ANABİLİM EĞİTİM KURUMLARI

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ANABİLİM EĞİTİM KURUMLARI"

Transkript

1 Lise ANABİLİM EĞİTİM KURUMLARI Gençlik ve Bağımlılık PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK VE REHBERLİK BİRİMİ - ŞUBAT 2012

2 Gençlik ve Bağımlılık Alkol, sigara, uyuşturucu madde, kumar gibi zararlı alışkanlıkların tüm dünyada tehlikeli boyutlara ulaşması ülkemizi de tehdit eden bir problemdir. Lise, üniversite öğrencileri ve çalışan gençlik üzerinde yapılan araştırmalar özellikle sigaraya ve alkole başlama yaşının 20 yaşın altına düştüğünü ve kültürel faktörlerin etkisi ile içme oranında büyük bir artış olduğunu göstermektedir. Bu bulgular da aile ve toplumun kontrolünü gerekli kılmaktadır. Zararlı alışkanlıkların yerleşmesini belirleyen şey toplumların bu alışkanlıklara bakış açısıdır. Çocukları ve gençleri bu maddelerin yarattığı alışkanlıkların etkileri konusunda bilinçlendiren toplumlar alışkanlıkların yerleşmemesinde daha başarılı olmuşlardır. Hiçbir alkol bağımlısı bir gün bağımlı olacağı düşüncesiyle alkole başlamamıştır. Paket paket içilen sigaralarla sağlığını bu kadar tehlikeye atan nikotin bağımlısı, sigara içmeye başladığı ilk günlerde belki sadece arkadaşlarına özenmek, vakit geçirmek, akranları gibi davranmak dışında bir şey düşünmemiştir. Sorunlardan ve kaygılardan kurtulmak için doktor kontrolü olmaksızın birkaç yatıştırıcı ilaç alan genç insan, bu ilaçlara bağımlı hale geliverdiğini belki de ancak bağımlılık aşamasında fark etmiştir. Bugün sahip olduğu ahlaki değerleri hiçe sayarak kumar tutkusu ile hem kendi hem de yakınlarının yaşamını altüst eden kumar bağımlısı, belki de gençlik yıllarında heyecan arayışının ve psikolojik olarak gelişmemişliğinin farkında olsa bu ağır soruna gereken önlemleri kendisi bulabilir. Gençlik yıllarında ve daha ileriki yaşlarda kişiliği geliştirmek ve yaşamı olumsuz etkileyecek maddeler hakkında bilgi sahibi olmak pek çok genci koruyabilirdi. (İ.Kasatura 1998) Alkol, uyuşturucu ve uyarıcı maddelere bağımlılığın nedenleri değişik zamanlarda farklı görüşlerin etkisi altında yorumlanmıştır. Günümüzde bağımlılık bir davranış biçimi olarak kabul edilmiştir. Bağımlılığa yol açan çevre koşulları bireyin içinde yaşadığı toplumun ekonomik ve kültürel yapısından, ayrıca o çevrede bulunan alkol, uyuşturucu ve uyarıcı maddelerden oluşur. (K.Özuğurlu 1989) Gençlik ve Alkol Bağımlılığı Alkol kullanımına bağlı sorunlar çağımızın en önemli sorunlarındandır. Sadece bireyin beden ve ruh sağlığını, aile hayatını, toplumsal ve iş yaşamını tehlikeye düşürmekle kalmamakta trafik kazaları, suça yöneltme gibi toplumsal ağırlıklı zararlara da neden olmaktadır. Alkolün beyne ilk etkisi yorum ve düşünmeyi kontrol eden bölgeyi yavaşlatmasıdır. Böylece kişinin hatırlama, kara verme anlama gibi normal akli görevlerini yürütmesine engel olur. Alkol Bağımlılığı : Alkolü kontrollü içememek veya bırakma isteğine ağmen bırakamama aşamasına gelmek alkol bağımlılığının göstergeleridir.

3 Arada bir yapılan arkadaş toplantıları, kokteyller, çeşitli kutlama törenleri gibi vesilelerle çevreye uyum sağlamak için içki içen kişi sosyal içicidir. Alkolün alışkanlık yapan etkisiyle haftada bir kez olmak üzere on hafta arka arkaya içki içen kişilerde beyinde bağımlılığın ilk temelleri atılmaktadır. İçki, artık yaşamak için alınmaya başlamışsa akşamcılık devreye giriyor demektir. (Özcan Köknel 1998) Alkol Bağımlılığının Sonuçları: Fiziki Zararları: Alkolün etkilediği en önemli organ beyindir. Kalbin ve özellikle karaciğerin hasara uğraması ağır içkicilikten olmaktadır. Fazla miktarda alınan alkolün bulantı, kusma ve ishal gibi hastalıkların yanında gastrit ve ülser gibi hastalıklara da neden olduğu görülmektedir. Toplumsal Zararları: Alkolün etkileri sadece kişinin kendisiyle sınırlı kalmamakta ailesi ve iş çevresi bunlara bağlı olarak da yaşadığı toplum davranışlarından zarar görmektedir. * Mutsuz evlilikler * Yıkılan yuvalar * Terk etmeler * Boşanmalar * Düzensiz aileler * Boşta kalan çocuklar Hepsi alkol nedeniyle ödenen bedelin birer parçasıdır. Alkollü sürücüler her yıl binlerce ölüm ve yüz binlerce yaralıyla sonuçlanan trafik kazalarına sebep olmaktadır. Ölüm nedeni olan intiharların yarısı ve cinayetlerin üçte biri alkolle ilgilidir. Alkole Eğitimi Olan Kişilik Özellikleri Alkollü içkilere sadece eğlence ortamlarına uyum sağlamak için başvuran sosyal içicilerin kişilik özelliklerinden ayrı olarak bağımlılık eğilimi gösteren kişilerin özelliklerini şöyle sıralayabiliriz: Gerçeklerle yüz yüze gelebilecek güçleri yoktur. Kendilerine güç gelen durumlardan mücadele ederek değil, kaçarak kurtulmak isterler. Davranışlarının çoğunda öz denetim değil kaba güç baskındır. Alkolü kendilerini sorunlardan kurtarabilecek bir yapay cennet olarak algılarlar. Aile, toplum ve arkadaş çevrelerinde uyumlu davranamazlar. Uyumlu olmak için de bir çaba harcamazlar. Alkol ve madde kullanımına ve bağımlılığa yatkın kişilik yapısı bu katmanlardan birinde ya da birkaçında yer alan yapısal ya da işlevsel bozukluklar sonucu ortaya çıkar. (İ.Kasatura 1998) Alkolü günlük yaşantısının bir parçası olarak görmeye başlayan bir düşünsel yaklaşım bizim toplumumuzda da alkol sorununu en çok 5 yıl içinde alkol bağımlığı boyutlarına getirebilir. Çocuklarının yetişme ve eğitimine gereken ciddiyeti göstermeyen aileler Çocuklarına bol para ve maddi değeri büyük armağanlar vererek görevlerini yaptığını düşünen aileler Çocuklarını gereğinden fazla koruyan, onlara hiçbir sorumluluk vermeyen, onları hayata hazırlamayan aileler. Doğumdan itibaren anne-babasından ruh sağlığı için gerekli ilgi ve sevgiyi gören çocuklar, eğitim ve gelişmelerinde anne-babayı yanlarında bulan çocuklar yaşama daha gerçekçi yollarla hazırlanma olanağı bulabilirler. (A. Yörükoğlu 1993)

4 Gençlerle yaptığımız çalışmada ilk içme deneyimlerini aileleriyle birlikte bir kutlama, anlamı olan bir yemekte yaşayan çocukların bu merakları tatmin olduğu için daha sonraki yıllarda da alkolle olan ilişkilerini sosyal içici olarak sürdürebildikleri, sorunlu içkici durumuna gelmedikleri görülmüştür. Gençlerle sorunları oturup konuşarak bir yol çizilmesine gitmek en uygun durumdur. Anne-babalarıyla bu konuda konuşmaya çekinen gençler aslında bu konuşmayı yapmayı çok istemektedirler. Anne-babanın çocuklarına her şeyi konuşabileceklerine dair güven vermeleri problem içkiciliğini hazırlayan ortam ve davranışlardan da çocukları koruyacaktır. *Bağımlılık eğilimi gösterenlerin aile yapıları birbirine benzer mi? *Bağımlılık özellikleri gösteren gençlerin büyük çoğunluğu; kendilerine tutarlı bir eğitim veremeyen, iletişim bozuklukları içinde birbirlerine seslerini duyuramayan bireylerden oluşan ailelerde yetişmiştir. Bu ailelerin temel karakteristik özellikleri şöyledir: Boşanma, ayrı yaşama veya ölüm nedeniyle bölünmüş aile Çocuklarına güvenmeyen ve güven vermeyen aileler Risk Grubu İçindeki Gençler Kalıtımsal Yükümlülük: Ailesinde alkol bağımlısı olan bir gencin alkol bağımlısı haline gelme riski ailesinde alkol bağımlılığı bulunmayan bir gence göre 3 misli daha fazladır. Güçsüz Bir Benlik Yapısına Sahip Gençler: Sorunlarla karşılaştıklarında neler yapabileceklerini, sorunların nasıl üstesinden gelebileceklerini düşünmeyen kişiler kolay çözümler aramayı seçerler. Alkol ve uyuşturucu gibi maddeler de yetişkinlerin yaşam içinde sıkıntılardan kurtulabilmek için başvurdukları kolay çözümlerdendir. Öyle kolay bir çözüm ki yaşamlarına getirdiği güçlüğü yaşam boyu çözmek güçtür hatta olanaksızdır. Alkollü İçki İçme Alışkanlığını Engelleyebilecek Önemler Bireyseİ Düzeyde 1. AKRAN GRUPLARININ DEĞER ÖLÇÜLERİ ÜZERİNDE DURULMALIDIR: Bağımlılık noktasına gelen birey gibi bugünün genci de toplum içinde arkadaşları arasında daha popüler olabilmek veya erişkin toplumda kabul edilebilmek için özenti nedeniyle içiyor. Fazla içki içmenin hüner sayıldığı bir arkadaş grubu içinde genç bireyin kendini kanıtlamak için içme ihtiyacı duyacağı açıktır. Böyle durumlarda bireyin kendini içki gibi olumsuz bir etkene yönelten arkadaşlara değil kişiliğini geliştirecek olumlu etkenlere teşvik eden arkadaşlara ihtiyacı vardır. Bir başka deyişle beraber olduğu arkadaşlarını; kendini geliştirmeyi bilen, zamanı ne şekilde değerlendirebileceğinin farkında olan kişilerden seçebilen gençler kendi zamanlarını da benzer uğraşlarla geçirecekler ve zararlı alışkanlıklara yönelmeyeceklerdir.

5 2. SIKINTILARI YENEBİLMEYİ ÖĞRENMEK: İçki yatıştırıcı bir ilaç değildir. Sıkıntı nedeniyle başlanan içki, yatıştırıcı etki göstermesi nedeniyle genç bireyi zamanla tutsağı edebilir. Burada genç bireyin düşünmesi gereken nokta stresin bulunmadığı bir yaşamı istemek yerine stresle olumlu yöntemler aracılığıyla savaşabilmeyi öğrenmektir. Hiçbir stres faktörünün bulunmadığı yaşam mutlu değil monoton bir yaşamdır. Bu nedenle insanlar monotonluktan kurtulmak için çaba harcamalıdır. Olayları değiştirebilecek gücü yoksa bunlara bakış açısını değiştirebilmelidir. Olayları değiştiremeyeceği için üzülmek yerine bu olayları başarı ve mutluluğa ulaşabilmek için bir basamak olarak kullanabilmeyi öğrenmelidir. 3. OLUMLU DÜŞÜNMEK: Yaşanan bütün olayların olumlu yönü kadar olumsuz yönleri de vardır. Karamsar bir görüş açısıyla hep olumsuzlukları düşünmek yerine olayların ve kişilerin olumlu taraflarını düşünmek kısa bir süre sonra kişilere olumlu bakış açısı kazandırmaya başlayabilir. 4. BAKIŞ AÇISINI DEĞİŞTİREREK STRESİ YENMEYİ ÖĞRENMEK: Stresle başa çıkma yöntemlerinin amacı, stresin yol açtığı istenmeyen sonuçlara yeni bir bakış açısı getirmektir. Bedende stres esnasında ortaya çıkan durumun karşıtı olan bir durumu meydana çıkarabilmek için bedene gevşeme cevabının öğretilmesi gerekir. Gevşeme cevabının öğretilmesiyle stres sırasında ortaya çıkan kimyasal maddeler kaybolur. Stresi azaltan en önemli faktör stres durumunda kontrolü elinde tuttuğuna ilişkin duygudur. 5. İÇKİYE HAYIR DEMEYİ ÖĞRENMEK: İçkili bir ortamda size yapılan alkollü bir içki ikramına evet deme mecburiyetiniz olmadığını bilmelisiniz. Ne istediğinizi bilerek yaptığınız bilinçli bir seçim sizi başkalarının gözünde yüceltir. İçkiye dayanaklı olmak veya çok içebilmeyi bir gösteriş aracı yapmak yerine kendi sağlığınızdan sorumlu olduğunuz her anı hatırlamak sizi daha bilinçli davranışlara itecektir. 6. ZAMANI DEĞERLENDİRMEYİ BİLMEK: Alkollü içkilere başlayan gençler üzerinde yapılan çalışmalar gençlerin boş zamanlarını değerlendirecek uğraşlar bulamadığını, büyük bir boşluk duygusu yaşadıklarını göstermektedir. Zamanını değerlendirecek çalışmalar kadar eğlenme ve dinlenmeye yer ayıran gençler hem bireysel hem de toplumsal yaşamlarında mutlu olabilmektir. 7. KENDİNİ TANIMAK: Mutlu olabilmenin yolu zararlı alışkanlıklara saplanmadan bireyin kendi istekleri ve yetenekleri doğrultusunda bir yaşam kurabilmesinden geçer. Hiç yetenekli olmadığı bir alana sırf gösteriş ya da başka nedenlerle yönelen bir bireyin başarılı olamayacağı açıktır. Başarısızlık da kendisinden hoşnutsuzluk duygusunu beraberinde getirecektir. Kendi yeteneklerini, isteklerini, sahip olduğu ekonomik ve toplumsal olanakları gerçekçi bir gözle değerlendirebilen genç birey, kendisinden ve yaşamdan ne isteyebileceği konusunda gerçekçi olduğu için gereksiz hayal kırıklıkları yaşamayacaktır. Zaman zaman başarısız ve çevreye uyumsuz dönemleri oluyorsa da bunun nedenleri üzerinde düşünerek hangi noktalarda çaba harcaması gerektiğini bilmeli, olumsuzlukları aşma yoluna gitmelidir. 8. İLGİ ALANINI GENİŞLETMEK: Çok fazla çalışmak durumunda olan bir bireyin işine ayırdığı zaman yüzünden sağlığı bozulabilir. Evliliği yıkılabilir. Bir amaç uğruna bütün bir yaşamında başarısız olabilir. Yaşamdaki bütünselliği kaybetmemek için sadece iş değil aynı zamanda ekonomik durum, aile yaşamı, toplumsal ve kültürel yaşam, kişisel ve yaratıcı faaliyetler gündeme gelmektedir. Bugün derslerinin dışında kültürel, sanatsal veya sportif alanları bir hobi olarak benimsemeyen bir öğrenci kendisini başarıya değil başarısızlığa hazırlıyordur. Sadece akademik anlamda bir başarı yeterli değildir. Öğrenci eğlenmenin, dinlenmenin gereğinin farkına varmadan çalışıyorsa kısa bir süre sonra yaşam dengesinin bozulmakta olduğunu görecektir. Denge içinde yaşamak ise bireyi zararlı alışkanlıklara kaymaktan alıkoyabilecek en önemli etkenlerden biridir. (İ. Kasatura 1998)

6 Gençlik ve Uyuşturucu Madde Bağımlılığı Uyuşturucu madde bağımlılığı, bağımlı olunan maddenin elde edilebilmesi için bireyin bütün değerlerini feda edebileceği çok tehlikeli bir bağımlılık türüdür. Bağımlı olunan maddeden başlangıçta beklenen haz verici özelliklerdir. Sıkıntılı, problemli zamanları bu dost sayılan maddeyle geçirmek bireyleri ilk kullanımda problemlerin bulunduğu dünyadan yapay bir cennete taşımaktadır. Bu yapay cennet renkli dünyalar ve sanrılar sunmaktadır. Bağımlı olan bireyler; günlük yaşamdaki kaygılardan, cesaretsizlikten, güvensizlikten kendilerini uyuşturarak kurtulmak istemektedirler. Ancak sanrılarla iyi vakit geçirdiklerini düşünmeleri, merkezi sinir sisteminin zarar görmesi sonucu düşünce bozukluklarının ortaya çıkmasından başka bir şey değildir. Kendini günlük yaşamda pasif, güvensiz gören bir bireyin uyuşturucu ile coşkulu, kendine güvenen bir insan haline geldiğini sanması zararlı bir yanılgıdır. Çünkü bu coşkulu davranışların kendisini verimli ve yaratıcı davranışlara götürecek bir hareketlilik olmadığını anladığı zaman geri dönmek için geç kalmış olacaktır. Hareketlerdeki taşkınlık çoğu kez tutarsız ve saldırgan davranışlara yol açarak toplumsal yaşamdaki yerini sarsarak bireyi güç durumlara düşürür. Algılama ve düşünce bozukluklarına, hareket bozukluklarına yol açan; duygusal yaşamda durgunluk, taşkınlık, ilgisizlik gibi belirtiler ortaya koyan uyuşturucu madde alışkanlıkları bu belirtilerle ruh ve akıl hastalıklarından biri görünümünü de vermektedir. Başlıca Bağımlılık Oluşturan Maddeler 1. Sakinleştirici-Yatıştırıcı Maddeler: Korku, kaygı, gerginliği azaltmak için kullanılır. 2. Uyarıcılar: Uyku ve iştah kaçıran etkileri geçtikten sonra kişide yorgunluk ve çöküntüye neden olur. a) Kokain b) Exctasy c) Kafein 3. Halüsinasyon Meydana Getirenler: Sanrı ve hayal gördürücüler, LSD, Meskalin bunlardan bazılarıdır. 4. Esrar: Hint keneviri yaprağından elde edilir. 5. Uçucular: Bunlar tiner, benzin, gazolin, baly gibi yapıştırıcılardır. Uçucu maddelerin satılması yasal olduğundan kolaylıkla bulunabilir. Bu yüzden kullanımı yaygındır. 6. Eroin: Afyondan elde edilir. Bir iki kullanımdan sonra süratle bağımlılık gelişir. Etkisi 8 saat sürer. Daha sonra şiddetli yorgunluk belirtileri, kas ağrıları ve kramplar görülür. (Gençtan, Engin 1997) Madde Kullanımıyla İlgili Dışa Yansıyan Belirtiler: Halsizlik, nedensiz yorgunluklar, yüzde solukluk, ağızda kuruluk, terleme, davranışta dengesizlik, sorumsuzluk, iradenin yok olması, unutkanlıkların artması, düşünce ve davranış bozuklukları, ahlaki değerlerin kaybolması, bedensel ve psikolojik çöküntü.

7 Gençlerin Madde Kullanmaya Başlama Nedenleri 1. MERAK: Arkadaşlık ilişkileri böyle kötü bir alışkanlığın başlaması veya önlenmesinde büyük önem taşır. Aile içinde belli değerleri kazanmış, kendine güveni olan bir genç kendi kişilik yapısı ve değer ölçülerine uygun bir grup seçer. Bu grup içinde önemsediği arkadaşları madde kullanıyorsa bu gruptan ayrılabilir. Yeterli psikolojik güçte olmayan bir genç ise arkadaşlarının Bir kereden ne çıkar? telkinleriyle maddeyi alabilir. 2. KİŞİSEL YATKINLIK: Alışılmış kurallara başkaldıran, duygusal açıdan dengesiz, çabuk parlayan, olgunlaşmamış gençler çevrelerine uyum sağlamada güçlük çekerler. Denemeye ve yeniliğe duydukları merak nedeniyle madde alabilirler. Marihuana alan bir üniversite öğrencisinin kullandığı madde ile ilgili ifadesi: -Bir şey fark ettim, o bende çok büyük bir boşluğu dolduruyor. Onu sevmek falan değil bu... Kişiliğini arayan birinin kendine idol seçmesi de değil. Düşüp kaybolmamak; kendimi boşluğun, amaçsızlığın ve anlamsızlığın en dibinde bulmamak için ona sıkı sıkı tutunuyorum. 3. YANLIŞ ARKADAŞLAR 4. AMAÇSIZLIK VE DEĞERLER KARGAŞASI 5. BOZUK AİLE İLİŞKİLERİ: Barker ve Adams ın Colorado eyaletinde madde bağımlıları üzerinde yaptıkları araştırmalarda bunların ancak 1/3 ünün düzenli bir (anne-babadan oluşan) aileden geldiklerini tespit etmişlerdir. 6. ŞEHİRLEŞME PROBLEMİ: Bu genç birey için yeni bir ortama girmek büyük bir kaygı yaratmıştır. Yeni problemler her birey için kaygı vericidir. Ancak daha önceki problemlerini çözememiş bireyler için kaygı duyulan bir ortam daha büyük sorunlar yaratacaktır. Belli ki bu öğrenci ergenlik ve gençlik döneminde kazanması gereken bağımsızlığı ve kendine güveni kazanamadan ve kendi kendine yetmeyi öğrenemeden yeni bir ortama ayak basınca güçlüklere karşı koyamamıştır. MADDE KULLANMANIN SONUÇLARI Madde kullananlarda; davranışlarda ve duygularda dengesizlik, sorumsuzluk, yaşanan olay ve ortamla alakasız tepkiler vermek ortak sonuçlardır. Afyon ve eroin kullananlarda saldırgan davranışlar ve şiddet eylemlerine sık rastlanır. Madde Kullanımının Tedavi Yöntemleri Tedavinin ilk adımı, tedavi motivasyonunun var olmasıdır. Tedaviye istekli gibi görünmesine rağmen aslında bundan çok uzak olan madde bağımlılarının tedavisi mümkün olamaz. Bu nedenle bağımlı ile ilk karşılaşmada onun motive olup olmadığını, başkalarının etkisiyle gelip gelmediğini anlayabilmek için şöyle sorular sormalıyız: - Buraya gelmek kimin fikri? Sizi ikna etmeye çalışan oldu mu? Niçin? - Tedavi sonrasında yaşamınızda ne gibi değişiklikler ümit ediyorsunuz?

8 - Madde almadığınız için kişiliğinizde ortaya çıkacak değişimleri kim fark edecek? Tedaviye gerçekten istekli olmayan bağımlıya kendi durumu gerçekçi bir biçimde anlatılmalı, tedavi kararı kendisine bırakılmalıdır. Tedavi olmayı istemek, tedavi başarısı için tek başına yeterli değildir. Kişi maddeyi bıraktığı zaman maddeyle beraber eski arkadaşlarını, çevresini, eski alışkanlıklarını da bırakmak zorundadır. Madde bağımlısı olan bir kişi tedaviye mecbur edilebilir mi? *Günümüzde madde bağımlılığının tedavisinde son gelişme psikoterapidir. Her şeyden önce kişinin tedavi edilmeye ve tedaviciyle işbirliğine istekli olması gerekir. Kişinin akıl hastası olduğu ispatlanmadığı sürece kararını kendi verebileceği kabul edilmektedir. Geçirilen madde krizlerinde aile madde bağımlısını hastaneye getirebilir. Krizden çıktıktan sonra tedaviye devam etmek ya da hastaneden ayrılma kararı hastaya aittir. Bağımlılığın biyolojik, psikolojik ve toplumsal nedenlerden kaynaklandığı görüşünden yola çıkarsak tedaviyi de bir bütün olarak algılamak gerekir. Yani ilaç tedavileri, psikolojik tedaviler, bağımlıyı toplumsal yaşama hazırlayabilecek toplumsal içerikli yöntemler bir bütün olarak uygulandığı takdirde tedavide başarılı olma şansı artar. İlaçla Tedavi Kullanılan maddenin kesilmesi sonucunda ortaya çıkan yoksunluk belirtilerinin tedavisi için nöroleptik yatıştırıcı ilaçlardan yararlanılır. Birbirinden ayrı iki tedavi dönemi söz konusudur. 1. DÖNEM: Bağımlılık yapan maddenin kendiliğinden ya da zorunlu olarak kesilmesi sırasında ortaya çıkan yoksunluk belirtilerinin ve zehirlenme durumlarının tedavisi yapılır. 2. DÖNEM: Ruhsal ve toplumsal tedavi yöntemleriyle bağımlının kişiliğinde değişme oluncaya kadar bağımlı olduğu maddeye gereksinim duymaması için ilaç tedavisi yapılır. Kimi kez bu ilaç tedavisi hasta iyileştiğinde ve topluma katıldığında da sürdürülebilir.(gençlik ve Zararlı Alışkanlıklar 1987) Grup Psikoterapiler İlaç tedavileri bağımlılığın tedavisinde başlangıç adımıdırlar. Bireyin ilaç tedavisine paralel olarak bağımlılığın oluşmasında rol oynayan etkenleri anlamasına ve bunlarla başa çıkabilmesine yardımcı olacak grup psikoterapiler de tedavi için önemlidir. Grup psikoterapilerinde temel amaç; kişiler arası ilişkileri düzeltmek, iç görü yeteneği kazandırmak, gerçeklerin yargılanabilmesini sağlamak, dengeli bir kişilik yapısı elde etmektir. - Yaptığı hatalara rağmen kendisine hoşgörülü bir tutum sergilenen bağımlının kendine olan güveni artacağı gibi devamlı gerginlik ve suçluluk hissi de azalacaktır. - Grup üyelerinin gösterdiği anlayışla iç dünyasına ait korku ve endişeleri azalan bağımlının başkalarını anlama yeteneği gelişecektir. Hatalı davranışları görebilmek ise kendisine daha sağlıklı bir yaşam biçimi seçebilmesine, yeni arkadaşlarla kurulmuş yeni bir çevre oluşturabilmesine yardımcı olacaktır.

9 O güne kadar, kendisini tedavi olanağı bulunmayan bir bağımlı olarak algılayan birey, tedavi esnasında kendisine verilen umut ve gösterilen iyi örneklerle aslında çok da umutsuz bir durumda olmadığını; tedavinin sihirli bir değnek değil kendi çabalarıyla gelişebilecek bir süreç olduğunu anlar. Duygu ve düşüncelerini ifade olanağı bulur, rahatlar. Yalnızlık duygusundan uzaklaşır. Bu tedavilere paralel olarak bağımlının yaşam biçimini zenginleştirecek, kendisine yön verecek hobilerin bulunması gerekir. Yürüyüş, okuma, resim sergileri gezmek, spor, kurslara katılma, kişisel görünüşünü yenileme gibi... Türkiye de Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinin AMATEM bölümünde madde bağımlılarının tedavisi yapılmaktadır. Bu konuda ailenin çocuğa karşı tutarlı davranması, iyi bir iletişim içinde olması, onu anlaması ve empati kurması gerekmektedir.(i. Kasatura 1998) Sigara Sigara tıpkı içki gibi gençleri zararlı bir alışkanlığa sürükleyebilecek psikoaktif bir maddedir. İnsanlar tarafından yüzyıllardır kullanılmasına rağmen günümüzde stres doğuran olayların artmasıyla tüketimi fazlalaşmıştır. Kan basıncını yükseltmesi, kalpte aşırı yük meydana getirmesi, akciğer ve solunum sistemine zarar vermesi bakımından sigara içen 10 kişiden 3-4 ü sigaranın yol açtığı hastalılardan ölmektedir. Günde bir paketten fazla içenlerde kalp hastalığı riski içmeyenlere oranla 5 kat daha fazladır. Sigara bırakıldığında ise bu oran 5 yıl içinde yarı yarıya düşmektedir. (20.yy. Sağlık Ansiklopedisi) Sigaranın içeriğindeki katran kanser yapıcı maddeler taşır. Akciğer ve solunum sistemine zararlıdır. Sigaranın içerdiği bu maddeler sigaranın yanan ucunda da yani dumanında da bulunduğu için sigara içmediği halde sigara içenlerin yanında olan kişileri de pasif içici olarak olumsuz etkilemektedir. Anne-babaları sigara içen çocukların, anne-babaları sigara içmeyen çocuklara oranla daha fazla bronşit ve zatürre olduğu tespit edilmiştir. Bu sonuçlar da sigarayı içine çekmeden içtiğini bu yüzden de sigaranın tehlikelerinden uzak olduğunu düşünen kişilerin ne kadar yanıldığını ve kendilerini aldattığını ortaya koymaktadır. Sigara dumanı saçınıza, yüzünüze ve giysilerinize siner. Kötü kokmanıza neden olur. Dilin tat alma kabiliyetini azaltır. Saçlarınız bazen aşırı yağ salgılar bazen de cansız ve mat olur. Ne kadar sağlıklı olursa olsun gözleriniz parlaklığını kaybeder. Bazen gözlerinizin beyazının, sarımsı bir renk alması sigaranın bıraktığı etkidendir. Sigara gözlerin altında erken yaşta çizgilerin oluşmasına neden olur. Tırnaklar ve parmaklarda sararma olur. Cilt nemini kaybeder ve genç yaşta matlaşır. Yine bu nedenle sarkar ve gözenekleri genişler. Kalp, damar, karaciğer, akciğer, bağırsak ve mide rahatsızlıklarına yol açar. Kısırlığa neden olur.

10 Uyku düzensizliği, migren ve bunlara bağlı olarak sinir bozukluklarına yol açar. Sigara içen bir annenin bebeğinin içmeyen anneninkinden daha küçük olduğunu istatistikler belirlemiştir. Aynı şekilde çocuğun zekâsı ve fizik yapısı yönünden de olumsuz farklar ve sakatlıklar meydana gelmektedir. Her şeyden önemlisi, sigara içerek hayatınızı siyah bir dumana esir eder; sayısız sıkıntılar ve dertler yanında iradenizin de güçsüzlüğünü kabullenmiş olursunuz. (Kaptanağası, Selahaddin, Sigara Raporu 1992) Gençlerin Sigaraya Başlama Nedenleri Psikososyal nedenler ağır basmaktadır. İnsanlarla daha başarılı ve rahat iletişim kurabilmek, kendilerini daha rahat hissedebilmek, sigara içen arkadaşlarından aşağı kalmadıklarını, onlarla aynı zevk ve değerleri paylaştıklarını göstermek, can sıkıntılarını gidermek, yorgunluklarını azaltmak ve kendilerini kanıtlamak için sigaraya başlayabilirler. Sigaranın stres giderme, dikkati toplamaya yardımcı olma özelliklerinin konuşulduğu bir ailede yetişen genç, büyük bir olasılıkla tıpkı sigara içen diğer aile üyeleri gibi sigarayı stres gideren bir arkadaş olarak algılayacak ve sigaraya başlayacaktır. Kaynaklar Köknel,Özcan BAĞIMLILIK: ALKOL ve MADDE BAĞIMLILIĞI ALTIN KİTAPLARI YAYIN EVİ 1998 Kasatura, İlkay GENÇLİK ve BAĞIMLILIK 1998 GENÇLİK ve ZARARLI ALIŞKANLIKLAR, M.E.B.YAYINLARI 1987 İSTANBUL Kaptanağası, Selahaddin SİGARA RAPORU 1992 İSTANBUL Köknel,Özcan; Özuğurlu, Kurban; Aytar Bahadır, Güler DAVRANIŞ BİLİMLERİ 1989 Yıldırım, Rezzan BİLİM VE TEKNİK DERGİSİ 21/245 (Nisan, 1998) Tuğrul, Ceylan, ALKOLİKLERİN ÇOCUKLARININ AİLE ORTAMLARINDAKİ STRES KAYNAKLARI, ETKİLERİ VE STRESLE BAŞA ÇIKMA YOLLARI Türk Psikoloji Dergisi 9/31 (Haziran, 1994) Kaya, Sefa İ. BİLİM VE TEKNİK DERGİSİ 24/289 (Aralık 1991) Kulaksızoğlu, Adnan ERGENLİK PSİKOLOJİSİ 1998 Yörükoğlu, Atalay GENÇLİK ÇAĞI yy. Sağlık Ansiklopedisi Cilt Gençtan, Engin, Psikodinamik Psikiyatri ve Normal Dışı Davranışlar, İstanbul Remzi Kitapevi 1997 Cüceloğlu, Doğan, İnsan ve Davranışı İstanbul: Remzi Kitapevi 1997

MADDE BAĞIMLILIĞINA DİKKAT!!!

MADDE BAĞIMLILIĞINA DİKKAT!!! KASTAMONU REHBERLİK VE ARAŞTIRMA MERKEZİ 2013 MADDE BAĞIMLILIĞINA DİKKAT!!! Başlarken İÇİNDEKİLER Gençlik ve Bağımlılık 2 Uyuşturucu Madde Bağımlılığı 2 Madde Bağımlılığı 2 Madde Kullanımında Risk Oluşturan

Detaylı

MADDE KULLANIMI ÖNLEME KLAVUZU

MADDE KULLANIMI ÖNLEME KLAVUZU MADDE KULLANIMI ÖNLEME KLAVUZU Editör Güner ERGENÇ - Emine YILDIRIM Kapak Devrim DEMİRAL Yayınevi logosu İSTANBUL, 2007 1 Editör Güner ERGENÇ e-posta: rehberlik34@meb.gov.tr Emine YILDIRIM e-posta: pdemine1@yahoo.com

Detaylı

Özel Ege Lisesi GENÇLİĞE ZARAR VEREN ALIŞKANLIKLAR ÖZEL EGE LİSESİ. Hazırlayanlar 6/D Sınıfı Proje Grubu. Tuğçe TERHAN. Aslıhan BAĞCI.

Özel Ege Lisesi GENÇLİĞE ZARAR VEREN ALIŞKANLIKLAR ÖZEL EGE LİSESİ. Hazırlayanlar 6/D Sınıfı Proje Grubu. Tuğçe TERHAN. Aslıhan BAĞCI. Özel Ege Lisesi GENÇLİĞE ZARAR VEREN ALIŞKANLIKLAR Hazırlayanlar 6/D Sınıfı Proje Grubu Tuğçe TERHAN Aslıhan BAĞCI Esra ZENGİN Erhan ARAR S.Salih YAVAŞLAR H.Cem DAYIOĞLU REHBER ÖĞRETMENİMİZ Ayşe BEYTAŞ

Detaylı

STRESİN BİREYSEL PERFORMANS ÜZERİNE ETKİLERİ

STRESİN BİREYSEL PERFORMANS ÜZERİNE ETKİLERİ T.C. UFUK ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME YÖNETİMİ ANABİLİM DALI İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ BİLİM DALI STRESİN BİREYSEL PERFORMANS ÜZERİNE ETKİLERİ ÖZEL BİR MOBİLYA FABRİKASINDA ÇALIŞAN PERSONEL

Detaylı

OKULUMU SEVİYORUM AREL EĞİTİM KURUMLARI AYLIK ANASINIFI DERGİSİ SAYI: 85 2011

OKULUMU SEVİYORUM AREL EĞİTİM KURUMLARI AYLIK ANASINIFI DERGİSİ SAYI: 85 2011 OKULUMU SEVİYORUM AREL EĞİTİM KURUMLARI AYLIK ANASINIFI DERGİSİ SAYI: 85 2011 İÇİNDEKİLER ÇOCUKLA ALIŞVERİŞE ÇIKMAK 2 ÇOCUĞUN DUYGUSAL İSTİSMARI 5 DAĞILAN AİLEDE ÇOCUK 7 ÇALIŞAN ANNELER 12 ÇOCUĞUN SPORA

Detaylı

BAĞIMLILIK TEDAVİSİNDE TEMEL BİLGİLER

BAĞIMLILIK TEDAVİSİNDE TEMEL BİLGİLER BAĞIMLILIK TEDAVİSİNDE TEMEL BİLGİLER 1. Tedaviye ilişkin genel bilgiler 2. Görüşme teknikleri 3. Değişim süreci ve değişim evreleri 4. Önemlilik, kendine güvenme ve isteklilik 5. Alkol dışı madde kullananlarda

Detaylı

BAKICININ BAKIMI: BİR BAŞKASININ BAKIMINI ÜSTLENDİĞİNİZDE RUH SAĞLIĞINIZ NEDEN ÖNEMLİDİR?

BAKICININ BAKIMI: BİR BAŞKASININ BAKIMINI ÜSTLENDİĞİNİZDE RUH SAĞLIĞINIZ NEDEN ÖNEMLİDİR? BAKICININ BAKIMI: BİR BAŞKASININ BAKIMINI ÜSTLENDİĞİNİZDE RUH SAĞLIĞINIZ NEDEN ÖNEMLİDİR? Nörolojik rahatsızlığı olan kişilerin ihtiyaçlarını ve bu kişilerin bakımıyla ilgilenirken kendinize en iyi şekilde

Detaylı

SOSYAL VE KRİMİNAL BOYUTLARILYA ÇOCUK SUÇLULUĞU

SOSYAL VE KRİMİNAL BOYUTLARILYA ÇOCUK SUÇLULUĞU M. GÖKPINAR makaleler SOSYAL VE KRİMİNAL BOYUTLARILYA ÇOCUK SUÇLULUĞU M. GÖKPINAR * Geçtiğimiz yüzyılda çocukların yetişkinlerden farklı oldukları ve korunmaları gerektiği vurgulanmış, suça yönelmiş çocuklarda

Detaylı

BAĞIMLILIK. Bağımlılık. Dr. Timuçin Oral

BAĞIMLILIK. Bağımlılık. Dr. Timuçin Oral BAĞIMLILIK Dr. Timuçin Oral İTİCÜ 12 Mayıs 2011 Bağımlılık Herhangi bir maddenin tedavi amaçlı olmaksızın, Fizyolojik bir ihtiyaca cevap vermeden giderek artan miktarlarda kullanılmasıdır. Hoşlanma İsteme

Detaylı

RUH SAĞLIĞI MODÜLLERİ

RUH SAĞLIĞI MODÜLLERİ E I L D R T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI SAĞLIK EĞİTİMİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Eğitimciler İçin Eğitim Rehberi RUH SAĞLIĞI MODÜLLERİ TÝ Ý Ð Ý M GENE L M Ü Ü K L Ð Ü SA Ð Ü ANKARA, 2008 Ruh Sağlığı Modülleri T.C. Sağlık

Detaylı

T.C. SOSYAL YDAN SERKAN ÖZSOY

T.C. SOSYAL YDAN SERKAN ÖZSOY T.C. TRAKYA ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ KAMU YÖNETİMİ ANA BİLİM DALI YÜKSEK LİSANS TEZİ BÜYÜK ALIŞVERİŞ MERKEZLERİNDE ÇALIŞANLARI ETKİLEYEN STRESS KAYNAKLARI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA: EDİRNE İLİ

Detaylı

Bundesverband der Angehörigen psychisch Kranker e.v. (Hg.) (Ruh Hastası Yakınları Derneği Federal Konfederasyonu)

Bundesverband der Angehörigen psychisch Kranker e.v. (Hg.) (Ruh Hastası Yakınları Derneği Federal Konfederasyonu) Bundesverband der Angehörigen psychisch Kranker e.v. (Hg.) (Ruh Hastası Yakınları Derneği Federal Konfederasyonu) Ailede ruh hastası. Ne yapmalı? Ailelerinde ruh hastası olanlar için ilk bilgiler. Sağlık

Detaylı

TÜKENMİŞLİK SENDROMU VE MADALYONUN ÖBÜR YÜZÜ: İŞLE BÜTÜNLEŞME. PDF created with pdffactory Pro trial version www.pdffactory.com

TÜKENMİŞLİK SENDROMU VE MADALYONUN ÖBÜR YÜZÜ: İŞLE BÜTÜNLEŞME. PDF created with pdffactory Pro trial version www.pdffactory.com 22 TÜKENMİŞLİK SENDROMU VE MADALYONUN ÖBÜR YÜZÜ: İŞLE BÜTÜNLEŞME Kadir ARDIÇ * Sema POLATCI ** ÖZ Tükenmişlik sendromu (burnout) bilgi çağının önemli sorunlarından birisidir. Bu sendrom iş talepleri ile

Detaylı

AİLE AVUKATLIĞI VE AİLE REHBERLİĞİ: BAĞCILAR İLÇESİ PİLOT AİLE AVUKATLIĞI MERKEZİ UYGULAMASI PROJESİ

AİLE AVUKATLIĞI VE AİLE REHBERLİĞİ: BAĞCILAR İLÇESİ PİLOT AİLE AVUKATLIĞI MERKEZİ UYGULAMASI PROJESİ www.aileavukatligi.org AİLE AVUKATLIĞI VE AİLE REHBERLİĞİ: BAĞCILAR İLÇESİ PİLOT AİLE AVUKATLIĞI MERKEZİ UYGULAMASI PROJESİ İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından finanse edilen TR10/12/SKA/0100 referans

Detaylı

GÜNCEL PSĐKĐYATRĐ YAZILARI

GÜNCEL PSĐKĐYATRĐ YAZILARI 1 GÜNCEL PSĐKĐYATRĐ YAZILARI DR. HÜSNÜ MENTEŞEOĞLU PSĐKĐYATRĐ UZMANI DENĐZLĐ DEVLET HASTANESĐ GĐRĐŞ Denizli Devlet Hastanesinde yaklaşık 14 yıldır keyif alarak çalışmaya devam ediyorum. Hobilerimden birisi

Detaylı

KUMAR & ŞANS KÜÇÜMSENEN BÜYÜK TEHLİKE: SAYI 9 6 7. İnternetin sonsuz fırsatları, kumar ve siber zorbalık. 56

KUMAR & ŞANS KÜÇÜMSENEN BÜYÜK TEHLİKE: SAYI 9 6 7. İnternetin sonsuz fırsatları, kumar ve siber zorbalık. 56 YEŞİLAY DERGİSİ ağustos 2014 967 SAYI 9 6 7 Psk. Mehmet Dinç Kumar sorununun uzun yıllar ihmal edilmesi mücadele için yapılacak her türlü çalışmayı acil hale getirmiştir. 20 Cemil Şahinöz Avrupa da Yaşayan

Detaylı

DAVRANIŞ BİLİMLERİ. Motivasyon. Motivasyon teorileri MOTİVASYON

DAVRANIŞ BİLİMLERİ. Motivasyon. Motivasyon teorileri MOTİVASYON MOTİVASYON... "Motivasyon (Güdüleme), bilinçli veya bilinçsiz olarak davranışı doğuran, sürekliliğini sağlayan ve ona yön veren herhangi bir güç, bir etkinlik veya Doç.Dr. Halil YILDIRIM işin gizli nedeni;

Detaylı

İLAHİYAT FAKÜLTESİ ÖĞRENCİLERİNİN DURUMLUK- SÜREKLİ KAYGI DÜZEYLERİ VE KAYGI NEDENLERİ (SAMSUN ÖRNEĞİ)

İLAHİYAT FAKÜLTESİ ÖĞRENCİLERİNİN DURUMLUK- SÜREKLİ KAYGI DÜZEYLERİ VE KAYGI NEDENLERİ (SAMSUN ÖRNEĞİ) İLAHİYAT FAKÜLTESİ ÖĞRENCİLERİNİN DURUMLUK- SÜREKLİ KAYGI DÜZEYLERİ VE KAYGI NEDENLERİ (SAMSUN ÖRNEĞİ) Doç.Dr. Mevlüt KAYA* Kübra VAROL** ÖZET Bu çalışmada, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi

Detaylı

Depresyon. Depresyon. Depresyon. Kitapçığı hazırlayanlar. Dr. Fahri Karson. Dr. Ahmet Kocabıyık Ruh Salığı Uzmanı. Yoksul kalma Ders başarısızlığı

Depresyon. Depresyon. Depresyon. Kitapçığı hazırlayanlar. Dr. Fahri Karson. Dr. Ahmet Kocabıyık Ruh Salığı Uzmanı. Yoksul kalma Ders başarısızlığı Bu kitapçık toplumu depresyon konusunda bilgilendirmek amacı ile İzmit Yaşam Boyu İki Uçlu Duygudurum Derneği tarafından aşağıda adları geçen konunun uzmanlarına hazırlatılmıştır. Kitapçığı hazırlayanlar

Detaylı

Uyuşturucu bağımlılığı nedir? Ne yapmalı?

Uyuşturucu bağımlılığı nedir? Ne yapmalı? Uyuşturucu bağımlılığı nedir? Ne yapmalı? Uyuşturucu bağımlılığı nedir? Ne yapmalı? İçindekiler Çocuğum uyuşturucu alıyor! 2 Uyuşturucu madde deyince ne anlarız? 3 Madde Bağımlılığından ne anlaşılır? 5

Detaylı

Bir yakınına yardım etmek isteyen herkese yönelik bir öneri. Alkol, ilaçlar, tütün, yasa dışı uyuşturucular, bağımlılık

Bir yakınına yardım etmek isteyen herkese yönelik bir öneri. Alkol, ilaçlar, tütün, yasa dışı uyuşturucular, bağımlılık Bir yakınına yardım etmek isteyen herkese yönelik bir öneri Alkol, ilaçlar, tütün, yasa dışı uyuşturucular, bağımlılık 2 Bir yakınına yardım 3 etmek isteyen herkese yönelik bir öneri Alkol, ilaçlar, tütün,

Detaylı

OKULUMU SEVİYORUM AREL EĞİTİM KURUMLARI AYLIK ANASINIFI DERGİSİ SAYI: 83 2010

OKULUMU SEVİYORUM AREL EĞİTİM KURUMLARI AYLIK ANASINIFI DERGİSİ SAYI: 83 2010 OKULUMU SEVİYORUM AREL EĞİTİM KURUMLARI AYLIK ANASINIFI DERGİSİ SAYI: 83 2010 İÇİNDEKİLER ÇOCUK OKUL ÖNCESİ EĞİTİM KURUMUNA NEDEN GİTMELİDİR? 2 ÇOCUĞUN GELİŞİM ÖZELLİKLERİ 5 2 7 YAŞ ÇOCUKLARININ BİLİŞSEL

Detaylı

TÜRKİYE İŞÇİ EMEKLİLERİ DERNEĞİ FARKLI BOYUTLARIYLA YAŞ LILIK. Dr. Fatma ARPACI

TÜRKİYE İŞÇİ EMEKLİLERİ DERNEĞİ FARKLI BOYUTLARIYLA YAŞ LILIK. Dr. Fatma ARPACI 1 TÜRKİYE İŞÇİ EMEKLİLERİ DERNEĞİ FARKLI BOYUTLARIYLA YAŞ LILIK Dr. Fatma ARPACI Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Bölümü Aile Ekonomisi Anabilim Dalı ANKARA,

Detaylı

SOSYAL POLİTİKA BOYUTUYLA MADDE BAĞIMLILIĞI

SOSYAL POLİTİKA BOYUTUYLA MADDE BAĞIMLILIĞI Sosyal Politika Boyutuyla Madde Bağımlılığı SOSYAL POLİTİKA BOYUTUYLA MADDE BAĞIMLILIĞI Soner KARATAŞOĞLU* ÖZ Madde bağımlılığı, kendine özgü tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları ile sağlık bilimleri

Detaylı

SİGARA, ALKOL, UYUŞTURUCU VE DİĞER BAĞIMLILIKLAR

SİGARA, ALKOL, UYUŞTURUCU VE DİĞER BAĞIMLILIKLAR ÖZEL POPÜLASYONLAR 1. Kadınlarda alkol ve madde kullanımı 2. Ergenlik dönemi 3. Sağlık çalışanları 4. Yaşlılar 5. Sokakta yaşayan çocuklar 6. Suç, cezaevi ve madde kullanımı 7. Bağımlı ebeveynlerin çocukları

Detaylı

ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ

ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ UYUMSUZ ÇOCUKLAR 310TDB006 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

AYDIN ĠL EMNĠYET MÜDÜRLÜĞÜ REHBERLĠK VE PSĠKOLOJĠK DANIġMA BÜRO AMĠRLĠĞĠ RUH SAĞLIĞI KAVRAMI VE PSĠKOLOJĠK BOZUKLUKLAR

AYDIN ĠL EMNĠYET MÜDÜRLÜĞÜ REHBERLĠK VE PSĠKOLOJĠK DANIġMA BÜRO AMĠRLĠĞĠ RUH SAĞLIĞI KAVRAMI VE PSĠKOLOJĠK BOZUKLUKLAR AYDIN ĠL EMNĠYET MÜDÜRLÜĞÜ REHBERLĠK VE PSĠKOLOJĠK DANIġMA BÜRO AMĠRLĠĞĠ RUH SAĞLIĞI KAVRAMI VE PSĠKOLOJĠK BOZUKLUKLAR AYDIN-2014 1 ÖNSÖZ Dünya sağlık örgütüne göre sağlık; bedensel, ruhsal ve sosyal olarak

Detaylı

SİGARA VE RUH SAĞLIĞI

SİGARA VE RUH SAĞLIĞI Hazırlayanlar Arş.Gör. Songül Kamışlı Arş.Gör. Gülnaz Karatay Doç.Dr. Füsun Terzioğlu Prof.Dr. Gülümser Kublay Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Şubat - 2008 ANKARA Birinci

Detaylı

MADDE BAĞIMLILIĞINA GENEL BAKIŞ

MADDE BAĞIMLILIĞINA GENEL BAKIŞ İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Sürekli Tıp Eğitimi Etkinlikleri 201 TÜRKİYE DE SIK KARŞILAŞILAN PSİKİYATRİK HASTALIKLAR Sempozyum Dizisi No:62 Mart 2008 S:201-220 MADDE BAĞIMLILIĞINA GENEL BAKIŞ Prof. Dr.

Detaylı

iş yaşamında STRES MAKALE-II Dr. Abdullah SOYSAL Özet Giriş çimento işveren mayıs 2009

iş yaşamında STRES MAKALE-II Dr. Abdullah SOYSAL Özet Giriş çimento işveren mayıs 2009 -II çimento işveren mayıs 2009 Dr. Abdullah SOYSAL Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi asoysal@ksu.edu.tr iş yaşamında STRES Özet Günümüzün en önemli sorunları arasında yer alan stres, çalışma yaşamında

Detaylı