Mesleki tecrübemiz ve finansal gücümüzle, tüm dünya ile rekabet edebilecek kapasitedeki teknik ve idari kadrolarımızla çalışmalarımıza değer katıyor;

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Mesleki tecrübemiz ve finansal gücümüzle, tüm dünya ile rekabet edebilecek kapasitedeki teknik ve idari kadrolarımızla çalışmalarımıza değer katıyor;"

Transkript

1 Mesleki tecrübemiz ve finansal gücümüzle, tüm dünya ile rekabet edebilecek kapasitedeki teknik ve idari kadrolarımızla çalışmalarımıza değer katıyor; Türkiye nin sınırları aşan gücünün bir simgesi olmaktan gurur duyuyoruz.

2 Türkerler İnşaat Türkerler Enerji Altyapı Emaar Libadiye Kayabeyi Barajı ve Akıncı HES Erenköy Regülatörü ve HES Yayla Regülatörü ve HES Angutlu I-II Regülatörü ve HES Demirci Regülatörü ve HES Kanat Regülatörü ve HES Başköy Barajı Ambar Barajı Mucur Kompresör İstasyonu Doğalgaz Boru Hatları Taşoluk İçme Suyu Tasfiye Tesisi Ulus - Keçiören Metrosu Bağcılar - Güneşli TEM Otoyol Kavşağı İzmir Doğalgaz Dağıtım Projesi Ankara Doğalgaz Dağıtım Şehir Girişi Projesi Üstyapı Ankara Etlik Entegre Sağlık Kampüsü Çiftçi Towers Park Yaşam Mavişehir Ankara Westgate Projesi Ankara Arena Çok Amaçlı Spor Kompleksi Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanlık Binası Kuzey Ankara Etap Çarşamba 672 Konut Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Adıyaman Devlet Hastanesi Fatih Sultan Mehmet Han Hastanesi Polis Moral Eğitim Merkezi Enerji Üretimi HES (14 Lisans 428 MW) RES (35 Lisans 1.527,5 MW) JEOTERMAL (4 Lisans 150 MW) TERMİK (609 MW) Elektrik Ticareti Türker Grup Elektrik Doğalğaz İzmirgaz (Dağıtım bcm/yıl kapasite) İnci Doğalgaz İthalat ve İhracat İnci Doğalgaz İletim Angoragaz Doğalgaz Toptan İthalat ve İhracat Turga Doğalgaz İhracat İthalat

3 PPP Hastane Projeleri Su Arıtma ve Dağıtım Diğer Grup Şirketleri Ankara Etlik Entegre Sağlık Kampüsü (Astaldi - Türkerler Ortaklığı) Türkerler Su Dağıtım (Türkerler - Veolia Su Arıtma Ortak Girişimi) Tekstil Selen Giyim Saten Hazır Giyim Selnes Tekstil Danışmanlık Petrol Petsel Petrol Bilişim TG Teknoloji MTG Soft

4

5 Kazım TÜRKER / Yönetim Kurulu Ba kanı Türkerler İnşaat A.Ş., altyapı ve üstyapı konusunda taahhüt işlerini ve gayrimenkul yatırımlarını gerçekleştirmek üzere 1993 yılında kuruldu. Kısa zaman içinde hayata geçirdiği projelerdeki kaliteli hizmet anlayışıyla inşaat sektöründe önde gelen bir marka olmayı başardı. Sektörel çeşitlilik olarak; yenilenebilir enerji üretimi, enerji ticareti, doğalgaz dağıtımı, gayrimenkul geliştirme, kamu özel sektör işbirliği (PPP), petrol, tekstil ve bilişim konularında iştiraklerimiz bulunmaktadır. Kamu ve özel ihaleler, özelleştirmeler, ortaklıklar, doğalgaz, enerji ve taahhüt projeleri konusunda önemli bir bilgi birikimine ve iş deneyimine sahiptir. Türkiye deki elektrik sektörünün lider firmaları arasında olma yolunda hızla ve kararlılıkla ilerleyen şirketimiz; uluslararası finans kuruluşları ve ortakları ile enerji sektöründe proje geliştirici, yatırımcı, yapımcı ve işletmeci firma olarak etkin rol almaktadır. Bu doğrultuda rüzgar, hidroelektrik, jeotermal ve termik enerji alanındaki çalışmalarımız ve yatırımlarımız hızla devam etmektedir. Ayrıca, yeni enerji kaynaklarına (güneş, biyokütle, vb.) olan ilgimiz de giderek artmaktadır. Faaliyetlerimizdeki en büyük gücü uzman kadromuz, mesleki tecrübemiz ve finansal kabiliyetimizden almaktayız. Küresel ortamda rekabet edebilecek kapasitedeki teknik ve idari kadrolarımıza olan inancım tamdır. Şundan eminim ki, Türk insanının girişimci ruhu, her türlü zorluğu aşarak bütün projeleri başarıyla tamamlayabilecek niteliktedir. İçinde bulunduğumuz son dönemde, bütün dünya ciddi bir değişim sürecinden geçiyor. Tüm dengeler hızla değişiyor ve yeni bir dünya düzeni yaratılıyor. Biz de bu süreçte yenilenerek ve gelişerek emin adımlarla yerimizi alıyoruz. Uzun yıllardır üzerinde çalışılan, dün hayal gibi görünen çok önemli projeleri hayata geçirmiş olup, gündemdekilerin de sonuçlanması için çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Kuruluşumuz itibariyle, sürekli iyileştirme yoluyla daha da güçlenerek, uzun vadeli yatırımlara öncelik tanıyarak, rekabet gücümüzü artırmaya özen gösteriyoruz. Türkerler olarak, küresel ortamda, inşaat ve enerji projelerimizle ülkemize, çalışanlarımıza değer yaratmaya devam edeceğiz. Özveriyle çalışan tüm kadrolarımıza ve ortaklarımıza teşekkür ediyorum. Saygılarımla.

6 1993 yılından bu yana inşaat alanında tamamladığımız birçok proje ile en iyisi olduğuna inandığımız hayalleri yeryüzüne işledik. Halen en iyisini yapmaya devam ediyoruz.

7 inşaat ve yatırım Türkerler İnşaat A.Ş., altyapı ve üstyapı konusunda taahhüt işlerini ve gayrimenkul yatırımlarını gerçekleştirmek üzere 1993 yılında kuruldu. Kısa zaman içinde bitirdiği projelerdeki özen ve titizliğin getirdiği kalite ile inşaat sektöründe lider markalardan biri olmayı başardı. Özellikle gayrimenkul geliştirme, kat karşılığı ve hasılat paylaşımlı yatırımlarının büyüklüğü sebebiyle, Türkerler, Türkiye nin kalkınmasına katkı sağlayan önemli inşaat firmaları arasında yer almaktadır. Faaliyet Alanlarımız Hastane, Otel ve Okul Projeleri Konut İnşaatları ve Akıllı Binalar Turistik Tesisler Özelleştirme ve Kamu Özel Ortaklığı Projeleri Gayrimenkul Geliştirme Projeleri Otoyollar, Köprüler ve Kavşaklar Hafif Raylı Sistem, Metro ve Tramvay Sistemleri Deniz Yapıları Barajlar, Hidroelektrik Santralleri ve Sulama Projeleri Doğalgaz Boru Hatları Doğalgaz Şehir Dağıtım Projeleri Su Arıtma Tesisleri Su Dağıtım Projeleri Şehir Şebekeleri (doğalgaz, su, elektrik)

8 çiftçi towers İşveren : Çiftçiler Gayrimenkul Yatırım Danışmanlık İnş. Tic. A.Ş. -Türkerler Holding A.Ş. Yüklenici : Türkerler İnşaat A.Ş. Yer : İstanbul - Türkiye Başlangıç Tarihi : Haziran 2011 Tamamlama Tarihi : Haziran 2014 Proje Özellikleri: Ortağı olduğumuz Çiftçi Towers Projesi; İstanbul un en değerli lokasyonu olan Zincirlikuyu da, m² tabana oturan zemin altında 10 kat ve zemin üstünde, 45 er katlı iki kuleden oluşmakta olup toplam m² inşaat alanına sahiptir. Projemizde, yaklaşık araçlık otopark, m² rezidans, m² ofis, m² AVM, depo ve teknik kat alanları bulunmaktadır. Projenin tasarımı İngiliz John McAslan tarafından hazırlanmıştır. Dış cephesi alüminyum ve terracotta panel sistemle kaplanacaktır. Isıtma ve soğutma merkezi sistem ve fancoillerle sağlanacaktır.

9 09

10 park yaşam mavişehir İşveren : Emlak GYO Yüklenici : Türkerler - Durmaz - İzka Ortaklığı Yer : İzmir - Türkiye Başlangıç Tarihi : Tamamlama Tarihi : Proje Özellikleri: m² alanda, sahile ve hafif raylı metro istasyonuna 2 dakika uzaklıktaki Park Yaşam Mavişehir, m² inşaat alanı içerisine kurulu 521 konut, 184 ofis ve AVM den oluşmaktadır. Konutlar; 7 blokta 27 farklı tip daireden oluşmaktadır. Proje içerisinde bir adet açık ve bir kapalı yüzme havuzu, 2 adet tenis kortu, 1 adet basketbol sahası ve çocuk oyun alanları bulunmaktadır.

11 11

12 emaar libadiye İşveren : Emaar Turkey Yüklenici : Makyol - Türkerler Adi Ortaklığı Yer : İstanbul - Türkiye Sözleşme Tarihi : Planlanan Bitiş Tarihi : Sözleşme Bedeli : USD Proje Özellikleri: Yeni İstanbul adıyla faaliyete geçmesi planlanan projede 52 m. derin temel kazısı ve iksa işleri yapılmıştır m³ hafriyat yapılan projede m. lik ankraj çalışması yapılıp m. fore kazık çakılmıştır.

13 13

14 ankara westgate projesi İşveren : TOKİ Yüklenici : Türkerler İnşaat A.Ş. Yer : Ankara - Türkiye Başlangıç Tarihi : Tamamlama Tarihi : Proje Özellikleri: m² arazi üzerinde m² inşaat alanı olan proje, Ankara nın hızla gelişen en değerli aksı Eskişehir Yolu üzerindedir. Metroya 2 dakika mesafede olan Ankara Westgate, m² konut ve rezidans (495 adet), m² ofis, 180 odalı business otel ( m²) ve m² lik ticaret birimlerinden oluşacaktır.

15 15

16 ankara etlik entegre sağlık kampüsü İşveren : Sağlık Bakanlığı - Kamu Özel Ortaklığı Daire Başkanlığı Yatırımcı ve Yüklenici : Astaldi - Türkerler Ortaklığı Yer : Ankara - Türkiye Sözleşme İmza Tarihi : Yatırım / İşletme Süresi : 42 Ay / 25 Yıl Yatırım Bedeli : TL Proje Özellikleri: Dünyanın en büyük entegre hastane kampüsü olan Ankara Etlik Entegre Sağlık Kampüsü, m² lik bir arazi üzerinde inşa edilecektir m² kapalı alanlı ve yatak kapasiteli hastanelerden oluşmaktadır. Kamu özel ortaklığı (PPP) modelinin Türkiye deki en büyük uygulamasıdır. Proje kapsamında ana hastane, rehabilitasyon hastanesi, yüksek güvenlikli psikiyatri hastanesi, İl Sağlık Müdürlüğü binası, oteller, alışveriş merkezleri ve ticari alanlar bulunacaktır. Ana hastane içinde; genel branşlar, ortopedi ve nörolojik bilimler, kalp damar, çocuk, kadın doğum ve onkoloji hastaneleri ile 100 ü aşkın ameliyathane hizmet verecektir. Projenin nihai hedefi; ülkemize ve çevre ülkelere uluslararası kalitede ve kesintisiz bir sağlık hizmetini en son teknolojiyi kullanarak sunmaktır.

17 17

18 samsun 400 yataklı eğitim ve araştırma hastanesi İşveren : TOKİ Yüklenici : Türkerler İnşaat A.Ş. Yer : Samsun - Türkiye Başlangıç Tarihi : Tamamlama Tarihi : Sözleşme Bedeli : TL Proje Özellikleri: Toplam m² inşaat alanı üzerine kurulu 400 yataklı hastanede hava acil hizmeti verilmekte olup 1 yoğun bakım ünitesi, 16 ameliyathane ve 3 konferans salonu mevcuttur. Proje; TOKİ tarafından örnek gösterilen bir uygulama olarak seçilmiş ve En İyi Çalışma Ödülü almıştır.

19 19

20 kayabeyi barajı ve akıncı hes projesi İşveren : Pelin Enerji A.Ş. Yüklenici : Türkerler İnşaat A.Ş. Yer : Ardahan - Türkiye Başlangıç Tarihi : Tamamlama Tarihi : Yatırım Bedeli : USD Proje Özellikleri: Türkerler Holding yapım ve yatırımı olan RCC gövdeli ( m³) hidroelektrik santrali 145 m yüksekliğinde olacaktır. Projede toplam 77,5 MW kurulu güç ile 344 GWh/yıl enerji üretimi gerçekleştirilecektir.

21 yayla regülatörü ve hes projesi İşveren : Egeli Enerji A.Ş. Yükyenici : Türkerler İnşaat A.Ş. Yer : Artvin - Türkiye Başlangıç Tarihi : Tamamlama Tarihi : Yatırım Bedeli : USD 21 Proje Özellikleri: Türkerler Holding yapım ve yatırımı olan Nehir tipi hidroelektrik santrali projesinde toplam 5,1 MW kurulu güç ile 22,26 GWh/yıl enerji üretimi gerçekleştirilecektir.

22 başköy barajı İşveren : Devlet Su İşleri Yüklenici : ASKA - Türkerler Ortaklığı Yer : Erzurum - Türkiye Başlangıç Tarihi : Tamamlama Tarihi : Sözleşme Bedeli : TL Proje Özellikleri: Müteahhitliğini Türkerler İnşaat A.Ş nin üstlendiği Erzurum un Başköy Çayı üzerinde kurulacak sulama projesi kapsamında, m 3 kil dolgusu çekirdekli, kaya dolgulu 101 m. yüksekliğinde baraj inşaatı yapımı gerçekleştirmektedir.

23 ambar barajı İşveren : Devlet Su İşleri Yüklenici : Yöntaş - Türkerler Ortaklığı Yer : Diyarbakır - Türkiye Başlangıç Tarihi : Tamamlama Tarihi : Sözleşme Bedeli : TL 23 Proje Özellikleri: Taahhüdünü Türkerler İnşaat A.Ş nin üstlendiği sulama projesi kapsamında gövdesi m 3 kil dolgusu çekirdekli, m 3 kum çakıl dolgulu olan 45 m. yüksekliğinde baraj inşaatı yapımı gerçekleştirmektedir.

24 ankara arena çok amaçlı spor kompleksi İşveren : Ankara Büyükşehir Belediyesi Yüklenici : Türkerler İnşaat A.Ş. Yer : Ankara - Türkiye Başlangıç Tarihi : Tamamlama Tarihi : Sözleşme Bedeli : TL Proje Özellikleri: Dünya Basketbol Şampiyonası na da ev sahipliği yapan, FIBA onaylı çok amaçlı spor kompleksi, m² inşaat alanı üzerine kurulu i protokol koltuğu olmak üzere; toplam seyirci kapasitesine sahiptir. Cityscape Global 2011 kapsamında Mies van der Rohe ödüllerine aday gösterilen Ankara Arena Çok Amaçlı Spor Salonu projesi; Community Built - Kamusal Yapılar kategorisinde Highly Commended statüsünde ikincilik ödülüne layık görülmüştür.

25 ankara büyükşehir belediyesi başkanlık hizmet binası İşveren : EGO Genel Müdürlüğü Yüklenici : Türkerler İnşaat A.Ş. Yer : Ankara - Türkiye Başlangıç Tarihi : Tamamlama Tarihi : Sözleşme Bedeli : TL 25 Proje Özellikleri: Akıllı bina teknolojilerinin üst düzeyde kullanıldığı proje, m² inşaat alanı üzerine kurulu 26 katlı hizmet binası ve ek binalardan oluşmaktadır.

26 erenköy regülatörü ve hes projesi İşveren : Nehir HES A.Ş. Yüklenici : Türkerler İnşaat A.Ş. Yer : Artvin - Türkiye Başlangıç Tarihi : Tamamlama Tarihi : Yatırım Bedeli : USD Proje Özellikleri: Nehir tipi hidroelektrik santral inşaatının yapım ve yatırımını üstlendiğimiz projede toplam 22,5 MW kurulu güç olmak üzere, 87 GWh/yıl enerji üretimi gerçekleştirilmektedir.

27 angutlu I-II regülatörü ve hes İşveren : T.G. Elektrik A.Ş. Yükyenici : Türkerler İnşaat A.Ş. Yer : Giresun - Türkiye Başlangıç Tarihi : Tamamlama Tarihi : Yatırım Bedeli : USD Proje Özellikleri: 27 Yapım ve yatırımını üstlendiğimiz Angutlu HES projesi, Giresun ili Dereli ilçesi sınırları içindeki Aksu Deresi üzerine iki kademeli olarak inşa edilmektedir. Angutlu I HES; bir regülatör, m. tünel, 3 kademeli Francis tipi türbin ve santral binasından oluşacaktır. Angutlu II HES ise bir regülatör, m. tünel, 3 üniteli Francis tipi türbin ve santral binasından oluşmaktadır.

28 demirci regülatörü ve hes İşveren : Demirci Enerji A.Ş. Yüklenici : Türkerler İnşaat A.Ş. Yer : Kastamonu - Türkiye Başlangıç Tarihi : Tamamlama Tarihi : Yatırım Bedeli : USD Proje Özellikleri: Yapım ve yatırımını üstlendiğimiz, Kastamonu ilindeki Gökırmak üzerine inşa edilen Demirci Regülatörü ve HES üretim tesisi; talvegden 5 m., temelden 8 m. yüksekliğinde ve dolgu gövdeli regülatör tipindedir m. uzunluğunda iletim kanalı, yükleme havuzu, 220 m. uzunluğunda cebri boru, 3 üniteli Francis yatay eksenli türbin ve santral binasından oluşmaktadır.

29 kanat regülatörü ve hes İşveren : Türkerler Enerji Yatırım Üretim İnşaat ve Ticaret A.Ş. Yüklenici : Türkerler İnşaat A.Ş. Yer : Giresun - Türkiye Başlangıç Tarihi : Tamamlama Tarihi : Yatırım Bedeli : USD 29 Proje Özellikleri: Giresun ili, Dereli ilçesi sınırlarında bulunan, Aksu Deresi ve onun bir kolu olan Dereli Deresi üzerinde inşa edilmekte olan Kanat Reg. ve HES üretim tesisi; bir regülatör, m. uzunluğunda enerji tüneli, m. uzunluğunda bir iletim tüneli ve santral binasından oluşacaktır yılında lisansı alınmış bulunan projenin kurulu gücü 13,3 MW olup yıllık 49,2 GWh elektrik üretilmesi planlanmaktadır. Projenin inşaat çalışmaları devam etmektedir.

30 adıyaman 400 yataklı devlet hastanesi İşveren : TOKİ Yüklenici : Türkerler İnşaat A.Ş. Yer : Adıyaman - Türkiye Başlangıç Tarihi : Tamamlama Tarihi : Sözleşme Bedeli : TL Proje Özellikleri: m² inşaat alanı üzerine kurulu olan 400 yataklı hastane, 4 yoğun bakım ünitesi, 20 ameliyathane ve 1 konferans salonuna sahiptir.

31 mucur kompresör istasyonu İşveren : BOTAŞ Yüklenici : Türkerler İnşaat A.Ş. Yer : Mucur, Kırşehir - Türkiye Başlangıç Tarihi : Tamamlama Tarihi : Sözleşme Bedeli : USD 31 Proje Özellikleri: Mevcut Gebze Kompresör İstasyonunun sökülmesi ve Doğu Anadolu dan gelen iletim hattı üzerine taşınması neticesinde yeni bir kompresör istasyonu kurulmasıdır.

32 taşoluk içme suyu tasfiye tesisi İşveren : İSKİ Genel Müdürlüğü Yüklenici : Türkerler - Güriş Ortaklığı Yer : İstanbul - Türkiye Başlangıç Tarihi : Tamamlama Tarihi : Tamamlanma Bedeli : ,42 TL Proje Özellikleri: Toplam m² inşaat alanı üzerine kurulu olan projenin kapasitesi m³/gün dür.

33 kuzey ankara 11. etap İşveren : TOKİ Yüklenici : Türkerler İnşaat A.Ş. Yer : Ankara - Türkiye Başlangıç Tarihi : Tamamlama Tarihi : Sözleşme Bedeli : TL 33 Proje Özellikleri: m² inşaat alanı üzerine kurulu 610 konut ve sosyal altyapı ünitelerini içeren proje; 13 blok, ticaret merkezi, otopark, spor tesisleri, cami ve yeşil alanlardan oluşmaktadır.

34 kuzey ankara 16. etap İşveren : TOKİ Yüklenici : Türkerler İnşaat A.Ş. Yer : Ankara - Türkiye Başlangıç Tarihi : Tamamlama Tarihi : Sözleşme Bedeli : TL Proje Özellikleri: m² inşaat alanı üzerine kurulu 512 konut ve sosyal altyapı ünitelerini içeren proje; 13 blok, otopark, ilköğretim okulu, spor tesisleri, cami ve yeşil alanlardan oluşmaktadır. bağcılar-güneşli tem otoyol kavşağı İşveren : İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yüklenici : Limak - Türkerler Ortaklığı Yer : İstanbul - Türkiye Başlangıç Tarihi : Tamamlama Tarihi : Sözleşme Bedeli : ,93 TL Proje Özellikleri: Anayol ve bağlantılarının yapıldığı projede dere ıslahıyla birlikte 3 köprü, 1 üst geçit, 2 alt geçit köprüsü yapılarak mevcut 2 köprünün iyileştirilme çalışmaları ve yol gövdesinde mevcut olan tesislerin deplasmanı yapılmıştır.

35 ulus-keçiören metrosu İşveren : Ankara Büyükşehir Belediyesi Yüklenici : Türkerler - Limak Ortaklığı Yer : Ankara - Türkiye Başlangıç Tarihi : Tamamlama Tarihi : Sözleşme Bedeli : USD Proje Özellikleri: m. hat uzunluğuna sahip m. lik tünel delme çalışması, 6 istasyon kazısı, 490 m. aç kapa m. tbm m. konvansiyonel sistem yapılmıştır. 35

36 çarşamba 672 konut İşveren : TOKİ Yüklenici : Türkerler İnşaat A.Ş. Yer : Samsun - Türkiye Başlangıç Tarihi : Tamamlama Tarihi : Sözleşme Bedeli : TL Proje Özellikleri: Toplam m² inşaat alanı üzerine kurulu projede 672 konut ve sosyal altyapı tesislerinin inşaatı gerçekleştirilmiştir.

37 kuzey ankara 2. etap İşveren : TOKİ Yüklenici : Türkerler İnşaat A.Ş. Yer : Ankara - Türkiye Başlangıç Tarihi : Tamamlama Tarihi : Sözleşme Bedeli : TL Proje Özellikleri: Toplam m² inşaat alanı üzerine kurulu 755 konut ve sosyal altyapı ünitelerinin gerçekleştirildiği proje; 6 adet 13 katlı, 7 adet 6 katlı blok ve 1 adet anaokulundan oluşmaktadır. 37

38 fatih sultan mehmet han hastanesi İşveren : Keçiören Belediyesi Yer : Ankara - Türkiye Başlangıç Tarihi : Tamamlama Tarihi : Proje Özellikleri: Tüm gerekli servis sistemlerinin yapıldığı proje, 1 yoğun bakım ünitesi, 3 ameliyathane, doğum odalarıyla birlikte 5 adet hasta ve misafir asansöründen oluşmaktadır. polis moral eğitim merkezi İşveren : İstanbul Emniyet Müdürlüğü Yer : İstanbul - Türkiye Başlangıç Tarihi : Tamamlama Tarihi : Proje Özellikleri: 5 yıldızlı otel standardında hazırlanan proje, 200 yatak kapasiteli olup 3 spor merkezi, 3 restoran ve 2 adet konferans salonundan oluşmaktadır.

39 izmir doğalgaz dağıtım projesi İşveren Yüklenici Yer : İzmirgaz A.Ş. : Türkerler İnşaat A.Ş. : İzmir - Türkiye Proje Özellikleri: Proje kapsamında yer alan İzmir Merkez, Konak, Karşıyaka, Bornova, Buca, Balçova, Çiğli, Gaziemir, Narlıdere, Güzelbahçe, Aliağa, Kemal Paşa, Menemen, Torbalı, Menderes ve Tire ilçelerinden oluşan dağıtım bölgesi için İzmir Doğalgaz Dağıtım Lisansı Türkerler in de ortak olduğu İzmirgaz Şehiriçi Doğalgaz Dağıtım A.Ş. ye tarihinde 30 yıllık bir süre için verilmiştir. 300 milyon dolarlık bir yatırım öngörülen proje çerçevesinde; mühendislik ve tasarım hizmetleri, altyapı inşaatları, regülatör tesislerinin yapımı Türkerler İnşaat A.Ş. tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda 240 km çelik boru hattı, km polietilen ana hat, adet servis hattı ve 90 adet bölge regülatörü yapımı tamamlanmıştır. 39

40 ankara doğalgaz dağıtım şehir girişi projesi İşveren : EGO Genel Müdürlüğü Yüklenici : Türkerler İnşaat A.Ş. Yer : Ankara - Türkiye Başlangıç Tarihi : Tamamlama Tarihi : Sözleşme Bedeli : ,51 USD Proje Özellikleri: 90 km. doğalgaz boru hattı çalışmasının yapıldığı projede m³/s ve m³/s kapasiteli Ankara şehir girişi basınç düşürme istasyonları kurulmuştur.

41 anadolu (95) ümraniye doğalgaz iletim hattı İşveren Yer : İGDAŞ : İstanbul - Türkiye Başlangıç Tarihi : Tamamlama Tarihi : Proje Özellikleri: Yukarı Dudullu kentsel dağıtım şebekesi ve konut bağlantılarının yapıldığı projede 90 km. doğalgaz bağlantı hattıyla birlikte doğalgaz altyapı inşaatı yapılmıştır. 41 anadolu (106) beykoz çelik hattı İşveren Yer : İGDAŞ : İstanbul - Türkiye Başlangıç Tarihi : Tamamlama Tarihi : Proje Özellikleri: 20 km. lik çelik boru hattından oluşan projede doğalgaz altyapı inşaatı gerçekleştirilmiştir.

42 su arıtma ve dağıtım Dünyanın en büyük su arıtma firmalarından Veolia ile 2011 de aldığımız ortak girişim kararıyla Türkiye deki su arıtma ve su dağıtım projelerini beraber gerçekleştiriyoruz. Avrupa Birliği Farmakopisi nde belirtilen kimyasal ve bakteriyolojik limitlerle uyumlu arıtılmış su için belirlenen standartlar çerçevesinde, çevreci bakış açımızla doğru kaynak seçimi yaparak zamanla ortaya çıkabilecek telafi edilemez sonuçların önüne geçiyor, yüksek teknoloji ve kaliteyi yerel fiyat avantajıyla sunuyoruz.

43 43

44 Yenilenebilir, sürdürülebilir, ekonomik, çevre dostu ve yerli enerjinin izinden gidiyor, Ar-Ge faailyetlerimizle enerji alanındaki çalışmalarımıza hareket kazandırıyoruz.

45 enerji Ekonomimizin büyümesiyle birlikte gerçekleşen enerji talebindeki artış ve enerji üretiminde yerli, yenilenebilir kaynaklara öncelik verilmesi; sektörün lider firmaları arasında olma yolunda hızla ve kararlılıkla ilerleme istekliliğimizi artırıyor. Hayata geçirdiğimiz yenilenebilir enerji projelerinde uluslararası finans kuruluşları ve ortakları ile enerji sektöründe etkin bir rol üstleniyoruz. Uluslararası bağlantıları güçlü olan bir enerji ticareti ağı kurmak için çalışmalarımıza hız kazandırıyoruz. Faaliyet Alanlarımız Enerji Üretimi Rüzgar Enerjisi Hidroelektrik Enerjisi Jeotermal Enerji Termik Enerji Elektrik Ticareti Doğalgaz İletim İthalat İhracat

46 Bir yelkenlinin hareket ettirilmesiyle başlayan yıllık serüveni sürdürüyor, son teknolojik trendlerin izinden giderek en uygun yerlerde rüzgara hükmediyor, onu enerjiye dönüştürüyoruz. rüzgar enerjisi Dünya ve özellikle Avrupa Birliği ülkelerinde olduğu gibi, ülkemizde de rüzgar enerjisi sektörünün sağlıklı oluşumu ve hızlı gelişimine katkıda bulunmak amacıyla, kapsamlı çalışmalarla hazırlanan 67 proje için 1 Kasım 2007 tarihinde, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu na (EPDK) farklı bölgelerde yer alan yaklaşık MW kapasiteli başvuru yapılmıştır. EPDK ile diğer kurumların teknik ve idari değişiklik kararları neticesinde; 59 proje, toplam 3.432,5 MW için detaylı geliştirme çalışmaları devam etmiştir. Bu projelerden tekli başvuru olarak lisanslananlar ve yarışmalar sonucu uygun bulunanların portföy dahilinde toplamı MW a yaklaşmıştır. Lisanslama ve yatırım süreci devam ederken yatırım ve ortaklık görüşmelerine konu olan portföyümüzdeki 1.527,5 MW lık rüzgar enerjisi projeleri, Türkiye rüzgar enerjisi pazarının yaklaşık % 18 ini oluşturmaktadır. Türkiye nin elektrik enerjisi ihtiyacını güvenilir ve doğayla uyumlu şekilde karşılamak için, yenilenebilir enerji kaynakları arasında yer alan rüzgar enerjisi yatırımlarımızla sektörün önde gelen enerji firmalarından biri olmayı hedefliyoruz. (* tarih itibariyle EPDK web sayfasında yayınlanan RES lisans ve uygunluk bilgileri uyarınca)

47 Rüzgar Enerjisi Projeleri Lisanslı Projeler Uluborlu RES Isparta 60 MW Gölmarmara RES Manisa 45 MW Zonguldak RES Zonguldak 120 MW Gölyaka RES Düzce 15 MW Meryem RES Bilecik 30 MW Türkeli RES Sinop 30 MW İncesu RES Afyon 10 MW Afyon 2 RES Afyon 88 MW Sandıklı RES Afyon 12 MW Kandıra RES Kocaeli 49 MW Çakıl RES İstanbul 52,5 MW TEKLİ BAŞVURULAR 511,5 MW Kirazlı RES İzmir 50 MW Söke RES Aydın 104 MW Gökdağ RES Kocaeli 10 MW Bozüyük RES Bilecik 90 MW Geyve RES Sakarya 50 MW Ömerli RES İstanbul 100 MW Yenihisar RES Aydın 20 MW TEİAŞ YARIŞMALARINDAN KAZANILAN: TOPLAM: Yuvacık RES Kocaeli 120 MW Pamukova RES Sakarya 20 MW M. Şevket Paşa-2 RES İstanbul 100 MW Tire RES İzmir 50 MW Kalfaköy RES Balıkesir 10 MW Şapdağı RES Balıkesir 55 MW M. Şevket Paşa-1 RES İstanbul 8 MW Korudağı RES Tekirdağ 3 MW YARIŞMADAN ALINAN 790 MW Uygunluk Onaylı Projeler Şile RES İstanbul 50 MW Adapazarı RES Sakarya 80 MW Çandır RES Edirne 10 MW Pazarköy RES Balıkesir 44 MW Gelibolu RES Çanakkale 30 MW Barbaros RES Tekirdağ 12 MW UYGUNLUK KARARI 226 MW MW 1.527,5 MW 47

48 Nehirler boyunca akan suyu takip ediyor, aktığı yerde enerjiye çeviriyoruz.

49 hidroelektrik enerjisi 49 Türkiye nin yenilenebilir enerji kaynaklarının değerlendirilmesi sürecinde işletmede olan, inşaatı devam eden ve lisans çalışmaları süren 428 MW kapasiteli hidroelektrik santral projelerinin sahibi olarak, Türkiye deki elektrik sektörünün lider firmaları arasında olma yolunda hızla ve kararlılıkla ilerliyoruz. Uluslararası finans kuruluşları ve ortaklarımız ile enerji sektöründe proje geliştirici, yatırımcı, yapımcı ve işletmeci olarak etkin bir rol üstleniyoruz. Artvin deki Erenköy Regülatörü ve Hidroelektrik Santrali 22,5 MW kurulu güçle Ekim 2010 da üretime başladı. İnşaatı devam eden projelerle birlikte 150 MW a yakın güçteki yeni hidroelektrik tesislerimizi de kısa bir süre içerisinde devreye almayı hedefliyoruz.

50 erenköy regülatörü ve hes İlk enerji üretim tesisimiz olan Erenköy Regülatörü ve Hidroelektrik Santral projesi 2010 yılında hayata geçirildi. Proje, Türkiye nin elektrik arzına katkı sağlarken, inşasında kullanılan yenilikçi yöntemler ile dikkat çekicidir. Artvin ili Borçka ilçesindeki Murgul Çayı üzerinde 2 yıldan kısa sürede tamamlanan ve 22,5 MW gücünde tesis edilen Erenköy Regülatörü ve Hidroelektrik Santral projesinin her yıl ortalama 87 GWh elektrik üretmesi planlanmaktadır. Projenin inşaatı aşamasında, Türkerler, müteahhitlik tecrübesini de başarıyla sahaya yansıtmıştır. Projenin inşaatı kapsamında; m. tünel, regülatör inşaatı, yükleme havuzu, cebri boru hattı, santral binası, 9 km. enerji nakil hattı inşaatı yapılmıştır. kayabeyi barajı ve akıncı hes Proje, Ardahan ili Çıldır ilçesi sınırları içinde, Kura Nehri üzerinde yer almaktadır. Tesis; talvegden 145 m. yüksekliğinde, m³ dolgu hacminde ve silindirle sıkıştırılmış beton baraj olup, 6 m. çapında ve 360 m. uzunluğunda derivasyon tüneli, m. uzunluğunda ve 4 m. çapında enerji tüneli, denge bacası ve santral binasından oluşmaktadır. Kurulu gücü 77,5 MW olan tesiste, yıllık 343,7 GWh elektrik üretilmesi planlanmaktadır. İnşaatı devam eden projenin, 2013 yılında tamamlanması hedeflenmektedir.

51 yayla regülatörü ve hes Proje, Artvin ili Murgul ilçesinde yer almaktadır. Tesis; Murgul Çayı üzerine inşa edilecek bir regülatör, m. uzunluğunda enerji tüneli, denge bacası ve santral binasından oluşmaktadır. Kurulu gücü 5,1 MW olan tesiste, yıllık 22,26 GWh elektrik üretilmesi planlanmaktadır yılında lisansı alınan projenin inşaatı devam etmekte olup, 2012 yılında tamamlanması planlanmaktadır. 51 angutlu I-II regülatörü ve hes Angutlu HES projesi; Giresun ili Dereli ilçesi sınırları içinde, Aksu Deresi üzerinde bulunmaktadır. Angutlu HES iki kademeli olarak inşa edilmektedir. Angutlu I HES; bir regülatör, m. tünel, 3 üniteli Francis tipi türbin ve santral binasından oluşmaktadır. 15 MW kurulu gücünde olup, yıllık 54,47 GWh elektrik üretilmesi planlanmaktadır. Angutlu II HES ise bir regülatör, m. tünel, 3 üniteli Francis tipi türbin ve santral binasından oluşmaktadır. 9,25 MW kurulu gücünde olup, yıllık 34,07 GWh elektrik üretilmesi planlanmaktadır yılında lisansı alınan projenin inşaatına başlanmıştır.

52 çayırlı regülatörü ve hes Çayırlı Regülatörü ve HES projesinin; Ardahan ili, Merkez ilçesi sınırlarında bulunan Kura Nehri üzerinde inşası planlanmaktadır. Proje; m. uzunluğunda bir iletim kanalı, regülatör ve santral binasından oluşacaktır. Tesisin kurulu gücü 5,5 MW olup, yıllık 13,6 GWh elektrik üretilmesi planlanmaktadır. taşköprü regülatörü ve hes 2008 yılında lisansı alınmış olan Taşköprü Regülatörü ve HES üretim tesisi; Artvin ili Borçka ilçesi Aralık Deresi üzerinde inşa edilecek bir regülatör, m. uzunluğunda tünel, 748 m. uzunluğunda iletim kanalı ve santral binasından oluşacaktır. Kurulu gücü 16,4 MW olan tesiste, yıllık 56,8 GWh elektrik üretilmesi planlanmaktadır.

53 demirci regülatörü ve hes Kastamonu ilinde, Gökırmak üzerine inşa edilmekte olan Demirci Regülatörü ve HES üretim tesisi; talvegden 5 m., temelden 8 m. yüksekliğinde ve dolu gövdeli regülatör tipindedir m. uzunluğunda iletim kanalı, yükleme havuzu, 220 m. uzunluğunda cebri boru, 3 üniteli Francis yatay eksenli türbin ve santral binasından oluşacaktır. Tesisin kurulu gücü 12,06 MW, yıllık 59,1 GWh elektrik üretilmesi planlanmaktadır yılında lisansı alınan projenin inşaatına başlanmış olup inşaat çalışmaları devam etmektedir. 53 kanat regülatörü ve hes Giresun ili, Dereli ilçesi sınırlarında bulunan, Aksu Deresi ve onun bir kolu olan Dereli Deresi üzerinde inşa edilmekte olan Kanat Reg. ve HES üretim tesisi; bir regülatör, m. uzunluğunda enerji tüneli, m. uzunluğunda bir iletim tüneli ve santral binasından oluşacaktır yılında lisansı alınmış bulunan projenin kurulu gücü 13,3 MW olup yıllık 49,2 GWh elektrik üretilmesi planlanmaktadır. Projenin inşaat çalışmaları devam etmektedir.

54 dilektaşı I-II barajı ve hes Projenin iki kademeli inşa edilmesi planlanmaktadır. Hakkari ilinde, Zap Suyu havzasında ve Nehil Çayı üzerinde inşa edilecektir. Dilektaşı-I Barajı ve HES projesi, ön yüzü beton kaplı kaya dolgu bir baraj olup barajın gövde hacmi m³, talvegden yüksekliği 73 m. olacaktır. 304 m. uzunluğunda, 7 m. çapında derivasyon tüneli, 3,5 m. çapında m. uzunluğunda enerji tüneli bulunacaktır. Dilektaşı-I Barajı ve HES projesi 30 MW kurulu gücünde olup projenin yıllık 85,6 GWh elektrik üretilmesi planlanmaktadır. Dilektaşı-II Barajı ve HES projesinde ise; talvegden 21 m. yüksekliğinde bir regülatör, 3,60 m. çapında, m. uzunluğunda bir iletim tüneli olacaktır. Dilektaşı-II Barajı ve HES projesi 100 MW kurulu gücünde olup pojenin yıllık 255,4 GWh elektrik üretilmesi planlanmaktadır. mut barajı ve hes Mersin ili, Mut ilçesi sınırları içerisinde bulunan, Göksu Nehri üzerinde inşası planlanan proje; kil çekirdekli kaya dolgu gövde ve baraj mansabına can suyu verilmesi amacıyla tesis edilecek olan bir etek santrali ve ana santral binasından oluşacaktır. Tesisin kurulu gücü 92 MW olup, yıllık 229,4 GWh elektrik üretilmesi planlanmaktadır.

55 hidronehir I regülatörü ve hes Hidronehir I Regülatörü ve HES projesi, Kastamonu iline bağlı, Tosya ilçesinin doğusunda yer almaktadır. Devrez Çayı üzerinde inşa edilmesi planlanan proje; m. ve m. uzunluklarında iki iletim kanalı, 352 m. ve 300 m. uzunluğunda iki iletim tüneli, regülatör ve santral binasından oluşacaktır. Tesisin kurulu gücü 10,1 MW olup, yıllık 29,4 GWh elektrik üretilmesi planlanmaktadır. 55 hidronehir II regülatörü ve hes Hidronehir II Regülatörü ve HES projesi, Çorum iline bağlı, Kargı ilçesinin güneybatısında yer almaktadır. Devrez Çayı üzerinde inşa edilmesi planlanan proje; m. ve m. uzunluklarında iki iletim kanalı, 66 m. uzunluğunda iletim tüneli, regülatör ve santral binasından oluşacaktır. Tesisin kurulu gücü 15 MW olup, yıllık 44,7 GWh elektrik üretilmesi planlanmaktadır.

56 Yer altında kalan ısıyı en güvenilir yöntemleri kullanarak, son gelişmelerin izinden giderek yeryüzüne çıkarıyor; enerjiye çeviriyoruz.

57 jeotermal enerji Temiz, çevre dostu, yenilenebilir bir enerji kaynağı olması nedeniyle ülkemiz jeotermal enerji açısından şanslı ülkelerden biridir. Türkiye, dünyanın en yüksek 7. jeotermal potansiyeline sahip olup yaklaşık MW potansiyel kapasitesi ile Avrupa da 1. sıradadır. Türkerler, çalışma kapasitesi ile en verimli kaynak olan jeotermal enerji alanında; Manisa Alaşehir sınırlarında yer alan dört farklı jeotermal arama ruhsatı ile Şubat 2011 tarihinde sondajlı arama faaliyetine başlamıştır. İlk kuyularda elde edilen başarılı sonuçları takiben, binary tesislerle enerji üretim yatırımları için çalışmalara devam edilmektedir. Bu bölgelerde 150 MW lık kurulu güce erişilmesi, yıllık 1,26 milyon kwh enerji üretilmesi ve projenin ilk aşamasının 1 yıl içerisinde tamamlanması planlanmaktadır.

58 termik enerji Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, 04 Nisan 2012 tarihli kararı ile ES-ES Elektrik Üretim A.Ş. nin tesisine 49 yıl süre ile lisans verilmesini uygun bulmuştur. Eskişehir ili, Merkez İlçesi, Muttalip Köyü nde kurulacak olan doğalgaza dayalı kombine çevrim santrali, 609 MW kurulu gücünde ve yılda yaklaşık 4,8 milyar kwh elektrik enerjisi üretim kapasitesine sahip olacaktır. Projeyle ilgili Çevresel Etki Değerlendirme Uygunluk Belgesi nin alınması ile birlikte mühendislik ve makine-ekipman tedarik faaliyetleri eş zamanlı yürütülmektedir. Tesisin 2016 yılında ticari işletmeye başlaması planlanmaktadır.

59 elektrik ticareti Türkerler Elektrik Toptan Satış Şirketi, 2011 yılında edinmiş olduğu lisansıyla elektrik piyasasında pazarın lider firmaları arasında olmayı hedeflemektedir. 59 Piyasa Mali Uzlaştırma Merkezi ne iletilen üretiminin yanı sıra, serbest tüketicilerin ihtiyaçlarına da cevap verebilmek arzusuyla, yenilikçi ve güvenilir bir biçimde çalışmalarını sürdürmektedir. Bu çerçevede Türkerler; yenilenebilir enerji üretimindeki geniş kabiliyetiyle, karbon emisyonu hassasiyeti olan tüketicilerin öncelikli tercihi haline gelmektedir.

60 Doğalgaz dağıtım ve temin projelerimizle yuvalara sıcak mutluluklar katıyor, ülke üretimine hız kazandırıyoruz.

61 doğalgaz Türkiye nin komşu olduğu ülkelerin zengin doğalgaz rezervlerine sahip olması, çevresel faktörler ve birincil enerji kaynaklarını çeşitlendirme politikaları, doğalgazın Avrupa ya taşınmasında ve ticaretinde ülkemizin önemli bir ülke konumuna gelmesine katkı sağlamıştır. Türkerler, doğalgaz sektörünün serbestleştirilmesi politikalarına paralel olarak doğalgazın ithalat, depolama, ihracat, satış ve dağıtımında çalışmalarını sürdürmektedir.

62 izmirgaz Proje kapsamında yer alan İzmir Merkez, Konak, Karşıyaka, Bornova, Buca, Balçova, Çiğli, Gaziemir, Narlıdere, Güzelbahçe, Aliağa, Kemal Paşa, Menemen, Torbalı, Menderes ve Tire ilçelerinden oluşan dağıtım bölgesi için İzmir Doğalgaz Dağıtım Lisansı Türkerler in de ortak olduğu İzmirgaz Şehiriçi Doğalgaz Dağıtım A.Ş. ye tarihinde 30 yıllık bir süre için verilmiştir. 300 milyon dolarlık bir yatırım öngörülen proje çerçevesinde; mühendislik ve tasarım hizmetleri, altyapı inşaatları, regülatör tesislerinin yapımı dahil tüm doğalgaz şebekesinin işletmesi, abone, satış ve servis hizmetleri sunulmaktadır. Yatırım süresinin tamamlanmasıyla birlikte, gaz tüketiminin 6,5 milyar m³/yıl a ve 1 milyondan fazla müşteriye ulaşması hedeflenmektedir.

63 inci doğalgaz Ülkemizin doğalgaz ihtiyacının karşılanabilmesi için Türkerler İnşaat A.Ş. ve Crescent Petroleum tarafından İnci Doğalgaz İthalat İhracat San. ve Tic. A.Ş. ve İnci Doğalgaz İletim Sanayi ve Ticaret A.Ş. kurulmuştur. İnci Doğalgaz İthalat İhracat ve İletim Şirketleri tarafından, doğalgaz piyasasında faaliyette bulunmak üzere EPDK ya 30 yıl süre ile İthalat Lisansı ve İletim Lisansı için başvuruları yapılmıştır. İnci Doğalgaz İthalat İhracat ve İletim Şirketlerinin, EPDK tarafından lisanslandırılmaları neticesinde Türkiye ye, Nabucco, ITGI ve TAP projelerine ve komşu ülkelere gaz temini mümkün hale gelecektir. turga doğalgaz 63 TURGA Doğalgaz İthalat Sanayi Ticaret A.Ş.; enerji köprüsü olma yolunda ilerleyen ülkemizde; ilk etapta Türk-Yunan boru hattıyla, Nabucco ve diğer ihraç boru hatları ile Türkiye den doğalgaz ve LNG tedarik, ihraç edilmesine yönelik faaliyet gerçekleştirmek amacıyla kurulmuştur.

64 Şirketimizin başlangıç ve gelişme aşamalarında kurulmuş olan tekstil, petrol ve bilişim alanlarındaki şirketlerimizle gücümüze güç katıyoruz.

65 grup şirketleri

66 tekstil Türker Ailesi, tekstil alanıyla ticarete ilk adımı atmış olup bünyesinde 3 ayrı firma ile faaliyetlerini sürdürmektedir yılında Ankara da kurulan Selen Giyim, aylık parça üretim kapasitesi ve bilgisayarlı dikiş makinelerinden oluşan imalat parkı ile faaliyetlerine devam etmektedir. Selen Giyim ürünleri Türkiye de 50 farklı şehirde, yurt dışında ise Rusya ve B.A.E. de bulunan seçkin mağazalarda satılmaktadır yılında Ankara da kurulan Saten Giyim, bayan dış giyimi konusunda hizmet vermektedir. Firma aylık parça üretim kapasitesine sahiptir yılında faaliyete başlayan Selnes, Advansa işbirliği ile özel üretim kumaşlarını yurt dışından ithal ederek Türkiye deki kurumlara kıyafet dikimi ve tasarımı yapmaktadır.

67 petrol bilişim 2003 yılında Ankara da kurulan Petsel Petrol İnşaat Turizm Gıda Maden İth. İhr. San. ve Tic. Ltd. Şti., petrol ve petrol ürünleri başta olmak üzere enerji piyasasında hizmet vermektir yılında Ankara da kurulan TG Teknoloji Sistemleri A.Ş., firmalara uygun sistem seçimi ve entegrasyonu başta olmak üzere çağın gereklerine uygun danışmanlık ve dış kaynak kullanımı hizmetlerini sunmaktadır. 67

68 Sosyal sorumluluk bilinciyle eğitime kesintisiz destek veriyoruz.

69 sosyal sorumluluk

70 Eğitime kesintisiz destek kapsamında, Aydınlık bir gelecek için tam destek! sloganıyla inşa ettiğimiz 1000 ve 800 öğrenci kapasiteli ilköğretim okullarında yeni nesillere eğitim olanağı sağladık. Türkiye genelindeki okullara Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen 100 temel eser içerisinde yer alan kitaplardan adet bastırarak bu kitapların ülkemizin çeşitli bölgelerindeki okullarda eğitimlerini sürdüren öğrencilere ulaşmasını sağladık. Türkiye nin kalkınmasında en önemli etken olan eğitim alanında sosyal sorumluluk bilinciyle çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu kapsamda, inşa edilmiş Türker ve Türkerler İlköğretim Okullarına ek olarak Azizli Bağlar Köyü ilköğretim okulunun yapımına başlanmıştır.

71 71

TUR CAS PETR OL A.Ş. 2013 FAALİYET RAPORU

TUR CAS PETR OL A.Ş. 2013 FAALİYET RAPORU Kısaca Turcas 03 Vizyonumuz, Misyonumuz, Değerlerimiz 04 Bir Bakışta Turcas 06 Finansal Göstergeler 09 Operasyonel Göstergeler 10 Kilometre Taşları ve Yabancı Ortaklıklar Yönetim den 12 Başkan ın Mesajı

Detaylı

2013 Faaliyet Raporu. Sürdürülebilir başarılar için kendi okyanusunu yaratmak...

2013 Faaliyet Raporu. Sürdürülebilir başarılar için kendi okyanusunu yaratmak... 2013 Faaliyet Raporu Sürdürülebilir başarılar için kendi okyanusunu yaratmak... Mavi Okyanus Stratejisi Nedir? Günümüzde şirketler kârlı büyümek ve rekabette avantaj yakalamak, pazar paylarını artırmak

Detaylı

Benim Projem Destek Rehberi Yapı Kredi KOBİ lerin yanında!

Benim Projem Destek Rehberi Yapı Kredi KOBİ lerin yanında! yapıkredi.com.tr 444 0 448 Benim Projem Destek Rehberi Yapı Kredi KOBİ lerin yanında! İçindekiler Yapı Kredi KOBİ Bankacılığı 1 KOBİ lere hibe ve destek programları Destek programlarından hangi konularda

Detaylı

ÜLKEMIZIN ENERJI IHTIYACINI KARŞILAMAK IÇIN DUR DURAK BILMEDEN ÇALIŞAN, TARIHI YATIRIMLARA IMZA ATARAK ÜLKEMIZ EKONOMISINE KATKI SAĞLAYAN

ÜLKEMIZIN ENERJI IHTIYACINI KARŞILAMAK IÇIN DUR DURAK BILMEDEN ÇALIŞAN, TARIHI YATIRIMLARA IMZA ATARAK ÜLKEMIZ EKONOMISINE KATKI SAĞLAYAN 40 KOÇ HOLDİNG 2014 FAALİYET RAPORU biz değilsek KIM ÜLKEMIZIN ENERJI IHTIYACINI KARŞILAMAK IÇIN DUR DURAK BILMEDEN ÇALIŞAN, TARIHI YATIRIMLARA IMZA ATARAK ÜLKEMIZ EKONOMISINE KATKI SAĞLAYAN BIZIZ KOÇ

Detaylı

BANDIRMA BANDIRMA EKONOMİSİ GENEL TABLO

BANDIRMA BANDIRMA EKONOMİSİ GENEL TABLO BANDIRMA Bandırma, Güney Marmara da önemli bir yerleşim merkezi olması yanında, Limanı vasıtasıyla da bölgenin dünyaya açılan kapısı konumundadır. Bandırma nın, Balıkesir İlinde yaratılan toplam GSYİH

Detaylı

Yüksel olarak, yarım asra yayılan mesleki

Yüksel olarak, yarım asra yayılan mesleki Yüksel olarak, yarım asra yayılan mesleki deneyimimiz ve başarılarımız, kurumsal sorumluluğumuz ve iş ahlakımızdan kaynaklanıyor. Bu doğrultuda 2006 yılında imzaladığımız Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler

Detaylı

İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi (İAOSB) Makine, Metal ve Döküm Kümesi Yol Haritası

İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi (İAOSB) Makine, Metal ve Döküm Kümesi Yol Haritası İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi (İAOSB) Makine, Metal ve Döküm Kümesi Yol Haritası İçerik Takdim ve Teşekkür... 1 1. Giriş... 3 2. Küme Analizi... 7 2.1. Sektörel Analiz... 7 2.2. Yerel Ekonomi...

Detaylı

ONUNCU KALKINMA PLANI (2014-2018) Temmuz 2013 ÖZET RAPOR

ONUNCU KALKINMA PLANI (2014-2018) Temmuz 2013 ÖZET RAPOR ONUNCU KALKINMA PLANI (2014-2018) Temmuz 2013 ÖZET RAPOR 1. Giriş... 2 2. Plan Öncesi Dönemde Türkiye de Ekonomik ve Sosyal Gelişmeler... 2 3. Planın Temel Amaçları ve İlkeleri... 3 4. Küresel Enerji Sisteminde

Detaylı

Eğitimdir ki, bir milleti ya hür, bağımsız şanlı yüksek bir topluluk halinde yaşatır ya da milleti esaret ve sefalete terk eder.

Eğitimdir ki, bir milleti ya hür, bağımsız şanlı yüksek bir topluluk halinde yaşatır ya da milleti esaret ve sefalete terk eder. Eğitimdir ki, bir milleti ya hür, bağımsız şanlı yüksek bir topluluk halinde yaşatır ya da milleti esaret ve sefalete terk eder. DÜZCE ÜNİVERSİTESİ İLETİŞİM Konuralp Yerleşkesi, 81620 DÜZCE Tel: (0 380)

Detaylı

1- Yaşar 2010 BM Küresel İlkeler Sözleşmesi İlerleme Bildirimi

1- Yaşar 2010 BM Küresel İlkeler Sözleşmesi İlerleme Bildirimi Yaşar 2010 BM Küresel İlkeler Sözleşmesi İlerleme Bildirimi 1- Yaşar 2010 BM Küresel İlkeler Sözleşmesi İlerleme Bildirimi İçindekiler 2 Yönetim Kurulu Başkanı nın Mesajı 3 İcra Başkanı nın Mesajı 4 Yaşar

Detaylı

TÜRKİYE DEN KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ (KKTC) NE SU TEMİNİ VE ELEKTRİK NAKLİ PROJELERİ KONUSUNDAKİ GELİŞMELER

TÜRKİYE DEN KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ (KKTC) NE SU TEMİNİ VE ELEKTRİK NAKLİ PROJELERİ KONUSUNDAKİ GELİŞMELER TÜRKİYE DEN KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ (KKTC) NE SU TEMİNİ VE ELEKTRİK NAKLİ PROJELERİ KONUSUNDAKİ GELİŞMELER 1. Giriş : Yıllardır su ve elektrik sıkıntısı çeken Kıbrıs Türklerinin bu ihtiyaçlarının

Detaylı

ÜÇ AYLIK ARA DÖNEME AİT FAALİYET RAPORU

ÜÇ AYLIK ARA DÖNEME AİT FAALİYET RAPORU 2 0 15 1. ÇEYREK 01 Ocak 31 Mart 2015 ÜÇ AYLIK ARA DÖNEME AİT FAALİYET RAPORU İÇİNDEKİLER A. Faaliyet Konusu 2 B. Ortaklık Yapısı 3 C. Temettü Politikası 3 D. Yönetim Kurulu Üyeleri ve Denetçi 3 E. Faaliyet

Detaylı

ilerlemenin yolu her zaman ileri bakmak...

ilerlemenin yolu her zaman ileri bakmak... Sürdürülebilirlik Raporu ilerlemenin yolu her zaman ileri bakmak... İçindekiler 2 Yönetiṁ Kurulu Başkanı ndan Mesaj 4 Vizyon, Misyon, Hedef ve İlkeler 6 Kısaca Otokar 8 Otokar ın Rekabet Avantajları 10

Detaylı

TÜRKİYE RÜZGAR ENERJİSİ KONGRESİ

TÜRKİYE RÜZGAR ENERJİSİ KONGRESİ 7-8 KASIM 2012 TÜRKİYE RÜZGAR ENERJİSİ KONGRESİ SONUÇ BİLDİRGESİ SONUÇ BİLDİRGESİ 7-8 KASIM 2012 İsmet Danyeli Leyla Emektar Emel Sezer SONUÇ BİLDİRGESİ ÖNSÖZ Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) olarak

Detaylı

GAYRİMENKUL DEĞERLEME SEKTÖRÜNÜN HABERLERİ KENTSEL DÖNÜŞÜM YENİ 2B DÜZENLEMESİ YÜRÜRLÜĞE GİRDİ. Değerlemede Öncü...

GAYRİMENKUL DEĞERLEME SEKTÖRÜNÜN HABERLERİ KENTSEL DÖNÜŞÜM YENİ 2B DÜZENLEMESİ YÜRÜRLÜĞE GİRDİ. Değerlemede Öncü... GAYRİMENKUL DEĞERLEME SEKTÖRÜNÜN ARTIBIR MART HABERLERİ 2013 KENTSEL DÖNÜŞÜM YENİ 2B DÜZENLEMESİ YÜRÜRLÜĞE GİRDİ Değerlemede Öncü... Günümüzün en gözde mesleklerinden S.P.K. Lisanslı Gayrimenkul Değerleme

Detaylı

2015 I. Çeyrek Ara Dönem Faaliyet Raporu

2015 I. Çeyrek Ara Dönem Faaliyet Raporu 2015 I. Çeyrek Ara Dönem Faaliyet Raporu İÇİNDEKİLER VİZYONUMUZ... 2 MİSYONUMUZ... 2 STRATEJİLERİMİZ... 3 KURUMSAL PROFİL... 4 ORTAKLIK YAPISI... 5 ESAS SÖZLEŞMEDE YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER... 5 YÖNETİM KURULU

Detaylı

T.C. ENERJİ PİYASASI DÜZENLEME KURUMU Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığı

T.C. ENERJİ PİYASASI DÜZENLEME KURUMU Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığı Bu raporda yer alan tüm bilgi, tablo ve şekillerin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz. T.C. ENERJİ PİYASASI DÜZENLEME KURUMU Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığı ANKARA, 2014 2 BAŞKANIN

Detaylı

2014 ÜN EN İYİ 10 KONUT PROJESİ

2014 ÜN EN İYİ 10 KONUT PROJESİ OCAK 2015 SAYI 5 www.yeniprojeler.com İNTERAKTİF PROJE GAYRİMENKUL YATIRIM DEKORASYON YAPI DERGİSİ 2014 ÜN EN İYİ 10 KONUT PROJESİ İNŞAAT 2015 TE TÖKEZLEYECEK Mİ? DUMANKAYA DAN D PLANI NEF TEN KOLAY YATIRIM

Detaylı

TÜRKİYE DE TURİZM SEKTÖRÜNE SAĞLANAN TEŞVİK ve DESTEKLER

TÜRKİYE DE TURİZM SEKTÖRÜNE SAĞLANAN TEŞVİK ve DESTEKLER T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI YATIRIM VE İŞLETMELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TÜRKİYE DE TURİZM SEKTÖRÜNE SAĞLANAN TEŞVİK ve DESTEKLER Temmuz 2012, ANKARA İÇİNDEKİLER GİRİŞ...1 ÖZET...2 KOSGEB KAPSAMINDA SAĞLANAN

Detaylı

86. yıl. 1929 dan bugüne

86. yıl. 1929 dan bugüne 1929 dan bugüne 86. yıl Tercih Edilen İş Ortağı Faaliyet Raporu 2014 Genel Bilgiler 2014 Yılı Faaliyet Raporu Merkez: Harbiye Mah. Maçka Caddesi No: 35 34367 Şişli - İstanbul Telefon : (0212) 231 47 30

Detaylı

TMMOB MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI MADENCİLİK SEKTÖRÜ VE POLİTİKALARI RAPORU " DOĞAL KAYNAKLARIN GERÇEK SAHİBİ HALKTIR "

TMMOB MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI MADENCİLİK SEKTÖRÜ VE POLİTİKALARI RAPORU  DOĞAL KAYNAKLARIN GERÇEK SAHİBİ HALKTIR TMMOB MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI MADENCİLİK SEKTÖRÜ VE POLİTİKALARI RAPORU " DOĞAL KAYNAKLARIN GERÇEK SAHİBİ HALKTIR " MART 2011 MADENCİLİĞİN ÖNEMİ MADENCİLİĞİ DİĞER SEKTÖRLERDEN AYIRAN ÖZELLİKLER, ULUSAL

Detaylı

BULDAN STRATEJİK YOL HARİTASI

BULDAN STRATEJİK YOL HARİTASI BULDAN STRATEJİK YOL HARİTASI Mayıs, 2010 Hazırlayan: Denizli ABİGEM AB Türkiye İş Merkezlerinin Yaygınlaştırılması Projesi AB tarafından finanse edilen ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından

Detaylı

Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş. 01.01.2015 31.03.2015 Ara Hesap Dönemine Ait Faaliyet Raporu MAYIS 2015

Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş. 01.01.2015 31.03.2015 Ara Hesap Dönemine Ait Faaliyet Raporu MAYIS 2015 Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş. 01.01.2015 31.03.2015 Ara Hesap Dönemine Ait Faaliyet Raporu MAYIS 2015 SERMAYE PİYASASI KURULU NUN II 14.1 SERMAYE PİYASASINDA FİNANSAL RAPORLAMAYA İLİŞKİN ESASLAR TEBLİĞİ

Detaylı

STRATEJİK ARAŞTIRMA EYLEM PLANI RAPORU

STRATEJİK ARAŞTIRMA EYLEM PLANI RAPORU Akıllı Ulaşım Sistemleri OTOMOTİV TEKNOLOJİ PLATFORMU STRATEJİK ARAŞTIRMA EYLEM PLANI RAPORU VERSİYON 3.0 (08.2014) i Akıllı Ulaşım Sistemleri İÇİNDEKİLER I. YÖNETİCİ ÖZETİ... 1 II. OTOMOTİV TEKNOLOJİ

Detaylı

Soru ve Cevaplarla Yeni Yatırım Teşvik Sistemi

Soru ve Cevaplarla Yeni Yatırım Teşvik Sistemi KPMG TÜRKİYE Soru ve Cevaplarla Yeni Yatırım Teşvik Sistemi kpmg.com.tr kpmgvergi.com Soru ve Cevaplarla Yenİ Yatırım Teşvİk Sİstemİ 3 I - AMAÇ ve KAPSAM II - TEŞVİK UYGULAMALARI KAPSAMINDA YATIRIMLAR

Detaylı

MÜKEMMELLİK YOLUNDA 20 YIL...

MÜKEMMELLİK YOLUNDA 20 YIL... MÜKEMMELLİK YOLUNDA 20 YIL... 2010 Çalışma Raporu i MÜKEMMELLİK YOLUNDA 20 YIL... KalDer Çalışma Raporu-2010 İşbirliklerimiz: ii İÇİNDEKİLER MİSYON-VİZYON ii 2010 YILI DEĞERLENDİRMESİ 1 MÜKEMMELLİK YOLCULUĞU

Detaylı

SON YILLARDA GÜNDEMDE OLAN UYGULAMA VE PROJELER 1- SU PROJELERİ

SON YILLARDA GÜNDEMDE OLAN UYGULAMA VE PROJELER 1- SU PROJELERİ SON YILLARDA GÜNDEMDE OLAN UYGULAMA VE PROJELER 1- SU PROJELERİ K.O.P Konya Ovası Sulama Projesi. Bir kaç değişik kaynaktan Konya Ovası'nın sulanmasını sağlayacak büyük sulama projesidir. Bu kaynaklar;

Detaylı

ENERJİ PİYASASI DÜZENLEME KURUMU ELEKTRİK PİYASASI UYGULAMA EL KİTABI

ENERJİ PİYASASI DÜZENLEME KURUMU ELEKTRİK PİYASASI UYGULAMA EL KİTABI ENERJİ PİYASASI DÜZENLEME KURUMU ELEKTRİK PİYASASI UYGULAMA EL KİTABI Nisan 2003 1 PİYASA YAPISI... 1 1.1 AMAÇLAR... 1 1.2 PİYASA YAPISINA GENEL BAKIŞ... 2 1.3 PİYASA FAALİYETLERİ VE PİYASAYA GİRİŞ...

Detaylı

11. ULAŞTIRMA DENİZCİLİK VE HABERLEŞME ŞÛRASI SONUÇ BİLDİRGESİ

11. ULAŞTIRMA DENİZCİLİK VE HABERLEŞME ŞÛRASI SONUÇ BİLDİRGESİ 11. ULAŞTIRMA DENİZCİLİK VE HABERLEŞME ŞÛRASI SONUÇ BİLDİRGESİ 11. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Şûrası; Herkes için Ulaşım ve Hızlı Erişim teması ile 5-7 Eylül 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir.

Detaylı