ODTÜ ÇEVRE MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ LABORATUVAR GÜVENLİĞİ VE ÇALIŞMA KURALLARI

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ODTÜ ÇEVRE MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ LABORATUVAR GÜVENLİĞİ VE ÇALIŞMA KURALLARI"

Transkript

1 ODTÜ ÇEVRE MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ LABORATUVAR GÜVENLİĞİ VE ÇALIŞMA KURALLARI Teknik Personel Dr. Melek Özdemir Mehmet Hamgül Esra Gül

2 BU SUNUMUN AMACI; ODTÜ Çevre Mühendisliği Laboratuvarları genel işleyiş kuralları, Laboratuvarda oluşabilecek kaza risklerini en aza indirebilmemiz için almamız gereken kişisel önlemler, Kimyasallar ve cihazlar ile çalışılırken dikkat etmemiz gereken hususlar hakkında bilgi vermek ve LABORATUVARDA GÜVENLİ ÇALIŞMANIN ÖNEMİNİ SİZLERE HATIRLATMAKTIR

3 ODTÜ ÇEVRE MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ LABORATUVARLARINDA ÇALIŞMAYA BAŞLARKEN VE ÇALIŞMAYI SONLANDIRIRKEN İZLENECEK PROSEDÜR

4 ODTÜ ÇEVRE MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ LABORATUVARLARINDA ÇALIŞMAYA BAŞLAMADAN ÖNCE İZLENECEK YOL Laboratuvar Güvenliği ve İşleyiş Kuralları ile ilgili seminere ve Laboratuvarlarda yapılacak teknik geziye katılmak Laboratuvar Güvenliği ve Çalışma Kuralları formunun öğrenciler tarafından okunarak imzalanması Teknik Personel tarafından imzalanması ve kayıt tutulması Anahtar gerektiği durumda Bölüm İdari Amirliğinden Anahtar formu alınması ve gerekli imzaların tamamlanarak formun Bölüm İdari Amirliğine teslim edilmesi

5

6

7 LABORATUVAR ÇALIŞMALARI TAMAMLANAN ÖĞRENCİLERİN İZLEMESİ GEREKEN YOL Kullanılan dolapların boşaltılarak, depodan alınan malzemelerin teslim edilmesi Laboratuvar teknik personeli ile görüşülerek, onay alınması Anahtar alındıysa Bölüm İdare Amirliğine anahtarın teslim edilmesi Bölüm Başkanlığı ile görüşülerek gerekli onayın alınması

8 LABORATUVARDA ÇALIŞIRKEN KİŞİSEL OLARAK ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER NELERDİR?

9 Laboratuvara önlük giyilmeden girilmemelidir. Laboratuvar önlüğünün boyu uzun ve önü kapalı olmalıdır.

10 Laboratuvarda çalışıldığı sürece çalışmanın özelliğine göre gözlük, yüz maskesi, eldiven v.b. gözü ve cildi koruyucu ekipmanlar kullanılmalıdır. Tek Kullanımlık Eldiven Koruyucu eldivenler Laboratuvar gözlüğü Yüz maskesi

11 Uzun saçlar arkada toplanmalıdır. Sallantılı takılar çıkarılmalıdır. Bol elbiseler giyilmemelidir. Önü kapalı ve rahat ayakkabılar tercih edilmelidir.

12 Laboratuvarda yemek, içmek ve gıda malzemelerini bulundurmak, laboratuvar ekipmanlarını bu amaçla kullanmak sakıncalıdır.

13 Cep telefonu ile konuşulmamalıdır. Kulaklık kullanılmamalıdır.

14 Laboratuvarda gürültü yapılmamalıdır. Tehlikeye yol açabilecek şakalaşmalar yapılmamalıdır.

15 Laboratuvar terk edilirken kullanılan malzemelerin, deney düzeneğinin ve deney tezgahının temizliği gereken özenle yapılmalı, kullanılan cihazlar temizlendikten sonra kullanma talimatlarına uygun olarak kapatılmalıdır.

16 Gaz vanaları, ışıklar, havalandırma ve klimalar kapatılmalıdır. Laboratuvar teknik personelinin bulunmadığı zaman diliminde çalışma yapılıyorsa laboratuvar terk edilirken kapısı mutlaka kilitlenmelidir. Eller sabun ve bol su ile yıkanmalıdır.

17 KİMYASAL MADDELER İLE ÇALIŞIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

18 Çıplak elle dokunulmamalı, tadına bakılmamalı ve koklanmamalıdır.

19 Asitler, uçucu organik kimyasallar ve atık su, çamur gibi kokulu maddeler ile çalışılırken mutlaka bir çeker ocak içerisinde çalışılmalıdır.

20 Katı haldeki maddeler şişelerden daima temiz bir spatül ile alınmalıdır. Aynı spatül temizlenmeden başka bir madde içine sokulmamalıdır. Spatül

21 Orijinal şişe içerisine pipet daldırılmamalı, kimyasal başka bir kaba kullanılacağı kadar alınmalı ve oradan kullanılmalıdır.

22 Asla ağız yoluyla sıvı çekilmemelidir.

23 Laboratuvarlarda içinde kimyasal madde olan hiçbir kap etiketsiz olmamalıdır. Etikette bulunması gereken minimum bilgi Kimyasalın (çözeltinin) adı : Hazırlanış tarihi : Hazırlayan kişinin Adı ve soyadı :

24 Kimyasal maddeler kullanılmadan önce güvenlik bilgi formları (Material Safety Data Sheet, MSDS) dikkatle incelenerek kimyasalların zararları hakkında bilgi edinilmeli ve bu uyarılara uygun koşullarda deneysel çalışmalar yürütülmelidir. Güvenlik Bilgi Formları her kimyasal madde için aşağıda verilen bilgileri içerir. Kimyasal madde/karışımın adı ve içeriği Üretici firma bilgileri Zararlı madde içerikleri Fiziksel ve kimyasal özellikleri Yangın ve patlama bilgileri Sağlığa zararlılık bilgileri İlkyardım bilgileri Depolama bilgileri

25

26

27 F: Şiddetli alev alıcı Özelliği: Parlama noktası 21 C nin altında olan kolay alev alan sıvılar ile kolay tutuşan katıları belirtir. Önlem: Çıplak ateşten, kıvılcımdan ve ısı kaynağından uzak tutulmalıdır. F+ : Çok şiddetli alev alıcı Özelliği: Alevlenme noktası O C nin altında, kaynama noktası maksimum 35 C olan sıvılardır. Normal basınç ve oda sıcaklığında havada yanıcı olan gaz ve gaz karışımlarıdır. Önlem: Çıplak ateşten, kıvılcımdan ve ısı kaynağından uzak tutulmalıdır.

28 Xn: Zararlı Madde Özelliği: Solunduğunda, yutulduğunda ve deriye temas ettiği durumda sağlığa zarar verebilir. Önlem: İnsan vücuduyla teması önlenmelidir. Xi: Tahriş Edici Madde Özelliği: Aşındırıcı olmamasına rağmen deriyle ani, uzun süreli veya tekrarlı teması iltihaplara yol açabilir. Önlem: Göz ve deri ile teması engellenmelidir.

29 O: Oksitleyici (Yükseltgen) Özelliği: Organik peroksitler, herhangi bir yanıcı madde ile temas etmeseler bile patlayıcı özelliği olan yükseltgen maddelerdir. Diğer yükseltgenler ise, kendileri yanıcı olmasalar bile, oksijen varlığında alev alabilirler. Önlem: Yanıcı maddelerden uzak tutulmalıdır. E: Patlayıcı Özelliği: Ekzotermik olarak reaksiyona giren kimyasallardır. Ateşle yaklaştırıldıklarında patlayabilirler. Önlem: Çıplak ateşten, kıvılcımdan ve ısı kaynağından uzak tutulmalıdır.

30 T : Zehirli Özelliği: Solunduğunda, yutulduğunda ve deriye temas ettiği durumlarda sağlığa zarar verebilir, hatta öldürücü olabilir. Önlem: İnsan vücuduyla temas engellenmeli, aksi halde tıbbi yardıma başvurulmalıdır. T+ : Çok Zehirli Özelliği: Solunduğunda, yutulduğunda ve deriye temas ettiği durumlarda sağlığa zarar verebilir, hatta öldürücü olabilir. Önlem: İnsan vücuduyla temas engellenmeli, aksi halde tıbbi yardıma başvurulmalıdır.

31 N : Çevre için tehlikeli Özelliği: Bu tür maddelerin ortamda bulunması, doğal dengenin değişmesi açısından ekolojik sisteme hemen veya ileride zarar verebilir. Önlem: Risk göz önüne alınarak bu tür maddelerin toprakla veya çevreyle teması engellenmelidir. C: Aşındırıcı (korozif) Özelliği: Canlı dokulara zarar verir. Önlem: Gözleri, deriyi ve kıyafetleri korumak için özel önlemler alınmalıdır. Buharları solunmamalı, aksi halde tıbbi yardıma başvurulmalıdır.

32 CAM MALZEMELER İLE ÇALIŞIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

33 Kırık, keskin uçlu, kirli ve çatlak cam malzemeler kesinlikle kullanılmamalıdır. Kırılan cam malzemeler derhal süpürülüp, dikkatle uygun bir yere atılmalıdır. Kırık camlar, çöp kutusuna değil kırık cam kutusuna atılmalıdır.

34 Termometre, pipet vb. yuvarlanabilecek cam eşyalar laboratuvar tezgahı üzerine yere düşmelerini önleyecek şekilde konulmalıdır. Isıtılmış cam eşya herhangi bir uyarı olmaksızın gelişigüzel bir yere konulmamalıdır.

35 CİHAZLAR İLE ÇALIŞIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

36 GENEL KURALLAR Laboratuvarda hiçbir deney düzeneğinin, kimyasal maddenin ve cihazın yeri değiştirilmemelidir. Cihazların laboratuvardan çıkarılması yasaktır. Laboratuvarda yer alan cihazlar kullanılmadan önce mutlaka gerekli izinler alınmalıdır. Cihazlara ait kullanım talimatları dikkatle incelenmeli ve talimatlara uygun olarak kullanılmalıdır.

37 GENEL KURALLAR Cihazın kullanımına dair gerekli bilgiler laboratuvar teknik personelinden alınmalı ve cihazlarla çalışırken oluşan herhangi sıradışı durum, cihazdan gelen uyarı ya da bozulma sinyalleri en kısa zamanda laboratuvar teknik personeline iletilmelidir.

38 Her cihazın bir log defteri bulunmaktadır. Cihazların her kullanımında cihaza ait deftere kaç numunenin analiz edildiği, çalışılan koşullar, analizi yapanın adı, soyadı, imzası ve tarih yazılmalıdır. Numune adedi: Çalışma Koşulları: Tarih: Çalışılan saat dilimi: Ad-Soyad: İmza: Kullanılan cihazlar kullanım sonrası temizlenmeli ve prosedürüne uygun olarak kapatılmalıdır.

39 ORTAK KULLANIMDA OLAN CİHAZLAR İLE ÇALIŞIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

40 BUZDOLAPLARI Numuneler etiketlenmelidir. Etiket üzerine numunenin içeriği, kişinin adı-soyadı yazılmalıdır. Kullanım bitince numuneler buzdolabından çıkartılmalıdır.

41 Cihaz kullanımı sonrasında fişinin çekildiğinden emin olunuz. Aksi durumda su haznesi zamanla boşalan cihazın fazla ısınması, yangına sebep olabilir.

42 Numunenin cihaz içerisine dökülmemesine dikkat edilmelidir. Kullanım sonrasında cihazların içinde numune bırakılmamalı ve cihaz kapatılmalıdır.

43 Çeker ocağın camı aşağı indirildikten sonra ön tarafında bulunan on/off düğmesinden cihaz çalıştırılmalıdır. Kullanım sonunda çeker ocak içine dökülen kimyasal varsa mutlaka temizlenmelidir. Kimyasal malzeme deposu olarak kullanılmamalıdır.

44 Kullanımdan önce dengeli durumda olduğu cihazdaki hava kabarcığından kontrol edilmeli, doğruluğu ara kalibrasyonlarla kontrol edilmelidir. Cihaz temiz kullanılmalı ve temiz bırakılmalıdır.

45 Kullanan kişinin isim ve iletişim bilgilerinin yer aldığı not cihazın üzerine bırakılmalıdır. Numune yerleştirirken etüv veya fırın içindeki diğer numunelerin yerlerini, sahiplerinin haberi olmaksızın değiştirilmemelidir. Cihazın istenilen sıcaklıkta ayarının doğru yapıldığından emin olunmalıdır. Kullanım bitince numuneler çıkartılarak cihaz kapatılmalıdır.

46 ISITICILI MANYETİK KARIŞTIRICI Cihazın kalibrasyonu, ph değeri belirli olan standard çözeltiler ile yapılmalıdır. Prob temizlendikten sonra saf sudan geçirilmeli ve koruyucu kabına yerleştirilmelidir. Üzerinde numune unutulmamalıdır. Cihaz kullanımı sonrası mutlaka fişi çekilmelidir.

47 SANTRİFÜJ CİHAZI Karşılıklı hazneler eşit ağırlıkta olacak şekilde numuneler cihazın haznelerine yerleştirilir. Santrifüj işlemi bitene kadar cihazın yanından ayrılmamalıdır.

48 Çok özel çalışmalar dışında pek çok çalışma ultra saf su kullanımı gerektirmeyebilir. Bu durumlar hariç cihazın ultrasaf su kısmı kullanılmamalıdır. Cihazdan su alma işlemi tamamlanana kadar cihazın yanından ayrılmamak gereklidir. Gerektiği kadar su musluktan alındıktan sonra musluk kapatılarak, musluk kapağı yerine takılmalıdır. Cihaz herhangi bir uyarı veriyorsa teknik personel bilgilendirilmelidir.

49 Deneye başlamadan önce teknik personel mutlaka haberdar edilmelidir. Deney süresince laboratuvar terk edilmemeli ve aksi gerekmedikçe cihazdan belirli bir mesafe uzaklıkta durulmalıdır. Deney boyunca laboratuvar havalandırması devreye alınmalıdır. Beklenmeyen herhangi bir durum karşısında teknik personel mutlaka bilgilendirilmelidir.

50 Laboratuvar Teknik Personeli: (Ofis : Z-35), Dahili telefon: Melek Özdemir Mehmet Hamgül Esra Gül

T.C. NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ MERAM TIP FAKÜLTESİ

T.C. NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ MERAM TIP FAKÜLTESİ T.C. NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ MERAM TIP FAKÜLTESİ TIBBİ GENETİK ANABİLİM DALI DOKU TİPLENDİRME LABORATUVARI LABORATUVAR GÜVENLİĞİ REHBERİ GN.FR.591 REV.00 İÇİNDEKİLER: 1. AMAÇ. 2 2. KAPSAM. 2 3.

Detaylı

Yıldız Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği. Laboratuvar Eğitim Notları

Yıldız Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği. Laboratuvar Eğitim Notları Yıldız Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği Laboratuvar Eğitim Notları Her türlü laboratuvar çalıșması risk ve tehlike içermektedir. Laboratuvar çalıșmalarında ortaya çıkan kazalar; bilgi eksikliği,

Detaylı

MERKEZ LABORATUVARI GÜVENLİK REHBERİ

MERKEZ LABORATUVARI GÜVENLİK REHBERİ 1. LABORATUVAR NİN AMACI Laboratuvar Güvenlik rehberinin amacı doğru ve güvenilir analiz sonuçları elde etmek, yapılacak analizin tam bir güvenlik içinde, en az hata ile olabildiğince çabuk gerçekleştirilmesini

Detaylı

LABORATUVAR GÜVENLĠĞĠ

LABORATUVAR GÜVENLĠĞĠ KOCAELĠ ÜNĠVERSĠTESĠ MÜHENDĠSLĠK FAKÜLTESĠ KĠMYA MÜHENDĠSLĠĞĠ BÖLÜMÜ LABORATUVAR GÜVENLĠĞĠ EL KĠTABI KOCAELĠ, 2013 ĠÇĠNDEKĠLER SAYFA NO: 1. Laboratuar Güvenliği 1 2. Kimya Laboratuarlarında Güvenlik 2

Detaylı

BİYOKİMYA LABORATUVARI GÜVENLİK REHBERİ

BİYOKİMYA LABORATUVARI GÜVENLİK REHBERİ Doküman No: BİY.RH.02 Yayın Tarihi:15.04.2013 Revizyon Tarihi: - Revizyon No: 00 Sayfa: 1 / 9 1. Laboratuar güvenliği tanımı: Çalışan kişinin ve çalışma materyalinin korunması için; çalışma sırasında belirli

Detaylı

YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ KİMYA METALURJİ FAKÜLTESİ KİMYA MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ LABORATUVAR GÜVENLİĞİ EL KİTABI

YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ KİMYA METALURJİ FAKÜLTESİ KİMYA MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ LABORATUVAR GÜVENLİĞİ EL KİTABI YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ KİMYA METALURJİ FAKÜLTESİ KİMYA MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ LABORATUVAR GÜVENLİĞİ EL KİTABI EKİM 2012 İSTANBUL 01. Laboratuvar Güvenliği Doğru ve güvenilir analiz sonuçları elde etmek,

Detaylı

MİKROBİYOLOJİ LABORATUVARI GÜVENLİK REHBERİ

MİKROBİYOLOJİ LABORATUVARI GÜVENLİK REHBERİ 21 REV TRH :EYLÜL 22 REV NO : SAYFA NO :1/15 MİKROBİYOLOJİ LABORATUVARI HAZIRLAYAN MİKROBİYOLOJİ Uzmanı KONTROL EDEN Kalite Yönetim Direktörü ONAYLAYAN Başhekim 21 REV TRH :EYLÜL 22 REV NO : SAYFA NO :2/15

Detaylı

Kimyasalların Güvenli Depolanması

Kimyasalların Güvenli Depolanması T.C. ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ Kimyasalların Güvenli Depolanması i T.C ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLĐK BAKANLIĞI

Detaylı

Ç.Ü. DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ LABORATUVARLARI GÜVENLİK REHBERİ

Ç.Ü. DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ LABORATUVARLARI GÜVENLİK REHBERİ DOKÜMAN NO: TY-REH-2 YAYIN TARİHİ : AĞUSTOS 2014 REVİZYON TARİHİ : 00 REVİZYON NO:00 SAYFA 1 / 24 Laboratuvar ortamında çalışanların güven içinde olması, temel güvenlik kurallarına uymak ile mümkündür.

Detaylı

LABORATUVAR GÜVENLİK REHBERİ

LABORATUVAR GÜVENLİK REHBERİ SUŞEHRİ DEVLET HASTANESİ LABORATUVAR GÜVENLİK REHBERİ [2013] H a z ı r l a y n l a r Ersin ŞAHİN ( Kalite Yönetim Direktörü) - İbrahim ŞAHİN ( Lab.Teknikeri) SUŞEHRİ DEVLET HASTANESİ BİYOKİMYA LABORATUVAR

Detaylı

Laboratuvar Güvenliği

Laboratuvar Güvenliği 1 Laboratuvar Güvenliği Kimya Mühendisliği Bölümü Bilgiler kimyaevi.org sitesinden alınmıştı[metni yazın] Sayfa 1 İçindekiler 1. LABORATUVAR GÜVENLİĞİ...4 2. LABORATUVARDA ÇALIŞMA PRENSİPLERİ...4 3. İNSAN

Detaylı

MERKEZ LABORATUVAR GÜVENLİK REHBERİ KOD YAY.TRH REV.TRH REV.NO

MERKEZ LABORATUVAR GÜVENLİK REHBERİ KOD YAY.TRH REV.TRH REV.NO 1.AMAÇ: Laboratuvarda çalışan personelin, numunenin güvenliğini sağlamak. Laboratuvarın kimyasal ajanlara, yangın ve elektrik kazalarına karşı güvenlik tedbirlerini almak. 2. KAPSAM: Tüm Laboratuar sorumlusu

Detaylı

LABORATUVAR TEKNİKLERİ

LABORATUVAR TEKNİKLERİ Düzce Üniversitesi Kaynaşlı Meslek Yüksekokulu LABORATUVAR TEKNİKLERİ Öğr.Gör.Dr.Haydar GÖKSU Şubat 2014 1 Değerli öğrenciler, Genel kimya laboratuarı, genel kimya dersinde görmüş olduğunuz teorik bilgi

Detaylı

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNDE KİMYASAL RİSK ETMENLERİ

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNDE KİMYASAL RİSK ETMENLERİ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNDE KİMYASAL RİSK ETMENLERİ Selim TORUN Kimya Mühendisi A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı ZONGULDAK HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ Çevre ve Çalışan Sağlığı Şube Müdürlüğü TANIM Kimyasal Madde

Detaylı

BASINÇLI GAZ TÜPLERİ İLE GÜVENLİ ÇALIŞMA

BASINÇLI GAZ TÜPLERİ İLE GÜVENLİ ÇALIŞMA T.C. ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI İş Teftiş Kurulu Başkanlığı BASINÇLI GAZ TÜPLERİ İLE GÜVENLİ ÇALIŞMA İş Müfettişi Yardımcılığı Etüdü Duygu KENDİR İş Müfettişi Yardımcısı Ankara-2013 İÇİNDEKİLER

Detaylı

BOYA ÜRETİMİ YAPILAN İŞYERLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ PROJE DENETİMİ DEĞERLENDİRME RAPORU

BOYA ÜRETİMİ YAPILAN İŞYERLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ PROJE DENETİMİ DEĞERLENDİRME RAPORU T.C. ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI İŞ TEFTİŞ KURULU BAŞKANLIĞI BOYA ÜRETİMİ YAPILAN İŞYERLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ PROJE DENETİMİ DEĞERLENDİRME RAPORU AĞUSTOS 2005 ÖNSÖZ Çalışma ve Sosyal

Detaylı

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ ANADOLU ÜNİVERSİTESİ ATIK YÖNETİMİ EL KİTABI Bu el kitabı, Anadolu Üniversitesinde atık üreten birimlerin atık yönetimi faaliyetlerine destek olmak amacıyla Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi

Detaylı

İÇİNDEKİLER. Sunuş 4. Bölüm 1 5 Gemi Üretim Prosesleri Esnasında Ortaya Çıkan Tehlikeler ve Alınması Gereken Tedbirler

İÇİNDEKİLER. Sunuş 4. Bölüm 1 5 Gemi Üretim Prosesleri Esnasında Ortaya Çıkan Tehlikeler ve Alınması Gereken Tedbirler İÇİNDEKİLER Sunuş 4 Bölüm 1 5 Gemi Üretim Prosesleri Esnasında Ortaya Çıkan Tehlikeler ve Alınması Gereken Tedbirler 1. Taşıma, Stoklama ve Kaldırma 5 2. Taşlama, Raspalama ve Boyama 9 3. Kesme ve Eğme

Detaylı

Ġġ SAĞLIĞI ve GÜVENLĠĞĠ ĠÇ YÖNETMELĠĞĠ TASLAĞI

Ġġ SAĞLIĞI ve GÜVENLĠĞĠ ĠÇ YÖNETMELĠĞĠ TASLAĞI TC. ADANA BÜYÜKġEHĠR BELEDĠYESĠ ASKĠ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Ġġ SAĞLIĞI ve GÜVENLĠĞĠ ĠÇ YÖNETMELĠĞĠ TASLAĞI Mustafa C. AKPINAR ĠĢ Güvenliği Uzmanı Haziran-2011 ADANA SU ve KANALĠZASYON ĠDARESĠ ĠÇĠNDEKĠLER BİRİNCİ

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MESLEKİ GELİŞİM İŞ GÜVENLİĞİ VE İŞÇİ SAĞLIĞI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MESLEKİ GELİŞİM İŞ GÜVENLİĞİ VE İŞÇİ SAĞLIĞI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MESLEKİ GELİŞİM İŞ GÜVENLİĞİ VE İŞÇİ SAĞLIĞI Ankara, 2014 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

GÜVENLĠK BĠLGĠ FORMU

GÜVENLĠK BĠLGĠ FORMU GÜVENLĠK BĠLGĠ FORMU Bu Güvenlik Bilgi Formu, 26.12.2008 tarih ve 27092 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan "Tehlikeli Maddeler ve Müstahzarlara İlişkin Güvenlik Bilgi Formlarının Hazırlanması ve Dağıtılması

Detaylı

MOTORİN, MOTORİN 10PPM, ULTRA EURO DİESEL. Hazırlama Tarihi: 06.06.2011 Yeniden Düzenlenme ve Yayın Tarihi: 07.06.2011

MOTORİN, MOTORİN 10PPM, ULTRA EURO DİESEL. Hazırlama Tarihi: 06.06.2011 Yeniden Düzenlenme ve Yayın Tarihi: 07.06.2011 Sayfa No: 1/14 1. MADDE VE FİRMA TANITIMI 1.1 Madde Hakkında Bilgiler Ticari Adı Ürün SDS No 123002 Ürün Kodu Q - 202 1.2 Kullanımı/Uygulama Alanı Dizel motorlu araçlarda yakıt olarak kullanılır. Uçak

Detaylı

Düzenleme Sayısı: 1 Form No: 193152 Hazırlama Tarihi: 24.02.2012 Yeniden Düzenlenme ve Yayın Tarihi: 24.02.2012

Düzenleme Sayısı: 1 Form No: 193152 Hazırlama Tarihi: 24.02.2012 Yeniden Düzenlenme ve Yayın Tarihi: 24.02.2012 Sayfa No: 1/20 1. MADDE VE FİRMA TANITIMI 1.1 Madde Hakkında Bilgiler Ticari Adı DİMETİLAMİN (DMA) Ürün Kodu/No 193152 CAS No 124-40-3 EINECS No 204-697-4 Kimyasal Adı Dimetilamin Kimyasal Formülü C 2

Detaylı

1. Genel Laboratuar Kuralları

1. Genel Laboratuar Kuralları 1. Genel Laboratuar Kuralları Laboratuarın ciddi çalışma yapılan bir yer olduğu hiçbir zaman akıldan çıkarılmamalıdır. Laboratuarda çalışıldığı sürece gerekli koruyucu ekipman (gözlük, maske, baret gibi)

Detaylı

T.C. ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI İş Teftiş Kurulu Başkanlığı

T.C. ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI İş Teftiş Kurulu Başkanlığı PATLAYICI METAL MADDELERİN SEKTÖRÜNDEKİ İMALATI İLE PİROTEKNİK İŞYERLERİNDE MAMULLERİN İMALATI VE DEPOLANMASINI GAZ TÜPLERİ YAPAN İÇİN ÜRETİCİ KULLANIM VE İTHALATÇILARA VE AİT İŞYERLERİNDE GÜVENLİK İŞ

Detaylı

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ ELEMANI (SEVİYE 4) YETERLİLİK KODU: 12UY0052-4

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ ELEMANI (SEVİYE 4) YETERLİLİK KODU: 12UY0052-4 İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ ELEMANI (SEVİYE 4) YETERLİLİK KODU: 12UY0052-4 HAZIRLAYAN SELİN KALIN MAKİNA MÜHENDİSİ- C SINIFI İSG UZMANI 1.İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNE GİRİŞ 5 1.1.İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim

Detaylı

TRANSFÜZYON MERKEZİ GÜVENLİK BİLGİ REHBERİ

TRANSFÜZYON MERKEZİ GÜVENLİK BİLGİ REHBERİ SAYFA NO 1/13 AMAÇ: Kan Transfüzyon Merkezi çalışanlarının, biyolojik tehlikelerden, kimyasal maddelerden, yangın olasılığından, elektrik arızaları vb. oluşabilecek riskleri en aza indirmek, klinik örnekler

Detaylı

TC. MANİSA HALK SAĞLIĞI LABORATUVARI GÜVENLİK REHBERİ

TC. MANİSA HALK SAĞLIĞI LABORATUVARI GÜVENLİK REHBERİ TC. MANİSA HALK SAĞLIĞI LABORATUVARI GÜVENLİK REHBERİ Uyarlayan: Uzm.Dr.E.Sanem BAYKAL Tıbbi Mikrobiyoloji * Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığı çalışanları için laboratuvarda güvenli çalışma teknikleri

Detaylı

ACİL DURUM PLANI. İzmir İli Güney Bölgesi Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU

ACİL DURUM PLANI. İzmir İli Güney Bölgesi Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU İzmir İli Güney Bölgesi Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI ACİL DURUM PLANI PARAF İZMİR İLİ GÜNEY BÖLGESİ KAMU HASTANELERİ

Detaylı

ÜRÜN GÜVENLİK BİLGİ FORMU MOTORİN DİZEL, MAZOT

ÜRÜN GÜVENLİK BİLGİ FORMU MOTORİN DİZEL, MAZOT Sayfa No : 1/6 1 MADDE /MÜSTAHZAR VE ŞİRKETİN TANIMI 1.1 Madde / Müstahzarın Tanıtılması Ürün Adı: Motorin Cas No : 68334-30-5 EINECS No : 269-822-7 1.2 Madde / Müstahzarın Kullanımı Dizel motorlu araçlarda

Detaylı