizi 82 24 106 Gıda Kalite Kontrolü ve Analizi(İÖ) 46 26 72 Gıda Teknolojisi 82 19 101 Gıda Teknolojisi(İÖ) 2 1 3 İşletme Yönetimi 50

Detaylı

TABLO-3. Merkezi Yerleştirme İle Öğrenci Alan Yükseköğretim Ön Lisans Programları

TABLO-3. Merkezi Yerleştirme İle Öğrenci Alan Yükseköğretim Ön Lisans Programları TABLO-3. Merkezi Yerleştirme İle Öğrenci Alan Yükseköğretim Ön Lisans Programları ÖĞR. PUAN SGK YGSK OK.BİR 2015-ÖSYS 2015 YERL. 2015 EN YGS PROGRAM PROGRAM ADI (2) SÜRE TÜRÜ KONT KONT KONT ÖZEL KOŞUL

Detaylı

ÖN LİSANS PROGRAMLARI

ÖN LİSANS PROGRAMLARI ÖSYM Tarafından Merkezî Yerleştirme Yapılan Yükseköğretim Programlarının Öğretim Süreleri ve Puan Türleri (*) ÖN LİSANS PROGRAMLARI Acil Durum ve Afet Yönetimi 2 YGS-2 Acil Durum ve Afet Yönetimi (Açıköğretim)

Detaylı

Bayan Topl. Bayan Erkek Topl. Erkek Genel Toplam Birimler Haz. Haz. Altıntaş Meslek Yüksekokulu 152 161 313 101 173 486

Bayan Topl. Bayan Erkek Topl. Erkek Genel Toplam Birimler Haz. Haz. Altıntaş Meslek Yüksekokulu 152 161 313 101 173 486 Altıntaş Meslek Yüksekokulu 152 161 313 72 101 173 486 Gıda Kalite Kontrolü ve Analizi 37 38 75 12 14 26 101 Gıda Kalite Kontrolü ve Analizi(İÖ) 29 17 46 16 8 24 70 Gıda Teknolojisi 28 37 65 10 16 26 91

Detaylı